SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Gdynia rozpoczyna przygotowania do UEFA EURO U-21 2017

Gdynia rozpoczyna przygotowania do Młodzieżowych Mistrzostw Europy, które w 2017 roku odbędą się w 6 miastach Polski. „Naszym celem jest całkowite zapełnienie Stadionu Miejskiego" - mówi Paweł Brutel, który został powołany przez Wojciecha Szczurka na Pełnomocnika ds. organizacji Turnieju Finałowego Mistrzostw Europy U-21. Rozgrywki odbędą się w dniach 16-30 czerwca 2017 roku.

Zarząd Regionu Gdańskiego: Wspierać, ale nie uzależniać polskiej rodziny

Senator Antoni Szymański, poseł Janusz Śniadek i Roman Giedrojć, kandydat na głównego inspektora pracy – to goście Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, które odbyło się 1 lutego br. w siedzibie gdańskiej „S”

I bal karnawałowy dla zuchów w Rumi

I Bal Karnawałowy dla zuchów z naszego hufca odbył się w Domu Harcerza 29.01.2016 od 18 do 20 . Frekwencja dopisała wyśmienicie, gdyż na balu zjawiło się ponad 100 uczestników przebranych w różnorodne stroje

Port Gdynia podsumował rok pracy

To był kolejny udany rok dla gdyńskiego portu. Obroty ładunkowe wyniosły 18,2 mln, co stanowi drugi wynik w jego historii. A według wstępnej wersji sprawozdania finansowego Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zakończył 2015 rok zyskiem w wysokości 47,5 mln zł.

Verba Sacra w Wejherowie

Po raz kolejny w wejherowskiej kolegiacie rozbrzmiało Pismo Święte po kaszubsku. Wersety biblijne czytała aktorka Danuta Stenka a oprawę muzyczną zapewnił min. Maciej Miecznikowski. /Galeria zdjęć/

Lekcja Historii w Rumi - Cichociemni

W ostatni weekend stycznia na terenie Rumi miała miejsce nietypowa lekcja historii upamiętniająca pierwszy skok Cichociemnych do Polski, który został wykonany 75 lat temu. Organizatorem rumskiego wydarzenia był Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów z Hufca ZHP w Rumi, a dodatkowe atrakcje zapewnili KRS Formoza, Centrum Szkoleń Specjalistycznych 9 mm oraz grupa Militarni Trójmiasto, MOST Rangers ASG z Lęborka

Konsultacje społeczne z gdyńskimi policjantami

Jak wygląda bezpieczeństwo Gdyni oczami mieszkańców? Gdzie chcielibyśmy widzieć więcej patroli policyjnych? Które osiedla i dzielnice wymagają poprawy infrastruktury, by nasze poczucie bezpieczeństwa nie budziło żadnych obaw? Gdyńscy policjanci zapraszają wszystkich mieszkańców na lokalne konsultacje społeczne, które w lutym odbędą się we współpracy z Radami Dzielnic. Wszystkie uwagi i wskazówki posłużą do aktualizacji mapy zagrożeń, dzięki czemu w miejscach publicznych ma być bezpieczniej.

Szewach Weiss zaśpiewał "Krakowiaczek jeden..."

Przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej Filharmonii Kaszubskiej miało miejsce spotkanie profesora i autora wielu książek, byłego przewodniczącego Knesetu oraz ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa z mieszkańcami Wejherowa

Bajecznie kolorowe Akwarium Malawi na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego zakończyły się prace nad Akwarium Malawi. Imponujący zbiornik, zawierający 7 tysięcy litrów wody, który odzwierciedla biotop afrykańskiego jeziora Malawi, został zarybiony. Zamieszkało w nim 360 bajecznie kolorowych ryb pielęgnicowatych. Akwarium powstało z inicjatywy Wydziału Biologii UG i będzie służyło obserwacjom i badaniom.

Sobota u Państwa Uphagenów.

30 stycznia w Gdańsku miało miejsce kolejne spotkanie z cyklu „Sobota u Państwa Uphagenów”. Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk poprowadził warsztaty - sztuka portretowa wykonywana w technice silhouette.

