SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Nagrody Miasta Gdańska im Jana Uphagena dla młodych naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Anna Klimaszewska i dr Marta Kolanowska z Uniwersytetu Gdańskiego zostały laureatkami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena za rok 2014. Dr Anna Klimaszewska z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała nagrodę w kategorii nauk humanistycznych za znaczący wkład w poznanie historii prawa francuskiego oraz jego wpływów na przekształcenia polskiego systemu prawa. Dr Marta Kolanowska z Wydziału Biologii UG zdobyła nagrodę w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych za znaczący wkład w poznanie taksonomii i filogeografii storczykowatych

Efektowna Gala Gdyńskiego Sportu

Gimnastyczka Anna Czarniecka została sportowcem roku 2014 w Gdyni. Mistrzów Polski w futbolu amerykańskim - Seahawks Gdynia - uznano za najlepszą drużynę, a ich szkoleniowcowi Maciejowi Cetnerowskiemu przyznano tytuł trenera roku. Nagrody wręczono podczas Gali Gdyńskiego Sportu, która odbyła się w hali Gdynia Arena.

Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce

W hali sportowej Zespołu Szkół nr 1 w Wejherowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego Szkół Podstawowych w Halowej Lekkoatletyce. W rywalizacji wzięło udział ponad 180 zawodników i zawodniczek z całego Powiatu Wejherowskiego. Młodzi lekkoatleci zostali nagrodzeni medalami, dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci sprzętu sportowego ufundowanego przez Prezydenta Miasta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta.

Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Gdańskim Rok akademicki 2015/2016

W nowym roku akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie Gdańskim będzie można studiować trzy nowe kierunki: Dyplomacja, Studia Wschodnie oraz Studium Humanitatis – Tradycje Cywilizacji Europejskiej Decyzję o powołaniu nowych kierunków podjął Senat Uniwersytetu Gdańskiego na posiedzeniu w styczniu 2015 roku.

Najlepszy rok w historii Portu Gdynia

To był rekordowy rok dla gdyńskiego portu! Jeszcze nigdy w 92-letniej historii wielkość przeładunków nie była tak duża. Osiągnięty wynik 19,41 mln ton jest prawie o 10% lepszy niż rok wcześniej. Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA podsumował 2014 rok i przedstawił plany na przyszłość. Rekordowe przeładunki przełożyły się na wynik finansowy - odnotowano zysk netto w wysokości 110,1 mln zł. Tak dobry rezultat związany był głównie z prywatyzacją Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia. Zysk z tej transakcji wyniósł 45,4 mln zł. Przypomnijmy, że nowym właścicielem terminalu została spółka OT Logistics. Również pod względem operacyjnym miniony rok był dla gdyńskiego portu bardzo dobry. Udało się bowiem zwiększyć przychody ze sprzedaży i jednocześnie obniżyć koszty operacyjne.

Uroczyste przekazanie Lechowi Wałęsie biura w ECS

29 stycznia o godz. 13.00 nastąpiło oficjalne udostępnienie pomieszczeń w Europejskim Centrum Solidarności na biuro pierwszemu przywódcy NSZZ „Solidarność”. W historycznej uroczystości udział wzięli Lech Wałęsa i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Wejherowski Budżet Obywatelski 2015

Rozpoczyna się pierwsza edycja Wejherowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do wydania jest 400 tys. zł. Liczy się dobry pomysł i jego poparcie bezpośrednio przez mieszkańców.

Ślub w Gdyni zamiast.... w Las Vegas, czyli ciekawe przypadki w informacji turystycznej

Urlop w Gdyni to ciekawe przeżycie. Dzięki turystom interesująca jest także praca w Miejskiej Informacji Turystycznej. Miniony rok zapisał się w pamięci jej pracowników z kilku powodów. W Gdyni odbyło się kilka imprez o międzynarodowym charakterze: Red Bull Air Race, Operacja Żagle Gdyni czy Herbalife Triathlon Gdynia, ale też MIT rozpoczęła działalność edukacyjną. Nie zabrakło też gości naszego miasta z osobliwymi sprawami, jak na przykład ślub w stylu Las Vegas.

Klucze do nowych mieszkań budynku socjalnego

28 stycznia br. został oddany do użytku czterokondygnacyjny budynek socjalny przy ul. Iwaszkiewicza. Pierwszych 10 rodzin, które utraciły swoje lokum w pożarze budynku socjalnego, otrzymały klucze do nowych mieszkań. Nowy budynek poświęcił dziekan dekanatu wejherowskiego ks. prałat Tadeusz Reszka.

