SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Wojewoda na posiedzeniu WRDS

Realizacja strategii rozwoju województwa oraz regionalnych programów strategicznych, zatrudnianie cudzoziemców w Pomorskiem, plan pracy WRDS na 2017 rok – tym m.in. tematom poświęcone było dzisiejsze spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Uczestniczył w nim Dariusz Drelich, wojewoda pomorski..

"Festiwal Serc" w Wejherowie

W niedzielę 29 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej odbył się koncert charytatywny dla Julki i Wiktorii. Wiktoria choruje na mukowiscydozę, a Julka potrzebuje pieniędzy na rehabilitację. /Galeria zdjęć/

WIĘCEJ INSTRUKTORÓW STRZELAŃ POLICYJNYCH

Kandydaci na instruktorów strzelań policyjnych kształcą się w słupskiej Szkole Policji. Po części teoretycznej, słuchacze prowadzą w tym tygodniu zajęcia na osiach strzeleckich z wykorzystaniem ostrej amunicji. Na zakończenie miesięcznego szkolenia czekają ich kilkudniowe egzaminy.

Co piszczy w Gdyni?

Gdynia to piękne i nowoczesne miasto. Nie mniej i tu zdarzają się spory i kontrowersje. Jeżeli chciałbyś wyrazić swoją opinię to zapraszamy >>>

Nagroda Heweliusza dla prof. Kazimierza Darowickiego

Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych za rok 2016 uhonorowano prof. Kazimierza Darowickiego, chemika z Politechniki Gdańskiej. Laureat jest specjalistą w dziedzinie elektrochemii oraz korozji.

Urodziny J.Heweliusza - widowisko plenerowe

Urodziny Heweliusza to plenerowe przedstawienie upamiętniające życie astronoma, gdańszczanina Jana Heweliusza .Związane jest to ze świętem Gdańskiej Nauki w dniach 28.01- 4.02.

Pomorskie. Noworoczne spotkanie korpusu konsularnego

Andrzej Khantak, wieloletni konsul honorowy Wielkiej Brytanii otrzymał nominację na stanowisko ambasadora Rzeczypospolitej w Republice Południowej Afryki.- To wyjątkowa chwila dla całego środowiska dyplomatycznego naszego województwa - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Pomorski Nobel dla profesora Jerzego Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016

Profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego, znakomity prawnik i filozof, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za „Teorię trudnych przypadków w prawie”.

„Handel ludźmi ” - wystawa w PUW

Zjawisku handlu ludźmi poświęcona jest wystawa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a otwarta dziś w holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. To umieszczone na 6 planszach historie ludzi wykorzystanych do pracy przymusowej, żebractwa i prostytucji.

Wdrożenie reformy oświaty

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i wicekurator oświaty Marek Strociak odpowiadali dziś na pytania dziennikarzy dotyczące dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, przygotowania samorządów, zatrudnienia nauczycieli czy finansowania oświaty w Pomorskim.

Adamowicz nie chce Wyszkowskiego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO) sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do nowej Rady Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Każdy z członków założycieli ma suwerenne prawo zgłaszania swoich kandydatów i sprzeciw Adamowicza jest niedopuszczalny, komentuje Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

Programy wojewódzkie z dofinansowaniem

4 976 000 złotych - to wysokość dotacji celowej, którą Wojewoda Pomorski w 2017 roku przekaże na finansowanie operacji realizowanych w ramach pomocy technicznej (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020) Województwu Pomorskiemu.

Odkrycia archeologiczne badaczy Uniwersytetu Gdańskiego na wyspie Bornholm

Po raz kolejny ekipa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego wróciła na wyspę Bornholm. Tym razem doktoranci Karolina Czonstke i Bartosz Świątkowski wraz ze współpracownikami z Bornholms Museum zbadali Nørre Sandegård Vest – jedno z najbogatszych cmentarzysk w Danii, na którym spoczywali przedstawiciele lokalnej elity, prawdopodobnie część królewskiej świty. Badacze obecnie zajmują się opracowywaniem znalezisk.

