SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Sylwester Polsatu po raz drugi w Gdyni

Po sukcesie ubiegłorocznej Sylwestrowej Mocy Przebojów, Polsat i Gdynia po raz drugi wspólnie powitają nowy rok.

Zadłużenie Gdańska spada!

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota opublikowało ranking o zadłużeniu samorządów. W kategorii miast wojewódzkich, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich Gdańsk zajął DRUGIE miejsce jako samorząd NAJMNIEJ zadłużony. A zadłużenie miasta na koniec 2014 spadnie o ponad 141 mln zł w porównaniu do roku 2013 i wyniesie 1,188 mld zł.

Laboratorium PPNT Gdynia będzie namnażać torfowce w warunkach in vitro

W Laboratorium PPNT ruszyły prace przy III etapie projektu pt. Czynna ochrona gatunkowa roślin z rodzaju Drosera (rosiczki) oraz Sphagnum (torfowce) występujących na terenie województwa pomorskiego. "Namnażanie torfowców w warunkach in vitro w celu reintrodukcji na zdegradowane torfowiska wysokie." Co kryje się pod tą długą i tajemniczą nazwą?

Gdańsk - Jedyne takie lekcje przedsiębiorczości w Polsce!

W Gdańsku rozpoczęły się zgamifikowane Lekcje Przedsiębiorczości! W środę 24 września w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER odbyła się Gra Miejska inaugurująca projekt organizowany wraz z Miastem Gdańsk. Zespół zwycięzców z Gimnazjum nr 8, stworzył projekt specjalnej czapki, która ułatwi zapamiętanie wszystkich pomysłów i myśli, jakie rodzą się w głowie Prezydenta Miasta Gdańska.

Gdynia nie zapomina !

24 września br. w Gdyni odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej przetrzymywanych i torturowanych żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy i oficerów Armii Krajowej, a także członków innych organizacji niepodległościowych drugiej konspiracji i inne osoby walczące o niepodległość Polski.

Urbaniści z całego świata obradują w Gdyni

Spotykali się już w Brisbane w Australii, w hiszpańskim Bilbao, Atenach czy Stambule. W tym roku o miano gospodarza Światowego Kongresu Urbanistów i Planistów starało się 7 miast, ale to Gdynia okazała się bezkonkurencyjna. Ponad 300 specjalistów w dziedzinie planowania miejskiego do 26 września obraduje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia w ramach jubileuszowego - 50. światowego kongresu ISOCARP.

Pobiegną z Gdańska do Berlina

Trzej biegacze: Mariusz Szeib i Daniel Wcisło z Poznania oraz Ludwig Schlereth z Halle zamierzają pokonać 621 km biegnąc z Gdańska do Berlina. Zaczynają w środę 24 września o godz. 9.30 pod historyczną Salą BHP, gdzie sygnał do startu da im Lech Wałęsa. Meta biegu znajduje się pod Bramą Brandenburską. Biegacze chcą tam dotrzeć 3 października.

Dwunastolatka z Gdyni podbija żeglarski świat

Ma zaledwie dwanaście lat, a już podbija żeglarski świat. Gdynianka Natalia Kuczys zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata w klasie Open BIC. Za ten wyczyn młoda zawodniczka gdyńskiej Arki otrzymała od prezydenta Gdyni list gratulacyjny i nagrodę finansową.

Wiecha na Gdyńskim Centrum Filmowym

W dniu 20 września 2014 r. odbyło się uroczyste zawieszenie wiechy na nowo wybudowanym gmachu przyszłego Centrum Filmowego./Zobacz galerię zdjęć/

Laureaci 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

Złote Lwy 39. FFG, najważniejszą nagrodę Festiwalu, otrzymał film "Bogowie" w reżyserii Łukasza Palkowskiego!

Gwiazdy na czerwonym dywanie w Gdyni

Dzisiaj 20 września 2014 r. zakończył się 39 Festiwal Filmowy w Gdyni. /Zobacz galerię zdjęć/

NIK wskazuje promocję Gdańska- Światowej Stolicy Bursztynu jako przykład dobrych praktyk

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej działań promocyjnych miast na prawach powiatu. We wnioskach pokontrolnych Izba wskazała projekt Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu jako przykład dobrych praktyk w zakresie spójności strategii promocyjnych z celami rozwoju gminy przyjętymi przez samorząd. Zdaniem NIK kampanie promocyjne dotyczące wzmacniania roli Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu konstruowano w sposób zgodny z przyjętym celem. Wśród 14 skontrolowanych miast znalazły się obok Gdańska Białystok, Bydgoszcz, Gdynia, Katowice, Kraków, Łódź i Warszawa.

