SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo podlaskie

Białystok w rankingu Polskich Miast Przyszłości 2015/16

Białystok w rankingu Polskich Miast Przyszłości. Na 6. miejscu w kategorii „Kapitał ludzki i styl życia” i na 8. w kategorii „Strategia przyciągania Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych”. Ranking ten został przeprowadzony w Polsce po raz pierwszy.Ranking opublikowało Pismo Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (fDi Magazine) z Grupy Financial Times. W kategorii „Kapitał ludzki” Polskich Miast Przyszłości 2015/16 Białystok znalazł się wśród 10, najwyżej sklasyfikowanych. Oceniono 50 polskich miast. Białystok wyprzedził Bydgoszcz (7), Rzeszów (8), Łódź (9) czy Szczecin (10). Pierwsze miejsca w tej kategorii zajęły Warszawa (1), Kraków (2), Wrocław (3), Lublin (4) i Poznań (5).

96. rocznica wyzwolenia Białegostoku

Hołd bohaterom naszej niepodległości oddali białostoczanie w kolejną rocznicę wyswobodzenia miasta po zaborach Za symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po zaborach przyjęło się uważać 11 listopada 1918 roku. Tego dnia zakończyła się I Wojna Światowa, a w Warszawie Józef Piłsudski przejął władzę nad polskim wojskiem. Białystok na przyłączenie do odrodzonej ojczyzny musiał poczekać do lutego następnego roku. W tym przejściowym okresie w mieście dochodzi do grabieży, jako że Białystok znajduje się na trasie wojsk niemieckich, wycofujących się z Ukrainy. Dopiero 17 lutego 1919 roku do miasta przyjeżdża płk Stanisław Dziewulski jako komendant. Dwa dni później wkraczają do Białegostoku oddziały polskie, Niemcy opuszczają miasto.

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA NA GIEŁDZIE WYNALAZKÓW W WARSZAWIE

PHOBOS, RECON, NEUROGNET – 3 projekty studentów Politechniki Białostockiej prezentowane są na 22. Krajowej Wystawie – Giełdzie Wynalazków nagrodzonych w 2014 roku na światowych wystawach wynalazczości. Dwudniowa wystawa otwarta została dziś popołudniu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Celem imprezy jest promocja w kraju polskich wynalazków nagrodzonych na arenie międzynarodowej w mijającym roku.

Mieszkańcy Białegostku o BiKeRze

O lokalizacjach nowych stacji i o procesie rozszerzania systemu Białostockiej Komunikacji Rowerowej rozmawiano w czwartek podczas rowerowego spotkania konsultacyjnego

Pamiętamy o Sybirakach – rocznica pierwszej masowej deportacji

W rocznicę pierwszej sowieckiej wywózki obywateli polskich w głąb ZSRS białostocki samorząd uczcił pamięć wszystkich, którzy stracili życie na „nieludzkiej ziemi” Na mocy zawartego w roku 1939 porozumienia pomiędzy Związkiem Sowieckim i hitlerowską Rzeszą, tereny naszego województwa znalazły się pod okupacją stalinowskiego imperium. Masowe represje rozpoczęły się natychmiast. Już 10 lutego roku następnego NKWD przeprowadziła pierwszą zakrojoną na ogromną skalę wywózkę. Uderzyła ona w administrację II RP, a także osadników wojskowych i funkcjonariuszy służb leśnych; objęte nią zostały całe rodziny, od niemowląt aż po starców. Dano im krótki czas na spakowanie dobytku, po czym w nieludzkich warunkach przewieziono na Daleki Wschód, gdzie ci, którzy przeżyli, skazani byli na niewolniczą pracę, głód i dotkliwe mrozy.

Rozszerza się współpraca Politechniki Białostockiej ze szkołami średnimi

Umowę o współpracy podpisali w dniu 10 lutego 2015 r. Rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis oraz Starosta Hajnowski - Mirosław Romaniuk. Dzięki temu możliwa będzie współpraca uczelni z trzema szkołami prowadzonymi przez powiat: Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego oraz Zespół Szkół Zawodowych w Hajnówce. Umowa obejmuje „współpracę w zakresie doskonalenia i wymiany wiedzy oraz doświadczeń, które w szczególności przyczyniają się do popularyzacji nauki, podejmowania działań edukacyjnych, wzmocnienia współpracy środowiska akademickiego Uczelni i wspólnoty samorządowej”.

Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedzili PB

"Państwo są najlepszym przykładem, że uczyć się można prze całe życie" - powiedział Rektor Politechniki Białostockiej witając słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Siemiatycz. W czwartek (5 lutego) ponad 40-osobowa grupa "studentów" Uniwersytetu Trzeciego Wieku odwiedziła Politechnikę Białostocką. Ich wizyta rozpoczęła się od spotkania z władzami uczelni w auli Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. "Jest nam niezmiernie miło, że w grudniu 2014 roku podpisaliśmy porozumienie o współpracy. Dajemy do Państwa dyspozycji wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów" - stwierdziła dr hab. Grażyna Łaska, Prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki PB. . "Chcieliśmy oficjalnie podziękować za współpracę i myślę, że na pewno będzie ona owocna" - powiedział burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz

Politechnika Białostocka w prestiżowym Santander Universidades

Politechnika Białostocka, na mocy podpisanej 4 lutego umowy będzie współpracować w ramach Santander Universidades z Bankiem Zachodnim WBK. Umowę podpisali prof. Lech Dzienis – Rektor Politechniki Białostockiej oraz Michał Kuczmierowski - Dyrektor Santander Universidades w Polsce. Dzięki umowie Politechnika znalazła się wśród 53 polskich szkół wyższych należących do Santander Universidades, programu który w Polsce działa od 3 lat i na całym świecie obejmuje prawie 1200 uczelni.

Białystok gratuluje Patrycji Maliszewskiej

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski pogratulował Patrycji Maliszewskiej zdobycia brązowych medali w wieloboju i na 500 metrów w short tracku na Mistrzostwach Europy

Na 100 dni przed maturą - polonez odtańczony

Już po raz siódmy, w centrum Białegostoku, przed Archiwum Państwowym uczniowie białostockich szkół średnich wspólnie z prezydentem Białegostoku i pracownikami białostockich jednostek edukacyjnych odtańczyli poloneza

Spotkanie Organizacji Pozarządowych z prezydentem Białegostoku

Uchwała określająca zasady konsultacji społecznych w Białymstoku oraz pomysł na konkurs ofert na wkłady własne dla inicjatyw realizowanych ze środków spoza budżetu Miasta były tematami poniedziałkowego (5.01.) spotkania przedstawicieli białostockich Organizacji Pozarządowych z prezydentem Białegostoku, Tadeuszem Truskolaskim

Narty na Dojlidach

2 stycznia 2014 r. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji uruchomił na Dojlidach wypożyczalnię nart biegowych. Do dyspozycji białostoczan i turystów jest ok. 500 metrów ścieżek narciarskich na plaży nad zalewem Ośrodek na Dojlidach (ul. Plażowa) w ostatnich kilkunastu miesiącach przeszedł gruntowną modernizację. Od połowy grudnia każdy może osobiście się o tym przekonać, wybierając się w to urokliwe miejsce na spacer, pobiegać czy poćwiczyć w siłowni pod chmurką. Jednym z celów modernizacji jest to, by ośrodek był wykorzystywany przez cały rok, a nie tylko latem.

Orszak Trzech Króli – Białystok 2015

Kolędujmy! 6 stycznia już po raz trzeci przez Białystok przejdzie barwny Orszak Trzech Króli Król Europy, Król Afryki i Król Azji wraz ze swoimi Orszakami, aniołami oraz pastuszkami wyruszą za Gwiazdą Betlejemską z dziedzińca Pałacu Branickich we wtorek 6 stycznia o godz. 12.00. Będą zatrzymywać się przy stacji z Aniołem Bożym obok kina Forum, przy stacji dworu Heroda na placu Uniwersyteckim, aby dotrzeć do Stajenki pod Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Sylwester Miejski 2014/2015 w Białymstoku

Białostocki Ośrodek Kultury i Prezydent Białegostoku zapraszają na Miejskiego Sylwestra na Rynku Kościuszki Tatiana Okupnik z zespołem, Klezmafour, pokaz sztucznych ogni – to główne atrakcje, które czekają na uczestników sylwestra w Białymstoku. Wspólną zabawę pod gołym niebem zapewnią didżeje Roball i Koston.

