SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Gdańsk - „Odnalezione w tłumaczeniu”: nabór na warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski

Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizuje warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski. Rekrutacja osób zainteresowanych trwa do 25 listopada. Zajęcia z tłumaczenia, w trzech sześciogodzinnych sesjach – 17 stycznia, 21 lutego i 21 marca, poprowadzi zajmująca się tłumaczeniami w teorii i praktyce Agnieszka Pokojska.

Gdańsk - Niewidoma Alicja będzie leczona w Indiach!

W połowie września z Radomia w podróż rowerem do Gdańska wyruszył Sławomir Adamczyk – ojciec niewidomej, dwuletniej Alicji, który w ten sposób chciał nagłośnić zbiórkę pieniędzy na kosztowną operację swojej córki w Indiach. Dzięki tej podróży i ofiarności darczyńców udało się zebrać całą potrzebna kwotę – 26 tysięcy dolarów!

Zapalmy „Światło dla Hospicjum” w Gdańsku

W najbliższy weekend, na pięciu gdańskich cmentarzach, ponad 500 wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki, zbierać będzie pieniądze na potrzeby podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Razem z wolontariuszami kwestować będą: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, aktorka Aleksandra Woźniak, Dariusz Tiger Michalczewski oraz piłkarze Lechii Gdańsk.

Modlitwa międzywyznaniowa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada o godz. 12.00 Miasto Gdańsk zaprasza wszystkich zainteresowanych na na międzywyznaniową modlitwę, w miejscu wyjątkowym - na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku. We wspólnej modlitwie wezmą udział przedstawiciele różnych związków wyznaniowych z Gdańska. Będą się wspólnie modlić się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.

15. lecie Stowarzyszenia Pasja w Wejherowie

Swoje 15. lecie świętowało uroczyście wejherowskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków "Pasja". W jubileuszowym spotkaniu, które odbywało się w Pałacu Przebendowskich, uczestniczyło ponad 200. osób, w tym - wielu malarzy z Wejherowa i okolic, sympatycy oraz goście ze szwedzkiego Tyreso.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku otwiera Laboratorium dźwięku dla młodzieży

Jak stworzyć własne studio nagrań za pomocą laptopa, urządzeń mobilnych i aplikacji? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza młodzież w wieku 14-18 lat, która chce nauczyć się realizacji nagrań muzycznych w warunkach domowych, na zajęcia do Laboratorium dźwięku. Warsztaty, na których każdy zrealizuje autorski projekt poprowadzi Sebastian Bednarek, a odbywać się będą raz lub dwa razy w tygodniu od 12 listopada do 2 grudnia. Wstęp na warsztaty jest wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (do 9 listopada) na mail: punkt@ikm.gda.pl.

Najlepsi gdańscy pracownicy służby zdrowia otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

Czworo pracowników gdańskiej służby zdrowia otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za służbę na rzecz pacjentów. Nagroda główna – 15 tys. zł trafiła w tym roku do ortopedy - Tomasza Mazurka. Nagrody dla najlepszych gdańskich lekarzy i pielęgniarek zostały przyznane po raz szósty.

Gyński Barlovento II już w domu

Rekordu świata w żegludze na północ nie udało im się pobić, za to opłynęli Islandię, Spitsbergen, osiągnęli wybrzeża Grenlandii i dotarli do słonego lodu otaczającego biegun. Po 4 miesiącach arktycznej wyprawy „Lodowe Krainy 2014" jacht „Barlovento II" powrócił do Gdyni.

Grzegorz Kołodko edukował studentów w Sopocie

W dniu 28 października 2014 r. w Auli budynku Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbył się wykład otwarty profesora Grzegorza Kołodki pt. "Ćwierćwiecze Transformacji i co dalej?"

Wejherowo rzeźbione w owocach i warzywach

W dniach 25-26 października br. odbyły się w Wejherowie otwarte indywidualne Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Zawodnicy z całej Polski a także z Czech i Słowacji rywalizowali w artystycznym rzeźbieniu warzyw i owoców. Mistrzostwa odbywały się w Klubie "Olimp".

