SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo dolnośląskie

REFERENDUM LOKALNE WE WROCŁAWIU

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zaproponował by 6 września 2015 roku we Wrocławiu zostało przeprowadzone lokalne referendum. Decyzja zapadnie na sesji Rady Miejskiej 9 lipca 2015. Referendum ma dotyczyć ważnych dla naszego miasta spraw związanych z przyszłością i rozwojem Wrocławia.

WCRS Organizacją Przyjazną Wolontariuszom

1 czerwca Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego otrzymało kolejne cenne wyróżnienie. Po sukcesie Wrocławskiego Programu Poradnictwa Obywatelskiego i Mediacji oraz nagrodzie dla wrocławskich praktyk senioralnych, tym razem - jako pierwsza jednostka samorządowa na Dolnym Śląsku - zdobyliśmy oficjalny certyfikat potwierdzający wzorcowe podejście do współpracy z wolontariuszami.

Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!

Wystartowała 8. edycja konkursu na krótki film o Wrocławiu, którego uczestnicy ponownie zmierzą się z interpretacją hasła konkursowego „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”.

NAGRODA JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO 3 czerwca 2015

3 czerwca w wyjątkowym miejscu, Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, odbyły się uroczystości wręczenia jednej z najbardziej prestiżowych nagród w Polsce. Nagrody Jana Nowaka - Jeziorańskiego. Decyzją Kapituły Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2015 r. przyznano Tomasowi Venclowie, litewskiemu poecie, prozaikowi, eseiście, literaturoznawcy, publicyście, krytykowi i tłumaczowi – za twórczą wierność wartościom, które stanowią fundament europejskiej cywilizacji.

12 i 13 czerwca w Mediatece rusza niezwykła wypożyczalnia - Żywa Biblioteka

W tych dniach każdy chętny będzie mógł wypożyczyć sobie Żywą Książkę, czyli osobę, którą w skrócie charakteryzuje tytuł, są wśród nich m.in.: Muzułmanin, Żydówka, Osoba Ciemnoskóra, Były Więzień, Feministka. Jest to jedenasta już edycja Żywej Biblioteki - każda dotychczasowa cieszyła się sporym zainteresowaniem wrocławian. Za Państwa pośrednictwem chcemy zaprosić i stałych bywalców, i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji do spotkania z Żywą Książką, do wizyty w Mediatece.

Wojciech Chmielarz laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru 2015! Przejęcito jego trzecia powieść i trzecia nominacja do Nagrody Wielkiego Kalibru.

Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej. Chmielarz odebrał statuetkę oraz Nagrodę z rąk Rafała Dutkiewicza Prezydenta Wrocławia

Zapraszamy w sobotę do Ogrodu Japońskigo

W sobotę 30 maja Zarząd Zieleni Miejskiej serdecznie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie Ogrodu Japońskiego w godz. 9.00-19.00 w ramach ,,Drzwi otwartych Wrocławskiego Samorządu’’. Położony w Parku Szczytnickim w rejonie Hali Ludowej przy ul. Mickiewicza, jest jednym z niewielu śladów po Wystawie Światowej z 1913 roku, jakie pozostały we Wrocławskim Parku Szczytnickim

Wystawa "I to było możliwe.? Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego" w Muzeum Miejskim Wrocławia

Z 30 tysięcy domów, które stały we Wrocławiu przed rozpoczęciem oblężenia ponad 21 tysięcy było w maju 1945 roku ruiną. Miasto zamieniło się w morze gruzu i praktycznie przestało istnieć. Spoglądając na Wrocław krótko po kapitulacji trudno było uwierzyć w jego przyszłą odbudowę. A jednak. . . To było możliwe!

Dzień Dziecka na Stadionie Wrocław

Z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka, Stadion Wrocław oraz wolontariusze Hospicjum Bonifratrów zapraszają wszystkie dzieci do wspólnego świętowania i zabawy już 31 maja (niedziela) podczas „Dnia Dziecka na Stadionie Wrocław”. Największa we Wrocławiu impreza z okazji Dnia Dziecka odbędzie się pod hasłem „Kim zostanę, gdy dorosnę…”.

Europa na widelcu 3–7 czerwca 2015 Wrocław, Rynek

Już po raz siódmy Biuro Promocji Miasta zaprasza na wielką kulinarną imprezę organizowaną na wrocławskim rynku. 3 czerwca rozpoczniemy jarmarkiem produktów i potraw europejskich. Jarmarkowi towarzyszyć będą targi książki kulinarnej „Książka na widelcu”. Oba wydarzenia potrwają do 7 czerwca. 5 czerwca zapraszamy na rynek na dzień dolnośląski poświęcony w szczególności rybom słodkowodnym, szparagom, rzodkiewce, ziołom i truskawkom.

Śniadanie dla rowerzystów we Wrocławiu

Stowarzyszenia Akcja Miasto i wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj rozdawali śniadania rowerowe, zachęcając w ten sposób do wsparcia Wrocławia w Europejskim Wyzwaniu Rowerowym. Rozdanych zostało ponad sto drożdżówek, kilkadziesiąt muffinek, ciastka i lemoniada. Kolejny rowerowy poczęstunek już w czwartek 21 maja od 15.00 do 17.00 w okolicach Mostu Grunwaldzkiego.

