SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Rozpoczęcie sezonu tramwaju wodnego już wkrótce!

Już za 8 dni dobrze znane mieszkańcom i turystom jednostki: „Sonica” i „Sonica I” wyruszą w pierwsze w nowym sezonie rejsy. W piątek, 1 maja nastąpi inauguracja trwającego do 30 września sezonu tramwaju wodnego. Dwie jednostki obsługujące linie F5 i F6 wyruszą wraz z pasażerami w pierwsze tegoroczne rejsy. Długość szlaku gdańskich tramwajów wodnych wynosi 45,1 km.

Miejska wtyczka transformersem numer 4

Mamy już w mieście energo-skrzynki z funkcją siedzenia, śmietniki przypominające peryskopy i projekty oryginalnych pawilonów handlowych. Czwarta edycja konkursu Gdynia City Tranformers, proponująca nowe rozwiązania w przestrzeni miejskiej projektowane przez młodych twórców, krążyła wokół miejskiej wtyczki elektrycznej.

"Strategia Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku"

W siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się 21 kwietnia publiczna prezentacja „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” – dokumentu przygotowanego przez holenderskich ekspertów, przy współpracy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Andrzej Duda owacyjnie przyjęty w Wejherowie

W ostatni piątek 17-tego kwietnia kandydat PiS na Prezydenta Polski odwiedził kaszubskie Wejherowo. Na rynku pod Ratuszem przy pomniku Jakuba Wejhera Andrzeja Dudę przywitał Witold Reclaf, szef PiS w powiecie wejherowskim oraz tłumy mieszkańców.

Konkurs fotograficzny w Wejherowie inspirowany poezją

Dobiegła końca druga edycja konkurs fotograficznego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych „Fotografia jest poezją, poezja jest fotografią...” organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury. Mottem do tegorocznego konkursu był wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Chwila”. Każdy z uczestników konkursu musiał wykonać zdjęcie nawiązujące do treści utworu. Pomysłodawcami i koordynatorkami konkursu były nauczycielki - Barbara Malawska i Alicja Długosz.

Rozminowywanie gdyńskiego portu - znów zakaz kąpieli w Gdańsku

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Kolejny etap prac zaplanowano na okres 20 – 24 kwietnia. W tych dniach znów będzie obowiązywał zakaz kąpieli na gdańskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcmi Gdyni

Spotkanie w gdyńskim Domu Rzemiosła rozpoczęło się ok. 20, ale już od godz. 19 zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu Lecha Makowieckiego. W wypełnionej po brzegi Sali Andrzej Duda został owacyjnie przywitany. Jego przemówienie, w którym opowiadał, że jego prezydentura będzie zupełnie odmienna od dotychczasowej, gdyż będzie czynna, a nie bierna, wywołało wiele emocji

Na spotkanie z Andrzejem Dudą przybyły tłumy gdańszczan

16 kwietnia w historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej odbyło się przedwyborcze spotkanie kandydata na urząd Prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Gdańska. Sala w której kiedyś Lech Wałęsa podpisywał pamiętne porozumienia sierpniowe zapełniła się po brzegi, a oklaskom i owacjom na stojąco nie było końca./Zobacz zdjęcia/

Wojciech Szczurek Samorządowym Menedżerem Regionu 2014

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ponownie zajął I miejsce w rankingu Samorządowy Menedżer Regionu. Tytuł za rok 2014 przyznano w ramach jubileuszowej, X. edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie podczas gali w Warszawie, w imieniu prezydenta, odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W Wejherowie uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

W niedzielę 12 kwietnia w kościele p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie uczczono ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem z okazji piątej rocznicy tragedii. Ks. prałat Daniel Nowak odprawił uroczystą mszę święta w intencji ojczyzny i śp. Pary Prezydenckiej i 94 ofiar katastrofy. Po mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Watahy inwestorów i przedsiębiorców na Wolves Summit w PPNT Gdynia

To nie jest tylko marketingowy slogan - przed nami jedno z największych technologicznych wydarzeń w Europie. W dniach 14-16 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbywa się „Wolves Summit". Do naszego miasta przybyło ponad 1000 uczestników z różnych stron świata. Można upolować nie tylko dobre kontakty, ale i 50 tys. dolarów. Wydarzeniu patronują dwie duże stacje telewizyjne - TVN oraz niemieckie PRO7.

Policjant, piłkarz, sanitariusz, kierowca wyrzutni rakiet, czyli kierowcy i motorniczowie gdańskiego ZKM

Jest wśród nich policjant i piłkarz, sanitariusz, kierowca czołgu i wyrzutni rakiet, ale także są i tacy, którzy od dziecka marzyli, by usiąść za sterami tramwaju lub za kierownicą autobusu miejskiego. Jeszcze przez trzy miesiące można wziąć udział w SMS-owym konkursie – Oceń ZKM. Każdy pasażer może zagłosować na najlepszego kierowcę i motorniczego gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej, a przy okazji wygrać bilety miesięczne.