Życzenia Świąteczne prezydenta Białegostoku

Zbliżające się Święta Narodzenia Pańskiego to dni szczególne, które stanowią dla nas rokrocznie okazję do odłożenia na bok spraw doraźnych i skoncentrowania się na tym, co najważniejsze. Przypominamy sobie, że to także dla nas dwa tysiące lat temu narodził się Zbawiciel i zdajemy sobie dzięki temu sprawę, jak nieważna jest większość naszych codziennych trosk

Odwołanie Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski w dniu 19.12. odwołał pana Andrzeja Meyera z funkcji Zastępcy Prezydenta Miasta Białegostoku. Jego obowiązki przejmie prezydent Truskolaski oraz pozostali zastępcy: pan Adam Poliński oraz pani Renata Przygodzka.

Stadion Miejski w Białymstoku nagrodzony

Stadion Miejski w Białymstoku najlepszą inwestycją budowlaną po obu stronach wschodniej granicy Unii Europejskiej w kategorii: Obiekty sportowe w konkursie „DOM 2014”

Prezydent Białegostoku w hołdzie ofiarom stanu wojennego

W sobotę minęła 33. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Prezydent Białegostoku upamiętnił ofiary komunistycznych zbrodni i prześladowań tego okresu O godzinie 12.00 prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod tablicą znajdującą się przy ul. Lipowej, która upamiętnia wszystkich represjonowanych w okresie stanu wojennego. Kwiaty złożone zostały także pod pomnikiem bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”.

Wyróżnienia za niepodległościowe witryny

Prezydent Tadeusz Truskolaski wyróżnił 12 grudnia 2014 r. Urszulę Stefanowicz ze sklepu Ojczyzna, Wiesławę Ignatowicz z kwiaciarni Gerbera i Daniela Świętochowskiego z restauracji Chilli Pizza za najpiękniej udekorowane witryny niepodległościowe

Turystyka, sport i rekreacja w lesie Pietrasze w Białymstoku

Drugi projekt z Budżetu Obywatelskiego 2014 zostanie zrealizowany do końca 2014 r. Pierwszy – Centrum Sportów Miejskich, został przekazany mieszkańcom w październiku

Inauguracyjna sesja Rady Miasta Białystok VII Kadencji

1 grudnia 2014 r. w Pałacu Branickich odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Białystok. Zaświadczenia o wyborze nowym radnym wręczyła Przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej w Białymstoku sędzia Anna Komarewska. Ślubowanie złożyło 26 radnych. Przewodniczącym Rady Miasta Białystok wybrany został pan Mariusz Krzysztof Gromko.

Białystok dla Tolerancji

O prawach człowieka we współczesnym świecie, różnicach kulturowych i religijnych, o problemach migracyjnych uchodźców, działaniach podejmowanych na rzecz promowania tolerancji oraz postaw otwartości i dialogu społecznego rozmawiali uczestnicy konferencji "Białystok dla Tolerancji"

Wsparcie osób z niepełnosprawnością na rynku pracy

O wspólnych działaniach instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz pracodawców na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy rozmawiano w Białymstoku podczas konferencji „Postaw na pracę – Współpraca międzysektorowa na rzecz zatrudniania osób z niepełnosprawnością”

Prezydent Białegostoku wyróżnił policjantów

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Prezydent Tadeusz Truskolaski wyróżnił 14 funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Policjanci zostali docenieni za zaangażowane w pracę na rzecz bezpieczeństwa białostoczan

Patriotyczne kotyliony z najmłodszymi w Białymstoku

Jak co roku przed Narodowym Świętem Niepodległości prezydent Tadeusz Truskolaski wspólnie z dziećmi przygotowywał patriotyczne kotyliony. Tym razem z gościli go uczniowie Szkoły Podstawowej nr 45

Rok działalności Biazetu w nowej siedzibie

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski spotkał się z pracownikami Biazetu. Od roku firma ma nową siedzibę przy ul. Andersa Biazet to białostocki producent artykułów gospodarstwa domowego, w szczególności ekspresów przelewowych i niskociśnieniowych oraz odkurzaczy. W 2013 r. wybudowano nową fabrykę, w której obecnie pracuje ponad 600 osób.

