SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Na Pomorzu spada bezrobocie

67 tys. osób było zarejestrowanych jako bezrobotne w województwie pomorskim w czerwcu 2016 r. Oznacza to spadek o 4,1 tys. (5,7 proc.) w stosunku do maja. To największy spadek bezrobocia rejestrowanego w tym czasie spośród wszystkich regionów – wynika z informacji sygnalnej przekazanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku.

GCWP wyróżnione przez Komisję Europejską i Ministerstwo Rozwoju

Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości zdobyło wyróżnienie w krajowym etapie konkursu „Europejskie Nagrody Promocji Przedsiębiorczości 2016", w kategorii „Rozwój środowiska biznesowego". Organizowany od dziesięciu lat przez Komisję Europejską i Ministerstwo Rozwoju plebiscyt, adresowany jest do władz lokalnych, regionalnych i krajowych, do miast, regionów, wspólnot, które samodzielnie lub wspólnie - w formule ppp - z przedsiębiorcami, organizacjami biznesowymi, a także instytucjami edukacyjnymi, podejmują inicjatywy promujące przedsiębiorczość.

Druga edycja TriCity Trail

Bieg rozpoczął się w Gdańsku a zakończył w Parku Miejskim w Wejherowie. Zwyciężył Roman Elwart./Zobacz galerię zdjęć/

Skarby kina przedwojennego po raz trzeci na Festiwalu Filmowym w Gdyni

W 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni zadebiutował cykl „Skarby kina przedwojennego”, zainaugurowany przez dyrektora artystycznego FFG Michała Oleszczyka i współorganizowany przez Filmotekę Narodową. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem widzów także w tym roku zaprezentujemy cząstkę przedwojennej kolekcji polskich filmów archiwalnych – w doskonałej jakości obrazu i dźwięku.

Narodowy Program Mieszkaniowy w Pomorskiem

W Pomorskiem pilotażowo – pierwsze inwestycje mają być ulokowane w Pelplinie. Czynsz wynajmu mieszkania będzie wynosił od 10 do 20 złotych za metr kwadratowy Program skierowany będzie do rodzin o najniższych dochodach i klasy średniej – to tylko niektóre elementy rządowego programu Mieszkanie Plus, który na konferencji zorganizowanej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawili: Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa , wiceminister Kazimierz Smoliński i Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Uważam ,że Żołnierze Wyklęci powinni być wzorem dla każdego Polaka - wywiad z Wiesławem Bobkowskim

Temat żołnierzy szczególnie II- giej Konspiracji był pomijany i fałszywie przedstawiany szczególnie za czasów koalicji PO-PSL dodając do tego SLD - rozmawiał Andrzej Ficek

Teatr Gdynia Główna ponownie czuje pociąg do miasta i poszerza przestrzeń teatralnej wolności!

Także i tego lata Teatr Gdynia Główna zaprasza na niebiletowane, otwarte spektakle grane w przestrzeni Gdyni! Czternaście spektakli w siedem dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. To festiwal, którego sceną będą przywrócone do życia stare gdyńskie budynki, zapomniane podwórka i nowoczesne obiekty

Wojewoda na obradach rady dialogu społecznego

Poziom bezpieczeństwa obywateli, mapa zagrożeń, planowane zmiany w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Pomorskiem – to tylko niektóre tematy poruszone dziś na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku.

73. rocznica rzezi na Wołyniu

Dziś (11 lipca)mijają 73 lata od „krwawej niedzieli” na Wołyniu. kiedy to Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) dokonała ataku na kilkadziesiąt miejscowości zamieszkiwanych głównie przez Polaków.

Nowy Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Agnieszka Kowalska odebrała z rąk Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego powołanie na stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Obowiązki zacznie pełnić od 12 lipca br. Dotychczasowy szef Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Dariusz Chmielewski został dziś odwołany.

Wystawa Fotografii "Wejherowa dawny czar"

Dużym powodzeniem cieszyło się otwarcie wystawy prezentującej dawne Wejherowo autorstwa Augustyna Ziemensa która miała miejsce 10 lipca 2016 r. ./Galeria zdjęć/

Plakat 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Prezentujemy plakat 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jego autorem jest Marek Sayan Skwarski.

