SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Bieg i Marsz Europejski w Gdyni

W sobotę 9 maja 2015 r. na ulicach Gdyni po raz kolejny pojawiły się tysiące miłośników rekreacji - biegaczy i osoby chodzące z kijkami. Do Biegu Europejskiego na dystansie głównym zapisało się 5779 osób. Na pozostałych listach znajduje się 1659 uczestników, więc łącznie sportowe święto uczci ponad 7000 amatorów sportu! /Zobacz fotorelację/

Finał Coca-Cola Cup odbędzie się w Gdańsku

Krajowy finał 17. edycji Coca-Cola Cup odbędzie się 20 czerwca na Targu Węglowym w Gdańsku. Wydarzenie, inspirujące młodych ludzi do uprawiania sportu, zostanie zorganizowane we współpracy z Miastem Gdańsk. Jak co roku Coca-Cola Cup aktywizuje około 40 000 gimnazjalistów z całego kraju. Organizacja finału Coca-Cola Cup 2015 na Targu Węglowym w Gdańsku to efekt współpracy firmy Coca-Cola z Miastem Gdańsk. Projekt wpisuje się w ideę partnerstwa publiczno-prywatnego, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co jest jednym z priorytetów zarówno firmy Coca-Cola, jak i Miasta.

21. Festiwal Filmowy "Wiosna Filmów" 2015 w Gdańsku

Festiwal „Wiosna Filmów” po raz pierwszy zawita do Gdańska. Tegoroczna replika warszawskiej imprezy zapowiada się wyjątkowo. Nie tylko dlatego, że w programie znalazły się filmy nagradzane na wielu światowych festiwalach (od Wenecji aż do Pusan). „Wiosna filmów” to również jedna z niewielu okazji, by obejrzeć przedpremierowo dzieła wyprodukowane w Brazylii, w Libanie (!) czy w Mauretanii (!!).

Pierwszy w Polsce międzysektorowy zespół ds. modelu integracji imigrantów

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zainaugurował pracę pierwszego w Polsce międzysektorowego zespołu ds. modelu integracji imigrantów. Pracę na rzecz kompleksowego rozwiązania spraw dotyczących migrantów zadeklarowało już 100 osób (!). Wypracowany model, ma być odpowiedzią na pytania jak najlepiej wpisać migrantów w naszą społeczność, jak budować pokojowe współżycie, korzystne dla obu stron – tak, by Gdańsk jako miasto wolności, był miejscem, w którym potrzeby migrantów są właściwie rozumiane i realizowane.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim – Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody Rok akademicki 2015/2016

W nowym roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować sześć nowych kierunków. W kwietniu 2015 Senat UG podjął decyzję o powołaniu na Wydziale Biologii UG stacjonarnych studiów II stopnia Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody. Wcześniej zostały powołane: Dyplomacja, Studia Wschodnie, Studia Bałkańskie, Teatrologia oraz Studium Humanitatis – Tradycje Cywilizacji Europejskiej.

Sezon wycieczkowców w Gdyni otwarty. Na początek Costa Pacifica

Costa Pacifica zainaugurowała kolejny sezon wycieczkowców w naszym mieście. Jednostka pływająca pod włoską banderą weszła do portu w czwartek 7 maja, około godziny 7.00 rano. Wyjście jeszcze tego samego dnia, o godz. 20.00.

Plac Wolnej Polski - nadano nazwę w Gdyni

Plac Wolnej Polski – taką nazwę od 2 maja br. nosi plac przed Urzędem Miasta w Gdyni. Inicjatorem tej zmiany był poseł Janusz Śniadek, który argumentował, że z uwagi na historyczny aspekt oraz lokalizację dwóch pomników – Ofiar Grudnia 1970 i Marszałka Józefa Piłsudskiego – miejsce to stanowi szczególne miejsce afirmacji wartości patriotycznych.

Gdańsk - Wystartowała II edycja programu Mentor

W gdańskim Parku Naukowo Technologicznym spotkali się dziś stypendyści i mentorzy kończącej się pierwszej i rozpoczynającej drugiej edycji programu Mentor. Zainicjowany przez Pawła Adamowicza program, skierowany jest do młodych gdańszczan znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, mających pomysł na projekt, którego realizacja pozwoli im rozwijać się w konkretnej dziedzinie i zmieni ich życie na lepsze.

Rusza gdyński Budżet Obywatelski 2015

Budżet Obywatelski to szansa, aby gdynianie wzięli sprawy związane z przestrzenią publiczną w swoje ręce! Środki Budżetu Obywatelskiego służyć mają podnoszeniu jakości życia w Gdyni. W 2015 roku nasze miasto przeznaczy na ten cel łącznie 4 597 797 zł. 4 maja startują spotkania w dzielnicach, na których będzie można porozmawiać o budżecie obywatelskim i najpilniejszych potrzebach w dzielnicy.

Gdańscy rowerzyści kręcą najlepiej!

