SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Pierwszy zmodernizowany tramwaj N8C z Kassel jest już w Gdańsku

W nocy z 1 na 2 marca do Gdańska przyjechał pierwszy zmodernizowany w poznańskim Modertransie tramwaj N8C z Kassel. Rozładunek odbył się na torowisku na ul. Nowe Ogrody. Jest to jeden z 16 wagonów, jakie ZKM kupił od niemieckiego przewoźnika. Pojazd o numerze bocznym 1162 przechodzi właśnie testy homologacyjne. Na trasach można się go spodziewać za kilkanaście dni.

Gdańsk testuje Mercedesa Conecto!

18 metrów długości, 42 miejsce siedzące, 103 miejsca stojące i klimatyzacja – Mercedes Conecto G Euro VI rozpoczął 28 lutego organizowane przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, testy na ulicach Gdańska. Egzemplarz, który do Gdańska dotarł z fabryki w Bydgoszczy, to pojazd przegubowy, spełniający normę emisji spalin Euro VI. - Sieć autobusowa w Gdańsku ciągle się rozwija. W przyszłości Miasto będzie inwestować w nowe pojazdy, dlatego testujemy te z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Warto dodać, że obecnie gdańska flota autobusowa jest już w 80% klimatyzowana i od wielu lat całkowicie niskopodłogowa – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

Gdyńskie innowacje zdobywają świat

Barcelona i Hanower - to dwie światowe stolice nowoczesnych technologii, w których zaprezentują się gdyńskie innowacje. Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia już dziesiąty rok z rzędu organizuje wspólne wyjazdy, stoiska targowe oraz zagraniczną promocję na największych targach branży ICT dla najbardziej obiecujących młodych firm z Pomorza. Tym razem technologiczne nowości zaprezentują m.in. JIT Solutions, Gadmel, Trineo, Barobot (Tesag), Outdoor Analytics, HolonGlobe, Smart Media, Bioseco Multirejestrator (C2B) i TeleMobile.

Start superkomputera i projektu CD NIWA na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska uruchamia jeden z najszybszych komputerów w Polsce i Europie. Supermaszyna służyć będzie realizacji projektu CD NIWA, którego celem jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań informatycznych i aplikacji dla nauki, biznesu oraz społeczności Pomorza.

Nowy mieszkaniec oliwskiego zoo!

W gdańskim zoo na świat przyszła foka. To kolejny potomek Reji i Elvisa. Pracownicy zoo już dzień przed narodzinami mogli słyszeć zwiastujące focze „śpiewy” i odpowiednio przygotować warunki ekspozycji fok. Matka maleństwa Reja pochodzi z Kłajpedy, ojciec - Elvis do Gdańska przybył z Rygi. Płeć malucha nie została jeszcze określona. Jego białe, gęste futro wymienione zostanie na szare w ciągu pierwszych 2 - 3 tygodni życia.

Śledzie po raz 15. na start - można już się zapisać

Rozpoczęły się elektroniczne zapisy do na tegoroczny, 15. Marsz Śledzia. Udział w sierpniowej wyprawie weźmie 100 osób. Chętnych z roku na rok jest coraz więcej, dlatego konieczne będzie losowanie. Na najszybszych zgłaszających się czeka prezent - pierwszy w historii marszu kalendarz. Przygotowania do tegorocznego marszu trwają od pewnego czasu, ale w tym tygodniu do organizatorów dotarło pismo z Urzędu Morskiego w Gdyni akceptujące termin XV edycji, która ma odbyć się w sobotę 22 sierpnia. Gdyby pogoda szwankowała, to awaryjnie zarezerwowano niedzielę 23 sierpnia lub kolejny weekend. Zapisy prowadzone są na stronie marszsledzia.pl i trwają do końca maja. Spośród wszystkich zarejestrowanych wylosujemy dziewięćdziesiąt osób, które przejdą z półwyspu helskiego do Rewy. Dodatkowo, pierwszy dwustu zgłoszonych otrzyma od nas unikalny kalendarz ścienny marszu - mówi Radosław Tyślewicz, pomysłodawca wyprawy.

Pionierskie badania nad mocą przeciwutleniaczy na PG

Międzynarodowy zespół badawczy pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Jacka Namieśnika z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej otrzymał grant z programu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki. Naukowcy chcą uszeregować związki o właściwościach przeciwutleniająch obecne w pokarmach roślinnych według mocy ich działania. Dzięki ich badaniom będzie można z rozmysłem tworzyć zdrowszą żywność. Projekt pt. "Szereg Mocy Przeciwutleniającej jako narzędzie pozwalające na racjonalne projektowanie i ocenę właściwości prozdrowotnych żywności funkcjonalnej zawierającej przeciwutleniające związki fitochemiczne" będzie realizowany przez pięć lat. Na realizację zadań badawczych wchodzących w skład projektu przeznaczone są środki w wysokości 2 mln 900 tys. PLN.

„Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej” – konkurs organizowany w ramach „Tygodnia zawodowca”

W związku z organizowanym w dniach 16.03-21.03.2015 roku „Tygodniem zawodowca” Prezydent Miasta Gdańska ogłasza konkurs „Pracodawca przyjazny gdańskiej szkole zawodowej”. Konkurs organizowany jest w okresie od 1 marca 2015 r. do 18 marca 2015 r. - Celem konkursu jest promowanie kształcenia zawodowego, wzmocnienie współpracy pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi oraz ukierunkowanie kształcenia zawodowego na innowacyjne rozwiązania techniczne i technologiczne, a także działanie na rzecz spójności kompetencji absolwentów z oczekiwaniami pracodawców - podkreśla Piotr Kowalczuk Z-ca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej,

Gdańsk przez tydzień zabarwi się kolorami Flandrii

W dniach 14 – 21 marca 2015 roku Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii w Polsce organizuje we współpracy z licznymi partnerami z Flandrii i Polski “Tydzień Flamandzki w Gdańsku”. Minister-Prezydent Rządu Flandrii Geert Bourgeois oraz Prezydenci Miast Gandawy i Mechelen Daniël Termont i Bart Somers, złożą z tej okazji wizytę w Gdańsku w dniach 18 i 19 marca.Relacje między Flandrią i Polską sięgają średniowiecza. W ramach związku hanzeatyckiego nawiązano bliskie kontakty handlowe, wielu Flamandów wyemigrowało do Polski północnej. Należała do nich m.in. rodzina Van den Blocke z Mechelen, której potomek Jacob wybudował w Gdańsku szkołę szermierki. Drewniana konstrukcja szkoły służyła również jako teatr letni znany pod nazwą Teatr Szekspirowski. We wrześniu 2014 otwarty został w tym samym miejscu nowy Gdański Teatr Szekspirowski, co stanowiło dla Przedstawicielstwa Generalnego Rządu Flandrii w Polsce przyczynek do organizacji Tygodnia Flamandzkiego.

W sprawie cuchnącej biomasy w Gdyni

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców miasta o przedostawaniu się na tereny zamieszkałe brzydkiego zapachu, władze Gdyni zwróciły się do zarządów Portu Gdynia S.A oraz Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia Sp. z o.o. z żądaniem wyjaśnienia jakie działania organizacyjne i techniczne podjęli by ograniczyć to nieprzyjemne zjawisko.

Nominacje do Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni Galion Gdyński za 2014 rok

Nagroda Artystyczna Galion Gdyński to wyróżnienie dla wybitnych artystów i animatorów kultury związanych z gdyńskim środowiskiem, przyznawane od 1995 roku. Od 10 lat Galion wręczany jest również firmie, która w roku poprzednim sprawowała opiekę nad przedsięwzięciami kulturalnymi w Gdyni. Laureatów za rok 2014 poznamy podczas uroczystej gali 2 marca w Klubie Atlantic w Gdyni (ul. 3 Maja 28). Podczas uroczystości zostanie także ogłoszone nazwisko laureata Nagrody Artystycznej Prezydenta Gdyni za całokształt pracy artystycznej. Kapituła Nagrody w składzie: przewodniczący wiceprezydent Marek Stępa; członkowie: Maja Wagner, Karin Moder, Iwona Borawska, Larry Okey Ugwu, Jarosław Wojciechowski wyłoniła nominacje w kategoriach: kreacja artystyczna, animacja kultury, debiut artystyczny oraz mecenat kultury.

Uroczysta inauguracja Roku Franciszki Cegielskiej

Była wielką postacią polskiego samorządu i Gdyni. W środę 25 lutego zainaugurowane zostały oficjalne obchody Roku Franciszki Cegielskiej. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół nr 14, w którego skład wchodzą SP 47 i Gimnazjum nr 19 noszące imię byłej prezydent naszego miasta. 22 października 2015 roku minie 15 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej. Od tego czasu na świat przyszły tysiące gdynian, które nie znają prezydent. Dlatego radni miasta zadecydowali, aby rok 2015 poświęcić tej wybitnej postaci. Specjalną rezolucję przyjęli w grudniu ubiegłego roku.

Kreatywne Dolne Miasto w Gdańsku

Dzięki wysiłkowi Miasta Gdańsk i wielu instytucji miejskich w rewitalizowanym obszarze Dolnego Miasta powstała przestrzeń, która ma służyć do pracy i rozwoju firm kreatywnych. Otwarcie budynku zlokalizowanego przy ul. Reduta Wyskok 2 w Gdańsku odbędzie się w środę, 25 lutego, o godz. 14.00. Pierwszy budynek tworzący przyszłe gdańskie centrum aktywności dla firm sektora kreatywnego, powstał z inicjatywy i wsparcia Miasta Gdańsk, Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER, który podejmie funkcję Zarządzającego tą przestrzenią.

Spotkanie prezydenta Wejherowa i starosty z mieszkańcami Śmiechowa Północ

O komunikacji, drogach i bezpieczeństwie mieszkańcy Śmiechowa Północ rozmawiali w niedzielne popołudnie z prezydentem Wejherowa Krzysztofem Hildebrandtem, starostą powiatu wejherowskiego Gabrielą Lisius i komendantem powiatowym policji insp. Krzysztofem Lawerem. Wnioski można podsumować krótko: Teraz czas na Śmiechowo!

Nabór gimnazjów do 6. edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

Już ponad 15 tysięcy gdańskich gimnazjalistów wzięło udział w Programie Edukacji Morskiej. Tymczasem rozpoczął się nabór do 6. edycji Programu.W rejsach po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej mogą wziąć udział uczniowie klas pierwszych gimnazjów. Zapisy chętnych szkół prowadzone są telefonicznie pod nr 58 323 67 52 oraz mailowo aleksandra.kulik@gdansk.gda.pl.

Biegowo uczciliśmy 89. urodziny Gdyni

Szczególne okazje wymagają szczególnych obchodów. Gdynia uczciła 89. urodziny bardzo hucznie, a przede wszystkim sportowo. W tegorocznym Biegu Urodzinowym wzięło udział prawie 5700 biegaczy, a także liczni miłośnicy nordic walking, młodzież szkolna oraz... kilkuletnie maluchy!

Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni podpisali deklarację o budowaniu wspólnej metropolii

„Bogatsi o doświadczenia samorządów skupionych w Stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny oraz Metropolitalnym Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA, w jubileuszowym roku dwudziestopięciolecia odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce, my niżej podpisani deklarujemy chęć przekształcenia Stowarzyszenia GOM i Forum NORDA we wspólne Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot – Trójmiasto mające na celu skuteczne działania dla dobra mieszkańców Pomorza. Pierwszym zadaniem Stowarzyszenia będzie wspólne przygotowanie programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i pozyskanie środków na projekty ważne dla rozwoju naszej metropolii oraz regionu”. – czytamy w preambule porozumienia podpisanego przez prezydentów Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Warszawa i Gdynia polskimi miastami przyszłości

W rankingu polskich miast przyszłości bezkonkurencyjna okazała się Warszawa. Wśród miast średniej wielkości zwyciężyła Gdynia, wyróżniona nie tylko w konkursie głównym ale i w wielu kategoriach szczegółowych. Prestiżowy ranking zorganizował adresowany do inwestorów magazyn FDI, należący do grupy Financial Times. Nagrody dla miasta odebrała dzisiaj w stolicy wiceprezydent Katarzyna Gruszecka - Spychała.

Doktorant z UG będzie opracowywał technologię produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg

Szymon Talbierz, doktorant z z Uniwersytetu Gdańskiego, zdobył II nagrodę w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej IMPULS za opracowanie podstaw technologii produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg. Został także laureatem konkursu eNgage za przygotowanie projektu „Inkubator Talentów Biotechnologicznych”. Oba projekty mają innowacyjny charakter.

Miliony złotych na gdańską kulturę

Miejskie instytucje kultury w Gdańsku otrzymały w tym roku osiemnaście grantów z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Łączna kwota dofinansowania to ponad 2,3 mln zł. W sumie kwota ministerialnego dofinansowania dla wszystkich instytucji kultury oraz imprez w Gdańsku to 6,3 mln zł. Spośród jednostek miejskich najwięcej, bo aż osiem grantów, zdobył Instytut Kultury Miejskiej. Wsparcie finansowe na łączną kwotę 839 583 zł otrzymały: Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”, Gdańska Szkoła Muralu, Europejski Poeta Wolności, Obserwatorium Kultury, Medialab Gdańsk, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury oraz Festiwal Narracje – Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej.

Mniej, nie znaczy gorzej. Gdańskie ulice odchudzone już o blisko 9 tysięcy znaków!

Już 8760 niepotrzebnych znaków zostało usuniętych z gdańskich ulic. A to nie wszystko! Odchudzanie ulic trwa. Prawdopodobnie akcja czyszczenia dróg w mieście zakończy się pod koniec tego roku, a jej ogólny bilans zamknie się około 10 tysiącami sztuk usuniętego oznakowania. Zarząd Dróg i Zieleni od pięciu i pół roku (od 2009 roku) realizuje akcję ‘Mniej, nie znaczy gorzej’. Podczas niej miasto czyszczone jest z nadmiernej ilości oznakowania pionowego.

Dodatkowa rekrutacja do Akademii Młodych Orłów w Gdańsku

Dzięki zaangażowaniu Polskiego Związku Piłki Nożnej, władz miasta Gdańska oraz Pomorskiego Związku Piłki Nożnej już 7-8 marca 2015 ruszą dodatkowe nabory do Akademii Młodych Orłów w Gdańsku. Akademia Młodych Orłów to inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej dająca szanse każdemu dziecku na dodatkowe regularne i bezpłatne trenowanie pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej. Pierwszy nabór uczestników projektu odbył się w Gdańsku w październiku 2014 roku.

Nowe życie Łopatki, kota okaleczonego przez silnik auta

Do gdańskiego schroniska trafił w przeddzień Wigilii. - Jego stan był po prostu straszny. Miał urwaną przednią łapę, rozległe krwawiące rany na szyi, brzuchu, grzbiecie, wewnątrz pyszczka – wspomina kierownik Schroniska „Promyk”. Kot prawdopodobnie próbował ogrzać się pod maską zaparkowanego auta, uruchomiony silnik bardzo poranił zwierzę. Walka o życie kota zakończyła się pełnym sukcesem! Pełnym, bo kociak nie tylko odzyskał zdrowie, ale znalazł też nową kochającą rodzinę.

Dużo nowości, ale radość z biegania ta sama. Startuje PKO GP Gdynia 2015

W potocznym stwierdzeniu, że „teraz to już prawie wszyscy biegają" jest coraz mniej przesady. Rekordowa liczba 6310 uczestników zgłosiła się do Biegu Urodzinowego. Do tego należy doliczyć ponad tysiąc osób startujących w rywalizacji młodzieżowej, marszach nordic walking oraz po raz pierwszy w historii Biegu malucha dla przedszkolaków. Wielkie święto rekreacji w Gdyni odbędzie się w sobotę 21 lutego. Tym samym zainaugurowany zostanie cykl PKO Grand Prix Gdynia 2015.

Gdańsk - Przez G P N-T do gwiazd!

Polska Agencja Kosmiczna będzie miała siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Informacje tę potwierdził dziś prezes Agencji prof. Marek Banaszkiewicz. Wizyta prof. Banaszkiewicza w Gdańsku związana była z podpisaniem listu intencyjnego, którego stronami były Polska Agencja Kosmiczna, Miasto Gdańsk i Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Podpisujący zadeklarowali wzajemną współpracę i wspieranie swoich działań.

Gdańsk wzorem dla ukraińskich samorządowców

Gdańsk gości ukraińskich polityków samorządowych. Większość uczestników rekrutuje się spośród radnych Mariupola, z którym Gdańsk - jako deklarację woli współpracy i wsparcia - w grudniu 2014 podpisał list intencyjny. 18 lutego samorządowcy z Ukrainy zapoznają się z systemem opieki i kształcenia w Gdańsku.