Wernisaż wystawy Anny Kaczor w WCK

Artystka która mieszka i tworzy w Wejherowie przedstawiła swoje prace z cyklu "Kresy" oraz "Nazwane - Nienazwane". /Galeria zdjęć z wernisażu /

Projekty studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego wśród najlepszych na świecie Konkurs Microsoft Imagine Cup 2016

Wirtualny przewodnik prowadzący do najciekawszych miejsc i zabytków w danym mieście oraz mobilna gra typu RPG wykorzystująca pozycję GPS uczestnika – to dzięki tym pomysłom gdańscy studenci znaleźli się w gronie najlepszych na świecie drużyn z wyróżnionymi projektami w konkursie Microsoft Imagine Cup 2016. Oba zespoły są jedynymi z Polski, które zaszły tak wysoko w rywalizacji. W ich skład wchodzą członkowie Koła Naukowego Informatyki Lider, studiujący na innowacyjnej, magisterskiej specjalności na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego – Aplikacje Informatyczne w Biznesie (AiB).

Gdańsk zaprasza Kraków!

Zanim zabytkowy tramwaj ZKM, który przeszedł renowację w Krakowie, przyjedzie do Gdańska, ma do wypełnienia ważną misję. Tramwaj Ring, bo o nim mowa, przez trzy najbliższe weekendy zachęcał będzie mieszkańców Krakowa do odwiedzenia naszego miasta.

Pomorski Nobel dla prof. Marka Żukowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Marek Żukowski z Uniwersytetu Gdańskiego, jeden ze światowych liderów w dziedzinie fizyki kwantowej, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2015 w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za sformułowanie teoretycznych podstaw eksperymentalnej interferometrii wielofotonowej stanów splątanych i badanie konsekwencji zjawisk nieklasycznych dla naszego zrozumienia podstaw teorii kwantów oraz możliwości zastosowania tych zjawisk w kwantowej komunikacji.

Verba Sacra 2016 w Wejherowie

Podczas trzynastej edycji Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich usłyszymy po kaszubsku i hebrajsku fragmenty Księgi Wyjścia. Tegoroczna edycja odbędzie się 1 lutego 2016 r. o godz. 17 w wejherowskiej Kolegiacie. Kaszubski przekład Pisma Świętego czyta aktorka - Danuta Stenka, hebrajską wersję przedstawi franciszkanin o. Jakub Waszkowiak, a oprawę muzyczną zapewnią znani trójmiejscy muzycy – Cezary Paciorek, Maciej Miecznikowski, Maciej Sikała i Jerzy Małek.

Gdański Żuraw znowu w grze!

„Quadropolis” to gra, podczas której gracze wcielają się w rolę burmistrza nowoczesnego miasta: ustalają jego strategię rozwoju w oparciu o potrzeby mieszkańców i próbują pokonać konkurencję, zlecając architektom konstrukcję różnych budynków

Urodzinowa gdyńska "Wielka gra"

Z okazji 90. urodzin Gdyni, rusza Konkurs Wiedzy o Gdyni, adresowany do wszystkich osób, które interesują się Gdynią, wiedzą o niej dużo i chciałyby więcej, znają jej historię i śledzą bieżące wydarzenia.

Pierwszy statek z napędem LNG w Porcie Gdynia

Pierwszy w historii portu statek z napędem na gaz zawinął do portu gdyńskiego w niedzielę 24 stycznia br. M/v „Greenland" zacumował przy Nabrzeżu Bułgarskim i pozostanie w Gdyni do wtorku. Aktualnie trwa załadunek cementu.

Po raz pierwszy wystąpi w Polsce legenda World Music Anoushka Shankar

Występowała z filharmonikami berlińskimi, nowojorskimi, z LA, Bonn, Lipska. Była czterokrotnie nominowana do nagrody Grammy. Zdobyła mnóstwo nagród, wyróżnień, rzesze wielbicieli. Aż trudno uwierzyć, że po raz pierwszy w naszym kraju pojawi się legenda współczesnej muzyki świata, bez wątpienia najsłynniejsza dziś artystka Indii, Anoushka Shankar.

IV Festiwal Serc

W niedzielę 24 stycznia br. w kościele pw. Chrystusa Króla w Wejherowie odbyło się już IV Charytatywne Kolędowania „Festiwal Serc”. /Zobacz Galerię zdjęć/

90 lat i nadal młoda Gdynia

2016 rok dla Gdyni i jej mieszkańców będzie szczególny. Przed nami obchody, okrągłych, 90. urodzin miasta. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń kulturalnych, sportowych i muzycznych. W programie przewidziano również dwie wyjątkowe niespodzianki. Jedno jest pewne - zapowiada się huczny i niezapomniany jubileusz.

PZU Gdynia Półmaraton - Ty też możesz zostać wolontariuszem

„Nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś" - mówił Ronald Reagan. Na stronie www.pzugdyniapolmaraton.pl trwa rekrutacja wolontariuszy na PZU Gdynia Półmaraton. Zawody odbędą się w naszym mieście 20 marca tego roku.

