SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo dolnośląskie

Prezydent Dutkiewicz zawiadamia prokuraturę

Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia wystosował oficjalne oświadczenie w sprawie wieczornej manifestacji na wrocławskim Rynku która odbyła się 18 listopada. 19 listopada prezydent złożył do Prokuratury Rejonowej dla Wrocławia Stare Miasto zawiadomienie o możliwości złamania prawa przez manifestantów palących kukłę oraz organizatora, który bez poinformowania służb przyjmujących zgłoszenia o zgromadzeniach, wprowadził pojazd na teren Rynku.

Pierwsi zwiedzający w Hydropolis

Ponad 1500 osób odwiedziło w ubiegły weekend wrocławskie Hydropolis. Multimedialne centrum wiedzy o wodzie otworzyło przedpremierowo swoje bramy dla szczęśliwców, którzy wygrali bilety w konkursach organizowanych przez lokalne media. Wśród zwiedzających pojawili się goście z zagranicy, w tym m.in. z Wielkiej Brytanii i Ukrainy

Radosne Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2015 r.

We Wrocławiu od 2002 roku odbywają się Radosne Obchody Święta Niepodległości. W tym roku również zapraszamy wszystkich wrocławian do wspólnego świętowania

HYDROPOLIS - NOWA MEGAATRAKCJA WROCŁAWIA

To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Wrocławskie Hydropolis, ultranowoczesne centrum wiedzy poświęcone wodzie, już na początku grudnia otworzy swoje progi dla zwiedzających. – Wierzymy, że obiekt zlokalizowany w sercu Wrocławia stanie się nową, niezwykłą wizytówką miasta i regionu – mówi Zdzisław Olejczyk, prezes spółki MPWiK, która zrealizowała inwestycję

„Przyjdź i posadź drzewo razem z nami!”

Wiosna i jesień to doskonały czas na sadzenie drzew. Korzystając z tej okazji Miasto Wrocław zaprasza wszystkich wrocławian w sobotę 14 listopada 2015 roku do powstającego Parku Tysiąclecia na Nowym Dworze na wspólne sadzenie drzew. Do posadzenia jest ponad 400 drzewek (buki, dęby, świerki, sosny, jarzęby) w skupinie.

Czym oddychać wystawa Marii Bang Espersen

Najnowsza wystawa w galerii SiC! duńskiej artystki Marii Bang Espersen stawia pytania o codzienne, z pozoru nieznaczące wybory człowieka, których suma może okazać się prawdziwą siłą zmiany. Na Czym oddychać zobaczymy obiekty i filmy, które wiążą się z nieodzowną cechą szkła - jego transparentnością, wykraczają jednak znacznie dalej poza spektrum materii, traktując ją symbolicznie.

1 listopada rozpoczął się sezon zimowy

Od 2 listopada ulice miasta objęte są utrzymaniem zimowym. Sezon zimowy rozpoczął się 1 listopada i trwa do 31 marca. W kwietniu miasto ponownie będzie w systemie letnim

Stadion Wrocław - Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO

10 tirów klocków i sprzętu, 1500 m2 powierzchni, niemal 100 makiet prezentujących fantastyczne budowle z kilku milionów klocków Lego, największy na świecie Titanic i Fun Park – strefa zabawy klockami. „Największa w Polsce Wystawa Budowli z Klocków LEGO” już od 7 listopada na Stadionie Wrocław

3 lipca 2016 r. na Stadionie Wrocław wystąpi legendarny zespół Iron Maiden. Koncert odbędzie się w ramach trasy The Book Of Souls.

Legenda rocka Iron Maiden, którego nowy podwójny album studyjny The Book of Souls zadebiutował na 1 miejscu w Polsce, po długim oczekiwaniu zabrzmi również na Stadionie Wrocław. Bilety trafią do sprzedaży w dniu 30 października o godzinie 10:00. Jak zwykle, dla członków Fan Clubu IRON MAIDEN przygotowana została przedsprzedaż, której szczegóły będzie można znaleźć na www.ironmaiden.com

Mieli odwagę zaryzykować

Msza w budynku Starej Lokomotywowni we Wrocławiu oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Katarzyny patronki kolejarzy – w ten sposób upamiętniono rocznicę protestu głodowego kolejarzy sprzed 35 laty. Podczas uroczystości przewodniczący NSZZ „S” w Przewozach Regionalnych Wiesław Natanek odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów rocznicy głodówki.

