SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podlaskie

Spotkanie noworoczne w Bielsku Podlaskim

W niedzielę (29.01.2017 r.) z inicjatywy Senatora Tadeusza Romańczuka, w Bielsku Podlaskim odbyło się spotkanie noworoczne, w którym uczestniczyli Senator Jan Dobrzyński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel, Posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, duchowieństwo oraz zaproszeni goście. Spotkanie poprzedziła Msza Św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Antoniego Pacyfika Dydycza w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego.

Decyzje o zezwolenie na budowę obwodnicy Suwałk podpisane

W piątek (27.01.2017 r.) Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski wydał na wniosek Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie – właściwego zarządcy drogi, dwie decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie obwodnicy miasta Suwałki, w ramach zadania: „Budowa obwodnicy miasta Suwałki, obejmująca drogę ekspresową S61 na odcinku od km 0+000 (węzeł „Suwałki Południe”) do km 12+830 wraz z budową łącznicy węzła „Suwałki Północ” o długości ok. 670 m (od km 0+419,36 do km 1+085,82)”.

Minister Jarosław Zieliński otworzył posterunek Policji w Piątnicy

Po blisko siedmiu latach przerwy i w odpowiedzi na oczekiwania społeczności lokalnej znów działa posterunek Policji w Piątnicy koło Łomży. Mieszkańcy Piątnicy i okolicznych gmin będą mogli mieć stały kontakt z policjantami, a także dużo łatwiejszy dostęp do własnego dzielnicowego.

15. rocznica Radia Nadzieja

We wtorek (24.01.2017 r.) w auli Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży odbyła się gala Radia Nadzieja w 15. rocznicę powstania rozgłośni. W uroczystości udział wzięli Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, Posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele duchowieństwa oraz zaproszeni goście.

Rekordowa łapówka

Pięć tysięcy euro łapówki w zamian za odstąpienie od czynności służbowych – taką kwotę oferował funkcjonariuszom Straży Granicznej obywatel Litwy. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej. Jak się okazało, przewoził narkotyki, a jadący z nim pasażer był pod wpływem środków odurzających.

Indeks na Politechnikę jeszcze przed maturą

Tegoroczni maturzyści, jeszcze przed majowymi egzaminami mogą zapewnić sobie wstęp na studia na Politechnice Białostockiej. Nasze wydziały zorganizowały konkursy o indeks. Warto wziąć w nich udział!

Spotkanie opłatkowe w Drohiczynie

W środę (04.01) odbyło się spotkanie opłatkowe w diecezji drohiczyńskiej. Wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

4,6 mln zł na umiędzynarodowienie studiów na Politechnice Białostockiej

Przyszli menadżerowie, logistycy i budowlańcy z Białorusi, Litwy czy Chin będą mogli studiować na Politechnice Białostockiej. Dwa Wydziały naszej Uczelni właśnie pozyskały ponad 4,6 mln złotych w konkursie na "Międzynarodowe Programy Kształcenia" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Polscy i zagraniczni studenci będą wspólnie zdobywać wiedzę i umiejętności, co może ułatwić odnalezienie się na międzynarodowym rynku pracy.

OTWARCIE POSTERUNKU POLICJI W KNYSZYNIE

Po czterech latach przerwy, zgodnie z oczekiwaniami społeczności lokalnej rozpoczyna swoje ponowne funkcjonowanie Posterunek Policji w Knyszynie. Placówka umożliwi stały kontakt obywateli z Policją. Dzięki temu mieszkańcy miasta i gmin Knyszyn, Krypno, Jasionówka uzyskają łatwiejszy dostęp i możliwość kontaktu z własnym dzielnicowym. W uroczystości otwarcia posterunku udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w MSWiA Pan Jarosław Zieliński i Zastępca Komendanta Głównego Policji Pan nadinsp. Jan Lach oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan nadinsp. Daniel Kołnierowicz.

Posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Białymstoku

W środę (21.12.2016 r.) przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej odbyło się posiedzenie Senatu Uniwersytetu w Białymstoku. Podczas spotkania wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył odznaczenia państwowe.

