SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Badanie wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych Uniwersytet Gdański na drugim miejscu zestawienia

W najnowszym, opublikowanym przez firmę Sedlak&Sedlak, raporcie dotyczącym wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych, Uniwersytet Gdański znalazł się na drugim miejscu w kategorii „Uniwersytety” z medianą na poziomie 4500 zł. Na początku zestawienia jest Uniwersytet Warszawski.

Bez meleksów w centrum Gdańska

W tym roku nie będzie możliwości poruszania się meleksami po ścisłym centrum Gdańska. Zdecydowaliśmy, iż nie będziemy wydawać wjazdówek do Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) z uwagi na kwestie bezpieczeństwa związane z toczącymi się w centrum miasta robotami budowlanymi – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Po centrum porusza się obecnie sprzęt ciężki, w tym ciężarówki wywożące gruz i ziemię z placów budów, nie chcemy więc ewentualnego zagrożenia dla poruszających się meleksami turystów – dodaje dyrektor.

POZA SIECIĄ – eksperyment zbadał uzależnienie młodzieży od komórek

Galopujące uzależnienie od urządzeń mobilnych wśród nastolatków to realny problem. Potrzebę pilnej diagnozy tego stanu rzeczy zauważyło środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego. Praca nad projektem o tej tematyce trwa już ponad rok. Jednym z jego etapów był eksperyment, podczas którego młodzież na kilka dni wyłączyła swoje telefony.

Sala pod patronatem człowieka „Solidarności”

- Lech Kaczyński był naszym przyjacielem. Był naszym wiceprzewodniczącym. Do końca był człowiekiem „Solidarności” - napisał w liście skierowanym do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z okazji uroczystego nadania głównej sali konferencyjnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego imienia prof. Lecha Kaczyńskiego.

Ruszył konkurs fotograficzny FOTO FETA

Konkurs kierowany jest do wszystkich fotografujących minioną edycję festiwalu FETA! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas inauguracji XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku

Absolwent „Trójki” wśród najlepszych młodych naukowców UE

10 kwietnia 2016 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ogłoszono zwycięzców polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS - European Union Contest for Young Scientists). Wśród trójki laureatów znalazł się Igor Kaczmarczyk - zeszłoroczny absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Mocna reprezentacja wejherowskiego PiS w Warszawie

W niedzielę 10 kwietnia do Warszawy zjechały dziesiątki tysięcy członków oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości aby uczcić 6 rocznicę Tragedii Smoleńskiej. Nie zabrakło tam też mieszkańców Wejherowa i okolicznych miejscowości.

Uroczystości obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej w Gdyni Karwinach

W dniu 10 kwietnia w całej Polsce obchodzono 6 już rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Nie zabrakło też gdyńskich uroczystości w której wziął udział min. poseł PiS Marcin Horała, Roman Dambek - bratanek zamordowanego podczas wojny Józefa Dambka, przywódcy "Gryfa Pomorskiego" oraz posłanka ruchu Kukiz 15 Małgorzata Zwiercian, a także Klub Gazety Polskiej z Gdyni /Zobacz galerię zdjęć/

IV Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Niezłomnych

Organizatorem tej patriotycznej imprezy połączonej z festynem był Uczniowski Klub Sportowy FREGATA działający przy Szkole Podstawowej znajdującej się przy ul. Cystersów w Gdańsku.

Patriotyczny festyn z udziałem młodzieży Gimnazjum nr 7 z Oruni

W dniu 9 kwietnia na terenie szkoły FREGATA przy ul. Cystersów w Gdańsku odbył się turniej piłki nożnej im. Żołnierzy Niezłomnych oraz towarzyszący temu wydarzeniu festyn. Wśród uczestników wyróżniała się grupa młodzieży ubrana w mundury Powstańców Warszawskich./ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM/

Zaproszenie do składania kwiatów na Rondzie im. Lecha Kaczyńskiego w Rumi.

