SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo dolnośląskie

Ruszyły przygotowania do 35. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Pod hasłem „Radość Ewangelii” 2 sierpnia 2015 ok. 2 tys. wiernych archidiecezji wrocławskiej wyruszy na pielgrzymkowy szlak. Celem ich wędrówki będzie Jasna Góra i kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej. Osiągną go 10 sierpnia. Pół roku przed startem wydarzenia spotkali się przewodnicy poszczególnych grup pielgrzymkowych, by ustalić duchowy przebieg wydarzenia. Zostało wybrane hasło „Radość Ewangelii”, które będzie towarzyszyć pątnikom podczas ich wędrówki. Jest ono zaczerpnięte z ostatniej adhortacji papieża Franciszka.

IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering Devil Energy Cup

Coraz mniejsze zdziwienie pojawia się na twarzach motocyklistów, narciarzy czy fanów sportów ekstremalnych słyszących nazwę Skijoering. Aktywnośd pochodząca ze Skandynawii, pierwotnie sposób poruszania się, ewoluowała w konkurencję sportową. Polega ona na wyścigu duetów gdzie motocyklista ciągnie za sobą narciarza. Każdy z nich ma bardzo ważne zadania w trakcie wyścigu i od tego jak są zgrani zależy efekt koocowy. Karpacz już od kilku lat prężnie wspiera tę widowiskową dyscyplinę, dzięki czemu wpisała się ona na stałe w kalendarz imprez motorowych w Polsce. Nie tylko same zawody są wyjątkowe ale także organizatorzy, którzy rok w rok walczą o to aby widowisko odbyło się na najwyższym poziomie.

Centrum Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszeniem Karta 99 nagrodzone.

Informujemy, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszeniem Karta 99 zostały wspólnie laureatami Nagrody Kongresu Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego w kategorii „Najlepszy model współpracy samorządu i organizacji poradniczych”. Nagrodę z rąk Pana Ministra Olgierda Dziekońskiego – Sekretarza Stanu, Kancelarii Prezydenta RP odebrała w imieniu laureatów Ilona Krawczyk – koordynator programu z ramienia Gminy Wrocław.

Turniej ATP Wrocław Open – lista zawodników

Znana jest już lista dwudziestu dwóch zawodników, którzy zgłosili się do udziału w turnieju tenisistów Challenger ATP Wrocław Open, który 16 lutego rozpocznie się w Hali Orbita.

36. PPA według Cezarego Studniaka

Konstruując program PPA, koncentrowałem się na piosence i na aktorze. Skupiłem się na teatralności piosenki, na jej roli w teatrze – tak Cezary Studniak, nowy dyrektor Artystyczny PPA, zapowiada program 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Festiwal trwać będzie od 20 do 29 marca. Sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę 7 lutego.

Weź udział w konsultacjach w sprawie kamienicy Wyspa Słodowa 7

Właśnie ruszyły przygotowania do otwartych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości kamienicy na Wyspie Słodowej. Konsultacje będą prowadzili Bartłomiej Świerczewski, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim m.in. za Wrocławski Budżet Obywatelski, jedna z najbardziej doświadczonych osób w prowadzeniu konsultacji społecznych we Wrocławiu, Łukasz Medeksza, wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, oraz Szymon Sikorski i Maciej Nowaczyk z www.wroclaw.pl.

Wrocław stolicą brydża sportowego

Około 3-4 tys. zawodników weźmie udział w mistrzostwach świata w brydżu sportowych, które we wrześniu 2016 r. odbędą się we Wrocławiu. To najważniejsza impreza organizowana przez Światową Federację Brydżową i po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.

Wrocławianin finalistą juniorskiego Australian Open

17-letni (pełnoletni zostanie 11 lutego) Hubert Hurkacz w parze ze Słowakiem Alexem Molcanem zostali finalistami debla juniorskiego Australian Open. W decydującym pojedynku polsko-słowacki duet uległ australijskiej parze Jake Delaney/Marc Polmans 6:0, 2:6, 8-10.

