SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

PG otwiera unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej

Politechnika Gdańska otwiera unikatowe w skali światowej Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej. W laboratorium zamontowano sześcienną instalację typu CAVE (ang. Cave Automatic Virtual Environment) wyposażoną w sferyczny symulator chodu. Dzięki temu możliwa będzie nieograniczona terytorialnie wędrówka w wirtualnym świecie...

Dorota Stępień-Tłuchowska z wyróżnieniem "Czerwonej Kokardki"

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji, Krajowe Centrum ds. AIDS, decyzją Kapituły Czerwonej Kokardki, wyróżniło Dorotę Stępień-Tłuchowską, pracownika Urzędu Miejskiego w Gdańsku - inspektora ds. profilaktyki i przeciwdziałania narkomanii oraz zapobiegania HIV i AIDS. Uroczystość wręczenia „Czerwonych Kokardek” odbędzie się dzisiaj wieczorem w Warszawie, podczas uroczystej sesji w ramach XXI Konferencji „Człowiek Żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”.

Milionowy rowerzysta w Gdańsku coraz bliżej!

Już wkrótce na najbardziej ruchliwej rowerowej drodze w Polsce, w Pasie Nadmorskim w Gdańsku, może paść rekord. Od początku tego roku przejechało nią bowiem już ponad 960 tys. rowerzystów, co oznacza, że do magicznej liczby 1 miliona jest już bardzo blisko. Jeśli utrzyma się zeszłotygodniowa średnia, milion rowerzystów w Pasie Nadmorskim stanie się faktem jeszcze przed świętami.

Nowy plac zabaw na Strzyży i boisko we Wrzeszczu

Nowym placem zabaw cieszyć się mogą podopieczni gdańskiego przedszkola nr 81 przy ul. Wilka Krzyżanowskiego. Zaś uczniowie SP nr 45 przy ul. Matki Polki znów zagrają na szkolnym boisku, które przeszło gruntowną przebudowę. Realizację obu inwestycji właśnie zakończyła Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska.

Hołd Sejmu dla Gdynian Wysiedlonych

Sejm RP oddał hołd 80 tysiącom gdynian, którzy padli ofiarą pierwszej w okupowanej Polsce niemieckiej akcji przymusowych wysiedleń. Posłowie przyjęli uchwałę przez aklamację.

96. lat temu powstała Marynarka Wojenna

28 listopada 1918 roku, w siedemnaście dni po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości, marszałek Józef Piłsudski powołał do życia Marynarkę Polską. Uroczystości, związane z 96. rocznicą odtworzenia MW, rozpoczną się w piątek, 28 listopada o godzinie 12.00 przy Płycie - Pomniku Marynarza Polskiego w Gdyni.

Gdańsk pomaga bezdomnym kotom

Gdański magistrat od 2006 roku przekazuje mieszkańcom dwukondygnacyjne, ocieplone, czteropokojowe domy dla kotów. Domy, które są dostosowane do indywidualistycznego charakteru tych zwierząt: z oddzielnym wejściem do każdego z pomieszczeń. W tym roku przekazanych zostanie kolejnych 75 domków, które można odbierać już od piątku 28 listopada.

Mikołajki w Wejherowie

Prezydent Miasta Wejherowa i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają w dniu 6 grudnia o godz. 16.00 wszystkie dzieci z rodzicami na plac Jakuba Wejhera, gdzie odbędą się tradycyjne Mikołajki.

Na Politechnikę Gdańską przyjechała grupa 13 studentów z Ukrainy.

Pochodzą z miast objętych działaniami militarnymi lub zagrożonych walkami. Jako stypendyści programu Polski Erasmus dla Ukrainy będą mogli u nas kontynuować naukę.

5 nowych pracowni w Centrum Kształcenia Praktycznego

Pięć wyremontowanych i w pełni wyposażonych pracowni zyskało Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Sobieskiego 90 w Gdańsku. Będzie się w nich uczyć ponad 800 uczniów. Na stworzenie pracowni: instalacji gazowych, poligrafii cyfrowej, drukarsko-introligatorskiej, spawalnictwa oraz silników samochodowych i montażu miasto Gdańsk wydało ponad 1,3 mln zł.

77 lat ORP Błyskawicy

Dokładnie 77 lat temu w brytyjskim mieście Cowes podniesiono banderę na ORP Błyskawica. Dziś w Gdyni uczczono tę rocznicę wielką galą banderową i świetlną, a także okolicznościowym salutem armatnim.