Popularni na Festiwalu w Gdyni

39 Festiwal Filmowy w Gdyni dobiega końca. Łowcy autografów i miłośnicy kina mogą spotkać tam wielu popularnych aktorów. /zobacz galerię/

W gdańskim budżecie Obywatelskim 2015 zagłosujemy na 152 wnioski

Zespół Konsultacyjny weryfikujący wnioski złożone w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015 zakończył swoją pracę. Na 189 złożonych wniosków, do głosowania zostało zakwalifikowanych 152. Losowane numerów, które poszczególne projekty otrzymają w panelu do głosowania odbędzie się w czwartek, 18 września o godz. 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1.

Celebryci na Festiwalu w Gdyni

Od poniedziałku, 15 września 2014 r. trwa w Gdyni 39 Festiwal Filmowy. Można spotkać tam wiele popularnych osób nie tylko ze świata filmu ale też polityki i samorządów lokalnych. /Galeria zdjęć/

Relikwie bł. ks. Jerzego w Dębkach

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki znalazły się w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Dębkach k. Żarnowca. Uroczystość wprowadzenia relikwii wraz z krzyżem ks Jerzego poświęconym na grobie bł. ks. Jerzego w Żoliborskim Sanktuarium odbyła się 13 września w wigilię Święta Podwyższenia Krzyża Świętego oraz 77 rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kamera. Akcja, czyli Filmowa Świętojańska

To co w polskiej kinematografii ostatnio najważniejsze, można obejrzeć w Gdyni. Do soboty trwa 39. Festiwal Filmowy. Impreza to jednak nie tylko godziny spędzone przed wielkim ekranem - to także wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest „Filmowa Świętojańska", które odbędzie się w sobotę, 20 września w godz. 15.00-23.00.

350 osób weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury w Gdańsku

350 osób z całego województwa pomorskiego (i nie tylko!) weźmie udział w I Metropolitalnym Forum Kultury „Edukacja Kulturalna Pomorze: diagnoza, wzywania, zobowiązania”, które odbędzie się 17 i 18 września w Sopocie i Gdańsku. Animatorzy kultury, edukatorzy, nauczyciele i pedagodzy dyskutować będą o edukacji kulturalnej, polityce jej kształtowania oraz wymienią się doświadczeniami i dobrymi praktykami podczas czterech sesji warsztatowych poświęconych czytelnictwu, edukacji obywatelskiej, współpracy oraz edukacji edukatorów. Na Forum po raz pierwszy zostanie zaprezentowany raport o edukacji kulturalnej i artystycznej na terenie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Gdańsk z nagrodami w konkursie „Zielone Miasta – w stronę przyszłości”

Ministerstwo Środowiska rozstrzygnęło konkurs „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!”. Gdańsk w kategorii „Gospodarka wodno-ściekowa i ochrona wód” zdobył pierwszą nagrodę za inwestycje w ramach projektu - Ochrona wód Zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdańsku. Dwie inne gdańskie inwestycje otrzymały wyróżnienia.

„Potop Redivivus” na Festiwalu Filmowym w Gdyni

W pierwszym dniu festiwalu ( 15 września) oklaskami na stojąco nagrodzony został przez publiczność film Jerzego Hoffmana "Potop Redivivus" . Obecny na premierze reżyser oraz aktor grający główną rolę, Daniel Olbryski byli wyraźnie wzruszeni. /Zobacz galerię zdjęć/

Dzisiaj ruszył Festiwal Filmowy w Gdyni

13 filmów w Konkursie Głównym, Konkurs Młodego Kina, Przegląd Polskiego Kina Niezależnego oraz wiele innych atrakcji i wydarzeń czeka przez sześć dni, od 15 września 2014 r. na miłośników polskiego kina.

Sukces szkoleń szytych na miarę - PUP szkoli kadry dla konkretnych pracodawców

Gdańskie firmy będą szkolić swoje przyszłe kadry z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku. To pierwsze efekty projektu „szkoleń szytych na miarę”. Wśród zainteresowanych jest Lotos Kolej oraz spółka PKP Cargo. Szansę na ciekawą i atrakcyjna pracę może otrzymać nawet kilkadziesiąt osób

Miasto Gdańsk wspiera ideę GLOW

Dostęp do informacji pozwala na włączenie się w sprawy państwa i rzeczywiste uczestniczenie w życiu publicznym. Wiedzieli o tym strajkujący robotnicy w stoczni i wspierający ich inteligenci, którzy w Gdańsku, w 1980 r. oprócz bardzo wielu postulatów wolnościowych i związkowych, zgłaszali postulat o rzetelną i prawdziwą informację. Dziś Miasto Gdańsk czuje się zobowiązane popierać wysokie standardy otwartości w działaniu publicznych władz, dlatego wspiera Światowy Tydzień Otwartości Legislacyjnej (GLOW).