Usuwanie niewybuchu z dna Martwej Wisły – akcja rozpoczęta

O godz. 8.00, 24 stycznia rozpoczęła się operacja usuwania z dna Martwej Wisły niewybuchu pochodzącego z okresu II wojny światowej. Ruch statków na rzece został wstrzymany, saperzy Marynarki Wojennej rozpoczęli działania.

Uroczyste zakończenie Rok Matematyki na Pomorzu

Rok temu na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu. Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zorganizował z tej okazji 30 znaczących, przygotowanych z dużym rozmachem wydarzeń o zasięgu wojewódzkim, w ramach których odbyło się kilkaset konkursów, wykładów popularnonaukowych, prezentacji, wystaw, zabaw i gier matematycznych, a także 110 warsztatów. Udział w nich wzięło ponad 6 tysięcy uczestników. Uroczyste podsumowanie Roku Matematyki na Pomorzu z udziałem rektorów pomorskich uczelni, przedstawicieli władz samorządowych, współorganizatorów, nauczycieli i uczniów pomorskich szkół odbyło się na Politechnice Gdańskiej.

Śpiący Hel…

Nie ulega wątpliwości, że pytając Polaków o najatrakcyjniejsze miejsca w Polsce na ich liście pojawi się miasto Hel – sławne z racji samego położenia geograficznego, przez wiele lat owiane tajemnicą wojskowości, jawi się dzisiaj jako perła w koronie polskiej północy. Hel niestety jednak posiada dwa oblicza – jedno turystyczne, drugie zaś codzienne. Zjawisko to będące powszechnym w tych okolicach, to właśnie tutaj nabiera najszczególniejszego wymiaru, bowiem jedynie w Helu ma tak bardzo druzgocące skutki.

Zwycięstwo studentów UG w debacie oksfordzkiej!

Studenci Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężyli w debacie oksfordzkiej na temat obniżenia wieku emerytalnego, która odbyła się w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Przeciwnikami UG w walce na argumenty byli studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Dar Młodzieży jeszcze młodszy po remoncie

Dwa i pół miesiąca trwały prace remontowo-modernizacyjne na „Darze Młodzieży" w Gdyńskiej Stoczni Remontowej „Nauta". Po 33 latach eksploatacji żaglowiec poddano gruntownej przebudowie.

Spotkanie posła PiS Marcina Horały z mieszkańcami Redy

Bardzo ciekawy przebieg miało spotkanie którego organizatorem była Violetta Sasiak przewodnicząca koła PiS oraz Klubu Gazety Polskiej.

16 rocznica śmierci KS. Hilarego Jastaka

Mszę św. w intencji kapłana odprawiono w kościele pw. NSPJ w Gdyni. Ks. Hilary Jastak był nie tylko pierwszym kapelanem Solidarności ale także kapelanem Armii Krajowej represjonowanym i więzionym w czasach komunistycznych. Obecny w stoczni podczas strajków sierpniowych w 1980 roku, wspierał potem opozycję antykomunistyczną. /Zobacz galerię zdjęć /

Opłatek "Rodziny Piaśnickiej" w Wejherowie

W dniu 17 stycznia 2016 r. z udziałem ks. dziekana Daniela Nowaka oraz władz samorządowych Starostwa oraz miasta Wejherowa odbył się coroczny opłatek. /Galeria zdjęć/ »

Gdańsk w filmie, fotografii i literaturze – nowy cykl wykładów Akademii Gdańska

Akademia Gdańska to roczny cykl wykładów, dla których inspiracją jest gdańska historia, kultura i sztuka. Kluczem trzeciej edycji spotkań jest opowieść o Gdańsku widzianym przez kadry filmowe, obiektyw fotograficzny oraz zapisana w gdańskiej literaturze i codziennym życiu. Zapraszamy 19 stycznia o godz. 18.00 do sieni IKM na pierwszy wykład: „Gdańsk w filmie i filmy gdańskie”, który wygłosi profesor Uniwersytetu Gdańskiego – Krzysztof Kornacki. Wstęp wolny!

KONFIDENCI -czyli 700 stron prawdy.

Autorzy pasjonującej książki czyli Sławomir Cenckiewicz, Witold Bagieński i Piotr Woyciechowski oraz wydawca Piotr Jegliński spotkali się z czytelnikami i miłośnikami prawdy historycznej w sali Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wśród nich nie zabrakło legendarnego opozycjonisty Krzysztofa Wyszkowskiego.