Dr Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego prezesem Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

Dr Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego objęła stanowisko prezesa Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (Polish American Historical Association, PAHA) na kadencję 2017-2018. PAHA jest amerykańską organizacją naukową, której misją jest prowadzenie i promocja badań nad Polonią amerykańską – jej historią, kulturą, a także dziejami migracji i polskiej diaspory w ujęciu porównawczym

Sentymentalny koncert w Choczewie

Z udziałem wicestarosty wejherowskiego Witolda Reclafa oraz wójta Wiesława Gębki w sali widowiskowej Urzędu Gminy odbył się koncert pieśni kresowych i rosyjskich w wykonaniu Aleksandry Łasińskiej której akompaniowała Malwina Sarzyńska. /Galeria zdjęć i film/ »

Piknik militarny w Gdyni

Nawet łódź podwodną można było zwiedzić w sobotę 14 stycznia na Skwerze Kościuszki podczas pikniku militarnego dla mieszkańców województwa pomorskiego. Obecna była min. eurodeputowana Anna Fotyga, wojewoda Dariusz Drelich i poseł Janusz Śniadek /Galeria zdjęć/

Choczewo zaprasza na koncert

W sobotę 14 stycznia w budynku Urzędu Gminy odbędzie się niecodzienny koncert muzyki kresowej i rosyjskiej w wykonaniu studentek pierwszego roku; Malwiny Sarzyńskiej i Aleksandry Łasińskiej.

Pomorska Policja podsumowała miniony rok

Podsumowanie wyników pracy policjantów w minionym roku i omówienie zadań na 2017 rok zdominowało dzisiejszą ( 11 stycznia ) odprawę kadry kierowniczej garnizonu pomorskiego. Gościem spotkania był Dariusz Drelich, wojewoda pomorsk

Gdyńska Trójka liderem szkół średnich na Pomorzu

III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni ponownie zostało liderem wśród szkół ponadgimnazjalnych w województwie pomorskim, z 7. miejscem w Polsce. To dane z najnowszego, Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2017", którego wyniki poznaliśmy 10 stycznia. Gdyńska Trójka po raz 19. z rzędu okazała się najlepszą szkołą na Pomorzu.

Uroczysty opłatek wejherowskiego PiS

9 stycznia 2017 roku z udziałem posłów Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk i Marcina Horały odbyło się opłatkowe spotkanie członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości z powiatu wejherowskiego. Spotkanie prowadził wicestarosta wejherowski Witold Reclaf który przekazał zebranym pozdrowienia i życzenia od szefa pomorskiego PiS, posła Janusza Śniadka. /Galeria zdjęć i film/

Ślubowanie nowo przyjętych do służby policjantów

Strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia” - te słowa roty ślubowania wypowiedziało 61 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ślubowanie przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski. Honorowym gościem uroczystości był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który wręczył listy gratulacyjne.

Rewolucja w oświacie

Przed nami pierwszy rok zmian w systemie oświaty. Zmiany będą duże i dotkną uczniów w każdym wieku, rodziców oraz nauczycieli. Czy polska szkoła przejdzie je płynnie, sprawnie i profesjonalnie, tak aby dla nauczycieli i uczniów była to dobra zmiana? Co takiego dzieje się w edukacji, co uzasadnia taki pośpiech w przeprowadzeniu poważnych zmian strukturalnych i programowych, za jakie pieniądze, z kim konsultowanych

Koncert kolęd w wejherowskiej kolegiacie

6 stycznia odbył się koncert pt. "Moc Tradycji" w wykonaniu warszawskiej mezzosopranistki Izabeli Kopeć, która wystąpiła wraz ze śląskim chórem Ad Libium./Galeria zdjęć/

Rumski Orszak Trzech Króli

Podobnie jak w wielu polskich miastach w Rumi też mieszkańcy uczcili to obchodzone od siedmiu lat święto. O godz. 11-tej odbyła się uroczysta Msza Święta a następnie Orszak przeszedł ulicami miasta. Na zakończenie można było obejrzeć na scenie inscenizację oddania pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie i posłuchać koncertu kolęd./Galeria zdjęć/

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

Ulicami Gdańska już po raz siódmy przeszedł barwny orszak Trzech Króli. Orszak ruszył sprzed wejścia głównego Bazyliki Mariackiej a następnie ulicami Piwną ,Tkacką i Długą dotarł na Długi Targ gdzie się zakończył.