Gdańsk- nowe warsztaty w IKM

Jak skomponować własny utwór muzyczny? Piotr Kaliński, produkujący i tworzący muzykę w domowym studiu jako Hatti Vatti, przekona uczestników i uczestniczki nowych, muzycznych warsztatów IKM, że wystarczy pasja, odrobina wiedzy i praktyki. Z pomocą bezpłatnych i dostępnych narzędzi, m.in. programu Ableton Live, Kaliński pokaże cały proces produkcyjny utworu – od jego rejestracji do domowego masteringu. Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży od 16 r.ż, odbywać się będą dwa razy w tygodniu, w godz. 17.00 – 19.00 w sieni IKM.

168 nowych nauczycieli mianowanych w Gdańsku

Podczas uroczystości w Dworze Artusa, przygotowanej przez Wydział Rozwoju Społecznego, 168 nauczycieli otrzymało dziś akty mianowania i złożyło ślubowanie, powtarzając jego tekst za prezydentem Gdańska.

Rusza punkt informacyjno-konsultacyjny dla rodziców w Gdańsku

W środę 17 września rusza punkt informacyjno-konsultacyjny dla rodziców dzieci uczących się w gdańskich szkołach. Punkt czynny będzie w każdą środę w godzinach od 16:00 do 18:00 w siedzibie Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ulicy Kartuskiej 5, II piętro, pok. 212.

Górski sukces morskich strażaków z Gdyni

Strażacy z Komedy Miejskiej PSP w Gdyni zajęli 1 miejsce w klasyfikacji generalnej XX Ogólnopolskich Zawodów w Ratownictwie Górskim w Karłowie w rejonie Szczelińca Wielkiego w Górach Stołowych.

PG chce opanować atom

Fizycy i chemicy z ponad 20 krajów Europy w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych (COST) pracują wspólnie nad znalezieniem sposobu kontroli reakcji chemicznych na poziomie atomowym. Wśród nich – jako jedyny z Polski - zespół badawczy z Politechniki Gdańskiej.

VI Festiwal Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni

Wydarzenie jest hołdem oddanym wszystkim żołnierzom, których chciano wymazać z kart polskiej historii. Nie przyjęli sowieckiej okupacji, dlatego byli prześladowani, niszczeni i skrytobójczo mordowani. Przybliża postacie polskiego podziemia i demokratycznej opozycji w walce z komunistycznym reżimem lat 1944-1989.

Program Edukacji Morskiej w Gdańsku

Tydzień po rozpoczęciu roku szkolnego, na wody Zatoki Gdańskiej wracają jachty z gimnazjalistami na pokładach. Program Edukacji Morskiej w Gdańsku realizowany jest od pięciu lat i w tym roku świętuje swój pierwszy jubileusz.

Szkoła Muzyczna w Gdyni po przebudowie - nowoczesna i piękna

Współczesny, z nową, świetnie zaprojektowaną bryłą inspirowaną wyglądem klawiatury instrumentu muzycznego budynek Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni jest już gotowy. Przy ulicy Bpa Dominika powstała placówka na miarę XXI wieku - uroczyste otwarcie odbyło się 8 września.

Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego w Słupsku

W niedzielę, 7 września o godz. 10.00 Maciej Kobyliński Prezydent Słupska wraz z Tadeuszem Bobrowskim Radnym Miejskim i ks. ppłk dr Eugeniuszem Łabiszem kapelanem 7. Brygady Obrony Wybrzeża odsłonili popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Podobizna Marszałka Piłsudskiego stanęła w hall głównym Urzędu Miejskiego w Słupsku na pierwszym piętrze. Odsłonięcie popiersia było jednym z ostatnich akcentów uroczystości związanych z otrzymaniem przez Słupsk Nagrody Głównej Rady Europy.

Spór wokół ECS

Spór wokół ECS jest sporem o fundament. Jego osią są trzy tezy: 1. Nie ma pierwszej, drugiej i trzeciej Solidarności – jest jedna, 2. „Solidarność” nie była ruchem społecznym, tylko związkiem zawodowym, 3. Postulaty sierpnia 80 nadal nie zostały zrealizowane. To było dobrze widoczne podczas uroczystości, ale niespecjalnie zostało wyeksponowane w mediach. Poniżej obszerne fragmenty wystąpień dwóch przewodniczących Lecha Wałęsy i Piotra Dudy na otwarciu ECS, które dobrze to obrazują.

