SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Historyczny Ring wróci do Gdańska

Jeszcze w tym roku Gdańsk wzbogaci się o kolejny zabytkowy tramwaj. Ring to pojazd z 1930 roku, wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów. Tramwaj przyjedzie do Gdańska z Krakowa, gdzie stał nieużywany od lat 80. To prawdziwy unikat - wyprodukowano zaledwie 6 sztuk z tej serii.

Bezpłatne badania krwi – test na HIV podczas Europejskiego Tygodnia testowania

W dniach 30 listopada - 5 grudnia 2015 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gdyni, ul. Starowiejska 50, będzie czynny punkt bezpłatnego i anonimowego pobierania krwi w kierunku HIV sfinansowany przez miasto Gdynia od poniedziałku do piątku godz. 15.00 – 18.00, sobota godz. 11.00 - 15.00.

Niecodzienne spotkanie koła PiS w Rumi

W dniu 30 listopada w jednej z sal domu Kultury w Rumi odbyło się spotkanie członków i sympatyków tej partii. Z zaproszenia przewodniczącej Łucji Słowikowskiej skorzystał były szef CBA w Gdańsku Wiesław Jasiński, poseł RP startujący do Sejmu z listy PiS a obecnie niezrzeszony Jan Klawiter a także wicestarosta wejherowski Witold Reclaf.

Nagroda za zarządzanie uczelnią

Główną nagrodę w konkursie dla Liderów Zarządzania Uczelnią LUMEN 2015 otrzymał prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. Wyróżnienie przyznano za umocnienie pozycji Politechniki Gdańskiej jako uczelni rozwijającej nowe technologie, a także za stworzenie nowoczesnej infrastruktury technicznej dla kształcenia „Inżynierów Przyszłości".

Profesor Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG został uhonorowany Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego

Profesor Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG został uhonorowany Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego Doctrinae Sapientiae Honestati w uznaniu szczególnych zasług oraz za długoletnią i pełną zaangażowania pracę naukową, dydaktyczną i organizacyjną na rzecz szkolnictwa wyższego oraz Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowy rok powitamy z rodziną Cugowskich

Gdynianie rok 2016 powitają z zespołem Bracia oraz Krzysztofem Cugowskim. Kolejną gwiazdą sylwestrowej zabawy na Skwerze Kościuszki będzie Tymon Tymański. Nad całością zapanuje Paweł Konjo Konnak.

Pierwszy festiwal sita 'Sitofest'

Rusza europejski, międzymiastowy festiwal sita, który tym razem zawita do Trójmiasta goszcząc w gdyńskiej tuBAZIE i Infoboxie. Sitodruk - bo on obchodzić będzie swoje święto - znalazł zastosowanie w projektach artystycznych lokalnych twórców, plakatach oraz ręcznie wykonanych gadżetach. Wernisaż "SITOFEST-u" to nie jedyna atrakcja przygotowana przez tuBAZĘ.

Budżet Obywatelski w Gdańsku – będzie więcej do wydania!

Po raz kolejny zwiększy się kwota, którą mieszkańcy Gdańska będą mogli rozdysponować w ramach Budżetu Obywatelskiego. Przyszłoroczny BO (czyli ten realizowany w 2017 roku) wzrośnie z 11 mln do 12,5 mln zł. A kolejny (czyli realizowany w 2018 roku) – z 12,5 mln do 14 mln zł!

Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar” obchodzi jubileusz 45-lecia

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” już od 1970 roku cieszy swoją publiczność, promuje regionalne tańce, muzykę i kulturę i wychowuje kolejne roczniki młodych ludzi kultywujących te tradycje. To jeden z najlepszych zespołów regionalnych w Polsce, obsypany międzynarodowymi nagrodami i wciąż aktywnie prezentujący się na scenie

Porozumienie o współpracy pomiędzy Uniwersytetm Gdańskim i State University of New York Maritime College

Uniwersytet Gdański podpisał porozumienie o współpracy z Kolegium Morskim Uniwersytetu Stanowego w Nowym Jorku (State University of New York Maritime College). Umożliwi to wymianę kadry naukowej i studenckiej, wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne oraz badania naukowe w ramach szeroko rozumianej tematyki morskiej

Bezpłatna Infolinia Onkologiczna

Bezpłatna Infolinia Onkologiczna dla osób z całego województwa pomorskiego działa pod numerem telefonu 800 08 01 64 od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 22.00.