Na pomorskie firmy czeka dofinansowanie!

Mikro-, makro- i średnie firmy z Pomorza, w tym oczywiście te związane z naszym miastem, mogą już się szykować do składania wniosków o dofinansowanie na dalszy rozwój swoich przedsiębiorstw. W środę 1 lutego startuje konkurs umożliwiający pozyskanie funduszy na innowacyjne projekty w zakresie nowych technologii. Spotkanie informacyjne w Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku odbędzie się w czwartek 19 stycznia.

Odznaczeni Medalem „Pro Patria”

Medalem „Pro Patria” mogą być nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie opłatkowe w Pomorskim UW

Wśród nocnej ciszy – jedna z najpiękniejszych polskich kolęd zaintonowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia rozpoczęła spotkanie opłatkowe pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, przedstawicieli służb zespolonych i mundurowych.

Walka o fotel prezydenta Gdańska !

Piotr Walentynowicz jest już drugim oficjalnym kandydatem wystawionym tym razem przez partię Polska Razem – Zjednoczona Prawica. Pierwszy zadeklarował się Jarosław Wałęsa a Paweł Adamowicz wybiera się do Brukseli jeżeli wcześniej nic się nie wydarzy! Poniżej prezentujemy oświadczenie partii Polska-Razem.

Poseł Marcin Horała o anarchii w Sejmie

Na konferencji prasowej zwołanej przez pomorskich posłów PiS w dniu 19 grudnia w Gdyni wypowiadał się również Marcin Horała

Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk o kryzysie w Sejmie

Wypowiedź pomorskiej posłanki PiS podczas konferencji prasowej w dniu 19 grudnia 2016 r. w Gdyni

Obrońcy Krzyża z Gołubia - odroczony wyrok

Po raz kolejny, 16 grudnia, nie doszło do ogłoszenia wyroku w bulwersującej sprawie toczącej się przed gdańskim Sądem Rejonowym z oskarżenia prywatnego. Sądzeni są ci którzy sprzeciwili się niszczeniu pomnika i krzyża poświęconego por. Józefowi Dambkowi - założycielowi i dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do urzędu

Coroczna harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia Betlejemskiego Światła Pokoju to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei .

Uroczystości Grudnia 70 w Gdyni

Modlitwą i złożeniem wieńców gdynianie uczcili zbrodnię komunistyczną dokonaną 17 grudnia 1970 r. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe, wojsko, księża , stoczniowcy i mieszkańcy, a także kibice i organizacje patriotyczne./Galeria zdjęć/

Kibice i Młodzież Wszechpolska też uczcili rocznicę Grudnia 70

Pod pomnikiem poległych stoczniowców 17 grudnia rano, odbyły się uroczystości złożenia wieńców od społeczeństwa pomorza. Nie zabrakło kibiców Arki oraz Lecha a także organizacji patriotycznych. Obecny był również jeden kibic Polonii Wilno.

Prezentacja Kultury Ormiańskiej w Wejherowie

W sobotę 17 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej odbyła się prezentacja kultury, ceramiki i ormiańskich wyrobów kulinarnych. Występował duet taneczny "Bert" oraz zespół "Terrakota" w wykonaniu dzieci z Armenii/Galeria zdjęć/

Wejherowo złożyło hołd ofiarom Grudnia 70

Zbigniewie Nastały i Marianie Wójcik to mieszkańcy Wejherowa którzy zginęli z rąk komunistycznych oprawców w Gdyni Stoczni w 1970 roku. Dzisiaj 15 grudnia władze samorządowe, młodzież, przedstawiciele Solidarności oraz mieszkańcy oddali hołd pomordowanym/Galeria zdjęć/

Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen w Wejherowie

W Wejherowie po raz pierwszy spotkali się miłośnicy kultowych postaci z filmu Georgea Lucasa. Wejherowski rynek pękał w szwach a Jakub Wejher zmieniła nawet swój wizerunek /zobacz galerię zdjęć/

Grudzień 70 , Grudzień 81. Otwarcie wystawy w PUW

Zdjęcia, opisy i nieznane dotychczas mapy z 1970 roku odnalezione w Centralnym Archiwum Wojskowym składają się na wystawę poświęconą ofiarom i wydarzeniom Grudnia’70 oraz Grudnia’81 w Trójmieście. Dziś wystawa, której inicjatorem był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski została otwarta. Będzie można ją oglądać do końca grudnia.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Gdyni

