SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podlaskie

Rocznica Chrztu Polski w Białymstoku

W tym roku Białystok włącza się w ogólnopolskie obchody 1050 rocznicy Chrztu Polski. Specjalne wydarzenia związane z tą rocznicą przygotowało Muzeum Wojska w Białymstoku i Galeria Sleńdzińskich, a w maju słowiańscy wojowie odwiedzą miasto w ramach VI Podlaskiego Pikniku Militarnego „Misja Wschód”

Łazik marsjański na niebiesko

Łazik marsjański #next z Politechniki Białostockiej przyłączył się do akcji "Zaświeć się na niebiesko". 2 kwietnia, drużyna Wydziału Mechanicznego wziąła udział w imprezie przygotowanej przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Białymstoku.

Prof. Lech Dzienis rektorem Politechniki Białostockiej 2016-2020

Prof. Lech Jerzy DZIENIS - został Rektorem Politechniki Białostockiej na kolejną kadencję 2016-2020. Podczas posiedzenia 13 marca Uczelnianego Kolegium Elektorów zdobył 90 głosów poparcia (Kolegium liczy 100 elektorów, obecnych było 96; 5 głosów przeciw i 1 nieważny)

Młodzi twórcy z szansą na stypendia

Do 2 maja 2016 roku młodzi twórcy, zajmujący się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami, mogą ubiegać się o przyznanie stypendiów artystycznych prezydenta Białegostoku w drugim półroczu 2016 roku

Przepustka na Politechnikę Białostocką

We środę i czwartek (30 i 31 marca) na Politechnice Białostockiej odbywa się konkurs pod hasłem "Matematyka stosowana". To pierwsza edycja konkursu zorganizowanego przez Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM, które działa przy Wydziale Informatyki PB.

Nowy łazik Politechniki Białostockiej w półfinałach URC 2016

"Takie wiadomości chcielibyśmy otrzymywać co rano. Sędziowie URC, po przeanalizowaniu naszego Critical Design Review zakwalifikowali nas do półfinał u URC 2016!" - taką nowinę przekazał zespół konstruktorów łazików marsjańskich #next team.

Młodzi wolontariusze w Białymstoku

Zakończyły się indywidualne rozmowy kapituły konkursowej „Ośmiu Wspaniałych” z 84 kandydatami do tytułu „Wspaniały” lub „Wspaniała”. Laureatów poznamy na miejskiej gali 11 kwietnia

Prawie 350 tys. zł dla 2 projektów z Politechniki Białostockiej

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wynik konkursu "Najlepsi z najlepszych!". W pierwszej edycji konkursu rozdysponowanych zostało 8 mln złotych. Dofinansowanie trafi do 42 uczelni. Dzięki zdobytym środkom laureaci programu będą mogli uczestniczyć w konkursach i zmaganiach na arenie międzynarodowej. Studenci - indywidualnie lub w zespołach -będą mogli przeznaczyć pieniądze na pokrycie kosztów podróży, opłat wstępnych lub zakupu materiałów i aparatury niezbędnej do przygotowania projektów.

Projekty uczniowskie ze wsparciem Odkrywców Diamentów

Zastąpienie drogiej stali stopowej intermetalami, budowa robota z ruchomymi, modelarskimi modułami, budowa maszyny do szycia dla osób niepełnosprawnych ruchowo - to tylko niektóre projekty, które otrzymały dofinansowanie w ramach Programu Odkrywcy Diamentów.

PB na RobotChallenge w Wiedniu

12 i 13 marca, w Wiedniu, odbędą się zawody RobotChallenge 2016. Drużyna studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej właśnie wyjechała, by wziąć udział w tych zmaganiach. Te prestiżowe mistrzostwa samodzielnie wykonanych autonomicznych robotów mobilnych organizowane są od 2004 roku. To jedne z największych zawodów tego typu na świecie. W RobotChallenge co roku rywalizuje kilkaset robotów z kilkudziesięciu krajów świata.