Pierwsze dyżury Mediatorów w Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej

We wtorek, 25 listopada pierwszy dyżur odbędą mediatorzy z nowo powstałego Centrum Mediacji Szkolnej i Rówieśniczej w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 33, przy ul. Kołobrzeskiej 75 w Gdańsku. Projekt powstał w wyniku współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk i Polskiego Centrum Mediacji, a Patronat Honorowy nad nim objął Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Gdyński Profesor Why najlepszy na świecie!

Wymyślona w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia gra edukacyjna, z której na co dzień korzystają mali naukowcy, uczniowie a także goście Centrum Nauki Experyment, została doceniona na tegorocznym finale międzynarodowego konkursu Creative Business Cup w Kopenhadze.

Rekord na gdańskim lotnisku

Gdańskie lotnisko bije nowy rekord: od początku 2014 roku obsłużyło już trzy miliony pasażerów. Ten trzymilionowy pojawił się w porcie lotniczym im. Lecha Wałęsy 21 listopada. 2014 r.

Spełnijmy marzenia dzieci! – inauguracja akcji Każdy Może Pomóc

Miasto Gdańsk i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie inaugurują akcję „Każdy może pomóc”. Dzięki niej spełniają się marzenia najmłodszych i najbardziej potrzebujących mieszkańców Gdańska – dzieci pochodzących z rodzin wspieranych przez MOPR. W tym roku jest ich ponad 200! Marzenia można spełnić, odbierając zaszyfrowane listy przygotowane przez pracowników socjalnych, a mówiące o potrzebach najmłodszych. Na ich podstawie darczyńca przygotowuje paczkę.

Naukowcy PG zdobyli 4 medale w Brukseli

Dwa złote, srebrny i brązowy medal z 63. Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA przywieźli naukowcy Politechniki Gdańskiej. Targi odbyły się w połowie listopada.

Pracownicy Urzędu Miejskiego podejmą wyzwanie w Światowym Dniu Rzucania Palenia

Przypadający na 20 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia będzie doskonałą okazją, by raz na zawsze pożegnać się z nałogiem. I właśnie takie wyzwanie podejmą w czwartek – 20 listopada - pracownicy Urzędu Miejskiego. - Bo jeśli mamy przekonywać do rzucania palenia, warto, żebyśmy zaczęli od siebie – przekonuje Łukasz Balwicki, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego.

"Matka" nagrodzona w Madrycie

"Matka" dyplomowy film Łukasza Ostalskiego - absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej otrzymał II nagrodę w Konkursie Filmów Krótkometrażowych w ramach 44. ALCINE - Festival de Cine de Alcalá de Henares w Madrycie.

ECS w Hong Kongu

Popularny tygodnik ukazujący się w Hong Kongu zachęca swoich czytelników do wizyty w Europejskim Centrum Solidarności.

Wystartował konkurs na plakat nadchodzącej edycji festiwalu FETA 2015.

"Plakat festiwalu to ważny element całego wydarzenia jakim jest festiwal FETA. Nadaje festiwalowi charakter, odróżnia go od innych działań kulturalnych realizowanych w mieście. Zawsze jest inny. Zawsze opracowany jest na nowo. Zawsze nas zaskakuje. Zawsze staje się punktem wyjścia do projektowania kolejnych elementów promocyjnych festiwalu. Zawsze jesteśmy z niego dumni!

Zapasy słońca na zimę, czyli rewolucja grzewcza na PG

Dr hab. inż. Marek Krzaczek z Politechniki Gdańskiej opracował innowacyjną technologię ogrzewania budynków. Dzięki wynalazkowi o nazwie Ścienna Bariera Termiczna można zmagazynować ciepło słońca pod ziemią i wykorzystać je, kiedy będzie potrzebne – do ogrzania lub chłodzenia domu.

Każda pora roku dobra na rower w Gdyni

Bez względu na pogodę, praca wre. Gdynia wspólnie z Nadleśnictwem Gdańsk wytycza leśne ścieżki rowerowe, buduje infrastrukturę w atrakcyjnych miejscach oraz znakuje trasy zgodnie ze standardami PTTK.

Gdyński Budżet Obywatelski – zmienia miasto

Wyremontowane chodniki, dodatkowe miejsca parkingowe, nowe siłownie zewnętrzne, szkolne boiska - mapa inwestycji zrealizowanych w ramach pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego coraz gęściej się zapełnia. Pierwsze w historii Gdyni głosowanie nad budżetem obywatelskim ruszyło 8 maja 2014 r. i trwało prawie dwa tygodnie. W grze były 234 wnioski, podzielone na cztery kategorie: poprawa estetyki, remonty, bezpieczeństwo i rekreacja. Na projekty głosowało aż 40 863 gdynian a do realizacji wybrano 41 przedsięwzięć.

