SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

77. rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Stutthof

Liczbę ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof szacuje się na około 65 000, wśród nich około 28 000 to więźniowie narodowości żydowskiej. Około 23 000 zmarłych to ofiary obu ewakuacji KL Stutthof. Dziś mija 77. lat od pierwszego transportu więźniów do obozu. W rocznicowych uroczystościach bierze udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

„Lux in Oriente – Lux ex Oriente”

W Muzeum Narodowym w Gdańsku od 24 lipca można oglądać wyjątkową wystawę – „Lux in Oriente – Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska – 1050 lat historii”. Zobaczyć można na niej m.in. Dagome iudex – najstarszy zachowany dokument, w którym jest mowa o państwie polskim. W wernisażu, który odbył się 23 lipca w Dworze Artusa wziął udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Rudno. Ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2016/2017

Wszystkim tworzącym społeczność szkolną województwa pomorskiego przekazuję serdeczne wyrazy pamięci i podziękowania za Państwa troskę o wysoki poziom kształcenia i wychowania kolejnych pokoleń – napisała w liście premier Beata Szydło, który podczas dzisiejszej ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego w Zespole Kształcenia i Wychowania w Rudnie odczytał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

77. rocznica wybuchu II wojny światowej

Godzina 4.45, 1 września 1939 roku. Działa niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein" zostają skierowane na Westerplatte. Rozpoczyna się kataklizm II wojny światowej, która pochłonie ponad 70 milionów ofiar. W 77. rocznicę wybuchu wojny bohaterom pokłonili się Prezydent RP, Premier RP, Wojewoda Pomorski, przedstawiciele rządu, samorządu, środowisk kombatanckich i mieszkańcy Pomorza.

Szef MSWiA o incydencie w Gdańsku: Policja zachowała się prawidłowo

Policja zachowała się prawidłowo, dlatego że zapobiegła eskalacji konfliktu – powiedział minister Mariusz Błaszczak odnośnie incydentu, który miał miejsce w niedzielę pod gdańską Bazyliką podczas uroczystości pogrzebowych „Inki” i „Zagończyka”

Uczcili pamięć Anny Walentynowicz

Beata Szydło i Piotr Duda złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem śp. Anny Walentynowicz w Gdańsku Wrzeszczu. Na uroczystości obecni byli także Janusz Śniadek, prezes IPN dr Jarosław Szarek, były wiceprzewodniczący Komisji Krajowej Andrzej Gwiazda, związkowcy ze Stoczni Gdańskiej oraz syn i wnuk Janusz i Piotr Walentynowicz.

Obchody wydarzeń Sierpnia 80 w Gdyni

Jak co roku uroczyście obchodzono w Gdyni rocznicę porozumień sierpniowych. Złożono kwiaty pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 r. przy al. Solidarności a następnie w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. wręczono honorowe odznaczenia za odwagę walki o godność i wolność w sierpniu 1980 roku./Galeria zdjęć/

Obchody rocznicy Sierpnia 80 w Wejherowie

31 sierpnia obchodzono rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych z roku 1980. Była msza św odprawiona przez dziekana ks. prałata Daniela Nowaka, było też złożenie wiązanek kwiatów pod pamiątkową tablicą Solidarności./Galeria zdjęć/

Inka i żołnierze niezłomni – wystawa w urzędzie

Do końca września w holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego będzie można oglądać wystawę prac poświęconą żołnierzom niezłomnym - autorstwa Agnieszki Marszk . Płotna – to nie tylko praca dyplomowa absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku ale też ukłon w stronę bojowników podziemia antykomunistycznego i historii rodziny artystki.

500 plus: przed pierwszym dzwonkiem

644 923 310 złotych – to kwota, którą (od kwietnia do 29 sierpnia) Wojewoda Pomorski przekazał gminom i powiatom na realizację programu Rodzina 500 plus. Z danych Wydziału Polityki Społecznej PUW wynika, że pieniądze przeznaczane były głównie na opłaty za mieszkanie, żłobek, przedszkole, ubrania, szkolne wyprawki a także na wypoczynek na obozach i koloniach. Zmniejszyła się jednocześnie liczba rodzin ubiegających się o zasiłki z pomocy społecznej.

