SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Pracowite soboty w gdyńskim Urzędzie Miasta

Gdyński Urząd Miasta jest bodaj ciągle jedynym w Polsce, w którym Sala Obsługi Mieszkańców pracuje w każdą sobotę. Mieszkańcy coraz liczniej właśnie tego dnia tygodnia przychodzą, by złożyć wniosek lub odebrać dowód osobisty albo prawo jazdy, zarejestrować samochód czy też zameldować lub się wymeldować.

Studenci Politechniki Gdańskiej nagrodzeni w konkursie architektonicznym

Wieżowiec w Dubaju zaprojektowali Jakub Grabowski i Kacper Radziszewski. Studenci PG zajęli III miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym dla profesjonalistów. Tym samym zdobyli kolejną, prestiżową nagrodę.

Weź udział w akcji "Kieruj bez procentów" w Gdańsku

Wszyscy, których przeraża liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców i chcą powiedzieć innym, że jazda po pijanemu jest kompletnie bezsensowna, mają teraz szansę przyłącz się do akcji, której organizatorem jest Miasto Gdańsk a patronem Radio Gdańsk – do akcji „Kieruj bez procentów".

Saturator z darmową wodą na ulicach Gdańska!

Wakacyjna niespodzianka dla mieszkańców Gdańska! Od 28 czerwca w każdy weekend w centrum miasta pojawiać będzie się saturator. Urządzenie do dystrybucji wody prosto z miejskiej sieci stanie przy ul. Karmelickiej. Pragnienie ugasić będzie możną wodą z bąbelkami lub bez bąbelków, z dodatkiem soków albo ze świeżą cytryną, limonką i miętą! Woda z gdańskiego saturatora dostępna będzie bezpłatnie.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska podziękowała Urzędowi Miejskiemu w Wejherowie

Do Urzędu Miejskiego w Wejherowskie wpłynęło pismo Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, w którym Elżbieta Bieńkowska serdecznie dziękuje urzędowi za aktywny udział we wspólnej, ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, realizowanej w ramach przedsięwzięcia „10 lat Polski w UE”.

200 miejsc pracy w Call Center Inter Galactica w Gdańsku

Kolejny inwestor - Call Center Inter Galatica - otworzył swoją siedzibę w Gdańsku. Swoja siedzibę ulokował w Centrum Biurowym Neptun. Firma zatrudni 200 współpracowników - zarówno w charakterze Konsultantów Telefonicznych, jak i menedżerów niższego szczebla.

Remonty gdyńskich szkół i przedszkoli w wakacje

Kiedy uczniowie na dobre opuścili szkolne mury, do akcji wkroczyły ekipy remontowe. Wśród napraw znalazły się wymiany posadzek, remonty kuchni i sanitariatów. Na liście prac znalazły się: wymiana kotłów, instalacji elektrycznych i remonty sal gimnastycznych.

180 wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2015

Do Budżetu Obywatelskiego 2015 gdańszczanie złożyli 180 wniosków. 168 wniosków dotyczy projektów dzielnicowych i 12 projektów ogólnomiejskich. Głosowanie nad wnioskami odbędzie się w dniach od 29 września do 12 października. Do rozdysponowania jest 11 milionów złotych - po 1,5 mln zł na każdy z 6 okręgów konsultacyjnych i 2 miliony na projekty ogólnomiejskie.

Kolejne reklamy znikają z przestrzeni Gdańska

Trwa proces porządkowania nośników reklamowych na terenie Gdańska. Od listopada 2013r., kiedy zlikwidowano znaczą liczbę reklam niezgodnych z zasadami wprowadzonymi Zarządzeniem Prezydenta nr 104/13 ze stycznia 2013r., w szczególności wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, zlikwidowanych zostało kilkadziesiąt kolejnych nośników.

Festiwal designu po raz siódmy w Gdyni

4 lipca 2014 r. rozpoczyna się 7. edycja najważniejszego letniego festiwalu designu w Polsce - Gdynia Design Days. To wydarzenie, podczas którego wszyscy entuzjaści projektowania, profesjonaliści i amatorzy znajdą coś dla siebie. Co roku program obfituje w liczne wystawy, warsztaty i inne wydarzenia. Tegoroczna edycja skupi się na potrzebach mieszkańców, zależnie od ich wieku: 5+, 30+, 60+ i podejmie próbę znalezienia wspólnego mianownika między pokoleniami.

