SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

NA GDYŃSKIM BUDYNKU YMCA ZAWIŚNIE NIEBIESKA TARCZA

W czwartek, 27 sierpnia na budynku siedziby gdyńskiego ogniska Związku Młodzieży Chrześcijańskiej „Polska YMCA" u zbiegu ul. Żeromskiego i Derdowskiego zawiśnie tzw. niebieska tarcza, czyli znak zabytku

Ruszyła budowa Centrum Sportu GOKF

Ruszyła Budowa Centrum Sportu Młodzieżowego GOKF w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 244. Dziś wykonawca robót - firma GRETASPORT - wszedł na plac budowy.

Co słychać w Budżecie Obywatelskim w Gdyni?

Potrzeby zidentyfikowane, pomysły opracowane, wnioski złożone - mieszkańcy Gdyni „odrobili" już dużą część zadań związanych ze zgłaszaniem swoich potrzeb i projektów do Budżetu Obywatelskiego. Ale jakie są dalsze losy zakwalifikowanych projektów?

W Gdyni trwają Mistrzostwa Europy Masters kl. Laser

W sobotę 22 sierpnia na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęły się żeglarskie Mistrzostwa Europy Masters olimpijskiej klasy Laser. W imprezie, która potrwa do 28 sierpnia, udział weźmie około 180 zawodników i zawodniczek, startujących odpowiednio w kat. Laser Standard i Laser Radial.

Gdańszczanie oddają hołd Annie Walentynowicz

W dniu 15 sierpnia w Gdańsku Wrzeszczu przy ul. Grunwaldzkiej odsłonięto pomnik śp. Anny Walentynowicz. Legendarna, niezwykle odważna i niezłomna pracownica Stoczni im. Lenina (obecnie Stocznia Gdańska) dzięki której wybuchł Sierpień 1980 a która zginęła w nie wyjaśnionej do dzisiaj katastrofie w rosyjskim Smoleńsku doczekała się też wystawy kartograficznej. Kilkanaście tablic ze zdjęciami Anny Walentynowicz i niektórymi dokumentami obrazującymi jej życie i walkę o Wolną Polskę można obejrzeć w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika. /Zobacz galerię zdjęć/

JEST ZWYCIĘZCA BCT GDYNIA MARATHON 2015!

22 sierpnia 2015, na ekstremalnym dystansie 20,5 km z Helu do Gdyni popłynęło 14 pływaków z Polski, Rosji, USA, Argentyny, Niemiec i Portugalii. Temperatura wody na trasie maratonu wahała się pomiędzy 16,5 a 18,6 st. C./Galeria zdjęć/

Zrekonstruowany kanon polskiego kina w Gdyni!

40. Festiwal Filmowy w Gdyni wspólnie z Cyfrowym Repozytorium Filmowym zapraszają na szereg wydarzeń związanych z odnowionymi polskimi filmami fabularnymi. Jak mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk: Robimy wszystko, by klasyka kina polskiego ożywała w Gdyni na wiele sposobów.

Komu przeszkadzają kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców

Przedstawiciele Fundacji im. Roberta Peplińskiego uhonorowali panią Alę, zasłużoną kioskarkę ze sklepiku z pamiątkami pod Stocznią Gdańską, układając pod pomnikiem Poległych Stoczniowców krzyż z kwiatów. Niestety, kilka dni później kwiaty zniknęły. Zieleń Miejska tłumaczy, że pomnik jest dziedzictwem narodowym i nie można bez zgody konserwatora zabytków podejmować takich działań. - To kpina - podkreśla "Solidarność".

Chórzyści „Zawiszy Czarnego" płyną podbić Szkocję i Holandię

Śpiewacy a zarazem żeglarze - członkowie Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny" już dziś, w środę 19 sierpnia, wyruszają w podróż do szkockiego Edynburga. Przed nimi nie lada wyzwania: występ w Thomas Morton Hall w ramach Festiwalu Sztuki w Edynburgu a następnie udział w festiwalu „Bie Daip" w holenderskim Appingedam.

Pokaz specjalny filmu "Wszystko co najważniejsze" na 40. FFG!

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanej cyfrowo wersji filmu "Wszystko co najważniejsze" Roberta Glińskiego, laureata Złotych Lwów z 1992 roku. Specjalny pokaz filmu, połączony ze spotkaniem z twórcami, odbędzie się w czwartek 17 września 2015 roku o godz. 16.00 w gdyńskim Multikinie.

Literacka wędrówka po Żabiance z Tadeuszem Dąbrowskim

Port Literacki w Gdańsku to nie tylko wydarzenia dziejące się w miasteczku festiwalowym na Długim Targu. Tadeusz Dąbrowski, poeta i dyrektor artystyczny Festiwalu Europejski Poeta Wolności, zabierze czytelników i czytelniczki na literacki spacer po Żabiance szlakiem swojej poezji. Spacer odbędzie się 20 sierpnia o godz. 18.00. Start: wejście SKM Żabianka od strony osiedla (morza).

