SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo dolnośląskie

Hiszpański mural Tomasza Brody we Wrocławiu

Gotowy jest już czarno-czerwony napis nad wejściem do Księgarni Hiszpańskiej. W piątek Tomasz Broda, grafik, autor ilustracji prasowych i książkowych, plakatów, karykaturzysta, pracował nad postacią Cervantesa.

Zwiedzanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławiu

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni mogą się umawiać na zwiedzanie Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. W rejonie ulic Kazimierza Wielkiego, Włodkowica, Św. Antoniego i Św. Mikołaja do obejrzenia są cztery świątynie: Synagoga pod Białym Bocianem oraz kościoły - ewangelicki, katolicki i prawosławny.

Plaża przy Dworcu Głównym we Wrocławiu

W sobotę do listy wakacyjnych miejscówek Wrocławia dołączy restauracja KFC na Dworcu Głównym PKP. Na początku tego tygodnia powstała tam piaszczysta plaża, na której już w ten weekend będzie można przysiąść na leżaku i napić się letniego, kolorowego drinka.

Ponad tysiąc interwencji policji we Wrocławiu

Aż 1031 razy interweniowali dolnośląscy policjanci w ciągu ostatniej doby ( 2 lipca 2014 r.). Na gorącym uczynku zatrzymali 59 podejrzanych.

Rusza turniej Wrocław Trophy

Ponad 100 zespołów weźmie udział w drugiej edycji turnieju piłkarskiego Wrocław Trophy, który w dniach 3-6 lipca odbędzie się we Wrocławiu. W sześciu kategoriach wiekowych rywalizować będą drużyny z dziesięciu europejskich krajów (m.in. z Czech, Niemiec, Holandii, Danii, Ukrainy i Polski), a w trakcie zawodów rozegranych zostanie ponad 350 meczów.

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu doceniony

ACCA (The Association of Chartered Certifield Accountants) – największa i najbardziej prestiżowa międzynarodowa organizacja zawodowa dla specjalistów z zakresu finansów, rachunkowości i zarządzania uznała, ze Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu spełnia wszystkie światowe normy i przyznała uczelni dwie akredytacje specjalności Rachunkowość i auditing oraz Rachunkowość międzynarodowa na kierunku Finanse i Rachunkowość Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów. Oznacza to, że program akredytowanych przedmiotów na specjalnościach jest zgodny z międzynarodowymi standardami edukacji zawodu księgowego.

„Loving Vincent” – van Gogh we Wrocławiu

„Loving Vincent” („Twój Wincent”) to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, która powstaje we Wrocławiu, Gdańsku i Wielkiej Brytanii. Reżyserem jest malarka Dorota Kobiela, która pisze scenariusz z poetą i prozaikiem Jackiem Dehnelem.

Perypetie wysokich

Jedni im zazdroszczą, inni patrzą ze zdziwieniem, a oni starają się żyć normalnie. Mając powyżej 200 centymetrów, nie jest to proste. Świat nie jest skrojony na ich miarę. Nie mieszczą się, mają za ciasno lub za nisko. Siniaki na głowie to nic wyjątkowego. Żyrandole czy drzwiowe framugi często zostawiają ślad.

Spotkanie Chrześcijan we Wrocławiu

Forum biskupów, warsztaty filozoficzne, panele dyskusyjne, koncerty i występy chórów, a do tego 4 tys. uczestników – to wszystko już od 4 do 6 lipca podczas Spotkania Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej we Wrocławiu. We wtorek, o szczegółach spotkania mówiono podczas specjalnej konferencji prasowej.

Holland wyreżyseruje serial o Eberhardzie Mocku

Marek Krajewski, autor przebojowej serii kryminałów retro, których bohaterem jest breslauerski policjant Eberhard Mock, oficjalnie potwierdził, że w 2015 roku ruszą zdjęcia do pierwszego odcinka serialu opartego na jego książce „Śmierć w Breslau”.

Nocne czytanie we Wrocławiu

Punktualnie o godz. 18 w 10 miejscach w centrum Wrocławia rozpoczęło się czytanie książek. W Oratorium Marianum "Ptaki Wierchowiny" węgierskiego autora Adama Bodora czyta Krystyna Czubówna.

