SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Chciałabym móc bronić naszej ziemi, za którą przelewali krew nasi przodkowie. To mój obowiązek.-wywiad z Natalią Nitek

Poczułam, że jestem częścią pokolenia, które ma obowiązki do wykonania, a Ojczyzna stawia nas przed wielkim wyzwaniem, że historia zatacza koło i trzeba dać świadectwo - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu gdańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

Grass już na swojej ławeczce

Punktualnie w południe 16 października, w 88. rocznicę urodzin Güntera Grassa, odsłonięto pomnik słynnego pisarza na ławeczce na Placu Wybickiego we Wrzeszczu. Grass dosiadł się do swojego najpopularniejszego powieściowego bohatera - Oskarka. Tym samym pomnik zaprojektowany piętnaście lat temu przez Sławoja Ostrowskiego uzyskał pełną formę.

"DAMY RADĘ - już blisko do dobrej zmiany" - Jarosław Sellin w Sopocie

W sobotę 17 października w jednym z sopockich pubów lider PiS w okręgu gdańskim poseł Jarosław Sellin spotkał się z mieszkańcami miasta i sympatykami tej partii. Poruszono wiele bieżących tematów a także tych dotyczących przyszłości Polski.

Podsumowanie sezonu na kąpieliskach w Gdyni

35 ratowników, blisko 3 miesiące pracy i 126 interwencji - tak w skrócie wyglądało lato na kąpieliskach morskich w Gdyni. Z końcem września zakończyły się patrole ratowników wodnych Gdyńskiego Centrum Sportu. Rok 2015 był kolejnym bezpiecznym sezonem - na strzeżonych plażach w Gdyni nikt nie utonął od ponad 17 lat.

Grass gotów na urodziny!

Czysty garnitur, świeża fryzura, wypolerowane buty, odkurzona ławeczka. Gunter Grass jest gotów na dzisiejsze urodziny. Dziś (piątek, 16.10) o 12.00 (na zakończenie tegorocznego Festiwalu Grassomania) odsłonięcie figury pisarza siedzącej na ławeczce na wrzeszczańskim Placu Wybickiego.

Z pochodzenia jestem Kaszubą - wywiad z Edmundem Głombiewskim

Zostałem wychowany w kulcie dla tradycyjnych wartości. Kolejność : „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie jest dla mnie przypadkowa. - z kandydatem do Sejmu z listy PiS w okręgu gdyńsko-słupskim rozmawiał Andrzej Ficek

70–lecie Pomorskiej Adwokatury w Gdańsku

W ramach jubileuszu Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku Biblioteka Prawna Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała wystawę – „70–lecie Pomorskiej Adwokatury w Gdańsku”. Wystawa będzie eksponowana w Bibliotece Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego od 12 października 2015 roku do 4 stycznia 2016 roku. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest uhonorowanie jubileuszu Pomorskiej Izby Adwokackiej w gdańskim prawniczym środowisku akademickim oraz zainteresowanie studentów tradycjami i dokonaniami pomorskiej palestry.

Zagłosuj na najlepszą imprezę triathlonową w Polsce

Pierwsze w historii Polski zawody serii IRONMAN zostały nominowane do plebiscytu na „Najlepszą imprezę triathlonową 2015" w naszym kraju. Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia wskazał portal AkademiaTriathlonu.pl. Zwycięzców poznamy podczas ENEA Gali Polskiego Triathlonu, która odbędzie się 14 listopada w Warszawie. Wyboru, w łącznie trzech kategoriach, dokonają eksperci a także internauci. Głosowanie trwa do końca października.

Efekt skali a bezpieczne konstrukcje. Unikatowe badania dr inż. Eweliny Korol nagrodzone stypendium MNiSW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym. Dr inż. Ewelina Korol z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska znalazła się w gronie stypendystów. Laureatka przez trzy lata będzie otrzymywała 5390 zł miesięcznie.

Siódma odsłona Grassomanii

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

4,6 mln zł na 179 projektów w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim

179 projektów zostało przyjętych do głosowania w II edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To 81% wszystkich wniosków, których mieszkańcy Gdyni złożyli łącznie 222. W porównaniu do zeszłego roku projekty były bardziej kompleksowe. Wyboru gdynianie dokonają w dniach 25 października - 4 listopada.

