SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

O patriotyzmie w Gościcinie

3 sierpnia w sali kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gościcinie miało miejsce spotkanie zorganizowane przez miejscowe Koło Przyjaciół Radia Maryja.

Nie tylko Grunwald! Pod Świecinem Krzyżacy też dostali lanie!

1 sierpnia w kaszubskim Świecinie odbył się piknik i inscenizacja znamiennej bitwy z 1462 r. kiedy Polska odzyskała Pomorze.Na piknik przybyło kilka tysięcy turystów. /Galeria zdjęć/

„Po marzenia na Hel” - Strażacy pomagają Klaudii

Czterech młodych, ambitnych, pochodzących z różnych regionów Polski o dobrym sercu studentów - strażaków zdecydowało się pomóc Klaudii - 14- latce, której problemy ze wzrokiem nie pozwalają cieszyć się życiem. Akcja „Po marzenia na Hel” ma na celu zebranie 500 tys. złotych na kosztowne operacje dziewczynki. Teraz, Arkadiusz Ignatiuk oraz Jakub Socha, pomysłodawcy akcji charytatywnej przebywają w Gdańsku, gdzie odbywają praktyki przygotowujące do odbywania służby.

Kibice Arki Gdynia oddali hołd Powstańcom Warszawskim

1 sierpnia na Skwerze Kościuszki przy Pomniku Marynarza Polskiego w Gdyni o godzinie 17 -tej zebrało się kilkuset młodych ludzi. Utworzyli oni biało-czerwoną "Żywą Kotwicę" aby uczcić 71. rocznicę Powstania Warszawskiego. Było uroczyście, z odpaleniem rac i okrzykami "Chwała Bohaterom" /galeria zdjęć i film/

W Wejherowie uczczono Powstanie Warszawskie

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się 1 sierpnia przed Bramą Piaśnicką w Wejherowie aby w 71 rocznicę oddać hołd Powstańcom. Organizatorem było Prawo i Sprawiedliwość Wejherowo oraz klub Gazety Polskiej./Galeria zdjęć/

PG - Nasz człowiek w Polskiej Agencji Kosmicznej

Prof. Marek Moszyński z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wygrał konkurs na stanowisko wiceprezesa Polskiej Agencji Kosmicznej do spraw nauki.

Aktywne lato w Gdańsku - zwiedzaj dzielnice na rowerze!

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na specjalne, rowerowe spacery po dzielnicach. 2 sierpnia Alicja Łaniewska poprowadzi wycieczkę po Dolnym Mieście, 9 sierpnia przeniesiemy się do Nowego Portu, o którym opowie Katarzyna Werner, a 23 sierpnia Jarek Orłowski pokaże miłośnikom murali całą kolekcję Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Spacery są bezpłatne, liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy: sien@ikm.gda.pl. Piesze spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz szlakami kobiet odbywają się regularnie, kilka razy w tygodniu przez cały okres letni

10. Targi Wiatr i Woda - na wodzie w Gdyni

Jachty potęgą polską są i basta! I to nie przechwałki, bo nasz kraj jest w światowej czołówce, producentów jachtów żaglowych i motorowych. Według szacunków 90% jednostek, które można spotkać w europejskich marinach, takich jak: Cannes, Saint Tropez czy Antibes, pochodzi z Polski. O wyjątkowości polskich jachtów będzie się można przekonać już w najbliższy weekend w gdyńskiej marinie podczas 10. jubileuszowych Targów Wiatr i Woda. Zacumuje tutaj blisko 120 jednostek, w tym wiele premierowych.

Wielkie święto gminy Choczewo!

W piątek 24.07.2015 odbyły się "Dni Choczewa " . Zaczęły się od tradycyjnego zlotu garbusów . Kulminacja imprezy odbyła się 25.07.2015 r podczas której to zobaczyć można było na scenie "Formacja Chatelet" , lidera zespołu Czarno-Czarni oraz miejscowe talenty .

„Wakacyjne Spotkania z Nauką" w Akwarium Gdyńskim

Nie samą plażą człowiek podczas wakacji żyje. Na sezon letni Akwarium Gdyńskie mieszczące się przy al. Jana Pawła II 1, przygotowało ofertę dla tych, których chęć poznawania podwodnego świata nie kończy się na zwiedzeniu sal ekspozycji. Do końca sierpnia trwa trzecia edycja „Wakacyjnych spotkań z nauką".

TRAM TOUR w Gdańsku na półmetku

Miesiąc temu wystartowała tramwajowa linia turystyczna TRAM TOUR. Na wycieczkę po Gdańsku można się wybrać zabytkową czerwoną N-ką w każdą sobotę i niedzielę, aż do końca wakacji. W tym roku gdański Zakład Komunikacji Miejskiej oferuje nową trasę z przewodnikiem.

25 lipca ruszył Jarmark Dominikański w Gdańsku

Przy pochmurnej a chwilami deszczowej pogodzie pierwsi turyści zwiedzali stoiska jarmarku. Tradycyjnie bardzo dużym powodzeniem cieszyły się stoiska ze starociami. /Zobacz galerię zdjęć/

Dzisiaj rozpoczyna się Jarmark Dominikański w Gdańsku

To już 755 lat tradycji, ponad 8 mln turystów z Polski i całego świata, blisko 1000 stoisk handlowych, barów, słynny targ staroci ,występy artystyczne i mnóstwo innych atrakcji czeka na gości. Jarmark zaczyna się dzisiaj 25 lipca i potrwa zgodnie z tradycją 23 dni.

