SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Uniwersytet Gdański – największa uczelnia na Pomorzu – rozpoczęła rok akademicki 2016/2017

Nowy rok akademicki 2016/2017 na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna ponad 30 000 studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych oraz 1700 nauczycieli akademickich. Na pierwszy rok studiów uczelnia przyjęła ponad 11 500 studentów. 3 października 2016 roku odbyła się inauguracja roku akademickiego na największej na Pomorzu uczelni wyższej.

Spotkanie poselskie w Gościcinie

W poniedziałkowy wieczór 3 października posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk spotkała się z mieszkańcami Gościcina. Spotkanie odbyło się na terenie Parafii rzymskokatolickiej pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy a organizatorem było miejscowe Koło Radia Maryja któremu przewodzi Zyta Zdzitowiecka

Uroczystości w rocznicę niemieckiego mordu na Polakach w Lasach Piaśnickich

W niedzielę 2 października w Sanktuarium Piaśnickim odbyły uroczystości upamiętniające zamordowanie kilkunastu tysięcy Polaków w 1939 r. Miejsce kaźni której dopuścili się Niemcy w pierwszych miesiącach wojny, nazywane bywa "Pomorskim Katyniem"

Sanktuarium Piaśnickie- list Beaty Szydło do uczestników uroczystości

"Nie wolno milczeć wobec popełnianych zbrodni" napisała premier Beata Szydło do uczestników uroczystości które odbyły się 2 października 2016 roku w Sanktuarium Piaśnickim. List ten odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich. /Wideo/

Ks. Jerzy Więcek Kapelanem Służby Cywilnej oraz Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej

Dekretem Metropolity Gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia - ksiądz kanonik Jerzy Więcek objął stanowisko Kapelana Służby Cywilnej oraz Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej. Dziś w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim kapelan spotkał się z dyrektorami i szefami służb zespolonych. – Służę pomocą wszystkim, którzy tego wsparcia potrzebują – podkreślał, dziękując za przyjęcie i mianowanie.

Bądź jak Williams, Zimmer albo Dębski

Gdyńska Szkoła Filmowa wkracza na nowy poziom edukacji. Właśnie ruszyła rekrutacja do zajęć z komponowania muzyki filmowej. Zajęcia poprowadzi niekwestionowany maestro polskiej muzyki filmowej - Krzesimir Dębski.

Spotkanie Ludzi Pióra

28 września w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w ramach Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego odbyło się „IV Jesienne Spotkanie Ludzi Pióra Ziemi Wejherowskiej”/Galeria zdjęć/

Wojewoda spotkał się z Ambasadorem Kanady

Ambasador Kanady Stephen de Boer był dziś gościem Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego. Rozmowa dotyczyła współpracy polsko - kanadyjskiej i możliwości jej rozszerzenia

77. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne - państwo, którego próżno by szukać w innych krajach Europy. W polskich ruchu oporu działało około 200 tysięcy ludzi. To członkowie Służby Zwycięstwu Polsce, Związku Walki Zbrojnej i wreszcie Armii Krajowej. Dziś mija 77. lat od utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów.

Chińska delegacja na Pomorzu

Z czterodniową wizytą w Polsce przebywa delegacja Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin z jej wiceprzewodniczącym Wang Jiarui na czele. Dziś członkowie delegacji przyjechali do Gdańska. Gości przywitał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Żołnierze Armii Krajowej uhonorowani medalami

Z nadania Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - 33 członków Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zostało uhonorowanych medalami pamiątkowymi „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”, pięcioro zaś Medalami „Pro Patria”. Odznaczenia wręczył Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich. Uroczystość odbyła się 23 września w Sali Herbowej Urzędu Miasta Sopotu.

Młodzieżowa Rada Gminy Kwidzyn w urzędzie

Spotkanie z wojewodą Dariuszem Drelichem, wizyta w Centrum Zarzadzania Kryzysowego i biurze prasowym – to tylko niektóre elementy wizyty Młodzieżowej Rady Gminy Kwidzyn w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Cel – przede wszystkim pogłębienie wiedzy o tym, jak funkcjonuje urząd, o czym może decydować wojewoda i jak to określiła przewodnicząca rady Ela Ciszek– podglądanie życia dorosłych młodymi oczyma.