"Krwawy Kociołek, kat Trójmiasta” w III RP jest niewinny

Krwawy Kociołek to kat Trójmiasta – śpiewał niejeden bard w balladzie o Janku Wiśniewskim. Wymiar sprawiedliwości w wolnej już Polsce uznał jednak inaczej. Wicepremier Stanisław Kociołek został prawomocnie uniewinniony przez warszawski Sąd Apelacyjny w sprawie zbrodni Grudnia ‘70. Za komunistyczne zbrodnie odpowiedzieli tylko wykonawcy rozkazów, nie ich mocodawcy. Ostatnimi skazanymi na więzienie dygnitarzami PRL byli znani pod nazwiskami Różański, Romkowski i Fejgin oprawcy z MBP – w 1957 roku!

Letnie koncerty carillonowe w Gdańsku

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony koncertowe – instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Trzy gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów), w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz na carillonie mobilnym "Gdańsk" (48 dzwonów).

Zapraszamy na Otwarty Targ Węglowy w Gdańsku

Targ Węglowy znów będzie miejscem, w którym można posiedzieć na miejskich siedziskach, poczytać, odpocząć czy przeciwnie - spędzić czas aktywnie. Na placu codziennie, z wyłączeniem dużych imprez organizowanych w tym miejscu, funkcjonować będzie wypożyczalnia drobnego sprzętu sportowego i książek połączona z kulturalnym punktem informacyjnym. Na Otwarty Targ Węglowy zapraszamy już od 28 czerwca.

Powstaje Park Konstruktorów w Gdyni

Park Konstruktorów w Gdyni będzie miejscem dla wszystkich kreatorów, projektantów i inżynierów, w którym będą rozwijali zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu". 26 czerwca 2014 roku wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia. Park Konstruktorów to doskonały dowód na to, że innowacje łączą - powstaje bowiem dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezydent Gdańska odwołał dyrektora szkoły za brak nadzoru

Prezydent Gdańska odwołał dziś (30 czerwca) ze stanowiska dyrektora Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 przy Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1/6. Powodem odwołania jest brak nadzoru nad operacjami księgowymi placówki, przez co szkoła została narażona na straty finansowe przekraczające (według szacunków) 100 tysięcy złotych.

Kolejny inwestor lokuje swoją siedzibę w Gdańsku

CCIG planuje zatrudnić w Gdańsku sporą liczbę pracowników? Jaką konkretnie, na jakie stanowiska i czym dokładnie zajmie się firma w Gdańsku – dowiemy się podczas konferencji.Wydarzenie będzie miało miejsce we wtorek 1 lipca br.

Red Bull Air Race już za miesiąc w Gdyni!

Przygotowania do Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w Gdyni wkroczyły w decydującą fazę. Już za dokładnie miesiąc po raz pierwszy w Polsce będziemy świadkami wyścigów lotniczych, będących najszybszą serią w świecie sportów motorowych, elektryzujących miliony widzów na całym świecie. W Gdyni wystartuje polski pilot Łukasz Czepiela w klasie Challenger!

Ruch rowerowy w Gdańsku nadal rośnie

Najnowsze badania natężenia ruchu rowerowego wykazały, że znów znacząco zwiększyła się liczba rowerzystów poruszających się po Gdańsku. W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy wzrósł o 12 proc. Głównymi arteriami rowerowymi miasta codziennie przemieszczają się tysiące rowerzystów.

Zostań wolontariuszem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Od 15 do 20 września Gdynia będzie stolicą polskiego filmu. Przy okazji tak dużych imprez jak 39. Festiwal Filmowy niezbędna jest pomoc wolontariuszy. To zajęcia dla wszystkich, którzy kochają kino, mają czas wolny pomiędzy 13 a 21 września i chcą zdobyć nowe doświadczenie.

204 milionów na inwestycje i remonty w gdańską oświatę!

204 miliony złotych - to koszt inwestycji, modernizacji i remontów w gdańskich budynkach oświatowych. Te gigantyczne nakłady Miasto poniosło w latach 2010-2014. Tylko w tym roku budżet remontowo-modernizacyjny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska to prawie 60 milionów złotych! Dzięki środkom finansowana zostanie budowa szkoły w Kokoszkach, budowa żłobka modułowego przy ul. Królewskie Wzgórze, budowa 12 boisk szkolnych i 8 placów zabaw! Będą też mniejsze remonty – wymiana posadzek, okien, czy modernizacja kuchni.

Parowozem w piękny rejs... do Gdyni!

Dziś, 26 czerwca 2014 r. Gdynię odwiedził nietypowy gość. Miasto było jednym z przystanków na turystycznej trasie kolejowej pociągu „Zatoka", któremu przewodziła historyczna lokomotywa O149-69.