Praktyka podchorążych zagranicznych na pokładzie ORP „Iskra”

W dniu 11.lipca 2016 r. o godzinie 10:00, podchorążowie zagraniczni Akademii Marynarki Wojennej wyszli w rejs na okręcie szkolnym ORP „Iskra”. Studenci wojskowi z Kuwejtu i Kataru odbędą praktykę marynarską, szkoląc się głównie w zakresie żeglarskiego rzemiosła. Poznają organizację życia na okręcie, jego budowę, ożaglowanie i olinowanie. Będą wykonywać przypisane czynności podczas alarmów i pełnić wachty morskie, na przykład wachtę sternika, przy trapie, czy wachtę na śródokręciu. ORP „Iskra” do Portu Wojennego w Gdyni powróci za miesiąc – 12 sierpnia.

Piknik NATO z wojewodą !

W sobotę w Gdyni odbył się piknik wojskowy w którym wziął udział min. wojewoda pomorski Dariusz Drelich. /Zobacz galerię zdjęć/

Setki uczniów odwiedziło nas w ramach lekcji obywatelskich

Prawie siedmiuset gimnazjalistów i uczniów szkól średnich, w minionym roku szkolnym odwiedziło nas w ramach lekcji obywatelskich. Przypomnijmy, że są one organizowane i prowadzone przez pracowników Biura Wojewody. Kolejne spotkania już we wrześniu. Zapraszamy!

Uczczą pamięć Września 39 biegiem na 10 kilometrów

Rozpoczęły się zapisy do 54. Biegu Westerplatte. Tegoroczna edycja najstarszego biegu ulicznego w Polsce odbędzie się w sobotę, 10 września. W tym roku organizatorzy przewidzieli 3500 miejsc startowych. Start i meta będą zlokalizowane na Westerplatte, u stóp pomnika upamiętniającego polskich obrońców Wybrzeża września 1939 roku. Trasa 10-kilometrowego biegu posiada atest PZLA.

XX, Jubileuszowy i wyjątkowy Baltic Sail Gdańsk 2016!

Pod wieloma względami był to rekordowy zlot: liczby jednostek, ilości uczestników, rozmaitości atrakcji. Podczas Festiwalu Szanty Pod Żurawiem został ustanowiony oficjalny Rekord Polski w najdłuższym, zbiorowym wykonaniu szanty „Morskie Opowieści”

„Gdynia na Horyzoncie” czyli współpraca dwóch festiwali filmowych

Festiwal Filmowy w Gdyni jak co roku podejmuje współpracę z T-Mobile Nowe Horyzonty. "Gdynia na Horyzoncie" to wspólna inicjatywa festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty i Festiwalu Filmowego w Gdyni, której trzecia edycja odbędzie się już pod koniec lipca 2016 roku

Msza dla chorych w Wejherowskim Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym

W niedzielą 3 lipca odbyła się msza św. w Wejherowskiej Kalwarii /Galeria zdjęć/

8 - 9 lipca. Ogólnopolskie Dni NATO w Gdyni

Prezentacja sprzętu wojskowego polskich sił zbrojnych, m.in. grupy bojowej Formoza i okrętów 3. Flotylli, parada powietrzna, przeloty samolotów, musztra paradna Kompanii Reprezentacyjnej MW, koncerty – to tylko niektóre atrakcje Ogólnopolskich Dni NATO

Wojewoda na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski wziął udział w uroczystym poświęceniu i wmurowaniu kamienia węgielnego pod nowy budynek Olivia Business Centre – Olivia Star

Tegoroczne lato w Gdańsku – pod znakiem bursztynu!

Rok 2016 jest opisany w Gdańsku kolorem bursztynowym. Nic w tym dziwnego: mija dziesięć lat, odkąd nasze miasto nosi miano Światowej Stolicy Bursztynu. Z okazji jubileuszu latem tego roku na gdańszczan i turystów czeka wiele niezwykłych bursztynowych atrakcji.

Poseł Janusz Śniadek w Wejherowie

Sporo emocji pojawiło się podczas spotkania z mieszkańcami Wejherowa w poniedziałkowe popołudnie 27 czerwca. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek przedstawił min. obecną sytuację polityczną w kraju /zobacz film z wypowiedzią/ a następnie odpowiadał na pytania, a było ich niemało.

