SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku! Głośne czytanie, gra miejska, spotkania z twórcami, wystawy i koncert

Festiwal Literatury dla Dzieci w Gdańsku potrwa od 19 do 23 maja. Przed nami wystawy komiksów i ilustracji dla dzieci, rodzinna gra miejska w sobotę, koncert zespołu Jerz Igor oraz minikonferencja dla nauczycieli przedszkolnych, wczesnoszkolnych i bibliotekarzy. Zapraszamy małych i dużych miłośników literatury do udziału w wydarzeniach. Wstęp wolny, na niektóre spotkania obowiązuje rezerwacja miejsc.

Tysiące ludzi witało Andrzeja Dudę w Chojnicach

W dniu 18 maja kandydat PiS na Prezydenta Andrzej Duda odwiedził kaszubskie Chojnice. Na miejskim rynku owacyjnie powitały go tłumy mieszkańców którzy przyjechali min. z Wejherowa i całego regionu pomorskiego. /Zobacz fotorelację/

Jaka Opera na Targu Węglowym w Gdańsku? Rozpoczynamy głosownie!

Plenerowy pokaz Opery na Targu Węglowym w Gdańsku, komentowany na żywo przez Jerzego Snakowskiego, odbędzie się w sobotę 18 lipca. O tym, jaką operę zobaczymy zadecydują mieszkańcy w internetowym głosowaniu na portalu Trójmiasto.pl. Głosowanie potrwa tydzień, od 18 do 24 maja, a wybierać można wśród pięciu, zaproponowanych przez Snakowskiego, oper. Są to: „Poławiacze pereł” Bizeta, „Cyganeria”, Pucciniego, „Aida” Verdiego, „Dydona i Eneasz” Purcella i ”Rigoletto” Verdiego. Wyniki zostaną ogłoszone 25 maja

Zapraszamy na Bałtycki Festiwal Nauki

Kim jest światłolub? Czy zapach można rozdzielić na inne zapachy? Magia fraktali – matematyczna abstrakcja czy opis świata? To tylko wybrane spośród wielu intrygujących pytań, na które odpowiedzi będziemy szukać podczas Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Politechnice Gdańskiej

Nagroda dla Syntii Ellward, srebrnej medalistki Mistrzostw Świata

Kto wie, być może podczas igrzysk w Rio de Janeiro, gdynianie będą ściskać kciuki właśnie za nią. Syntia Ellward, z Wojskowego Klubu Sportowego „Flota" Gdynia, zdobyła srebrny medal w sztafecie 4x800 metrów podczas nieoficjalnych Mistrzostw Świata IAAF World Relays w Nassau na Bahamach. Dziś 18 maja zawodniczka odebrała gratulacje prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.

XIII Bałtycki Festiwal Nauki w Gdańsku

Archiwum Komisji Krajowej po raz pierwszy uczestniczy w Bałtyckim Festiwalu Nauki, imprezie popularnonaukowej organizowanej przez wyższe uczelnie województwa pomorskiego, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytuty branżowe oraz inne instytucje naszego regionu związane z nauką. Festiwal adresowany jest do szerokiego kręgu odbiorców, społeczeństwa Wybrzeża i regionu, niezależnie od wieku i wykształcenia.

Prezydent Gdyni w Błękitnym Patrolu WWF

W niedzielę 17 maja w Dniu Morświna o godz. 15.00, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, został przyjęty do Błękitnego Patrolu WWF. W uroczystości przy jedynym pomniku morświna w Polsce (al. Jana Pawła II) udział wzięli wolontariusze WWF Polska, którzy wyruszyli z prezydentem na jego pierwszy patrol./Fotorelacja/

Prywatna korespondencja prof. Zbigniewa Brzezińskiego z Janem Pawłem II przekazana w darze Muzeum Emigracji w Gdyni

Do Muzeum Emigracji w Gdyni trafił wyjątkowy dar przekazany przez prof. Zbigniewa Brzezińskiego. To prywatna korespondencja, którą prowadził z Janem Pawłem II w latach 1979-1983. W siedzibie Muzeum zaprezentowano odręcznie napisany przez papieża list z 7 czerwca 1980. Cała korespondencja będzie częścią stałej ekspozycji, której inauguracja nastąpi 16 maja.

Lego Arena powstaje na gdańskim stadionie

Na PGE ARENIE wciąż oglądać można największą w Polsce wystawę budowli z klocków LEGO. Już teraz cieszy się ona dużym zainteresowaniem, ale wkrótce przybędzie jej nowy - wyjątkowy element. Organizator postanowił bowiem wzbogacić ekspozycję o klockową wersję gdańskiego stadionu.

Srebrne Vistalki u prezydenta Gdyni

Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia w miniony weekend, po ekscytującym i zaciętym finale zdobyły srebrny medal Mistrzostw Polski PGNiG Superligi Kobiet. Nasze szczypiornistki kolejny raz pokazały charakter i wolę walki. Przegrywając już 0-2, w sobotę w Gdynia Arenie zafundowały kibicom prawdziwy horror, zakończony dwiema dogrywkami i zwycięskimi rzutami karnymi. Niestety w czwartym, niedzielnym meczu zabrakło nieco sił i ostatecznie uległy Selgrosowi Lublin 1-3. Tym samym gdyński zespół do kolekcji trzech brązowych i jednego złotego, dołożył srebrny medal Mistrzostw Polski.