Projekt „Skreśleni”. Uczeni przeciw ideologii

Ponad 260 osobom nazistowskie władze przedwojennego Śląskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Wielkiego odebrały stopnie naukowe. W ten sposób szykanowano przede wszystkim osoby pochodzenia żydowskiego. W czwartek podczas uroczystości w Auli Lepoldyńskiej uznano decyzje z lat 30. za niebyłe. – Potępiamy tamte wydarzenia jako hańbiące – mówi prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławska diagnoza społeczna

Z badania „Wrocławska Diagnoza Społeczna” wynika, że wrocławianie są zadowoleni z jakości życia we Wrocławiu, mają stabilną sytuację ekonomiczną, ale rzadko korzystają z oferty kulturalnej miasta. Wrocławska rodzina jest mała i grozi jej starzenie się. W 42% rodzin nie ma dzieci, 20% utrzymuje się z renty lub emerytury, a ponad 77% nie ma oszczędności. Analizowane były także relacje rodzinne, między sąsiadami, aktywność społeczna oraz poczucie bezpieczeństwa.

Narodowe Forum Muzyki: otwarcie 4 września

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki 4 września, a 5 września dzień otwarty. W nowym gmachu odbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans - zdradza Andrzej Kosendiak. Dyrektor NFM-u ujawnia także nazwiska wielkich gwiazd, jakie wystąpią w nowej sali koncertowej. Są wśród nich Wiedeńscy i Londyńscy Filharmonicy, pianista Lang Lang i gwiazda Metropolitan Opera Mariusz Kwiecień.

Maszynownia Biznesu we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska zyskała nową przestrzeń dla przedsiębiorców. To zrewitalizowana, zabytkowa i nowoczesna hala zlokalizowana przy ul. Fabrycznej, na terenie Maszynowni Biznesu. Do hali zaczynają wprowadzać się pierwsi najemcy

Nowy wrocławski krasnal „Roszek” – lekarz weterynarii

Od 6 grudnia 2014 roku główne wejście do gmachu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Norwida 29 zdobi nowy wrocławski krasnal „Roszek”, badający psa. To krasnoludkowy lekarz weterynarii. Umieszczony został na postumencie ufundowanym przez dziekana prof. Krzysztofa Kubiaka. Uroczyste odsłonięcie figurki odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Nowe zasady Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Maksymalna kwota projektu to 2 mln PLN [było 1,5 mln]. Zwiększyliśmy ją aby umożliwić jeszcze pełniejszą realizację projektów.

Chopin, Brahms, Wagner. Kompozytorzy, który byli we Wrocławiu

Dziś te nazwiska zna i kocha cały świat – Chopin, Weber, Brahms, Wagner, Strauss. Niewielu wrocławian wie, że wszyscy oni odwiedzili Wrocław i dobrze zapamiętali to miasto. Chopin wspomniał je w liście, Weber zaczął tu pisać operę, a Brahms skomponował "Uwerturę Akademicką" na cześć Uniwersytetu Wrocławskiego. Jakimi ścieżkami chadzali u nas wielcy mistrzowie?

Trwa zimowa rekrutacja na 16 kierunków studiów II stopnia

Od miesiąca trwa zimowa rekrutacja na Uniwersytecie Przyrodniczym, która zakończy się 13 lutego 2015 r. Na kandydatów czeka ponad 1300 miejsc na 16 kierunkach studiów stacjonarnych II stopnia. Można wybrać jedną z 40 specjalności, w tym dwie w języku angielskim: Chinese ana Polish tradition in shaping of the landscape na polsko-chińskich studiach na kierunku architektura krajobrazu oraz geoinformatyka na kierunku geodezja i kartogr

Roman Opałka, jakiego nie znacie

Na tej wystawie nie zobaczycie ani jednego „obrazu liczonego”, z których znany jest Roman Opałka. Są za to jego wczesne rysunki, do których pozowała jego ówczesna partnerka Halszka i plakaty zaprojektowane dla Ludowego Wojska Polskiego. Wystawa w Galerii Miejskiej czynna jest do 6 marca.

Nowy gatunek grzyba – sukces wrocławskich fitopatologów

Odkrycie i opisanie nowego gatunku grzyba, który powoduje żółtą plamistość igieł kosodrzewiny, to jeden z rezultatów badań zespołu badawczego z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach projektu, którego celem było poznanie chorób igieł oraz ich wpływu na kondycję zdrowotną kosodrzewiny rosnącej w Karkonoszach i Górach Izerskich. Nowy gatunek został nazwany Lophodermium corconticum na cześć Karkonoszy.

