SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Giełda Szkół w Redzie

Gdy niektórzy nauczyciele strajkowali to w Redzie odbyła Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu wejherowskiego. Gospodarzem wydarzenia był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie a zainteresowanie młodzieży było bardzo duże./Galeria zdjęć i film/

Nominacje do Rady Pomorskiego Oddziału NFZ

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich wręczył dziś dziewięciu osobom nominacje do Rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wojewoda wręczył odznaczenia

Złoty Krzyż Zasługi i Medale za Długoletnią Służbę pracownikom Politechniki Gdańskiej wręczył dziś - podczas uroczystego posiedzenia Senatu PG - wojewoda Dariusz Drelich. Uhonorowano łącznie 24 osoby.

Obchody 72. rocznicy wyzwolenia Gdyni

W dniu dzisiejszym 28 marca 2017 r obchodzono uroczystość wyzwolenia Gdyni z pod okupacji niemieckiej, którą zastąpiono sowiecką. /Galeria zdjęć/

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim – rok akademicki 2017/2018

W ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego na rok akademicki 2017/2018 znajdą się nowe kierunki studiów: Akwakultura Biznes i Technologia oraz Modelowanie matematyczne i analiza danych (studia stacjonarne I stopnia), a także Biologia medyczna oraz Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej (studia stacjonarne II stopnia). Powołano także nową specjalność na kierunku Psychologia, na którą bezpośrednio będzie prowadzona rekrutacja – Psychologia pracy i biznesu.

Pracowity sezon „Daru Młodzieży”

„Dar Młodzieży” zakończył już pierwszy miesiąc praktyk. Sztormowy, zimowy Bałtyk egzaminował uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia. Dla jednostki to sezon nietypowy i ciekawy. Realizowany będzie unikatowy projekt szkoleniowy – kształcenie przyszłej załogi, na fregatę „El Mellah”. To budowana w Remontowej Shipbuilding jednostka dla Marynarki Wojennej Algierii.

Poseł Janusz Śniadek w Wejherowie

W poniedziałek 27 marca poseł a zarazem szef struktur wojewódzkich Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek spotkał się z mieszkańcami Wejherowa. Zakres tematów jak i pytań które padały podczas spotkania był bardzo szeroki a Janusz Śniadek na wszystkie rzeczowo odpowiadał. /Galeria zdjęć i film/

77. rocznica „Pomorskiego Katynia”

Był Wielki Piątek. 22 marca 1940 roku. Las nieopodal KL Stutthof . Strzałem w tył głowy zabito 67 Polaków - urzędników, działaczy, księży, przedstawicieli Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycieli, kupców.25 marca w miejscu kaźni, które wskazuje pamiątkowa tablica, pomordowanym polskim patriotom pokłonił się wojewoda Dariusz Drelich.

Koncert na upamiętnienie niemieckiej zbrodni w Piaśnicy

W sobotę 25 marca w Szkole Muzycznej w Wejherowie miał miejsce niecodzienny koncert. Wystąpił duet fortepianowy Dombrova Piano Duo w osobach Łukasza Szubskiego i Krzysztofa Włodarczyka. Koncert ten zainaugurował możliwość wirtualnego zwiedzania Kaszubskiej Golgoty w Piaśnicy poprzez specjalną aplikację znajdującą się na stronie Muzeum Piaśnickiego

Promocje akademickie na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska wzbogaciła się w minionym roku o 87 doktorów, 31 doktorów habilitowanych oraz o 10 profesorów. Awanse akademickie są zawsze efektem ogromnej pracy badawczej, a tym samym powodem do dumy dla całej uczelni. Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej z okazji promocji akademickich odbędzie się 29 marca o godz. 11.15 w Auli w Gmachu Głównym.