Wraz z majem rozpoczął się „European Cycling Challenge”, w którym 39 miast z Europy przez cały miesiąc rywalizuje między sobą pod względem liczby kilometrów pokonanych na rowerze. Gdański team to już 2,6 tys. osób i ponad 24 tys. km pokonanych na rowerach od początku miesiąca.

Gdańsk przyciąga studentów zagranicznych

Specjalna strona internetowa skierowana do studentów zagranicznych, to kolejne działanie miasta wspierające uczelnie wyższe w pozyskiwaniu nowych studentów. Strona study-gdansk.com to element projektu STUDY IN GDAŃSK, który jest realizowany od zeszłego roku

Młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii odwiedziła wejherowski ratusz

17. osobowa grupa młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii odwiedziła wejherowski ratusz w ramach wizyty studyjnej realizowanej przez miasto Gdynię w oparciu o Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Z gośćmi spotkali się zastępca prezydenta Piotr Bochiński i przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz.

Ul. Popiełuszki zamiast Nowej Wałowej

Radni Miasta Gdańsk zadecydowali o zmianie nazwy ulicy, która przebiega przez gdańskie tereny postyczniowe. Zamiast roboczej nazwy Nowa Wałowa będzie ul. księdza Jerzego Popiełuszki, podaje Urząd Miasta Gdańsk. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy wystąpiła w styczniu Komisja Kultury Rady Miasta

Molo Fest na Placu Zdrojowym w Sopocie

W dniu 3 Maja na sopockim Placu Zdrojowym odbył się festyn dla mieszkańców i turystów. Był min. Piknik Militarny, gra planszowa w szachy, stoiska kulinarne i zajęcia sportowe. /Galeria zdjęć/

Reagan i Jan Paweł II też w blasku biało-czerwonych flag

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja został też uhonorowany flagami państwowymi pomnik Papieża Jana Pawła II i Prezydenta USA Ronalda Reagana który znajduje się w parku na gdańskim Przymorzu. Pod pomnikiem złożono wieńce od pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi i Stowarzyszenia Godność Gdańsk./Zdjęcia/

Majówka w Gdyni pod znakiem „Błyskawicy”

Dobra pogoda to jeden z najważniejszych elementów składowych udanej majówki. Dlatego z góry uspokajamy, że zapowiedź „Błyskawicznej majówki", to nie jest prognoza zapowiadająca nawałnicę z piorunami. To 1-majowy piknik otwierający 40. sezon wystawienniczy okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Zapraszamy w najbliższy piątek, o godz. 13.00 na Nabrzeże Pomorskie.

Korwin Mikke manifestował w Gdańsku

30 kwietnia lider partii KORVIN wraz z posłem Przemysławem Wiplerem i kilkuset zwolennikami manifestował na Długim targu i pod fontanną Neptuna. Był przemarsz, przemówienia i reklama Energy Drink./Galeria zdjęć/

Anna Dymna czytała wiersze w Lubiatowie

Dnia 28.04.2015 r. w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Lubiatowie odbył się niezwykły Wieczorek Poezji. Anna Dymna czytała wiersze ks. Jana Twardowskiego oraz wiersze z tomiku pt. „Co mi w duszy gra”, wydanym przez Urząd Gminy w Choczewie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Choczewie, zawierający utwory laureatów Gminnych Konkursów Literackich z lat 2008-2013 /Galeria zdjęć/

Ekspedycja i pomnik ku pamięci załogi ORP Orzeł

Polski okręt ORP Orzeł w swój ostatni patrol wyruszył 23 maja 1940. Zaginął bez wieści na Morzu Północnym kilka dni później, w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotychczasowe poszukiwania jednostki nie przyniosły skutku, ale pojawiła się kolejna nadzieja. Firma SANTI szykuje ekspedycję, która ma odnaleźć zaginiony okręt. W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyruszenia w ostatnią podróż, chce również upamiętnić okręt i jego załogę pomnikiem.

Gdańsk w ochronie dzieci krzywdzonych!

Prezydent Gdańska podpisał zarządzanie w sprawie przyjęcia „Procedury interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka”. Na jego mocy wszystkie jednostki i podmioty miejskie zobowiązane zostały do wdrożenia działań zapobiegających takim sytuacjom. Każda z nich musi opracować wewnętrzną politykę postępowania w sytuacji, gdy istnieje podejrzenia krzywdzenia najmłodszych. Jednostki miejskie mają na to czas do 30 września 2015 roku. Wsparcia merytorycznego w przygotowaniu dokumentów udzielają Zespół Interdyscyplinarny i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Prof. Krystyna Pawłowicz spotkała się z mieszkańcami Rumi

W poniedziałek 27 kwietnia posłanka PiS-u prof. Krystyna Pawłowicz odwiedziła podczas swojego pobytu na Pomorzu Gdańskim min. Rumię. Towarzyszyła jej posłanka Dorota Arciszewska a gospodarzem spotkania był wicestarosta wejherowski Witold Reclaf. Kilkadziesiąt osób które zgromadziły się w rumskim Domu Kultury z uwagą wysłuchały wykładu Krystyny Pawłowicz na temat aktualnej sytuacji związanej z wyborami prezydenckimi i rolą Prezydenta w życiu publicznym.