Hermes z Politechniki Białostockiej

Nowoczesny, prosty i niedrogi w produkcji, taki jest HERMES. To rozwiązanie, które może służyć osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Przez dwa lata HERMESA tworzyli studenci inżynierii biomedycznej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. W środę, 9 marca, oficjalnie zaprezentowali swoją konstrukcję.

Mieliśmy rację! Anna Maria Anders będzie wyjątkowym Senatorem!

Pani Senator zdobyła mandat w okręgu 59 obejmującym część województwa podlaskiego, zdobywając 47,26 proc głosów, a jej główny kontrkandydat Mieczysław Bagiński popierany przez PSL, PO i Nowoczesną 41,03 proc. głosów.

Ciekawi Świata – podróż do Iranu

Miłośników egzotycznych wypraw Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na wyjątkowe spotkanie z cyklu „Ciekawi Świata”. Tym razem – balonowa wyprawa do Iranu

Anna Maria Anders będzie wyjątkowym Senatorem!

"Uświadomiłam sobie, że prawdziwie dokończyć dzieło Ojca, można tylko czynnie uczestnicząc w podejmowaniu odpowiedzialności za kraj. Szczególnie przekonujące były dla mnie wypowiedzi Pana Prezydenta Andrzeja Dudy. Dostrzegłam w nich patriotyzm, obronę narodową, NATO, współpracę z Polonią i Polakami poza granicami kraju, historię, kulturę i tradycję. Dla mnie są to bardzo ważne tematy, którymi się żywo interesuje od lat" - powiedziała w jednym z wywiadów. Anna Maria Anders kandyduje z rekomendacji PiS w wyborach uzupełniających do Senatu w okręgu suwalsko-łomżyńskim

Z nagrodą i umową z Wysokiego Mazowieckiego

Nagrodę Starosty Powiatu Wysokomazowieckiego oraz umowę o współpracy przywiozła dziś Politechnika Białostocka. Uczelnia prezentowała się na targach edukacyjnych w Wysokiem Mazowieckiem. Targi w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiellończyka zorganizowały Wieści Podlaskie w ramach projektu "Uczelnie w Powiecie". Stoisko naszej uczelni zostało docenione przez organizatorów i samorządowców. Rektor prof. Lech Dzienis odebrał specjalny puchar z rąk Starosty Bogdana Zielińskiego.

Dzień pamięci o żołnierzach niezłomnych w Białymstoku

Białystok wraz z całą Polską uroczyście obchodził 1 marca Dzień Żołnierzy Wyklętych – święto pamięci o bohaterach walk z sowiecką okupacją po II wojnie światowej Uroczystości na Rynku Kościuszki rozpoczęły się o godz. 12. Udział w nich wzięli m.in. reprezentanci władz samorządowych, administracji rządowej, Instytutu Pamięci Narodowej, a także środowiska kombatanckie i służby mundurowe.

1 marca pamiętamy o Żołnierzach Wyklętych

We wtorek (1 marca) Białystok będzie obchodził Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaprasza na wspólne uroczystości i konferencję popularnonaukową „Podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie”

Nowi studenci PB z Siemiatycz

Ruszył PB SUD - Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy - wspólne przedsięwzięcie Politechniki Białostockiej i władz samorządowych Siemiatycz. 27 lutego Rektor prof. Lech Dzienis i Burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz podpisali porozumienie o uruchomieniu pilotażowego programu PB SUD.

Politechnika Białostocka na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu……

Wczoraj Sokółka, dzisiaj Bielsk Podlaski, jutro Hajnówka - Politechnika Białostocka prezentuje swoje osiągnięcia i kierunki kształcenia na targach edukacyjnych.

Imagine Cup Poland 2016 - 5 drużyn z PB walczy dalej

Mirkosoft Developers , Piece of Code, Golden Geeks, Good Choice i PSYLLOSOFT to drużyny, które zakwalifikowały się kolejnego etapu Imagine Cup 2016.

W rocznicę wyzwolenia Białegostoku

W piątek 19 lutego minęło 97 lat od chwili, gdy żołnierze polscy oswobodzili nasze miasto z rąk zaborców. Jak co roku, białostoczanie uczcili ten dzień Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu wojskowym z udziałem kombatantów, przedstawicieli korpusu konsularnego, duchowieństwa, służb mundurowych i władz. Uczestnicy oddali hołd wszystkim tym, którzy poświęcili życie naszej ojczyźnie i sprawie jej niepodległości.

