SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo dolnośląskie

Adamczyk i Olbrychski w thrillerze kręconym we Wrocławiu

Przez tydzień kręcone są we Wrocławiu ostatnie zdjęcia do filmu „Framed” w reżyserii i według scenariusza Piotra Śmigasiewicza. Główną rolę gra w nim Piotr Adamczyk. Wciela się w postać Dominika – doktoranta studiującego malarstwo Caravaggia, który wpada na trop fałszerzy dzieł sztuki.

Zabytkowy tramwaj w remoncie. WBO 2013 na finiszu

Remont zabytkowego tramwaju Maximum z 1901 roku oraz zabezpieczenie kolekcji starych składów tramwajowych z ul. Legnickiej to ostatnie zadanie realizowane z WBO 2013. Remont zabytku jest już mocno zaawansowany, najcenniejsze składy stoją pod dachem, a wszystkie formalności i rozliczenia są już na finiszu. To oznacza, że WBO 2013 można uznać za zrealizowane w 100%.

Rekrutacja na studia trwa też zimą

Kandydaci mają po kilkanaście kierunków studiów do wyboru na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Przyrodniczym. Uniwersytet Przyrodniczy ma do rozdania ponad tysiąc indeksów na stacjonarnych studiach magisterskich, czyli tzw. II stopnia. W tym roku do wyboru jest szesnaście kierunków (przed rokiem nabór prowadzono na 14 specjalności). Wśród propozycji są m.in. biotechnologia, inżynieria i gospodarka wodna, ochrona środowiska, technologia żywności i żywienie człowieka.

10 najgłośniejszych filmów WFF we Wrocławiu

Zbyszek Cybulski zapalający kieliszki z wódką, naga Katarzyna Figura wynurzająca się z wody, Wokulski spacerujący po Warszawie czy czterej pancerni z psem. Takich scen się nie zapomina. Zwłaszcza że nakręcono je... we Wrocławiu. Przypominamy 10 słynnych filmów zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Te obrazy zmieniły oblicze polskiego kina.

Wrocław-Warszawa: Pendolino, PolskiBus, Ryanair czy samochód?

Reporterzy www.wroclaw.pl testują połączenie Wrocław-Warszawa: Pendolino, PolskiBus, Ryanair czy samochód? Ceny, czas, komfort-porównanie. Śledź naszą relację na żywo. Wystartowaliśmy w poniedziałek (15 grudnia) z pl. Solnego o godzinie 5.30 Meta jest pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

EIT+: Olbrzymi sukces wrocławskiej nauki

Europejski Instytut Technologiczny zdecydował o wyborze miejsca dla nowej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji. W tzw. obszarze surowców naturalnych zwyciężyło ogólnoeuropejskie konsorcjum, w którym Polska reprezentowana jest przez 10 instytucji m.in. KGHM Polska Miedź S.A., Politechnikę Wrocławską oraz EIT+, które przejmie rolę koordynatora krajowego

Najgłośniejsze procesy Wrocławia

Wojny gangów, niewyjaśnione zbrodnie, sprawy o zniesławienie, a nawet sąsiedzka kłótnia o psa. We wrocławskim sądzie odbyło się tysiące procesów w rozmaitych sprawach. Dzisiaj przypominamy pięć, naszym zdaniem, najbardziej spektakularnych.

Jakie sławy lądowały w tym roku we Wrocławiu?

Muzycy z Linkin Park, senator John McCain, prezydent Bronisław Komorowski, kanclerz Angela Merkel, Robert Lewandowski, James Artur, czy Steven Spielberg – to nie lista nazwisk na obiad u brytyjskiej królowej, tylko VIP-ów, którzy w tym roku lądowali na wrocławskim lotnisku. Znani ludzie coraz częściej latają do Wrocławia, a na lotnisku mogą liczyć na obsługę na iście królewskim poziomie.

Co wiesz o stanie wojennym?

Po ogłoszeniu stanu wojennego 33 lata temu Wrocław – okrzyknięty twierdzą Solidarności – należał do najbardziej niepokornych miast. Protesty, manifestacje, strajki, działalność podziemna przeciwko sankcjom komunistycznego reżimu były w mieście na porządku dziennym.