„Francuzi” w Nowej Siódemce

Tym razem nie jest to ogłoszenie nowej inwestycji Wrocławskiego Parku Technologicznego. Nowa Siódemka – odrestaurowana i dziś nowoczesna hala produkcyjno-magazynowa na terenie Maszynowni Biznesu na chwilę zmieniła swój przemysłowy charakter i stała się przestrzenią dla kultury. Uczestnicy VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Dialog” w Nowej Siódemce obejrzeli spektakl „Francuzi”. Mimo zupełnie innej, nowej roli, hala spisała się na medal.

Znamy program 6. American Film Festival

6. American Film Festival odbędzie się we Wrocławiu w dniach 20-25 października 2015. W programie tegorocznej edycji, która będzie miała miejsce w Kinie Nowe Horyzonty, znalazło się 88 filmów: 52 z nich zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy, jeden z nich ma światową, a cztery – europejską premierę.

Polska - Czechy na Stadionie Wrocław!

17 listopada br. piłkarska reprezentacja Polski zmierzy się towarzysko na Stadionie Wrocław z reprezentacją Czech. Będzie to drugi meczu obu reprezentacji na Stadionie Wrocław. Pierwszy rozegrany został w ramach Euro 2012.

Tradycje wystawiennicze we Wrocławiu

Muzeum Architektury zaprasza do odwiedzenia wystawy o tradycjach wystawienniczych we Wrocławiu w latach 1818-1948.

„Prawa człowieka. dostrzegam” – wystawa fotograficzna

Wystawa prac fotograficznych łączy artykuły Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wypowiedzi przedstawicieli polskiej myśli humanistycznej, takich jak Hugo Kołłątaj, Cyprian Kamil Norwid czy Leszek Kołakowski. Przypomina, jak ważne jest przestrzeganie praw człowieka we wszystkich dziedzinach życia.

Najlepsze europejskie drużyny Ultimate Frisbee we Wrocławiu

W dniach 2-4 października 2015 we Wrocławiu odbędą się X Finały Klubowych Mistrzostw Europy w Ultimate Frisbee – dyscyplinie The World Games 2017

Dni Wolontariatu we Wrocławiu od 5 października

Miejskie Dni Wolontariatu, które rozpoczną się 5 października i potrwają do 6 listopada, to miesiąc bezpłatnych szkoleń dla wolontariuszy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych

Pomnik Polującej Diany powraca po 70 latach na swoje miejsce!

10 czerwca Polująca Diana, rzymska bogini łowów i przyrody, powróciła do Parku Szczytnickiego (na skwer Zbyszka Cybulskiego), gdzie do 1945 roku stał jej pomnik. Autorem dzieła był Ernst Seger, niemiecki rzeźbiarz studiujący we Wrocławskiej Szkole Sztuki, a później w Paryżu. Ernst zasłynął także jako autor wrocławskiej fontanny Alegorii Walki i Zwycięstwa na pl. Jana Pawła II.

We Wrocławiu było też referendum lokalne.

W stolicy Dolnego Śląska oprócz bezsensownego referendum ogólnokrajowego którego pomysłodawcą był Bronisław Komorowski a które poparła Platforma Obywatelska odbywało się też głosowanie na tematy lokalne.

Razem z Niemcami i Węgrami zmierzą się z historią

Przez najbliższy tydzień grupa uczniów V Liceum Ogólnokształcącego z Legnicy będzie uczestniczyć w międzynarodowym projekcie edukacyjnym „Sound in the silence”. Uczniowie wyjeżdżają w sobotę do Gdańska.

Siódemka Angelusa we Wrocławiu

Znamy już finałową siódemkę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – największej nagrody literackiej w Polsce, przyznawanej autorom pochodzącym z Europy Środkowej. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz dziesiąty. Zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagrodę stanowią czek na kwotę 150 tys. złotych oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano.

Obchody jubileuszu w Jeleniej Górze

Uroczystości związane z 35. rocznicą powstania "Solidarności" w regionie Jeleniogórskim odbyły się w niedzielę 30 sierpnia.

Zostań Rowerową Twarzą Wrocławia

Poszukujemy 5 Rowerowych Twarzy Wrocławia, które w ramach kampanii "Kocham Wrocław, wybieram rower" będą promować jednoślady w naszym mieście. Zgłoś się do konkursu i stylowo wjedź rowerem na miejskie citylighty, reklamę w ramkach w pojazdach MPK, kampanijne Internety i wystawę na Rynku. Na zgłoszenia czekamy do 11 września do godziny 12.00.