Gdańsk laureatem konkursu Samorząd Równych Szans!

Gdańsk został laureatem konkursu Samorząd Równych Szans, który promuje najlepsze projekty na rzecz osób z niepełnosprawnością realizowane przez polskie samorządy.

KaWa - Kulturalna Wymiana o inkubatorach kreatywnych w Gdańsku

Znane są inkubatory przedsiębiorczości, w których rodzą się nowe firmy, powstają start-upy, najczęściej związane z branżą nowych technologii. W Polsce i w Europie działa też inny rodzaj inkubatorów - inkubatory kreatywne czy inkubatory kultury. Rozmową o nich rozpocznie się kolejny cykl KaWy - Kulturalnej Wymiany w Instytucie Kultury Miejskiej. Na pierwsze, powakacyjne spotkanie zapraszamy 11 września o godz. 18.00 do sieni IKM. Wstęp wolny.

Centrum Nauki EXPERYMENT najlepszym produktem turystycznym w regionie

Lepszego prezentu na pierwszą rocznicę przeprowadzki Centrum Nauki EXPERYMENT (al. Zwycięstwa 96/98) nie mogło sobie wyobrazić. Gdyńska wystawa interaktywna wygrała w dwunastej edycji konkursu na najlepszy produkt turystyczny województwa pomorskiego, organizowanego przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Podsumowanie sezonu letniego na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku podsumował sezon letni. Rok 2014 był 25. sezonem funkcjonowania kąpielisk administrowanych przez MOSiR i kolejnym bez utonięć. Przez ćwierć wieku nie odnotowano przypadku utonięcia na akwenach strzeżonych

"Marzenia uskrzydlają" – ponad 100 dzieci poleci samolotem nad Gdańskiem!

Linia lotnicza „Ryanair” ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci ze szkół podstawowych z Gdańska pt. „Marzenia uskrzydlają”. Jego zwycięzcy polecą samolotem tej linii nad naszym miastem! Ponad setka dzieci będzie pierwszymi pasażerami samolotu linii „Ryanair” stacjonującego w nowo otwartej bazie (od 28 października 2014 r.) w Porcie Lotniczym Gdansk Lech Walesa Airport. Partnerem konkursu jest Urząd Miejski w Gdańsku.

Nowa propozycja PUP w Gdańsku: szkolenia na miarę potrzeb pracodawcy

"Szkolenia szyte na miarę" to kolejna propozycja Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku dla lokalnych firm. Umożliwia ona pracodawcy zorganizowanie bezpłatnego szkolenia dla nowych pracowników. Ważną nowością jest możliwość pełnego zaangażowania się przedsiębiorców w kształt kursu, a nawet dobór jednostki szkoleniowej.

Polski rząd popiera skargę Gdyni ws. lotniska Gdynia-Kosakowo

Rząd polski poparł skargę Gminy Gdynia do Sądu Unii Europejskiej w sprawie decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej lotniska Gdynia - Kosakowo. Rząd zapoznał się z zarzutami, jakie sformułowała Gdynia i uznając ich słuszność podjął decyzję dotyczącą udziału w procesie i wsparcia miasta, w celu obrony interesu państwa polskiego. Rząd RP, wystąpił do Sądu Unii Europejskiej z wnioskiem o przyjęcie interwencji ubocznej.

NSZZ "Solidarność" niesie wiano sierpnia 1980 roku

Od poświęcenia relikwiarzy i płaskorzeźb zdobiących ambonę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku Metropolita Gdański, ks. Abp Sławoj Leszek Głódź rozpoczął mszę św. z okazji 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność".

Awanse i nagrody dla gdyńskich strażników miejskich

Ich praca tego lata w Gdyni była nieoceniona - podczas Open'er Festival, Red Bull Air Race czy Operacji Żagle Gdyni Strażnicy Miejscy dbali o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, a także czystość w mieście. Również na co dzień funkcjonariusze, czasem w sposób niezauważalny, wykonują swoje obowiązki. Dziś Straż Miejska w Gdyni ma swoje święto.

"Złączyło nas odrzucenie kłamstwa w życiu publicznym"

- PiS jest jedynym bytem politycznym, który kontynuuje drogę wytyczoną przez "Solidarność"- podkreślił Janusz Śniadek podczas konferencji która odbyła się 26 sierpnia w historycznej sali BHP. Konferencję "Przesłanie Sierpnia – zdrowie, praca, rodzina, bezpieczeństwo – dziś" zorganizowano w ramach cyklu Polska Solidarna Lecha Kaczyńskiego. Śniadek otwierał konferencję jako przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Obrony ideałów Solidarności, współorganizatora spotkania.