Jagiellonia promuje Białystok

Ponad 19,5 miliona złotych wyniosła w ubiegłym roku łączna wartość promocji w mediach miasta Białystok przez Jagiellonię Białystok. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Pentagon Research

Białystok ma patrona

Błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko został dziś (15 lutego) patronem Białegostoku. Tak zdecydowała Rada Miasta Białegostoku na nadzwyczajnej sesji. Inicjatywę, by miasto miało patrona, zgłosili mieszkańcy

Stacja: Niepodległość – warsztaty

Centrum Ludwika Zamenhofa zaprasza młodzież na interaktywne warsztaty, zorganizowane z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Białystok. Zajęcia poprowadzi stypendystka prezydenta Białegostoku Monika Marciniak

Otwarcie spalarni w Białymstoku

We wtorek, 9 lutego, odbyło się otwarcie nowo wybudowanego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Białymstoku. To jedna z największych i najnowocześniejszych inwestycji w województwie podlaskim. Oprócz unieszkodliwiania odpadów wyprodukuje energię elektryczną i cieplną

QUERCUS dla Rektora Politechniki Białostockiej

Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis otrzymał Honorową Nagrodę Burmistrza Miasta Hajnówka QUERCUS. Uroczystość odbyła się w piątek, 29 stycznia, w Hajnowskim Domu Kultury.

Europejski Tydzień Startupów w Białymstoku

W środę (3.02.) w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym ruszył Startup Europe Week Bialystok. Wydarzenie obfituje w panele dyskusyjne, wystąpienia i spotkania skierowane do lokalnych przedsiębiorców i właścicieli firm

31. Jesień z Bluesem doceniona

Jesień z Bluesem, najstarszy organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury festiwal i jednocześnie jeden z najstarszych bluesowych festiwali w Polsce, wybrany przez czytelników pisma „Twój Blues” Wydarzeniem Roku 2015

Ponad milion na zabytki w Białymstoku

Dobiega końca termin na składanie wniosków o dotację na remont zabytkowych obiektów. Wnioski o dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków można składać do poniedziałku (1 lutego)

Białystok - Nagrodzeni gimnazjaliści

Grupa uczniów z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Białymstoku – wśród finalistów ogólnopolskiego konkursu „Projekt z klasą”. Młodzież otrzymała nagrodę za projekt zatytułowany „Nastoletni rodzice”

Najwyższa godność akademicka dla prof. Krzysztofa Jana Kurzydłowskiego

Światowej sławy uczony, pionier badań nad nanomateriałami oraz degradacją materiałów konstrukcyjnych i funkcjonalnych, nauczyciel akademicki, orędownik komercjalizacji wyników badań naukowych – prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski otrzymał tytuł Doktora honoris causa Politechniki Białostockiej.

Polonez na Rynku Kościuszki

Już po raz ósmy Rynek Kościuszki w Białymstoku wypełnił się tegorocznymi maturzystami. Wspólnie z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, jak każe tradycja, zatańczyli poloneza

Wyróżnienie za teatr Gardzienice dla prof. Politechniki Biasłostockiej

Architektura kompleksu obiektów zaprojektowanych dla awangardowego teatru "Gardzienice" przez prof. Jerzego Uścinowicza została wybrana do grona najbardziej spektakularnych realizacji architektonicznych w Polsce XXI wieku. Zaprezentowano je w prestiżowej monografii Form Follows Freedom Architektura dla kultury w Polsce 2000+. Monografię wydało Międzynarodowe Centrum Kultury. Autorami części tekstowej są znakomici profesorowie: Małgorzata Omiljanowska, Joseph Rykwert, Jacek Purchla, Janusz Sepioł oraz red. Ewa P. Porębska.

