SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Piknik militarny w Lisewie

W dniach 1-3 sierpnia 2014 r odbył się w Lisewie k. Gniewina tradycyjny już VII Piknik militarny. /Zobacz galerię zdjęć/

Sukces Politechniki Gdańskiej

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła I edycję konkursu IMPULS. Jednym z laureatów został Grzegorz Gorczyca, doktorant na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Program promuje innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym.

Ukraiński akcent na Jarmarku św. Dominika w Gdańsku

Gdański jarmark jak co roku zgromadził setki wystawców i przyciągnął na ulice miasta miliony turystów. Wybór oferowanych towarów jest też tradycyjnie bardzo duży. W tym roku po raz pierwszy pojawiło się bardzo barwne stoisko z wyrobami ukraińskiego rękodzielnictwa.

Wejherowo-Miasto pięknieje dzięki inwencji mieszkańców

Miłośnicy zieleni, którzy wzięli udział w „Konkursie o najładniej ukwiecony i zazieleniony balkon (okno) lub ogród na terenie miasta Wejherowa” 
spotkali się 30 sierpnia br. w ratuszu, aby poznać werdykt Komisji Konkursowej powołanej przez prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta.

Polarniczki z politechniki wróciły do Gdańska

Dr Katarzyna Jankowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG wróciła z rocznego pobytu w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Razem z nią na statku Horyzont II powróciły mgr inż. Katarzyna Kozak i mgr inż. Małgorzata Szopińska, doktorantki z Wydziału Chemicznego, które spędziły w Arktykce intensywny tydzień.

70 lat temu w Warszawie-Obchody w Gdyni

Gdynia od lat uroczyście obchodzi kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego... Tak będzie również 1 sierpnia 2014 r., kiedy to mija 70 lat od tego wydarzenia. W samo południe przedstawiciele władz miasta, organizacji kombatanckich, społecznych, mieszkańcy Gdyni złożą kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej na Skwerze Kościuszki. W rocznicę godziny „W" o 17.00 zawyją syreny. Zachęcamy mieszkańców do zatrzymania się o tej porze, uczczenia chwilą ciszy warszawskich powstańców, którzy walczyli i ginęli za NASZĄ wolność.

Żebractwo w Gdańsku

Grosz dla żebraka. Czy na pewno pomoc?U jednych budzą współczucie, u innych niechęć. Jedni patrzą z politowaniem i wrzucają im do kubeczka kilka drobnych monet. Inni z niesmakiem odwracają głowę. Widok osoby żebrzącej na ulicy dużego miasta chyba już nikogo nie dziwi – co nie zmienia faktu, że jest to problem, z którym wciąż trzeba się mierzyć. Przybiera on na sile latem, kiedy ulice pełne są turystów, gotowych dać jałmużnę – może z chęci pomocy, a może dla świętego spokoju

Gdańsk-Trwa nabór zgłoszeń do Nagrody za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Do 30 września, który jest Międzynarodowym Dniem Tłumacza, trwa nabór zgłoszeń do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Nagroda zostanie wręczona tłumaczowi bądź tłumaczce literatury obcej na język polski w dniach 9-11 kwietnia 2015r. podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy „Odnalezione w Tłumaczeniu”, a jej laureat otrzyma 50 000 zł.

Wystawa motocykli w Rumii

W Centrum Handlowym Auchan - Port Rumia można zobaczyć niecodzienną prezentację oryginalnych starych motocykli. /Zobacz galerię/

Wejherowo-Sfotografuj swoje miasto i wyślij na konkurs

Stowarzyszenie Gmin Małe Trójmiasto Kaszubskie, Prezydent Miasta Wejherowa, Burmistrz Miasta Redy, Burmistrz Miasta Rumi ogłosili konkurs fotograficzny „Małe Trójmiasto Kaszubskie – 10 lat w Unii Europejskiej”.

STS Generał Zaruski - dzień otwarty

W niedzielę 27 lipca podczas IV Światowego Zjazdu Gdańszczan, STS Generał Zaruski zaprosił wszystkich chętnych na swój pokład

855 tys. osób podczas weekendu Red Bull Air Race w Gdyni

Lider klasyfikacji generalnej Austriak Hannes Arch wygrał gdyński przystanek mistrzostw świata Red Bull Air Race. Przez cały dzień przez teren imprezy przewinęło się ponad 400 tysięcy osób.