Gdańsk triumfuje w rankingu Perły Samorządu 2014!

Gdańsk triumfuje w plebiscycie Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2014”. Zdobył dwie nagrody – „Złotą Perłę” w kategorii Najlepszy Samorząd oraz „Srebrną Perłę” w kategorii Najlepszy Prezydent!

Bulwar - gdyńskie corso - kończy właśnie 45 lat!

Jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Gdyni. Urokliwy o każdej porze, nawet w niepogodę i sztorm. Bulwar Nadmorski, któremu patronuje Feliks Nowowiejski, właśnie skończył 45 lat.

Gdańsk uruchamia system informacji kryzysowej

Oberwanie chmury, nagła powódź, czy wichura - informacje o tych i podobnych zagrożeniach mogą już docierać do gdańszczan w ciągu kilku sekund. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku uruchomił SISMS, czyli system teleinformatyczny wczesnego ostrzegania, z pomocą którego może przesyłać ostrzeżenia SMS-em i przekazywać na smartfony za pomocą specjalnej aplikacji.

Jak klienci oceniają pracę urzędników w Gdańsku?

By załatwić sprawę w urzędzie miejskim, w 72 proc. przypadków wystarczy jedna wizyta. W urzędzie gminy – jest tak w 69 proc. przypadków, a w starostwie powiatowym – w 53 proc. przypadków. M.in. takie wnioski płyną z badania 30 urzędów z terenu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Rekordowy Nocny Bieg Świętojański w Gdyni

6247 osób na starcie i 6199 na mecie. To jest nowy rekord frekwencji Nocnego Biegu Świętojańskiego w Gdyni! Dla porównania, przed rokiem wystartowało 4566, a na mecie zameldowało się 4363 zawodników. Rozgrywane nocą z piątku na sobotę po raz 10-ty zawody wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Daniel Muindi Muteti. Z kolei z kobiet najszybsza była Etiopka Letebrhan Haylay Gebrelasse.

Wielki sukces Topolówki w Gdańsku

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zajęły I miejsce w Ogólnopolskim Programie Dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”! Owocem pracy uczennic szkoły jest kampania pt. „PrzejrZYJ chłoniaka”, która będzie promowana w całej Polsce poprzez spot telewizyjny, nagranie radiowe, stronę internetową, a także bilbordy!

Majowa edycja konkursu "Gdynia kwitnie" rozstrzygnięta

Nocne zdjęcie miejskiej zieleni wykonane na ul. Świętojańskiej przez Radosława Czaję okazało się najlepsze w majowej edycji konkursu "Gdynia kwitnie". Zdaniem jury o palmę pierwszeństwa mogło ono konkurować jedynie z drugim nadesłanym przez laureata zdjęciem, przedstawiającym tulipany z pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w tle.

Wielki finał Coca-Cola Cup 2014. Robert Lewandowski przyjedzie do Gdyni

Finał 16. edycji turnieju piłkarskiego Coca-Cola Cup będzie prawdziwym festiwalem sportu i futbolu, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć transmisję z ceremonii i meczu otwarcia Mistrzostw Świata FIFA 2014 w Brazylii, spotkać się z ambasadorem projektu Robertem Lewandowskim, ciekawie spędzić czas w Strefie Aktywnego Życia i dowiedzieć się, które drużyny gimnazjalne są najlepsze w Polsce. Impreza odbędzie się w dniach 12-15 czerwca na plaży Śródmieście w Gdyni.

Maraton Wrotkarski w Choczewie

22 czerwca 2014 r. odbędzie się III Maraton Wrotkarski o Puchar Wójta Gminy Choczewo.

Pilotażowa instalacja Smart City w Gdańsku

W dniach 10-13 czerwca w Gdańsku odbędzie się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad najbardziej zaawansowaną instalacją typu SmartCity w Europie, która realizowana jest w ramachprojektu ACCUS (AdaptiveCooperative Control in Urban (sub)Systems). W spotkaniu udział wezmą menadżerowie oraz kluczowi inżynierowie ICT z 28 firm i instytucji z 8 krajów Unii Europejskiej (w tym Polski).

Policjanci i strażak ruszają z Gdańska na Mont Blanc

Czterej funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, policjant z Gdyni i ratownik gdańskiej Straży Pożarnej wyruszają na wyprawę alpejską, której celem jest zdobycie szczytu Mont Blanc. Startują w sobotę 7 czerwca.

Otwarcie siedziby Urzędu Miasta w Redzie

W dniu 6 czerwca 2014 r. w Redzie odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego budynku Urzędu Miasta który mieści się przy ul. Gdańskiej 33.