Legendy nauki promują Uniwersytet Medyczny

Sławy wrocławskiej medycyny, profesorowie: Mikulicz-Radecki, Alzheimer i Hirszfeld oraz współcześni studenci pojawiają się w nowym spocie promującym Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Historyczne dachy atrakcją turystyczną

Czy strychy nad sklepieniami gotyckich kościołów mogą być udostępnione zwiedzającym? Okazuje się, że tak. Grupa badawcza „imodos” w składzie: dr inż. Maciej Orzechowski, dr inż. Radosław Tatko oraz mgr inż. Agata Włóka, która powstała w Instytucie Budownictwa na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym, realizuje projekt, a jednym z jego celów jest przygotowanie systemu monitoringu historycznych obiektów drewnianych, dzięki któremu mogą one stać się atrakcją turystyczną

Zajęcia w nowej szkole muzycznej we Wrocławiu już po feriach

Przeprowadzka do nowego budynku przy ulicy Piłsudskiego trwa, choć na dobre ruszy 19 stycznia, z początkiem ferii. W drugim tygodniu zimowych wakacji będzie czas na urządzenie się. Na miejscu są już nowe meble, przywiezione zostaną jeszcze instrumenty, pulpity, pomoce dydaktyczne. Inauguracja semestru 2 lutego, a dzień otwarty dla rodziców 7 lutego.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała we Wrocławiu

Wolontariusze kwestowali. Kwesta wolontariuszy we Wrocławiu się zakończyła. Wszyscy zameldowali się już w sztabie WOŚP. Kwota na godzinę 22 to 332 135zł. Jest to kwota łączna sztabów Miejskiego i Hercerskiego

WOŚP 2015 – wylicytuj pakiet prezydencki

To niezwykła okazja, żeby zobaczyć Wrocław „od kulis”. Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, na licytację WOŚP 2015 podarował unikatowy pakiet atrakcji.

WOŚP 2015 Wrocław - aktualności

Tysiąc wolontariuszy będzie zbierać pieniądze do puszek podczas najbliższego finału WOŚP we Wrocławiu. W sobotę 10 stycznia, w godzinach 12.00-15.00 wolontariusze powinni się zgłosić po odebranie puszek i identyfikatorów, do sztabu w budynku Urzędu Miejskiego przy pl. Nowy Targ 1-8, wejście od ulicy Krowiej.

WOŚP we Wrocławiu: Biała Niedziela

Kolejna edycja Białej Niedzieli podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu. To okazja na wykonanie specjalistycznych bezpłatnych badań, bez skierowania i ubezpieczenia. Uwaga: wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

Najpiękniejsza świąteczna witryna sklepowa we Wrocławiu

Zakończyliśmy konkurs na najładniejszą świąteczną witrynę przy ulicy Świdnickiej, Zaułku Świdnickim oraz Placu Kościuszki. Swoje witryny zgłosiło 9 lokali. W głosowaniu internautów największą liczbę głosów otrzymała witryna Mydlarnia u Franciszka Ul.Świdnicka 48. Gratulujemy.

We Wrocławiu rusza ANGELUS

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest największą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z jednego z 21 krajów Europy Środkowej: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Nagroda, którą stanowią statuetka ANGELUS autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Wręczana zostaje w październiku podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu

Tradycyjnie już w święto Trzech Króli, 6 stycznia, przeszedł przez Wrocław orszak, który poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar. W tym roku wzięło w nim udział około 25 tysięcy osób.Przygotowania do orszaku zajęły kilka tygodni. Tuż przed świąteczną przerwą w przedszkolach i szkołach trwały prace nad tworzeniem strojów, tarcz i mieczy. W ubiegłym roku wszystkich uczestników było 32 tysiące. Jak informują organizatorzy w tym roku udział wzięło 25 tysięcy.

Dzisiaj zasiądą do Wigilii

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

„Integracyjny Piotruś” - karciana gra edukacyjna

„Integracyjny Piotruś” to karciana gra dla dzieci, która poprzez zabawa ma nauczyć najmłodszych wrocławian zasad savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych. To kolejny element kampanii „Wrocław dla wszystkich”, realizowanej przez miasto Wrocław i Dolnośląskie Forum Integracyjne. Karty trafią do wrocławskich szkół i przedszkoli.

