SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nauka i technika

Sukcesy polityki proinnowacyjnej

Skokowy wzrost nakładów na działalność badawczo-rozwojową (B+R) w polskiej gospodarce z 1,03 na 1,21 proc. dowodzi skuteczności proinnowacyjnej polityki prowadzonej przez rząd. Oznacza to także, że dwie ustawy o innowacyjności oraz rozwiązania wprowadzone przez Konstytucję dla Nauki przynoszą już pierwsze wymierne efekty.

Premier podczas European Rover Challenge

To największe w Europie międzynarodowe zawody robotyczno-kosmiczne, w których zespoły uniwersyteckie konstruujące łaziki rywalizują w konkurencjach analogicznych do zadań wykonywanych przez roboty na powierzchniach Marsa i Księżyca. Prezes Rady Ministrów wręczył medale podczas międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich. Pierwsze miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

Premier zainaugurował budowę instytucji naukowych w Katowicach

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Marcin Krupa podpisali list intencyjny w sprawie budowy, wyposażenia oraz utrzymania Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki oraz Centrum Nauki w Katowicach

Chcemy, by nowoczesne firmy czerpały inspirację z innowacyjnego państwa

Szef rządu uczestniczył w uroczystym otwarciu Centralnego Domu Technologii. To miejsce, które będzie kształcić przyszłych startupowców. Działalność CDT ma zwiększać aktywność edukacyjną oraz rozwijać umiejętności miękkie. Odbywać się w nim będą interdyscyplinarne zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych

Z młodzieżą o bezpieczeństwie w sieci

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się dziś międzypokoleniowe spotkanie poświęcone bezpieczeństwu w internecie. Na tematy związane z cyberzagrożeniami rozmawiali z przedstawicielami Rad Młodzieżowych sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, poseł na Sejm RP Barbara Dziuk, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicekurator oświaty Jacek Szczotka oraz zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn.

Ważne, by Europa znów stała się liderem zaawansowanych technologii

Szef rządu wziął udział w Europejskim Forum Nauki, Badań i Innowacji w Dreźnie. Celem organizowanego wydarzenia było zainicjowanie dialogu na temat konkurencyjności i innowacyjności europejskich gospodarek oraz wymiana doświadczeń pomiędzy uczestnikami reprezentującymi świat nauki, polityki i gospodarki. Wzięło w nim udział ok. 400 uczestników z Niemiec, Polski i Czech.

Dni Narodowego Centrum Nauki w Łodzi

W Łodzi odbyła się 7. edycja Dni Narodowego Centrum Nauki, czyli cyklicznego wydarzenia, które co roku organizowane jest w innej części Polski. Z przedstawicielami środowiska naukowego regionu spotkał się Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W panelu dyskusyjnym uczestniczył także wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Ćwierćwiecze CI TASK na Politechnice

Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej ( CI TASK) obchodzi 25. urodziny. Podczas jubileuszowej sesji podpisano umowę o dofinansowanie projektu Centrum Kompetencji STOS. W spotkaniu, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej, uczestniczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował laureatom konkursu „Teaming for Excellence”

Polska staje się bardzo ważnym ogniwem łańcucha badawczego tworzonego przez instytuty naukowe z całego świata – mówił szef rządu podczas uroczystości ogłoszenia zwycięzców prestiżowego konkursu Teaming for Excellence w siedzibie Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Otwocku-Świerku.

Zespół ds. monitorowania wdrażania reformy nauki i szkolnictwa wyższego powołany

Konstytucja dla Nauki jest pierwszą od lat kompleksową modyfikacją podejścia do badań naukowych, nauczania studentów i zarządzania uczelnią, dlatego skala zmian, jakie idą za nową ustawą, jest znacząca. Przepisy ustawy wdrażane są stopniowo, co daje czas i możliwość na właściwe wykorzystanie nowych szans w zarządzaniu uczelnią. Od tej pory nad optymalnym wcielaniem w życie Konstytucji dla Nauki czuwać będzie powołany na mocy rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zespół do spraw monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

W Słupsku powstanie Centrum Badań na Chorobami Cywilizacyjnymi

Już w 2020 r. na Akademii Pomorskiej w Słupsku powstanie interdyscyplinarne Centrum Badań nad Chorobami Cywilizacyjnymi, pozwalające na prowadzenie szeroko zakrojonych badań, m.in. klinicznych i epidemiologicznych. MNiSW przeznaczy 1,7 mln zł na powstanie trzech nowoczesnych pracowni. Te dobre wieści dla regionu przekazał podczas spotkania z władzami Akademii Pomorskiej w Słupsku wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, poseł na Sejm RP Piotr Müller.

Chcemy skoncentrować się na gospodarce cyfrowej

Europa środkowo-wschodnia to najszybciej rozwijający się region Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu podczas dzisiejszej debaty Central and Eastern Europe Innovation Roundtable w Warszawie.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki

W poniedziałek, 17 grudnia w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Narodowego Centrum Nauki z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz wiceministrów Piotra Dardzińskiego i Sebastiana Skuzy. Wicepremier Gowin wręczył również nominacje nowo powołanym członkom Rady NCN. Budynek, do którego przeniosło się Narodowe Centrum Nauki, mieści się przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie.

Wręczenie nagród Prezesa Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki uhonorował naukowców za wybitny dorobek naukowy i artystyczny, osiągnięcia naukowo-techniczne, rozprawy doktorskie i prace będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego

Universality – polski start-up łączy studentów informatyki z pracodawcami

Firma poszukuje rozwiązania swojego problemu technologicznego, wykładowca akademicki otrzymuje zbiór praktycznych zadań, a student uczy się na realnych przykładach i buduje własne CV – tak działa Universality. Wirtualna platforma zyskuje coraz więcej zwolenników wśród uczelni technicznych i informatycznych w całej Polsce. Start-up, którego pomysłodawcami są wykładowcy akademiccy, nawiązał już współpracę z globalnymi liderami na rynku IT.

Najlepsi informatycy zmierzyli się z zadaniami MON podczas HackYeah

Wojna w cyberprzestrzeni trwa codziennie. Wy także możecie być na pierwszej linii. Możecie stać na straży bezpieczeństwa Polski. Resort obrony narodowej jest dla was otwarty. Dla każdego z was mamy ofertę, mamy zadania i wyzwania. Pracujcie razem z nami dla dobra Polski – powiedział Tomasz Zdzikot podczas gali wręczenia nagród zwycięzcom HackYeah.

»Wydarzenia»News»Premier na festiwalu programowania Premier na festiwalu programowania

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził stołeczne Centrum Targowo – Kongresowe Global Expo, gdzie odbywa się konkurs programowania „HackYeah”.

Pierwsza polska platforma typu MOOC, czyli wirtualna edukacja dla każdego

Wiarygodne źródło wiedzy dostępne dla wszystkich. Platforma edukacyjna z otwartymi kursami online, umożliwiająca naukę przez całe życie - każdemu i bezpłatnie. Taka jest pierwsza polska platforma typu MOOC, uruchomiona dzisiaj przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Fundacją Młodej Nauki.

Finał InCredibles Sebastiana Kulczyka

W czwartek 25 października 2018 r. w Warszawie odbyła się rywalizacja II edycji najlepszych zgłoszonych do konkursu start-upów. /ZOBACZ RELACJĘ Z WYDARZENIA/

Polska potrzebuje mądrych, patriotycznych ludzi, którzy będą dbali o cyberbezpieczeństwo

„Talenty informatyczne są naszym dobrem narodowym. Na Podlasiu mamy ogromny potencjał informatyczny” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki na piątkowym spotkaniu z pracownikami oddziału Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) w Białymstoku.

Europejskie Forum Technologiczne w Katowicach

„Jednym z celów Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju jest zmiana modelu rozwojowego Polski – z kraju adaptującego technologie, do ich twórcy” – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas otwarcia Europejskiego Kongresu Technologicznego w Katowicach.

Polsko-koreańskie rozmowy o współpracy naukowo-technicznej

Dalsza współpraca naukowo-techniczna, zainicjowana umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Korei w 1993 roku, była głównym tematem rozmowy ministra Piotra Dardzińskiego z wiceministrem nauki i ICT Republiki Korei Lee Jin-Gyu podczas spotkania 20 września w MNiSW.

Spotkania naukowców na PB. Wspólny mianownik to matematyka

Politechnika Białostocka jest gospodarzem dwóch międzynarodowych spotkań naukowców, których prace badawcze opierają się o różnorodne działy matematyki. Naszą uczelnię odwiedzili przedstawiciele Akcji COST z 14 krajów europejskich oraz uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej tematyce rachunku niecałkowitego rzędu i jego zastosowań.