Protesty przed „Golgota Picnic” w Teatrze Polskim

Kolejka chętnych, by obejrzeć zapis budzącego kontrowersje spektaklu Rodriga Garcii, ustawiła się wzdłuż ulicy Gabrieli Zapolskiej sporo przed godziną 19.00. O 20.20 zabrakło miejsc, mimo że organizatorzy wpuścili na salę nie tylko obiecane 750 osób, ale także ok. 50 widzów, którzy mieli już zapewnione jedynie miejsca na schodach.

Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO

W środę, 25.06.2014 Wrocław otrzymał przyznawany co roku przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2016. Komitet selekcyjny wyróżnił Wrocław "za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów", a zwłaszcza "za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym".

Piękny Wrocław: Grand Prix za Capitol

Nowy gmach Teatru Muzycznego Capitol został wyróżniony Grand Prix w konkursie „Piękny Wrocław” na najlepszą realizację architektoniczną w 2013 r.

Zdjęcia Marilyn Monroe trafią do Wrocławia

3 tys. fotografii Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greene'a trafi do Wrocławia. Zdjęcia, z ponad 6 mln zł, zostały wylicytowane dzisiaj w warszawskim domu aukcyjnym DESA Unicum. Nabywcą jest Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o. o.

Święto Wrocławia: obchody i uroczysta sesja

Obchody święta Wrocławiu rozpoczęły się od przemarszu miejskich radnych spod kościoła pw. św. Elżbiety do Ratusza. W marszu rajcom towarzyszyli m.in. członkowie Bractwa Kurkowego oraz Bractwa Rycerskiego.

Wrocław-W kolorowych fartuchach sprzątały Nadodrze!

Myły uliczne słupy, zamiatały chodniki, czyściły z kurzu rowerowe stojaki i...dobrze się przy tym bawiły. W poniedziałkowe popołudnie cztery dziewczyny z nadodrzańskiego klubu dla młodzieży TamGram, z miotłami i ścierkami ruszyły w miasto.

Święto Wrocławia 2014

Już od 25 lat, w dzień św. Jana, miasto Wrocław obchodzi swoje święto. Tradycji musi stać się zadość, dlatego i w tym roku od 14 do 29 czerwca wszyscy mieszkańcy oraz osoby przyjezdne będą mogli wziąć udział w wielu atrakcjach na cześć miasta.

Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław! - warsztaty dla filmowców

Trwa 7. edycja konkursu „Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!”. W tym roku celem konkursu jest wyłonienie najlepszych filmów oddających oryginalny charakter i klimat Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Prace można zgłaszać do 22 września.

Ruszyła wymiana murawy na Stadionie Wrocław

W poniedziałek ruszył proces wymiany murawy na Stadionie Wrocław. Po raz ostatni tego typu operacja odbyła się w maju 2012 r., tuż przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy. Od tego czasu na stadionie zorganizowano wiele dużych imprez pozasportowych, regularnie swoje mecze rozgrywa tam także drużyna Śląska Wrocław.

Warunek sukcesu: Współpraca biznesu i nauki

Prawie dwieście osób, naukowców, przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu i samorządów lokalnych wzięło udział w spotkaniu we Wrocławskim Centrum Badań EIT +. Debaty, połączone ze zwiedzaniem kampusu na Praczach Odrzańskich zajmowanego przez EIT +, zorganizowała „Gazeta Wyborcza” w ramach akcji „Innowacje w Polsce”.

Dzieci na tropie wrocławskich krasnali

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne. Wszystkie dzieci od 5 do 12 lat oraz ich rodzice będą mogli poznać tajemnice wrocławskich krasnali.

Wrocław - Budowa podgrzewanego basenu na terenach zewnętrznych

W maju 2015 r. otwarty zostanie nowy basen odkryty, znajdujący się na terenach zewnętrznych Aquaparku Wrocław. Będzie to atrakcja dostępna sezonowo, w okresie letnim (czerwiec/wrzesień). Będzie to jedyny we Wrocławiu ogrzewany basen zewnętrzny.