Port Gdynia inwestuje w dalszy rozwój

Port Gdynia aspiruje do miana drugiego w Polsce głębokowodnego portu kontenerowego. Taki cel został jednoznacznie określony w Strategii Rozwoju Portu Gdynia do 2027 roku. Zgodnie z tym założeniem trwa dostosowywanie parametrów infrastruktury portu do prognozowanych wielkości i typów statków. Stawką jest możliwość przyjmowania w Gdyni największych statków kontenerowych, masowych i pasażerskich zawijających na Bałtyk.

Powiatowy Zlot Uniwersytetu Trzeciego Wieku

23 września odbył się III Zlot Seniorów Powiatu Wejherowskiego „Jesień Wejherowska 2016”. Zlot zorganizowała Sekcja Turystyki Pieszej Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku/Galeria zdjęć/

Otwarcie nowej hali w Przywidzu

Założenie jest takie, że hala przy zespole szkół w Przywidzu ma służyć wszystkim mieszkańcom. I uczniom, i miłośnikom sportu i szeroko rozumianej kultury

Diverse Night of the Jumps-konferencja prasowa

22 września w Ergo Arenie odbyła się konferencja prasowa Mistrzostw Świata we Freestyle Motocrossie – Diverse NIGHT of the JUMPs.

II Konkurs Wiedzy o Historii Wejherowa im. Reginy Osowickiej.

Jeszcze do 30 września można zgłaszać swój akces do konkursu którego pomysłodawcą jest radny miasta Wejherowa Marcin Drewa.

Odsłonięcia Tablicy Memoriałowej w wejherowskiej kolegiacie

Tablica Memoriałowa zostały ufundowana z inicjatywy Stowarzyszenia Sympatyków i Byłych Żołnierzy Zawodowych Jednostki Wojskowej z Wejherowa /Galeria zdjęć/

Wizyta na Oddziale Pediatrii szpitala Copernicus

Wysoko wyspecjalizowana kadra niosąca pomoc najmłodszym pacjentom, nowoczesne wyposażenie , kolorowe ściany – to obraz Oddziału Pediatrii szpitala Copernicus, kierowanego przez prof. Barbarę Kamińską. Dziś klinikę odwiedził Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wystawy

41. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni będą towarzyszyły wystawy tematyczne, zarówno plenerowe, jak i w obiektach festiwalowych. Serdecznie Państwa na nie zapraszamy od 19 do 24 września 2016 roku.

Rozwój energetyki jądrowej. Seminarium w Gdańsku

Rozwój energetyki jądrowej w Polsce i Japonii, zagadnienia akceptacji społecznej i rozwój zasobów ludzkich w obszarze energetyki jądrowej – to tematy przewodnie gdańskiego seminarium. Uczestniczy w nim wojewoda Dariusz Drelich.

Okręty NATO w Gdyni

W piątek do Gdyni z wizytą roboczą wpłynęły trzy okręty wojenne które wchodzą w skład Stałego Zespołu Okrętów NATO SNMG1.

ORP Gen. T. Kościuszko kończy misję i wraca do Gdyni

Fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko kończy swoją dwumiesięczną misję na Morzu Śródziemnym, Egejskim oraz Czarnym, której celem była ochrona południowych granic NATO. W piątek, 16 września, o godz. 10:00, okręt powrócił do portu wojennego w Gdyni.

2 urodziny Stacji Kultura Biblioteka Główna

Stacja Kultura w Rumi we wrześniu obchodzi swoje drugie urodziny. Główne uroczystości odbyły się 14 września

Wizyta delegacji z Łotwy

Reprezentanci łotewskiego powiatu Daugavpils, goszczący z dwudniową wizytą na Pomorzu, spotkali się dziś z Dariuszem Drelichem. Wojewoda mówił m.in.o organizacji polskiego samorządu, czym są i jakie kompetencje pozostają w gestiach gmin czy powiatów i jaka jest rola administracji państwowej. Goście pytali o kompetencje wojewody i organizację wyborów.