Inauguracja czwartej edycji European Rover Challenge 2018

Największe, cieszące się zasłużoną renomą zawody w branży robotyczno-kosmicznej na świecie – tak w jednym zdaniu można opisać European Rover Challenge 2018, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 14-16 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Projekt prof. SGGW Magdaleny Król doceniony przez Europejską Radę ds. Badań (ERC)

Dr hab. Magdalena Król, prof. SGGW w 2016 r. otrzymała prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań (ERC) o wartości ponad 1,4 mln euro na badania nad nowotworami. Projekt prof. Król został wybrany jako jeden z najciekawszych projektów badawczych w tym dziesięcioleciu.

Między sztuka na nauką

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej oraz Instytut Biologii Uniwersytetu w Białymstoku spotkały się w nowych przestrzeniach - w Elektrowni należącej do znakomitej galerii sztuki współczesnej - Arsenał w Białymstoku. Obie jednostki współpracowały przy tworzeniu instalacji Zbigniewa Oksiuty - artysty i architekta na co dzień pracującego w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych.

Porozumienie polsko-tajwańskie o współpracy naukowej

Rozwój wymiany akademickiej i współpracy pomiędzy uczelniami w zakresie nauki i badań – to główne cele podpisanego dzisiaj porozumienia o współpracy w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego pomiędzy Biurem Gospodarczym i Kulturalnym Tajpej w Warszawie a Warszawskim Biurem Handlowym w Tajpej. Wizyta wiceministra Piotra Dardzińskiego wraz z delegacją na Tajwanie w czerwcu była okazją do podpisania porozumienia przez stronę polską, którą reprezentował dyrektor Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej Maciej Gaca. Dzisiaj porozumienie podpisała strona tajwańska.

Młodzi naukowcy po targach #wGdyni

To było wyjątkowe wydarzenie – w Gdyni pojawiło się kilkuset młodych naukowców z 27 krajów, którzy w przyszłości mogą swoimi innowacjami zmienić świat na lepsze. Dobiegły końca jedne z największych tego typu targów w Europie, czyli MILSET Expo Sciences Europe 2018. Wydarzenie po raz pierwszy gościło w naszym kraju!

Polscy naukowcy na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018

Polscy naukowcy wyróżnieni sesją na prestiżowym Arctic Circle Assembly 2018 w Reykjaviku. Spośród 100 zgłoszeń sesja Biotic indicators of the Arctic environmental changes została najwyżej oceniona przez radę naukową.

Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych

Minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski oraz Alex Azar – sekretarz zdrowia i opieki społecznej USA - podpisali dziś (13 lipca) umowę o współpracy w obszarze nauk biomedycznych pomiędzy oboma krajami.

Zachodniopomorskie Noble przyznane

Ośmioro naukowców ze szczecińskich uczelni wyższych odebrało w niedzielę „Zachodniopomorskie Noble”. Statuetki wyróżnionym wręczył wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Inauguracyjne posiedzenie Komitetu Polityki Naukowej

20 czerwca 2018 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komitetu Polityki Naukowej (KPN) w nowym składzie, na którym minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin uroczyście wręczył zebranym powołania.

Impact 18 za nami

W Krakowie zakończył się kongres nowych technologii Impact18. Podczas spotkania omawiane były tematy przyszłości cyfrowej gospodarki dla biznesu, star-upów, nauki i administracji. W wydarzeniu, jednym z największych w Europie pod względem promocji nowych technologii, udział wzięło 250 speakerów, w tym najważniejsi przedstawiciele administracji publicznej z premierem Mateuszem Morawickim na czele. Na kongresie obecny był również wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Geniusz polskiej technologii, który kiedyś musiał emigrować za granicę, dziś może rozwijać się w Polsce

Dziś przed nami jest wspaniały czas, bo geniusz polskiej techniki i technologii, który we wcześniejszych latach naszej historii musiał emigrować, może teraz rozwiać się w Polsce, we współpracy ze start-upami z całego świata – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas Kongresu Impact 18 w Krakowie.

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Konferencja w Gdańsku

Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z zagrożeniami w cyberprzestrzeni - to tytuł międzynarodowej konferencji odbywającej się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej. W spotkaniu zorganizowanym przez Annę Fotygę, poseł do Parlamentu Europejskiego bierze udział m.in. Marek Zagórski. minister cyfryzacji, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i wielu znawców tematu z Europy i USA.

TOP100 Innowatorzy Gospodarki

Ułatwienie współpracy między przedsiębiorcami i naukowcami oraz wsparcie procesu zarządzania badaniami naukowymi – to cel uruchomionego dzisiaj programu MNiSW „TOP100 Innowatorzy Gospodarki”. Umożliwi on pracownikom przedsiębiorstw biorących udział w programie odbycie stażu w zagranicznych jednostkach naukowych lub w przedsiębiorstwach posiadających doświadczenie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Pod hasłem "Nauka scala" rozpoczął się w poniedziałek w Białymstoku XVI Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Inaugurację festiwalu zdominowała tematyka lasu, głównie badań nad grzybami z Puszczy Białowieskiej, które, zdaniem naukowców, mogą być pomocne w leczeniu raka.

Halina Urbańska-Kozłowska: doktorat wdrożeniowy z korzyścią dla środowiska

Jak prognozuje ONZ, do roku 2025 prawie 2 miliardy ludzi nie będzie miało dostępu do wody pitnej. Tym cenniejsze dla środowiska są badania prowadzone przez Halinę Urbańską-Kozłowską, realizującą doktorant wdrożeniowy na Politechnice Wrocławskiej i w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

IX Bydgoski Festiwal Nauki

Do 27 maja trwał IX Bydgoski Festiwal Nauki pod hasłem „Złap bakcyla nauki”. Inicjatywa bydgoskich uczelni potrwa pięć dni, podczas których zaplanowano ponad tysiąc wydarzeń festiwalowych. Honorowy patronat nad festiwalem objął wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Nowa umowa o współpracy naukowo-technicznej z USA

Nowe perspektywy dla polskich naukowców i uczelni – to efekt podpisanej w poniedziałek obustronnej umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie będzie podstawą dla wszelkich projektów i wspólnych przedsięwzięć realizowanych przez naukowców z obu krajów. Umowę podpisali 23 kwietnia w Departamencie Stanu wicepremier Jarosław Gowin oraz podsekretarz Tom Shannon. Zawarcie nowej umowy to jasny sygnał co do pozytywnego rozwoju stosunków dwustronnych z USA.

Współpraca naukowa ze stanem Wirginia

Ostatni tydzień kwietnia to dla resortu nauki rozwijanie kontaktów z naszym partnerem - Stanami Zjednoczonymi. W poprzednich dniach wicepremier Jarosław Gowin podpisał umowę o wzajemnej współpracy naukowo-technicznej, uczestniczył w otwarciu Polskiej Izby Handlowej w Waszyngtonie i w spotkaniu na University of Texas MD Anderson Cancer Center, gdzie rozmawiał o możliwościach zacieśniania współpracy w sektorze biotechnologii.

Planetobus. Rusza kolejny projekt w ramach społecznej odpowiedzialności nauki

Mobilne planetarium pozwalające na podróż po kosmosie – tak w najkrótszych słowach można przedstawić nowe przedsięwzięcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik. Planetobus dołącza tym samym do jeżdżącego już po kraju Naukobusa. Oba pojazdy będą przemierzały Polskę i popularyzowały naukę wśród dzieci i młodzieży z mniejszych miejscowości. Nową odsłonę projektu edukacyjnego Nauka dla Ciebie, który jest częścią tzw. strategii Gowina, zainaugurował w Kobyłce na Mazowszu wicepremier i szef resortu nauki.

Polskie Powroty ‒ rusza pierwszy, pilotażowy program Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Możliwość stworzenia własnej grupy projektowej, wynagrodzenie dla powracającego naukowca ‒ nawet do 350 tys. zł rocznie przez 4 lata, szansa dla uczelni na wzmocnienie potencjału naukowego, na zatrudnienie dobrych naukowców bez ponoszenia dodatkowych kosztów ‒ to tylko niektóre korzyści uruchomionego dziś przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) programu Polskie Powroty.

Naukowcy zaprojektują dom jednorodzinny dla programu Mieszkanie Plus

Opracowanie koncepcji architektonicznej modelowego domu jednorodzinnego – to zadanie, przed jakim staną uczestnicy konkursu skierowanego do uczelni technicznych i instytutów badawczych. Organizator konkursu, BGK Nieruchomości S.A., realizując rządowy program Mieszkanie Plus, po raz kolejny sięga po pomysły środowiska akademickiego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest partnerem konkursu.

Najciekawsi popularyzatorzy nauki 2017 nagrodzeni

Już po raz trzynasty redakcja serwisu Nauka w Polsce PAP oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyróżnili najciekawszych Popularyzatorów Nauki minionego roku. Nagroda główna trafiła do prof. Tadeusza Wibiga, fizyka wysokich energii, który – aby umożliwić dzieciom przeprowadzanie eksperymentów – dojeżdża do wiejskich szkół z własnym sprzętem.