Odkrywanie na nowo historii Gdyni, czyli projekt „Szanowni Państwo i Miasto"

Do 20 listopada 2014r. przyjmowane są zgłoszenia gdynianek i gdynian do projektu „Szanowni państwo i miasto" przygotowywanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1). Osoby powyżej 55 roku życia przywołają rodzinne historie związane z osiedleniem, zmianami przestrzeni miejskiej i życiem codziennym w Gdyni. Połączone opowieści stworzą niezwykłą historię naszego miasta, która posłuży za scenariusz gry miejskiej.

Gdańskie szkoły ładniejsze i cieplejsze - termomodernizacje za 34 mln zł

Gdańsk szykuje się do drugiego etapu termomodernizacji gdańskich placówek oświatowych. W planach jest docieplenie 5 szkół. Szacunkowa wartość inwestycji to 34 miliony złotych! Nieco ponad 5 mln zł Miasto pozyskało w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reszta środków pochodzić będzie z budżetu Miasta

Wiesław Bielawski odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas odbywającej się wczoraj w Pałacu Prezydenckim konferencji zatytułowanej „Gdzie chcemy żyć – Krajobraz Polski” uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone dla ochrony ładu przestrzennego, krajobrazu i środowiska.

Franciszka Cegielska - wspomnienie

22 października 2014 r. minęło 14 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, Posłanki na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia, a w latach 1990 - 1998 prezydent Gdyni.

Kongres Smart Metropolia w Gdańsku

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk otworzyli dziś rano jedno z największych wydarzeń kongresowych Trójmiasta: Kongres Smart Metropolię, odbywający się w tym roku pod hasłem „Metropolia Solidarności”. Podczas dwudniowych obrad wystąpi ponad 80 prelegentów z Polski i zagranicy, a udział w Kongresie weźmie blisko 800 zarejestrowanych uczestników. Trzeci Kongres Smart Metropolia odbywa się dziś i jutro w Centrum Konferencyjno-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Towarzyszy mu kilka innych wydarzeń targowych.

Efektowna fontanna kolejną atrakcją Parku Miejskiego w Wejherowie

17 października br. został przekazany do użytku zmodernizowany i zrewitalizowany kanał północny Parku Miejskiego w Wejherowie. Kanał przylegający do ulicy Parkowa otrzymał nowy mostek i efektowną fontannę.

Stutysięczny Klient zarezerwował przez Internet wizytę w UMG!

22 października o godzinie 10.15 w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 przy stanowisku nr 5, został obsłużony stutysięczny Klient Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który zarejestrował wizytę przez Internet. Klientem okazała się Pani Izabela, która otrzymała książkę z dedykacją od prezydenta Pawła Adamowicza.

Gdynia w gronie finalistów Strażnika Pamięci 2014

Gdynia, obok między innymi Centrum Myśli Jana Pawła II, Jana Komasy - reżysera filmu „Miasto 44" i Arkadiusza Gołębiewskiego - twórcy festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", została finalistą konkursu Strażnik Pamięci tygodnika „Do Rzeczy". Zwycięzców w trzech kategoriach (Twórca, Instytucja, Mecenas) poznamy podczas uroczystej gali 9 listopada 2014 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Gdańsk z tytułem Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom!

Gdańsk otrzymał tytuł honorowy: Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom! Stało się to podczas Forum Samorządowego na Rzecz Dużych Rodzin, w którym udział wziął m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zarząd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” docenił, Gdańsk za to, że jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził ulgi na komunikację miejską dla wszystkich członków rodzin już od trójki dzieci, za bezpłatne soboty w gdańskim ZOO oraz za wprowadzenie katalogu miejsc publicznych i niepublicznych, do których duże rodziny mogą nabyć bilety ze zniżkami.

Akwarium Gdyńskie stawia na edukację

Akwarium Gdyńskie (al. Jana Pawła II 1) od dłuższego czasu prowadzi zajęcia, które są tak popularne, że co roku przyciągają 40 tysięcy osób. Dla porównania jest to populacja Sopotu. Dlatego postanowiono dotychczasową sekcję edukacyjną, zamienić na centrum. Jego tajemnice będzie można odkryć 18 i 19 października podczas Dni Otwartych Akwarium.

To był bardzo otwarty dzień w PPNT Gdynia

Blisko 5 tysięcy odwiedzających. To absolutny rekord dnia otwartego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98), w środę 15 października. W kompleksie pojawili się zarówno najmniejsi amatorzy nowych technologii, jak i seniorzy.