Koniec mistrzostw świata Red Bull Air Race Gdynia 2014

W niedzielę 27 lipca 2014 r. zakończyły się mistrzostwa w Gdyni. Pogoda dopisała, widzowie też. Na pokazie było kilkadziesiąt tysięcy ludzi. /Zobacz galerię zdjęć/

Wczoraj ruszył Jarmark Św. Dominika w Gdańsku

Jarmark św. Dominika jest najstarszą, najsłynniejszą i największą taką imprezą w Polsce i jedną z największych w Europie. Jego tradycja sięga XIII wieku. /zobacz galerię zdjęć/

Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race Gdynia 2014

Nawet przedpołudniowy deszcz nie popsuł doskonałej zabawy podczas pierwszego dnia mistrzostw świata Red Bull Air Race Gdynia 2014. Oprócz sesji treningowej i kwalifikacyjnej pilotów klasy Master, wydarzeniem soboty był pojedynek pretendentów, w którym polski „jedynak" Łukasz Czepiela zajął piąte miejsce. W szczytowym momencie na terenie imprezy przebywało 60 tys. osób, natomiast przez cały dzień przez ten obszar przewinęło się ponad 200 tys. osób.

IV Światowy Zjazd Gdańszczan oficjalnie rozpoczęty!

Już po raz czwarty gdańszczanie z najodleglejszych zakątków świata zjechali do Gdańska. Okazją stał się, odbywający się co cztery lata, IV Światowy Zjazd Gdańszczan. Na otwarciu w Teatrze Wybrzeże nie zabrakło znakomitych osób związanych z naszym miastem. Byli więc - Bogdan Borusewicz, Jan Krzysztof Bielecki, Lech Wałęsa czy Arcybiskup Tadeusz Gocłowski. List na otwarcie Zjazdu, odczytany przez prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przysłał Premier Rzeczypospolitej Polskiej - Donald Tusk.

Red Bull Air Race Gdynia oficjalnie rozpoczęty

Niebo nad Gdynią poprzecinały smugi dymu i choć były to dopiero treningi przed mistrzostwami świata Red Bull Air Race, popisy pilotów z plaży i bulwaru obserwowały tysiące osób. Na terenie imprezy masowej maksymalnie w jednym momencie było 19 tys. widzów, a w sumie przez cały dzień przez ten obszar przewinęło się 107 tys. ludzi.

Gdańskie Spotkania Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu” – edycja angielska

Najlepsi pisarze, tłumacze literatury, krytycy oraz czytelnicy po raz drugi rozmawiać będą o literaturze i przekładzie – tym razem z języka angielskiego – podczas Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”. Spotkania odbędą się w dniach 9 – 11 kwietnia 2015 roku w Gdańsku, m.in. w siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Instytutu Kultury Miejskiej oraz na terenie Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas przyszłorocznych Spotkań po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 - jesteśmy gotowi do startu!

Po raz pierwszy w historii, lotnicze mistrzostwa świata Red Bull Air Race zawitały do Polski, do Gdyni. W czwartek 24 lipca odbyła się konferencja prasowa otwierająca zawody w naszym mieście. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli Hannes Arch - aktualny lider klasyfikacji generalnej mistrzostw, Łukasz Czepiela - pilot klasy Challenger, jedyny polski pilot w Red Bull Air Race oraz Bartosz Bartoszewicz, pełnomocnik prezydenta ds. zawodów, który ponownie zapewnił, że Gdynia jest gotowa do przyjęcia najlepszych pilotów na świecie.

Gdański MOPR organizuje letni wypoczynek dla 162 dzieci!

162 osoby – dzieci i młodzież – wyjedzie na wakacje dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wypoczynek odbywać się będzie tym razem na terenie Pojezierza Kaszubskiego. Pierwsza grupa wyjeżdża już jutro!

Literackie spacery po Gdańsku z Instytutem Kultury Miejskiej

„Zbiórka na odlot. Spacer po Zaspie”, „Pochłanianie Gdańska”, „Dlaczego Oliwa?” - to wybrane tytuły ośmiu spacerów literackich organizowanych w sierpniu i na początku września przez Instytut Kultury Miejskiej. W roli przewodników po Wrzeszczu, Głównym Mieście czy Żabiance wystąpią m.in. Tadeusz Dąbrowski, Krystyna Bonda i Mieczysław Abramowicz. Pierwsza wędrówka literacka od Długiego Targu do Pomnika Poległych Stoczniowców odbędzie się 5 sierpnia, a oprowadzać będzie Andrzej Fac, który udowodni, że Gdańsk to nie tylko Hanza i Panienka z okienka, ale też poezja. Cykl spacerów zakończy się 6 września – literacką grą miejską w scenerii Starego i Głównego Miasta.

Wyjątkowa strona dla Seniorów w Gdańsku(i nie tylko)!

„Pokolenia Razem” to strona na Facebooku (tzw. fanpage), poświęcona wymianie kulturalnej między pokoleniem seniorów i nastolatków. W tym miejscu można podzielić się swoimi fascynacjami, wymienić poglądy a także zagłosować na Liście Przebojów Dojrzałego Pokolenia! Piosenki, które uzyskają największą liczbę głosów, zostaną nagrane przez młodych wykonawców z Trójmiasta i wydane na płycie CD.