Ścianka wspinaczkowa w kościele na Nowym Dworze

W budynku kościoła parafii pw. św. Opatrzności Bożej na Nowym Dworze otwarte zostało Centrum Aktywności Sportowej i Społecznej „Skałka”. „Skałkę” otworzył Prezydent Wrocławia w obecności zaproszonych gości, dzieci z pobliskich szkół i seniorów.

"Rozlicz PIT we Wrocławiu - korzystaj ze swoich pieniędzy".

Właśnie zakończyło się losowanie w ramach drugiej edycji kampanii "Rozlicz PIT we Wrocławiu - korzystaj ze swoich pieniędzy" Pełna lista osób, które wygrały jest dostępna na stronie www.rozliczpitwewroclawiu.pl i www.wroclaw.pl/pit w zakładce "laureaci", natomiast relacja z losowania pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=I9CFQD3Mgi8

Koń bandyta oraz rumak Bogusława Lindy pobiegną na Partynicach!

W najbliższą niedzielę, 17 maja, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice pobiegną m.in. Brego – koń znanego aktora Bogusława Lindy oraz Sang Jang – koń bandyta, który zadebiutuje w biegu z przeszkodami

Nadchodzi Elektro-Vision! Festiwal Musica Electronica Nova w Narodowym Forum Muzyki

Szósta edycja wrocławskiego festiwalu Musica Electronica Nova rozpocznie się już 15 maja. Tegoroczne hasło przewodnie imprezy: Elektro-Vision nawiązuje do bliskich związków dźwięku i obrazu. Muzyka elektroniczna i film to media, które są niemal rówieśnikami. W początkach swego istnienia i kino, i eksperyment dźwiękowy służyły poszukiwaniu nieznanego, badaniu nowych wymiarów. Dzisiaj są wszechobecne. Często współgrają ze sobą. Wrocławski festiwal to okazja do prześledzenia historii obrazu w muzyce elektronicznej i muzyki elektronicznej w kinie.

7500 osób na starcie wrocławskiego półmaratonu

Organizatorzy 3. PKO Nocnego Wrocław Półmaratonu zwiększyli limit startujących z 7000 do 7500 osób. Bieg rozpocznie się 20 czerwca o godz. 21.00. Start i meta usytuowane są na Stadionie Olimpijskim.

Ruszyła 8. Wrocławska Olimpiada Młodzieży

W minioną sobotę rozpoczęła się Wrocławska Olimpiada Młodzieży. Młodzi sportowcy przystąpią do rywalizacji w 25 dyscyplinach. Zmagania potrwają do 14 czerwca.

pierwsza wrocławska tamborrada

Punktualnie o godzinie 12:00 8 maja na placu Nowy Targ rozległo się wielkie bębnienie – dzieci i młodzież ze szkół Wrocławia i okolic rozpoczęli I Wrocławską Tamborradę. Na scenie wtórował im m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz goście z San Sebastian, którzy mogli usłyszeć pierwszą zagraniczną Tamborradę. Impreza ta odbywa się bowiem raz do roku w San Sebastian i jest jedną z najbardziej znanych tradycji tego baskijskiego miasta, które w 2016 roku będzie wraz z Wrocławiem nosiło miano Europejskiej Stolicy Kultury.

Po raz pierwszy w tym sezonie na Partynicach pojawią się kłusaki!

Na kwietniowe Otwarcie Sezonu przybyło ponad 10 tys. wrocławian. W najbliższą niedzielę 10 maja na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice kolejna końska dawka emocji. Zaprezentują się arabskie trzylatki oraz kłusaki francuskie. Równie ciekawie zapowiada się gonitwa dla koni pełnej krwi angielskiej, w której wystartuje m.in. koń znanego aktora Marka Siudyma.

na rowery we Wrocławiu! Gotowi! Start!

3 maja w samo południe ruszył nowy sezon Wrocławskiego Roweru Miejskiego. W tym roku liczba stacji rowerowych (miejskich i sponsorskich) wzrosła z 33 do 72. Na wielu osiedlach wypożyczalnie pojawiły się po raz pierwszy m.in. na Sępolnie, Nowym Dworze czy Karłowicach. Wzrosła również wielkość floty rowerowej z niecałych 200 do 720 jednośladów.

Można sobie kupić przejście graniczne

Ponad 700 metrów kwadratowych ma budynek, przy którym dawniej mieściło się przejście graniczne. Gmach, znajdujący się tuż obok Czech, wystawiła na sprzedaż Agencja Nieruchomości Rolnych.

Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy

Tylko kilka dni zostało na rozliczenie PIT. Zachęcamy, by składać roczne rozliczenie we Wrocławiu oraz przekazywać 1% podatku na wrocławskie organizacje pożytku publicznego. Rozliczając się we Wrocławiu i przekazując 1% podatku na tutejsze organizacje z naszych pieniędzy korzystamy sami.

Stadion Wrocław tylko dla dorosłych!

