SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podlaskie

Latem odwiedź Białystok

Zachęcamy turystów do odwiedzania naszego miasta podczas tegorocznych wakacji. Centrum Informacji Turystycznej, aplikacje: Miejsca z Historią i City2Go, podróże zabytkowym autobusem „Ogórkiem” i akcja „Lato z zabytkami” pozwolą odkryć i lepiej poznać Białystok

Białystok dumny z Jagiellonii

O sukcesach Jagiellonii i dumie z Białegostoku rozmawiał 6 lipca prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski z piłkarzami Jagiellonii Białystok od zawsze kibicował piłkarzom Jagiellonii, teraz jednak jeszcze większa część mieszkańców z zapartym tchem przygląda się ich ogromnym sukcesom. Dziś Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski rozmawiał z piłkarzami nie tylko o sukcesach Jagiellonii, ale także o dumie z Białegostoku. Spotkanie było okazją do wręczenia piłkarzom flagi miasta i złożenia gratulacji za kolejne zwycięskie mecze.

Amerykanie i Polacy zbadają rośliny Puszczy Białowieskiej

Badania różnorodności biologicznej i chemicznej unikatowych roślin, grzybów i porostów występujących w Puszczy Białowieskiej prowadzić będą wspólnie naukowcy i studenci z Politechniki Białostockiej oraz Uniwersytetu Missisipi w USA.

Energia z natury wystawa fotografii w Alfa Centrum Białystok

Zdjęcie łazika marsjańskiego obok fotografii budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej, scena z Nocy Kupały w sąsiedztwie paneli fotowoltaicznych na dachu Hotelu Asystenta, a Pałac Branickich obok Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB – te i wiele innych oryginalnych ujęć oglądać można w Alfa Centrum Białystok.

Nagrody Prezydenta Białegostoku dla sportowców

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski wręczył nagrody wybitnym białostockim sportowcom za wysokie wyniki sportowe uzyskane w 2014 roku Jak co roku nagrodzeni zostali najlepsi białostoccy sportowcy. Kapituła składająca się z przedstawicieli samorządu oraz organizacji pozarządowych przedstawiła propozycję nagród w kategoriach: Najlepszy Młody Sportowiec, Najlepszy Trener, Najlepszy Sportowiec i za całokształt działalności sportowej.

Święto białostockiego pułku

W piątek, 19 czerwca, prezydent Tadeusz Truskolaski wziął udział w uroczystych obchodach święta 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego Obchody zorganizowane zostały na terenie białostockiej jednostki. W podziękowaniu za dotychczasową współpracę, prezydent otrzymał pamiątkową szablę z rąk dowódcy pułku, płk. Wiesława Podleckiego.

Politechnika Białostocka patronuje młodym robotykom

Politechnika Białostocka patronować będzie klasie robotycznej powstającej w Publicznym Gimnazjum nr 13 im. Św. Królowej Jadwigi w Białymstoku. Dzisiaj Rektor Politechniki prof. Lech Dzienis oraz Dyrektor Gimnazjum Lech Kozłowski podpisali umowę o współpracy. Mam nadzieję, że zaszczepicie młodym ludziom bakcyla do techniki – mówił dziś po podpisaniu umowy prof. Lech Dzienis. Zainteresowanie klasą oferującą dodatkowe zajęcia z robotyki jest duże. Zgłosiło się ok. 30 osób, a miejsc jest 15.

Łazik w Alfa Centrum Białystok 21.06.2015

Jak skonstruować łazika marsjańskiego? Jakie przeszkody pokonać musi robot „na Marsie”? Jak znajdować życie na „czerwonej planecie”? Jak pomóc astronaucie? Jak zbudować skuteczny zespół? Zapraszamy na spotkanie z drużyną studentów Politechniki Białostockiej, która skonstruowała najnowszego łazika marsjańskiego #next. W tym roku na prestiżowych zawodach University Rover Challenge w analogu bazy marsjańskiej w USA ekipa Wydziału Mechanicznego zdobyła 4 miejsce. To była piąta edycja zawodów, w której rywalizowała reprezentacja Politechniki Białostockiej. W 2010 roku drużyna łazika Magma zdobyła miejsce 3, a w 2011, 2013 i 2014 roku łaziki z Politechniki Białostockiej wygrywały zawody (odpowiednio: Magma2, Hyperion i Hyperion 2).

Kultura żydowska w Białymstoku

W sobotę (13.06.) w Białymstoku już po raz ósmy rozpocznie się Festiwal Kultury Żydowskiej "Zachor – Kolor i Dźwięk". Festiwal potrwa do 16 czerwca W programie festiwalu znalazły się m.in. koncerty, wystawy, spotkania i wykłady. Nie zabraknie muzycznych występów na Rynku Kościuszki, w Katedrze Białostockiej i Operze.