Port Literacki w Gdańsku!

Gdańsk jest kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Portu Literackiego – festiwalu poetyckiego organizowanego przez Biuro Literackie we Wrocławiu. Między 18 a 20 sierpnia festiwal zawinie do Gdańska, gdzie partnerem wydarzenia jest Instytut Kultury Miejskiej i Festiwal Europejski Poeta Wolności. Przed siedzibą IKM, na ul. Długi Targ, stanie miasteczko literackie, w którym czytelnicy mogą liczyć m.in. na premierowe książki, spotkania z polskimi i szwajcarskimi autorami, wydarzenia dla dzieci, projekcje filmów, wystawy, konkursy i dużą dawkę bardzo dobrej muzyki.

PZPN prześwietlił organizację i bezpieczeństwo meczów w Gdyni. Jest bardzo dobrze!

Arka Gdynia rozgrywająca swoje mecze na Stadionie Miejskim w Gdyni zajęła ogólnie pierwsze miejsce w raporcie Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczącym „Organizacji i bezpieczeństwa meczów piłki nożnej szczebla centralnego PZPN w sezonie 2014/15″. Dokument liczy aż 96 stron i szczegółowo prześwietla kluby I, II i II ligi.

Już 7 milionów Polaków wie o See Bloggers w Gdyni. A ty?

Blog jest dzisiaj jednym z najpotężniejszych narzędzi Internetu. Ich twórcy mogą zyskać zarówno tysiące czytelników i wielkie pieniądze. Blogi przekazują treści edukacyjne, związane z podróżami, modą, literaturą, rozrywką czy aktywnością fizyczną. O znaczeniu blogów, będzie się można przekonać już w najbliższy weekend podczas największego tego typu wydarzenia w Polsce - See Blogers w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia.

Dzień Ryby w Helu – 25 lipca 2015

W imieniu współorganizatorów, Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, zapraszam na Dzień Ryby w Helu, który odbędzie się 25 lipca 2015 roku w Helu.

PPNT Gdynia nominowany w plebiscycie „Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015"

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia znalazł się w gronie 21 projektów nominowanych do miana 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015, w kategorii „Edukacja". To ósma edycja konkursu „Polska Pięknieje", promującego najlepsze przedsięwzięcia dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów na Uniwersytet Gdański – rok akademicki 2015/2016

W czasie rekrutacji na studia na Uniwersytecie Gdańskim na rok akademicki 2015/2016 najpopularniejsze kierunki studiów wśród kandydatów (powyżej 6 osób na miejsce) to: skandynawistyka, kryminologia, psychologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi, filologia angielska, prawo oraz bezpieczeństwo narodowe

Cała Polska słucha Gdyni

Dzięki pomysłowi dwójki mieszkańców Krakowa, cała Polska może podsłuchiwać, co słychać w Gdyni. Na stronie http://www.radio-wezel.pl/ zamieszczona została ścieżka dźwiękowa szumu morza na plaży pod klifem, lasu Kępy Redłowskiej i odgłosów gdyńskiego portu. Projekt, który powstał w ramach tegorocznego Gdynia Design Days, cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Odpust ku czci M.B. Szkaplerznej Pani Sianowskiej

19 lipca do kaszubskiego Sianowa przybyło tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy. Uroczystościom przewodniczył Ks. Bp dr Ryszard Kasyna a podczas sumy pontyfikalnej poświęcona została replika figury Matki Bożej Sianowskiej, dar Kaszubów polskich dla Kaszubów kanadyjskich. W uroczystościach udział wzięła min. eurodeputowana Anna Fotyga, parlamentarzyści z Pomorza; Janusz Śniadek i Dorota Arciszewska-Mielewczyk, Burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński , księża , pielgrzymi i mieszkańcy Sianowa oraz okolicznych gmin. /Galeria zdjęć/

Pomóżmy gdańskim dokerom! 21 lipca pikieta przed siedzibą DCT Gdańsk!

Wspomóżmy młodych dokerów z Gdańska w walce o lepsze warunki pracy! Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w DCT Gdańsk S.A. prosi o wsparcie swoim uczestnictwem pikiety pracowników 21 lipca 2015 r. Akcja ma na celu upublicznienie problemów z jakimi borykają się pracownicy firmy DCT Gdańsk S.A. Pikieta rozpocznie się o godz. 12.00 przed siedzibą firmy DCT Gdańsk S.A. (Gdańsk, ul. Kontenerowa 7).

Grand Prix dla słuchowiska „Podróż na Księżyc” z tekstem dr Moniki Milewskiej z Uniwersytetu Gdańskiego

Grand Prix dla najlepszego słuchowiska w czasie XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” przyznano „Podróży na Księżyc”, w tym: za tekst dr Monice Milewskiej z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

Związkowcy piszą do pani premier i prokuratora generalnego

Rozpoczęcia śledztwa w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo Spółki Akcyjnej DCT Gdańsk S.A. domagają się związkowcy z Zespołu Trójstronnego ds. Żeglugi i Rybołówstwa, w tym przedstawiciele Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”. Zgłoszenie w tej sprawie zostało złożone 8 lipca w Prokuraturze Apelacyjnej w Gdańsku. Zdaniem związkowców zarządzający firmą dopuścili się złamania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy w zakresie wolności związkowej i ochrony praw związkowych, a także złamania przepisów Kodeksu Pracy i Ustawy o związkach zawodowych. Pisma w tej sprawie wysłano również do premier Ewy Kopacz oraz do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta.