Są pożyteczne, ale nie w mieście. W Gdyni rusza program odławiania dzików

„Nawet jeśli kochasz - nie dokarmiaj dzików!" To jedno z haseł miejskiej kampanii, mającej na celu ograniczenie nieproszonych wizyt tych zwierząt na terenach zabudowanych. Oprócz działań informacyjnych, rozpoczyna się też odławianie dzików i przenoszenie ich w ustalone z leśnikami miejsca, położone dalej od miasta.

Amerykański School Bus w gdańskiej SP 29!

Jest żółty, bardzo bezpieczny i waży 16 ton. Każdy, choć raz, widział taki autobus na amerykańskich filmach. Teraz School Bus marki Thomas Bus będzie przywoził i odwoził dzieci uczęszczające do Szkoły Podstawowej nr 29 w Gdańsku. Kupiła go Fundacja Familijny Poznań, która jest operatorem szkoły na Miałkim Szlaku. Autobus przyjechał do Gdańska z amerykańskiego Baltimore –najpierw do Niemiec na promie, a następnie – już o własnych siłach - do grodu nad Motławą

Bajkowóz dojechał do gdyńskiego hospicjum Bursztynowa Przystań

Podopieczni Bursztynowej Przystani w Gdyni otrzymali wyjątkowy prezent - do hospicjum dla dzieci dotarł Bajkowóz, czyli wędrująca szpitalna biblioteka. Uroczystego otwarcia dokonał jeden z ambasadorów projektu Marek Kamiński.

Gdynia pobiegła dla Niepodległości

Ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w tegorocznym Biegu Niepodległości który rozpoczął się o godz. 15 na Skwerze Kościuszki w Gdyni /Zobacz zdjęcia/

Młodzieżowe reprezentacje Polski i Anglii zagrają na Stadionie Miejskim w Gdyni

Reprezentacja Anglii do lat 18 to obecny Mistrz Europy w swojej kategorii wiekowej. 15 listopada w towarzyskim meczu zagra w Gdyni z rówieśnikami z Polski. Spotkanie można obejrzeć za darmo, jednak wcześniej należy zgłosić się mailowo.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury 2014 - rozpoczyna się plebiscyt

Już po raz piętnasty wyróżniający się młodzi gdańscy artyści otrzymają Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. W piętnastej edycji Nagrody nominowano aż 18 osób (17 kandydatur): aktorów, tancerkę, performerkę, reżyserkę, animatorki, muzyków oraz malarzy. Wszyscy aktywnie tworzyli w ostatnich latach gdańską kulturę, poprzez wystawy, koncerty i projekty społeczne. Kto spośród nich otrzyma wyróżnienie okaże się już 21 listopada.

Gdańsk najbardziej rowerowym miastem w Polsce!

Gdańsk ponownie został uznany za najbardziej przyjazne rowerzystom miasto Polski! Tytuł co dwa lata przyznaje ogólnopolski miesięcznik RowerTour, na podstawie rankingu opracowanego wspólnie z najważniejszymi organizacjami rowerowymi kraju. W klasyfikacji ogólnej zwycięski Gdańsk wyraźnie zdystansował kolejne miasta.

Psia siłownia w gdyńskich Kolibkach

Po psiej plaży w Orłowie, przyszedł czas na kolejne atrakcje dla czworonożnych mieszkańców Gdyni, którzy mogą korzystać z drewnianego toru przeszkód w psim parku. Urządzenia są inspirowane profesjonalnymi sprzętami do nauki agility.

Absolwent gdyńskiej „Trójki" w walce o Oscara

Tomasz Śliwiński, bo o nim mowa, jest jednym z kandydatów do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii „film krótkometrażowy". Jego dzieło „Nasza klątwa" opowiada historię rodziny reżysera, a w szczególności jego chorego syna, Leo.

Podpisano umowę na realizację pierwszych inwestycji na molo Rybackim

Śródmieście Morskie - taką nazwę będzie nosić nowe centrum miasta, które powstanie na molo Rybackim. 30 października 2014 roku Polski Holding Nieruchomości, właściciel Dalmoru, podpisał umowę z firmą mLocum na budowę pierwszych sześciu budynków. Mieszkańcy wprowadzą się do nich w 2017 roku, a rok wcześniej w basenie Prezydenta zacznie działać nowa marina na około 120 jachtów.

Krzysztof Hildebrandt najlepszym prezydentem na Pomorzu!

Prezydent Hildebrandt otrzymał prestiżową nagrodę "Orzeł Samorządu" dla Najlepszego Prezydenta Miasta na Pomorzu w 2014 roku, który odbywa się po raz drugi pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku Samorządowego Województwa Pomorskiego. Nagroda to wynik plebiscytu, w którym ocenie została poddana praca włodarzy.