CRIST szuka 500 pracowników

Nowe zamówienia sprawiają, że stocznia CRIST chce zatrudnić 500 nowych osób. Wśród nich zajęcie znajdą: monterzy, spawacze, ślusarze i mechanicy okrętowi. Firma poszukuje zarówno doświadczonych pracowników, jak i młodych stażem, czyli uczniów szkół zawodowych i studentów. Nowych rąk do pracy szuka również za granicą.

Eco CarPG potrzebuje wsparcia, by wyruszyć do Londynu

Ten pojazd przyciąga spojrzenia nawet wtedy, gdy otaczają go najnowsze modele mercedesa, audi i corvette. Zbudowany przez studentów Politechniki Gdańskiej Eco CarPG z dumą prezentuje się na targach samochodowych i imprezach edukacyjnych, zwracając uwagę na problem ekologii w motoryzacji. Celem jego konstruktorów jest przetestowanie możliwości maszyny podczas konkursu Shell Eco-marathon w Londynie, ale przed nimi jeszcze długa droga.

Ponad 43 miliony złotych dofinansowania

Dofinansowanie z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 wyniosło 43 743 828 złotych. Fundusze pozwolą zrealizować 23 inwestycje (ich łączna wartości to 102 777 267 zł), czyli zmodernizować ponad ok. 77,3 km dróg lokalnych. Dziś wojewoda Dariusz Drelich podpisał umowy z beneficjentami programu.

Dzień Otwarty ZSP w Redzie

We wtorek 21 marca szkoła otworzyła swoje podwoje dla gimnazjalistów którzy chcieli by kontynuować swą edukację w tej popularnej w powiecie wejherowskim placówce. /Galeria zdjęć i film/

Święto Uniwersytetu Gdańskiego – 47. rocznica powołania Uczelni

Tradycyjnie z okazji rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UG z udziałem zaproszonych gości i społeczności akademickiej Uczelni. Wręczone zostały nagrody Nauczyciela Roku im Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich oraz medale UG i odznaczenia państwowe. Uroczystość uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego.

47. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego

Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Stało się to faktem 20 marca w 1970 roku. Dziś Uniwersytet Gdański – największa uczelnia w regionie - kończy 47 lat. Urodzinowa uroczystość stała się okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników. Medale , w imieniu Prezydenta RP wręczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Odznaczenia państwowe dla członków "Gryfa Pomorskiego"

Wacław Leon Naczk i Stanisław Grzegorz Bigus , członkowie Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" zostali uhonorowani przez Prezydenta RP – odznaczeniami państwowymi. W imieniu głowy państwa medale obu wyróżnionym wręczył Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Sowieci - zbawcy czy oprawcy?

W piątek 17 marca w Wejherowskim Muzeum odbył się wykład Tadeusza Płużańskiego na wiele patriotycznych tematów. Jednym z nich była ocena Sowietów jako wyzwolicieli. Prelekcję prowadził radny Powiatu Wejherowskiego Wojtek Rybakowski. /Posłuchaj wypowiedzi/

II Bieg Jedności Kaszubów

W sobotę 18 marca we Władysławowie odbył się II Bieg Jedności Kaszubów.Na starcie pomimo nie sprzyjającej aury pogodowej pojawiło się około 350 uczestników biegu.

Pomysł na gdyński Pekin

Podczas dzisiejszego (18 marca) briefingu poseł Marcin Horała oraz radny miasta Paweł Stolarczyk przedstawili proponowane przez gdyńskie Prawo i Sprawiedliwość rozwiązania w zakresie rewitalizacji osiedla Pekin.

Tadeusz Płużański w Choczewie

Na zaproszenie Stowarzyszenia im. kpt.Antoniego Rymszy ps.Maks w Choczewie odbyło się 16 marca 2017 R.spotkanie z Tadeuszem Płużańskim. Prezes Fundacji "Łączka", historyk, dziennikarz, publicysta poruszył wiele bardzo ciekawych tematów dotyczących Żołnierzy Wyklętych

Kombi w Redzie

W piątek 17 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie odbyło się spotkanie z założycielem zespołu Kombi Sławkiem Łosowskim oraz menadżerem zespołu Wojciechem Korzeniewskim .