Lipiec 1981 roku – I WZD Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”

Od 13 do 17 lipca 1981 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się druga tura Walnego Zebrania Delegatów NSZZ Solidarność Regionu Gdańskiego (I tura odbyła się w od 2 do 5 lipca).

Nanodiamenty a utylizacja niebezpiecznych odpadów na PG

Zespół naukowy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki opracował urządzenie umożliwiające wykrywanie, oczyszczanie oraz likwidację toksycznych związków organicznych. Sprzęt, który powstał pod kierunkiem dr. hab. inż. Roberta Bogdanowicza służy do utylizacji niebezpiecznych zanieczyszczeń chemicznych, farmakologicznych oraz przemysłowych.

Żeglarski lipiec w Gdyni

Ruszył największy cykl regat, czyli Volvo Gdynia Sailing Days 2015. A to oznacza ponad 3 tysiące żeglarzy z całego świata, którzy zmierzą się nie tylko ze sobą, ale również z trudnymi wodami Zatoki Gdańskiej. W sumie pojawi się kilkanaście różnych klas żeglarskich.

Przyjdź na Targ Węglowy i obejrzyj „Aidę” Verdiego

„Aida”, która uchodzi za jedną z najbardziej widowiskowych oper Giuseppe Verdiego, zostanie pokazana na Targu Węglowym w sobotę, 18 lipca o godz. 20.00. Opera, która powstała dla uświetnienia uroczystości otwarcia Kanału Sueskiego od 140 lat gości w repertuarze teatrów operowych z całego świata. Gdańszczanie i turyści obejrzą ją bezpłatnie na ekranie diodowym, komentowaną na żywo przez Jerzego Snakowskiego i Katarzynę Hołysz.

Skarby kina przedwojennego ponownie w Gdyni!

Skarby kina przedwojennego po raz drugi towarzyszyć będą Festiwalowi Filmowemu w Gdyni. W ramach 40. FFG zaprezentowane zostaną kolejne polskie filmy z okresu międzywojnia: "Ada to nie wypada" Konrada Toma (1936), "Ludzie Wisły" Aleksandra Forda i Jerzego Zarzyckiego (1938), "Sportowiec mimo woli" Mieczysława Krawicza (1939). Współorganizatorem sekcji jest Filmoteka Narodowa. W zeszłym roku wprowadził ją do programu Festiwalu dyrektor artystyczny Michał Oleszczyk, chcąc zwrócić uwagę na często niedoceniany dorobek polskiego przemysłu filmowego lat 20. i 30.

Kolejna inicjatywa współpracy „Mechanika” z WHSZ w Słupsku

Zespół Szkół Mechanicznych i Logistycznych im. inż. Tadeusza Tańskiego w Słupsku przy współpracy z Wyższą Hanzeatycką Szkołą Zarządzania w Słupsku zdobył grant na realizację projektu „Matematyczna reanimacja” w ramach II edycji programu mPotęga prowadzonego przez Fundację mBanku w partnerstwie z Fundacją Dobra Sieć

Dwie największe pomorskie uczelnie powołały Konsorcjum – Gdańską Chemię Akademicką

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej 9 lipca 2015 roku utworzyły konsorcjum naukowe pod nazwą Gdańska Chemia Akademicka. To pierwsze tak szerokie porozumienie między gdańskimi chemikami i największymi w regionie pomorskim uczelniami. Jak podkreślili zgodnie rektorzy oraz dziekani wydziałów chemii obu uczelni – konsorcjum otworzy nowe możliwości naukowe, dydaktyczne i instytucjonalne. Poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla Pomorza i gospodarki dziedzinach jak chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona zdrowia i środowiska człowieka czy inżynieria materiałowa. Wzmocni także pozycję, już dziś wysoko notowanych w rankingach i ministerialnych ocenach, wydziałów chemicznych obu uczelni.

Marcin Gortat Camp odbył się w Rumi

9 lipca w sali MOSiR miał miejsce trening Marcina Gortada z młodymi adeptami koszykówki. Był to pierwszy przystanek Gortad Camp,naszego jedynego reprezentanta w lidze NBA, który rozpoczyna turnee po Polsce. Zainteresowanie było ogromne co można zobaczyć na załączonych zdjęciach. /GALERIA/

Festiwal NARRACJE 2015 w Gdańsku - otwarty nabór projektów

Instytut Kultury Miejskiej razem z Gdańską Galerią Miejską zapraszają artystów, dizajnerów, architektów, aktywistów i animatorów do składania propozycji projektów w ramach 7. edycji Festiwalu NARRACJE odbywającej się w dniach 20-21 listopada 2015 roku w Gdańsku pod hasłem Przemytnicy. Termin nadsyłania propozycji upływa 15 września 2015. Adres do przesyłania zgłoszeń: info@narracje.eu.