Politechnika dzieciom

Politechnika Dzieciom to akcja, którą rokrocznie organizuje Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej. W tym roku studenci postanowili wesprzeć działania Fundacji "Pomóż Im" opiekującej się pacjentami białostockiej kliniki onkologii dziecięcej, także tymi, którzy zakończyli już leczenie. Fundacja prowadzi również Domowe Hospicjum dla Dzieci.

Uroczyste przekazanie samochodu pożarniczego OSP w Kołakach Kościelnych

18 grudnia 2016 roku w Kołakach Kościelnych odbyło się uroczyste przekazanie samochodu ratowniczo - gaśniczego GBA dla miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych.

Studenci PB wyjechali do Japonii na zawody robotów

Drużyna studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wyjechała wczoraj (14 grudnia) do Japonii na zawody All Japan Robot-Sumo Tournament 2016.

Konferencja dotycząca Programu KLUB

W środę (14.12.2016 r.) w Sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku odbyła się konferencja poświęcona realizacji Programu „KLUB”, dotyczącego upowszechnienia sportu wśród dzieci i młodzieży, przyjętego decyzją Ministra Sportu i Turystyki. Podczas konferencji omówione zostały także inne rządowe formy wsparcia sportu powszechnego i inwestycji sportowych.

Posterunek w Szumowie już otwarty

Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom to jeden z priorytetów rządu Pani Premier Beaty Szydło. Dlatego dzisiaj spełniamy oczekiwania mieszkańców gminy i przywracamy kolejny posterunek Policji na Podlasiu - powiedział wiceminister Jarosław Zieliński otwierając jednostkę w Szumowie.

Prof. Nazarko w Radzie NCBR

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin 30 powołał prof. Joanicjusza Nazarko na członka Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na lata 2016-2020.

Dzisiaj ruszył Podlaski Uniwersytet Dziecięcy

Nauki techniczne i ścisłe są fascynujące, a formuła uniwersytetu dziecięcego sprawdza się doskonale. Dlatego Politechnika Białostocka postanowiła skorzystać z doświadczeń związanych z prowadzeniem Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego i utworzyć, wspólnie z jednostkami samorządowymi, Siemiatycki oraz Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy. Te wszystkie inicjatywy - PB BUD, PB SUD i PB HUD składają się na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy.

Otwarcie posterunku policji w Czarnej Białostockiej

W niedzielę (20.11.2016 r.) w Czarnej Białostockiej odbyło się uroczyste otwarcie posterunku policji. W uroczystości wzięli udział sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, przedstawiciele służb mundurowych i duchowieństwa oraz zaproszeni goście.

Złote Medale w Brukseli dla studentów Politechniki Białostockiej

Złoty medal w kategorii Medicine-Healthcare dla projektu Hermes oraz złoty medal w kategorii Young Inventors dla Petrosa Psyllosa, twórcy projektu MATIA - z takimi nagrodami wrócili studenci Politechniki Białostockiej z Brukseli

Student Politechniki Białostockiej z nagrodą SOLIDWORKS

Student Wydziału Mechanicznego, Michał Ostaszewski został nagrodzony w Studenckim Konkursie Projektowym SOLIDWORKS. To już 15. edycja tego popularnego konkursu. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się wczoraj, 26 października, podczas XV Konferencji Nowoczesnych Technologii DPS Forum 2016. Projekt naszego studenta, pojazd marsjański ARGO zajął 3. miejsce

Odwiedziny mogił i miejsc pamięci przez wojewodę podlaskiego

W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył wieńce i zapalił znicze w miejscach pamięci oraz na grobach tych, którzy odeszli

Rocznica katastrofy śmigłowca Straży Granicznej

Dziś mija siedem lat od tragicznej śmierci por. SG pil. Andrzeja Żukowskiego, chor. szt. SG Bartłomieja Bartnickiego i chor. SG Marcina Bezubika - lotników z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Odkrywcy Diamentów - 200 tys. zł dla zdolnej młodzieży

Ponad 200 000 zł czeka w tym roku szkolnym w Programie Odkrywcy Diamentów na zdolną i kreatywną młodzież z województwa podlaskiego.Pieniądze przeznaczone są na dofinansowania projektów uczniowskich z zakresu nauk ścisłych i technicznych, w szczególności technologii, inżynierii, konstrukcji, wzornictwa przemysłowego, matematyki oraz zarządzania. O wsparcie mogą się także ubiegać studenci Politechniki Białostockiej.

