SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Jak co roku – pomagamy gdańskim żabom!

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. Od dziś w Gdańsku czynnie chronimy płazy, przenosząc je w bezpieczne miejsca.

Budowa pomnika Polski Morskiej coraz bliżej

Tablica upamiętniająca polskich marynarzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej została odsłonięta 26 czerwca 1991 roku na Skwerze Kościuszki. Od tego czasu jest świadkiem najważniejszych świąt i wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną. Obecnie, miasto czeka na propozycje artystów-rzeźbiarzy. Projekt miałby upamiętniać w tym miejscu nie tylko marynarzy, ale również utożsamiać związek Polski z morzem. Artyści mają czas na zgłoszenie prac do 4 lipca 2016 roku

Wszystkie nowe gdyńskie „trajtki" z USB

Każdy nowy trolejbus, który wyjedzie na ulice Gdyni, zostanie wyposażony w gniazdo USB. Pojazdy będą „Dzielić się energią", tak by pasażerowie mogli podładować urządzenia przenośne.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz - protest Narodowców

We wtorek 29 marca przed siedzibą firmy POS SYSTEMS w Dębogórzu k.Gdyni odbył się wiec patriotycznej młodzieży ze stowarzyszenia Narodowa Rumia i ruchu Kukiz 15. Wiceprezesem tej firmy jest Hans Gielen i zasłynął on z tego , że przed pracownikami swojej firmy afiszował w sposób obraźliwy swoje natypolskie i pro hitlerowskie poglądy. Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki Natali Nitek - byłej pracownicy POS SYSTEMS /Zobacz zdjęcia i film/

Mieszkańcy Gdańska pytają o Programu 500 plus

W ciągu dwóch dni blisko 300 osób skorzystało z możliwości uzyskania informacji o uzyskaniu świadczenia z Programu 500 plus. Pracownicy infolinii oraz punktu informacyjnego przy ul. 3 Maja 9 najczęściej odpowiadają na pytania: jakie są kryteria przyznawanych świadczeń, jak należy wypełnić wnioski lub jakie dokumenty trzeba przygotować. Ponad 30 osób zostało już umówionych na indywidualne wizyty w kwietniu.

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Medi@stery!

Rozstrzygnięto II edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery. Pierwsze miejsce zajęła Olivia Kłusek z pracą pt. „Latte-feminizm, pop-feminizm i girl power. Trywializacja pojęcia feminizmu w kobiecej prasie ilustrowanej segmentu luksusowego” z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gala wręczenia statuetek laureatom będzie także uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszu 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Śniadanie Wielkanocne u Harcerzy w Rumi

Tradycyjnie bo już po raz 8 harcerza i wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasza Rumia przygotowali Śniadanie Wielkanocne w Domu Harcerza w Rumi.

Edukacja, kultura, rozwój - rusza program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim

„Sieć kultury” to trzyletni program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim. Jego zadaniem jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w działaniach instytucji kultury i oświaty przez tworzenie warunków do współpracy między edukatorami i animatorami kultury. „Sieć kultury” jest częścią ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Instytut Kultury Miejskiej, w drodze konkursu, został regionalnym operatorem programu. Więcej informacji: www.sieckultury.pl.

A jednak zabrakło miejsca dla dziecka w hospicjum...- apel Fundacji Pomorze Dzieciom

W styczniu b.r. dzięki zaangażowaniu mediów została nagłośniona katastrofalna sytuacja Hospicjum Pomorze Dzieciom prowadzonego przez Fundacje Pomorze Dzieciom. Dalsze funkcjonowanie zostało zagrożone z powodu utraty źródeł finansowania. Ze względu na brak kontraktu z NFZ wycofał się dotychczasowy strategiczny sponsor - Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Narodowcy solidaryzują się z Natalią Nitek

W dniu dzisiejszym (25 marca) w Gdańsku Ruch Narodowy zorganizował konferencję prasową przed budynkiem Prokuratury Okręgowej. Przedstawiciele RN w osobach; Michał Urbaniak, Tomasz Kinder oraz Adam Walkowski wydali komunikat oraz rozdawali pisemne oświadczenie pt. "JAKI OJCIEC TAKI SSyn-HITLEROWSKIE METODY NIEMIECKIEGO PRACODAWCY W JEDNEJ Z POMORSKICH FIRM " /Zdjęcie, film i tekst oświadczenia poniżej/

Piotr Duda w „drużynie pierścienia”

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda otrzymał 23 marca z rąk Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Leszka Sławoja Głódzia „Pierścień Inki”. Wydany w zaledwie 50. numerowanych egzemplarzach pierścień przyznawany jest za krzewienie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” i postawę patriotyczną. Przewodniczący otrzymał nr 22.

