SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Nagroda prezydenta Gdyni dla potrójnych medalistek VGSD

Okazały się sensacją Volvo Gdynia Sailing Days - Katarzyna Goralska i Ewa Romaniuk z YKP Gdynia zdobyły aż trzy mistrzostwa w klasie 420 - Polski, Europy Juniorów i Europy Eurosaf. Każda z zawodniczek uhonorowana została nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 4000 złotych.

Pierwsze szlify oficerskie - promocja absolwentów AMW

W piątek, 29 sierpnia odbędzie się promocja absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica". Pierwszym, który otrzyma oficerskie szlify i kordzik, będzie tegoroczny prymus, bosman podchorąży Radosław Kiciński. Promocji dokona szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł.

Poszukiwania złóż bursztynu na Gdańskich Stogach

Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Gdańska” wygrało rokowania mające na celu wyłonienie poddzierżawcy na potrzeby związane z poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż bursztynu na działkach położonych na gdańskich Stogach.

Nowe murale na Dolnym Mieście! Gdańska Szkoła Muralu dla LPP

Właściciel popularnych marek odzieżowych, między innymi RESERVED, House i Cropp, firma LPP od kwietnia ubiegłego roku prowadzi prace związane z rewitalizacją siedziby firmy przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście. Projekt odnowy budynku, w którym w początkach XX wieku znajdowała się fabryka wyrobów tytoniowych, przygotowało Studio 1:1, a Gdańska Szkoła Muralu została zaproszona do namalowania dwóch murali na budynkach znajdujących się naprzeciwko okien firmy – przy ul. Królikarnia nr 5, 6 i 7.

Gdyńskie obchody Sierpnia '80

W sobotę 30 i niedzielę 31 sierpnia 2014 r. odbędą się gdyńskie obchody 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w tym roku wyjątkowe, bo połączone z odsłonięciem pomnika kapelana Solidarności, Króla Kaszubów - księdza Hilarego Jastaka.

Gdańsk - Koło widokowe w Twoim obiektywie? Złap nagrodę!

Gdańskie Koło Widokowe było bezkonkurencyjną atrakcją tegorocznej 754. edycji Jarmarku św. Dominika. Zrobiono mu setki, a może nawet tysiące zdjęć. Zdjęcia obiegły nie tylko media, ale także portale społecznościowe. Koło zostanie w Gdańsku do 7 września i w tym czasie warto mu zrobić interesującą fotkę. Miasto Gdańsk i Międzynarodowe Targi Gdańskie ogłosiły właśnie konkurs fotograficzny!

Gdynia - Wzruszająca historia pewnego zdjęcia

Kto by pomyślał, że do zdjęcia wykonanego blisko dwa lata temu podczas gdyńskiego koncertu Seala, dopisana zostanie dalsza historia. Uwieczniony przez Dawida Linkowskiego niezwykły moment patrzących sobie głęboko w oczy uroczej blondynki i wspaniałego artysty stał się inspiracją do urodzinowej niespodzianki.

Nagroda Europy dla Słupska

Ze Strasburga dostaliśmy pierwszą fotografię Nagrody Europy, która już 6 września przekaże Słupszczanom Axel Fisher przewodniczący podkomisji ds. Nagrody w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Statuetka jest jeszcze w siedzibie Rady Europy, ale za nieco ponad dwa tygodnie na stałe pozostanie już w naszym mieście.

XIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego

Już po raz trzynasty w Tczewie odbędzie się festiwal piosenek lidera „Republiki”. Po raz dziewiąty natomiast – Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego – w tczewskim amfiteatrze nazwanym w 2012 roku imieniem tego wybitnego artysty. Festiwal po raz siódmy odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, który przyznaje także jedną z nagród.

Spotkanie internowanych w Strzebielinku

Mirosław Kamieński, przewodniczący „Solidarności” w Stoczni Marynarki Wojennej spędził w obozie internowania Strzebielinku ponad rok, Józef Hołownia, były wiceprzewodniczący związku w Unimorze przebywał tam pół roku, Jolanta Szostek, ówczesna przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Polpharmy – tylko jeden dzień, jako etap w drodze do obozu odosobnienia dla kobiet w Gołdapi – wszyscy oni spotkali się 17 sierpnia br. na uroczystościach upamiętniających internowanych w czasie stanu wojennego.