Przewodnicząca koła Prawa i Sprawiedliwości w Rumi , Łucja Słowikowska zaprasza wszystkich mieszkańców do złożenia wiązanek kwiatów na rondzie im. Lecha Kaczyńskiego przy zbiegu ul. Dębogórskiej i Gdańskiej. Uroczystości rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 17;30

Dziewczyny odwiedziły Politechnikę Gdańską

Lustro nieskończoności, strzelnica optyczna, przesyłanie dźwięku za pomocą światła, projektowanie implantów, a nawet szybki kurs tańca Bollywood czy też pokaz samoobrony dla kobiet… To tylko nieliczne atrakcje, które Politechnika Gdańska przygotowała w ramach tegorocznej akcji „Dziewczyny na Politechniki”.

Startują zapisy do III Biegu do Źródeł

Rozpoczęły się zapisy do III Biegu do Źródeł, który odbędzie się 4 czerwca w Parku Jelitkowskim w Gdańsku. Na biegaczy czekają dwa dystanse - 10 i 3 km, rodzinny piknik i ponad 100 nagród do wygrania.

Przedstawiciele UEFA ponownie w Gdyni

W Gdyni po raz drugi odbyło się oficjalne spotkanie delegacji UEFA, lokalnego komitetu organizacyjnego PZPN oraz przedstawicieli miasta. Głównym celem wizyty było omówienie kluczowych zagadnień związanych z organizacją Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej.

Wakacyjny Staż 2016 – czeka ponad 340 miejsc stażowych

Projekt „Wakacyjny Staż 2016” wchodzi w drugi etap. W tym roku do projektu zgłosiło się ponad 80 fundatorów praktyk, którzy przygotowali w swoich firmach ponad 340 miejsc stażowych. Od 11 kwietnia do 11 maja do północy trwać będzie nabór chętnych. Zgłoszenia będzie można składać on-line na stronie projektu www.wakacyjnystaz.gdansk.gda.pl.

Ruszyła rekrutacja na Forum Przedsiębiorstw 2016, 11 maja 2016 r. Gdynia.

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza na Forum Przedsiębiorstw, jedną z największych konferencji kierowanych do firm z sektora MSP na Pomorzu. W tym roku Forum odbędzie się 11 maja 2016 w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni.

Poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk spotkała się z rybakami.

Burzliwy przebieg miało spotkanie posłanki Prawa i Sprawiedliwości które odbyło się we wtorek 5 kwietnia we władysławowskim ratuszu. Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu rybaków a emocji było sporo.

Muzeum Emigracji nominowane w konkursie „Zabytek Zadbany"!

Adaptacja historycznego Dworca Morskiego w Gdyni na potrzeby Muzeum Emigracji została doceniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków z 46 zgłoszonych obiektów nominował 19 do konkursu. Muzeum Emigracji jest jedynym budynkiem wyróżnionym w województwie pomorskim.

Andrzej Gwiazda spotkał się z mieszkańcami Sopotu

4 kwietnia odbył się otwarty wykład prawdziwej gwiazdy Solidarności - pana Andrzeja Gwiazdy. Spotkanie zorganizowało PiS Sopot. 

Najlepsze „Dziady” z VIII LO w Gdańsku

Teatr „Jeszcze bez nazwy” z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Gdańsku zdobył pierwsze miejsce na III Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowany przez Telewizję Polską.

Profesor Krzysztof Skóra patronem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

W czwartek 31 marca 2016 r. Senat UG nadał Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego imię Profesora Krzysztofa Skóry, twórcy i wieloletniego dyrektora placówki w Helu

Politechnika Gdańska ma nowego rektora

Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, prof. zw. PG przez najbliższe cztery lata będzie sprawował funkcję Rektora Politechniki Gdańskiej. Swoją wizją rozwoju uczelni przekonał większość elektorów głosujących w wyborach, które zostały przeprowadzone 31 marca 2016 r. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza. Rektor elekt obejmie nowe stanowisko 1 września 2016 r.