Orszak trzech króli po raz siódmy

Już po raz siódmy przez Wrocław przejdzie Orszak Trzech Króli. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 400 osób.

Program „matka i dziecko” we Wrocławiu

W 2014 roku w ramach programu „Matka i dziecko” na pomoc najmniejszym przeznaczonych zostało niemal 650 tys. zł, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 otrzymał sprzęt (inkubator, ultrasonograf, kardiomonitor, aparat EKG, macerator do pieluch, pompy infuzyjne) warty ok. 330 tys. zł, oraz drobny sprzęt medyczny dla czterech szpitali warty niemal 60 tys. zł.

Wrocławska policja mówi stop agresji na drodze

Nadmierna prędkość, zajeżdżanie drogi i wymuszanie pierwszeństwa, trąbienie, utrudnianie włączenia się do ruchu, straszenie innych kierowców, używanie wulgarnych słów i niestosownych gestów, to już nie ujdzie na sucho! Wrocławska policja podjęła kolejne kroki w walce z piratami drogowymi i agresją na drodze.

Więcej dzieci i ślubów we Wrocławiu

W ostatni dzień ubiegłego roku, 31 grudnia, do godz. 9 w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu zarejestrowano 10 869 urodzeń. W tym 1069 transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia. Są to urodzone za granicą dzieci obywateli polskich, które otrzymały polski akt urodzenia.

Gdzie do lekarza w dolnośląskim?

W nawiązaniu do pisma Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 grudnia 2014 roku oraz mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu informuje, że nie wszyscy lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim na terenie województwa dolnośląskiego zawarli umowy na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu.

Tak bawił się Wrocław

W sylwestrową noc podczas koncertu przez wrocławski rynek i plac Solny przewinęło się około 200 000 osób z całego świata.Był to bardzo spokojny sylwester. Zgłoszeń, jakie otrzymały służby, było znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Pomocy lekarskiej w punkcie medycznym zlokalizowanym w Sukiennicach 9 udzielono 32 osobom. W większości przypadków były to niegroźne urazy. Policja nie odnotowała żadnych poważniejszych zdarzeń poza nielicznymi interwencjami dot. osób nietrzeźwych. Po zakończeniu imprezy sylwestrowej służby porządkowe przystąpiły do sprzątania wrocławskiego Rynku.

Sylwester we Wrocławiu na Rynku – kto zagra

Sylwester 2014-2015 na Rynku we Wrocławiu – zobacz, kto zagra. TVP2 i Miasto Wrocław zapraszają na sylwestra z Dwójką na Rynku.

23. Finał WOŚP we Wrocławiu: wolontariusze skompletowani

Zakończyła się rekrutacja wolontariuszy. Podczas 23. Finału na ulicach Wrocławia kwestować będzie blisko 1000 osób. W tej grupie znajdziemy dzieci i dorosłych, całe rodziny, policjantów, żółnierzy, artystów. Najmłodszy z wolotariuszy ma zaledwie 6 miesięcy.

Tłumy odwiedzają zoo po świętach we Wrocławiu

Mimo świąt i mroźnej pogody wrocławskie zoo może poszczycić się wysoką frekwencją – w czasie dwóch dni świąt (25 i 26 grudnia), zoo odwiedziło 8 tysięcy ludzi. W sobotę do godziny 17.00 kasy zoo sprzedały 6,5 tys. biletów

Wystawy świąteczne we Wrocławiu

Szopki betlejemskie to nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie uważa się, że to św. Franciszek pierwszy zbudował żłóbek, w którym umieścił figurkę małego Jezuska, a obok ustawił żywe zwierzęta - wołu i osła. Było to na początku XIII wieku we włoskiej wiosce Greccio. Od tego czasu szopki zaczęto stawiać regularnie w kościołach, a także przed nimi.

Klacz z rodowodem jak złoto

Klacz Carmel Valley przyjechała do Wrocławia prosto ze słynnej aukcji Arqana we francuskim Deauville. Znakomitego pochodzenia roczniaczka trafiła pod opiekę trenera Roberta Świątka.

