SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim

W najnowocześniejszym w Polsce, nowym budynku Neofilologii, w którym będą się kształcić studenci Uniwersytet Gdańskiego w zakresie języków obcych, odbyła się inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim. Wykład inauguracyjny pt. „Pochwała pamięci”, nagrodzony brawami na stojąco, wygłosił prof. Jerzy Limon z Wydziału Filologicznego UG

Będzie strajk w szpitalu w Kościerzynie?

Prawie 90 proc. zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym, którzy wzięli udział w referendum pracowniczym, opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjno-strajkowej. Jaką formę przyjmie protest? – To zależy od odpowiedzi na nasze postulaty, jaką otrzymamy od dyrekcji szpitala i Zarządu Województwa Pomorskiego – mówią związkowcy, zapewniając jednocześnie, że bez względu na charakter protestu nie ucierpią pacjenci.

Solidarnie w obronie działaczy z DCT Gdańsk

28 września prawie kilometrowy korek samochodów czekał na wjazd do DCT Gdańsk, co spowodował protest związkowców. Trwająca przez godzinę akcja protestacyjna polegała na zajęciu przejścia dla pieszych.

Jak wypoczynek jesienią i zimą to tylko w Gdyni i Północnych Kaszubach

Bogactwo atrakcji dla mieszkańców i turystów, nie tylko latem ale także od jesieni do wiosny, oferują Gdynia i Północne Kaszuby. W środę 30 września w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się druga w tym roku konferencja prasowa Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA.

Pilne potrzeby gdyńskiego portu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na Ostrodze Pilotowej przy wejściu do portu, kandydat do Sejmu Marcin Horała, wraz z kandydatem do Senatu Jerzym Miotke zaprezentowali potrzeby gdyńskiego portu.

Cześć i chwała bohaterom. Gala finałowa Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

„Wolność i niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego otrzymał Złoty Opornik - nagrodę za najlepszy film zgłoszony do konkursu głównego VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W trakcie gali, która odbyła się Gdyńskim Centrum Filmowym, doceniono nie tylko twórców filmowych i radiowców. Uhonorowano bohaterów walczących o niepodległość Polski po wojnie i tym, którzy ich chronili.

VERSOPOLIS w Gdańsku – wieczór poetycki z udziałem europejskich, młodych twórców i debata o promocji poezji

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa dni dyskusji o poezji: 8 października o godz. 19.00 do sieni IKM na debatę „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?” z udziałem wydawców poezji oraz 9 października o godz. 19.00 do Restauracji Grand Cru na spotkanie z europejskimi twórcami: Christophem W. Bauerem z Austrii, Kristiną Hocevar ze Słowenii, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasem Veiknysem z Litwy i Davidem Vikgrenem ze Szwecji. Wstęp wolny.

Gdański Budżet Obywatelski 2016 - wybór już za nami

Zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski 2016. W sumie zagłosowało 33 987 osób, czyli 9,09 procent wszystkich uprawnionych. Wyniki głosowania poznamy już w najbliższą środę.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2015

Zapraszamy serdecznie do składania wniosków do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

Grassomania 7 przywraca kino w Głównym Mieście Gdańsku

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

W Polsce przyszedł czas na częściową wymianę kadr w polityce – wywiad z Piotrem Müllerem

Jestem przekonany, że moje pokolenie jest w stanie wnieść do działalności publicznej nowe umiejętności i wartości oraz zupełnie inne doświadczenie życiowe. Rozmawiał – Andrzej Ficek

Gdyński Red Bull Air Race wydarzeniem roku 2014 na Pomorzu

Gdynia otrzymała nagrodę marszałka województwa pomorskiego za Red Bull Air Race Gdynia 2014 w kategorii „Wydarzenie Roku". Zwycięzców ogłoszono w środę 23 września podczas obchodów światowego dnia turystyki w na zamku Malborku. Mieczysław Struk uzasadnił wybór bardzo dobrą organizacją wydarzenia, odnosząc się szczególnie do wysokiego poziomu bezpieczeństwa wydarzenia. Statuetkę odebrał Bartosz Bartoszewicz, obecnie wiceprezydent Gdyni, który pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta ds. Red Bull Air Race 2014.