Ogórki przyjechały 50 lat temu do Gdyni

Wielu pasażerów wspomina je z sentymentem, choć nie były zbyt wygodne, a ich silniki spały i prychały. 14 lutego minęło 50 lat od wprowadzenia do eksploatacji w Gdyni dwóch pierwszych autobusów Jelcz 272 Mex, z powodu swojego kształtu popularnie nazwanych „ogórkami".

Prof. Janusz Rak z Wydziału Chemii UG znalazł się w gronie laureatów prestiżowego konkursu MAESTRO Narodowego Centrum Nauki

Uniwersytet Gdański znalazł się w pierwszej dziesiątce uczelni i jednostek naukowo-badawczych, które najskuteczniej starały się o grany Narodowego Centrum Nauki. Z wniosków złożonych przez naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego do NCN w roku 2014 osiem uzyskało dofinansowanie. Jest wśród nich prestiżowy grant w Programie MAESTRO 6 dla doświadczonych naukowców, który uzyskał prof. dr hab. Janusz Rak z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach projektu prowadzone będą badania, które pozwolą w przyszłości na wprowadzenie do praktyki klinicznej substancji chemicznych zwiększających efektywność terapii przeciwnowotworowych.

Gdynia Playground najlepszą przestrzenią publiczną w Polsce?

Był już wysoki stół, ogromny leżak plażowy, przerośnięty konik na biegunach, a w ubiegłym roku wielkie hamaki z rybackich sieci. Realizowany przez artystów z grupy PoCoTo projekt Gdynia Playground co roku podbija serca gdynian i turystów spacerujących bulwarem Nadmorskim. Teraz ma szansę zdobyć tytuł najlepszej przestrzeni Publicznej 2014 roku w Polsce.

Wyprawa z UG do Afryki w celu ochrony nietoperzy

Na początku marca 2015 roku w okolice Jeziora Wiktorii, regionu Afryki, który znany jest z licznej populacji nietoperzy, wyruszy polsko-kenijska wyprawa, zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. Jednym z członków polskiej ekipy jest dr Mateusz Ciechanowski z Uniwersytetu Gdańskiego. Celem wyprawy jest pomoc afrykańskim przyrodnikom w skutecznej ochronie nietoperzy.

Verba Sacra 2015 - Biblia po kaszubsku w Wejherowie

Dzieje synów Jakuba, a szczególnie dramatyczna historia Józefa i jego żony Racheli to fragmenty pierwszej księgi Biblii, nazywanej w tradycji chrześcijańskiej Księgą Rodzaju czytanej podczas dwunastej edycji Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich. Słowa Pisma Świętego, czytane po kaszubsku przez Danutę Stenkę, otworzyły doznania głęboko religijne, ale także kulturowe.

Dotacje na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną

Zmiana ogrzewania na ekologiczne, instalacja kolektora słonecznego czy utylizacja azbestowych odpadów – na to między innymi możemy otrzymać od Miasta dotacje w tym roku. Wnioski można składać do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na rok 2015, nie dłużej jednak niż do dnia 30 listopada 2015 r. Budżet na ten cel to ponad pół miliona złotych!

CHIŃSKI NOWY ROK NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM – ROK KOZY

Quiz Konfucjusza z nagrodami, pokaz mody, chińskiej kaligrafii oraz sztuki walki wushu, a także degustacja potraw chińskich, koncert i promocja książki Edwarda Kajdańskiego – to atrakcje, jakie przygotowali organizatorzy Chińskiego Nowego Roku na Uniwersytecie Gdańskim. Spokój i harmonię przyniesie Rok drewnianej Kozy, który zgodnie z chińskim kalendarzem, nastąpi z pod koniec lutego 2015 roku. przepowiedni na Rok Kozy. Nie zabraknie zatem także przepowiedni na Rok Kozy. Zapraszamy!

Prawie pół miliona dotacji dla Muzeum Miasta Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni otrzymało 457 tys. złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kwota pokryje część kosztów zorganizowania nowej wystawy stałej, zatytułowanej „Gdynia - dzieło otwarte".

Seniorzy w Gdańsku projektują aplikację mobilną!

Od grudnia zeszłego roku grupa seniorów i seniorek uczestniczy w warsztatach komputerowych z podstawowej obsługi internetu, korzystania z maila, komunikowania się za pomocą Skype, pisania w edytorze tekstu czy przechowywania plików. Zajęcia te odbywają się w ramach projektu „Stocznia jest kobietą – projekt seniorów i seniorek”, który organizuje Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. W weekend 14 i 15 lutego spotkania wkraczają na kolejny etap – projektowania aplikacji mobilnej do zwiedzania terenów dawnej Stoczni Gdańskiej. Po raz pierwszy w Polsce to seniorzy będą tworzyć aplikację! Na warsztaty szczególnie zaproszone są osoby związane ze Stocznią Gdańską – byli pracownicy i pracownice. Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie: 502 559 813 lub mailowo stoczniajestkonieta@gmail.com.

Konkurs fotograficzny dla małżeństw pt. „(Długo)trwale Zakochani”

Obchodzony w dniach 7 – 14 lutego 2015 r. Tydzień Małżeństwa to cykl wydarzeń organizowanych przez Ośrodek Rozwoju Osobistego Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w Gdańsku. W ramach obchodów Tygodnia Małżeństwa, będzie można uczestniczyć w warsztatach psychologicznych, wykładach i spotkaniach w Ośrodku Rozwoju Osobistego. Mają one na celu zachęcenie par małżeńskich do umocnienia swoich związków, pogłębienia relacji oraz wzmocnienia i odnowienia więzi.