Zwolennicy Pawła Kukiza agitowali w Gdańsku

Wczoraj 26 kwietnia po godzinie 17 -tej na Długim Targu pokazali się sympatycy niezależnego kandydata na Prezydenta Polski Pawła Kukiza. Rozdawali ulotki i namawiali do głosowania na swojego kandydata. Zainteresowanie przechodniów tą ofertą polityczną było raczej umiarkowane.

W Sopocie zbierano środki dla Domu Hospicyjnego św. Józefa

W Sopocie „Pola Nadziei” rozpoczęły się w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 13.00 pochodem po deptaku Monte Cassino z udziałem pracowników hospicjum, wolontariuszy i mieszkańców którzy dotarli na Skwer Kuracyjny, gdzie odbyły się liczne atrakcje. Na scenie wystąpił m.in. Chór Sceny Muzycznej Gdańsk oraz Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”. /Galeria zdjęć/

Żonkilowe Pola Nadziei w Gdyni

W niedzielę 26 kwietnia Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni zorganizowało festyn rodzinny w Centrum Kultury i Rozrywki Waterfront przy ul. Waszyngtona pod hasłem „Pola Nadziei na Pomorzu". /Galeria zdjęć/

Ciało człowieka bez tajemnic w Gdyni

Gdyński EXPERYMENT przygotował pokaz - jak ciekawa może być anatomia. Pokaz odbył się w ostatni weekend 25-26 kwietnia w holu Centrum Handlowego Batory

Znamy pierwszy artystów 7. edycji festiwalu Narracje!

Klara Hobza, Olga Jitlina, Lisa Torell, Jon Irigoyen i Hans Rosenström – to pierwsi z artystów zaproszonych przez Annę Smolak, kuratorkę Narracji, do przygotowania instalacji, obiektów, prac dźwiękowych i wideo na 7. edycję festiwalu Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Efekty ich przygotowań zobaczymy w listopadowy weekend, 20-21 listopada, w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Wcześniej artyści będą odkrywać i poznawać Nowy Port podczas wizyt studyjnych. Pierwszy (w dniach 20-25 kwietnia) do Gdańska przyjeżdża Hans Rosenström - pochodzący z Finlandii artysta tworzący instalacje dźwiękowe

Gdzie w Gdańsku na wykład, koncert, spektakl, wernisaż? W Planerze znajdziesz wydarzenia dla siebie!

Planer to bezpłatne, internetowe narzędzie ułatwiające wyszukiwanie ciekawych wydarzeń kulturalnych. Dzięki niemu szybko i łatwo można zaplanować czas wolny, a instytucje publiczne, firmy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne zyskują miejsce, w którym prezentowane będą ich wydarzenia. Udostępniamy pierwszą, testową wersję Planera, która wciąż będzie udoskonalana, w odpowiedzi na potrzeby użytkowników. Zapraszamy do planowania czasu – kulturalnie – na www.planer.info.pl.

Premiera gdyńskich Solarisów na baterie

Z początkiem maja widok trolejbusu z szelkami odłączonymi od trakcji nie będzie oznaczał awarii. W piątek 24 kwietnia odbyła się premiera najnowszych nabytków Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdynia i Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni - dwóch Solarisów Trollino 12M, które dzięki zasilaniu baterii litowych-jonowych są w stanie przejechać nawet do 20 km bez prądu z trakcji. Co ciekawe, jeden z nich jest 1001 pojazdem, który zjechał z taśm montażowych producenta z Wielkopolski.

W Choczewie odbyła się konferencja o atomie

Dnia 26.03.2015 r. w Sali Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Gminy w Choczewie odbyła się Konferencja p.n. "Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Pomorza”, zorganizowana przez Obywatelski Komitet „TAK dla Atomu w Gminie Choczewo” oraz Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej.

Rozpoczęcie sezonu tramwaju wodnego już wkrótce!

Już za 8 dni dobrze znane mieszkańcom i turystom jednostki: „Sonica” i „Sonica I” wyruszą w pierwsze w nowym sezonie rejsy. W piątek, 1 maja nastąpi inauguracja trwającego do 30 września sezonu tramwaju wodnego. Dwie jednostki obsługujące linie F5 i F6 wyruszą wraz z pasażerami w pierwsze tegoroczne rejsy. Długość szlaku gdańskich tramwajów wodnych wynosi 45,1 km.

Miejska wtyczka transformersem numer 4

Mamy już w mieście energo-skrzynki z funkcją siedzenia, śmietniki przypominające peryskopy i projekty oryginalnych pawilonów handlowych. Czwarta edycja konkursu Gdynia City Tranformers, proponująca nowe rozwiązania w przestrzeni miejskiej projektowane przez młodych twórców, krążyła wokół miejskiej wtyczki elektrycznej.