Zespół prof. Leona Swędrowskiego w projekcie FAIR

Politechnika Gdańska bierze udział w budowie akceleratora jonów i antyprotonów w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech. W projekcie FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), który dotyczy budowy tej instalacji, uczestniczy 45 państw, które po uruchomieniu akceleratora będą mogły realizować swoje badania na tym obiekcie. Wstępny koszt projektu oszacowano na 1 200 000 000 EUR – jest to aktualnie najdroższy realizowany projekt badawczy na świecie.

Maryna Ochab z Nagrodą za Twórczość Translatorską im. T. Boya- Żeleńskiego

Maryna Ochab, tłumaczka z języka francuskiego została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Przełożyła m.in. Zająca z Patagonii Claude Lanzmanna, Zazi w metrze Raymonda Queneau, Czarodziejki Jeana Starobinskiego (razem z Tomaszem Swobodą), czy Indie. Miliony Zbuntowanych Vidiadhara Surajprasada Naipaula (razem z Agnieszką Nowakowską). Swój dorobek translatorski buduje od 1976r. Statuetkę, którą zaprojektowała i wykonała Katarzyna Józefowicz – uznana rzeźbiarka, artystka współczesna, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wręczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Wysokość Nagrody to 50 000 złotych.

Powstają nowe mieszkania dla gdańszczan

Przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie powstaje osiedle mieszkaniowe budowane przez spółkę miejską - Gdańska Infrastruktura Społeczna. W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny. Pierwsze 4 budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym, gotowe do zamieszkania będą już we wrześniu tego roku.

Od maja kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

Początek maja, to zawsze mocno wyczekiwany okres, szczególnie w Porcie Gdynia. To w tym miesiącu rozpoczyna się sezon turystyczny. W czwartek 7 maja zainauguruje go pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica". Będzie to jedno z 7 zawinięć tej jednostki, która mierzy 290,2 m długości i jest jednym z największych statków wycieczkowych, które w tym roku przybędą do Gdyni.

Marsz Milczenia w Gdańsku 10-04-2015

W V rocznicę katastrofy smoleńskiej ulicami Gdańska przeszedł Marsz Milczenia. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Mieszkańcy Gdańska , związkowcy, księża i politycy przeszli w powadze z pod kościoła Św. Brygidy aż do Bazyliki Mariackiej /Zobacz galerię zdjęć/

Gdańsk uczcił V rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku rozpoczęły się obchody V rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Przewodniczył jej Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź, a udział wzięli min. Przewodniczący KK Solidarność Piotr Duda, posłowie Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek oraz prof. Wawrzyniec Samp /Zobacz galerię zdjęć/

Sukces Prof. Wojciecha Tylmanna z Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Wojciech Tylmann z Uniwersytetu Gdańskiego został powołany w skład Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodowym Programem „Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery” (IGBP Global Change). To program dzięki któremu można będzie bliżej poznać zmiany zachodzące w całym systemie Ziemii oraz ich mechanizmy, będące wynikiem działalności ludzkiej.Prof. UG, dr hab. Wojciech Tylmann jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Gdański Festiwal Muzyczny już od dzisiaj

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka -Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina- Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad – Włodzimierz Nahorny.

Stadion Miejski w Gdyni walczy o tytuł Superstadionu

Portal ekstraklasa.net prowadzi plebiscyt Super Stadion 2015 - wśród nominowanych znalazł się Stadion Miejski w Gdyni, który jest najważniejszym piłkarskim obiektem w naszym mieście. W walce o tytuł nie liczy się wielkość czy wiek, lecz estetyka, jakość wykonania, funkcjonalność i panujący na nim klimat. Dlatego Super Stadion wybierają kibice. Głosowanie sms-owe trwa do 12 kwietnia.

Wejherowski Budżet Obywatelski. Głosowanie rozpoczęte!

Od 7 kwietnia przez trzy tygodnie można głosować na jeden wybrany przez siebie projekt w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zdecydował o podwojeniu kwoty przeznaczonej na realizację projektów w Budżecie Obywatelskim. Do podziału będzie 800 tysięcy złotych!

III edycje festiwalu Etnowiosnowisko w Gdańsku

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Film dokumentalny "85625" Macieja Jarczyńskiego dostał się do oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu filmowego w Los Angeles.

„85625” - opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego. W tym filmie autor stworzył nie tylko scenariusz, samodzielnie zrealizował zdjęcia, montaż, skomponował muzykę, zmierzył się z realizacją fragmentu animacji poklatkowej, a także namalował obrazy ilustrujące emocje bohatera.

Gdańscy studenci w krajowych finałach konkursu Imagine Cup!

Drużyna Lumi-systems z Gdańska znalazła się w krajowych finałach największego międzynarodowego technologicznego konkursu dla studentów – Imagine Cup. Miejsce wśród najlepszych zapewniła im innowacyjna platforma do gier karcianych „Card Games Platform”. Już w dniach 8-9 kwietnia będą rywalizować z drużynami z całej Polski o udział w światowych półfinałach w kategorii Gry (Games). W skład Lumi-systms wchodzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej.

Akademickie Centrum kultury organizuje spotkanie „Solidarni z Białorusią”.