Gdyńska plaża przyjazna bosym stopom

Gdyńska plaża Śródmieście jest jedną z najczystszych w Polsce! Skąd taki wniosek? To efekt zakończonej właśnie na polskim wybrzeżu akcji „Barefoot Projekt Czysta Plaża". W naszym mieście udział w przedsięwzięciu udział wzięło 119 wolontariuszy, którzy zebrali około 50 kg śmieci. To najlepszy rezultat z wszystkich miast odwiedzonych tego lata.

Gdańsk - Zabawa z recyklingu, czyli Ekologiczny Plac Zabaw

Zwierzaki – bujaki, drewniany labirynt, eko-ławeczki i inne elementy stworzone z przedmiotów pochodzących z wysypiska w Szadółkach - to nowe atrakcje dla maluchów z gdańskiego Ujeściska. Ekologiczny plac zabaw powstał przy ul. Wilanowskiej 10.

34 rocznica strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają 31 sierpnia 2014 r. na obchody z okazji 34 rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”. Ze względu na wyjątkową uroczystość szczególnie zapraszamy wszystkie poczty sztandarowe.

Gdynia - Polki mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) podczas Volvo Gdynia Sailing Days zostały mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420. Nasze zawodniczki świetnie wypadły w także w klasyfikacji open, gdzie zajęły 4. miejsce, ustępując pola jedynie męskim załogom. Jak oceniają specjaliści, przy takich warunkach pogodowych, więcej nie można było oczekiwać, gdyż przy silnym wietrze decydowała przede wszystkim siła, a nie technika.

Parada żaglowców zakończyła udaną Operację Żagle Gdyni

Malownicza parada na wodach Zatoki Gdańskiej, w blasku zachodzącego słońca zakończyła Operację Żagle Gdyni 2014. Podczas pięciu dni, które flota spędziła w gdyńskim porcie, żaglowce obejrzało 1,9 miliona odwiedzających. Impreza upamiętniła 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, Operacji Żagiel '74.

Wyremontowany Dworzec Morski w Gdyni odwiedziła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska

Wielkie spektakularne „wow"- tak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska posumowała swoją wizytę w Dworcu Morskim przy ul. Polskiej 1, który od przyszłego roku będzie siedzibą Muzeum Emigracji. Na zaproszenie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka pani minister jako pierwszy gość zwiedziła odrestaurowany budynek dworca, który po 70 latach odzyskał dawny kształt.

Gdańsk - Hewelianum leci w Kosmos

19 sierpnia na orbitę okołoziemską trafi kolejny polski satelita naukowy o imieniu „Heweliusz”. To już drugi nanosatelita przypominający sześcienną kostkę o rozmiarze 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Satelita ważący zaledwie 6 kilogramów dołączy do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”. Na ściance satelity, który zostanie wystrzelony 19 sierpnia z terytorium Chin, obok logotypu Miasta Gdańska wygrawerowano logotyp Centrum Hewelianum.

Blisko tysiąc osób w XX Maratonie "Solidarności"

Joel Maina Mwangi (Kenia) oraz Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) triumfowali w XX Polpharma Maratonie "Solidarności". Z trasą z Gdyni przez Sopot do Gdańska zmierzyło się aż 933 zawodniczek i zawodników z 20 państw. To nowy rekord frekwencji.

Zakończył się Jarmark Dominikański w Gdańsku

Wczorajsza niedziela (17 sierpnia 2014 r.) była ostatnim dniem dorocznego jarmarku. W tym roku frekwencja również dopisała i szacuje się ,że przez ulice Gdańska przewinęło się w tym czasie ponad 8 milionów gości. Do zobaczenia za rok ! /zobacz galerię/

Operacja Żagle Gdyni

W dniu 16 sierpnia można było zwiedzać wszystkie żaglowce. Była też jedna łódź podwodna która cieszyła się dużym powodzeniem. Zobacz galerię żaglowców widzianych z wody. /galeria zdjęć/

Marsz Śledzia 2014

Pomimo chłodnej i sztormowej pogody stu śmiałków dotarło w dniu 16 sierpnia 2014 r. z Kuźnicy na Półwyspie Helskim do Rewy. /zobacz galerię zdjęć/

Marynarska parada podczas Operacji Żagle Gdyni,

Ostatnio taka parada przeszła przez Gdynię trzy lata temu, podczas The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Marynarze, tancerki, gdynianie i goście naszego miasta w sobotę 16 sierpnia wzięli udział w przemarszu załóg podczas Operacji Żagle Gdyni 2014. Były wiwaty, latynoskie tańce, a na zakończenie wręczenie specjalnych nagród scenie mieszącej się na terenie Dalmoru.