"Solidarność" znowu na szczycie

W nocy 2 na 3 maja 1982 roku po zniesieniu godziny milicyjnej, grupka śmiałych studentów Politechniki Wrocławskiej zadrwiła z ówczesnej władzy i pod osłoną nocy zawiesiła wielkie flagi "Solidarności" na liczącej 96 metrów Iglicy oraz na szczycie Hali Ludowej. 26 sierpnia na szczycie hali znowu zawisła flaga Związku

Korowód Nadziei we Wrocławiu

Fundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową oraz Straż Miejska Wrocławia zapraszają w dniu 5 września na paradę na rzecz Przylądka Nadziei i Podopiecznych Fundacji.

Sofa – trzecia edycja warsztatów filmowych we Wrocławiu

SOFA – School of Film Agents to warsztaty dla branży filmowej z całej Europy, program szkoleniowy wspierający młodych profesjonalistów w rozwoju ich projektów kulturalno-filmowych.

Przełomowa metoda leczenia ran u zwierząt

Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma Vet Stem Cell opracowała pierwszy na świecie hydrożel dla zwierząt z aktywnym czynnikiem wzrostu, który przyśpiesza regenerację ran. Produkt trafił już do sprzedaży.

Stadion Wrocław - zostań piłkarzem lub VIP-em

Do końca wakacji (31 sierpnia) każdy, kto odwiedzi Stadion Wrocław, będzie mógł poczuć się jak piłkarz lub VIP, dzięki nowym trasom zwiedzania. W każdy poniedziałek, środę i piątek można zwiedzić Stadion Wrocław śladami piłkarzy.

Wspieram Wrocław - rusza rekrutacja do programu wolontariatu miejskiego

Miejskie Centrum Wolontariatu zaprasza do udziału w projekcie wolontariatu miejskiego "Wspieram Wrocław". Na uczestników czeka wiele ciekawych zadań, m.in. współpraca przy organizacji miejskich wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych oraz promocja wydarzeń i akcji społecznych. Dzięki bogatemu pakietowi szkoleniowemu i motywującemu, uczestnictwo w projekcie daje szansę na rozwój osobisty i zawodowy.

Wrocław - czternastka Angelusa

Znamy już czternastkę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus – największej nagrody literackiej w Polsce przyznawanej autorom pochodzącym z Europy Środkowej.

Axiom ogłasza uruchomienie nowego Centre of Excellence we Wrocławiu

9 lipca 2015 - Axiom, wiodący dostawca wspieranych technologią usług prawnych, ogłosił oficjalne otwarcie swego najnowszego Centre of Excellence we Wroclawiu. Wzorowane na innych, świetnie prosperujących Center of Excellence tej firmy, biuro we Wrocławiu składać się będzie z zespołów zajmujących się obsługą międzynarodowych klientów zajmujących czołowe miejsca w rankingu F100 magazynu „Forbes”, związanych z Axiom od wielu lat.

Wrocław-Językowe wakacje na Brochowie. Start już 13 lipca

Chcesz poćwiczyć angielski lub hiszpański, rozmawiając z native speakerem? Poznać chińską kaligrafię? A może planujesz wyjazd do Indonezji i chcesz nauczyć się podstaw języka bahasa? Centrum Edukacji Społecznej na Brochowie zaprasza na darmowe zajęcia językowe realizowane przez wolontariuszy AIESEC. 

EuGenius – robot-przewodnik z WPT

Lubi przebywać wśród ludzi, wyraża emocje za pomocą gestów i mimiki, świetnie sprawdza się w roli przewodnika. Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym firma General Robotics zaprezentowała swojego robota – EuGeniusa.

Po stronie prawdy w Polkowicach

W Polkowicach nagrywany był program TV TRWAM „Po stronie prawdy”. Tematyka dotyczyła wpływu podatku od niektórych kopalin na sytuację ekonomiczną KGHM i negatywny wpływ podatku na cały region.

Wrocławski Park Technologiczny nagrodzony

Podczas tegorocznej Gali wręczenia Dolnośląskich Kluczy Sukcesu, Wrocławski Park Technologiczny otrzymał nagrodę za wzorcową kooperację ze społecznością lokalną i organizacjami pozarządowymi

Święto Wrocławia – uhonorowano zasłużonych dla miasta

Przemarsz radnych i gości przez Rynek, w asyście Bractwa Kurkowego i orkiestry dętej policji, a tuż przed południem wystrzał armatni – tak rozpoczęła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, na której wręczono tytuły Honorowego Obywatela Wrocławia, Nagrody Wrocławia i Nagrody Prezydenta Wrocławia.