Solidarni z Białorusią, cykliczna akcja poparcia dla demokracji na Białorusi, odbędzie się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na przestrzeni lat Solidarni z Białorusią przybrało formę festiwalu będącego nie tylko polityczną manifestacją poparcia dla opozycji, ale przede wszystkim okazją prezentacji białoruskiej kultury i wsparciem jej twórców

Inauguracja sezonu paralotniarskiego nad morzem

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych 6 kwietnia nad morze do Chłapowa zawitała słońce a wraz z nim miłośnicy latania na skrzydle. Na Chłapowskim Klifie zebrało się ich ponad dwudziestu./Zobacz galerię zdjęć/

Lucjan Święta spędzi już w nowym domu!

Do gdańskiego schroniska „Promyk” trafił wymarznięty, ze złamaną łapą i zabrudzony oleistą cieczą. Znaleziony został na terenie Portu Północnego w rejonie ul. Sucharskiego i Pokładowej, w kanale technicznym wypełnionym błotem i wodą z oleistymi nieczystościami. Psiak prawdopodobnie został tam wrzucony, żeby się utopił. Ale jego dramatyczna historia znalazła szczęśliwy finał – te Święta spędzi już w nowym domu!

Ciekawy dokument - „Miasto z widokiem na wodę"

W Gdyni trwa realizacja unikatowego na skalę kraju przedsięwzięcia, jakim jest budowa Śródmieścia Morskiego. Według planów pierwsi lokatorzy zamieszkają na terenie obecnego mola Rybackiego, styku morza i lądu, za 2 lata. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują między innymi w Hamburgu, Rotterdamie czy Sztokholmie. I to właśnie dzielnica Hammarby Sjöstad stała się punktem odniesienia dla Małgorzaty Rakowiec, która zrealizowała dokument „Miasto z widokiem na morze". Premierową emisję zaplanowano w wielkanocną niedzielę, 5 kwietnia o godzinie 17.30 na antenie TVP Gdańsk.

„40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich przygotowuje książkę „40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Będzie to publikacja jubileuszowa, zawierająca kompletną informację na temat największego festiwalu polskich filmów. W 2005 roku SFP wydało w Fundacji KINO książkę „A statek płynie... 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Gdynia”

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło ponad 13 tysięcy osób

Tegoroczne Targi AKADEMIA na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło niemal 13 tysięcy osób. To największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentowali się tegoroczni wystawcy, młodzi ludzie szukali najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski

Gdyńskie cheerleaderki z mistrzowskimi tytułami

Cheerleading w naszym mieście ma się doskonale. Sukcesy odnosi nie tylko najpopularniejsza grupa, czyli Cheerleaders Gdynia, ale także młodsze zawodniczki. Tancerki Młodzieżowego Domu Kultury oraz ze Szkoły Podstawowej nr 10 z sukcesami reprezentowały Gdynię na XVIII Mistrzostwach Polski.

Zawodniczka WKS Flota z Gdyni wystrzeli do Rio

Joanna Tomala zawodniczka WKS Flota, właśnie została uhonorowana listem gratulacyjnym od prezydenta, za brązowy medal Mistrzostw Starego Kontynentu, które odbyły się na początku marca w Arnhem. Ale to nie jedyne sukcesy jakie na swoim koncie notuje ta młoda sportsmenka, specjalizująca się w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego.

Politechnika Gdańska kształcić będzie "zielonych" chemików

Rusza nowy dwujęzyczny kierunek studiów na Wydziale Chemicznym. Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu/Green Technologies and Monitoring będą w przyszłości realizować ideę zrównoważonego rozwoju – tworzyć produkty, które na każdym etapie istnienia będą przyjazne dla środowiska naturalnego.

W Gdańsku eko-auto naładujesz za darmo!

Masz samochód elektryczny? Chcesz w Gdańsku naładować swoje auto za darmo? Zgłoś się po specjalną kartę, dzięki której będzie to możliwe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zaczyna wydawanie takich właśnie kart. Używać ich można w zbudowanych przez gdański ZDiZ stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. - Procedura jest niezwykle prosta – wystarczy zgłosić się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (ul. Partyzantów 36, kancelaria) z kserokopią dowodu rejestracyjnego samochodu (oryginał do wglądu) – wyjaśnia dyrektor Zarządu Mieczysław Kotłowski.

Konkursu na zagospodarowanie Placu Zwycięstwa przy Ratuszu w Słupsku

Plac Zwycięstwa w Słupsku to obecnie potężny parking oraz krzyżujące się, nieuporządkowane ciągi piesze. Celem konkursu jest stworzenie przestrzeni publicznej, która stanie się zarówno miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, ale także miejscem codziennego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Słupska.

Biegasz? Zapisz się do Biegu Europejskiego w Gdyni

Kolejny bieg cyklu PKO Grand Prix Gdyni coraz bliżej. Od środy 1 kwietnia, za pośrednictwem dedykowanej zakładki na stronie www.gdyniasport.pl, miłośnicy rekreacji mogą zapisywać się na majowy Bieg Europejski. Organizatorzy czekają także tradycyjnie na nordic walkerów. Zapisy potrwają do 27 kwietnia, godz. 23.59. Kwota wpisowego pozostaje bez zmian i wynosi 30 złotych.