Gdyńskie stocznie zmodernizują platformę wiertniczą Lotos Petrobaltic

W czwartek 30 października w Gdyni, z udziałem Ministra Skarbu, spółka Lotos Petrobaltic S.A. podpisała umowę na przebudowę platformy wiertniczej na eksploatacyjną. W skład konsorcjum wykonawców przebudowy wchodzą spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. tj. Energomontaż - Północ Gdynia i Stocznia Remontowa Nauta, a także stocznia z polskim kapitałem Crist S.A.

Gdańsk - „Odnalezione w tłumaczeniu”: nabór na warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski

Instytut Kultury Miejskiej w ramach Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” organizuje warsztaty dla tłumaczy i tłumaczek literatury anglojęzycznej na język polski. Rekrutacja osób zainteresowanych trwa do 25 listopada. Zajęcia z tłumaczenia, w trzech sześciogodzinnych sesjach – 17 stycznia, 21 lutego i 21 marca, poprowadzi zajmująca się tłumaczeniami w teorii i praktyce Agnieszka Pokojska.

Gdańsk - Niewidoma Alicja będzie leczona w Indiach!

W połowie września z Radomia w podróż rowerem do Gdańska wyruszył Sławomir Adamczyk – ojciec niewidomej, dwuletniej Alicji, który w ten sposób chciał nagłośnić zbiórkę pieniędzy na kosztowną operację swojej córki w Indiach. Dzięki tej podróży i ofiarności darczyńców udało się zebrać całą potrzebna kwotę – 26 tysięcy dolarów!

Zapalmy „Światło dla Hospicjum” w Gdańsku

W najbliższy weekend, na pięciu gdańskich cmentarzach, ponad 500 wolontariuszy, ubranych w żółte koszulki, zbierać będzie pieniądze na potrzeby podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC. Razem z wolontariuszami kwestować będą: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Henryka Krzywonos-Strycharska, aktorka Aleksandra Woźniak, Dariusz Tiger Michalczewski oraz piłkarze Lechii Gdańsk.

Modlitwa międzywyznaniowa na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy w Gdańsku

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada o godz. 12.00 Miasto Gdańsk zaprasza wszystkich zainteresowanych na na międzywyznaniową modlitwę, w miejscu wyjątkowym - na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku. We wspólnej modlitwie wezmą udział przedstawiciele różnych związków wyznaniowych z Gdańska. Będą się wspólnie modlić się za tych, którzy dawniej żyli i spoczęli na gdańskiej ziemi.

15. lecie Stowarzyszenia Pasja w Wejherowie

Swoje 15. lecie świętowało uroczyście wejherowskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków "Pasja". W jubileuszowym spotkaniu, które odbywało się w Pałacu Przebendowskich, uczestniczyło ponad 200. osób, w tym - wielu malarzy z Wejherowa i okolic, sympatycy oraz goście ze szwedzkiego Tyreso.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku otwiera Laboratorium dźwięku dla młodzieży

Jak stworzyć własne studio nagrań za pomocą laptopa, urządzeń mobilnych i aplikacji? Instytut Kultury Miejskiej zaprasza młodzież w wieku 14-18 lat, która chce nauczyć się realizacji nagrań muzycznych w warunkach domowych, na zajęcia do Laboratorium dźwięku. Warsztaty, na których każdy zrealizuje autorski projekt poprowadzi Sebastian Bednarek, a odbywać się będą raz lub dwa razy w tygodniu od 12 listopada do 2 grudnia. Wstęp na warsztaty jest wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy (do 9 listopada) na mail: punkt@ikm.gda.pl.

Najlepsi gdańscy pracownicy służby zdrowia otrzymali Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska

Czworo pracowników gdańskiej służby zdrowia otrzymało Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za służbę na rzecz pacjentów. Nagroda główna – 15 tys. zł trafiła w tym roku do ortopedy - Tomasza Mazurka. Nagrody dla najlepszych gdańskich lekarzy i pielęgniarek zostały przyznane po raz szósty.

Gyński Barlovento II już w domu

Rekordu świata w żegludze na północ nie udało im się pobić, za to opłynęli Islandię, Spitsbergen, osiągnęli wybrzeża Grenlandii i dotarli do słonego lodu otaczającego biegun. Po 4 miesiącach arktycznej wyprawy „Lodowe Krainy 2014" jacht „Barlovento II" powrócił do Gdyni.

Grzegorz Kołodko edukował studentów w Sopocie

W dniu 28 października 2014 r. w Auli budynku Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie odbył się wykład otwarty profesora Grzegorza Kołodki pt. "Ćwierćwiecze Transformacji i co dalej?"