Jubileusz 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim został powołany w 2006 roku dzięki staraniom twórcy i wieloletniego dyrektora dziennikarstwa na UG – prof. Wiktora Peplińskiego. W jubileuszowym roku planowane są spotkania z absolwentami, konferencje, wystawy i wykłady. W czasie inauguracja jubileuszu wręczone zostały nagrody w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach – Medi@stery

3429 wniosków złożonych pierwszego dnia Programu Rodzina 500 plus!

W Gdańsku podczas pierwszego dnia Programu Rodzina 500 plus osobiście wnioski złożyło 1549 osób, drogą elektroniczną 1340, z pomocą asystentów rodzin 440 osób oraz przez opiekunów pieczy zastępczej 100.

Wiemy kto zna się najlepiej na Gdyni

Ostatniego dnia marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej, odbył się finał wielkiego Konkursu Wiedzy o Gdyni dla dzieci i młodzieży. Znamy już zwycięzców trzech kategorii wiekowych - licealistów, gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych. Przed nami jeszcze zmagania dorosłych.

Politechnika Gdańska zaprasza dziewczyny na dzień otwarty

7 kwietnia br. znów odwiedzą Politechnikę Gdańską... dziewczyny. Uczennice szkół średnich będą mogły zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszej uczelni oraz odwiedzić wybrane wydziały i laboratoria, w tym laboratorium badawcze LINTE 2. Wszystko po to, by zachęcić je do wstąpienia w szeregi studentów naszej uczelni

Jak co roku – pomagamy gdańskim żabom!

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. Od dziś w Gdańsku czynnie chronimy płazy, przenosząc je w bezpieczne miejsca.

Budowa pomnika Polski Morskiej coraz bliżej

Tablica upamiętniająca polskich marynarzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej została odsłonięta 26 czerwca 1991 roku na Skwerze Kościuszki. Od tego czasu jest świadkiem najważniejszych świąt i wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną. Obecnie, miasto czeka na propozycje artystów-rzeźbiarzy. Projekt miałby upamiętniać w tym miejscu nie tylko marynarzy, ale również utożsamiać związek Polski z morzem. Artyści mają czas na zgłoszenie prac do 4 lipca 2016 roku

Wszystkie nowe gdyńskie „trajtki" z USB

Każdy nowy trolejbus, który wyjedzie na ulice Gdyni, zostanie wyposażony w gniazdo USB. Pojazdy będą „Dzielić się energią", tak by pasażerowie mogli podładować urządzenia przenośne.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz - protest Narodowców

We wtorek 29 marca przed siedzibą firmy POS SYSTEMS w Dębogórzu k.Gdyni odbył się wiec patriotycznej młodzieży ze stowarzyszenia Narodowa Rumia i ruchu Kukiz 15. Wiceprezesem tej firmy jest Hans Gielen i zasłynął on z tego , że przed pracownikami swojej firmy afiszował w sposób obraźliwy swoje natypolskie i pro hitlerowskie poglądy. Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki Natali Nitek - byłej pracownicy POS SYSTEMS /Zobacz zdjęcia i film/

Mieszkańcy Gdańska pytają o Programu 500 plus

W ciągu dwóch dni blisko 300 osób skorzystało z możliwości uzyskania informacji o uzyskaniu świadczenia z Programu 500 plus. Pracownicy infolinii oraz punktu informacyjnego przy ul. 3 Maja 9 najczęściej odpowiadają na pytania: jakie są kryteria przyznawanych świadczeń, jak należy wypełnić wnioski lub jakie dokumenty trzeba przygotować. Ponad 30 osób zostało już umówionych na indywidualne wizyty w kwietniu.

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Medi@stery!

Rozstrzygnięto II edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery. Pierwsze miejsce zajęła Olivia Kłusek z pracą pt. „Latte-feminizm, pop-feminizm i girl power. Trywializacja pojęcia feminizmu w kobiecej prasie ilustrowanej segmentu luksusowego” z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gala wręczenia statuetek laureatom będzie także uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszu 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Śniadanie Wielkanocne u Harcerzy w Rumi

Tradycyjnie bo już po raz 8 harcerza i wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasza Rumia przygotowali Śniadanie Wielkanocne w Domu Harcerza w Rumi.