Ostatni zmodernizowany tramwaj N8C z Kassel jest już w Gdańsku

W weekend do Gdańska przyjechał ostatni zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C z Kassel. Rozładunek odbył się na torowisku na ul. Nowe Ogrody. Tym samy w Gdańsku jest już 16 wagonów, jakie ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika.

W Gdyni śmieci produkują ludzie, a nie metry!

17 sierpnia podczas konferencji prasowej przed wejściem do Urzędu Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości przedstawili projekt uchwały o zmianie sposobu pobierania opłaty śmieciowej. Według projektu, zaprezentowanego przez przewodniczącego klubu Marcina Horałę, wraz z radnymi Hanną Mazur i Janem Kłoskiem, podstawą naliczania opłaty powinna być liczba mieszkańców, a nie metry kwadratowe mieszkania

Jabadabadooo! Flinstonowie wygrywają Konkurs Lotów Red Bull

Gdyński zespół Flinstonowie i Pterodaktyl wygrał 5. Konkurs Lotów Red Bull. Załoga nie dość że oddała najdłuższy skok, to jeszcze dostała najlepsze noty od jurorów za kreację i show na rampie. Pojazd przeleciał 10,80 m, a ekipa zademonstrowała błyskotliwe show z pterodaktylem w roli głównej. Występy czterdziestu finałowych zespołów oceniało wyjątkowe jury, w którym zasiedli m.in.: Felix Baumgartner, Adam Małysz, Jarosław Hampel, Łukasz Czepiela, Michał Kościuszko, Jakub Przygoński, Tomasz Kuchar, Paulina Przybysz, Ania Bosak, Alan Andersz oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Rywalizację pasjonatów awiacji obserwowała łącznie 100 000 tys. widzów.

5. Konkurs Lotów Red Bull w Gdyni

16 sierpnia przy Skwerze Kościuszki 40 najlepszych zespołów z całej Polski walczyło o wygraną podczas 5. Konkursu Lotów Red Bull. W oryginalnych machinach latających startowały odważne załogi które chciały wykazać się nie tylko najdłuższym lotem ale też i oryginalnością i artyzmem. /Zobacz galerię zdjęć/

Gdynianie chcą więcej kursów PKM

Podczas happeningu który się odbył 14 sierpnia , działacze Forum Młodych PiS wraz z radnym Marcinem Horałą zbierali podpisy gdynian pod apelem o więcej kursów PKM.

15 sierpnia w Gdańsku odsłonięto pomnik śp. Anny Walentynowicz

W uroczystości wzięło udział blisko tysiąc osób a odsłonięcia pomnika dokonali syn Anny Walentynowicz, Janusz oraz jej wnuk Piotr./Galeria zdjęć/

Piknik militarny w Gdyni

Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego w sobotę udostępniono do zwiedzania dwa okręty bojowe, które zacumowały przy nabrzeżu Prezydenta. Usytuowany tuż obok okręt-muzeum ORP Błyskawica, także został bezpłatnie udostępniony do zwiedzania./Galeria zdjęć/

Święto Wojska Polskiego - Obchody w Gdyni

15 sierpnia swoje święto obchodzi Wojsko Polskie. W Gdyni, mieście nierozerwalnie związanym z morzem, uroczystości zostały zdominowane przez Marynarkę Wojenną a na okrętach podniesiona została wielka gala banderowa. Część oficjalna rozpoczęła się o godz. 12.00 przy Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki gdzie złożono wiązanki kwiatów. /Galeria zdjęć/

Urodziny historycznej Sali BHP

Z łabędziem, łodzią podwodną, bungee, w także z panoramą Gdańska i z ciężką pracą. Tak stoczniowe żurawie kojarzą się dzieciom biorącym udział w świętowaniu na Sali BHP. Dzisiaj urodziny historycznej Sali BHP czyli dzień upamiętniający 35. rocznicę rozpoczęcia strajku w Stoczni Gdańskiej.

Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Anny Walentynowicz

W najbliższą sobotę, 15 sierpnia br. o godz. 16.30 w Gdańsku Wrzeszczu będzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia pomnika śp. Anny Walentynowicz. Pomnik stanął u zbiegu Al. Grunwaldzkiej i ul Waryńskiego, nieopodal kamienicy, w której mieszkała Anna Walentynowicz. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie „Godność”, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Urząd Miasta Gdańska.

Filmy z Gdyni - kinowe oblicze miasta!