Pokaz specjalny filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego

Jednym z pokazów specjalnych 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni będzie projekcja filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauzego. Pokaz filmu odbędzie się w Multikinie, 21 września 2016 roku o g. 17:00.

Uroczyste przekazanie darowizny na rzecz Hospicjum „Bursztynowa Przystań” w Gdyni

75 000 złotych zebrane przez uczestników pierwszych charytatywnych regat żeglarskich „PHN-GDYNIA VIP RACING 2016", przekazane zostało na rzecz gdyńskiego Hospicjum dla dzieci „Bursztynowa Przystań".

Dożynki w Gminie Choczewo

W sobotę 27.08.2016 r. rolnicy i mieszkańcy Gminy Choczewo podziękowali za tegoroczne plony

Cześ i chwała Bohaterom- manifestacja w Gdańsku

W niedzielę 28 sierpnia tłumy manifestowały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i na ulicach aby pożegnać Inkę i Zagończyka. Przyjechali z całej Polski a nawet z zagranicy. Było sporo młodzieży, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń patriotycznych. /Zobacz nagranie video/

Kondukt pogrzebowy Inki i Zagończyka

W dniu 28 sierpnia 2016 roku odbył się uroczysty pogrzeb Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał kondukt pogrzebowy który wyruszył z kościoła Najświętszej Maryi Panny na Cmentarz Garnizonowy!/Zobacz nagranie video/

Cała Polska żegnała Żołnierzy Wyklętych

W niedzielę 28 sierpnia tłumy czekały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aby pożegnać Inkę i Zagończyka. Przyjechali z całej Polski a nawet z zagranicy. Było sporo młodzieży, harcerzy, grup rekonstrukcyjnych i stowarzyszeń patriotycznych. /Galeria zdjęć/ Posłuchaj też przejmującej piosenki o śmierci INKI !

Uroczysta msza św w intencji "Inki" i "Zagończyka" w Gdańsku

W niedzielę 28 sierpnia w Bazylice Mariackiej odbyła się uroczysta msza żałobna w intencji Danuty Siedzikówny "Inki" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka". Mszy przewodniczył metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Obecny był prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu , posłowie, senatorowie , ministrowie, duchowni ,wojskowi oraz Polacy którzy zjechali do Gdańska z całej Polski /Zobacz zdjęcia i film/

Pogrzeb Inki i Zagończyka

W niedzielę 28 sierpnia tłumy czekały w Gdańsku przed Bazyliką Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny aby pożegnać Inkę i Zagończyka /Galeria zdjęć/

Powiatowy Dzień Sportu w Wejherowie

W sobotę 27 sierpnia z udziałem starościny Gabrieli Lisius odbył się w Parku Miejskim festyn sportowy. /Galeria zdjęć/

Śledzie wyszły z wody!

27 sierpnia 2016 roku odbył się XVI marsz z Kuźnicy do Rewy przez Zatokę Pucką. Tradycyjnie w marszu wzięło 100 osób a zwycięzcą został każdy uczestnik./Galeria zdjęć i film/

Komisja Krajowa w Gdańsku. Będzie nowy Tygodnik Solidarność

Od złożenia kwiatów pod „Pomnikiem poległych Stoczniowców” rozpoczął się w Gdańsku drugi dzień posiedzenia Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. W pierwszym dniu Komisja podjęła kilkanaście decyzji wewnątrzzwiązkowych. W drugim dniu odbyła się część uroczysta z okazji 36. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

Jakub Farinde komisarzem Gminy Sztutowo

Wojewoda Dariusz Drelich wręczył dziś, podpisane przez Premier Beatę Szydło, powołanie do pełnienia funkcji Wójta Gminy Sztutowo - Jakubowi Farinde. Wniosek Wojewody Dariusza Drelicha, przekazany za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, uzyskał aprobatę Premiera i z dniem dzisiejszym Jakub Farinde będzie pełnił funkcję komisarza w gminie po śmierci wójta.