Rekonstrukcja Historyczna w Wejherowie

W dniach 24-26 czerwca przyjechali do Wejherowa rekonstruktorzy. W sobotę na Placu Wejhera pojawili się w okazałych strojach. /Galeria zdjęć/

NARRACJE na Biskupiej Górce. Czyje prace zobaczymy w październiku?

Znamy artystów i artystki 8. edycji festiwalu NARRACJE, który odbędzie się 21 i 22 października na Biskupiej Górce w Gdańsku. Kto zaprezentuje prace odpowiadające na koncepcję kuratorską Stacha Szabłowskiego „Królestwo (60,8 m n.p.m.)”? Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają do zapoznania się z artystami biorącymi udział w tegorocznej edycji NARRACJI.

Urbaniści z całego świata w Gdyni

W Gdyni rozpoczęła się właśnie dwudniowa, międzynarodowa konferencja urbanistów „Mieszkać w mieście". Otworzyły ją prezentacje pomysłów młodych urbanistów, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Gdyńskiej Szkoły Urbanistyki. Zorganizowane w jej ramach warsztaty był okazją do zaproponowania rozwiązań kilku problemów mieszkalnictwa w Gdyni.

Festyn Kultury Kaszubskiej i Religijnej w Gościcinie

W niedzielę 26 czerwca na terenie parafii w Gościcinie odbył się festyn na który przybyły tłumy mieszkańców. Organizatorem był proboszcz Ks. Kanonik Stanisław Bach oraz oddział gościciński Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego /Galeria zdjęć/

Rejs żeglarski po Zatoce Gdańskiej 1 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Zdobywcy” Hufiec Rumia

W czerwcowy weekend wypłynęliśmy na dwuetapowy na rejs po Zatoce Gdańskiej. W rejsie wzięły udział dwie siedmioosobowe załogi.

Żołnierze świętowali w Wejherowie

Po raz pierwszy na placu Jakuba Wejhera odbyły się uroczystości z okazji święta Jednostki Wojskowej , 18 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. /Galeria zdjęć i film/

Płyń po morzach i ocenach. Sław imię polskiego stoczniowca i naukowca. Nadaję ci imię OCEANOGRAF

Tymi słowami dr Barbara Szczurek, matka chrzestna statku Uniwersytetu Gdańskiego, dokonała ceremonii chrztu. Wybudowany dla Wydziału Oceanografii i Geografii UG katamaran będzie jedną z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą. Wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego będzie wykorzystywany przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych i kształcenia studentów.

Burzliwe absolutorium wójta Kobylnicy

Głosami dwunastu radnych za przy trzech przeciwnych wójt gminy Kobylnica Leszek Kuliński uzyskał od Rady Gminy absolutorium. Nie obyło się jednak bez emocji i zarzutów wobec wójta ze strony radnego Pawła Pawlaka. Wszystko działo się w obecności wicewojewody pomorskiego Mariusza Łuczyka który niespodziewanie zawitał na sesję Rady Gminy.

Wiceminister Jarosław Zieliński nagrodził kolejnego młodego bohatera

Kolejnym laureatem nagrody „Młody Bohater” został 12-letni Marcel. Dziś w Gdańsku Jarosław Zieliński wręczył chłopcu medal oraz podziękował za jego reakcje, która przyczyniła się do uratowania życia mężczyźnie.

21 czerwca 1996 r. Obrona Stoczni Gdańskiej

21 czerwca 1996 r. przed Sejmem i ministerstwami kilka tysięcy stoczniowców protestowało przeciwko likwidacji Stoczni Gdańskiej, pierwszego tak dużego zakładu, który chciano „zaorać”. Przed Urzędem Rady Ministrów, gdzie zasiadał premier Włodzimierz Cimoszewicz (SdRP) wybuchały petardy.