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim otwarte!

Największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa – Targi AKDEMIA 2015 – zostały otwarte. Już pierwszego dnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentują się tegoroczni wystawcy, pojawiło się kilka tysięcy młodych ludzi, szukających najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski. Powodzeniem cieszyły się szczególnie wykłady otwarte w ramach cyklu „Droga do sukcesu”, które pierwszego targowego dnia poprowadzili znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz oraz naukowiec – prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego. Tegoroczne Targi AKADEMIA wpisują się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Mina wyprowadzona, ale niezdetonowana. Plany pokrzyżował wiatr

Silny wiatr pokrzyżował częściowo plany rozminowania gdyńskiego portu. Sięgające nawet 12 m/s podmuchy spowodowały, że dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podjęło decyzję o poprzestaniu na wyprowadzeniu miny dennej typu GC z basenu II i złożeniu jej na dnie Zatoki Gdańskiej, w bezpiecznej odległości za falochronem. Nurkowie-minerzy ze Świnoujścia powrócą do Gdyni prawdopodobnie po Wielkanocy.

Studenci Politechniki finalistami Imagine Cup!

Studenci z Politechniki Gdańskiej dostali się do polskiego finału Imagine Cup - największego na świecie konkursu technologicznego Microsoft. To konkurs dla studentów, którzy nie boją się przekuć swojej kreatywności w realne rozwiązania technologiczne. Studenci z Gdańska zostali zakwalifikowani do finałowej piątki w kategorii GAMES (gry), a bój o zwycięstwo stoczą podczas finału imprezy, który odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia w Warszawie.

Już teraz pomagamy gdańskim żabom!

Przez cały miesiąc – od 30 marca do 30 kwietnia – w Gdańsku odbywać się będzie akcja pomocy płazom (żabom i ropuchom), które w Polsce są pod ochroną gatunkową. Akcja prowadzona będzie stale w pięciu punktach, działał będzie także patrol interwencyjny (to nowość!), z którym mogą kontaktować się mieszkańcy i przekazywać informacje o nowych miejscach wędrówek.

Finanse Gdańska w jeszcze lepszej kondycji! Fitch podniósł ratingi miasta

Fitch Ratings podniósł międzynarodowe długoterminowe ratingi Miasta Gdańska dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej do poziomu”A-“ oraz krajowy rating długoterminowy do poziomu ”AA”. To najwyższa ocena finansów miasta od 2000 roku, odkąd niezależne instytucje finansowe dokonują analizy finansów Gdańska!

Matematyczny alfabet na Politechnice Gdańskiej

Alfabet zastosowań matematyki – pod takim hasłem przebiegać będzie drugi dzień VI Seminarium "Bez matematyki kariery nie zrobisz". Naszą uczelnię odwiedzi blisko 800 uczniów, którzy będą uczestniczyć w warsztatach dedykowanych obecności matematyki w sztuce, informatyce, epidemiologii, medycynie, oceanotechnice, biznesie, etc. W przygotowanie warsztatów (12 paneli pod wspólnym tytułem „Matematyka w…”) zaangażowali się zarówno nauczyciele akademiccy i studenci, jak i firmy współpracujące z uczelnią. Dzięki temu uczniowie (gimnazjaliści i licealiści) dowiedzą się od praktyków – najczęściej niematematyków – że matematyka pomaga w karierze zawodowej. Szczegółowy harmonogram dostępny jest tutaj. Na niektóre warsztaty są jeszcze wolne miejsca.

Mega-pisanka zdobi wejherowski rynek

Na wejherowskim rynku w pobliżu ratusza i kolegiaty stanęła ponownie mega-pisanka pomalowana w kaszubskie wzory. Oznacza to, że Święta Wielkanocne już blisko. Mega-pisanka zdobiąca plac Jakuba Wejhera każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi ozdobiona w kaszubskie wzory nawiązuje do tradycji naszego regionu. Jak zapewnia prezydent Krzysztof Hildebrandt ma ona w okresie przedświątecznym cieszyć oczy mieszkańców i ich gości. Stanowi też atrakcję turystyczną nadającą miastu odświętny charakter. Lubiana jest szczególnie przez dzieci i zachęca do wiosennych spacerów po wejherowskiej starówce.

Zimno? Gorąca Hiszpania i Grecja czeka na wolontariuszy

Jeżeli jesteś w wieku między 18 a 30 lat i nie masz aktualnych planów na życie, gotowy pomysł podsuwa Centrum Współpracy Młodzieży. To propozycja długoterminowego wolontariatu zagranicznego. Oprócz pracy wolontariusze przez kilka miesięcy będą mieszkać w ciepłej Hiszpanii, Grecji i nieco chłodniejszych Niemczech i Ukrainie. Zapisy trwają do końca marca.