Słupsk. Komunikacja kolejowa i drogowa w Pomorskiem

Program przebudowy dróg, potrzeby i kierunki komunikacji kolejowej w województwie pomorskim – to temat konferencji zorganizowanej w słupskiej delegaturze Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Gospodarzem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskich kolei, samorządów i powiatów był Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Malbork. Masowy grób ofiar wojny - odsłonięcie tablicy

Na mogiłę natrafiono podczas prac rozbiórkowych na terenie przeznaczonym pod budowę hotelu. Według IPN w zbiorowej mogile (ponad 2 tysiące ofiar) w Malborku, poza niemieckimi mieszkańcami tego miasta, mogli zostać pochowani także uciekinierzy z Prus Wschodnich

Podpisanie umowy na remont Katedry

Dziś(9 września) w Wirydarzu Dawnego Opactwa Cysterskiego w Pelplinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie projektu pn. "Bazylika Katedralna w Pelplinie - renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej".

Ambasador Ukrainy spotkał się z Wojewodą

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia był dziś gościem Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego. Obywatele Ukrainy licznie przybywający na Pomorze w celu podjęcia tu pracy oraz bardzo dobre relacje Wojewody z Konsulem Ukrainy w Gdańsku, który towarzyszył Ambasadorowi, to główne tematy poruszone na dzisiejszym spotkaniu.

BIZNESMEN Z CHOJNIC ZATRZYMANY PRZEZ CBŚP ZA WYŁUDZENIE NIERUCHOMOŚCI WARTYCH PONAD 23 MLN ZŁOTYCH

Funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zatrzymali w Chojnicach 41-letniego mężczyznę, który wyłudził 3 nieruchomości warte 23 mln złotych. Mężczyzna nie zamierzał zapłacić poprzednim właścicielom za ich zakup. Policjanci, podczas przeszukania mieszkania znaleźli ukryte za kabiną prysznicową pieniądze – ponad 530 tys. zł i 71 tys. euro. Marcin Ł. usłyszał zarzuty oszustwa dotyczącego mienia znacznej wartości i prania pieniędzy. Został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności.

Wernisaż Hanny Haponiuk I koncert gitarowy Artura Szyszkowskiego

Z udziałem wicestarosty wejherowskiego Witolda Reclafa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie miała miejsce wystawa prac uznanej malarki, pochodzącej z Rumi Hanny Haponiuk. Wystawie towarzyszył koncert gitarowy. Wernisaż odbył się w piątkowe popołudnie 9 września /Galeria zdjęć/

Wrześniowe lato nad morzem

Najstarsi Kaszubi nie pamiętają tak zimnego i deszczowego lata i tak ciepłego września.Karwia , Jastrzębia Góra i Władysławowo oblegane przez turystów. /Galeria zdjęć z 9 września /

Spotkanie z przewodniczącym gminy żydowskiej

Wojewoda Dariusz Drelich spotkał się z Michałem Sametem, przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku i wiceprzewodniczącym Michałem Ruckim. Rozmowa dotyczyła możliwości zabezpieczenia cmentarza żydowskiego w Gdańsku Chełmie, na którym doszło do dewastacji pomnika nagrobnego rabina Elchanana Aszkenazego.

Jurorzy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

41. Festiwal Filmowy w Gdyni przedstawia skład jury: Konkursu Głównego, Konkursu Inne Spojrzenie, Konkursu Młodego Kina oraz Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych:

Zakochaj się w regionie czyli o Kaszubach w Rumi

W rumskiej Stacji Kultury w środę 7 września odbyły się ciekawa prelekcja i wystawa malarstwa dotyczące regionu Kaszub./Galeria zdjęć/

Dekomunizacja na Pomorzu. Konferencja wojewody i IPN

Ustawie o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej – poświęcona była dzisiejsza konferencja Wojewody Pomorskiego i IPN pt.” Dekomunizacja na Pomorzu” przygotowana dla samorządowców.