UG przejęła część udziałów firmy Fermentum Mobile

Z połączenia nauki, pasji i biznesu wynikać mogą bardzo praktyczne sukcesy. W przypadku połączenia działań naukowców Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed oraz spółki Fermentum Mobile są to korzyści związane z innowacyjną produkcją drożdży piwowarskich. Spółka celowa Uniwersytetu Gdańskiego objęła część udziałów firmy Fermentum Mobile, która jako pierwsza w Polsce zajęła się innowacyjnymi badaniami oraz produkcją płynnych drożdży piwowarskich i dysponuje nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym, pozwalającym zachować najwyższe standardy produkcji. - Mamy nadzieję, że dzięki włączeniu się największej uczelni wyższej na Pomorzu – spółka będzie mogła poszerzyć krąg swoich odbiorców oraz zwiększyć kapitał – podsumowuje prof. Krzysztof Bielawski, dyrektor Centrum Transferu Technologii UG.

Otwarty IKM – wspieramy Twoje pomysły na wydarzenia!

Otwarty IKM to program dla mieszkańców, animatorów kultury, organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, aktywistów czy instytucji. Dzięki niemu każdy może zrealizować swój pomysł na działanie kulturalne, społeczno - kulturalne czy edukacyjne w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. IKM zapewnia wsparcie merytoryczne pracowników instytucji oraz, w razie potrzeby, finansowe (do 500 zł). Na propozycje i pomysły działań na styczeń czekamy już od 20 listopada do 10 grudnia! Szczegóły na stronie: www.ikm.gda.pl/otwarty-ikm.

Ciekawie o historii Polski. Powstał nowy portal edukacyjny

Muzeum Stutthof oraz Fundacja Centrum Solidarności (FCS) są autorami nowego portalu internetowego, który prezentuje historię Pomorza w latach 1939-90. Serwis bogaty w ilustracje i filmy przeznaczony jest dla nauczycieli, uczniów i pasjonatów.

Francuzi będą w Gdańsku tworzyć biżuterię bursztynem

23 listopada 2015 roku ruszają w Gdańsku VII Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze, które zakończą się uroczystym wernisażem w Muzeum Bursztynu w dniu 28 listopada 2015 roku, o godz. 19.00 (sobota, wstęp wolny). Wernisaż będzie też okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do sukcesu gdańskiej wystawy "Baltic Amber. Tradition and Innovation", która prezentowana była podczas Expo 2015 w Mediolanie.

I N T E R P E L A C J A w sprawie planowanych zmian w jednostkach oświatowych w Gdyni

Gdyńscy radni; Michał Bełbot ,Patryk Felmet ,Jan Kłosek ,Hanna Mazur i Paweł Stolarczyk wystosowali apel do prezydenta Gdyni. Napisali , że w związku z sygnałami docierającymi do nas od nauczycieli, rodziców oraz uczniów, jesteśmy głęboko zaniepokojeni planowanymi zmianami w placówkach oświatowych, a w szczególności zmianami dotyczącymi szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Narodowe Święto Niepodległości w Choczewie

Po raz pierwszy w historii Choczewa miały miejsce obchody święta Niepodległości. Rozpoczęły się o godz. 11-tej uroczystą Mszą świętą w intencji Ojczyzny. Następnie odbył się marsz Niepodległości na obiekty sportowe w Choczewie. Na hali sportowej po uroczystym powitaniu wszystkich gości przez Wójta Wiesława Gębkę rozpoczęły się konkurencje sportowe. Sztafeta z flagą, strzał z wiatrówki i rzut granatem, bitwa o flagę, oraz quiz historyczny.

Zwiedzaj NARRACJE z Everytap!

Instytut Kultury Miejskiej razem z Everytap zapraszają 20 i 21 listopada na NARRACJE do Nowego Portu. Ruszając na festiwalowy szlak zaopatrz się w bezpłatną aplikację Everytap, dzięki której otrzymasz punkty za odwiedzenie określonych lokalizacji. W dziesięciu miejscach na trasie NARRACJI ukryjemy beacony, czyli nadajniki, które przy włączonym bluetooth w smartphonie, wyślą powiadomienie – informację o instalacji oraz nabiją punkty za pojawienie się w jej pobliżu. W Klubie Festiwalowym wymienimy je na atrakcyjne nagrody – festiwalowe torby NARRACJI, grafiki Magdy Danaj przedstawiające gdańskie dzielnice i gadżety Everytap

Znamy datę 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Komitet Organizacyjny Festiwalu Filmowego w Gdyni uprzejmie informuje, że 41. edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku. Festiwal Filmowy w Gdyni jest najważniejszą polską imprezą filmową, posiadającą status narodowego festiwalu filmowego, która w zasadniczy sposób przyczynia się do upowszechniania kultury filmowej i promocji polskiego dorobku filmowego w kraju i za granicą.

Park Konstruktorów w Gdyni otwarty

Nietypowym rozerwaniem metalowej wstęgi otwarty został Park Konstruktorów w Gdyni. Ten nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu". Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 18 listopada.