Żagle w Gdyni 2014

Tłumy zwiedzających pojawiły się 15 sierpnia w Gdyni. A było co oglądać i zwiedzać. /Zobacz galerię/

Operacja Żagle Gdyni 2014.

Wybiciem marynarskiej szklanki, symfonią marynarskich syren i odsłonięciem tablicy Kapitana Kazimierza Jurkiewicza w piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014. W uroczystości oprócz władz miasta i przedstawicieli społeczności żeglarskiej udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli razem z nim na Darze Pomorza, także podczas pamiętnych regat

Kończy się Jarmark Dominikański

Do niedzieli 17 sierpnia można jeszcze podziwiać Gdańsk z góry korzystając z przejażdżki Diabelskim Młynem. /Zobacz galerię zdjęć/

40 lat minęło... Startuje Operacja Żagle Gdyni!

Dwa największe żaglowce szkolne świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Publiczność, która odwiedzi gdyński port może spodziewać się jednak znacznie więcej.

Sukces Wydziału Chemicznego PG

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło V edycję programu Lider. Laureat konkursu dr inż. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Chemicznego PG badać będzie zastosowania sorbentów występujących w ropie naftowej. Politechnika Gdańska jest na II miejscu w Polsce pod względem liczby Liderów w dotychczasowych edycjach programu.

Śledzie pomaszerują w sobotę

O "Marszu śledzia" słyszeli nawet najstarsi górale. Kameralna impreza wymyślona przez gdynianina Radosława Tyślewicza znana jest w całej Polsce. W sobotę 16 sierpnia po raz czternasty setka szczęśliwców wyłoniona w losowaniu przejdzie i przepłynie trasę wiodącą z Kuźnicy do Rewy.

Gdańsk - „Wyprawka szkolna” - rządowy program pomocy uczniom w 2014 r.

Uczniowie uczęszczający do gdańskich szkół mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. Dz.U. z 2014 r. poz. 1024).

Historyczna parada rejowa Daru Młodzieży w Gdyni

Takiego wejścia Daru Młodzieży do macierzystego portu jeszcze nie było. Ambasador Operacji Żagle Gdyni wpłynął w środę 13 sierpnia w pełnej paradzie rejowej. Na pokładzie w tym czasie było około 120 studentów Akademii Morskiej. W ciągu najbliższych dni staną się wizytówką miasta i swojej uczelni podczas zlotu żaglowców. Z lądu manewr obserwowały tłumy gdynian i turystów.

Gdańsk zorganizował wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Urząd Miejski w Gdańsku we współpracy ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi Miasta, Urzędem Marszałkowskim, jak również przy wsparciu darczyńców i instytucji kultury, zorganizował wypoczynek letni dla grupy 50 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Ukrainy - w tym z Kijowa, Ługańska i Drohobycza.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 w liczbach

Opadły emocje związane z Red Bull Air Race Gdynia 2014, a w powietrzu nie ma już śladu po smugach dymu jakie zostawiały maszyny sterowane przez najszybszych pilotów świata. Gdyńscy organizatorzy przygotowali obszerne podsumowanie imprezy, zawierające informacje na temat bezpieczeństwa i logistyki, zasięgu i skali, promocji oraz budżetu. Poniżej zamieszczamy główne dane zebrane przez zespół organizacyjny, szczegółowe informacje dostępne są w formie prezentacji, dostępnej do pobrania.

Gdańsk ma szansę stać się siedzibą POLSA

Przeniesienie siedziby Agencji do Gdańska, oraz rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Dziś poprawka zgłoszona przez Senatora Profesora Edmunda Wittbrodta została zaakceptowana przez Senat RP.

Parada rejowa na powitanie w Gdyni

W środę, 13 sierpnia 2014 r. Dar Młodzieży wracając z miesięcznej podróży szkoleniowej, powita macierzysty port ze studencką załogą na rejach. Będzie to efektowny wstęp do wielkiego zlotu Operacja Żagle Gdyni 2014, którego ten żaglowiec szkolny Akademii Morskiej jest ambasadorem.