Gdynia uczciła ofiary stanu wojennego. 13 grudnia.odbyła się msza św. przemarsz ulicami miasta oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego./Galeria zdjęć i film/

Opłatek dla byłych więźniów internowanych w stanie wojennym

W Gniewnie k. Wejherowa odbył się uroczysty opłatek dla osób które 13 grudnia 1981 r. zostały aresztowane przez komunistów i osadzone w więzieniu w Strzebielinku./Galeria zdjęć i film/

Rocznica internowania w Strzebielinku

W niedzielne przedpołudnie 11 grudnia 2016 r. w miejscu internowania w Strzebielinku w gminie Gniewino odbyły się uroczystości rocznicowe upamiętniające stan wojenny i dzień 13 grudnia 1981 roku. /Galeria zdjęć/

Osądzenie winnych i zadośćuczynienie ofiarom

Osądzenia winnych i zadośćuczynienia ofiarom wydarzeń grudnia’ 70 oraz stanu wojennego domagają się członkowie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w przyjętym 5 grudnia br. stanowisku. Na grudniowym posiedzeniu regionalne władze związku zapoznały się z informacją z XXVIII Krajowego Zjazdu Delegatów.

Hewelion odkrywa kolejne miejsca w Gdańsku!

Widziano go jak najpierw kręcił się przy Wielkim Młynie, a potem na wyspie Ołowiance. W każdym z miejsc przebrany za kogoś innego. O kim mowa? O Gdańskim Lwie Hewelionie, który kontynuuje swoją wędrówkę po Gdańsku! Hewelion to bohater szlaku turystycznego, którego pomysłodawcą jest Gdańska Organizacja Turystyczna.

Nadmorskie wędrówki z pasją

W dniach od 8 do 13 listopada pięćdziesiąt pięć osób przeszło się z Ustki/Łeby do Helu/Gdyni. Była to kolejna taka wędrówka organizowana przez Kubę Terakowskiego

Konwent morski. Kpt. Zbigniew Sulatycki przewodniczącym

Zbigniew Sulatycki – polski inżynier, kapitan żeglugi wielkiej, publicysta, były wiceminister transportu i gospodarki morskiej został przewodniczącym nowo powołanego Konwentu Morskiego

Mikołajki w Wejherowie

Na wejherowskim rynku 6 grudnia dzieciaki miały dużo frajdy. Było spotkanie z bohaterami filmu „Kraina lodu” oraz Świętym Mikołajem./Galeria zdjęć/

Poseł Marcin Horała podsumował pierwszy rok rządów PiS

Pomorski poseł Prawa i Sprawiedliwości spotkał się 7 grudnia w Gdyni z mieszkańcami miasta gdzie min. przedstawił osiągnięcia ale też problemy pierwszego prawicowego rządu który realizuje swój samodzielny program. /Posłuchaj wypowiedzi/

" Dzieci życzą dzieciom" w Wejherowie

Dzieci i wolontariusze z parafialnego Caritas przy parafii Chrystusa Króla przygotowali piękne kartki, pluszaki i świąteczne opłatki które wręczono dzieciom na oddziale pediatrii i chirurgii dziecięcej wejherowskiego szpitala.

Jakub, Mikołaj i Ludwik w Wejherowie

W wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej odbyła się 5 grudnia promocja książki Józefa Włodarskiego /Galeria zdjęć/

O polityce z młodzieżą - posłanka PiS w Choczewie

6 grudnia 2016 r posłanka Dorota Arciszewska - Mielewczyk spotkała się w Choczewie z młodzieżą z miejscowego Gimnazjum. Opowiadała min. o swojej pracy w parlamencie. Odpowiadała też na pytania oraz zachęcała gimnazjalistów do udziału w życiu społecznym. /Posłuchaj wypowiedzi/

Sopot - Bieg Mikołajów

W tym roku w niedzielę 4 grudnia odbył się po raz pierwszy Bieg Mikołajów. Sopot był jest jednym z 5 miast, w których odbył się taki bieg.