Samochód za PIT we Wrocławiu

Pani Beata Bednarek, która rozliczyła swój PIT w Urzędzie Skarbowym Wrocław Fabryczna i wzięła udział w drugiej edycji loterii „Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy" odebrała nagrodę główną. Od dzisiaj jest właścicielką samochodu osobowego Skoda Octavia Ambition. Nagrodę wręczył Skarbnik Miasta Marcin Urban. Dziesięciu innych wrocławskich podatników wygrało w loterii tablety Samsung Galaxy Tab 4.

Jarmark dominikański błogosławionego Czesława we Wrocławiu

21 czerwca o godz. 14:00 z klasztoru wyruszy pochód wenecki – poprowadzą go organizatorzy: dominikanin o. Norbert Oczkowski i dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks. W korowodzie pójdą szczudlarze, mażoretki, seniorki w sukniach z dawnych epok, strażnicy miejscy na koniach, do włączenia się w ten radosny pochód zaproszeni są wszyscy wrocławianie i turyści.

O niepełnosprawnych we Wrocławiu

Fundacja TUS we współpracy z Miastem Wrocław rozpoczyna druga turę pomiarów instytucji, urzędów, sklepów we Wrocławiu, kontynuując i rozwijając w Stolicy Dolnego Śląska projekt Niepełnosprawnik – bazę obiektów dostępnych dla osób o różnych rodzajach niepełnosprawności. Obecnie w Niepełnosprawniku jest ok 1000 wrocławskich lokalizacji. Pod kątem dostępności sprawdzono między innymi budynek Capitolu i Opery. Teraz będzie przeprowadzonych 1300 pomiarów.

Mow@ Miłości jak malowana we Wrocławiu

Wspólne graffiti młodzieży z Nadodrza i młodzieży z romskiego koczowiska powstanie już w najbliższy weekend na jednym z wrocławskich podwórek. Tym samym, dzięki młodym ludziom, miejsce to będzie się zmieniać z zaniedbanego kawałka ziemi w radosne miejsce spotkań.

3. Wrocław Półmaratonu odbędzie się 20 czerwca

W tym roku w półmaraton odbywa się po raz trzeci i bierze w nim udział rekordowa liczba biegaczy, jaka jeszcze nie brała udziału w biegu organizowanym we Wrocławiu. Na starcie stanie aż 7500 osób z 29 krajów świata

Zostało podpisane porozumienie między Miastem Wrocław a Zespołem Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A.

Na jego mocy wrocławski producent ciepła przekaże darowizny na pokrycie kosztów ogrzewania mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Porozumienie podpisali Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM Wrocławia oraz Maciej Tomaszewski, członek zarządu KOGENERACJI SA. W ramach tegorocznego „Programu pomocy odbiorcom wrażliwym społecznie”. KOGENERACJA po raz kolejny przekaże 50 tys. zł na pokrycie części opłat za ogrzewanie mieszkańcom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który wskaże rodziny najbardziej potrzebujące wsparcia. Programem będą również objęte miejskie placówki opiekuńczo-wychowawcze we Wrocławiu.

REFERENDUM LOKALNE WE WROCŁAWIU

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaproponował by 6 września 2015 roku we Wrocławiu zostało przeprowadzone lokalne referendum. Decyzja zapadnie na sesji Rady Miejskiej 9 lipca 2015. Referendum ma dotyczyć ważnych dla naszego miasta spraw związanych z przyszłością i rozwojem Wrocławia.

WCRS Organizacją Przyjazną Wolontariuszom

1 czerwca Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego otrzymało kolejne cenne wyróżnienie. Po sukcesie Wrocławskiego Programu Poradnictwa Obywatelskiego i Mediacji oraz nagrodzie dla wrocławskich praktyk senioralnych, tym razem - jako pierwsza jednostka samorządowa na Dolnym Śląsku - zdobyliśmy oficjalny certyfikat potwierdzający wzorcowe podejście do współpracy z wolontariuszami.

Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!

Wystartowała 8. edycja konkursu na krótki film o Wrocławiu, którego uczestnicy ponownie zmierzą się z interpretacją hasła konkursowego „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”.