50. istnienia OSP w Kruszach Łubnicach

W sobotę (15.10. 2016r.) odbyły się obchody 50-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kruszach Łubnicach. Oficjalną uroczystość poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Kołakach Kościelnych. W obchodach uczestniczyli Sekretarz Stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod kościół w Ignatkach

W sobotę (15.10.2016r.) odbyła się uroczystość w parafii św. Jana Pawła II w Ignatkach-Osiedle, w której uczestniczył Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Mszę Świętą koncelebrował Ks. Abp Edward Ozorowski, Metropolita Białostocki. Po Mszy odbyło się błogosławieństwo budowanej świątyni i wmurowanie kamienia węgielnego.

50 lat gra dla Was Radio Akadera

50 lat, Odznakę Honorową Województwa Podlaskiego i ... Złotą Płytę - ma Radio Akadera Politechniki Białostockiej. W sobotę, 15 października, w studenckim klubie Gwint, dziennikarze związani z Akaderą w ciągu tego półwiecza świętowali niezwykły jubileusz

Walczyli o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka

6 października 2016 roku w kompleksie leśnym leśnictwa Ciechanowiec rozegrano XI Turniej Zakładów Usług Leśnych i jednostek Państwowych Straży Pożarnych o „Srebrną siekierę” Nadleśniczego Nadleśnictwa Rudka. Zawody zorganizowane zostały przez Nadleśnictwo Rudka, Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku i Zakłady Usług Leśnych wykonujące prace na terenie nadleśnictwa. W turnieju wzięło udział 33 pilarzy, w tym 3 reprezentacje Komend Powiatowych PSP z Siemiatycz, Bielska Podlaskiego i Wysokiego Mazowieckiego.

Inauguracja roku akademickiego 2016-2017 na UwB

W poniedziałek (10.10.2016r.) w Auli dydaktyczno-widowiskowej Wydziału Pedagogiki i Psychologii odbyła się inauguracja roku akademickiego 2016/2017, w której uczestniczył Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski

Samolot z Politechniki Białostockiej w Hamburgu

Pięcioosobowa drużyna z Wydziału Mechanicznego PB weźmie udział w międzynarodowym konkursie "New Flying Competition" w Hamburgu. To pierwsza edycja zawodów, w których studenckie modele latające będą poddane próbom zbliżonym do zadań samolotów w lotnictwie cywilnym.

Inauguracja roku akademickiego 2016-2017 na Politechnice Białostockiej

W środę (05.10.2016r.) w Auli Dużej przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej odbyła się inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo oraz zaproszeni goście

25-lecie Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych

W piątek (30.09.2016 r.) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczestniczył w obchodach 25-lecia Samorządu Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku.

Ćwiczenia „Przesmyk suwalski Kukle – 2016”

Doskonalenie umiejętności organizacji działań podczas prowadzenia operacji w sytuacji kryzysowej to główny cel, jaki przyświecał wspólnym ćwiczeniom funkcjonariuszy Podlaskiego Oddziału SG, funkcjonariuszy Policji i Państwowej Straży Pożarnej w ramach konferencji naukowo-dydaktycznej „Zarządzanie kryzysowe na terenie Przesmyku Suwalskiego jako forma wzmożonej ochrony granicy Unii Europejskiej”.

