SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Sylwestrowa Noc Przebojów w Gdyni

Blisko 200 tys. ludzi świętowało na Skwerze Kościuszki w Gdyni Nowy 2015 Rok. /Galeria zdjęć/

Sylwestrowa Moc Przebojów - pakiet informacyjny

Gdynia i gdynianie będą po raz drugi współgospodarzami zabawy sylwestrowej, pod tytułem „Sylwestrowa Moc Przebojów z Polsatem" na Skwerze Kościuszki. Jak na gospodarzy przystało starajmy się, by to wielkie wydarzenie pozostało w pamięci uczestników i milionów telewidzów - jako wyjątkowe i udane, a przede wszystkim bezpieczne.

Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki dla kotów

W związku z bardzo dużym oddźwiękiem społecznym akcji „Domek dla kota”, Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki, by rozdać je mieszkańcom jeszcze w styczniu przyszłego roku! Od 28 listopada rozdano zamówione 75 budek, jednak zgłoszeń było znaczenie więcej. – W grudniu do Wydziału Środowiska wpłynęło bardzo dużo nowych wniosków mieszkańców Gdańska z prośbą o przydział budek dla bezdomnych kociaków na naszych osiedlach – mów Marcin Tryksza, koordynator akcji przekazywania kocich domków z Wydziału Środowiska. – W związku z wyczerpaniem zapasu zakupionych budek, dodatkowo zamówiliśmy 50 sztuk dużych oraz 15 sztuk małych budek (dla dwójki kotów). Łączny koszt zamówienia to 19 000 złotych.

15 lat gdyńskiego Centrum Współpracy Młodzieży

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wolontariat międzynarodowy, wizyty studyjne w Gdyni, Aktywni 60+, portal wolontariacki. Łącznie 500 działań, w których uczestniczyło 9 tysięcy osób, tyle wydarzyło się w ciągu piętnastu lat działalności Centrum Współpracy Młodzieży.

Razem w sprawie dofinansowania żłobków

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk wraz z Wydziałem Rozwoju Społecznego zorganizował w piątek 19 grudnia spotkanie dotyczące dofinansowania niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych. Spotkanie skierowane było do osób prowadzących działalność opieki nad dzieckiem do lat 3 zainteresowanych korzystaniem z Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch” oraz korzystających z dotacji celowej otrzymywanej z budżetu Gminy Gdańsk.

Przedświąteczny Sopot

Ten oblegany latem przez turystów kurort świeci obecnie pustkami. Ale miasto przystroiło efektownie ulice zgodnie ze świąteczną tradycją. /Galeria zdjęć/

Znamy poetów nominowanych do Nagrody „Europejski Poeta Wolności” w 2016r

Yahya Hassan z Danii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Daniel Jonas z Portugalii, Siergiej Stratanowski z Rosji, Anna Blandiana z Rumunii, Anikó Polgár z Węgier i Vanni Bianconi z Włoch, to poeci i poetki nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” w 2016 roku. Twórców wybrało Jury Nagrody w nieco odmienionym składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Olga Tokarczuk.

W Gdyni trwaja prace nad sylwestrową oprawą Polsatu

Po sukcesie ubiegłorocznej Sylwestrowej Mocy Przebojów, Polsat i Gdynia po raz drugi wspólnie powitają nowy rok./Galeria zdjęć/

NORDA jako Północny Biegun Wzrostu

Porozumienie Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, które zrzesza gminy sąsiadujące z Gdynią, postanowiły wystąpić o środki zewnętrzne na realizację wspólnego projektu. Północny Biegun Wzrostu pozwoli wykorzystać położenie NORDY jako ośrodka logistyczno-spedycyjnego.

Boisko przy SP nr 27 w Gdańsku - jak nowe

Zamiast asfaltowego - monitorowane boisko wielofunkcyjne z wyposażeniem, a do tego bieżnia, plac rekreacyjny i odnowione chodniki. Tak zmienił się krajobraz przy gdańskiej Szkole Podstawowej nr 27.