NAGRODA JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO 3 czerwca 2015

3 czerwca w wyjątkowym miejscu, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, odbyły się uroczystości wręczenia jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Nagrody Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Decyzją Kapituły Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2015 r. przyznano Tomasowi Venclowie, litewskiemu poecie, prozaikowi, eseiście, literaturoznawcy, publicyście, krytykowi i tłumaczowi – za twórczą wierność wartościom, które stanowią fundament europejskiej cywilizacji.

12 i 13 czerwca w Mediatece rusza niezwykła wypożyczalnia - Żywa Biblioteka

W tych dniach każdy chętny będzie mógł wypożyczyć sobie Żywą Książkę, czyli osobę, którą w skrócie charakteryzuje tytuł, są wśród nich m.in.: Muzułmanin, Żydówka, Osoba Ciemnoskóra, Były Więzień, Feministka. Jest to jedenasta już edycja Żywej Biblioteki - każda dotychczasowa cieszyła się sporym zainteresowaniem wrocławian. Za Państwa pośrednictwem chcemy zaprosić i stałych bywalców, i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji do spotkania z Żywą Książką, do wizyty w Mediatece.

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015! Przejęcito jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej. Chmielarz odebrał statuetkę oraz Nagrodę z rąk Rafała Dutkiewicza Prezydenta Wrocławia

Zapraszamy w sobotę do Ogrodu Japońskigo

W sobotę 30 maja Zarząd Zieleni Miejskiej serdecznie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Ogrodu Japońskiego w godz. 9.00-19.00 w ramach ,,Drzwi otwartych Wrocławskiego Samorządu’’. Położony w Parku Szczytnickim w rejonie Hali Ludowej przy ul. Mickiewicza, jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim

Wystawa "I to było możliwe.? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego" w Muzeum Miejskim Wrocławia

Z 30 tysięcy domów, które stały we Wrocławiu przed rozpoczęciem oblężenia ponad 21 tysięcy było w maju 1945 roku ruiną. Miasto zamieniło się w morze gruzu i praktycznie przestało istnieć. Spoglądając na Wrocław krótko po kapitulacji trudno było uwierzyć w jego przyszłą odbudowę. A jednak. . . To było możliwe!

Dzień Dziecka na Stadionie Wrocław

Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, Stadion Wrocław oraz wolontariusze Hospicjum Bonifratrów zapraszają wszystkie dzieci do wspólnego świętowania i zabawy już 31 maja (niedziela) podczas „Dnia Dziecka na Stadionie Wrocław”. Największa we Wrocławiu impreza z okazji Dnia Dziecka odbędzie się pod hasłem „Kim zostanę, gdy dorosnę…”.

Europa na widelcu 3–7 czerwca 2015 Wrocław, Rynek

Już po raz siódmy Biuro Promocji Miasta zaprasza na wielką kulinarną imprezę organizowaną na wrocławskim rynku. 3 czerwca rozpoczniemy jarmarkiem produktów i potraw europejskich. Jarmarkowi towarzyszyć będą targi książki kulinarnej „Książka na widelcu”. Oba wydarzenia potrwają do 7 czerwca. 5 czerwca zapraszamy na rynek na dzień dolnośląski poświęcony w szczególności rybom słodkowodnym, szparagom, rzodkiewce, ziołom i truskawkom.

Śniadanie dla rowerzystów we Wrocławiu

Stowarzyszenia Akcja Miasto i wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj rozdawali śniadania rowerowe, zachęcając w ten sposób do wsparcia Wrocławia w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym. Rozdanych zostało ponad sto drożdżówek, kilkadziesiąt muffinek, ciastka i lemoniada. Kolejny rowerowy poczęstunek już w czwartek 21 maja od 15.00 do 17.00 w okolicach Mostu Grunwaldzkiego.

Ścianka wspinaczkowa w kościele na Nowym Dworze

W budynku kościoła parafii pw. św. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze otwarte zostało Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej „Skałka”. „Skałkę” otworzył Prezydent Wrocławia w obecności zaproszonych gości, dzieci z pobliskich szkół i seniorów.

"Rozlicz PIT we Wrocławiu - korzystaj ze swoich pieniędzy".

Właśnie zakończyło się losowanie w ramach drugiej edycji kampanii "Rozlicz PIT we Wrocławiu - korzystaj ze swoich pieniędzy" Pełna lista osób, które wygrały jest dostępna na stronie www.rozliczpitwewroclawiu.pl i www.wroclaw.pl/pit w zakładce "laureaci", natomiast relacja z losowania pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=I9CFQD3Mgi8

Koń bandyta oraz rumak Bogusława Lindy pobiegną na Partynicach!