Narodowe czytanie "Quo Vadis" w Parku Oliwskim

Dopisała zarówno publiczność jak i pogoda. W ciepłym wrześniowym słońcu, przed Pałacem Opatów w Parku Oliwskim, wybrane fragmenty „Quo Vadis” - czytali dziś zaproszeni przez Wojewodę Pomorskiego Dariusza Drelicha goście.

Narodowe czytanie Sienkiewicza w Wejherowie

Cała Polska czytała Sienkiewicza i Wejherowo też.Na Placu Jakuba Wejhera, odczytano fragmenty powieści "Quo Vadis" Przed występem list od prezydenta RP odczytał radny Marcin Drewa a krótkie wprowadzenie przedstawiła Danuta Balcerowicz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej./Galeria zdjęć/

Koncert orkiestry wojskowej w Wejherowie

Przy pełnej sali w Pałacu Przebendowskich w niedzielę 4 września wystąpiła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej /Galeria zdjęć/

Narodowe czytanie

4 wrześnie w Redzie w ramach "Narodowe czytanie" fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza " Quo Vadis" czytała aktorka Katarzyna Figura.

77. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof

Liczbę ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 65 000, wśród nich około 28 000 to więźniowie narodowości żydowskiej. Około 23 000 zmarłych to ofiary obu ewakuacji KL Stutthof. Dziś mija 77. lat od pierwszego transportu więźniów do obozu. W rocznicowych uroczystościach bierze udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

„Lux in Oriente – Lux ex Oriente”

W Muzeum Narodowym w Gdańsku od 24 lipca można oglądać wyjątkową wystawę – „Lux in Oriente – Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Zobaczyć można na niej m.in. Dagome iudex – najstarszy zachowany dokument, w którym jest mowa o państwie polskim. W wernisażu, który odbył się 23 lipca w Dworze Artusa wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Rudno. Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Wszystkim tworzącym społeczność szkolną województwa pomorskiego przekazuję serdeczne wyrazy pamięci i podziękowania za Państwa troskę o wysoki poziom kształcenia i wychowania kolejnych pokoleń – napisała w liście premier Beata Szydło, który podczas dzisiejszej ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie odczytał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

Godzina 4.45, 1 września 1939 roku. Działa niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" zostają skierowane na Westerplatte. Rozpoczyna się kataklizm II wojny światowej, która pochłonie ponad 70 milionów ofiar. W 77. rocznicę wybuchu wojny bohaterom pokłonili się Prezydent RP, Premier RP, Wojewoda Pomorski, przedstawiciele rządu, samorządu, środowisk kombatanckich i mieszkańcy Pomorza.

Szef MSWiA o incydencie w Gdańsku: Policja zachowała się prawidłowo

Policja zachowała się prawidłowo, dlatego że zapobiegła eskalacji konfliktu – powiedział minister Mariusz Błaszczak odnośnie incydentu, który miał miejsce w niedzielę pod gdańską Bazyliką podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”

Uczcili pamięć Anny Walentynowicz

Beata Szydło i Piotr Duda złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem śp. Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu. Na uroczystości obecni byli także Janusz Śniadek, prezes IPN dr Jarosław Szarek, były wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Andrzej Gwiazda, związkowcy ze Stoczni Gdańskiej oraz syn i wnuk Janusz i Piotr Walentynowicz.

Obchody wydarzeń Sierpnia 80 w Gdyni

Jak co roku uroczyście obchodzono w Gdyni rocznicę porozumień sierpniowych. Złożono kwiaty pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r. przy al. Solidarności a następnie w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. wręczono honorowe odznaczenia za odwagę walki o godność i wolność w sierpniu 1980 roku./Galeria zdjęć/

Obchody rocznicy Sierpnia 80 w Wejherowie

31 sierpnia obchodzono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych z roku 1980. Była msza św odprawiona przez dziekana ks. prałata Daniela Nowaka, było też złożenie wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą Solidarności./Galeria zdjęć/

Inka i żołnierze niezłomni – wystawa w urzędzie

Do końca września w holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie można oglądać wystawę prac poświęconą żołnierzom niezłomnym - autorstwa Agnieszki Marszk . Płotna – to nie tylko praca dyplomowa absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ale też ukłon w stronę bojowników podziemia antykomunistycznego i historii rodziny artystki.