Piknik patriotyczny w Gdańsku

Forum Młodej Prawicy organizuje w sobotę 27 sierpnia w godz. 11-19 koło historycznej Sali BHP I Gdański Piknik Patriotyczny.

Śledzie pomaszerują po raz XVI

100 uczestników, 12,5 km do przebycia w tym 4,5 godziny brnięcia w morskiej wodzie a na koniec solony śledź. W sobotę 27 sierpnia z miejscowości Kuźnica na półwyspie helskim wyruszy XVI edycja „Marszu Śledzia”. Jest to jedyny w Polsce i na Świecie marsz pieszy przez morze, a konkretnie przez środek Zatoki Puckiej. Jak zawsze zapowiada się wyśmienita zabawa w świetnym towarzystwie.

Nowatorski zabieg zespołu prof. Czauderny

Wczoraj w szpitalu im. M. Kopernika zespół Profesora Piotra Czauderny po raz pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg HIPEC u małego pacjenta.

Nowe karetki w Pruszczu Gdańskim

Wojewoda Dariusz Drelich wziął dziś (17 sierpnia) udział w uroczystości poświęcenia 5 nowych ambulansów, zakupionych przez Samodzielne Publiczne Pogotowie Ratunkowe w Pruszczu Gdańskim.

Zespol Troczanie z Litwy w Wejherowskie Filharmonii

Zespół „Troczanie” jest polskim ludowym zespołem z Wileńszczyzny. W repertuarze ma wiele tańców polskich oraz litewskich. /Galeria zdjęć i film/

Filmowe wspomnienia: Andrzej Kondratiuk, Piotr Łazarkiewicz

Osobną częścią programu tegorocznego Festiwalu są filmowe wspomnienia. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni przypomni sylwetki i dorobek polskich nieżyjących reżyserów: Andrzeja Żuławskiego, Krzysztofa Kieślowskiego oraz Piotra Łazarkiewicza i Andrzeja Kondratiuka. Dzisiaj prezentujemy dwa szczególne dla nas tytuły z cyklu Pokazów specjalnych.

Tripulacion Cubana w Wejherowskim Parku

W niedzielę 14 sierpnia miał miejsce niecodzienny koncert zespołu kubańskiego muzyka Reia Ceballo./Galria zdjęć/

„Inka” i Zagończyk” spoczną 28 sierpnia w Gdańsku

Bohaterów nie chowa się po cichu. Przywracamy Żołnierzom Wyklętym należną im cześć i pamięć - podkreślili dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej i Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, poświęconej planowanym uroczystościom pochówku Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

Kenijczyk zwycięzcą Energa Maratonu Solidarności

Kenijczyk Kipkorir Wycliffe Biwot wygrał XXII Energa Maraton Solidarności. Wyprzedził swojego rodaka, Joela Maina Mwangi. Najlepszy z Polaków, Grzegorz Gronostaj, zajął 7. miejsce

Odpust Wniebowzięcia NMP w Wejherowie

W sierpniową sobotę 14 i w niedzielę 15-tego odbył się odpust, nabożeństwa i poświęcenie ziół /Galeria zdjęć/

GMINA CHOCZEWO ZAPRASZA TURYSTÓW

Choczewo to urocza i przyjazna turystom gmina sąsiadująca z Morzem Bałtyckim i słynąca z wielu atrakcji oraz z rozwijającej się agroturystyki.

CHOCZEWO RYBĄ I PIASKIEM PISANE

13 sierpnia w gościnnych progach Restauracji "Szlacheckie Gniazdo" w Kopalinie w Gminie Choczewo odbył się festyn pn. "Choczewo rybą i piaskiem pisane", który zakończył II edycję Zawodów Surfcastingowych odbywających się 12 i 13.08 na plaży w Lubiatowie, w których brała udział kadra polski w surfcastingu.