Filmowe Podlasie Edukuje! – propozycja dla młodych filmowców

W trakcie półrocznych warsztatów młodzi amatorzy sztuki filmowej, pod okiem nominowanego do Oscara za film „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, będą uczyć się realizacji filmu dokumentalnego. Właśnie ruszył nabór do projektu Białostockiego Ośrodka Kultury

Radiowozy dla białostockiej Policji

Kolejne nowe radiowozy trafiły do Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Zakup dziewięciu nowych aut był możliwy m. in. dzięki dotacji z Urzędu Miejskiego

"Kolędy to czas" w Białymstoku

Przedszkole Samorządowe nr 58 oraz Białostocki Ośrodek Kultury zapraszają na XV Prezentacje Małych Form Teatralnych „Kolędy to czas”. Dwudniowe występy rozpoczną się w środę, 13 stycznia

Białystok - Wystartuj w „Otyliadzie 2016”

Zapraszamy miłośników pływania do udziału w 3. edycji Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego. „Otyliada” odbędzie się 12 marca na pływalni przy ul. Włókienniczej, zapisy trwają

Plaża na Dojlidach czeka na narciarzy

Od poniedziałku (4.01.) Plaża na Dojlidach zamieniła się w 600-metrową pętlę dla narciarzy. Armatki śniegowe zapewniają odpowiednie warunki

Ponad milion osób obejrzało koncert kolęd z Białegostoku

Koncert kolęd „Bóg się rodzi” – nagrany w Białymstoku i wyemitowany przez program drugi Telewizji Polskiej – cieszył się ogromnym powodzeniem wśród widzów. Obejrzało go ponad milion osób

Sylwester w Białymstoku

Białostocki Ośrodek Kultury, który co roku organizuje miejskiego sylwestra oraz prezydent Tadeusz Truskolaski zapraszają wszystkich mieszkańców miasta do wspólnej zabawy. W ten szczególny wieczór nastąpi zmiana w organizacji ruchu

Pięć nowych organizacji i 250 nowych członków podlaskiej "Solidarności"

W 2015 roku w Regionie Podlaskim zorganizowano około 250 nowych członków NSZZ „Solidarność”. Powstało 5 nowych organizacji związkowych zrzeszających w sumie 150 członków. Pracownicy zorganizowali się głównie w sektorze samorządowym, gdzie powstały organizacje w Urzędzie Miasta i Gminy w Sokółce, Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku, czy Przedsiębiorstwie Gospodarowania Odpadami w Suwałkach. Jednak pojawiły się także nowe organizacje zakładowe w firmach prywatnych: Erbud Grajewo oraz Furnirex Sp. z o. o. w Hajnówce.

Kolejny krok w stronę białostockiego lotniska

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podpisał wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji na Krywlanach. To kolejny krok, który zbliża Białystok do budowy pasa startowego

Wspólnie dla zwierząt – wolontariat w Schronisku dla zwierząt w Białymstoku

Zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak i organizacje pozarządowe Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, Happy Dog i Psi Uśmiech podpisały w środę (23.12.) porozumienie o współpracy. Wspólnie zadbają o rozwój wolontariatu niosącego pomoc zwierzętom

Świąteczne spotkanie nauczycieli

To już tradycja, że tuż przed świętami przedstawiciele i przyjaciele białostockiej oświaty organizują Bożonarodzeniowe Spotkanie Dyrektorów Szkół. Tak też było w tym roku. Jubileuszowe, piętnaste wydarzenie miało miejsce w gościnnych progach Pałacu Branickich

Opłatek w białostockim Pogotowiu Opiekuńczym

W czwartek (17.12) zastępca prezydenta Białegostoku Robert Jóźwiak złożył świąteczne życzenia dzieciom i wychowawcom Pogotowia Opiekuńczego

Stypendyści ministra z PB - Nagrodzona jedenastka

Budują roboty marsjańskie i bolidy albo mają znaczące osiągnięcia naukowe. Jedenastu studentów Politechniki Białostockiej otrzymało stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W środę, 16 grudnia na portalu nauka.gov.pl ogłoszono listę 744 osób nagrodzonych za wybitne osiągnięcia. W tym gronie jest dziesięciu studentów Wydziału Mechanicznego i jeden - Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej.