Nowy profesor na Politechnice Białostockiej

Do grona profesorów Politechniki Białostockiej dołączył Valery Salauyou, naukowiec z Wydziału Informatyki. Akt nominacyjny z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odebrał we wtorek, 27 września, podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

XXXI Forum Związku Gmin Wiejskich

We wtorek (27.09.2016r.) w Grzymałach Szczepankowskich koło Łomży rozpoczęły się obrady XXXI Forum Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Naukowiec z PB stypendystą Ministra

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i posiadającym bogaty dorobek naukowy w skali międzynarodowej. W 11. edycji konkursu otrzyma je 168 wybitnych młodych naukowców. Wśród tego grona jest pracownik Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej dr inż. Piotr Grześ.

KOLEJNY POSTERUNEK POLICJI W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM ZOSTAŁ PRZYWRÓCONY

Posterunek Policji w Czyżewie został przywrócony i otwarty dla mieszkańców. Placówka umożliwi stały kontakt obywateli z Policją. Dzięki temu mieszkańcy miasta i gminy Czyżew uzyskają łatwiejszy dostęp i możliwość kontaktu z własnym dzielnicowym.

Uroczysta Wiecha w Wysokiem Mazowieckiem

W czwartek (15.09.2016r.) w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się uroczysta „Wiecha” z okazji zakończenia konstrukcji stanu surowego budynku MLEKOVITA – Fabryka Proszków Mlecznych

XV Otwarte Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym

W środę (14.09.2016r.) w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyło się uroczyste otwarcie XV Otwartych Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

W piątek (09.09.2016r.) po raz szesnasty ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską przeszedł Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. W uroczystościach wzięli udział działacze Związku Sybiraków z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe oraz młodzież.

Ponad 210 tysięcy złotych dla Wydziału Zarządzania PB

Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej otrzymał ponad 210 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektu pt. Becoming Future-ORiented Entrepreneurs in universities and companies - BEFORE, który został zgłoszony w konkursie Programu Erasmus+. Projekt jest realizowany w partnerstwie polsko-włosko-hiszpańsko-niemieckim.

Inauguracja Roku Szkolnego 2016-2017

We czwartek (01.09.2016r.) w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się Wojewódzka i Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 20016/2017. W uroczystości uczestniczyli Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Edward Ozorowski, Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Jakub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, duchowni, służby mundurowe, władze oświatowe, dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także poczty sztandarowe.

Dożynki Wojewódzkie w Szumowie

W niedzielę (28.08.2016r.) w Szumowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie, w których uczestniczyli sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński, zaproszeni goście oraz licznie przybyli mieszkańcy.

Nowa siedziba Archiwum Państwowego w Białymstoku

Środki na budowę w wysokości 19,6 mln zł zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W nowym budynku, który będzie gotowy pod koniec 2017 roku, obok magazynów znajdą się pracownie konserwacji i digitalizacji akt, biblioteka, czytelnia oraz sale konferencyjna i wystawiennicza. Pozwoli to instytucji rozwinąć działalność naukową i edukacyjną adresowaną do wszystkich zainteresowanych historią Podlasia.

1 mln 200 tysięcy złotych dla Politechniki Białostockiej

Projekt VIPSKILLS czyli "Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers" zajął pierwsze miejsce i został zakwalifikowany do realizacji w ramach konkursu Partnerstwo Strategicznew sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+ . Na jego realizację Politechnika otrzyma 285 219,00 euro.

Strażak z Moniek został mistrzem województwa podlaskiego strażaków w kolarstwie szosowym

21 sierpnia 2016 roku w miejscowości Paproć Duża w powiecie zambrowskim odbyły się II Wojewódzkie Mistrzostwa Straży Pożarnych Województwa Podlaskiego w kolarstwie szosowym

Photon w Pałacu

10 polskich startupów zaprezentuje się przed Prezydentem RP Andrzejem Dudą, ambasadorami, przedstawicielami spółek Skarbu Państwa, venture capital i Aniołami biznesu. Wystąpienia będą miały formę krótkiej prezentacji firmy i realizowanego projektu. Wszystko to w ramach wydarzenia Startupy w Pałacu.