W Nadleśnictwie Wejherowo mówiono o gazie łupkowym

12 grudnia br. w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Wejherowo odbyło się spotkanie na temat problemów związanych z wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce zorganizowane przez Wejherowski Uniwersytet Trzeciego YMCA.

44. rocznica Czarnego czwartku

Dokładnie 17 grudnia 1970 roku rozegrała się w Gdyni tragedia, która pochłonęła 18 ofiar. O godzinie 6.00 rano wojsko otworzyło ogień w kierunku robotników idących ze stacji kolejki SKM do zablokowanej stoczni i portu.

Rozdaliśmy 800 budek dla ptaków. Będą kolejne!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchomiło nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostało mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, Urząd Miejski zamówił kolejne 540 budek!

Dzień Świętej Łucji po gdyńsku

Szwedzkie święto po raz kolejny zawitało do Gdyni. Jak co roku członkowie koła języka szwedzkiego z II LO w Gdyni wyruszają w miasto z pochodem światła. Na jego czele - św. Łucja.

II Jarmark Bożonarodzeniowy w Wejherowie otwarty

W piątkowe popołudnie przy dźwiękach muzyki, w atmosferze zabawy i przedświątecznych zakupów, został oficjalnie otwarty II Jarmark Bożonarodzeniow w Wejherowie.

Wszyscy powinniśmy być współwłaścicielami Strategii

Z Marcinem Nowickim, ekspertem z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, o Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus i procesie tworzenia Programów Operacyjnych rozmawia Michał Piotrowski.

Tak będzie wyglądało pierwsze planetarium w Gdańsku

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium. Podziemne planetarium powstanie w Centrum Hewelianum. Planetarium nosić będzie łacińską nazwę „Stellaeburgum”. Tak właśnie Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku. Teraz „Gdańszczanin Tysiąclecia” patronuje gdańskiemu centrum nauki – Hewelianum

Ks.abp Sławoj Leszek Głódź z wizytą w ratuszu

Metropolita Gdański ks. abr Sławoj Leszek Głódź odwiedził prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta w ratuszu, aby podziękować mu za wsparcie podczas przebytej ostatnio choroby i pogratulować wygranej w wyborach samorządowych.

Zwierzęta w ZOO czekają na zimowych gości!

ZOO zimą potrafi być szczególnie urokliwe, zwłaszcza gdy spadnie śnieg. Zwierzęta mają wręcz zdumiewającą zdolność aklimatyzowania się do odmiennych warunków środowiska. Nie dziwi więc widok słonia, spacerującego po zaśnieżonym wybiegu. ZOO zimą otwarte jest codziennie w godz. 10.00-15.00, a ceny biletów są wyjątkowo atrakcyjne.

Rowerzyści się liczą! Nowe pętle indukcyjne

W Gdańsku rowerzyści się liczą, i to dosłownie. Ruch rowerowy w naszym mieście liczony jest automatycznie, poprzez umieszczone w nawierzchni pętle indukcyjne. Od teraz już nie na pięciu, ale trzynastu gdańskich trasach rowerowych.

Gdańsk w Ekspedycji „Puglia” projektu Corners of Europe

Trwa kolejna ekspedycja badawczo – artystyczna międzynarodowego projektu Corners, który Instytut Kultury Miejskiej współtworzy z instytucjami partnerskimi. W dniach 8-21 grudnia Gdańsk reprezentuje w nim Lucyna Kolendo. W trakcie podróży do kolejnego z zakątków Europy – tym razem do Włoch, artyści biorący udział w projekcie spotkają się z mieszkańcami, artystami, przedstawicielami instytucji kultury, organizacji i grup nieformalnych działających z lokalnymi społecznościami w Bari, Taranto, Tamburi, Mola di Bari i Brindisi w rejonie Puglia (Apulia) w południowych Włoszech.