Już 12 czerwca podczas Festiwalu „Dozwolone od lat 18” na jednej scenie wystąpią legendy polskiej piosenki. W muzyczną podróż w czasie zabiorą nas: Maryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Rynkowski, Grażyna Łobaszewska, Jerzy Połomski, Wojciech Gąssowski oraz zespół Czerwone Gitary. Gospodarzem imprezy będzie Robert Janowski.

Sierpniowy kongres IFLA 2017 we Wrocławiu!

Światowy Kongres Bibliotekarstwa i Informacji IFLA jest największym i najważniejszym w świecie wydarzeniem związanym z bibliotekarstwem i informacją naukową. Coroczny kongres IFLA odbywa się zawsze w sierpniu, za każdym razem w innym kraju i gromadzi ponad 3500 profesjonalistów z ok. 120 krajów, dając możliwość wymiany poglądów, ustalania wspólnego stanowiska i harmonogramu działań w najważniejszych dla środowiska sprawach oraz nawiązywania i zacieśniania współpracy między uczestniczącymi podmiotami - instytucjami i stowarzyszeniami.

Chodź z nami! Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking

Za niecałe dwa miesiące, 13 czerwca odbędą się Mistrzostwa Wrocławia w Nordic Walking. Stowarzyszenie Promocji Sportu FAN zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w 5. edycji zawodów o Puchar Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Impreza odbędzie się w ramach obchodów Święta Wrocławia. Patronat honorowy nad imprezą objęli już Prezydent Wrocławia, Wojewoda Dolnośląski, Regionalna Rada Olimpijska we Wrocławiu, Dolnośląska Organizacja Turystyczna, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg i Wicemistrzyni Świata w Biathlonie Krystyna Guzik.

Projekt EXPLORE WROCŁAW by WROCLOVERS

W ramach naszego nowego projektu EXPLORE WROCŁAW by Wroclovers przez najbliższy rok będziemy zachęcać użytkowników aplikacji Instagram do odkrywania z nami Wrocławia i jego zakątków. Raz w miesiącu będziemy zapraszać na spacery fotograficzne do dobrze znanych miejsc i obiektów na mapie Wrocławia, odkrywając w nich przestrzenie, które z reguły są niedostępne dla odwiedzających. W trakcie naszych instameetów, czyli spotkań fanów Instagrama, będziemy wspólnie fotografować zwiedzane obiekty i publikować nasze zdjęcia na Instagramie, ale przede wszystkim zależy nam na integracji uczestników naszych spotkań, kreatywnym spędzaniu wolnego czasu oraz budowaniu społeczności WROCLOVERS.

Na wrocławskim Oporowie powstanie park maszyn.

Za blisko dwa miliony złotych firma DOPAK kupiła działkę na Oporowie (obok ul. Kwiatkowskiego) od Agencji Nieruchomości Rolnych. Przedsiębiorstwo chce wybudować tam park maszyn oraz biurowiec.

Narodowe Forum Muzyki - znamy program sezonu 2015/2016

Jest już pełny program sezonu Narodowego Forum Muzyki. Pierwszy koncert 4 września z udziałem wrocławskich zespołów, a w kolejnych miesiącach wielkie orkiestry (m.in. słynni Wiedeńscy Filharmonicy), znakomici soliści (Piotr Anderszewski, Lang Lang) i utwory – prawdziwe the best of muzyki poważnej. Karnety w sprzedaży od wtorku 31 marca, pojedyncze bilety trzy tygodnie później.

„Na niebiesko dla autyzmu” we Wrocławiu

Stadion Wrocław ponownie dołączy do opery w Sydney, londyńskiego Tower oraz pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, aby wesprzeć akcję „Na niebiesko dla autyzmu”. 2 i 3 kwietnia, od godz. 20 do późnych godzin nocnych, Stadion Wrocław rozbłyśnie wyłącznie w kolorze niebieskim. Tym samym, wrocławski obiekt stanie się jednym z tysięcy budynków w 600 miastach na całym świecie, które wesprą tegoroczną akcję.

BIBLIOTEKA GRAFIT WE WROCŁAWIU JUŻ OTWARTA

Czytelnicy mogą już korzystać z nowej multimedialnej biblioteki we Wrocławiu, która została otwarta przy ul. Namysłowskiej 8. Powstała ona z połączenia czterech zlikwidowanych filii z ulic Żeromskiego, Roosevelta, Wyszyńskiego i pl. Staszica.

Ministrowie Kultury Polski i Francji oficjalnie zainaugurowali literackie stoisko Krakowa i Wrocławia na Salon du livre w Paryżu

Polska Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej Fleur Pellerin, a także Mer Paryża Anne Hidalgo w towarzystwie reprezentantów miast i przedstawicieli polsko-francuskiej dyplomacji i kultury uświetnili ceremonię inauguracji największych targów książki w obszarze języka francuskiego – Salon du livre de Paris. Kraków i Wrocław w roli Gościa Honorowego targów zaprezentują swoje wydawnictwa, autorów, tłumaczy, a także bogaty program spotkań pisarzy polskich z pisarzami i krytykami z Francji. Wspólnie z Instytutem Książki stworzono bogatą ofertę prezentacji literatury i szerzej – kultury polskiej dopasowanej do specyfiki francuskiego rynku książki. Targi potrwają do 23 marca.

„Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy”,

1 marca wystartowała loteria „Rozlicz PIT we Wrocławiu – korzystaj ze swoich pieniędzy”, zachęcająca podatników do rozliczania się we Wrocławiu. Osoby, które w swoim zeznaniu podatkowym wskażą jako miejsce zamieszkania Wrocław i wypełnią specjalny formularz wezmą udział w losowaniu Skody Octavii Ambition i 10 tabletów

Wrocław i Kraków na targach książki w Paryżu

Kilkadziesiąt wybitnych postaci europejskiej kultury jako goście na wrocławsko-krakowskim stoisku, udział polskich autorów w międzynarodowych debatach i spotkaniach autorskich, prezentacja kilkuset tytułów w oryginałach i przekładach, premiery literackie i zaproszenie do odwiedzenia byłej (Kraków 2000) oraz przyszłej (Wrocław 2016) Europejskiej Stolicy Kultury.

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS - największej nagrody literackiej w Polsce przyznawanej autorom pochodzącym z Europy Środkowej.

W najbliższy piątek, tj. 13 marca po posiedzeniu jury, poznamy listę książek zakwalifikowanych do tej prestiżowej nagrody. Zwycięzcę poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol. Nagroda wynosi 150 000 zł oraz statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Organizatorem i fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Miasto Wrocław. Nagroda jest przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Jej celem jest szczególne wyróżnienie książek, które podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności.

Dynamiczny rozwój UNIT4 we Wrocławiu

UNIT4 – wiodący dostawca aplikacji dla sektora usług – planuje zatrudnić do wrocławskich centrów biznesowych, aż 700 osób w ciągu najbliższych lat. Dynamiczny rozwój UNIT4 ma kluczowe znaczenie dla lokalnego rynku pracy, o czym świadczy zaangażowanie rządu. Pod koniec 2014 roku, podczas spotkania w Urzędzie Miejskim Wrocławia, prezes UNIT4 Jose Duarte i Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, omówili plany inwestycyjne na przyszłość. W celu wsparcia firmy w rozwoju oprogramowania oraz realizacji celów rekrutacyjnych, UNIT4 Polska otrzymała dotację rządową w wysokości 4 100 000 zł.

Pierwszy Dzień Wiosny we Wrocławiu

Na Wyspie Słodowej stanie 12 stanowisk warsztatowych, przy których między godz. 12.00 a 17.00 prowadzone będą różnego rodzaju zajęcia, m.in. slackline, le parkour, gra na bębnach, jazda na monocyklu, kuglarstwo. Odbędziemy też małą podróż do przeszłości, uruchamiając wypożyczalnię ze skakankami, gumami do grania oraz hula-hop.

Ośmiu Wspaniałych we Wrocławiu

We wtorek w sali koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu wręczono nagrody najbardziej aktywnym młodym wolontariuszom z Wrocławia w ramach ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”.

We Wrocławiu żądają spotkania z Ewą Kopacz

Związkowcy z dolnośląskiej "Solidarności" nie opuścili biur poselskich PO, znajdujących się przy ul. Oławskiej 2. Żądają spotkania z premier Ewą Kopacz.

WROCŁAW ŚWIĘTUJE Z LITWINAMI 25 lecie

10 marca Litwa świętuje 25-lecie przywrócenia swojej niepodległości. Choć Wrocław dzieli od Wilna równo 800 km, to bliskich związków, a tym samym powodów do świętowania nie brakuje także nad Odrą.

300 dni do startu Europejskiej Stolicy Kultury: ESK na największych imprezach zaprasza Europę do Wrocławia

Najlepsi polscy pisarze na najsłynniejszych targach książki, wrocławskie „Mosty” na Wystawie Światowej, oferty kulturalne na największych na świecie targach turystycznych. Na 300 dni przed dniem, w którym stolica Dolnego Śląska stanie się Europejską Stolicą Kultury, Wrocław postawił na ofensywę europejską. Zaprasza na ESK podczas prestiżowych imprez w Paryżu, Londynie, Mediolanie czy Madrycie.

Festiwal nowe horyzonty już po raz 10 we Wrocławiu

15. Festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się w tym roku w dniach 23.07.-2.08.2015 r. Fani kina będą mogli obejrzeć 350 filmów z 50 krajów. Poza stałymi cyklami w nowej odsłonie, w programie pojawią się także: przegląd kina litewskiego, retrospektywa zmarłego niedawno Tadeusza Konwickiego czy koncert wokalistki z filmu Jima Jarmusha.

We Wrocławiu malarze poszukiwani do filmu

Nie trzeba być impresjonistą ani skandalistą, wystarczy umieć malować i odwzorowywać styl malarski Vincenta van Gogha, by wziąć udział w niesamowitej produkcji filmowej „Twój Wincent” powstającej m.in. we Wrocławiu w Centrum Technologii Audiowizualnych. Artystów malarzy poszukuje współproducent – firma BreakThru Production. Powinni mieć solidny warsztat malarski i imitatorski, umieć odwzorowywać zadany styl i obsługiwać komputer na poziomie podstawowym. Portfolio można przesyłać na adres: praca@breakthrufilms.pl.