Otwarcie "kapsuły czasu"

Nowa aranżacja historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, przywracająca jej wygląd z czasu podpisania porozumień sierpniowych otwarta. To swoista kapsuła czasu, która przeniesie nas do roku 1980 – przekonuje zarządca sali Mateusz Smolana.

Obchody Dnia Internowanego w Gniewinie

W niedzielne popołudnie 14 sierpnia 2016 roku w obiektach Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się uroczyste obchody 36 rocznicy Sierpnia i powstania Solidarności oaz Dnia Internowanego. Organizatorem była Irena Siudek, kierownik oddziału NSZZ Solidarność w Wejherowie oraz przedstawiciel byłych więźniów Strzebielinka Maciej Kuczyński.

W Strzebielinku upamiętniono represjonowanych więźniów stanu wojennego

Ponad sto osób wzięło udział w złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą znajdującą się na ścianie budynku dawnego więzienia w Strzebielinku k. Gniewina. Obecni byli dawni więźniowie, władze NSZZ Solidarność z Krzysztofem Doślą na czele, przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości , władze samorządowe, mieszkańcy. /Galeria zdjęć/

Próby morskie ORP Kormoran

W środę 10 sierpnia br. rozpoczął się kolejny etap prób morskich niszczyciela min Kormoran, podczas których zweryfikowane zostaną podstawowe parametry okrętu, w tym: układu napędowego, systemu nawigacyjnego oraz urządzeń pokładowych

„Wojny Piasku” w Wejherowie

W piątkowy wieczór 12 sierpnia na Placu Wejhera odbył się niecodzienny pokaz. Poprzedził on 90 rocznicę występu Teatru Reduta w Wejherowie i spektakl „Książę Niezłomny” który miał miejsce w Filharmonii Kasubskiej /Galeria zdjęć i film/

BALTICA EQUESTRIAN SUMMER TOUR 2016

Letnia edycja Międzynarodowych Zawodów w skokach przez przeszkody Baltica Equestrian Tour 2016 już trwa.

CBA weszło do gdańskiego magistratu!

Dziś w godzinach przedpołudniowych w Urzędzie Miejskim zawitała ekipa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

KWP w Gdańsku. Wojewoda wręczył odznaczenia

Dzisiaj (10 sierpnia) w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnią Służbę, odznak „Zasłużony Policjant”, Medali za „Zasługi dla Policji” oraz aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Odznaczenia państwowe w im. Prezydenta RP wręczył wojewoda Dariusz Drelich.

Inwestycje kolejowe na Pomorzu

Lepszy dostęp do portów morskich oraz krótsze podróże w regionie – to główne efekty realizacji Krajowego Programu Kolejowego w województwie pomorskim. Inwestycje kolejowe na Pomorzu za 6 mld zł ułatwią podróże oraz dostęp do Portu Gdańsk - zapowiedzieli dziś podczas konferencji w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim Kazimierz Smoliński,wiceminister infrastruktury i budownictwa, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski oraz Prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel.

Kogo to obchodzi?” Refleksje z nad morza.

W tym roku miałam szczęście spędzić kilka dni nad morzem. Naszym bałtyckim. Na widok wodnego bezkresu przypomniały mi się słowa hymnu Marynarki Wojennej: Morze, nasze morze, wiernie ciebie będziem strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo na dnie (…) z honorem lec.