Na Półwysep i Kaszuby z Gdyni koleją

Nareszcie, podróż z Gdyni na półwysep Helski i nad kaszubskie jeziora nie będzie się musiała kojarzyć z wielogodzinnymi postojami w korkach. Według zapewnień PKP PLK już w połowie czerwca zostaną wznowione połączenia pociągów na całej trasie pomiędzy Gdynią i Helem oraz Gdynią i Kościerzyną.

Colliers International otwiera biuro w Gdańsku

Colliers International otwiera swoje biuro w Gdańsku. Bedzie to siódma lokalizacja firmy w Polsce. Siedziba firmy będzie się mieścić w kompleksie Olivia Business Center. Symboliczna uroczystość otwarcia Colliers International odbędzie się nie w biurowcu OBC, a w Centrum Stocznia Gdańska przy ul. Doki 1. W czwartek (5 czerwca) o godz. 19.00 weźmie w nim udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ukraińscy artyści w sali BHP w Gdańsku

O godz. 15 w sali BHP została otwarta wystawa zdjęć wykonanych przez ośmioro ukraińskich artystów. Gennadij Jerszow, pomysłodawca wystawy pochodzi z Ukrainy, od 2001 r. mieszka w Gdańsku i jest autorem m.in. pomnika prałata Henryka Jankowskiego. Zdjęcia przedstawiają walki na ulicach Kijowa, dramatyczne starcia z milicją, ale również ludzi w ich codziennych sytuacjach, zabytki, piękno ziemi czernihowskiej.

Laureaci konkursu Gdyński Biznesplan 2014

Nazwy tych firm i ich twórców warto zapamiętać. Być może kiedyś staną się wielkimi przedsiębiorstwami odnoszącymi sukcesy w Polsce lub nawet zagranicą. W poniedziałek 2 czerwca 2014 roku poznaliśmy zwycięzców 12. edycji konkursu dla przedsiębiorczych Gdyński Biznesplan. Uroczystość odbyła się w Pomorskim Parku-Naukowo-Technologicznym.

Gdański Obszar Metropolitalny przykładem partnerskiej współpracy w Polsce

Stowarzyszenie GOM, skupiające 49 miast, gmin wiejskich oraz powiatów, zostało uhonorowane w konkursie „Razem dla Rozwoju”, podczas odbywającego się w Poznaniu I Kongresu Partnerstw Samorządowych.

Gdańsk w barwach siatkarskiego święta

FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 to najważniejsze święto sportu w 2014 roku w Gdańsku. To również kolejna szansa na promocję Gdańska na arenie międzynarodowej.

Drapieżna sfora w gdyńskim porcie

Leopard, Tygrys, Gepard, Szakal i Pantera - w przyrodzie są dzikie i niebezpieczne. Piątka tych drapieżników zawita wkrótce do Gdyni. Jednak bez obaw. Tak nazywają się szkolne okręty Marynarki Francuskiej, które w piątek 6 czerwca przybiją do portowych nabrzeży. Co więcej, dwa z nich w trakcie weekendu zostaną udostępnione zwiedzającym.

Gdańszczanie Mistrzami Świata Odysei Umysłów!

3 czerwca 2014 r. wylądował w Rębiechowie samolot, którym przylecieli z USA Mistrzowie Świata Odysei Umysłów! Gdańszczanie z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB zdobyli nie tylko złoty, ale i srebrny medal! W tym roku w finałach wzięły udział 833 zespoły z całego świata, w tym aż 19 z Polski.

Więcej kolejek SKM na letnie imprezy w Gdyni

Dobra informacja dla wszystkich, którzy mają w planach odwiedzić tegoroczne wielkie imprezy w Gdyni. Dzięki dotacji od marszałka województwa i z budżetu Gdyni, Szybka Kolej Miejska uruchomi dodatkowe połączenia na czas festiwalu Open'er, lotniczych mistrzostw świata Red Bull Air Race oraz zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni.

Zainaugurowano V edycję Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

3 czerwca 2014 r. odbyła się inauguracja piątej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, który jest realizowany od maja 2010 roku. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas czterech edycji już ponad 14 000 gdańskich gimnazjalistów wypłynęło w rejsy. Uczniowie przepłynęli łącznie ponad 28 000 mil morskich!

Estetyzacja Portu w Gdańsku

Wraz z powołaniem nowego Zarządu Portu w Gdańsku pojawił się pomysł zainicjowania działań zmierzających do estetyzacji terenów portowych. 2 czerwca podpisana została Umowa Partnerstwa dotycząca wspólnej realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku”. Umowę podpisali przedstawiciele partnerów zaangażowanych w jego realizację, w tym prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Gdynia - Miastem 25 lecia wolności Polski!