Konferencja dotycząca Krajowego Programu Kolejowego na Podlasiu

W poniedziałek (22.08.2016 r.) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja prasowa dotycząca inwestycji kolejowych, które usprawnią transport kolejowy na Podlasiu. Jeszcze krótsza podróż z Białegostoku do Warszawy i poprawa komunikacji w województwie – to planowane efekty projektów Krajowego Programu Kolejowego na Podlasiu. Podróżni nie tylko wygodniej i szybciej pojadą pociągami, poprawi się też obsługa na stacjach i przystankach. Projekty pozytywnie wpłyną na poprawę warunków dla przewozów towarowych.

Cerber Motorsport na zawodach Formula Student Hungary

To już czwarty w tym roku konkurs Formuła Student, w którym startują studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Tym razem drużyna Cerber Motorsport walczy na węgierskim torze w Gyor. Zawody trwają od 18 do 21 sierpnia.

Uroczystości nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Piątnica

W piątek (12.08.2016 r.) w parku dawnego Dworu Rodziny Lutosławskich, a obecnej siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w uroczystości wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa Gminy Piątnica Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi Gerhardowi Ludwigowi Müllerowi Prefektowi Kongregacji Nauki Wiary

73. rocznica powstania w getcie białostockim

We wtorek (16.08.2016 r.) w 73. rocznicę powstania w getcie białostockim uczczono pamięć ofiar zbrodni hitlerowskich. Powstanie było drugim co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zrywem ludności żydowskiej przeciw hitlerowcom

Święto Wojska Polskiego w Białymstoku

15 sierpnia 2016 r. odbyły się obchody Święta Wojska Polskiego w Białymstoku. Uroczystości rozpoczęły się od Liturgii w Cerkwi pw. Św. Mikołaja, następnie została odprawiona Msza Święta w Katedrze pw. Wniebowzięcia NMP.

Studenci Politechniki Białostockiej w Chinach

Studenci Politechniki Białostockiej biorą udział w Letniej Szkole Logistyki w Chinach. Grupa 20 młodych ludzi studiujących logistykę na Wydziale Zarządzania uczestniczy w zajęciach w Zhejiang University Ningbo Institute of Technology.

Fashionable East 2016 zakończony

Finałowy pokaz Macieja Przybysza i poprzedzająca go kolekcja Jacob Birge Vision zamknęły trwający cztery dni Fashionable East 2016. Weekendowa gorączka modowa opanowała projektantów, modelki i mieszkańców

Tatarskie Święto Sabantuj w Kruszynianach

10. edycja tatarskiego święta – Sabantuj odbyła się w sobotę (06.08.2016) w Kruszynianach. Święto rozpoczęło się od nawołania do modlitwy, które zabrzmiało z wieży meczetu

Gala w Suwalskim Ośrodku Kultury

5 sierpnia 2016 r. w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala Włócznia Jaćwingów. Nagroda Prezydenta Miasta Suwałk przyznawana jest indywidualnie lub zespołowo za wybitne zasługi w danym roku we wszystkich dziedzinach życia publicznego w Suwałkach. Uroczystość swoją obecnością uświetnili wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicemarszałek województwa podlaskiego Anna Naszkiewicz.

Minister Jarosław Zieliński: „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa zostanie wdrożona we wrześniu we wszystkich garnizonach Policji”

2065 – tyle zgłoszeń w lipcu odnotowała podlaska Policja w związku z funkcjonowaniem na terenie województwa pilotażowego programu Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Podsumowania dotychczasowej realizacji projektu dokonał w Białymstoku Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Jarosław Zieliński oraz Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku Pan inspektor Daniel Kołnierowicz.

Bolid z PB - 4. w Czechach

Studenci Wydziału Mechanicznego zakończyli rywalizację w Formula Student Czech Republic na 4 pozycji. Mimo niższego miejsca niż we Włoszech, osiągnęliśmy największą liczbę punktów (804,88) w historii naszego zespołu!