Nowe Studia Podyplomowe na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

W październiku 2015 roku Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego uruchamia nowe Studia Podyplomowe Ryzyko w finansach i ubezpieczeniach – z programowaniem i analizą danych

Najbardziej Rowerowe Miasto? Gdańsk!

451 tys. 533 kilometrów wykręconych przez gdańskich rowerzystów - na wynik ten z uznaniem patrzyli uczestnicy Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast (ECC) podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się 8 października w Lubljanie. Gdańsk w tej rywalizacji wygrał bezapelacyjnie, we wszystkich kategoriach i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy poprzednich edycji

Interizon Pomorski Klaster ICT z PG uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego

Statusem Krajowego Klastra Kluczowego może poszczycić się Interizon Pomorski Klaster ICT. Administrowany przez pracowników Politechniki Gdańskiej klaster znalazł się w gronie siedmiu wyróżnionych w konkursie o status Krajowego Klastra Kluczowego organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się ochrony trójmiejskich lasów!

7 października w Gdańsku Oliwie odbyła się plenerowa konferencja prasowa posła PiS Andrzeja Jaworskiego i radnego miasta Gdyni i zarazem kandydata do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim Marcina Horały. Panowie wystąpili w obronie lasów okalających Trójmiasto które są zdaniem mieszkańców nadmiernie eksploatowane./Zobacz film z konferencji prasowej/

Afera w Gdyni - oświadczenie Sekretarza Miasta

Potwierdzamy, że do sądu wpłynął już akt oskarżenia związany ze sprawą nadużyć popełnionych przez byłego szefa Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni

"Szansa dla Polski, Szansa dla Gdyni" spotkanie z kandydatami PiS

Ponad sto osób przyszło do auli znajdującej się w budynku Cechu Rzemiosła w centrum Gdyni aby wysłuchać kandydujących do Sejmu Marcina Horały i do Senatu Jerzego Miotke. Obaj kandydaci przedstawili swoją koncepcję rozwoju Pomorza jak i Polski.

Studentka roku Politechniki Gdańskiej

Nagrodę Santander Universidades dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej odebrała Agnieszka Kalinowska. Specjalną nagrodę dla studentki ufundował także Politechniczny Klub Biznesu PKB +. Obaj fundatorzy przyznali nagrody pieniężne o wartości 5 tys. zł. Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas centralnej inauguracji roku akademickiego 2015/2016.

35 lat Solidarności - uroczystości w Wejherowie

Prezydent Andrzej Duda przesłał list uczestnikom uroczystości które odbyły się w w Wejherowskiej Filharmonii 3 października. Obchody dotyczyły 35 rocznicy strajków w 1980 r i powstania NSZZ Solidarność. /Zobacz galerię i film/

Obchody 35 rocznicy strajków z 1980 r i powstania Solidarności

3 października w Wejherowie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności która wmurowana jest na Placu Jana Pawła II. W uroczystościach udział wzięła min. eurodeputowana Anna Fotyga, posłanka Jolanta Szczypińska i szef PiS na pomorzu Janusz Śniadek / Galeria zdjęć i film/

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim

W najnowocześniejszym w Polsce, nowym budynku Neofilologii, w którym będą się kształcić studenci Uniwersytet Gdańskiego w zakresie języków obcych, odbyła się inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim. Wykład inauguracyjny pt. „Pochwała pamięci”, nagrodzony brawami na stojąco, wygłosił prof. Jerzy Limon z Wydziału Filologicznego UG

Będzie strajk w szpitalu w Kościerzynie?

Prawie 90 proc. zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym, którzy wzięli udział w referendum pracowniczym, opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjno-strajkowej. Jaką formę przyjmie protest? – To zależy od odpowiedzi na nasze postulaty, jaką otrzymamy od dyrekcji szpitala i Zarządu Województwa Pomorskiego – mówią związkowcy, zapewniając jednocześnie, że bez względu na charakter protestu nie ucierpią pacjenci.

Solidarnie w obronie działaczy z DCT Gdańsk

28 września prawie kilometrowy korek samochodów czekał na wjazd do DCT Gdańsk, co spowodował protest związkowców. Trwająca przez godzinę akcja protestacyjna polegała na zajęciu przejścia dla pieszych.