"Strategia Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku"

W siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się 21 kwietnia publiczna prezentacja „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” – dokumentu przygotowanego przez holenderskich ekspertów, przy współpracy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Andrzej Duda owacyjnie przyjęty w Wejherowie

W ostatni piątek 17-tego kwietnia kandydat PiS na Prezydenta Polski odwiedził kaszubskie Wejherowo. Na rynku pod Ratuszem przy pomniku Jakuba Wejhera Andrzeja Dudę przywitał Witold Reclaf, szef PiS w powiecie wejherowskim oraz tłumy mieszkańców.

Konkurs fotograficzny w Wejherowie inspirowany poezją

Dobiegła końca druga edycja konkurs fotograficznego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych „Fotografia jest poezją, poezja jest fotografią...” organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury. Mottem do tegorocznego konkursu był wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Chwila”. Każdy z uczestników konkursu musiał wykonać zdjęcie nawiązujące do treści utworu. Pomysłodawcami i koordynatorkami konkursu były nauczycielki - Barbara Malawska i Alicja Długosz.

Rozminowywanie gdyńskiego portu - znów zakaz kąpieli w Gdańsku

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Kolejny etap prac zaplanowano na okres 20 – 24 kwietnia. W tych dniach znów będzie obowiązywał zakaz kąpieli na gdańskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcmi Gdyni

Spotkanie w gdyńskim Domu Rzemiosła rozpoczęło się ok. 20, ale już od godz. 19 zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu Lecha Makowieckiego. W wypełnionej po brzegi Sali Andrzej Duda został owacyjnie przywitany. Jego przemówienie, w którym opowiadał, że jego prezydentura będzie zupełnie odmienna od dotychczasowej, gdyż będzie czynna, a nie bierna, wywołało wiele emocji

Na spotkanie z Andrzejem Dudą przybyły tłumy gdańszczan

16 kwietnia w historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej odbyło się przedwyborcze spotkanie kandydata na urząd Prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Gdańska. Sala w której kiedyś Lech Wałęsa podpisywał pamiętne porozumienia sierpniowe zapełniła się po brzegi, a oklaskom i owacjom na stojąco nie było końca./Zobacz zdjęcia/

Wojciech Szczurek Samorządowym Menedżerem Regionu 2014

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ponownie zajął I miejsce w rankingu Samorządowy Menedżer Regionu. Tytuł za rok 2014 przyznano w ramach jubileuszowej, X. edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie podczas gali w Warszawie, w imieniu prezydenta, odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W Wejherowie uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

W niedzielę 12 kwietnia w kościele p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie uczczono ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem z okazji piątej rocznicy tragedii. Ks. prałat Daniel Nowak odprawił uroczystą mszę święta w intencji ojczyzny i śp. Pary Prezydenckiej i 94 ofiar katastrofy. Po mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Watahy inwestorów i przedsiębiorców na Wolves Summit w PPNT Gdynia

To nie jest tylko marketingowy slogan - przed nami jedno z największych technologicznych wydarzeń w Europie. W dniach 14-16 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbywa się „Wolves Summit". Do naszego miasta przybyło ponad 1000 uczestników z różnych stron świata. Można upolować nie tylko dobre kontakty, ale i 50 tys. dolarów. Wydarzeniu patronują dwie duże stacje telewizyjne - TVN oraz niemieckie PRO7.

Policjant, piłkarz, sanitariusz, kierowca wyrzutni rakiet, czyli kierowcy i motorniczowie gdańskiego ZKM

Jest wśród nich policjant i piłkarz, sanitariusz, kierowca czołgu i wyrzutni rakiet, ale także są i tacy, którzy od dziecka marzyli, by usiąść za sterami tramwaju lub za kierownicą autobusu miejskiego. Jeszcze przez trzy miesiące można wziąć udział w SMS-owym konkursie – Oceń ZKM. Każdy pasażer może zagłosować na najlepszego kierowcę i motorniczego gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej, a przy okazji wygrać bilety miesięczne.

Zespół prof. Leona Swędrowskiego w projekcie FAIR

Politechnika Gdańska bierze udział w budowie akceleratora jonów i antyprotonów w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech. W projekcie FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), który dotyczy budowy tej instalacji, uczestniczy 45 państw, które po uruchomieniu akceleratora będą mogły realizować swoje badania na tym obiekcie. Wstępny koszt projektu oszacowano na 1 200 000 000 EUR – jest to aktualnie najdroższy realizowany projekt badawczy na świecie.

Maryna Ochab z Nagrodą za Twórczość Translatorską im. T. Boya- Żeleńskiego

Maryna Ochab, tłumaczka z języka francuskiego została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Przełożyła m.in. Zająca z Patagonii Claude Lanzmanna, Zazi w metrze Raymonda Queneau, Czarodziejki Jeana Starobinskiego (razem z Tomaszem Swobodą), czy Indie. Miliony Zbuntowanych Vidiadhara Surajprasada Naipaula (razem z Agnieszką Nowakowską). Swój dorobek translatorski buduje od 1976r. Statuetkę, którą zaprojektowała i wykonała Katarzyna Józefowicz – uznana rzeźbiarka, artystka współczesna, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wręczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Wysokość Nagrody to 50 000 złotych.