Międzynardowy Świąteczny obiad studentów Akademii MArynarki Wojennej

W środę 23 marca, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej tuż przed wyjazdem do rodzinnych domów spotkali się na uroczystym obiedzie wielkanocnym. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyły władze uczelni oraz zaproszeni goście, w tym zastępca Szefa Sztabu Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego ds. Operacyjnych komandor Mariusz Kościelski. Wielkanocne spotkanie przybrało charakter międzynarodowy, gdyż przy świątecznym stole siedzieli razem podchorążowie z Kataru i Kuwejtu, studenci cywilni z Bułgarii, oraz Rumunii oraz uczestnicy kursu językowego z Ukrainy.

Misterium Wielkiego Czwartku - Kalwaria Wejherowska

W tym roku po raz pierwszy odbyło się misterium Wielkiego Czwartku w Wejherowie. Kaszubscy Misternicy odegrali scenki począwszy od Wieczernika która miała miejsce w kościele pw. św.Anny po modlitwę w Ogrójcu ,pojmanie i postawienie Jezusa przed Kajfaszem i zamknięcie w ciemnicy. Te scenki odegrano przy poszczególnych kaplicach w Kalwarii Wejherowskiej.

Nowy plakat R@Portu zaprasza do świata sztuk współczesnych

Praca autorstwa Aleksandry Sitańskiej zwyciężyła w drugiej edycji konkursu na plakat Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Najlepszy projekt wybrano spośród 253 zgłoszonych. Zwycięski plakat pomocą geometrycznej ascetycznej formy buduje teatralną opowieść zapraszając do świata sztuk współczesnych.

Niedziela Palmowa Wejherowo-Inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy

Po raz ósmy w Wejherowie odbyła się inscenizacja wjazdu Chrystusa do Jerozolimy przedstawiona przez grupę Misterników Kaszubskich.

Musimy być jak Izrael

Same służby nie wystarczą. Do walki z terroryzmem potrzebne jest całe społeczeństwo, które musi informować o wszystkich podejrzanych sytuacjach – powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy pod Konsulatem Belgii w Gdyni. Wcześniej Metropolita Gdański Abp. Sławoj Leszek Głódź wspólnie z członkami Prezydium KK odmówił krótką modlitwę za ofiary zamachów w Brukseli.

Wystawa o Żołnierzach Wyklętych w Jastarni

Otwarcie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej poświęconej Żołnierzom Wyklętym odbyło się 18 marca w Jastarni. Ekspozycja będzie pokazywana na placu przy dworcu kolejowym.

U-Boot ze Stoczni Gdańskiej trafi do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Już jutro z pomocą Stoczni Gdańskiej S.A. oraz spółki Hydro Marp ruszają prace mające wydobyć sekcje niemieckiego okrętu podwodnego najprawdopodobniej typu U VII. Po oczyszczeniu oraz konserwacji w Stoczni, zostaną one przetransportowane do Twierdzy Wisłoujście

Znamy laureata tegorocznej edycji konkursu RINA-KORAB

Komisja tegorocznej edycji Konkursu RINA-KORAB wybrała najlepszą pracę magisterską, zrealizowaną w roku 2015 na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. To praca mgra inż. Piotra Matusza pt. „Projekt pasywnego systemu kompensacji nurzania kolumny rynnowej”, opracowana pod nadzorem prof. dra hab. inż. Czesława Dymarskiego

Ta ustawa jest w obronie polskiej ziemi - mówią posłowie PiS

Prawo i Sprawiedliwość konsekwentnie realizuje swoje obietnice wyborcze - powiedział poseł Janusz Śniadek na porannej konferencji prasowej która odbyła się 22 marca w Gdyni. Kilka dni temu ruszyło procedowanie nad ustawą regulującą obrót ziemią. Ustawa ta ma zapobiec spekulacjom i chronić interesy polskich rolników.