Jesteśmy solidarni z Paryżem!

Podświetlony w kolorach flagi Francji gdyński InfoBox był znakiem solidarności naszego miasta z rodzinami ofiar zamachów w Paryżu oraz jego mieszkańcami. Trójkolorowa iluminacja mieszczącego się przy ulicy Świętojańskiej 30 „Obserwatorium zmian" pozostała włączona przez całą noc z niedzieli na poniedziałek (15-16 listopada).

'Morskie Kadry' wypływają na filmowe i muzealne wody

W Muzeum Marynarki Wojennej rusza cykliczny przegląd archiwalnych filmów dokumentalnych i reportaży, poświęconych tematyce morskiej "Morskie kadry". Spotkania to nie tylko projekcje ale także prezentacje multimedialne, rozmowy z realizatorami i bohaterami filmów. Morskie wyprawy odbywać się będą niemal co miesiąc, począwszy od wtorku 17 listopada.

Klub Siedmiu Przygód – pasmo warsztatów dla dzieci przed Festiwalem Europejski Poeta Wolności

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza najmłodszych do Klubu Siedmiu Przygód – przedfestiwalowego pasma warsztatów dla dzieci. Przygotowano siedem wypraw inspirowanych Rumunią, Portugalią, Włochami, Danią, Macedonią, Rosją i Węgrami. Warsztaty i spotkania, łącząc różne formy aktywności twórczej i artystycznej, przybliżą dzieciom dziedzictwo literackie i kulturowe krajów pochodzenia poetów nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku. Pierwsza przygoda - z Rumunią już 21 listopada!

Przemyśleć miasto” – nowy cykl wykładów w Instytucie Kultury Miejskiej

Rusza nowy cykl wykładów w Instytucie Kultury Miejskiej. Kuratorem spotkań pod hasłem „Przemyśleć miasto” jest Jacek Dominiczak – profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku zajmujący się teorią i metodologią projektowania dialogicznego, autor koncepcji Przestrzeni Dialogicznej oraz Kodu Tożsamości Lokalnej - narzędzia projektowania przestrzeni miejskiej. Pierwszy wykład „Miasto! Do widzenia, do jutra...” odbędzie się 19 listopada o godz. 19.00 w sieni IKM. Wstęp wolny!

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Gdyni

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to szeroka oferta wydarzeń, w ramach których przedsiębiorcy, szkoły i uczelnie wyższe, instytucje oraz organizacje pozarządowe wspólnie podejmują działania na rzecz promowania i rozwoju przedsiębiorczości w swoich krajach. Wzorem lat ubiegłych Gdynia, już po raz ósmy, zaprasza do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości (ŚTP) w dniach 16-22 listopada 2015r.

Jest, gdański mural wyłoniony!

Bardzo gdański, intryguje i z bliska i z daleka, pełen ciekawych detali – symboli grodu nad Motławą (zabytkowych, industrialnych i współczesnych, np. kultowych falowców) - niekwestionowanym zwycięzcą internetowego głosowania został mural autorstwa gdańskiego artysty – Marcina Budzińskiego. Swój głos oddało na niego 1085 gdańszczan.

„Perły Polskiej Gospodarki 2015” – pierwsze miejsce dla ZMPG S.A.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. zajął pierwsze miejsce plebiscytu „Perły Gospodarki 2015" w kategorii w kategorii Perły Duże, czyli wśród przedsiębiorstw o przychodach rocznych od 100 mln do 1 mld zł. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Amerykański School Bus w SP 29!

Jest żółty, bardzo bezpieczny i waży 16 ton. Każdy, choć raz, widział taki autobus na amerykańskich filmach. Teraz School Bus marki Thomas Bus będzie przywoził i odwoził dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdańsku. Kupiła go Fundacja Familijny Poznań, która jest operatorem szkoły na Miałkim Szlaku. Autobus przyjechał do Gdańska z amerykańskiego Baltimore –najpierw do Niemiec na promie, a następnie – już o własnych siłach - do grodu nad Motławą

Nagroda premiera za doktorat na PG

Dr inż. Marek Szafrański z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG odebrał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską.

"Na przykład. Nowy dom polski" - wystawa w Muzeum Miasta Gdyni

Wystawa „Na przykład. Nowy dom polski" to prezentacja wyjątkowych współczesnych polskich domów jednorodzinnych. Powstała, aby zaprezentować dobre wzorce szerokiej publiczności w Polsce i jako wizytówka polskiej architektury za granicą. Wernisaż trwającej do 28 lutego 2016 roku wystawy odbędzie się w piątek 6 listopada 2015 roku, o godz. 18.00.