Edukacja, kultura, rozwój - rusza program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim

„Sieć kultury” to trzyletni program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim. Jego zadaniem jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w działaniach instytucji kultury i oświaty przez tworzenie warunków do współpracy między edukatorami i animatorami kultury. „Sieć kultury” jest częścią ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Instytut Kultury Miejskiej, w drodze konkursu, został regionalnym operatorem programu. Więcej informacji: www.sieckultury.pl.

A jednak zabrakło miejsca dla dziecka w hospicjum...- apel Fundacji Pomorze Dzieciom

W styczniu b.r. dzięki zaangażowaniu mediów została nagłośniona katastrofalna sytuacja Hospicjum Pomorze Dzieciom prowadzonego przez Fundacje Pomorze Dzieciom. Dalsze funkcjonowanie zostało zagrożone z powodu utraty źródeł finansowania. Ze względu na brak kontraktu z NFZ wycofał się dotychczasowy strategiczny sponsor - Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Narodowcy solidaryzują się z Natalią Nitek

W dniu dzisiejszym (25 marca) w Gdańsku Ruch Narodowy zorganizował konferencję prasową przed budynkiem Prokuratury Okręgowej. Przedstawiciele RN w osobach; Michał Urbaniak, Tomasz Kinder oraz Adam Walkowski wydali komunikat oraz rozdawali pisemne oświadczenie pt. "JAKI OJCIEC TAKI SSyn-HITLEROWSKIE METODY NIEMIECKIEGO PRACODAWCY W JEDNEJ Z POMORSKICH FIRM " /Zdjęcie, film i tekst oświadczenia poniżej/

Piotr Duda w „drużynie pierścienia”

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda otrzymał 23 marca z rąk Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Leszka Sławoja Głódzia „Pierścień Inki”. Wydany w zaledwie 50. numerowanych egzemplarzach pierścień przyznawany jest za krzewienie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” i postawę patriotyczną. Przewodniczący otrzymał nr 22.

Międzynardowy Świąteczny obiad studentów Akademii MArynarki Wojennej

W środę 23 marca, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej tuż przed wyjazdem do rodzinnych domów spotkali się na uroczystym obiedzie wielkanocnym. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyły władze uczelni oraz zaproszeni goście, w tym zastępca Szefa Sztabu Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego ds. Operacyjnych komandor Mariusz Kościelski. Wielkanocne spotkanie przybrało charakter międzynarodowy, gdyż przy świątecznym stole siedzieli razem podchorążowie z Kataru i Kuwejtu, studenci cywilni z Bułgarii, oraz Rumunii oraz uczestnicy kursu językowego z Ukrainy.

Misterium Wielkiego Czwartku - Kalwaria Wejherowska

W tym roku po raz pierwszy odbyło się misterium Wielkiego Czwartku w Wejherowie. Kaszubscy Misternicy odegrali scenki począwszy od Wieczernika która miała miejsce w kościele pw. św.Anny po modlitwę w Ogrójcu ,pojmanie i postawienie Jezusa przed Kajfaszem i zamknięcie w ciemnicy. Te scenki odegrano przy poszczególnych kaplicach w Kalwarii Wejherowskiej.

Nowy plakat R@Portu zaprasza do świata sztuk współczesnych

Praca autorstwa Aleksandry Sitańskiej zwyciężyła w drugiej edycji konkursu na plakat Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Najlepszy projekt wybrano spośród 253 zgłoszonych. Zwycięski plakat pomocą geometrycznej ascetycznej formy buduje teatralną opowieść zapraszając do świata sztuk współczesnych.

Niedziela Palmowa Wejherowo-Inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy

Po raz ósmy w Wejherowie odbyła się inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy przedstawiona przez grupę Misterników Kaszubskich.