Gdyński żagiel trofeum Red Bull Air Race Gdynia 2014

Red Bull Air Race to nie tylko wyjątkowe wydarzenie sportowe, lecz także wspaniała oprawa, której ważnym elementem są trofea wręczane najlepszym zawodnikom. Statuetki gdyńskiej imprezy zaprojektowane zostały w oparciu o charakterystyczny gdyński żagiel - symbol, z którym od wielu lat identyfikują się mieszkańcy naszego miasta.

Stadion Miejski w Gdyni najlepszy w I lidze

Wysoki standard Stadionu Miejskiego w Gdyni, powoli staje się standardem. Polski Związek Piłki Nożnej ponownie wyjątkowo wysoko ocenił obiekt przy ulicy Olimpijskiej 5 i uznał go za najlepszą arenę wśród wszystkich, na których rozgrywane są mecze I ligi piłki nożnej w Polsce.

Dofinansowania na przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej w Gdańsku

Miasto Gdańsk i Grupa GPEC zostali partnerami projektu rozbudowy miejskiej sieci ciepłowniczej na terenie Gdańska. Już 23 i 24 lipca pod numerem specjalnej infolinii 58 524 39 89 mieszkańcy dowiedzą się, czy w ich okolicy możliwe jest przyłączenie do miejskiej sieci GPEC i jakie dofinansowanie mogą uzyskać na ten cel z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

240 milionów dla Ziemi Słupskiej

W środę, 16 lipca razem z przedstawicielami zespołu negocjacyjnego reprezentującego Ziemię Słupską wynegocjowaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim ostateczny kształt Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla naszego subregionu. Mamy powody do dumy! Przez najbliższe lata z kasy Województwa Pomorskiego na Ziemię Słupską trafi co najmniej 240 mln zł! Pieniądze te pozwolą na realizację wielu niezbędnych dla nas inwestycji, które stworzą podstawy rozwoju naszego miasta i subregionu. Wśród najważniejszych inwestycji objętych ZPT należy wymienić: węzeł transportowy w Słupsku, modernizację i rozbudowę sieci ciepłowniczych w Słupsku i Ustce oraz poprawę efektywności energetycznej i termomodernizację budynków w tych miastach.

Gdańsk na czele Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014

W Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2014 Gdańsk zajął pierwsze miejsce w kategorii miast na prawach powiatu! W pokonanym polu (w tej kategorii) pozostały Wrocław i Sopot. Jako, że Rzeczpospolita nagradzała samorządy po raz 10., przyznano także nagrody jubileuszowe - 10-lecia. Do Gdańska trafiła 3 nagroda.

Słupski otrzymał prezent

Pani Isabel Sellheim, honorowa obywatelka Miasta Słupska kolejny raz obdarowała nasze miasto. W czwartek, 17 lipca na ręce Pana Macieja Kobylińskiego Prezydenta Miasta Słupska przekazała portret Teofila Kuny, który rządził w Słupsku od 11 sierpnia 1945 r. do 14 grudnia 1945 r. Pani Sellheim odnalazła ostatnie zachowane zdjęcia Teofila Kuny, na ich podstawie i na własny koszt zleciła namalowanie portretu.

Akcja wydobywcza w Gdyni

Najpierw niszczone podczas działań wojennych, teraz po 70 latach wydobyte na powierzchnię. Chodzi o dwa działa niemieckie Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 zatopione pod koniec wojny przez wycofujące się z Kępy Oksywskiej na Hel wojska niemieckie. Teraz zostaną odrestaurowane i umieszczone na wystawie.

Argentyńska lekcja w cyklu Stacja Emigracja w Gdyni

Muzeum Emigracji w Gdyni w comiesięcznym cyklu Stacja Emigracja zaprezentuje obsypany laurami na światowych festiwalach film dokumentalny prawdziwego poety obrazu Wojciecha Staronia -„Argentyńską lekcję". Operator nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie, autor zdjęć „Placu Zbawiciela", podróżnik i reżyser będzie także gościem spotkania które po projekcji poprowadzi dziennikarka, Katarzyna Żelazek. Wydarzenie odbędzie się 19 lipca w starej wozowni w TuBaza Kolibki, wstęp wolny.

MOBILNY SATURATOR w Gdańsku

Mobilny saturator, dzięki któremu można było dotąd ugasić pragnienie w okolicach ulicy Karmelickiej w dniach 19 i 20 lipca przeniesie się do Parku Oliwskiego. Stanie się atrakcją festiwalu PARKOWANIE.