Gdyński konkurs "Pokonaj Smoga" rozstrzygnięty

W czwartek 22 stycznia 2015 roku w Centrum Nauki EXPERYMENT odbył się finał konkursu „Pokonaj Smoga" organizowanego przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, skierowany do uczniów klas: trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych gdyńskich szkół podstawowych.

Najlepsza studentka zagraniczna w Polsce uczy się w Gdańsku!

Gabrielle Karpinsky z USA, studentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została najlepszą studentką zagraniczną w Polsce. Wyróżnienie to przypadło jej po rozstrzygnięciu piątej edycji konkursu Interstudent, organizowanego w ramach programu „Study in Poland”. W poniedziałkowy ranek Gabrielle spotkała się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, który osobiście chciał jej pogratulować zdobytej nagrody.

Popularyzator Nauki 2015 z Uniwersytetu Gdańskiego

Dr Łukasz Rąbalski z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został Popularyzatorem Nauki 2015, prezentując jedno z najlepszych naukowych wystąpień. W czwartej edycji konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej INTER zajął trzecie miejsce. Do czwartej edycji konkursu zgłoszono 28 interdyscyplinarnych projektów naukowych. Spośród nich wyłoniono 11 najlepszych, które znalazły się w finale. Zadaniem każdego z naukowców było opowiedzenie o swoim projekcie w jak najbardziej przystępny, zrozumiały i ciekawy sposób. Każdy z finalistów miał pięć minut.

Ruszyły zapisy na Bieg i Marsz Urodzinowy

Zbliża się koniec zimowej przerwy w startach dla biegaczy - pierwsze zawody cyklu Grand Prix Gdyni, czyli Bieg i Marsz Urodzinowy odbędą się w sobotę 21 lutego. Właśnie rozpoczęły się zapisy do tego wydarzenia i potrwają do 9 lutego. Na zawodników czeka kilka nowości i, jak co roku, oryginalny medal.

Ferie w Gdańsku 2015

2 lutego w województwie pomorskim rozpoczynają się ferie zimowe. Propozycje w ramach akcji "Zima w mieście" są w tym roku naprawdę wyjątkowe. Oferta zajęć w gdańskich szkołach została przygotowana tak, by zajęcia odbywały się w każdej dzielnicy! Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w akcji „Basen za zeta”, czy zimowej szkole ratownictwa. Wielką atrakcją ferii będzie za pewne otwarty 30 stycznia Wydział Zabaw ECS!

Konkurs "Pokonaj Smoga" rozstrzygnięty

W czwartek 22 stycznia 2015 roku w Centrum Nauki EXPERYMENT odbył się finał konkursu „Pokonaj Smoga" organizowanego przez Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni, skierowany do uczniów klas: trzecich, czwartych, piątych oraz szóstych gdyńskich szkół podstawowych.

Na Uniwersytecie Gdańskim odbyła się inauguracja Roku Matematyki na Pomorzu

Pokaz robotów, turniej gier matematycznych, statystyczny tor przeszkód oraz prezentacja nowoczesnych zdobyczy techniki w służbie edukacji to tylko niektóre atrakcje , jakie przygotował Uniwersytet Gdański z okazji inauguracji Roku Matematyki na Pomorzu. Pomysłodawcą ogłoszenia Roku Matematyki na Pomorzu jest Uniwersytet Gdański, w inicjatywę włączyły się także Akademia Pomorska w Słupsku i Politechnika Gdańska. Sejmik Województwa Pomorskiego ogłosił Rok 2015 Rokiem Matematyki na Pomorzu

Spotkanie z dyrekcją kolei – rozwiązania komunikacyjne w Wejherowie

Jerzy Majder, dyrektor projektu PKP Polskich Linii Kolejowych i Leszek Lewiński, zastępca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni byli gośćmi Krzysztofa Hildebrandta prezydenta Wejherowa. Tematem spotkania były rozwiązania komunikacyjne w Wejherowie w szczególności dotyczące dwóch Węzłów – „Działki” i „Kwiatowa”.

Zakochani w Gdańsku

„Zakochani w Gdańsku” to druga już edycja Walentynkowego Konkursu Fotograficznego dla zakochanych gdańszczan. Nasze Miasto to nie tylko wspaniała historia i tradycje, ale również wyjątkowo urokliwe miejsca, romantyczne i pełne tajemnic, stanowiące najlepszą scenerię dla Zakochanych w Gdańsku. Podziel się swoją fotografią nawiązującą do tytułu konkursu. Pokaż Zakochanych w Gdańsku na tle najpiękniejszych i najbardziej urokliwych waszym zdaniem miejsc naszego Miasta.