Jak wypoczynek jesienią i zimą to tylko w Gdyni i Północnych Kaszubach

Bogactwo atrakcji dla mieszkańców i turystów, nie tylko latem ale także od jesieni do wiosny, oferują Gdynia i Północne Kaszuby. W środę 30 września w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się druga w tym roku konferencja prasowa Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA.

Pilne potrzeby gdyńskiego portu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na Ostrodze Pilotowej przy wejściu do portu, kandydat do Sejmu Marcin Horała, wraz z kandydatem do Senatu Jerzym Miotke zaprezentowali potrzeby gdyńskiego portu.

Cześć i chwała bohaterom. Gala finałowa Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

„Wolność i niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego otrzymał Złoty Opornik - nagrodę za najlepszy film zgłoszony do konkursu głównego VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W trakcie gali, która odbyła się Gdyńskim Centrum Filmowym, doceniono nie tylko twórców filmowych i radiowców. Uhonorowano bohaterów walczących o niepodległość Polski po wojnie i tym, którzy ich chronili.

VERSOPOLIS w Gdańsku – wieczór poetycki z udziałem europejskich, młodych twórców i debata o promocji poezji

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na dwa dni dyskusji o poezji: 8 października o godz. 19.00 do sieni IKM na debatę „Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?” z udziałem wydawców poezji oraz 9 października o godz. 19.00 do Restauracji Grand Cru na spotkanie z europejskimi twórcami: Christophem W. Bauerem z Austrii, Kristiną Hocevar ze Słowenii, Maud Vanhauwaert z Belgii, Aivarasem Veiknysem z Litwy i Davidem Vikgrenem ze Szwecji. Wstęp wolny.

Gdański Budżet Obywatelski 2016 - wybór już za nami

Zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski 2016. W sumie zagłosowało 33 987 osób, czyli 9,09 procent wszystkich uprawnionych. Wyniki głosowania poznamy już w najbliższą środę.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2015

Zapraszamy serdecznie do składania wniosków do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury

Grassomania 7 przywraca kino w Głównym Mieście Gdańsku

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

W Polsce przyszedł czas na częściową wymianę kadr w polityce – wywiad z Piotrem Müllerem

Jestem przekonany, że moje pokolenie jest w stanie wnieść do działalności publicznej nowe umiejętności i wartości oraz zupełnie inne doświadczenie życiowe. Rozmawiał – Andrzej Ficek

Gdyński Red Bull Air Race wydarzeniem roku 2014 na Pomorzu

Gdynia otrzymała nagrodę marszałka województwa pomorskiego za Red Bull Air Race Gdynia 2014 w kategorii „Wydarzenie Roku". Zwycięzców ogłoszono w środę 23 września podczas obchodów światowego dnia turystyki w na zamku Malborku. Mieczysław Struk uzasadnił wybór bardzo dobrą organizacją wydarzenia, odnosząc się szczególnie do wysokiego poziomu bezpieczeństwa wydarzenia. Statuetkę odebrał Bartosz Bartoszewicz, obecnie wiceprezydent Gdyni, który pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta ds. Red Bull Air Race 2014.

Ogrodnik miejski – 21 aplikacji w Gdańsku

21 osób złożyło swoje dokumenty w naborze na stanowisko miejskiego ogrodnika. W poniedziałek – po blisko dwóch tygodniach od ogłoszenia konkursu - Zarząd Dróg i Zieleni zakończył przyjmowanie aplikacji.

Muzeum Marynarki Wojennej gra w statki

To będzie historyczny moment dla polskich gamerów. 26 września poznamy nowy okręt, który dołączy do najsłynniejszych jednostek popularnej gry o historycznych potyczkach pływających niszczycieli, krążowników, pancerników i lotniskowców - World of Warships. To wydarzenie nie może się odbyć w innych miejscu, jak w Muzeum Marynarki Wojennej, które jest w ścisłej współpracy z twórcami gry. Tego dnia przygotowano również kilka akcji towarzyszących.

Politechniczne MBA z AMBA!

Studia MBA realizowane na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG otrzymały międzynarodowy certyfikat Association of Masters In Business Administration (AMBA). Akredytacja potwierdza najwyższą jakość kształcenia.

Gdańsk stolicą blogosfery po raz szósty!