Rok 2016 rokiem "Inki" w Białymstoku

Białystok oddaje hołd bohaterskiej sanitariuszce. Rok 2016 został ogłoszony rokiem Danuty Siędzikówny „Inki”. W ten sposób Miasto chce docenić jej patriotyczną postawę i przekazać dobry wzór białostoczanom.

Trzech białostoczan z tytułem „Technik Absolwent 2015”

Trzech absolwentów Zespołu Szkół Mechanicznych CKP nr 2 im. Św. Józefa w Białymstoku otrzymało tytuł „Technik Absolwent 2015” w kategoriach: technik mechatronik i technik pojazdów samochodowych

Politechnika i Jagiellonia dla WOŚP

Politechnika Białostocka i Jagiellonia Białystok przygotowują niespodziankę na 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzisiejszego popołudnia na Wydziale Architektury studenci z Koła Naukowego CAVE zeskanowali skanerem 3D postaci trzech zawodników białostockiej drużyny i trenera Michała Probierza. Później przy pomocy drukarki 3D powstaną specjalnie na tę okazję podpisane popiersia zawodników i trenera. Statuetki przekazane zostaną na aukcję WOŚP, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą konto akcji prowadzonej przez Jurka Owsiaka.

Potrzebni wolontariusze w Białymstoku

Dzieci z rodzin zastępczych potrzebują pomocy w nauce. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie szuka osób, które chciałyby z nimi pracować

Bizony z PB w Japonii

Polish Bison Team to drużyna studentów Politechniki Białostockiej, która wystartuje w 27 th International Robot Sumo Tournament 2015. Zawody rozegrane zostaną 11 i 12 grudnia w Tokio. W skład drużyny wchodzą studenci Wydziału Elektrycznego: Krzysztof Matus, Nils Thernstrom, Mateusz Czega oraz Tomasz Szczurko, którzy startowali już w innych zawodach robotycznych w kraju i zagranicą. Dzięki wcześniejszym sukcesom, jakie odnieśli w zawodach ogólnopolskich, otrzymali specjalne zaproszenie na eliminacje do tegorocznej edycji zawodów w Japonii.

Umowa o współpracy Politechniki Białostockiej i firmy ADAMPOL SA

Logistyka to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów na Politechnice Białostockiej. O przyjęcie na ten prowadzony na Wydziale Zarządzania kierunek, w tym roku ubiegało się 560 osób. Adampol SA od 26 lat działa na rynku transportu i spedycji. Zaufały jej największe koncerny samochodowe, m.in. BMW, Volkswagen czy Ford, a od roku firma współpracuje także z Hyundai Kia.

Pełnomocnik prezydenta pomaga niepełnosprawnym

Przed bramą Pałacu Branickich, zamiast nierównej kostki brukowej, pojawiły się duże płyty. Ta zmiana ma ułatwić osobom na wózkach inwalidzkich oraz ludziom starszym spacerowanie wokół Pałacu Branickich

Znamy laureatów Żubroffki 2015

„Koniec Świata” w reżyserii Moniki Pawluczuk z Grand Prix Festiwalu Żubroffka 2015. Międzynarodowe jury przyznało również czternaście nagród i wyróżnień dla najlepszych filmów. Jubileuszowy, dziesiąty Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych za nami Zakończyło się wielkie święto filmów krótkometrażowych w Białymstoku. Było to pięć dni wypełnionych pokazami filmów, koncertami, warsztatami, wystawami i spotkaniami. O nagrody w siedmiu konkursach walczyło 105 filmów wybranych spośród 1672 zgłoszeń.