Zakończył się pierwszy nabór wniosków w ramach programu „mikroGRANTY ESK 2016” we Wrocławiu

Dokładnie 113 propozycji projektów zostało zgłoszonych do pierwszej edycji programu „mikroGRANTÓW” Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Nabór trwał od 26 maja do 9 czerwca. Pilotażowa edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W spotkaniach informacyjnych i konsultacjach, podczas których pracownicy Biura ESK 2016 pomagali wypełniać wnioski, udział wzięło kilkadziesiąt osób. Przez najbliższe dwa tygodnie zgłoszone propozycje oceniać będzie komisja złożona z osób reprezentujących organizacje pozarządowe, edukacyjne, środowisko artystyczne oraz naukowe

Po Wrocławiu jeżdżą meleksy... z ogonami

Futro, uszy, wąsy, nos i oczywiście ogon! Futrzanych meleksów jeżdżących po mieście trudno nie zauważyć. Zwracają uwagę zarówno dzieci, na które zwierzęce pojazdy działają jak lep na muchy, jak i dorosłych, którzy jakkolwiek do meleksów w centrum Wrocławia już zdążyli się przyzwyczaić, to ze szczekającym i miauczącym pojazdem wciąż jeszcze się oswajają.

We Wrocławiu odsłonięto fasadę kamienicy przy ulicy Ruskiej

Remont przedwojennej kamienicy przy ulicy Ruskiej 10 co prawda jeszcze się nie zakończył, ale można już podziwiać jej odnowioną frontową elewację. Zasłaniające ją rusztowania zostały usunięte. - Wewnątrz kamienicy trwają jeszcze kosmetyczne prace wykończeniowe, remont ma potrwać do końca tego miesiąca – przekonuje Urszula Hamkało, rzecznik prasowy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu.

WGF 2014: Bohaterki z Majdanu odebrały nagrodę

Nagrody Wolności były wręczane przy każdej edycji Wrocław Global Forum. W tym roku we Wrocławiu pojawiło się czworo laureatów, którzy odebrali statuetki podczas uroczystej gali w obecności kilkuset gości, polityków, dyplomatów, przedstawicieli biznesu.

WGF 2014: Świat po aneksji Krymu

Pierwszą z serii piątkowych debat otworzył Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej. Swoje wystąpienie rozpoczął od przywołania historycznego kontekstu dotyczące zaangażowania transatlantyckiego Stanów Zjednoczonych. – Obchodzimy właśnie 70. rocznicę lądowania wojsk alianckich w Normandii – przypomniał.

Wrocławscy szachiści w kadrze Polski

Troje zawodników klubu szachowego Polonia Wrocław – Iweta Rajlich, Mateusz Bartel i Dariusz Świercz – zostało powołanych do reprezentacji Polski na towarzyski mecz z Węgrami, który w niedzielę rozpocznie się w Budapeszcie. Będzie to kolejny etap przygotowań drużyny narodowej kobiet i mężczyzn do tegorocznej Olimpiady Szachowej.

Rozpoczęła się 5. edycja Wrocław Global Forum

Pierwszym wydarzeniem Wrocław Global Forum jest debata zatytułowana „Czy chrześcijaństwo odegra rolę w rozwiązywaniu problemów Europy?”. Spotkanie prowadzi prof. Norman Davis, znakomity brytyjski historyk, autor wielu książek dotyczących historii Europy, dziejów Polski, a także monumentalnego działa „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego” dotyczącego przeszłości Wrocławia.

Zasłużeni dla Wrocławia

Honorowe Obywatelstwo Wrocławia nadawane jest przez władze miejskie w celu wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych dla Wrocławia. Tytuł przyznawano osobom piastującym wysokie urzędy, przede wszystkim politykom i wojskowym. Obywatelstwo tytularne otrzymywały osoby spoza Wrocławia: politycy, uczeni, literaci i artyści. Niektórzy z nich urodzili się lub zmarli we Wrocławiu.