Porozumienie ZSSO w Gdyni i AWFiS Gdańsk

We wtorek 24 marca 2015 roku dyrektor Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni mgr Marek Prusak oraz Rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku prof. dr hab. Waldemar Moska podpisali umowę o współpracy. Strony zobowiązały się wspierać w zakresie realizacji przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, naukowych i edukacyjnych.

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim Dni Otwarte wydziałów UG

Największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa – Targi AKDEMIA 2015 – odbędą się tym roku w dniach 30-31 marca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Tegoroczne Targi AKADEMIA wpisują się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego – jubileuszowa uroczystość odbyła się w dzień powołania Uczelni – 20 marca 2015 roku

Straż miejska w Gdańsku : pierwsza klasa!

Powstanie pierwsza w Polsce mundurowa klasa o profilu straży miejskiej! Przedsięwzięcie jest wspólną inicjatywą IV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska oraz Straży Miejskiej w Gdańsku. Naukę w nowej klasie uczniowie powinni zacząć już od września.

Gdynia - Święto nauki na start

Einstein, Tesla, Edison, Bell i da Vinci byliby z nich dumni. Młodzi pasjonaci nauki po raz czwarty zaprezentują swoją wiedzę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, podczas święta nauki E(x)plory Week. E(x)plory Week to międzynarodowe święto nauki, w którym bierze udział uzdolniona młodzież w wieku 14-20 lat. Wielu z nich ma na swoim koncie wynalazki, a część pracuje już na uniwersytetach - pomimo młodego wieku.

W IV LO w Gdańsku powstanie klasa o profilu penitencjarnym

W siedzibie Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku pułkownik Radosław Chmielewski – dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Gdańsku i Elżbieta Januszewska – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gdańsku, podpisali porozumienie o współpracy. Przedmiotem porozumienia jest powstanie i funkcjonowanie klasy mundurowej o profilu „Służba penitencjarna” w IV LO w Gdańsku.

Centrum Ekoinnowacji powstanie na PG

Politechnika Gdańska planuje budowę Centrum Ekoinnowacji. Obiekt ma być energooszczędny i przyjazny środowisku. Będzie to pierwsze w Polsce centrum realizujące ideę miast ekologicznych. Uczelnia ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej kompleksu składającego się z projektowanego budynku Centrum Ekoinnowacji, garażu podziemnego oraz remontowanych budynków Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska: Hydro i Żelbet. Kompleks ma być zlokalizowany pomiędzy ulicami: Siedlicką a Traugutta. Termin składania wniosków o dopuszczenie udziału w konkursie mija 30 marca br. Natomiast czas na składanie prac konkursowych upływa w połowie czerwca.

Akcja rozminowania portu w Gdyni – dzień drugi

W piątek 20 marca o godz. 8.30 rozpoczął się drugi dzień operacji rozminowania dna Zatoki Gdańskiej, w okolicach wejścia do gdyńskiego portu. Podobnie jak w czwartek nurkowie minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podejmą z dna, odholują a następnie zdetonują minę denną typu GC pochodzącą z czasów II wojny światowej. Poniższy tekst będzie stale aktualizowany w miarę napływania kolejnych meldunków. W związku z operacją do godz. 17.00 akcją obowiązuje całkowity zakaz kąpieli – na odcinku wybrzeża od Kosakowa do Gdańska-Brzeźna. Dotyczy on zarówno ludzi jak i zwierząt. O godzinie 8.45 jednostki z Kosakowa, Gdyni, Sopotu i Gdańska potwierdziły pełną gotowość.

„Skarpetkowa akcja” w Gdyni z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa

Prezydent Gdyni, wiceprezydenci i Przewodniczący Rady Miasta Gdyni przyłączyli się do akcji socksbattle4DS. Celem, wzorowanej na Ice Bucket Challenge, skarpetkowej akcji jest nagłośnienie idei integracji i zrozumienia problemów osób z Zespołem Downa. 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Nieprzypadkowo. Data wiąże się również z istotą zaburzenia - trisomią 21 chromosomu. Skarpetka nie do pary symbolizuje dodatkowy niepasujący chromosom.

Uroczystość jubileuszu 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego

„Praca na rzecz zrozumienia, dzielenie się zdobywaną przez nas wiedzą ze społecznością Pomorza i całego kraju stanowi dla nas ważne wyzwanie na dzisiaj i na jutro. Taką widzimy rolę Uniwersytetu Gdańskiego w kolejnych latach” – zapowiedział w czasie uroczystości jubileuszu 45-lecia uczelni Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek. W 2015 roku Uniwersytet Gdański obchodzi jubileusz 45-lecia. 20 marca 2015 roku, tradycyjnie w dniu powołania uczelni, na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość poprowadził JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek.

Modernistyczne Śródmieście Gdyni decyzją Prezydenta RP Pomnikiem Historii

Prezydent RP Bronisław Komorowski uznał układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni za Pomnik Historii - to najwyższe krajowe wyróżnienie nadawane najważniejszym zabytkom Polski. Tym samym Śródmieście Gdyni znalazło się w elitarnym gronie 60 zabytków o takim statusie. Tytuł pomnika historii ma przede wszystkim znaczenie prestiżowe i jest powodem do dumy. Jest symbolicznym wyrazem wdzięczności dla minionych pokoleń, które budowały Gdynię i morskie znaczenie Polski w XX wieku.