"Podaruj im rodzinny dom"

Wraz z początkiem grudnia w Białymstoku ruszyła kampania społeczna na rzecz rodzicielstwa adopcyjnego

Mikołajki z Mikołajem z Laponii

Przed nami niedziela pełna wrażeń. Najprawdziwszy Joulupukki – Mikołaj z Rovaniemi w Finlandii – zawita do Białegostoku, by spotkać się z mieszkańcami miasta. Podczas tego wieczoru (6.12) na miejskiej choince przy Rynku Kościuszki rozbłysną światełka

Złoci Absolwenci Politechniki Białostockiej

Pierwsze statuetki Złotego Absolwenta Politechniki Białostockiej wręczone. Wczoraj (3 grudnia), podczas uroczystości Święta Szkoły, rozstrzygnięta została pierwsza edycja konkursu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Białostockiej. Stowarzyszenie zostało powołane w roku 2006. Organizuje spotkania, zjazdy, rekrutuje kolejnych absolwentów. „Stowarzyszenie liczy w tej chwili blisko 400 członków. To silna grupa, której losy zawodowe i osiągnięcia najlepiej świadczą o prestiżu, wizerunku i sile naszej Uczelni. Wśród tej rzeszy absolwentów specjalnie powołana kapituła, na podstawie nadesłanych na konkurs zgłoszeń, wyłoniła czterech Złotych Absolwentów” – mówił podczas uroczystości Święta Szkoły inż. Janusz Zastocki, prezes Stowarzyszenia Absolwentów

Jak ma wyglądać Budżet Obywatelski 2017?

Znamy rekomendacje wypracowane przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, który wspierał przebieg procesu konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego 2016

Wystartowała 10. Żubroffka

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka to wydarzenie, podczas którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Jego otwarcie uświetni MÚM, islandzka legenda sceny elektronicznej

Politechnika Dzieciom - dołącz do akcji studentów

Ruszyła akcja charytatywna "Politechnika Dzieciom", którą od lat organizuje Samorząd Studentów Politechniki Białostockiej. W tym roku studenci zbierają pieniądze na paczki świąteczne dla dzieci z oddziału onkologii, hematologii i kardiologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego Białystok.

Odnawialne żródła energii - porozumienie z samorządami

Wspólne działania na rzecz wspierania zrównoważonego rozwoju energetyki prosumenckiej i obywatelskiej, rozwoju technologii dotyczących odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej oraz propagowania idei poszanowania energii to główne zapisy umowy, jaką dziś (1 grudnia) podpisały Politechnika Białostocka, Powiat Wysokomazowiecki i Gmina Sokoły.

Święto Szkoły w I LO, wspólnie z Politechniką

Umowę o współpracy z najlepszym w Białymstoku i w województwie podlaskim liceum (ranking Perspektyw 2015) podpisała dziś Politechnika Białostocka. I LO im. Adama Mickiewicza otrzymało w tym roku Złotą Tarczę – znak najwyższej jakości w plebiscycie Perspektyw. Obecnie szkoła znajduje się na 42. miejscu w kraju. Jej uczniowie zwyciężają i zdobywają finałowe laury w Polsce i zagranicą w olimpiadach informatycznych, matematycznych, chemicznych, biologicznych oraz wiedzy technicznej. Siłą I LO jest to, iż potrafi przyciągać najzdolniejszych uczniów – mówił dziś podczas Święta Szkoły dyrektor dr Robert Winnicki. Umowa z Politechniką Białostocką pozwoli im jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła – dodawał.

Świąteczne przygotowania w Białymstoku

Świetlne dekoracje, girlandy i choinki z okazji Świąt Bożego Narodzenia pojawią się na ulicach Białegostoku. Już 6 grudnia zgodnie z kilkuletnią tradycją w Białymstoku rozbłysną kolorowe dekoracje

PB na Światowym Kongresie Inżynierów w Kioto

Dwaj utalentowani studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w Światowym Kongresie i Konferencji Inżynierów w Kioto w Japonii. World Engineering Conference and Convention odbędzie się w dniach 28 listopada – 4 grudnia 2015roku. To piąta edycja odbywającego się co cztery lata forum inżynierów organizowanego przez World Federation of Engineering Organizations (WFEO). To prestiżowe wydarzenie jest doskonałą okazją do zaprezentowania dotychczasowych osiągnięć technicznych, próby zakreślenia kierunku światowego rozwoju oraz poruszenia ważnego społecznie aspektu inżynierii. Tegorocznym tematem przewodnim jest „Engineering: Innovation and Society”.