Koncert Wielkopostny Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

W niedzielę 20 marca w gdańskim kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP odbył się koncert Wielkopostny w wykonaniu Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choczewo zaprasza na bieg Tropem Wyklętych

W 22-gą rocznicę śmierci legendarnego kapitana Antoniego Rymszy odbędzie się bieg Tropem Wyklętych "Maks i Aldona"

Oddział Kościerzyna przy grobie księdza Jerzego

Od 5 do 6 marca br. służbę przy grobie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki pełnili przedstawiciele Oddziału ZRG w Kościerzynie.

Bieg Jedności Kaszubów - Władysławowo 2016-03-19

W ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów w Władysławowie w sobotę 19 marca odbył się Pierwszy Bieg Jedności Kaszubów.

Ana Blandiana z Rumunii laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Europejską Poetką Wolności 2016 została Ana Blandiana (Rumunia) za tom Moja ojczyzna A4. Nagrodę stanowi statuetka oraz kwota 100.000 złotych. Nagrodę za przekład zwycięskiego tomu – statuetkę i kwotę 10.000 złotych – otrzymała Joanna Kornaś-Warwas

Prof. Jerzy Gwizdała został Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego

Wybory Rektora Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się 17 marca 2016 roku. Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego na kadencję 2016-2020 został prof. UG dr hab. Jerzy Gwizdała. Wyboru dokonało, zgodnie ze Statutem UG, Uczelniane Kolegium Elektorów Uniwersytetu Gdańskiego pod przewodnictwem prof. dr hab. Jerzego Bielińskiego. W skład Uczelnianego Kolegium Elektorów UG wchodzą wszyscy członkowie obecnego Senatu Uczelni, czyli przedstawiciele wydziałów, studentów, doktorantów oraz innych jednostek.

Światowe Dni Młodzieży w Gdańsku

Miasto Gdańsk wspiera Archidiecezję w działaniach promocyjnych podczas Dni diecezji poprzedzające obchody centralne Światowych Dni Młodzieży

Spotkanie posła Marcina Horały z mieszkańcami Gdyni

Klub Gazety Polskiej zaprosił posła Prawa i Sprawiedliwości na spotkanie aby podyskutować o ważnych dla mieszkańców sprawach i dowiedzieć się o zamierzeniach rządu. Marcin Horała mówił min. o kadencyjności wójtów, prezydentów i burmistrzów , o gospodarce morskiej i stoczniowej, dotacjach na partie , o Planie Morawieckiego, o sześcilatkach, rozwoju połączeń komunikacyjnych Gdyni i wiele innych. Spotkanie odbyło się 12 marca 2016 r. /Zobacz galerię zdjęć i nagranie wideo/

Harcerska Wielkanocna Zbiórka Żywności w Rumi

Ponad 100 osób brało udział w 3 dniowej akcji z naszego hufca na terenie Rumi i Redy. Podziękowanie harcerskim CZUWAJ dla  5 RWDH - 11 HDCzB - 17 RDH - 21 HDCzB - 11 HDCzB bis, instruktorom i wolontariuszom. Daliście kawałek swojego serca innym !

Kolosy 2016

W Gdyni po raz 18 odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników,Żeglarzy i Alpinistów"Kolosy 2016". Od piątku 11 marca w Gdyńskiej Arenie oraz PPNT od rana do wieczora odbywają się prezentacje [relacje,pokazy zdjęć oraz filmów] najciekawszych podróżniczych dokonań w minionym roku kalendarzowym.

Personal Democracy Forum PL-CEE 2016

W dniach 17-18 marca 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbędzie się Personal Democracy Forum PL-CEE. To największe w Europie wydarzenie poświęcone nowym technologiom, demokracji oraz zaangażowaniu obywatelskiemu dla ludzi aktywnych i pragnących wpływać na zmiany społeczne

Znamy laureatów nagrody Splendor Gedanensis

Jacek Friedrich, Honorata Martin i zespół TRUPA TRUPA to laureaci 43. edycji prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis”. Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska kapituła przyznała firmie Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków.

Skwer im. Anny Walentynowicz – II etap będzie realizowany w tym roku

Prawdopodobnie już wiosną ruszą prace związane z zagospodarowaniem wrzeszczańskiego Skweru im. Anny Walentynowicz i jego bezpośredniego sąsiedztwa według koncepcji wypracowanej przez mieszkańców. W tegorocznym budżecie Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska zabezpieczone zostało 300 tys. zł na projekt wykonawczy i realizację II etapu tego przedsięwzięcia.