W ramach sekcji Filmy z Gdyni, zaprezentowane zostaną cztery filmy: dokument "O kinie: Bokiniec" Andrzeja Mańkowskiego, krótkometrażowa fabuła "Fast Food" i dokument "Niedziela" Eryka Lenartowicza, a także wideoklip "Eleonora" Jerzego Radosa. Projekcji wideoklipu towarzyszyć będzie koncert zespołu Ajagore.

Nowe realizacje Gdańskiej Szkoły Muralu na Zaspie i w „Porcie Wrzeszcz”

Adepci Gdańskiej Szkoły Muralu mają pracowite wakacje. Zrealizowali trzecią pracę w Porcie Wrzeszcz i cztery wiatrołapy na Zaspie. Jeszcze w sierpniu pojadą na plener do Mokrej Wsi, gdzie stworzą mural inspirowany twórczością Władysława Podkowińskiego, a we wrześniu namalują kolejną realizację w Mołdawii.

Dzik jest dziki, dzik bywa w Gdyni

Piękne gdyńskie lasy, bogata zieleń a przede wszystkim mnóstwo łatwo dostępnego pożywienia, sprowadza do miasta dziki. Chociaż dla wielu stanowią one rodzaj atrakcji, to jednak warto pamiętać, że są to zwierzęta, których naturalnym środowiskiem powinny pozostać lasy.

W sobotę odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz

W sobotę 15 sierpnia o godz. 16:30 przy Skwerze im. Anny Walentynowicz (u zbiegu al. Grunwaldzkiej i ul. Waryńskiego we Gdańsku Wrzeszczu) odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika Anny Walentynowicz (1929-2010), który powstał ze składek społecznych.

Gdańsk portem dla literatury

Między 18 a 20 sierpnia do Gdańska zawinie festiwal Port Literacki. Przed siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej, przy ul. Długi Targ 39/40, stanie miasteczko literackie, w którym odbędą się spotkania z poetami, konkurs jednego wiersza, widowiska teatralne dla dzieci, projekcje filmów i koncert grupy Trupa Trupa. Gośćmi Portu Literackiego będą m.in.: nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności Vianni Bianconi, Justyna Bargielska, Łukasz Jarosz, Tadeusz Dąbrowski czy Grzegorz Kwiatkowski.

Kontrole przewozów okazjonalnych w Gdańsku

Wszczęte postępowania administracyjne na łączną kwotę 48 tys. zł – to efekt przeprowadzonych w lipcu i sierpniu kontroli przewozów okazjonalnych w Gdańsku. Łącznie skontrolowane zostały 23 pojazdy. Kontrole przeprowadzają wspólnie Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Miejska oraz Inspekcji Handlowa.

W toni tony „sieci-widm” w Gdyni

Na dnie i w toni Bałtyku obecna jest nie tylko flora i fauna, ale również tony zalegających rybackich sieci, które są zagrożeniem dla morskiego ekosystemu. Według szwedzkich naukowców sieci zgubione lub porzucone przez rybaków, nadal łowią, a ich zdolność połowowa waha się od 6% do 20%. Dzięki wystawie w Akwarium Gdyńskim dowiemy się, które gatunki zwierząt mogą się w takie sieci zaplątać i jak wielki problem stanowią tak zwane „sieci-widma”.

Gdynia dzieciom na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni!

Gdynia dzieciom to jedna z najważniejszych sekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni. Organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i przygotowana merytorycznie przez SFP, należy do najbardziej frekwencyjnych wydarzeń festiwalowych. W 2014 roku wzięło w niej udział 10 000 młodych widzów.

Piotruś Pan i jego ferajna poszukiwani w Gdyni

Twórcy musicalu Piotruś Pan, którego prapremierę zaplanowano w kwietniu 2016 roku na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, poszukują młodych talentów. W niedzielę 30 sierpnia oraz dzień później w poniedziałek zorganizowane zostaną przesłuchania dla wokalnie i aktorsko uzdolnionych dzieci.

Wielki sukces świeżo upieczonego magistra PG

Wyniki badań Łukasza Nierzwickiego, magistranta z Wydziału Chemicznego, opublikował prestiżowy amerykański Journal of Physical Chemistry Letters. Młody badacz zajął się charakterystyką oddziaływania pomiędzy cholesterolem a białkiem prekursorowym amyloidu. W skrócie mówiąc – wynik jego badań mogą doprowadzić nie tylko do zrozumienia mechanizmu rozwoju choroby Alzheimera, ale także do stworzenia leku na tę chorobę.

Radni PiS-u popierają protest mieszkańców Gdyni

Chwarzno – to część dzielnicy i gdyńskie osiedle położone w pobliżu lasów i pól uprawnych. Klimat prawie jak na wsi. Dlatego wielu obecnych mieszkańców którzy się tu osiedlili szukało właśnie spokoju, ciszy i kontaktu z naturą. Małe gustowne osiedle położone przy ul. Chwarznieńskiej 178A miało też takie walory. Do czasu!