Więcej kamer i patroli w pasie nadmorskim w Gdańsku

Nowe kamery monitoringu i dodatkowe patrole policji i Straży Miejskiej czuwać będą nad bezpieczeństwem mieszkańców Gdańska i turystów w pasie nadmorskim - m.in. w Parku Brzeźnieńskim. Służby miejskie chcą poprawić bezpieczeństwo na gdańskich plażach i wokół nich. W zapewnieniu porządku pomóc mają m.in. nowe kamery, które zostaną zamontowane w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Wejherowo wyróżnione w konkursie Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom

Miasto Wejherowo otrzymało dwie nominacje podczas gali III edycji konkursu Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie wyróżnień miało miejsce 8 maja 2015 roku w Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBER EXPO w Gdańsku. Z rąk Janusza Lewandowskiego, który przewodniczy Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, wyróżnienia odebrał sekretarz miasta Bogusław Suwara.

Molo w Brzeźnie - pozimowe porządki

W dniu 12 maja MOSiR w Gdańsku przystąpił do wiosennych napraw posztormowych molo w Brzeźnie. Oprócz wymiany uszkodzonych elementów pokładu dolnego, renowację przejdą barierki, które miejscowo zostaną odmalowane, a część z nich wymieniona. Spacerowicze już wkrótce będą mogli skorzystać z dodatkowych piętnastu nowych ławek.

Nie filmówka lecz chęć szczera, zrobi z ciebie reżysera

Wystarczy zgłosić się na 14. Pomorskie Warsztaty Filmowe, a następnie wziąć udział w procesie tworzenia filmu, na każdym etapie jego powstawania. W sumie 150 godzin praktycznych zajęć pod okiem uznanych praktyków kina.

Wiecha na Baltiq Plaza w Gdyni

Szybsze niż zakładano tempo prac pozwoli ukończyć inwestycję przy ul. Świętojańskiej jeszcze w tym roku. Dziś nad Baltiq Plazą zawisła wiecha w kształcie litery Q. W uroczystości, która odbyła się w poniedziałek 11 maja udział wziął prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

Tysiące rowerów pod gdańskimi podstawówkami!

Organizowana przez Miasto Gdańsk kampania Rowerowy Maj sprawiła, że Gdańsk przypomina obecnie bardziej holenderskie miasto w szczycie sezonu, niż polskie - wiosną. Od początku maja pod gdańskimi podstawówkami i przedszkolami parkuje imponująca liczba rowerów. Rekordowa liczba rowerów i hulajnóg parkuje codziennie pod szkołą podstawową nr 12 na gdańskim Ujeścisku – na dwóch kółkach dojeżdża tu blisko 50 procent uczniów!

PGE uświadamiało mieszkańców gminy Choczewo.

Dnia 5 maja 2015 PGE zorganizowało wyjazd dla mieszkańców gminy Choczewo na produkcję filmu "Obietnica Pandory" . Po wyświetleniu filmu , dwóch ekspertów z branży energetycznej , uświadamiało jak działa branża jądrowa oraz OZE. Z braku pytań do ekspertów , głos zabrał wójt gminy Choczewo - wójt Wiesław Gębka . Dla mieszkańców przed odjazdem czekał poczęstunek .

Uroczystości szkolne w Choczewie

Uroczystości 10-cio lecia nadania Zespołowi Szkół w Choczewie imienia Unii Europejskiej oraz obchody 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej odbyły się 8 maja. /Fotorelacja/

Bieg i Marsz Europejski w Gdyni

W sobotę 9 maja 2015 r. na ulicach Gdyni po raz kolejny pojawiły się tysiące miłośników rekreacji - biegaczy i osoby chodzące z kijkami. Do Biegu Europejskiego na dystansie głównym zapisało się 5779 osób. Na pozostałych listach znajduje się 1659 uczestników, więc łącznie sportowe święto uczci ponad 7000 amatorów sportu! /Zobacz fotorelację/

Finał Coca-Cola Cup odbędzie się w Gdańsku

Krajowy finał 17. edycji Coca-Cola Cup odbędzie się 20 czerwca na Targu Węglowym w Gdańsku. Wydarzenie, inspirujące młodych ludzi do uprawiania sportu, zostanie zorganizowane we współpracy z Miastem Gdańsk. Jak co roku Coca-Cola Cup aktywizuje około 40 000 gimnazjalistów z całego kraju. Organizacja finału Coca-Cola Cup 2015 na Targu Węglowym w Gdańsku to efekt współpracy firmy Coca-Cola z Miastem Gdańsk. Projekt wpisuje się w ideę partnerstwa publiczno-prywatnego, która ma na celu promowanie aktywności fizycznej, zwłaszcza wśród młodych ludzi, co jest jednym z priorytetów zarówno firmy Coca-Cola, jak i Miasta.

21. Festiwal Filmowy "Wiosna Filmów" 2015 w Gdańsku

Festiwal „Wiosna Filmów” po raz pierwszy zawita do Gdańska. Tegoroczna replika warszawskiej imprezy zapowiada się wyjątkowo. Nie tylko dlatego, że w programie znalazły się filmy nagradzane na wielu światowych festiwalach (od Wenecji aż do Pusan). „Wiosna filmów” to również jedna z niewielu okazji, by obejrzeć przedpremierowo dzieła wyprodukowane w Brazylii, w Libanie (!) czy w Mauretanii (!!).