Weź udział w świątecznej akcji #życzę i podziel się życzeniami

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Ich nieodłącznym elementem są życzenia. W tym roku zachęcamy do zatrzymania się i zastanowienia, czego #życzę – bliskim, nieznajomym, sobie. Pokażmy wspólnie, że świąteczne życzenia mogą stać się okazją do powiedzenia drugiej osobie czegoś ważnego i same w sobie stanowić najcenniejszy gwiazdkowy prezent.

Aż 35 tysięcy czytelników na WTDK

Przez cztery dni (4-7 grudnia) stoiska ponad 150 wydawców z całej Polski na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu odwiedziło aż 35 tys. czytelników. To nowy rekord wrocławskiej imprezy. W ubiegłym roku odwiedziło ją 30 tys.

Piosenki "Solidarności" 13 grudnia

13 grudnia 2014 r. miną 33 lata od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Aby upamiętnić działania ruchu antykomunistycznego z tamtego okresu, Miasto Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców do uczestnictwa w wyjątkowym wydarzeniu – wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek solidarnościowych.

Św. Mikołaj oficjalnie otworzył 7 grudnia lodowisko na Stadionie Wrocław

O godz. 11, św. Mikołaj przeniósł się do wnętrz stadionu, aby rozpocząć największą w Polsce imprezę mikołajową. Wszystkie dzieci wraz z rodzicami zostały zapraszone na moc darmowych atrakcji do godz. 17. Lodowisko natomiast będzie czynne do godz. 22.

Owacje na stojąco dla Bereniki!

Niesamowity pokaz tańca na rurze zaprezentowała w finale programu Mam Talent Berenika Nienadowska. Wrocławianka przez niecałe dwie minuty dała prawdziwe show zwinności, poczucia rytmu i przede wszystkim piękna. Wrocławianka nie wygrała głównej nagrody. Ostatecznie zajęła 3 miejsce.

Św. Mikołaj odwiedził wrocławskie dzieci

Święty Mikołaj, który przybył dzisiaj do Wrocławia, zanim na Rynku uroczyście rozświetli choinkę, odwiedził wychowanków Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania (WCOW).

Św. Mikołaj rozświetlił choinkę

"Wspaniała" - stwierdził św. Mikołaj po rozświetleniu choinki na Rynku. Gość z Laponii razem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem przybył na Rynek o 17.30. Po spotkaniu z dziećmi o 18.30 wszyscy wspólnie rozświetlili choinkę.

Sylwester we Wrocławiu na Rynku – kto zagra?

TVP2 i Miasto Wrocław zapraszają na sylwestra 2014-2015 na wrocławskim Rynku. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia widzowie przed telewizorami oraz publiczność na Rynku we Wrocławiu będą się bawić w rytm największych przebojów Europy. Wśród gwiazd m.in. Bajm, Donatan & Cleo i Modern Talking. Formuła koncertu – muzyczna podróż bez granic po krajach Europy – to nawiązanie do jednego z najważniejszych programów Unii Europejskiej – projektu Europejska Stolica Kultury. W 2016 roku tytuł przypadnie właśnie Wrocławiowi.

Mundury Klossa idą do cerowania

Aby upamiętnić zmarłego Stanisława Mikulskiego, mundury z planu filmowego legendarnej „Stawki większej niż życie” zachowane w magazynach dawnej wrocławskiej wytwórni filmowej, czeka renowacja. Gdy wszystkie rozdarcia zostaną zacerowane, a brakujące guziki doszyte, mundury trafią do powstałego właśnie w Centrum Technologii Audiowizualnej muzeum strojów filmowych.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

21 listopada o godzinie 17 odbyło się oficjalne otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego. W uroczystości uczestniczył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Podczas otwarcia wystąpiła świąteczna orkiestra. Jarmark Bożonarodzeniowy będzie czynny do 22 grudnia codziennie od 10.00 do 21.00. Można kupić tu regionalne, tradycyjne pyszności, jak i znaleźć ciekawe inspiracje na prezent z różnych stron świata.