Wystawa Politechniki Białostockiej w Alfie

Ponad 30 plansz, a na nich historia Politechniki Białostockiej, największej uczelni technicznej północno-wschodniej Polski. Wystawa zdjęć pt. „Śmiałość i determinacja” powstała z inicjatywy fotografika Piotra Sawickiego, przy wsparciu inż. Mirosława Bujanowskiego, który tworzy Izbę Pamięci Uczelni. Od 8 do 21 czerwca ekspozycję można oglądać w Alfa Centrum Białystok (w pasażu na parterze, w pobliżu wejścia od ulicy Świętojańskiej).

Nowa odsłona www.bialystok.pl

Od 1 czerwca ruszyła zmodernizowana i unowocześniona strona Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Miejski portal jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych

Podnieś swoje IQ. Przyjdź do CNK PB

„IQ Zagadki logiczne” to nowa, interaktywna wystawa matematyczna, którą można zobaczyć w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Niezależnie od tego, ile masz lat, zapraszamy do nauki i zabawy! Na wystawę składa się 18 eksponatów. Wśród nich są m.in. zagadki logiczne „Kwadratotrójkąt”, „Piramida z dwóch elementów” i „Równe czy nierówne”, układanka „Wielkie T” oraz gra zręcznościowa „Jenga XXL”. Pierwszego dnia wystawę odwiedziło około 500 osób, dzieci i młodzieży ze szkół białostockich i z regionu, w ramach Pikniku Matematycznego Podlaskich Dni Matematyki 2015.

Podlaskie Dni Matematyki na PB

Trwają Podlaskie Dni Matematyki – wspólna inicjatywa Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Cykl wydarzeń, które toczyć się będą w sumie do połowy czerwca dofinansowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Architekci krajobrazu obradują na Politechnice

Architekci krajobrazu z polskich ośrodków akademickich przyjechali na Politechnikę Białostocką. Podczas XVIII Forum Architektury Krajobrazu będą wymieniać się swoimi doświadczeniami w kształceniu studentów na kierunku „architektura krajobraz”, a także dyskutować o współczesnym krajobrazie miasta, wsi i obszarów przyrodniczych.

International Project Week na Wydziale Mechanicznym PB

Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej gości grupę studentów z Francji z Universite De Valenciennes Et Du Hainaut-Cambresis. 15 studentów oraz 2 nauczycieli akademickich przyjechało w ramach programu "International Project Week", realizowanego także przez francuski Uniwersytet.

Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej współpracuje z Zespołem Szkół Mechanicznych im. Stefana Czarnieckiego oraz firmą Eltron.

W środę 20 maja podpisane zostały umowy o współpracy pomiędzy partnerami. „Firma Eltron oraz Zespół Szkół Mechanicznych od jakiegoś czasu już ściśle współpracują z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Podpisanie dzisiejszych umów jest więc praktyczną kontynuacją naszych wcześniejszych przedsięwzięć związanych m.in. z edukacją i promowaniem odnawialnych źródeł energii” – powiedział podczas uroczystości Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

30. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku

Trzydziesta, jubileuszowa edycja Dni Sztuki Współczesnej rozpocznie się już 28 maja i potrwa do 6 czerwca 2015 r. Festiwal składa się z unikatowych wydarzeń i działań z różnych dziedzin, takich jak np. teatr, film, muzyka, taniec czy sztuki wizualne

PB zaprasza polską młodzież z Białorusi

W najbliższą sobotę blisko 50-osobowa grupa młodych ludzi będących pod opieką działającej na Białorusi Polskiej Macierzy Szkolnej odwiedzi Politechnikę Białostocką. Ich wizyta to pierwszy efekt zawartej dziś umowy trójstronnej. Dokument ten podpisały Politechnika Białostocka, Macierz Szkolna w Grodnie i Samodzielne Koło Terenowe nr 91 Społecznego Towarzystwa Oświatowego

Rocznica zwycięstwa nad Niemcami- obchody w Białymstoku

W 70. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej na białostockim Cmentarzu Wojskowym odbyły się uroczystości Obchody zakończenia wojny rozpoczęły się od odsłonięcia odrestaurowanego pomnika przy ul. Sławińskiego. Pomnik ten zlokalizowany został w miejscu, gdzie w czasie wojny znajdował się przejściowy obóz niemiecki dla żołnierzy radzieckich, później zaś hitlerowcy gromadzili tam wywożoną do obozów zagłady ludności żydowskiej Białegostoku.