35 młodych naukowców z 40 mln złotych

Zgłoszone przez laureatów programu LIDER projekty to doskonały dowód na to, że młodzi polscy naukowcy mają wiedzę, umiejętności oraz chęć zmieniania otaczającego nas świat – mówił minister Jarosław Gowin, ogłaszając wyniki VIII edycji programu LIDER, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencję wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W wydarzeniu wziął udział również podsekretarz stanu w MNiSW Piotr Dardziński.

Druga ustawa o innowacyjności z podpisem prezydenta RP!

Od 2018 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczać od podstawy opodatkowania 100 proc. wydatków przeznaczonych na badania i rozwój – takie rozwiązanie wprowadza podpisana dzisiaj przez prezydenta Andrzeja Dudę druga ustawa o innowacyjności. To kolejny akt prawny z całego pakietu ustaw ułatwiających działalność innowacyjną.

To w Polsce bije dziś serce nowoczesności, innowacyjności i wiedzy

Każda z nagród jest dla mnie i dla naszej Ojczyzny powodem do dumy. Stanowi wyraz uznania Waszej pracy – czy to indywidualnej, czy zespołowej – będącej istotnym wkładem w rozwój polskiej i światowej nauki i sztuki – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów.

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory

Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim, którzy zbudowali silnik mikrofalowy zasilany energią elektryczną, wygrali VI edycję Konkursu Naukowego E(x)plory oraz zajęli pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie Innowator Jutra.

Roczne stypendia i stypendium konferencyjne dla badaczek od resortu nauki i L’Oréal Polska

6 badaczek zostało nagrodzonych w programie L Oréal Polska „Dla Kobiet i Nauki” organizowanym we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwyciężczynie konkursu mogą liczyć na sfinansowanie udziału w zagranicznych konferencjach naukowych i stypendium w wysokości do 35 tys. złotych.

Raport Komisji Europejskiej a Konstytucja dla Nauki - punkty wspólne

Raport Komisji Europejskiej przygotowany został w ramach instrumentu Policy Support Facility (PSF). PSF to instrument finansowany z programu ramowego „Horyzont 2020”, za jego pomocą Komisja Europejska oferuje krajom europejskim wsparcie w projektowaniu i wdrażaniu reform politycznych w obszarze badań naukowych i innowacji.

Nowy etap współpracy z Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu

Sekretarz stanu MNiSW, Aleksander Bobko, podpisał dziś porozumienie o współpracy z wiedeńskim Instytutem Nauk o Człowieku w Wiedniu (Institut für die Wissenschaften vom Menschen – IWM). Ze strony IWM porozumienie podpisała prof. Shalini Randeria, rektor Instytutu.

KGHM Cuprum oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT+ łączą siły

Dwa wiodące ośrodki B+R, największa w tej części Europy infrastruktura badawcza, a także ponad 200 wykwalifikowanych naukowców – to potencjały Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ oraz KGHM Cuprum – Centrum Badawczo-Rozwojowego, które dziś rozpoczęły współpracę. W uroczystości podpisania listu intencyjnego w tej sprawie wzięli udział wiceminister nauki Piotr Dardziński, a także wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Polska myśl technologiczna wykorzystywana przez globalnych gigantów

Zagraniczne koncerny zaczynają dostrzegać w Polsce nie tylko dogodne miejsce do montowania swoich innowacyjnych produktów, ale również do prowadzenia działalności badawczej. To wszystko za sprawą świetnie wykwalifikowanych specjalistów, naukowców i inżynierów, wykształconych na najlepszych polskich uniwersytetach i politechnikach – powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas otwarcia Centrum Innowacji Samsunga.

Jak dokładnie zmierzyć Wszechświat – Polacy znaleźli sposób!

Polscy naukowcy z grupy Araukaria z Centrum Astronomicznego PAN zwiększyli dokładność pomiarów odległości galaktyk. To odkrycie pomoże w stworzeniu kosmicznej mapy wszechświata

Nauka musi stawiać na umiędzynarodowienie

Z okazji 60-lecia współpracy naukowej pomiędzy Polską Akademią Nauk (PAN) oraz Centre National de la Recherche Scientifique (CNRS; Krajowym Centrum Badań Naukowych) 6 czerwca br. w Pałacu Staszica w Warszawie odbyło się trzecie Polsko-Francuskie Forum Nauki i Innowacji.

Polacy zbudują największy teleskop w historii – budowa właśnie ruszyła!

Budowa Ekstremalnie Wielkiego Teleskopu Europejskiego (E-ELT), który posłuży m.in. poszukiwaniom form życia w kosmosie, właśnie się rozpoczęła. W zeszłym tygodniu w Chile odbyła się ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod E-ELT. W budowie teleskopu biorą udział polskie firmy.

Kongres Impact 2017

W dniach 31 maja - 1 czerwca w Krakowie odbywał się w Krakowie międzynarodowy kongres Impact’17, poświęcony gospodarce przyszłości. W Kongresie uczestniczyła premier Beata Szydło oraz trzej wicepremierzy: Mateusz Morawiecki, Piotr Gliński i Jarosław Gowin. Był obecny także wojewoda małopolski Józef Pilch.

XVII Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie

Festiwal Nauki i Sztuki to niezwykłe wydarzenie. Na odwiedzających „Festiwalowe miasteczko naukowe” czekało jak co roku wiele atrakcji, przygotowanych przez pracowników naukowych oraz studentów krakowskich uczelni.

Ministrowie Polski i Niemiec podpisali porozumienie o współpracy [HANNOVER MESSE 2017]

Już pierwszego dnia targów minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz niemiecka minister edukacji i badań naukowych Johanna Wanka podpisali porozumienie o współpracy naukowej między krajami. Oprócz uczestnictwa w unijnych inicjatywach takich jak Europejska Przestrzeń Badawcza czy Horyzont 2020, Polska i Niemcy od wielu lat tworzą wspólną politykę naukową.

Polskie innowacje na Hannover Messe

Polskie instytuty naukowe oraz wynalazcy zaprezentują innowacyjne technologie w trakcie największych na świecie targów branży przemysłowej Hannover Messe 2017, które odbędą się w Hanowerze 24-28 kwietnia. Dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego innowacyjne rozwiązania sektora akademickiego dla przemysłu będą miały szansę zaistnieć na globalną skalę.

Jak Brexit wpłynie na wspólne badania

Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja toczona w gronie reprezentantów uniwersytetów badawczych pomoże nam umocnić Unię Europejską jako zjednoczoną przestrzeń badań – powiedział na spotkaniu rektorów uczelni Europy Środkowej oraz LERU prof. Łukasz Szumowski, podsekretarz stanu w resorcie nauki.

Jarosław Gowin w Miękini o społecznej odpowiedzialności nauki

Mobilne laboratoria odnawialnych źródeł energii, edukowanie uczniów i samorządowców, a także współpraca z lokalnym biznesem – to przykłady społecznej odpowiedzialności, jakie prowadzi Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii AGH „Miękinia”. Centrum odwiedził dzisiaj wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Święto Gdańskiej Nauki 2017

W sobotę 4 stycznia od godziny 18.00 do 22.30 na Zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza na Ratuszu Staromiejskim odbyły się pokazy multimedialne Video Mapping. /Galeria zdjęć/

Tworzenie gier jest fajniejsze niż granie – ruszyła akcja programuj.gov.pl

Aż jedna trzecia Polaków to gracze. Ministerstwa nauki, rozwoju i cyfryzacji chcą zrobić z nich twórców gier, a z programowania uczynić specjalizację narodową. – Jeśli Polska może stać się w jakiejś dziedzinie liderem w Europie, to będą to gry wideo – powiedział Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas inauguracji kampanii społecznej programuj.gov.pl, która ruszyła 31 stycznia.

Nagroda Heweliusza dla prof. Kazimierza Darowickiego

Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych za rok 2016 uhonorowano prof. Kazimierza Darowickiego, chemika z Politechniki Gdańskiej. Laureat jest specjalistą w dziedzinie elektrochemii oraz korozji.

Miliardy na badania, rozwój i wdrożenia

Ponad 5 miliardów złotych na nowatorskie projekty w 2016 roku i kolejne 5,5 mld zł w 2017. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, agencja wykonawcza MNiSW, inwestuje w projekty B+R, pomagając innowatorom wdrażać najlepsze pomysły.

Preferencyjne warunki dla Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej przedłużone

Szef Europejskiej Agencji Kosmicznej Jan Wörner i wicepremier Morawiecki podpisali dzisiaj umowę, która utrzymuje preferencyjne warunki dla Polski i pozwala na dalsze korzystanie ze środków Programu Wsparcia Polskiego Przemysłu. ESA po raz pierwszy w historii zgodziła się na taki krok. W uroczystości wziął udział wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Erasmus obchodzi swoje 30 urodziny!