Zażarta walka o ZS Handlowych w Sopocie

W dniu 17 marca RM Sopotu przy sprzeciwie radnych z Prawa i Sprawiedliwości i Klubu "Kocham Sopot" uchwaliła zażalenie do Ministra Edukacji Narodowej na postanowienie Pomorskiego Kuratora Oświaty w sprawie negatywnej opinii dotyczącej zamiaru zmiany siedziby Zespołu Szkół Handlowych w Sopocie.

"ELEKTROWNIA JĄDROWA DLA POLSKI i DLA POMORZA"

W piątek 17 marca w Auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie z udziałem posłów Doroty Arciszewskiej Mielewczyk oraz Marcina Horały odbyła się konferencja na temat rozwoju energetyki jądrowej w Polsce.

Protest mieszkańców Orłowa

Nowa Łużycka w Gdyni to droga, która ma połączyć Mały Kack z Orłowem. 15 marca mieszkańcy wyszli na ulicę Wrocławską aby zaprotestować przeciwko planom miasta. Wspierał ich poseł PiS Marcin Horała /Galeria zdjęć i film/

Spotkanie z podkomisją ds. kultury i spraw zewnętrznych Bundestagu

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich spotkał się 15 marca z członkami podkomisji ds. kultury i spraw zewnętrznych Bundestagu. Rozmowa dotyczyła polsko-niemieckich relacji sąsiedzkich oraz współpracy europejskiej.

Dubaj bliżej Wejherowa

Bardzo ciekawa prelekcja miała miejsce 14 marca w Powiatowej Bibliotece Publicznej którą kieruje Barbara Gusman. Było to kolejne spotkanie z mieszkańcami organizowane przez tę placówkę. Tym razem urok Dubaju przybliżyła Olga Dębicka /Galeria zdjęć z slajdów wyświetlanych przez autorkę/

Nowe związki o działaniu przeciwnowotworowym

Chemicy z Katedry Technologii Leków i Biochemii, z zespołu kierowanego przez prof. Jerzego Konopę, zaprojektowali struktury i zsyntetyzowali 40 nowych związków. Szeroko zbadano ich aktywność cytotoksyczną wobec kilkunastu linii komórek nowotworowych oraz aktywność wobec nowotworów ludzkich przeszczepionych na zwierzęta. Trzy spośród przebadanych związków bardzo pozytywnie reagują na nowotwory trzustki. Wynik ten stanowi podstawę do opracowania leku na ten najtrudniejszy w leczeniu rodzaj nowotworu.

Kolosy 2017

W Gdyni przez trzy dni od piątku 10 marca do niedzieli 12 odbywały się po raz XIX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,Żeglarzy,i Alpinistów tzw.Kolosy.

Plakat FETA 2017 wybrany!

Rozstrzygnięto konkurs na plakat XXI Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Festiwal odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2017 r. na terenach Starego Przedmieścia i Dolnego Miasta w Gdańsku.

Kwiaty pod obeliskiem przy ul. Strzeleckiej

W niedzielę 12 marca złożono kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym wyzwolenie Wejherowa spod okupacji niemieckiej w 1945 roku./Galeria zdjęć/

Dobre wiadomości o S6 i Via Maris

Podczas briefingu 11 marca poseł Marcin Horała oraz radny miasta Michał Bełbot przedstawili informację na temat planów rządu odnośnie infrastruktury drogowej w rejonie Gdyni, Małego Trójmiasta Kaszubskiego oraz powiatu puckiego i wejherowskiego.