Nagroda dla strony internetowej www.odkryj.bialystok.pl

Odnowiona miejska strona internetowa www.odkryj.bialystok.pl już została doceniona w prestiżowym, ogólnoświatowym konkursie awwwards.com Projekt odkryj.bialystok.pl to formuła dopasowana do szybkości i dynamiki, z jaką rozwija się Internet i potrzeby użytkowników. W ciągu dwóch tygodni stronę odkryj.bialystok.pl odwiedziło ponad dziesięć tysięcy unikalnych użytkowników, na dodatek w 80% spoza Polski. Na stronie znaleźć można wszystkie informacje niezbędne turyście, wybrać się na spacer jednym z miejskich szlaków lub znaleźć hotel, restaurację czy sklep. Dodatkowo warto zajrzeć do kalendarium, które w syntetycznej formie podaje informacje o wszystkich najważniejszych imprezach w mieście i będzie na bieżąco aktualizowane. Wszystko to w prostej, czytelne i nowoczesnej formie.

Błyśnij na rowerze – rajd i akcja promująca bezpieczeństwo

„Rowerzysta musi być widoczny, bo tylko wtedy będzie bezpieczny” powiedział Rektor Politechniki Białostockiej podczas konferencji prasowej, którą otworzyliśmy tegoroczną edycję kampanii „Sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo”. Tym razem postawiliśmy na hasło "Błyśnij na rowerze", by zwrócić uwagę na temat oświetlenia rowerów oraz odblasków. Poza tym rok 2015 został ogłoszony przez ONZ Rokiem Światła.

Czwartek z Politechniką Białostocką

Setki uczniów przewinęło się przez wydziały Politechniki Białostockiej w dzisiejszy czwartek. Uczelnia „otworzyła” szeroko drzwi prezentując swoje możliwości przyszłym studentom. Mocnym akcentem dnia była akcja „Dziewczyny na politechniki

Białystok z Podlaską Marką Roku 2014 za BiKeRa

Białostockie rowery miejskie BiKeR, Łazik marsjański Hyperion 2, Wynalazek naukowy pochodne diizochinoliny, Kampus Uniwersytetu w Białymstoku i Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie to tegoroczni laureaci Podlaskiej Marki Roku

Dziewczyny na Politechnice Białostockiej

Patrycja Mundzik i Monika Pietyszuk – są na pierwszym roku informatyki a już mają na swoim koncie ogromny sukces. Wraz z kolegami, jako drużyna Fighters Against Laziness, wywalczyły sobie miejsce w krajowych finałach konkursu Imagine Cup 2015 w kategorii INNOVATION. Dziewczyny współtworzyły aplikację „e-motion”, która pomaga użytkownikom w realizacji wcześniej podjętych planów. Patrycja i Monika studiują na Wydziale Informatyki, na którym kobiety stanowią 14,5% ogółu studentów (wzrost w stosunku do roku akademickiego 2008/2009 o prawie 4%). Są doskonałym przykładem na to, że informatyka i nowe technologie to dziedziny, którymi zajmują się pasjonaci – niezależnie od płci.

45 stacji i 450 rowerów – BiKeR w Białymstoku

Już 1 czerwca ruszą dodatkowe stacje Białostockiej Komunikacji Rowerowej. BiKeR zostanie rozbudowany o 15 nowych stacji w lokalizacjach wybranych przez białostoczan w internetowym głosowaniu Miejskie rowery powróciły do Białegostoku 24 marca 2015 r. i cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. W tej chwili do dyspozycji jest 30 stacji i 300 rowerów. Wkrótce się to zmieni, system zostanie powiększony o 15 stacji i 150 jednośladów. Miasto wyraziło również zgodę na poszerzenie białostockiego systemu rowerowego o stację w Choroszczy.

Młodzi, wspaniali białostoczanie – Ośmiu Wspaniałych

Justyna Małyszko, uczennica Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych, będzie reprezentowała Białystok w ogólnopolskiej edycji konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Podczas uroczystej gali wyróżniono młodych wolontariuszy, którzy na co dzień pomagają i wspierają potrzebujących

Wyjazd do Wiednia studentów Politechniki Białostockiej

Mocna reprezentacja Politechniki Białostockiej weźmie udział w Międzynarodowych Zawodach Robotów – Robotchallenge 2015 w Wiedniu (Austria). Te prestiżowe mistrzostwa samodzielnie wykonanych autonomicznych robotów mobilnych organizowane są od 2004 roku. To jedne z największych zawodów tego typu na świecie.W zeszłorocznej edycji w 15 konkurencjach rywalizowały 574 roboty z 46 krajów. Polacy zajęli pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji medalowej zdobywając cztery złote, jeden srebrny i trzy brązowe medale.