Powstają nowe mieszkania dla gdańszczan

Przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie powstaje osiedle mieszkaniowe budowane przez spółkę miejską - Gdańska Infrastruktura Społeczna. W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny. Pierwsze 4 budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym, gotowe do zamieszkania będą już we wrześniu tego roku.

Od maja kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

Początek maja, to zawsze mocno wyczekiwany okres, szczególnie w Porcie Gdynia. To w tym miesiącu rozpoczyna się sezon turystyczny. W czwartek 7 maja zainauguruje go pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica". Będzie to jedno z 7 zawinięć tej jednostki, która mierzy 290,2 m długości i jest jednym z największych statków wycieczkowych, które w tym roku przybędą do Gdyni.

Marsz Milczenia w Gdańsku 10-04-2015

W V rocznicę katastrofy smoleńskiej ulicami Gdańska przeszedł Marsz Milczenia. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Mieszkańcy Gdańska , związkowcy, księża i politycy przeszli w powadze z pod kościoła Św. Brygidy aż do Bazyliki Mariackiej /Zobacz galerię zdjęć/

Gdańsk uczcił V rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku rozpoczęły się obchody V rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Przewodniczył jej Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź, a udział wzięli min. Przewodniczący KK Solidarność Piotr Duda, posłowie Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek oraz prof. Wawrzyniec Samp /Zobacz galerię zdjęć/

Sukces Prof. Wojciecha Tylmanna z Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Wojciech Tylmann z Uniwersytetu Gdańskiego został powołany w skład Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodowym Programem „Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery” (IGBP Global Change). To program dzięki któremu można będzie bliżej poznać zmiany zachodzące w całym systemie Ziemii oraz ich mechanizmy, będące wynikiem działalności ludzkiej.Prof. UG, dr hab. Wojciech Tylmann jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Gdański Festiwal Muzyczny już od dzisiaj

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka -Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina- Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad – Włodzimierz Nahorny.

Stadion Miejski w Gdyni walczy o tytuł Superstadionu

Portal ekstraklasa.net prowadzi plebiscyt Super Stadion 2015 - wśród nominowanych znalazł się Stadion Miejski w Gdyni, który jest najważniejszym piłkarskim obiektem w naszym mieście. W walce o tytuł nie liczy się wielkość czy wiek, lecz estetyka, jakość wykonania, funkcjonalność i panujący na nim klimat. Dlatego Super Stadion wybierają kibice. Głosowanie sms-owe trwa do 12 kwietnia.

Wejherowski Budżet Obywatelski. Głosowanie rozpoczęte!

Od 7 kwietnia przez trzy tygodnie można głosować na jeden wybrany przez siebie projekt w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zdecydował o podwojeniu kwoty przeznaczonej na realizację projektów w Budżecie Obywatelskim. Do podziału będzie 800 tysięcy złotych!

III edycje festiwalu Etnowiosnowisko w Gdańsku

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Film dokumentalny "85625" Macieja Jarczyńskiego dostał się do oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu filmowego w Los Angeles.

„85625” - opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego. W tym filmie autor stworzył nie tylko scenariusz, samodzielnie zrealizował zdjęcia, montaż, skomponował muzykę, zmierzył się z realizacją fragmentu animacji poklatkowej, a także namalował obrazy ilustrujące emocje bohatera.

Gdańscy studenci w krajowych finałach konkursu Imagine Cup!

Drużyna Lumi-systems z Gdańska znalazła się w krajowych finałach największego międzynarodowego technologicznego konkursu dla studentów – Imagine Cup. Miejsce wśród najlepszych zapewniła im innowacyjna platforma do gier karcianych „Card Games Platform”. Już w dniach 8-9 kwietnia będą rywalizować z drużynami z całej Polski o udział w światowych półfinałach w kategorii Gry (Games). W skład Lumi-systms wchodzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej.

Akademickie Centrum kultury organizuje spotkanie „Solidarni z Białorusią”.

Solidarni z Białorusią, cykliczna akcja poparcia dla demokracji na Białorusi, odbędzie się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na przestrzeni lat Solidarni z Białorusią przybrało formę festiwalu będącego nie tylko polityczną manifestacją poparcia dla opozycji, ale przede wszystkim okazją prezentacji białoruskiej kultury i wsparciem jej twórców

Inauguracja sezonu paralotniarskiego nad morzem

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych 6 kwietnia nad morze do Chłapowa zawitała słońce a wraz z nim miłośnicy latania na skrzydle. Na Chłapowskim Klifie zebrało się ich ponad dwudziestu./Zobacz galerię zdjęć/

Lucjan Święta spędzi już w nowym domu!

Do gdańskiego schroniska „Promyk” trafił wymarznięty, ze złamaną łapą i zabrudzony oleistą cieczą. Znaleziony został na terenie Portu Północnego w rejonie ul. Sucharskiego i Pokładowej, w kanale technicznym wypełnionym błotem i wodą z oleistymi nieczystościami. Psiak prawdopodobnie został tam wrzucony, żeby się utopił. Ale jego dramatyczna historia znalazła szczęśliwy finał – te Święta spędzi już w nowym domu!