Pierwszy w Polsce międzysektorowy zespół ds. modelu integracji imigrantów

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zainaugurował pracę pierwszego w Polsce międzysektorowego zespołu ds. modelu integracji imigrantów. Pracę na rzecz kompleksowego rozwiązania spraw dotyczących migrantów zadeklarowało już 100 osób (!). Wypracowany model, ma być odpowiedzią na pytania jak najlepiej wpisać migrantów w naszą społeczność, jak budować pokojowe współżycie, korzystne dla obu stron – tak, by Gdańsk jako miasto wolności, był miejscem, w którym potrzeby migrantów są właściwie rozumiane i realizowane.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim – Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody Rok akademicki 2015/2016

W nowym roku akademickim 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować sześć nowych kierunków. W kwietniu 2015 Senat UG podjął decyzję o powołaniu na Wydziale Biologii UG stacjonarnych studiów II stopnia Waloryzacja i zarządzanie zasobami przyrody. Wcześniej zostały powołane: Dyplomacja, Studia Wschodnie, Studia Bałkańskie, Teatrologia oraz Studium Humanitatis – Tradycje Cywilizacji Europejskiej.

Sezon wycieczkowców w Gdyni otwarty. Na początek Costa Pacifica

Costa Pacifica zainaugurowała kolejny sezon wycieczkowców w naszym mieście. Jednostka pływająca pod włoską banderą weszła do portu w czwartek 7 maja, około godziny 7.00 rano. Wyjście jeszcze tego samego dnia, o godz. 20.00.

Plac Wolnej Polski - nadano nazwę w Gdyni

Plac Wolnej Polski – taką nazwę od 2 maja br. nosi plac przed Urzędem Miasta w Gdyni. Inicjatorem tej zmiany był poseł Janusz Śniadek, który argumentował, że z uwagi na historyczny aspekt oraz lokalizację dwóch pomników – Ofiar Grudnia 1970 i Marszałka Józefa Piłsudskiego – miejsce to stanowi szczególne miejsce afirmacji wartości patriotycznych.

Gdańsk - Wystartowała II edycja programu Mentor

W gdańskim Parku Naukowo Technologicznym spotkali się dziś stypendyści i mentorzy kończącej się pierwszej i rozpoczynającej drugiej edycji programu Mentor. Zainicjowany przez Pawła Adamowicza program, skierowany jest do młodych gdańszczan znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, mających pomysł na projekt, którego realizacja pozwoli im rozwijać się w konkretnej dziedzinie i zmieni ich życie na lepsze.

Rusza gdyński Budżet Obywatelski 2015

Budżet Obywatelski to szansa, aby gdynianie wzięli sprawy związane z przestrzenią publiczną w swoje ręce! Środki Budżetu Obywatelskiego służyć mają podnoszeniu jakości życia w Gdyni. W 2015 roku nasze miasto przeznaczy na ten cel łącznie 4 597 797 zł. 4 maja startują spotkania w dzielnicach, na których będzie można porozmawiać o budżecie obywatelskim i najpilniejszych potrzebach w dzielnicy.

Gdańscy rowerzyści kręcą najlepiej!

Wraz z majem rozpoczął się „European Cycling Challenge”, w którym 39 miast z Europy przez cały miesiąc rywalizuje między sobą pod względem liczby kilometrów pokonanych na rowerze. Gdański team to już 2,6 tys. osób i ponad 24 tys. km pokonanych na rowerach od początku miesiąca.

Gdańsk przyciąga studentów zagranicznych

Specjalna strona internetowa skierowana do studentów zagranicznych, to kolejne działanie miasta wspierające uczelnie wyższe w pozyskiwaniu nowych studentów. Strona study-gdansk.com to element projektu STUDY IN GDAŃSK, który jest realizowany od zeszłego roku

Młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii odwiedziła wejherowski ratusz

17. osobowa grupa młodzieży z Białorusi, Ukrainy i Mołdawii odwiedziła wejherowski ratusz w ramach wizyty studyjnej realizowanej przez miasto Gdynię w oparciu o Centrum Współpracy Młodzieży w Gdyni. Z gośćmi spotkali się zastępca prezydenta Piotr Bochiński i przewodniczący Rady Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz.

Ul. Popiełuszki zamiast Nowej Wałowej

Radni Miasta Gdańsk zadecydowali o zmianie nazwy ulicy, która przebiega przez gdańskie tereny postyczniowe. Zamiast roboczej nazwy Nowa Wałowa będzie ul. księdza Jerzego Popiełuszki, podaje Urząd Miasta Gdańsk. Z wnioskiem o nadanie nazwy ulicy wystąpiła w styczniu Komisja Kultury Rady Miasta

Molo Fest na Placu Zdrojowym w Sopocie

W dniu 3 Maja na sopockim Placu Zdrojowym odbył się festyn dla mieszkańców i turystów. Był min. Piknik Militarny, gra planszowa w szachy, stoiska kulinarne i zajęcia sportowe. /Galeria zdjęć/

Reagan i Jan Paweł II też w blasku biało-czerwonych flag

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja został też uhonorowany flagami państwowymi pomnik Papieża Jana Pawła II i Prezydenta USA Ronalda Reagana który znajduje się w parku na gdańskim Przymorzu. Pod pomnikiem złożono wieńce od pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Anny Fotygi i Stowarzyszenia Godność Gdańsk./Zdjęcia/

Majówka w Gdyni pod znakiem „Błyskawicy”

Dobra pogoda to jeden z najważniejszych elementów składowych udanej majówki. Dlatego z góry uspokajamy, że zapowiedź „Błyskawicznej majówki", to nie jest prognoza zapowiadająca nawałnicę z piorunami. To 1-majowy piknik otwierający 40. sezon wystawienniczy okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Zapraszamy w najbliższy piątek, o godz. 13.00 na Nabrzeże Pomorskie.