Które miasto po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu w powojennej Polsce 4 czerwca 1989 roku przeszło największą metamorfozę i gdzie żyje się najlepiej? Według internautów głosujących w plebiscycie programu „Świat się kręci" TVP1 i Onet.pl - w Gdyni! Zwycięstwo Gdyni ogłoszone zostało 2 czerwca 2014r. To fantastyczny sukces miasta i jego mieszkańców.

Ruszył Gdański Fundusz Senioralny!

Dziś , 2 czerwca 2014 r. ruszyła I edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Projekt skierowany jest do wszystkich osób w wieku 60+, które mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia – mogą oni otrzymać nawet 500 złotych!

Tor podejściowy do Mariny Gdynia będzie głębszy

Dobra wiadomość dla żeglarzy i wodniaków! Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m. Prace czerpalne rozpoczną się 2 czerwca i potrwają około tygodnia.

Rowerowy Maj. Gdańsk lepszy niż Kopenhaga i Amsterdam!

Kampania "Rowerowy Maj” pokazała potencjał komunikacji rowerowej w Gdańsku. Mimo, że aura nie zawsze była łaskawa, liczba zaparkowanych przed szkołami jednośladów biła wszelkie rekordy. W zwycięskiej Szkole Podstawowej nr 62 aż 53% uczniów dojeżdżało na zajęcia rowerami! Wśród wszystkich zgłoszonych szkół wskaźnik ten wyniósł średnio 39%. To więcej, niż w Kopenhadze (36%) i Amsterdamie (38%).

Podpisano umowę w sprawie gdyńskich inwestycji komunikacyjnych w Gdyni

30 nowoczesnych autobusów, 2 buspasy, zmodernizowane zatoki i place autobusowe - przybędą w ciągu roku w Gdyni dzięki umowie podpisanej 28 maja 2014r. między samorządami województwa pomorskiego i Gdyni.

Gdańsk - rowerem do pracy - coraz liczniej

Zakończyły się zapisy do II edycji gdańskiej kampanii społecznej „Rowerem do pracy”. W tym roku chęć udziału w kampanii zgłosiło 66 gdańskich firm, które zatrudniają łącznie ponad 15 tysięcy osób. Liczba uczestników świadczy to o tym, że udało się pobić zeszłoroczny rekord zgłoszeń.

Posezonowe laury dla Vistalu Gdynia

Po udanym sezonie czas na laury. Zawodniczki Vistalu Gdynia dostały nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za osiągnięcia sportowe. 30 tysięcy złotych jest wyróżnieniem za zdobyty w ostatnich dniach brązowy medal PGNiG Superligi w piłce ręcznej kobiet.

Trwa budowa parkingu „Centrum” w Wejherowie

Przy wejherowskim Sądzie przy ul. Sobieskiego trwa budowa kolejnego w Wejherowie parkingu. Dzięki tej inwestycji uda się zagospodarować kolejny fragment centrum miasta i stworzyć dodatkowe miejsca postojowe dla mieszkańców i turystów.

Gdańsk „Samorządem Przyjaznym Szkole Rozwijającej Uczenie się Uczniów”!

Gdańsk otrzymał tytuł „Samorządu Przyjaznego Szkole Rozwijającej Uczenie się Uczniów”, przyznany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, które od 2000 r. prowadzą program Szkoła Ucząca Się (SUS). Tytuł przyznawany jest tym samorządom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju szkół jako instytucji uczących się i promują edukację skoncentrowana na rozwijaniu przez uczniów kompetencji kluczowych.

Nowe parkingi rowerowe w Gdyni

Kolejne udogodnienie dla gdyńskich rowerzystów. Przy ważnych węzłach przesiadkowych i w atrakcyjnych turystycznie miejscach Gdyni powstały parkingi rowerowe.

Centrum Hewelianum w Gdańsku wciąż czeka na zdjęcia nieba

Organizowany przez Centrum Hewelianum konkurs AstroCamera zmienił swój zasięg z ogólnopolskiego na międzynarodowy. Patronatem honorowym objęła go prestiżowa europejska instytucja ESO (ang. The European Southern Observatory). Dlatego termin nadsyłania prac został przełożony na 18 lipca 2014 r.

Sk@ndalizujacy R@Port w Gdyni

Siedem dni, siedem sztuk, jedna decyzja. Spektakl „Caryca Katarzyna" w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zdobył Nagrodę Główną trwającego od zeszłego piątku 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Choć pod werdyktem podpisali się wszyscy jurorzy, nie była to decyzja pozbawiona wątpliwości.