Rocznica porwania przywódców Polskiego Państwa Podziemnego

27 marca 1945 roku w podwarszawskim Pruszkowie NKWD aresztowało i wywiozło do Moskwy szesnastu liderów podziemnych struktur okupowanej Polski. W 70. rocznicę tych wydarzeń przedstawiciele białostockiego samorządu złożyli kwiaty pod pomnikiem AK W rocznicowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, duchowieństwa, służb mundurowych, Instytutu Pamięci Narodowej i władz. W imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku kwiaty pod pomnikiem złożył zastępca Prezydenta Robert Jóźwiak.

Pracodawcy cenią absolwentów PB

W ogłoszonym 23 marca przez tygodnik „Wprost” rankingu 50 uczelni, których absolwenci są najbardziej poszukiwani przez pracodawców, Politechnika Białostocka znalazła się na 21. miejscu. Ranking powstał w oparciu o opinie ponad 500 największych polskich pracodawców. Poza rankingiem ogólnym, dziennikarze tygodnika „Wprost” podali bardziej szczegółowe dane. Aż w trzech grupach kierunków Politechnika Białostocka zajęła wysoką, 6. pozycję. Są to: elektronika i elektrotechnika, inżynieria lądowa i budownictwo oraz informatyka, telekomunikacja

Studenci Politechniki Białostockiej w finałach krajowych Imagine Cup 2015

Dwie drużyny z naszej uczelni wystartują w finałach Imagine Cup Poland 2015. W finale krajowym tego największego światowego konkursu technologicznego dla studentów udział wezmą drużyny: Toast and Brains (zespól interdyscyplinarny złożony ze studentów Wydziału Mechanicznego i Wydziału Informatyki) oraz Fighters Against Laziness (reprezentanci Wydziału Informatyki).

Pracodawcy Przyjaźni Edukacji nagrodzeni

Dziesięciu białostockich przedsiębiorców otrzymało statuetki „Pracodawca Przyjazny Edukacji”. Zostali docenieni za wkład w kształcenie zawodowe młodzieży oraz doskonalenie nauczycieli Statuetki to podziękowanie za wsparcie i organizowanie m.in. pracowni, warsztatów i zajęć niezbędnych do kształcenia zawodowego uczniów. Praktyki w zakładach pracy są niezwykle istotne w poznawaniu przyszłego zawodu przez młodych ludzi. Nabywanie praktycznych umiejętności ułatwia uczniom wejścia na rynek pracy. Partnerstwo szkół z lokalnymi pracodawcami ma więc wyjątkowe znaczenie dla szkolnictwa zawodowego.

O polsko – białoruskiej współpracy gospodarczej w Białymstoku

Rozmowy o współpracy handlowej i rozwoju gospodarczym podjęli 16 marca 2015 roku przedstawiciele delegacji przedsiębiorców i samorządowców z Grodna i Lidy z reprezentantami miasta Białystok Jako przedstawicieli Białorusi gościliśmy Andrieja Bołtrika, zastępcę przewodniczącego Grodzieńskiego Miejskiego Komitetu Wykonawczego oraz m.in. Witalija Niewiera, zastępcę przewodniczącego Miejskiego Komitetu Wykonawczego w Lidzie. Perspektywę współpracy omawiali biznesmeni z Białorusi i przedsiębiorcy z Białegostoku, reprezentujący m.in. branżę spożywczą i tekstylną.

Studenci Politechniki Białostockiej wygrali Robomaticon 2015

Studenci Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej wystartowali w Robomaticon 2015. Ten Turniej Robotów Mobilnych odbył się w minioną sobotę (7 marca) na Politechnice Warszawskiej. Roboty mobilne skonstruowane przez studentów z Koła Naukowego Automatyki i Robotyki PB rywalizowały w trzech kategoriach: Sumo (robot o wadze do 3 kg rywalizujący na zasadach podobnych do japońskich walk sumo), Micromouse (robot, którego zadaniem jest pokonanie labiryntu w jak najkrótszym czasie) oraz Humanoid Sprint (robot przypominający człowieka, którego zadaniem jest pokonanie wyznaczonego odcinka trasy w jak najkrótszym czasie).

Piotr Nesterowicz laureatem XXIV Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego

„Cudowna” Piotra Nesterowicza to najlepsza książka 2014 roku. Doceniono ją za przekonująco opowiedzianą historię cudu, odtworzenie kolorytu epoki PRL-u oraz znakomity warsztat reporterski

Aktualna sytuacja dotycząca nowego, centralnego systemu „Źródło”

1 marca 2015 r. uruchomiono nowy, centralny system „Źródło”, którym posługują się urzędy w całej Polsce. W Białymstoku nowy system działa z problemami w zakresie ewidencji ludności, dowodów osobistych i USC Są drobne zakłócenia w pracy komórek zajmujących się ewidencją ludności i załatwianiem spraw związanych z wydawaniem dowodów osobistych. System „Źródło” działa powoli i z przerwami. Przez ostatnie 2 dni w Referacie Ewidencji Ludności udało się obsłużyć ok. 120 osób, a w Referacie Dowodów Osobistych ok. 260. Jeszcze nie wszystkie dokumenty udało się wprowadzić do systemu, do wprowadzenia pozostało np. 115 wniosków dowodowych.