Nigel Kennedy zagra podczas Gitarowego Rekordu Guinnessa

Brytyjski muzyk jest najbardziej niepokornym z artystów w muzyce poważnej. Nie chciał grać uwyłącznie utworów Vivaldiego i Beethovena, ale zachwycał się też klasykami muzyki rockowej, w tym Jimim Hendrixem, któremu poświęcił płytę. 1 maja Nigel Kennedy zagra (na skrzypcach, rzecz jasna) Hendrixa podczas tegorocznego bicia Gitarowego Rekordu Guinnessa.

Wrocław na największych targach turystycznych świata

Olimpiada Teatralna i Afrykarium, widowiska światła i dźwięku w Hali Stulecia i wielkie koncerty w Narodowym Forum Muzyki, megawidowiska w Operze Wrocławskiej i tysiące śpiewających wrocławian na Stadionie Wrocław, Światowy Dzień Książki, Międzynarodowy Festiwal Kryminału, Jazz Nad Odrą, gala Europejskich Nagród Filmowych i kilkaset innych wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Nowa nawierzchnia wrocławskiego Rynku przetestowana

Nowa nawierzchnia wrocławskiego Rynku (tzw. szpilkostrada) została przetestowana przez osoby niepełnosprawne, rodziców z wózkami dziecięcymi oraz kobiety w butach na wysokim obcasie. Testy wypadły pomyślnie.

„Twój Vincent” powstaje we Wrocławiu

We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych powstaje część produkcji „Twój Vincent” („Loving Vincent”) − pierwszego na świecie pełnometrażowego filmu tworzonego w technice animacji malarskiej. Fabułę filmu stanowi intryga osnuta wokół zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha, który zmarł w wieku 37 lat na skutek postrzału z broni palnej. Historię życia i kontrowersyjnej śmierci artysty opowiedzą bohaterowie jego dzieł. Animacja produkowana jest przez BreakThru Productions, firmę założoną przez Hugh Welchmana, który w 2008 roku zdobył Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i wilk”. Pomysłodawcą i reżyserem filmu jest Dorota Kobiela

SEMINARIUM "ATRAKCYJNOŚĆ INWESTYCYJNA AGLOMERACJI WROCŁAWSKIEJ"

Jakie sektory gospodarki są priorytetowe dla Dolnego Śląska i jakie są perspektywy rozwoju tego regionu? Na ten temat dyskutowano podczas seminarium „Dolny Śląsk i aglomeracja wrocławska jako miejsce inwestycji”, organizowanego przez partnerów inicjatywy „Invest in Wroclaw” – Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, JP Weber oraz HRK.

Jest Maskotka The World Games 2017

Postacie Jasia i Małgosi zostały wybrane przez Internatów w konkursie na maskotkę 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 r. odbędą się we Wrocławiu. W konkursie na projekt maskotki rywalizowały również: lew, pszczoła, krasnoludek i sowo-kot.

UPOMINKI DLA MALUCHÓW we WROCŁAWIU

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego odbyła się uroczystość wręczenia upominków dzieciom urodzonym na przełomie 2014 i 2015 roku. W spotkaniu rodziców i ich dzieci udział wziął dyrektor szpitala prof. dr hab. Wojciechem Witkiewiczem, władze samorządowe i wojewódzkie. Wiceprezydent Wrocławia Anna Szarycz wręczyła dzieciom w imieniu prezydenta pościel z wyhaftowanymi imionami oraz pakiet szczepionek. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w szpitalu przy ul. Kamieńskiego urodziło się trzynaścioro dzieci, w tym 7 dziewczynek i 6 chłopców.

Wrocław zdobył tytuł „Gmina na 5!”

Wrocław zdobył tytuł „Gmina na 5!” w edycji 2014 rankingu przygotowanym przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa Kolegium Nauk i Przedsiębiorczości Szkoły Głównej Handlowej.

Ruszyły przygotowania do 35. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę.

Pod hasłem „Radość Ewangelii” 2 sierpnia 2015 ok. 2 tys. wiernych archidiecezji wrocławskiej wyruszy na pielgrzymkowy szlak. Celem ich wędrówki będzie Jasna Góra i kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej. Osiągną go 10 sierpnia. Pół roku przed startem wydarzenia spotkali się przewodnicy poszczególnych grup pielgrzymkowych, by ustalić duchowy przebieg wydarzenia. Zostało wybrane hasło „Radość Ewangelii”, które będzie towarzyszyć pątnikom podczas ich wędrówki. Jest ono zaczerpnięte z ostatniej adhortacji papieża Franciszka.