X Pomorski Biznesplan rozstrzygnięty

W Filharmonii Kaszubskiej rozstrzygnięto X edycję konkursu „Pomorski Biznesplan 2014”. Wśród wejherowskich projektów najlepszy okazał się projekt Magdaleny Kukowskiej-Kaszuby dotyczący ochrony własności przemysłowej w zakresie znaków towarowych, firmowych i wynalazków, drugie miejsce zajęła Joanna Dempc za projekt mebli i przedmiotów użytkowych

Christmas party, czyli choinka dla studentów PG

Po raz pierwszy na Politechnice Gdańskiej odbędzie się międzynarodowa choinka. Imprezę zorganizowano nie tylko dla studentów z zagranicy.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W sobotę 13 grudnia 2014 r. mija 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Gdynia włączyła się w ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". IPN zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 świecy w oknach domów. W akcji może wziąć udział każdy.

Podopieczni Promyka pod nowym dachem

Podopieczni gdańskiego schroniska Promyk spędzą święta pod dachem. Zakończyła się budowa zadaszeń nad wybiegami dla psów - realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014.

Kasia Figura w Redzie

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się dzisiaj 11 grudnia 2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki w Redzie aby spotkac się z naszą przemiłą aktorką Katarzyną Figurą /Galeria zdjęć/

Nowe suwnice dotarły do BCT

Bałtycki Terminal Kontenerowy wzbogacił się o dwie nowe suwnice. Ogromne konstrukcje dotarły do Gdyni na ciężarowcu Zhen Hua 8, pływającym pod banderą St. Vincent. Wejście statku do portu wyglądało imponująco - zobacz relację fotograficzną.

W przyszłym roku ceny wody w Gdańsku bez zmian

W 2015 roku - podobnie jak w latach ubiegłych - zmianie nie ulegną ceny za dostarczanie wody i odbiór ścieków w Gdańsku. W wyniku przeprowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska weryfikacji wniosku SNG dotyczącego taryf za wodę i ścieki, ustalono, że łączna cena za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków w 2015 r. wynosić będzie nadal 9,81zł za 1 m3 netto.

Studia MBA na PG najlepsze na Pomorzu, 9-te w Polsce

Program studiów MBA Wydziału Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej uplasował się na dziewiątym miejscu w Rankingu MBA Perspektywy 2014. Nasz "Master of Business" awansował o trzy pozycje w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Na Pomorzu jesteśmy najlepsi.

Przekazanie samochodu dla Bursztynowej Przystani w Gdyni

W sobotę 6 grudnia 2014 o godz. 12.00 odbyło się uroczyste przekazanie specjalnego samochodu na rzecz hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań.

Puchar Polski w Gimnastyce artystycznej w ZSSO w Gdyni

Drużynowy Puchar Polski w gimnastyce artystycznej odbył się 6 grudnia 2014 r. na obiektach Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni.

Wszystkiego najlepszego dla wolontariuszy!

Dziś 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wolontariat to najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa - napisał Rzecznik Praw Dziecka z okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Według statystyk w wolontariat rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych angażuje się 18 proc. Polaków. W Gdańsku największą organizacją zrzeszającą wolontariuszy jest dofinansowywane przez Miasto - Regionalne Centrum Wolontariatu.

Grudniowe zajęcia z robienia na drutach i szydle w Gdańsku

W niedzielę 7 grudnia i sobotę 20 grudnia od godziny 12.00 zapraszamy do sieni Instytutu Kultury Miejskiej na ostatnie przed świętami zajęcia z robienia na drutach i szydle. Warsztaty poprowadzi znany i lubiany kolektyw Prulla, który pomoże uczestnikom i uczestniczkom w dzierganiu czapek, szali, rękawiczek i swetrów z wełny oraz pokaże, jak zrobić różne, użyteczne przedmioty z taśmy bawełnianej

Gdańsk - Miasto Start-upów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodziła polskie miasta najbardziej przyjazne start-upom. Równorzędne wyróżnienie przyznano Gdańskowi, Warszawie i Poznaniowi. Okazją do wręczenia nagród jest odbywająca się w Warszawie konferencja ICT Summit – jedna z największych konferencji technologicznych w Polsce.

Odbierz i zamontuj budkę dla ptaków!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchamia nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostanie mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach!