500 plus: przed pierwszym dzwonkiem

644 923 310 złotych – to kwota, którą (od kwietnia do 29 sierpnia) Wojewoda Pomorski przekazał gminom i powiatom na realizację programu Rodzina 500 plus. Z danych Wydziału Polityki Społecznej PUW wynika, że pieniądze przeznaczane były głównie na opłaty za mieszkanie, żłobek, przedszkole, ubrania, szkolne wyprawki a także na wypoczynek na obozach i koloniach. Zmniejszyła się jednocześnie liczba rodzin ubiegających się o zasiłki z pomocy społecznej.

Pokaz specjalny filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego

Jednym z pokazów specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie projekcja filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. Pokaz filmu odbędzie się w Multikinie, 21 września 2016 roku o g. 17:00.

Uroczyste przekazanie darowizny na rzecz Hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni

75 000 złotych zebrane przez uczestników pierwszych charytatywnych regat żeglarskich „PHN-GDYNIA VIP RACING 2016", przekazane zostało na rzecz gdyńskiego Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań".

Dożynki w Gminie Choczewo

W sobotę 27.08.2016 r. rolnicy i mieszkańcy Gminy Choczewo podziękowali za tegoroczne plony

Cześ i chwała Bohaterom- manifestacja w Gdańsku

W niedzielę 28 sierpnia tłumy manifestowały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i na ulicach aby pożegnać Inkę i Zagończyka. Przyjechali z całej Polski a nawet z zagranicy. Było sporo młodzieży, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń patriotycznych. /Zobacz nagranie video/

Kondukt pogrzebowy Inki i Zagończyka

W dniu 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał kondukt pogrzebowy który wyruszył z kościoła Najświętszej Maryi Panny na Cmentarz Garnizonowy!/Zobacz nagranie video/

Cała Polska żegnała Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 28 sierpnia tłumy czekały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aby pożegnać Inkę i Zagończyka. Przyjechali z całej Polski a nawet z zagranicy. Było sporo młodzieży, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń patriotycznych. /Galeria zdjęć/ Posłuchaj też przejmującej piosenki o śmierci INKI !

Uroczysta msza św w intencji "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku

W niedzielę 28 sierpnia w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta msza żałobna w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Obecny był prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu , posłowie, senatorowie , ministrowie, duchowni ,wojskowi oraz Polacy którzy zjechali do Gdańska z całej Polski /Zobacz zdjęcia i film/

Pogrzeb Inki i Zagończyka

W niedzielę 28 sierpnia tłumy czekały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aby pożegnać Inkę i Zagończyka /Galeria zdjęć/

Powiatowy Dzień Sportu w Wejherowie

W sobotę 27 sierpnia z udziałem starościny Gabrieli Lisius odbył się w Parku Miejskim festyn sportowy. /Galeria zdjęć/

Śledzie wyszły z wody!

27 sierpnia 2016 roku odbył się XVI marsz z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. Tradycyjnie w marszu wzięło 100 osób a zwycięzcą został każdy uczestnik./Galeria zdjęć i film/

Komisja Krajowa w Gdańsku. Będzie nowy Tygodnik Solidarność

Od złożenia kwiatów pod „Pomnikiem poległych Stoczniowców” rozpoczął się w Gdańsku drugi dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W pierwszym dniu Komisja podjęła kilkanaście decyzji wewnątrzzwiązkowych. W drugim dniu odbyła się część uroczysta z okazji 36. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Jakub Farinde komisarzem Gminy Sztutowo

Wojewoda Dariusz Drelich wręczył dziś, podpisane przez Premier Beatę Szydło, powołanie do pełnienia funkcji Wójta Gminy Sztutowo - Jakubowi Farinde. Wniosek Wojewody Dariusza Drelicha, przekazany za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskał aprobatę Premiera i z dniem dzisiejszym Jakub Farinde będzie pełnił funkcję komisarza w gminie po śmierci wójta.