Białystok w rankingu Polskich Miast Przyszłości 2015/16

Białystok w rankingu Polskich Miast Przyszłości. Na 6. miejscu w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” i na 8. w kategorii „Strategia przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych”. Ranking ten został przeprowadzony w Polsce po raz pierwszy.Ranking opublikowało Pismo Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (fDi Magazine) z Grupy Financial Times. W kategorii „Kapitał ludzki” Polskich Miast Przyszłości 2015/16 Białystok znalazł się wśród 10, najwyżej sklasyfikowanych. Oceniono 50 polskich miast. Białystok wyprzedził Bydgoszcz (7), Rzeszów (8), Łódź (9) czy Szczecin (10). Pierwsze miejsca w tej kategorii zajęły Warszawa (1), Kraków (2), Wrocław (3), Lublin (4) i Poznań (5).

96. rocznica wyzwolenia Białegostoku

Hołd bohaterom naszej niepodległości oddali białostoczanie w kolejną rocznicę wyswobodzenia miasta po zaborach Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 roku. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w mieście dochodzi do grabieży, jako że Białystok znajduje się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjeżdża płk Stanisław Dziewulski jako komendant. Dwa dni później wkraczają do Białegostoku oddziały polskie, Niemcy opuszczają miasto.

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA NA GIEŁDZIE WYNALAZKÓW W WARSZAWIE

PHOBOS, RECON, NEUROGNET – 3 projekty studentów Politechniki Białostockiej prezentowane są na 22. Krajowej Wystawie – Giełdzie Wynalazków nagrodzonych w 2014 roku na światowych wystawach wynalazczości. Dwudniowa wystawa otwarta została dziś popołudniu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem imprezy jest promocja w kraju polskich wynalazków nagrodzonych na arenie międzynarodowej w mijającym roku.

Mieszkańcy Białegostku o BiKeRze

O lokalizacjach nowych stacji i o procesie rozszerzania systemu Białostockiej Komunikacji Rowerowej rozmawiano w czwartek podczas rowerowego spotkania konsultacyjnego

Pamiętamy o Sybirakach – rocznica pierwszej masowej deportacji

W rocznicę pierwszej sowieckiej wywózki obywateli polskich w głąb ZSRS białostocki samorząd uczcił pamięć wszystkich, którzy stracili życie na „nieludzkiej ziemi” Na mocy zawartego w roku 1939 porozumienia pomiędzy Związkiem Sowieckim i hitlerowską Rzeszą, tereny naszego województwa znalazły się pod okupacją stalinowskiego imperium. Masowe represje rozpoczęły się natychmiast. Już 10 lutego roku następnego NKWD przeprowadziła pierwszą zakrojoną na ogromną skalę wywózkę. Uderzyła ona w administrację II RP, a także osadników wojskowych i funkcjonariuszy służb leśnych; objęte nią zostały całe rodziny, od niemowląt aż po starców. Dano im krótki czas na spakowanie dobytku, po czym w nieludzkich warunkach przewieziono na Daleki Wschód, gdzie ci, którzy przeżyli, skazani byli na niewolniczą pracę, głód i dotkliwe mrozy.

Rozszerza się współpraca Politechniki Białostockiej ze szkołami średnimi

Umowę o współpracy podpisali w dniu 10 lutego 2015 r. Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz Starosta Hajnowski - Mirosław Romaniuk. Dzięki temu możliwa będzie współpraca uczelni z trzema szkołami prowadzonymi przez powiat: Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego oraz Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce. Umowa obejmuje „współpracę w zakresie doskonalenia i wymiany wiedzy oraz doświadczeń, które w szczególności przyczyniają się do popularyzacji nauki, podejmowania działań edukacyjnych, wzmocnienia współpracy środowiska akademickiego Uczelni i wspólnoty samorządowej”.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili PB

"Państwo są najlepszym przykładem, że uczyć się można prze całe życie" - powiedział Rektor Politechniki Białostockiej witając słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Siemiatycz. W czwartek (5 lutego) ponad 40-osobowa grupa "studentów" Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedziła Politechnikę Białostocką. Ich wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami uczelni w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. "Jest nam niezmiernie miło, że w grudniu 2014 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Dajemy do Państwa dyspozycji wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów" - stwierdziła dr hab. Grażyna Łaska, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki PB. . "Chcieliśmy oficjalnie podziękować za współpracę i myślę, że na pewno będzie ona owocna" - powiedział burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz

Politechnika Białostocka w prestiżowym Santander Universidades

Politechnika Białostocka, na mocy podpisanej 4 lutego umowy będzie współpracować w ramach Santander Universidades z Bankiem Zachodnim WBK. Umowę podpisali prof. Lech Dzienis – Rektor Politechniki Białostockiej oraz Michał Kuczmierowski - Dyrektor Santander Universidades w Polsce. Dzięki umowie Politechnika znalazła się wśród 53 polskich szkół wyższych należących do Santander Universidades, programu który w Polsce działa od 3 lat i na całym świecie obejmuje prawie 1200 uczelni.

Białystok gratuluje Patrycji Maliszewskiej

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski pogratulował Patrycji Maliszewskiej zdobycia brązowych medali w wieloboju i na 500 metrów w short tracku na Mistrzostwach Europy

Na 100 dni przed maturą - polonez odtańczony

Już po raz siódmy, w centrum Białegostoku, przed Archiwum Państwowym uczniowie białostockich szkół średnich wspólnie z prezydentem Białegostoku i pracownikami białostockich jednostek edukacyjnych odtańczyli poloneza

Spotkanie Organizacji Pozarządowych z prezydentem Białegostoku

Uchwała określająca zasady konsultacji społecznych w Białymstoku oraz pomysł na konkurs ofert na wkłady własne dla inicjatyw realizowanych ze środków spoza budżetu Miasta były tematami poniedziałkowego (5.01.) spotkania przedstawicieli białostockich Organizacji Pozarządowych z prezydentem Białegostoku, Tadeuszem Truskolaskim

Narty na Dojlidach

2 stycznia 2014 r. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji uruchomił na Dojlidach wypożyczalnię nart biegowych. Do dyspozycji białostoczan i turystów jest ok. 500 metrów ścieżek narciarskich na plaży nad zalewem Ośrodek na Dojlidach (ul. Plażowa) w ostatnich kilkunastu miesiącach przeszedł gruntowną modernizację. Od połowy grudnia każdy może osobiście się o tym przekonać, wybierając się w to urokliwe miejsce na spacer, pobiegać czy poćwiczyć w siłowni pod chmurką. Jednym z celów modernizacji jest to, by ośrodek był wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko latem.

Orszak Trzech Króli – Białystok 2015

Kolędujmy! 6 stycznia już po raz trzeci przez Białystok przejdzie barwny Orszak Trzech Króli Król Europy, Król Afryki i Król Azji wraz ze swoimi Orszakami, aniołami oraz pastuszkami wyruszą za Gwiazdą Betlejemską z dziedzińca Pałacu Branickich we wtorek 6 stycznia o godz. 12.00. Będą zatrzymywać się przy stacji z Aniołem Bożym obok kina Forum, przy stacji dworu Heroda na placu Uniwersyteckim, aby dotrzeć do Stajenki pod Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sylwester Miejski 2014/2015 w Białymstoku

Białostocki Ośrodek Kultury i Prezydent Białegostoku zapraszają na Miejskiego Sylwestra na Rynku Kościuszki Tatiana Okupnik z zespołem, Klezmafour, pokaz sztucznych ogni – to główne atrakcje, które czekają na uczestników sylwestra w Białymstoku. Wspólną zabawę pod gołym niebem zapewnią didżeje Roball i Koston.

Życzenia Świąteczne prezydenta Białegostoku

Zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego to dni szczególne, które stanowią dla nas rokrocznie okazję do odłożenia na bok spraw doraźnych i skoncentrowania się na tym, co najważniejsze. Przypominamy sobie, że to także dla nas dwa tysiące lat temu narodził się Zbawiciel i zdajemy sobie dzięki temu sprawę, jak nieważna jest większość naszych codziennych trosk

Odwołanie Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski w dniu 19.12. odwołał pana Andrzeja Meyera z funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku. Jego obowiązki przejmie prezydent Truskolaski oraz pozostali zastępcy: pan Adam Poliński oraz pani Renata Przygodzka.