Droga Krzyżowa na Kalwarii Wejherowskiej

W kolejny piątek 10 marca mieszkańcy Wejherowa uczestniczyli w misterium Drogi Krzyżowej. /Galeria zdjęć/

Spotkanie wojewodów ze specjalistami

Modernizacji linii kolejowej Gdynia - Katowice i toru wodnego na Wiśle poświęcone było spotkanie Wojewody Pomorskiego – Dariusza Drelicha i Wicewojewody Kujawsko - Pomorskiego Józefa Ramlaua z prezesami portów w Gdańsku, Gdyni , a także PKP Cargo i PLK , specjalistów z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i naukowców z PG i UG

Wernisaż malarstwa Zygmunta Pałasza

Dnia 8 marca 2017 roku w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie odbył się ciekawy wernisaż pt.: „Pałasz i Jego Muzy w Muzeum” Obrazy autora obejrzały dziesiątki osób a oceny malarstwa Zygmunta Pałasza były bardzo wysokie/Galeria zdjęć i film/

Andrzej Gwiazda w Gościcinie

W dniu 6 marca 2017 r. legendarny opozycjonista Andrzej Gwiazda podczas spotkania w parafialnym kole Radia Maryja w Gościcinie k.Wejherowa wypowiedział się min. na temat kandydatury "Króla Europy" i Anny Walentynowicz / Posłuchaj wypowiedzi/

Uroczystości pod pomnikiem "Gryfa Pomorskiego" w Szymbarku

5 marca 2017 r w Szymbarku odbyły się uroczystości na których bardzo przejmujące przemówienie wygłosiła posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk./Galeria zdjęć i film/

III Zlot Morsów w Helu

W sobotę 4 marca w Helu odbył się III Zlot Morsów.W tym dniu ponad 600 uczestników z różnych klubów z całej Polski przyjechało do Helu na zakończenie sezonu.

Spotkanie poświęcone Żołnierzom Wyklętym w Rumi

W ramach Sztafety Pokoleń spotkały się pokolenia młodzieży i przybyłych Kombatantów, którzy w konspiracji na Pomorzu walczyli o Wolną i Niepodległą Polskę w latach 1944-1956. Prowadzący; Maciej Kącicki i Ewa Kusz wspominali także Żołnierzy Niezłomnych, których zamordowano w czasach represji min.: Gen. August Fieldorf "Nil", płk Łukasz Ciepliński "Pług" , Danuta Siedzikówna "Inka"

PIERWSZY DOM SOCJALNY W GMINIE CHOCZEWO

3 marca 2017 r. w Gminie Choczewo uroczyście przekazano do użytku dom socjalny z dwunastoma lokalami, który powstał przy współudziale środków przekazanych z różnych źródeł.

Uroczyste obchody 73. rocznicy śmierci por. Józefa Dambka w Gołubiu

5 marca w Gołubiu na Kaszubach odbyły się uroczystości z okazji 73. rocznicy śmierci por. Józefa Dambka, dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Pod symboliczny Krzyż nad Jeziorem Dąbrowskim przybyli nie tylko znamienici goście z ministrem Antonim Macierewiczem na czele ale przede wszystkim mieszkańcy Pomorza. /Galeria zdjęć i film/

Studenci chcą przekształcać swoje projekty w start-upy

Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Koło naukowe SimLE poczyniło kolejny krok w stronę profesjonalizacji swoich projektów. Studenci zawarli partnerską umowę z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. To dobra informacja zarówno dla członków koła, ale i również dla każdego ze studentów Politechniki Gdańskiej, którzy chcieliby przekształcić swój projekt w start-up

„Podziel się domem” i… załóż rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka w Gdańsku!