Ponad 180 tys. młodych Polaków uczestniczyło w wymianie międzynarodowej w ramach programów Erasmus i Erasmus+. Dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się inauguracja obchodów 30-lecia programu z udziałem wiceministra nauki Piotra Dardzińskiego.

Wspieramy polskich młodych naukowców

Wystartowała V edycja konkursu „Mobilność Plus”. Celem programu jest umożliwienie młodym naukowcom (do 35. roku życia), w tym uczestnikom studiów doktoranckich, udziału w badaniach naukowych prowadzonych w renomowanych zagranicznych ośrodkach naukowych pod opieką wybitnych naukowców o międzynarodowym autorytecie w danej dziedzinie nauki. Do obszarów, które „Mobilność Plus” obejmuje, należą nauki humanistyczne, nauki społeczne, nauki ścisłe i techniczne oraz nauki o życiu.

Polska zbuduje sieć centrów wiedzy i technologii

Polska ma szansę stać się pierwszym krajem na świecie, który zbuduje sieć zdigitalizowanych centrów wiedzy w technologii Virtual Reality – zapowiedział na konferencji prasowej podsumowującej swój rok w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wicepremier Jarosław Gowin.

Polskie Konsorcjum wyprodukuje mikroprocesor

Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego, dlatego zwłaszcza teraz bezpieczeństwo danych obywateli jest kwestią priorytetową. Mikroprocesor stworzony w Polsce i dzięki polskiej myśli technicznej jest ważny, aby zapewnić obywatelom poczucie bezpieczeństwa – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas podpisania porozumienia powołującego Konsorcjum POL-PUS.

Jubileusz 50-lecia INTiBS PAN

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w obchodach Jubileuszu 50-lecia Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych Polskiej Akademii Nauk

Chińsko-polski satelita już w 2018 r. na orbicie Księżyca

Niech nie myli nas dysproporcja między Chinami a Polską. Chińczycy traktują nas jak równorzędnego partnera, jesteśmy dla nich pomostem wiodącym do Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział na konferencji poświęconej wizycie w Chinach premier Jarosław Gowin.

Marsjańskie zmagania na podkarpackiej ziemi

Tysiące mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia upalną wrześniową niedzielę postanowiło poświecić, by przekonać się, jak mógłby wyglądać podbój Marsa. Wyobrażenie o tym, jak Ziemianie zdobywają Czerwoną Planetę można było zdobyć podczas drugiego dnia ERC 2016 czyli zawodów łazików marsjańskich. Impreza ta przez trzy dni wypełnia przestrzeń Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.

Otwarcie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w oficjalnym otwarciu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we wrocławskim Ratuszu. Jest to XIX edycja Festiwalu, podczas którego uczestnicy mogą wziąć udział w licznych prelekcjach, pokazach eksperymentów oraz zapoznać się z wieloma dziedzinami współczesnej nauki.

Lubelscy naukowcy pytają marszałka o COZL. Kiedy koniec rozbudowy?

18 lipca 2016 roku odbyło się drugie posiedzenie Społecznej Rady do Spraw Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Wojewodzie Lubelskim z udziałem wojewody lubelskiego, profesora Przemysława Czarnka.

Najbardziej innowacyjne pomysły wrocławskich studentów i naukowców

Znamy zwycięzców pierwszej edycji konkursu Wrocławskiego Parku Technologicznego na najlepszy pomysł na biznes „Why Start Up a Business?”. Spośród 21 biznesplanów zgłoszonych do konkursu Jury wyłoniło 3 najbardziej innowacyjne i realne przedsięwzięcia

Polka, która opracowała przenośne urządzenie KTG, laureatką prestiżowej nagrody. Została Innowatorem Roku 2016

Patrycja Wizińska-Socha, która opracowała przenośne urządzenie do badania stanu płodu, została wyróżniona przez MIT Technology Review honorowym tytułem Innovators Under 35 in Poland oraz specjalnym wyróżnieniem Innovator of the Year 2016. Konkurs wyłania młodych liderów w różnych dziedzinach nowych technologii, którzy przyczyniają się do rozwiązania globalnych problemów oraz poprawy jakości życia na świecie

"Gry robotów" we Wrocławskiem Parku Technologicznym

Gra komputerowa przygotowana przez 10-latka? To możliwe! We Wrocławskim Parku Technologicznym zakończyła się pierwsza edycja cyklu warsztatów z programowania dla dzieci zorganizowana przez Fundację Pro Mathematica. W nauce kodowania pomogły roboty edukacyjne – Sphero. Każdy młody uczestnik może teraz zaprosić rówieśników do samodzielnie przygotowanej gry.

Zachodniopomorskie Noble

Wojewoda Zachodniopomorski Piotr Jania wręczył dzisiaj statuetki nagrodzonym w 16 edycji konkursu „Zachodniopomorskie Noble”.

Festiwal Nauki i Techniki w Mielcu. Marszałek zapowiedział utworzenie Centrum Nauki na Podkarpaciu

Doświadczenia w organizacji festiwali nauki chcemy wykorzystać przy tworzeniu centrum nauki na Podkarpaciu - zapowiedział marszałek Władysław Ortyl, podczas otwarcia mieleckiego festiwalu. Samorząd województwa wspólnie z Regionalnym Centrum Transferu Nowoczesnych Technologii wytwarzania jest współorganizatorem imprezy. Marszałek objął festiwal także patronatem honorowym.

Bezpłatne warsztaty przygotowujące do współpracy z inwestorami

W dniach 16-17 czerwca we Wrocławskim Parku Technologicznym, podczas Alfa School przedstawiciele funduszy inwestycyjnych spotkają się z naukowcami i innowatorami, by pomóc w komercjalizacji ich pomysłów. Wydarzenie jest organizowane pod patronatem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Wyjątkowy mikroskop w BioNanoParku

Pozwala zajrzeć do wnętrza żywej komórki, sprawdzić skład majonezu albo ocenić skuteczność kremu nawilżającego. W łódzkim BioNanoParku w Laboratorium Biotechnologicznym znajduje się jedyny na świecie dostępny komercyjnie mikroskop Mikroskop Leica TCS SP8 z modułem CARS.

POZA SIECIĄ – eksperyment zbadał uzależnienie młodzieży od komórek

Galopujące uzależnienie od urządzeń mobilnych wśród nastolatków to realny problem. Potrzebę pilnej diagnozy tego stanu rzeczy zauważyło środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego. Praca nad projektem o tej tematyce trwa już ponad rok. Jednym z jego etapów był eksperyment, podczas którego młodzież na kilka dni wyłączyła swoje telefony.

Instytut badawczy w Opolu? To możliwe

W Opolu może powstać polsko-niemiecki instytut badawczy. O konieczności stworzenia takiej instytucji mówił podczas konferencji BRIDGE goszczący w stolicy województwa wicepremier Jarosław Gowin. Instytut zajmować ma się współpracą naukową i badawczą Polski oraz Saksonii. Placówka może powstać w rejonie autostrady A4. Z propozycją lokalizacji tego instytutu w naszym mieście wyszedł prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. Podczas konferencji zadeklarował on również gotowość przekazania działki pod budowę tego instytutu.

Paleontologia ziemi opolskiej

Europejskie Centrum Paleontologii oraz Pracownia Paleobiologii Uniwersytetu Opolskiego serdecznie zapraszają do zwiedzenia wystawy pt. „Paleontologia Ziemi Opolskiej”

Powołanie Rady Naukowej Leśnictwa

Premier Beata Szydło wręczyła w czwartek powołania członkom Rady Naukowej Leśnictwa. Nowa Rada składająca się z ekspertów doradzających w gospodarowaniu polskimi lasami to inicjatywa premier Szydło.

Prężny rok inkubatora przedsiębiorczości we Wrocławskim Parku Technologicznym

Inkubator Przedsiębiorczości i Technologii Wrocławskiego Parku Technologicznego świętuje pierwszy rok działalności. W 12 miesięcy od otwarcia stał się miejscem dobrze znanym na startupowej mapie Wrocławia.

„11 kilometrów do dna” – wyjątkowe spotkanie w Hydropolis

W 1960 roku jako pierwszy dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi, 25 lutego pojawi się w Hydropolis. Don Walsh, wybitny oceanograf i odkrywca, będzie gościem wrocławskiego centrum edukacji ekologicznej. Podczas dwugodzinnego spotkania podzieli się wiedzą na temat tajemniczych głębin

Centrum Nauki Kopernik pełne zimowych niespodzianek

Zimno. Zimniej. Najzimniej! W czasie ferii Centrum Nauki Kopernik (ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20) zachęca swoich gości do obejrzenia wybranych eksponatów, które pozwolą im spojrzeć cieplej na chłód. 1200 najmłodszych warszawiaków z feryjnych placówek edukacyjnych odwiedzi placówkę bezpłatnie.