Białystok – najmniej zadłużone miasto

Białystok to najmniej zadłużone miasto wśród miast Unii Metropolii Polskich. Realne zadłużenie wynosi 440 mln zł Dług publiczny Białegostoku w 2006 wynosił 207 mln zł. Dziś to 440 mln złotych (nominalne zadłużenie wynosi 710 mln zł, przy czym środki zgromadzone m.in. na lokatach sięgają 270 mln zł). Odnotowany wzrost zadłużenia, w ciągu 8 lat, to 233 mln złotych. Przy czym wartość zrealizowanych w mieście inwestycji to 2,5 mld zł. Trzeba też podkreślić, że wsparcie z UE wyniosło 1,5 mld zł.

Prezydent wyróżnia tenisistów stołowych

Z najlepszymi białostockimi pingpongistami spotkał się w piątek 31 października prezydent miasta Tadeusz Truskolaski

Hołd zasłużonym białostoczanom

W piątek, 31 października 2014 r., prezydent Białegostoku odwiedził Cmentarz Wojskowy przy ul. 11 Listopada. W asyście Straży Miejskiej Tadeusz Truskolaski złożył wieniec i oddał hołd wszystkim poległym w obronie naszego miasta i ojczyzny.

Białystok Rodzinie – Wspólna Troska

W środę, 29 października 2014 roku, w Auli Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej odbyła się III edycja konferencji „Białystok Rodzinie – Wspólna Troska”. Konferencję zainaugurował Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Gościem honorowym konferencji był Wiceminister Sprawiedliwości dr hab. Michał Królikowski, autorytet w dziedzinie prawa i zarządzania wymiarem sprawiedliwości.

Pomnik Ofiar Zbrodni Komunistycznych w Białymstoku

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Elżbieta Zubrycka, inicjatorka pomnika oraz Barbara Bojaryn-Kazberuk, dyrektor białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej odsłonili tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni komunistycznych

Jubileusz 65-lecia III Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wziął udział w jubileuszu 65–lecia III Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Białymstoku

Uroczystości w trzech białostockich szkołach

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski wziął udział w jubileuszu 35-lecia Szkoły Podstawowej nr 34, 20-lecia istnienia Katolickiej Szkoły Podstawowej oraz święcie Szkoły Podstawowej nr 47 w Białymstoku

Centrum Sportów Miejskich w Białymstoku gotowe

Pierwszy projekt z białostockiego Budżetu Obywatelskiego 2014 zrealizowany. Prezydent Białegostoku przekazał mieszkańcom Centrum Sportów Miejskich na Węglowej

O aktywizacji osób niepełnosprawnych w Białymstoku

Prezydent Białegostoku spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, które wspólnie z Miastem realizują projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne: Warsztaty Symulacji Pracy, Sklep charytatywny i Trener Pracy

Miejskie Uroczystości Dnia Edukacji Narodowej w Baiałymstoku

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej prezydent Białegostoku nagrodził białostockich nauczycieli za zaangażowanie w wychowanie dzieci i młodzieży

Aranżacja nowej siedziby Rady Miasta Białystok

Konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy i nadbudowy budynku przy ul. J. K. Branickiego 3 rozstrzygnięty. Najlepszą propozycję zgłosili białostoccy architekci

Dzień Otwarty na gotowym Stadionie Miejskim w Białymstoku

Stadion Miejski w Białymstoku oficjalnie oddany do użytku. Już w niedzielę, 12 października, białostoczanie będą mogą obejrzeć i zwiedzić ten sportowy obiekty przy ul. Słonecznej

Wizyta Karoliny Kaczorowskiej w Białymstoku

Na zaproszenie prezydenta Białegostoku, wdowa po ostatnim prezydencie RP na Uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim, odwiedziła Białystok. Prezydentowa Karolina Kaczorowska zapoznała się z koncepcją Muzeum Pamięci Sybiru