"POMORSKIE NA ROLKACH" W GMINIE CHOCZEWO

W niedzielę 19 czerwca 2016 r. w Gminie Choczewo (miejscowościach Kopalino i Lubiatowo) odbył się V Maraton we Wrotkarstwie Szybkim o Puchar Wójta Gminy Choczewo. Maraton wliczany jest do klasyfikacji Długodystansowego Pucharu Polski 2016 i Pucharu Kaszub

Międzynarodowy Dzień Archiwów w "S"

Zwiedzanie czytelni i magazynów "Solidarności", wykład, prezentacja fotografii oraz archiwaliów dotyczących Pomnika Poległych Stoczniowców, wreszcie wizyta pod pomnikiem i wspomnienia naocznych świadków. Takie atrakcje czekały na gości z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów w Gdańsku, przygotowanego wspólnie przez Archiwum Państwowe i Archiwum KK.

Festyn dla Kamilka i Agatki w Redzie

Pod hasłem roboczym "Niedziela dla Kamilka i Agatki" oraz " Zbieamy datki dla Kamilka i Agatki" - zorganizowaliśmy równolegle dwie akcje charytatywne dla dzieciaków Festyn parafialny w Parafii Wniebowzięcia NMP, z którego cały dochód przeznaczony był na ten cel oraz loterię fantową podczas festynu parafialnego przy Parafii św. Antoniego/Galeria zdjęć/

Marcin Gortat trenował w Rumi

Najlepszy polski koszykarz przeprowadził trening dla adeptów koszykówki w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. /Galeria zdjęć/

I Paraolimpiada w Choczewie

15 czerwca 2016 roku w Choczewie odbyła się I Paraolimpiada, w której uczestniczyły osoby niepełnosprawne z miejscowości z trzech powiatów: wejherowskiego, puckiego i lęborskiego oraz uczniowie Gimnazjum z Zespołu Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie

Morski Instytut Rybacki świętuje

Dziś(16 maja), w siedzibie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni, odbyło się uroczyste posiedzenie jego Rady Naukowej. Rada została zwołana z okazji obchodów 95-lecia Morskich Badań Rybackich w Polsce oraz Jubileuszu Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego 1921-2016.

Poseł Marcin Horała odwiedził Gościcino

W poniedziałek 13 czerwca poseł Prawa i Sprawiedliwości spotkał się z mieszkańcami tej leżącej na obrzeżach Wejherowa miejscowości.

Studentka Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężczynią konkursu ABB IT Challenge

Zespół EllEd, w skład którego wchodzą: Agnieszka Kolasińska - studentka neuropsychologii na Uniwersytecie Gdańskim oraz Kamil Pociot - student informatyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu wygrali ogólnopolski konkurs ABB IT Challenge 2016. Zwycięzcy pokonali konkurentów dzięki projektowi aplikacji rozwijającej procesy poznawcze. Konkurs promuje rozwiązania informatyczne wspomagające procesy uczenia się.

Harcerze i Czysta Rumia

Harcerze brali udział w akcji Czysta Rumia 11.06.2016 r. w Rumi. Nasz udział to nie tylko wspólne sprzątanie ale też i współorganizowanie Festynu w parku Żelewskiego.

Jedyna w Polsce ekspozycja finwala na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego można już podziwiać szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi. Jedyny tego typu eksponat w Polsce waży blisko tonę i mierzy 17 m długości. Został wypożyczony na 10 lat z Muzeum Morza w Stralsundzie (Niemcy). Szkielet, podwieszony między I a II piętrem, wzbogaca zbiór szkieletów dużych ssaków oraz inne cenne prezentacje i wystawy na Wydziale Biologii.

Msza św. w kaplicy leśnej pw. Alicji Kotowskiej

W niedzielę 12 czerwca z Wejherowa wyruszyła piesza pielgrzymka do Lasów Piaśnickich gdzie odbyła się Msza św. i procesja Eucharystyczna do grobu Błogosławionej./Galeria zdjęć/

Bieg Dwie Wieże

Dnia 11.06.2016 r. odbył się organizowany przez Nadleśnictwo Choczewo Bieg Dwie Wieże. Na 15-to kilometrowej malowniczej nadmorskiej trasie, której start znajdował się w Lubiatowie, a meta w Stilo rywalizowało 75 biegaczy, w tym 15 kobiet./Galeria zdjęć/

JUBILEUSZ XX-lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Muzyki w Wejherowie

W sobotę 11 czerwca w siedzibie Muzeum przy ul. Zamkowej 2a odbył się koncert koncert zespołu TRICOLAGE oraz występ uczniów Kursu Muzykowania /Galeria zdjęć/

12,5 tysiąca osób może uratować Hospicjum Pomorze Dzieciom- ruszyła kampania!