Wrocławski Park Technologiczny szkoli i pomaga firmom zdobywać pieniądze

Jesteś przedsiębiorcą, który planuje wdrażać innowacje? Możesz liczyć na 70% dofinansowania dla usług, które pomogą je wprowadzić. We Wrocławskim Parku Technologicznym dowiesz się jak je uzyskać.

Pierwszy statek z napędem LNG w Porcie Gdynia

Pierwszy w historii portu statek z napędem na gaz zawinął do portu gdyńskiego w niedzielę 24 stycznia br. M/v „Greenland" zacumował przy Nabrzeżu Bułgarskim i pozostanie w Gdyni do wtorku. Aktualnie trwa załadunek cementu.

Szyfry Poznania. Powstanie Muzeum Enigmy

Budynek u zbiegu ulic Św. Marcin i Kościuszki, znany dotąd jako Collegium Historicum, zmieni swoje przeznaczenie. Powstanie w nim bowiem Muzeum Enigmy. Urząd Marszałkowski przyznał właśnie dotację w wysokości 10,3 mln zł na jego budowę. Pozostałe koszty związane z utworzeniem placówki pokryje Miasto.

W Hydropolis okiełznali wir wodny

Instalacja przedstawiająca zjawisko wiru wodnego została uruchomiona we wrocławskim Hydropolis. W trzymetrowej tubie specjalny mechanizm wprawia w ruch blisko cztery i pół tysiąca litrów wody. W efekcie powstaje hipnotyzujący spektakl, który ukazuje siłę jednego z czterech żywiołów.

Najnowocześniejsze w Polsce planetarium otwarte

Planetarium powstało w niezwykłej przestrzeni, bo najstarszej łódzkiej elektrowni - EC1 wybudowanej w 1907 roku przy ul. Targowej. - Dzisiaj, już po modernizacji, wypełniamy ją nowymi funkcjami i atrakcjami. Planetarium będzie niewątpliwie jedną z największych. W Polsce nie ma drugiego tak nowoczesnego obiektu, a w Europie najwyżej kilka może się z nim porównywać - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Niezwykła „Noc Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim

Co się dzieje w mózgu kiedy się boimy? Kto i dlaczego stosował maść czarownic? Czy możemy porozmawiać z owadami? Jakie tajemnice skrywa pluskwa domowa? Co to są latarniki? Czy nietoperze to dobra inwestycja? Czy można pogłaskać karalucha? Jakie to są grzyby wielkoowocnikowe? – to pytania, na które odpowiedzą naukowcy w czasie niezwykłej Nocy Biologów na Uniwersytecie Gdańskim

Trzecia edycja "Nocy Biologów"

Trzecia edycja "Nocy Biologów" odbędzie się w piątek, 15 stycznia 2016 roku. "Noc" rozpocznie się już od godz. 17.00 w Instytucie Biologii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Świętokrzyska 15

Najnowocześniejsze w Polsce planetarium jest w Łodzi

W odnowionym gmachu zabytkowej elektrowni EC1 powstało najnowocześniejsze planetarium w kraju. W drugi weekend stycznia pierwsi goście będą mogli obejrzeć najdalsze zakątki Kosmosu w rozdzielczości ponad 32 mln pikseli - jakości obrazu ośmiokrotnie wyższej od HD

W przedświąteczną sobotę 19 grudnia 2015 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza do zabawy w naukowej krainie lodu.

W namiocie przed budynkiem naszego centrum nauki przygotowaliśmy liczne stanowiska doświadczalne związane z zimą i niskimi temperaturami – mówi rzecznik Młyna Wiedzy w Toruniu Marcin Centkowski. – Będzie można również zobaczyć zmiany stanów skupienia oraz wpływ wysokiej temperatury na właściwości różnych substancji – dodaje.

Otwarcie Hydropolis 5 grudnia

Hydropolis, jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie, już 5 grudnia otworzy swoje podwoje dla zwiedzających! Sprzedaż biletów ruszy w poniedziałek 30 listopada. Bilet ulgowy będzie kosztował 18 złotych. Dorośli za możliwość zobaczenia niepowtarzalnej w skali Europy wystawy zapłacą 27 złotych.

Energetyczne Centrum Nauki otwarte

18 listopada odbyło się otwarcie Energetycznego Centrum Nauki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta. Ekspozycja Energetycznego Centrum Nauki podzielona jest na trzy strefy tematyczne Ogień i Ziemia, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Wszystkie stanowią spójną opowieść o energii, a cała ekspozycja jest utrzymana w klimacie starej fabryki.

Park Konstruktorów w Gdyni otwarty

Nietypowym rozerwaniem metalowej wstęgi otwarty został Park Konstruktorów w Gdyni. Ten nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu". Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 18 listopada.

Pierwsi zwiedzający w Hydropolis

Ponad 1500 osób odwiedziło w ubiegły weekend wrocławskie Hydropolis. Multimedialne centrum wiedzy o wodzie otworzyło przedpremierowo swoje bramy dla szczęśliwców, którzy wygrali bilety w konkursach organizowanych przez lokalne media. Wśród zwiedzających pojawili się goście z zagranicy, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii i Ukrainy

Łódzki startup Udrive

Łódzki zespół Udrive zaprojektował uniwersalny napęd do sliderów filmowych. „Slider to specjalna szyna, na której montowana jest kamera - tłumaczy pomysłodawca projektu Kasper Bielejec. Dzięki temu wynalazkowi, praca operatora staje się wygodniejsza oraz tańsza.

Platynowy medal już w Opolu

28 października 2015 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego w Opolu odbyło się uroczyste spotkanie podczas, którego nastąpiło złożenie podziękowań i gratulacji dla Romana Czelika, Tomasza Sacała oraz mgr inż. arch. Jarosława Gawrysia.

Multicentrum bardziej nowoczesne (audio mp3)

Olsztyńska placówka jest jedną z najbardziej niezwykłych w kraju. Właśnie trafiły do niej kolejne urządzenia, z których na co dzień będą korzystać dzieci. Komputerowe zestawy, nowe wyposażenie pracowni muzycznej oraz niezwykłe urządzenia - K-first - to najnowszy sprzęt, w jaki wyposażono Multicentrum.

Nagrody Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie rozdane

Międzynarodowe Biennale Architektury 2015 w Krakowie zakończone. Naczelnym hasłem Biennale był „Ludzki wymiar miejskich przestrzeni”. Kulminacyjnym punktem imprezy było wręczenie nagród w trzech kategoriach: projektów zrealizowanych, koncepcyjnych oraz prezentacji teoretycznych. Jury przyznało także nagrodę Grand Prix Biennale, którą otrzymały Serena Barone oraz Marina Ciampi za "Decumano Maximus – Archeologia, architektura i starożytne miasto”.

Rusza Business Intelligence Hackathon!

13 października wystartowała 3 edycja konkursu Business Intelligence Hackathon API - BIHAPI. Przedstawiciele 4 miast partnerskich, w tym Poznania, otworzyli konkurs. Od jutra można zgłaszać swoje pomysły.

Głębsze spojrzenie na materię – tylko w Krakowie!

To dobra wiadomość dla polskich naukowców! W poniedziałek (21 września) przy ul. Czerwone Maki 98 odbyło się otwarcie Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS, czyli innowacyjnego i wszechstronnego ośrodka badawczego. To jedyne miejsce w Polsce, gdzie można wykonać badania przy pomocy synchrotronu. Urządzenie to może przyczynić się m.in. do wczesnego diagnozowania chorób, tworzenia nowych leków oraz analizowania dzieł sztuki.

Poznań gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych!

Najwybitniejsi historycy z całego świata przyjadą do Poznania w 2020 roku - stolica Wielkopolski podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych, który odbył się w chińskim mieście Jinan, została wybrana na gospodarza następnego kongresu.

W oczekiwaniu na spadające gwiazdy

Najbardziej widowiskowe wydarzenie roku, to noc spadających gwiazd. W 2015 roku będzie mieć miejsce 12 sierpnia. Spadające gwiazdy "Perseidy" to rój meteorów lecących po niebie w kierunku ziemi.

„Wakacyjne Spotkania z Nauką" w Akwarium Gdyńskim

Nie samą plażą człowiek podczas wakacji żyje. Na sezon letni Akwarium Gdyńskie mieszczące się przy al. Jana Pawła II 1, przygotowało ofertę dla tych, których chęć poznawania podwodnego świata nie kończy się na zwiedzeniu sal ekspozycji. Do końca sierpnia trwa trzecia edycja „Wakacyjnych spotkań z nauką".

Uniwersytet Warszawski - Pierwszy polski e-mail

17 lipca minęło 25 lat od udanego podłączenia polskiego ośrodka do sieci EARN, czego dowodem było przesłanie pierwszego polskiego e-maila z Uniwersytetu Kopenhaskiego na UW.