Ponad 200 uczestników, 43 prelegentów z Polski i USA, wykłady, panele dyskusyjne, warsztaty. W weekend 26-27 września w Gdańsku odbędzie się największa w Polsce interdyscyplinarna konferencja dla blogerów

Kobiety (znów) górą w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2016 jest już na półmetku. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku gdańskiego BO głosem decydującym są kobiety. To właśnie panie chętniej i liczniej biorą udział w głosowaniu. I to już trzeci raz z rzędu!

Otwarcie Instytut Konfucjusza w Gdańsku

- Otwarcie Instytutu Konfucjusza w Gdańsku to ogromne wyróżnienie dla Trójmiasta i całego regionu – podkreśliła minister Małgorzata Omilanowska w czasie uroczystości, która odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim. Instytut Konfucjusza został powołany przy Uniwersytecie Gdańskim po kilku latach starań. Tym samym Gdańsk dołączył do grona czterech elitarnych miast w Polsce, w których działają Instytuty (Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Gdańskim jest piąty). Uroczyste otwarcie nowej placówki zajmującej się promocją współpracy polsko-chińskiej w zakresie kultury i nauki odbyło się 21 września na Uniwersytecie Gdańskim.

Gdański Salon Maturzystów na Uniwersytecie Gdańskim Wszystko o maturze 2016

Spotkania z ekspertami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku na temat matury w 2016 roku, informacje o ofercie pomorskich uczelni wyższych, stoiska targowe, prezentacje, porady w punkcie konsultacyjnym gdańskich poradni psychologiczno-pedagogicznych – to oferta dziewiątej edycji Salonu Maturzystów, którego gospodarzem jest Uniwersytet Gdański. Organizatorem Salonu Maturzystów, który w tym roku odbywa się w 16 ośrodkach akademickich w Polsce, jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” we współpracy z regionalnymi konferencjami rektorów i okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi.

Nagroda Publiczności 40. FFG dla filmu "Moje córki krowy"

Film Kingi Dębskiej "Moje córki krowy" otrzymał Nagrodę Publiczności 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Laureata Nagrody Publiczności wybrali Widzowie 40. FFG, którzy w trakcie Festiwalu przyznawali filmom Konkursu Głównego punkty w skali od 1 do 5, za pomocą kuponów do głosowania, otrzymanych przed seansem.

PSL w terenie trzyma się mocno?

Blisko rok temu odbyły się wybory samorządowe w tym do Sejmików Wojewódzkich w których PSL uzyskało oszałamiający wynik. Mimo tak dużego upływu czasu w Koleczkowie k. Gdyni nadal wisi jeden z plakatów wyborczych jednego z kandydatów.

Posłowie Platformy – pobudka, do roboty!

Podczas dzisiejszego (19 września) happeningu kandydat PiS do Sejmu Marcin Horała wraz z przedstawicielami Forum Młodych PiS uruchomił budzik po biurem poselskim posłanki PO Teresy Hoppe.

Multimedialna instalacja Legalnej Kultury na PG

Politechnika Gdańska przyłączyła się do ogólnopolskiej kampanii Kultura Na Widoku promującej dostęp do kultury z legalnych źródeł. W ramach tej akcji, od 21 września do 11 października przy Centrum Nanotechnologii A odwiedzić będzie można multimedialną instalację Legalnej Kultury. Zapraszamy.

Gdańsk - Piechotą, rowerem, na rolkach okrążyli Ziemię!

Zakładanym na początku kampanii celem było przebycie w ciągu 30 dni dystansu dookoła Ziemi, czyli 40 0075 km. Tymczasem entuzjazm uczestników „Bitwy na kilometry” sprawił, że cel ten osiągnięty został już w połowie piątego dnia jej trwania! Pieszo, rowerami, na hulajnogach i rolkach przebyli dystans równy obwodowi Ziemi! Wygląda więc na to, że dzięki dzielnym uczestnikom, Gdańsk nie poprzestanie na jednokrotnym okrążeniu naszej planety.

Gdańsk - Uwaga, nie dokarmiać dzików!

Dziki ojciec, dzika matka, jedenaście młodych"‘dzikusków", rozryte i zniszczone prawie pół hektara trawników. Po trzech latach ciszy, do Parku Reagana wróciły dziki.

Chcę budować społeczeństwo obywatelskie- Wywiad z Violettą Mackiewicz -Sasiak kandydatką do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim.