Gdański Neptun przygotowuje się do sezonu

Fontanna Neptuna zostanie oczyszczona po zimie, usunięta zostanie z niej także powłoka zabezpieczająca fontannę przez zimową aurą i zanieczyszczeniami. Właśnie rozpoczęły się prace prowadzone przez konserwatorów, przygotowujące fontannę do sezonu letniego. Jeżeli aura będzie sprzyjająca, i temperatura nie będzie już spadać poniżej zera, fontanna uruchomiona zostanie już na święta!

Mrongowiusze 2015 dla nauczycieli akademickich Uniwersytet Gdańskiego

Dr Piotr Arłukowicz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejowski z Wydziału Chemii UG i dr Urszula Patocka-Sigłowy z Wydziału Filologicznego UG zostali laureatami tegorocznej nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się uznaniem akademickiej społeczności.

Poetki z Wysp na Gdańskich Spotkaniach Tłumaczy Literatury

Antologia „Poetki z Wysp” to zbiór wierszy ośmiu poetek brytyjskich w przekładach Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel. Książka jest wspólnym przedsięwzięciem wydawniczym Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku i Biura Literackiego z okazji drugiej edycji Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizowanych przez IKM w Gdańsku, w dniach 9 - 11 kwietnia. Na premierę książki i rozmowę o antologii z udziałem tłumaczy i Zofii Król zapraszamy w piątek, 10 kwietnia o godz. 18.00, do sieni Instytutu Kultury Miejskiej.

Bronkobus w Rumi pod silną eskortą Policji

W dniu 18 marca ok godziny 15-tej pod rumski dworzec PKP zawitał niespodziewanie autobus propagandowy Prezydenta Komorowskiego tzw. Bronkobus. Autobusem marki Mercedes przyjechali pracownicy sztabu wyborczego oraz lokalni działacze partyjni PO którzy przywieźli ze sobą sporo ulotek, blaszanych przypinek i plakatów naszego Prezydenta.

Miasto dofinansowało kolejne stowarzyszenia

W wejherowskim ratuszu przedstawiciele organizacji pozarządowych podpisali kolejne umowy na dotacje otrzymane w konkursie ogłoszonym przez Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta. Umowy na podpisali przedstawiciele Wejherowskiego Stowarzyszenia Sportowego, Wejherowskiego Klubu Sportowego „Gryf”, Uczniowski Klub Sportowy „Basket - Ósemka” Wejherowo, Uczniowski Klub Sportowy „Jedenastka”, KS „Wejher”.

Akcja rozminowania gdyńskiego portu

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej, o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, operacja oczyszczania dna rozpocznie się w czwartek 19 marca 2015r. - ostateczne decyzja ma zapaść nie później niż do godz. 9.00 w dniu poprzedzającym jej rozpoczęcie.

Sukces Teatru Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator

W ten weekend Teatr Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator TACKA ze spektaklem "Król Ubu" w reż. Janusza Gawrysiaka zdobyła I miejsce na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Studenckich i Niszowych "Epizod" w Krakowie

Gdańska szkoła podpisała porozumienie z Grupą Lotos

Dziś w południe, w ramach inauguracji „Tygodnia Zawodowca”, nastąpiło podpisanie porozumienia między Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Gdańsku a Grupą Lotos. Dzięki niemu, szkoła przygotuje wykwalifikowaną kadrę dla jednego z największych pracodawców Pomorza.

Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni IV kadencji rozpoczęła prace

Młodzieżowa Rady Miasta Gdyni IV kadencji już działa. Inauguracyjna sesja odbyła się w środę 11 marca w gdyńskim magistracie. Na przewodniczącego kandydowało aż 9 osób - po raz pierwszy pracami rady pokieruje reprezentant III Liceum Ogólnokształcącego, Michał Nehring. Opiekunką młodzieży została Małgorzata Balcewicz.

Minister Edukacji Narodowej w Pozytywnej Szkole Podstawowej

Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska odwiedziła w piątek Pozytywną Szkołę Podstawową w Kokoszkach - najnowocześniejszą placówkę publiczną w Trójmieście, której operatorem jest podmiot niepubliczny. - Śledziłam jej losy już od dawna. To szkoła, gdzie rozwija się skrzydła, a nie podcina - mówiła. - Przyjechałam zobaczyć na czym polega jej fenomen.

Ptasie sprawy na wiosnę w gdańskim zoo

Przyszedł czas na porządki w budkach lęgowych zainstalowanych na terenie gdańskiego zoo. Czyszczenie budek to, jak zaznaczają pracownicy gdańskiego zoo, bardzo ciekawe zajęcie. Można wiele dowiedzieć się o tym, jak wyglądają gniazda różnych gatunków dziuplaków. Okazuje się, że ptaki do budowy swych gniazd wykorzystują nie tylko mech, trawę i gałązki, ale także inne oryginalne zdobycze.