IV Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Skijoering Devil Energy Cup

Coraz mniejsze zdziwienie pojawia się na twarzach motocyklistów, narciarzy czy fanów sportów ekstremalnych słyszących nazwę Skijoering. Aktywnośd pochodząca ze Skandynawii, pierwotnie sposób poruszania się, ewoluowała w konkurencję sportową. Polega ona na wyścigu duetów gdzie motocyklista ciągnie za sobą narciarza. Każdy z nich ma bardzo ważne zadania w trakcie wyścigu i od tego jak są zgrani zależy efekt koocowy. Karpacz już od kilku lat prężnie wspiera tę widowiskową dyscyplinę, dzięki czemu wpisała się ona na stałe w kalendarz imprez motorowych w Polsce. Nie tylko same zawody są wyjątkowe ale także organizatorzy, którzy rok w rok walczą o to aby widowisko odbyło się na najwyższym poziomie.

Centrum Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszeniem Karta 99 nagrodzone.

Informujemy, że Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Stowarzyszeniem Karta 99 zostały wspólnie laureatami Nagrody Kongresu Poradnictwa Prawnego i Obywatelskiego w kategorii „Najlepszy model współpracy samorządu i organizacji poradniczych”. Nagrodę z rąk Pana Ministra Olgierda Dziekońskiego – Sekretarza Stanu, Kancelarii Prezydenta RP odebrała w imieniu laureatów Ilona Krawczyk – koordynator programu z ramienia Gminy Wrocław.

Turniej ATP Wrocław Open – lista zawodników

Znana jest już lista dwudziestu dwóch zawodników, którzy zgłosili się do udziału w turnieju tenisistów Challenger ATP Wrocław Open, który 16 lutego rozpocznie się w Hali Orbita.

36. PPA według Cezarego Studniaka

Konstruując program PPA, koncentrowałem się na piosence i na aktorze. Skupiłem się na teatralności piosenki, na jej roli w teatrze – tak Cezary Studniak, nowy dyrektor Artystyczny PPA, zapowiada program 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Festiwal trwać będzie od 20 do 29 marca. Sprzedaż biletów rozpocznie się w sobotę 7 lutego.

Weź udział w konsultacjach w sprawie kamienicy Wyspa Słodowa 7

Właśnie ruszyły przygotowania do otwartych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości kamienicy na Wyspie Słodowej. Konsultacje będą prowadzili Bartłomiej Świerczewski, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim m.in. za Wrocławski Budżet Obywatelski, jedna z najbardziej doświadczonych osób w prowadzeniu konsultacji społecznych we Wrocławiu, Łukasz Medeksza, wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, oraz Szymon Sikorski i Maciej Nowaczyk z www.wroclaw.pl.

Wrocław stolicą brydża sportowego

Około 3-4 tys. zawodników weźmie udział w mistrzostwach świata w brydżu sportowych, które we wrześniu 2016 r. odbędą się we Wrocławiu. To najważniejsza impreza organizowana przez Światową Federację Brydżową i po raz pierwszy odbędzie się w Polsce.

Wrocławianin finalistą juniorskiego Australian Open

17-letni (pełnoletni zostanie 11 lutego) Hubert Hurkacz w parze ze Słowakiem Alexem Molcanem zostali finalistami debla juniorskiego Australian Open. W decydującym pojedynku polsko-słowacki duet uległ australijskiej parze Jake Delaney/Marc Polmans 6:0, 2:6, 8-10.

Projekt „Skreśleni”. Uczeni przeciw ideologii

Ponad 260 osobom nazistowskie władze przedwojennego Śląskiego Uniwersytetu im. Fryderyka Wielkiego odebrały stopnie naukowe. W ten sposób szykanowano przede wszystkim osoby pochodzenia żydowskiego. W czwartek podczas uroczystości w Auli Lepoldyńskiej uznano decyzje z lat 30. za niebyłe. – Potępiamy tamte wydarzenia jako hańbiące – mówi prof. Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławska diagnoza społeczna

Z badania „Wrocławska Diagnoza Społeczna” wynika, że wrocławianie są zadowoleni z jakości życia we Wrocławiu, mają stabilną sytuację ekonomiczną, ale rzadko korzystają z oferty kulturalnej miasta. Wrocławska rodzina jest mała i grozi jej starzenie się. W 42% rodzin nie ma dzieci, 20% utrzymuje się z renty lub emerytury, a ponad 77% nie ma oszczędności. Analizowane były także relacje rodzinne, między sąsiadami, aktywność społeczna oraz poczucie bezpieczeństwa.

Narodowe Forum Muzyki: otwarcie 4 września

Otwarcie Narodowego Forum Muzyki 4 września, a 5 września dzień otwarty. W nowym gmachu odbędą się koncerty Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans - zdradza Andrzej Kosendiak. Dyrektor NFM-u ujawnia także nazwiska wielkich gwiazd, jakie wystąpią w nowej sali koncertowej. Są wśród nich Wiedeńscy i Londyńscy Filharmonicy, pianista Lang Lang i gwiazda Metropolitan Opera Mariusz Kwiecień.