Korwin Mikke manifestował w Gdańsku

30 kwietnia lider partii KORVIN wraz z posłem Przemysławem Wiplerem i kilkuset zwolennikami manifestował na Długim targu i pod fontanną Neptuna. Był przemarsz, przemówienia i reklama Energy Drink./Galeria zdjęć/

Anna Dymna czytała wiersze w Lubiatowie

Dnia 28.04.2015 r. w siedzibie Warsztatów Terapii Zajęciowej Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” w Lubiatowie odbył się niezwykły Wieczorek Poezji. Anna Dymna czytała wiersze ks. Jana Twardowskiego oraz wiersze z tomiku pt. „Co mi w duszy gra”, wydanym przez Urząd Gminy w Choczewie oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Choczewie, zawierający utwory laureatów Gminnych Konkursów Literackich z lat 2008-2013 /Galeria zdjęć/

Ekspedycja i pomnik ku pamięci załogi ORP Orzeł

Polski okręt ORP Orzeł w swój ostatni patrol wyruszył 23 maja 1940. Zaginął bez wieści na Morzu Północnym kilka dni później, w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotychczasowe poszukiwania jednostki nie przyniosły skutku, ale pojawiła się kolejna nadzieja. Firma SANTI szykuje ekspedycję, która ma odnaleźć zaginiony okręt. W związku ze zbliżającą się 75. rocznicą wyruszenia w ostatnią podróż, chce również upamiętnić okręt i jego załogę pomnikiem.

Gdańsk w ochronie dzieci krzywdzonych!

Prezydent Gdańska podpisał zarządzanie w sprawie przyjęcia „Procedury interwencji w sytuacji krzywdzenia dziecka”. Na jego mocy wszystkie jednostki i podmioty miejskie zobowiązane zostały do wdrożenia działań zapobiegających takim sytuacjom. Każda z nich musi opracować wewnętrzną politykę postępowania w sytuacji, gdy istnieje podejrzenia krzywdzenia najmłodszych. Jednostki miejskie mają na to czas do 30 września 2015 roku. Wsparcia merytorycznego w przygotowaniu dokumentów udzielają Zespół Interdyscyplinarny i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Prof. Krystyna Pawłowicz spotkała się z mieszkańcami Rumi

W poniedziałek 27 kwietnia posłanka PiS-u prof. Krystyna Pawłowicz odwiedziła podczas swojego pobytu na Pomorzu Gdańskim min. Rumię. Towarzyszyła jej posłanka Dorota Arciszewska a gospodarzem spotkania był wicestarosta wejherowski Witold Reclaf. Kilkadziesiąt osób które zgromadziły się w rumskim Domu Kultury z uwagą wysłuchały wykładu Krystyny Pawłowicz na temat aktualnej sytuacji związanej z wyborami prezydenckimi i rolą Prezydenta w życiu publicznym.

Zwolennicy Pawła Kukiza agitowali w Gdańsku

Wczoraj 26 kwietnia po godzinie 17 -tej na Długim Targu pokazali się sympatycy niezależnego kandydata na Prezydenta Polski Pawła Kukiza. Rozdawali ulotki i namawiali do głosowania na swojego kandydata. Zainteresowanie przechodniów tą ofertą polityczną było raczej umiarkowane.

W Sopocie zbierano środki dla Domu Hospicyjnego św. Józefa

W Sopocie „Pola Nadziei” rozpoczęły się w niedzielę 26 kwietnia o godzinie 13.00 pochodem po deptaku Monte Cassino z udziałem pracowników hospicjum, wolontariuszy i mieszkańców którzy dotarli na Skwer Kuracyjny, gdzie odbyły się liczne atrakcje. Na scenie wystąpił m.in. Chór Sceny Muzycznej Gdańsk oraz Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”. /Galeria zdjęć/

Żonkilowe Pola Nadziei w Gdyni

W niedzielę 26 kwietnia Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni zorganizowało festyn rodzinny w Centrum Kultury i Rozrywki Waterfront przy ul. Waszyngtona pod hasłem „Pola Nadziei na Pomorzu". /Galeria zdjęć/

Ciało człowieka bez tajemnic w Gdyni

Gdyński EXPERYMENT przygotował pokaz - jak ciekawa może być anatomia. Pokaz odbył się w ostatni weekend 25-26 kwietnia w holu Centrum Handlowego Batory

Znamy pierwszy artystów 7. edycji festiwalu Narracje!

Klara Hobza, Olga Jitlina, Lisa Torell, Jon Irigoyen i Hans Rosenström – to pierwsi z artystów zaproszonych przez Annę Smolak, kuratorkę Narracji, do przygotowania instalacji, obiektów, prac dźwiękowych i wideo na 7. edycję festiwalu Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Efekty ich przygotowań zobaczymy w listopadowy weekend, 20-21 listopada, w dzielnicy Nowy Port w Gdańsku. Wcześniej artyści będą odkrywać i poznawać Nowy Port podczas wizyt studyjnych. Pierwszy (w dniach 20-25 kwietnia) do Gdańska przyjeżdża Hans Rosenström - pochodzący z Finlandii artysta tworzący instalacje dźwiękowe

Gdzie w Gdańsku na wykład, koncert, spektakl, wernisaż? W Planerze znajdziesz wydarzenia dla siebie!