Jestem głęboko przekonana i to na co dzień obserwuję, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości rzetelnie i z oddaniem pracują dla dobra Polski mimo to są agresywnie atakowani i negatywnie przedstawiani przez media głównego nurtu. To zjawisko ma już swoją nazwę i nazywa się "przemysłem pogardy" Rozmawiał Andrzej Ficek

Apel Marcina Horały kandydata do Sejmu z ramienia PiS w sprawie przyjmowania uchodźców i imigrantów

W niedzielę, 13 września, podczas briefingu prasowego przed Urzędem Miasta Gdyni Marcin Horała przedstawił swój apel do pomorskich samorządowców ws. przyjmowania uchodźców i imigrantów:

Prezentacja kandydatów PiS w okręgu gdyńsko-słupskim nr 26

W dniu 15 września Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało kandydatów tej partii którzy będą startowali w październikowych wyborach do Sejmu w okręgu nr. 26 czyli gdyńsko-słupskim i do Senatu w okręgach nr. 62, 63 i 64.

Dookoła Ziemi w 30 dni, czyli Bitwa na kilometry

Trzy gdańskie szkoły podjęły się zadania okrążenia Ziemi w przeciągu zaledwie 30 dni. Piechotą, na rolkach, rowerze, czy hulajnodze - dzieci, ich rodziny oraz nauczyciele będą „zdobywać” cenne kilometry w drodze do szkoły i nie tylko. Zabawę uatrakcyjni codzienne losowanie voucherów do parku linowego i na ściankę wspinaczkową. A wszystko to w ramach „Bitwy na kilometry” - pilotażowej kampanii projektu Switch, zorganizowanej przez Miasto Gdańsk, w partnerstwie z brytyjską agencją Intelligent Health.

Otwarcie Skweru Reginy Osowickiej w Wejherowie

Kolorowa fontanna oraz ławeczka z rzeźbą Reginy Osowickiej, dziennikarki i pisarki wejherowskiej, zdobią skwer pomiędzy ulicą Bukową, a ul. Sobieskiego. Władze miasta oddały dzisiaj tę nową przestrzeń zrealizowaną dla mieszkańców i turystów.

Dożynki w Choczewie 2015 r

W niedzielę 13 września hucznie obchodzono doroczne Święto Plonów. Wzięło w nim udział blisko tysiąc mieszkańców gminy, gości i turystów. /Zobacz galerię zdjęć i film/

55. urodziny Akcji Bałtyckiej

11 września 1960 roku grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła badania wędrówek ptaków na wybrzeżu Bałtyku. Zdarzenie to dało początek trwającej do dziś Akcji Bałtyckiej – jednemu z najdłużej działających programów obrączkowania ptaków w trakcie migracji w Europie. Projekt, który się rozwijał, od wielu lat prowadzony jest przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego. Akcja Bałtycka obchodzi dziś swoje 55. urodziny.

"Plakat: Reaktywacja" - Sztuka plakatu odradza się na Festiwalu Filmowym w Gdyni!

W trakcie 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się premiera wystawy "Plakat: Reaktywacja", w ramach której będzie można zobaczyć prace studentów warszawskiej i gdańskiej ASP, na nowo interpretujące filmy nagradzane w czterdziestoletniej historii Festiwalu nagrodą Złotych Lwów.

Globalne Centrum Usług Wspólnych ThyssenKrupp uroczyście otwiera nowe biuro w Gdańsku

ThyssenKrupp, światowy lider przemysłowy, rozwija projekt w Gdańsku poprzez wynajęcie 5.000 mkw. powierzchni biurowej w budynku Olivia Six, należącym do kompleksu Olivia Business Centre oraz zatrudnienie nowych specjalistów z księgowości i finansów oraz zasobów ludzkich. W największym w Trójmieście globalnym SSC docelowo znajdzie pracę nawet 700 osób. W centrum obsługiwane są korporacyjne procesy biznesowe na rzecz firm z grupy ThyssenKrupp, zlokalizowanych na całym świecie.

Wisła honorowym gościem na Festiwalu Loary w Orleanie

Tegoroczna edycja Festiwalu Loary w Orleanie jest wyjątkowa z wielu powodów. Przede wszystkim Francuzi w tym roku będą przyglądać się tradycjom rzecznym Wisły, która będzie tematem festiwalu. Dodatkowo artyści związani z gdańskiem uświetnią wydarzenie dużą wystawą w posakralnej przestrzeni Colegialle Saint Pierre Le Puellier

Gdańszczanie chętnie podpisują się na listach PiS!