Wrocławianka w finale Mam Talent

Chyba nie ma takiej figury, której by nie zrobiła. Berenika Nienadowska z wygimnastykowanym ciałem potrafi zrobić prawie wszystko. Szpagat, mostek, piruet – wszystko podczas karkołomnego układu na rurze. Jej taniec zachwycił nie tylko publiczność programu, ale i surowe jury. Agnieszka Chylińska nie przebierała w słowach i powiedziała wprost: „Jesteś za…sta”.

Pierwsza sesja Rady Miejskiej Wrocławia

Następnym razem obradować będą w Sali Sesyjnej, dziś spotkali się w Sali Wielkiej Ratusza. 37 nowo wybranych radnych Rady Miejskiej Wrocławia, rozpoczęło VII kadencję samorządu.

Nieznany Wrocław – tak się szkolą wojskowi dowódcy

Koszarowa dyscyplina, plan dnia szczelnie wypełniony zadaniami, mieszkanie w kilkuosobowych salach, rzadkie okazje na studenckie piwko – mimo tak ostrych zasad studia wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych są oblegane. Od lat na jedno miejsce przypada od kilkunastu do kilkudziesięciu chętnych. Niełatwo się tam dostać nie tylko na studia, teren uczelni jest mocno chroniony. My zobaczyliśmy szkołę przyszłych dowódców od środka.

Ognisty korowód elfów przeszedł po Rynku

Elfy, krasnale, księżniczka na szczudłach, czyli uczestnicy tradycyjnej już parady świątecznej ubarwili i uświetnili niedzielny Jarmark Bożonarodzeniowy. Korowód elfów wyruszył godz. 17.00 i przy akompaniamencie skocznej irlandzkiej muzyki przemaszerował wokół Rynku.

Królewna Śnieżka na lodzie!

Wild Rose UK Production powraca do Polski z nowym show – „Królewna Śnieżka ON ICE”! Wspaniała scenografia, artystyczna choreografia, podniebne, zapierające dech w piersiach ewolucje w wykonaniu łyżwiarzy, kostiumy, olśniewające rekwizyty i piękna muzyka Silvio Amato – to wszystko 8 grudnia w Hali Stulecia.

Święto Podchorążych: zawody uczelni wojskowych

Drużyny podchorążych i kadetów uczelni wojskowych z Ukrainy, Niemiec, Litwy, Czech, Estonii i Polski biorą udział w Międzynarodowych Mistrzostwach Uczelni Wojskowych, które w środę rozpoczęły się w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zbrodnia, która trafi pod strzechy

Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe” chce, by uczniowie w całej Polsce uczyli się o Zbrodni Lubińskiej. „Tak tragiczne wydarzenie w najnowszej historii naszego kraju powinno znaleźć się w zeszytach ćwiczeń”, przekonuje szef Wzgórza, Marek Zawadka, którego w tym dążeniu wspiera wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Taaaka tołpyga w Odrze

Aż 122 cm miała tołpyga biała złowiona w minioną niedzielę w Odrze. Zdjęcia pięknej ryby przesłał do redakcji www.wroclaw.pl Maciej Iwaniak.

Warto głosować – opinie znanych wrocławian

W trudnych czasach PRL-u Wrocław był miastem odważnych ludzi i kolebką Solidarności. Gdy za powiedzenie tego, co się myśli, groziło więzienie, nie brakowało u nas tych, którzy upominali się o podstawowe prawa pracownicze, wolność słowa i demokrację. O wolnych wyborach mogli tylko pomarzyć.

Marsz Szlachetnej Paczki we Wrocławiu

W centrum miasta zrobiło się biało-czerwono. To nie tylko barwy św. Mikołaja, ale także kampanii Szlachetna Paczka. Do pomagania potrzebującym zachęcali prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz z małżonką Anną, wolontariusze projektu, mundurowi z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, orkiestra dęta, a nawet motocykliści z Akademickiego Klubu Motorowego Apanonar.