Światowa konferencja paleontologów w Opolu

Prawie 150 utytułowanych gości z większości krajów europejskich (Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Węgier, Danii i oczywiście Polski), a również z Chin, Argentyny, Kanady, Panamy, Tajlandii i USA, zjechało do Opola we wtorek, 7 lipca na coroczny, trzynasty już, zjazd Europejskiego Stowarzyszenia Paleontologów Kręgowców (EAVP – the European Assosiation of Vertebrate Palaeontologists).

EuGenius – robot-przewodnik z WPT

Lubi przebywać wśród ludzi, wyraża emocje za pomocą gestów i mimiki, świetnie sprawdza się w roli przewodnika. Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma General Robotics zaprezentowała swojego robota – EuGeniusa.

Rozpoczął się montaż urządzeń ECN w Kielcach

Urządzenia zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie dla KPT, w Krakowie przez Fabrykę Dekoracji. - W związku z tym, że mają duże gabaryty i są ciężkie, ich montaż jest możliwy tylko dzięki pomocy dźwigu. W budynku Zespołu Inkubatorów konieczne było zdemontowanie okien przez które wstawiany jest sprzęt – informuje Sylwia Mularczyk, koordynator ECN. Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 m średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi. Wysoką na prawie 4 metry „wiertnicą” i długą niemal 5 metrową „taśmą produkcyjną”.

Wrocławski Park Technologiczny nagrodzony

Podczas tegorocznej Gali wręczenia Dolnośląskich Kluczy Sukcesu, Wrocławski Park Technologiczny otrzymał nagrodę za wzorcową kooperację ze społecznością lokalną i organizacjami pozarządowymi

W Kielcach poznaliśmy "GEO-Geniusza"

Poznaliśmy zwycięzcę trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi "GEO-Geniusz", organizowanego przez Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku. Celem przedsięwzięcia, które co roku gromadzi rzeszę młodych adeptów nauki o "Matce-Ziemi", jest krzewienie wiedzy geologiczno-przyrodniczej o naszym regionie.

HACKATHON ODBYŁ SIĘ W RZESZOWIE

W dniach 29 - 30 maja 2015 r. w Kampusie głównym Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 w Rzeszowie odbył się HACKATHON RZESZÓW - wydarzenie programistyczne, organizowane w wielu miejscach na świecie pod patronatem firmy Microsoft, a w Rzeszowie wspierany przez PrimeBit Studio sp. z.o.o., Cervi Robotics oraz Koło Naukowe Nowych Technologii Programistycznych. Patronat honorowy nad całym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Bydgoski Festiwal Nauki z wyjątkowym gościem

Tegorocznemu Bydgoskiemu Festiwalowi Nauki towarzyszy wizyta sir Johna Dermota Turinga. Jest on bratankiem Alana Turinga, który wraz z Marianem Rejewskim zmienił bieg II Wojny Światowej.

XIII Bałtycki Festiwal Nauki w Gdańsku

Archiwum Komisji Krajowej po raz pierwszy uczestniczy w Bałtyckim Festiwalu Nauki, imprezie popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne instytucje naszego regionu związane z nauką. Festiwal adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wieku i wykształcenia.

MARSJAŃSKI PROJEKT W MŁYNIE WIEDZY

Marsjański projekt edukacyjny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy został wybrany do realizacji przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Toruńskie centrum nauki jest jedną z 22 instytucji, i jedyną z Polski, dla której zostaną wykonane zdjęcia Marsa.

Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” w Szczecinie

7 i 8 maja na Jasnych Błoniach w Szczecinie zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta miasteczka to nagroda w organizowanym przez Grupę Energa ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Wśród zwycięzców V edycji konkursu znalazła się klasa I B i pani Renata Panfil-Tesarek ze Szkoły Podstawowej nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Szczecina będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Najszybszy superkomputer w historii Polski

Ma aż 1728 serwerów, waży ponad 30 ton i zajmuje zaledwie... 13 m2. Tak w liczbach prezentuje się nowy, ultranowoczesny superkomputer Prometheus, którego oficjalna prezentacja odbyła się w poniedziałek (27 kwietnia) w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Uroczyście zainaugurowano XV Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi

Tradycyjnie jej częścią było wręczenie nagród „Łódzkie Eureka" za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze i artystyczne w roku 2014. „Eureki" przyznano dwóm zespołom badawczym Politechniki Łódzkiej, jednemu - reprezentującemu Uniwersytet Medyczny oraz pracownikom ASP i Akademii Muzycznej za indywidualne projekty.

Mali tropiciele w poznańskim muzeum

Śladem najbardziej cennych i spektakularnych zabytków prezentowanych Muzeum Archeologicznym w Poznaniu udadzą się dzieci w ramach wystawy "Mali tropiciele". Ta nietypowa ekspozycja będzie czynna do czerwca.

Łódź - Mały miś w technologii 3D

Na terenie łódzkiego Technoparku zorganizowano konferencję „Druk 3D przyszłością przemysłu", poświęconą wykorzystaniu profesjonalnych technologii druku 3D w zastosowaniu przemysłowym i produkcyjnym. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Druku 3D - największy w Polsce portal poświęcony tej technologii.

VIII Seminarium Meteorytowe w Olsztynie

Polskie Towarzystwo Meteorytowe oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają do udziału w VIII Seminarium Meteorytowe, które odbędzie się w dniach 24 ‒ 25 kwietnia 2015 roku w Olsztynie.

Gdynia - Święto nauki na start

Einstein, Tesla, Edison, Bell i da Vinci byliby z nich dumni. Młodzi pasjonaci nauki po raz czwarty zaprezentują swoją wiedzę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, podczas święta nauki E(x)plory Week. E(x)plory Week to międzynarodowe święto nauki, w którym bierze udział uzdolniona młodzież w wieku 14-20 lat. Wielu z nich ma na swoim koncie wynalazki, a część pracuje już na uniwersytetach - pomimo młodego wieku.

Gdyńskie innowacje zdobywają świat

Barcelona i Hanower - to dwie światowe stolice nowoczesnych technologii, w których zaprezentują się gdyńskie innowacje. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia już dziesiąty rok z rzędu organizuje wspólne wyjazdy, stoiska targowe oraz zagraniczną promocję na największych targach branży ICT dla najbardziej obiecujących młodych firm z Pomorza. Tym razem technologiczne nowości zaprezentują m.in. JIT Solutions, Gadmel, Trineo, Barobot (Tesag), Outdoor Analytics, HolonGlobe, Smart Media, Bioseco Multirejestrator (C2B) i TeleMobile.

Gdańsk - Przez G P N-T do gwiazd!

Polska Agencja Kosmiczna będzie miała siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Informacje tę potwierdził dziś prezes Agencji prof. Marek Banaszkiewicz. Wizyta prof. Banaszkiewicza w Gdańsku związana była z podpisaniem listu intencyjnego, którego stronami były Polska Agencja Kosmiczna, Miasto Gdańsk i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podpisujący zadeklarowali wzajemną współpracę i wspieranie swoich działań.

REKORD W PLANETARIUM

Znakomity rok ma za sobą toruńskie Planetarium. Po raz kolejny pobity został rekord frekwencji. Seanse pod kopułą obejrzało 216.776 osób. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o ponad 8 tysięcy. Wynik jest tym bardziej zdumiewający, że w minionym, 2014 roku Planetarium było czynne dla odwiedzających tylko przez 11 miesięcy. W styczniu ubiegłego roku trwała bowiem najdłuższa w dotychczasowej historii instytucji przerwa w działalności związana ze zmianą wystroju wnętrz, wymianą foteli dla widzów i zmianą techniki projekcji seansów.

Tak będzie wyglądało pierwsze planetarium w Gdańsku

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium. Podziemne planetarium powstanie w Centrum Hewelianum. Planetarium nosić będzie łacińską nazwę „Stellaeburgum”. Tak właśnie Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku. Teraz „Gdańszczanin Tysiąclecia” patronuje gdańskiemu centrum nauki – Hewelianum

EIT+: Olbrzymi sukces wrocławskiej nauki

Europejski Instytut Technologiczny zdecydował o wyborze miejsca dla nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. W tzw. obszarze surowców naturalnych zwyciężyło ogólnoeuropejskie konsorcjum, w którym Polska reprezentowana jest przez 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Politechnikę Wrocławską oraz EIT+, które przejmie rolę koordynatora krajowego

Konserwacja stuletnich ksiąg metrykalnych

W zabytkowej komorze celnej na Pradze (ul. ks. I. Kłopotowskiego 1/3) w pracowni Wydziału Poligrafii i Konserwacji Dokumentacji Biura Organizacji Urzędu trwa renowacja ksiąg zaburzańskich. Zabytkowe woluminy pochodzą z 1914 roku.

Gdyński Profesor Why najlepszy na świecie!