Wejherowo rzeźbione w owocach i warzywach

W dniach 25-26 października br. odbyły się w Wejherowie otwarte indywidualne Carvingowe Mistrzostwa Polski Juniorów. Zawodnicy z całej Polski a także z Czech i Słowacji rywalizowali w artystycznym rzeźbieniu warzyw i owoców. Mistrzostwa odbywały się w Klubie "Olimp".

Odkrywanie na nowo historii Gdyni, czyli projekt „Szanowni Państwo i Miasto"

Do 20 listopada 2014r. przyjmowane są zgłoszenia gdynianek i gdynian do projektu „Szanowni państwo i miasto" przygotowywanego przez Muzeum Emigracji w Gdyni (ul. Polska 1). Osoby powyżej 55 roku życia przywołają rodzinne historie związane z osiedleniem, zmianami przestrzeni miejskiej i życiem codziennym w Gdyni. Połączone opowieści stworzą niezwykłą historię naszego miasta, która posłuży za scenariusz gry miejskiej.

Gdańskie szkoły ładniejsze i cieplejsze - termomodernizacje za 34 mln zł

Gdańsk szykuje się do drugiego etapu termomodernizacji gdańskich placówek oświatowych. W planach jest docieplenie 5 szkół. Szacunkowa wartość inwestycji to 34 miliony złotych! Nieco ponad 5 mln zł Miasto pozyskało w ramach dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Reszta środków pochodzić będzie z budżetu Miasta

Wiesław Bielawski odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas odbywającej się wczoraj w Pałacu Prezydenckim konferencji zatytułowanej „Gdzie chcemy żyć – Krajobraz Polski” uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone dla ochrony ładu przestrzennego, krajobrazu i środowiska.

Franciszka Cegielska - wspomnienie

22 października 2014 r. minęło 14 lat od śmierci Franciszki Cegielskiej, Posłanki na Sejm III kadencji i Minister Zdrowia, a w latach 1990 - 1998 prezydent Gdyni.

Kongres Smart Metropolia w Gdańsku

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk otworzyli dziś rano jedno z największych wydarzeń kongresowych Trójmiasta: Kongres Smart Metropolię, odbywający się w tym roku pod hasłem „Metropolia Solidarności”. Podczas dwudniowych obrad wystąpi ponad 80 prelegentów z Polski i zagranicy, a udział w Kongresie weźmie blisko 800 zarejestrowanych uczestników. Trzeci Kongres Smart Metropolia odbywa się dziś i jutro w Centrum Konferencyjno-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich. Towarzyszy mu kilka innych wydarzeń targowych.

Efektowna fontanna kolejną atrakcją Parku Miejskiego w Wejherowie

17 października br. został przekazany do użytku zmodernizowany i zrewitalizowany kanał północny Parku Miejskiego w Wejherowie. Kanał przylegający do ulicy Parkowa otrzymał nowy mostek i efektowną fontannę.

Stutysięczny Klient zarezerwował przez Internet wizytę w UMG!

22 października o godzinie 10.15 w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 8/12 przy stanowisku nr 5, został obsłużony stutysięczny Klient Urzędu Miejskiego w Gdańsku, który zarejestrował wizytę przez Internet. Klientem okazała się Pani Izabela, która otrzymała książkę z dedykacją od prezydenta Pawła Adamowicza.

Gdynia w gronie finalistów Strażnika Pamięci 2014

Gdynia, obok między innymi Centrum Myśli Jana Pawła II, Jana Komasy - reżysera filmu „Miasto 44" i Arkadiusza Gołębiewskiego - twórcy festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", została finalistą konkursu Strażnik Pamięci tygodnika „Do Rzeczy". Zwycięzców w trzech kategoriach (Twórca, Instytucja, Mecenas) poznamy podczas uroczystej gali 9 listopada 2014 w Zamku Królewskim w Warszawie.

Gdańsk z tytułem Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom!

Gdańsk otrzymał tytuł honorowy: Miasto Przyjazne Dużym Rodzinom! Stało się to podczas Forum Samorządowego na Rzecz Dużych Rodzin, w którym udział wziął m.in. Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zarząd Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” docenił, Gdańsk za to, że jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził ulgi na komunikację miejską dla wszystkich członków rodzin już od trójki dzieci, za bezpłatne soboty w gdańskim ZOO oraz za wprowadzenie katalogu miejsc publicznych i niepublicznych, do których duże rodziny mogą nabyć bilety ze zniżkami.