Masz wielkie serce, empatię i uwielbiasz dzieci? Pomaganie jest dla Ciebie wartością? Załóż rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka. Daj potrzebującemu malcowi poczucie bezpieczeństwa, opiekę i miłość. Około 70 gdańskich dzieci, które obecnie przebywają w pieczy instytucjonalnej, mogłoby od razu trafić do rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka – najlepszych form wsparcia gdy już zawiodła rodzina biologiczna. Do ich tworzenia zachęca mieszkańców Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, w ramach tegorocznej edycji kampanii „Podziel się domem”. Ambasadorką akcji jest Sylwia Gruchała, polska florecistka, medalistka olimpijska

Droga Krzyżowa Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku

3 marca po raz drugi z inicjatywy Anny i Andrzeja Kołakowskich ulicami miasta spod bramy Aresztu Śledczego przeszła procesja Drogi Krzyżowej na Cmentarz Garnizonowy tam gdzie dziś znajdują się mogiły "Inki" i "Zagończyka"./Galeria zdjęć i film/

Droga Krzyżowa w Wejherowie

W piątek 3 marca mieszkańcy Wejherowa wzięli udział w uroczystym nabożeństwie drogi krzyżowej na Wejherowskiej Kalwarii, której przewodniczył ks. biskup Wiesław Szlachetka./Galeria zdjęć/

Wicepremier i szef KAS spotkali się ze związkowcami

Krajowa Administracja Skarbowa powstała z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Dziś oficjalnie rozpoczęła działalność.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie

1 marca 2017 r z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych a przede wszystkim harcerzy i uczniów szkół średnich z Rumi, Redy oraz Wejherowa odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

„Lekcja Historii- Cichociemni”

W dniach 25-26 lutego odbyła się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja Historii- Cichociemni” pod nazwą Kryptonim NEON organizowanej przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

"Znicze dla Wyklętych" w Gdyni

W przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych we wtorek, 28 lutego poseł Marcin Horała wraz z członkami Forum Młodych PiS zapalił symboliczne znicze na Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Gdyni Chyloni. /Galeria zdjęć i film/

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Rumi 2017

W poniedziałkowy wieczór 27 lutego po mszy św, w kościele pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych, ulicami Rumi przeszło kilkaset osób w patriotycznym marszu oddając hołd żołnierzom Podziemia Niepodległościowego. W śród maszerujących przeważali młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Narodowa Rumia, Młodzieży Wszechpolskiej , kibice Orkana Rumi i Orląt Reda, a także przedstawiciele rumskiego Prawa i Sprawiedliwości./Galeria zdjęć i film/

500+. Spotkanie wiceministra z samorządowcami

Podsumowaniu funkcjonowania programu Rodzina 500 + i polityce senioralnej poświęcone było dzisiejsze spotkanie Marcina Zielenieckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego z samorządowcami i przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej z Pomorskiego. Wcześniej obaj panowie spotkali się z mediami.

Duży sukces rumskiego biegu !

Rumia prześcignęła w niedzielę Gdańsk. Gdy w Gdańsku pobiegło niecałe 400 osób w Biegu Wilczym Tropem to w niewielkiej Rumi pobiegło aż 450. Biegły całe rodziny.Było to dużym zaskoczeniem dla organizatorów bo zabrakło koszulek dla wszystkich chętnych. /Galeria zdjęć/

„Razem bezpieczniej”. 11 najlepszych projektów z Pomorza

Jedenaście projektów wskazanych dziś przez pomorską komisję konkursową „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” będzie ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Finalistów wybierze szef MSWiA.

Bieg TROPEM WILCZYM 2017 Rumia

Około 400 osób z Rumi i okolic wystartowało w biegu Tropem Wilczym upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych/Galeria zdjęć/

III KRAJOWA DEFILADA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

Z udziałem córki legendarnego generała Władysława Andersa , pani senator Anny Marii Anders przemaszerowała 26 lutego ulicami Gdańska defilada grup rekonstrukcyjnych i patriotycznych przy dużym udziale mieszkańców Pomorza. Na ulicy Długiej Anna Maria Anders odebrała uroczystą defiladę.