Ciekawy dokument - „Miasto z widokiem na wodę"

W Gdyni trwa realizacja unikatowego na skalę kraju przedsięwzięcia, jakim jest budowa Śródmieścia Morskiego. Według planów pierwsi lokatorzy zamieszkają na terenie obecnego mola Rybackiego, styku morza i lądu, za 2 lata. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują między innymi w Hamburgu, Rotterdamie czy Sztokholmie. I to właśnie dzielnica Hammarby Sjöstad stała się punktem odniesienia dla Małgorzaty Rakowiec, która zrealizowała dokument „Miasto z widokiem na morze". Premierową emisję zaplanowano w wielkanocną niedzielę, 5 kwietnia o godzinie 17.30 na antenie TVP Gdańsk.

„40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich przygotowuje książkę „40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Będzie to publikacja jubileuszowa, zawierająca kompletną informację na temat największego festiwalu polskich filmów. W 2005 roku SFP wydało w Fundacji KINO książkę „A statek płynie... 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Gdynia”

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło ponad 13 tysięcy osób

Tegoroczne Targi AKADEMIA na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło niemal 13 tysięcy osób. To największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentowali się tegoroczni wystawcy, młodzi ludzie szukali najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski

Gdyńskie cheerleaderki z mistrzowskimi tytułami

Cheerleading w naszym mieście ma się doskonale. Sukcesy odnosi nie tylko najpopularniejsza grupa, czyli Cheerleaders Gdynia, ale także młodsze zawodniczki. Tancerki Młodzieżowego Domu Kultury oraz ze Szkoły Podstawowej nr 10 z sukcesami reprezentowały Gdynię na XVIII Mistrzostwach Polski.

Zawodniczka WKS Flota z Gdyni wystrzeli do Rio

Joanna Tomala zawodniczka WKS Flota, właśnie została uhonorowana listem gratulacyjnym od prezydenta, za brązowy medal Mistrzostw Starego Kontynentu, które odbyły się na początku marca w Arnhem. Ale to nie jedyne sukcesy jakie na swoim koncie notuje ta młoda sportsmenka, specjalizująca się w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego.

Politechnika Gdańska kształcić będzie "zielonych" chemików

Rusza nowy dwujęzyczny kierunek studiów na Wydziale Chemicznym. Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu/Green Technologies and Monitoring będą w przyszłości realizować ideę zrównoważonego rozwoju – tworzyć produkty, które na każdym etapie istnienia będą przyjazne dla środowiska naturalnego.

W Gdańsku eko-auto naładujesz za darmo!

Masz samochód elektryczny? Chcesz w Gdańsku naładować swoje auto za darmo? Zgłoś się po specjalną kartę, dzięki której będzie to możliwe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zaczyna wydawanie takich właśnie kart. Używać ich można w zbudowanych przez gdański ZDiZ stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. - Procedura jest niezwykle prosta – wystarczy zgłosić się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (ul. Partyzantów 36, kancelaria) z kserokopią dowodu rejestracyjnego samochodu (oryginał do wglądu) – wyjaśnia dyrektor Zarządu Mieczysław Kotłowski.

Konkursu na zagospodarowanie Placu Zwycięstwa przy Ratuszu w Słupsku

Plac Zwycięstwa w Słupsku to obecnie potężny parking oraz krzyżujące się, nieuporządkowane ciągi piesze. Celem konkursu jest stworzenie przestrzeni publicznej, która stanie się zarówno miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, ale także miejscem codziennego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Słupska.

Biegasz? Zapisz się do Biegu Europejskiego w Gdyni

Kolejny bieg cyklu PKO Grand Prix Gdyni coraz bliżej. Od środy 1 kwietnia, za pośrednictwem dedykowanej zakładki na stronie www.gdyniasport.pl, miłośnicy rekreacji mogą zapisywać się na majowy Bieg Europejski. Organizatorzy czekają także tradycyjnie na nordic walkerów. Zapisy potrwają do 27 kwietnia, godz. 23.59. Kwota wpisowego pozostaje bez zmian i wynosi 30 złotych.

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim otwarte!

Największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa – Targi AKDEMIA 2015 – zostały otwarte. Już pierwszego dnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentują się tegoroczni wystawcy, pojawiło się kilka tysięcy młodych ludzi, szukających najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski. Powodzeniem cieszyły się szczególnie wykłady otwarte w ramach cyklu „Droga do sukcesu”, które pierwszego targowego dnia poprowadzili znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz oraz naukowiec – prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego. Tegoroczne Targi AKADEMIA wpisują się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Mina wyprowadzona, ale niezdetonowana. Plany pokrzyżował wiatr

Silny wiatr pokrzyżował częściowo plany rozminowania gdyńskiego portu. Sięgające nawet 12 m/s podmuchy spowodowały, że dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podjęło decyzję o poprzestaniu na wyprowadzeniu miny dennej typu GC z basenu II i złożeniu jej na dnie Zatoki Gdańskiej, w bezpiecznej odległości za falochronem. Nurkowie-minerzy ze Świnoujścia powrócą do Gdyni prawdopodobnie po Wielkanocy.