Akcja wydobywcza Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej organizuje akcję wydobycia zabytków techniki morskiej z dna Zatoki Gdańskiej. To dwa działa niemieckie kal. 75 mm Infanteriegeschutz 42 oraz Infanteriegeschutz 18 odkryte w wodach zatoki (na wysokości Gdyni Oksywie) przez Mariusza Szymańskiego. Akcja wydobywcza przy wsparciu Urzędu Morskiego w Gdyni oraz z udziałem z zawodowych nurków odbędzie się w środę 16 lipca we wczesnych godzinach rannych.

Latające lwy w Gdańsku

Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii gdańskie lwy wczoraj latały! Z południa kraju o świcie do Gdańska przyjechał ogromny, ważący ponad 6 ton, wypełniony ziemią stelaż, który w ciągu trzech najbliższych dni zmieni się w kwitnący herb miasta. Składa się on z trzech części – dwóch lwów i samego herbu

„Wyszukane” - pamiątki z Gdańska. Znamy wyniki konkursu!

Do 13 lipca trwało głosowania na projekty graficzne zaczerpnięte z domeny publicznej, które trafią na drugą serię „Wyszukanych” - pamiątek z Gdańska. Grafiki odnalazły i opracowały studentki Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Najwięcej głosów zebrały propozycje Julii Parchimowicz zatytułowane „Piękny Gdańsk”. Pamiątki dostępne będą w IKM oraz w dobrych sklepach od początku sierpnia.

Red Bull Air Race Gdynia 2014 – przede wszystkim bezpieczeństwo

Największa impreza sportowa w historii Gdyni - Red Bull Air Race 2014 - to nie tylko wspaniałe podniebne widowisko, lecz także ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, nad którego bezpieczeństwem czuwają tysiące osób.

Jacht „Magnus Zaremba" wypłynął z Gdyni

Przystosowany do ekstremalnych warunków jacht, który zaledwie kilka dni temu opuścił gdyński port pod dowództwem kapitana Eugeniusza Moczydłowskiego, już dopływa do wód Islandii. A to dopiero pierwszy przystanek na trzymiesięcznej trasie tej badawczo-testowej jednostki.

Nowe prace 6. edycji festiwalu Narracje w Gdańsku

Zakończył się otwarty nabór prac do 6. edycji Festiwalu Narracje. Instalacje i Interwencje w Przestrzeni Publicznej. Zgłoszono 58 prac artystów i artystek z całej Polski, z których kuratorzy - Anna i Adam Witkowscy - wybrali pięć projektów do realizacji. Od 14 do 16 listopada będzie można zobaczyć jak prace wpisują się w koncepcję kuratorską i magiczne okolice Wrzeszcza Górnego.

Podsumowanie Gdynia Design Days

Za nami 7. edycja najważniejszego letniego festiwalu designu w Polsce. Festiwal Gdynia Design Days, pod wspólnym hasłem MIASTO+5.30.60, obejmował blisko 100 wydarzeń. W tym warsztaty, wykłady i działania w plenerze.

Gdańsk- pierwszy w Polsce ćwierkający tramwaj

Przez całe wakacje, po Gdańsku będzie jeździł pierwszy w Polsce tramwaj, w którym można usłyszeć głosy ptaków. Skąd pomysł? Dla jednych na odstresowanie, dla innych na poprawę humoru. Specjalny ptasi projekt powstał przy współpracy Miasta Gdańska, Zakładu Komunikacji Miejskiej w Gdańsku i Stowarzyszenia PTAKI POLSKIE w ramach Kampanii „Jestem na pTAK!”.

PUP w Gdańsku wyda pół miliona zł na rozwój pracodawców i pracowników

Specjalną ofertę w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, dla pracodawców przygotował Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku. Planuje przeznaczyć ponad pół miliona złotych na sfinansowanie, w części lub w całości, wydatków związanych z doskonaleniem zawodowym pracodawców oraz pracowników. Nabór wniosków trwa!

Gdynia kwitnie - edycja czerwcowa

Czerwcowa edycja konkursu "Gdynia kwitnie" rozstrzygnięta. Jury konkursu tym razem postanowiło nie przyznawać pierwszej nagrody. Najwyższe oceny i nagrodę za II miejsce otrzymało zdjęcie Ewy Morzuch, przedstawiające kasztanowca na Kamiennej Górze z gdyńską mariną. Trzecie miejsce przypadło Julicie Matuszak za róże na tle Daru Młodzieży.

Największe żaglowce świata w gdyńskim porcie! Znamy szczegóły Operacji Żagle Gdyni

Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Co jeszcze czeka nas między 15 i 18 sierpnia?

Postępowania w sprawie zwrotów dotacji przez organizacje pozarządowe

Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku informuje o prowadzeniu postępowań w sprawie zwrotów całych lub części dotacji przekazanych przez WRS dla organizacji pozarządowych.