MPK Wrocław: przetarg na nowe tramwaje

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu ma dzisiaj ogłosić przetarg na nowe tramwaje! Jest szansa, że do końca 2015 roku pojawią się na wrocławskich torowiskach.

Tłum kandydatów do wrocławskiej szkoły teatralnej

W sobotę zakończyła się rejestracja kandydatów na studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu. Chętnych jest nieco mniej niż w poprzednich latach. Rekordowy pod tym względem był rok 2012 z 1070 kandydatami na Wydział Aktorski, w latach 2010 i w 2011 na aktorstwo było ponad 900 kandydatów.

Rozpoczął się 2. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci we Wrocławiu

W Dzień Dziecka Ogród Staromiejski tętnił życiem – dzieci z rodzicami piknikowały na kocykach, brały udział w licznych warsztatach na świeżym powietrzu – m.in. konstruowały z tektury i papieru, wycinały i złociły motyle skrzydełka, uczyły się gry na przedziwnych instrumentach z muzykami z zespołu Małe Instrumenty.

Biegacze zdobyli Sky Tower we Wrocławiu

Sky Tower ma 49 pięter, a biegacze mieli do pokonania aż 1142 schody. Na górę wbiegła m.in. para, która jeździ na rowerze, ale nie biega. Na samym szczycie młodzi ludzie oświadczyli, że 12 czerwca w Zakopanem dojdzie do zaręczyn.

Zuzia we Wrocławiu porządkuje świat

Do wrocławskich zerówkowiczów oraz pierwszo-, drugo- i trzecioklasistów dociera właśnie Zuzia, która porządkuje świat, czyli dwunastro stronicowa broszurowa ulotka opisująca w formie przystępnej dla dzieci podstawowe zasady segregacji odpadów.

Wrocław - Kolejki w NFZ po kartę EKUZ

Każdego dnia nawet 1000 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia we Wrocławiu.

Zostań Wolontariuszem na Wrocław Trophy- rekrutacja trwa!

Już na początku lipca na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbędzie się największy międzynarodowy turniej piłkarski w Polsce. Zapowiada się wielkie, młodzieżowe święto piłkarskie. Trwa rekrutacja wolontariuszy, bez których nie wyobrażamy sobie tego turnieju! DOŁĄCZ DO NAS JUŻ DZISIAJ!

Co nowego zgubili wrocławianie?

Rowery, laptopy, narty, a nawet zupełnie dobry motocykl japońskiej marki – m.in. takie rzeczy trafiły ostatnio do biura rzeczy znalezionych we wrocławskim Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta przy ul. Długiej. Zdecydowaną większość przedmiotów przywiozła policja. Rowery np. zalegały miesiącami na klatce schodowej lub ktoś - może po kradzieży - porzucił je na ulicy.

Wrocław - Odważne dzieci potrzebują pomocy

Za niecały miesiąc w ramach projektu Brave Kids do Wrocławia przylecą dzieci z Ghany, Indonezji, Rosji, Portugalii i Rumunii. Przez trzy tygodnie mają mieszkać w zwykłych domach. Poszukiwanych jest siedem odważnych wrocławskich rodzin. Na pomoc czekają też dzieci z Ugandy, brakuje bowiem pieniędzy na bilety lotnicze dwójki dzieci z sześcioosobowej grupy.

Wroclaw Global Forum 2014: Nagroda Wolności dla Ludzi Majdanu

Podczas tegorocznej edycji Wrocław Global Forum wręczonych zostanie pięć Nagród Wolności. Odbierze ją Jerzy Koźmiński, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, były wieloletni ambasador Polski w Waszyngtonie.

22. Otwarte Mistrzostwa Wrocławia w petanque Crédit Agricole Cup

Aż 90 trzyosobowych drużyn wzięło udział w 22. Otwartych Mistrzostwach Wrocławia w petanque Crédit Agricole Cup, które w niedzielę odbyły się we wrocławskim Parku Południowym. Zmagania obserwował też tłum kibiców.