Ogrodnik miejski – 21 aplikacji w Gdańsku

21 osób złożyło swoje dokumenty w naborze na stanowisko miejskiego ogrodnika. W poniedziałek – po blisko dwóch tygodniach od ogłoszenia konkursu - Zarząd Dróg i Zieleni zakończył przyjmowanie aplikacji.

Muzeum Marynarki Wojennej gra w statki

To będzie historyczny moment dla polskich gamerów. 26 września poznamy nowy okręt, który dołączy do najsłynniejszych jednostek popularnej gry o historycznych potyczkach pływających niszczycieli, krążowników, pancerników i lotniskowców - World of Warships. To wydarzenie nie może się odbyć w innych miejscu, jak w Muzeum Marynarki Wojennej, które jest w ścisłej współpracy z twórcami gry. Tego dnia przygotowano również kilka akcji towarzyszących.

Politechniczne MBA z AMBA!

Studia MBA realizowane na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG otrzymały międzynarodowy certyfikat Association of Masters In Business Administration (AMBA). Akredytacja potwierdza najwyższą jakość kształcenia.

Gdańsk stolicą blogosfery po raz szósty!

Ponad 200 uczestników, 43 prelegentów z Polski i USA, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty. W weekend 26-27 września w Gdańsku odbędzie się największa w Polsce interdyscyplinarna konferencja dla blogerów

Kobiety (znów) górą w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2016 jest już na półmetku. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku gdańskiego BO głosem decydującym są kobiety. To właśnie panie chętniej i liczniej biorą udział w głosowaniu. I to już trzeci raz z rzędu!

Otwarcie Instytut Konfucjusza w Gdańsku

- Otwarcie Instytutu Konfucjusza w Gdańsku to ogromne wyróżnienie dla Trójmiasta i całego regionu – podkreśliła minister Małgorzata Omilanowska w czasie uroczystości, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Instytut Konfucjusza został powołany przy Uniwersytecie Gdańskim po kilku latach starań. Tym samym Gdańsk dołączył do grona czterech elitarnych miast w Polsce, w których działają Instytuty (Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest piąty). Uroczyste otwarcie nowej placówki zajmującej się promocją współpracy polsko-chińskiej w zakresie kultury i nauki odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.

Gdański Salon Maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim Wszystko o maturze 2016

Spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku na temat matury w 2016 roku, informacje o ofercie pomorskich uczelni wyższych, stoiska targowe, prezentacje, porady w punkcie konsultacyjnym gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych – to oferta dziewiątej edycji Salonu Maturzystów, którego gospodarzem jest Uniwersytet Gdański. Organizatorem Salonu Maturzystów, który w tym roku odbywa się w 16 ośrodkach akademickich w Polsce, jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” we współpracy z regionalnymi konferencjami rektorów i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi.

Nagroda Publiczności 40. FFG dla filmu "Moje córki krowy"

Film Kingi Dębskiej "Moje córki krowy" otrzymał Nagrodę Publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureata Nagrody Publiczności wybrali Widzowie 40. FFG, którzy w trakcie Festiwalu przyznawali filmom Konkursu Głównego punkty w skali od 1 do 5, za pomocą kuponów do głosowania, otrzymanych przed seansem.

PSL w terenie trzyma się mocno?

Blisko rok temu odbyły się wybory samorządowe w tym do Sejmików Wojewódzkich w których PSL uzyskało oszałamiający wynik. Mimo tak dużego upływu czasu w Koleczkowie k. Gdyni nadal wisi jeden z plakatów wyborczych jednego z kandydatów.

Posłowie Platformy – pobudka, do roboty!

Podczas dzisiejszego (19 września) happeningu kandydat PiS do Sejmu Marcin Horała wraz z przedstawicielami Forum Młodych PiS uruchomił budzik po biurem poselskim posłanki PO Teresy Hoppe.

Multimedialna instalacja Legalnej Kultury na PG

Politechnika Gdańska przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii Kultura Na Widoku promującej dostęp do kultury z legalnych źródeł. W ramach tej akcji, od 21 września do 11 października przy Centrum Nanotechnologii A odwiedzić będzie można multimedialną instalację Legalnej Kultury. Zapraszamy.

Gdańsk - Piechotą, rowerem, na rolkach okrążyli Ziemię!