Plac Grunwaldzki 2 – taki będzie adres Gdyńskiego Centrum Filmowego

Plac Grunwaldzki 2 - pod takim adresem działać będzie Gdyńskie Centrum Filmowe. Łagodna jak dotąd zima sprzyja utrzymaniu dużego tempa prac budowlanych. Obiekt zostanie oddany do użytku w drugiej połowie roku. Na terenie działki, na której prowadzona jest inwestycja wcześniej nie było stałej zabudowy, dlatego należało ustalić docelowy adres dla powstającego budynku. Mimo że główne wejście do Gdyńskiego Centrum Filmowego zlokalizowane będzie od strony ul. Armii Krajowej, nadano mu adres placu Grunwaldzkiego, ponieważ jest to miejsce bardziej charakterystyczne i łatwiej rozpoznawalne.

Od pomysłu do prototypu. Nowe laboratorium na Politechnice Gdańskiej

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej wzbogacił się o kolejne, specjalistyczne laboratorium. Ambient Assisted Living research laboratory (AAL) przeznaczone będzie do prowadzenia badań z zakresu wykorzystania technologii informacyjnych we wspomaganiu zdrowia i samodzielności osób starszych i chorych.

Gdańsk kształci programistów

W Gdańsku, dzięki wspólnej inicjatywie gdańskiego PUP-u oraz Pomorskiej Fundacji Inicjatyw Gospodarczych, powstał pierwszy w Polsce projekt kształcący programistów od podstaw. Daje on osobom zarejestrowanym jako bezrobotne możliwość przejścia procesu przekwalifikowania zawodowego na programistę, zdobycie pierwszej praktyki, a w efekcie uzyskanie zatrudnienia w pomorskich przedsiębiorstwach technologicznych.

Pomysłowy leśnik

Las to magazyn otwarty z którego coś można zawsze przywłaszczyć w sposób nieuchwytny a ze względu na rozległość lasów i sporą sieć dróg nie zawsze udaje się złapać sprawcę kradzieży.Niektóre osoby wykorzystują taką sytuację do celów zarobkowych co powoduje wymierne straty finansowe Lasów Państwowych.

Medal za osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej dla prof. Janusza Rachonia

Polskie Towarzystwo Chemiczne wyróżniło prof. Janusza Rachonia Medalem im. Ignacego Mościckiego. Odznaczenie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia z zakresu technologii chemicznej.

Medal za gdyńskie biegi najładniejszy w Polsce

Gdyńskie biegi uliczne z każdą kolejną edycją biją rekordy frekwencji, a do tego zaskakują kreatywnym podejściem do medali wręczanych uczestnikom na mecie. Ubiegłoroczny zestaw, który po złożeniu tworzy figurkę Daru Pomorza, zwyciężył w prestiżowym plebiscycie portalu maratonypolskie.pl na najładniejszy medal biegowy 2014.

Nagrody Gdańskiego Towarzystwa Naukowego dla Młodych naukowców – czwórka laureatów z Uniwersytetu Gdańskiego

Cztery sposób pięciu dorocznych nagród dla młodych pracowników nauki, które przyznaje Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Prezydent Miasta Gdańska znalazły się w rękach młodych doktorów, którzy obronili doktoraty na Uniwersytecie Gdańskim. Nagrody przyznawane są młodym pracownikom nauki za wybitne osiągnięcia.

Dziesięć lat Orkiestry Dętej „Fermata”

Koncertem w Filharmonii Kaszubskiej uwieńczono jubileusz dziesięciolecia Orkiestry Dętej „Fermata” działającej przy Wejherowskim Centrum Kultury i parafii św. Leona Wielkiego w Wejherowie.

Dłużnicy komunalni w Gdańsku odpracowali już ponad 6 mln zł

Najemcy komunalni odpracowali już 6 231 291 zł zadłużenia czynszowego. Miesięcznie z takiej formy rozliczenia korzysta około 80 osób. Z początkiem stycznia 2015 zwiększyła się stawka za godzinę odpracowywania.

Gdańsk jeszcze bardziej HOT

Na terenie Gdańska jest już 100 HOT SPOTÓW, czyli miejsc z bezpłatnym, bezprzewodowym dostępem do Internetu. Z końcem 2014 roku sieć GdańskWiFi została rozbudowana o 28 nowych miejsc, które powstały z uwzględnieniem rekomendacji zgłoszonych przez Rady Dzielnic oraz mieszkańców w Budżecie Obywatelskim 2014 r.

Profesor Jerzy Błażejowski z Uniwersytetu Gdańskiego w składzie Konwentu Rzeczników

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego powołał Pana prof. dr hab. inż. Jerzego Błażejowskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na rzecznika dyscyplinarnego i członka Konwentu Rzeczników na lata 2015-2018.