Gdyńskie Ice Bucket Challenge

Wyzwanie przyjęte i wykonane! Kilka dni temu Wejherowo wyzwało między innymi Gdynię w popularnym Ice Bucket Challenge połączonym z akcją czyszczenia pomników. Gród Wejhera wskazał monument Antoniego Abrahama.

Gdańsk - „Wybuch” – wojna w ruchomych obrazach

1 września minie 75 lat od rozpoczęcia II wojny światowej. Te dramatyczne czasy przybliży widowisko filmowo-multimedialne pt. „Wybuch”, według pomysłu Andrzeja Wajdy. Zostanie zaprezentowane 1 i 2 września w Gdańsku, wewnątrz byłego zbiornika gazowego na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, przy ul. Podstoczna.

Gdańsk - Bursztyn ponad podziałami

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnej promocji marki „bursztyn bałtycki” przez organizacje branżowe z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy.List zostanie podpisany w Gdańsku w dniu 28 sierpnia 2014 roku na Międzynarodowych Targach Bursztynu i Biżuterii Ambermart, tuż po uroczystym otwarciu imprezy, ok. 12.30 (Amber Expo, ul. Żaglowa 11).

Znamy już listę zadań, na które będzie można głosować w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok

Zespół ds. Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 26 sierpnia 2014 r. ostatecznie zatwierdził listę zadań, spośród których słupszczanie będą wybierać zadania do realizacji w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Z 44 zadań zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na karcie do głosowania ostatecznie znajdzie się 38 zadań na łączną kwotę 6 993 794 zł. Listy zadań umieszczonych oraz nieuwzględnionych na kartach do głosowania zostały zamieszczone poniżej.

Nagroda prezydenta Gdyni dla potrójnych medalistek VGSD

Okazały się sensacją Volvo Gdynia Sailing Days - Katarzyna Goralska i Ewa Romaniuk z YKP Gdynia zdobyły aż trzy mistrzostwa w klasie 420 - Polski, Europy Juniorów i Europy Eurosaf. Każda z zawodniczek uhonorowana została nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 4000 złotych.

Pierwsze szlify oficerskie - promocja absolwentów AMW

W piątek, 29 sierpnia odbędzie się promocja absolwentów Akademii Marynarki Wojennej na pierwszy stopień oficerski. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 10.00 na pokładzie historycznego niszczyciela ORP „Błyskawica". Pierwszym, który otrzyma oficerskie szlify i kordzik, będzie tegoroczny prymus, bosman podchorąży Radosław Kiciński. Promocji dokona szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Gocuł.

Poszukiwania złóż bursztynu na Gdańskich Stogach

Konsorcjum „Bursztyn. Skarb Gdańska” wygrało rokowania mające na celu wyłonienie poddzierżawcy na potrzeby związane z poszukiwaniem i rozpoznaniem złóż bursztynu na działkach położonych na gdańskich Stogach.

Nowe murale na Dolnym Mieście! Gdańska Szkoła Muralu dla LPP

Właściciel popularnych marek odzieżowych, między innymi RESERVED, House i Cropp, firma LPP od kwietnia ubiegłego roku prowadzi prace związane z rewitalizacją siedziby firmy przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście. Projekt odnowy budynku, w którym w początkach XX wieku znajdowała się fabryka wyrobów tytoniowych, przygotowało Studio 1:1, a Gdańska Szkoła Muralu została zaproszona do namalowania dwóch murali na budynkach znajdujących się naprzeciwko okien firmy – przy ul. Królikarnia nr 5, 6 i 7.

Gdyńskie obchody Sierpnia '80

W sobotę 30 i niedzielę 31 sierpnia 2014 r. odbędą się gdyńskie obchody 34. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych, w tym roku wyjątkowe, bo połączone z odsłonięciem pomnika kapelana Solidarności, Króla Kaszubów - księdza Hilarego Jastaka.

Gdańsk - Koło widokowe w Twoim obiektywie? Złap nagrodę!

Gdańskie Koło Widokowe było bezkonkurencyjną atrakcją tegorocznej 754. edycji Jarmarku św. Dominika. Zrobiono mu setki, a może nawet tysiące zdjęć. Zdjęcia obiegły nie tylko media, ale także portale społecznościowe. Koło zostanie w Gdańsku do 7 września i w tym czasie warto mu zrobić interesującą fotkę. Miasto Gdańsk i Międzynarodowe Targi Gdańskie ogłosiły właśnie konkurs fotograficzny!