Studenci Politechniki finalistami Imagine Cup!

Studenci z Politechniki Gdańskiej dostali się do polskiego finału Imagine Cup - największego na świecie konkursu technologicznego Microsoft. To konkurs dla studentów, którzy nie boją się przekuć swojej kreatywności w realne rozwiązania technologiczne. Studenci z Gdańska zostali zakwalifikowani do finałowej piątki w kategorii GAMES (gry), a bój o zwycięstwo stoczą podczas finału imprezy, który odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia w Warszawie.

Już teraz pomagamy gdańskim żabom!

Przez cały miesiąc – od 30 marca do 30 kwietnia – w Gdańsku odbywać się będzie akcja pomocy płazom (żabom i ropuchom), które w Polsce są pod ochroną gatunkową. Akcja prowadzona będzie stale w pięciu punktach, działał będzie także patrol interwencyjny (to nowość!), z którym mogą kontaktować się mieszkańcy i przekazywać informacje o nowych miejscach wędrówek.

Finanse Gdańska w jeszcze lepszej kondycji! Fitch podniósł ratingi miasta

Fitch Ratings podniósł międzynarodowe długoterminowe ratingi Miasta Gdańska dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej do poziomu”A-“ oraz krajowy rating długoterminowy do poziomu ”AA”. To najwyższa ocena finansów miasta od 2000 roku, odkąd niezależne instytucje finansowe dokonują analizy finansów Gdańska!

Matematyczny alfabet na Politechnice Gdańskiej

Alfabet zastosowań matematyki – pod takim hasłem przebiegać będzie drugi dzień VI Seminarium "Bez matematyki kariery nie zrobisz". Naszą uczelnię odwiedzi blisko 800 uczniów, którzy będą uczestniczyć w warsztatach dedykowanych obecności matematyki w sztuce, informatyce, epidemiologii, medycynie, oceanotechnice, biznesie, etc. W przygotowanie warsztatów (12 paneli pod wspólnym tytułem „Matematyka w…”) zaangażowali się zarówno nauczyciele akademiccy i studenci, jak i firmy współpracujące z uczelnią. Dzięki temu uczniowie (gimnazjaliści i licealiści) dowiedzą się od praktyków – najczęściej niematematyków – że matematyka pomaga w karierze zawodowej. Szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj. Na niektóre warsztaty są jeszcze wolne miejsca.

Mega-pisanka zdobi wejherowski rynek

Na wejherowskim rynku w pobliżu ratusza i kolegiaty stanęła ponownie mega-pisanka pomalowana w kaszubskie wzory. Oznacza to, że Święta Wielkanocne już blisko. Mega-pisanka zdobiąca plac Jakuba Wejhera każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi ozdobiona w kaszubskie wzory nawiązuje do tradycji naszego regionu. Jak zapewnia prezydent Krzysztof Hildebrandt ma ona w okresie przedświątecznym cieszyć oczy mieszkańców i ich gości. Stanowi też atrakcję turystyczną nadającą miastu odświętny charakter. Lubiana jest szczególnie przez dzieci i zachęca do wiosennych spacerów po wejherowskiej starówce.

Zimno? Gorąca Hiszpania i Grecja czeka na wolontariuszy

Jeżeli jesteś w wieku między 18 a 30 lat i nie masz aktualnych planów na życie, gotowy pomysł podsuwa Centrum Współpracy Młodzieży. To propozycja długoterminowego wolontariatu zagranicznego. Oprócz pracy wolontariusze przez kilka miesięcy będą mieszkać w ciepłej Hiszpanii, Grecji i nieco chłodniejszych Niemczech i Ukrainie. Zapisy trwają do końca marca.

Porozumienie ZSSO w Gdyni i AWFiS Gdańsk

We wtorek 24 marca 2015 roku dyrektor Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni mgr Marek Prusak oraz Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. dr hab. Waldemar Moska podpisali umowę o współpracy. Strony zobowiązały się wspierać w zakresie realizacji przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, naukowych i edukacyjnych.

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim Dni Otwarte wydziałów UG

Największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa – Targi AKDEMIA 2015 – odbędą się tym roku w dniach 30-31 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tegoroczne Targi AKADEMIA wpisują się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego – jubileuszowa uroczystość odbyła się w dzień powołania Uczelni – 20 marca 2015 roku

Straż miejska w Gdańsku : pierwsza klasa!

Powstanie pierwsza w Polsce mundurowa klasa o profilu straży miejskiej! Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska oraz Straży Miejskiej w Gdańsku. Naukę w nowej klasie uczniowie powinni zacząć już od września.