Kampania wyborcza w toku a w całej Polsce trwa zbieranie podpisów pod listami popierającymi kandydatów do Sejmu i Senatu. Tak jest też w Gdańsku.

Od "Potopu" do "Idy": laureaci Festiwalu w sieci

Filmy, muzyka, książki i archiwalia na wyciągnięcie ręki - ponad 900 utworów w cyfrowej wersji czekać będzie na instalacji Kultura Na Widoku, vis á vis Teatru Muzycznego. Wśród nich instalacja FILM - edycja specjalna, prezentująca festiwalowych Laureatów!

Forum Młodych PiS w Gdańsku zaprasza

9 września w Biurze Poselskim Kazimierza Smolińskiego młodzi zaangażowani w politykę ludzie zorganizowali spotkanie otwarte dla sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkanie przyszło kilka nowych osób a gościem specjalnym był Radny Miasta Gdańska , działacz PiS-u a obecnie kandydat na posła Grzegorz Strzelczyk.

Zgłoś pracę na Festiwal NARRACJE! Nabór projektów do 15 września

Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają artystów, dizajnerów, architektów, aktywistów i animatorów do składania propozycji projektów w ramach 7. edycji Festiwalu NARRACJE odbywającej się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Gdańsku pod hasłem Przemytnicy. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2015. Adres do przesyłania zgłoszeń: info@narracje.eu.

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule

W ramach współpracy i wymiany studenckiej Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Sabanci w Stambule odbywać będą wystawy, performance, wymiana studencka, realizowane będą wspólne projekty badawcze. Już w październiku 2015 roku i styczniu 2016 studenci i wykładowcy kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna UG zaprezentują swoje prace fotograficzne i malarskie w Fassart Gallery w Stambule.

Znamy laureatów 10. jubileuszowej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA

Piotr Wierzbicki, Michał Cichy, Piotr Janicki i Wiktor Dłuski zostali laureatami tegorocznej, dziesiątej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Listę zwycięzców ogłoszono w sobotę 5 września podczas uroczystej gali w hotelu Courtyard by Marriott.

Inscenizacja "Bitwy o Wielką Wieś" we Władysławowie

W dniach 5-6 września odbyło się w nadmorskim Władysławowie widowisko historyczne "Bitwa o Wielką Wieś" , związanego ze zwycięskim kontratakiem polskich żołnierzy u nasady płw. Helskiego w 1939 r. /Zobacz galerię zdjęć/

Z pokorą przekonujemy obywateli do głosowania na PiS! -powiedział Janusz Śniadek

7 września odbyła się w Gdańsku konferencja prasowa posła Prawa i Sprawiedliwości Janusza Śniadka który zapoczątkował kampanie wyborczą na Pomorzu. Podczas spotkania z dziennikarzami przypomniał on założenia projektu ustawy "Rodzina 500+", zaprezentował częściowe listy kandydatów do Sejmu oraz przedstawił dwóch kandydatów na senatorów z listy Prawa i Sprawiedliwości.

PiS miało rację w sprawie dzisiejszego referendum - debata w Wejherowie

Szacunkowa frekwencja w dzisiejszym referendum może wynieść 5-10% Takie są pierwsze informacje podawane w niektórych mediach. To ,że tak może być mówił szef PiS-u w Gdyni i kandydat na posła Marcin Horała podczas debaty która odbyła się 2 września w Wejherowie.

Tramwaj wrócił na Dolne Miasto w Gdańsku

Na ul. Wróblej w Gdańsku w nocy z 3 na 4 września ustawiony został tramwaj 105Na. Tym samym po kilkunastu latach tramwaj znów wrócił na Dolne Miasto. Nie jest to jednak początek nowego połączenia tramwajowego, ale lokalna atrakcja turystyczna, która będzie wykorzystywana jako miejsce kulturalne i informacyjne.

Laureaci 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty w Gdyni!

Podczas nadchodzącego Festiwalu Filmowego w Gdyni w ramach długoletniej współpracy między festiwalami pokazane zostaną filmy nagrodzone na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, który trwał w dniach 23 lipca - 2 sierpnia 2015 r.

"Damy Radę" - PiS w Wejherowie rozpoczął kampanię wyborczą!