Mamy ambitne plany inwestycyjne - wywiad z wicestarostą wejherowskim Witoldem Reclafem

Tak się zdarza, że nie każdą sprawę można załatwić pozytywnie i szybko, ale ważne aby każdy czuł, iż urząd Starostwa jest otwarty i przyjazny dla wszystkich - rozmawiał Andrzej Ficek

Wyjątkowy koncert w Wejherowie

"Ludziom Solidarności - zapiski walki, zdrady i zwycięstwa" to koncert Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka który odbył się 4 grudnia w wejherowskim Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej./Galeria zdjęć i nagranie video/

Gdynia utopiła 100 milionów?

Budowa lotniska w Babich Dołach k. Gdyni to już legenda i niezła wtopa. 100 milionów nawet dla tak bogatego miasta jak Gdynia piechotą nie chodzi. A o co chodzi wyjaśniał poseł PiS Marcin Horała na konferencji prasowej /Posłuchaj/

Wszyscy w Choczewie wspierali Darię

Daria Styn to 22 letnia mieszkanka Choczewa, która od stycznia 2016 roku zmaga się z rzadkim nowotworem prawej kości udowej. Podczas ostatniej chemioterapii doszło do poważnego uszkodzenia słuchu. Koszty aparatu słuchowego przekraczają możliwości finansowe rodziny Darii, dlatego grupa osób zorganizowała w niedzielę 4 grudnia Festyn Charytatywny./Galeria zdjęć/

Anna Kołakowska komentuje sprawę Obrońców Krzyża!

Dnia 2 grudnia 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Obrońcom Krzyża. Rozprawa została niestety odroczona do dnia 9 grudnia do godziny 11-tej.

Firma z PPNT Gdynia nagrodzona w międzynarodowym konkursie Galileo Masters

Firmy z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia zbierają kolejne laury za rozwój innowacyjnych technologii. Tym razem parkowa firma Endoto została wyróżniona w polskiej edycji prestiżowego konkursu Galileo Masters.

Proces karny Obrońców Krzyża

Dnia 2 grudnia 2016 r. w Sądzie Rejonowym w Gdańsku odbyła się kolejna rozprawa przeciwko Obrońcom Krzyża. Rozprawa przed Sądem w Gdańsku toczy się już 10 lat. Oskarżonymi w tej sprawie są nie ci co Krzyż zniszczyli tylko ci co stanęli w jego obronie. /Posłuchaj wypowiedzi Romana Dambka/

IBIS – nowy robot dla Straży Granicznej

Waży 300 kg, potrafi przesunąć nawet pojazdy dostawcze, rozwija prędkość do 10 km/h, może pracować zarówno przy – 20 jak i przy + 45 stopniach C. Od dziś będzie wspomagał funkcjonariuszy Straży Granicznej na terenie Portu Lotniczego Gdańsk. Sfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji robota przekazał dziś Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Kościół „Solidarności” w Gdyni wpisany do rejestru zabytków

Charakterystyczna biało-niebieska tabliczka zawisła 30 listopada 2016 r. na elewacji kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ulicy Armii Krajowej w Gdyni. To znak, że świątynia, która w latach 70. była centrum pomocy dla rodzin ofiar zbrodni Grudnia 1970, a w latach 80. stała się jedną z opok „Solidarności” w Gdyni, została wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

Znamy datę 42. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że 42. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017.

25 lat paszportów w PUW. Pracownicy odebrali wyróżnienia

Trzy oddziały, dziewięć punktów i 55 osób czuwających nad tym, by wnioski były prawidłowo wypełnione a paszporty dotarły do klientów na czas. Dziś pięcioro pracowników Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców odebrało wyróżnienia od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagrody wręczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Defilada oddziałów Marynarki Wojennej w Gdyni

We wtorek 29 listopada w Gdyni odbyły się uroczystości obchodów 98. rocznicy odtworzenia Marynarki Wojennej RP, w której uczestniczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda./Zobacz defiladę/

Przekop mierzei. Spotkanie z mieszkańcami Krynicy Morskiej

Projektowi budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną poświęcone jest dzisiejsze (25 listopada ) spotkanie Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i śródlądowej z mieszkańców miasta.