Powołanie Konsorcjum – Gdańskiej Chemii Akademickiej – wydziałów chemii Uniwersytetu Gdańskiego i Politechniki Gdańskiej

Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej utworzą konsorcjum naukowe pod nazwą Gdańska Chemia Akademicka. To pierwsze tak szerokie porozumienie między gdańskimi chemikami i największymi w regionie pomorskim uczelniami. Konsorcjum poszerzy możliwości kształcenia i pozyskiwania grantów na badania naukowe w tak ważnych dla Pomorza i gospodarki dziedzinach jak chemia, biochemia, biotechnologia, ochrona zdrowia i środowiska człowieka czy inżynieria materiałowa. Wzmocni także pozycję, już dziś wysoko notowanych w rankingach i ministerialnych ocenach, wydziałów chemicznych obu uczelni.

Małe zoo czeka na małych i dużych!

Najmłodszych cieszy już od ponad 20 lat. Można tu nie tylko obejrzeć z bliska zwierzaki, ale także pogłaskać je, przytulić, a nawet uczesać i nakarmić – swoje podwoje na dobre otworzyło właśnie Małe Zoo. Uruchomiona została także wypożyczalnia książek o zwierzakach z gdańskiego zoo dla dzieci niewidomych i niedowidzących.

Światowy Dzień Kaszubów w Redzie

W dniu 4 lipca do Redy zjechało tysiące Kaszubów z kraju i zagranicy. Kaszubi specjalnym pociągiem Transcassubia zawitali około godz. 10. Następnie przemaszerowali pod Urząd Miejski gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Potem wszyscy udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny na uroczystą mszę św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbywały się imprezy, pokazy i koncerty. /Galeria zdjęć/a

"Wyprawa do polskości" wykład Marcina Horały w Rumi

W dniu 2 lipca w Miejskim Domu Kultury gdyński radny Marcin Horała spotkał się z mieszkańcami Rumi i wygłosił prelekcję związaną z wydaną przez siebie książką. Przedstawił w niej swoje poglądy na ważne dla każdego Polaka tematy polityczne, społeczne i historyczne. Mimo młodego wieku, interdyscyplinarna wiedza którą zaprezentował robiła wrażenie.

Obchody 35 - lecia NSZZ Solidarność w Rumi

W dniu 27 czerwca w Rumi odbyły się obchody rocznicowe związane z powstaniem NSZZ Solidarności. Była uroczysta Msza Święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II , posadzenie pamiątkowego dębu oraz występy artystyczne. W uroczystości wziął udział min. poseł Prawa i Solidarności Janusz Śniadek./Galeria zdjęć/

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Marynarza Polskiego w Gdyni

W dniu 28 czerwca z okazji Święta Marynarki Wojennej złożono wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Marynarza Polskiego w Gdyni przy Skwerze Kościuszki /Zobacz galerię zdjęć/

Gdynia - Święto Marynarki Wojnnej

W niedzielę, 28 czerwca przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Święta Morza. Obchodzone jest od prawie 90 lat i nierozerwalnie łączy się z historią polskiej obecności na Bałtyku. Tego dnia, o godzinie 08:00, załogi wszystkich okrętów Marynarki Wojennej podniosły wielką galę banderową. O godzinie 12:00 rozpoczęły się główne uroczystości Święta MW przy Płycie Pomnika Marynarza Polskiego w Gdyni przy Skwerze Kościuszki /Galeria zdjęć/

Słupsk domaga się od PO spełnienia obietnic

W dniu przyjazdu premier Ewy Kopacz do Słupska przed dworcem PKP odbyła się pikieta przeciwników izolacji tego miasta od reszty kraju a w szczególności od Trójmiasta. Domagano się min. budowy drugiego toru kolejowego do Gdańska./Zobacz galerię zdjęć/

Zawisza Czarny wypłynął w kolejny rejs

Blisko 3 miesiące spędzi w rejsach harcerski żaglowiec Zawisza Czarny. Młodzi żeglarze odwiedzą Danię, Norwegię, Szetlandy, Szkocję, Holandię, Anglię i Niemcy. W sobotę, 27 czerwca odbyło się pożegnanie żaglowca w Gdyni. W skład pierwszej załogi weszli m.in. niewidomi żeglarze – uczestnicy X edycji programu „Zobaczyć Morze”.

Premier Ewa Kopacz rozmawiała w Słupsku ze społeczeństwem!

W sobotę 27 czerwca nasza pani Premier przyjechała z niespodziewaną gospodarską wizytą do Słupska. O jej wyjeździe rannym pociągiem z Warszawy informowały niektóre media a w Słupsku na dworcu czekała nawet mała grupka demonstrantów. Ale okazało się , że nie pociągiem tylko samochodem i nie na dworzec PKP tylko pod delegaturę Urzędu Wojewódzkiego. Do tego w silnej eskorcie policji, BOR-u i działaczy lokalnej PO. /Zobacz galerię zdjęć /

Słoneczny pociąg połączy stolicę z Gdynią

Już po raz jedenasty, na tory kolejowe wyjedzie pociąg Kolei Mazowieckich „Słoneczny”. Przystankiem na relacji Warszawa Zachodnia – Ustka – Warszawa, będzie Gdynia. Wakacyjne kursowanie rozpocznie się 28 czerwca.

Wejherowo przekazało teren pod nowy Sąd

Miasto przekazało nieruchomość w rejonie ulic Wniebowstąpienia i Reformatów Sądowi Rejonowemu w Wejherowie pod budowę nowego budynku Sądu – akt notarialny podpisali prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt oraz Marian Pieńczewski, dyrektor Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

Gdynia - Nowoczesna sala gimnastyczna i kompleks boisk przy SP nr 6 „Budową Roku 2014”

Szkoła Podstawowa numer 6 w Gdyni „Budową Roku 2014” w konkursie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Związek nagradza te inwestycje, które wyróżniają się oryginalnym i ciekawym rozwiązaniem architektonicznym. W tym roku, takim budynkiem okazała się sala gimnastyczna z łącznikiem przy placówce na Obłużu. Konkurs jest organizowany corocznie przez PZITB przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Nadzoru Budowlanego.