Ruszył Jarmark Świętojański we Wrocławiu

Kwiaty, leżaki i zimne koktajle pod pręgierzem

Gwiazdy przerzucą Odrę we Wrocławiu

Gwiazdy światowej lekkiej atletyki będą mogli podziwiać wrocławianie, którzy dzisiaj wybiorą się nad Odrę na trwającą cały dzień imprezę „Odra River Cup”. Oprócz tradycyjnych wyścigów wioślarskich odbędzie się nietypowy konkurs rzutów przez rzekę, a także pokaz dyscyplin igrzysk The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu.

Wrocławskie baseny i kąpieliska gotowe do kąpieli

Na wrocławskich basenach i kąpieliskach trwają ostatnie przygotowania. Tradycyjnie w Dzień Dziecka rozpocznie się sezon.

Usypują plażę w centrum Wrocławia

Trwa usypywanie plaży w centrum Wrocławia. Z powodu trwającej modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego znana dobrze wrocławianom Kafe Plaża musiała znaleźć inne miejsce. W tym roku zanurzać nogi w piasku będziemy mogli na wybrzeżu Słowackiego, między mostem Grunwaldzkim a Impartem!

Wrocław jednym z najmądrzejszych miast

Najwyższy poziom innowacyjności, zrównoważony rozwój oraz wysoka jakość życia – to jedne z najważniejszych elementów rankingu Cities In Motion Index, przygotowane przez hiszpańską IESE Business School. Opracowaną po raz pierwszy klasyfikację, określa się jako "najmądrzejsze" miasta świata. Jej autorami są pracownicy jednej z najbardziej znanych szkół biznesowych na świecie, działającej przy Uniwersytecie Nawarry.

101 lat od otwarcia Hali Stulecia we Wrocławiu

Uroczyste otwarcie Hali Stulecia miało miejsce 20 maja 1913 roku. W uroczystości udział wzięli m.in. Fryderyk Wilhelm wraz z małżonką, książę Ernst Günther zu Schleswig Holstein oraz inne osobistości Wrocławia. Uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć pieśń wykonaną przez sześćset osobowy chór oraz wysłuchać przemówienia nadburmistrza Paula Mattinga.

Czy będzie powódź we Wrocławiu?

Przez Wrocław aktualnie przepływa fala wezbraniowa, która utworzyła się w wyniku opadów w strefie górnej Odry. Według najnowszych prognoz IMGW kulminacja fali przewidziana jest w dniu dzisiejszym ok. godz. 22.00 i wynosić będzie 408 cm (42 cm poniżej stanu alarmowego), aktualnie stan na wodowskazie Trestno wynosi 389 cm

Nadchodzi II edycja Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK

W dniach 5-7 czerwca odbędzie się II edycja Otwartej Pracowni Kultury Baskijskiej BASK przygotowywanej we Wrocławiu przez Biuro Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Pracownia w tym roku stanie na terenie Dworca Świebodzkiego, gdzie pod okiem profesjonalistów i artystów uczestnicy będą mogli poznać tajniki baskijskiej kultury i języka oraz rozwinąć swoje umiejętności w trakcie licznych warsztatów. Wszystkie wydarzenia będą darmowe.

Wrocławska Nagroda Poetycka

Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius wręczono w sobotni wieczór ( 17 kwietnia 2014 r,) po raz siódmy, tym razem we Wrocławskim Teatrze Lalek. Laureatami zostało troje poetów. Dariusz Foks został nagrodzony za całokształt twórczości, Mariusz Grzebalski w kategorii Książka Roku (za tom „W innych okolicznościach” wydany przez EMG), a Martyna Buliżańska za tom „moja jest ta ziemia”, który okazał się Debiutem Roku (a opublikowany został nakładem wrocławskiego Biura Literackiego).

Noc Muzeów we Wrocławiu

Tegoroczną Noc Muzeów otworzył we Wrocławiu w Muzeum Miejskim Wrocławia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski życząc zwiedzającym wielu wrażeń, dobrej lekcji edukacji muzealnej. Zwrócił też uwagę na zmiany, jakie zachodzą w polskich muzeach, które stają się bardziej nowoczesne i przyjazne dla publiczności.