Gdynia - Wzruszająca historia pewnego zdjęcia

Kto by pomyślał, że do zdjęcia wykonanego blisko dwa lata temu podczas gdyńskiego koncertu Seala, dopisana zostanie dalsza historia. Uwieczniony przez Dawida Linkowskiego niezwykły moment patrzących sobie głęboko w oczy uroczej blondynki i wspaniałego artysty stał się inspiracją do urodzinowej niespodzianki.

Nagroda Europy dla Słupska

Ze Strasburga dostaliśmy pierwszą fotografię Nagrody Europy, która już 6 września przekaże Słupszczanom Axel Fisher przewodniczący podkomisji ds. Nagrody w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Statuetka jest jeszcze w siedzibie Rady Europy, ale za nieco ponad dwa tygodnie na stałe pozostanie już w naszym mieście.

XIII Festiwal Grzegorza Ciechowskiego

Już po raz trzynasty w Tczewie odbędzie się festiwal piosenek lidera „Republiki”. Po raz dziewiąty natomiast – Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego – w tczewskim amfiteatrze nazwanym w 2012 roku imieniem tego wybitnego artysty. Festiwal po raz siódmy odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska, który przyznaje także jedną z nagród.

Spotkanie internowanych w Strzebielinku

Mirosław Kamieński, przewodniczący „Solidarności” w Stoczni Marynarki Wojennej spędził w obozie internowania Strzebielinku ponad rok, Józef Hołownia, były wiceprzewodniczący związku w Unimorze przebywał tam pół roku, Jolanta Szostek, ówczesna przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Polpharmy – tylko jeden dzień, jako etap w drodze do obozu odosobnienia dla kobiet w Gołdapi – wszyscy oni spotkali się 17 sierpnia br. na uroczystościach upamiętniających internowanych w czasie stanu wojennego.

Gdyńska plaża przyjazna bosym stopom

Gdyńska plaża Śródmieście jest jedną z najczystszych w Polsce! Skąd taki wniosek? To efekt zakończonej właśnie na polskim wybrzeżu akcji „Barefoot Projekt Czysta Plaża". W naszym mieście udział w przedsięwzięciu udział wzięło 119 wolontariuszy, którzy zebrali około 50 kg śmieci. To najlepszy rezultat z wszystkich miast odwiedzonych tego lata.

Gdańsk - Zabawa z recyklingu, czyli Ekologiczny Plac Zabaw

Zwierzaki – bujaki, drewniany labirynt, eko-ławeczki i inne elementy stworzone z przedmiotów pochodzących z wysypiska w Szadółkach - to nowe atrakcje dla maluchów z gdańskiego Ujeściska. Ekologiczny plac zabaw powstał przy ul. Wilanowskiej 10.

34 rocznica strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa i Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” zapraszają 31 sierpnia 2014 r. na obchody z okazji 34 rocznicy strajków w 1980 roku i powstania NSZZ „Solidarność”. Ze względu na wyjątkową uroczystość szczególnie zapraszamy wszystkie poczty sztandarowe.

Gdynia - Polki mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420

Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska (YKP Gdynia) podczas Volvo Gdynia Sailing Days zostały mistrzyniami Europy juniorek w klasie 420. Nasze zawodniczki świetnie wypadły w także w klasyfikacji open, gdzie zajęły 4. miejsce, ustępując pola jedynie męskim załogom. Jak oceniają specjaliści, przy takich warunkach pogodowych, więcej nie można było oczekiwać, gdyż przy silnym wietrze decydowała przede wszystkim siła, a nie technika.

Parada żaglowców zakończyła udaną Operację Żagle Gdyni

Malownicza parada na wodach Zatoki Gdańskiej, w blasku zachodzącego słońca zakończyła Operację Żagle Gdyni 2014. Podczas pięciu dni, które flota spędziła w gdyńskim porcie, żaglowce obejrzało 1,9 miliona odwiedzających. Impreza upamiętniła 40. rocznicę pierwszego zlotu żaglowców, Operacji Żagiel '74.

Wyremontowany Dworzec Morski w Gdyni odwiedziła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska

Wielkie spektakularne „wow"- tak Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Małgorzata Omilanowska posumowała swoją wizytę w Dworcu Morskim przy ul. Polskiej 1, który od przyszłego roku będzie siedzibą Muzeum Emigracji. Na zaproszenie prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka pani minister jako pierwszy gość zwiedziła odrestaurowany budynek dworca, który po 70 latach odzyskał dawny kształt.