Musimy być jak Izrael

Same służby nie wystarczą. Do walki z terroryzmem potrzebne jest całe społeczeństwo, które musi informować o wszystkich podejrzanych sytuacjach – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod Konsulatem Belgii w Gdyni. Wcześniej Metropolita Gdański Abp. Sławoj Leszek Głódź wspólnie z członkami Prezydium KK odmówił krótką modlitwę za ofiary zamachów w Brukseli.

Wystawa o Żołnierzach Wyklętych w Jastarni

Otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym odbyło się 18 marca w Jastarni. Ekspozycja będzie pokazywana na placu przy dworcu kolejowym.

U-Boot ze Stoczni Gdańskiej trafi do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Już jutro z pomocą Stoczni Gdańskiej S.A. oraz spółki Hydro Marp ruszają prace mające wydobyć sekcje niemieckiego okrętu podwodnego najprawdopodobniej typu U VII. Po oczyszczeniu oraz konserwacji w Stoczni, zostaną one przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście

Znamy laureata tegorocznej edycji konkursu RINA-KORAB

Komisja tegorocznej edycji Konkursu RINA-KORAB wybrała najlepszą pracę magisterską, zrealizowaną w roku 2015 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. To praca mgra inż. Piotra Matusza pt. „Projekt pasywnego systemu kompensacji nurzania kolumny rynnowej”, opracowana pod nadzorem prof. dra hab. inż. Czesława Dymarskiego

Ta ustawa jest w obronie polskiej ziemi - mówią posłowie PiS

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie realizuje swoje obietnice wyborcze - powiedział poseł Janusz Śniadek na porannej konferencji prasowej która odbyła się 22 marca w Gdyni. Kilka dni temu ruszyło procedowanie nad ustawą regulującą obrót ziemią. Ustawa ta ma zapobiec spekulacjom i chronić interesy polskich rolników.

Koncert Wielkopostny Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

W niedzielę 20 marca w gdańskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbył się koncert Wielkopostny w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choczewo zaprasza na bieg Tropem Wyklętych

W 22-gą rocznicę śmierci legendarnego kapitana Antoniego Rymszy odbędzie się bieg Tropem Wyklętych "Maks i Aldona"

Oddział Kościerzyna przy grobie księdza Jerzego

Od 5 do 6 marca br. służbę przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki pełnili przedstawiciele Oddziału ZRG w Kościerzynie.

Bieg Jedności Kaszubów - Władysławowo 2016-03-19

W ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów w Władysławowie w sobotę 19 marca odbył się Pierwszy Bieg Jedności Kaszubów.

Ana Blandiana z Rumunii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas

Prof. Jerzy Gwizdała został Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego

Wybory Rektora Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się 17 marca 2016 roku. Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2016-2020 został prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała. Wyboru dokonało, zgodnie ze Statutem UG, Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Bielińskiego. W skład Uczelnianego Kolegium Elektorów UG wchodzą wszyscy członkowie obecnego Senatu Uczelni, czyli przedstawiciele wydziałów, studentów, doktorantów oraz innych jednostek.

Światowe Dni Młodzieży w Gdańsku

Miasto Gdańsk wspiera Archidiecezję w działaniach promocyjnych podczas Dni diecezji poprzedzające obchody centralne Światowych Dni Młodzieży

Spotkanie posła Marcina Horały z mieszkańcami Gdyni

Klub Gazety Polskiej zaprosił posła Prawa i Sprawiedliwości na spotkanie aby podyskutować o ważnych dla mieszkańców sprawach i dowiedzieć się o zamierzeniach rządu. Marcin Horała mówił min. o kadencyjności wójtów, prezydentów i burmistrzów , o gospodarce morskiej i stoczniowej, dotacjach na partie , o Planie Morawieckiego, o sześcilatkach, rozwoju połączeń komunikacyjnych Gdyni i wiele innych. Spotkanie odbyło się 12 marca 2016 r. /Zobacz galerię zdjęć i nagranie wideo/

Harcerska Wielkanocna Zbiórka Żywności w Rumi

Ponad 100 osób brało udział w 3 dniowej akcji z naszego hufca na terenie Rumi i Redy. Podziękowanie harcerskim CZUWAJ dla  5 RWDH - 11 HDCzB - 17 RDH - 21 HDCzB - 11 HDCzB bis, instruktorom i wolontariuszom. Daliście kawałek swojego serca innym !