Gdynia gospodarzem zawodów Ironman 70.3 w 2015 roku!

Po sukcesie prestiżowej serii Red Bull Air Race 2014 przyszła pora na ogłoszenie kolejnego wielkiego przedsięwzięcia sportowego, które odbędzie się w Gdyni. Ironman 70.3, czyli słynny Half-Ironman, to zawody triathlonowe znane na całym świecie. Gdyńska edycja odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia 2015 roku.

Gdańsk - Szeroka i Ogarna artystyczne...

Informujemy, iż wybrana została organizacja pozarządowa, do przeprowadzenia projektu polegający na nadaniu dekoracji artystycznych wybranym elewacjom budynków przy ul. Szerokiej oraz Ogarnej w Gdańsku, wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w sąsiedztwie dekorowanych fasad. Projekt będzie stanowił kontynuację działań podjętych w roku 2013 na ul. Ogarnej w ramach projektu "Ogarna 2.0."

Volvo Gdynia Sailing Days 2014

Nabierz wiatru w żagle podczas najważniejszego wydarzenia żeglarskiego tego sezonu - regat Volvo Gdynia Sailing Days. W dniach 8-24 sierpnia 2014 roku do Gdyni - Żeglarskiej Stolicy Polski - zawitają czołowi zawodnicy wszystkich klas żeglarskich, którzy, pokonując wody Zatoki Gdańskiej, zamienią okolice Mariny Gdynia w arenę emocjonującego sportowego widowiska, jakiego próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na świecie!

Rekordowe obroty dzięki Red Bull Air Race

Rekordowe obroty w restauracjach, pełne obłożenie w hotelach i większa niż zazwyczaj frekwencja w muzeach. Red Bull Air Race był nie tylko znakomitym widowiskiem, ale przyniósł wymierne korzyści dla pomorskich przedsiębiorców. Turyści, którzy przyjechali do Gdyni zostawili na Pomorzu miliony złotych.

Targi bursztynu w Gdańsku

W dniach 28-30.08 b.r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AmberExpo w Gdańsku odbędą się 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!Organizatorami targów są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Zielony żaglowiec przypłynie na Operację Żagle Gdyni

Zielony kadłub to jego znak rozpoznawczy. Jeden z najbardziej charakterystycznych żaglowców świata - Alexander von Humboldt II potwierdził obecność na Operacji Żagle Gdyni. Nowy Alex, który w 2011 roku zastąpił wysłużonego poprzednika, przypłynie do Gdyni po raz pierwszy.

Piknik militarny w Lisewie

W dniach 1-3 sierpnia 2014 r odbył się w Lisewie k. Gniewina tradycyjny już VII Piknik militarny. /Zobacz galerię zdjęć/

Sukces Politechniki Gdańskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła I edycję konkursu IMPULS. Jednym z laureatów został Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Program promuje innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym.

Ukraiński akcent na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku

Gdański jarmark jak co roku zgromadził setki wystawców i przyciągnął na ulice miasta miliony turystów. Wybór oferowanych towarów jest też tradycyjnie bardzo duży. W tym roku po raz pierwszy pojawiło się bardzo barwne stoisko z wyrobami ukraińskiego rękodzielnictwa.

Wejherowo-Miasto pięknieje dzięki inwencji mieszkańców

Miłośnicy zieleni, którzy wzięli udział w „Konkursie o najładniej ukwiecony i zazieleniony balkon (okno) lub ogród na terenie miasta Wejherowa” 
spotkali się 30 sierpnia br. w ratuszu, aby poznać werdykt Komisji Konkursowej powołanej przez prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta.

Polarniczki z politechniki wróciły do Gdańska

Dr Katarzyna Jankowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG wróciła z rocznego pobytu w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Razem z nią na statku Horyzont II powróciły mgr inż. Katarzyna Kozak i mgr inż. Małgorzata Szopińska, doktorantki z Wydziału Chemicznego, które spędziły w Arktykce intensywny tydzień.

70 lat temu w Warszawie-Obchody w Gdyni

Gdynia od lat uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego... Tak będzie również 1 sierpnia 2014 r., kiedy to mija 70 lat od tego wydarzenia. W samo południe przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, mieszkańcy Gdyni złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki. W rocznicę godziny „W" o 17.00 zawyją syreny. Zachęcamy mieszkańców do zatrzymania się o tej porze, uczczenia chwilą ciszy warszawskich powstańców, którzy walczyli i ginęli za NASZĄ wolność.