Prace projektowe nad koncepcją odnowy pasa wydmowego w Gdańsku

Biuro Projektów Środowiskowych rozpoczyna prace projektowe dotyczące „Koncepcji odnowy pasa wydm w Gdańsku na odcinku od Nowego Portu do granicy z Sopotem”. Wystartował też konkurs na logo projektu z nagrodą 500 złotych

Gdynia mówi # TakDlaRio

Czwórka wybitnych sportowców postanowiła zawalczyć o obecność niepełnosprawnych atletów w ogólnopolskiej telewizji, podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Akcję #TakDlaRio poparli również: Anita Włodarczyk, Rafał Sonik, Justyna Kowalczyk, Zbigniew Bródka, Piotr Żyła, a także organizatorzy tegorocznego Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Ty również możesz to zrobić.

„Gdańsk Gift Shop” i meble gdańskie, czyli Ławy Mięsne po nowemu

Nowa, nietuzinkowa przestrzeń wypoczynku dla mieszkańców i turystów powstała w historycznym centrum Gdańska. Nietuzinkowa, bo pojawiły się tam obiekty, których nie spotka się obecnie w żadnym innym miejscu. Na skwerze między ulicą Mariacką, a Św. Ducha stanęły prototypy mebli gdańskich oraz „Gdańsk Gift Shop”.

O patriotyzmie w Gościcinie

3 sierpnia w sali kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie miało miejsce spotkanie zorganizowane przez miejscowe Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Nie tylko Grunwald! Pod Świecinem Krzyżacy też dostali lanie!

1 sierpnia w kaszubskim Świecinie odbył się piknik i inscenizacja znamiennej bitwy z 1462 r. kiedy Polska odzyskała Pomorze.Na piknik przybyło kilka tysięcy turystów. /Galeria zdjęć/

„Po marzenia na Hel” - Strażacy pomagają Klaudii

Czterech młodych, ambitnych, pochodzących z różnych regionów Polski o dobrym sercu studentów - strażaków zdecydowało się pomóc Klaudii - 14- latce, której problemy ze wzrokiem nie pozwalają cieszyć się życiem. Akcja „Po marzenia na Hel” ma na celu zebranie 500 tys. złotych na kosztowne operacje dziewczynki. Teraz, Arkadiusz Ignatiuk oraz Jakub Socha, pomysłodawcy akcji charytatywnej przebywają w Gdańsku, gdzie odbywają praktyki przygotowujące do odbywania służby.

Kibice Arki Gdynia oddali hołd Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia na Skwerze Kościuszki przy Pomniku Marynarza Polskiego w Gdyni o godzinie 17 -tej zebrało się kilkuset młodych ludzi. Utworzyli oni biało-czerwoną "Żywą Kotwicę" aby uczcić 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. Było uroczyście, z odpaleniem rac i okrzykami "Chwała Bohaterom" /galeria zdjęć i film/

W Wejherowie uczczono Powstanie Warszawskie

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się 1 sierpnia przed Bramą Piaśnicką w Wejherowie aby w 71 rocznicę oddać hołd Powstańcom. Organizatorem było Prawo i Sprawiedliwość Wejherowo oraz klub Gazety Polskiej./Galeria zdjęć/

PG - Nasz człowiek w Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Marek Moszyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wygrał konkurs na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej do spraw nauki.

Aktywne lato w Gdańsku - zwiedzaj dzielnice na rowerze!

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na specjalne, rowerowe spacery po dzielnicach. 2 sierpnia Alicja Łaniewska poprowadzi wycieczkę po Dolnym Mieście, 9 sierpnia przeniesiemy się do Nowego Portu, o którym opowie Katarzyna Werner, a 23 sierpnia Jarek Orłowski pokaże miłośnikom murali całą kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Spacery są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Piesze spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz szlakami kobiet odbywają się regularnie, kilka razy w tygodniu przez cały okres letni

10. Targi Wiatr i Woda - na wodzie w Gdyni

Jachty potęgą polską są i basta! I to nie przechwałki, bo nasz kraj jest w światowej czołówce, producentów jachtów żaglowych i motorowych. Według szacunków 90% jednostek, które można spotkać w europejskich marinach, takich jak: Cannes, Saint Tropez czy Antibes, pochodzi z Polski. O wyjątkowości polskich jachtów będzie się można przekonać już w najbliższy weekend w gdyńskiej marinie podczas 10. jubileuszowych Targów Wiatr i Woda. Zacumuje tutaj blisko 120 jednostek, w tym wiele premierowych.

Wielkie święto gminy Choczewo!