Spotkanie z przedstawicielami Polskiej Spółki Gazownictwa

W poniedziałek (01.08.2016 r.) z inicjatywy wicewojewody podlaskiego Jana Zabielskiego oraz zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone rozbudowie infrastruktury gazowej na terenie województwa podlaskiego. W zebraniu wzięli udział parlamentarzyści oraz przedstawiciele samorządów z terenu województwa podlaskiego

Obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 2016 r., w 72. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pod pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej przy ul. Jana Kilińskiego w Białymstoku odbyła się ekumeniczna modlitwa w intencji poległych powstańców, po której nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy

Otwarcie Podlaskiej Oktawy Kultur

We wtorek (26.07.2016r.) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski otworzył tegoroczną Podlaską Oktawę Kultur. Gości przywitali także członek zarządu województwa podlaskiego Stefan Krajewski, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Cezary Mielko oraz dyrektor Podlaskiej Oktawy Kultur Andrzej Dyrdał. Festiwal potrwa do niedzieli (31.07.2016r.) i oprócz Białegostoku odwiedzi także kilkanaście miejscowości w regionie. W tym roku weźmie w nim udział prawie 500 artystów z 12 krajów.

Szkolenie dzielnicowych województwa podlaskiego

W poniedziałek (18.07.2016 r.) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim ponad 200 podlaskich dzielnicowych przeszło szkolenie "Dzielnicowy bliżej nas". Udział w tym przedsięwzięciu wzięli Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Wicewojewoda Podlaski Jan Zabielski, Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku inspektor Daniel Kołnierowicz wraz ze swoim zastępcą nadkomisarzem Jackiem Kumpiałowskim. W warsztatach uczestniczył również Dyrektor Biura Prewencji KGP – młodszy inspektor Dariusz Minkiewicz.

73. Rocznica Mordu Mieszkańców Wsi Krasowo Częstki

17 lipca 2016 roku minęła 73. Rocznica Mordu Mieszkańców Wsi Krasowo Częstki. Niemcy zamordowali wówczas 257 osób. Był to odwet za ośmiu niemieckich żołnierzy, zabitych przez polskich partyzantów.

Sekretarz stanu w MSWiA oraz komendant główny PSP na obchodach 71. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach

17 lipca w Gibach, powiat sejneński, woj. podlaskie odbyły się uroczyste obchody 71. rocznicy Obławy Augustowskiej. W obławie będącej zbrodnią komunistyczną przeciwko ludzkości zginęło co najmniej sześciuset działaczy podziemia niepodległościowego

Międzynarodowy sukces chóru

Białostocki chór żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego „Schola Cantorum Bialostociensis” odniósł sukces podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego w Wenecji. W rywalizacji udział wzięły chóry z Indonezji, Turcji, Rumunii, Słowacji i Polski

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

W środę (13.07.2016 r.) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Podczas spotkania, któremu przewodniczył wojewoda podlaski Bohdan Józef Paszkowski, omówiono realizację przygotowań do Dni w Diecezjach w związku z 31. Światowymi Dniami Młodzieży

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

W Augustowie uroczyście obchodzono 71. rocznicę Obławy Augustowskiej – największej zbrodni Sowietów dokonanej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Organizatorami obchodów byli burmistrz Augustowa Wojciech Walulik oraz ks. kanonik Wojciech Jabłoński

Studentka PB z plecakiem w Tokio

Studentka Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej prezentuje swój oryginalny plecak na targach w Tokio Swoim kształtem nawiązuje do tradycyjnej sztuki origami. Plecak stworzony przez Magdalenę Kurnicką najpierw zachwycił konkursowe jury, teraz jest prezentowany w Japonii

„Dni Czyżewa”

W niedzielę, 10 lipca 2016 r., wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski – na zaproszenie Burmistrz Czyżewa Anny Boguckiej – uczestniczył w głównych uroczystościach „Dni Czyżewa” na Stadionie Miejskim w Czyżewie

Photon zebrał prawie 53 tys. dolarów na Kickstarterze

Prawie 53 tysiące dolarów w ciągu zaledwie 5 tygodni zdobyli twórcy Photona na budowę kolejnych robotów edukacyjnych. Dobiegła końca kampania pierwszego technologicznego projektu z Białegostoku na platformie crownfundingowej Kickstarter. Zbiórka rozpoczęła się 31 maja. Podstawowy cel - czyli 35 tysięcy dolarów - udało się osiągnąć w niespełna tydzień. W sumie projekt wsparły kwotą 52.829 dolarów 322 osoby.