Gdańska tradycja. Imieninowe kwiaty dla króla Jana III Sobieskiego

Po kilkudziesięciu latach powracamy w Gdańsku do starej, trochę zapomnianej tradycji. Przed laty, podobnie jak krakowskie kwiaciarki na Rynku składały kwiaty u stóp pomnika Adama Mickiewicza, gdańskie kwiaciarki z placu Dominikańskiego robiły to samo w imieniny Jana, u stóp pomnika króla Jana III Sobieskiego. W środę 24 czerwca o godz. 13.30 po latach przerwy gdańskie kwiaciarki złożą imieninowe biało-czerwone kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego.

Uroczyste otwarcie wyremontowanej świetlicy w Sołectwie Słajkowo w miejscowości Żelazno.

Świetlica odnowiona przez wolontariuszy z Fundacji PGE - Energia z Serca oraz PGE SA oraz przez przedstawicieli lokalnej społeczności. Ponadto PGE EJ 1 wyposażyła świetlicę w dodatkowe meble, gry edukacyjne, książki i artykuły papiernicze.

Już 53 samorządy w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia Sopot!

Jastarnia. To kolejny samorząd, który przyjął uchwałę o wejściu do wspólnego stowarzyszenia metropolitalnego. Dzisiaj zarząd OM G-G-S już formalnie przyjął do swojego grona Gdynię, Wejherowo i Jastarnię. Do zarządu stowarzyszenia zostali powołani Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, który został wiceprezesem stowarzyszenia OM G-G-S, a Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa został członkiem zarządu OM G-G-S.

Referendum pracownicze i spór zbiorowy w gdyńskiej komunikacji miejskiej

Wejście w spór zbiorowy z pracodawcą to jedyna szansa na wywalczenie podwyżek wynagrodzeń, które mimo wzrostu cen nie zmieniały się przez ostatnie sześć lat – uznali pracownicy gdyńskich spółek komunalnych odpowiedzialnych za transport publiczny. W referendum pracowniczym przeprowadzonym 15 czerwca w Przedsiębiorstwie Komunikacji Autobusowej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej, Przedsiębiorstwie Komunikacji Trolejbusowej i Zarządzie Komunikacji Miejskiej frekwencja wyniosła przeciętnie blisko 73 proc., a spośród głosujących za rozpoczęciem sporu zbiorowego dotyczącego wynagrodzeń opowiedziało się 98,5 proc. pracowników.

Modlitwy, śpiew i taniec na Skwerze w Gdyni

21 czerwca do Gdyni zawitały Siostry ze zgromadzenia Miłosierdzia św. Wincentego A Paulo. Na Skwerze Kościuszki przy słynnej gdyńskiej fontannie, Siostry zachęcały przechodniów do modlitwy, śpiewu i tańca. Część z nich rozdawała Cudowne Medaliki, foldery informacyjne i słodycze. Taka zachęta była bardzo życzliwie odbierana przez turystów i mieszkańców Gdyni./Zobacz galerię zdjęć/

Gdańscy pracodawcy wykształcą kadry na swoje potrzeby

W Roku Zawodowca gdańskie szkolnictwo zawodowe przeżywa renesans. Tylko w tym tygodniu dwie szkoły podpisały umowy z firmami, które zagwarantują uczniom profesjonalne praktyki, a co się za tym kryje możliwość zdobywania pracy w zawodzie. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 podpisało porozumienie ze Stocznią Gdańsk SA, a Zespół Szkół Morskich z DCT.

Światowy Dzień Żyrafy w gdańskim zoo

Najdłuższy dzień w roku i najdłuższa szyja w gdańskim zoo to doskonałe powody do świętowania. 21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Żyrafy, z tej okazji opiekunowie długoszyich lokatorów oliwskiego zoo przygotowują dla swoich podopiecznych specjalny tort. Degustacji smakołyku, która rozpocznie się o godzinie 13.00, będziemy mogli się poprzyglądać. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z gdańskimi żyrafami!

Plażujesz w Gdyni? Możesz czuć się bezpiecznie!

Gdyńskie plaże uznawane są za jedne z najpiękniejszych w Polsce. W sezonie letnim z ich uroków korzystają tysiące mieszkańców i turystów z całego kraju. Nie inaczej będzie w 2015 roku. W takiej sytuacji niezbędne jest zapewnienie plażowiczom bezpieczeństwa. To zadanie dla kilkudziesięciu ratowników Gdyńskiego Centrum Sportu, którzy na oficjalnym spotkaniu z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem potwierdzili swoją gotowość do pracy.

Politechnika Gdańska ma swój hymn

”Politechnika Gdańska/otwarte głowy i serca/motto życiem pisane: Historia mądrością – przyszłość wyzwaniem” – tak brzmi refren hymnu naszej uczelni, który został zatwierdzony 17 czerwca br. przez Senat Politechniki Gdańskiej.

