SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Marsz wejherowskiej samochodówki/Galeria zdjęć i film/

20 maja 2016 roku ta popularna w powiecie szkoła zaprezentowała swoje przywiązanie do miasta i tradycji. Uczniowie wraz z nauczycielami przemaszerowali ulicami na plac Jakuba Wejhera. W barwnym korowodzie była min. starościna Gabriela Lisius oraz radny powiatowy Wojciech Rybakowski

21 maja w Gdańsku – dzień pod znakiem manifestacji

Zmniejszyła się – nieznacznie – liczba grup, które chcą manifestować w centrum Gdańska w dniu 21 maja. Pikietę na Długim Targu (obok Fontanny Neptuna) odwołała osoba prywatna, która wcześniej zgłosiła ją w magistracie. Aktualnych pozostaje nadal 14 demonstracji.

Dni Dawcy Szpiku w gdańskich Szkołach Ponadgimnazjalnych

Już w szesnastu gdańskich szkołach ponadgimnazjalnych odbyły akcje informacyjne dotyczące Dawstwa Szpiku połączone z rejestracją potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku do bazy Fundacji DKMS Polska. Efektem akcji jest rejestracja blisko 280 nowych potencjalnych Dawców! Jednym z nich jest zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk

IX Medyczny Dzień Nauki pełen atrakcji

Już po raz dziewiąty Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje Medyczny Dzień Nauki. To największa na Pomorzu impreza popularyzująca nauki medyczne wśród najmłodszych mieszkańców naszego województwa. IX MDN odbędzie się 20 maja br. w godz. 9-13 w Collegium Biomedicum GUMed pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Stoiska zostaną rozmieszczone w holu CBM, a wykłady odbędą się w salach wykładowych.

DNV GL otwiera w Gdyni Globalne Centrum Usług i oferuje 200 miejsc pracy

Norweska firma Det Norske Veritas - światowy lider przemysłu morskiego w zakresie klasyfikacji, certyfikacji systemów, doradca techniczny branży paliwowej, a także ekspert w sferze energii odnawialnej, właśnie otwiera w Gdyni Globalne Centrum Usług Wspólnych. A to oznacza, że znajdzie się w nim miejsce dla 200 nowych pracowników.

Reprezentacja rumskich harcerzy na międzynarodowym zlocie INTERCAMP w Czechach

Dziesięcioosobowy partol z Hufca ZHP Rumia w terminie 13.05 – 16.05.2016r. wyjechał na międzynarodowy zlot skatów InterCamp. Tegoroczna impreza odbywała się w Czechach, w mieście Jaroměř na terenie twierdzy Josefov. Mottem InterCampu było hasło „Be a Hero!”.

Sezon żeglarski 2016 otwarty

14 maja w gdyńskiej marinie odbyła się inauguracja ogólnopolskiego, pomorskiego i klubowego sezonu żeglarskiego 2016. Przy tej okazji uhonorowano także postać kpt. Zdzisława Pieńkawy, odsłaniając poświęconą mu tablicę.

Innowacyjne projekty informatyczne studentów Uniwersytetu Gdańskiego: „Cyberwatch” oraz „Unity” wyróżnione w międzynarodowym konkursie

Dwa projekty studentów Uniwersytetu Gdańskiego zostały wyróżnione w międzynarodowym konkursie informatycznym „Association for Information Systems Student Chapter 2016”, który odbywał się w Indiana University w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich, system „Cyberwatch”, służy do rozpoznawania aktów cyberprzemocy w Internecie. Drugi projekt o nazwie „Unity” pozwala wyszukiwać w Internecie negatywne i pozytywne opinie na temat osób i organizacji

Koszty ocieplenia klimatu już dziś ponoszą niektóre gatunki ptaków z Arktyki

W najnowszym numerze „Science” ukazał się artykuł międzynarodowego zespołu naukowców, z udziałem badaczy z Uniwersytetu Gdańskiego, których badania wskazują, że zaobserwowane wcześniej zmniejszanie się rozmiarów ciała jednego z gatunków ptaków nie jest efektem przystosowywania się do cieplejszego klimatu, ale rozminięcia w czasie terminu wylęgu piskląt w Arktyce i terminu najwyższej obfitości bezkręgowców stanowiących ich pokarm

Gdyńskie firmy z szansą na statuetkę Gryfa Gospodarczego

Poznaliśmy finalistów Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy. To jedna z najbardziej cenionych regionalnych nagród gospodarczych. O tegoroczne wyróżnienie zawalczy 12 firm, w tym 3 z Gdyni - mająca swoją siedzibę w PPNT Gdynia TMA Automation, firma Volanto oraz MEGA. Ogłoszenie zwycięzców już 1 czerwca.