217 sztuk zgłoszonych do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015

217 sztuk zostało nadesłanych i zakwalifikowanych, pod względem formalnym, do udziału w ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, organizowaną przez Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych już twórców, takich jak Przemysław Wojcieszek, Maciej Wojtyszko, Jarosław Jakubowski, czy Tomasz Man, „teatralnych duetów" - Julia Holewińska i Kuba Kowalski, Wojciech Faruga i Tomasz Jękot, laureatów i finalistów poprzednich edycji konkursu oraz, oczywiście, debiutantów.

Gdańsk przygotowuje się na wizytę młodzieży świata w 2016 r

W ustanowionym uchwałą Sejmu RP roku Jana Pawła II Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, na zaproszenie Konferencji Episkopatu Polski, wziął w środę udział w Opłatku Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów „Miast i Miejscowości Papieskich”, który odbywał się w Warszawie. Podczas spotkania dyskutowane były także założenia dotyczące przygotowań pobytu młodzieży w diecezjach podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w dniach 26-31 lipca.

Młodzi wynalazcy, sinice i drony z PG

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.

Gdynia zagrała w Orkiestrze

Gdynia, już po raz 23. zagrała w orkiestrze otwartych serc. Choć aura miejscami nie rozpieszczała, było bardzo gorąco - dziesiątki imprez, setki licytowanych gadżetów i tysiące serduszek.W naszym mieście suma dotychczasowych kwot, które wpłynęły w wyniku licytacji darów i ulicznej zbiórki datków do puszek, wynosi 370.992,79 zł - stan na 13.01.2015 r. Sztab przy Teatrze Miejskim zebrał dotychczas 100.000 zł, YMCA Gdynia - 219.490,32 zł, a In gremio - 51.502,47 zł.

Jaki Budżet Obywatelski w 2016 roku?

Wypracowanie i wynegocjowanie wspólnych zasad dotyczących Budżetu Obywatelskiego 2016 jest celem powołanego przez Prezydenta Miasta Gdańska specjalnego Zespołu konsultacyjnego złożonego z przedstawicieli aktywnych społecznie organizacji- przedstawicieli mieszkańców, radnych i urzędników.

Uniwersytet Gdański w gronie TOP 10 Startup Friendly

Uniwersytet Gdański znalazł się w gronie 10 polskich uczelni najbardziej przyjaznych młodym przedsiębiorcom. To wyróżnienie zostało nadane naszej uczelni przez Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości z okazji 10-lecia funkcjonowania AIP w Polsce. Uniwersytet Gdański został wybrany spośród 38 polskich uczelni, na których działają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości.

Zostań Kreatywnym Pedagogiem – nabór chętnych do prac w grupach problemowych i przedmiotowych

Zainicjowany w ubiegłym roku przez Miasto Gdańsk projekt Kreatywna Pedagogika nabiera rozpędu. Po zakończeniu szkolenia liderów programu, przyszedł czas na pracę nauczycieli w poszczególnych grupach samodoskonalenia. Trwa nabór chętnych do zmiany podejścia w nauczaniu, bo zdaniem „Kreatywnych pedagogów” nauczać należy mądrze, twórczo, inaczej – czyli z wykorzystaniem zdobyczy techniki i nowych, bardziej przyjaznych relacjach nauczyciel-uczeń.

Ukazały się Wejherowskie Powązki

Pół roku po śmierci Reginy Osowickiej w Wydawnictwie „MS” Maciej Skok ukazała się jej ostatnia książka pt. „Wejherowskie Powązki”. Redaktorem opracowania jest Mirosław Odyniecki. Książkę wydrukowała wejherowska Drukarnia Ewa-Druk.

Przez Internet do... psychologa w Gdańsku

Po przerwie świąteczno-noworocznej swoją działalność wznawia NETporadnia. To poradnia internetowa, która umożliwia odbycie konsultacji psychologicznych w formie mailowej. Wyjaśnień na poruszone problemy udzielają psycholodzy, pedagodzy, terapeuci Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Porady są bezpłatne. Wystarczy napisać na adres: NETporadnia@gcpu.pl

23 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wejherowie

11 stycznia br. w wyjątkowo niesprzyjającej aurze przyszło zbierać datki wolontariuszom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Wejherowie. Jak informuje Sebastian Niewola, koordynator WOŚP w Wejherowie, podczas akcji zebrano w sumie ok. 20 tys. zł.

Kolejny raz Gdańsk zagrał dla Orkiestry

23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W Gdańsku pieniądze do puszek zbierało 1200 wolontariuszy, którzy przez cały dzień odwiedzali sztab mieszczący się na Targu Węglowym w Teatrze Wybrzeże. Łącznie udało im się zebrać kwotę 350 tys. zł (stan na 12.01.2015). W całym Trójmieście pieniądze do puszek zbierało ponad dwa tysiące wolontariuszy.