Planer to bezpłatne, internetowe narzędzie ułatwiające wyszukiwanie ciekawych wydarzeń kulturalnych. Dzięki niemu szybko i łatwo można zaplanować czas wolny, a instytucje publiczne, firmy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i grupy nieformalne zyskują miejsce, w którym prezentowane będą ich wydarzenia. Udostępniamy pierwszą, testową wersję Planera, która wciąż będzie udoskonalana, w odpowiedzi na potrzeby użytkowników. Zapraszamy do planowania czasu – kulturalnie – na www.planer.info.pl.

Premiera gdyńskich Solarisów na baterie

Z początkiem maja widok trolejbusu z szelkami odłączonymi od trakcji nie będzie oznaczał awarii. W piątek 24 kwietnia odbyła się premiera najnowszych nabytków Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdynia i Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni - dwóch Solarisów Trollino 12M, które dzięki zasilaniu baterii litowych-jonowych są w stanie przejechać nawet do 20 km bez prądu z trakcji. Co ciekawe, jeden z nich jest 1001 pojazdem, który zjechał z taśm montażowych producenta z Wielkopolski.

W Choczewie odbyła się konferencja o atomie

Dnia 26.03.2015 r. w Sali Centrum Informacji Turystycznej Urzędu Gminy w Choczewie odbyła się Konferencja p.n. "Energetyka Jądrowa i jej znaczenie dla Pomorza”, zorganizowana przez Obywatelski Komitet „TAK dla Atomu w Gminie Choczewo” oraz Obywatelski Ruch na Rzecz Energetyki Jądrowej.

Rozpoczęcie sezonu tramwaju wodnego już wkrótce!

Już za 8 dni dobrze znane mieszkańcom i turystom jednostki: „Sonica” i „Sonica I” wyruszą w pierwsze w nowym sezonie rejsy. W piątek, 1 maja nastąpi inauguracja trwającego do 30 września sezonu tramwaju wodnego. Dwie jednostki obsługujące linie F5 i F6 wyruszą wraz z pasażerami w pierwsze tegoroczne rejsy. Długość szlaku gdańskich tramwajów wodnych wynosi 45,1 km.

Miejska wtyczka transformersem numer 4

Mamy już w mieście energo-skrzynki z funkcją siedzenia, śmietniki przypominające peryskopy i projekty oryginalnych pawilonów handlowych. Czwarta edycja konkursu Gdynia City Tranformers, proponująca nowe rozwiązania w przestrzeni miejskiej projektowane przez młodych twórców, krążyła wokół miejskiej wtyczki elektrycznej.

"Strategia Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku"

W siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyła się 21 kwietnia publiczna prezentacja „Strategii Rozwoju Terenów Nadwodnych w Gdańsku” – dokumentu przygotowanego przez holenderskich ekspertów, przy współpracy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Andrzej Duda owacyjnie przyjęty w Wejherowie

W ostatni piątek 17-tego kwietnia kandydat PiS na Prezydenta Polski odwiedził kaszubskie Wejherowo. Na rynku pod Ratuszem przy pomniku Jakuba Wejhera Andrzeja Dudę przywitał Witold Reclaf, szef PiS w powiecie wejherowskim oraz tłumy mieszkańców.

Konkurs fotograficzny w Wejherowie inspirowany poezją

Dobiegła końca druga edycja konkurs fotograficznego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych „Fotografia jest poezją, poezja jest fotografią...” organizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 przy współpracy z Wejherowskim Centrum Kultury. Mottem do tegorocznego konkursu był wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Chwila”. Każdy z uczestników konkursu musiał wykonać zdjęcie nawiązujące do treści utworu. Pomysłodawcami i koordynatorkami konkursu były nauczycielki - Barbara Malawska i Alicja Długosz.

Rozminowywanie gdyńskiego portu - znów zakaz kąpieli w Gdańsku

Na dnie Zatoki Gdańskiej i Portu Morskiego Gdynia, podczas badań wykonanych na zlecenie Zarządu Portu Morskiego Gdynia S.A., wykryto niewybuchy z okresu II wojny światowej o bardzo dużej mocy rażenia. Dla utrzymania bezpieczeństwa żeglugi w tym rejonie, niezbędne jest ich usunięcie. Kolejny etap prac zaplanowano na okres 20 – 24 kwietnia. W tych dniach znów będzie obowiązywał zakaz kąpieli na gdańskich plażach, które będą zabezpieczały mobilne patrole Policji, Straży Miejskiej, ratowników wodnych na quadach i w łodziach.

Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcmi Gdyni

Spotkanie w gdyńskim Domu Rzemiosła rozpoczęło się ok. 20, ale już od godz. 19 zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu Lecha Makowieckiego. W wypełnionej po brzegi Sali Andrzej Duda został owacyjnie przywitany. Jego przemówienie, w którym opowiadał, że jego prezydentura będzie zupełnie odmienna od dotychczasowej, gdyż będzie czynna, a nie bierna, wywołało wiele emocji

Na spotkanie z Andrzejem Dudą przybyły tłumy gdańszczan

16 kwietnia w historycznej Sali BHP w Stoczni Gdańskiej odbyło się przedwyborcze spotkanie kandydata na urząd Prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Gdańska. Sala w której kiedyś Lech Wałęsa podpisywał pamiętne porozumienia sierpniowe zapełniła się po brzegi, a oklaskom i owacjom na stojąco nie było końca./Zobacz zdjęcia/

Wojciech Szczurek Samorządowym Menedżerem Regionu 2014

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ponownie zajął I miejsce w rankingu Samorządowy Menedżer Regionu. Tytuł za rok 2014 przyznano w ramach jubileuszowej, X. edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie podczas gali w Warszawie, w imieniu prezydenta, odebrała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

W Wejherowie uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

W niedzielę 12 kwietnia w kościele p.w. Chrystusa Króla i bł. Alicji Kotowskiej w Wejherowie uczczono ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem z okazji piątej rocznicy tragedii. Ks. prałat Daniel Nowak odprawił uroczystą mszę święta w intencji ojczyzny i śp. Pary Prezydenckiej i 94 ofiar katastrofy. Po mszy św. jej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej.

Watahy inwestorów i przedsiębiorców na Wolves Summit w PPNT Gdynia

To nie jest tylko marketingowy slogan - przed nami jedno z największych technologicznych wydarzeń w Europie. W dniach 14-16 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odbywa się „Wolves Summit". Do naszego miasta przybyło ponad 1000 uczestników z różnych stron świata. Można upolować nie tylko dobre kontakty, ale i 50 tys. dolarów. Wydarzeniu patronują dwie duże stacje telewizyjne - TVN oraz niemieckie PRO7.

Policjant, piłkarz, sanitariusz, kierowca wyrzutni rakiet, czyli kierowcy i motorniczowie gdańskiego ZKM

Jest wśród nich policjant i piłkarz, sanitariusz, kierowca czołgu i wyrzutni rakiet, ale także są i tacy, którzy od dziecka marzyli, by usiąść za sterami tramwaju lub za kierownicą autobusu miejskiego. Jeszcze przez trzy miesiące można wziąć udział w SMS-owym konkursie – Oceń ZKM. Każdy pasażer może zagłosować na najlepszego kierowcę i motorniczego gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej, a przy okazji wygrać bilety miesięczne.

Zespół prof. Leona Swędrowskiego w projekcie FAIR

Politechnika Gdańska bierze udział w budowie akceleratora jonów i antyprotonów w Ośrodku Badań Jądrowych w Darmstadt w Niemczech. W projekcie FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research), który dotyczy budowy tej instalacji, uczestniczy 45 państw, które po uruchomieniu akceleratora będą mogły realizować swoje badania na tym obiekcie. Wstępny koszt projektu oszacowano na 1 200 000 000 EUR – jest to aktualnie najdroższy realizowany projekt badawczy na świecie.

Maryna Ochab z Nagrodą za Twórczość Translatorską im. T. Boya- Żeleńskiego

Maryna Ochab, tłumaczka z języka francuskiego została laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Przełożyła m.in. Zająca z Patagonii Claude Lanzmanna, Zazi w metrze Raymonda Queneau, Czarodziejki Jeana Starobinskiego (razem z Tomaszem Swobodą), czy Indie. Miliony Zbuntowanych Vidiadhara Surajprasada Naipaula (razem z Agnieszką Nowakowską). Swój dorobek translatorski buduje od 1976r. Statuetkę, którą zaprojektowała i wykonała Katarzyna Józefowicz – uznana rzeźbiarka, artystka współczesna, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wręczył Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. Wysokość Nagrody to 50 000 złotych.

Powstają nowe mieszkania dla gdańszczan

Przy ul. Madalińskiego na gdańskim Chełmie powstaje osiedle mieszkaniowe budowane przez spółkę miejską - Gdańska Infrastruktura Społeczna. W lokalach mieszkalnych o łącznej powierzchni ponad 3 tys. 200 mkw. zamieszkają 84 gdańskie rodziny. Pierwsze 4 budynki wielorodzinne, budowane w systemie szeregowym, gotowe do zamieszkania będą już we wrześniu tego roku.

Od maja kolejny sezon wycieczkowców w Porcie Gdynia

Początek maja, to zawsze mocno wyczekiwany okres, szczególnie w Porcie Gdynia. To w tym miesiącu rozpoczyna się sezon turystyczny. W czwartek 7 maja zainauguruje go pływający pod włoską banderą statek pasażerski „Costa Pacifica". Będzie to jedno z 7 zawinięć tej jednostki, która mierzy 290,2 m długości i jest jednym z największych statków wycieczkowych, które w tym roku przybędą do Gdyni.

Marsz Milczenia w Gdańsku 10-04-2015

W V rocznicę katastrofy smoleńskiej ulicami Gdańska przeszedł Marsz Milczenia. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób. Mieszkańcy Gdańska , związkowcy, księża i politycy przeszli w powadze z pod kościoła Św. Brygidy aż do Bazyliki Mariackiej /Zobacz galerię zdjęć/

Gdańsk uczcił V rocznicę Katastrofy Smoleńskiej

Uroczystą Mszą Świętą odprawioną w Bazylice Świętej Brygidy w Gdańsku rozpoczęły się obchody V rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. Przewodniczył jej Metropolita Gdański Abp Sławoj Leszek Głódź, a udział wzięli min. Przewodniczący KK Solidarność Piotr Duda, posłowie Andrzej Jaworski i Janusz Śniadek oraz prof. Wawrzyniec Samp /Zobacz galerię zdjęć/