„Węgry jako wzór przemian dla Polski” wykład prof. Jerzego R.Nowaka

W Auli Wyższej Szkoły Komunikacji Społecznej w Gdyni odbyło się 12 maja spotkanie zorganizowane przez Klub Gazety Polskiej. Prof. Nowak przedstawił w sposób interesujący drogę Węgier do wolności politycznej i gospodarczej. Czy jest to wzór dla Polski? /Zobacz zdjęcia i film/

Radca prawny nowym prezesem portu w Gdańsku

Rada Nadzorcza Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. wybrała nowy zarząd. Na stanowisko prezesa Zarządu spółki powołano Łukasza Greinke. Stanowisko wiceprezesa Zarządu ds. finansowanych powierzono Bożenie Jankowskiej. Na stanowisku pozostał zaś Jerzy Melaniuk, wiceprezes ds. infrastruktury.

Gdański mural gotowy!

Można już oglądać mural wykonany na budynku przy ul. 3 Maja. Pełen gdańskich symboli – zabytkowych, industrialnych i współczesnych (np. kultowych falowców) - mural wybrany został przez gdańszczan w głosowaniu internetowym.

NCN przyznało finansowanie na realizację 18 projektów badawczych z PG

18 projektów badawczych z Politechniki Gdańskiej zostało zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki. W poniedziałek, 9 maja NCN opublikowało listy rankingowe dotyczące konkursów OPUS 10, PRELUDIUM 10 oraz SONATA 10.

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego w II etapie konkursu ABB IT Challenge

Zespół EllEd, w skład którego wchodzą studenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dostał się do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu ABB IT Challenge 2016, pokonując kilkadziesiąt zespołów z całej Polski. Konkurs promuje rozwiązania informatyczne wspomagające procesy uczenia się, a studenci z zespołu EIIEd przygotowali aplikację rozwijającą procesy poznawcze.

Koncert pieśni patriotycznych zespołu ZAYAZD

Przy pełnej sali zespół ZAYAZD z Bożeną i Lechem Makowieckimi wystąpił 6 maja w Gdyni. Na koncercie wśród publiczności znaleźli się min posłowie Janusz Śniadek. Marcin Horała i senator Waldemar Bonkowski. Koncert spotkał się z dużym aplauzem publiczności oraz wywołał sporo emocji i wzruszeń. /galeria zdjęć/

Narodowy Stadion Rugby z certyfikatem World Rugby!

Narodowy stadion Rugby został ponownie certyfikowany jako boisko, na którym mogą się odbywać mecze międzynarodowe. Testy były bardzo szczegółowe i trwały dwa dni

Dawno temu w Jastarni.

Już po raz kolejny Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie Jastarnia zorganizowało festyn "Dawno temu w Jastarni". Turyści którzy przyjechali na długo majowy weekend mogli zobaczyć jak dawniej rybacy łowili łososie laskornem czyli ciągnęli sieć z morza do brzegu.

Pierwszy miesiąc programu "Rodzina 500+"

W Gdyni 2652 rodziny otrzymały już świadczenia z programu „Rodzina 500+". Łączna kwota wypłat w kwietniu to 1 912 316, 80 złotych. Najwyższa jednorazowa suma, przyznana dla siedmiorga dzieci, wynosi 3500 złotych. W trakcie pierwszego miesiąca, gdynianie złożyli 10512 wniosków.

W Szkole Muzycznej trwają Recitale Dyplomowe

Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni to szkoła z tradycjami i dużymi osiągnięciami. Właśnie trwają Recitale Dyplomowe kilkunastu adeptów kończących edukację w tej placówce. Jedną z nich jest Malwina Sarzyńska uczęszczająca na co dzień do V Liceum Ogólnokształcące im. Jakuba Wejhera w Wejherowie , mieszkanka Choczewa. /Zobacz nagranie koncertu/

„Uniwersytet - Lubię to!” – nowy cykl spotkań edukacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego

Atrakcyjne prezentacje, naukowe doświadczenia, spektakle, wykłady, spotkania i rozmowy – to nowa akcja Uniwersytetu Gdańskiego – „Uniwersytet – Lubię to!”, w czasie której uczniowe mają okazję się przekonać, że nauka to wielka pasja. Naukowe pikniki organizowane przez Uniwersytet Gdański we współpracy z władzami miast powiatowych województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego odbyły się już w Kościerzynie, Bytowie i Chojnicach i cieszyły się ogromną popularnością, 18 maja odbędzie się kolejne spotkanie, tym razem w Ostródzie. Zapraszamy!