BIEG TROPEM WILCZYM W GDAŃSKU

Ponad 400 biegaczy wzięło udział 26 lutego w wydarzeniu upamiętniającym bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. W Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana zawodnicy przebiegli trasę 1963 m (symbolizującej rok śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego – Józefa Franczaka „Lalka”) oraz dystans 5 km. Organizatorem biegu było Stowarzyszenia KoLiber i Klub Republikański Gdańsk./Galeria zdjęć/

Radni miasta zaakceptowali nową sieć szkół w Gdyni

Podczas ostatniej, XXIX Sesji Rady Miasta, radni decydowali o włączeniu bądź przekształceniu placówek oświatowych w Gdyni. 22 lutego podjęli uchwały, które przygotują gdyńską sieć szkół do wymogów reformy oświatowej. Decyzja zapadła jednogłośnie. Początek wdrażania zmian w szkołach to 1 września 2017 r.

Sukces studentki Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Miło nam poinformować, że Sara Piasecka, studentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego została Wicemistrzynią Świata Juniorów i Mistrzynią Europy Juniorów w Żeglarstwie Lodowym.

Wojewoda nie zgadza się na rozbiórkę stoczniowych zabytków

Wojewoda Pomorski uchylił decyzje Prezydenta Miasta Gdańska pozwalające na rozbiórkę dwóch budynków na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przypomnijmy, że teren na którym znajdują się obiekty został wpisany do rejestru zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prestiżowe stypendium Fulbrighta dla prof. Parteki

Ekonomistka dr hab. inż. Aleksandra Parteka, prof. nadzw. PG została laureatką stypendium Fulbrighta w kategorii Senior Award. W roku akademickim 2017/2018 wyjedzie na czteromiesięczny staż naukowy na University of California w Berkeley.

Przejmujący wykład o Żołnierzach Wyklętych w Rumi

We wtorek 21 lutego w Domu Kultury miał miejsce przejmujący a zarazem wzruszający wykład Anny Kołakowskiej na temat dramatycznej historii Żołnierzy Wyklętych w powojennej Polsce. Wykład pt. „Aż po ofiarę życia” odbył się w ramach programu Świadomi Patrioci. Po wykładzie odbył się koncert pt. „Oskarżeni o wierność” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego./Galeria zdjęć i film/

Spotkanie posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk z mieszkańcami Wejherowa

Bardzo burzliwy przebieg miało spotkanie posłanki Prawa i Sprawiedliwości które odbyło się w poniedziałek 20 lutego w Pałacu Przebendowskich. Sala pękała w szwach a obecni byli nie tylko zwolennicy obecnego rządu. Mimo to Dorota Arciszewska-Mielewczyk pokazała klasę i dzielnie stawiała czoła w polemice z przeciwnikami Dobrej Zmiany za co otrzymała na koniec duży bukiet kwiatów./Galeria zdjęć i film/

Szpital Morski. Oddział położniczy po remoncie

Generalny remont II części oddziału położniczego - zespołu porodowego i patologii ciąży - trwał cztery miesiące i pochłonął 4 miliony złotych. Dziś został oficjalnie otwarty. W uroczystości wziął udział Dariusz Drelich , wojewoda pomorski.

Stadion Miejski świętuje szóste urodziny i czeka na wielki futbol

Dokładnie sześć lat temu, na gdyńskim Stadionie Miejskim Arka zmierzyła się z Beroe Stara Zagora. Był to pierwszy mecz, który rozegrano na nowym obiekcie przy ul. Olimpijskiej 5. Od tamtego czasu, przy okazji ponad stu emocjonujących wydarzeń, stadion odwiedził blisko milion osób. Rok 2017 będzie przynajmniej równie intensywny: po zakończeniu sezonu LOTTO Ekstraklasy, Gdynia ugości Mistrzostwa Europy UEFA U21 2017. Aktualnie wykonywany jest szereg prac, dzięki którym Stadion Miejski będzie spełniał wymogi nałożone przez UEFA i PZPN.

Przekazanie nowego sprzętu dla OSP Orle

W samo południe 20 lutego w Remizie Strażackiej OSP Orle w gminie Wejherowo odbyło się uroczyste przekazanie torby ratowniczej której fundatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gdańsku.