Jakie są Wigilia i święta metropolity wrocławskiego

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny w wigilijnym wywiadzie udzielonym naszej redakcji opowiada o swoich świętach w domu rodzinnym, Wigilii we Wrocławiu oraz o idealnych życzeniach świątecznych.

Żywe szopki już od Wigilii

Osiołek, szkocka krówka, kucyki i owieczki z wrocławskiego zoo zostają wysłane na świąteczną delegację. Od Wigilii do Święta Trzech Króli będą gwiazdami żywej szopki na wrocławskim Wittigowie.

Prof. Dariusz Patrzałek: Dawców narządów brakuje

Mówi, że jest cholerykiem, nie ma zdolności dyplomatycznych i nie umie ukrywać emocji. Niczego w życiu nie żałuje. Uważa, że pracować trzeba porządnie i z sensem. Z prof. dr. hab. med. Dariuszem Patrzałkiem, wrocławskim chirurgiem i transplantologiem, o problemach związanych z przeszczepami narządów, rozmawia Magdalena Orlicz-Benedycka.

Życzenia z metropolitą - spotkanie opłatkowe

Podobnie jak przed Wielkanocą, abp Józef Kupny zaprosił wszystkich wrocławian na spotkanie świąteczne. Każdy mógł przyjść, złożyć życzenia, podzielić się opłatkiem i wspólnie kolędować.

Niezwykłe iluminacje przy Hali Stulecia

Od wczoraj (18 grudnia) można oglądać pod Halą Stulecia niezwykle barwne i oryginalne iluminacje świąteczne.

Adamczyk i Olbrychski w thrillerze kręconym we Wrocławiu

Przez tydzień kręcone są we Wrocławiu ostatnie zdjęcia do filmu „Framed” w reżyserii i według scenariusza Piotra Śmigasiewicza. Główną rolę gra w nim Piotr Adamczyk. Wciela się w postać Dominika – doktoranta studiującego malarstwo Caravaggia, który wpada na trop fałszerzy dzieł sztuki.

Zabytkowy tramwaj w remoncie. WBO 2013 na finiszu

Remont zabytkowego tramwaju Maximum z 1901 roku oraz zabezpieczenie kolekcji starych składów tramwajowych z ul. Legnickiej to ostatnie zadanie realizowane z WBO 2013. Remont zabytku jest już mocno zaawansowany, najcenniejsze składy stoją pod dachem, a wszystkie formalności i rozliczenia są już na finiszu. To oznacza, że WBO 2013 można uznać za zrealizowane w 100%.

Rekrutacja na studia trwa też zimą

Kandydaci mają po kilkanaście kierunków studiów do wyboru na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Przyrodniczym. Uniwersytet Przyrodniczy ma do rozdania ponad tysiąc indeksów na stacjonarnych studiach magisterskich, czyli tzw. II stopnia. W tym roku do wyboru jest szesnaście kierunków (przed rokiem nabór prowadzono na 14 specjalności). Wśród propozycji są m.in. biotechnologia, inżynieria i gospodarka wodna, ochrona środowiska, technologia żywności i żywienie człowieka.

10 najgłośniejszych filmów WFF we Wrocławiu

Zbyszek Cybulski zapalający kieliszki z wódką, naga Katarzyna Figura wynurzająca się z wody, Wokulski spacerujący po Warszawie czy czterej pancerni z psem. Takich scen się nie zapomina. Zwłaszcza że nakręcono je... we Wrocławiu. Przypominamy 10 słynnych filmów zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Te obrazy zmieniły oblicze polskiego kina.

Wrocław-Warszawa: Pendolino, PolskiBus, Ryanair czy samochód?

Reporterzy www.wroclaw.pl testują połączenie Wrocław-Warszawa: Pendolino, PolskiBus, Ryanair czy samochód? Ceny, czas, komfort-porównanie. Śledź naszą relację na żywo. Wystartowaliśmy w poniedziałek (15 grudnia) z pl. Solnego o godzinie 5.30 Meta jest pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

EIT+: Olbrzymi sukces wrocławskiej nauki

Europejski Instytut Technologiczny zdecydował o wyborze miejsca dla nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. W tzw. obszarze surowców naturalnych zwyciężyło ogólnoeuropejskie konsorcjum, w którym Polska reprezentowana jest przez 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Politechnikę Wrocławską oraz EIT+, które przejmie rolę koordynatora krajowego

Najgłośniejsze procesy Wrocławia

Wojny gangów, niewyjaśnione zbrodnie, sprawy o zniesławienie, a nawet sąsiedzka kłótnia o psa. We wrocławskim sądzie odbyło się tysiące procesów w rozmaitych sprawach. Dzisiaj przypominamy pięć, naszym zdaniem, najbardziej spektakularnych.