Siatkarska reprezentacja znowu we Wrocławiu

Łotwa, Macedonia i Słowenia to rywale siatkarskiej reprezentacji Polski w turniejach kwalifikacyjnych do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Pierwsze spotkania kwalifikacyjne rozegrane zostaną w dniach 16-18 maja we wrocławskiej Hali Stulecia.

Wrocław Global Forum 2014

W dniach 5-7 czerwca 2014 r. już po raz piąty Wrocław będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji, organizowanej wspólnie przez Miasto Wrocław, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz amerykański think thank Atlantic Council of the United States, znanej w świecie pod nazwą Wrocław Global Forum.

OGENERACJA wspiera mieszkańców Wrocławia

Miasto Wrocław i Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A. podpisali 6 maja br. porozumienie, na mocy którego KOGENERACJA przekaże miastu darowiznę na pokrycie kosztów ogrzewania mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, których zarządcy budynków mają podpisane ze spółką umowy na sprzedaż ciepła. To już szósty rok współpracy miasta i KOGENERACJI S.A.

„Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”

Od 2007 r. Wrocławski Park Technologiczny SA (WPT) realizuje projekt o nazwie „Od Wrocławskiego Parku Technologicznego do INNOPOLIS Wrocław”, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Wielki wyczyn 104-letniego Stanisława Kowalskiego

93 lata dzieliły najmłodszego i najstarszego uczestnika zawodów lekkoatletycznych, które odbyły się w sobotę z okazji otwarcia 7. Wrocławskiej Olimpiady Młodzieży. Najmłodszy sportowiec miał bowiem 11 lat, a Stanisław Kowalski, który biegł na 100 metrów – 104!

Wrocław będzie miał browar!

Browar Stu Mostów – to oficjalna nazwą, pod którą otworzy się już we wrześniu br. przy ul. Jana Długosza 2 browar rzemieślniczy. I będzie na razie jedyny we Wrocławiu. Odkąd bowiem padł obracający się dziś w ruinę Browar Piastowski, miasto, które na początku XX w. miało ok. 80 takich przybytków i 800-letnią tradycję warzenia piw, stało się właściwie… piwowarską pustynią.

We wrocławskim Ratuszu o 25- leciu wolności i 10 latach w UE

W środę 7 maja 2014 r. w Sali Wielkiej wrocławskiego Ratusza odbyła się konferencja „Wartości w Europie Środkowej: wolność i solidarność. Inicjatorem spotkania był parlament Saksonii. A okazją do debaty są przypadające rocznice 25-lecie obalenia komunizmu oraz 10-lecie wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zbiórka odpadów nad Odrą we Wrocławiu

Ponad dwie tony odpadów zebrano podczas Dnia Ziemi oraz długiego majowego weekendu na terenach nadrzecznych odwiedzanych przez wrocławian. Na czas od 1 do 4 maja, na zlecenie miejskiej spółki Ekosystem, nad Odrą postawiono 27 pojemników przeznaczonych do zbiórki szkła, tworzyw (plastik, metal, opakowania) oraz odpadów zmieszanych.

Nieznany Wrocław – tak powstaje woda pitna w MPWiK

Zakład przy ulicy Na Grobli rozpoczął działalność 1 sierpnia 1871 r. Pozostałością po tamtym okresie jest m.in. zabytkowa wieża ciśnień „Na Grobli” (zwiedzanie pozostawiliśmy na oddzielną wizytę) oraz budynki i zbiorniki stworzone, aby uzdatniać wodę i pompować ją do sieci. Od tamtych czasów to miejsce bardzo się zmieniło, ale jego funkcje pozostały.

Elektroniczne kajdanki z Wrocławia

Wrocławska firma podpisała umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości na dostarczanie tzw. elektronicznych kajdanek.

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja we Wrocławiu

W tym roku mijają dokładnie 223 lata od momentu, gdy Sejm Wielki uchwalił tzw. Konstytucję 3 maja. Zaledwie cztery lata później Rzeczpospolita straciła niepodległość, ale dokument pozostał symbolem przemian, na jakie chciano się zdecydować. – Konstytucja nie była dziełem skutecznym – zwrócił uwagę Tomasz Smolarz, wojewoda dolnośląski w przemówieniu wygłoszonym przy pomniku Konstytucji 3 maja

Biało-czerwony Stadion Wrocław

Jeszcze do północy dziś 3 maja od godz. 20 do 24 można podziwiać we Wrocławiu największą flagę Polski.