Gdańszczanie chcą odwołania Prezydenta Adamowicza?

Od czasu gdy gdański poseł i lider PiS Andrzej Jaworski rzucił hasło o tym ,że Adamowicz musi odejść postanowiliśmy sprawdzić jakie jest zdanie mieszkańców.Do dnia dzisiejszego ponad 58% internautów opowiedziało się za zmianą na stołku prezydenta. Od 28 października każdy może nadal oddać swój głos TUTAJ

Kampania wyborcza jest solą demokracji i niezbędnym jej elementem - wywiad z posłem Marcinem Horałą

Wielu ludziom wydaje się , że kampania wyborcza jest czymś niestosownym. Oliwy do ognia np. w Gdyni dolał prezydent Szczurek zakazując umieszczania materiałów na obiektach pasa drogowego - rozmawiał Andrzej Ficek

Rumski PiS podsumował kampanię wyborczą!

4 listopada w Ośrodku Harcerskim przy ul. Włókienniczej spotkali się działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości. Przewodnicząca tej partii w Rumi Łucja Słowikowska podziękowała wszystkim za udział i zaangażowanie w wybory parlamentarne.

30 tysięcy osób już zagłosowało na Gdyński Budżet Obywatelski. A Ty?

Do środy 4 listopada trwa głosowanie w drugiej edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak do tej pory zgłoszone projekty poparło już ponad 30 tysięcy osób, czyli 12 % uprawnionych. W kampanię reklamującą głosowanie włączyli się nie tylko autorzy projektów, ale i przedstawiciele miasta

Nie ogrodnik, a ogrodniczka! W Gdańsku

Jest, pierwszy w historii ogrodnik miejski w Gdańsku (ogrodniczka w zasadzie, bo to kobieta). W grudniu w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku pracę zacznie trzydziestopięcioletnia Joanna Paniec z Gdańska.

Opracuj znak graficzny na jubileusz 90-lecia Gdyni

Tym razem Gdynia przygotowała konkurs dla wszystkich tych, których talent i wyobraźnia nie znają granic. Przed uczestnikami nie lada wyzwanie. Zadaniem jest zaprojektowanie znaku słowno-graficznego promującego Gdynię podczas jubileuszu 90-lecia Miasta. Propozycje można składać do 5 listopada w Kancelarii Ogólnej Urzędu Miasta lub drogą elektroniczną.

Szpital w Kościerzynie – protest

W środę po południu pracownicy Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie zadecydują o formie protestu w związku z brakiem realizacji przez zarząd szpitala spółki prawa handlowego na postulaty zgłaszane przez organizacje związkowe. Jak będzie przebiegał protest – dowiemy się wkrótce. Związkowcy nie zdradzają na razie szczegółów. Na pewno nie ucierpią pacjenci.

PG dołączyła do prestiżowego grona uczelni CESAER

Politechnika Gdańska została przyjęta do grona członków CESAER – europejskiej organizacji zrzeszającej najlepsze wyższe szkoły techniczne (Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research). Politechnika Gdańska jest trzecią uczelnią w Polsce, która dołączyła do CESAER.

Jedna z największych grup przemysłowych na świecie inwestuje w Gdyni

China International Marine Containers (Group) Co., Ltd. (CIMC) to pochodząca z Chin globalna spółka zatrudniająca ponad 60 000 pracowników i posiadająca ponad 300 firm członkowskich między innymi w Azji, Ameryce Północnej, Europie, Australii. Zasięg CIMC obejmuje ponad 100 państw. Teraz firma rozszerza swoją działalność i otwiera fabrykę naczep samochodowych w Gdyni.

Gdynia pioniersko walczy z cyberprzemocą

Czas na kolejny krok w zwalczaniu wirtualnej przemocy. Po zorganizowanym w połowie października „Tygodniu Walki z Cyberprzemocą", w środę 28 października gdyńscy radni, jako pierwsi w Polsce, przyjęli "Gminny Program Przeciwdziałania Cyberprzemocy na lata 2015-2018". Skierowany on jest nie tylko do młodzieży i nauczycieli, ale przede wszystkim do rodziców.

Nie będzie schroniska dla uchodźców w Nowym Porcie-oświadczenie

W trybie pilnym (pismem skierowanym do starostów i prezydentów miast) Miasto zobowiązane zostało przez służby wojewody do weryfikacji obiektów będących własnością gminy, pod kątem ich potencjalnego przeznaczenia (wyłącznie na wypadek sytuacji kryzysowej) na zakwaterowanie cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową w Polsce. Pismo Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w tej sprawie wpłynęło do nas 21.09 ze wskazanym terminem udzielania odpowiedzi do 23.09.