Szkolenie minersko–pirotechniczne

Wczoraj w Gdańsku (8 marca) na terenie Komendy Morskiego Oddziału Straży Granicznej odbyło się szkolenie minersko–pirotechniczne. Wzieli w nim udział funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji i żołnierze. Uczestniczy trenowali pokonywanie przeszkód przy użyciu materiałów wybuchowych.

72. rocznica śmierci por. J. Dambka w Gołubiu

W niedzielę 6 marca w kaszubskim Gołubiu odbyły się obchody kolejnej rocznicy śmierci porucznika Józefa Dambka, przywódcy TOW Gryf Pomorski. Była msza święta w miejscowym kościele, był przemarsz nad jezioro Dąbrowskie, były przemówienia i wieńce pod obeliskiem upamiętniającym walkę żołnierzy "Gryfa"/Galeria zdjęć/

II Zlot Morsów w Helu

W sobotę 5 marca w Helu odbył się II Zlot Morsów .Organizatorem tej imprezy były Helskie Morsy Cold Water. Z całej Polski przybyło ponad 300 morsów . Gościem specjalnym był Zbigniew Falkowski. Ice Lord, który w zeszłym roku pobił rekord Guinnessa w lodowej kąpieli. /Galeria zdjęć/

Spotkanie posła Marcina Horały z mieszkańcami Rumi

W poniedziałek 7 marca poseł Prawa i Sprawiedliwości odwiedził Rumię. W sali Miejskiego Domu Kultury zgromadziło się kilkadziesiąt osób a atmosfera spotkania była bardzo gorąca.

Godne otoczenie pomnika E. Kwiatkowskiego

W związku z licznymi głosami niepokoju, które dotyczą niewłaściwej ekspozycji pomnika Eugeniusza Kwiatkowskiego, informujemy, że 2 marca doszło do spotkania w tej sprawie z zarządcą Centrum Kwiatkowskiego, firmą Versus.

Zwiedzaj Stocznię Gdańską szlakami kobiet – MOBILNIE! Premiera aplikacji 8 marca

Od 8 marca po Stoczni Gdańskiej można będzie spacerować z aplikacją mobilną „Stocznia jest kobietą”! Jak wyglądała praca suwnicowej? Co to był posiłek regeneracyjny? Gdzie znajdował się stoczniowy żłobek? O swoich wspomnieniach na łamach aplikacji, w 21 punktach, jak w 21 postulatach strajkowych, opowiadają byłe pracownice Stoczni Gdańskiej. Aplikacja jest jednym z kilku wydawnictw podsumowujących trwający ponad 1,5 roku „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej.

Samorządowcy rywalizowali w Choczewie

05 marca w Choczewie odbyły się Powiatowe Mistrzostwa w Piłce Siatkowej Pracowników Samorządowych.

Jeszcze więcej europejskiej poezji w Gdańsku – poeci sieci Versopolis

Zbliża się Festiwal Europejski Poeta Wolności. W tym roku, oprócz siedmiu nominowanych do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska twórców, gościmy również poetów sieci Versopolis z Macedonii, Hiszpanii, Chorwacji, Słowenii i Walii. Razem z nominowanymi, wprowadzą uczestników w klimat festiwalowych spotkań, wieczorem głośnego czytania poezji w trzynastu językach narodowych (17.03, godz. 21.00, sień IKM), a Uniwersytet Gdański zamienią w Uniwersytet Poezji (18.03, godz. 11.00 – 14.00, Wydział Filologiczny UG). Na wszystkie spotkania, debaty i wykłady Festiwalu Europejski Poeta Wolności wstęp, oczywiście, wolny!

Muzeum Marynarki Wojennej otwarte dla nauczycieli

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni przygotowało specjalną ofertę dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Trójmiasta i okolic. To nieodpłatne zwiedzanie placówki z przewodnikiem.

Światło idzie z Gdańska” - wykład Akademii Gdańska w IKM

Prelegentami wykładu, który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00 w sieni IKM będą Joanna Pacana i Waldemar Płocharski, wiceprezesi Video Studio Gdańsk. Video Studio Gdańsk jest jedną z pierwszych niezależnych polskich wytwórni, która powstała w 1981r. jako ekipa telewizyjna, dokumentująca I Zjazd „Solidarności”.