Wizyta Orszaku Św. Łucji ze szwedzkiego Kalmaru

Już po raz 22. w dniach 1 – 4 grudnia gościmy w Gdańsku Orszak Św. Łucji ze szwedzkiego Kalmaru.Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Nowa Rada Miasta Gdyni już po pierwszej sesji

1 grudnia 2014 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Gdyni VII kadencji. Radni złożyli uroczyste ślubowanie i ze swojego grona wybrali prezydium. Nowym przewodniczącym został Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, zaś wiceprzewodniczącymi: Beata Szadziul, Joanna Zielińska i Andrzej Bień.

Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia wznosi się na wyższy poziom

W 2015 roku po raz pierwszy w Polsce odbędą się legendarne zawody triathlonowe z cyklu IRONMAN - Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Z tej okazji w warszawskim hangarze Polskich Linii Lotniczych LOT organizatorzy imprezy zaprezentowali samolot, który przez najbliższe pół roku będzie latał w malowaniu Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Dziś również, o godzinie 18.00 na stronie http://www.ironmangdynia.pl/ ruszają zapisy na pierwszego Ironmana w Polsce.

O pracy w metropolii - rusza projekt Pracopolia

W Gdańsku 2 grudnia debiutuje pierwszy w Polsce metropolitalny serwis pośrednictwa pracy. Internetowa platforma pracopolia.eu już na starcie udostępnia ponad 1 000 ofert zatrudnienia oraz szereg praktycznych narzędzi wspierających poszukiwanie pracy.

Pomoc bezdomnym w Gdyni

Kiedy w mieście panują ujemne temperatury, bezdomni szukają schronienia w opuszczonych budynkach. To może grozić wyziębieniem, a w najgorszym przypadku śmiercią. Dlatego jak co roku o tej porze, patrole składające się ze streetworkerów, policji i straży miejskiej wyruszają w poszukiwaniu osób, dla których przygotowano 250 miejsc w 5 miejskich schroniskach.

PG otwiera unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej

Politechnika Gdańska otwiera unikatowe w skali światowej Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. W laboratorium zamontowano sześcienną instalację typu CAVE (ang. Cave Automatic Virtual Environment) wyposażoną w sferyczny symulator chodu. Dzięki temu możliwa będzie nieograniczona terytorialnie wędrówka w wirtualnym świecie...

Dorota Stępień-Tłuchowska z wyróżnieniem "Czerwonej Kokardki"

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji, Krajowe Centrum ds. AIDS, decyzją Kapituły Czerwonej Kokardki, wyróżniło Dorotę Stępień-Tłuchowską, pracownika Urzędu Miejskiego w Gdańsku - inspektora ds. profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii oraz zapobiegania HIV i AIDS. Uroczystość wręczenia „Czerwonych Kokardek” odbędzie się dzisiaj wieczorem w Warszawie, podczas uroczystej sesji w ramach XXI Konferencji „Człowiek Żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.

Milionowy rowerzysta w Gdańsku coraz bliżej!

Już wkrótce na najbardziej ruchliwej rowerowej drodze w Polsce, w Pasie Nadmorskim w Gdańsku, może paść rekord. Od początku tego roku przejechało nią bowiem już ponad 960 tys. rowerzystów, co oznacza, że do magicznej liczby 1 miliona jest już bardzo blisko. Jeśli utrzyma się zeszłotygodniowa średnia, milion rowerzystów w Pasie Nadmorskim stanie się faktem jeszcze przed świętami.

Nowy plac zabaw na Strzyży i boisko we Wrzeszczu

Nowym placem zabaw cieszyć się mogą podopieczni gdańskiego przedszkola nr 81 przy ul. Wilka Krzyżanowskiego. Zaś uczniowie SP nr 45 przy ul. Matki Polki znów zagrają na szkolnym boisku, które przeszło gruntowną przebudowę. Realizację obu inwestycji właśnie zakończyła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Hołd Sejmu dla Gdynian Wysiedlonych

Sejm RP oddał hołd 80 tysiącom gdynian, którzy padli ofiarą pierwszej w okupowanej Polsce niemieckiej akcji przymusowych wysiedleń. Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację.