Prof. Grzegorz Raczak został posłem

Na miejsce w Sejmie zwolnione przez Andrzeja Jaworskiego z PiS , wszedł następny kandydat z największą ilością głosów czyli Grzegorz Raczak. Zaprzysiężenie nowego posła miało miejsce 6 czerwca . Przypominamy wywiad z okresu kampanii wyborczej która miała miejsce w 2015 roku

Zbierali podpisy i przekonywali

6 sierpnia członkowie Regionalnej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność” przeprowadzili zbiórkę podpisów pod projektem Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Badaczka z Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodowym projekcie naukowym dotyczącym migracji dzieci i młodzieży w Ameryce Łacińskiej

Dr Aleksandra Wierucka z Katedry Kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym UG i dr Fina Carpena-Mendez z Oregon State University w USA poprowadzą wspólnie międzynarodowy projekt naukowy w ramach grantu NCN „Polonez 1”. Celem projektu jest zbadanie, jakie istnieją strategie rozwojowe młodzieży w Ameryce Łacińskiej w dobie ekonomicznej i kulturowej globalizacji. Badaniu podlegać będą także strategie podejmowane przez młodych ludzi w celu zapewnienia sobie lepszej przyszłości, szczególnie w kontekście ich postępującej integracji z ekonomią międzynarodową.

Strongman Pudzianowski w Wejherowie

Na stadionie wejherowskiego Gryfa odbyły się w niedzielę 7 sierpnia zawody dla najsilniejszych. Sędziował sam Mariusz Pudzianowski a startowali tacy zawodnicy jak; Ostaszewski, Radzikowski, Kacnerski, Szymański, Skowroński, Sendwicki, Wlizło, Kieliszkowski, Reksha i Nowikow./Galeria zdjęć/

Jarmark Kaszubski z Wodeckim w tle!

W niedzielne popołudnie w Rumi odbył się XXIII Jarmark na który przybyły tłumy mieszkańców. Główną atrakcją był występ znakomitego wokalisty Zbigniewa Wodeckiego./Galeria zdjęć/

Piknik militarny w Lisewie

W strugach deszczu i błocie ale w radosnej atmosferze odbywał się piknik militarny zorganizowany przez Stowarzyszenie "Militarni Gniewino" /Galeria zdjęć/

Pomorze na weekend w Wejherowie

W piątkowe popołudnie 5 sierpnia wejherowski rynek zamienił klimat - zobacz jak bardzo!/Galeria zdjęć/

Pomorskie. 62 szkolne biblioteki z większym księgozbiorem

1 624 720 złotych – to kwota dotacji przyznanych przez Wojewodę Pomorskiego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” dla pomorskich bibliotek szkolnych.

Dzieci w urzędzie, czyli dzień wakacji w mieście

Gdańsk znają bo jeździli w czasie roku szkolonego na wycieczki, ale Pomorski Urząd Wojewódzki zwiedzili po raz pierwszy. – Siadajcie, oglądajcie, róbcie zdjęcia – zachęcał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, inicjator akcji „Dzień wakacji w mieście”. W tym tygodniu odwiedzili nas uczniowie ze szkól podstawowych w Brusach, Lubni i Kosobudach - w sumie 31 dzieci.

Polonica czyli polscy filmowcy na świecie

Polonica to najstarsza, obok Konkursu Głównego, sekcja Festiwalu Filmowego w Gdyni. Prezentuje międzynarodowe koprodukcje z polskim udziałem oraz filmy ze znaczącym udziałem artystycznym polskich twórców. 41. Festiwal Filmowy w Gdyni zaprezentuje pięć takich filmów: „Niewinne” Anne Fontaine, „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego, „Czerwony kapitan” Michała Kollara, „Maquinaria Panamericana” Joaquina del Paso oraz „Ja, Olga Hepnarova” Tomasa Weinreba i Petra Kazdy.