Akwarium Gdyńskie stawia na edukację

Akwarium Gdyńskie (al. Jana Pawła II 1) od dłuższego czasu prowadzi zajęcia, które są tak popularne, że co roku przyciągają 40 tysięcy osób. Dla porównania jest to populacja Sopotu. Dlatego postanowiono dotychczasową sekcję edukacyjną, zamienić na centrum. Jego tajemnice będzie można odkryć 18 i 19 października podczas Dni Otwartych Akwarium.

To był bardzo otwarty dzień w PPNT Gdynia

Blisko 5 tysięcy odwiedzających. To absolutny rekord dnia otwartego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98), w środę 15 października. W kompleksie pojawili się zarówno najmniejsi amatorzy nowych technologii, jak i seniorzy.

HISTORIA ZATACZA KOŁO W GDAŃSKU ... UPHAGEN ZNÓW WPROWADZA SIĘ DO NOWEJ KAMIENICY!

25 października 2014 roku, w samo południe, Johann Uphagen z żoną Abigail ponownie zamieszka w nowej kamienicy przy ulicy Długa 12. Inscenizacji historycznej w wykonaniu Garnizonu Gdańsk towarzyszyć będą m.in. warsztaty z szycia dawnych strojów, opowieści o modzie z okresu rokoka, a także przekazanie strojów, wzorowanych na ubiorach z epoki, przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw

IX Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny”

Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie przypomina, że do dnia 24 października można nadsyłać prace na IX edycję Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny” o Grand Prix Prezydenta Miasta Wejherowa.

Gdynia i Małe Trójmiasto Kaszubskie wspólne na rzecz czystej Zatoki Gdańskiej

Gdynia wspólnie z Rumią, Redą i Wejherowem będą chronić wody Zatoki Gdańskiej. W czwartek 16 października 2014r. strony podpisały umowę o współpracy przy realizacji projektu „Ochrona wód Zatoki Gdańskiej - budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim". Dokument jest formalnym potwierdzeniem woli wspólnego działania wyrażonej w liście intencyjnym podpisanym przez samorządowców 11 kwietnia 2008 roku.

17 mln zł oszczędności Metropolii Gdańskiej dzięki wspólnym zakupom

27 samorządów Metropolii Gdańskiej oraz Muzeum Zamkowe w Malborku wspólnie zamówiło energię elektryczną na 2015 r. Dzięki grupowym zakupom zapłacą 17 mln zł mniej, niż gdyby kupowały prąd oddzielnie. Zostaną nim zasilone szkoły, przedszkola, budynki użyteczności publicznej, czy oświetlenie uliczne.

Gdyński port modernizuje kolejne nabrzeża. Rusza remont Rumuńskiego

Ciąg dalszy wielkich inwestycji w Porcie Gdynia. Rozpoczyna się przebudowa nabrzeża Rumuńskiego, zlokalizowanego w Basenie V. Prace, które potrwają 13 miesięcy, za kwotę 45 milionów złotych zrealizuje firma Strabag.

Pomnik w hołdzie wysiedlonym gdynianom odsłonięty

W 75. rocznicę pierwszych wysiedleń ludności polskiej przez okupanta niemieckiego, w Gdyni został dzisiaj odsłonięty pomnik Gdynian Wysiedlonych. W uroczystości udział wzięli m. in. przedstawiciele Stowarzyszenia Gdynian Wysiedlonych, rodziny wysiedlonych, władze miasta a także mieszkańcy.

Wyniki głosowania na Budżet Obywatelski 2015 w Gdańsku

Są już wyniki głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2015. Do realizacji przechodzi 21 projektów. W głosowaniu udział wzięło prawie 38 tys. osób co stanowi 10,13 % uprawnionych. Wśród głosów przeważały te oddane przez kobiety - 21 658 , z kolei w głosowaniu wzięło udział 16307 mężczyzn Głosowanie nad wnioskami do Budżetu Obywatelskiego trwało 14 dni - od 29 września do 12 października. Głosowano na 151 wniosków: 142 dzielnicowe i 9 ogólnomiejskich. Pula w tegorocznym budżecie to 11 mln zł: 9 mln na projekty dzielnicowe i 2 mln zł na projekt ogólnomiejski (którego zasięg wykracza poza jeden okręg konsultacyjny).

Najszybszy superkomputer będzie na Politechnice Gdańskiej

Politechnika Gdańska i konsorcjum firm Megatel/Action podpisały umowę na dostawę superkomputera wartego 30 mln złotych. Będzie to pierwszy w Polsce klaster obliczeniowy o mocy biliarda operacji matematycznych na sekundę. Na liście TOP 500 zajmie miejsce w pierwszej pięćdziesiątce.

Oddaj szpik - podaruj życie w Gdyni!

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych „genetycznych bliźniaków" tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. I Ty możesz uratować im życie. Zostań w niedzielę w Gdyni dawcą szpiku!