Jakie sławy lądowały w tym roku we Wrocławiu?

Muzycy z Linkin Park, senator John McCain, prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Angela Merkel, Robert Lewandowski, James Artur, czy Steven Spielberg – to nie lista nazwisk na obiad u brytyjskiej królowej, tylko VIP-ów, którzy w tym roku lądowali na wrocławskim lotnisku. Znani ludzie coraz częściej latają do Wrocławia, a na lotnisku mogą liczyć na obsługę na iście królewskim poziomie.

Co wiesz o stanie wojennym?

Po ogłoszeniu stanu wojennego 33 lata temu Wrocław – okrzyknięty twierdzą Solidarności – należał do najbardziej niepokornych miast. Protesty, manifestacje, strajki, działalność podziemna przeciwko sankcjom komunistycznego reżimu były w mieście na porządku dziennym.

Weź udział w świątecznej akcji #życzę i podziel się życzeniami

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ich nieodłącznym elementem są życzenia. W tym roku zachęcamy do zatrzymania się i zastanowienia, czego #życzę – bliskim, nieznajomym, sobie. Pokażmy wspólnie, że świąteczne życzenia mogą stać się okazją do powiedzenia drugiej osobie czegoś ważnego i same w sobie stanowić najcenniejszy gwiazdkowy prezent.

Aż 35 tysięcy czytelników na WTDK

Przez cztery dni (4-7 grudnia) stoiska ponad 150 wydawców z całej Polski na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu odwiedziło aż 35 tys. czytelników. To nowy rekord wrocławskiej imprezy. W ubiegłym roku odwiedziło ją 30 tys.

Piosenki "Solidarności" 13 grudnia

13 grudnia 2014 r. miną 33 lata od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Aby upamiętnić działania ruchu antykomunistycznego z tamtego okresu, Miasto Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu – wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych.

Św. Mikołaj oficjalnie otworzył 7 grudnia lodowisko na Stadionie Wrocław

O godz. 11, św. Mikołaj przeniósł się do wnętrz stadionu, aby rozpocząć największą w Polsce imprezę mikołajową. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami zostały zapraszone na moc darmowych atrakcji do godz. 17. Lodowisko natomiast będzie czynne do godz. 22.

Owacje na stojąco dla Bereniki!

Niesamowity pokaz tańca na rurze zaprezentowała w finale programu Mam Talent Berenika Nienadowska. Wrocławianka przez niecałe dwie minuty dała prawdziwe show zwinności, poczucia rytmu i przede wszystkim piękna. Wrocławianka nie wygrała głównej nagrody. Ostatecznie zajęła 3 miejsce.

Św. Mikołaj odwiedził wrocławskie dzieci

Święty Mikołaj, który przybył dzisiaj do Wrocławia, zanim na Rynku uroczyście rozświetli choinkę, odwiedził wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania (WCOW).

Św. Mikołaj rozświetlił choinkę

"Wspaniała" - stwierdził św. Mikołaj po rozświetleniu choinki na Rynku. Gość z Laponii razem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem przybył na Rynek o 17.30. Po spotkaniu z dziećmi o 18.30 wszyscy wspólnie rozświetlili choinkę.

Sylwester we Wrocławiu na Rynku – kto zagra?

TVP2 i Miasto Wrocław zapraszają na sylwestra 2014-2015 na wrocławskim Rynku. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia widzowie przed telewizorami oraz publiczność na Rynku we Wrocławiu będą się bawić w rytm największych przebojów Europy. Wśród gwiazd m.in. Bajm, Donatan & Cleo i Modern Talking. Formuła koncertu – muzyczna podróż bez granic po krajach Europy – to nawiązanie do jednego z najważniejszych programów Unii Europejskiej – projektu Europejska Stolica Kultury. W 2016 roku tytuł przypadnie właśnie Wrocławiowi.