W piątek 24.07.2015 odbyły się "Dni Choczewa " . Zaczęły się od tradycyjnego zlotu garbusów . Kulminacja imprezy odbyła się 25.07.2015 r podczas której to zobaczyć można było na scenie "Formacja Chatelet" , lidera zespołu Czarno-Czarni oraz miejscowe talenty .

„Wakacyjne Spotkania z Nauką" w Akwarium Gdyńskim

Nie samą plażą człowiek podczas wakacji żyje. Na sezon letni Akwarium Gdyńskie mieszczące się przy al. Jana Pawła II 1, przygotowało ofertę dla tych, których chęć poznawania podwodnego świata nie kończy się na zwiedzeniu sal ekspozycji. Do końca sierpnia trwa trzecia edycja „Wakacyjnych spotkań z nauką".

TRAM TOUR w Gdańsku na półmetku

Miesiąc temu wystartowała tramwajowa linia turystyczna TRAM TOUR. Na wycieczkę po Gdańsku można się wybrać zabytkową czerwoną N-ką w każdą sobotę i niedzielę, aż do końca wakacji. W tym roku gdański Zakład Komunikacji Miejskiej oferuje nową trasę z przewodnikiem.

25 lipca ruszył Jarmark Dominikański w Gdańsku

Przy pochmurnej a chwilami deszczowej pogodzie pierwsi turyści zwiedzali stoiska jarmarku. Tradycyjnie bardzo dużym powodzeniem cieszyły się stoiska ze starociami. /Zobacz galerię zdjęć/

Dzisiaj rozpoczyna się Jarmark Dominikański w Gdańsku

To już 755 lat tradycji, ponad 8 mln turystów z Polski i całego świata, blisko 1000 stoisk handlowych, barów, słynny targ staroci ,występy artystyczne i mnóstwo innych atrakcji czeka na gości. Jarmark zaczyna się dzisiaj 25 lipca i potrwa zgodnie z tradycją 23 dni.

Port Literacki w Gdańsku!

Gdańsk jest kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Portu Literackiego – festiwalu poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie we Wrocławiu. Między 18 a 20 sierpnia festiwal zawinie do Gdańska, gdzie partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej i Festiwal Europejski Poeta Wolności. Przed siedzibą IKM, na ul. Długi Targ, stanie miasteczko literackie, w którym czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy, konkursy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

PZPN prześwietlił organizację i bezpieczeństwo meczów w Gdyni. Jest bardzo dobrze!

Arka Gdynia rozgrywająca swoje mecze na Stadionie Miejskim w Gdyni zajęła ogólnie pierwsze miejsce w raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącym „Organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN w sezonie 2014/15″. Dokument liczy aż 96 stron i szczegółowo prześwietla kluby I, II i II ligi.

Już 7 milionów Polaków wie o See Bloggers w Gdyni. A ty?

Blog jest dzisiaj jednym z najpotężniejszych narzędzi Internetu. Ich twórcy mogą zyskać zarówno tysiące czytelników i wielkie pieniądze. Blogi przekazują treści edukacyjne, związane z podróżami, modą, literaturą, rozrywką czy aktywnością fizyczną. O znaczeniu blogów, będzie się można przekonać już w najbliższy weekend podczas największego tego typu wydarzenia w Polsce - See Blogers w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Dzień Ryby w Helu – 25 lipca 2015

W imieniu współorganizatorów, Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zapraszam na Dzień Ryby w Helu, który odbędzie się 25 lipca 2015 roku w Helu.

PPNT Gdynia nominowany w plebiscycie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015"

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia znalazł się w gronie 21 projektów nominowanych do miana 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015, w kategorii „Edukacja". To ósma edycja konkursu „Polska Pięknieje", promującego najlepsze przedsięwzięcia dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów na Uniwersytet Gdański – rok akademicki 2015/2016

W czasie rekrutacji na studia na Uniwersytecie Gdańskim na rok akademicki 2015/2016 najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów (powyżej 6 osób na miejsce) to: skandynawistyka, kryminologia, psychologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi, filologia angielska, prawo oraz bezpieczeństwo narodowe

Cała Polska słucha Gdyni

Dzięki pomysłowi dwójki mieszkańców Krakowa, cała Polska może podsłuchiwać, co słychać w Gdyni. Na stronie http://www.radio-wezel.pl/ zamieszczona została ścieżka dźwiękowa szumu morza na plaży pod klifem, lasu Kępy Redłowskiej i odgłosów gdyńskiego portu. Projekt, który powstał w ramach tegorocznego Gdynia Design Days, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Odpust ku czci M.B. Szkaplerznej Pani Sianowskiej

19 lipca do kaszubskiego Sianowa przybyło tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy. Uroczystościom przewodniczył Ks. Bp dr Ryszard Kasyna a podczas sumy pontyfikalnej poświęcona została replika figury Matki Bożej Sianowskiej, dar Kaszubów polskich dla Kaszubów kanadyjskich. W uroczystościach udział wzięła min. eurodeputowana Anna Fotyga, parlamentarzyści z Pomorza; Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński , księża , pielgrzymi i mieszkańcy Sianowa oraz okolicznych gmin. /Galeria zdjęć/

Pomóżmy gdańskim dokerom! 21 lipca pikieta przed siedzibą DCT Gdańsk!