Medale dla członków Światowego Związku Żołnierzy AK

Z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – dziewięcioro członków Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowanych zostało medalami pamiątkowymi „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Medale przyznane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Wejherowo uczciło 360 rocznicę śmierci swojego patrona

W niedzielę 19 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające śmierć założyciela miasta Jakuba Wejhera. Wiązanki kwiatów złożono w krypcie kościoła klasztornego oraz pod pomnikiem na placu przed Ratuszem Miejskim. Obecni oprócz władz samorządowych byli min. starościna Gabriela Lisius, wice starosta Witold Reclaf, radni powiatowi Wojtek Rybakowski i Ludwik Zegzuła, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa Marcin Drewa a także posłanka Małgorzata Zwiercan /Galeria zdjęć/

ROZBITA GRUPA CZERPIĄCA KORZYŚCI Z NIERZĄDU

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 3 osoby podejrzane o czerpanie korzyści majątkowej z nierządu. Dwaj zatrzymani mężczyźni, obywatele Bułgarii w wieku 34 i 39 lat oraz 35-letnia kobieta usłyszeli zarzuty sutenerstwa oraz ułatwiania prostytucji. Wobec zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, kobieta znajduje się pod policyjnym dozorem. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Zatrzymanym grozi nawet 7,5 roku pozbawienia wolności.

KRYMINALNI ZATRZYMALI SPRAWCÓW POBICIA DUCHOWNEGO W KĄPINIE

Kryminalni z wejherowskiej komendy ustalili tożsamość sprawców rozboju, do którego doszło w miejscowości Kąpino (Gmina Wejherowo) kilka dni temu. 20-latek i 17-latek zostali zatrzymani przez policjantów. Niewykluczone, że usłyszy zarzuty dotyczące rozboju.

Poseł Marcin Horała na sesji RG w Choczewie

W środę 15 lutego odbyła się sesja zwyczajna Rady Gminy Choczewo, w której uczestniczyli zaproszeni goście; Marcin HORAŁA - poseł Prawa I Sprawiedliwości oraz Marcin DREWA - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa

Islamscy uchodźcy w Gdyni? Najpierw potrzeby mieszkańców i Polaków ze wschodu!

Podczas dzisiejszego (16 lutego) briefingu przed Urzędem Miasta Gdyni poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poseł Marcin Horała, oraz radny miasta Michał Bełbot odnieśli się do działań władz miasta Gdyni dążących do przyjęcia uchodźców z islamskich krajów Bliskiego Wschodu. Chęć przyjęcia uchodźców potwierdził niedawno wiceprezydent Michał Guć w rozmowie z Radiem Gdańsk./Posłuchaj wypowiedzi z konferencji prasowej/

Prof. Jan Łopuski odznaczony medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945"

Prof. dr hab. Jan Łopuski to żołnierz Września 1939 roku, oficer AK, więzień sowieckich łagrów, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk w Wejherowie

Komitet PiS Wejherowo serdecznie zaprasza na spotkanie z poseł Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które odbędzie się 20 lutego br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ulicy Zamkowej.

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Operą Bałtycką

Dyrektor Opery Bałtyckiej Warcisław Kunc i Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała podpisali porozumienie o współpracy w celu wspierania wzajemnego popularyzowania nauki, wiedzy i kultury, wymiany doświadczeń w dydaktyce, jak również organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych

Spotkanie ministra Sellina z mieszkańcami Sopotu

W poniedziałek 13 lutego na spotkaniu które odbyło się w Państwowej Galerii Sztuki Jarosław Sellin przedstawił dotychczasowe osiągnięcia rządu PiS oraz najważniejsze cele które są i będą realizowane. Emocji było sporo tak samo jak pytań od licznie przybyłych mieszkańców Sopotu. Na wszystkie pytania, z powodu ograniczeń czasowych minister Sellin nie był w stanie odpowiedzieć, nie mniej spotkanie to dowodzi,że zainteresowanie polityką tą ogólno-krajową jak i regionalną jest spore./galeria zdjęć i film/