Symbol jakości EFFE dla Festiwalu Filmów Dokumentalnych „NNW”

Festiwal filmów dokumentalnych w Gdyni „Niepokorni Niezłomni Wyklęci" otrzymał prestiżowy znak jakości EFFE. Europe for Festivals, Festivals for Europe to międzynarodowa inicjatywa powołana przez Europejskie Stowarzyszenie Festiwali, ukierunkowana na promocję i współpracę najlepszych europejskich festiwali kulturalnych. Na tegorocznej liście pojawiło się łącznie 761 wydarzeń z 31 państw.

Naukowe Koło Radiowców z Uniwersytetu Gdańskiego nagrodzone w konkursie „Atom dla Nauki”

Naukowe Koło Radiowców, działające na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, zajęło drugie miejsce w konkursie „Atom dla Nauki”. W ramach przygotowanej przez studentów UG strategii promującej program już w przyszłym roku w studenckim Radiu MORS UG powstaną audycje na temat energetyki jądrowej z udziałem ekspertów, odbędzie się konkurs wiedzy z zakresu energetyki jądrowej, a całość zakończy debata oksfordzka, w której swoje racje przedstawią przeciwnicy i zwolennicy budowania w Polce elektrowni jądrowych. Strategię realizować będą studenci UG wspólnie z organizatorami konkursu.

Poseł Jarosław Sellin w Wejherowie

"Jak zwyciężyliśmy" to temat spotkania posła na Sejm Jarosława Sellina z sympatykami PiS-u z powiatu wejherowskiego które odbyło się 17 czerwca. Do Auli im. Jana Pawła II, przy Kolegiacie Świętej Trójcy w Wejherowie przybyło blisko 200 osób.

Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover w Gdyni - ponad 650 osób sprawdziło swój stan zdrowia

W sobotę 13 czerwca w Gdyni, powstało Niebieskie Miasteczko Fundacji Medicover, gdzie każdy mógł sprawdzić swój stan zdrowia i zasięgnąć porad specjalistów. Na nabrzeżu Pomorskim, tuż przy okręcie-muzeum ORP Błyskawica przebadano ponad 650 osób.

Wakacyjna oferta dla dzieci w Gdańsku – „Akcja LATO 2015”

Miasto Gdańsk przygotowało ofertę wakacyjną dla dzieci i młodzieży. Do wyboru są półkolonie i cały szereg zajęć tematycznych. Oprócz zajęć w szkołach propozycję wakacyjnego spędzania czasu przygotowały też Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej, Gdańska Galeria Miejska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Centrum Hewelianum, Pałac Młodzieży, PGE ARENA i placówki Gdańskiego Archipelagu Kultury.

Rowerowy Maj 2015 w Gdańsku. Znamy zwycięzcę

Szkoła podstawowa nr 83 w dzielnicy Kokoszki zdobyła tytuł Najbardziej Rowerowej Szkoły 2015 roku w Gdańsku. Prawie 90% uczniów tej szkoły dojeżdżało na zajęcia rowerami, hulajnogami, deskorolkami lub na rolkach. W skali miasta wskaźnik ten przekroczył 60%. 14 czerwca w SP 83 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie rowerowej rywalizacji szkół.

Rekordowy dzień otwarty BCT w Gdyni

Prawie 3000 osób odwiedziło w sobotę 13 czerwca Bałtycki Terminal Kontenerowy w Gdyni, który już po raz trzeci otworzył się dla zwiedzających w ramach dnia otwartego. To rekord frekwencyjny imprezy. W tegorocznej edycji goście mieli okazję m.in. zwiedzić cały port z pokładu statku wycieczkowego czy zapoznać się z kuchnią i tradycjami Filipin, skąd pochodzi właściciel BCT - grupa ICTSI.

Spotkanie z Japończykiem Ota Hiroshi w Gdyni

Smakuje mu polski bigos, pierogi z mięsem i zrazy z kaszą; w każdym mieście odwiedza kościół, a z Polakami porozumiewa się z pomocą rysunkowego słownika - do Gdyni dotarł niecodzienny gość: 70-letni mieszkaniec Tokio Ota Hiroshi, znany w Japonii z corocznych pieszych wypraw w najciekawsze zakątki swojego kraju, a także USA i Europy.

Spotkanie w sprawie tunelu pod Martwą Wisłą

W związku z przedstawieniem przez OHL Construccion, wykonawcę tunelu pod Martwą Wisłą, nowego harmonogramu prac, który przewidywał przesuniecie zakończenia inwestycji na początek roku 2016 Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz ściągnął z Pragi dyrekcję tej firmy do Gdańska.

13. Gdańsk DocFilm Festival

13 edycja Gdańsk DocFilm Festival odbędzie się w dniach 11-14 czerwca br. w Europejskim Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1. Pokazy specjalne - sala BHP. Uroczyste otwarcie festiwalu - 11 czerwca o godz. 19.00 w ECS - zaprezentowany zostanie film nominowany do Oskara „Virunga” reż. Orlando von Einsiedel (Wielka Brytania, Kongo) 2014 90’. Obraz ukazuje niezwykłą historię grupy odważnych i oddanych strażników, którzy z poświęceniem własnego życia starają się uratować jeden z najwspanialszych parków narodowych na świecie – ostatniej ostoi goryli górskich. Film, wyprodukowany przez Leonardo DiCaprio, stanowi umiejętne połączenie dziennikarstwa śledczego z dokumentem.