Nowa siedziba III komisariatu Policji w Białymstoku

Przy ul. Wrocławskiej, na działce przekazanej przez miasto Białystok, budowana jest nowa siedziba Policji. Prezydent Białegostoku wziął udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego oraz wmurowania kamienia węgielnego pod III komisariat

Nowe tereny w Podstrefie Białystok SSSE

Prezydent złożył wniosek o rozszerzenie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 64 hektary. Powiększenie podstrefy o tereny na Krywlanach i działki BPNT to szansa na powstanie ok. 2 tysięcy nowych miejsc pracy

Białystok - Współpraca uczelni zagranicznych z uczelniami i samorządem

Po raz pierwszy na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku naukę rozpoczyna 9 studentów z Arabii Saudyjskiej z King Khalid University Abha. To najważniejsza i największa uczelnia tego kraju

Ruch w Białymstoku dobrze zarządzany

Pierwsze multimedialne tablice informujące o utrudnieniach w ruchu, objazdach, wypadkach a także czasie przejazdu już zamontowane w Białymstoku. To element systemu zarządzania ruchem, który powstaje w naszym mieście

9. rocznica katastrofy pod Jeżewem

We wtorek, 30 września 2014 r., Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty w dziewiątą rocznicę katastrofy autokaru pod Jeżewem Prezydent Białegostoku złożył wieniec w miejscu wypadku, pod tabliczką upamiętniającą to tragiczne wydarzenie oraz pod tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie I Liceum Ogólnokształcącego, przy ul. Brukowej 2.

75 rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Z okazji 75 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, Prezydent Miasta Białegostoku złożył pamiątkowy wieniec pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego.

Spotkanie z Białostocką Akademią Rodziny

Para Prezydencka spotkała się w piątek (19.09.) z członkami Białostockiej Akademii Rodziny na stadionie miejskim w Białymstoku O znaczeniu rodziny i polityce prorodzinnej z członkami Białostockiej Akademii Rodziny rozmawiali m.in. Para Prezydencka – Anna i Bronisław Komorowscy oraz Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Prezydent RP wspólnie z prezydentem Białegostoku zasadził Dąb Wolności

Parze Prezydenckiej w sadzeniu tego wyjątkowego drzewa towarzyszyli: Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku, Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego, Maciej Żywno, wojewoda podlaski oraz Ryszard Ziemblicki, dyrektor RDLP w Białymstoku.

Nowe policyjne radiowozy w Białymstoku

14 nowoczesnych samochodów otrzymali funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku. Nowe pojazdy są współfinansowane przez miasto Białystok

Wschodni Kongres Gospodarczy 2014 w Białymstoku

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku zgromadził ponad tysiąc gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i innych krajów Europy – polityków, przedstawicieli biznesu, ekspertów

Białystok - Aranżacja Muzeum Pamięci Sybiru

Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru rozstrzygnięty. Najlepszą propozycję wybrano spośród siedmiu zgłoszeń z kraju i zagranicy W środę (17.09) sąd konkursowy, któremu przewodniczył Jan Ołdakowski, dyrektor muzeum Powstania Warszawskiego, ogłosił wyniki konkursu na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru.

Białystok - Hołd ofiarom sowieckiej napaści

W rocznicę sowieckiego najazdu na ziemie polskie w 1939 roku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski upamiętnił ofiary stalinowskich represji i komunistycznej okupacji 17 września, w 75. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich na tereny Rzeczypospolitej, prezydent odwiedził miejsca upamiętniające polskie ofiary bolszewickiej agresji. Przed południem Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim i u stóp Pomnika-Grobu Nieznanego Sybiraka. O godz. 12.00 na Cmentarzu Wojskowym odbyły się główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz, duchowieństwa, służb mundurowych i środowisk kombatanckich.

XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

11 września odbył się XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Uroczystość ta ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Białystok nagrodzony za najlepsze inwestycje

Przebudowa Rynku Kościuszki w Białymstoku oraz przygotowanie terenów dla Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostały uznane za Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2014. Zdaniem ekspertów przyczyniły się one w dużym stopniu do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Rada Konsultacyjna konkursu wraz z redakcją należącego do Grupy PTWP serwisu Portalsamorzadowy.pl, wybrała dziesięć Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014. W radzie konkursu zasiedli doświadczeni samorządowcy, ekonomiści oraz eksperci. Przy ocenie projektów stosowali m.in. takie kryteria jak: prorozwojowość inwestycji, walory estetyczne, funkcjonalność i nowatorstwo, współpraca z lokalną społecznością przy projektowaniu, jak również aktywne gospodarowanie majątkiem.

Sprzątanie Świata w Białymstoku – Polska 2014

„Sprzątanie Świata – Polska 2014” – to wspólna lekcja poszanowania środowiska, która odbędzie się w Białymstoku w weekend, 19-21 września. W ten sposób uczestniczymy w promowaniu nieśmiecenia, prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi oraz zmniejszania negatywnego wpływu człowieka na środowisko

Domki dla owadów w Białymstoku

Dwa domki dla owadów zostały dziś ustawione Białymstoku. Pierwszy w Parku Planty a drugi w Akcencie ZOO w okolicy nowo wybudowanych wolier dla ptaków. Znajdą w nich schronienie takie stworzenia jak pszczoły, trzmiele i chrząszcze Domki są zbudowane z materiałów naturalnych. Zostały zamontowane w sąsiedztwie roślin owadopylnych i kwitnących w różnych okresach roku. U podstawy domków znajdują się kamienie polne, które dadzą też schronienie drobnym kręgowcom. Być może swój azyl znajdą tutaj np. jeże.

Białystok Samorządem Równych Szans 2014

Białystok już po raz drugi został laureatem ogólnopolskiego konkursu Samorząd Równych Szans. W tym roku miasto nagrodzono za projekt obejmujący trzy działania aktywizujące osoby niepełnosprawne: Warsztaty Symulacji Pracy, Sklep charytatywny i Trener Pracy

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2014/2015 w Białymstoku

We wtorek, 2 września 2014 r. w Pałacu Branickich uroczysta inauguracja rozpoczęła nowy rok szkolny Prezydent Białegostoku wręczył akty powierzenia stanowisk dyrektorom na kolejną kadencję oraz podziękowania dyrektorom kończącym pracę. Uczniowie i nauczyciele zostali wyróżnieni medalami oraz certyfikatami „Diligentiae - za pilność”.

Białystok upamiętnił rocznicę wybuchu II Wojny Światowej

1 września o godz. 12.00 w Białymstoku zabrzmiały syreny, przypominające o 75. rocznicy agresji niemieckiej na Polskę, która dała początek II Wojnie Światowej Rano przedstawiciele władz miejskich złożyli kwiaty na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada. Główne uroczystości w rocznicę wybuchu wojny rozpoczęły się w południe przy Pomniku Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku. Hołd obrońcom miasta i wszystkim żołnierzom września oddali kombatanci, przedstawiciele władz oraz służby mundurowe. Gdy umilkły syreny, Miejska Orkiestra Dęta prowadzona przez Franciszka Mocarskiego zagrała Hymn Państwowy.

Prezydent Białegostoku wręczył awanse najlepszym strażnikom

Na uroczystym spotkaniu w Pałacyku Gościnnym białostoccy strażnicy miejscy obchodzili swoje święto.Dzień Straży Miejskiej obchodzony jest corocznie 29 sierpnia, na pamiątkę uchwalenia w 1997 roku ustawy regulującej działalność straży gminnych. To każdorazowo okazja do wręczenia awansów dla najlepszych strażników.

Białystok - Wschód Kultury/Inny Wymiar rozpoczęty

Opera marionetkowa, przegląd filmów z muzyką na żywo, koncert muzyki elektronicznej, projekt „Wielka Synagoga Reaktywacja” – pierwsze wydarzenia z białostockiego festiwalu Inny Wymiar za nami. A to nie koniec atrakcji, Wschód Kultury potrwa do 31 sierpnia 2014 r.