Marek Łucyk w gronie najbardziej wpływowych ludzi w polskich biegach

Dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk znalazł się w gronie najbardziej wpływowych ludzi polskich biegów. Ranking przygotował ogólnopolski portal branżowy BiegiMasowe.pl.

Metoda CyberOka skomercjalizowana jako C-Eye

Opracowana na Politechnice Gdańskiej, wielokrotnie nagradzana w Polsce i za granicą Metoda CyberOka została skomercjalizowana. Urządzenie C-Eye, stworzone i sprzedawane przez spółkę AssisTech, wykorzystywane jest w diagnozie, rehabilitacji neurologicznej oraz komunikacji z osobami w śpiączce i sparaliżowanymi. W nazwie C-Eye zakodowano rolę systemu w życiu tej grupy pacjentów: ConsciousnessEye – Oko świadomości.

Rok Pamięci o Wilnie i kresach w Gdańsku

Rok 2015 będzie w Gdańsku Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do naszego miasta z dawnych kresów wschodnich Polski. Uchwałę w tej sprawie przegłosowali radni na styczniowej sesji Rady Miasta. Z inicjatywą ogłoszenia roku 2015 rokiem pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych kresów wschodnich, wystąpił Oddział Pomorski Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. W tym roku mija 70 lat od momentu, gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców, zwanych wówczas repatriantami. Po II wojnie światowej w Gdańsku i Sopocie osiedliło się około 40 tys. kresowiaków. Wnieśli oni znaczący wkład w odbudowę i późniejszy rozwój miasta. Szacuje się, że obecnie około 30% mieszkańców Gdańska wywodzi swoje rodowody z Wileńszczyzny.

Wejherowo - 58. organizacji pozarządowych otrzymało dotacje na 2015 rok

Prezydent Miasta Wejherowa przyznał dotacje na 2015 rok dla 58. organizacji pozarządowych, które działają na rzecz miasta i mieszkańców Wejherowa, 
na kwotę 561 tys. zł.

Nagrody Miasta Gdańska im Jana Uphagena dla młodych naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Anna Klimaszewska i dr Marta Kolanowska z Uniwersytetu Gdańskiego zostały laureatkami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2014. Dr Anna Klimaszewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę w kategorii nauk humanistycznych za znaczący wkład w poznanie historii prawa francuskiego oraz jego wpływów na przekształcenia polskiego systemu prawa. Dr Marta Kolanowska z Wydziału Biologii UG zdobyła nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych za znaczący wkład w poznanie taksonomii i filogeografii storczykowatych

Efektowna Gala Gdyńskiego Sportu

Gimnastyczka Anna Czarniecka została sportowcem roku 2014 w Gdyni. Mistrzów Polski w futbolu amerykańskim - Seahawks Gdynia - uznano za najlepszą drużynę, a ich szkoleniowcowi Maciejowi Cetnerowskiemu przyznano tytuł trenera roku. Nagrody wręczono podczas Gali Gdyńskiego Sportu, która odbyła się w hali Gdynia Arena.

Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce

W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce. W rywalizacji wzięło udział ponad 180 zawodników i zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. Młodzi lekkoatleci zostali nagrodzeni medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego ufundowanego przez Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim Rok akademicki 2015/2016

W nowym roku akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować trzy nowe kierunki: Dyplomacja, Studia Wschodnie oraz Studium Humanitatis – Tradycje Cywilizacji Europejskiej Decyzję o powołaniu nowych kierunków podjął Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu w styczniu 2015 roku.

Najlepszy rok w historii Portu Gdynia

To był rekordowy rok dla gdyńskiego portu! Jeszcze nigdy w 92-letniej historii wielkość przeładunków nie była tak duża. Osiągnięty wynik 19,41 mln ton jest prawie o 10% lepszy niż rok wcześniej. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podsumował 2014 rok i przedstawił plany na przyszłość. Rekordowe przeładunki przełożyły się na wynik finansowy - odnotowano zysk netto w wysokości 110,1 mln zł. Tak dobry rezultat związany był głównie z prywatyzacją Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia. Zysk z tej transakcji wyniósł 45,4 mln zł. Przypomnijmy, że nowym właścicielem terminalu została spółka OT Logistics. Również pod względem operacyjnym miniony rok był dla gdyńskiego portu bardzo dobry. Udało się bowiem zwiększyć przychody ze sprzedaży i jednocześnie obniżyć koszty operacyjne.

Uroczyste przekazanie Lechowi Wałęsie biura w ECS

29 stycznia o godz. 13.00 nastąpiło oficjalne udostępnienie pomieszczeń w Europejskim Centrum Solidarności na biuro pierwszemu przywódcy NSZZ „Solidarność”. W historycznej uroczystości udział wzięli Lech Wałęsa i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wejherowski Budżet Obywatelski 2015

Rozpoczyna się pierwsza edycja Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest 400 tys. zł. Liczy się dobry pomysł i jego poparcie bezpośrednio przez mieszkańców.

Ślub w Gdyni zamiast.... w Las Vegas, czyli ciekawe przypadki w informacji turystycznej

Urlop w Gdyni to ciekawe przeżycie. Dzięki turystom interesująca jest także praca w Miejskiej Informacji Turystycznej. Miniony rok zapisał się w pamięci jej pracowników z kilku powodów. W Gdyni odbyło się kilka imprez o międzynarodowym charakterze: Red Bull Air Race, Operacja Żagle Gdyni czy Herbalife Triathlon Gdynia, ale też MIT rozpoczęła działalność edukacyjną. Nie zabrakło też gości naszego miasta z osobliwymi sprawami, jak na przykład ślub w stylu Las Vegas.