CZAS NA DOBRE ZMIANY -WYWIAD Z WITOLDEM RECLAFEM

Witold Reclaf jest Pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w Powiecie Wejherowskim a zarazem wicestarostą wejherowskim. Rozmowę przeprowadził Andrzej Ficek

Trofea polskich żeglarzy na wystawie w Gdyni

Wystawa „Trofea polskich żeglarzy" zorganizowana z okazji przypadających w tym roku obchodów 50 rocznicy powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego czeka na zwiedzających.

Cała Metropolia szuka Dawców dla 12-letniego Maksa !

Gdańsk aktywnie wspiera promocję rejestracji dawców komórek macierzystych lub szpiku. Akcje rejestracyjne przeprowadzono podczas spotkań prezydenta z mieszkańcami, w gdańskim magistracie, w centrach handlowych, podczas imprez plenerowych itp. Teraz do akcji włączają się Pszczółki. Na prośbę naszych Przyjaciół z DKMS Polska oraz w ramach metropolitalnej współpracy przekazujemy zaproszenie na briefing, na którym zaangażowani w pomoc Maksowi opowiedzą o potrzebnym wsparcia i nakłonią do rejestracji, która nic nie boli, a może uratować życie !

Rozpoczęła się faza morska BALTOPS 2015

Około 100 tys. osób przewinęło się przez gdyński port w miniony weekend, by zobaczyć okręty uczestniczące w ćwiczeniach BALTOPS 2015. Część z nich zacumowało w Basenie Prezydenta, część w Porcie Marynarki Wojennej na Oksywiu. To miejsce w sobotnie popołudnie przeżyło prawdziwe oblężenie, gdyż niektóre okręty można było zwiedzać. Natomiast jeszcze w niedzielę wieczorem dowódcy dostali rozkaz wyjścia w morze.

BALTOPS 2015 – pierwsze okręty opuszczają gdyński port

Zakończyła się faza portowa międzynarodowego ćwiczenia BALTOPS 2015. Tłumy mieszkańców i turystów skorzystały z wyjątkowej okazji poznania najnowszej techniki, jaką dysponują floty państw, które uczestniczą w tych manewrach. Pierwsze okręty właśnie opuszczają gdyński port.

Żeglarski Puchar Prezydenta Miasta Gdyni

W dniach 5-7 czerwca odbywają się regaty Puchar Prezydenta Miasta Gdyni. Startują w nich zawodnicy klas olimpijskich i przygotowawczych: 470, 420, Laser, Laser Radial, Laser 4.7, 49er i 29er. Dla klas 470, 420 regaty te będą krajowymi eliminacjami do najważniejszych imprez międzynarodowych.

Międzynarodowa pikieta handlowców przed Auchan w Gdańsku

Niskie płace, niestabilne zatrudnienie, praca w niedziele, kulejący dialog społeczny – to problemy, z którymi borykają pracownicy handlu. Aby zwrócić uwagę na pogarszające się warunki pracy i płacy w tej branży, 3 czerwca Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „Solidarność” i KZ NSZZ „S” w Auchan Polska zorganizowały pikietę przed gdańskim hipermarketem sieci Auchan. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu związkowców z Regionu Gdańskiego, w tym szef gdańskiej „S” Krzysztof Dośla, ale także przedstawiciele pracowników z całej Europy. Było to możliwe, ponieważ 1–3 czerwca w Gdańsku odbywał się zjazd europejskiej federacji związków zawodowych sektora handlu UNI Europa Commerce.

Błękitna Flaga dla Mariny Gdynia i plaży Gdynia Śródmieście

Kąpielisko Gdynia Śródmieście i Marina Gdynia otrzymały na sezon 2015 „Błękitną Flagę". Decyzję podjęło międzynarodowe jury, podczas obrad w Kopenhadze. Certyfikat jest przyznawany kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Kamień węgielny pod Forum Gdańsk wmurowany - rusza budowa!

2 czerwca 2015 r. wmurowano kamień węgielny pod budowę Forum Gdańsk, wielofunkcyjnego kompleksu z nowoczesną przestrzenią komercyjną i publiczną, który powstaje w Gdańsku w ramach rewitalizacji Targu Siennego i Targu Rakowego.

Statuetka Jakuba Wejhera dla Huberta Skrzypczaka

Dzień Jakuba to jedna z ważniejszych w mieście uroczystości. Jest okazją do podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju i promocji Wejherowa w różnych dziedzinach życia. W tym roku gwiazdą wieczoru była Kayah z zespołem.

Gdańsk wykręcił wygraną w Rowerowej Rywalizacji Miast

Maj dobiegł końca, a wraz z nim rywalizacja w ramach „European Cycling Challenge”. Gdańsk bezapelacyjnie wygrał we wszystkich kategoriach, bijąc wszystkie dotychczasowe rekordy z poprzednich edycji.

Wyniki XIII edycji konkursu Gdyński Biznesplan

Gdyński Biznesplan to konkurs, który można uznać za swoisty barometr przedsiębiorczości. Zgłoszone do tegorocznej edycji 474 biznesplany pozwalają sądzić, że obrotnych ludzi nie brakuje, co więcej wciąż przybywa. W poniedziałek 1 czerwca poznaliśmy laureatów XIII edycji. Zwycięzca został Damian Szymański, który przekonał jurorów projektem „Forbot - produkcja modułów elektronicznych oraz serwis edukacyjny". W nagrodę laureat otrzymał m.in. 20 tys. zł!