Technotalenty Politechniki Białostockiej

Do tegorocznej edycji konkursu Technotalenty zgłoszono blisko 100 prac w czterech kategoriach: Biznes, Design, Technika, Wyzwanie Społeczne. Aż 87 uczestników oraz 21 opiekunów projektów walczyło o splendor, nagrody i udział w specjalnym programie mentoringowym skierowanym do młodych mieszkańców północno-wschodniej Polski. Celem konkursu jest wsparcie innowatorów – zarówno finansowe (zdobywcy głównej nagrody w każdej kategorii otrzymują po 10 tys. złotych), jak i merytoryczne. Laureatów Technotalentów 2015 poznaliśmy we wtorek 24 listopada, podczas gali konkursowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

10. Otwarte Mistrzostwa Amatorów w Pływaniu

4 grudnia 2015 r. na rodzinnej pływalni przy ul. Stromej odbędzie się finał dziesiątej, jubileuszowej edycji mistrzostw, w którym nagrodą będzie Puchar Dyrektora BOSiR. Eliminacje potrwają do końca listopada, zachęcamy do udziału w zawodach

Białostocki Test Informatyków

25 listopada odbywa się trzecia edycja Białostockiego Testu Informatyków! To wydarzenie, podczas którego uczestnicy konfrontują swoje umiejętności z wymaganiami pracodawców z branży IT.

Photon nagrodzony w Brukseli

Srebrny medal, nagroda dla młodych wynalazców od organizatorów Brussels Innova, a do tego nagroda specjalna "Thailand Award for Best International Invention" to nagrody, z którymi wrócili studenci Politechniki Białostockiej z Brukseli.

Startuje 31. Jesień z Bluesem

XXXI edycja Jesieni z Bluesem, najstarszego bluesowego festiwalu w Polsce, to aż 3 dni muzycznych wydarzeń. Bluesowe koncerty odbywać się będą do 21 listopada 2015 r.

Photon na targach w Brukseli

Studenci Politechniki Białostockiej wezmą udział w tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA, które odbędą się w dniach 19-21 listopada 2015 r. w Brukseli. Autorami projektu PHOTON są : mgr inż. Marcin Joka, inż. Michał Grześ, inż. Krzysztof Dziemiańczuk, mgr inż. Michał Bogucki, mgr inż. Maciej Kopczyński.

Zapisz dziecko na PB BUD

To już siódma edycja Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego prowadzonego przez Politechnikę Białostocką. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych – dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Celem projektu jest rozbudzenie zainteresowania nauką i pokazanie, jak zagadnienia poruszane podczas zajęć, przekładają się na codzienne życie.

Białostocki Test Informatyków – zapraszamy!

Przed nami trzecia edycja Białostockiego Testu Informatyków! To wydarzenie, podczas którego uczestnicy konfrontują swoje umiejętności z wymaganiami pracodawców z branży IT. Autorami zadań są praktycy, pracownicy firm z województwa podlaskiego. Zadania są podobne do tych, które mogą paść podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Dotyczą zagadnień z algorytmiki, projektowania obiektowego, relacyjnych baz danych, programowania w językach JAVA, C# i C++, technologii mobilnych oraz webowych. Zwycięzcy otrzymają nagrody w wysokości 5.000 zł, 3.500 zł, 2.000 zł (brutto). Uczestnicy otrzymają także certyfikat, który można dołączyć do swojego CV.

Otwarcie Centrum Naukowo-Badawczego PB w Hajnówce

Nowoczesne laboratoria i sala seminaryjna na 50 osób znalazły się w najnowszym budynku Zamiejscowego Wydziału Leśnego w Hajnówce Politechniki Białostockiej.