Czy chcesz odwołania Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza?

Lider Prawa I Sprawiedliwości w Gdańsku poseł Andrzej Jaworski zaraz po wyborach parlamentarnych zaproponował mieszkańcom Gdańska wymianę zarówno Rady Miasta jak i urzędującego prezydenta Pawła Adamowicza. A TY co o tym sądzisz? Tu możesz oddać swój GŁOS

Tu PO mogła by rządzić samodzielnie!

To chyba najmniejsze więzienie w Polsce. Chodzi o Oddział Tymczasowego Zakwaterowania Skazanych w Zwartowie gm. Choczewo. PO otrzymała aż 40% głosów, PiS Korwin i Kukiz po 12%, Lewica i Stonoga po 8% PSL i Razem po 4% a Petru ZERO!

Nawet 19 tys. zł dotacji na firmę Zgłoś się do PUP!

Własna firma to jedno z największych marzeń wielu gdańszczan. Brak niezbędnych środków na start często jednak powoduje, że fantastyczne pomysły na biznes nie opuszczają szuflady biurka. Ale to może się to zmienić! Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku właśnie uruchamia nabór osób, które jeszcze w tym roku chciałyby urzeczywistnić swoje marzenia. Okazja jest doskonała. Wielkość środków przyznawanych w ramach dotacji oraz warunki ich uzyskania już dawno nie były tak atrakcyjne

Straż Miejska w Gdyni zwiększa liczbę patroli leśnych

Porządku w gdyńskich lasach pilnuje zwiększona liczba patroli Straży Miejskiej. Jest to efekt rosnącej liczby zgłoszeń od mieszkańców, które dotyczą takich zdarzeń jak niszczenie leśnej ściółki przez samochody, quady czy motocykle, wyprowadzanie psa bez smyczy, czy też zaśmiecanie.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 w Gdyni oraz okręgu gdyńsko-słupskim

W niedzielę 25 października odbyły się wybory do Sejmu i Senatu RP. Liczba uprawnionych do głosowania w Gdyni to 191 818 osób. Frekwencja wyniosła 62,27%.

W Wejherowie o atomie - konferencja PGE

27 października w wejherowskiej filharmonii odbyła się konferencja na tema bezpieczeństwa energetyki jądrowej w Polsce. Przybył na nią min. Prezes Zarządu PGE Jacek Cichosz, Jacques Foos, niezależny ekspert naukowy, Mika Tanhuanpaa kierownik wizyt w Olkiluoto, wójtowie gmin znajdujących się w oddziaływaniu przyszłej elektrowni, kierownicy nadleśnictw, straży pożarnych i innych instytucji lokalnych.

Nowy obelisk w Lasach Piaśnickich

Jest to obelisk poświęcony Leonowi Najman Mirzy Kryczyńskiemu (1887- 1919) polskiemu Tatarowi, pisarzowi, prawnikowi, działaczowi niepodległościowemu narodów muzułmańskich Rosji. Autorem napisu na obelisku jest Selim Chazbijewicz, natomiast monument postawiło Narodowe Centrum Kultury Tatarów Polskich mieszczące się w Gdańsku.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Franciszki Cegielskiej

22 października 2015 r. w 15 rocznicę śmierci Franciszki Cegielskiej w Urzędzie Miasta Gdyni została odsłonięta tablica poświęcona pamięci długoletniej Prezydent Gdyni. W uroczystości brali udział obecni włodarze miasta oraz mieszkańcy i dawni współpracownicy.

Intel rozrasta się w Gdańsku

Gdańska filia Intela wkrótce stanie się drugim pod względem wielkości centrum badawczo-rozwojowym tej firmy w Europie. Intel przejął budynki IGK4 i IGK5 w kompleksie ALLCON@park przy ul. Słowackiego, oferujące łącznie 5 tys. m2 powierzchni. Wkrótce znajdzie tu pracę nawet 420 osób.

Kim pan jest panie Borusewicz?

9 października nasza redakcja opublikowała wywiad z Piotrem Walentynowiczem, wnukiem legendarnej działaczki Solidarności. Jedno z pytań było związane z listem jaki Anna Walentynowicz skierowała przed laty do Bogdana Borusewicza a dotyczyło różnych wątpliwości z okresu działalności opozycyjnej. Do dzisiaj obecny marszałek Senatu nie udzielił odpowiedzi na te bulwersujące pytania. Dlaczego?