Skandal na meczu Arki Gdynia

Piłkarze Arki Gdynia przegrali 9 lipca 2014 r. 0:1 ze słynnym Panathinaikosem Ateny. W 70-tej minucie meczu nie popisali się kibice z tzw. Górki. Ktoś odpalił wojskową świece dymną i kilka petard /Zobacz zdjęcia/

Zobacz nowe murale na gdańskiej Zaspie!

11 lipca o godz. 18.00 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wernisaż murali powstałych w ramach VI edycji festiwalu Monumental Art „Droga jest szczęściem”. Przed wyruszeniem na spacer po nowych realizacjach, od godz. 17.30 przy ul Skarżyńskiego 10a, usłyszymy koncert kwartetu smyczkowego studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku. Również drodze pomiędzy muralami towarzyszyć będzie oprawa muzyczna - usłyszymy Kashubian Orient Express, a całość poprowadzi Paweł Paulus Mazur. Wernisaż zakończy się piknikiem i konkursem z nagrodami przed Plama GAK na Zaspie.

Gdyńska Szkoła Rowerowa

To propozycja dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą przełamać lęk przed podróżą ulicami Gdyni, a jednocześnie przesiąść się z samochodu na rower.

Gdańsk wybuduje żłobek dla setki dzieci!

Po realizacji trzech modułowych przedszkoli - pora na żłobek! Gdańsk zdecydował się na wybudowanie placówki dla najmłodszych dzieci przy ul. Królewskie Wzgórze. Realizacja projektu współfinansowana będzie przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach rządowego programu „Maluch 2014”. Pierwsze maluchy mają zostać przyjęte do placówki na początku przyszłego roku.

Pracowite soboty w gdyńskim Urzędzie Miasta

Gdyński Urząd Miasta jest bodaj ciągle jedynym w Polsce, w którym Sala Obsługi Mieszkańców pracuje w każdą sobotę. Mieszkańcy coraz liczniej właśnie tego dnia tygodnia przychodzą, by złożyć wniosek lub odebrać dowód osobisty albo prawo jazdy, zarejestrować samochód czy też zameldować lub się wymeldować.

Studenci Politechniki Gdańskiej nagrodzeni w konkursie architektonicznym

Wieżowiec w Dubaju zaprojektowali Jakub Grabowski i Kacper Radziszewski. Studenci PG zajęli III miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym dla profesjonalistów. Tym samym zdobyli kolejną, prestiżową nagrodę.

Weź udział w akcji "Kieruj bez procentów" w Gdańsku

Wszyscy, których przeraża liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców i chcą powiedzieć innym, że jazda po pijanemu jest kompletnie bezsensowna, mają teraz szansę przyłącz się do akcji, której organizatorem jest Miasto Gdańsk a patronem Radio Gdańsk – do akcji „Kieruj bez procentów".

Saturator z darmową wodą na ulicach Gdańska!

Wakacyjna niespodzianka dla mieszkańców Gdańska! Od 28 czerwca w każdy weekend w centrum miasta pojawiać będzie się saturator. Urządzenie do dystrybucji wody prosto z miejskiej sieci stanie przy ul. Karmelickiej. Pragnienie ugasić będzie możną wodą z bąbelkami lub bez bąbelków, z dodatkiem soków albo ze świeżą cytryną, limonką i miętą! Woda z gdańskiego saturatora dostępna będzie bezpłatnie.

Wicepremier Elżbieta Bieńkowska podziękowała Urzędowi Miejskiemu w Wejherowie

Do Urzędu Miejskiego w Wejherowskie wpłynęło pismo Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Infrastruktury i Rozwoju, w którym Elżbieta Bieńkowska serdecznie dziękuje urzędowi za aktywny udział we wspólnej, ogólnopolskiej akcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, realizowanej w ramach przedsięwzięcia „10 lat Polski w UE”.

200 miejsc pracy w Call Center Inter Galactica w Gdańsku

Kolejny inwestor - Call Center Inter Galatica - otworzył swoją siedzibę w Gdańsku. Swoja siedzibę ulokował w Centrum Biurowym Neptun. Firma zatrudni 200 współpracowników - zarówno w charakterze Konsultantów Telefonicznych, jak i menedżerów niższego szczebla.

Remonty gdyńskich szkół i przedszkoli w wakacje

Kiedy uczniowie na dobre opuścili szkolne mury, do akcji wkroczyły ekipy remontowe. Wśród napraw znalazły się wymiany posadzek, remonty kuchni i sanitariatów. Na liście prac znalazły się: wymiana kotłów, instalacji elektrycznych i remonty sal gimnastycznych.