Gdynia - Święto nauki na start

Einstein, Tesla, Edison, Bell i da Vinci byliby z nich dumni. Młodzi pasjonaci nauki po raz czwarty zaprezentują swoją wiedzę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, podczas święta nauki E(x)plory Week. E(x)plory Week to międzynarodowe święto nauki, w którym bierze udział uzdolniona młodzież w wieku 14-20 lat. Wielu z nich ma na swoim koncie wynalazki, a część pracuje już na uniwersytetach - pomimo młodego wieku.

W IV LO w Gdańsku powstanie klasa o profilu penitencjarnym

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku pułkownik Radosław Chmielewski – dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku i Elżbieta Januszewska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, podpisali porozumienie o współpracy. Przedmiotem porozumienia jest powstanie i funkcjonowanie klasy mundurowej o profilu „Służba penitencjarna” w IV LO w Gdańsku.

Centrum Ekoinnowacji powstanie na PG

Politechnika Gdańska planuje budowę Centrum Ekoinnowacji. Obiekt ma być energooszczędny i przyjazny środowisku. Będzie to pierwsze w Polsce centrum realizujące ideę miast ekologicznych. Uczelnia ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z projektowanego budynku Centrum Ekoinnowacji, garażu podziemnego oraz remontowanych budynków Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: Hydro i Żelbet. Kompleks ma być zlokalizowany pomiędzy ulicami: Siedlicką a Traugutta. Termin składania wniosków o dopuszczenie udziału w konkursie mija 30 marca br. Natomiast czas na składanie prac konkursowych upływa w połowie czerwca.

Akcja rozminowania portu w Gdyni – dzień drugi

W piątek 20 marca o godz. 8.30 rozpoczął się drugi dzień operacji rozminowania dna Zatoki Gdańskiej, w okolicach wejścia do gdyńskiego portu. Podobnie jak w czwartek nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podejmą z dna, odholują a następnie zdetonują minę denną typu GC pochodzącą z czasów II wojny światowej. Poniższy tekst będzie stale aktualizowany w miarę napływania kolejnych meldunków. W związku z operacją do godz. 17.00 akcją obowiązuje całkowity zakaz kąpieli – na odcinku wybrzeża od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna. Dotyczy on zarówno ludzi jak i zwierząt. O godzinie 8.45 jednostki z Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska potwierdziły pełną gotowość.

„Skarpetkowa akcja” w Gdyni z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

Prezydent Gdyni, wiceprezydenci i Przewodniczący Rady Miasta Gdyni przyłączyli się do akcji socksbattle4DS. Celem, wzorowanej na Ice Bucket Challenge, skarpetkowej akcji jest nagłośnienie idei integracji i zrozumienia problemów osób z Zespołem Downa. 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Nieprzypadkowo. Data wiąże się również z istotą zaburzenia - trisomią 21 chromosomu. Skarpetka nie do pary symbolizuje dodatkowy niepasujący chromosom.

Uroczystość jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego

„Praca na rzecz zrozumienia, dzielenie się zdobywaną przez nas wiedzą ze społecznością Pomorza i całego kraju stanowi dla nas ważne wyzwanie na dzisiaj i na jutro. Taką widzimy rolę Uniwersytetu Gdańskiego w kolejnych latach” – zapowiedział w czasie uroczystości jubileuszu 45-lecia uczelni Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek. W 2015 roku Uniwersytet Gdański obchodzi jubileusz 45-lecia. 20 marca 2015 roku, tradycyjnie w dniu powołania uczelni, na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość poprowadził JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek.

Modernistyczne Śródmieście Gdyni decyzją Prezydenta RP Pomnikiem Historii

Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii - to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Tym samym Śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie. Tytuł pomnika historii ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe i jest powodem do dumy. Jest symbolicznym wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń, które budowały Gdynię i morskie znaczenie Polski w XX wieku.

Gdański Neptun przygotowuje się do sezonu

Fontanna Neptuna zostanie oczyszczona po zimie, usunięta zostanie z niej także powłoka zabezpieczająca fontannę przez zimową aurą i zanieczyszczeniami. Właśnie rozpoczęły się prace prowadzone przez konserwatorów, przygotowujące fontannę do sezonu letniego. Jeżeli aura będzie sprzyjająca, i temperatura nie będzie już spadać poniżej zera, fontanna uruchomiona zostanie już na święta!

Mrongowiusze 2015 dla nauczycieli akademickich Uniwersytet Gdańskiego

Dr Piotr Arłukowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG i dr Urszula Patocka-Sigłowy z Wydziału Filologicznego UG zostali laureatami tegorocznej nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się uznaniem akademickiej społeczności.

Poetki z Wysp na Gdańskich Spotkaniach Tłumaczy Literatury

Antologia „Poetki z Wysp” to zbiór wierszy ośmiu poetek brytyjskich w przekładach Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel. Książka jest wspólnym przedsięwzięciem wydawniczym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i Biura Literackiego z okazji drugiej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowanych przez IKM w Gdańsku, w dniach 9 - 11 kwietnia. Na premierę książki i rozmowę o antologii z udziałem tłumaczy i Zofii Król zapraszamy w piątek, 10 kwietnia o godz. 18.00, do sieni Instytutu Kultury Miejskiej.
























stat4u