Białystok - Msza Święta w intencji ofiar sowieckiej napaści

Wycofujący się z Białegostoku w roku 1920 Sowieci zdążyli jeszcze przed oddaniem miasta w polskie ręce zamordować 16 osób. Wśród nich znaleźli się białostoczanie różnych narodowości i różnych religii

Nowe wiaty rowerowe w Białymstoku

Właśnie rozpoczął się montaż nowych wiat rowerowych wraz ze stojakami na 10, 14 lub 20 jednośladów

94. rocznica bitwy białostockiej

W rocznicę największej bitwy w dziejach naszego miasta przedstawiciele białostockiego samorządu uczcili pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa białostocka była jednym z ostatnich akordów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Tu, w kilka dni po bitwie warszawskiej, polscy żołnierze odnieśli druzgocące zwycięstwo nad kilkukrotnie liczniejszym wrogiem. Według słów Józefa Piłsudskiego, była to rozstrzygająca, całkowita klęska 16. Armii sowieckiej.

Wystawa Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany” w Białymstoku

Usiądziesz na krześle z wbitymi gwoździami? A może sprawdzisz jak Twój łokieć przenosi dźwięki? Cokolwiek wybierzesz, zabawa gwarantowana. Zapraszamy do BPNT na najnowszą wystawę Centrum Nauki Kopernik „Umysł Przyłapany". To będzie premierowy pokaz w Białymstoku

Białystok - Wschód Kultury/Inny Wymiar na koniec wakacji

Po dwóch odsłonach tegorocznej edycji Wschodu Kultury w Rzeszowie i Lublinie, czas na odsłonę trzecią, w stolicy Podlasia. Ostatni weekend sierpnia w Białymstoku należy do festiwalu Inny Wymiar (28-31 sierpnia 2014 r.)

Rocznica Powstania w Białostockim Getcie

W sobotę 16 sierpnia, w 71. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Białostockim, nasze miasto upamiętniło bohaterów tego zrywu

Święto Wojska w Białymstoku

15 sierpnia minęły 94 lata od zwycięskiej bitwy warszawskiej, która zatrzymała agresję wojsk bolszewickich na Zachód. Białostoczanie uczcili Święto Wojska podczas uroczystości na Rynku Kościuszki

Białystok - Plaża miejska na Dojlidach zmienia się

Nowe wypożyczalnie sprzętu wodnego, z prysznicami i przebieralniami, pomosty, drewniane tarasy wokół wyspy czy miejsca kempingowe i na grilla – ośrodek na Dojlidach zmienia się i pięknieje. Już wybudowano restaurację, siłownię na świeżym powietrzu i przebieralnie

W Białymstoku odnaleziono fragmenty XVIII-wiecznej opery

Fundamenty XVIII-wiecznego opernhaus, czyli opery przy Pałacu Branickich odkryli archeolodzy z Muzeum Podlaskiego. Prace archeologiczne prowadzone są na zlecenie Miasta Białystok

Rekordowy lipiec BiKeRów

86 583 wypożyczenia, nawet 3 475 wynajmów jednego dnia, 4 233 nowe osoby, które zarejestrowały się do systemu i aż 3 547, które skorzystały z wypożyczalni po raz pierwszy. Lipiec na ulicach miasta należał do rowerzystów BiKeR!

Druga edycja festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar już za trzy tygodnie

W ubiegłym roku festiwal szczególnie uwypuklał kulturę tatarską, w tym roku Inny Wymiar Społeczności będzie poświęcony Białorusinom, których kultura stanowi bardzo ważny komponent życia społecznego i kulturalnego miasta i regionu.

Białystok-Hołd bohaterom walczącej Warszawy

W piątek 1 sierpnia minęło 70. lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Białystok oddał hołd bohaterom tragicznego zrywu okupowanej stolicy

Białystok wspiera młodych i zdolnych

34 uczniów białostockich szkół zostało wyróżnionych za innowacyjną myśl techniczną w 2014 roku. Łączna kwota stypendiów, przyznanych przez prezydenta Białegostoku, to 60 tysięcy złotych

The Guardian: Białystok wśród miast najlepszych do życia w Europie

Brytyjski dziennik The Guardian zapytał mieszkańców 79 miast z całej Europy odczucia wobec różnych aspektów życia. Respondentów pytano o zadowolenie z opieki zdrowotnej w mieście, czystości czy poziom poczucia bezpieczeństwa.