Dzień Życzliwości 2014 we Wrocławiu

21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, uchwalony w roku 1973 w Stanach Zjednoczonych, jako wezwanie do pokoju. Do dziś 21 listopada funkcjonuje jako „World Hello Day”. Zwyczaj podchwyciły inne kraje – uroczystość obchodzona jest w 180 krajach i stanowi idealną okazję, aby zademonstrować chęć pokoju na świecie.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2014

Świąteczna atmosfera na wrocławskim Rynku zapanuje już 21 listopada. Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu będzie czynny do 22 grudnia codziennie od 10.00 do 21.00. Jak co roku na jednym z najpiękniejszych jarmarków staną drewniane domki ozdobione świątecznymi dekoracjami. Na jarmarku będziemy mogli kupić regionalne, tradycyjne pyszności, jak i znaleźć ciekawe inspiracje na prezent z różnych stron świata.

Powstał ranking najchętniej wybieranych uczelni

Zestawienie uczelni i kierunków, na których było najwięcej chętnych na miejsce przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pierwszej dziesiątce znalazły się dwie wrocławskie szkoły wyższe.

Spielberg kręci film, a mieszkańcy kręcą nosem?

Mieliśmy okazję zobaczyć Stevena Spielberga i jego ekipę przy pracy. Zwiedziliśmy plan filmowy. Rozmawiano z nami serdecznie, za każdym razem podkreślając, jak ważnym ogniwem hollywoodzkiej produkcji są zdjęcia we Wrocławiu, który na międzynarodowej ekipie filmowców wywarł spore wrażenie. W dużej mierze to zasługa samych wrocławian. Zapytaliśmy więc o relacje z tymi z ul. Kurkowej i Ptasiej.

O 20 proc. więcej pieniędzy na inwestycje we Wrocławiu

Oświata, transport i gospodarka komunalna to dziedziny, na które przewidziano najwięcej pieniędzy w projekcie budżetu miasta na 2015 rok, który opublikowano w poniedziałek w Biuletynie Informacji Publicznej.

Tydzień Przedsiębiorczości dla studentów

Aż 25 firm – rezydentów Wrocławskiego Parku Technologicznego zaprezentuje się w czwartek w siedzibie WPT z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Badaczka z EIT+: Nauka się opłaca

Olga Malinkiewicz, młoda fizyczka związana z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, znalazła się w gronie jedenastu Ambasadorów Nauki, którzy biorą udział w kampanii promocyjnej „Zawód naukowiec”.

„Segreguj śmieci!”, wołają dzieci

Przez blisko miesiąc w stolicy Dolnego Śląska trwały edukacyjne gry, konkursy, seanse filmowe oraz wyjazdowe zbiórki elektroodpadów. Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu odbyły się we Wrocławiu po raz trzeci.

Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO w Świdnicy

Parafia Ewangelicko – Augsburska w Świdnicy jest jedyną parafią spośród wszystkich beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Konkurencja była ogromna, bo w ubiegłym roku aplikacje do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” złożyło aż 277 podmiotów, natomiast na liście dofinansowanych projektów znalazło się tylko 18 instytucji.

Ostatnie przygotowania do filmu „St. James Place”

Wrocław stał się planem do filmu Stevena Spielberga pt. „St. James Place”. Scenografia budowana na kilku ulicach miasta jest już prawie skończona. Jak na prawdziwy film szpiegowski przystało, produkcja owiana jest od początku ogromną tajemnicą.

Zagraj z krasnalami w "Misję Wrocław"

Można już grać w internetową grę promującą Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku. Premiera gry miała miejsce podczas pierwszego dnia targów Hall Of Games

Wrocławscy studenci tworzą kalendarz

Profesjonalny makijaż, wyszukane stylizacje, praca przed obiektywem i szczytny cel. Studenci pierwszego roku specjalności: dziennikarstwo mody i stylu z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej intensywnie pracują nad kalendarzem na 2015 rok. Dochód ze sprzedaży ich dzieła wesprze dzieci przebywające w domach dziecka.

Wrocławski Budżet Obywatelski będzie się rozwijał

Liderzy zwycięskich projektów, radni i urzędnicy będą tworzyć Wrocławską Radę ds. Partycypacji, która ma zostać powołana w najbliższym czasie. Będzie ona głównie doradzać w sprawach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

11 listopada Stadion Wrocław ponownie zamienił się w największą w Polsce flagę biało – czerwoną

Membrana stadionu o wysokości 30 metrów i szerokości 780 metrów, która na co dzień może świecić w dowolnym kolorze, tego dnia rozbłysła tylko na biało – czerwono

We Wrocławiu przeszedł Marsz Patriotów

Nawet kilka tysięcy osób wzięło udział w V Marszu Patriotów, który we wtorek po południu przeszedł ulicami Wrocławia.