Zakładanym na początku kampanii celem było przebycie w ciągu 30 dni dystansu dookoła Ziemi, czyli 40 0075 km. Tymczasem entuzjazm uczestników „Bitwy na kilometry” sprawił, że cel ten osiągnięty został już w połowie piątego dnia jej trwania! Pieszo, rowerami, na hulajnogach i rolkach przebyli dystans równy obwodowi Ziemi! Wygląda więc na to, że dzięki dzielnym uczestnikom, Gdańsk nie poprzestanie na jednokrotnym okrążeniu naszej planety.

Gdańsk - Uwaga, nie dokarmiać dzików!

Dziki ojciec, dzika matka, jedenaście młodych"‘dzikusków", rozryte i zniszczone prawie pół hektara trawników. Po trzech latach ciszy, do Parku Reagana wróciły dziki.

Chcę budować społeczeństwo obywatelskie- Wywiad z Violettą Mackiewicz -Sasiak kandydatką do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim.

Jestem głęboko przekonana i to na co dzień obserwuję, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości rzetelnie i z oddaniem pracują dla dobra Polski mimo to są agresywnie atakowani i negatywnie przedstawiani przez media głównego nurtu. To zjawisko ma już swoją nazwę i nazywa się "przemysłem pogardy" Rozmawiał Andrzej Ficek

Apel Marcina Horały kandydata do Sejmu z ramienia PiS w sprawie przyjmowania uchodźców i imigrantów

W niedzielę, 13 września, podczas briefingu prasowego przed Urzędem Miasta Gdyni Marcin Horała przedstawił swój apel do pomorskich samorządowców ws. przyjmowania uchodźców i imigrantów:

Prezentacja kandydatów PiS w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26

W dniu 15 września Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów tej partii którzy będą startowali w październikowych wyborach do Sejmu w okręgu nr. 26 czyli gdyńsko-słupskim i do Senatu w okręgach nr. 62, 63 i 64.

Dookoła Ziemi w 30 dni, czyli Bitwa na kilometry

Trzy gdańskie szkoły podjęły się zadania okrążenia Ziemi w przeciągu zaledwie 30 dni. Piechotą, na rolkach, rowerze, czy hulajnodze - dzieci, ich rodziny oraz nauczyciele będą „zdobywać” cenne kilometry w drodze do szkoły i nie tylko. Zabawę uatrakcyjni codzienne losowanie voucherów do parku linowego i na ściankę wspinaczkową. A wszystko to w ramach „Bitwy na kilometry” - pilotażowej kampanii projektu Switch, zorganizowanej przez Miasto Gdańsk, w partnerstwie z brytyjską agencją Intelligent Health.

Otwarcie Skweru Reginy Osowickiej w Wejherowie

Kolorowa fontanna oraz ławeczka z rzeźbą Reginy Osowickiej, dziennikarki i pisarki wejherowskiej, zdobią skwer pomiędzy ulicą Bukową, a ul. Sobieskiego. Władze miasta oddały dzisiaj tę nową przestrzeń zrealizowaną dla mieszkańców i turystów.

Dożynki w Choczewie 2015 r

W niedzielę 13 września hucznie obchodzono doroczne Święto Plonów. Wzięło w nim udział blisko tysiąc mieszkańców gminy, gości i turystów. /Zobacz galerię zdjęć i film/

55. urodziny Akcji Bałtyckiej

11 września 1960 roku grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Zdarzenie to dało początek trwającej do dziś Akcji Bałtyckiej – jednemu z najdłużej działających programów obrączkowania ptaków w trakcie migracji w Europie. Projekt, który się rozwijał, od wielu lat prowadzony jest przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego. Akcja Bałtycka obchodzi dziś swoje 55. urodziny.

"Plakat: Reaktywacja" - Sztuka plakatu odradza się na Festiwalu Filmowym w Gdyni!

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się premiera wystawy "Plakat: Reaktywacja", w ramach której będzie można zobaczyć prace studentów warszawskiej i gdańskiej ASP, na nowo interpretujące filmy nagradzane w czterdziestoletniej historii Festiwalu nagrodą Złotych Lwów.