96. lat temu powstała Marynarka Wojenna

28 listopada 1918 roku, w siedemnaście dni po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Uroczystości, związane z 96. rocznicą odtworzenia MW, rozpoczną się w piątek, 28 listopada o godzinie 12.00 przy Płycie - Pomniku Marynarza Polskiego w Gdyni.

Gdańsk pomaga bezdomnym kotom

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. W tym roku przekazanych zostanie kolejnych 75 domków, które można odbierać już od piątku 28 listopada.

Mikołajki w Wejherowie

Prezydent Miasta Wejherowa i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają w dniu 6 grudnia o godz. 16.00 wszystkie dzieci z rodzicami na plac Jakuba Wejhera, gdzie odbędą się tradycyjne Mikołajki.

Na Politechnikę Gdańską przyjechała grupa 13 studentów z Ukrainy.

Pochodzą z miast objętych działaniami militarnymi lub zagrożonych walkami. Jako stypendyści programu Polski Erasmus dla Ukrainy będą mogli u nas kontynuować naukę.

5 nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego

Pięć wyremontowanych i w pełni wyposażonych pracowni zyskało Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Sobieskiego 90 w Gdańsku. Będzie się w nich uczyć ponad 800 uczniów. Na stworzenie pracowni: instalacji gazowych, poligrafii cyfrowej, drukarsko-introligatorskiej, spawalnictwa oraz silników samochodowych i montażu miasto Gdańsk wydało ponad 1,3 mln zł.

77 lat ORP Błyskawicy

Dokładnie 77 lat temu w brytyjskim mieście Cowes podniesiono banderę na ORP Błyskawica. Dziś w Gdyni uczczono tę rocznicę wielką galą banderową i świetlną, a także okolicznościowym salutem armatnim.

Pierwsze dyżury Mediatorów w Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej

We wtorek, 25 listopada pierwszy dyżur odbędą mediatorzy z nowo powstałego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33, przy ul. Kołobrzeskiej 75 w Gdańsku. Projekt powstał w wyniku współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk i Polskiego Centrum Mediacji, a Patronat Honorowy nad nim objął Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Gdyński Profesor Why najlepszy na świecie!

Wymyślona w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia gra edukacyjna, z której na co dzień korzystają mali naukowcy, uczniowie a także goście Centrum Nauki Experyment, została doceniona na tegorocznym finale międzynarodowego konkursu Creative Business Cup w Kopenhadze.

Rekord na gdańskim lotnisku

Gdańskie lotnisko bije nowy rekord: od początku 2014 roku obsłużyło już trzy miliony pasażerów. Ten trzymilionowy pojawił się w porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy 21 listopada. 2014 r.

Spełnijmy marzenia dzieci! – inauguracja akcji Każdy Może Pomóc

Miasto Gdańsk i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie inaugurują akcję „Każdy może pomóc”. Dzięki niej spełniają się marzenia najmłodszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdańska – dzieci pochodzących z rodzin wspieranych przez MOPR. W tym roku jest ich ponad 200! Marzenia można spełnić, odbierając zaszyfrowane listy przygotowane przez pracowników socjalnych, a mówiące o potrzebach najmłodszych. Na ich podstawie darczyńca przygotowuje paczkę.

Naukowcy PG zdobyli 4 medale w Brukseli

Dwa złote, srebrny i brązowy medal z 63. Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA przywieźli naukowcy Politechniki Gdańskiej. Targi odbyły się w połowie listopada.

Pracownicy Urzędu Miejskiego podejmą wyzwanie w Światowym Dniu Rzucania Palenia

Przypadający na 20 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia będzie doskonałą okazją, by raz na zawsze pożegnać się z nałogiem. I właśnie takie wyzwanie podejmą w czwartek – 20 listopada - pracownicy Urzędu Miejskiego. - Bo jeśli mamy przekonywać do rzucania palenia, warto, żebyśmy zaczęli od siebie – przekonuje Łukasz Balwicki, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.