Błyskawiczne 40 lat ORP „Błyskawica”

40 lat muzealnej służby historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica” minęły w błyskawicznym tempie. Aby uczcić okrągłą rocznicę tego wyjątkowego dla gdynian i będącego nieodłącznym elementem gdyńskiego krajobrazu okrętu, 1 maja odbędzie się szereg wydarzeń połączonych z inauguracją sezony turystycznego. Punktualnie o godz. 13.00 w Gdyni rozlegnie się rocznicowy salut artyleryjski, który będzie również sygnałem do wspólnego świętowania „Błyskawicznej majówki”.

Gdańsk rozmawiał z EuroCities o imigrantach

Przedstawiciele z ponad dwudziestu europejskich miast spotkali się w Gdańsku, by rozmawiać o polityce migracyjnej. Podczas spotkań Gdańsk prezentował i konsultował miejski Model Integracji Imigrantów.

Janusz Majewski laureatem Platynowych Lwów!

24 września 2016 roku na gali zamknięcia 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowe Lwy otrzyma wybitny polski reżyser i scenarzysta – Janusz Majewski.

Plener rzeźbiarski w Sławutowie

W Sławutowie odbył się Ogólnopolski Plener Rzeźbiarski .Tematem pleneru był tytuł książki Aleksandra Labudy „Bogowie i Duchy naszych przodków”.Artyści którzy przybyli z całej Polski wykonali 10 rzeźb w drewnie m.in.„Borową ciotkę”, „Opulnicę”.

Gdańskie Gimnazjum nr 25 – najlepsze z najlepszych!

Gdańskie Gimnazjum nr 25 (ul. Kościuszki 8b) zajęło pierwsze zajęło pierwsze miejsce wśród gdańskich szkół publicznych pod względem liczby laureatów i finalistów w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Gimnazjum nr 25 zajęło również czwarte miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej, w której brane pod uwagę jest 452 gimnazjów.

„Kurs na rodzinę”, czyli jak skutecznie pomagać

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia trwa właśnie seminarium „Kurs na rodzinę - sposoby skutecznego pomagania". Spotkaniu specjalistów towarzyszą wspólne zajęcia dla rodziców i dzieci, a także prezentacja nowego gdyńskiego wydawnictwa na temat pomocy społecznej nastawionej na rodziny

Pierwszy podwodny tunel drogowy w Polsce otwarty!

Tunel pod Martwą Wisłą otwarty w Gdańsku to pierwszy tego typu obiekt w Polsce: ma ponad 1,3 km długości i w najgłębszym miejscu przebiega 35 metrów poniżej lustra wody w Martwej Wiśle. 24 kwietnia – po trzech latach od rozpoczęcia drążenia – tunel został otwarty dla samochodów.

Sportowe sukcesy Uniwersytetu Gdańskiego Złote i brązowe medale na Akademickich Mistrzostwach Polski

Reprezentacje AZS Uniwersytetu Gdańskiego znakomicie zaprezentowały się podczas sobotnich Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych w Łodzi oraz weekendowych Akademickich Mistrzostwach Polski w Aerobiku Sportowym w Poznaniu. Zawodnicy przywieźli do Gdańska złote i brązowe medale, a Marek Kowalski z AZS UG obronił tytuł Mistrza Polski!

Mistrzami Polski Debat Oksfordzkich zostali uczniowie VIII LO w Gdańsku

W tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich udział wzięło 75 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W finałach, które odbyły się 16-17 kwietnia w Poznaniu, 32 zespoły walczyły o najbardziej prestiżowe i symboliczne trofeum w świecie debat oksfordzkich – drewnianą mównicę - na której wygrawerowani są zwycięzcy poprzednich trzech edycji. Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich organizowane były przez Fundację Edukacyjną G5 wspieraną przez Instytut Debaty Publicznej.

Fontanna Neptuna tryśnie wodą już w poniedziałek!

Każdego roku, na przełomie kwietnia i maja swoją pracę rozpoczynają gdańskie fontanny. Zgodnie z tradycją to Król Mórz daje pozostałym fontannom sygnał do uruchomienia

Z posłem Marcinem Horałą o atomie w Choczewie i nie tylko

Przy pełnej sali w sobotę 23 kwietnia w Urzędzie Gminy odbyło się spotkanie posła PiS Marcina Horały z mieszkańcami tej nadmorskiej gminy. Spotkanie trwało blisko trzy godziny i chwilami było bardzo burzliwe.

Odnaleziono kapsułę czasu z 1869 r.