Gdynia - Dla nich nie ma żadnych barier

Pokazy Cheerleaders Trefl Pomorze, koncert Piotra Bukartyka i występ Katarzyny Pakosińskiej uświetniły galę finałową XVI edycji konkursu „Gdynia Bez Barier". Nie zabrakło także tradycyjnych medali i wyróżnień przyznanych przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Uroczystość odbyła się w środę 27 maja w Teatrze Muzycznym w Gdyni.

Uratowano ponad 10 000 gdańskich żab!

Planowo akcja pomocy płazom (żabom i ropuchom) miała trwać miesiąc: od 30 marca do 30 kwietnia. W rzeczywistości trwała o wiele dłużej, a uczestniczyli w niej nie tylko wolontariusze (po raz pierwszy także w patrolu interwencyjnym), ale także wielu mieszkańców Gdańska!

Od poniedziałku składamy wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2016 w Gdańsku

Przed nami trzecia edycja gdańskiego budżetu obywatelskiego i szansa na zmiany w każdej dzielnicy naszego miasta. Już od 1 czerwca przyjmowane będą propozycje projektów. Wnioski do Budżetu Obywatelskiego składać należy on-line poprzez stronę internetową www.gdansk.pl. Termin ich składania upływa 22 czerwca. Budżet obywatelski to część budżetu Miasta Gdańska przeznaczona do dyspozycji mieszkańców. To coraz powszechniejszy sposób wydatkowania publicznych pieniędzy, który w wielu miastach Polski z powodzeniem jest stosowany. W Gdańsku przeprowadzone zostały już dwie edycje budżetu obywatelskiego, dzięki którym zrealizowanych zostało 28 projektów w 2014 roku, a kolejnych 21 jest w trakcie realizacji. Zgłaszając swoje pomysły gdańszczanie mają realny wpływ na poprawienie jakości życia w mieście i w swojej okolicy.

Wejherowo, Gdynia i członkowie GOM we wspólnym stowarzyszeniu metropolitalnym

To historyczna chwila! Przedwczoraj radni Gdyni, a wczoraj Wejherowa podjęli uchwały o przystąpieniu do Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk- Gdynia- Sopot. W ten sposób powstaje jedno, wspólne stowarzyszenie łączące miasta i gminy naszej metropolii.

PGE ARENA Gdańsk ze sponsorem tytularnym na lato

To już pewne. Dotychczasowy sponsor tytularny obiektu przedłuża umowę do końca września 2015 roku. Stadion nosi nazwę PGE ARENA Gdańsk od 31 maja 2010 roku. Pięcioletni kontakt, który miał wygasnąć 30 maja 2015 roku, w efekcie porozumienia stron zostanie przedłużony do 30 września 2015 roku, po uzyskaniu odpowiednich zgód korporacyjnych

Festyn z okazji Dnia Dziecka w Choczewie

W dniu 29 maja na obiektach sportowych w Choczewie odbył się festyn dla uczniów gminnych szkół i mieszkańców. Atrakcji było co niemiara a pogoda dopisała w pełni. Organizatorem festynu był Urząd Gminy a sam wójt Wiesław Gębka przygotowywał darmowe kanapki pod szyldem dbającej o środowisko firmy Lane Energy Poland /Zobacz galerię zdjęć/

Gdańsk - Operacja uratowała życie Lwa Arco

Lew Arco – jedyny samiec ze stada w gdańskim ogrodzie zoologicznym przeszedł operację! Jej powodem była kość, która utknęła mu w jelicie cienkim. Po zabiegu chirurgicznym, który przeprowadziła grupa doświadczonych lekarzy, lew doszedł już do siebie i jak podkreśla doktor Mirosław Kalicki dostał szanse na kolejne lata szczęśliwego życia.

Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości otwarty

Jego budowa zajęła dokładnie 15 miesięcy, a dzisiaj Gdyński Inkubator Przedsiębiorczości jest już gotowy do działania. Budynek o całkowitej powierzchni 2902 m2 pomieści od 30 do 50 młodych przedsiębiorców.

Strefa Zdrowia Dziecka podczas Dnia Dziecka na PGE ARENIE

Strefa Zdrowia zlokalizowana w Fun Arenie to jedna ze 100 atrakcji przygotowanych dla gdańszczan z okazji Dnia dziecka. Całodniowy festyn przy PGE ARENIE trwać będzie w godz. 10.00-17.00, natomiast Strefa Zdrowia zaprasza w godz. 10.00-14.00. Na rodziców zainteresowanych zdrowiem swoich pociech czekać będzie 6 stoisk tematycznych, gdzie będzie można porozmawiać ze specjalistami na tematy: prawidłowego żywienia, prawidłowej postawy ciała, wysiłku fizycznego, właściwej higieny jamy ustnej, szczepień oraz przeciwdziałania uzależnieniom.

O bezpieczeństwie na rowerze w gdyńskich szkołach

Ruszyła wspólna akcja Straży Miejskiej oraz stowarzyszeń Rowerowa Gdynia i In gremio, adresowana do dzieci z klas 4-6 gdyńskich podstawówek. Do końca czerwca w placówkach zorganizowane zostaną specjalne szkolenia - pakiet obejmuje nie tylko wiedzę dotyczącą podstawowych przepisów prawnych, znajomość znaków drogowych, prawidłowego wyposażenia roweru, ale też ciekawostki, przykłady dobrych praktyk i niekonwencjonalne podejście do roweru jako środka lokomocji.stat4u