Kolosy 2016

W Gdyni po raz 18 odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,Żeglarzy i Alpinistów"Kolosy 2016". Od piątku 11 marca w Gdyńskiej Arenie oraz PPNT od rana do wieczora odbywają się prezentacje [relacje,pokazy zdjęć oraz filmów] najciekawszych podróżniczych dokonań w minionym roku kalendarzowym.

Personal Democracy Forum PL-CEE 2016

W dniach 17-18 marca 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się Personal Democracy Forum PL-CEE. To największe w Europie wydarzenie poświęcone nowym technologiom, demokracji oraz zaangażowaniu obywatelskiemu dla ludzi aktywnych i pragnących wpływać na zmiany społeczne

Znamy laureatów nagrody Splendor Gedanensis

Jacek Friedrich, Honorata Martin i zespół TRUPA TRUPA to laureaci 43. edycji prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska kapituła przyznała firmie Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków.

Skwer im. Anny Walentynowicz – II etap będzie realizowany w tym roku

Prawdopodobnie już wiosną ruszą prace związane z zagospodarowaniem wrzeszczańskiego Skweru im. Anny Walentynowicz i jego bezpośredniego sąsiedztwa według koncepcji wypracowanej przez mieszkańców. W tegorocznym budżecie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska zabezpieczone zostało 300 tys. zł na projekt wykonawczy i realizację II etapu tego przedsięwzięcia.

Szkolenie minersko–pirotechniczne

Wczoraj w Gdańsku (8 marca) na terenie Komendy Morskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się szkolenie minersko–pirotechniczne. Wzieli w nim udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i żołnierze. Uczestniczy trenowali pokonywanie przeszkód przy użyciu materiałów wybuchowych.

72. rocznica śmierci por. J. Dambka w Gołubiu

W niedzielę 6 marca w kaszubskim Gołubiu odbyły się obchody kolejnej rocznicy śmierci porucznika Józefa Dambka, przywódcy TOW Gryf Pomorski. Była msza święta w miejscowym kościele, był przemarsz nad jezioro Dąbrowskie, były przemówienia i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym walkę żołnierzy "Gryfa"/Galeria zdjęć/

II Zlot Morsów w Helu

W sobotę 5 marca w Helu odbył się II Zlot Morsów .Organizatorem tej imprezy były Helskie Morsy Cold Water. Z całej Polski przybyło ponad 300 morsów . Gościem specjalnym był Zbigniew Falkowski. Ice Lord, który w zeszłym roku pobił rekord Guinnessa w lodowej kąpieli. /Galeria zdjęć/

Spotkanie posła Marcina Horały z mieszkańcami Rumi

W poniedziałek 7 marca poseł Prawa i Sprawiedliwości odwiedził Rumię. W sali Miejskiego Domu Kultury zgromadziło się kilkadziesiąt osób a atmosfera spotkania była bardzo gorąca.

Godne otoczenie pomnika E. Kwiatkowskiego

W związku z licznymi głosami niepokoju, które dotyczą niewłaściwej ekspozycji pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego, informujemy, że 2 marca doszło do spotkania w tej sprawie z zarządcą Centrum Kwiatkowskiego, firmą Versus.

Zwiedzaj Stocznię Gdańską szlakami kobiet – MOBILNIE! Premiera aplikacji 8 marca

Od 8 marca po Stoczni Gdańskiej można będzie spacerować z aplikacją mobilną „Stocznia jest kobietą”! Jak wyglądała praca suwnicowej? Co to był posiłek regeneracyjny? Gdzie znajdował się stoczniowy żłobek? O swoich wspomnieniach na łamach aplikacji, w 21 punktach, jak w 21 postulatach strajkowych, opowiadają byłe pracownice Stoczni Gdańskiej. Aplikacja jest jednym z kilku wydawnictw podsumowujących trwający ponad 1,5 roku „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej.