Fizyk z Politechniki Gdańskiej współodkrywcą nowej rodziny związków chemicznych

Fizyk dr hab. Tomasz Klimczuk z Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej PG jest współodkrywcą nowej rodziny związków chemicznych wywodzących się ze skutterudytów. W czasopiśmie "Nature Communications" ukazał się właśnie artykuł na ten temat.

Gdańsk otrzymał Nagrodę Biznesu Sportowego

Gdańsk najlepszy w kategorii Sport w Miastach i Regionach. Podczas Xl Gali Sportu i Biznesu, która odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie, ogłoszono laureatów Nagród Biznesu Sportowego DEMES za rok 2014. Uzasadnienie wyboru przez kapitułę typującą zwycięzców jest następujące: „Gdańsk to jedno z wiodących miast polskiego sportu. Posiada swoich przedstawicieli w czołowych ligach różnych dyscyplin. Posiada wiele nowoczesnych obiektów sportowych, na których gości najważniejsze imprezy sportowe w Polsce.”

Więcej pieniędzy na Budżet Obywatelski Wejherowa

Prezydent Wejherowa na początku tygodnia zdecydował o podwojeniu kwoty przeznaczonej na budżet obywatelski. Decyzja ta umożliwi realizację większej liczby projektów. 2 marca br. upłynął termin składania wniosków w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wejherowianie złożyli aż 64 projekty! Skala zainteresowania mieszkańców jest bardzo duża. Odzew na ideę budżetu obywatelskiego wśród wejherowian przerósł oczekiwana.

45. rocznica powołania Uniwersytetu Gdańskiego

W 2015 roku Uniwersytet Gdański obchodzi jubileusz 45-lecia. 20 marca 2015 roku, tradycyjnie w dniu powołania uczelni, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego.

Nowy podopieczny gdańskiego „Promyka”

Do gdańskiego schroniska „Promyk” trafił wymarznięty, ze złamaną łapą i zabrudzony oleistą cieczą. Znaleziony został na terenie Portu Północnego w rejonie ul. Sucharskiego i Pokładowej, w kanale technicznym wypełnionym błotem i wodą z oleistymi nieczystościami. - Psiak prawdopodobnie został tam wrzucony, żeby się utopił – mówi kierownik schroniska Piotr Świniarski.

Wybrano kolejnych członków Gdańskiej Rady Oświatowej

Gdańska Rada Oświatowa nowej kadencji ma już kolejnych członków. Swoich reprezentantów do prac w tym gremium wyłonili dyrektorzy placówek oświatowych w Gdańsku. Pracom GRO, decyzją Rady Miasta Gdańska, przewodniczyć będzie Katarzyna Hall, była minister edukacji, obecnie Poseł na Sejm RP. To już trzecia kadencja rady, która po raz pierwszy została powołana w roku 2007. GRO ma się w najbliższej kadencji zaangażować w dyskusję na temat kształtu i potrzeb gdańskiej edukacji.

Festiwal Filmowy w Gdyni kontynuować będzie współpracę z festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty

W 2015 roku Festiwal Filmowy w Gdyni kontynuować będzie współpracę z festiwalem T-Mobile Nowe Horyzonty, po raz drugi organizując spotkanie z cyklu „Gdynia na Horyzoncie”. Widzowie T-Mobile Nowe Horyzonty będą mieli okazję zapoznać się z sylwetką amerykańskiego reżysera Paula Mazursky'ego. Gościem spotkania będzie aktorka Małgorzata Zajączkowska.

Koszykarskie Mistrzynie Polski U-22 u prezydenta Gdyni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uhonorował Mistrzynie Polski, koszykarki Sportowej Politechniki Gdynia. Zawodniczki otrzymały listy gratulacyjne za wywalczenie tytułu w kategorii wiekowej U-22 podczas Finału Mistrzostw Polski Juniorek Starszych rozgrywanego w Bydgoszczy na przełomie lutego i marca. W rewanżu, prezydent dostał piłkę z autografami zespołu oraz pamiątkowy złoty medal MP.

Już cztery osoby otrzymały dofinansowanie na zmianę ogrzewania

Zmiana ogrzewania na ekologiczne, instalacja kolektora słonecznego czy utylizacja azbestowych odpadów – na to między innymi możemy otrzymać od Miasta dotacje w tym roku. Wnioski można składać do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na rok 2015, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2015 r. Budżet na ten cel to ponad pół miliona złotych!

Promocja Śródmieścia Morskiego Gdyni w Cannes

Gdynia wraz z Metropolią Gdańską pojedzie na Międzynarodowe Targi Inwestycyjne MIPIM do Cannes. W dniach 10-13 marca br. będzie tam promowane m.in. Śródmieście Morskie Gdyni - najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny nad Bałtykiem, który z pewnością zainteresuje europejskich inwestorów.

Drugie życie baterii słonecznych – nowa metoda odzysku krzemu z ogniw fotowoltaicznych powstała na PG

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną metodę recyklingu krzemu z baterii słonecznych. Technologia jest dużo szybsza i tańsza od stosowanych obecnie na świecie. Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania energii odnawialnej na świecie. Do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną wykorzystuje się ogniwa fotowoltaiczne (popularnie zwane bateriami słonecznymi). Urządzenia tego typu mogą działać nawet 30 lat. Później producenci mają obowiązek poddać je recyklingowi.