Żebractwo w Gdańsku

Grosz dla żebraka. Czy na pewno pomoc?U jednych budzą współczucie, u innych niechęć. Jedni patrzą z politowaniem i wrzucają im do kubeczka kilka drobnych monet. Inni z niesmakiem odwracają głowę. Widok osoby żebrzącej na ulicy dużego miasta chyba już nikogo nie dziwi – co nie zmienia faktu, że jest to problem, z którym wciąż trzeba się mierzyć. Przybiera on na sile latem, kiedy ulice pełne są turystów, gotowych dać jałmużnę – może z chęci pomocy, a może dla świętego spokoju

Gdańsk-Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Do 30 września, który jest Międzynarodowym Dniem Tłumacza, trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona tłumaczowi bądź tłumaczce literatury obcej na język polski w dniach 9-11 kwietnia 2015r. podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy „Odnalezione w Tłumaczeniu”, a jej laureat otrzyma 50 000 zł.

Wystawa motocykli w Rumii

W Centrum Handlowym Auchan - Port Rumia można zobaczyć niecodzienną prezentację oryginalnych starych motocykli. /Zobacz galerię/

Wejherowo-Sfotografuj swoje miasto i wyślij na konkurs

Stowarzyszenie Gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie, Prezydent Miasta Wejherowa, Burmistrz Miasta Redy, Burmistrz Miasta Rumi ogłosili konkurs fotograficzny „Małe Trójmiasto Kaszubskie – 10 lat w Unii Europejskiej”.

STS Generał Zaruski - dzień otwarty

W niedzielę 27 lipca podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, STS Generał Zaruski zaprosił wszystkich chętnych na swój pokład

855 tys. osób podczas weekendu Red Bull Air Race w Gdyni

Lider klasyfikacji generalnej Austriak Hannes Arch wygrał gdyński przystanek mistrzostw świata Red Bull Air Race. Przez cały dzień przez teren imprezy przewinęło się ponad 400 tysięcy osób.

Koniec mistrzostw świata Red Bull Air Race Gdynia 2014

W niedzielę 27 lipca 2014 r. zakończyły się mistrzostwa w Gdyni. Pogoda dopisała, widzowie też. Na pokazie było kilkadziesiąt tysięcy ludzi. /Zobacz galerię zdjęć/

Wczoraj ruszył Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Jarmark św. Dominika jest najstarszą, najsłynniejszą i największą taką imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku. /zobacz galerię zdjęć/

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race Gdynia 2014

Nawet przedpołudniowy deszcz nie popsuł doskonałej zabawy podczas pierwszego dnia mistrzostw świata Red Bull Air Race Gdynia 2014. Oprócz sesji treningowej i kwalifikacyjnej pilotów klasy Master, wydarzeniem soboty był pojedynek pretendentów, w którym polski „jedynak" Łukasz Czepiela zajął piąte miejsce. W szczytowym momencie na terenie imprezy przebywało 60 tys. osób, natomiast przez cały dzień przez ten obszar przewinęło się ponad 200 tys. osób.

IV Światowy Zjazd Gdańszczan oficjalnie rozpoczęty!

Już po raz czwarty gdańszczanie z najodleglejszych zakątków świata zjechali do Gdańska. Okazją stał się, odbywający się co cztery lata, IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Na otwarciu w Teatrze Wybrzeże nie zabrakło znakomitych osób związanych z naszym miastem. Byli więc - Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Bielecki, Lech Wałęsa czy Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. List na otwarcie Zjazdu, odczytany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przysłał Premier Rzeczypospolitej Polskiej - Donald Tusk.

Red Bull Air Race Gdynia oficjalnie rozpoczęty

Niebo nad Gdynią poprzecinały smugi dymu i choć były to dopiero treningi przed mistrzostwami świata Red Bull Air Race, popisy pilotów z plaży i bulwaru obserwowały tysiące osób. Na terenie imprezy masowej maksymalnie w jednym momencie było 19 tys. widzów, a w sumie przez cały dzień przez ten obszar przewinęło się 107 tys. ludzi.