Podczas prac remontowych w Zbiorniku Stara Orunia odkryto tzw. kapsułę czasu, wmurowaną w ceglaną konstrukcję budowli. Przesyłka ma charakter listu/dokumentu w butelce.

Pola Nadziei zakwitną po raz piąty!

W niedzielę Pola Nadziei zakwitną na całym Pomorzu. W Gdańsku finał akcji odbędzie się na Długim Targu. Na ulicach całego miasta pojawią się wolontariusze z puszkami zbierający fundusze na potrzeby pacjentów hospicyjnych oraz propagowanie opieki hospicyjnej w społeczeństwie. W zamian za datek wręczany będzie kwiat żonkila- symbol nadziei na odrodzenie

Dworzec Morski zwycięzcą konkursu „Zabytek Zadbany”!

Rewitalizacja Dworca Morskiego na potrzeby Muzeum Emigracji w Gdyni została uznana za najlepszą adaptację obiektu historycznego w Polsce. Nagrodę w konkursie „Zabytek Zadbany" odebrali 20 kwietnia 2016 r. w Zakopanem wiceprezydent Gdyni Marek Stępa i dyrektor Muzeum Emigracji Karolina Grabowicz-Matyjas. Budynek Dworca Morskiego przy ul. Polskiej 1 zdobył złoto w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych".

XLIII Rajd Szlakiem Bohatera Hufca ZHP Rumia

16/17 kwietnia 2016 roku odbył się XLIII Rajd Szlakiem Bohatera Hufca ZHP Rumia- I Brygady Pancernej WP. Ponad dwieście zuchów, harcerzy, wędrowników i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego wzięło udział w największym wydarzeniu harcerskim organizowanym corocznie na terenie Rumi.

Rozpoczął się nabór filmów na 41. FFG

Zgłoszenia filmu do udziału w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz w Konkursie Inne Spojrzenie będą przyjmowane do 31 maja 2016 roku. Zgłoszenia filmu do udziału w Konkursie Młodego Kina oraz Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych należy dokonać do 15 maja 2016 roku.

Budżet Obywatelski: to już ostatni dzwonek na wnioski

Niespełna półtora tygodnia zostało, by złożyć wniosek do gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Kto chciałby to zrobić, a wciąż ma pytania lub wątpliwości, powinien przyjść na ostatni w tej edycji ogólnomiejski Maraton Pisania Wniosków do Budżetu Obywatelskiego. Spotkanie już w sobotę, 23 kwietnia, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Piaskiem po Maryli czyli "Uciekaj moje serce"

Ponad 10 tysięcy osób przybyło 20 kwietnia na koncert piosenek Seweryna Krajewskiego do gdańskiej Ergo-Areny. Gwiazdami wieczoru byli niewątpliwie Andrzej "Piasek" Piaseczny oraz Maryla Rodowicz których występy zapowiadała sama Maria Szabłowska./Zobacz galerię zdjęć/

Maryla Rodowicz za kulisami!

20 kwietnia w gdańskiej Ergo- Arenie odbył się koncert pt. "Uciekaj moje serce". Wystąpił min. Piasek , Maryla Rodowicz i kilku młodych wokalistów. Nam udało się złapać za kulisami uwielbianą przez wszystkich artystkę nazywaną nie bez powodu Królową polskiej piosenki. /Zobacz galerię zdjęć/

Gdynia i Północne Kaszuby zapraszają – inauguracja sezonu

19 kwietnia 2016 r. w Luzinie w Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf" Gdynia i 23 samorządy, najbardziej na północ Polski wysuniętego obszaru Kaszub, zrzeszone w Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, zaprezentowały miejscowe atrakcje i wydarzenia, przygotowane z myślą o mieszkańcach, jak i turystach licznie przybywających na letni odpoczynek.

Zespół Selekcyjny 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

W wyniku głosowania na posiedzeniu Rady Programowej 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, przeprowadzonego w dniu 9 marca 2016 roku, w skład Zespołu Selekcyjnego Festiwalu wchodzą: Witold Adamek, Kinga Dębska, Jerzy Kapuściński, Katarzyna Klimkiewicz, Andrzej Wojciechowski.

Tablica pamiątkowa w podzięce dla personelu wejherowskiego szpitala

W ostatnią niedzielę 17 kwietnia odbyła się uroczystość zorganizowana przez grupę byłych więźniów obozu w Strzebielinku. Byli oni internowani i więzieni przez komunistów po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku. Część z nich leczyła się w wejherowskim szpitalu a personel medyczny udzielał im pomocy nie tylko lekarskiej narażając się na szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa którą kierował wtedy zmarły niedawno Czesław Kiszczak.