Domowe hospicjum z Gdańska od miesięcy walczy o przetrwanie. Aktualnie pod całodobową opieką hospicjum znajduje się 19 śmiertelnie chorych dzieci i 10 rodzin w żałobie. Mimo bardzo trudnej sytuacji finansowej placówki żadna z rodzin nie zrezygnowała z opieki ani nie szukała pomocy w innych instytuacjach

UG na drugim miejscu wśród szkół

Uniwersytet Gdański zajął II miejsce w kategorii Szkoły w Gdańsku w konkursie European Cycling Challenge 2016 dzięki wynikowi 34 375 km. Uczelnia uplasowała się za Politechniką Gdańską (42 576 km) i przed Gimnazjum nr 48 im. Lecha Bądkowskiego w Gdańsku (13 336 km). Z kolei Gdańsk po raz drugi uzyskał tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta w Europie wykręcając tym razem aż 825 550 km. Na podium znalazły się również Wrocław (333 566 km) i Warszawa (307 144). Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Harcerski Festyn Sportowo-Rodzinny w Redzie

W niedzielę 5 czerwca na terenie parafii Św. Wojciecha organizowaliśmy pierwszy Harcerski Festyn Sportowo-Rodzinny w Redzie. Pogoda była piękna, zabawa przednia, a humory jeszcze lepsze. Całe rodziny brały udział w konkurencjach sportowych i występach artystycznych. Można było się sprawdzić miedzy innymi w biegu z jajkiem na łyżce, skoku w dal, biegu trójnogów czy skoku w workach/Galeria zdjęć/

ORP „Wodnik” wyszedł w rejs

6 czerwca studenci wojskowi I i II roku studiów pierwszego stopnia oraz I roku studiów II stopnia wyruszyli w rejs tradycyjnie na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” i odbędą praktyki: marynarską, nawigacyjno – astronomiczną, oficerską i okrętowo – specjalistyczną. Powrót okrętu zaplanowany jest na 29 lipca.

Sukces Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego zdobył GRAND PRIX XV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego Barczewo 2016, a prof. Marcin Tomczak, wieloletni kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru UG otrzymał nagrodę specjalna dla najlepszego dyrygenta

Pokazy dynamiczne z okazji święta 49. Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim

Ścigali niebezpiecznych przestępców, obezwładnili ich, a w samochodzie znaleźli materiały wybuchowe, które trzeba było zneutralizować – taki był scenariusz pokazu w Pruszczu Gdańskim, w którym swoje umiejętności zaprezentowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Aplikacja do organizacji w Polsce XXV Światowego Jamboree Skautowego 2023 przyjęta przez Światowe Biuro Skautowe

Światowa Organizacja Ruchu Skautowego (WOSM) potwierdziła złożenie przez ZHP oficjalnej aplikacji do organizacji w Polsce Światowego Jamboree Skautowego w 2023 r.Dokument aplikacyjny, tzw. „Technical Report” wysłany został 30 maja br. do Światowego Biura Skautowego. W aplikacji ZHP przekazuje najistotniejsze informacje o proponowanym programie wydarzenia, założeniach edukacyjnych, lokalizacji jamboree, zapleczu technicznym i transportowym. Jamboree zaplanowane zostało dla 40.000 uczestników z 160 krajów świata na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.

Gryfy Gospodarcze w rękach gdyńskich firm

Projektanci i konstruktorzy robotów oraz rodzinne przedsiębiorstwo budowlano-energetyczne, którego początki sięgają lat 30. Dwie gdyńskie firmy - TMA Automation i Mega S.A. - zostały laureatami Nagrody Pomorskiej „Gryf Gospodarczy". Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk marszałka województwa Mieczysława Struka.

BALTICA EQUESTRIAN SPRING TOUR 2016 - FINAŁ

W niedzielę 05.06.2016 r. na parkurach Stadniny Koni w Ciekocinku (woj. Pomorskie, Gmina Choczewo) rozegrano ostatni ze 111 konkursów wiosennej edycji Baltica Equestrian Tour 2016.