Globalne Centrum Usług Wspólnych ThyssenKrupp uroczyście otwiera nowe biuro w Gdańsku

ThyssenKrupp, światowy lider przemysłowy, rozwija projekt w Gdańsku poprzez wynajęcie 5.000 mkw. powierzchni biurowej w budynku Olivia Six, należącym do kompleksu Olivia Business Centre oraz zatrudnienie nowych specjalistów z księgowości i finansów oraz zasobów ludzkich. W największym w Trójmieście globalnym SSC docelowo znajdzie pracę nawet 700 osób. W centrum obsługiwane są korporacyjne procesy biznesowe na rzecz firm z grupy ThyssenKrupp, zlokalizowanych na całym świecie.

Wisła honorowym gościem na Festiwalu Loary w Orleanie

Tegoroczna edycja Festiwalu Loary w Orleanie jest wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim Francuzi w tym roku będą przyglądać się tradycjom rzecznym Wisły, która będzie tematem festiwalu. Dodatkowo artyści związani z gdańskiem uświetnią wydarzenie dużą wystawą w posakralnej przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier

Gdańszczanie chętnie podpisują się na listach PiS!

Kampania wyborcza w toku a w całej Polsce trwa zbieranie podpisów pod listami popierającymi kandydatów do Sejmu i Senatu. Tak jest też w Gdańsku.

Od "Potopu" do "Idy": laureaci Festiwalu w sieci

Filmy, muzyka, książki i archiwalia na wyciągnięcie ręki - ponad 900 utworów w cyfrowej wersji czekać będzie na instalacji Kultura Na Widoku, vis á vis Teatru Muzycznego. Wśród nich instalacja FILM - edycja specjalna, prezentująca festiwalowych Laureatów!

Forum Młodych PiS w Gdańsku zaprasza

9 września w Biurze Poselskim Kazimierza Smolińskiego młodzi zaangażowani w politykę ludzie zorganizowali spotkanie otwarte dla sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkanie przyszło kilka nowych osób a gościem specjalnym był Radny Miasta Gdańska , działacz PiS-u a obecnie kandydat na posła Grzegorz Strzelczyk.

Zgłoś pracę na Festiwal NARRACJE! Nabór projektów do 15 września

Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają artystów, dizajnerów, architektów, aktywistów i animatorów do składania propozycji projektów w ramach 7. edycji Festiwalu NARRACJE odbywającej się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Gdańsku pod hasłem Przemytnicy. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2015. Adres do przesyłania zgłoszeń: info@narracje.eu.

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule

W ramach współpracy i wymiany studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule odbywać będą wystawy, performance, wymiana studencka, realizowane będą wspólne projekty badawcze. Już w październiku 2015 roku i styczniu 2016 studenci i wykładowcy kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG zaprezentują swoje prace fotograficzne i malarskie w Fassart Gallery w Stambule.

Znamy laureatów 10. jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA

Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej, dziesiątej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Listę zwycięzców ogłoszono w sobotę 5 września podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

Inscenizacja "Bitwy o Wielką Wieś" we Władysławowie

W dniach 5-6 września odbyło się w nadmorskim Władysławowie widowisko historyczne "Bitwa o Wielką Wieś" , związanego ze zwycięskim kontratakiem polskich żołnierzy u nasady płw. Helskiego w 1939 r. /Zobacz galerię zdjęć/

Z pokorą przekonujemy obywateli do głosowania na PiS! -powiedział Janusz Śniadek

7 września odbyła się w Gdańsku konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Janusza Śniadka który zapoczątkował kampanie wyborczą na Pomorzu. Podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał on założenia projektu ustawy "Rodzina 500+", zaprezentował częściowe listy kandydatów do Sejmu oraz przedstawił dwóch kandydatów na senatorów z listy Prawa i Sprawiedliwości.

PiS miało rację w sprawie dzisiejszego referendum - debata w Wejherowie

Szacunkowa frekwencja w dzisiejszym referendum może wynieść 5-10% Takie są pierwsze informacje podawane w niektórych mediach. To ,że tak może być mówił szef PiS-u w Gdyni i kandydat na posła Marcin Horała podczas debaty która odbyła się 2 września w Wejherowie.