Wolontariusze na PZU Gdynia Półmaraton wciąż poszukiwani

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś" - mówił Ronald Reagan. Na stronie http://www.pzugdyniapolmaraton.pl/ trwa rekrutacja wolontariuszy na PZU Gdynia Półmaraton.

Gdynianie oddali hołd „Żołnierzom Wyklętym"

W Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", gdynianie oddali hołd ofiarom terroru komunistycznego. Przy pomniku, mieszczącym się u zbiegu ulic Świętojańskiej i Pułaskiego, odbyły się uroczystości m.in. z udziałem przedstawicieli polskiego parlamentu oraz władz miasta.

Uroczyste otwarcie ronda Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie

W samo południe 1 marca nastąpiło poświęcenie i otwarcie nowego ronda u zbiegu ulic Krasińskiego, Derdowskiego i Nadrzecznej./Zobacz galerię zdjęć i film/

Harcerska przygoda podczas wypoczynku zimowego jako świat Hobbitów i Wikingów !

W drugim tygodniu ferii zimowych na zimowisko pojechały zuchy i harcerze z siedmiu drużyn z rumskiego hufca. Zuchy przez tydzień bawiły się w Hobbitów, natomiast harcerze uczyli się życia Wikingów.

Gdynia magnesem dla największych firm IT. Asseco Data Systems rozpoczyna swoją działalność

Gdynia przyciąga firmy z sektora nowych technologii. To właśnie tu swoją główną siedzibę ma Asseco Data Systems. Choć spółka dopiero rozpoczyna swoją działalność operacyjną, to już teraz może pretendować do miana jednej z największych polskich firm IT.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Gdańsk 2016

W słoneczną niedzielę 28 lutego w Gdańsku przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pochód, był częścią ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział kilka grup rekonstrukcyjnych, młodzież, mieszkańcy a tak, że czołg./Zobacz galerię zdjęć i film/

Pobiegli Tropem Wilczym w Gdyni

W dniu 28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja zorganizowała bieg między pokoleniowy „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Trasa o dystansie 1963 metrów, będąca symbolem daty schwytania i śmierci ostatniego spośród żołnierzy wyklętych. Obecni byli przedstawiciele Związku Sybiraków./Zobacz galerię i film/

Marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych w Gdyni

Ponad tysiąc osób, głównie młodzi ludzie, wzięło udział w V już marszu w Gdyni upamiętniającym ludzi, działających w antykomunistycznym podziemiu./ Zobacz galerię zdjęć i film/

Pomoc dla dzieci z hospicjum

Od grudnia 2015 r. na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci z Hospicjum im. św. Wawrzyńca („Bursztynowa Przystań") działa „Bazarek", który polega na zbieraniu funduszy poprzez sprzedaż wyrobów hand-made oraz usług na aukcjach internetowych.

Na Stadionie Energa Gdańsk i ERGO ARENIE pojawiły się stacjonarne defibrylatory

FundacjaV4Sport przekazała dziś w Gdańsku dwa defibrylatory, które znajdą się na Stadionie Energa Gdańsk i na ERGO ARENIE. Urządzenia są na tyle proste w obsłudze, by mogły z nich skorzystać osoby nawet bez przeszkolenia medycznego. W przypadku zatrzymania krążenia z pomocą defibrylatorów można uratować życie.

„Dar Młodzieży” płynie na Morze Śródziemne

W najbliższą sobotę 27 lutego Nabrzeże Pomorskie zubożeje o jeden statek. Dar Młodzieży opuści swoje stałe miejsce i wyruszy w podróż do w portu Sète, gdzie 22-28 marca odbędzie się żaglowy festiwal z okazji 350 rocznicy utworzenia tego portu. Historyczny zlot żaglowców rozpocznie się już w Barcelonie gdzie Dar Młodzieży będzie gościć 18-20 marca. Cumy zostaną rzucone w Gdyni o godzinie 11.00.

Ponad 2,5 mln na kulturę – Gdańsk przyznał granty na 2016 rok

Dokładnie 2 650 000 zł na 137 projektów kulturalnych zaplanowanych na bieżący rok przyznała gdańska komisja kultury. Przypomnijmy – granty przyznawane są w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2016 roku.