Z domu rodzinnego wyniosłam patriotyzm i chrześcijańskie podejście do życia-wywiad z Anną Dutkowską

Kolejność Bóg, honor i Ojczyzna nie jest dla mnie przypadkowa. Nie da się zbudować silnego państwa nie opierając go na tradycji i Dekalogu - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu gdańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

4 czerwca 1989 roku w wyborach Polacy odrzucili ustalenia okrągłego stołu-wywiad z Grzegorzem Strzelczykiem

Dzisiaj musimy naprawić szkody wyrządzone przez rządy PO-PSL w ciągu ostatnich 8 lat a jest to niemal okres 1/3 transformacji i niewątpliwie nie jest to „złoty okres” w rozwoju Polski jakby chciał były Prezydent Komorowski - z kandydatem do Sejmu z ramienia PiS rozmawiał Andrzej Ficek

Słowa Bóg, Honor, Ojczyzna są mi szczególnie drogie- wywiad z prof. Grzegorzem Raczakiem

Ważne jest dla mnie szczególnie drastyczne obniżenie cen podstawowych leków dla ludzi starszych, przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach czy ograniczenie biurokracji w codziennej pracy personelu medycznego, zarówno lekarzy jak i pielęgniarek - z kandydatem do Sejmu z listy PiS w okręgu gdańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

Stawiam na rozwój – wywiad z Eweliną Pałubicką

Pomorzu pomoże innowacyjność, a przez to konkurencyjność, realizowana przez podejmowanie działań integrujących środowisko i podmioty gospodarki opartej na wiedzy - z kandydatką do Sejmu z ramienia PiS w okręgu gdańskim – rozmawiał Andrzej Ficek

Dwa nowe auta gdyńskiej Policji

Policjanci z Chyloni i Witomina otrzymali nowe pojazdy. Fabrycznie nowe Ople Corsa posłużą do pracy funkcjonariuszy w dzielnicach, które należą do jednych z bardziej rozległych. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta Gdyni, które wyniosło 43 tysiące złotych. Drugie tyle wyłożyła Komenda Główna Policji w Gdańsku.

Przedwyborczy mityng PiS w Wejherowie

20 października w centrum miasta na Placu Jakuba Wejhera działacze i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości zachęcali mieszkańców miasta do poparcia programu partii i kandydatów. Osobiście swoje ulotki wyborcze i foldery rozdawał kandydat na posła Wojciech Rybakowski i na senatora Robert Kujawski. Przechodnie reagowali bardzo przychylnie i jak się dowiadywali ,że chodzi o PiS to chętnie podejmowali polemikę i brali materiały wyborcze./Galeria zdjęć/

W porównaniu np. z Gdańskiem Gdynia wydaje się być dyskryminowana-wywiad z Marcinem Horałą

W wielu sprawach ważnych dla Gdyni decyzje podejmowane są centralnie. Obserwując to z bliska jako gdyński samorządowiec nabrałem przekonania, że nie jest w tym obszarze najlepiej- z kandydatem do Sejmu z listy PiS w okręgu gdyńsko-słupskim -rozmawiał Andrzej Ficek

Praca a nie obietnice - mówi Wojtek Rybakowski

Jest to hasło Prawa i Sprawiedliwości pod którym się w pełni podpisuję i które chciałbym realizować- z kandydatem do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim rozmawiał Andrzej Ficek  

Chciałabym móc bronić naszej ziemi, za którą przelewali krew nasi przodkowie. To mój obowiązek.-wywiad z Natalią Nitek

Poczułam, że jestem częścią pokolenia, które ma obowiązki do wykonania, a Ojczyzna stawia nas przed wielkim wyzwaniem, że historia zatacza koło i trzeba dać świadectwo - z kandydatką do Sejmu z listy PiS w okręgu gdańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

Grass już na swojej ławeczce

Punktualnie w południe 16 października, w 88. rocznicę urodzin Güntera Grassa, odsłonięto pomnik słynnego pisarza na ławeczce na Placu Wybickiego we Wrzeszczu. Grass dosiadł się do swojego najpopularniejszego powieściowego bohatera - Oskarka. Tym samym pomnik zaprojektowany piętnaście lat temu przez Sławoja Ostrowskiego uzyskał pełną formę.

"DAMY RADĘ - już blisko do dobrej zmiany" - Jarosław Sellin w Sopocie

W sobotę 17 października w jednym z sopockich pubów lider PiS w okręgu gdańskim poseł Jarosław Sellin spotkał się z mieszkańcami miasta i sympatykami tej partii. Poruszono wiele bieżących tematów a także tych dotyczących przyszłości Polski.

Podsumowanie sezonu na kąpieliskach w Gdyni

35 ratowników, blisko 3 miesiące pracy i 126 interwencji - tak w skrócie wyglądało lato na kąpieliskach morskich w Gdyni. Z końcem września zakończyły się patrole ratowników wodnych Gdyńskiego Centrum Sportu. Rok 2015 był kolejnym bezpiecznym sezonem - na strzeżonych plażach w Gdyni nikt nie utonął od ponad 17 lat.