Piknik patriotyczny w Gdańsku

Forum Młodej Prawicy organizuje w sobotę 27 sierpnia w godz. 11-19 koło historycznej Sali BHP I Gdański Piknik Patriotyczny.

Śledzie pomaszerują po raz XVI

100 uczestników, 12,5 km do przebycia w tym 4,5 godziny brnięcia w morskiej wodzie a na koniec solony śledź. W sobotę 27 sierpnia z miejscowości Kuźnica na półwyspie helskim wyruszy XVI edycja „Marszu Śledzia”. Jest to jedyny w Polsce i na Świecie marsz pieszy przez morze, a konkretnie przez środek Zatoki Puckiej. Jak zawsze zapowiada się wyśmienita zabawa w świetnym towarzystwie.

Nowatorski zabieg zespołu prof. Czauderny

Wczoraj w szpitalu im. M. Kopernika zespół Profesora Piotra Czauderny po raz pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg HIPEC u małego pacjenta.

Nowe karetki w Pruszczu Gdańskim

Wojewoda Dariusz Drelich wziął dziś (17 sierpnia) udział w uroczystości poświęcenia 5 nowych ambulansów, zakupionych przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim.

Zespol Troczanie z Litwy w Wejherowskie Filharmonii

Zespół „Troczanie” jest polskim ludowym zespołem z Wileńszczyzny. W repertuarze ma wiele tańców polskich oraz litewskich. /Galeria zdjęć i film/

Filmowe wspomnienia: Andrzej Kondratiuk, Piotr Łazarkiewicz

Osobną częścią programu tegorocznego Festiwalu są filmowe wspomnienia. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni przypomni sylwetki i dorobek polskich nieżyjących reżyserów: Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Kieślowskiego oraz Piotra Łazarkiewicza i Andrzeja Kondratiuka. Dzisiaj prezentujemy dwa szczególne dla nas tytuły z cyklu Pokazów specjalnych.

Tripulacion Cubana w Wejherowskim Parku

W niedzielę 14 sierpnia miał miejsce niecodzienny koncert zespołu kubańskiego muzyka Reia Ceballo./Galria zdjęć/

„Inka” i Zagończyk” spoczną 28 sierpnia w Gdańsku

Bohaterów nie chowa się po cichu. Przywracamy Żołnierzom Wyklętym należną im cześć i pamięć - podkreślili dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, poświęconej planowanym uroczystościom pochówku Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Kenijczyk zwycięzcą Energa Maratonu Solidarności

Kenijczyk Kipkorir Wycliffe Biwot wygrał XXII Energa Maraton Solidarności. Wyprzedził swojego rodaka, Joela Maina Mwangi. Najlepszy z Polaków, Grzegorz Gronostaj, zajął 7. miejsce

Odpust Wniebowzięcia NMP w Wejherowie

W sierpniową sobotę 14 i w niedzielę 15-tego odbył się odpust, nabożeństwa i poświęcenie ziół /Galeria zdjęć/

GMINA CHOCZEWO ZAPRASZA TURYSTÓW

Choczewo to urocza i przyjazna turystom gmina sąsiadująca z Morzem Bałtyckim i słynąca z wielu atrakcji oraz z rozwijającej się agroturystyki.

CHOCZEWO RYBĄ I PIASKIEM PISANE

13 sierpnia w gościnnych progach Restauracji "Szlacheckie Gniazdo" w Kopalinie w Gminie Choczewo odbył się festyn pn. "Choczewo rybą i piaskiem pisane", który zakończył II edycję Zawodów Surfcastingowych odbywających się 12 i 13.08 na plaży w Lubiatowie, w których brała udział kadra polski w surfcastingu.

Otwarcie "kapsuły czasu"

Nowa aranżacja historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przywracająca jej wygląd z czasu podpisania porozumień sierpniowych otwarta. To swoista kapsuła czasu, która przeniesie nas do roku 1980 – przekonuje zarządca sali Mateusz Smolana.