Festyn w Wejherowie

W niedzielne popołudnie w Parku Miejskim im. Majkowskiego odbył się festyn letni, który zgromadził tłumy mieszkańców miasta./Galeria zdjęć/

Wojewoda uczcił 72.rocznicę Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie - zryw, który trwale wpłynął na tożsamość narodową Polaków, 63 dni walki pełnych bohaterstwa, patriotyzmu i odwagi. 1 sierpnia o godzinie 17 (godzina „W’) w 72. rocznicę, przy ścianie pamięci w Kwaterze Armii Krajowej na cmentarzu Łostowice w Gdańsku odbyły się rocznicowe obchody. Wziął w nich także udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

W Redzie złożono hołd Powstańcom Warszawskim

W dniu 1 sierpnia punktualnie o godzinie 17-tej w centrum Redy, członkowie Klubu Gazety Polskiej oddali hołd Powstańcom. /Galeria zdjęć/

ANNA DYMNA CZYTAŁA DZIECIOM

W poniedziałkowe popołudnie 1 sierpnia, w budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie (gmina Choczewo), Anna Dymna, Ewa Kaim i Krzysztof Orzechowski wspólnie czytali wiersze tym razem dla najmłodszych./Galeria zdjęć/

CHOCZEWO ODDAŁO HOŁD POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM

1 sierpnia tuż przed godziną 17 w centrum Choczewa mieszkańcy i turyści oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Odśpiewano kilka pieśni powstańczych, a punktualnie o godz. 17, gdy zawyły syreny i na ulicach zatrzymano ruch samochodów, zebrani uczcili milczeniem pamięć Powstańców /Galeria zdjęć/

99 rocznica uwięzienia przez Niemców Józefa Piłsudskiego

Gdańskie więzienie przy ul. Schiesstange (dzisiejszy Areszt Śledczy przy ul. Kurkowej) w 1917 roku stało się miejscem odosobnienia komendanta Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, późniejszego wodza naczelnego. Od uwięzienia minęło właśnie 99 lat. Na uroczystości Wojewodę Pomorskiego reprezentował doradca Kazimierz Koralewski. Obecna również była europosłanka Anna Fotyga.

Hołd dla Powstańców Warszawskich w Wejherowie

W samo południe, 1 sierpnia pod pomnikiem Brama Piaśnicka dobyła się patriotyczna uroczystość złożenia wiązanek i kwiatów. Organizatorem było Koło Terenowe Prawa i Sprawiedliwości z Wejherowa , Radny Powiatowy Wojtek Rybakowski oraz ks. dziekan Daniel Nowak. /Galeria zdjęć/

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek storczyka

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego odkryli nowy gatunek storczyka, którego prętosłup przypomina twarz diabła Dr Marta Kolanowska z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego wraz ze współpracownikami z fundacji Buenoy Yumartán Aldea Ecológica odnalazła nowy gatunek storczyka w południowej Kolumbii. Nazwę Telipogon diabolicus kwiat zawdzięcza budowie prętosłupa, który przypomina twarz diabła. O tej niezwykłej orchidei pisze już cały świat!

Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa z wizytą w Gdyni

Jerzy Szmit - podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa - odwiedził dzisiaj Gdynię. Razem z wiceprezydentem ds. rozwoju Markiem Stępą zwiedził teren, gdzie planowana jest budowa Drogi Czerwonej. Następnie, wspólnie z Katarzyną Gruszecką-Spychałą, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, włodarze miasta oprowadzili ministra po lotnisku Gdynia-Kosakowo.

Wizyta wejherowskich samorządowców u Wojewody

We wtorek 26 lipca, odbyło się w Gdańsku spotkanie przedstawicieli Wejherowa z Dariuszem Drelichem - Wojewodą Pomorskim.

Dzieci w urzędzie, czyli dzień wakacji w mieście

Czterdzieścioro dzieci ze Szkoły Podstawowej w Trzebielinie, Suchorze i Gimnazjum w Starkowie odwiedziło dziś Pomorski Urząd Wojewódzki w ramach akcji wojewody „Dzień wakacji w mieście”. Uczniowie spotkali się z wicewojewodą Mariuszem Łuczykiem, obejrzeli jego gabinet i zwiedzili centrum zarządzania kryzysowego.

Pamiętaj o Powstaniu Warszawskim

Pokaż, że pamiętasz! Przyjdź do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, podaj hasło i odbierz okolicznościowe upominki związane z Powstaniem Warszawskim. Do akcji Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza Wojewoda Pomorski.