"Matka" nagrodzona w Madrycie

"Matka" dyplomowy film Łukasza Ostalskiego - absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej otrzymał II nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych w ramach 44. ALCINE - Festival de Cine de Alcalá de Henares w Madrycie.

ECS w Hong Kongu

Popularny tygodnik ukazujący się w Hong Kongu zachęca swoich czytelników do wizyty w Europejskim Centrum Solidarności.

Wystartował konkurs na plakat nadchodzącej edycji festiwalu FETA 2015.

"Plakat festiwalu to ważny element całego wydarzenia jakim jest festiwal FETA. Nadaje festiwalowi charakter, odróżnia go od innych działań kulturalnych realizowanych w mieście. Zawsze jest inny. Zawsze opracowany jest na nowo. Zawsze nas zaskakuje. Zawsze staje się punktem wyjścia do projektowania kolejnych elementów promocyjnych festiwalu. Zawsze jesteśmy z niego dumni!

Zapasy słońca na zimę, czyli rewolucja grzewcza na PG

Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię ogrzewania budynków. Dzięki wynalazkowi o nazwie Ścienna Bariera Termiczna można zmagazynować ciepło słońca pod ziemią i wykorzystać je, kiedy będzie potrzebne – do ogrzania lub chłodzenia domu.

Każda pora roku dobra na rower w Gdyni

Bez względu na pogodę, praca wre. Gdynia wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk wytycza leśne ścieżki rowerowe, buduje infrastrukturę w atrakcyjnych miejscach oraz znakuje trasy zgodnie ze standardami PTTK.

Gdyński Budżet Obywatelski – zmienia miasto

Wyremontowane chodniki, dodatkowe miejsca parkingowe, nowe siłownie zewnętrzne, szkolne boiska - mapa inwestycji zrealizowanych w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego coraz gęściej się zapełnia. Pierwsze w historii Gdyni głosowanie nad budżetem obywatelskim ruszyło 8 maja 2014 r. i trwało prawie dwa tygodnie. W grze były 234 wnioski, podzielone na cztery kategorie: poprawa estetyki, remonty, bezpieczeństwo i rekreacja. Na projekty głosowało aż 40 863 gdynian a do realizacji wybrano 41 przedsięwzięć.

Są pożyteczne, ale nie w mieście. W Gdyni rusza program odławiania dzików

„Nawet jeśli kochasz - nie dokarmiaj dzików!" To jedno z haseł miejskiej kampanii, mającej na celu ograniczenie nieproszonych wizyt tych zwierząt na terenach zabudowanych. Oprócz działań informacyjnych, rozpoczyna się też odławianie dzików i przenoszenie ich w ustalone z leśnikami miejsca, położone dalej od miasta.

Amerykański School Bus w gdańskiej SP 29!

Jest żółty, bardzo bezpieczny i waży 16 ton. Każdy, choć raz, widział taki autobus na amerykańskich filmach. Teraz School Bus marki Thomas Bus będzie przywoził i odwoził dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdańsku. Kupiła go Fundacja Familijny Poznań, która jest operatorem szkoły na Miałkim Szlaku. Autobus przyjechał do Gdańska z amerykańskiego Baltimore –najpierw do Niemiec na promie, a następnie – już o własnych siłach - do grodu nad Motławą

Bajkowóz dojechał do gdyńskiego hospicjum Bursztynowa Przystań

Podopieczni Bursztynowej Przystani w Gdyni otrzymali wyjątkowy prezent - do hospicjum dla dzieci dotarł Bajkowóz, czyli wędrująca szpitalna biblioteka. Uroczystego otwarcia dokonał jeden z ambasadorów projektu Marek Kamiński.