Najlepszy student Politechniki Gdańskiej

Miłosz Wieczór z Wydziału Chemicznego to obecnie najlepszy student Politechniki Gdańskiej. 6 października, podczas jubileuszowej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej młody inżynier odebrał aż dwie nagrody.

Złote Godło Najwyższa Jakość dla ZKM Gdynia

Forum Biznesu uhonorowało Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni Złotym Godłem Najwyższa Jakość Quality International. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali 6 października 2014 roku w Warszawie. Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Klubu Polskie Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC w projekcie „KAWKA - ograniczenie niskiej emisji”

Gmina Miasta Gdańsk i Grupa GPEC zostały wstępnie zakwalifikowane do dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Wodnej w Gdańsku*. Oznacza to, że mają duże szanse otrzymać dofinansowanie na działania mające na celu zmniejszenie poziomu emisji zanieczyszczeń do powietrza na obszarze miasta Gdańska.

16 tys. głosów na Budżet Obywatelski w Gdańsku

W Budżecie Obywatelskim na 2015 rok swój głos oddało 16 114 osób. Wśród głosujących tradycyjnie przeważają kobiety. Jak pokazują statystyki - panie oddały 9269 głosów, panowie 6845. W najbliższą sobotę – 11 października w godz. 9.00-17.00 – swój głos będzie można oddać także podczas Dnia Otwartego ZOO w Gdańsku. Stanowisko do głosowania znajdzie się nieopodal wejścia głównego. Przypominamy także o możliwości skorzystania z Mobilnego Punktu Konsultacyjnego dedykowanego osobom niepełnosprawnym. Na życzenie upoważniona osoba odwiedzi je w domu.

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie GPE

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz umorzyła śledztwo prowadzone na podstawie zawiadomienia Radnych Miasta Gdańska Jolanty Banach i Piotra Gierszewskiego, które wpłynęło za pośrednictwem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku w dniu 4 lipca 2014 r., w sprawie: 'niedopełnienia obowiązków w okresie od 2013 roku do stycznia 2014 roku w Gdańsku przez funkcjonariuszy publicznych - urzędników Urzędu Miejskiego w Gdańsku poprzez przedwczesne dopuszczenie do użytkowania systemu komputerowego podczas realizacji projektu 'Gdańska Platforma Edukacyjna''.

Międzynarodowe Forum Gospodarcze Gdynia 2014

Międzynarodowe Forum Gospodarcze to cykl konferencji skupiających się na najistotniejszych aspektach rozwoju społeczno-gospodarczego. W Gdyni co roku debatują czołowi przedsiębiorcy, naukowcy i eksperci o kluczowych dla rozwoju Europy zagadnieniach. Tegoroczne Forum odbędzie się 10 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (al. Zwycięstwa 96/98).

Finanse Gdańska stabilne – Fitch utrzymał ratingi Gdańska z pierwszej połowy roku

Finanse Gdańska są w dobrej kondycji, co potwierdziła Agencja Fich Ratings przyznając Miastu ocenę „BBB+” (rating międzynarodowy – dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej) oraz „AA-” (rating krajowy - dla zadłużenia w walucie krajowej). Dodatkowo określono, że perspektywa ratingu jest stabilna.

Gdynia Samorządem Równych Szans

Starania Gdyni na rzecz osób z niepełnosprawnościami zostały, kolejny raz, docenione. W piątek, 3 października podczas uroczystej gali w Karpaczu Minister Jarosław Duda - Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych i Aleksander Waszkielewicz - prezes Fundacji Rozwoju Regionalnego wręczyli statuetkę „Samorządu Równych Szans 2014" za na najlepsze praktyki samorządów.

Gdynia InfoBox oraz CN EXPERYMENT docenione przez Marszałka Województwa Pomorskiego

Podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbyły się w piątek 3 października w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wręczono nagrody marszałka województwa w konkursie „Najlepsza przestrzeń publiczna województwa pomorskiego". Zwycięskim projektem został gdyński „InfoBox - Obserwatorium Zmian". Nagrodę w kategorii "Oferta kreatywna" otrzymało z kolei gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT.

Günter Grass w Gdańsku!

Z przyjemnością ogłaszamy, że Günter Grass – honorowy obywatel Gdańska, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury oraz patron jednego z oddziałów Gdańskiej Galerii Miejskiej, odwiedzi Gdańsk

Bieszczady bliżej Gdyni

Dobra informacja dla wielbicieli górskich wędrówek. Od grudnia droga w Bieszczady stanie się łatwiejsza. PKP Intercity wznawia bezpośrednie połączenie z Gdyni do Zagórza.