Biało-czerwony Rynek we Wrocławiu

Wrocławianie całymi rodzinami przyszli na plac Gołębi na uroczystości z okazji 11 listopada. Kulminacyjnym punktem była Radosna Parada Niepodległości, w której wzięli udział uczniowie i przedstawicieli władz miasta i regionu.

Święto Niepodległości we Wrocławiu - program

Marszałek Piłsudski będzie pozdrawiać przechodniów z bryczki, a wolontariusze rozdawać Wrocławianom okolicznościowe kotyliony i naklejki. Ulicami przejdzie radosna parada, zabrzmią patriotyczne pieśni - tak od lat świętuje się we Wrocławiu Święto Niepodległości.

Wspólnie przeciw nienawiści

Marsz pamięci przeszedł ulicami Wrocławia. Kilkaset osób ze świecami i lampionami przeszło od synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika spalonej synagogi przy ulicy Łąkowej, aby upamiętnić ofiary pogromu Żydów w Noc Kryształową w 1938 roku.

Wrocław-Dla Spielberga zgolę brodę!

W sobotę 8 listopada 2014 r. od 11:00 budynek CETA Wytwórni Filmów Fabularnych szturmowali mężczyźni. W różnym wieku, wysocy, niscy, szczupli, przy kości, bruneci i blondyni. Wszyscy chcą choćby przez jeden dzień, choć przez chwilę znaleźć się na planie filmowym Stevena Spielberga.

Renata Mauer-Różańska zakończyła karierę sportową

7 listopada 2014 r. na strzelnicy przy ul. Wodzisławskiej odbyło się uroczyste zakończenie kariery przez dwukrotną mistrzynię olimpijską (1996 Atlanta i 2000 Sydney) w strzelaniu z karabinka Renatę Mauer-Różańską. Teraz mistrzyni zajmie się wyłącznie pracą na dwóch wrocławskich uczelniach oraz w Radzie Miejskiej, gdzie jest przewodniczącą komisji sportu.

Kampus EIT+: Otwarcie nowych budynków

Około 108 mln zł kosztowała przebudowa i rozbudowa dwóch budynków w kampusie Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ na Praczach Odrzańskich. Kolejne ponad 60 mln zł pójdzie na wyposażenie laboratoriów.

3M inwestuje we Wrocławiu

Decyzja zapadła, we Wrocławiu amerykański koncern 3M będzie miał swoje Centrum Usług Wspólnych.

Rada Miejska Wrocławia VI kadencji przeszła do historii

Zakończyło się ostatnie posiedzenie wrocławskich radnych. Były kwiaty, podziękowania, życzenia, gratulacje i uroczysty poczęstunek.

Panorama Racławicka z lepszym ogrzewaniem

Nowe czujniki temperatury i regulacja urządzeń ciepłowniczych. Firma Fortum wykonała modernizację węzła ciepła w Panoramie Racławickiej. Stała temperatura to lepsze zabezpieczenie cennego płótna Wojciecha Kossaka i Jana Styki.

Najpierw podbije Rosję, a potem odbierze paradę

Dla tej roli odkryto go kiedyś w Imparcie. W tym roku po raz ósmy wejdzie w skórę legendarnego Marszałka. Popularny aktor Stanisław Melski jako Józef Klemens Piłsudski bardzo podoba się wrocławianom, którzy 11 listopada znowu skierują obiektywy swoich aparatów fotograficznych na bryczkę, w której na Rynek zajedzie „Naczelny Dowódca WP”.

Pośmiej się dla zdrowia! Dołącz do Wrocławskiego Klubu Śmiechu

Joga śmiechu może wyglądać dziwnie, ale najważniejsze, że działa. Skoro nawet zwykła „głupawka” sprawia, że czujesz się lepiej, pomyśl jak to jest śmiać się przez godzinę. Śmiechoterapia relaksuje, leczy choroby i sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Każdy może wziąć udział w darmowych zajęciach Wrocławskiego Klubu Śmiechu w Panato Cafe.