Maszynownia Biznesu we Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska zyskała nową przestrzeń dla przedsiębiorców. To zrewitalizowana, zabytkowa i nowoczesna hala zlokalizowana przy ul. Fabrycznej, na terenie Maszynowni Biznesu. Do hali zaczynają wprowadzać się pierwsi najemcy

Nowy wrocławski krasnal „Roszek” – lekarz weterynarii

Od 6 grudnia 2014 roku główne wejście do gmachu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Norwida 29 zdobi nowy wrocławski krasnal „Roszek”, badający psa. To krasnoludkowy lekarz weterynarii. Umieszczony został na postumencie ufundowanym przez dziekana prof. Krzysztofa Kubiaka. Uroczyste odsłonięcie figurki odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Nowe zasady Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego

Maksymalna kwota projektu to 2 mln PLN [było 1,5 mln]. Zwiększyliśmy ją aby umożliwić jeszcze pełniejszą realizację projektów.

Chopin, Brahms, Wagner. Kompozytorzy, który byli we Wrocławiu

Dziś te nazwiska zna i kocha cały świat – Chopin, Weber, Brahms, Wagner, Strauss. Niewielu wrocławian wie, że wszyscy oni odwiedzili Wrocław i dobrze zapamiętali to miasto. Chopin wspomniał je w liście, Weber zaczął tu pisać operę, a Brahms skomponował "Uwerturę Akademicką" na cześć Uniwersytetu Wrocławskiego. Jakimi ścieżkami chadzali u nas wielcy mistrzowie?

Trwa zimowa rekrutacja na 16 kierunków studiów II stopnia

Od miesiąca trwa zimowa rekrutacja na Uniwersytecie Przyrodniczym, która zakończy się 13 lutego 2015 r. Na kandydatów czeka ponad 1300 miejsc na 16 kierunkach studiów stacjonarnych II stopnia. Można wybrać jedną z 40 specjalności, w tym dwie w języku angielskim: Chinese ana Polish tradition in shaping of the landscape na polsko-chińskich studiach na kierunku architektura krajobrazu oraz geoinformatyka na kierunku geodezja i kartogr

Roman Opałka, jakiego nie znacie

Na tej wystawie nie zobaczycie ani jednego „obrazu liczonego”, z których znany jest Roman Opałka. Są za to jego wczesne rysunki, do których pozowała jego ówczesna partnerka Halszka i plakaty zaprojektowane dla Ludowego Wojska Polskiego. Wystawa w Galerii Miejskiej czynna jest do 6 marca.

Nowy gatunek grzyba – sukces wrocławskich fitopatologów

Odkrycie i opisanie nowego gatunku grzyba, który powoduje żółtą plamistość igieł kosodrzewiny, to jeden z rezultatów badań zespołu badawczego z Katedry Ochrony Roślin Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w ramach projektu, którego celem było poznanie chorób igieł oraz ich wpływu na kondycję zdrowotną kosodrzewiny rosnącej w Karkonoszach i Górach Izerskich. Nowy gatunek został nazwany Lophodermium corconticum na cześć Karkonoszy.

Legendy nauki promują Uniwersytet Medyczny

Sławy wrocławskiej medycyny, profesorowie: Mikulicz-Radecki, Alzheimer i Hirszfeld oraz współcześni studenci pojawiają się w nowym spocie promującym Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

Historyczne dachy atrakcją turystyczną

Czy strychy nad sklepieniami gotyckich kościołów mogą być udostępnione zwiedzającym? Okazuje się, że tak. Grupa badawcza „imodos” w składzie: dr inż. Maciej Orzechowski, dr inż. Radosław Tatko oraz mgr inż. Agata Włóka, która powstała w Instytucie Budownictwa na wrocławskim Uniwersytecie Przyrodniczym, realizuje projekt, a jednym z jego celów jest przygotowanie systemu monitoringu historycznych obiektów drewnianych, dzięki któremu mogą one stać się atrakcją turystyczną

Zajęcia w nowej szkole muzycznej we Wrocławiu już po feriach

Przeprowadzka do nowego budynku przy ulicy Piłsudskiego trwa, choć na dobre ruszy 19 stycznia, z początkiem ferii. W drugim tygodniu zimowych wakacji będzie czas na urządzenie się. Na miejscu są już nowe meble, przywiezione zostaną jeszcze instrumenty, pulpity, pomoce dydaktyczne. Inauguracja semestru 2 lutego, a dzień otwarty dla rodziców 7 lutego.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała we Wrocławiu

Wolontariusze kwestowali. Kwesta wolontariuszy we Wrocławiu się zakończyła. Wszyscy zameldowali się już w sztabie WOŚP. Kwota na godzinę 22 to 332 135zł. Jest to kwota łączna sztabów Miejskiego i Hercerskiego

WOŚP 2015 – wylicytuj pakiet prezydencki

To niezwykła okazja, żeby zobaczyć Wrocław „od kulis”. Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, na licytację WOŚP 2015 podarował unikatowy pakiet atrakcji.

WOŚP 2015 Wrocław - aktualności

Tysiąc wolontariuszy będzie zbierać pieniądze do puszek podczas najbliższego finału WOŚP we Wrocławiu. W sobotę 10 stycznia, w godzinach 12.00-15.00 wolontariusze powinni się zgłosić po odebranie puszek i identyfikatorów, do sztabu w budynku Urzędu Miejskiego przy pl. Nowy Targ 1-8, wejście od ulicy Krowiej.