Tramwaj wrócił na Dolne Miasto w Gdańsku

Na ul. Wróblej w Gdańsku w nocy z 3 na 4 września ustawiony został tramwaj 105Na. Tym samym po kilkunastu latach tramwaj znów wrócił na Dolne Miasto. Nie jest to jednak początek nowego połączenia tramwajowego, ale lokalna atrakcja turystyczna, która będzie wykorzystywana jako miejsce kulturalne i informacyjne.

Laureaci 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni!

Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwał w dniach 23 lipca - 2 sierpnia 2015 r.

"Damy Radę" - PiS w Wejherowie rozpoczął kampanię wyborczą!

Kilkudziesięciu działaczy i zwolenników Prawa i Sprawiedliwości w tym posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk zebrało się 4 września w centrum Wejherowa aby zachęcać mieszkańców do udziału w wyborach parlamentarnych i głosowania na tę partię. /Zobacz galerię zdjęć/

Jaskiniowcy z Gdyni nie mają serca z kamienia

Flinstonowie, zwycięski zespół 5. Konkursu Lotów Red Bull, nie przestaje zaskakiwać. Podczas sierpniowych zawodów w Gdyni polecieli najdalej i zachwycili jurorów. Kilka tygodni po imprezie pokazali, że mają nie tylko wielki talent i poczucie humoru, ale i serca, bynajmniej nie z kamienia. Jedną z nagród za zwycięstwo, rejs łodzią motorową po Zatoce Gdańskiej, przekazali podopiecznym fundacji Dom Marzeń.

Znamy składy jury 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

2 września na konferencji prasowej 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni poznaliśmy składy jurorskie tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwal Filmowego w Gdyni. Przewodniczyć Jury Konkursu Głównego będzie Allan Starski. Filmy debiutującego na Festiwalu Konkursu Inne Spojrzenie oceniać będzie Jury pod przewodnictwem Bogdana Dziworskiego. Na czele Jury Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych stanie Piotr Trzaskalski.

PiS JOW-ów nie poprze- debata w Wejherowie

2 września w budynku Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się ciekawa debata na temat Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i nadchodzącego referendum. W debacie udział wzięli; przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości , radny miasta Gdyni Marcin Horała , przedstawicielka Ruchu Kukiza Monika Baran i przewodniczący PO w Wejherowie Jacek Gafka.

Inauguracja klasy dla dzieci z zespołem Downa w Gdańsku

W Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku zainaugurowano dziś niezwykły oddział przedszkolny, w którym uczyć się będzie aż siedmioro uczniów z zespołem Downa. W inauguracji wziął udział zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

Sześć filmów w sekcji Polonica na 40. FFG

Polonica to jedna z najstarszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działalność polskich filmowców poza granicami kraju. Sekcja prezentuje międzynarodowe produkcje z różnych krańców świata, których wspólnym mianownikiem jest udział polskich filmowców. Wedle słów dyrektora artystycznego Festiwalu, Michała Oleszczyka: Sekcja ta pozwala na uświadomienie sobie wkładu, jaki w produkcję międzynarodową mają rokrocznie polscy filmowcy. Oczywiście nie pokazujemy wszystkiego, ale nawet wybór daje wyobrażenie o wszechstronności naszych artystów kina, tudzież uniwersalności polskich wątków kulturowych.

"Wierzę w to, że da się naprawić Polskę" - powiedział Prezydent Andrzej Duda w sali BHP w Gdańsku

W dniu 31 sierpnia Prezydent Polski gościł w Gdańsku. Uczestniczył min. w mszy św, złożył kwiaty pod stoczniową bramą nr 2 oraz zwiedził Europejskie Centrum Solidarności. Ostatnim punktem programu była wizyta w historycznej sali BHP./Zobacz galerię zdjęć i film/

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

Kwiaty złożył także min. Piotr Duda, Jarosław Kaczyński, wiceszefowa PiS Beata Szydło oraz przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS, eurodeputowana Anna Fotyga i wiele innych delegacji z regionu gdańskiego. Obecna była też delegacja reprezentująca region śląsko-dąbrowskiej Solidarności. /Zobacz galerię zdjęć/

Prezydent uczestniczył we mszy w bazylice św. Brygidy

Tysiące ludzi zgromadziło się 31 sierpnia wokół kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Powodem było przybycie Prezydenta Andrzeja Dudy i innych znamienitych gości na uroczystą mszę św. z okazji 35 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Przed mszą Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II./Zobacz galerię zdjęć i film/