Wspomóżmy młodych dokerów z Gdańska w walce o lepsze warunki pracy! Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w DCT Gdańsk S.A. prosi o wsparcie swoim uczestnictwem pikiety pracowników 21 lipca 2015 r. Akcja ma na celu upublicznienie problemów z jakimi borykają się pracownicy firmy DCT Gdańsk S.A. Pikieta rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą firmy DCT Gdańsk S.A. (Gdańsk, ul. Kontenerowa 7).

Grand Prix dla słuchowiska „Podróż na Księżyc” z tekstem dr Moniki Milewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska w czasie XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” przyznano „Podróży na Księżyc”, w tym: za tekst dr Monice Milewskiej z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Związkowcy piszą do pani premier i prokuratora generalnego

Rozpoczęcia śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo Spółki Akcyjnej DCT Gdańsk S.A. domagają się związkowcy z Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa, w tym przedstawiciele Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. Zgłoszenie w tej sprawie zostało złożone 8 lipca w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku. Zdaniem związkowców zarządzający firmą dopuścili się złamania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w zakresie wolności związkowej i ochrony praw związkowych, a także złamania przepisów Kodeksu Pracy i Ustawy o związkach zawodowych. Pisma w tej sprawie wysłano również do premier Ewy Kopacz oraz do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Lipiec 1981 roku – I WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Od 13 do 17 lipca 1981 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się druga tura Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego (I tura odbyła się w od 2 do 5 lipca).

Nanodiamenty a utylizacja niebezpiecznych odpadów na PG

Zespół naukowy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki opracował urządzenie umożliwiające wykrywanie, oczyszczanie oraz likwidację toksycznych związków organicznych. Sprzęt, który powstał pod kierunkiem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza służy do utylizacji niebezpiecznych zanieczyszczeń chemicznych, farmakologicznych oraz przemysłowych.

Żeglarski lipiec w Gdyni

Ruszył największy cykl regat, czyli Volvo Gdynia Sailing Days 2015. A to oznacza ponad 3 tysiące żeglarzy z całego świata, którzy zmierzą się nie tylko ze sobą, ale również z trudnymi wodami Zatoki Gdańskiej. W sumie pojawi się kilkanaście różnych klas żeglarskich.

Przyjdź na Targ Węglowy i obejrzyj „Aidę” Verdiego

„Aida”, która uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego, zostanie pokazana na Targu Węglowym w sobotę, 18 lipca o godz. 20.00. Opera, która powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego od 140 lat gości w repertuarze teatrów operowych z całego świata. Gdańszczanie i turyści obejrzą ją bezpłatnie na ekranie diodowym, komentowaną na żywo przez Jerzego Snakowskiego i Katarzynę Hołysz.

Skarby kina przedwojennego ponownie w Gdyni!

Skarby kina przedwojennego po raz drugi towarzyszyć będą Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. W ramach 40. FFG zaprezentowane zostaną kolejne polskie filmy z okresu międzywojnia: "Ada to nie wypada" Konrada Toma (1936), "Ludzie Wisły" Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938), "Sportowiec mimo woli" Mieczysława Krawicza (1939). Współorganizatorem sekcji jest Filmoteka Narodowa. W zeszłym roku wprowadził ją do programu Festiwalu dyrektor artystyczny Michał Oleszczyk, chcąc zwrócić uwagę na często niedoceniany dorobek polskiego przemysłu filmowego lat 20. i 30.

Kolejna inicjatywa współpracy „Mechanika” z WHSZ w Słupsku

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku przy współpracy z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku zdobył grant na realizację projektu „Matematyczna reanimacja” w ramach II edycji programu mPotęga prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć

Dwie największe pomorskie uczelnie powołały Konsorcjum – Gdańską Chemię Akademicką

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej 9 lipca 2015 roku utworzyły konsorcjum naukowe pod nazwą Gdańska Chemia Akademicka. To pierwsze tak szerokie porozumienie między gdańskimi chemikami i największymi w regionie pomorskim uczelniami. Jak podkreślili zgodnie rektorzy oraz dziekani wydziałów chemii obu uczelni – konsorcjum otworzy nowe możliwości naukowe, dydaktyczne i instytucjonalne. Poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla Pomorza i gospodarki dziedzinach jak chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona zdrowia i środowiska człowieka czy inżynieria materiałowa. Wzmocni także pozycję, już dziś wysoko notowanych w rankingach i ministerialnych ocenach, wydziałów chemicznych obu uczelni.