Samorządowcy rywalizowali w Choczewie

05 marca w Choczewie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Pracowników Samorządowych.

Jeszcze więcej europejskiej poezji w Gdańsku – poeci sieci Versopolis

Zbliża się Festiwal Europejski Poeta Wolności. W tym roku, oprócz siedmiu nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska twórców, gościmy również poetów sieci Versopolis z Macedonii, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii i Walii. Razem z nominowanymi, wprowadzą uczestników w klimat festiwalowych spotkań, wieczorem głośnego czytania poezji w trzynastu językach narodowych (17.03, godz. 21.00, sień IKM), a Uniwersytet Gdański zamienią w Uniwersytet Poezji (18.03, godz. 11.00 – 14.00, Wydział Filologiczny UG). Na wszystkie spotkania, debaty i wykłady Festiwalu Europejski Poeta Wolności wstęp, oczywiście, wolny!

Muzeum Marynarki Wojennej otwarte dla nauczycieli

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało specjalną ofertę dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Trójmiasta i okolic. To nieodpłatne zwiedzanie placówki z przewodnikiem.

Światło idzie z Gdańska” - wykład Akademii Gdańska w IKM

Prelegentami wykładu, który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00 w sieni IKM będą Joanna Pacana i Waldemar Płocharski, wiceprezesi Video Studio Gdańsk. Video Studio Gdańsk jest jedną z pierwszych niezależnych polskich wytwórni, która powstała w 1981r. jako ekipa telewizyjna, dokumentująca I Zjazd „Solidarności”.

Wolontariusze na PZU Gdynia Półmaraton wciąż poszukiwani

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś" - mówił Ronald Reagan. Na stronie http://www.pzugdyniapolmaraton.pl/ trwa rekrutacja wolontariuszy na PZU Gdynia Półmaraton.

Gdynianie oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym"

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", gdynianie oddali hołd ofiarom terroru komunistycznego. Przy pomniku, mieszczącym się u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego, odbyły się uroczystości m.in. z udziałem przedstawicieli polskiego parlamentu oraz władz miasta.

Uroczyste otwarcie ronda Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie

W samo południe 1 marca nastąpiło poświęcenie i otwarcie nowego ronda u zbiegu ulic Krasińskiego, Derdowskiego i Nadrzecznej./Zobacz galerię zdjęć i film/

Harcerska przygoda podczas wypoczynku zimowego jako świat Hobbitów i Wikingów !

W drugim tygodniu ferii zimowych na zimowisko pojechały zuchy i harcerze z siedmiu drużyn z rumskiego hufca. Zuchy przez tydzień bawiły się w Hobbitów, natomiast harcerze uczyli się życia Wikingów.

Gdynia magnesem dla największych firm IT. Asseco Data Systems rozpoczyna swoją działalność

Gdynia przyciąga firmy z sektora nowych technologii. To właśnie tu swoją główną siedzibę ma Asseco Data Systems. Choć spółka dopiero rozpoczyna swoją działalność operacyjną, to już teraz może pretendować do miana jednej z największych polskich firm IT.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Gdańsk 2016

W słoneczną niedzielę 28 lutego w Gdańsku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pochód, był częścią ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział kilka grup rekonstrukcyjnych, młodzież, mieszkańcy a tak, że czołg./Zobacz galerię zdjęć i film/

Pobiegli Tropem Wilczym w Gdyni

W dniu 28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała bieg między pokoleniowy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Trasa o dystansie 1963 metrów, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Obecni byli przedstawiciele Związku Sybiraków./Zobacz galerię i film/

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych w Gdyni

Ponad tysiąc osób, głównie młodzi ludzie, wzięło udział w V już marszu w Gdyni upamiętniającym ludzi, działających w antykomunistycznym podziemiu./ Zobacz galerię zdjęć i film/

Pomoc dla dzieci z hospicjum

Od grudnia 2015 r. na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Hospicjum im. św. Wawrzyńca („Bursztynowa Przystań") działa „Bazarek", który polega na zbieraniu funduszy poprzez sprzedaż wyrobów hand-made oraz usług na aukcjach internetowych.