Klucze do nowych mieszkań budynku socjalnego

28 stycznia br. został oddany do użytku czterokondygnacyjny budynek socjalny przy ul. Iwaszkiewicza. Pierwszych 10 rodzin, które utraciły swoje lokum w pożarze budynku socjalnego, otrzymały klucze do nowych mieszkań. Nowy budynek poświęcił dziekan dekanatu wejherowskiego ks. prałat Tadeusz Reszka.

Gdyński konkurs "Pokonaj Smoga" rozstrzygnięty

W czwartek 22 stycznia 2015 roku w Centrum Nauki EXPERYMENT odbył się finał konkursu „Pokonaj Smoga" organizowanego przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, skierowany do uczniów klas: trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych gdyńskich szkół podstawowych.

Najlepsza studentka zagraniczna w Polsce uczy się w Gdańsku!

Gabrielle Karpinsky z USA, studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została najlepszą studentką zagraniczną w Polsce. Wyróżnienie to przypadło jej po rozstrzygnięciu piątej edycji konkursu Interstudent, organizowanego w ramach programu „Study in Poland”. W poniedziałkowy ranek Gabrielle spotkała się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, który osobiście chciał jej pogratulować zdobytej nagrody.

Popularyzator Nauki 2015 z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został Popularyzatorem Nauki 2015, prezentując jedno z najlepszych naukowych wystąpień. W czwartej edycji konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej INTER zajął trzecie miejsce. Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 28 interdyscyplinarnych projektów naukowych. Spośród nich wyłoniono 11 najlepszych, które znalazły się w finale. Zadaniem każdego z naukowców było opowiedzenie o swoim projekcie w jak najbardziej przystępny, zrozumiały i ciekawy sposób. Każdy z finalistów miał pięć minut.

Ruszyły zapisy na Bieg i Marsz Urodzinowy

Zbliża się koniec zimowej przerwy w startach dla biegaczy - pierwsze zawody cyklu Grand Prix Gdyni, czyli Bieg i Marsz Urodzinowy odbędą się w sobotę 21 lutego. Właśnie rozpoczęły się zapisy do tego wydarzenia i potrwają do 9 lutego. Na zawodników czeka kilka nowości i, jak co roku, oryginalny medal.

Ferie w Gdańsku 2015

2 lutego w województwie pomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. Propozycje w ramach akcji "Zima w mieście" są w tym roku naprawdę wyjątkowe. Oferta zajęć w gdańskich szkołach została przygotowana tak, by zajęcia odbywały się w każdej dzielnicy! Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w akcji „Basen za zeta”, czy zimowej szkole ratownictwa. Wielką atrakcją ferii będzie za pewne otwarty 30 stycznia Wydział Zabaw ECS!

Konkurs "Pokonaj Smoga" rozstrzygnięty

W czwartek 22 stycznia 2015 roku w Centrum Nauki EXPERYMENT odbył się finał konkursu „Pokonaj Smoga" organizowanego przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, skierowany do uczniów klas: trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych gdyńskich szkół podstawowych.

Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

Pokaz robotów, turniej gier matematycznych, statystyczny tor przeszkód oraz prezentacja nowoczesnych zdobyczy techniki w służbie edukacji to tylko niektóre atrakcje , jakie przygotował Uniwersytet Gdański z okazji inauguracji Roku Matematyki na Pomorzu. Pomysłodawcą ogłoszenia Roku Matematyki na Pomorzu jest Uniwersytet Gdański, w inicjatywę włączyły się także Akademia Pomorska w Słupsku i Politechnika Gdańska. Sejmik Województwa Pomorskiego ogłosił Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu

Spotkanie z dyrekcją kolei – rozwiązania komunikacyjne w Wejherowie

Jerzy Majder, dyrektor projektu PKP Polskich Linii Kolejowych i Leszek Lewiński, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni byli gośćmi Krzysztofa Hildebrandta prezydenta Wejherowa. Tematem spotkania były rozwiązania komunikacyjne w Wejherowie w szczególności dotyczące dwóch Węzłów – „Działki” i „Kwiatowa”.

Zakochani w Gdańsku

„Zakochani w Gdańsku” to druga już edycja Walentynkowego Konkursu Fotograficznego dla zakochanych gdańszczan. Nasze Miasto to nie tylko wspaniała historia i tradycje, ale również wyjątkowo urokliwe miejsca, romantyczne i pełne tajemnic, stanowiące najlepszą scenerię dla Zakochanych w Gdańsku. Podziel się swoją fotografią nawiązującą do tytułu konkursu. Pokaż Zakochanych w Gdańsku na tle najpiękniejszych i najbardziej urokliwych waszym zdaniem miejsc naszego Miasta.

Plac Grunwaldzki 2 – taki będzie adres Gdyńskiego Centrum Filmowego

Plac Grunwaldzki 2 - pod takim adresem działać będzie Gdyńskie Centrum Filmowe. Łagodna jak dotąd zima sprzyja utrzymaniu dużego tempa prac budowlanych. Obiekt zostanie oddany do użytku w drugiej połowie roku. Na terenie działki, na której prowadzona jest inwestycja wcześniej nie było stałej zabudowy, dlatego należało ustalić docelowy adres dla powstającego budynku. Mimo że główne wejście do Gdyńskiego Centrum Filmowego zlokalizowane będzie od strony ul. Armii Krajowej, nadano mu adres placu Grunwaldzkiego, ponieważ jest to miejsce bardziej charakterystyczne i łatwiej rozpoznawalne.

Od pomysłu do prototypu. Nowe laboratorium na Politechnice Gdańskiej

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wzbogacił się o kolejne, specjalistyczne laboratorium. Ambient Assisted Living research laboratory (AAL) przeznaczone będzie do prowadzenia badań z zakresu wykorzystania technologii informacyjnych we wspomaganiu zdrowia i samodzielności osób starszych i chorych.