Nowe karetki dla gdyńskiego pogotowia

Dwie nowe i zarazem nowoczesne karetki: specjalistyczna i podstawowa zasiliły właśnie szeregi gdyńskiego pogotowia. „Współczuję wszystkim, którzy muszą wzywać pomoc, ale śpię spokojniej wiedząc, że nasi ratownicy mają takie wyposażenie" - powiedział podczas przekazania ambulansów gdyńskiemu pogotowiu, wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej o infrastrukturze dostępowej do portu w Gdyni

22 lutego w Urzędzie Morskim w Gdyni odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na wniosek posła Marcina Horały komisja przyjęła dezyderat, w którym stwierdza braki w infrastrukturze dostępowej do portu w Gdyni, stanowiące dla portu poważne bariery rozwojowe. Komisja wystąpiła z prośbą do Ministra Infrastruktury o doprowadzenie do realizacji kluczowych dla portu inwestycji

SIÓDMY LUTOWY SPACER...

W dniach 18/21.02.2016, ponad czterdzieści osób, pokonało sto kilometrów dzielących Gdynię, od granicy w Piaskach. Trasa ; Gdynia - Gdańsk - Stogi - Wyspa Sobieszewska - Przekop Wisły - Krynica Morska - granica Polski - Piaski.

INSCENIZACJA BITWY O TCZEW z 1807 roku

Już po raz piąty Fabryka Sztuk w Tczewie była organizatorem inscenizacji historycznej bitwy o Tczew z roku 1807. Wyczerpana i zmagająca się z chorobami armia Napoleona potrzebowała jakiegoś sukcesu na podniesienie morale. Miało to sprawić zdobycie Gdańska

Ferie po Harcersku w Rumi

Harcerskie ferie odbyły się w Domu Harcerza od 15.02 do 21.02.2016 r. a brało w nich udział ponad 100 zuchów i harcerzy z Rumi. Program w tym roku był bardzo bogaty w różnego rodzaju zajęcia dostosowane do wieku uczestników

Obchody 359. rocznicy śmierci Jakuba Wejhera

W niedzielę 21 lutego odbyły się w Wejherowie obchody 359. rocznicy śmierci założyciela miasta, Jakuba Wejhera. Z tej okazji złożono kwiaty pod pomnikiem oraz w kościele klasztornym została odprawiona uroczysta msza święta./Zobacz zdjęcia i film/

Droga Krzyżowa w Wejherowie

W piątek 19 lutego odbyła się na Kalwarii Wejherowskiej Droga Krzyżowa w której uczestniczyły tłumy mieszkańców./Zobacz zdjęcia i film/

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie powołania Gdyńskiej Rady Turystycznej

W czwartek, 18 lutego 2016 r. powołana została Gdyńska Rada Turystyczna, która funkcjonować będzie jako platforma współpracy promocyjnej i marketingowej pomiędzy Gdynią a podmiotami działającymi w branży turystycznej na terenie miasta. List intencyjny w tej sprawie podpisali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i 24 sygnatariuszy.

Zmodernizowana jednostka pływająca SG-311

Dobiegł końca drugi, ostatni etap modernizacji SG-311 – jednej z dwóch w Morskim Oddziale Straży Granicznej pełnomorskich jednostek pływających typu SKS-40. To efekt realizacji programu modernizacji floty Straży Granicznej, w ramach „Koncepcji ochrony morskiego odcinka granicy państwowej i sprawowania nadzoru nad polskimi obszarami morskimi”.

Szkielet płetwala zwyczajnego dotarł na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Szkielet płetwala zwyczajnego, zwanego potocznie finwalem, drugiego co do wielkości zwierzęcia na Ziemi, dotarł już na Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Będzie eksponowany w holu Wydziału, wzbogacając zbiór szkieletów dużych ssaków oraz inne cenne prezentacje i wystawy. Jest to obecnie jedyny tego typu eksponat w Polsce. Prace nad jego mocowaniem potrwają około dwóch miesięcy.

Bieg Urodzinowy Gdyni - 30 minut złamane na początek cyklu!

Tomasz Grycko zwyciężył w Biegu Urodzinowym z PKO Bankiem Polskim, który odbył się 13 lutego w Gdyni. Wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Mierzejewska. W biegu głównym na dystansie 10 kilometrów wystartowało 4522 uczestników. Olbrzymim powodzeniem cieszyły się również biegi młodzieżowe i marsze nordic walking, w których udział wzięło 961 osób. PKO Grand Prix Gdyni 2016 oficjalnie rozpoczęte!