Bliżej powstania nowego centrum Gdyni. Jest inwestor Międzytorza

Tętniące życiem, z bogatą ofertą biurową, handlową i mieszkalną, utrzymane w modernistycznym stylu. Tak ma wyglądać w przyszłości lat gdyńskie Międzytorze. PKP. właściciel terenu, wybrał inwestora, który zagospodaruje 14-hektarową działkę. Najatrakcyjniejszą koncepcję zabudowy przestrzeni przygotowała firma Semeko. Wartość inwestycji szacowana jest na około 700 mln euro.

23. Finał WOŚP on-line na Gdansk.pl

W najbliższą niedzielę po raz 23. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Gdańsku z okazji wielkiego Finału odbywać się będą liczne imprezy, ale sercem wszystkich wydarzeń będzie Targ Węglowy. Relację z tego miejsca będzie można śledzić na żywo na www.gdansk.pl.

Gdańsk dla Orkiestry czyli 23. Finał WOŚP

Już po raz 23. zagra w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Wielki finał, podczas którego w całej Polsce (i na Świecie!) zbierane są pieniądze na pomoc medyczną, odbędzie się w niedzielę 11 stycznia. Zapraszamy wszystkich gdańszczan do wspólnej zabawy podczas licznych imprez, które z tej okazji odbywać się będą w naszym mieście. Podczas 23. Finału orkiestra ponownie zagra dla najmłodszych i najstarszych. Hasło tegorocznej akcji: "Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Gdynia gra w orkiestrze

Z początkiem stycznia, jak co roku, GDYNIA gra w ORKIESTRZE. To już 23. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Gdyni zagrają 3 sztaby: przy Teatrze Miejskim (ul. Bema 26), In gremio (ul. Strażacka 15) i YMCA Gdynia (ul. Żeromskiego 26). Datki do puszek będzie zbierało 1280 wolontariuszy - w tym roku dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

Z decyzją podatkową do mieszkańców!

7 stycznia, w środę rusza dystrybucja decyzji podatkowych. Po raz siódmy decyzje podatkowe dostarczą gdańszczanom do domów osobiście pracownicy Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa pisma, w tym decyzje, mogą być doręczane podatnikom przez operatora pocztowego lub pracowników organu podatkowego (Prezydenta Miasta Gdańska). Zatem decyzje podatkowe roznoszone będą przez pracowników UMG.

MBA i International Management z PG wśród najlepszych w Europie Wschodniej

Wydział Zarządzania i Ekonomii PG wysoko w rankingach Eduniversal Masters Ranking. Dwa programy studiów prowadzone na tym wydziale znalazły się w gronie najlepszych w Europie Wschodniej. Piąte miejsce w kategorii studiów MBA z zakresu Engineering and Project Management zajął program MBA Wydziału Zarządzana i Ekonomii "MBA in Strategy. Programme and Project Management". W tej kategorii jako jedyny z Polski znalazł się w pierwszej dziesiątce.

Huczne i bezpieczne powitanie Nowego Roku w Gdyni

Huczne, radosne, tłumne i bezpiecznie - takie było przywitanie nowego roku w Gdyni. Na wielkiej i efektownej scenie na skwerze Kościuszki zaprezentowało się ponad 20 artystów, na czele z grupą Enej, Big Cyc, Dodą, Krzysztofem Krawczykiem, Mrozem i Bednarkiem. W Sylwestrowy Rejs Przebojów dookoła świata z Gdynią i telewizją Polsat wybrało się ponad 50 tys. osób, a co najmniej drugie tyle bawiło się na ulicach miasta poza strefą imprezy masowej. Służby porządkowe nie odnotowały większych incydentów.

Sylwestrowa Noc Przebojów w Gdyni

Blisko 200 tys. ludzi świętowało na Skwerze Kościuszki w Gdyni Nowy 2015 Rok. /Galeria zdjęć/

Sylwestrowa Moc Przebojów - pakiet informacyjny

Gdynia i gdynianie będą po raz drugi współgospodarzami zabawy sylwestrowej, pod tytułem „Sylwestrowa Moc Przebojów z Polsatem" na Skwerze Kościuszki. Jak na gospodarzy przystało starajmy się, by to wielkie wydarzenie pozostało w pamięci uczestników i milionów telewidzów - jako wyjątkowe i udane, a przede wszystkim bezpieczne.

Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki dla kotów

W związku z bardzo dużym oddźwiękiem społecznym akcji „Domek dla kota”, Urząd Miejski w Gdańsku zamówił kolejne domki, by rozdać je mieszkańcom jeszcze w styczniu przyszłego roku! Od 28 listopada rozdano zamówione 75 budek, jednak zgłoszeń było znaczenie więcej. – W grudniu do Wydziału Środowiska wpłynęło bardzo dużo nowych wniosków mieszkańców Gdańska z prośbą o przydział budek dla bezdomnych kociaków na naszych osiedlach – mów Marcin Tryksza, koordynator akcji przekazywania kocich domków z Wydziału Środowiska. – W związku z wyczerpaniem zapasu zakupionych budek, dodatkowo zamówiliśmy 50 sztuk dużych oraz 15 sztuk małych budek (dla dwójki kotów). Łączny koszt zamówienia to 19 000 złotych.

15 lat gdyńskiego Centrum Współpracy Młodzieży

Działania na rzecz osób niepełnosprawnych, wolontariat międzynarodowy, wizyty studyjne w Gdyni, Aktywni 60+, portal wolontariacki. Łącznie 500 działań, w których uczestniczyło 9 tysięcy osób, tyle wydarzyło się w ciągu piętnastu lat działalności Centrum Współpracy Młodzieży.

Razem w sprawie dofinansowania żłobków

Zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk wraz z Wydziałem Rozwoju Społecznego zorganizował w piątek 19 grudnia spotkanie dotyczące dofinansowania niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych. Spotkanie skierowane było do osób prowadzących działalność opieki nad dzieckiem do lat 3 zainteresowanych korzystaniem z Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 „Maluch” oraz korzystających z dotacji celowej otrzymywanej z budżetu Gminy Gdańsk.

Przedświąteczny Sopot

Ten oblegany latem przez turystów kurort świeci obecnie pustkami. Ale miasto przystroiło efektownie ulice zgodnie ze świąteczną tradycją. /Galeria zdjęć/

Znamy poetów nominowanych do Nagrody „Europejski Poeta Wolności” w 2016r

Yahya Hassan z Danii, Lidija Dimkovska z Macedonii, Daniel Jonas z Portugalii, Siergiej Stratanowski z Rosji, Anna Blandiana z Rumunii, Anikó Polgár z Węgier i Vanni Bianconi z Włoch, to poeci i poetki nominowani do Nagrody Literackiej Miasta Gdańska „Europejski Poeta Wolności” w 2016 roku. Twórców wybrało Jury Nagrody w nieco odmienionym składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek i Olga Tokarczuk.

W Gdyni trwaja prace nad sylwestrową oprawą Polsatu

Po sukcesie ubiegłorocznej Sylwestrowej Mocy Przebojów, Polsat i Gdynia po raz drugi wspólnie powitają nowy rok./Galeria zdjęć/

NORDA jako Północny Biegun Wzrostu

Porozumienie Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, które zrzesza gminy sąsiadujące z Gdynią, postanowiły wystąpić o środki zewnętrzne na realizację wspólnego projektu. Północny Biegun Wzrostu pozwoli wykorzystać położenie NORDY jako ośrodka logistyczno-spedycyjnego.

Boisko przy SP nr 27 w Gdańsku - jak nowe

Zamiast asfaltowego - monitorowane boisko wielofunkcyjne z wyposażeniem, a do tego bieżnia, plac rekreacyjny i odnowione chodniki. Tak zmienił się krajobraz przy gdańskiej Szkole Podstawowej nr 27.

W Nadleśnictwie Wejherowo mówiono o gazie łupkowym

12 grudnia br. w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Wejherowo odbyło się spotkanie na temat problemów związanych z wydobywaniem gazu łupkowego w Polsce zorganizowane przez Wejherowski Uniwersytet Trzeciego YMCA.

44. rocznica Czarnego czwartku

Dokładnie 17 grudnia 1970 roku rozegrała się w Gdyni tragedia, która pochłonęła 18 ofiar. O godzinie 6.00 rano wojsko otworzyło ogień w kierunku robotników idących ze stacji kolejki SKM do zablokowanej stoczni i portu.

Rozdaliśmy 800 budek dla ptaków. Będą kolejne!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchomiło nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostało mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, Urząd Miejski zamówił kolejne 540 budek!

Dzień Świętej Łucji po gdyńsku

Szwedzkie święto po raz kolejny zawitało do Gdyni. Jak co roku członkowie koła języka szwedzkiego z II LO w Gdyni wyruszają w miasto z pochodem światła. Na jego czele - św. Łucja.

II Jarmark Bożonarodzeniowy w Wejherowie otwarty

W piątkowe popołudnie przy dźwiękach muzyki, w atmosferze zabawy i przedświątecznych zakupów, został oficjalnie otwarty II Jarmark Bożonarodzeniow w Wejherowie.

Wszyscy powinniśmy być współwłaścicielami Strategii

Z Marcinem Nowickim, ekspertem z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, o Strategii Rozwoju Gdańska 2030 Plus i procesie tworzenia Programów Operacyjnych rozmawia Michał Piotrowski.