Wycięte w kadrze- Fotografia Carvingu

W wejherowskim Centrum Kultury otwarto wystawę zdjęć Roberta Jopa które prezentują rzadką sztukę carvingu. /Zobacz galerię zdjęć/

Gdańsk miastem poezji. Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności, 17 – 19 marca

W dniach 17-19 marca Gdańsk zostanie poetyckim sercem Europy. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkania literackie, wydarzenia artystyczne i do obcowania z poezją zagranicznych autorów w oryginale podczas Międzynarodowego Festiwalu Literatury Europejski Poeta Wolności. Momentem kulminacyjnym wydarzenia będzie przyznanie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jednemu z siedmiu nominowanych poetów oraz jego tłumaczowi na język polski.

Pomóż udokumentować wydarzenia Grudnia 70

Członkowie Zrzeszenia Powstania Grudnia 1970 zapraszają do współpracy wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w spotkaniach oraz współpracować przy sporządzaniu dokumentacji wydarzeń z Powstania począwszy od grudnia 1970 roku, do czasów współczesnych.

Artyści dla Hospicjum Fundacji Pomorze Dzieciom

W minioną niedzielę odbył się koncert charytatywny na rzecz naszego Hospicjum. Artyści w składzie: Aleksandra Skrok- sopran, Weronika Rabek- mezosopran, Alicja Kural- alt oraz Wojciech Dargacz- organy zaśpiewali zbiór najpiękniejszych polskich kolęd. Charakter koncertu oddaje idealnie cytat pewnego Pana z publiczności :"nie wiedziałem, że spotka mnie dzisiaj coś tak pięknego". Dziękujemy

Spotkanie opłatkowe PiS w Wejherowie

W dniu 11 stycznia w Pałacu Przebendowskich odbyło się spotkanie opłatkowe członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Obecny był nie tylko wojewoda pomorski Dariusz Drelich ale też parlamentarzyści ; Jolanta Szczypińska, Dorota Arciszewska - Mielewczyk, Janusz Śniadek, Marcin Horała i Jan Klawiter. /Zobacz galerię zdjęć/

Akcja: Integracja! - spotkania dla osób z niepełnosprawnością w Gdyni

Fundacja Podróże bez Granic zaprasza osoby z niepełnosprawnością z Gdyni do udziału w całorocznym cyklu inspirujących spotkań organizowanych w ramach projektu Akcja: Integracja! Spotkania realizowane będą raz w miesiącu, we wtorki, w godzinach 17.00 - 19.00, a o tematyce spotkań zadecydują… sami uczestnicy.

Wilki dotarły do Wejherowa

W ostatnim czasie obserwuje się migrację wilków w całym województwie pomorskim. Pojawiały się one w okolicach Łeby, Lęborka i nadmorskiej Białogóry w gm. Krokowa. W ostatni weekend widziane były w Puszczy Darżlubskiej pomiędzy Redą a Wejherowem. Jeden z czytelników przesłał nam zdjęcia wilczych tropów.

Wielkie otwarcie biura poselskiego PiS w Wejherowie

Blisko 200 osób zgromadziło się 11 stycznia 2016 r. o godzinie 17 -tej na Placu Jakuba Wejhera w oczekiwaniu na otwarcie nowego Biura Poselskiego Prawa i Sprawiedliwości. Tylko nielicznym udało się uczestniczyć w poświęceniu biura , gdyż zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych.

Zwycięska fotografia studentki Uniwersytetu Gdańskiego

Miło nam poinformować, że pani Marta Rosa studentka Uniwersytetu Gdańskiego została jedną z laureatek konkursu miasta Gdańska na zdjęcie do kalendarza na rok 2016

Wielkie otwarcie Tiger Gym w Gdyni

W samo południe 9 grudnia nastąpiło otwarcie największego klubu fitness na Pomorzu w Centrum Handlowym Riviera w Gdyni. Oficjalnego przecięcia wstęgi nie dokonał sam Dariusz Tiger Michalczewski gdyż utknął gdzieś na lotnisku wracając z wojaży zagranicznych. Ale był tort, był szampan i wiele znakomitych gości.

LO nr 1 z Rumi dało koncert

W sobotnie popołudnie , 9 tego stycznia w holu Auchan w Rumi uczniowie Jedynki zagrali i zaśpiewali kilka świątecznych kolęd. Takie wydarzenie zdarza się raz do roku i jest świetną promocją tej szkoły. Ta zdolna młodzież zapraszała do liceum w którym prowadzone są klasy min. o profilu matematycznym, humanistycznym, medycznym ,lingwistycznym i sportowym. Koncert spotkał się z dużym zainteresowaniem osób robiących zakupy w tym super-markecie. /Zobacz film/

W Wejherowie trwają prace nad utworzeniem Muzeum Piaśnickiego

Muzeum ma upamiętniać oraz upowszechniać wiedzę o Piaśnicy jako pierwszym miejscu zbiorowego ludobójstwa dokonanego przez Niemców w czasie II wojny światowej ,oraz o innych miejscach mordu inteligencji polskiej na Pomorzu.