Gdański budżet obywatelski po raz czwarty

Już od 1 kwietnia br. gdańszczanie mogą składać wnioski do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. 12,5 miliona złotych to kwota, która została zarezerwowana w budżecie Miasta Gdańska na realizację propozycji zgłoszonych przez mieszkańców.

Gdański Teatr Szekspirowski ponownie nagrodzony!

Tym razem budynek teatru został doceniony w kategorii DESIGN WNĘTRZE – OBIEKT PUBLICZNY i otrzymał prestiżową PROPERTY DESIGN AWARDS 2016

Walentynkowy koncert w Redzie

Dzisiaj z okazji Walentynek w MDM "Fabryka Kultury w Redzie odbył się koncert zespołu Farba.Wstęp był wolny ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc były wydawane wcześniej wejściówki. /Galeria zdjęć/

WALENTYNKOWY FESTIWAL SMAKU w CHOCZEWIE

W sobotę 13 lutego 2016 r. w Gminnym Ośrodku Sportowym odbyła się impreza pod nazwą „Walentynkowy Festiwal Smaku”, mająca na celu promocję kuchni tradycyjnej, której hasło brzmiało: „Zakochaj się w tradycji”.

Spotkanie z Tomaszem Sakiewiczem w Gdyni

Sala konferencyjna w Cechu Rzemiosła pękała w szwach. Na spotkanie które odbyło się 11 lutego przybyły tłumy mieszkańców Gdyni. Nie zabrakło też legendarnych działaczy opozycji czyli Joanny i Andrzeja Gwiazdów. Spotkanie zorganizował klub Gazety Polskiej w Gdyni. /Zobacz galerię zdjęć i film/

ZIMOWY REJS STUDENTÓW WOJSKOWYCH

W piątek 12 lutego, 30 podchorążych piątego roku (22 z Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego oraz 8 Wydziału Mechaniczno-Elektrycznego) Akademii Marynarki Wojennej powróciło z zimowego rejsu na ORP „Wodnik”. Praktyka trwała osiem dni w zimowych, sztormowych warunkach. Studenci wojskowi ostatniego rocznika mieli możliwość ostatniego sprawdzenia swojej wiedzy i utrwalenia nawyków dobrej praktyki morskiej przed dalszą już zawodową służbą wojskową. Podczas rejsu pełnili obowiązki pomocnika oficera wachtowego nawigatora i mechanika.

PG podpisała umowę ze Stocznią Gdańsk

Politechnika Gdańska podpisała umowę ramową o współpracy z dużym podmiotem gospodarczym z regionu. Jest nim Stocznia Gdańsk S.A. wraz z działającą na jej terenie spółką GSG Towers. Odtąd instytucje te będą uczestniczyć we wzajemnej wymianie doświadczeń, wiedzy i potencjału w zakresie interesujących je dziedzin i dyscyplin naukowych.

Ponad 1500 osób na spacerach Gdańskich Miniatur!

10. lutego w sieni Instytutu Kultury Miejskiej podsumowano pierwszy semestr spacerów Gdańskich Miniatur, w których wzięło udział ponad 1500 osób! Prawidłowe odpowiedzi na zagadki dotyczące stylów architektonicznych: renesansu, manieryzmu, gotyku i romanizmu nadesłało aż 600 osób. Osoby indywidualne, klasy szkolne i koła zainteresowań, które uczestniczyły w największej ilości spacerów i prawidłowo rozwiązały zagadki otrzymały kulturalne nagrody

Romantyczna przejażdżka wyjątkowym tramwajem

Już tradycyjnie z okazji święta zakochanych gdański ZKM zaprasza na przejażdżkę zabytkowym tramwajem walentynkowym.

Prezydent Andrzej Duda na urodzinach Gdyni

Gdynia mimo młodego wieku przebrnęła przez okupację niemiecką a potem przez zniewolenie komunistyczne. To tu polała się polska krew w 1970 r. i tu narodziła się Solidarność. Na tym terenie zawsze mieszkali ludzie wolni którzy szanowali swoją godność - powiedział Prezydent.

Prezydent wziął udział w obchodach 96. rocznicy Zaślubin Polski z morzem.