Tak będzie wyglądało pierwsze planetarium w Gdańsku

Znamy zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium. Podziemne planetarium powstanie w Centrum Hewelianum. Planetarium nosić będzie łacińską nazwę „Stellaeburgum”. Tak właśnie Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku. Teraz „Gdańszczanin Tysiąclecia” patronuje gdańskiemu centrum nauki – Hewelianum

Ks.abp Sławoj Leszek Głódź z wizytą w ratuszu

Metropolita Gdański ks. abr Sławoj Leszek Głódź odwiedził prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta w ratuszu, aby podziękować mu za wsparcie podczas przebytej ostatnio choroby i pogratulować wygranej w wyborach samorządowych.

Zwierzęta w ZOO czekają na zimowych gości!

ZOO zimą potrafi być szczególnie urokliwe, zwłaszcza gdy spadnie śnieg. Zwierzęta mają wręcz zdumiewającą zdolność aklimatyzowania się do odmiennych warunków środowiska. Nie dziwi więc widok słonia, spacerującego po zaśnieżonym wybiegu. ZOO zimą otwarte jest codziennie w godz. 10.00-15.00, a ceny biletów są wyjątkowo atrakcyjne.

Rowerzyści się liczą! Nowe pętle indukcyjne

W Gdańsku rowerzyści się liczą, i to dosłownie. Ruch rowerowy w naszym mieście liczony jest automatycznie, poprzez umieszczone w nawierzchni pętle indukcyjne. Od teraz już nie na pięciu, ale trzynastu gdańskich trasach rowerowych.

Gdańsk w Ekspedycji „Puglia” projektu Corners of Europe

Trwa kolejna ekspedycja badawczo – artystyczna międzynarodowego projektu Corners, który Instytut Kultury Miejskiej współtworzy z instytucjami partnerskimi. W dniach 8-21 grudnia Gdańsk reprezentuje w nim Lucyna Kolendo. W trakcie podróży do kolejnego z zakątków Europy – tym razem do Włoch, artyści biorący udział w projekcie spotkają się z mieszkańcami, artystami, przedstawicielami instytucji kultury, organizacji i grup nieformalnych działających z lokalnymi społecznościami w Bari, Taranto, Tamburi, Mola di Bari i Brindisi w rejonie Puglia (Apulia) w południowych Włoszech.

X Pomorski Biznesplan rozstrzygnięty

W Filharmonii Kaszubskiej rozstrzygnięto X edycję konkursu „Pomorski Biznesplan 2014”. Wśród wejherowskich projektów najlepszy okazał się projekt Magdaleny Kukowskiej-Kaszuby dotyczący ochrony własności przemysłowej w zakresie znaków towarowych, firmowych i wynalazków, drugie miejsce zajęła Joanna Dempc za projekt mebli i przedmiotów użytkowych

Christmas party, czyli choinka dla studentów PG

Po raz pierwszy na Politechnice Gdańskiej odbędzie się międzynarodowa choinka. Imprezę zorganizowano nie tylko dla studentów z zagranicy.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W sobotę 13 grudnia 2014 r. mija 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Gdynia włączyła się w ogólnopolski projekt Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". IPN zachęca do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 świecy w oknach domów. W akcji może wziąć udział każdy.

Podopieczni Promyka pod nowym dachem

Podopieczni gdańskiego schroniska Promyk spędzą święta pod dachem. Zakończyła się budowa zadaszeń nad wybiegami dla psów - realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego 2014.

Kasia Figura w Redzie

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się dzisiaj 11 grudnia 2014 r. w czytelni Miejskiej Biblioteki w Redzie aby spotkac się z naszą przemiłą aktorką Katarzyną Figurą /Galeria zdjęć/

Nowe suwnice dotarły do BCT

Bałtycki Terminal Kontenerowy wzbogacił się o dwie nowe suwnice. Ogromne konstrukcje dotarły do Gdyni na ciężarowcu Zhen Hua 8, pływającym pod banderą St. Vincent. Wejście statku do portu wyglądało imponująco - zobacz relację fotograficzną.

W przyszłym roku ceny wody w Gdańsku bez zmian

W 2015 roku - podobnie jak w latach ubiegłych - zmianie nie ulegną ceny za dostarczanie wody i odbiór ścieków w Gdańsku. W wyniku przeprowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska weryfikacji wniosku SNG dotyczącego taryf za wodę i ścieki, ustalono, że łączna cena za zbiorowe dostarczanie wody i odbiór ścieków w 2015 r. wynosić będzie nadal 9,81zł za 1 m3 netto.