Biznes chemiczny unikatowe studia inżyniersko-menadżerskie na Uniwersytecie Gdańskim

W roku akademickim 2016/2017 Uniwersytet Gdański uruchamia nowy kierunek studiów – Biznes chemiczny. Rekrutacja rozpocznie się w maju 2016 roku, a studia ruszą w październiku 2016 roku. To pierwsze tego typu w Polsce unikatowe studia o profilu inżyniersko-menadżerskim. Nowy kierunek został zainspirowany przez pracodawców z branży chemicznej, współpracujących z Uniwersytetem Gdańskim w ramach Rady Konsultacyjnej Wydziału Chemii UG.

Otwarcie Akademickiego Centrum Sportowego AMW

W zdrowym ciele zdrowy duch w Akademii Marynarki Wojennej. W czwartek, 7 stycznia do dyspozycji studentów oddano Akademickie Centrum Sportowe Akademii Marynarki Wojennej. Teraz mogą połączyć przyjemne z pożytecznym. Oprócz wzmacniania tężyzny fizycznej na hali głównej i sali wielofunkcyjnej, siłowni, sali walk w bliskim kontakcie, mogą się odprężyć w zespole saun.

Akcja charytatywna FM PiS w Gdańsku

W dniu dzisiejszym (7 stycznia) członkowie Forum Młodych PiS wraz z posłem Andrzejem Jaworskim oraz przedstawicielem IPN Krzysztofem Drażbą wzięło udział w świątecznej akcji charytatywnej w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym.

Tłumy mieszkańców Wejherowa maszerowało w orszaku

Na wejherowskim rynku odbyła się 6 stycznia druga część pokłonu Trzech Króli. Organizatorzy czyli stowarzyszenie Misternicy Kaszubscy przygotowali na czwartą edycję 1,5 tys. śpiewników i 1,8 tys. koron. W misterium uczestniczyły całe rodziny w tym dzieci poprzebierane za anioły i inne postacie. /Zobacz galerię zdjęć/

Wejherowski Orszak Trzech Króli

Pomimo mroźnej aury ponad tysiąc mieszkańców miasta przeszło w uroczystym orszaku. O godz. 13;30 orszak ruszył spod Pałacu Przebendowskich. Wcześniej było śpiewanie kolęd pod wodzą Wojciecha Rybakowskiego, prezesa stowarzyszenia Misternicy Kaszubscy. /Zobacz galerię zdjęć/

Kosmiczna kariera gdańskich mebli

Dopiero co zagrały w najnowszym filmie o agencie 007, a już rozpytują o nie kolejni filmowi producenci. Niewykluczone, że gdańskie meble pojawią się w… kolejnych Gwiezdnych Wojnach.

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Gdańska

Już po raz szósty ulicami gdańskiego Głównego Miasta przejdzie Orszak Trzech Króli. Mędrcy pojawią się 6 stycznia przy wejściu głównym do Bazyliki Mariackiej, by następnie przejście ulicami: Piwną, Tkacką, Długą, Długim Targiem do Zielonej Bramy

Nowi twórcy i ich dzieła w domenie publicznej! IKM rozpoczyna akcję #wyszukanyremiks

Od 1 stycznia dzieła m.in. Wincentego Witosa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Tytusa Czyżewskiego czy Josefa Čapka dostępne są w domenie publicznej! W związku z obchodzonym symbolicznie 1 stycznia Dniem Domeny Publicznej Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku rozpoczyna akcję #wyszukanyremiks i zaprasza wszystkich do zabawy - tworzenia dowcipnych przeróbek z grafik, wzorów czy fragmentów tekstów z domeny publicznej i publikowania ich na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych pod wspólnym oznaczeniem #wyszukanyremiks.

Niezwykła „Noc Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim

Co się dzieje w mózgu kiedy się boimy? Kto i dlaczego stosował maść czarownic? Czy możemy porozmawiać z owadami? Jakie tajemnice skrywa pluskwa domowa? Co to są latarniki? Czy nietoperze to dobra inwestycja? Czy można pogłaskać karalucha? Jakie to są grzyby wielkoowocnikowe? – to pytania, na które odpowiedzą naukowcy w czasie niezwykłej Nocy Biologów na Uniwersytecie Gdańskim

Spotkanie opłatkowe koła PiS w Rumi

W dniu 4 stycznia 2016 roku odbyło się kameralne spotkanie członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie zorganizowała Łucja Słowikowska przewodnicząca koła PiS a obecny był min. wicestarosta wejherowski Witold Reclaf.