HISTORIA ZATACZA KOŁO W GDAŃSKU ... UPHAGEN ZNÓW WPROWADZA SIĘ DO NOWEJ KAMIENICY!

25 października 2014 roku, w samo południe, Johann Uphagen z żoną Abigail ponownie zamieszka w nowej kamienicy przy ulicy Długa 12. Inscenizacji historycznej w wykonaniu Garnizonu Gdańsk towarzyszyć będą m.in. warsztaty z szycia dawnych strojów, opowieści o modzie z okresu rokoka, a także przekazanie strojów, wzorowanych na ubiorach z epoki, przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw

IX Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny”

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie przypomina, że do dnia 24 października można nadsyłać prace na IX edycję Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” o Grand Prix Prezydenta Miasta Wejherowa.

Gdynia i Małe Trójmiasto Kaszubskie wspólne na rzecz czystej Zatoki Gdańskiej

Gdynia wspólnie z Rumią, Redą i Wejherowem będą chronić wody Zatoki Gdańskiej. W czwartek 16 października 2014r. strony podpisały umowę o współpracy przy realizacji projektu „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Dokument jest formalnym potwierdzeniem woli wspólnego działania wyrażonej w liście intencyjnym podpisanym przez samorządowców 11 kwietnia 2008 roku.

17 mln zł oszczędności Metropolii Gdańskiej dzięki wspólnym zakupom

27 samorządów Metropolii Gdańskiej oraz Muzeum Zamkowe w Malborku wspólnie zamówiło energię elektryczną na 2015 r. Dzięki grupowym zakupom zapłacą 17 mln zł mniej, niż gdyby kupowały prąd oddzielnie. Zostaną nim zasilone szkoły, przedszkola, budynki użyteczności publicznej, czy oświetlenie uliczne.

Gdyński port modernizuje kolejne nabrzeża. Rusza remont Rumuńskiego

Ciąg dalszy wielkich inwestycji w Porcie Gdynia. Rozpoczyna się przebudowa nabrzeża Rumuńskiego, zlokalizowanego w Basenie V. Prace, które potrwają 13 miesięcy, za kwotę 45 milionów złotych zrealizuje firma Strabag.

Pomnik w hołdzie wysiedlonym gdynianom odsłonięty

W 75. rocznicę pierwszych wysiedleń ludności polskiej przez okupanta niemieckiego, w Gdyni został dzisiaj odsłonięty pomnik Gdynian Wysiedlonych. W uroczystości udział wzięli m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, rodziny wysiedlonych, władze miasta a także mieszkańcy.

Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku

Są już wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2015. Do realizacji przechodzi 21 projektów. W głosowaniu udział wzięło prawie 38 tys. osób co stanowi 10,13 % uprawnionych. Wśród głosów przeważały te oddane przez kobiety - 21 658 , z kolei w głosowaniu wzięło udział 16307 mężczyzn Głosowanie nad wnioskami do Budżetu Obywatelskiego trwało 14 dni - od 29 września do 12 października. Głosowano na 151 wniosków: 142 dzielnicowe i 9 ogólnomiejskich. Pula w tegorocznym budżecie to 11 mln zł: 9 mln na projekty dzielnicowe i 2 mln zł na projekt ogólnomiejski (którego zasięg wykracza poza jeden okręg konsultacyjny).

Najszybszy superkomputer będzie na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska i konsorcjum firm Megatel/Action podpisały umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln złotych. Będzie to pierwszy w Polsce klaster obliczeniowy o mocy biliarda operacji matematycznych na sekundę. Na liście TOP 500 zajmie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce.

Oddaj szpik - podaruj życie w Gdyni!

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych „genetycznych bliźniaków" tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. I Ty możesz uratować im życie. Zostań w niedzielę w Gdyni dawcą szpiku!

Najlepszy student Politechniki Gdańskiej

Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego to obecnie najlepszy student Politechniki Gdańskiej. 6 października, podczas jubileuszowej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej młody inżynier odebrał aż dwie nagrody.