Koncert w Zwartowie

W dniach od 24 do 28 września w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie oraz w kościołach ziemi wejherowskiej odbywał się cykl przedsięwzięć w ramach X Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego pod hasłem przewodnim „A jô so spiéwiã pò kaszëbskù!”.

Festiwal Przygody WANOGA w Wejherowie

Prezydent Miasta Wejherowa i Wejherowskie Centrum Kultury zapraszają w dniach od 2 do 5 października do Filharmonii Kaszubskiej na 3. Festiwal Przygody „Wanoga”. Główny organizator imprezy Michał Witkiewicz zapewnia, że to jedyna tego typu impreza odbywająca się jesienią w północnej Polsce. Gwiazdą „Wanogi” będzie himalaista Krzysztof Wielicki.

Gdynia jeszcze bardziej ekologiczna dzięki „Partnerstwu na rzecz zrównoważonego rozwoju"

Gdynia od wielu lat konsekwentnie stawia na ekologiczne rozwiązania. Kolejny krokiem w tym kierunku jest porozumienie w sprawie „Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju", które podpisane zostało przez władze miasta oraz EDF Polska SA i Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Obie firmy wesprą Gdynię w zakresie ochrony środowiska, a także promocji i rozwoju gospodarczego.

Bierz kijki i trenuj z nami w Kopalinie

Pod tym hasłem już po raz kolejny Stowarzyszenie Bursztynowy Pasaż zorganizowało dla wszystkich chętnych, którzy już chodzą z kijkami, lub dopiero chcą zacząć, otwarty instruktaż nordic walking

Nagrody dla najlepszych gdyńskich maturzystów

Prezydent Gdyni nagrodził najlepszych maturzystów w mieście. Uroczystość odbyła się w sali koncertowej otwartej niedawno Szkoły Muzycznej I i II stopnia. Wręczanie nagród najlepszym gdyńskim maturzystom przez Prezydenta to miejska tradycja. Wyróżnionych zostało 25 maturzystów zarówno szkół publicznych, jak i niepublicznych.

Konsultacje społeczne w województwie pomorskim

Jaka jest nasza rola w metropolii? I co nam może dać metropolia? To hasła przewodnie spotkań, na których mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się na temat silnych i słabszych stron naszej metropolii oraz jej wpływu na codzienne życie.

Wycieczkowce odpłynęły z Gdyni do ciepłych krajów

Gdyński port i miasto żegnają się do wiosny z imponującymi elegancją i wielkością statkami pasażerskimi. W sobotę 27 września wizytą pływającego pod banderą Bahama, mierzącego 206 metrów Seven Seas Voyager zakończyliśmy tegoroczny sezon wycieczkowców. I już wypatrujemy kolejnych za osiem miesięcy.

Start głosowania w Budżecie Obywatelskim w Gdańsku!

Dokładnie minutę po północy w poniedziałek startuje głosowanie w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Głosujemy przez Internet lub w jednym z 17 Stacjonarnych Punktów Konsultacyjnych. Warto się wypowiedzieć, bo do rozdysponowania jest 11 milionów złotych. To o dwa więcej niż za pierwszym razem. Wybieramy spośród 152 projektów.

Dożynki Gminy Choczewo

W niedzielę 21 września 2014 r. w Choczewie odbyły się Dożynki Gminne, które zgromadziły rolników ze wszystkich sołectw Gminy. Świętowanie rozpoczęto tradycyjnie uroczystą Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Choczewie, po której to barwny korowód dożynkowy udał się na Gminne Obiekty Sportowe.

Gdynia i Sopot wspólnie zbudują węzeł Karwiny

Choć przystanek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny zlokalizowany zostanie na terenie naszego miasta, to na jego utworzeniu skorzystają także sopocianie. Dlatego samorządy obu miast, Gdyni i Sopotu, wspólnie stworzą transportowy węzeł integracyjny zapewniający jego prawidłową dostępność komunikacyjną. Pierwszy krok w tym kierunku, został już zrobiony - na posiedzeniu Rady Miasta Gdyni, które odbyło się w środę 24 września przyjęta została uchwała rozpoczynająca przygotowania do działań.

Gdańsk - Jedyne takie lekcje przedsiębiorczości w Polsce!

W Gdańsku rozpoczęły się zgamifikowane Lekcje Przedsiębiorczości! W środę 24 września w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyła się Gra Miejska inaugurująca projekt organizowany wraz z Miastem Gdańsk. Zespół zwycięzców z Gimnazjum nr 8, stworzył projekt specjalnej czapki, która ułatwi zapamiętanie wszystkich pomysłów i myśli, jakie rodzą się w głowie Prezydentowi Miasta Gdańska.
stat4u