Gdynia pobiegła dla Niepodległości

Ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym Biegu Niepodległości który rozpoczął się o godz. 15 na Skwerze Kościuszki w Gdyni /Zobacz zdjęcia/

Młodzieżowe reprezentacje Polski i Anglii zagrają na Stadionie Miejskim w Gdyni

Reprezentacja Anglii do lat 18 to obecny Mistrz Europy w swojej kategorii wiekowej. 15 listopada w towarzyskim meczu zagra w Gdyni z rówieśnikami z Polski. Spotkanie można obejrzeć za darmo, jednak wcześniej należy zgłosić się mailowo.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2014 - rozpoczyna się plebiscyt

Już po raz piętnasty wyróżniający się młodzi gdańscy artyści otrzymają Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W piętnastej edycji Nagrody nominowano aż 18 osób (17 kandydatur): aktorów, tancerkę, performerkę, reżyserkę, animatorki, muzyków oraz malarzy. Wszyscy aktywnie tworzyli w ostatnich latach gdańską kulturę, poprzez wystawy, koncerty i projekty społeczne. Kto spośród nich otrzyma wyróżnienie okaże się już 21 listopada.

Gdańsk najbardziej rowerowym miastem w Polsce!

Gdańsk ponownie został uznany za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju. W klasyfikacji ogólnej zwycięski Gdańsk wyraźnie zdystansował kolejne miasta.

Psia siłownia w gdyńskich Kolibkach

Po psiej plaży w Orłowie, przyszedł czas na kolejne atrakcje dla czworonożnych mieszkańców Gdyni, którzy mogą korzystać z drewnianego toru przeszkód w psim parku. Urządzenia są inspirowane profesjonalnymi sprzętami do nauki agility.

Absolwent gdyńskiej „Trójki" w walce o Oscara

Tomasz Śliwiński, bo o nim mowa, jest jednym z kandydatów do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „film krótkometrażowy". Jego dzieło „Nasza klątwa" opowiada historię rodziny reżysera, a w szczególności jego chorego syna, Leo.

Podpisano umowę na realizację pierwszych inwestycji na molo Rybackim

Śródmieście Morskie - taką nazwę będzie nosić nowe centrum miasta, które powstanie na molo Rybackim. 30 października 2014 roku Polski Holding Nieruchomości, właściciel Dalmoru, podpisał umowę z firmą mLocum na budowę pierwszych sześciu budynków. Mieszkańcy wprowadzą się do nich w 2017 roku, a rok wcześniej w basenie Prezydenta zacznie działać nowa marina na około 120 jachtów.

Krzysztof Hildebrandt najlepszym prezydentem na Pomorzu!

Prezydent Hildebrandt otrzymał prestiżową nagrodę "Orzeł Samorządu" dla Najlepszego Prezydenta Miasta na Pomorzu w 2014 roku, który odbywa się po raz drugi pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego. Nagroda to wynik plebiscytu, w którym ocenie została poddana praca włodarzy.

Gdyńskie stocznie zmodernizują platformę wiertniczą Lotos Petrobaltic

W czwartek 30 października w Gdyni, z udziałem Ministra Skarbu, spółka Lotos Petrobaltic S.A. podpisała umowę na przebudowę platformy wiertniczej na eksploatacyjną. W skład konsorcjum wykonawców przebudowy wchodzą spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. tj. Energomontaż - Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta, a także stocznia z polskim kapitałem Crist S.A.

Gdańsk - „Odnalezione w tłumaczeniu”: nabór na warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski

Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizuje warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski. Rekrutacja osób zainteresowanych trwa do 25 listopada. Zajęcia z tłumaczenia, w trzech sześciogodzinnych sesjach – 17 stycznia, 21 lutego i 21 marca, poprowadzi zajmująca się tłumaczeniami w teorii i praktyce Agnieszka Pokojska.

Gdańsk - Niewidoma Alicja będzie leczona w Indiach!

W połowie września z Radomia w podróż rowerem do Gdańska wyruszył Sławomir Adamczyk – ojciec niewidomej, dwuletniej Alicji, który w ten sposób chciał nagłośnić zbiórkę pieniędzy na kosztowną operację swojej córki w Indiach. Dzięki tej podróży i ofiarności darczyńców udało się zebrać całą potrzebna kwotę – 26 tysięcy dolarów!