Studia MBA na PG najlepsze na Pomorzu, 9-te w Polsce

Program studiów MBA Wydziału Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej uplasował się na dziewiątym miejscu w Rankingu MBA Perspektywy 2014. Nasz "Master of Business" awansował o trzy pozycje w porównaniu z zeszłorocznym rankingiem. Na Pomorzu jesteśmy najlepsi.

Przekazanie samochodu dla Bursztynowej Przystani w Gdyni

W sobotę 6 grudnia 2014 o godz. 12.00 odbyło się uroczyste przekazanie specjalnego samochodu na rzecz hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań.

Puchar Polski w Gimnastyce artystycznej w ZSSO w Gdyni

Drużynowy Puchar Polski w gimnastyce artystycznej odbył się 6 grudnia 2014 r. na obiektach Zespołu Sportowych Szkół Ogólnokształcących w Gdyni.

Wszystkiego najlepszego dla wolontariuszy!

Dziś 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Wolontariat to najbardziej humanitarne oblicze człowieczeństwa - napisał Rzecznik Praw Dziecka z okazji przypadającego w piątek Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. Według statystyk w wolontariat rozumiany jako działalność w organizacjach społecznych angażuje się 18 proc. Polaków. W Gdańsku największą organizacją zrzeszającą wolontariuszy jest dofinansowywane przez Miasto - Regionalne Centrum Wolontariatu.

Grudniowe zajęcia z robienia na drutach i szydle w Gdańsku

W niedzielę 7 grudnia i sobotę 20 grudnia od godziny 12.00 zapraszamy do sieni Instytutu Kultury Miejskiej na ostatnie przed świętami zajęcia z robienia na drutach i szydle. Warsztaty poprowadzi znany i lubiany kolektyw Prulla, który pomoże uczestnikom i uczestniczkom w dzierganiu czapek, szali, rękawiczek i swetrów z wełny oraz pokaże, jak zrobić różne, użyteczne przedmioty z taśmy bawełnianej

Gdańsk - Miasto Start-upów

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodziła polskie miasta najbardziej przyjazne start-upom. Równorzędne wyróżnienie przyznano Gdańskowi, Warszawie i Poznaniowi. Okazją do wręczenia nagród jest odbywająca się w Warszawie konferencja ICT Summit – jedna z największych konferencji technologicznych w Polsce.

Odbierz i zamontuj budkę dla ptaków!

W tym roku Miasto Gdańsk uruchamia nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostanie mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach!

Wizyta Orszaku Św. Łucji ze szwedzkiego Kalmaru

Już po raz 22. w dniach 1 – 4 grudnia gościmy w Gdańsku Orszak Św. Łucji ze szwedzkiego Kalmaru.Dzień Św. Łucji (Luciadagen) uważany jest zarówno w Szwecji jak i poza jej granicami za jeden z najbardziej rdzennie szwedzkich obyczajów. Według szwedzkiej tradycji najciemniejszą nocą w roku jest noc z 12 na 13 grudnia. Z dniem Św. Łucji rozpoczyna się czas światła.

Nowa Rada Miasta Gdyni już po pierwszej sesji

1 grudnia 2014 roku odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Gdyni VII kadencji. Radni złożyli uroczyste ślubowanie i ze swojego grona wybrali prezydium. Nowym przewodniczącym został Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, zaś wiceprzewodniczącymi: Beata Szadziul, Joanna Zielińska i Andrzej Bień.

Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia wznosi się na wyższy poziom

W 2015 roku po raz pierwszy w Polsce odbędą się legendarne zawody triathlonowe z cyklu IRONMAN - Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Z tej okazji w warszawskim hangarze Polskich Linii Lotniczych LOT organizatorzy imprezy zaprezentowali samolot, który przez najbliższe pół roku będzie latał w malowaniu Herbalife IRONMAN 70.3 Gdynia. Dziś również, o godzinie 18.00 na stronie http://www.ironmangdynia.pl/ ruszają zapisy na pierwszego Ironmana w Polsce.

O pracy w metropolii - rusza projekt Pracopolia

W Gdańsku 2 grudnia debiutuje pierwszy w Polsce metropolitalny serwis pośrednictwa pracy. Internetowa platforma pracopolia.eu już na starcie udostępnia ponad 1 000 ofert zatrudnienia oraz szereg praktycznych narzędzi wspierających poszukiwanie pracy.

Pomoc bezdomnym w Gdyni

Kiedy w mieście panują ujemne temperatury, bezdomni szukają schronienia w opuszczonych budynkach. To może grozić wyziębieniem, a w najgorszym przypadku śmiercią. Dlatego jak co roku o tej porze, patrole składające się ze streetworkerów, policji i straży miejskiej wyruszają w poszukiwaniu osób, dla których przygotowano 250 miejsc w 5 miejskich schroniskach.
stat4u