Anna Adamiak w Filharmoni Kaszubskiej

Występ Anny Adamiak w Filharmoni Kaszubskiej w Wejherowie 4 czerwca 2016 pod czas wernisażu -Książe Niezłomny

Demonstracja pod domem Wałęsy

W samo południe 4 czerwca, pod domem Lecha Wałęsy w Gdańsku przy ul. Polanki 54 spotkali się przeciwnicy byłego prezydenta. O dziwo sam Lech Wałęsa wyszedł do zebranych i wdał się w polemikę. Była ona na tyle emocjonująca,że w pewnym momencie pojawiła się córka Wałęsy , Magda, chcąc go ewakuować do domu./Zobacz galerię zdjęć/

Rozliczamy Nocną Zmianę! - manifestacja w Gdansku

4 czerwca w Gdańsku odbędzie się manifestacja patriotyczna, związana z 24. rocznicą obalenia rządu Jana Olszewskiego, tzw. Nocną Zmianą. Protest będzie miał miejsce o godz.12.00 przed willą Lecha Wałęsy przy ul. Polanki 54 w Gdańsku-Oliwie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Liga Obrony Suwerenności

„Przestępcy” w Radiu Gdańsk

Wczoraj o godz. 17. na antenie Radia Gdańska emitowany był reportaż Anny Rębas, dziennikarki i reportażystki tej rozgłośni pt. „Przestępcy”, rzecz o stoczniowcach zatrzymanych podczas manifestacji w 2002 roku.

Teatr Szekspirowski zaprasza na… seanse na dachu

Kino na dachu Teatru Szekspirowskiego to nowy cykl pokazów kina plenerowego, odbywających się w każdą sobotę od 25 czerwca do 27 sierpnia, z widokiem na dachy gdańskiej starówki. Pokazy inspirowane są projekcjami filmowymi „Rooftop cinema” na dachach budynków Nowego Jorku.

PODSUMOWANIE PROJEKTU "DZIECKO"

30 MAJA 2016 r. w Zespole Szkół im. Unii Europejskiej w Choczewie odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjno-integracyjnego pt. "Dziecko" realizowanego wspólnie z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lubiatowie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"/Galeria zdjęć/

Praktyki podchorążych na Morzu Śródziemnym

ORP „Wodnik” wychodzi w rejs w poniedziałek 6 czerwca o godz. 10:00 Ponta Delgada na Azorach, hiszpański Kadyks, Bar nad Morzem Adriatyckim i Dublin – tak prezentuje się trasa rejsu, w który wyruszą podchorążowie AMW w dniu 6 czerwca 2016 r. Studenci wojskowi I i II roku studiów pierwszego stopnia oraz I roku studiów II stopnia wyruszą w rejs tradycyjnie na okręcie szkolnym ORP „Wodnik” i odbędą praktyki: marynarską, nawigacyjno – astronomiczną, oficerską i okrętowo – specjalistyczną. Powrót okrętu zaplanowany jest na 29 lipca.

O Wałęsie i Kiszczaku mówił Krzysztof Wyszkowski

W środowe popołudnie 1 czerwca odbyło się spotkanie legendarnego opozycjonisty i współzałożyciela Wolnych Związków Zawodowych z mieszkańcami Sopotu. Odbyło się ono z inicjatywy Komitetu Miejskiego PiS oraz Natalii Nitek

W Polsce demokracja nie jest nawet w najmniejszym stopniu zagrożona - mówiła poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk w Wejherowie

Kilkadziesiąt osób przybyło we wtorek 31 maja na spotkanie z posłanką Prawa i Sprawiedliwości które odbyło się w Pałacu Przebendowskich. Spotkanie trwało ponad dwie godziny i chwilami było bardzo emocjonujące. Prowadził je radny powiatowy Wojtek Rybakowski /Galeria zdjęć/

GMINA CHOCZEWO BIEGA...

29 maja 2016 r. po raz pierwszy w Gminie Choczewo zorganizowano Gminny Dzień Sportu i Pożarnictwa, mający na celu sportową integrację mieszkańców Gminy.