Ruszyła nowa ogrzewalnia dla 100 osób we Wrocławiu

1 listopada ruszyła nowa ogrzewalnia dla potrzebujących. W budynku o powierzchni prawie 400 metrów kwadratowych przy ul. Gajowickiej 62 miejsce znajdzie maksymalnie 100 osób. W poprzedniej mogło ogrzać się 60 osób.

„Wrocławski Program Wspierania Rodziny” został doceniony przez kapitułę konkursu „Dolny Śląsk przyjazny rodzinie”

Celem konkursu prowadzonego przez samorząd województwa dolnośląskiego przez jest wyróżnienie działań podejmowanych na rzecz rodziny i polityki przez samorządy terytorialne z terenu województwa oraz pobudzenie aktywności samorządów w obszarze polityki prorodzinnej i promocja dobrych praktyk w działaniach na rzecz rodziny.

Kwesta na cmentarzach

W sobotę i niedzielę, 1 i 2 listopada, w godzinach od 10 do 16 wolontariusze będą zbierać pieniądze na rzecz podopiecznych św. Brata Alberta.

Wszystkich Świętych 2014 we Wrocławiu

Przełom października i listopada to czas wspomnień i zadumy nad przemijaniem. Odwiedzamy groby rodziny i znajomych, zapalamy znicze, przynosimy kwiaty. Jak dojechać komunikacją miejską na cmentarze, gdzie zaparkować - to wszystko w naszym przewodniku. Sprawdzamy ceny kwiatów i zniczów. Przybliżamy historie wrocławskich nekropolii, podajemy godziny nabożeństw oraz przypominamy o wrocławianach, którzy odeszli w tym roku.

Lwów w miniaturze jak nowy we Wrocławiu

Ponad 300 miniaturowych budynków – kamieniczek, kościołów, klasztorów składa się na Plastyczną Panoramę Lwowa architekta Janusza Witwickiego, znajdującą się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Właśnie zakończyła się jej konserwacja. Makieta eksponowana będzie od września 2015 roku w Hali Stulecia.

Honorowy doktorat dla prof. Moniki Hardygóry

Senat Uniwersytetu w Petroszani uhonorował wrocławską uczoną za działalność dydaktyczną i badawczą.

Przybywa obcokrajowców wśród wrocławskich studentów

Najdynamiczniej przybywa studentów-obcokrajowców na Politechnice Wrocławskiej. Ale najbardziej zróżnicowana narodowościowo grupa to studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym kształcą się osoby z paszportami ponad 50 państw.

Politechnika Wrocławska: Studenckie zawody integracyjne

Studenci Politechniki Wrocławskiej mogli sprawdzić, z jakimi wyzwaniami zmagają się co dzień ich koledzy z różnymi rodzajami niepełnosprawności. – Nie było łatwo – stwierdziła wyczerpana Agnieszka, po tym, jak musiała na wózku pokonać podjazd do budynku.

Afrykarium Wrocław zwiedzają tłumy!

Tysiące ludzi, także turystów z Polski i zagranicy zwiedza Afrykarium we Wrocławiu, w pierwszym dniu jego otwarcia. Padł frekwencyjny rekord. Do godz. 14.00 w niedzielę sprzedano w zoo 7 tysięcy biletów. Afrykarium będzie dziś czynne do ostatniego gościa, ale kasy są otwarte do 18.45. Normalnie Afrykarium czynne jest od 9.00 do 20.00. Bilet do zoo jest jednocześnie biletem do Afrykarium.

Filmowy Wrocław! Kręcą trzy filmy

Wprawdzie daleko nam do Hollywood, ale we Wrocławiu tej jesieni powstają trzy filmy. Trwa budowa scenografii do filmu Stevena Spielberga „St. James Place”. Kolejni filmowcy pojawią się w centrum miasta w najbliższych dniach.