Kilkudziesięciu działaczy i zwolenników Prawa i Sprawiedliwości w tym posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk zebrało się 4 września w centrum Wejherowa aby zachęcać mieszkańców do udziału w wyborach parlamentarnych i głosowania na tę partię. /Zobacz galerię zdjęć/

Jaskiniowcy z Gdyni nie mają serca z kamienia

Flinstonowie, zwycięski zespół 5. Konkursu Lotów Red Bull, nie przestaje zaskakiwać. Podczas sierpniowych zawodów w Gdyni polecieli najdalej i zachwycili jurorów. Kilka tygodni po imprezie pokazali, że mają nie tylko wielki talent i poczucie humoru, ale i serca, bynajmniej nie z kamienia. Jedną z nagród za zwycięstwo, rejs łodzią motorową po Zatoce Gdańskiej, przekazali podopiecznym fundacji Dom Marzeń.

Znamy składy jury 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

2 września na konferencji prasowej 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni poznaliśmy składy jurorskie tegorocznej, jubileuszowej edycji Festiwal Filmowego w Gdyni. Przewodniczyć Jury Konkursu Głównego będzie Allan Starski. Filmy debiutującego na Festiwalu Konkursu Inne Spojrzenie oceniać będzie Jury pod przewodnictwem Bogdana Dziworskiego. Na czele Jury Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych stanie Piotr Trzaskalski.

PiS JOW-ów nie poprze- debata w Wejherowie

2 września w budynku Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się ciekawa debata na temat Jednomandatowych Okręgów Wyborczych i nadchodzącego referendum. W debacie udział wzięli; przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości , radny miasta Gdyni Marcin Horała , przedstawicielka Ruchu Kukiza Monika Baran i przewodniczący PO w Wejherowie Jacek Gafka.

Inauguracja klasy dla dzieci z zespołem Downa w Gdańsku

W Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku zainaugurowano dziś niezwykły oddział przedszkolny, w którym uczyć się będzie aż siedmioro uczniów z zespołem Downa. W inauguracji wziął udział zastępca prezydenta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk.

Sześć filmów w sekcji Polonica na 40. FFG

Polonica to jedna z najstarszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działalność polskich filmowców poza granicami kraju. Sekcja prezentuje międzynarodowe produkcje z różnych krańców świata, których wspólnym mianownikiem jest udział polskich filmowców. Wedle słów dyrektora artystycznego Festiwalu, Michała Oleszczyka: Sekcja ta pozwala na uświadomienie sobie wkładu, jaki w produkcję międzynarodową mają rokrocznie polscy filmowcy. Oczywiście nie pokazujemy wszystkiego, ale nawet wybór daje wyobrażenie o wszechstronności naszych artystów kina, tudzież uniwersalności polskich wątków kulturowych.

"Wierzę w to, że da się naprawić Polskę" - powiedział Prezydent Andrzej Duda w sali BHP w Gdańsku

W dniu 31 sierpnia Prezydent Polski gościł w Gdańsku. Uczestniczył min. w mszy św, złożył kwiaty pod stoczniową bramą nr 2 oraz zwiedził Europejskie Centrum Solidarności. Ostatnim punktem programu była wizyta w historycznej sali BHP./Zobacz galerię zdjęć i film/

Prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

Kwiaty złożył także min. Piotr Duda, Jarosław Kaczyński, wiceszefowa PiS Beata Szydło oraz przedstawiciele Klubu Parlamentarnego PiS, eurodeputowana Anna Fotyga i wiele innych delegacji z regionu gdańskiego. Obecna była też delegacja reprezentująca region śląsko-dąbrowskiej Solidarności. /Zobacz galerię zdjęć/

Prezydent uczestniczył we mszy w bazylice św. Brygidy

Tysiące ludzi zgromadziło się 31 sierpnia wokół kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Powodem było przybycie Prezydenta Andrzeja Dudy i innych znamienitych gości na uroczystą mszę św. z okazji 35 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Przed mszą Prezydent złożył kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II./Zobacz galerię zdjęć i film/

Dzisiaj w Gdańsku uroczystości rocznicowe z udziałem Prezydenta RP

Z okazji 35. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" w poniedziałek 31 sierpnia w Gdańsku zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Kolejne uroczystości odbędą się w sali BHP. Udział zapowiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Pomnik Danuty Siedzikówny Inki" zamordowanej w 1946 r. przez komunistów odsłonięto w Gdańsku