Stadion Miejski w Białymstoku nagrodzony

Stadion Miejski w Białymstoku najlepszą inwestycją budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej w kategorii: Obiekty sportowe w konkursie „DOM 2014”

Prezydent Białegostoku w hołdzie ofiarom stanu wojennego

W sobotę minęła 33. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Prezydent Białegostoku upamiętnił ofiary komunistycznych zbrodni i prześladowań tego okresu O godzinie 12.00 prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod tablicą znajdującą się przy ul. Lipowej, która upamiętnia wszystkich represjonowanych w okresie stanu wojennego. Kwiaty złożone zostały także pod pomnikiem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

Wyróżnienia za niepodległościowe witryny

Prezydent Tadeusz Truskolaski wyróżnił 12 grudnia 2014 r. Urszulę Stefanowicz ze sklepu Ojczyzna, Wiesławę Ignatowicz z kwiaciarni Gerbera i Daniela Świętochowskiego z restauracji Chilli Pizza za najpiękniej udekorowane witryny niepodległościowe

Turystyka, sport i rekreacja w lesie Pietrasze w Białymstoku

Drugi projekt z Budżetu Obywatelskiego 2014 zostanie zrealizowany do końca 2014 r. Pierwszy – Centrum Sportów Miejskich, został przekazany mieszkańcom w październiku

Inauguracyjna sesja Rady Miasta Białystok VII Kadencji

1 grudnia 2014 r. w Pałacu Branickich odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Białystok. Zaświadczenia o wyborze nowym radnym wręczyła Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Białymstoku sędzia Anna Komarewska. Ślubowanie złożyło 26 radnych. Przewodniczącym Rady Miasta Białystok wybrany został pan Mariusz Krzysztof Gromko.

Białystok dla Tolerancji

O prawach człowieka we współczesnym świecie, różnicach kulturowych i religijnych, o problemach migracyjnych uchodźców, działaniach podejmowanych na rzecz promowania tolerancji oraz postaw otwartości i dialogu społecznego rozmawiali uczestnicy konferencji "Białystok dla Tolerancji"

Wsparcie osób z niepełnosprawnością na rynku pracy

O wspólnych działaniach instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz pracodawców na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy rozmawiano w Białymstoku podczas konferencji „Postaw na pracę – Współpraca międzysektorowa na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnością”

Prezydent Białegostoku wyróżnił policjantów

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Tadeusz Truskolaski wyróżnił 14 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Policjanci zostali docenieni za zaangażowane w pracę na rzecz bezpieczeństwa białostoczan

Patriotyczne kotyliony z najmłodszymi w Białymstoku

Jak co roku przed Narodowym Świętem Niepodległości prezydent Tadeusz Truskolaski wspólnie z dziećmi przygotowywał patriotyczne kotyliony. Tym razem z gościli go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45

Rok działalności Biazetu w nowej siedzibie

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się z pracownikami Biazetu. Od roku firma ma nową siedzibę przy ul. Andersa Biazet to białostocki producent artykułów gospodarstwa domowego, w szczególności ekspresów przelewowych i niskociśnieniowych oraz odkurzaczy. W 2013 r. wybudowano nową fabrykę, w której obecnie pracuje ponad 600 osób.

Białystok – najmniej zadłużone miasto

Białystok to najmniej zadłużone miasto wśród miast Unii Metropolii Polskich. Realne zadłużenie wynosi 440 mln zł Dług publiczny Białegostoku w 2006 wynosił 207 mln zł. Dziś to 440 mln złotych (nominalne zadłużenie wynosi 710 mln zł, przy czym środki zgromadzone m.in. na lokatach sięgają 270 mln zł). Odnotowany wzrost zadłużenia, w ciągu 8 lat, to 233 mln złotych. Przy czym wartość zrealizowanych w mieście inwestycji to 2,5 mld zł. Trzeba też podkreślić, że wsparcie z UE wyniosło 1,5 mld zł.

Prezydent wyróżnia tenisistów stołowych

Z najlepszymi białostockimi pingpongistami spotkał się w piątek 31 października prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Hołd zasłużonym białostoczanom

W piątek, 31 października 2014 r., prezydent Białegostoku odwiedził Cmentarz Wojskowy przy ul. 11 Listopada. W asyście Straży Miejskiej Tadeusz Truskolaski złożył wieniec i oddał hołd wszystkim poległym w obronie naszego miasta i ojczyzny.

Białystok Rodzinie – Wspólna Troska

W środę, 29 października 2014 roku, w Auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej odbyła się III edycja konferencji „Białystok Rodzinie – Wspólna Troska”. Konferencję zainaugurował Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Gościem honorowym konferencji był Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Michał Królikowski, autorytet w dziedzinie prawa i zarządzania wymiarem sprawiedliwości.