Huczne powitanie Nowego Roku w Gdyni

Mroźna aura nie przeszkodziła w szampańskim i hucznym powitaniu Nowego Roku 2016 w Gdyni. Na Skwerze Kościuszki wystąpili bracia Cugowscy wraz z ojcem i Tymon Tymański, a zabawę poprowadził nieobliczalny, pozytywnie zakręcony Konjo. Przez teren imprezy, w trakcie całego wieczoru przewinęło się około 15000 osób. Było bezpiecznie - w okoilicach sceny nie odnotowano żadnych poważnych zdarzeń.

"Kiedy Gdynia czadu daje, cały świat na głowie staje"

Przeboje zespołu Bracia, Tymona Tymańskiego a także Budki Suflera, The Beatles czy Davida Bowiego wybrzmią podczas zabawy sylwestrowej w Gdyni. Powitanie Nowego Roku na Skwerze Kościuszki poprowadzi Paweł „Konjo” Konnak. Impreza rozpocznie się o godzinie 20.00, tuż przed północą życzenia złoży prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Nowa radna Prawa i Sprawiedliwości w Gdyni

W dniu dzisiejszym ( 30 grudnia 2015 r.) pani Justyna Wróblewska złożyła uroczyste ślubowanie podczas obrad Rady Miasta Gdynia. Zastąpiła ona długoletniego radnego i kandydata na prezydenta Gdyni w ostatnich wyborach samorządowych który został posłem z ramienia Prawa i Sprawiedliwości - Marcina Horałę

127. rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego

30 grudnia 2015 roku obchodzimy 127 rocznicę urodzin inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, budowniczego portu i miasta Gdynia. W samo południe, pod jego pomnikiem przy ul. 10 Lutego 16, odbyła się uroczystość składania kwiatów z udziałem władz miasta i przedstawicieli gdyńskich firm i szkół.

Magiczny gdański tramwaj

Już nie tylko choinka na Długim Targu, bożonarodzeniowe szopki czy iluminacja miasta, ale także wyjątkowy tramwaj ZKM wpisuje się w świąteczny klimat Gdańska

"Polska ryba na Wigilię" udana akcja FM PiS w Gdańsku

W dniu dzisiejszym Forum Młodych PiS wraz z Panem Posłem Andrzejem Jaworskim oraz z naszym rybakami z Mierzei Wiślanej wzięło udział w akcji Polska ryba na Wigilię.

Znamy finalistów pomorskiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach

W ramach drugiego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach niemal 70 uczniów z 19 szkół ponadgimnazjalnych województwa pomorskiego zmierzyło się z pytaniami na temat mediów i dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Największą liczbę punktów zdobyli Szymon Rać, Igor Skórzybót i Dominika Golombek. Łącznie w okręgowej odsłonie Olimpiady wyłoniono dziesięciu finalistów, którzy będą reprezentować Pomorskie w czasie etapu centralnego w marcu 2016 roku w Warszawie. Uczestnicy będą walczyć o indeksy na studia dziennikarskie w najlepszych polskich uczelniach, a także o staże w redakcjach na terenie całego kraju.

Rekordowe Gdynia Open 2016

254 zawodników, w tym 101 profesjonalistów i 153 amatorów weźmie udział w turnieju snookera Gdynia Open 2016. Przez sześć dni będzie można obserwować zmagania gwiazd wielkiej sławy wśród, których wystąpi aż 8 mistrzów świata. Pierwsze mecze 23 lutego w hali Gdynia Arena.

"Polska ryba na Wigilię" już jutro!

W środę 23 grudnia, w ramach akcji "Polska ryba na Wigilię", Poseł Andrzej Jaworski wraz z rybakami z Mierzei Wiślanej, a także z młodzieżą z Forum Młodych PiS, rozda 400 paczek świeżych ryb morskich.

Stypendia „Solidarności” dla uczniów ze SP im. Bohaterów Grudnia ’70

Uroczyste wręczenie stypendiów z Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” dla uzdolnionych i aktywnych uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia ’70 w Łęgowie koło Pruszcza Gdańskiego nastąpiło 18 grudnia podczas szkolnej akademii poświęconej zbrodni Grudnia ’70.