Relikwie Świętego Ojca Pio w Gdańsku

14 czerwca do Kościoła pw. Św. Jakuba Apostoła w Gdańsku, po raz pierwszy w historii Gdańska przybędą relikwie Świętego Ojca Pio w postaci habitu, rękawicy i bandaża przykrywającego ranę serca.

Nagroda "Budowa Roku 2015" dla Politechniki Gdańskiej

Politechnika Gdańska otrzymała nagrodę III stopnia w konkursie „Budowa Roku 2015” za realizację budynku B Centrum Nanotechnologii oraz Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość. Wręczenie pamiątkowych statuetek i dyplomów odbyło się 24 maja w Warszawie.

Koncert Gdańsk jazz Quartet w wejherowskim palacu

W sobotę 28 maja odbył się XLVIII koncer z cyklu SPOTKANIA Z MUZYKĄ KASZUB ;Wykonawcy: Paulina Grochowska – śpiew, Gdańsk Jazz Quartet w składzie: Maciej Sikała – saksofon, Cezary Paciorek – akordeon, fortepian, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Tomasz Łosowski – perkusja, /Galeria zdjęć/

"Wejherowo Biega" 2016

Na terenach wejherowskiego Parku Miejskiego im. Aleksandra Majkowskiego w sobotę 28 maja odbyła czwarta już edycja festynu rekreacyjnego "Wejherowo Biega"./Zobacz galerię zdjęć/

"Stop dla uchodźców" w Gdyni

Przedstawiciele ruchu Kukiz 15 kontynuują akcję zbierania podpisów aby zorganizować ogólnopolskie referendum w sprawie przyjęcia uchodźców w ramach relokacji w Unii Eurpejskiej

Procesja Bożego Ciała w Wejherowie

Jak co roku w uroczystościach wzięły udział tłumy wiernych. /Galeria zdjęć/

Akademia w pałacu w Wejherowie

W pałacu Przebendowskich odbył się koncert pt.Arie I Duety Epoki Klasycyzmu oraz wernisaż tkacki /Galeria zdjęć/

Kiermasz Kultury w IKM – edycja letnia

5 czerwca Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na Kiermasz Kultury, czyli dzień z literaturą, architekturą, miejskim ogrodnictwem, warsztatami dla dzieci i dorosłych. Ruta Urban Garden pokaże jak zrobić ogród na balkonie, Barbara Piórkowska jak twórczo czytać i pisać, a popołudniu spotkamy się z Grzegorzem Piątkiem z Centrum Architektury, z którym porozmawiamy o książce Ebenezera Howarda „Miasta - ogrody jutra”. Przez cały dzień dobra literatura w promocyjnych cenach!

Gdańszczanin reprezentantem Europy w finale światowego Konkursu Krasomówczego

Uczeń gdańskiego III Liceum Ogólnokształcącego został finalistą prestiżowego konkursu International Public Speaking Competition 2016. W zmaganiach finałowych wzięło udział 48 uczniów z całego świata. Podczas ostatniego etapu konkursu gdańszczanin był jedynym reprezentantem Europy.

Smocze łodzie na Motławie - muzealnicy wiosłują

21 maja na Motławie w Gdańsku odbyły się Regaty Trójmiejskich Instytucji Kultury Smocze Łodzie 2016.Na starcie stanęło 8 załóg reprezentujących Archiwum Państwowe w Gdańsku ,Muzeum Archeologiczne w Gdańsku,Europejskie Centrum Solidarności,Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej ,Muzeum Historyczne Miasta Gdańska,Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku które było organizatorem tych zawodów.

Najlepszy w kraju dyplom architektoniczny powstał na PG

Rewitalizacja mazurskiej Cegielni Harsz, wykorzystanie jej terenu i poprodukcyjnych ruin na potrzeby szkoły rzemiosł było tematem pracy magisterskiej Pawła Bussolda, absolwenta Wydziału Architektury PG. Opracowanie doceniło Stowarzyszenie Architektów Polskich, które w połowie maja przyznało młodemu architektowi prestiżową nagrodę Dyplom Roku im. Zbyszka Zawistowskiego.