Gdańsk - Gotuj się do wakacyjnej pracy

Za oknem temperatura dawno przekroczyła kilkanaście kresek powyżej zera, a to znak, że już wkrótce rozpoczną się kolejne wakacje. Dla jednych okres beztroskiego odpoczynku oraz ładowania baterii przed kolejnym rokiem nauki, dla innych czas na letnią pracę i atrakcyjny zarobek. W tym roku o znalezienie ciekawego i bezpiecznego zajęcia będzie jednak łatwiej. Już 27 maja ruszają targi pracy sektora turystycznego, gastronomii oraz branży usługowej.

Wojciech Szczurek Samorządowym Menadżerem Regionu

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał tytuł Samorządowego Menedżera Regionu i znalazł się w ścisłej czołówce IX edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie przyznano za umiejętne zarządzanie finansami, skuteczne pozyskiwanie zewnętrznych funduszy, inwestowanie w ochronę środowiska i budowanie aktywności społecznej. Ogłoszenie wyników odbyło się w piątek 23 maja w Warszawie.

Mecz charytatywny na rzecz hospicjum w Gdańsku

8 czerwca 2014r., o godzinie 16.00 na Stadionie PGE ARENA Gdańsk rozegrany zostanie charytatywny mecz piłki nożnej „Przyjaciele Hospicjum kontra Reszta Świata ”. Swój udział w meczu zapowiedzieli między innymi: Karol Bielecki, Tomasz Hajto, Andrzej Juskowiak, Marcin Lijewski, Dariusz Michalczewski, Dawid Nilsson, Artur Siódmiak, Igor Tracz, Sławomir Szmal, Michał Żewłakow. Organizatorzy meczu: Pomorskie Hospicjum dla Dzieci i PGE ARENA Gdańsk serdecznie na niego zapraszają!

Energia dla przemysłu stoczniowego w Gdyni

Bałtycki Port Nowych Technologii w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej ma nowe źródło zasilania. Na jego terenie ENERGA-Operator uruchomiła nowy Główny Punkt Zasilania (GPZ) Gdynia Stocznia.

Odkryj nowy Park Reagana w Gdańsku

Prezydent Miasta Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zapraszają mieszkańców na wspaniały festyn z okazji otwarcia nowej części Parku im. R. Reagana. 31 maja 2014 r. zostanie udostępniona mieszkańcom kolejna, wyjątkowa przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Zlokalizowana jest między ul. Piastowską i Pomorską.

800 osób pobiegło w Wejherowie

Około 800 amatorów biegania pobiegło w sobotnie przedpołudnie w Parku Miejskim w Wejherowie w ramach akcji „Wejherowo Biega 2014”. Biegały dzieci z rodzicami, młodzież i dorośli miłośnicy biegania.

Feta zbliża się do Gdańska

XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbędzie się w dniach 10 – 13 lipca 2014 na terenie Centrum Hewelianum i Placu Zebrań Ludowych. W ciągu 4 dni festiwalu planowane jest ok. 50 wydarzeń, na których przewidywana liczba widzów to ok. 40 000.

50. rocznica uruchomienia linii trolejbusowej na Oksywie w Gdyni

Pewnie niewiele osób pamięta, że gdyńskie trolejbusy dojeżdżały kiedyś do Oksywia. Właśnie mija 50. rocznica uruchomienia linii, które kursowały do tej dzielnicy. 50 lat temu, 23 maja 1964 roku, uruchomiono dwie nowe linie trolejbusowe o numerach 28 i 28 kreślone. Tak kiedyś oznaczano linię, której trasa nieco odbiega od podstawowej. Trolejbusy miały pętlę przy Dworcu Głównym PKP, a do Oksywia Górnego i Dolnego jechały trasą okrężną przez ul. Arciszewskich. Po uruchomieniu tych połączeń zlikwidowano linię autobusową nr 117 z pl. Kaszubskiego do Oksywia Górnego.

Tysiące kwiatów na ulicach Gdańska

Łącznie ponad 46 tysięcy kwiatów, czyli o blisko 10 tysięcy sztuk sadzonek więcej, niż przed rokiem, nowe wieże kwiatowe i konstrukcje kwiatowe montowane na słupach oświetleniowych. Już po ‘zimnych ogrodnikach’, Zarząd Dróg i Zieleni obsadza więc miasto kwiatami, które do późnej jesieni zdobić będą skwery, zieleńce, parki i ulice Gdańska.