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” – edycja angielska

Najlepsi pisarze, tłumacze literatury, krytycy oraz czytelnicy po raz drugi rozmawiać będą o literaturze i przekładzie – tym razem z języka angielskiego – podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Spotkania odbędą się w dniach 9 – 11 kwietnia 2015 roku w Gdańsku, m.in. w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Instytutu Kultury Miejskiej oraz na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas przyszłorocznych Spotkań po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 - jesteśmy gotowi do startu!

Po raz pierwszy w historii, lotnicze mistrzostwa świata Red Bull Air Race zawitały do Polski, do Gdyni. W czwartek 24 lipca odbyła się konferencja prasowa otwierająca zawody w naszym mieście. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Hannes Arch - aktualny lider klasyfikacji generalnej mistrzostw, Łukasz Czepiela - pilot klasy Challenger, jedyny polski pilot w Red Bull Air Race oraz Bartosz Bartoszewicz, pełnomocnik prezydenta ds. zawodów, który ponownie zapewnił, że Gdynia jest gotowa do przyjęcia najlepszych pilotów na świecie.

Gdański MOPR organizuje letni wypoczynek dla 162 dzieci!

162 osoby – dzieci i młodzież – wyjedzie na wakacje dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wypoczynek odbywać się będzie tym razem na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Pierwsza grupa wyjeżdża już jutro!

Literackie spacery po Gdańsku z Instytutem Kultury Miejskiej

„Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie”, „Pochłanianie Gdańska”, „Dlaczego Oliwa?” - to wybrane tytuły ośmiu spacerów literackich organizowanych w sierpniu i na początku września przez Instytut Kultury Miejskiej. W roli przewodników po Wrzeszczu, Głównym Mieście czy Żabiance wystąpią m.in. Tadeusz Dąbrowski, Krystyna Bonda i Mieczysław Abramowicz. Pierwsza wędrówka literacka od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców odbędzie się 5 sierpnia, a oprowadzać będzie Andrzej Fac, który udowodni, że Gdańsk to nie tylko Hanza i Panienka z okienka, ale też poezja. Cykl spacerów zakończy się 6 września – literacką grą miejską w scenerii Starego i Głównego Miasta.

Wyjątkowa strona dla Seniorów w Gdańsku(i nie tylko)!

„Pokolenia Razem” to strona na Facebooku (tzw. fanpage), poświęcona wymianie kulturalnej między pokoleniem seniorów i nastolatków. W tym miejscu można podzielić się swoimi fascynacjami, wymienić poglądy a także zagłosować na Liście Przebojów Dojrzałego Pokolenia! Piosenki, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną nagrane przez młodych wykonawców z Trójmiasta i wydane na płycie CD.

Gdyński żagiel trofeum Red Bull Air Race Gdynia 2014

Red Bull Air Race to nie tylko wyjątkowe wydarzenie sportowe, lecz także wspaniała oprawa, której ważnym elementem są trofea wręczane najlepszym zawodnikom. Statuetki gdyńskiej imprezy zaprojektowane zostały w oparciu o charakterystyczny gdyński żagiel - symbol, z którym od wielu lat identyfikują się mieszkańcy naszego miasta.

Stadion Miejski w Gdyni najlepszy w I lidze

Wysoki standard Stadionu Miejskiego w Gdyni, powoli staje się standardem. Polski Związek Piłki Nożnej ponownie wyjątkowo wysoko ocenił obiekt przy ulicy Olimpijskiej 5 i uznał go za najlepszą arenę wśród wszystkich, na których rozgrywane są mecze I ligi piłki nożnej w Polsce.

Dofinansowania na przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku

Miasto Gdańsk i Grupa GPEC zostali partnerami projektu rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej na terenie Gdańska. Już 23 i 24 lipca pod numerem specjalnej infolinii 58 524 39 89 mieszkańcy dowiedzą się, czy w ich okolicy możliwe jest przyłączenie do miejskiej sieci GPEC i jakie dofinansowanie mogą uzyskać na ten cel z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

240 milionów dla Ziemi Słupskiej

W środę, 16 lipca razem z przedstawicielami zespołu negocjacyjnego reprezentującego Ziemię Słupską wynegocjowaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim ostateczny kształt Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla naszego subregionu. Mamy powody do dumy! Przez najbliższe lata z kasy Województwa Pomorskiego na Ziemię Słupską trafi co najmniej 240 mln zł! Pieniądze te pozwolą na realizację wielu niezbędnych dla nas inwestycji, które stworzą podstawy rozwoju naszego miasta i subregionu. Wśród najważniejszych inwestycji objętych ZPT należy wymienić: węzeł transportowy w Słupsku, modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych w Słupsku i Ustce oraz poprawę efektywności energetycznej i termomodernizację budynków w tych miastach.