Afrykarium Wrocław – dziś otwarcie

Otwarcie Afrykarium we wrocławskim zoo zaplanowano na niedzielę 26 października. Czynne będzie od 9.00 do 20.00. Bilet do zoo jest jednocześnie biletem do Afrykarium.

We Wrocławiu z rodziną na do Aquaparku i na mecz!

Aquapark Wrocław wraz ze Śląskiem Wrocław ruszają z nową promocją adresowaną do rodzin. Od 23 października nabywcy rodzinnych biletów wstępu na Baseny Rekreacyjne będą mogli bezpłatnie odwiedzić Stadion Wrocław w czasie meczów zielono-biało-czerwonych. Promocja działa również w drugą stronę - kupując bilety na Sektor Rodzinny można będzie za darmo odebrać rodzinny bilet do Aquaparku.

Tomasz Dobrzański oraz Agnieszka Franków-Żelazny zostali nominowani do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej w kategorii: muzyka poważna.

„Za Festiwal Forum Musicum (edycja 2014: Musica pro tabula - muzyka i rozkosze stołu) odznaczający się kreatywnością, atrakcyjnością oraz odkrywczością repertuarową i wysokim poziomem artystycznym” został nominowany jego dyrektor artystyczny, Tomasz Dobrzański, muzyk, rekonstruktor instrumentów, pedagog, szef zespołu Ars Cantus

Barack Obama otworzył American Film Festival we Wrocławiu

Miała być zapowiadana niespodzianka i była. Urszula Śniegowska, dyrektor artystyczna American Film Festival zaprosiła do Polski człowieka, który jest, jak Barack Obama. Jego występ był dowcipnym akcentem wtorkowej inauguracji imprezy. Louis Ortiz żartował, że powinien szybko wracać do Stanów, bo obiecał Michelle zjawić się na kolacji.

Steven Spielberg we Wrocławiu

W obsadzie znalazły się gwiazdy hollywoodzkiego kina: Tom Hanks, Mark Rylance, Amy Ryan, Alan Alda i Eve Hewson. Na ulicy Kurkowej rozpoczęła się budowa scenografii do filmu. Zdjęcia ruszą w drugiej połowie listopada.

Rewitalizacja bulwaru Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu

Jest przetarg na rewitalizację bulwarów Xawerego Dunikowskiego i Marii i Lecha Kaczyńskich. W ramach inwestycji powstanie przejście pod mostem Pokoju, przystań dla statków na wysokości urzędu wojewódzkiego i amfiteatr. Inwestycja ma być gotowa pod koniec 2015 roku.

Wrocław - Praca w sezonie w Amazonie

Choć na ukończeniu jest już zatrudnianie stałych pracowników przez koncern Amazon, od września trwa rekrutacja osób, które będą tam pracować na zasadach umowy o pracę tymczasową. Stawka godzinowa pracowników centrów logistycznych w Bielanach Wrocławskich wynosi 12,5 zł bruttoWrocławskie centra zostaną otwarte 28 października 2014 r.

Angelus 2014 dla Pavola Rankova

Pavol Rankov, autor „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” (Książkowe Klimaty) i jego tłumacz Tomasz Grabiński zostali laureatami dziewiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2013 przyznawanej przez miasto Wrocław prozaikom z Europy Środkowej. Wręczenie nagrody nastąpiło w sobotę (18 października) w Teatrze Muzycznym Capitol.

Obecnie we Wrocławiu rośnie ok. 1,2 mln drzew.

W ciągu najbliższych 4 lat we Wrocławiu posadzimy co najmniej 30 000 drzew oraz 280 tys. małych drzew w lasach na 40 ha. Zatem łącznie we Wrocławiu do końca 2018 roku pojawi się 310 tys. drzew.

Sebastian Mila: ciągle jeszcze nie ochłonąłem

Bramką zdobytą w meczu z Niemcami Sebastian Mila zapisał się w historii polskiej piłki nożnej, a kilka dni później zaliczył kolejny dobry występ w meczu ze Szkocją. Zawodnik Śląska wrócił już do Wrocławia, ale jak sam przyznaje jeszcze nie ochłonął po tych ostatnich, wielkich emocjach.