Prezydent Andrzej Duda przybył w dniu 10 lutego do Pucka aby uczcić 96. rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Uroczystości rozpoczęły się na puckim rynku o godzinie 10 tej. Aby godnie powitać prezydenta przybyli mieszkańcy nie tylko powiatu puckiego ale też powiatów ościennych. /Galeria zdjęć/

Studenckie „Konfrontacje” na tureckim Uniwersytecie Sabanci w Stanbule

Prace fotograficzne studentów Dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Gdańskiego zostaną zaprezentowane szerokiej widowni w FASSART Gallery na terenie kampusu tureckiego Uniwersytetu Sabanci. Wystawa pt. „Konfrontacje” odbywa się w ramach współpracy naukowo-dydaktycznej i wymiany studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule.

Harmonogram przygotowań 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

41.FFG odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku. Zgłoszenia filmu do udziału w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz w Konkursie Inne Spojrzenie będą przyjmowane do 31 maja 2016 roku. Zgłoszenia filmu do udziału w Konkursie Młodego Kina oraz Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych należy dokonać do 15 maja 2016 roku. Pomorska Fundacja Filmowa wyda oficjalny komunikat o ogłoszeniu naboru filmów na 41. FFG w kwietniu 2016 roku

Koncert urodzinowy miasta Gdyni

Jutro 10 lutego przypadają 90-te urodziny Miasta Gdyni na które przyjedzie sam prezydent Andrzej Duda. W ostatnią niedzielę 7 lutego odbył się z kolei koncert jubileuszowy dla mieszkańców /Zobacz galerię zdjęć/

W Gdyni do pracy jeździ się rowerem

Ruch na świeżym powietrzu, dotlenienie organizmu, praca mięśni, a przede wszystkim satysfakcja to powody, dla których warto wsiąść na rower. Gdynia znalazła jeszcze dodatkowe plusy tego sportu i postanowiła przekonać do niego gdyńskich pracowników konkursem „Do pracy jadę rowerem". Już dziś można się zarejestrować aby w kwietniu rozpocząć „nabijanie" kilometrów.

Historyczna Zmiana Warty -Gdańsk

Jak w każdą pierwszą niedzielę miesiąca przy bramie Więziennej odbyła się Historyczna Zmiana Warty.Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Projekt Historyczny Garnizon Gdański.

„Zimowe impresje” w Wejherowie

Jeszcze do 29 lutego można oglądać wystawę malarstwa w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. /Zobacz galerię zdjęć z otwarcia wystawy/

Dr Bożena Bruhn-Olszewska z Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyła w programie „Jaka to melodia?”

Dr Bożena Bruhn-Olszewska z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyła w programie „Jaka to melodia?”, dystansując rywali. Specjalny odcinek programu, który odbył się w niedzielę, 17 stycznia, był okazją do promocji badań naukowych i osiągnięć młodych, zdolnych.

Kolejne porozumienie pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Gdańską

Uniwersytet Gdański i Politechnika Gdańska zadeklarowały chęć współpracy w kolejnym obszarze. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG oraz Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG zobowiązały się do wzajemnej wymiany doświadczeń i wiedzy oraz poprawienia warunków transferu wiedzy i technologii. Porozumienie dotyczy również wspólnego ubiegania się o dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych i edukacyjnych ze źródeł zewnętrznych oraz poszerzenia możliwości kształcenia studentów obu wydziałów

Poseł Marcin Horała spotkał się z sympatykami PiS w Wejherowie

Marcin Horała jest jednym z najmłodszych posłów a zarazem jednym z najbardziej merytorycznie przygotowanym do pełnienia tej funkcji. Do Wejherowa przyjechał na zaproszenie pełnomocnika powiatowego PiS a zarazem wicestarosty Witolda Reclafa oraz radnego powiatowego Wojtka Rybakowskiego. /Galeria zdjęć/

Pamiątki po Janie Nowaku-Jeziorańskim przekazane dla Muzeum Emigracji

42 przedmioty i 137 kopii zdjęć tworzących unikalną kolekcję wyjątkowych pamiątek po Janie Nowaku-Jeziorańskim zostało dziś przekazanych gdyńskiemu Muzeum Emigracji. Wśród nich znalazły się rzeczy związane z pracą legendarnego Kuriera z Warszawy jak również te osobiste, mówiące o jego życiu prywatnym. Zgromadzone obiekty zainteresują zarówno pasjonatów historii jak i osoby gustujące w dawnych, wizualnie atrakcyjnych przedmiotach.
stat4u