Wymyślona w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia gra edukacyjna, z której na co dzień korzystają mali naukowcy, uczniowie a także goście Centrum Nauki Experyment, została doceniona na tegorocznym finale międzynarodowego konkursu Creative Business Cup w Kopenhadze.

Rzeszów - Blisko 300 młodych naukowców zaprezentowało swoje wynalazki podczas IT Academic Day

Około 300 młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało swoje pomysły, wynalazki i ich prototypy podczas IT Academic Day, zorganizowanego po raz kolejny przez WSIiZ dla pasjonatów nowych technologii IT.Podczas IT Academic Day ambitni, kreatywni i pomysłowi pasjonaci nowych technologii zaprezentowali swoje osiągnięcia i przyszłe projekty, które z powodzeniem można wykorzystać w nowoczesnym przemyśle, jaki stał się domeną ludzi młodych.

Kielce- Konferencja "GIS Day w praktyce"

"GIS w praktyce" pod tym hasłem, już po raz piąty odbyła się w Kielcach konferencja zorganizowana w ramach światowego dnia systemów informacji geograficznej „GIS Day”. Tego typu spotkania organizowane są od końca lat 80 tych w stu krajach na całym świecie. W Polsce, w szesnastu ośrodkach akademickich.

Programiści powalczą o Mistrzostwo Wielkopolski

Jesteś doświadczonym programistą? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z algorytmami i chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Zgłoś swoją drużynę do udziału w Mistrzostwach Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym.

Badaczka z EIT+: Nauka się opłaca

Olga Malinkiewicz, młoda fizyczka związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, znalazła się w gronie jedenastu Ambasadorów Nauki, którzy biorą udział w kampanii promocyjnej „Zawód naukowiec”.

Wiercimy Stary Rynek

To ważny etap przygotowań do odnowy Starego Rynku. W najbliższych dniach planowanych jest prawie 50 wierceń archeologicznych średnicy 160 mm, na głębokość maksymalnie 5 metrów. Wykonywanie wierceń nie powinno spowodować znaczących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów, niemniej jednak na płycie Rynku pojawią się wygrodzenia poszczególnych pól wierceń oraz pojazdy i sprzęt techniczny ekipy badawczej.

Kampus EIT+: Otwarcie nowych budynków

Około 108 mln zł kosztowała przebudowa i rozbudowa dwóch budynków w kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach Odrzańskich. Kolejne ponad 60 mln zł pójdzie na wyposażenie laboratoriów.

Akwarium Gdyńskie stawia na edukację

Akwarium Gdyńskie (al. Jana Pawła II 1) od dłuższego czasu prowadzi zajęcia, które są tak popularne, że co roku przyciągają 40 tysięcy osób. Dla porównania jest to populacja Sopotu. Dlatego postanowiono dotychczasową sekcję edukacyjną, zamienić na centrum. Jego tajemnice będzie można odkryć 18 i 19 października podczas Dni Otwartych Akwarium.

Rozpoczęła się operacja przesuwania Willi Grüneberga w Szczecinie

17 października, w godzinach przedpołudniowych rozpoczęła się operacja przesunięcia (translokacji) Willi Grüneberga. Budynek będzie przesuwany po torach ślizgowych, na odległość ok. 45 metrów, w miejsce nowej lokalizacji. Prace będą wykonywane w taktach około 10 cm, w czasie 2-3 metrów na godzinę. Sama procedura przesunięcia budynku powinna potrwać ok. 10-12 godzin i zakończyć się w późnych godzinach wieczornych.

To był bardzo otwarty dzień w PPNT Gdynia

Blisko 5 tysięcy odwiedzających. To absolutny rekord dnia otwartego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98), w środę 15 października. W kompleksie pojawili się zarówno najmniejsi amatorzy nowych technologii, jak i seniorzy.

Targi INNO-TECH EXPO w Kielcach

II Międzynarodowe Targi INNO-TECH EXPO, które odbywają się w Targach Kielce, to największe wydarzenie w Polsce, które łączy świat biznesu z osiągnięciami nauki. To właśnie tu spotykają się przedstawiciele parków naukowo-technologicznych, inkubatorów przedsiębiorczości, firm i instytucji naukowych.

Kryminalni z Olsztyna badają odciski Kopernika

Współczesne metody badawcze pozwalają prześledzić życie i twórczość naukową wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Zapraszamy na wystawę „Co napisał Kopernik?”, prezentującą fotografie rękopiśmiennych zapisków odkrytych w drukach Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie. Badania nad prezentowanymi zapiskami trwają i są prowadzone między innymi przez specjalistów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Japoński noblista we Wrocławiu

Trzech fizyków z Japonii nagrodzono za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło. Nagrodę Nobla dostali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. Ten ostatni był latem we Wrocławiu

Wystawa "Szklane domy" na dziedzińcu pałacu Branickich

Od piątku, 3 października, na dziedzińcu pałacu Branickich (ul. Nowy Świat 18/20) można już oglądać wystawę plenerową pt. "Szklane domy"– mit, a rzeczywistość. Zagadnienia warszawskiej architektury modernizmu lat 20. i 30. XX w. W 150. rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego".

12. Olsztyńskie Dni Nauki

Po raz ósmy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim współorganizował Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmiał: „Nauczyciel i jego uczeń - dokonania i perspektywy”. W trakcie konferencji, która odbyła się 26 września 2014 w siedzibie ODN i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ul. Turowskiego, nauczyciele wysłuchali wykładów wygłoszonych przez panią dr Elżbietę Zubrzycką, (wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego, założycielkę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego) nt. „Diagnoza typów uczniów” oraz „Stres w zawodzie nauczyciela”.

Naukowa rewolucja w Poznaniu

Przełomowe opakowania na kosmetyki dostosowane do potrzeb osób niewidomych i umywalka dla niewidomych - to dwa przykłady, które zaprezentowali młodzi naukowcy podczas konferencji prasowej na temat Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania.

Laboratorium PPNT Gdynia będzie namnażać torfowce w warunkach in vitro

W Laboratorium PPNT ruszyły prace przy III etapie projektu pt. Czynna ochrona gatunkowa roślin z rodzaju Drosera (rosiczki) oraz Sphagnum (torfowce) występujących na terenie województwa pomorskiego. "Namnażanie torfowców w warunkach in vitro w celu reintrodukcji na zdegradowane torfowiska wysokie." Co kryje się pod tą długą i tajemniczą nazwą?

Ultranowoczesność w Łodzi

Nowy budynek centrum badawczego, unikatowy w skali światowej analizator ARUZ oraz sześć laboratoriów, w których znakomicie wykształcona kadra naukowa prowadzić będzie prace w oparciu o precyzyjnie dobrany sprzęt i najnowsze osiągnięcia nauki. Za rok zakończą się prace nad inwestycją BioNanoPark+. 23 września 2014 r. wmurowano pod nią kamień węgielny.

Rusza Dolnośląski Festiwal Nauki

Popisem oddziału kawalerii w strojach z okresu II Rzeczpospolitej rozpocznie się w czwartek 18 września Dolnośląski Festiwal Nauki.

Prezydent w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Ryszard Grobelny uczestniczył w uroczystości uruchomienia 10-metrowego mechanizmu Goldberga w Poznańskim Parku Naukowo-technologicznym, który w ten nietypowy sposób podsumowywał dwuletnie działania Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii.

Woda – serce społeczności w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na wystawę w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa „Woda – serce społeczności”. Ekspozycję można zwiedzać od 9 do 30 września 2014 r. w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki.Wstęp wolny!

CEZAMAT – nowy punkt na naukowej mapie Warszawy

Przy ul. Poleczki na Ursynowie odbyło się uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Laboratorium Centralnego Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT, jednego z najnowocześniejszych ośrodków badawczo-wdrożeniowych w Europie.

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik otwarty

Ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik to przestrzeń spacerowa z widokiem na Wisłę, Stare Miasto i Stadion Narodowy. W sobotę, 30 sierpnia, w dniu otwarcia dachu dla zwiedzających, obiekt odwiedziła Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wystawa Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany” w Białymstoku

Usiądziesz na krześle z wbitymi gwoździami? A może sprawdzisz jak Twój łokieć przenosi dźwięki? Cokolwiek wybierzesz, zabawa gwarantowana. Zapraszamy do BPNT na najnowszą wystawę Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany". To będzie premierowy pokaz w Białymstoku

Gdańsk - Hewelianum leci w Kosmos

19 sierpnia na orbitę okołoziemską trafi kolejny polski satelita naukowy o imieniu „Heweliusz”. To już drugi nanosatelita przypominający sześcienną kostkę o rozmiarze 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Satelita ważący zaledwie 6 kilogramów dołączy do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”. Na ściance satelity, który zostanie wystrzelony 19 sierpnia z terytorium Chin, obok logotypu Miasta Gdańska wygrawerowano logotyp Centrum Hewelianum.