Internowani w stanie wojennym dziękują pracownikom wejherowskiego szpitala

W niedzielę 17 kwietnia w szpitalnej kaplicy odbyła się uroczysta msza św. w podzięce dla personelu medycznego który nie wahał się pomagać internowanym w stanie wojennym i więzionym przez komunistów działaczom opozycji.

Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni

Cykl regat o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni odbędzie się w tym roku w ramach obchodów jubileuszu miasta. Z tej okazji środowisko żeglarskie miasta postanowiło zorganizować cykl zawodów pod wspólną nazwą: „Regaty pod patronatem Przewodniczącej Rady Miasta Gdyni o Żeglarski Puchar 90-lecia Gdyni".

Ponad 3540 uczniów przystąpi w Gdańsku do egzaminu gimnazjalisty

W tym roku szkolnym w Gdańsku naukę w 61 gimnazjach zakończy ponad 3540 uczniów. Przed nimi trzydniowy egzamin kończący ten etap edukacji. Za wszystkich gimnazjalistów trzymamy kciuki!

Otwarcie Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego

„Współpraca się opłaca” – to główne hasło, pod którym odbyła się uroczystość otwarcia jednego z najnowocześniejszych budynków naukowo-dydaktycznych w Polsce – Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego

Badanie wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych Uniwersytet Gdański na drugim miejscu zestawienia

W najnowszym, opublikowanym przez firmę Sedlak&Sedlak, raporcie dotyczącym wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych, Uniwersytet Gdański znalazł się na drugim miejscu w kategorii „Uniwersytety” z medianą na poziomie 4500 zł. Na początku zestawienia jest Uniwersytet Warszawski.

Bez meleksów w centrum Gdańska

W tym roku nie będzie możliwości poruszania się meleksami po ścisłym centrum Gdańska. Zdecydowaliśmy, iż nie będziemy wydawać wjazdówek do Strefy Ograniczonej Dostępności (SOD) z uwagi na kwestie bezpieczeństwa związane z toczącymi się w centrum miasta robotami budowlanymi – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku Mieczysław Kotłowski. Po centrum porusza się obecnie sprzęt ciężki, w tym ciężarówki wywożące gruz i ziemię z placów budów, nie chcemy więc ewentualnego zagrożenia dla poruszających się meleksami turystów – dodaje dyrektor.

POZA SIECIĄ – eksperyment zbadał uzależnienie młodzieży od komórek

Galopujące uzależnienie od urządzeń mobilnych wśród nastolatków to realny problem. Potrzebę pilnej diagnozy tego stanu rzeczy zauważyło środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego. Praca nad projektem o tej tematyce trwa już ponad rok. Jednym z jego etapów był eksperyment, podczas którego młodzież na kilka dni wyłączyła swoje telefony.

Sala pod patronatem człowieka „Solidarności”

- Lech Kaczyński był naszym przyjacielem. Był naszym wiceprzewodniczącym. Do końca był człowiekiem „Solidarności” - napisał w liście skierowanym do wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha z okazji uroczystego nadania głównej sali konferencyjnej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego imienia prof. Lecha Kaczyńskiego.

Ruszył konkurs fotograficzny FOTO FETA

Konkurs kierowany jest do wszystkich fotografujących minioną edycję festiwalu FETA! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas inauguracji XX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku

Absolwent „Trójki” wśród najlepszych młodych naukowców UE

10 kwietnia 2016 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ogłoszono zwycięzców polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS - European Union Contest for Young Scientists). Wśród trójki laureatów znalazł się Igor Kaczmarczyk - zeszłoroczny absolwent III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Mocna reprezentacja wejherowskiego PiS w Warszawie

W niedzielę 10 kwietnia do Warszawy zjechały dziesiątki tysięcy członków oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości aby uczcić 6 rocznicę Tragedii Smoleńskiej. Nie zabrakło tam też mieszkańców Wejherowa i okolicznych miejscowości.

Uroczystości obchodów rocznicy tragedii smoleńskiej w Gdyni Karwinach

W dniu 10 kwietnia w całej Polsce obchodzono 6 już rocznicę katastrofy w Smoleńsku. Nie zabrakło też gdyńskich uroczystości w której wziął udział min. poseł PiS Marcin Horała, Roman Dambek - bratanek zamordowanego podczas wojny Józefa Dambka, przywódcy "Gryfa Pomorskiego" oraz posłanka ruchu Kukiz 15 Małgorzata Zwiercian, a także Klub Gazety Polskiej z Gdyni /Zobacz galerię zdjęć/

IV Turniej Piłki Nożnej im. Żołnierzy Niezłomnych

Organizatorem tej patriotycznej imprezy połączonej z festynem był Uczniowski Klub Sportowy FREGATA działający przy Szkole Podstawowej znajdującej się przy ul. Cystersów w Gdańsku.