Marcin Gortat Camp odbył się w Rumi

9 lipca w sali MOSiR miał miejsce trening Marcina Gortada z młodymi adeptami koszykówki. Był to pierwszy przystanek Gortad Camp,naszego jedynego reprezentanta w lidze NBA, który rozpoczyna turnee po Polsce. Zainteresowanie było ogromne co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. /GALERIA/

Festiwal NARRACJE 2015 w Gdańsku - otwarty nabór projektów

Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają artystów, dizajnerów, architektów, aktywistów i animatorów do składania propozycji projektów w ramach 7. edycji Festiwalu NARRACJE odbywającej się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Gdańsku pod hasłem Przemytnicy. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2015. Adres do przesyłania zgłoszeń: info@narracje.eu.

Powołanie Konsorcjum – Gdańskiej Chemii Akademickiej – wydziałów chemii Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej utworzą konsorcjum naukowe pod nazwą Gdańska Chemia Akademicka. To pierwsze tak szerokie porozumienie między gdańskimi chemikami i największymi w regionie pomorskim uczelniami. Konsorcjum poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla Pomorza i gospodarki dziedzinach jak chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona zdrowia i środowiska człowieka czy inżynieria materiałowa. Wzmocni także pozycję, już dziś wysoko notowanych w rankingach i ministerialnych ocenach, wydziałów chemicznych obu uczelni.

Małe zoo czeka na małych i dużych!

Najmłodszych cieszy już od ponad 20 lat. Można tu nie tylko obejrzeć z bliska zwierzaki, ale także pogłaskać je, przytulić, a nawet uczesać i nakarmić – swoje podwoje na dobre otworzyło właśnie Małe Zoo. Uruchomiona została także wypożyczalnia książek o zwierzakach z gdańskiego zoo dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

Światowy Dzień Kaszubów w Redzie

W dniu 4 lipca do Redy zjechało tysiące Kaszubów z kraju i zagranicy. Kaszubi specjalnym pociągiem Transcassubia zawitali około godz. 10. Następnie przemaszerowali pod Urząd Miejski gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Potem wszyscy udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny na uroczystą mszę św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbywały się imprezy, pokazy i koncerty. /Galeria zdjęć/a

"Wyprawa do polskości" wykład Marcina Horały w Rumi

W dniu 2 lipca w Miejskim Domu Kultury gdyński radny Marcin Horała spotkał się z mieszkańcami Rumi i wygłosił prelekcję związaną z wydaną przez siebie książką. Przedstawił w niej swoje poglądy na ważne dla każdego Polaka tematy polityczne, społeczne i historyczne. Mimo młodego wieku, interdyscyplinarna wiedza którą zaprezentował robiła wrażenie.

Obchody 35 - lecia NSZZ Solidarność w Rumi

W dniu 27 czerwca w Rumi odbyły się obchody rocznicowe związane z powstaniem NSZZ Solidarności. Była uroczysta Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II , posadzenie pamiątkowego dębu oraz występy artystyczne. W uroczystości wziął udział min. poseł Prawa i Solidarności Janusz Śniadek./Galeria zdjęć/

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marynarza Polskiego w Gdyni

W dniu 28 czerwca z okazji Święta Marynarki Wojennej złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Marynarza Polskiego w Gdyni przy Skwerze Kościuszki /Zobacz galerię zdjęć/

Gdynia - Święto Marynarki Wojnnej

W niedzielę, 28 czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od prawie 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Tego dnia, o godzinie 08:00, załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową. O godzinie 12:00 rozpoczęły się główne uroczystości Święta MW przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni przy Skwerze Kościuszki /Galeria zdjęć/

Słupsk domaga się od PO spełnienia obietnic

W dniu przyjazdu premier Ewy Kopacz do Słupska przed dworcem PKP odbyła się pikieta przeciwników izolacji tego miasta od reszty kraju a w szczególności od Trójmiasta. Domagano się min. budowy drugiego toru kolejowego do Gdańska./Zobacz galerię zdjęć/

Zawisza Czarny wypłynął w kolejny rejs

Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W sobotę, 27 czerwca odbyło się pożegnanie żaglowca w Gdyni. W skład pierwszej załogi weszli m.in. niewidomi żeglarze – uczestnicy X edycji programu „Zobaczyć Morze”.

Premier Ewa Kopacz rozmawiała w Słupsku ze społeczeństwem!