Gdańsk kształci programistów

W Gdańsku, dzięki wspólnej inicjatywie gdańskiego PUP-u oraz Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych, powstał pierwszy w Polsce projekt kształcący programistów od podstaw. Daje on osobom zarejestrowanym jako bezrobotne możliwość przejścia procesu przekwalifikowania zawodowego na programistę, zdobycie pierwszej praktyki, a w efekcie uzyskanie zatrudnienia w pomorskich przedsiębiorstwach technologicznych.

Pomysłowy leśnik

Las to magazyn otwarty z którego coś można zawsze przywłaszczyć w sposób nieuchwytny a ze względu na rozległość lasów i sporą sieć dróg nie zawsze udaje się złapać sprawcę kradzieży.Niektóre osoby wykorzystują taką sytuację do celów zarobkowych co powoduje wymierne straty finansowe Lasów Państwowych.

Medal za osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej dla prof. Janusza Rachonia

Polskie Towarzystwo Chemiczne wyróżniło prof. Janusza Rachonia Medalem im. Ignacego Mościckiego. Odznaczenie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej.

Medal za gdyńskie biegi najładniejszy w Polsce

Gdyńskie biegi uliczne z każdą kolejną edycją biją rekordy frekwencji, a do tego zaskakują kreatywnym podejściem do medali wręczanych uczestnikom na mecie. Ubiegłoroczny zestaw, który po złożeniu tworzy figurkę Daru Pomorza, zwyciężył w prestiżowym plebiscycie portalu maratonypolskie.pl na najładniejszy medal biegowy 2014.

Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego dla Młodych naukowców – czwórka laureatów z Uniwersytetu Gdańskiego

Cztery sposób pięciu dorocznych nagród dla młodych pracowników nauki, które przyznaje Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Prezydent Miasta Gdańska znalazły się w rękach młodych doktorów, którzy obronili doktoraty na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrody przyznawane są młodym pracownikom nauki za wybitne osiągnięcia.

Dziesięć lat Orkiestry Dętej „Fermata”

Koncertem w Filharmonii Kaszubskiej uwieńczono jubileusz dziesięciolecia Orkiestry Dętej „Fermata” działającej przy Wejherowskim Centrum Kultury i parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie.

Dłużnicy komunalni w Gdańsku odpracowali już ponad 6 mln zł

Najemcy komunalni odpracowali już 6 231 291 zł zadłużenia czynszowego. Miesięcznie z takiej formy rozliczenia korzysta około 80 osób. Z początkiem stycznia 2015 zwiększyła się stawka za godzinę odpracowywania.

Gdańsk jeszcze bardziej HOT

Na terenie Gdańska jest już 100 HOT SPOTÓW, czyli miejsc z bezpłatnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu. Z końcem 2014 roku sieć GdańskWiFi została rozbudowana o 28 nowych miejsc, które powstały z uwzględnieniem rekomendacji zgłoszonych przez Rady Dzielnic oraz mieszkańców w Budżecie Obywatelskim 2014 r.

Profesor Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego w składzie Konwentu Rzeczników

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Pana prof. dr hab. inż. Jerzego Błażejowskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na rzecznika dyscyplinarnego i członka Konwentu Rzeczników na lata 2015-2018.

217 sztuk zgłoszonych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015

217 sztuk zostało nadesłanych i zakwalifikowanych, pod względem formalnym, do udziału w ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, organizowaną przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych już twórców, takich jak Przemysław Wojcieszek, Maciej Wojtyszko, Jarosław Jakubowski, czy Tomasz Man, „teatralnych duetów" - Julia Holewińska i Kuba Kowalski, Wojciech Faruga i Tomasz Jękot, laureatów i finalistów poprzednich edycji konkursu oraz, oczywiście, debiutantów.

Gdańsk przygotowuje się na wizytę młodzieży świata w 2016 r

W ustanowionym uchwałą Sejmu RP roku Jana Pawła II Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski, wziął w środę udział w Opłatku Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów „Miast i Miejscowości Papieskich”, który odbywał się w Warszawie. Podczas spotkania dyskutowane były także założenia dotyczące przygotowań pobytu młodzieży w diecezjach podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w dniach 26-31 lipca.

Młodzi wynalazcy, sinice i drony z PG

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.

Gdynia zagrała w Orkiestrze

Gdynia, już po raz 23. zagrała w orkiestrze otwartych serc. Choć aura miejscami nie rozpieszczała, było bardzo gorąco - dziesiątki imprez, setki licytowanych gadżetów i tysiące serduszek.W naszym mieście suma dotychczasowych kwot, które wpłynęły w wyniku licytacji darów i ulicznej zbiórki datków do puszek, wynosi 370.992,79 zł - stan na 13.01.2015 r. Sztab przy Teatrze Miejskim zebrał dotychczas 100.000 zł, YMCA Gdynia - 219.490,32 zł, a In gremio - 51.502,47 zł.

Jaki Budżet Obywatelski w 2016 roku?

Wypracowanie i wynegocjowanie wspólnych zasad dotyczących Budżetu Obywatelskiego 2016 jest celem powołanego przez Prezydenta Miasta Gdańska specjalnego Zespołu konsultacyjnego złożonego z przedstawicieli aktywnych społecznie organizacji- przedstawicieli mieszkańców, radnych i urzędników.