Chór Politechniki Białostockiej w USA

Chór Politechniki Białostockiej wystąpi na prestiżowym festiwalu w Stanach Zjednoczonych - Missoula s International Choral Festival. Przez cztery dni festiwalowe, od 13 do 17 lipca, nasi chórzyści zaśpiewają dla międzynarodowej publiczności w salach koncertowych oraz w plenerze

Konferencja prasowa w spr. „Ogólnopolskich Dni NATO – Białystok razem z NATO”

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku z udziałem wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego w środę, 6 lipca 2016 r., odbyła się konferencja prasowa w sprawie „Ogólnopolskich Dni NATO – Białystok razem z NATO” (8 – 9 lipca 2016 r.). W konferencji wzięli także udział Szef Sztabu 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk. Ireneusz Kulesza i ksiądz kapelan Proboszcz Parafii Wojskowej ks. mjr Paroń Tomasz Kulesza

Spotkania z wicepremierem, ministrem gospodarki - Mateuszem Morawieckim

W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyło się spotkanie samorządowców województwa podlaskiego z wicepremierem, ministrem rozwoju - Mateuszem Morawieckim. Spotkanie prowadził wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W spotkaniu wziął udział minister rolnictwa K. Jurgiel, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji J. Zieliński, posłowie, wicewojewoda J. Zabielski, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, radni, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych

90-lecie OSP w Konarzycach

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski – na zaproszenie Tadeusza Gadomskiego, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Konarzycach – uczestniczył w uroczystości 90 rocznicy powstania OSP.

Politechnika Białostocka i Bank Pekao podpisały umowę o wprowadzeniu Legitymacji studenckiej z funkcją karty płatniczej

Dzisiaj, 4 lipca, Politechnika Białostocka i Bank Pekao S.A. podpisały umowę o współpracy dotyczącej Elektronicznej Legitymacji Studenckiej z funkcją płatniczą. Dzięki podjętej współpracy, już w najbliższym roku akademickim, studenci Politechniki Białostockiej będą mogli korzystać z wielu funkcji zapisanych na karcie. Elektroniczna Legitymacja Studencka oprócz funkcji związanych z działalnością uczelni, będzie mogła uzyskać dodatkową funkcjonalność (za zgodą i na życzenie studenta) związaną z nowoczesnymi formami płatności elektronicznych. Po raz pierwszy, Elektroniczna Legitymacja Studencka Banku Pekao będzie dawała również możliwość zakodowania biletu komunikacji miejskiej.

20 LAT TEMU SIEĆ INTERNETOWA POŁĄCZYŁA BIAŁOSTOCKIE UCZELNIE

Miejska Sieć Komputerowa BIAMAN obchodzi 20-lecie działalności. Z tej okazji dzisiaj, 4 lipca, w auli im. prof. Andrzeja Królikowskiego w centrum Inno-Eko-Tech Politechniki Białostockiej odbyło się jubileuszowe spotkanie. Uroczystość zorganizowało Centrum Komputerowych Sieci Rozległych, jednostka koordynująca budowę i operator MKS BIAMAN

Zakończenie Wojewódzkich Zawodów Policjantów Prewencji

W środę, 29 czerwca 2016 r., wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w uroczystym zakończeniu Wojewódzkich Zawodów Policjantów Prewencji – Turnieju Par Patrolowych „Patrol Roku” i Wojewódzkich Eliminacji do Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”

Student PB wśród młodych polskich innowatorów

Są młodzi i tworzą rozwiązania, dzięki którym świat zmienia się na lepsze. We wtorek, 28 czerwca w Warszawie odbyła się gala Innovators Under 35 Poland czyli polskich innowatorów poniżej 35 roku życia. Listę ogłasza MIT Technology Review (prestiżowy magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology).