Dzisiaj w Gdańsku uroczystości rocznicowe z udziałem Prezydenta RP

Z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w poniedziałek 31 sierpnia w Gdańsku zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Kolejne uroczystości odbędą się w sali BHP. Udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Pomnik Danuty Siedzikówny Inki" zamordowanej w 1946 r. przez komunistów odsłonięto w Gdańsku

W niedzielę 30 sierpnia w Gdańsku Oruni na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko odsłonięto popiersie legendarnej sanitariuszki "Inki" ,osiemnastoletniej dziewczyny która została bestialsko zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku. Uroczystości poprzedziła polowa msza św. celebrowana przez metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódźia /Zobacz galerię zdjęć oraz posłuchaj piosenki o Ince/

Wczoraj odbyły się w Gdańsku uroczystości "Sierpnia 80" oraz festyn rodzinny "Solidarności"

W sobotę 29 sierpnia od godziny 15-tej odbył się w Gdańsku festyn "Solidarność Pokoleń" . Poprzedziła go manifestacja pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Następnie Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego, a potem nastąpiło symboliczne otwarcie żelaznej bramy. /Zobacz galerię zdjęć/

Ewa Kopacz schodzi z billboardów

Przez kilka tygodni hasło Ewy Kopacz "Słucham, rozumiem, pomagam" wraz z jej wizerunkiem widoczne było na billboardach w całej Polsce. Doczekał się on też wielu memów i przeróbek. Dzisiaj , 30 sierpnia można było zauważyć schodzenie przewodniczącej PO z przydrożnych miejsc plakatowych tak jak na tym zdjęciu w Pruszczu Gdańskim.

Piknik militarny na Festynie "Solidarność pokoleń" w Gdańsku

Podczas pikniku można oglądać min. legendarne wozy bojowe Rosomak i Hummer, czołg Leopard , i wyrzutnie rakiet. Sprzęt do zadań specjalnych zaprezentowała Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA. /Zobacz galerię zdjęć/

Obchody 35 lecia powstania Solidarności w Gdyni

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ‘70. Następnie w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń "Bohaterom Sierpnia 80 Gdynia". Odznaczenie zostało ustanowione przez Prezydenta Gdyni i Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna./Zobacz galerię zdjęć/

Powiatowe obchody 35-lecia NSZZ Solidarność w Wejherowie

W dniu 28 sierpnia odbyły się w Wejherowie uroczystości upamiętniające rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

Brama nr 2 wyróżniona przez Komisję Europejską

Piotr Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS i Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Tratwa "Wolność" dopłynęła do Gdańska

Około godz.13.00 28 sierpnia przybiła do Długiego Nabrzeża w Gdańsku zbudowana specjalnie z okazji jubileuszu Związku tratwa "Wolność". Dzielnych żeglarzy witali Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK i Krzysztof Dośla, szef regionu Gdańskiego. Uczestnicy wyprawy postanowili w taki oryginalny sposób uhonorować rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Obchody 35 lecia Solidarności w Wejherowie

W dniu 28 sierpnia odbyło się na Skwerze im. Jana Pawła II uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniająca powstanie "Solidarności". /Zobacz galerię zdjęć/

"Solidarna Gdynia" wystawa kartograficzna IPN

W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie przy ul. Bukowej otwarto w dniu 28 sierpnia wystawę obrazującą strajk w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej w 1980 r. Wystawę zorganizowało Starostwo Powiatowe przy udziale IPN w Gdańsku i zaangażowaniu Zygmunta Pałasza oraz Mirosława Lademanna. Wystawa będzie czynna do dnia 15 września i stanowi świetny materiał dydaktyczny dla młodzieży szkolnej./ Zobacz galerię zdjęć/

Gdyńska Straż Miejska ma 25 lat!

Straż Miejska w Gdyni powstała na mocy uchwały nr VII/39/90 Rady Miejskiej w Gdyni z dnia 25 lipca 1990 roku. W czwartek 27 sierpnia odbyła się jubileuszowa uroczystość - w trakcie wydarzenia 20 funkcjonariuszy otrzymało listy gratulacyjne i pochwały z wpisem do akt, 6 strażników otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, kolejne 22 zostały awansowane na wyższe stanowiska służbowe.