W niedzielę 30 sierpnia w Gdańsku Oruni na skwerze w pobliżu kościoła św. Jana Bosko odsłonięto popiersie legendarnej sanitariuszki "Inki" ,osiemnastoletniej dziewczyny która została bestialsko zamordowana przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w 1946 roku. Uroczystości poprzedziła polowa msza św. celebrowana przez metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódźia /Zobacz galerię zdjęć oraz posłuchaj piosenki o Ince/

Wczoraj odbyły się w Gdańsku uroczystości "Sierpnia 80" oraz festyn rodzinny "Solidarności"

W sobotę 29 sierpnia od godziny 15-tej odbył się w Gdańsku festyn "Solidarność Pokoleń" . Poprzedziła go manifestacja pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Następnie Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego, a potem nastąpiło symboliczne otwarcie żelaznej bramy. /Zobacz galerię zdjęć/

Ewa Kopacz schodzi z billboardów

Przez kilka tygodni hasło Ewy Kopacz "Słucham, rozumiem, pomagam" wraz z jej wizerunkiem widoczne było na billboardach w całej Polsce. Doczekał się on też wielu memów i przeróbek. Dzisiaj , 30 sierpnia można było zauważyć schodzenie przewodniczącej PO z przydrożnych miejsc plakatowych tak jak na tym zdjęciu w Pruszczu Gdańskim.

Piknik militarny na Festynie "Solidarność pokoleń" w Gdańsku

Podczas pikniku można oglądać min. legendarne wozy bojowe Rosomak i Hummer, czołg Leopard , i wyrzutnie rakiet. Sprzęt do zadań specjalnych zaprezentowała Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA. /Zobacz galerię zdjęć/

Obchody 35 lecia powstania Solidarności w Gdyni

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia ‘70. Następnie w Sali Koncertowej Zarządu Morskiego Portu Gdynia odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń "Bohaterom Sierpnia 80 Gdynia". Odznaczenie zostało ustanowione przez Prezydenta Gdyni i Fundację Pomorska Inicjatywa Historyczna./Zobacz galerię zdjęć/

Powiatowe obchody 35-lecia NSZZ Solidarność w Wejherowie

W dniu 28 sierpnia odbyły się w Wejherowie uroczystości upamiętniające rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

Brama nr 2 wyróżniona przez Komisję Europejską

Piotr Duda razem z Małgorzatą Omilanowską, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Basilem Kerskim, dyrektorem ECS i Wiesławem Bielawskim, zastępcą prezydenta Gdańska odsłonił na historycznej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej tablicę Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Tratwa "Wolność" dopłynęła do Gdańska

Około godz.13.00 28 sierpnia przybiła do Długiego Nabrzeża w Gdańsku zbudowana specjalnie z okazji jubileuszu Związku tratwa "Wolność". Dzielnych żeglarzy witali Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK i Krzysztof Dośla, szef regionu Gdańskiego. Uczestnicy wyprawy postanowili w taki oryginalny sposób uhonorować rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Obchody 35 lecia Solidarności w Wejherowie

W dniu 28 sierpnia odbyło się na Skwerze im. Jana Pawła II uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniająca powstanie "Solidarności". /Zobacz galerię zdjęć/

"Solidarna Gdynia" wystawa kartograficzna IPN

W auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Wejherowie przy ul. Bukowej otwarto w dniu 28 sierpnia wystawę obrazującą strajk w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej w 1980 r. Wystawę zorganizowało Starostwo Powiatowe przy udziale IPN w Gdańsku i zaangażowaniu Zygmunta Pałasza oraz Mirosława Lademanna. Wystawa będzie czynna do dnia 15 września i stanowi świetny materiał dydaktyczny dla młodzieży szkolnej./ Zobacz galerię zdjęć/

Gdyńska Straż Miejska ma 25 lat!

Straż Miejska w Gdyni powstała na mocy uchwały nr VII/39/90 Rady Miejskiej w Gdyni z dnia 25 lipca 1990 roku. W czwartek 27 sierpnia odbyła się jubileuszowa uroczystość - w trakcie wydarzenia 20 funkcjonariuszy otrzymało listy gratulacyjne i pochwały z wpisem do akt, 6 strażników otrzymało nagrody Prezydenta Miasta Gdyni, kolejne 22 zostały awansowane na wyższe stanowiska służbowe.
stat4u