Uniwersytet Gdański w gronie TOP 10 Startup Friendly

Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie 10 polskich uczelni najbardziej przyjaznych młodym przedsiębiorcom. To wyróżnienie zostało nadane naszej uczelni przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości z okazji 10-lecia funkcjonowania AIP w Polsce. Uniwersytet Gdański został wybrany spośród 38 polskich uczelni, na których działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Zostań Kreatywnym Pedagogiem – nabór chętnych do prac w grupach problemowych i przedmiotowych

Zainicjowany w ubiegłym roku przez Miasto Gdańsk projekt Kreatywna Pedagogika nabiera rozpędu. Po zakończeniu szkolenia liderów programu, przyszedł czas na pracę nauczycieli w poszczególnych grupach samodoskonalenia. Trwa nabór chętnych do zmiany podejścia w nauczaniu, bo zdaniem „Kreatywnych pedagogów” nauczać należy mądrze, twórczo, inaczej – czyli z wykorzystaniem zdobyczy techniki i nowych, bardziej przyjaznych relacjach nauczyciel-uczeń.

Ukazały się Wejherowskie Powązki

Pół roku po śmierci Reginy Osowickiej w Wydawnictwie „MS” Maciej Skok ukazała się jej ostatnia książka pt. „Wejherowskie Powązki”. Redaktorem opracowania jest Mirosław Odyniecki. Książkę wydrukowała wejherowska Drukarnia Ewa-Druk.

Przez Internet do... psychologa w Gdańsku

Po przerwie świąteczno-noworocznej swoją działalność wznawia NETporadnia. To poradnia internetowa, która umożliwia odbycie konsultacji psychologicznych w formie mailowej. Wyjaśnień na poruszone problemy udzielają psycholodzy, pedagodzy, terapeuci Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Porady są bezpłatne. Wystarczy napisać na adres: NETporadnia@gcpu.pl

23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wejherowie

11 stycznia br. w wyjątkowo niesprzyjającej aurze przyszło zbierać datki wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wejherowie. Jak informuje Sebastian Niewola, koordynator WOŚP w Wejherowie, podczas akcji zebrano w sumie ok. 20 tys. zł.

Kolejny raz Gdańsk zagrał dla Orkiestry

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W Gdańsku pieniądze do puszek zbierało 1200 wolontariuszy, którzy przez cały dzień odwiedzali sztab mieszczący się na Targu Węglowym w Teatrze Wybrzeże. Łącznie udało im się zebrać kwotę 350 tys. zł (stan na 12.01.2015). W całym Trójmieście pieniądze do puszek zbierało ponad dwa tysiące wolontariuszy.

Bliżej powstania nowego centrum Gdyni. Jest inwestor Międzytorza

Tętniące życiem, z bogatą ofertą biurową, handlową i mieszkalną, utrzymane w modernistycznym stylu. Tak ma wyglądać w przyszłości lat gdyńskie Międzytorze. PKP. właściciel terenu, wybrał inwestora, który zagospodaruje 14-hektarową działkę. Najatrakcyjniejszą koncepcję zabudowy przestrzeni przygotowała firma Semeko. Wartość inwestycji szacowana jest na około 700 mln euro.

23. Finał WOŚP on-line na Gdansk.pl

W najbliższą niedzielę po raz 23. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Gdańsku z okazji wielkiego Finału odbywać się będą liczne imprezy, ale sercem wszystkich wydarzeń będzie Targ Węglowy. Relację z tego miejsca będzie można śledzić na żywo na www.gdansk.pl.

Gdańsk dla Orkiestry czyli 23. Finał WOŚP

Już po raz 23. zagra w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wielki finał, podczas którego w całej Polsce (i na Świecie!) zbierane są pieniądze na pomoc medyczną, odbędzie się w niedzielę 11 stycznia. Zapraszamy wszystkich gdańszczan do wspólnej zabawy podczas licznych imprez, które z tej okazji odbywać się będą w naszym mieście. Podczas 23. Finału orkiestra ponownie zagra dla najmłodszych i najstarszych. Hasło tegorocznej akcji: "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Gdynia gra w orkiestrze

Z początkiem stycznia, jak co roku, GDYNIA gra w ORKIESTRZE. To już 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Gdyni zagrają 3 sztaby: przy Teatrze Miejskim (ul. Bema 26), In gremio (ul. Strażacka 15) i YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26). Datki do puszek będzie zbierało 1280 wolontariuszy - w tym roku dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Z decyzją podatkową do mieszkańców!

7 stycznia, w środę rusza dystrybucja decyzji podatkowych. Po raz siódmy decyzje podatkowe dostarczą gdańszczanom do domów osobiście pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa pisma, w tym decyzje, mogą być doręczane podatnikom przez operatora pocztowego lub pracowników organu podatkowego (Prezydenta Miasta Gdańska). Zatem decyzje podatkowe roznoszone będą przez pracowników UMG.

MBA i International Management z PG wśród najlepszych w Europie Wschodniej

Wydział Zarządzania i Ekonomii PG wysoko w rankingach Eduniversal Masters Ranking. Dwa programy studiów prowadzone na tym wydziale znalazły się w gronie najlepszych w Europie Wschodniej. Piąte miejsce w kategorii studiów MBA z zakresu Engineering and Project Management zajął program MBA Wydziału Zarządzana i Ekonomii "MBA in Strategy. Programme and Project Management". W tej kategorii jako jedyny z Polski znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Huczne i bezpieczne powitanie Nowego Roku w Gdyni

Huczne, radosne, tłumne i bezpiecznie - takie było przywitanie nowego roku w Gdyni. Na wielkiej i efektownej scenie na skwerze Kościuszki zaprezentowało się ponad 20 artystów, na czele z grupą Enej, Big Cyc, Dodą, Krzysztofem Krawczykiem, Mrozem i Bednarkiem. W Sylwestrowy Rejs Przebojów dookoła świata z Gdynią i telewizją Polsat wybrało się ponad 50 tys. osób, a co najmniej drugie tyle bawiło się na ulicach miasta poza strefą imprezy masowej. Służby porządkowe nie odnotowały większych incydentów.
stat4u