NA GDYŃSKIM BUDYNKU YMCA ZAWIŚNIE NIEBIESKA TARCZA

W czwartek, 27 sierpnia na budynku siedziby gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA" u zbiegu ul. Żeromskiego i Derdowskiego zawiśnie tzw. niebieska tarcza, czyli znak zabytku

Ruszyła budowa Centrum Sportu GOKF

Ruszyła Budowa Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 244. Dziś wykonawca robót - firma GRETASPORT - wszedł na plac budowy.

Co słychać w Budżecie Obywatelskim w Gdyni?

Potrzeby zidentyfikowane, pomysły opracowane, wnioski złożone - mieszkańcy Gdyni „odrobili" już dużą część zadań związanych ze zgłaszaniem swoich potrzeb i projektów do Budżetu Obywatelskiego. Ale jakie są dalsze losy zakwalifikowanych projektów?

W Gdyni trwają Mistrzostwa Europy Masters kl. Laser

W sobotę 22 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęły się żeglarskie Mistrzostwa Europy Masters olimpijskiej klasy Laser. W imprezie, która potrwa do 28 sierpnia, udział weźmie około 180 zawodników i zawodniczek, startujących odpowiednio w kat. Laser Standard i Laser Radial.

Gdańszczanie oddają hołd Annie Walentynowicz

W dniu 15 sierpnia w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej odsłonięto pomnik śp. Anny Walentynowicz. Legendarna, niezwykle odważna i niezłomna pracownica Stoczni im. Lenina (obecnie Stocznia Gdańska) dzięki której wybuchł Sierpień 1980 a która zginęła w nie wyjaśnionej do dzisiaj katastrofie w rosyjskim Smoleńsku doczekała się też wystawy kartograficznej. Kilkanaście tablic ze zdjęciami Anny Walentynowicz i niektórymi dokumentami obrazującymi jej życie i walkę o Wolną Polskę można obejrzeć w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. /Zobacz galerię zdjęć/

JEST ZWYCIĘZCA BCT GDYNIA MARATHON 2015!

22 sierpnia 2015, na ekstremalnym dystansie 20,5 km z Helu do Gdyni popłynęło 14 pływaków z Polski, Rosji, USA, Argentyny, Niemiec i Portugalii. Temperatura wody na trasie maratonu wahała się pomiędzy 16,5 a 18,6 st. C./Galeria zdjęć/

Zrekonstruowany kanon polskiego kina w Gdyni!

40. Festiwal Filmowy w Gdyni wspólnie z Cyfrowym Repozytorium Filmowym zapraszają na szereg wydarzeń związanych z odnowionymi polskimi filmami fabularnymi. Jak mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk: Robimy wszystko, by klasyka kina polskiego ożywała w Gdyni na wiele sposobów.

Komu przeszkadzają kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców

Przedstawiciele Fundacji im. Roberta Peplińskiego uhonorowali panią Alę, zasłużoną kioskarkę ze sklepiku z pamiątkami pod Stocznią Gdańską, układając pod pomnikiem Poległych Stoczniowców krzyż z kwiatów. Niestety, kilka dni później kwiaty zniknęły. Zieleń Miejska tłumaczy, że pomnik jest dziedzictwem narodowym i nie można bez zgody konserwatora zabytków podejmować takich działań. - To kpina - podkreśla "Solidarność".

Chórzyści „Zawiszy Czarnego" płyną podbić Szkocję i Holandię

Śpiewacy a zarazem żeglarze - członkowie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny" już dziś, w środę 19 sierpnia, wyruszają w podróż do szkockiego Edynburga. Przed nimi nie lada wyzwania: występ w Thomas Morton Hall w ramach Festiwalu Sztuki w Edynburgu a następnie udział w festiwalu „Bie Daip" w holenderskim Appingedam.

Pokaz specjalny filmu "Wszystko co najważniejsze" na 40. FFG!

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu "Wszystko co najważniejsze" Roberta Glińskiego, laureata Złotych Lwów z 1992 roku. Specjalny pokaz filmu, połączony ze spotkaniem z twórcami, odbędzie się w czwartek 17 września 2015 roku o godz. 16.00 w gdyńskim Multikinie.