Filmy z Gdyni

Filmy z Gdyni to sekcja 41. Festiwalu Filmowego, prezentująca filmy nierozerwalnie związane z miastem, które z roku na rok umacnia swoją pozycję na kinowej mapie Polski. Cztery filmy dokumentalne opowiadają o osobach i wydarzeniach związanych z Gdynią. Ich twórcy także związani są z „miastem z morza”.

Katamaran z misją społeczną przypłynie do Gdańska

W sobotę 30 lipca do Gdańsku przypłynie katamaran „Lover”, na pokładzie którego realizowany jest projekt Sails of the Spirit. Załogę składającą się z żeglarzy i osób niepełnosprawnych przywitają przedstawiciele władz Miasta. Uczestnicy rejsu zapraszać będą gdańszczan do udziału w Pierwszym Światowym Kongresie Osób Niepełnosprawnych w Jekaterynburgu.

Wojewoda spotkał się z konsulem RP w Kaliningradzie

Według danych urzędu statystycznego w Kaliningradzie na terenie obwodu mieszka ok. 4,5 tysiąca osób narodowości polskiej. Nieoficjalne (dane pochodzą z parafii katolickich ) – sześć tysięcy więcej. I właśnie tamtejszej Polonii poświęcone było dzisiejsze spotkanie Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego z Marcinem Nosalem, konsulem generalnym RP w Kaliningradzie, konsul Dagmarą Lukovič i wicekonsulem Jarosławem Strycharskim.

LADIES JAZZ FESTIVAL 2016 w WEJHEROWIE

W niedzielę 24 lipca odbył się koncert w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej /Galeria zdjęć/

Rosjanie wygrali 49er Grand Prix Gdynia 2016

Niestety warunki atmosferyczne nie pozwoliły w niedzielę dokończyć wyścigów eliminacyjnych, nie rozegrano też wyścigu medalowego. W związku z tym o wygranej w 49er Grand Prix Gdynia 2016 zadecydowały wyniki z eliminacji. Zwycięzcami regat została rosyjska załoga RUS 178 - Artem Basalkin i Ilya Haneu.

Tysiące pielgrzymów opuszcza Pomorze

Pielgrzymi dziś opuszczają Pomorze. Kierunek – Kraków i spotkanie z papieżem Franciszkiem. Dni Diecezjalne poprzedzające Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca) dobiegają końca

Bieg Tropem Wyklętych - "Maks" i "Aldona"

W sobotnie popołudnie 23 lipca na obiektach sportowych w Choczewie odbył się długo oczekiwany Bieg Tropem Wyklętych. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu biegaczy, w tym wójt Wiesław Gębka oraz przewodniczący Rady Gminy Krzysztof Łasiński. Wydarzenie to objął swoim patronem wojewoda pomorski Dariusz Drelich./Galeria zdjęć/

Zapomniane piosenki - polskie filmy muzyczne

Przegląd czterech emblematycznych polskich filmów muzycznych uzupełni prezentowany (również na antenie TVP Kultura) przegląd telewizyjnych krótko i średniometrażowych form muzycznych z końca lat 60., niesłychanie ciekawych od strony warsztatu filmowego prototypów dzisiejszych teledysków. To filmy, przy których pracowali najwięksi choreografowie, kostiumografowie i operatorzy polskiego kina.

Gdynianin Piotr Daniluk w drodze na igrzyska olimpijskie

Nasz człowiek na igrzyskach olimpijskich! Piotr Daniluk zawodnik sekcji strzeleckiej Wojskowego Klubu Sportowego „Flota" Gdynia przed wyjazdem do Rio de Janeiro spotkał się z władzami Gdyni. W uroczystym pożegnaniu olimpijczyka, które odbyło się 22 lipca 2016 r. w Urzędzie Miasta Gdyni, wzięli udział Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, Wiceprezydent Gdyni Marek Stępa oraz Zastępca Dyrektora Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