Patriotyczny festyn z udziałem młodzieży Gimnazjum nr 7 z Oruni

W dniu 9 kwietnia na terenie szkoły FREGATA przy ul. Cystersów w Gdańsku odbył się turniej piłki nożnej im. Żołnierzy Niezłomnych oraz towarzyszący temu wydarzeniu festyn. Wśród uczestników wyróżniała się grupa młodzieży ubrana w mundury Powstańców Warszawskich./ZOBACZ ZDJĘCIA I FILM/

Zaproszenie do składania kwiatów na Rondzie im. Lecha Kaczyńskiego w Rumi.

Przewodnicząca koła Prawa i Sprawiedliwości w Rumi , Łucja Słowikowska zaprasza wszystkich mieszkańców do złożenia wiązanek kwiatów na rondzie im. Lecha Kaczyńskiego przy zbiegu ul. Dębogórskiej i Gdańskiej. Uroczystości rozpoczną się 10 kwietnia o godz. 17;30

Dziewczyny odwiedziły Politechnikę Gdańską

Lustro nieskończoności, strzelnica optyczna, przesyłanie dźwięku za pomocą światła, projektowanie implantów, a nawet szybki kurs tańca Bollywood czy też pokaz samoobrony dla kobiet… To tylko nieliczne atrakcje, które Politechnika Gdańska przygotowała w ramach tegorocznej akcji „Dziewczyny na Politechniki”.

Startują zapisy do III Biegu do Źródeł

Rozpoczęły się zapisy do III Biegu do Źródeł, który odbędzie się 4 czerwca w Parku Jelitkowskim w Gdańsku. Na biegaczy czekają dwa dystanse - 10 i 3 km, rodzinny piknik i ponad 100 nagród do wygrania.

Przedstawiciele UEFA ponownie w Gdyni

W Gdyni po raz drugi odbyło się oficjalne spotkanie delegacji UEFA, lokalnego komitetu organizacyjnego PZPN oraz przedstawicieli miasta. Głównym celem wizyty było omówienie kluczowych zagadnień związanych z organizacją Finałowego Turnieju Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej.

Wakacyjny Staż 2016 – czeka ponad 340 miejsc stażowych

Projekt „Wakacyjny Staż 2016” wchodzi w drugi etap. W tym roku do projektu zgłosiło się ponad 80 fundatorów praktyk, którzy przygotowali w swoich firmach ponad 340 miejsc stażowych. Od 11 kwietnia do 11 maja do północy trwać będzie nabór chętnych. Zgłoszenia będzie można składać on-line na stronie projektu www.wakacyjnystaz.gdansk.gda.pl.

Ruszyła rekrutacja na Forum Przedsiębiorstw 2016, 11 maja 2016 r. Gdynia.

Agencja Rozwoju Pomorza zaprasza na Forum Przedsiębiorstw, jedną z największych konferencji kierowanych do firm z sektora MSP na Pomorzu. W tym roku Forum odbędzie się 11 maja 2016 w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni.

Poseł Dorota Arciszewska - Mielewczyk spotkała się z rybakami.

Burzliwy przebieg miało spotkanie posłanki Prawa i Sprawiedliwości które odbyło się we wtorek 5 kwietnia we władysławowskim ratuszu. Na spotkanie przybyło kilkudziesięciu rybaków a emocji było sporo.

Muzeum Emigracji nominowane w konkursie „Zabytek Zadbany"!

Adaptacja historycznego Dworca Morskiego w Gdyni na potrzeby Muzeum Emigracji została doceniona w ogólnopolskim konkursie „Zabytek Zadbany". Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków z 46 zgłoszonych obiektów nominował 19 do konkursu. Muzeum Emigracji jest jedynym budynkiem wyróżnionym w województwie pomorskim.

Andrzej Gwiazda spotkał się z mieszkańcami Sopotu

4 kwietnia odbył się otwarty wykład prawdziwej gwiazdy Solidarności - pana Andrzeja Gwiazdy. Spotkanie zorganizowało PiS Sopot. 

Najlepsze „Dziady” z VIII LO w Gdańsku

Teatr „Jeszcze bez nazwy” z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Gdańsku zdobył pierwsze miejsce na III Przeglądzie Uczniowskich Zespołów Teatralnych organizowany przez Telewizję Polską.