Gdańsk najmniej zakorkowany spośród dużych miast w Polsce

To właśnie w naszym mieście kierowcy najmniej czasu marnują w ulicznych korkach - wynika z najnowszego „Raportu o korkach” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte i serwis Targeo.pl. Gdańsk najlepiej w skali kraju radzi sobie również z likwidacją tzw. „wąskich gardeł”.

Gdyńskie szkolnictwo zawodowe nagrodzone przez Ministerstwo Gospodarki

Gdyński samorząd został nagrodzony przez Ministerstwo Gospodarki za budowanie sieci szkół zawodowych. Wyróżnienie przyznano podczas odbywającej się 5 marca w Gdańsku konferencji „Stawiamy na szkolnictwo zawodowe". W trakcie spotkania, oprócz samorządów, wiceminister Ilona Antoniszyn-Klik uhonorowała statuetkami i dyplomami ministerstwa także uczniów, szkoły i przedsiębiorców promujących dobre praktyki w rozwoju szkolnictwa zawodowego w swoich regionach.

Promocja historycznego komiksu „Szczęściarz z rocznika 1917”

Muzeum Stutthof w Sztutowie, Uniwersytet Gdański oraz Studenckie Koło Naukowe UG Mozaika zapraszają na prezentację współczesnego komiksu historycznego „Szczęściarz z rocznika 1917” autorstwa Agnieszki Kosko-Hołowczyc oraz Wandy Swajdy. Spotkanie z autorkami oraz wydawcą odbędzie się 11 marca 2015 roku, o godzinie 12.00 w sali 1.48 na Wydziale Filologicznym UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55).

Masz zawód, masz pracę - „Tydzień Zawodowca” w Gdańsku

Wpisując się w ustanowiony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rok Szkoły Zawodowców gdańskie szkoły zawodowe organizują w marcu „Tydzień Zawodowca”. Odbędzie się on w dniach 16-21 marca. To niebywała okazja, by przyjrzeć się jak funkcjonują szkoły zawodowe, w jakich profesjach kształcą uczniów, jacy pracodawcy współpracują z gdańskimi zawodowcami, jak wygląda możliwość znalezienia pracy w konkretnym zawodzie. W roku szkolnym 2015/2016 szkoły zawodowe zaoferują ponad 1000 miejsc dla nowych uczniów!

Wręczono Nagrody Splendor Gedanensis

Zofia Watrak, Paweł Huelle, Anna Witkowska i Adam Witkowski zostali laureatami prestiżowej Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury wręczono już po raz czterdziesty drugi.

Konkurs na piosenkę dla dzieci o Gdańsku

Fundacja Wspólnota Gdańska ogłasza konkurs na piosenkę dla dzieci o tematyce związanej z naszym miastem. Swoich sił w konkursie mogą spróbować zarówno amatorzy, jak i profesjonalni twórcy. Najlepsze piosenki trafią do Śpiewnika Gdańskich Lwiątek, a autorzy otrzymają nagrody finansowe. - Jeśli jesteś muzykiem (profesjonalistą, czy też amatorem), z łatwością przychodzi Ci pisanie tekstów piosenek, a do tego Gdańsk jest Ci bliski, nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie - zachęca Natalia Filipionek-Rybińska, koordynator działań promocyjnych Fundacji Wspólnota Gdańska.

Srebrny Laur Jakości dla Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej

Po raz osiemnasty wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie Pomorska Nagroda Jakości. Zdobywcą Srebrnego Lauru w kategorii mikro organizacja została Gdańska Spółdzielnia Socjalna. Celem konkursu jest promowanie i angażowanie liderów Pomorza na rzecz ciągłego doskonalenia organizacji, uczenia się, kreatywności, innowacyjności i podążania w duchu zrównoważonego rozwoju przy wykorzystaniu modelu doskonałości Pomorskiej Nagrody Jakości.

Wejherowski Budżet Obywatelski 2015 - wpłynęły 64 projekty

2 marca br. upłynął termin składania wniosków w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wejherowianie złożyli 64 projekty. Do 24 marca trwać będzie formalna weryfikacja i analiza techniczno-finansowa zgłoszonych propozycji projektów. Następnie mieszkańcy zadecydują w powszechnym głosowaniu o wyborze projektów do realizacji.

Sukces tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR

Jacek i Małgorzata Piątek – z Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego JANTAR zdobyła I miejsce w kategorii tanecznej VIIA podczas Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Pierścień Księżnej Izabeli”. Tancerze otrzymali także tytuł Pary Roku 2014

Po raz 17 zapraszamy ptaki do Gdyni

Celem konkursu „Zapraszamy ptaki do Gdyni" jest zachęcenie popularnych gatunków do zamieszkania w mieście. Efektem tegorocznej edycji jest 267 karmników i budek lęgowych zgłoszonych przez 268 uczestników.
stat4u