Finał 7. edycji konkursu „Kręć Wrocław”

W tym roku do konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!” zakwalifikowało się 50 prac. Filmy miały pokazywać walory miasta jako Europejskiej Stolicy Kultury i zachęcać do wizyty we Wrocławiu w 2016 roku. Uczestnicy walczyli o nagrody finansowe, których pula w tym roku przekroczyła 30 tysięcy złotych.

Afrykarium Wrocław - pierwszy hipopotam i krokodyle

Ma trzy lata i w środę wieczorem przyjechał do wrocławskiego zoo z ogrodu w Pradze. Samiec hipopotama o wdzięcznym imieniu Valecek - jako pierwszy ze stada - zamieszkał na ogromnym wybiegu z basenem w Afrykarium-Oceanarium. Od wczoraj w komplecie jest już stado kotików.

Wrocław - „Pan Tadeusz” na liście „Pamięć Świata” UNESCO

Rękopis „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, przechowywany w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, został wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. W piątek (17 października) w Pałacu Prezydenckim zostaną wręczone certyfikaty wpisu.

Wrocławski Rower Miejski – sezon do końca listopada

W tym roku z Wrocławskiego Roweru Miejskiego będzie można skorzystać do końca listopada. Sezon rozpoczął się w kwietniu, czyli o miesiąc później, niż do tej pory. Wynikało to m.in. z podpisania rocznej umowy z operatorem systemu. Statystyki pokazują, że rowery cieszą się niezmiernym, wysokim zainteresowaniem.

Spacerkiem po Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu!

W sobotę, 11 października, mieszkańcy miasta mieli świetną okazję, żeby zobaczyć, co już zrobiono i jak postępują prace w Narodowym Forum Muzyki. Po obiekcie oprowadzał ich jego szef Andrzej Kosendiak.

Spokojnie i kolorowo na marszu równości we Wrocławiu

W sobotę 11 października po godzinie 14.00 spod pomnika Bolesława Chrobrego ruszył marsz równości. Kilkaset osób, poprzebieranych, z transparentami i tęczowymi chorągwiami, przemaszerowało ulicami Wrocławia. Były utrudnienia w ruchu. Przez kilkanaście minut nie kursowały tramwaje.

Niebieskie serce na wrocławskim Rynku

Kilkudziesięciu uczniów wrocławskich szkół zbudowało z siebie i baloników gigantyczne serce. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na nieuleczalnie chore dzieci. Happening „Tchnienie życia” był częścią obchodów międzynarodowego dnia nieuleczalnie chorych.

Bohater meczu z Niemcami Sebastian Mila

Sebastian Mila to z całą pewnością jeden z bohaterów wygranego 2:0 meczu eliminacyjnego do mistrzostw Europy 2016 z aktualnymi mistrzami świata Niemcami. Oto co powiedział pomocnik Śląska do telewizyjnych kamer i mikrofonów dziennikarzy w mixed zonie.

„Wrocławska Podróż do Wolontariatu” rekrutuje

Trwa rekrutacja do ostatniego już cyklu projektu „Wrocławska Podróż do Wolontariatu”. Realizuje go Wrocławskie Centrum Opieki i Wychowania (WCOW) w imieniu Gminy Wrocław.

Most Milenijny we Wrocławiu ma 10 lat

Prawie kilometrowy most nad Odrą to fragment obwodnicy śródmiejskiej Wrocławia. – Dla wrocławian jego otwarcie było wydarzeniem – mówi prof. Jan Biliszczuk z Politechniki Wrocławskiej.

Wyniki WBO 2014

89 projektów zostanie zrealizowanych w ramach tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. W ramach naboru wniosków zgłoszone zostały 483 projekty, z których 314 dopuszczono do głosowania. W głosowaniu wzięł udział153 366 osób, z czego 128 637 osób zagłosowało poprzez formularz elektroniczny, 24 729 osób zagłosowało poprzez formularz papierowy. Podczas weryfikacji 4 303 głosów uznano za nieważne.

Japoński noblista we Wrocławiu

Trzech fizyków z Japonii nagrodzono za wynalezienie wydajnej diody LED emitującej niebieskie światło. Nagrodę Nobla dostali Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. Ten ostatni był latem we Wrocławiu
stat4u