Profesor Krzysztof Skóra patronem Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

W czwartek 31 marca 2016 r. Senat UG nadał Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego imię Profesora Krzysztofa Skóry, twórcy i wieloletniego dyrektora placówki w Helu

Politechnika Gdańska ma nowego rektora

Prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik, prof. zw. PG przez najbliższe cztery lata będzie sprawował funkcję Rektora Politechniki Gdańskiej. Swoją wizją rozwoju uczelni przekonał większość elektorów głosujących w wyborach, które zostały przeprowadzone 31 marca 2016 r. Oficjalny wynik wyborów podała Uczelniana Komisja Wyborcza. Rektor elekt obejmie nowe stanowisko 1 września 2016 r.

Jubileusz 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Kierunek Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim został powołany w 2006 roku dzięki staraniom twórcy i wieloletniego dyrektora dziennikarstwa na UG – prof. Wiktora Peplińskiego. W jubileuszowym roku planowane są spotkania z absolwentami, konferencje, wystawy i wykłady. W czasie inauguracja jubileuszu wręczone zostały nagrody w drugiej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach – Medi@stery

3429 wniosków złożonych pierwszego dnia Programu Rodzina 500 plus!

W Gdańsku podczas pierwszego dnia Programu Rodzina 500 plus osobiście wnioski złożyło 1549 osób, drogą elektroniczną 1340, z pomocą asystentów rodzin 440 osób oraz przez opiekunów pieczy zastępczej 100.

Wiemy kto zna się najlepiej na Gdyni

Ostatniego dnia marca, w audytorium Akademii Marynarki Wojennej, odbył się finał wielkiego Konkursu Wiedzy o Gdyni dla dzieci i młodzieży. Znamy już zwycięzców trzech kategorii wiekowych - licealistów, gimnazjalistów oraz uczniów szkół podstawowych. Przed nami jeszcze zmagania dorosłych.

Politechnika Gdańska zaprasza dziewczyny na dzień otwarty

7 kwietnia br. znów odwiedzą Politechnikę Gdańską... dziewczyny. Uczennice szkół średnich będą mogły zapoznać się z ofertą dydaktyczną naszej uczelni oraz odwiedzić wybrane wydziały i laboratoria, w tym laboratorium badawcze LINTE 2. Wszystko po to, by zachęcić je do wstąpienia w szeregi studentów naszej uczelni

Jak co roku – pomagamy gdańskim żabom!

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. Od dziś w Gdańsku czynnie chronimy płazy, przenosząc je w bezpieczne miejsca.

Budowa pomnika Polski Morskiej coraz bliżej

Tablica upamiętniająca polskich marynarzy, którzy zginęli podczas II wojny światowej została odsłonięta 26 czerwca 1991 roku na Skwerze Kościuszki. Od tego czasu jest świadkiem najważniejszych świąt i wydarzeń związanych z Marynarką Wojenną. Obecnie, miasto czeka na propozycje artystów-rzeźbiarzy. Projekt miałby upamiętniać w tym miejscu nie tylko marynarzy, ale również utożsamiać związek Polski z morzem. Artyści mają czas na zgłoszenie prac do 4 lipca 2016 roku

Wszystkie nowe gdyńskie „trajtki" z USB

Każdy nowy trolejbus, który wyjedzie na ulice Gdyni, zostanie wyposażony w gniazdo USB. Pojazdy będą „Dzielić się energią", tak by pasażerowie mogli podładować urządzenia przenośne.

Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz - protest Narodowców

We wtorek 29 marca przed siedzibą firmy POS SYSTEMS w Dębogórzu k.Gdyni odbył się wiec patriotycznej młodzieży ze stowarzyszenia Narodowa Rumia i ruchu Kukiz 15. Wiceprezesem tej firmy jest Hans Gielen i zasłynął on z tego , że przed pracownikami swojej firmy afiszował w sposób obraźliwy swoje natypolskie i pro hitlerowskie poglądy. Sprawa ujrzała światło dzienne dzięki Natali Nitek - byłej pracownicy POS SYSTEMS /Zobacz zdjęcia i film/

Mieszkańcy Gdańska pytają o Programu 500 plus

W ciągu dwóch dni blisko 300 osób skorzystało z możliwości uzyskania informacji o uzyskaniu świadczenia z Programu 500 plus. Pracownicy infolinii oraz punktu informacyjnego przy ul. 3 Maja 9 najczęściej odpowiadają na pytania: jakie są kryteria przyznawanych świadczeń, jak należy wypełnić wnioski lub jakie dokumenty trzeba przygotować. Ponad 30 osób zostało już umówionych na indywidualne wizyty w kwietniu.

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Medi@stery!