Białystok-Prezydent wyróżnił policjantów w dniu ich święta

Święto Policji białostoccy funkcjonariusze uroczyście obchodzili w Pałacyku Gościnnym. Wręczane były awanse, odznaczenia i nagrody

Wykonanie budżetu Białegostoku po pierwszej połowie 2014 r.

Nadwyżki zamiast deficytu, brak nowych kredytów i dodatkowe wolne środki po 2013 r. – tak, skrótowo, można opisać sytuację budżetową Białegostoku po pierwszej połowie 2014 r.

Białystok – Miejsca z Historią

Białostoczanie i turyści mogą już korzystać z nowej aplikacji webowej oraz unowocześnionej wersji aplikacji mobilnej: Białystok – Miejsca z Historią. Aplikacje umożliwiają poznanie międzywojennego Białegostoku

Unikalne na światową skalę urządzenie dostępne w BPN-T

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym powstaje Laboratorium Obrazowania Medycznego (LOM) z pracownią izotopową klasy II. Laboratorium wyposażane będzie w innowacyjną na skalę światową aparaturę diagnostyczną - skaner PET/MR (aparat Biograph mMR, 3.0 Tesla firmy Siemens) – połączenie pozytonowej tomografii emisyjnej z rezonansem magnetycznym

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku

Najważniejsze dla gospodarki Polski Wschodniej kwestie, rola i potencjał regionu w relacjach między Wschodem i Zachodem Europy, dwa dni debat, tysiąc gości z kraju i z zagranicy, przedstawiciele biznesu, politycy, eksperci – już za dwa miesiące Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku

Białystok - Zmiany w Lesie Zwierzynieckim

Nowe ścieżki spacerowe, biegowe, rowerowe, utwardzenie tych już istniejących, nowe latarnie, ławki – to zmiany jakie, już wkrótce, czekają Las Zwierzyniecki w Białymstoku. Ma być wygodniej, bezpieczniej i ładniej!

Podlascy policjanci świętowali w Białymstoku

W 95. rocznicę utworzenia Policji Państwowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski złożył życzenia wszystkim miejskim i wojewódzkim funkcjonariuszom

Białystok - Dotacje na wspieranie kultury fizycznej i sportu w II półroczu 2014 roku

89 organizacji pozarządowych otrzyma finansowe wsparcie na realizację przedsięwzięć wspierających i upowszechniających kulturę fizyczną oraz rozwój sportu w Białymstoku. Łączna kwota dofinansowania to 2,3 ml zł

O Białostockiej Karcie Dużej Rodziny

Białystok znalazł się wśród miast wyróżnionych za wprowadzenie Karty Dużej Rodziny i włączenie się w budowanie dobrego klimatu dla rodzin w Polsce

Pierwszy miesiąc BiKeRa w Białymstoku

W pierwszym miesiącu zarejestrowało się dokładnie 18 156 użytkowników, w tym 8 961, którzy przynajmniej raz wypożyczyli rower. Całkowita liczba sięgnięć po rowery miejskie wynosi obecnie 76 261. Dotychczasowy rekord dzienny wypożyczeń został ustanowiony 10 czerwca (wtorek), kiedy mieszkańcy Białegostoku wynajmowali rowery aż 3 650 razy. Najaktywniejszy rowerzysta ma na koncie 145 wypożyczeń.

Niecodzienni goście u prezydenta Białegostoku

Polskie dzieci z Białorusi, które do Białegostoku przyjechały w ramach akcji „Lato z Polska”, spotkały się w czwartek 3 lipca z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim

Budżet Partycypacyjny 2015 w Białymstoku – koniec głosowania

W głosowaniu na 56 projektów z Budżetu Partycypacyjnego 2015 wzięło udział ponad 48,9 tysięcy osób. 40 148 osób wypełniło formularz elektroniczny a papierowy – 8 812
stat4u