Defilada i salwa z okazji Dnia Flagi we Wrocławiu

Punktualnie o godz. 12 rozpoczęły się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej na Placu Gołębim we Wrocławiu. Wzięły w niej udział pododdziały Policji, Służby Celnej oraz Straży Miejskiej. Uroczystość uświetniła również salwa honorowa z udziałem kampanii honorowej oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Udało się! Gitarowy Rekord we Wrocławiu pobity!

7344 gitarzystów zagrało w Gitarowym Rekordzie Guinnessa "Hey Joe" Jimiego Hendrixa. Nie straszny im był deszcz, który rozpadał się tuż przed próbą bicia rekordu. Tym samym pobili rekord z roku 2012. Szalę przeważyło 71 gitar!!

Widowisko Księga Aniołów i Ludzi we Wrocławiu

W 2004 r. Wrocław świętował przystąpienie naszego kraju do Unii Europejskiej widowiskiem „Anioły Europy”. Wczoraj, 30 kwietnia, na wiwat 10. rocznicy polskiej akcesji do Wspólnoty, na pl. Gołębim rozbrzmiały słowa i muzyka „Księgi Aniołów i Ludzi”. Interpretatorów tego niecodziennego koncertu oklaskiwała blisko 25-tysięczna publiczność.

Dzieci wypędziły dym z Wrocławia

120 wrocławskich maluchów wzięło udział we wrocławskiej inauguracji akcji "Listy dla Ziemi". Uczniowie i przedszkolaki własnymi słowami piszą o potrzebie ochrony czystego powietrza. Listy adresują do rodziców.

Kręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław!

Rozpoczęła się tegoroczna 7. edycja konkursu na krótki film o Wrocławiu. Filmy mają promować miasto jako Europejską Stolicę Kultury 2016. Jest o co walczyć. Pula nagród to 30 tys. zł. Ponadto przewidziano wartościowe nagrody rzeczowe oraz staże umożliwiające młodym twórcom rozwój zawodowy.

Nieznany Wrocław – Ogród Botaniczny: rośliny z in vitro

Kultura in vitro to hodowla komórek, tkanek, organów i całych roślin na syntetycznych podłożach w jałowych warunkach. Rośliny rosną w szklanych naczyniach (stąd nazwa in vitro) lub pojemnikach z tworzywa sztucznego.

Rekordowa zbiórka krwi podczas „Motoserca”

Blisko 90 litrów krwi zebrano podczas imprezy „Motoserce”, która w sobotę odbyła się pod CH Magnolia Park.

Kanonizacja Jana Pawła II. Obchody we Wrocławiu

Główne uroczystość ogłoszenia "świętymi" papieży Jana Pawła II i Jana XXIII odbywają się w niedzielą 27 kwietnia 2014.

Śląsk Wrocław – KGHM Zagłębie Lubin 1:0

W piłkarskich derbach Śląska które odbyły się 26 kwietnia 2014 r. - Wrocławianie pokonali Zagłębie. Spotkaniu towarzyszyła efektowna oprawa

Unia – naiwna Niunia!

Felieton z Wrocławia na temat rządowego spotu . Spot jest montażowym zlepkiem archiwalnych scenek.

Siatkarki Impelu Wrocław wicemistrzyniami Polski

Nie udało się siatkarkom Impelu Wrocław przedłużyć finałowej rywalizacji o mistrzostwo Polski. Chemik Police po raz trzeci wygrał 3:0 i po raz trzeci (poprzednie tytuły w 1994 i 1995 roku) został najlepszą drużyną w naszym kraju. Impelkom na osłodę zostały srebrne medale, co i tak jest największym sukcesem wrocławskiego klubu w kobiecej siatkówce.