Sukces Prof. Wojciecha Tylmanna z Uniwersytetu Gdańskiego

Prof. Wojciech Tylmann z Uniwersytetu Gdańskiego został powołany w skład Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Międzynarodowym Programem „Zmiany Globalne Geosfery i Biosfery” (IGBP Global Change). To program dzięki któremu można będzie bliżej poznać zmiany zachodzące w całym systemie Ziemii oraz ich mechanizmy, będące wynikiem działalności ludzkiej.Prof. UG, dr hab. Wojciech Tylmann jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu Instytutu Geografii Uniwersytetu Gdańskiego

Gdański Festiwal Muzyczny już od dzisiaj

Gdański Festiwal Muzyczny 2015 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie lub postać Artysty Rezydenta. W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka -Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina- Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka, a w 2013 jeden z najwybitniejszych muzyków polskich ostatnich dekad – Włodzimierz Nahorny.

Stadion Miejski w Gdyni walczy o tytuł Superstadionu

Portal ekstraklasa.net prowadzi plebiscyt Super Stadion 2015 - wśród nominowanych znalazł się Stadion Miejski w Gdyni, który jest najważniejszym piłkarskim obiektem w naszym mieście. W walce o tytuł nie liczy się wielkość czy wiek, lecz estetyka, jakość wykonania, funkcjonalność i panujący na nim klimat. Dlatego Super Stadion wybierają kibice. Głosowanie sms-owe trwa do 12 kwietnia.

Wejherowski Budżet Obywatelski. Głosowanie rozpoczęte!

Od 7 kwietnia przez trzy tygodnie można głosować na jeden wybrany przez siebie projekt w ramach Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt zdecydował o podwojeniu kwoty przeznaczonej na realizację projektów w Budżecie Obywatelskim. Do podziału będzie 800 tysięcy złotych!

III edycje festiwalu Etnowiosnowisko w Gdańsku

Jak co roku przywitamy wiosnę radośnie, muzycznie, twórczo! Pewne elementy wpisały się już na stałe: warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni, warsztaty skrzypcowe Marka Przewłockiego czy potańcówka tradycyjna Stowarzyszenia Trójwiejska.

Film dokumentalny "85625" Macieja Jarczyńskiego dostał się do oficjalnej selekcji międzynarodowego konkursu filmowego w Los Angeles.

„85625” - opowiada o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego. W tym filmie autor stworzył nie tylko scenariusz, samodzielnie zrealizował zdjęcia, montaż, skomponował muzykę, zmierzył się z realizacją fragmentu animacji poklatkowej, a także namalował obrazy ilustrujące emocje bohatera.

Gdańscy studenci w krajowych finałach konkursu Imagine Cup!

Drużyna Lumi-systems z Gdańska znalazła się w krajowych finałach największego międzynarodowego technologicznego konkursu dla studentów – Imagine Cup. Miejsce wśród najlepszych zapewniła im innowacyjna platforma do gier karcianych „Card Games Platform”. Już w dniach 8-9 kwietnia będą rywalizować z drużynami z całej Polski o udział w światowych półfinałach w kategorii Gry (Games). W skład Lumi-systms wchodzą studenci i absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego oraz Politechniki Gdańskiej.

Akademickie Centrum kultury organizuje spotkanie „Solidarni z Białorusią”.

Solidarni z Białorusią, cykliczna akcja poparcia dla demokracji na Białorusi, odbędzie się w tym roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na przestrzeni lat Solidarni z Białorusią przybrało formę festiwalu będącego nie tylko polityczną manifestacją poparcia dla opozycji, ale przede wszystkim okazją prezentacji białoruskiej kultury i wsparciem jej twórców

Inauguracja sezonu paralotniarskiego nad morzem

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych 6 kwietnia nad morze do Chłapowa zawitała słońce a wraz z nim miłośnicy latania na skrzydle. Na Chłapowskim Klifie zebrało się ich ponad dwudziestu./Zobacz galerię zdjęć/

Lucjan Święta spędzi już w nowym domu!

Do gdańskiego schroniska „Promyk” trafił wymarznięty, ze złamaną łapą i zabrudzony oleistą cieczą. Znaleziony został na terenie Portu Północnego w rejonie ul. Sucharskiego i Pokładowej, w kanale technicznym wypełnionym błotem i wodą z oleistymi nieczystościami. Psiak prawdopodobnie został tam wrzucony, żeby się utopił. Ale jego dramatyczna historia znalazła szczęśliwy finał – te Święta spędzi już w nowym domu!

Ciekawy dokument - „Miasto z widokiem na wodę"

W Gdyni trwa realizacja unikatowego na skalę kraju przedsięwzięcia, jakim jest budowa Śródmieścia Morskiego. Według planów pierwsi lokatorzy zamieszkają na terenie obecnego mola Rybackiego, styku morza i lądu, za 2 lata. Podobne rozwiązania z powodzeniem funkcjonują między innymi w Hamburgu, Rotterdamie czy Sztokholmie. I to właśnie dzielnica Hammarby Sjöstad stała się punktem odniesienia dla Małgorzaty Rakowiec, która zrealizowała dokument „Miasto z widokiem na morze". Premierową emisję zaplanowano w wielkanocną niedzielę, 5 kwietnia o godzinie 17.30 na antenie TVP Gdańsk.