180 wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2015

Do Budżetu Obywatelskiego 2015 gdańszczanie złożyli 180 wniosków. 168 wniosków dotyczy projektów dzielnicowych i 12 projektów ogólnomiejskich. Głosowanie nad wnioskami odbędzie się w dniach od 29 września do 12 października. Do rozdysponowania jest 11 milionów złotych - po 1,5 mln zł na każdy z 6 okręgów konsultacyjnych i 2 miliony na projekty ogólnomiejskie.

Kolejne reklamy znikają z przestrzeni Gdańska

Trwa proces porządkowania nośników reklamowych na terenie Gdańska. Od listopada 2013r., kiedy zlikwidowano znaczą liczbę reklam niezgodnych z zasadami wprowadzonymi Zarządzeniem Prezydenta nr 104/13 ze stycznia 2013r., w szczególności wzdłuż Alei Grunwaldzkiej, zlikwidowanych zostało kilkadziesiąt kolejnych nośników.

Festiwal designu po raz siódmy w Gdyni

4 lipca 2014 r. rozpoczyna się 7. edycja najważniejszego letniego festiwalu designu w Polsce - Gdynia Design Days. To wydarzenie, podczas którego wszyscy entuzjaści projektowania, profesjonaliści i amatorzy znajdą coś dla siebie. Co roku program obfituje w liczne wystawy, warsztaty i inne wydarzenia. Tegoroczna edycja skupi się na potrzebach mieszkańców, zależnie od ich wieku: 5+, 30+, 60+ i podejmie próbę znalezienia wspólnego mianownika między pokoleniami.

"Krwawy Kociołek, kat Trójmiasta” w III RP jest niewinny

Krwawy Kociołek to kat Trójmiasta – śpiewał niejeden bard w balladzie o Janku Wiśniewskim. Wymiar sprawiedliwości w wolnej już Polsce uznał jednak inaczej. Wicepremier Stanisław Kociołek został prawomocnie uniewinniony przez warszawski Sąd Apelacyjny w sprawie zbrodni Grudnia ‘70. Za komunistyczne zbrodnie odpowiedzieli tylko wykonawcy rozkazów, nie ich mocodawcy. Ostatnimi skazanymi na więzienie dygnitarzami PRL byli znani pod nazwiskami Różański, Romkowski i Fejgin oprawcy z MBP – w 1957 roku!

Letnie koncerty carillonowe w Gdańsku

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony koncertowe – instrumenty złożone z co najmniej 23 dzwonów wieżowych. Trzy gdańskie carillony znajdują się: w wieży kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów), w wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz na carillonie mobilnym "Gdańsk" (48 dzwonów).

Zapraszamy na Otwarty Targ Węglowy w Gdańsku

Targ Węglowy znów będzie miejscem, w którym można posiedzieć na miejskich siedziskach, poczytać, odpocząć czy przeciwnie - spędzić czas aktywnie. Na placu codziennie, z wyłączeniem dużych imprez organizowanych w tym miejscu, funkcjonować będzie wypożyczalnia drobnego sprzętu sportowego i książek połączona z kulturalnym punktem informacyjnym. Na Otwarty Targ Węglowy zapraszamy już od 28 czerwca.

Powstaje Park Konstruktorów w Gdyni

Park Konstruktorów w Gdyni będzie miejscem dla wszystkich kreatorów, projektantów i inżynierów, w którym będą rozwijali zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu". 26 czerwca 2014 roku wmurowany został kamień węgielny pod nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia. Park Konstruktorów to doskonały dowód na to, że innowacje łączą - powstaje bowiem dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Prezydent Gdańska odwołał dyrektora szkoły za brak nadzoru

Prezydent Gdańska odwołał dziś (30 czerwca) ze stanowiska dyrektora Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 30 przy Pomorskim Centrum Traumatologii im. M. Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1/6. Powodem odwołania jest brak nadzoru nad operacjami księgowymi placówki, przez co szkoła została narażona na straty finansowe przekraczające (według szacunków) 100 tysięcy złotych.

Kolejny inwestor lokuje swoją siedzibę w Gdańsku

CCIG planuje zatrudnić w Gdańsku sporą liczbę pracowników? Jaką konkretnie, na jakie stanowiska i czym dokładnie zajmie się firma w Gdańsku – dowiemy się podczas konferencji.Wydarzenie będzie miało miejsce we wtorek 1 lipca br.

Red Bull Air Race już za miesiąc w Gdyni!

Przygotowania do Mistrzostw Świata Red Bull Air Race w Gdyni wkroczyły w decydującą fazę. Już za dokładnie miesiąc po raz pierwszy w Polsce będziemy świadkami wyścigów lotniczych, będących najszybszą serią w świecie sportów motorowych, elektryzujących miliony widzów na całym świecie. W Gdyni wystartuje polski pilot Łukasz Czepiela w klasie Challenger!