Międzynarodowa Szkoła Logistyki na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej

14 studentów z Chin i 5 z Ukrainy będzie uczestniczyć w zajęciach z zakresu logistyki prowadzonych na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej. A to wszystko w ramach Szkoły Letniej Logistyki, która rozpocznie się w najbliższy poniedziałek, 4 lipca

Wydział Zarządzania z uprawnieniami do doktoryzowania

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Wydziałowi Zarządzania Politechniki Białostockiej uprawnienia do nadawania stopnia doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauki o zarządzaniu

Podsumowanie pierwszego okresu realizacji programu Rodzina 500+

We wtorek, 28 czerwca 2016 r., w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy okres realizacji programu Rodzina 500+ w województwie podlaskim. Podczas konferencji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował, że do 15 czerwca 2016 r. mieszkańcy województwa złożyli 8,8 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze.

Obchody 75. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku

W poniedziałek, 27 czerwca 2016 r., w Białymstoku uroczyście obchodzono 75. rocznicę spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi i wymordowania przez nich tego dnia – 27 czerwca 1941 r. – ok. 2 tysięcy Żydów w Białymstoku. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty pod pomnikiem-kopułą przy ul. Suraskiej w ramach uroczystości miejskich. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, przedstawiciele społeczności żydowskiej oraz mieszkańcy Białegostoku. Wojewoda podlaski, nawiązując do niemieckiej zbrodni, stwierdził, że nigdy więcej zbrodnicza ideologia nie może zawładnąć społeczeństwem i wyraził nadzieję, że dzięki takim uroczystościom pamięć o tych zdarzeniach i społeczności żydowskiej będzie utrwalana, gdyż jest to nasza wspólna historia.

Odkrywcy Diamentów z Podlasia

4 granty dla zespołów uczniowskich i jedno stypendium przyznała Kapituła Programu Odkrywcy Diamentów, zainicjowanego przez Rektora Politechniki Białostockiej

Wielki sukces białostoczanki

Patrycja Tryniszewska, uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku, została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Młoda białostoczanka otrzymała tytuł „Wspaniała Polski” Patrycja Tryniszewska reprezentowała Białystok w 22. ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. O miano „Wspaniałej/Wspaniałego Polski” rywalizowała z innymi wolontariuszami z 43 miast. Licealistka z Białegostoku znalazła się wśród ośmiu laureatów tego konkursu. Wyniki zostały ogłoszone na ogólnopolskiej gali w Prudniku (18 czerwca).

Rocznica spalenia Wielkiej Synagogi

Uroczysty koncert, wystawy, pokazy i złożenie kwiatów pod pomnikiem-kopułą Wielkiej Synagogi. W taki sposób Białystok uczci pamięć o dwóch tysiącach białostoczan narodowości żydowskiej, spalonych w Wielkiej Synagodze przez Niemców

Wiceminister Jarosław Zieliński w Białymstoku: W lipcu ruszy pilotażowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

Jak zapowiedział Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA interaktywna mapa zagrożeń bezpieczeństwa w lipcu będzie testowana w stolicy i dwóch województwach, następnie ruszy w całym kraju. Pilotaż mapy ruszy w województwach Podlaskim, Pomorskim oraz na terenie garnizonu stołecznego.

3 nagrody dla studentów Politechniki na INTARG

Hermes i Matia to dwa projekty nagrodzone podczas Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach. Studenci Politechniki Białostockiej otrzymali Złoty medal targów Intarg w kategorii "Młodzi wynalazcy" oraz Złoty Medal INOVA-BUDI UZOR 2016 CHORWACJA. Te wyróżnienia trafiły do twórców projektu HERMES z Wydziału Mechanicznego. Dobra passa towarzyszy Studentowi Wydziału Informatyki Petrosowi Psyllosowi - zdobył on III miejsce za projekt MATIA w XI edycji Konkursu Młody Wynalazca 2016, który odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Hao Wang - Profesor Honorowy PB

We wtorek, 14 czerwca 2016 roku, odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uczelni, podczas którego prof. Hao Wang z Zhejiang University Ningbo Institute of Technology w Chinach otrzymał tytuł Profesora Honorowego Politechniki Białostockiej
stat4u