Gdańsk - Hewelianum leci w Kosmos

19 sierpnia na orbitę okołoziemską trafi kolejny polski satelita naukowy o imieniu „Heweliusz”. To już drugi nanosatelita przypominający sześcienną kostkę o rozmiarze 20 cm, który z orbity obserwował będzie najjaśniejsze gwiazdy. Satelita ważący zaledwie 6 kilogramów dołączy do polskiego „Lema” oraz pozostałych trzech austriackich oraz kanadyjskich „braci”. Na ściance satelity, który zostanie wystrzelony 19 sierpnia z terytorium Chin, obok logotypu Miasta Gdańska wygrawerowano logotyp Centrum Hewelianum.

Blisko tysiąc osób w XX Maratonie "Solidarności"

Joel Maina Mwangi (Kenia) oraz Arleta Meloch (Olimpia Grudziądz) triumfowali w XX Polpharma Maratonie "Solidarności". Z trasą z Gdyni przez Sopot do Gdańska zmierzyło się aż 933 zawodniczek i zawodników z 20 państw. To nowy rekord frekwencji.

Zakończył się Jarmark Dominikański w Gdańsku

Wczorajsza niedziela (17 sierpnia 2014 r.) była ostatnim dniem dorocznego jarmarku. W tym roku frekwencja również dopisała i szacuje się ,że przez ulice Gdańska przewinęło się w tym czasie ponad 8 milionów gości. Do zobaczenia za rok ! /zobacz galerię/

Operacja Żagle Gdyni

W dniu 16 sierpnia można było zwiedzać wszystkie żaglowce. Była też jedna łódź podwodna która cieszyła się dużym powodzeniem. Zobacz galerię żaglowców widzianych z wody. /galeria zdjęć/

Marsz Śledzia 2014

Pomimo chłodnej i sztormowej pogody stu śmiałków dotarło w dniu 16 sierpnia 2014 r. z Kuźnicy na Półwyspie Helskim do Rewy. /zobacz galerię zdjęć/

Marynarska parada podczas Operacji Żagle Gdyni,

Ostatnio taka parada przeszła przez Gdynię trzy lata temu, podczas The Culture 2011 Tall Ships Regatta. Marynarze, tancerki, gdynianie i goście naszego miasta w sobotę 16 sierpnia wzięli udział w przemarszu załóg podczas Operacji Żagle Gdyni 2014. Były wiwaty, latynoskie tańce, a na zakończenie wręczenie specjalnych nagród scenie mieszącej się na terenie Dalmoru.

Żagle w Gdyni 2014

Tłumy zwiedzających pojawiły się 15 sierpnia w Gdyni. A było co oglądać i zwiedzać. /Zobacz galerię/

Operacja Żagle Gdyni 2014.

Wybiciem marynarskiej szklanki, symfonią marynarskich syren i odsłonięciem tablicy Kapitana Kazimierza Jurkiewicza w piątek 15 sierpnia rozpoczęła się Operacja Żagle Gdyni 2014. W uroczystości oprócz władz miasta i przedstawicieli społeczności żeglarskiej udział wzięła rodzina Kapitana oraz pięciu marynarzy, którzy służyli razem z nim na Darze Pomorza, także podczas pamiętnych regat

Kończy się Jarmark Dominikański

Do niedzieli 17 sierpnia można jeszcze podziwiać Gdańsk z góry korzystając z przejażdżki Diabelskim Młynem. /Zobacz galerię zdjęć/

40 lat minęło... Startuje Operacja Żagle Gdyni!

Dwa największe żaglowce szkolne świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Publiczność, która odwiedzi gdyński port może spodziewać się jednak znacznie więcej.

Sukces Wydziału Chemicznego PG

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło V edycję programu Lider. Laureat konkursu dr inż. Grzegorz Boczkaj z Wydziału Chemicznego PG badać będzie zastosowania sorbentów występujących w ropie naftowej. Politechnika Gdańska jest na II miejscu w Polsce pod względem liczby Liderów w dotychczasowych edycjach programu.

Śledzie pomaszerują w sobotę

O "Marszu śledzia" słyszeli nawet najstarsi górale. Kameralna impreza wymyślona przez gdynianina Radosława Tyślewicza znana jest w całej Polsce. W sobotę 16 sierpnia po raz czternasty setka szczęśliwców wyłoniona w losowaniu przejdzie i przepłynie trasę wiodącą z Kuźnicy do Rewy.

Gdańsk - „Wyprawka szkolna” - rządowy program pomocy uczniom w 2014 r.

Uczniowie uczęszczający do gdańskich szkół mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych w ramach rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna” (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 lipca 2014 r. Dz.U. z 2014 r. poz. 1024).