Mundury Klossa idą do cerowania

Aby upamiętnić zmarłego Stanisława Mikulskiego, mundury z planu filmowego legendarnej „Stawki większej niż życie” zachowane w magazynach dawnej wrocławskiej wytwórni filmowej, czeka renowacja. Gdy wszystkie rozdarcia zostaną zacerowane, a brakujące guziki doszyte, mundury trafią do powstałego właśnie w Centrum Technologii Audiowizualnej muzeum strojów filmowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

21 listopada o godzinie 17 odbyło się oficjalne otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego. W uroczystości uczestniczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Podczas otwarcia wystąpiła świąteczna orkiestra. Jarmark Bożonarodzeniowy będzie czynny do 22 grudnia codziennie od 10.00 do 21.00. Można kupić tu regionalne, tradycyjne pyszności, jak i znaleźć ciekawe inspiracje na prezent z różnych stron świata.

Wrocławianka w finale Mam Talent

Chyba nie ma takiej figury, której by nie zrobiła. Berenika Nienadowska z wygimnastykowanym ciałem potrafi zrobić prawie wszystko. Szpagat, mostek, piruet – wszystko podczas karkołomnego układu na rurze. Jej taniec zachwycił nie tylko publiczność programu, ale i surowe jury. Agnieszka Chylińska nie przebierała w słowach i powiedziała wprost: „Jesteś za…sta”.

Pierwsza sesja Rady Miejskiej Wrocławia

Następnym razem obradować będą w Sali Sesyjnej, dziś spotkali się w Sali Wielkiej Ratusza. 37 nowo wybranych radnych Rady Miejskiej Wrocławia, rozpoczęło VII kadencję samorządu.

Nieznany Wrocław – tak się szkolą wojskowi dowódcy

Koszarowa dyscyplina, plan dnia szczelnie wypełniony zadaniami, mieszkanie w kilkuosobowych salach, rzadkie okazje na studenckie piwko – mimo tak ostrych zasad studia wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych są oblegane. Od lat na jedno miejsce przypada od kilkunastu do kilkudziesięciu chętnych. Niełatwo się tam dostać nie tylko na studia, teren uczelni jest mocno chroniony. My zobaczyliśmy szkołę przyszłych dowódców od środka.

Ognisty korowód elfów przeszedł po Rynku

Elfy, krasnale, księżniczka na szczudłach, czyli uczestnicy tradycyjnej już parady świątecznej ubarwili i uświetnili niedzielny Jarmark Bożonarodzeniowy. Korowód elfów wyruszył godz. 17.00 i przy akompaniamencie skocznej irlandzkiej muzyki przemaszerował wokół Rynku.

Królewna Śnieżka na lodzie!

Wild Rose UK Production powraca do Polski z nowym show – „Królewna Śnieżka ON ICE”! Wspaniała scenografia, artystyczna choreografia, podniebne, zapierające dech w piersiach ewolucje w wykonaniu łyżwiarzy, kostiumy, olśniewające rekwizyty i piękna muzyka Silvio Amato – to wszystko 8 grudnia w Hali Stulecia.

Święto Podchorążych: zawody uczelni wojskowych

Drużyny podchorążych i kadetów uczelni wojskowych z Ukrainy, Niemiec, Litwy, Czech, Estonii i Polski biorą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych, które w środę rozpoczęły się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zbrodnia, która trafi pod strzechy

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” chce, by uczniowie w całej Polsce uczyli się o Zbrodni Lubińskiej. „Tak tragiczne wydarzenie w najnowszej historii naszego kraju powinno znaleźć się w zeszytach ćwiczeń”, przekonuje szef Wzgórza, Marek Zawadka, którego w tym dążeniu wspiera wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Taaaka tołpyga w Odrze

Aż 122 cm miała tołpyga biała złowiona w minioną niedzielę w Odrze. Zdjęcia pięknej ryby przesłał do redakcji www.wroclaw.pl Maciej Iwaniak.

Warto głosować – opinie znanych wrocławian

W trudnych czasach PRL-u Wrocław był miastem odważnych ludzi i kolebką Solidarności. Gdy za powiedzenie tego, co się myśli, groziło więzienie, nie brakowało u nas tych, którzy upominali się o podstawowe prawa pracownicze, wolność słowa i demokrację. O wolnych wyborach mogli tylko pomarzyć.