Gdańsk - automat sprzeda bilet, doładuje telefon

50 automatów biletowych na terenie Gdańska zostało wzbogaconych o dodatkową funkcję. Od teraz można w nich kupić nie tylko bilet, ale również doładować telefon komórkowy na kartę. Skorzystają z tego wszyscy, którzy posiadają numer u następujących operatorów: Orange, T- Mobile, Play, Plus, Lyca Mobile, Heyah, NJUMobile oraz doładowania VoIP – Telegrosik. Ponadto, Operator automatów zapowiada uruchomienie w przeciągu najbliższych miesięcy kolejnych funkcji.

Gdynia - nietypowy spektakl w Centrum Kultury - przygotowany przez amatorów

Takiej premiery jeszcze w Centrum Kultury w Gdyni nie było. Sztuka „Miłość bliźniego" według Leonida Andrejewa została przygotowana przez aktorów-amatorów, uczestników warsztatów teatralnych dla dorosłych „W kaczych butach". Jak im pójdzie - przekonamy się 24 i 25 maja.

"Dziewczyna z Chicago" zdobywa Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni

Dokument „#chicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" w reżyserii Joe Piscatella został laureatem Nagrody Muzeum Emigracji w Gdyni, wręczonej podczas Planete Doc+ Film Festival. Wyróżnienie, przyznane po raz pierwszy, ma honorować filmy o tematyce migracyjnej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce i Dolnym Mieście w Gdańsku

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się historie Dolnego Miasta i Biskupiej Górki – kilkadziesiąt osób bierze udział w otwartych wykładach i spacerach na temat tych dzielnic w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dodatkowo, w tegorocznej edycji wszyscy uczniowie i uczennice SP Nr 21 na Biskupiej Górce wzięli udział w warsztatach urbanistycznych. Ostatni wykład na Biskupiej Górce odbędzie się 22 maja o godz. 17.30, natomiast najbliższe spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Dolnym Mieście, których tematem będzie architektura i przyroda Dolnego Miasta już 24 i 31 maja. Początek obydwóch o godz. 12.00.

Nowy Park Konstruktorów w Gdyni

W przyszłym roku w Gdyni pojawi się nowe, interesujące miejsce dla twórców, artystów, projektantów i inżynierów - Park Konstruktorów. Wkrótce rozpoczną się prace nad modernizacją budynku tzw. Pentagonu przy ulicy Konstruktorów, gdzie branże kreatywne będą mogły rozwijać swoje projekty od koncepcji do produktu.

125 tysięcy osób w ciągu roku w Filharmonii Kaszubskiej

Od otwarcia Filharmonii Kaszubskiej w maju 2013 r. do chwili obecnej, z oferty w wydarzeniach kulturalnych na scenie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wystawach, warsztatach, zajęciach sekcji udział wzięło ok. 125 tysięcy osób.

Gdańsk - „Dynamiczna tożsamość” doceniona przez Komisję Europejską

Od 2012 roku nowatorski projekt edukacyjny DYNAMIC IDENTITY (DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ), który zaczął się w Gdańsku, a powstał w dialogu polsko-holenderskim wraca do naszego regionu i Polski jako międzynarodowy projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Comenius.

Mateusz Pakuła laureatem 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W niedzielę 18 maja 2014r., podczas inauguracji 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Teatrze imienia Witolda Gombrowicza nagrodzono dramat Mateusza Pakuły :Smutki Tropików".

Prezydent Wejherowa dofinansował zakup wozu bojowego dla strażaków

Podczas uroczystości Dnia Strażaka w Wejherowie wręczono wyróżnienia, nagrody i awanse. Przekazano także samochód gaśniczy Renault, na zakup którego 150 tys. zł przekazało miasto Wejherowo. Sprzęt ten pozwoli usprawnić akcje ratownicze strażaków, tym samym przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. w Wejherowie.

1624 chętnych na „Wakacyjny Staż 2014”! w Gdańsku

W rekrutacji dwunastej edycji akcji „Wakacyjny Staż” studenci i absolwenci chcący pracować latem złożyli 1624 aplikacje! Pracodawcy przygotowali dla nich najwyższą w historii liczbę miejsc stażowych: 327 w 83 firmach. Teraz firmy fundujące staże zaproszą wybranych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 16 czerwca.

Gdańsk zdobył ponad trzy miliony na nowy żłobek!

Gdańsk, dzięki znakomicie przygotowanemu wnioskowi, zdobył 3 054 400 zł z rządowego programu „Maluch 2014” na dofinansowanie budowy nowego żłobka! Miasto otrzymało pełną kwotę, o jaką wnioskowało!