Literacka wędrówka po Żabiance z Tadeuszem Dąbrowskim

Port Literacki w Gdańsku to nie tylko wydarzenia dziejące się w miasteczku festiwalowym na Długim Targu. Tadeusz Dąbrowski, poeta i dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze czytelników i czytelniczki na literacki spacer po Żabiance szlakiem swojej poezji. Spacer odbędzie się 20 sierpnia o godz. 18.00. Start: wejście SKM Żabianka od strony osiedla (morza).

Ostatni zmodernizowany tramwaj N8C z Kassel jest już w Gdańsku

W weekend do Gdańska przyjechał ostatni zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C z Kassel. Rozładunek odbył się na torowisku na ul. Nowe Ogrody. Tym samy w Gdańsku jest już 16 wagonów, jakie ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika.

W Gdyni śmieci produkują ludzie, a nie metry!

17 sierpnia podczas konferencji prasowej przed wejściem do Urzędu Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt uchwały o zmianie sposobu pobierania opłaty śmieciowej. Według projektu, zaprezentowanego przez przewodniczącego klubu Marcina Horałę, wraz z radnymi Hanną Mazur i Janem Kłoskiem, podstawą naliczania opłaty powinna być liczba mieszkańców, a nie metry kwadratowe mieszkania

Jabadabadooo! Flinstonowie wygrywają Konkurs Lotów Red Bull

Gdyński zespół Flinstonowie i Pterodaktyl wygrał 5. Konkurs Lotów Red Bull. Załoga nie dość że oddała najdłuższy skok, to jeszcze dostała najlepsze noty od jurorów za kreację i show na rampie. Pojazd przeleciał 10,80 m, a ekipa zademonstrowała błyskotliwe show z pterodaktylem w roli głównej. Występy czterdziestu finałowych zespołów oceniało wyjątkowe jury, w którym zasiedli m.in.: Felix Baumgartner, Adam Małysz, Jarosław Hampel, Łukasz Czepiela, Michał Kościuszko, Jakub Przygoński, Tomasz Kuchar, Paulina Przybysz, Ania Bosak, Alan Andersz oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Rywalizację pasjonatów awiacji obserwowała łącznie 100 000 tys. widzów.

5. Konkurs Lotów Red Bull w Gdyni

16 sierpnia przy Skwerze Kościuszki 40 najlepszych zespołów z całej Polski walczyło o wygraną podczas 5. Konkursu Lotów Red Bull. W oryginalnych machinach latających startowały odważne załogi które chciały wykazać się nie tylko najdłuższym lotem ale też i oryginalnością i artyzmem. /Zobacz galerię zdjęć/

Gdynianie chcą więcej kursów PKM

Podczas happeningu który się odbył 14 sierpnia , działacze Forum Młodych PiS wraz z radnym Marcinem Horałą zbierali podpisy gdynian pod apelem o więcej kursów PKM.

15 sierpnia w Gdańsku odsłonięto pomnik śp. Anny Walentynowicz

W uroczystości wzięło udział blisko tysiąc osób a odsłonięcia pomnika dokonali syn Anny Walentynowicz, Janusz oraz jej wnuk Piotr./Galeria zdjęć/

Piknik militarny w Gdyni

Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w sobotę udostępniono do zwiedzania dwa okręty bojowe, które zacumowały przy nabrzeżu Prezydenta. Usytuowany tuż obok okręt-muzeum ORP Błyskawica, także został bezpłatnie udostępniony do zwiedzania./Galeria zdjęć/

Święto Wojska Polskiego - Obchody w Gdyni

15 sierpnia swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. W Gdyni, mieście nierozerwalnie związanym z morzem, uroczystości zostały zdominowane przez Marynarkę Wojenną a na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki gdzie złożono wiązanki kwiatów. /Galeria zdjęć/

Urodziny historycznej Sali BHP

Z łabędziem, łodzią podwodną, bungee, w także z panoramą Gdańska i z ciężką pracą. Tak stoczniowe żurawie kojarzą się dzieciom biorącym udział w świętowaniu na Sali BHP. Dzisiaj urodziny historycznej Sali BHP czyli dzień upamiętniający 35. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej.
stat4u