Na Stadionie Energa Gdańsk i ERGO ARENIE pojawiły się stacjonarne defibrylatory

FundacjaV4Sport przekazała dziś w Gdańsku dwa defibrylatory, które znajdą się na Stadionie Energa Gdańsk i na ERGO ARENIE. Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, by mogły z nich skorzystać osoby nawet bez przeszkolenia medycznego. W przypadku zatrzymania krążenia z pomocą defibrylatorów można uratować życie.

„Dar Młodzieży” płynie na Morze Śródziemne

W najbliższą sobotę 27 lutego Nabrzeże Pomorskie zubożeje o jeden statek. Dar Młodzieży opuści swoje stałe miejsce i wyruszy w podróż do w portu Sète, gdzie 22-28 marca odbędzie się żaglowy festiwal z okazji 350 rocznicy utworzenia tego portu. Historyczny zlot żaglowców rozpocznie się już w Barcelonie gdzie Dar Młodzieży będzie gościć 18-20 marca. Cumy zostaną rzucone w Gdyni o godzinie 11.00.

Ponad 2,5 mln na kulturę – Gdańsk przyznał granty na 2016 rok

Dokładnie 2 650 000 zł na 137 projektów kulturalnych zaplanowanych na bieżący rok przyznała gdańska komisja kultury. Przypomnijmy – granty przyznawane są w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2016 roku.

Nowe karetki dla gdyńskiego pogotowia

Dwie nowe i zarazem nowoczesne karetki: specjalistyczna i podstawowa zasiliły właśnie szeregi gdyńskiego pogotowia. „Współczuję wszystkim, którzy muszą wzywać pomoc, ale śpię spokojniej wiedząc, że nasi ratownicy mają takie wyposażenie" - powiedział podczas przekazania ambulansów gdyńskiemu pogotowiu, wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej o infrastrukturze dostępowej do portu w Gdyni

22 lutego w Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na wniosek posła Marcina Horały komisja przyjęła dezyderat, w którym stwierdza braki w infrastrukturze dostępowej do portu w Gdyni, stanowiące dla portu poważne bariery rozwojowe. Komisja wystąpiła z prośbą do Ministra Infrastruktury o doprowadzenie do realizacji kluczowych dla portu inwestycji

SIÓDMY LUTOWY SPACER...

W dniach 18/21.02.2016, ponad czterdzieści osób, pokonało sto kilometrów dzielących Gdynię, od granicy w Piaskach. Trasa ; Gdynia - Gdańsk - Stogi - Wyspa Sobieszewska - Przekop Wisły - Krynica Morska - granica Polski - Piaski.

INSCENIZACJA BITWY O TCZEW z 1807 roku

Już po raz piąty Fabryka Sztuk w Tczewie była organizatorem inscenizacji historycznej bitwy o Tczew z roku 1807. Wyczerpana i zmagająca się z chorobami armia Napoleona potrzebowała jakiegoś sukcesu na podniesienie morale. Miało to sprawić zdobycie Gdańska

Ferie po Harcersku w Rumi

Harcerskie ferie odbyły się w Domu Harcerza od 15.02 do 21.02.2016 r. a brało w nich udział ponad 100 zuchów i harcerzy z Rumi. Program w tym roku był bardzo bogaty w różnego rodzaju zajęcia dostosowane do wieku uczestników

Obchody 359. rocznicy śmierci Jakuba Wejhera

W niedzielę 21 lutego odbyły się w Wejherowie obchody 359. rocznicy śmierci założyciela miasta, Jakuba Wejhera. Z tej okazji złożono kwiaty pod pomnikiem oraz w kościele klasztornym została odprawiona uroczysta msza święta./Zobacz zdjęcia i film/
stat4u