„40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich przygotowuje książkę „40 lat Festiwalu Filmowego w Gdyni”. Będzie to publikacja jubileuszowa, zawierająca kompletną informację na temat największego festiwalu polskich filmów. W 2005 roku SFP wydało w Fundacji KINO książkę „A statek płynie... 30 lat Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk – Gdynia”

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło ponad 13 tysięcy osób

Tegoroczne Targi AKADEMIA na Uniwersytecie Gdańskim odwiedziło niemal 13 tysięcy osób. To największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentowali się tegoroczni wystawcy, młodzi ludzie szukali najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski

Gdyńskie cheerleaderki z mistrzowskimi tytułami

Cheerleading w naszym mieście ma się doskonale. Sukcesy odnosi nie tylko najpopularniejsza grupa, czyli Cheerleaders Gdynia, ale także młodsze zawodniczki. Tancerki Młodzieżowego Domu Kultury oraz ze Szkoły Podstawowej nr 10 z sukcesami reprezentowały Gdynię na XVIII Mistrzostwach Polski.

Zawodniczka WKS Flota z Gdyni wystrzeli do Rio

Joanna Tomala zawodniczka WKS Flota, właśnie została uhonorowana listem gratulacyjnym od prezydenta, za brązowy medal Mistrzostw Starego Kontynentu, które odbyły się na początku marca w Arnhem. Ale to nie jedyne sukcesy jakie na swoim koncie notuje ta młoda sportsmenka, specjalizująca się w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego.

Politechnika Gdańska kształcić będzie "zielonych" chemików

Rusza nowy dwujęzyczny kierunek studiów na Wydziale Chemicznym. Absolwenci Zielonych Technologii i Monitoringu/Green Technologies and Monitoring będą w przyszłości realizować ideę zrównoważonego rozwoju – tworzyć produkty, które na każdym etapie istnienia będą przyjazne dla środowiska naturalnego.

W Gdańsku eko-auto naładujesz za darmo!

Masz samochód elektryczny? Chcesz w Gdańsku naładować swoje auto za darmo? Zgłoś się po specjalną kartę, dzięki której będzie to możliwe. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zaczyna wydawanie takich właśnie kart. Używać ich można w zbudowanych przez gdański ZDiZ stacjach ładowania pojazdów elektrycznych. - Procedura jest niezwykle prosta – wystarczy zgłosić się do Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku (ul. Partyzantów 36, kancelaria) z kserokopią dowodu rejestracyjnego samochodu (oryginał do wglądu) – wyjaśnia dyrektor Zarządu Mieczysław Kotłowski.

Konkursu na zagospodarowanie Placu Zwycięstwa przy Ratuszu w Słupsku

Plac Zwycięstwa w Słupsku to obecnie potężny parking oraz krzyżujące się, nieuporządkowane ciągi piesze. Celem konkursu jest stworzenie przestrzeni publicznej, która stanie się zarówno miejscem organizacji oficjalnych uroczystości, ale także miejscem codziennego odpoczynku i rekreacji dla mieszkańców Słupska.

Biegasz? Zapisz się do Biegu Europejskiego w Gdyni

Kolejny bieg cyklu PKO Grand Prix Gdyni coraz bliżej. Od środy 1 kwietnia, za pośrednictwem dedykowanej zakładki na stronie www.gdyniasport.pl, miłośnicy rekreacji mogą zapisywać się na majowy Bieg Europejski. Organizatorzy czekają także tradycyjnie na nordic walkerów. Zapisy potrwają do 27 kwietnia, godz. 23.59. Kwota wpisowego pozostaje bez zmian i wynosi 30 złotych.

Targi AKADEMIA 2015 na Uniwersytecie Gdańskim otwarte!

Największa w regionie pomorskim edukacyjna impreza targowa – Targi AKDEMIA 2015 – zostały otwarte. Już pierwszego dnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie prezentują się tegoroczni wystawcy, pojawiło się kilka tysięcy młodych ludzi, szukających najlepszych ofert edukacyjnych uczelni wyższych z całej Polski. Powodzeniem cieszyły się szczególnie wykłady otwarte w ramach cyklu „Droga do sukcesu”, które pierwszego targowego dnia poprowadzili znany żeglarz Mateusz Kusznierewicz oraz naukowiec – prof. Grzegorz Węgrzyn z Uniwersytetu Gdańskiego. Tegoroczne Targi AKADEMIA wpisują się jubileusz 45-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

Mina wyprowadzona, ale niezdetonowana. Plany pokrzyżował wiatr

Silny wiatr pokrzyżował częściowo plany rozminowania gdyńskiego portu. Sięgające nawet 12 m/s podmuchy spowodowały, że dowództwo 8. Flotylli Obrony Wybrzeża podjęło decyzję o poprzestaniu na wyprowadzeniu miny dennej typu GC z basenu II i złożeniu jej na dnie Zatoki Gdańskiej, w bezpiecznej odległości za falochronem. Nurkowie-minerzy ze Świnoujścia powrócą do Gdyni prawdopodobnie po Wielkanocy.

Studenci Politechniki finalistami Imagine Cup!

Studenci z Politechniki Gdańskiej dostali się do polskiego finału Imagine Cup - największego na świecie konkursu technologicznego Microsoft. To konkurs dla studentów, którzy nie boją się przekuć swojej kreatywności w realne rozwiązania technologiczne. Studenci z Gdańska zostali zakwalifikowani do finałowej piątki w kategorii GAMES (gry), a bój o zwycięstwo stoczą podczas finału imprezy, który odbędzie się w dniach 8-9 kwietnia w Warszawie.
stat4u