W sobotę 27 czerwca nasza pani Premier przyjechała z niespodziewaną gospodarską wizytą do Słupska. O jej wyjeździe rannym pociągiem z Warszawy informowały niektóre media a w Słupsku na dworcu czekała nawet mała grupka demonstrantów. Ale okazało się , że nie pociągiem tylko samochodem i nie na dworzec PKP tylko pod delegaturę Urzędu Wojewódzkiego. Do tego w silnej eskorcie policji, BOR-u i działaczy lokalnej PO. /Zobacz galerię zdjęć /

Słoneczny pociąg połączy stolicę z Gdynią

Już po raz jedenasty, na tory kolejowe wyjedzie pociąg Kolei Mazowieckich „Słoneczny”. Przystankiem na relacji Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa, będzie Gdynia. Wakacyjne kursowanie rozpocznie się 28 czerwca.

Wejherowo przekazało teren pod nowy Sąd

Miasto przekazało nieruchomość w rejonie ulic Wniebowstąpienia i Reformatów Sądowi Rejonowemu w Wejherowie pod budowę nowego budynku Sądu – akt notarialny podpisali prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Marian Pieńczewski, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Gdynia - Nowoczesna sala gimnastyczna i kompleks boisk przy SP nr 6 „Budową Roku 2014”

Szkoła Podstawowa numer 6 w Gdyni „Budową Roku 2014” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Związek nagradza te inwestycje, które wyróżniają się oryginalnym i ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. W tym roku, takim budynkiem okazała się sala gimnastyczna z łącznikiem przy placówce na Obłużu. Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Nadzoru Budowlanego.

Gdańska tradycja. Imieninowe kwiaty dla króla Jana III Sobieskiego

Po kilkudziesięciu latach powracamy w Gdańsku do starej, trochę zapomnianej tradycji. Przed laty, podobnie jak krakowskie kwiaciarki na Rynku składały kwiaty u stóp pomnika Adama Mickiewicza, gdańskie kwiaciarki z placu Dominikańskiego robiły to samo w imieniny Jana, u stóp pomnika króla Jana III Sobieskiego. W środę 24 czerwca o godz. 13.30 po latach przerwy gdańskie kwiaciarki złożą imieninowe biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.

Uroczyste otwarcie wyremontowanej świetlicy w Sołectwie Słajkowo w miejscowości Żelazno.

Świetlica odnowiona przez wolontariuszy z Fundacji PGE - Energia z Serca oraz PGE SA oraz przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Ponadto PGE EJ 1 wyposażyła świetlicę w dodatkowe meble, gry edukacyjne, książki i artykuły papiernicze.

Już 53 samorządy w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia Sopot!

Jastarnia. To kolejny samorząd, który przyjął uchwałę o wejściu do wspólnego stowarzyszenia metropolitalnego. Dzisiaj zarząd OM G-G-S już formalnie przyjął do swojego grona Gdynię, Wejherowo i Jastarnię. Do zarządu stowarzyszenia zostali powołani Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, który został wiceprezesem stowarzyszenia OM G-G-S, a Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa został członkiem zarządu OM G-G-S.

Referendum pracownicze i spór zbiorowy w gdyńskiej komunikacji miejskiej

Wejście w spór zbiorowy z pracodawcą to jedyna szansa na wywalczenie podwyżek wynagrodzeń, które mimo wzrostu cen nie zmieniały się przez ostatnie sześć lat – uznali pracownicy gdyńskich spółek komunalnych odpowiedzialnych za transport publiczny. W referendum pracowniczym przeprowadzonym 15 czerwca w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej i Zarządzie Komunikacji Miejskiej frekwencja wyniosła przeciętnie blisko 73 proc., a spośród głosujących za rozpoczęciem sporu zbiorowego dotyczącego wynagrodzeń opowiedziało się 98,5 proc. pracowników.

Modlitwy, śpiew i taniec na Skwerze w Gdyni

21 czerwca do Gdyni zawitały Siostry ze zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego A Paulo. Na Skwerze Kościuszki przy słynnej gdyńskiej fontannie, Siostry zachęcały przechodniów do modlitwy, śpiewu i tańca. Część z nich rozdawała Cudowne Medaliki, foldery informacyjne i słodycze. Taka zachęta była bardzo życzliwie odbierana przez turystów i mieszkańców Gdyni./Zobacz galerię zdjęć/

Gdańscy pracodawcy wykształcą kadry na swoje potrzeby

W Roku Zawodowca gdańskie szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans. Tylko w tym tygodniu dwie szkoły podpisały umowy z firmami, które zagwarantują uczniom profesjonalne praktyki, a co się za tym kryje możliwość zdobywania pracy w zawodzie. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podpisało porozumienie ze Stocznią Gdańsk SA, a Zespół Szkół Morskich z DCT.
stat4u