W najbliższą niedzielę, 17 maja, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice pobiegną m.in. Brego – koń znanego aktora Bogusława Lindy oraz Sang Jang – koń bandyta, który zadebiutuje w biegu z przeszkodami

Nadchodzi Elektro-Vision! Festiwal Musica Electronica Nova w Narodowym Forum Muzyki

Szósta edycja wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova rozpocznie się już 15 maja. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy: Elektro-Vision nawiązuje do bliskich związków dźwięku i obrazu. Muzyka elektroniczna i film to media, które są niemal rówieśnikami. W początkach swego istnienia i kino, i eksperyment dźwiękowy służyły poszukiwaniu nieznanego, badaniu nowych wymiarów. Dzisiaj są wszechobecne. Często współgrają ze sobą. Wrocławski festiwal to okazja do prześledzenia historii obrazu w muzyce elektronicznej i muzyki elektronicznej w kinie.

7500 osób na starcie wrocławskiego półmaratonu

Organizatorzy 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu zwiększyli limit startujących z 7000 do 7500 osób. Bieg rozpocznie się 20 czerwca o godz. 21.00. Start i meta usytuowane są na Stadionie Olimpijskim.

Ruszyła 8. Wrocławska Olimpiada Młodzieży

W minioną sobotę rozpoczęła się Wrocławska Olimpiada Młodzieży. Młodzi sportowcy przystąpią do rywalizacji w 25 dyscyplinach. Zmagania potrwają do 14 czerwca.

pierwsza wrocławska tamborrada

Punktualnie o godzinie 12:00 8 maja na placu Nowy Targ rozległo się wielkie bębnienie – dzieci i młodzież ze szkół Wrocławia i okolic rozpoczęli I Wrocławską Tamborradę. Na scenie wtórował im m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz goście z San Sebastian, którzy mogli usłyszeć pierwszą zagraniczną Tamborradę. Impreza ta odbywa się bowiem raz do roku w San Sebastian i jest jedną z najbardziej znanych tradycji tego baskijskiego miasta, które w 2016 roku będzie wraz z Wrocławiem nosiło miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Po raz pierwszy w tym sezonie na Partynicach pojawią się kłusaki!

Na kwietniowe Otwarcie Sezonu przybyło ponad 10 tys. wrocławian. W najbliższą niedzielę 10 maja na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice kolejna końska dawka emocji. Zaprezentują się arabskie trzylatki oraz kłusaki francuskie. Równie ciekawie zapowiada się gonitwa dla koni pełnej krwi angielskiej, w której wystartuje m.in. koń znanego aktora Marka Siudyma.

na rowery we Wrocławiu! Gotowi! Start!

3 maja w samo południe ruszył nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. W tym roku liczba stacji rowerowych (miejskich i sponsorskich) wzrosła z 33 do 72. Na wielu osiedlach wypożyczalnie pojawiły się po raz pierwszy m.in. na Sępolnie, Nowym Dworze czy Karłowicach. Wzrosła również wielkość floty rowerowej z niecałych 200 do 720 jednośladów.

Można sobie kupić przejście graniczne

Ponad 700 metrów kwadratowych ma budynek, przy którym dawniej mieściło się przejście graniczne. Gmach, znajdujący się tuż obok Czech, wystawiła na sprzedaż Agencja Nieruchomości Rolnych.

Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy

Tylko kilka dni zostało na rozliczenie PIT. Zachęcamy, by składać roczne rozliczenie we Wrocławiu oraz przekazywać 1% podatku na wrocławskie organizacje pożytku publicznego. Rozliczając się we Wrocławiu i przekazując 1% podatku na tutejsze organizacje z naszych pieniędzy korzystamy sami.

Stadion Wrocław tylko dla dorosłych!

Już 12 czerwca podczas Festiwalu „Dozwolone od lat 18” na jednej scenie wystąpią legendy polskiej piosenki. W muzyczną podróż w czasie zabiorą nas: Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Rynkowski, Grażyna Łobaszewska, Jerzy Połomski, Wojciech Gąssowski oraz zespół Czerwone Gitary. Gospodarzem imprezy będzie Robert Janowski.

Sierpniowy kongres IFLA 2017 we Wrocławiu!

Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi ponad 3500 profesjonalistów z ok. 120 krajów, dając możliwość wymiany poglądów, ustalania wspólnego stanowiska i harmonogramu działań w najważniejszych dla środowiska sprawach oraz nawiązywania i zacieśniania współpracy między uczestniczącymi podmiotami - instytucjami i stowarzyszeniami.

Chodź z nami! Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking

Za niecałe dwa miesiące, 13 czerwca odbędą się Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking. Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 5. edycji zawodów o Puchar Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Impreza odbędzie się w ramach obchodów Święta Wrocławia. Patronat honorowy nad imprezą objęli już Prezydent Wrocławia, Wojewoda Dolnośląski, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg i Wicemistrzyni Świata w Biathlonie Krystyna Guzik.

Projekt EXPLORE WROCŁAW by WROCLOVERS

W ramach naszego nowego projektu EXPLORE WROCŁAW by Wroclovers przez najbliższy rok będziemy zachęcać użytkowników aplikacji Instagram do odkrywania z nami Wrocławia i jego zakątków. Raz w miesiącu będziemy zapraszać na spacery fotograficzne do dobrze znanych miejsc i obiektów na mapie Wrocławia, odkrywając w nich przestrzenie, które z reguły są niedostępne dla odwiedzających. W trakcie naszych instameetów, czyli spotkań fanów Instagrama, będziemy wspólnie fotografować zwiedzane obiekty i publikować nasze zdjęcia na Instagramie, ale przede wszystkim zależy nam na integracji uczestników naszych spotkań, kreatywnym spędzaniu wolnego czasu oraz budowaniu społeczności WROCLOVERS.

Na wrocławskim Oporowie powstanie park maszyn.

Za blisko dwa miliony złotych firma DOPAK kupiła działkę na Oporowie (obok ul. Kwiatkowskiego) od Agencji Nieruchomości Rolnych. Przedsiębiorstwo chce wybudować tam park maszyn oraz biurowiec.

Narodowe Forum Muzyki - znamy program sezonu 2015/2016

Jest już pełny program sezonu Narodowego Forum Muzyki. Pierwszy koncert 4 września z udziałem wrocławskich zespołów, a w kolejnych miesiącach wielkie orkiestry (m.in. słynni Wiedeńscy Filharmonicy), znakomici soliści (Piotr Anderszewski, Lang Lang) i utwory – prawdziwe the best of muzyki poważnej. Karnety w sprzedaży od wtorku 31 marca, pojedyncze bilety trzy tygodnie później.

„Na niebiesko dla autyzmu” we Wrocławiu

Stadion Wrocław ponownie dołączy do opery w Sydney, londyńskiego Tower oraz pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, aby wesprzeć akcję „Na niebiesko dla autyzmu”. 2 i 3 kwietnia, od godz. 20 do późnych godzin nocnych, Stadion Wrocław rozbłyśnie wyłącznie w kolorze niebieskim. Tym samym, wrocławski obiekt stanie się jednym z tysięcy budynków w 600 miastach na całym świecie, które wesprą tegoroczną akcję.

BIBLIOTEKA GRAFIT WE WROCŁAWIU JUŻ OTWARTA

Czytelnicy mogą już korzystać z nowej multimedialnej biblioteki we Wrocławiu, która została otwarta przy ul. Namysłowskiej 8. Powstała ona z połączenia czterech zlikwidowanych filii z ulic Żeromskiego, Roosevelta, Wyszyńskiego i pl. Staszica.

Ministrowie Kultury Polski i Francji oficjalnie zainaugurowali literackie stoisko Krakowa i Wrocławia na Salon du livre w Paryżu

Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego – Salon du livre de Paris. Kraków i Wrocław w roli Gościa Honorowego targów zaprezentują swoje wydawnictwa, autorów, tłumaczy, a także bogaty program spotkań pisarzy polskich z pisarzami i krytykami z Francji. Wspólnie z Instytutem Książki stworzono bogatą ofertę prezentacji literatury i szerzej – kultury polskiej dopasowanej do specyfiki francuskiego rynku książki. Targi potrwają do 23 marca.

„Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy”,

1 marca wystartowała loteria „Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy”, zachęcająca podatników do rozliczania się we Wrocławiu. Osoby, które w swoim zeznaniu podatkowym wskażą jako miejsce zamieszkania Wrocław i wypełnią specjalny formularz wezmą udział w losowaniu Skody Octavii Ambition i 10 tabletów

Wrocław i Kraków na targach książki w Paryżu

Kilkadziesiąt wybitnych postaci europejskiej kultury jako goście na wrocławsko-krakowskim stoisku, udział polskich autorów w międzynarodowych debatach i spotkaniach autorskich, prezentacja kilkuset tytułów w oryginałach i przekładach, premiery literackie i zaproszenie do odwiedzenia byłej (Kraków 2000) oraz przyszłej (Wrocław 2016) Europejskiej Stolicy Kultury.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS - największej nagrody literackiej w Polsce przyznawanej autorom pochodzącym z Europy Środkowej.

W najbliższy piątek, tj. 13 marca po posiedzeniu jury, poznamy listę książek zakwalifikowanych do tej prestiżowej nagrody. Zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagroda wynosi 150 000 zł oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Dynamiczny rozwój UNIT4 we Wrocławiu

UNIT4 – wiodący dostawca aplikacji dla sektora usług – planuje zatrudnić do wrocławskich centrów biznesowych, aż 700 osób w ciągu najbliższych lat. Dynamiczny rozwój UNIT4 ma kluczowe znaczenie dla lokalnego rynku pracy, o czym świadczy zaangażowanie rządu. Pod koniec 2014 roku, podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Wrocławia, prezes UNIT4 Jose Duarte i Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, omówili plany inwestycyjne na przyszłość. W celu wsparcia firmy w rozwoju oprogramowania oraz realizacji celów rekrutacyjnych, UNIT4 Polska otrzymała dotację rządową w wysokości 4 100 000 zł.

Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu

Na Wyspie Słodowej stanie 12 stanowisk warsztatowych, przy których między godz. 12.00 a 17.00 prowadzone będą różnego rodzaju zajęcia, m.in. slackline, le parkour, gra na bębnach, jazda na monocyklu, kuglarstwo. Odbędziemy też małą podróż do przeszłości, uruchamiając wypożyczalnię ze skakankami, gumami do grania oraz hula-hop.

Ośmiu Wspaniałych we Wrocławiu

We wtorek w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu wręczono nagrody najbardziej aktywnym młodym wolontariuszom z Wrocławia w ramach ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.

We Wrocławiu żądają spotkania z Ewą Kopacz

Związkowcy z dolnośląskiej "Solidarności" nie opuścili biur poselskich PO, znajdujących się przy ul. Oławskiej 2. Żądają spotkania z premier Ewą Kopacz.

WROCŁAW ŚWIĘTUJE Z LITWINAMI 25 lecie

10 marca Litwa świętuje 25-lecie przywrócenia swojej niepodległości. Choć Wrocław dzieli od Wilna równo 800 km, to bliskich związków, a tym samym powodów do świętowania nie brakuje także nad Odrą.

300 dni do startu Europejskiej Stolicy Kultury: ESK na największych imprezach zaprasza Europę do Wrocławia

Najlepsi polscy pisarze na najsłynniejszych targach książki, wrocławskie „Mosty” na Wystawie Światowej, oferty kulturalne na największych na świecie targach turystycznych. Na 300 dni przed dniem, w którym stolica Dolnego Śląska stanie się Europejską Stolicą Kultury, Wrocław postawił na ofensywę europejską. Zaprasza na ESK podczas prestiżowych imprez w Paryżu, Londynie, Mediolanie czy Madrycie.

Festiwal nowe horyzonty już po raz 10 we Wrocławiu

15. Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku w dniach 23.07.-2.08.2015 r. Fani kina będą mogli obejrzeć 350 filmów z 50 krajów. Poza stałymi cyklami w nowej odsłonie, w programie pojawią się także: przegląd kina litewskiego, retrospektywa zmarłego niedawno Tadeusza Konwickiego czy koncert wokalistki z filmu Jima Jarmusha.

We Wrocławiu malarze poszukiwani do filmu

Nie trzeba być impresjonistą ani skandalistą, wystarczy umieć malować i odwzorowywać styl malarski Vincenta van Gogha, by wziąć udział w niesamowitej produkcji filmowej „Twój Wincent” powstającej m.in. we Wrocławiu w Centrum Technologii Audiowizualnych. Artystów malarzy poszukuje współproducent – firma BreakThru Production. Powinni mieć solidny warsztat malarski i imitatorski, umieć odwzorowywać zadany styl i obsługiwać komputer na poziomie podstawowym. Portfolio można przesyłać na adres: praca@breakthrufilms.pl.
stat4u