Grass gotów na urodziny!

Czysty garnitur, świeża fryzura, wypolerowane buty, odkurzona ławeczka. Gunter Grass jest gotów na dzisiejsze urodziny. Dziś (piątek, 16.10) o 12.00 (na zakończenie tegorocznego Festiwalu Grassomania) odsłonięcie figury pisarza siedzącej na ławeczce na wrzeszczańskim Placu Wybickiego.

Z pochodzenia jestem Kaszubą - wywiad z Edmundem Głombiewskim

Zostałem wychowany w kulcie dla tradycyjnych wartości. Kolejność : „Bóg, Honor, Ojczyzna” nie jest dla mnie przypadkowa. - z kandydatem do Sejmu z listy PiS w okręgu gdyńsko-słupskim rozmawiał Andrzej Ficek

70–lecie Pomorskiej Adwokatury w Gdańsku

W ramach jubileuszu Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku Biblioteka Prawna Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowała wystawę – „70–lecie Pomorskiej Adwokatury w Gdańsku”. Wystawa będzie eksponowana w Bibliotece Prawnej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego od 12 października 2015 roku do 4 stycznia 2016 roku. Zamierzeniem przedsięwzięcia jest uhonorowanie jubileuszu Pomorskiej Izby Adwokackiej w gdańskim prawniczym środowisku akademickim oraz zainteresowanie studentów tradycjami i dokonaniami pomorskiej palestry.

Zagłosuj na najlepszą imprezę triathlonową w Polsce

Pierwsze w historii Polski zawody serii IRONMAN zostały nominowane do plebiscytu na „Najlepszą imprezę triathlonową 2015" w naszym kraju. Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia wskazał portal AkademiaTriathlonu.pl. Zwycięzców poznamy podczas ENEA Gali Polskiego Triathlonu, która odbędzie się 14 listopada w Warszawie. Wyboru, w łącznie trzech kategoriach, dokonają eksperci a także internauci. Głosowanie trwa do końca października.

Efekt skali a bezpieczne konstrukcje. Unikatowe badania dr inż. Eweliny Korol nagrodzone stypendium MNiSW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznała stypendia młodym wybitnym naukowcom, prowadzącym wysokiej jakości badania i cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym. Dr inż. Ewelina Korol z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska znalazła się w gronie stypendystów. Laureatka przez trzy lata będzie otrzymywała 5390 zł miesięcznie.

Siódma odsłona Grassomanii

Festiwal Grassomania już po raz siódmy prezentuje sztukę współczesną w rozmaitych przestrzeniach miasta. Każdorazowo punktem wyjścia dla organizatorów Grassomanii jest twórczość Güntera Grassa. W tym roku motywem przewodnim jest film i obchody 10-lecia adaptacji „Wróżb kumaka” do kin. Dzięki uprzejmości Domu Harcerza na potrzeby "filmowej" edycji Grassomanii uruchamiamy ponownie najstarsze kino studyjne w Gdańsku - Watra!

4,6 mln zł na 179 projektów w Gdyńskim Budżecie Obywatelskim

179 projektów zostało przyjętych do głosowania w II edycji Gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego. To 81% wszystkich wniosków, których mieszkańcy Gdyni złożyli łącznie 222. W porównaniu do zeszłego roku projekty były bardziej kompleksowe. Wyboru gdynianie dokonają w dniach 25 października - 4 listopada.

Nowe Studia Podyplomowe na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego

W październiku 2015 roku Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego uruchamia nowe Studia Podyplomowe Ryzyko w finansach i ubezpieczeniach – z programowaniem i analizą danych

Najbardziej Rowerowe Miasto? Gdańsk!

451 tys. 533 kilometrów wykręconych przez gdańskich rowerzystów - na wynik ten z uznaniem patrzyli uczestnicy Europejskiej Rowerowej Rywalizacji Miast (ECC) podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się 8 października w Lubljanie. Gdańsk w tej rywalizacji wygrał bezapelacyjnie, we wszystkich kategoriach i bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy poprzednich edycji

Interizon Pomorski Klaster ICT z PG uzyskał status Krajowego Klastra Kluczowego

Statusem Krajowego Klastra Kluczowego może poszczycić się Interizon Pomorski Klaster ICT. Administrowany przez pracowników Politechniki Gdańskiej klaster znalazł się w gronie siedmiu wyróżnionych w konkursie o status Krajowego Klastra Kluczowego organizowanym przez Ministerstwo Gospodarki.

Prawo i Sprawiedliwość domaga się ochrony trójmiejskich lasów!