„Ogólnopolski Festiwal Chóralny 50+” w Wejherowie

W niedzielę 22 maja w Wejherowskim Centrum Kultury odbył się festiwal którego celem było min. propagowanie i upowszechnienie muzyki chóralnej oraz popularyzacja muzyki regionalnej, w tym muzyki kaszubskiej. Jednymi z organizatorów był Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” oraz Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie /Zobacz galerię zdjęć/

Odpust Trójcy Świętej Wejherowo

W niedzielę 22 maja 2016 r. Kalwaria Wejherowska przeżywała Odpust Trójcy Świętej. /Zobacz galerię zdjęć/

Spotkanie poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk z mieszkańcami Rumi

W poniedziałek 23 maja posłanka Prawa i Sprawiedliwości przedstawiła najważniejsze problemy z jakimi boryka się obecny rząd który przejął odpowiedzialność za Polskę po ośmiu latach rządów poprzedniej koalicji PO-PSL

Pierwsza edycja Biegu Witolda Pileckiego na Oruni

W słoneczną sobotę 21 maja blisko sto osób uczciło pamięć bohaterskiego Rotmistrza i wzięło udział w biegu po malowniczych wzgórzach Parku Oliwskiego. Najmłodszy uczestnik miał kilka lat a najstarszy blisko siedemdziesiąt i wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Patronat nad imprezą objął wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Czy aresztowanie Marysi Kołakowskiej było zasadne? /Film/

Podczas zamieszek 21 maja w Gdańsku policja zatrzymała kilka osób. Jedną z nich była młoda dziewczyna Marysia Kołakowska. Nasz reporter uchwycił na filmie moment interwencji policjantów. Czy była zasadna? Proszę ocenić samemu!

Święto Morza ze śledziem w tle

W tym roku Święto Morza w Gdyni będzie krótkie, ale bardzo intensywne. Pierwszy wakacyjny weekend, 24-26 czerwca, obfitował będzie w najróżniejsze wydarzenia. Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami, prawdziwy chrzest morski, a nawet festyn kulinarny ze śledziem w tle - te i inne atrakcje znalazły się w programie tegorocznej czwartej już edycji. Muzycznym akcentem będzie koncert głównej gwiazdy powitania lata - NNEKI, na malowniczej plaży Śródmieście. Program wydarzenia poznaliśmy na konferencji prasowej 19 maja, która odbyła się na pokładzie statku badawczego Akademii Morskiej Horyzont II.

Akademia Marynarki Wojennej w akcji Światowego Archwium Uśmiechu

Akademia Marynarki Wojennej i Prezydium Samorząd Studentów wezmą udział w akcji Światowego Archiwum Uśmiechu. Przez kilka dni profesorowie, pracownicy AMW, studenci brali udział w smile coaching u, ucząc się świadomości siły uśmiechu dla siebie samych i dla wszystkich dzieciaków chorych oraz potrzebujących

Dzielne Harcerki

Podczas gdy w sobotę 21 maja na ulicach Gdańska ścierali się zwolennicy LGTB i Narodowcy przy czynnym udziale policji, grupa młodych dziewcząt w harcerskich mundurach zbierała datki do puszki

Zamieszki na ulicach Gdańska /Zdjęcia i film/

W sobotnie popołudnie 21 maja na ulicach Gdańska rozegrały się dawno nie widziane sceny. Marsz Równości środowisk LGBT został zablokowany przez Narodowców. Policja wyznaczyła nowa trasę przemarszu ale Narodowcy nie odpuścili. Doszło do starć z policją w Alei Grunwaldzkiej. Kilka osób zostało aresztowanych.

Wręczenie nagrody Top Inwestycje Komunalne 2016

W czwartek, 19 maja, podczas gali towarzyszącej VIII Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach, wręczono nagrody Top Inwestycje Komunalne 2016. Jednym z laureatów został Rozwój Komunikacji Rowerowej Aglomeracji Trójmiejskiej

BALTICA SPRING TOUR 2016

Od 17 maja nad parkurami Stadniny Koni w Ciekocinku powiewa 35 flag narodowych… Trwa BALTICA SPRING TOUR 2016, czwarta edycja niezwykle prestiżowej imprezy jeździeckiej
stat4u