Gdynia Zachód - z przeszłości w przyszłość

"Gdynia Zachód z przeszłości w przyszłość" to wyjątkowe wydawnictwo, które ukazuje zachodnie dzielnice Gdyni i wsie. Tereny te nigdy wcześniej nie doczekały się tak kompleksowego opracowania. Spotkanie promujące album pod redakcją profesora Tadeusza Stegnera, z udziałem autorów odbyło się w czwartek, 15 maja 2014 r. w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).

Gdańsk - STS Generał Zaruski płynie na 34 Międzynarodowy Zjazd Hanzy do Lubeki

W dniach 18-28 maja 2014 roku , Jacht „Generał Zaruski” jako flagowa jednostka Miasta Gdańska, planuje wziąć udział w festiwalu z okazji 34 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Lubece. To dobra okazja by w gościnę do niemieckich przyjaciół, udała się delegacją polskich Miast Hanzeatyckich. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska. Miasto Gdańsk zaproponowało udział w tej wyprawie Młodzieży z Polskich Miast Hanzeatyckich.

Gdańsk - Umowa na modernizację torów na Przeróbkę podpisana!

Miasto Gdańsk podpisało dziś umowę z firmą Budimex, która realizować będzie modernizację torowiska na Przeróbkę. Podpis pod dokumentem składali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Ryszard Trykosko, Wiceprezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Romuald Nietupski i Prezes Budimex SA Dariusz Blocher. Prace na budowie ruszą 19 maja i potrwają do końca września 2015 roku.

Gdańsk odzyskuje swój salon

Wiosna 2014r. przynosi nową jakość w dziedzinie wyglądu ogródków gastronomicznych na gdańskim Głównym Mieście, a w szczególności w obszarze Drodze Królewskiej. Chociaż intensywna, wspólna praca nad poprawą estetyki ogródków i stoisk handlowych trwa już od 2 sezonów, to radykalna zmiana – faktycznie przywrócenie Drodze Królewskiej pełnego charakteru przestrzeni publicznej ma miejsce właśnie w tej chwili - przekonuje Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta.

Otwarcie wystawy IPN w wejherowskim ratuszu

W poniedziałek 12 maja br. w wejherowskim ratuszu została otwarta wystawa pt. „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945” przygotowana wspólnie przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz Muzeum Stuthoff w Sztutowie. Wystawa zostanie udostępniona publiczności w najbliższą sobotę 17 maja w Noc Muzeów.

Rozstrzygnięcie XV edycji konkursu „Gdynia bez barier"

Przełamują stereotypy w myśleniu o niepełnosprawności, tworzą udogodnienia, likwidują bariery architektoniczne, komunikacyjne i społeczne utrudniające życie niepełnosprawnym - to laureaci konkursu „Gdynia bez barier". 13 maja 2014r., podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni uhonorowano laureatów piętnastej edycji.

Wejherowo - Na tarasie jak na pokładzie statku

W sobotę 10 maja został otwarty taras widokowy na dachu Filharmonii Kaszubskiej. Otwarcie tarasu było wydarzeniem wpisanym w Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych w całej Polsce przez Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.

Nowy inwestor będzie w Gdańsku pracować nad mediami przyszłości

Schibsted Media Group - jedna z największych firm medialnych w Europie, zatrudniająca 7000 pracowników w 29 krajach - wkracza na gdański rynek! Norweska firma otwiera drugie - po Krakowie - polskie biuro, które ma się stać centrum programowania działające na potrzeby koncernu. Schibsted już prowadzi rekrutację nowych pracowników.

Rekord Polski pobity podczas Biegu Europejskiego w Gdyni

Przebiec 10 kilometrów w 36 minut i 16 sekund... Wielu biegaczy amatorów marzy o takim rezultacie, a od ostatniej soboty to jest właśnie rekord Polski na tym dystansie dla mężczyzn w kategorii wiekowej M60. Podczas Biegu Europejskiego ustanowił go 62-letni gdynianin, Andrzej Krzyszkowski. Poprzedni wynik był gorszy o 31 sekund.

Ogromny sukces uczennicy z Gdyni

Nina Mazurewicz - uczennica III LO w Gdyni - zdobyła złoty medal VIII Olimpiady Młodych Wynalazców. Jej projekt okazał się lepszy od 139 innych projektów z 36 krajów.

Wielki sukces dziesięciolatki z Wejherowa

Rysunek mieszkanki Wejherowa Lili Wysockiej został wybrany wśród 13 prac z całego świata (w tym jako jedyny z Europy) do kolejnej książki dla dzieci amerykańskiej autorki Nancy O\'Neill.
stat4u