Festiwal "Bardauskaja Vosień" w Białymstoku

Już po raz czwarty w naszym mieście zagości Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej "Bardauskaja Vosień". Finałowy koncert odbędzie się w niedzielę – 8 listopada o godz. 15.00. Przed białostocką publicznością zaprezentują się: laureat Nagrody Grand Prix Festiwalu oraz dwa zespoły z Białorusi – Bosae Sonca oraz Navi

Świąteczne choinki w centrum Białegostoku

Do 4 grudnia 2015 r. w centrum naszego miasta staną trzy żywe, udekorowane lampkami choinkowymi, świerki. Ustawieniem i pielęgnacją drzewek zajmie się białostocka firma

Politechnika Białostocka współpracuje z CERI

Praktyki i staże dla najlepszych i najaktywniejszych studentów, wspólne projekty badawczo-rozwojowe w szczególności dotyczące najnowocześniejszych technologii informatycznych oraz spotkania z praktykami biznesu – to elementy umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Białostocką a CERI International . Umowę o współpracy podpisali 3 listopada 2015 r. Rektor prof. Lech Dzienis oraz Prezes Zarządu CERI Miguel-Angel Rodriguez.

Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych

Naukowcy i leśnicy wspólnie z samorządowcami i przedsiębiorcami przez dwa dni będą dyskutowali o tym jak rozwijać turystykę na obszarach leśnych objętych ochroną. 22 października 2015 r. w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Turystyka na Obszarach Przyrodniczo Cennych”.

Grand Prix INNOWACJE 2015 dla Politechniki Białostockiej

Politechnika Białostocka zdobyła Grand Prix konkursu INNOWACJE 2015 Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji w Gdańsku. Podczas jedenastej edycji targów TECHNICON-INNOWACJE 2015 (22-23 października 2015 r.) Politechnika Białostocka zaprezentowała manipulator do bezwykopowego serwisowania elementów infrastruktury sieci wodno-kanalizacyjnych. To właśnie ten produkt został nagrodzony tytułem Grand Prix Innowacje 2015 przez Kapitułę Konkursu za oryginalność, nowatorstwo, użyteczność i skalę zastosowania.

Edukacja młodego pokolenia jest sprawą priorytetową - wywiad z Moniką Kondracką

Migracja wielu młodych Polaków w celach zarobkowych za granicę, brak perspektyw, dowolna interpretacja przepisów przez urzędników, utrudnienia dla pracodawców, lekceważenie związków zawodowych, brak dialogu społecznego, postępujące ubóstwo są to problemy, z którymi boryka się na co dzień większość Polaków- z kandydatką do Sejmu z ramienia PiS w okręgu białostockim - rozmawiał Andrzej Ficek

Prawo do zgromadzeń poważnie zagrożone

Sąd Rejonowy w Białymstoku uznał, że Józef Mozolewski Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” jest winny zwołania nielegalnego zgromadzenia w dniu 9 marca 2015 roku oraz odmowy wylegitymowania się policji. Sąd skazał go na 300 złotych grzywny i 130 złotych kosztów postępowania sądowego. Szef Regionu zapowiada odwołanie.

„A dlaczego Białystok?” – czas na głosowanie

13 filmików zgłoszonych do konkursu, w ramach kampanii „Studiuj w Białymstoku”, czeka na głosy białostoczan. Głosowanie potrwa do 20 października 2015 r.

Nowe laboratoria PB - badanie biopaliw

Politechnika Białostocka kończy projekt Badanie skuteczności aktywnych i pasywnych metod poprawy efektywności energetycznej infrastruktury z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii: Etap IV – Optymalizacja właściwości oleju roślinnego, jako paliwa samoistnego i Wykorzystanie oleju roślinnego, jako paliwa w silnikach pojazdów

Mecz młodzieżowych reprezentacji (U-21): Polska – Rumunia w Białymstoku

13 października 2015 r. o godzinie 17.00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku zagrają: drużyna Polski z drużyną Rumunii. Na boisku w towarzyskim meczu zmierzą się młodzi piłkarze do lat 21

Wielkie święto Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku świętuje swoje 65-lecie. Jubileuszowa uroczystość została połączona z Centralną Inauguracją Roku Akademickiego 2015/2016 Uczelni Medycznych (9.10.)

70-lecie Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku

15 tysięcy, to liczba absolwentów Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Władysława Bryły w Białymstoku, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia

Budynek Wydziału Architektury PB nagrodzony

Laboratorium Architektury Energooszczędnej przy Wydziale Architektury PB zostało nagrodzone w konkursie Green Building Awards Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (Polish Green Building Council PLGBC).
stat4u