Ruch rowerowy w Gdańsku nadal rośnie

Najnowsze badania natężenia ruchu rowerowego wykazały, że znów znacząco zwiększyła się liczba rowerzystów poruszających się po Gdańsku. W ciągu ostatniego roku ruch rowerowy wzrósł o 12 proc. Głównymi arteriami rowerowymi miasta codziennie przemieszczają się tysiące rowerzystów.

Zostań wolontariuszem 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Od 15 do 20 września Gdynia będzie stolicą polskiego filmu. Przy okazji tak dużych imprez jak 39. Festiwal Filmowy niezbędna jest pomoc wolontariuszy. To zajęcia dla wszystkich, którzy kochają kino, mają czas wolny pomiędzy 13 a 21 września i chcą zdobyć nowe doświadczenie.

204 milionów na inwestycje i remonty w gdańską oświatę!

204 miliony złotych - to koszt inwestycji, modernizacji i remontów w gdańskich budynkach oświatowych. Te gigantyczne nakłady Miasto poniosło w latach 2010-2014. Tylko w tym roku budżet remontowo-modernizacyjny Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska to prawie 60 milionów złotych! Dzięki środkom finansowana zostanie budowa szkoły w Kokoszkach, budowa żłobka modułowego przy ul. Królewskie Wzgórze, budowa 12 boisk szkolnych i 8 placów zabaw! Będą też mniejsze remonty – wymiana posadzek, okien, czy modernizacja kuchni.

Parowozem w piękny rejs... do Gdyni!

Dziś, 26 czerwca 2014 r. Gdynię odwiedził nietypowy gość. Miasto było jednym z przystanków na turystycznej trasie kolejowej pociągu „Zatoka", któremu przewodziła historyczna lokomotywa O149-69.

Gdańsk triumfuje w rankingu Perły Samorządu 2014!

Gdańsk triumfuje w plebiscycie Dziennika Gazety Prawnej „Perły Samorządu 2014”. Zdobył dwie nagrody – „Złotą Perłę” w kategorii Najlepszy Samorząd oraz „Srebrną Perłę” w kategorii Najlepszy Prezydent!

Bulwar - gdyńskie corso - kończy właśnie 45 lat!

Jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Gdyni. Urokliwy o każdej porze, nawet w niepogodę i sztorm. Bulwar Nadmorski, któremu patronuje Feliks Nowowiejski, właśnie skończył 45 lat.

Gdańsk uruchamia system informacji kryzysowej

Oberwanie chmury, nagła powódź, czy wichura - informacje o tych i podobnych zagrożeniach mogą już docierać do gdańszczan w ciągu kilku sekund. Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku uruchomił SISMS, czyli system teleinformatyczny wczesnego ostrzegania, z pomocą którego może przesyłać ostrzeżenia SMS-em i przekazywać na smartfony za pomocą specjalnej aplikacji.

Jak klienci oceniają pracę urzędników w Gdańsku?

By załatwić sprawę w urzędzie miejskim, w 72 proc. przypadków wystarczy jedna wizyta. W urzędzie gminy – jest tak w 69 proc. przypadków, a w starostwie powiatowym – w 53 proc. przypadków. M.in. takie wnioski płyną z badania 30 urzędów z terenu Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

Rekordowy Nocny Bieg Świętojański w Gdyni

6247 osób na starcie i 6199 na mecie. To jest nowy rekord frekwencji Nocnego Biegu Świętojańskiego w Gdyni! Dla porównania, przed rokiem wystartowało 4566, a na mecie zameldowało się 4363 zawodników. Rozgrywane nocą z piątku na sobotę po raz 10-ty zawody wśród mężczyzn wygrał Kenijczyk Daniel Muindi Muteti. Z kolei z kobiet najszybsza była Etiopka Letebrhan Haylay Gebrelasse.

Wielki sukces Topolówki w Gdańsku

Uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku zajęły I miejsce w Ogólnopolskim Programie Dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”! Owocem pracy uczennic szkoły jest kampania pt. „PrzejrZYJ chłoniaka”, która będzie promowana w całej Polsce poprzez spot telewizyjny, nagranie radiowe, stronę internetową, a także bilbordy!

Majowa edycja konkursu "Gdynia kwitnie" rozstrzygnięta

Nocne zdjęcie miejskiej zieleni wykonane na ul. Świętojańskiej przez Radosława Czaję okazało się najlepsze w majowej edycji konkursu "Gdynia kwitnie". Zdaniem jury o palmę pierwszeństwa mogło ono konkurować jedynie z drugim nadesłanym przez laureata zdjęciem, przedstawiającym tulipany z pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w tle.