Pomnik Ofiar Zbrodni Komunistycznych w Białymstoku

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Elżbieta Zubrycka, inicjatorka pomnika oraz Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej odsłonili tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni komunistycznych

Jubileusz 65-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wziął udział w jubileuszu 65–lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Uroczystości w trzech białostockich szkołach

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wziął udział w jubileuszu 35-lecia Szkoły Podstawowej nr 34, 20-lecia istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz święcie Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku

Centrum Sportów Miejskich w Białymstoku gotowe

Pierwszy projekt z białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2014 zrealizowany. Prezydent Białegostoku przekazał mieszkańcom Centrum Sportów Miejskich na Węglowej

O aktywizacji osób niepełnosprawnych w Białymstoku

Prezydent Białegostoku spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspólnie z Miastem realizują projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne: Warsztaty Symulacji Pracy, Sklep charytatywny i Trener Pracy

Miejskie Uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w Baiałymstoku

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Białegostoku nagrodził białostockich nauczycieli za zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży

Aranżacja nowej siedziby Rady Miasta Białystok

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy i nadbudowy budynku przy ul. J. K. Branickiego 3 rozstrzygnięty. Najlepszą propozycję zgłosili białostoccy architekci

Dzień Otwarty na gotowym Stadionie Miejskim w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku oficjalnie oddany do użytku. Już w niedzielę, 12 października, białostoczanie będą mogą obejrzeć i zwiedzić ten sportowy obiekty przy ul. Słonecznej

Wizyta Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku

Na zaproszenie prezydenta Białegostoku, wdowa po ostatnim prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, odwiedziła Białystok. Prezydentowa Karolina Kaczorowska zapoznała się z koncepcją Muzeum Pamięci Sybiru

Nowa siedziba III komisariatu Policji w Białymstoku

Przy ul. Wrocławskiej, na działce przekazanej przez miasto Białystok, budowana jest nowa siedziba Policji. Prezydent Białegostoku wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod III komisariat

Nowe tereny w Podstrefie Białystok SSSE

Prezydent złożył wniosek o rozszerzenie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 64 hektary. Powiększenie podstrefy o tereny na Krywlanach i działki BPNT to szansa na powstanie ok. 2 tysięcy nowych miejsc pracy

Białystok - Współpraca uczelni zagranicznych z uczelniami i samorządem

Po raz pierwszy na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku naukę rozpoczyna 9 studentów z Arabii Saudyjskiej z King Khalid University Abha. To najważniejsza i największa uczelnia tego kraju

Ruch w Białymstoku dobrze zarządzany

Pierwsze multimedialne tablice informujące o utrudnieniach w ruchu, objazdach, wypadkach a także czasie przejazdu już zamontowane w Białymstoku. To element systemu zarządzania ruchem, który powstaje w naszym mieście

9. rocznica katastrofy pod Jeżewem

We wtorek, 30 września 2014 r., Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty w dziewiątą rocznicę katastrofy autokaru pod Jeżewem Prezydent Białegostoku złożył wieniec w miejscu wypadku, pod tabliczką upamiętniającą to tragiczne wydarzenie oraz pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie I Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Brukowej 2.

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Prezydent Miasta Białegostoku złożył pamiątkowy wieniec pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.

Spotkanie z Białostocką Akademią Rodziny

Para Prezydencka spotkała się w piątek (19.09.) z członkami Białostockiej Akademii Rodziny na stadionie miejskim w Białymstoku O znaczeniu rodziny i polityce prorodzinnej z członkami Białostockiej Akademii Rodziny rozmawiali m.in. Para Prezydencka – Anna i Bronisław Komorowscy oraz Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent RP wspólnie z prezydentem Białegostoku zasadził Dąb Wolności

Parze Prezydenckiej w sadzeniu tego wyjątkowego drzewa towarzyszyli: Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, Maciej Żywno, wojewoda podlaski oraz Ryszard Ziemblicki, dyrektor RDLP w Białymstoku.

Nowe policyjne radiowozy w Białymstoku

14 nowoczesnych samochodów otrzymali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Nowe pojazdy są współfinansowane przez miasto Białystok

Wschodni Kongres Gospodarczy 2014 w Białymstoku

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku zgromadził ponad tysiąc gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i innych krajów Europy – polityków, przedstawicieli biznesu, ekspertów

Białystok - Aranżacja Muzeum Pamięci Sybiru

Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnięty. Najlepszą propozycję wybrano spośród siedmiu zgłoszeń z kraju i zagranicy W środę (17.09) sąd konkursowy, któremu przewodniczył Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego, ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

Białystok - Hołd ofiarom sowieckiej napaści

W rocznicę sowieckiego najazdu na ziemie polskie w 1939 roku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski upamiętnił ofiary stalinowskich represji i komunistycznej okupacji 17 września, w 75. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich na tereny Rzeczypospolitej, prezydent odwiedził miejsca upamiętniające polskie ofiary bolszewickiej agresji. Przed południem Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i u stóp Pomnika-Grobu Nieznanego Sybiraka. O godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, duchowieństwa, służb mundurowych i środowisk kombatanckich.

XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

11 września odbył się XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uroczystość ta ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.
stat4u