Obchody Dnia Internowanego w Gniewinie

W niedzielne popołudnie 14 sierpnia 2016 roku w obiektach Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody 36 rocznicy Sierpnia i powstania Solidarności oaz Dnia Internowanego. Organizatorem była Irena Siudek, kierownik oddziału NSZZ Solidarność w Wejherowie oraz przedstawiciel byłych więźniów Strzebielinka Maciej Kuczyński.

W Strzebielinku upamiętniono represjonowanych więźniów stanu wojennego

Ponad sto osób wzięło udział w złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą znajdującą się na ścianie budynku dawnego więzienia w Strzebielinku k. Gniewina. Obecni byli dawni więźniowie, władze NSZZ Solidarność z Krzysztofem Doślą na czele, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości , władze samorządowe, mieszkańcy. /Galeria zdjęć/

Próby morskie ORP Kormoran

W środę 10 sierpnia br. rozpoczął się kolejny etap prób morskich niszczyciela min Kormoran, podczas których zweryfikowane zostaną podstawowe parametry okrętu, w tym: układu napędowego, systemu nawigacyjnego oraz urządzeń pokładowych

„Wojny Piasku” w Wejherowie

W piątkowy wieczór 12 sierpnia na Placu Wejhera odbył się niecodzienny pokaz. Poprzedził on 90 rocznicę występu Teatru Reduta w Wejherowie i spektakl „Książę Niezłomny” który miał miejsce w Filharmonii Kasubskiej /Galeria zdjęć i film/

BALTICA EQUESTRIAN SUMMER TOUR 2016

Letnia edycja Międzynarodowych Zawodów w skokach przez przeszkody Baltica Equestrian Tour 2016 już trwa.

CBA weszło do gdańskiego magistratu!

Dziś w godzinach przedpołudniowych w Urzędzie Miejskim zawitała ekipa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

KWP w Gdańsku. Wojewoda wręczył odznaczenia

Dzisiaj (10 sierpnia) w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnią Służbę, odznak „Zasłużony Policjant”, Medali za „Zasługi dla Policji” oraz aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Odznaczenia państwowe w im. Prezydenta RP wręczył wojewoda Dariusz Drelich.

Inwestycje kolejowe na Pomorzu

Lepszy dostęp do portów morskich oraz krótsze podróże w regionie – to główne efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie pomorskim. Inwestycje kolejowe na Pomorzu za 6 mld zł ułatwią podróże oraz dostęp do Portu Gdańsk - zapowiedzieli dziś podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Kazimierz Smoliński,wiceminister infrastruktury i budownictwa, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel.

Kogo to obchodzi?” Refleksje z nad morza.

W tym roku miałam szczęście spędzić kilka dni nad morzem. Naszym bałtyckim. Na widok wodnego bezkresu przypomniały mi się słowa hymnu Marynarki Wojennej: Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo na dnie (…) z honorem lec.

Prof. Grzegorz Raczak został posłem

Na miejsce w Sejmie zwolnione przez Andrzeja Jaworskiego z PiS , wszedł następny kandydat z największą ilością głosów czyli Grzegorz Raczak. Zaprzysiężenie nowego posła miało miejsce 6 czerwca . Przypominamy wywiad z okresu kampanii wyborczej która miała miejsce w 2015 roku

Zbierali podpisy i przekonywali

6 sierpnia członkowie Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” przeprowadzili zbiórkę podpisów pod projektem Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodowym projekcie naukowym dotyczącym migracji dzieci i młodzieży w Ameryce Łacińskiej

Dr Aleksandra Wierucka z Katedry Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UG i dr Fina Carpena-Mendez z Oregon State University w USA poprowadzą wspólnie międzynarodowy projekt naukowy w ramach grantu NCN „Polonez 1”. Celem projektu jest zbadanie, jakie istnieją strategie rozwojowe młodzieży w Ameryce Łacińskiej w dobie ekonomicznej i kulturowej globalizacji. Badaniu podlegać będą także strategie podejmowane przez młodych ludzi w celu zapewnienia sobie lepszej przyszłości, szczególnie w kontekście ich postępującej integracji z ekonomią międzynarodową.
stat4u