Złote Godło Najwyższa Jakość dla ZKM Gdynia

Forum Biznesu uhonorowało Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni Złotym Godłem Najwyższa Jakość Quality International. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali 6 października 2014 roku w Warszawie. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Klubu Polskie Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC w projekcie „KAWKA - ograniczenie niskiej emisji”

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC zostały wstępnie zakwalifikowane do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Gdańsku*. Oznacza to, że mają duże szanse otrzymać dofinansowanie na działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń do powietrza na obszarze miasta Gdańska.

16 tys. głosów na Budżet Obywatelski w Gdańsku

W Budżecie Obywatelskim na 2015 rok swój głos oddało 16 114 osób. Wśród głosujących tradycyjnie przeważają kobiety. Jak pokazują statystyki - panie oddały 9269 głosów, panowie 6845. W najbliższą sobotę – 11 października w godz. 9.00-17.00 – swój głos będzie można oddać także podczas Dnia Otwartego ZOO w Gdańsku. Stanowisko do głosowania znajdzie się nieopodal wejścia głównego. Przypominamy także o możliwości skorzystania z Mobilnego Punktu Konsultacyjnego dedykowanego osobom niepełnosprawnym. Na życzenie upoważniona osoba odwiedzi je w domu.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie GPE

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz umorzyła śledztwo prowadzone na podstawie zawiadomienia Radnych Miasta Gdańska Jolanty Banach i Piotra Gierszewskiego, które wpłynęło za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w dniu 4 lipca 2014 r., w sprawie: 'niedopełnienia obowiązków w okresie od 2013 roku do stycznia 2014 roku w Gdańsku przez funkcjonariuszy publicznych - urzędników Urzędu Miejskiego w Gdańsku poprzez przedwczesne dopuszczenie do użytkowania systemu komputerowego podczas realizacji projektu 'Gdańska Platforma Edukacyjna''.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2014

Międzynarodowe Forum Gospodarcze to cykl konferencji skupiających się na najistotniejszych aspektach rozwoju społeczno-gospodarczego. W Gdyni co roku debatują czołowi przedsiębiorcy, naukowcy i eksperci o kluczowych dla rozwoju Europy zagadnieniach. Tegoroczne Forum odbędzie się 10 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98).

Finanse Gdańska stabilne – Fitch utrzymał ratingi Gdańska z pierwszej połowy roku

Finanse Gdańska są w dobrej kondycji, co potwierdziła Agencja Fich Ratings przyznając Miastu ocenę „BBB+” (rating międzynarodowy – dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej) oraz „AA-” (rating krajowy - dla zadłużenia w walucie krajowej). Dodatkowo określono, że perspektywa ratingu jest stabilna.

Gdynia Samorządem Równych Szans

Starania Gdyni na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostały, kolejny raz, docenione. W piątek, 3 października podczas uroczystej gali w Karpaczu Minister Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Aleksander Waszkielewicz - prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego wręczyli statuetkę „Samorządu Równych Szans 2014" za na najlepsze praktyki samorządów.

Gdynia InfoBox oraz CN EXPERYMENT docenione przez Marszałka Województwa Pomorskiego

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 3 października w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wręczono nagrody marszałka województwa w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego". Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox - Obserwatorium Zmian". Nagrodę w kategorii "Oferta kreatywna" otrzymało z kolei gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT.

Günter Grass w Gdańsku!

Z przyjemnością ogłaszamy, że Günter Grass – honorowy obywatel Gdańska, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury oraz patron jednego z oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej, odwiedzi Gdańsk

Bieszczady bliżej Gdyni

Dobra informacja dla wielbicieli górskich wędrówek. Od grudnia droga w Bieszczady stanie się łatwiejsza. PKP Intercity wznawia bezpośrednie połączenie z Gdyni do Zagórza.

Koncert w Zwartowie

W dniach od 24 do 28 września w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz w kościołach ziemi wejherowskiej odbywał się cykl przedsięwzięć w ramach X Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego pod hasłem przewodnim „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù!”.

Festiwal Przygody WANOGA w Wejherowie

Prezydent Miasta Wejherowa i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają w dniach od 2 do 5 października do Filharmonii Kaszubskiej na 3. Festiwal Przygody „Wanoga”. Główny organizator imprezy Michał Witkiewicz zapewnia, że to jedyna tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Gwiazdą „Wanogi” będzie himalaista Krzysztof Wielicki.