Marsz Szlachetnej Paczki we Wrocławiu

W centrum miasta zrobiło się biało-czerwono. To nie tylko barwy św. Mikołaja, ale także kampanii Szlachetna Paczka. Do pomagania potrzebującym zachęcali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz z małżonką Anną, wolontariusze projektu, mundurowi z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, orkiestra dęta, a nawet motocykliści z Akademickiego Klubu Motorowego Apanonar.

Dzień Życzliwości 2014 we Wrocławiu

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju. Do dziś 21 listopada funkcjonuje jako „World Hello Day”. Zwyczaj podchwyciły inne kraje – uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

Świąteczna atmosfera na wrocławskim Rynku zapanuje już 21 listopada. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu będzie czynny do 22 grudnia codziennie od 10.00 do 21.00. Jak co roku na jednym z najpiękniejszych jarmarków staną drewniane domki ozdobione świątecznymi dekoracjami. Na jarmarku będziemy mogli kupić regionalne, tradycyjne pyszności, jak i znaleźć ciekawe inspiracje na prezent z różnych stron świata.

Powstał ranking najchętniej wybieranych uczelni

Zestawienie uczelni i kierunków, na których było najwięcej chętnych na miejsce przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie wrocławskie szkoły wyższe.

Spielberg kręci film, a mieszkańcy kręcą nosem?

Mieliśmy okazję zobaczyć Stevena Spielberga i jego ekipę przy pracy. Zwiedziliśmy plan filmowy. Rozmawiano z nami serdecznie, za każdym razem podkreślając, jak ważnym ogniwem hollywoodzkiej produkcji są zdjęcia we Wrocławiu, który na międzynarodowej ekipie filmowców wywarł spore wrażenie. W dużej mierze to zasługa samych wrocławian. Zapytaliśmy więc o relacje z tymi z ul. Kurkowej i Ptasiej.

O 20 proc. więcej pieniędzy na inwestycje we Wrocławiu

Oświata, transport i gospodarka komunalna to dziedziny, na które przewidziano najwięcej pieniędzy w projekcie budżetu miasta na 2015 rok, który opublikowano w poniedziałek w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tydzień Przedsiębiorczości dla studentów

Aż 25 firm – rezydentów Wrocławskiego Parku Technologicznego zaprezentuje się w czwartek w siedzibie WPT z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Badaczka z EIT+: Nauka się opłaca

Olga Malinkiewicz, młoda fizyczka związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, znalazła się w gronie jedenastu Ambasadorów Nauki, którzy biorą udział w kampanii promocyjnej „Zawód naukowiec”.

„Segreguj śmieci!”, wołają dzieci

Przez blisko miesiąc w stolicy Dolnego Śląska trwały edukacyjne gry, konkursy, seanse filmowe oraz wyjazdowe zbiórki elektroodpadów. Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu odbyły się we Wrocławiu po raz trzeci.

Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO w Świdnicy

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Świdnicy jest jedyną parafią spośród wszystkich beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Konkurencja była ogromna, bo w ubiegłym roku aplikacje do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” złożyło aż 277 podmiotów, natomiast na liście dofinansowanych projektów znalazło się tylko 18 instytucji.

Ostatnie przygotowania do filmu „St. James Place”

Wrocław stał się planem do filmu Stevena Spielberga pt. „St. James Place”. Scenografia budowana na kilku ulicach miasta jest już prawie skończona. Jak na prawdziwy film szpiegowski przystało, produkcja owiana jest od początku ogromną tajemnicą.

Zagraj z krasnalami w "Misję Wrocław"

Można już grać w internetową grę promującą Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Premiera gry miała miejsce podczas pierwszego dnia targów Hall Of Games

Wrocławscy studenci tworzą kalendarz

Profesjonalny makijaż, wyszukane stylizacje, praca przed obiektywem i szczytny cel. Studenci pierwszego roku specjalności: dziennikarstwo mody i stylu z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej intensywnie pracują nad kalendarzem na 2015 rok. Dochód ze sprzedaży ich dzieła wesprze dzieci przebywające w domach dziecka.
stat4u