Policjanci i policjantki świętowali

Choć ustawowo Święto Policji przypada 24 lipca, gdyńscy policjanci obchodzili je już dzisiaj. W dawnym kinie Grom na terenie Akademii Marynarki Wojennej odbyły się dziś specjalne uroczystości. Niemal 180 policjantów i policjantek otrzymało przy tej okazji medale, odznaczenia lub mianowania na wyższe stopnie i stanowiska służbowe

Wojewódzkie obchody święta Policji

Sześć tysięcy pomorskich funkcjonariuszy obchodzi dziś (21 lipca )swoje święto. W uroczystości, którą poprzedziła msza święta w Bazylice Mariackiej, wziął również udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski. Akademia w auli komendy wojewódzkiej na Biskupiej Górce była okazją do wręczenia awansów służbowych, wyróżnień i odznaczeń państwowych.

Patronat wojewody. Światowe Dni Młodzieży w Gdańsku

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca) poprzedzają Dni Diecezjalne (20-25 lipca 2016 roku). W Pomorskiem, kilka tysięcy pielgrzymów z kilkunastu krajów świata gości:

Nie interesują mnie kłótnie i sztuczne podziały-wywiad z radnym Marcinem Drewą

Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości mają do zaoferowania Mieszkańcom swoją uczciwość, rzetelność i ciężką pracę - rozmawiał Andrzej Ficek

Pamięci „Inki”. Wojewoda na uroczystości

W tym domu w nocy z 19 na 20 lipca 1946 została aresztowana Danuta Siedzikówna "Inka”(…) – brzmi napis odsłoniętej dziś na budynku przy ul. Zygmunta Wróblewskiego 7 w Gdańsku tablicy. Sanitariuszka V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” została ujęta przez UB i zastrzelona 28 sierpnia 1946 roku. Na uroczystości odsłonięcia tablicy nie zabrakło Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego

W sprawie związku metropolitalnego

Wojewoda Pomorski spotkał się 19 lipca z przedstawicielami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Sopot-Gdynia. Przedstawili oni wojewodzie Dariuszowi Drelichowi koncepcję utworzenia związku metropolitalnego w granicach OMG-G-S

Jestem bardzo ciekawy czy doczekam się dnia, w którym władza zostanie za to rozliczona-wywiad z radnym Pawłem Pawlakiem

Rada Gminy Kobylnica można powiedzieć jest „unikatowa i niepowtarzalna”. Według mojej wiedzy jest to jedyny samorząd w naszym województwie a może i w kraju, w którym radni opozycyjni głosami większości rządzącej nie zostali dopuszczeni do prac w komisjach - rozmawiał Andrzej Ficek

The Rockas-Roots Regge w Wejherowie

W niedzielę 17 lipca w wejherowskim amfiteatrze odbył się niecodzienny koncert. /Galeria zdjęć/

Filmy w Konkursie Głównym i w Konkursie Inne Spojrzenie

41. Festiwal Filmowy w Gdyni przedstawia listę filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego oraz do Konkursu Inne Spojrzenie. Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się 16 filmów, które powalczą o Złote Lwy i inne nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie znalazły się cztery filmy, które staną do walki o Złoty Pazur.

Swingująca królowa polskiego jazzu - Carmen Moreno w Gdyni świętowała 90 urodziny

Fantastyczna muzyka i atmosfera, a przede wszystkim wiele wzruszających chwil i wspaniały jubileusz gwiazdy Ladies Jazz Festival. Świętująca 90 urodziny Carmen Moreno spotkała się z równolatką Gdynią oraz publicznością zgromadzoną w Teatrze Muzycznym.

Opera na Targu Węglowym: Turandot

W sobotę o godzinie 20.00 na Targu Węglowym w Gdańsku odbył się pokaz opery Giacomo Pucciniego "Turandot".

XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

W dniach 14-17 .07 w Gdańsku odbył się XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Stare Przedmieście i Dolne miasto przez cztery dni gościły teatry polskie i z Europy. FETA odbywa się od roku 1997.
stat4u