Zapalmy „Światło dla Hospicjum” w Gdańsku

W najbliższy weekend, na pięciu gdańskich cmentarzach, ponad 500 wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki, zbierać będzie pieniądze na potrzeby podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Razem z wolontariuszami kwestować będą: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, aktorka Aleksandra Woźniak, Dariusz Tiger Michalczewski oraz piłkarze Lechii Gdańsk.

Modlitwa międzywyznaniowa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada o godz. 12.00 Miasto Gdańsk zaprasza wszystkich zainteresowanych na na międzywyznaniową modlitwę, w miejscu wyjątkowym - na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku. We wspólnej modlitwie wezmą udział przedstawiciele różnych związków wyznaniowych z Gdańska. Będą się wspólnie modlić się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.

15. lecie Stowarzyszenia Pasja w Wejherowie

Swoje 15. lecie świętowało uroczyście wejherowskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków "Pasja". W jubileuszowym spotkaniu, które odbywało się w Pałacu Przebendowskich, uczestniczyło ponad 200. osób, w tym - wielu malarzy z Wejherowa i okolic, sympatycy oraz goście ze szwedzkiego Tyreso.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku otwiera Laboratorium dźwięku dla młodzieży

Jak stworzyć własne studio nagrań za pomocą laptopa, urządzeń mobilnych i aplikacji? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza młodzież w wieku 14-18 lat, która chce nauczyć się realizacji nagrań muzycznych w warunkach domowych, na zajęcia do Laboratorium dźwięku. Warsztaty, na których każdy zrealizuje autorski projekt poprowadzi Sebastian Bednarek, a odbywać się będą raz lub dwa razy w tygodniu od 12 listopada do 2 grudnia. Wstęp na warsztaty jest wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (do 9 listopada) na mail: punkt@ikm.gda.pl.

Najlepsi gdańscy pracownicy służby zdrowia otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

Czworo pracowników gdańskiej służby zdrowia otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za służbę na rzecz pacjentów. Nagroda główna – 15 tys. zł trafiła w tym roku do ortopedy - Tomasza Mazurka. Nagrody dla najlepszych gdańskich lekarzy i pielęgniarek zostały przyznane po raz szósty.

Gyński Barlovento II już w domu

Rekordu świata w żegludze na północ nie udało im się pobić, za to opłynęli Islandię, Spitsbergen, osiągnęli wybrzeża Grenlandii i dotarli do słonego lodu otaczającego biegun. Po 4 miesiącach arktycznej wyprawy „Lodowe Krainy 2014" jacht „Barlovento II" powrócił do Gdyni.

Grzegorz Kołodko edukował studentów w Sopocie

W dniu 28 października 2014 r. w Auli budynku Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbył się wykład otwarty profesora Grzegorza Kołodki pt. "Ćwierćwiecze Transformacji i co dalej?"

Wejherowo rzeźbione w owocach i warzywach

W dniach 25-26 października br. odbyły się w Wejherowie otwarte indywidualne Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Zawodnicy z całej Polski a także z Czech i Słowacji rywalizowali w artystycznym rzeźbieniu warzyw i owoców. Mistrzostwa odbywały się w Klubie "Olimp".

Odkrywanie na nowo historii Gdyni, czyli projekt „Szanowni Państwo i Miasto"

Do 20 listopada 2014r. przyjmowane są zgłoszenia gdynianek i gdynian do projektu „Szanowni państwo i miasto" przygotowywanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1). Osoby powyżej 55 roku życia przywołają rodzinne historie związane z osiedleniem, zmianami przestrzeni miejskiej i życiem codziennym w Gdyni. Połączone opowieści stworzą niezwykłą historię naszego miasta, która posłuży za scenariusz gry miejskiej.

Gdańskie szkoły ładniejsze i cieplejsze - termomodernizacje za 34 mln zł

Gdańsk szykuje się do drugiego etapu termomodernizacji gdańskich placówek oświatowych. W planach jest docieplenie 5 szkół. Szacunkowa wartość inwestycji to 34 miliony złotych! Nieco ponad 5 mln zł Miasto pozyskało w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reszta środków pochodzić będzie z budżetu Miasta
stat4u