LABORATORIUM IMPROWIZACJI W RAMACH ESK WROCŁAW 2016

Melting Pot Made in Wrocław – laboratorium improwizacji w ramach ESK Wrocław 2016 to kolejna inicjatywa festiwalu Jazztopad otwierająca scenę dla młodych artystów z różnych krajów europejskich.

Budowa nowego szpitala we Wrocławiu dobiega końca

Będzie w nim aż 550 łóżek na 16 oddziałach i szpitalny oddział ratunkowy z lądowiskiem dla helikopterów. Powierzchnia budynku liczy prawie 5 ha. Rocznie ma się tam leczyć 30 tys. pacjentów. Pierwszych chorych szpital przyjmie w grudniu 2014.

Praca w Amazon Wrocław

W podwrocławskim centrum logistycznym pracę znajdzie około 2 tys. osób. Dodatkowo w sezonie przedświątecznym, koncern planuje zatrudnić tam nawet 3 tys. pracowników tymczasowych.

15 kwietnia TVP2 i Miasto Wrocław wspólnie rozpoczęły wielkie odliczanie!

W 2009 roku starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 rozpoczęło 11 polskich miast. Decyzją Unii Europejskiej rywalizację o ten prestiżowy tytuł wygrał Wrocław, który w 2016 r. stanie się Europejską Stolicą Kultury. Ranga i skala projektu jest nie do przecenienia. Po sukcesach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku oraz UEFA EURO 2012, czas na Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury! Telewizja Polska od samego początku partneruje tej inicjatywie.

Wrocławski Całun Turyński

Kopię jednej z największych relikwii chrześcijaństwa, jaką jest Całun Turyński, można na co dzień oglądać we wrocławskim kościele św. Krzyża. Całun jest to płótno, w które według tradycji chrześcijańskiej, miał być owinięty Jezus po śmierci na krzyżu i pozostało w grobie po Jego zmartwychwstaniu. Wokół tego, czy relikwia jest prawdziwa czy nie, istnieje wiele teorii. Przeprowadzono szereg badań, które to zaprzeczały, to potwierdzały tezę o prawdziwości płótna grobowego Jezusa.

Ponad 10 tys. Kurierów Papieskich rozdanych wrocławianom

Dlaczego Papież nie chciał pomników? Czy to możliwe, aby kichnięcie Jana Pawła II połączyło ludzi? I co takiego zrobił kard. Henryk Gulbinowicz, że Ojciec Święty przez niego płakał?

Polski Wynalazek Roku 2014 dla wrocławian

Wyróżniono projekt wózka inwalidzkiego iWheel

Kronika fanów na koncert Linkin Park we Wrocławiu

Fani zespołu chcą przywitać swoich idoli w wyjątkowy sposób. Linkin Park zagra we Wrocławiu 5 czerwca. Koncert na Stadionie Wrocław odbędzie się w ramach europejskiej trasy zespołu.

Prezydent Wrocławia miał wypadek samochodowy

Dzisiaj rano, 15 kwietnia 2014 r. po godzinie 6.00, przy Mostach Młyńskich, doszło do kolizji służbowego samochodu kierowanego przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza z tramwajem linii 17. Jadący do pracy prezydent nie ustąpił pierwszeństwa i jego samochód został uderzony w bok przez tramwaj.

Wilcze "zaprzęgi" biegają po Wrocławiu

Śnieg, mróz, sanie i niezmordowany husky w zaprzęgu – takie sceny możemy obserwować zazwyczaj w filmach przygodowych lub przyrodniczych. Okazuje się jednak, że na psie zaprzęgi natkniemy się również spacerując po nadodrzańskich terenach i to nie tylko zimą!

Darek Foks laureatem Silesiusa we Wrocławiu

Darek Foks, poeta, autor m.in. książek poetyckich „Wiersze o fryzjerach”, „Misterny tren”, „Sonet drogi”, „Ustalenia z Maastricht” odbierze Nagrodę Poetycką Silesius za całokształt twórczości.

Do Warszawy polecimy z Wrocławia dwa razy dziennie

Charyzmatyczny dyrektor generalny Ryanair – Michael O`Leary ogłosił 8 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu dodatkowe połączenie do Warszawy-Modlin.
stat4u