Rozstrzygnięto II edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach Medi@stery. Pierwsze miejsce zajęła Olivia Kłusek z pracą pt. „Latte-feminizm, pop-feminizm i girl power. Trywializacja pojęcia feminizmu w kobiecej prasie ilustrowanej segmentu luksusowego” z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Gala wręczenia statuetek laureatom będzie także uroczystym rozpoczęciem obchodów jubileuszu 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Śniadanie Wielkanocne u Harcerzy w Rumi

Tradycyjnie bo już po raz 8 harcerza i wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasza Rumia przygotowali Śniadanie Wielkanocne w Domu Harcerza w Rumi.

Edukacja, kultura, rozwój - rusza program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim

„Sieć kultury” to trzyletni program dla osób zajmujących się edukacją kulturową w województwie pomorskim. Jego zadaniem jest wzmocnienie roli edukacji kulturowej w działaniach instytucji kultury i oświaty przez tworzenie warunków do współpracy między edukatorami i animatorami kultury. „Sieć kultury” jest częścią ogólnopolskiego programu „Bardzo Młoda Kultura” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Instytut Kultury Miejskiej, w drodze konkursu, został regionalnym operatorem programu. Więcej informacji: www.sieckultury.pl.

A jednak zabrakło miejsca dla dziecka w hospicjum...- apel Fundacji Pomorze Dzieciom

W styczniu b.r. dzięki zaangażowaniu mediów została nagłośniona katastrofalna sytuacja Hospicjum Pomorze Dzieciom prowadzonego przez Fundacje Pomorze Dzieciom. Dalsze funkcjonowanie zostało zagrożone z powodu utraty źródeł finansowania. Ze względu na brak kontraktu z NFZ wycofał się dotychczasowy strategiczny sponsor - Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci.

Narodowcy solidaryzują się z Natalią Nitek

W dniu dzisiejszym (25 marca) w Gdańsku Ruch Narodowy zorganizował konferencję prasową przed budynkiem Prokuratury Okręgowej. Przedstawiciele RN w osobach; Michał Urbaniak, Tomasz Kinder oraz Adam Walkowski wydali komunikat oraz rozdawali pisemne oświadczenie pt. "JAKI OJCIEC TAKI SSyn-HITLEROWSKIE METODY NIEMIECKIEGO PRACODAWCY W JEDNEJ Z POMORSKICH FIRM " /Zdjęcie, film i tekst oświadczenia poniżej/

Piotr Duda w „drużynie pierścienia”

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda otrzymał 23 marca z rąk Metropolity Gdańskiego ks. Abp. Leszka Sławoja Głódzia „Pierścień Inki”. Wydany w zaledwie 50. numerowanych egzemplarzach pierścień przyznawany jest za krzewienie pamięci o „Żołnierzach Wyklętych” i postawę patriotyczną. Przewodniczący otrzymał nr 22.

Międzynardowy Świąteczny obiad studentów Akademii MArynarki Wojennej

W środę 23 marca, podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej tuż przed wyjazdem do rodzinnych domów spotkali się na uroczystym obiedzie wielkanocnym. W tym wyjątkowym spotkaniu uczestniczyły władze uczelni oraz zaproszeni goście, w tym zastępca Szefa Sztabu Centrum Operacji Morskich - Dowództwa Komponentu Morskiego ds. Operacyjnych komandor Mariusz Kościelski. Wielkanocne spotkanie przybrało charakter międzynarodowy, gdyż przy świątecznym stole siedzieli razem podchorążowie z Kataru i Kuwejtu, studenci cywilni z Bułgarii, oraz Rumunii oraz uczestnicy kursu językowego z Ukrainy.

Misterium Wielkiego Czwartku - Kalwaria Wejherowska

W tym roku po raz pierwszy odbyło się misterium Wielkiego Czwartku w Wejherowie. Kaszubscy Misternicy odegrali scenki począwszy od Wieczernika która miała miejsce w kościele pw. św.Anny po modlitwę w Ogrójcu ,pojmanie i postawienie Jezusa przed Kajfaszem i zamknięcie w ciemnicy. Te scenki odegrano przy poszczególnych kaplicach w Kalwarii Wejherowskiej.

Nowy plakat R@Portu zaprasza do świata sztuk współczesnych

Praca autorstwa Aleksandry Sitańskiej zwyciężyła w drugiej edycji konkursu na plakat Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Najlepszy projekt wybrano spośród 253 zgłoszonych. Zwycięski plakat pomocą geometrycznej ascetycznej formy buduje teatralną opowieść zapraszając do świata sztuk współczesnych.
stat4u