WOŚP we Wrocławiu: Biała Niedziela

Kolejna edycja Białej Niedzieli podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy we Wrocławiu. To okazja na wykonanie specjalistycznych bezpłatnych badań, bez skierowania i ubezpieczenia. Uwaga: wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

Najpiękniejsza świąteczna witryna sklepowa we Wrocławiu

Zakończyliśmy konkurs na najładniejszą świąteczną witrynę przy ulicy Świdnickiej, Zaułku Świdnickim oraz Placu Kościuszki. Swoje witryny zgłosiło 9 lokali. W głosowaniu internautów największą liczbę głosów otrzymała witryna Mydlarnia u Franciszka Ul.Świdnicka 48. Gratulujemy.

We Wrocławiu rusza ANGELUS

Literacka Nagroda Europy Środkowej ANGELUS jest największą nagrodą w dziedzinie prozy dla pisarzy pochodzących z jednego z 21 krajów Europy Środkowej: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry. Każdy wydawca ma prawo zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną autora polskiego. Nagroda, którą stanowią statuetka ANGELUS autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim. Wręczana zostaje w październiku podczas uroczystej gali we Wrocławiu.

Orszak Trzech Króli we Wrocławiu

Tradycyjnie już w święto Trzech Króli, 6 stycznia, przeszedł przez Wrocław orszak, który poprowadzili Kacper, Melchior i Baltazar. W tym roku wzięło w nim udział około 25 tysięcy osób.Przygotowania do orszaku zajęły kilka tygodni. Tuż przed świąteczną przerwą w przedszkolach i szkołach trwały prace nad tworzeniem strojów, tarcz i mieczy. W ubiegłym roku wszystkich uczestników było 32 tysiące. Jak informują organizatorzy w tym roku udział wzięło 25 tysięcy.

Dzisiaj zasiądą do Wigilii

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni.

„Integracyjny Piotruś” - karciana gra edukacyjna

„Integracyjny Piotruś” to karciana gra dla dzieci, która poprzez zabawa ma nauczyć najmłodszych wrocławian zasad savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych. To kolejny element kampanii „Wrocław dla wszystkich”, realizowanej przez miasto Wrocław i Dolnośląskie Forum Integracyjne. Karty trafią do wrocławskich szkół i przedszkoli.

Orszak trzech króli po raz siódmy

Już po raz siódmy przez Wrocław przejdzie Orszak Trzech Króli. Do udziału w nim zgłosiło się ponad 400 osób.

Program „matka i dziecko” we Wrocławiu

W 2014 roku w ramach programu „Matka i dziecko” na pomoc najmniejszym przeznaczonych zostało niemal 650 tys. zł, w tym Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 otrzymał sprzęt (inkubator, ultrasonograf, kardiomonitor, aparat EKG, macerator do pieluch, pompy infuzyjne) warty ok. 330 tys. zł, oraz drobny sprzęt medyczny dla czterech szpitali warty niemal 60 tys. zł.

Wrocławska policja mówi stop agresji na drodze

Nadmierna prędkość, zajeżdżanie drogi i wymuszanie pierwszeństwa, trąbienie, utrudnianie włączenia się do ruchu, straszenie innych kierowców, używanie wulgarnych słów i niestosownych gestów, to już nie ujdzie na sucho! Wrocławska policja podjęła kolejne kroki w walce z piratami drogowymi i agresją na drodze.

Więcej dzieci i ślubów we Wrocławiu

W ostatni dzień ubiegłego roku, 31 grudnia, do godz. 9 w Urzędzie Stanu Cywilnego we Wrocławiu zarejestrowano 10 869 urodzeń. W tym 1069 transkrypcji zagranicznych aktów urodzenia. Są to urodzone za granicą dzieci obywateli polskich, które otrzymały polski akt urodzenia.

Gdzie do lekarza w dolnośląskim?

W nawiązaniu do pisma Wojewody Dolnośląskiego z dnia 31 grudnia 2014 roku oraz mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu informuje, że nie wszyscy lekarze zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim na terenie województwa dolnośląskiego zawarli umowy na świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z Dolnośląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu.

Tak bawił się Wrocław

W sylwestrową noc podczas koncertu przez wrocławski rynek i plac Solny przewinęło się około 200 000 osób z całego świata.Był to bardzo spokojny sylwester. Zgłoszeń, jakie otrzymały służby, było znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Pomocy lekarskiej w punkcie medycznym zlokalizowanym w Sukiennicach 9 udzielono 32 osobom. W większości przypadków były to niegroźne urazy. Policja nie odnotowała żadnych poważniejszych zdarzeń poza nielicznymi interwencjami dot. osób nietrzeźwych. Po zakończeniu imprezy sylwestrowej służby porządkowe przystąpiły do sprzątania wrocławskiego Rynku.

Sylwester we Wrocławiu na Rynku – kto zagra

Sylwester 2014-2015 na Rynku we Wrocławiu – zobacz, kto zagra. TVP2 i Miasto Wrocław zapraszają na sylwestra z Dwójką na Rynku.
stat4u