Straż Pożarna. Medale, awanse i nagrody

W ostatnim badaniu prawie 80 procent Polaków jako najbardziej godną zaufania instytucję wskazało Straż Pożarną. I nic dziwnego. To funkcjonariusze tej formacji gaszą pożary, ratują ludzi i zwierzęta, niwelują zanieczyszczenia chemiczne, pomagają ofiarom wypadków drogowych, udzielają pierwszej pomocy. I zawsze są na czas. 25 listopada odebrali nagrody.

Jeden dzień – trzy rozprawy Amber Gold

Tytuł relacji z kolejnego miesiąca procesu Amber Gold to opis sytuacji, która zdarzyła się w ostatni piątek. Tego dnia toczyła się rozprawa w postępowaniu karnym przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Jednocześnie w Sądzie Gospodarczym syndyk Amber Gold procesował się z Urzędem Skarbowym o zaległe podatki (a właściwie o sposób ich naliczania). Trzecim procesem związanym z Amber Gold było posiedzenie sejmowej komisji do spraw nieprawidłowości w tej spółce. Postaram się po kolei opisać wszystkie wątki, ale zacznę od wydarzeń, jakie poprzedziły ten wyjątkowy piątek.

Spółka celowa PG EXCENTO otrzyma 12 mln zł na projekty dotyczące rozwoju społeczeństwa cyfrowego

Decyzją Narodowego Centrum Badań i Rozwoju spółka celowa Politechniki Gdańskiej EXCENTO otrzyma dofinansowanie na rzecz realizacji projektu o wartości 14 394 920 zł w ramach pilotażowego programu e-Pionier (Program Operacyjny Polska Cyfrowa). Po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu, spółka zostanie akceleratorem łączącym uzdolnione zespoły interdyscyplinarne, instytucje publiczne oraz inwestorów.

„Bosch-patchwork” i „Bosch-Wędrowiec" w Wejherowie

W poniedziałkowy wieczór 21 listopada w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej odbył się niecodzienny wernisaż. Pomysłodawcą projektu jest Artur Wyszecki a prace plastyczne zostały wykonane przez uczniów Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie/Galeria zdjęć/

Gmina Wejherowo. Otwarcie nowej drogi

To jedna z większych inwestycji w gminie Wejherowo. Mowa o drodze pomiędzy Sopieszynem, Ustarbowem, Gowinem i Gościcinem

Największym wyzwaniem mojego życia jest pełne usamodzielnienie się - wywiad z Katarzyną Świerczyńską

Utrudniają mi to schody z parteru budynku na zewnątrz. Teraz moim najważniejszym celem jest staranie się o zlikwidowanie tej bariery technicznej co pozwoliło by mi być osobą w pełni niezależną mimo mojej niepełnosprawności - rozmawiał Andrzej Ficek

"Polska” – wystawa fotografii Wojciecha Milewskiego w NCK

Do 4 grudnia br. w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku (Ratusz Staromiejski, ul. Korzenna 33/35) można oglądać wystawę „Polska” autorstwa znanego fotografika Wojciecha Milewskiego. Wernisaż ekspozycji odbył się 16 listopada 2016 r.

Przejmujące spotkanie w Wejherowie

W czwartkowy wieczór 17 listopada w Powiatowej Bibliotece Publicznej miała miejsce prelekcja Witolda Mieszkowskiego. Jest on synem zamordowanego przez oprawców z Informacji Wojskowej i NKWD w 1952 roku komandora Stanisława Mieszkowskiego.Panu Witoldowi towarzyszyła żona Marta.

Już jutro - I Pomorski Kongres Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji patriotycznych, wolontariuszy, animatorów i organizatorów wydarzeń promujących historię Polski i Polaków do udziału w I Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowe

Afera Łucyka w Gdyni -prokuratura bada sprawę!

Podczas konferencji prasowej w dniu 9 listopada 2016 r. z okazji roku swojej pracy poseł PiS Marcin Horała odpowiadał na pytania dziennikarzy min. o aferze korupcyjnej! /Posłuchaj wypowiedzi/

Nowe karetki i motocykle ratunkowe

Z początkiem 2017 roku stacje pogotowia ratunkowego w Gdańsku, Słupsku, Gdyni i Sopocie a także szpitale w Wejherowie i Pucku wzbogacą się o 8 nowych ambulansów i 2 motocykle. Jest to możliwe dzięki dotacji (4 540 000 zł) z budżetu Wojewody Pomorskiego. Dziś wojewoda Dariusz Drelich, podpisał stosowne umowy.