Młodzież z gdańskiego PiS-u pomaga chorym dzieciom

W niedzielę 20 Grudnia w samo południe rozpoczęła się zbiórka publiczna pieniędzy w ramach Akcji Świątecznej na rzecz podopiecznych Fundacji Pomorze Dzieciom.

Festiwal NARRACJE 2016 na Biskupiej Górce w Gdańsku! Kuratorem Stach Szabłowski

Ósma edycja Festiwalu NARRACJE odbędzie się na Biskupiej Górce w Gdańsku w dniach 21 – 22 października 2016 roku. W konkursie na kuratora festiwalu zwyciężyła koncepcja „Królestwo 60,8 m n.p.m” Stacha Szabłowskiego – krytyka sztuki, publicysty, kuratora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zaprasza na kolejne, miejskie NARRACJE!

Prezydent Gdańska jednak winny popełnienia przestępstwa?

Prezentujemy oświadczenie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w sprawie warunkowego umorzenia postępowania. Zgodnie z interpretacją Kodeksu Karnego istotą warunkowego umorzenia postępowania, określanego jako „kontrolowanie wolności”, jest odstąpienie - na próbę - od skazania i kary. Stosowanie tej instytucji oparte jest na założeniu, że czyn i wina sprawcy są niekwestionowane.

„Matematyka i fizyka Pomorza” – konsorcjum Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej utworzyły konsorcjum naukowe pod nazwą „Matematyka i fizyka Pomorza”. To drugie, po „Gdańskiej Chemii Akademickiej”, tak szerokie porozumienie tym razem pomiędzy gdańskimi matematykami i fizykami oraz największymi w regionie pomorskim uczelniami

Gdańska Wigilia

Coroczna Wigilia gdańszczan odbędzie się na Długim Targu, gdzie przy akompaniamencie carillonu świąteczny stół nakryją kolędnicy. Żywa szopka z Marią i Józefem, chórem pasterzy oraz aniołami będzie stanowić piękną oprawę dla bożonarodzeniowych życzeń składanych przez włodarzy miasta.

Narodowcy i kibice też uczcili zamordowanych w Gdyni stoczniowców.

W czwartkowy mroczny poranek 17 grudnia w Gdyni na obchodach rocznicy "Grudnia 70" nie zawiodła patriotyczna młodzież która zjechała z odległych nawet miast takich jak Łódź czy Piła. Byli też oczywiście kibice Arki Gdynia. /Zobacz film/

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd poległym stoczniowcom!

"III RP nie zdała egzaminu ze sprawiedliwości i zwykłej przyzwoitości"

Grudzień 1970. Kalendarium

13 grudnia 1970 r. władze PRL ogłosiły podwyżki cen żywności. Doprowadziło to do wybuchu robotniczych protestów w wielu miastach w Polsce. Wydarzenia grudniowe objęły Gdańsk, Gdynię, Szczecin, Elbląg, Słupsk i kilka innych miejscowości.

45. Rocznica Grudniowej Zbrodni

Gdyński „czarny czwartek" pochłonął życie 18 ofiar. Miasto, jak co roku oddaje hołd tym, którzy brali udział w tych wydarzeniach. Oprócz oficjalnych obchodów, w których udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda, zapraszamy również na wystawę „Za chleb i wolność" poświęconą wydarzeniom grudniowym.

EPITAFIUM pamięci ofiar Grudnia 1970

Na terenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku odbyły się w dniu dzisiejszym uroczystości upamiętniające ofiary Grudnia 1970 r. Obecni byli min. prezydent Lech Wałęsa, przedstawiciel PiS Jacek Kurski, reżyser Andrzej Wajda, pisarz Stefan Chwin, arcybiskup Leszek Sławoj Głódź i wielu innych znamienitych gości /Zobacz galerię zdjęć/

Christmas Tram w Gdańsku

Nie tylko w Budapeszcie, Amsterdamie, Zurichu czy Istambule, bo od kilku lat także w Gdańsku można podziwiać wyjątkowy tramwaj ozdobiony kilkuset metrami lampek choinkowych. Niecodziennie udekorowana czerwona N-ka będzie kursować przez cały przedświąteczny tydzień, codziennie tuż po zmroku.

Internowani w stanie wojennym odznaczeni Krzyżami Strzebielińskimi

13 grudnia 2015 r. w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie gminy Gniewino odbyły się uroczystości zorganizowane przez wejherowski oddział Solidarności./Zobacz zdjęcia i film/

Wojenny plener do remontu w Gdyni

Obecnie, plenerowa ekspozycja Muzeum Marynarki Wojennej jest największą w Polsce kolekcją uzbrojenia i wyposażenia morskiego. Jej początki sięgają 1953 roku, a w obecnym kształcie, jest prezentowana od 1975 roku. Dlatego przyszła najwyższa pora na jej modernizację.