Gdańsk na czele Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014

W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014 Gdańsk zajął pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu! W pokonanym polu (w tej kategorii) pozostały Wrocław i Sopot. Jako, że Rzeczpospolita nagradzała samorządy po raz 10., przyznano także nagrody jubileuszowe - 10-lecia. Do Gdańska trafiła 3 nagroda.

Słupski otrzymał prezent

Pani Isabel Sellheim, honorowa obywatelka Miasta Słupska kolejny raz obdarowała nasze miasto. W czwartek, 17 lipca na ręce Pana Macieja Kobylińskiego Prezydenta Miasta Słupska przekazała portret Teofila Kuny, który rządził w Słupsku od 11 sierpnia 1945 r. do 14 grudnia 1945 r. Pani Sellheim odnalazła ostatnie zachowane zdjęcia Teofila Kuny, na ich podstawie i na własny koszt zleciła namalowanie portretu.

Akcja wydobywcza w Gdyni

Najpierw niszczone podczas działań wojennych, teraz po 70 latach wydobyte na powierzchnię. Chodzi o dwa działa niemieckie Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 zatopione pod koniec wojny przez wycofujące się z Kępy Oksywskiej na Hel wojska niemieckie. Teraz zostaną odrestaurowane i umieszczone na wystawie.

Argentyńska lekcja w cyklu Stacja Emigracja w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni w comiesięcznym cyklu Stacja Emigracja zaprezentuje obsypany laurami na światowych festiwalach film dokumentalny prawdziwego poety obrazu Wojciecha Staronia -„Argentyńską lekcję". Operator nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, autor zdjęć „Placu Zbawiciela", podróżnik i reżyser będzie także gościem spotkania które po projekcji poprowadzi dziennikarka, Katarzyna Żelazek. Wydarzenie odbędzie się 19 lipca w starej wozowni w TuBaza Kolibki, wstęp wolny.

MOBILNY SATURATOR w Gdańsku

Mobilny saturator, dzięki któremu można było dotąd ugasić pragnienie w okolicach ulicy Karmelickiej w dniach 19 i 20 lipca przeniesie się do Parku Oliwskiego. Stanie się atrakcją festiwalu PARKOWANIE.

Akcja wydobywcza Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej organizuje akcję wydobycia zabytków techniki morskiej z dna Zatoki Gdańskiej. To dwa działa niemieckie kal. 75 mm Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 odkryte w wodach zatoki (na wysokości Gdyni Oksywie) przez Mariusza Szymańskiego. Akcja wydobywcza przy wsparciu Urzędu Morskiego w Gdyni oraz z udziałem z zawodowych nurków odbędzie się w środę 16 lipca we wczesnych godzinach rannych.

Latające lwy w Gdańsku

Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii gdańskie lwy wczoraj latały! Z południa kraju o świcie do Gdańska przyjechał ogromny, ważący ponad 6 ton, wypełniony ziemią stelaż, który w ciągu trzech najbliższych dni zmieni się w kwitnący herb miasta. Składa się on z trzech części – dwóch lwów i samego herbu

„Wyszukane” - pamiątki z Gdańska. Znamy wyniki konkursu!

Do 13 lipca trwało głosowania na projekty graficzne zaczerpnięte z domeny publicznej, które trafią na drugą serię „Wyszukanych” - pamiątek z Gdańska. Grafiki odnalazły i opracowały studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najwięcej głosów zebrały propozycje Julii Parchimowicz zatytułowane „Piękny Gdańsk”. Pamiątki dostępne będą w IKM oraz w dobrych sklepach od początku sierpnia.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 – przede wszystkim bezpieczeństwo

Największa impreza sportowa w historii Gdyni - Red Bull Air Race 2014 - to nie tylko wspaniałe podniebne widowisko, lecz także ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, nad którego bezpieczeństwem czuwają tysiące osób.

Jacht „Magnus Zaremba" wypłynął z Gdyni

Przystosowany do ekstremalnych warunków jacht, który zaledwie kilka dni temu opuścił gdyński port pod dowództwem kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego, już dopływa do wód Islandii. A to dopiero pierwszy przystanek na trzymiesięcznej trasie tej badawczo-testowej jednostki.