„Kamień milowy” dla Mariana Rejewskiego

Kamień milowy” to najwyższy laur przyznawany przez międzynarodowe stowarzyszenie zawodowe The Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Po 70 latach wyróżnienie to przyznano polskim inżynierom, którzy złamali szyfr Enigmy.

"Kamień milowy" dla polskich matematyków za złamanie kodów Enigmy

The Institute of Electrical and Electronics Engineers przyznało odznaczenie „Kamienia milowego” w uznaniu zasług polskich matematyków w latach 1932-39 w „Złamaniu po raz pierwszy kodów maszyny szyfrującej Enigma”. Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się przed Instytutem Matematycznym PAN.

Nagroda za nazwę w Bydgoszczy

700 zł – tyle wynosi nagroda główna w konkursie na nazwę obiektu pod roboczą nazwą Inkubator Przedsiębiorczości, ogłoszonym przez Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny.

Sukces programistów z Wrocławia

Zespół w składzie: Mateusz Sowa, Łukasz Urbas, Mateusz Młodawski oraz Rafał Sobota otrzymał nagrodę za najlepsze wdrożenie na platformę Android. Wszyscy to wrocławianie!

Wakacyjna Akademia Geologii w Kielcach

Wakacyjna Akademia Geologii to szereg rozmaitych zajęć związanych z geologią, geografią regionu świętokrzyskiego m.in. szlifowanie skał, paleo-origami, warsztaty terenowe na Wietrzni, rozpoznawanie skamieniałości, zajęcia paleo-plastyczne itp

Pilotażowa instalacja Smart City w Gdańsku

W dniach 10-13 czerwca w Gdańsku odbędzie się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad najbardziej zaawansowaną instalacją typu SmartCity w Europie, która realizowana jest w ramachprojektu ACCUS (AdaptiveCooperative Control in Urban (sub)Systems). W spotkaniu udział wezmą menadżerowie oraz kluczowi inżynierowie ICT z 28 firm i instytucji z 8 krajów Unii Europejskiej (w tym Polski).

NAUKOWCY Z NASA w TORUNIU

W Torunia gości do 14 czerwca 20-osobowa grupa wybitnych uczonych, pracujących nad projektem satelity Planck.

"Strzelanka" z Łodzi hitem internetu

Internet podbija gra „Super hot", zaprojektowana w Łodzi. Dziś przedstawiciele twórców zaprezentowali ją w obecności prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Toruńskie Planetarium działa od 20 lat.

W maju 2014 r. otrzymało od swoich widzów wspaniały prezent - miesięczny rekord frekwencji. Pod kopułą zasiadło aż 42.677 oglądających.

Centrum Hewelianum w Gdańsku wciąż czeka na zdjęcia nieba

Organizowany przez Centrum Hewelianum konkurs AstroCamera zmienił swój zasięg z ogólnopolskiego na międzynarodowy. Patronatem honorowym objęła go prestiżowa europejska instytucja ESO (ang. The European Southern Observatory). Dlatego termin nadsyłania prac został przełożony na 18 lipca 2014 r.

Warszawa - Zobacz super bolid

Podczas organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik 18. Pikniku Naukowego będzie można po raz pierwszy w Polsce zobaczyć pojazd Bloodhound SSC, który w 2015 r. podejmie próbę pobicia rekordu prędkości na lądzie. Bolid prezentowany będzie od środy do soboty, 28-31 maja.

Rodzinny Piknik Nauki i Techniki w Elblągu

Rodzinny Piknik Nauki i Techniki zorganizowany wczoraj 18 maja 2014 r. w Elbląskim Parku Technologicznym przeżył prawdziwe oblężenie. Eksperymenty, doświadczenia, precyzyjne maszyny, fizyczne prawa i zagadki przyciągnęły młodszych i starszych. Serdeczne podziękowania wszystkim elblążanom za liczny udział oraz wspólną zabawę na Pikniku składają Jerzy Wilk prezydent Elbląga oraz Paweł Lulewicz dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego.

EC 1 pod gwiazdami w Łodzi

Dyrektor Nowego Centrum Łodzi Błażej Moder zaprosił dziennikarzy do EC1 Wschód, by zaprezentować obiekt powstającego tam planetarium.

Sukces Wrocławskiego Parku Technologicznego na CeBIT 2014

Firmy - rezydenci Wrocławskiego Parku Technologicznego z sukcesami zaprezentowały się podczas targów nowych technologii CeBIT 2014 w Hanowerze.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

"Pokonywanie niemożliwego" - to hasło przewodnie tegorocznej edycji Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Festiwal odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2014 r.

Pierwszy BitCamp w Bydgoszczy za nami

W piątek, 4 kwietnia br., na Uniwersytecie Technologiczno - Przyrodniczym odbyła się konferencja, która zgromadziła ponad 50 pasjonatów nowych technologii. BitCamp jest inicjatywą firm należących do Bydgoskiego Klastra IT i będzie odbywać się cyklicznie.

W Łodzi odkrywamy świat nauki!

Bieżący tydzień będzie należał do ludzi nauki i kultury. Dzisiaj 7 kwietnia 2014 r. wystartował 14. Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki.

Technologia LED - Rozwój z prędkością światła w Olsztynie

3 kwietnia 2014 roku odbyło się spotkanie Technologia LED – rozwój z prędkością światła. Spotkanie miało miejsce w olsztyńskim Planetarium, w al. Marszałka J. Piłsudskiego 38.Organizatorem jest Urząd Miasta Olsztyna, Philips Lighting Poland - partner strategiczny i merytoryczny konferencji oraz Planetarium Olsztyńskie - partner wydarzenia.

Więcej hot-spotów w Gdańsku!

100 zamiast dotychczasowych 72 punktów hot-spot na terenie Gdańska. Pod koniec 2014 roku Gdańsk zwiększy sieć GD@NSK wifi! Trwają parce nad ustaleniem lokalizacji hot-spotów dostępnych w gdańskiej przestrzeni miejskiej. Lista powinna być znana do końca kwietnia.

W Olsztynie kółko astronomiczne zaprasza najmłodszych

Pozwól dziecku poznać Wszechświat! Już dziś zapisz je na kółko astronomiczne dla dzieci w olsztyńskim Planetarium. Pierwsze zajęcia już 4 marca, zapraszamy!

Centrum Hewelianum bliżej pomorskich uczelni

Dzisiaj 20 lutego 2014 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. „Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo - dydaktyczne pomorskich szkół wyższych”, którego efektem jest innowacyjna pracownia naukowo-dydaktyczna - „Galeria Ruchu”.

Gdyńskie innowacje zdobywają świat

Berlin, Barcelona i Hanower - w tym roku premiery technologii wyprodukowanych w Gdyni odbędą się w aż trzech zagranicznych miastach, w trakcie największych targów branży ICT. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (al. Zwycięstwa 96/98) organizuje wspólne wyjazdy, stoiska targowe oraz zagraniczną promocję dla kilkudziesięciu najbardziej obiecujących młodych firm z Pomorza. Swoje nowości technologiczne zaprezentują m.in. Master Telecom, VoiceLab, Bioseco, MSM Studio i TeleMobile Labs. Jedną z nich ma być pierwszy na świecie automat, który pomoże ornitologom liczyć ptaki.

Nagrody dla Młodych Naukowców w Gdańsku

W dniu 7 lutego 2014 r. zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski wręczył młodym naukowcom Nagrody Miasta Gdańska im. Jana Uphagena za rok 2013. W tym roku obchodzono 11 edycję tej prestiżowej gdańskiej nagrody.

AstroCamera 2014 - czwarta edycja wyjątkowego konkursu astrofotograficznego!

Tradycyjnie już 28 stycznia, w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, Centrum Hewelianum ogłasza kolejną edycję konkursu astrofotograficznego AstroCamera 2014! Konkurs skierowany jest do wszystkich miłośników utrwalania astronomicznych zjawisk, czyli osób które fascynują zagadnienia tak bliskie Janowi Heweliuszowi.

Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok

Prezydent Miasta Gdańska, Prezes Gdańskiego Towarzystwa Naukowego i Prezes Oddziału PAN w Gdańsku zapraszają na uroczystość wręczenia Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za 2013 rok.

Konferencja Nurkowa " Baltictech"

Kilkuset miłośników nurkowania podwodnego z Polski i zagranicy, zjechało na dwudniowe obrady do Gdyni. Dzisiaj przewidziane jest zakończenie konferencji która odbywa się w nowoczesnych budynkach Parku Naukowo-Technologicznego

To wydarzenie zmieniło Zakopane

114 lat temu, 25 października 1899 r. z Zakopanego wyjechał pierwszy pociąg parowy. Wydarzenie to zapoczątkowało dynamiczny rozwój Stolicy Tatr.

Interaktywna woda w Gdańsku

Ciekawa wystawa na Górze Gradowejstat4u