Wielki finał Coca-Cola Cup 2014. Robert Lewandowski przyjedzie do Gdyni

Finał 16. edycji turnieju piłkarskiego Coca-Cola Cup będzie prawdziwym festiwalem sportu i futbolu, podczas którego będzie można m.in. obejrzeć transmisję z ceremonii i meczu otwarcia Mistrzostw Świata FIFA 2014 w Brazylii, spotkać się z ambasadorem projektu Robertem Lewandowskim, ciekawie spędzić czas w Strefie Aktywnego Życia i dowiedzieć się, które drużyny gimnazjalne są najlepsze w Polsce. Impreza odbędzie się w dniach 12-15 czerwca na plaży Śródmieście w Gdyni.

Maraton Wrotkarski w Choczewie

22 czerwca 2014 r. odbędzie się III Maraton Wrotkarski o Puchar Wójta Gminy Choczewo.

Pilotażowa instalacja Smart City w Gdańsku

W dniach 10-13 czerwca w Gdańsku odbędzie się spotkanie podsumowujące dotychczasowe prace nad najbardziej zaawansowaną instalacją typu SmartCity w Europie, która realizowana jest w ramachprojektu ACCUS (AdaptiveCooperative Control in Urban (sub)Systems). W spotkaniu udział wezmą menadżerowie oraz kluczowi inżynierowie ICT z 28 firm i instytucji z 8 krajów Unii Europejskiej (w tym Polski).

Policjanci i strażak ruszają z Gdańska na Mont Blanc

Czterej funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, policjant z Gdyni i ratownik gdańskiej Straży Pożarnej wyruszają na wyprawę alpejską, której celem jest zdobycie szczytu Mont Blanc. Startują w sobotę 7 czerwca.

Otwarcie siedziby Urzędu Miasta w Redzie

W dniu 6 czerwca 2014 r. w Redzie odbyło się uroczyste oddanie do użytku nowego budynku Urzędu Miasta który mieści się przy ul. Gdańskiej 33.

Na Półwysep i Kaszuby z Gdyni koleją

Nareszcie, podróż z Gdyni na półwysep Helski i nad kaszubskie jeziora nie będzie się musiała kojarzyć z wielogodzinnymi postojami w korkach. Według zapewnień PKP PLK już w połowie czerwca zostaną wznowione połączenia pociągów na całej trasie pomiędzy Gdynią i Helem oraz Gdynią i Kościerzyną.

Colliers International otwiera biuro w Gdańsku

Colliers International otwiera swoje biuro w Gdańsku. Bedzie to siódma lokalizacja firmy w Polsce. Siedziba firmy będzie się mieścić w kompleksie Olivia Business Center. Symboliczna uroczystość otwarcia Colliers International odbędzie się nie w biurowcu OBC, a w Centrum Stocznia Gdańska przy ul. Doki 1. W czwartek (5 czerwca) o godz. 19.00 weźmie w nim udział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Ukraińscy artyści w sali BHP w Gdańsku

O godz. 15 w sali BHP została otwarta wystawa zdjęć wykonanych przez ośmioro ukraińskich artystów. Gennadij Jerszow, pomysłodawca wystawy pochodzi z Ukrainy, od 2001 r. mieszka w Gdańsku i jest autorem m.in. pomnika prałata Henryka Jankowskiego. Zdjęcia przedstawiają walki na ulicach Kijowa, dramatyczne starcia z milicją, ale również ludzi w ich codziennych sytuacjach, zabytki, piękno ziemi czernihowskiej.

Laureaci konkursu Gdyński Biznesplan 2014

Nazwy tych firm i ich twórców warto zapamiętać. Być może kiedyś staną się wielkimi przedsiębiorstwami odnoszącymi sukcesy w Polsce lub nawet zagranicą. W poniedziałek 2 czerwca 2014 roku poznaliśmy zwycięzców 12. edycji konkursu dla przedsiębiorczych Gdyński Biznesplan. Uroczystość odbyła się w Pomorskim Parku-Naukowo-Technologicznym.

Gdański Obszar Metropolitalny przykładem partnerskiej współpracy w Polsce

Stowarzyszenie GOM, skupiające 49 miast, gmin wiejskich oraz powiatów, zostało uhonorowane w konkursie „Razem dla Rozwoju”, podczas odbywającego się w Poznaniu I Kongresu Partnerstw Samorządowych.

Gdańsk w barwach siatkarskiego święta

FIVB Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 to najważniejsze święto sportu w 2014 roku w Gdańsku. To również kolejna szansa na promocję Gdańska na arenie międzynarodowej.

Drapieżna sfora w gdyńskim porcie

Leopard, Tygrys, Gepard, Szakal i Pantera - w przyrodzie są dzikie i niebezpieczne. Piątka tych drapieżników zawita wkrótce do Gdyni. Jednak bez obaw. Tak nazywają się szkolne okręty Marynarki Francuskiej, które w piątek 6 czerwca przybiją do portowych nabrzeży. Co więcej, dwa z nich w trakcie weekendu zostaną udostępnione zwiedzającym.
stat4u