Futsalistki AZS UG awansowały do Ekstraligi

Dnia 13 listopada w Teresinie k. Warszawy odbył się turniej barażowy o awans do Ekstraligi Futsalu. Cztery zespoły walczyły o dwa wolne miejsca w najwyższej klasie rozgrywkowej. Zawodniczki trenera Tomasza Aftańskiego w trzech meczach odniosły dwa zwycięstwa i doznały jednej porażki co dało im awans do Ekstraligi Kobiet. Do ekstraligi dostały się również zawodniczki Unifreeze Górzno.

Wieczór patriotyczny w Wejherowie

We wtorkowy wieczór 15-tego listopada w Muzeum Wejherowskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie Obrony Wartości Chrześcijańskich „Błękitni” /Galeria zdjęć/

Koncert Mamy Niepodległą! za nami

Polski Chór Kameralny pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego zachwycił formą, prowadzący Jerzy Zelnik i Natalia Rzeźniak – Pospieszalska interpretacją tekstów, a publiczność? Tradycyjnie dopisała. Koncert Mamy Niepodległą! zorganizowany przez Wojewodę Pomorskiego z okazji święta Niepodległości za nami.

Leśny wejherowski galimatias!

Lasy Państwowe to potężna instytucja obejmująca swym nadzorem prawie jedną trzecią terenu Polski. Lasy to też ulubione miejsce spędzania czasu przez mieszkańców miast, grzybiarzy czy turystów. Ale jak się okazuje w niektórych regionach kraju można odnieść wrażenie, że las to twierdza leśników pilnie broniona przed społeczeństwem.

Obywatele Bułgarii zatrzymani za handel ludźmi

Trzech zamieszanych w handel ludźmi obywateli Bułgarii zatrzymali funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Dwóch z zatrzymanych, ojciec i syn, najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie. Trzeci cudzoziemiec otrzymał dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Mężczyźni wykorzystywali 23-letnią Polkę do świadczenia usług seksualnych.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE CHOCZEWO

Świętowanie 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęło się w Gminie Choczewo od złożenia okolicznościowych wiązanek pod Pomnikiem Niepodległości w Żelaźnie przez władze Gminy i przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców

Marsz Niepodległości w Gdańsku

O godzinie 9 w Gdańsku, 11 listopada, przy ulicy Podwale Staromiejskie zaczęli zbierać się uczestnicy Parady Niepodległości.Według opinii organizatorów w paradzie wzięło udział około 20 tyś.osób pomimo niesprzyjającej pogody

Marsz Niepodległości Gdynia

Jak co roku w Gdyni obchodzono Święto Niepodległości.Jedną z atrakcji była Wielka Parada Niepodległości która rozpoczęła się o godzinie 12.

Święto Niepodległości w Rumi

Mszą św. rozpoczęły się tegoroczne obchody rocznicy 11 listopada. Po mszy nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Józefa Wybickiego i Hieronima Derdowskiego gdzie złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. Udział w obchodach wziął min. wicestarosta wejherowski Witold Reclaf , radna powiatu Łucja Słowikowska, władze miasta, radni, żołnierze, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, młodzież oraz licznie przybyli mieszkańcy./Zobacz galerię zdjęć i film/

Święto Niepodległości 11 listopada w Wejherowie

Obchody rozpoczęły się na wejherowskim rynku gdzie zrobiono wspólne zdjęcie. Następnie biało-czerwony pochód przeszedł ulicami miasta. Udział w nim wzięła starościna Gabriela Lisius oraz Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Czarnecki, władze miasta, radni, młodzież szkolna, żołnierze, poczty sztandarowe, strażacy i licznie przybyli mieszkańcy. /Zobacz galerię zdjęć/

Rumska młodzież nie zawiodła!

Podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada swój znaczący udział uwidoczniła młodzież ze szkół i gimnazjów a nawet dzieci z przedszkola./Zobacz galerię zdjęć i film/
stat4u