Skwer im. Anny Walentynowicz – są pomysły, czas na realizację

Zakończył się cykl spotkań konsultacyjnych dotyczących zagospodarowania skweru im. Anny Walentynowicz we Wrzeszczu (u zbiegu ulic Waryńskiego i Grunwaldzkiej). W wyniku dyskusji i warsztatów, w których brali udział mieszkańcy dzielnicy, powstał projekt, którego realizacja rozpocznie się już wiosną

W Gdyni powstanie pływalnia olimpijska

To będzie pierwszy tego typu obiekt na Pomorzu. Pływalnia olimpijska stanie w miejscu, w którym skupione są najważniejsze areny zmagań sportowców. Inwestycja w Gdyni rozwiąże problem całego regionu, w którym brakowało pływalni o wymiarach olimpijskich, bo najbliższe tego obiekty - 50 metrowe znajdują się dopiero w Olsztynie i Poznaniu.

Prof. Marcin Pliński z Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany Medalem im. Alfreda Lityńskiego

Profesor Marcin Pliński z Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego został uhonorowany Medalem imienia Alfreda Lityńskiego, który jest przyznawany jako wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za zasługi na rzecz hydrobiologii i Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Jest to najwyższe wyróżnienie w środowisku hydrobiologów polskich. Od ponad pięćdziesięciu lat, odkąd zostało ono ustanowione, wyróżnione zostały nim jedynie dwadzieścia dwie osoby.

Licealiści wymyślili lek na antybiotykoodporność

Na co dzień chodzą do III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP, a wolnym czasie ratują świat. A dokładniej pracują w laboratorium udostępnionym przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni, gdzie pracują nad lekiem na antybiotykoodporność, która staje się ogromnym problemem współczesnej medycyny. Jak się okazuje naukowcy odkryli nowy gen odporności na antybiotyki, nawet te ostatniej szansy.

Lwia rodzina się powiększa!

W gdańskim zoo na świat przyszły kolejne lwiątka, dokładniej trzy – dwie samiczki i jeden samczyk. – Matka – lwica Toschibinda i jej maleństwa czują się dobrze – informuje dyrektor ogrodu Michał Targowski.

Błękitny Patrol WWF razem z prezydentem Gdyni świętował Dzień Wolontariusza

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza Wojciech Szczurek spotkał się z przedstawicielami Błękitnego Patrolu WWF. Od 6 lat 200 wolontariuszy wzdłuż polskiego wybrzeża działa na rzecz ochrony bałtyckich fok i morświnów. Przypomnijmy, honorowym członkiem tej organizacji jest prezydent Gdyni. Spotkanie odbyło się 4 grudnia w Gdynia InfoBox.

Mikołajkowa Gdynia 2015 r.

Ponad 2 tysiące motocyklistów w przebraniu św. Mikołaja zjechało na Skwer Kościuszki w Gdyni. Zebrano ponad 100 tysięcy złotych dla chorych dzieci. /Zobacz galerię zdjęć i film/

Zostań Mikołajem dla zwierzaków z „Promyka”

Nie każdy z nas ma możliwość, by dać im ten najcenniejszy prezent w postaci nowego domu. Ale podarować choć najdrobniejszy upominek na przykład w postaci karmy może praktycznie każdy z nas – 6 grudnia zostań Mikołajem dla podopiecznych gdańskiego schroniska „Promyk”.

Gdańsk już w sobotę rozbłyśnie świątecznie!

Blisko 100 tysięcy dekoracyjnych lampek na choinkach i miejskich drzewach. Dwa kilometry nitek świetlnych, gwiazda i 70 sopli, 300 bombek i ponad czterystumetrowy łańcuch na dużej gdańskiej choince. Do tego druga – oświetlona i ubrana choinka na Targu Węglowym. Około 170 dużych elementów iluminacji umieszczonych wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych miasta. Łącznie ponad 1700 (!) elementów i ozdób świątecznych. Gdańsk już jutro pokaże się w pełnej świątecznej krasie!

Coraz więcej gdańszczan korzysta z SISMS

Już ponad 10 tys. mieszkańców Gdańska zarejestrowało się w systemie informacji kryzysowej. Dzięki SISMS najważniejsze informacje o wszelkich zagrożeniach i utrudnieniach docierają do odbiorców w ciągu kilku sekund. Od stycznia komunikaty oprócz dedykowanej aplikacji na smartfony lub standardowego sms-a będą wysyłane również drogą e-mailową.
stat4u