Historyczna parada rejowa Daru Młodzieży w Gdyni

Takiego wejścia Daru Młodzieży do macierzystego portu jeszcze nie było. Ambasador Operacji Żagle Gdyni wpłynął w środę 13 sierpnia w pełnej paradzie rejowej. Na pokładzie w tym czasie było około 120 studentów Akademii Morskiej. W ciągu najbliższych dni staną się wizytówką miasta i swojej uczelni podczas zlotu żaglowców. Z lądu manewr obserwowały tłumy gdynian i turystów.

Gdańsk zorganizował wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

Urząd Miejski w Gdańsku we współpracy ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi Miasta, Urzędem Marszałkowskim, jak również przy wsparciu darczyńców i instytucji kultury, zorganizował wypoczynek letni dla grupy 50 dzieci i młodzieży wraz z opiekunami z Ukrainy - w tym z Kijowa, Ługańska i Drohobycza.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 w liczbach

Opadły emocje związane z Red Bull Air Race Gdynia 2014, a w powietrzu nie ma już śladu po smugach dymu jakie zostawiały maszyny sterowane przez najszybszych pilotów świata. Gdyńscy organizatorzy przygotowali obszerne podsumowanie imprezy, zawierające informacje na temat bezpieczeństwa i logistyki, zasięgu i skali, promocji oraz budżetu. Poniżej zamieszczamy główne dane zebrane przez zespół organizacyjny, szczegółowe informacje dostępne są w formie prezentacji, dostępnej do pobrania.

Gdańsk ma szansę stać się siedzibą POLSA

Przeniesienie siedziby Agencji do Gdańska, oraz rozszerzenie kompetencji rady Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA - to poprawki, jakie senatorowie zgłosili do Ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Dziś poprawka zgłoszona przez Senatora Profesora Edmunda Wittbrodta została zaakceptowana przez Senat RP.

Parada rejowa na powitanie w Gdyni

W środę, 13 sierpnia 2014 r. Dar Młodzieży wracając z miesięcznej podróży szkoleniowej, powita macierzysty port ze studencką załogą na rejach. Będzie to efektowny wstęp do wielkiego zlotu Operacja Żagle Gdyni 2014, którego ten żaglowiec szkolny Akademii Morskiej jest ambasadorem.

Gdynia gospodarzem zawodów Ironman 70.3 w 2015 roku!

Po sukcesie prestiżowej serii Red Bull Air Race 2014 przyszła pora na ogłoszenie kolejnego wielkiego przedsięwzięcia sportowego, które odbędzie się w Gdyni. Ironman 70.3, czyli słynny Half-Ironman, to zawody triathlonowe znane na całym świecie. Gdyńska edycja odbędzie się w dniach 7-9 sierpnia 2015 roku.

Gdańsk - Szeroka i Ogarna artystyczne...

Informujemy, iż wybrana została organizacja pozarządowa, do przeprowadzenia projektu polegający na nadaniu dekoracji artystycznych wybranym elewacjom budynków przy ul. Szerokiej oraz Ogarnej w Gdańsku, wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w sąsiedztwie dekorowanych fasad. Projekt będzie stanowił kontynuację działań podjętych w roku 2013 na ul. Ogarnej w ramach projektu "Ogarna 2.0."

Volvo Gdynia Sailing Days 2014

Nabierz wiatru w żagle podczas najważniejszego wydarzenia żeglarskiego tego sezonu - regat Volvo Gdynia Sailing Days. W dniach 8-24 sierpnia 2014 roku do Gdyni - Żeglarskiej Stolicy Polski - zawitają czołowi zawodnicy wszystkich klas żeglarskich, którzy, pokonując wody Zatoki Gdańskiej, zamienią okolice Mariny Gdynia w arenę emocjonującego sportowego widowiska, jakiego próżno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na świecie!

Rekordowe obroty dzięki Red Bull Air Race

Rekordowe obroty w restauracjach, pełne obłożenie w hotelach i większa niż zazwyczaj frekwencja w muzeach. Red Bull Air Race był nie tylko znakomitym widowiskiem, ale przyniósł wymierne korzyści dla pomorskich przedsiębiorców. Turyści, którzy przyjechali do Gdyni zostawili na Pomorzu miliony złotych.

Targi bursztynu w Gdańsku

W dniach 28-30.08 b.r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym AmberExpo w Gdańsku odbędą się 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART. Zapraszamy do udziału w wydarzeniu!Organizatorami targów są Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Zielony żaglowiec przypłynie na Operację Żagle Gdyni

Zielony kadłub to jego znak rozpoznawczy. Jeden z najbardziej charakterystycznych żaglowców świata - Alexander von Humboldt II potwierdził obecność na Operacji Żagle Gdyni. Nowy Alex, który w 2011 roku zastąpił wysłużonego poprzednika, przypłynie do Gdyni po raz pierwszy.
stat4u