Nowe prace 6. edycji festiwalu Narracje w Gdańsku

Zakończył się otwarty nabór prac do 6. edycji Festiwalu Narracje. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Zgłoszono 58 prac artystów i artystek z całej Polski, z których kuratorzy - Anna i Adam Witkowscy - wybrali pięć projektów do realizacji. Od 14 do 16 listopada będzie można zobaczyć jak prace wpisują się w koncepcję kuratorską i magiczne okolice Wrzeszcza Górnego.

Podsumowanie Gdynia Design Days

Za nami 7. edycja najważniejszego letniego festiwalu designu w Polsce. Festiwal Gdynia Design Days, pod wspólnym hasłem MIASTO+5.30.60, obejmował blisko 100 wydarzeń. W tym warsztaty, wykłady i działania w plenerze.

Gdańsk- pierwszy w Polsce ćwierkający tramwaj

Przez całe wakacje, po Gdańsku będzie jeździł pierwszy w Polsce tramwaj, w którym można usłyszeć głosy ptaków. Skąd pomysł? Dla jednych na odstresowanie, dla innych na poprawę humoru. Specjalny ptasi projekt powstał przy współpracy Miasta Gdańska, Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Stowarzyszenia PTAKI POLSKIE w ramach Kampanii „Jestem na pTAK!”.

PUP w Gdańsku wyda pół miliona zł na rozwój pracodawców i pracowników

Specjalną ofertę w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, dla pracodawców przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Planuje przeznaczyć ponad pół miliona złotych na sfinansowanie, w części lub w całości, wydatków związanych z doskonaleniem zawodowym pracodawców oraz pracowników. Nabór wniosków trwa!

Gdynia kwitnie - edycja czerwcowa

Czerwcowa edycja konkursu "Gdynia kwitnie" rozstrzygnięta. Jury konkursu tym razem postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Najwyższe oceny i nagrodę za II miejsce otrzymało zdjęcie Ewy Morzuch, przedstawiające kasztanowca na Kamiennej Górze z gdyńską mariną. Trzecie miejsce przypadło Julicie Matuszak za róże na tle Daru Młodzieży.

Największe żaglowce świata w gdyńskim porcie! Znamy szczegóły Operacji Żagle Gdyni

Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Co jeszcze czeka nas między 15 i 18 sierpnia?

Postępowania w sprawie zwrotów dotacji przez organizacje pozarządowe

Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku informuje o prowadzeniu postępowań w sprawie zwrotów całych lub części dotacji przekazanych przez WRS dla organizacji pozarządowych.

Skandal na meczu Arki Gdynia

Piłkarze Arki Gdynia przegrali 9 lipca 2014 r. 0:1 ze słynnym Panathinaikosem Ateny. W 70-tej minucie meczu nie popisali się kibice z tzw. Górki. Ktoś odpalił wojskową świece dymną i kilka petard /Zobacz zdjęcia/

Zobacz nowe murale na gdańskiej Zaspie!

11 lipca o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wernisaż murali powstałych w ramach VI edycji festiwalu Monumental Art „Droga jest szczęściem”. Przed wyruszeniem na spacer po nowych realizacjach, od godz. 17.30 przy ul Skarżyńskiego 10a, usłyszymy koncert kwartetu smyczkowego studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Również drodze pomiędzy muralami towarzyszyć będzie oprawa muzyczna - usłyszymy Kashubian Orient Express, a całość poprowadzi Paweł Paulus Mazur. Wernisaż zakończy się piknikiem i konkursem z nagrodami przed Plama GAK na Zaspie.

Gdyńska Szkoła Rowerowa

To propozycja dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą przełamać lęk przed podróżą ulicami Gdyni, a jednocześnie przesiąść się z samochodu na rower.

Gdańsk wybuduje żłobek dla setki dzieci!

Po realizacji trzech modułowych przedszkoli - pora na żłobek! Gdańsk zdecydował się na wybudowanie placówki dla najmłodszych dzieci przy ul. Królewskie Wzgórze. Realizacja projektu współfinansowana będzie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu „Maluch 2014”. Pierwsze maluchy mają zostać przyjęte do placówki na początku przyszłego roku.
stat4u