Powstał Parlamentarny Zespół Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego

Podczas briefingu który odbył się 11 lutego przed Urzędem Miasta Gdyni poseł Marcin Horała poinformował o powstaniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego./Posłuchaj wypowiedzi /

Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku

Na puckim Rynku, w kościele i w porcie odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające 97 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Obecne były władze samorządowe, wojskowi, księża, młodzież oraz mieszkańcy/Galeria zdjęć/

91. urodziny Gdyni

W samo południe 10 lutego pod płytą pomnika Marynarza Polskiego złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości udział wzięły władze miasta, radni, służby mundurowe, kombatanci, Piłsudczycy, młodzież oraz mieszkańcy./Galeria zdjęć/

Finansowanie zadań oświatowych

Specjaliści z Ministerstwa Edukacji Narodowej i eksperci z samorządów województw: pomorskiego, zachodnio – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego brali udział (9 lutego) w konsultacjach dotyczących opracowania koncepcji zmiany systemu finansowania zadań oświatowych. Spotkanie odbywało się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Nie spalajmy odpadów

Co prawda w Pomorskiem nie dochodzi do przekraczania poziomów alarmowych ale nie oznacza to, że sytuacja jest zadowalająca. Zdarzają się przekroczenia poziomu dopuszczalnego średniodobowego pyłu PM10. Główną ich przyczyną jest tzw. niska emisja, która ma ścisły związek z zanieczyszczeniami „płynącymi” z indywidualnych, przestarzałych i nieefektywnych pieców grzewczych

Nagroda Uphagena dla Adriana Bekasiewicza z Politechniki Gdańskiej

Dr inż. Adrian Bekasiewicz z Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej został laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w piątek, 10 lutego o godz. 13.00 w Domu Uphagena.

Gdyński festiwal filmowy w nowej formule

Znamy już datę filmowego święta. Odbędzie się w dniach 19-23 września 2017 r. Tegoroczne wydarzenie wraca do starej nazwy czyli Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dokonał też zmiany w regulaminie festiwalu i zdecydował o połączeniu funkcji dyrektora festiwalu i dyrektora programowego. Michał Oleszczyk, po upływie trzech kadencji, nie jest już dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Verba Sacra w Wejherowie

Po raz czternasty rozbrzmiały cytaty biblijne czytane po kaszubsku w wejherowskiej kolegiacie. Czytała oczywiście bardzo lubiana aktorka Danuta Stenka. /Galeria zdjęć/

Sentymentalne spotkanie w Wejherowie

Ponad 60 byłych pracowników Wejherowskiego Zakładu Obuwia spotkało się w jednej z wejherowskich restauracji. Było to już drugie takie spotkanie integracyjne byłych pracowników zamkniętego w 1993 roku zakładu./Galeria zdjęć/

Święto Gdańskiej Nauki 2017

W sobotę 4 stycznia od godziny 18.00 do 22.30 na Zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza na Ratuszu Staromiejskim odbyły się pokazy multimedialne Video Mapping. /Galeria zdjęć/

Rodzice bronią szkoły !

Bardzo burzliwy przebieg miało spotkanie z wójtem gminy Szemud które odbyło się w czwartek 2 lutego w Szkole Podstawowej w Łebieńskiej Hucie /Galeria zdjęć/

Reforma edukacji. Wizyta szefowej MEN na Pomorzu

Spotkanie z samorządowcami na temat stanu przygotowań do wprowadzenia reformy oświatowej i otwarcie hali sportowej przy SP w Borczu to główne punkty dzisiejszej wizyty Anny Zalewskiej, szefowej MEN w Pomorskiem. Minister towarzyszy Dariusz Drelich wojewoda pomorski.stat4u