7 października w Gdańsku Oliwie odbyła się plenerowa konferencja prasowa posła PiS Andrzeja Jaworskiego i radnego miasta Gdyni i zarazem kandydata do Sejmu w okręgu gdyńsko-słupskim Marcina Horały. Panowie wystąpili w obronie lasów okalających Trójmiasto które są zdaniem mieszkańców nadmiernie eksploatowane./Zobacz film z konferencji prasowej/

Afera w Gdyni - oświadczenie Sekretarza Miasta

Potwierdzamy, że do sądu wpłynął już akt oskarżenia związany ze sprawą nadużyć popełnionych przez byłego szefa Strefy Płatnego Parkowania w Gdyni

"Szansa dla Polski, Szansa dla Gdyni" spotkanie z kandydatami PiS

Ponad sto osób przyszło do auli znajdującej się w budynku Cechu Rzemiosła w centrum Gdyni aby wysłuchać kandydujących do Sejmu Marcina Horały i do Senatu Jerzego Miotke. Obaj kandydaci przedstawili swoją koncepcję rozwoju Pomorza jak i Polski.

Studentka roku Politechniki Gdańskiej

Nagrodę Santander Universidades dla najlepszego studenta Politechniki Gdańskiej odebrała Agnieszka Kalinowska. Specjalną nagrodę dla studentki ufundował także Politechniczny Klub Biznesu PKB +. Obaj fundatorzy przyznali nagrody pieniężne o wartości 5 tys. zł. Wręczenie wyróżnień odbyło się podczas centralnej inauguracji roku akademickiego 2015/2016.

35 lat Solidarności - uroczystości w Wejherowie

Prezydent Andrzej Duda przesłał list uczestnikom uroczystości które odbyły się w w Wejherowskiej Filharmonii 3 października. Obchody dotyczyły 35 rocznicy strajków w 1980 r i powstania NSZZ Solidarność. /Zobacz galerię i film/

Obchody 35 rocznicy strajków z 1980 r i powstania Solidarności

3 października w Wejherowie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą Solidarności która wmurowana jest na Placu Jana Pawła II. W uroczystościach udział wzięła min. eurodeputowana Anna Fotyga, posłanka Jolanta Szczypińska i szef PiS na pomorzu Janusz Śniadek / Galeria zdjęć i film/

Inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim

W najnowocześniejszym w Polsce, nowym budynku Neofilologii, w którym będą się kształcić studenci Uniwersytet Gdańskiego w zakresie języków obcych, odbyła się inauguracja roku akademickiego 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim. Wykład inauguracyjny pt. „Pochwała pamięci”, nagrodzony brawami na stojąco, wygłosił prof. Jerzy Limon z Wydziału Filologicznego UG

Będzie strajk w szpitalu w Kościerzynie?

Prawie 90 proc. zatrudnionych w Szpitalu Specjalistycznym, którzy wzięli udział w referendum pracowniczym, opowiedziało się za przeprowadzeniem akcji protestacyjno-strajkowej. Jaką formę przyjmie protest? – To zależy od odpowiedzi na nasze postulaty, jaką otrzymamy od dyrekcji szpitala i Zarządu Województwa Pomorskiego – mówią związkowcy, zapewniając jednocześnie, że bez względu na charakter protestu nie ucierpią pacjenci.

Solidarnie w obronie działaczy z DCT Gdańsk

28 września prawie kilometrowy korek samochodów czekał na wjazd do DCT Gdańsk, co spowodował protest związkowców. Trwająca przez godzinę akcja protestacyjna polegała na zajęciu przejścia dla pieszych.

Jak wypoczynek jesienią i zimą to tylko w Gdyni i Północnych Kaszubach

Bogactwo atrakcji dla mieszkańców i turystów, nie tylko latem ale także od jesieni do wiosny, oferują Gdynia i Północne Kaszuby. W środę 30 września w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie odbyła się druga w tym roku konferencja prasowa Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA.

Pilne potrzeby gdyńskiego portu

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, która odbyła się na Ostrodze Pilotowej przy wejściu do portu, kandydat do Sejmu Marcin Horała, wraz z kandydatem do Senatu Jerzym Miotke zaprezentowali potrzeby gdyńskiego portu.

Cześć i chwała bohaterom. Gala finałowa Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci

„Wolność i niezawisłość. Ostatnia nadzieja" w reżyserii Sławomira Górskiego otrzymał Złoty Opornik - nagrodę za najlepszy film zgłoszony do konkursu głównego VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. W trakcie gali, która odbyła się Gdyńskim Centrum Filmowym, doceniono nie tylko twórców filmowych i radiowców. Uhonorowano bohaterów walczących o niepodległość Polski po wojnie i tym, którzy ich chronili.
stat4u