Gdynia jeszcze bardziej ekologiczna dzięki „Partnerstwu na rzecz zrównoważonego rozwoju"

Gdynia od wielu lat konsekwentnie stawia na ekologiczne rozwiązania. Kolejny krokiem w tym kierunku jest porozumienie w sprawie „Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju", które podpisane zostało przez władze miasta oraz EDF Polska SA i Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Obie firmy wesprą Gdynię w zakresie ochrony środowiska, a także promocji i rozwoju gospodarczego.

Bierz kijki i trenuj z nami w Kopalinie

Pod tym hasłem już po raz kolejny Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż zorganizowało dla wszystkich chętnych, którzy już chodzą z kijkami, lub dopiero chcą zacząć, otwarty instruktaż nordic walking

Nagrody dla najlepszych gdyńskich maturzystów

Prezydent Gdyni nagrodził najlepszych maturzystów w mieście. Uroczystość odbyła się w sali koncertowej otwartej niedawno Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wręczanie nagród najlepszym gdyńskim maturzystom przez Prezydenta to miejska tradycja. Wyróżnionych zostało 25 maturzystów zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.

Konsultacje społeczne w województwie pomorskim

Jaka jest nasza rola w metropolii? I co nam może dać metropolia? To hasła przewodnie spotkań, na których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat silnych i słabszych stron naszej metropolii oraz jej wpływu na codzienne życie.

Wycieczkowce odpłynęły z Gdyni do ciepłych krajów

Gdyński port i miasto żegnają się do wiosny z imponującymi elegancją i wielkością statkami pasażerskimi. W sobotę 27 września wizytą pływającego pod banderą Bahama, mierzącego 206 metrów Seven Seas Voyager zakończyliśmy tegoroczny sezon wycieczkowców. I już wypatrujemy kolejnych za osiem miesięcy.

Start głosowania w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku!

Dokładnie minutę po północy w poniedziałek startuje głosowanie w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Głosujemy przez Internet lub w jednym z 17 Stacjonarnych Punktów Konsultacyjnych. Warto się wypowiedzieć, bo do rozdysponowania jest 11 milionów złotych. To o dwa więcej niż za pierwszym razem. Wybieramy spośród 152 projektów.

Dożynki Gminy Choczewo

W niedzielę 21 września 2014 r. w Choczewie odbyły się Dożynki Gminne, które zgromadziły rolników ze wszystkich sołectw Gminy. Świętowanie rozpoczęto tradycyjnie uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Choczewie, po której to barwny korowód dożynkowy udał się na Gminne Obiekty Sportowe.

Gdynia i Sopot wspólnie zbudują węzeł Karwiny

Choć przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny zlokalizowany zostanie na terenie naszego miasta, to na jego utworzeniu skorzystają także sopocianie. Dlatego samorządy obu miast, Gdyni i Sopotu, wspólnie stworzą transportowy węzeł integracyjny zapewniający jego prawidłową dostępność komunikacyjną. Pierwszy krok w tym kierunku, został już zrobiony - na posiedzeniu Rady Miasta Gdyni, które odbyło się w środę 24 września przyjęta została uchwała rozpoczynająca przygotowania do działań.

Gdańsk - Jedyne takie lekcje przedsiębiorczości w Polsce!

W Gdańsku rozpoczęły się zgamifikowane Lekcje Przedsiębiorczości! W środę 24 września w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyła się Gra Miejska inaugurująca projekt organizowany wraz z Miastem Gdańsk. Zespół zwycięzców z Gimnazjum nr 8, stworzył projekt specjalnej czapki, która ułatwi zapamiętanie wszystkich pomysłów i myśli, jakie rodzą się w głowie Prezydentowi Miasta Gdańska.

Sylwester Polsatu po raz drugi w Gdyni

Po sukcesie ubiegłorocznej Sylwestrowej Mocy Przebojów, Polsat i Gdynia po raz drugi wspólnie powitają nowy rok.

Zadłużenie Gdańska spada!

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking o zadłużeniu samorządów. W kategorii miast wojewódzkich, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich Gdańsk zajął DRUGIE miejsce jako samorząd NAJMNIEJ zadłużony. A zadłużenie miasta na koniec 2014 spadnie o ponad 141 mln zł w porównaniu do roku 2013 i wyniesie 1,188 mld zł.

Laboratorium PPNT Gdynia będzie namnażać torfowce w warunkach in vitro

W Laboratorium PPNT ruszyły prace przy III etapie projektu pt. Czynna ochrona gatunkowa roślin z rodzaju Drosera (rosiczki) oraz Sphagnum (torfowce) występujących na terenie województwa pomorskiego. "Namnażanie torfowców w warunkach in vitro w celu reintrodukcji na zdegradowane torfowiska wysokie." Co kryje się pod tą długą i tajemniczą nazwą?

Gdańsk - Jedyne takie lekcje przedsiębiorczości w Polsce!

W Gdańsku rozpoczęły się zgamifikowane Lekcje Przedsiębiorczości! W środę 24 września w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyła się Gra Miejska inaugurująca projekt organizowany wraz z Miastem Gdańsk. Zespół zwycięzców z Gimnazjum nr 8, stworzył projekt specjalnej czapki, która ułatwi zapamiętanie wszystkich pomysłów i myśli, jakie rodzą się w głowie Prezydenta Miasta Gdańska.

Gdynia nie zapomina !

24 września br. w Gdyni odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, a także członków innych organizacji niepodległościowych drugiej konspiracji i inne osoby walczące o niepodległość Polski.

Urbaniści z całego świata obradują w Gdyni

Spotykali się już w Brisbane w Australii, w hiszpańskim Bilbao, Atenach czy Stambule. W tym roku o miano gospodarza Światowego Kongresu Urbanistów i Planistów starało się 7 miast, ale to Gdynia okazała się bezkonkurencyjna. Ponad 300 specjalistów w dziedzinie planowania miejskiego do 26 września obraduje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w ramach jubileuszowego - 50. światowego kongresu ISOCARP.

Pobiegną z Gdańska do Berlina

Trzej biegacze: Mariusz Szeib i Daniel Wcisło z Poznania oraz Ludwig Schlereth z Halle zamierzają pokonać 621 km biegnąc z Gdańska do Berlina. Zaczynają w środę 24 września o godz. 9.30 pod historyczną Salą BHP, gdzie sygnał do startu da im Lech Wałęsa. Meta biegu znajduje się pod Bramą Brandenburską. Biegacze chcą tam dotrzeć 3 października.

Dwunastolatka z Gdyni podbija żeglarski świat

Ma zaledwie dwanaście lat, a już podbija żeglarski świat. Gdynianka Natalia Kuczys zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w klasie Open BIC. Za ten wyczyn młoda zawodniczka gdyńskiej Arki otrzymała od prezydenta Gdyni list gratulacyjny i nagrodę finansową.

Wiecha na Gdyńskim Centrum Filmowym

W dniu 20 września 2014 r. odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na nowo wybudowanym gmachu przyszłego Centrum Filmowego./Zobacz galerię zdjęć/

Laureaci 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Złote Lwy 39. FFG, najważniejszą nagrodę Festiwalu, otrzymał film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego!

Gwiazdy na czerwonym dywanie w Gdyni

Dzisiaj 20 września 2014 r. zakończył się 39 Festiwal Filmowy w Gdyni. /Zobacz galerię zdjęć/

NIK wskazuje promocję Gdańska- Światowej Stolicy Bursztynu jako przykład dobrych praktyk

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej działań promocyjnych miast na prawach powiatu. We wnioskach pokontrolnych Izba wskazała projekt Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu jako przykład dobrych praktyk w zakresie spójności strategii promocyjnych z celami rozwoju gminy przyjętymi przez samorząd. Zdaniem NIK kampanie promocyjne dotyczące wzmacniania roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu konstruowano w sposób zgodny z przyjętym celem. Wśród 14 skontrolowanych miast znalazły się obok Gdańska Białystok, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź i Warszawa.

Popularni na Festiwalu w Gdyni

39 Festiwal Filmowy w Gdyni dobiega końca. Łowcy autografów i miłośnicy kina mogą spotkać tam wielu popularnych aktorów. /zobacz galerię/

W gdańskim budżecie Obywatelskim 2015 zagłosujemy na 152 wnioski

Zespół Konsultacyjny weryfikujący wnioski złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 zakończył swoją pracę. Na 189 złożonych wniosków, do głosowania zostało zakwalifikowanych 152. Losowane numerów, które poszczególne projekty otrzymają w panelu do głosowania odbędzie się w czwartek, 18 września o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1.

Celebryci na Festiwalu w Gdyni

Od poniedziałku, 15 września 2014 r. trwa w Gdyni 39 Festiwal Filmowy. Można spotkać tam wiele popularnych osób nie tylko ze świata filmu ale też polityki i samorządów lokalnych. /Galeria zdjęć/

Relikwie bł. ks. Jerzego w Dębkach

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki znalazły się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Dębkach k. Żarnowca. Uroczystość wprowadzenia relikwii wraz z krzyżem ks Jerzego poświęconym na grobie bł. ks. Jerzego w Żoliborskim Sanktuarium odbyła się 13 września w wigilię Święta Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 77 rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kamera. Akcja, czyli Filmowa Świętojańska

To co w polskiej kinematografii ostatnio najważniejsze, można obejrzeć w Gdyni. Do soboty trwa 39. Festiwal Filmowy. Impreza to jednak nie tylko godziny spędzone przed wielkim ekranem - to także wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest „Filmowa Świętojańska", które odbędzie się w sobotę, 20 września w godz. 15.00-23.00.

350 osób weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury w Gdańsku

350 osób z całego województwa pomorskiego (i nie tylko!) weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury „Edukacja Kulturalna Pomorze: diagnoza, wzywania, zobowiązania”, które odbędzie się 17 i 18 września w Sopocie i Gdańsku. Animatorzy kultury, edukatorzy, nauczyciele i pedagodzy dyskutować będą o edukacji kulturalnej, polityce jej kształtowania oraz wymienią się doświadczeniami i dobrymi praktykami podczas czterech sesji warsztatowych poświęconych czytelnictwu, edukacji obywatelskiej, współpracy oraz edukacji edukatorów. Na Forum po raz pierwszy zostanie zaprezentowany raport o edukacji kulturalnej i artystycznej na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Gdańsk z nagrodami w konkursie „Zielone Miasta – w stronę przyszłości”

Ministerstwo Środowiska rozstrzygnęło konkurs „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!”. Gdańsk w kategorii „Gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód” zdobył pierwszą nagrodę za inwestycje w ramach projektu - Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku. Dwie inne gdańskie inwestycje otrzymały wyróżnienia.

„Potop Redivivus” na Festiwalu Filmowym w Gdyni

W pierwszym dniu festiwalu ( 15 września) oklaskami na stojąco nagrodzony został przez publiczność film Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" . Obecny na premierze reżyser oraz aktor grający główną rolę, Daniel Olbryski byli wyraźnie wzruszeni. /Zobacz galerię zdjęć/

Dzisiaj ruszył Festiwal Filmowy w Gdyni

13 filmów w Konkursie Głównym, Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego oraz wiele innych atrakcji i wydarzeń czeka przez sześć dni, od 15 września 2014 r. na miłośników polskiego kina.

Sukces szkoleń szytych na miarę - PUP szkoli kadry dla konkretnych pracodawców

Gdańskie firmy będą szkolić swoje przyszłe kadry z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku. To pierwsze efekty projektu „szkoleń szytych na miarę”. Wśród zainteresowanych jest Lotos Kolej oraz spółka PKP Cargo. Szansę na ciekawą i atrakcyjna pracę może otrzymać nawet kilkadziesiąt osób

Miasto Gdańsk wspiera ideę GLOW

Dostęp do informacji pozwala na włączenie się w sprawy państwa i rzeczywiste uczestniczenie w życiu publicznym. Wiedzieli o tym strajkujący robotnicy w stoczni i wspierający ich inteligenci, którzy w Gdańsku, w 1980 r. oprócz bardzo wielu postulatów wolnościowych i związkowych, zgłaszali postulat o rzetelną i prawdziwą informację. Dziś Miasto Gdańsk czuje się zobowiązane popierać wysokie standardy otwartości w działaniu publicznych władz, dlatego wspiera Światowy Tydzień Otwartości Legislacyjnej (GLOW).

Gdańsk- nowe warsztaty w IKM

Jak skomponować własny utwór muzyczny? Piotr Kaliński, produkujący i tworzący muzykę w domowym studiu jako Hatti Vatti, przekona uczestników i uczestniczki nowych, muzycznych warsztatów IKM, że wystarczy pasja, odrobina wiedzy i praktyki. Z pomocą bezpłatnych i dostępnych narzędzi, m.in. programu Ableton Live, Kaliński pokaże cały proces produkcyjny utworu – od jego rejestracji do domowego masteringu. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od 16 r.ż, odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w godz. 17.00 – 19.00 w sieni IKM.

168 nowych nauczycieli mianowanych w Gdańsku

Podczas uroczystości w Dworze Artusa, przygotowanej przez Wydział Rozwoju Społecznego, 168 nauczycieli otrzymało dziś akty mianowania i złożyło ślubowanie, powtarzając jego tekst za prezydentem Gdańska.

Rusza punkt informacyjno-konsultacyjny dla rodziców w Gdańsku

W środę 17 września rusza punkt informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci uczących się w gdańskich szkołach. Punkt czynny będzie w każdą środę w godzinach od 16:00 do 18:00 w siedzibie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej 5, II piętro, pok. 212.

Górski sukces morskich strażaków z Gdyni

Strażacy z Komedy Miejskiej PSP w Gdyni zajęli 1 miejsce w klasyfikacji generalnej XX Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim w Karłowie w rejonie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych.

PG chce opanować atom

Fizycy i chemicy z ponad 20 krajów Europy w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) pracują wspólnie nad znalezieniem sposobu kontroli reakcji chemicznych na poziomie atomowym. Wśród nich – jako jedyny z Polski - zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej.

VI Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni

Wydarzenie jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z kart polskiej historii. Nie przyjęli sowieckiej okupacji, dlatego byli prześladowani, niszczeni i skrytobójczo mordowani. Przybliża postacie polskiego podziemia i demokratycznej opozycji w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego, na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty z gimnazjalistami na pokładach. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od pięciu lat i w tym roku świętuje swój pierwszy jubileusz.

Szkoła Muzyczna w Gdyni po przebudowie - nowoczesna i piękna

Współczesny, z nową, świetnie zaprojektowaną bryłą inspirowaną wyglądem klawiatury instrumentu muzycznego budynek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni jest już gotowy. Przy ulicy Bpa Dominika powstała placówka na miarę XXI wieku - uroczyste otwarcie odbyło się 8 września.

Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego w Słupsku

W niedzielę, 7 września o godz. 10.00 Maciej Kobyliński Prezydent Słupska wraz z Tadeuszem Bobrowskim Radnym Miejskim i ks. ppłk dr Eugeniuszem Łabiszem kapelanem 7. Brygady Obrony Wybrzeża odsłonili popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podobizna Marszałka Piłsudskiego stanęła w hall głównym Urzędu Miejskiego w Słupsku na pierwszym piętrze. Odsłonięcie popiersia było jednym z ostatnich akcentów uroczystości związanych z otrzymaniem przez Słupsk Nagrody Głównej Rady Europy.

Spór wokół ECS

Spór wokół ECS jest sporem o fundament. Jego osią są trzy tezy: 1. Nie ma pierwszej, drugiej i trzeciej Solidarności – jest jedna, 2. „Solidarność” nie była ruchem społecznym, tylko związkiem zawodowym, 3. Postulaty sierpnia 80 nadal nie zostały zrealizowane. To było dobrze widoczne podczas uroczystości, ale niespecjalnie zostało wyeksponowane w mediach. Poniżej obszerne fragmenty wystąpień dwóch przewodniczących Lecha Wałęsy i Piotra Dudy na otwarciu ECS, które dobrze to obrazują.

Gdańsk laureatem konkursu Samorząd Równych Szans!

Gdańsk został laureatem konkursu Samorząd Równych Szans, który promuje najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnością realizowane przez polskie samorządy.

KaWa - Kulturalna Wymiana o inkubatorach kreatywnych w Gdańsku

Znane są inkubatory przedsiębiorczości, w których rodzą się nowe firmy, powstają start-upy, najczęściej związane z branżą nowych technologii. W Polsce i w Europie działa też inny rodzaj inkubatorów - inkubatory kreatywne czy inkubatory kultury. Rozmową o nich rozpocznie się kolejny cykl KaWy - Kulturalnej Wymiany w Instytucie Kultury Miejskiej. Na pierwsze, powakacyjne spotkanie zapraszamy 11 września o godz. 18.00 do sieni IKM. Wstęp wolny.
stat4u