SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Gdańszczanie Mistrzami Świata Odysei Umysłów!

3 czerwca 2014 r. wylądował w Rębiechowie samolot, którym przylecieli z USA Mistrzowie Świata Odysei Umysłów! Gdańszczanie z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB zdobyli nie tylko złoty, ale i srebrny medal! W tym roku w finałach wzięły udział 833 zespoły z całego świata, w tym aż 19 z Polski.

Więcej kolejek SKM na letnie imprezy w Gdyni

Dobra informacja dla wszystkich, którzy mają w planach odwiedzić tegoroczne wielkie imprezy w Gdyni. Dzięki dotacji od marszałka województwa i z budżetu Gdyni, Szybka Kolej Miejska uruchomi dodatkowe połączenia na czas festiwalu Open'er, lotniczych mistrzostw świata Red Bull Air Race oraz zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni.

Zainaugurowano V edycję Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku

3 czerwca 2014 r. odbyła się inauguracja piątej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, który jest realizowany od maja 2010 roku. W ramach Programu wszyscy uczniowie klas pierwszych gdańskich gimnazjów wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej. Podczas czterech edycji już ponad 14 000 gdańskich gimnazjalistów wypłynęło w rejsy. Uczniowie przepłynęli łącznie ponad 28 000 mil morskich!

Estetyzacja Portu w Gdańsku

Wraz z powołaniem nowego Zarządu Portu w Gdańsku pojawił się pomysł zainicjowania działań zmierzających do estetyzacji terenów portowych. 2 czerwca podpisana została Umowa Partnerstwa dotycząca wspólnej realizacji projektu "Estetyzacja Portu w Gdańsku”. Umowę podpisali przedstawiciele partnerów zaangażowanych w jego realizację, w tym prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Gdynia - Miastem 25 lecia wolności Polski!

Które miasto po pierwszych wolnych wyborach do Sejmu w powojennej Polsce 4 czerwca 1989 roku przeszło największą metamorfozę i gdzie żyje się najlepiej? Według internautów głosujących w plebiscycie programu „Świat się kręci" TVP1 i Onet.pl - w Gdyni! Zwycięstwo Gdyni ogłoszone zostało 2 czerwca 2014r. To fantastyczny sukces miasta i jego mieszkańców.

Ruszył Gdański Fundusz Senioralny!

Dziś , 2 czerwca 2014 r. ruszyła I edycja Gdańskiego Funduszu Senioralnego. Projekt skierowany jest do wszystkich osób w wieku 60+, które mają ochotę aktywnie i kreatywnie spędzać wolny czas poznając nowych ludzi i nowe zajęcia – mogą oni otrzymać nawet 500 złotych!

Tor podejściowy do Mariny Gdynia będzie głębszy

Dobra wiadomość dla żeglarzy i wodniaków! Tor podejściowy do gdyńskiej Mariny zostanie pogłębiony do 4 m. Prace czerpalne rozpoczną się 2 czerwca i potrwają około tygodnia.

Rowerowy Maj. Gdańsk lepszy niż Kopenhaga i Amsterdam!

Kampania "Rowerowy Maj” pokazała potencjał komunikacji rowerowej w Gdańsku. Mimo, że aura nie zawsze była łaskawa, liczba zaparkowanych przed szkołami jednośladów biła wszelkie rekordy. W zwycięskiej Szkole Podstawowej nr 62 aż 53% uczniów dojeżdżało na zajęcia rowerami! Wśród wszystkich zgłoszonych szkół wskaźnik ten wyniósł średnio 39%. To więcej, niż w Kopenhadze (36%) i Amsterdamie (38%).

Podpisano umowę w sprawie gdyńskich inwestycji komunikacyjnych w Gdyni

30 nowoczesnych autobusów, 2 buspasy, zmodernizowane zatoki i place autobusowe - przybędą w ciągu roku w Gdyni dzięki umowie podpisanej 28 maja 2014r. między samorządami województwa pomorskiego i Gdyni.

Gdańsk - rowerem do pracy - coraz liczniej

Zakończyły się zapisy do II edycji gdańskiej kampanii społecznej „Rowerem do pracy”. W tym roku chęć udziału w kampanii zgłosiło 66 gdańskich firm, które zatrudniają łącznie ponad 15 tysięcy osób. Liczba uczestników świadczy to o tym, że udało się pobić zeszłoroczny rekord zgłoszeń.

Posezonowe laury dla Vistalu Gdynia

Po udanym sezonie czas na laury. Zawodniczki Vistalu Gdynia dostały nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni za osiągnięcia sportowe. 30 tysięcy złotych jest wyróżnieniem za zdobyty w ostatnich dniach brązowy medal PGNiG Superligi w piłce ręcznej kobiet.

Trwa budowa parkingu „Centrum” w Wejherowie

Przy wejherowskim Sądzie przy ul. Sobieskiego trwa budowa kolejnego w Wejherowie parkingu. Dzięki tej inwestycji uda się zagospodarować kolejny fragment centrum miasta i stworzyć dodatkowe miejsca postojowe dla mieszkańców i turystów.

Gdańsk „Samorządem Przyjaznym Szkole Rozwijającej Uczenie się Uczniów”!

Gdańsk otrzymał tytuł „Samorządu Przyjaznego Szkole Rozwijającej Uczenie się Uczniów”, przyznany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, które od 2000 r. prowadzą program Szkoła Ucząca Się (SUS). Tytuł przyznawany jest tym samorządom, które szczególnie przyczyniły się do rozwoju szkół jako instytucji uczących się i promują edukację skoncentrowana na rozwijaniu przez uczniów kompetencji kluczowych.

Nowe parkingi rowerowe w Gdyni

Kolejne udogodnienie dla gdyńskich rowerzystów. Przy ważnych węzłach przesiadkowych i w atrakcyjnych turystycznie miejscach Gdyni powstały parkingi rowerowe.

Centrum Hewelianum w Gdańsku wciąż czeka na zdjęcia nieba

Organizowany przez Centrum Hewelianum konkurs AstroCamera zmienił swój zasięg z ogólnopolskiego na międzynarodowy. Patronatem honorowym objęła go prestiżowa europejska instytucja ESO (ang. The European Southern Observatory). Dlatego termin nadsyłania prac został przełożony na 18 lipca 2014 r.

Sk@ndalizujacy R@Port w Gdyni

Siedem dni, siedem sztuk, jedna decyzja. Spektakl „Caryca Katarzyna" w reżyserii Wiktora Rubina z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zdobył Nagrodę Główną trwającego od zeszłego piątku 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Choć pod werdyktem podpisali się wszyscy jurorzy, nie była to decyzja pozbawiona wątpliwości.

Gdańsk - Gotuj się do wakacyjnej pracy

Za oknem temperatura dawno przekroczyła kilkanaście kresek powyżej zera, a to znak, że już wkrótce rozpoczną się kolejne wakacje. Dla jednych okres beztroskiego odpoczynku oraz ładowania baterii przed kolejnym rokiem nauki, dla innych czas na letnią pracę i atrakcyjny zarobek. W tym roku o znalezienie ciekawego i bezpiecznego zajęcia będzie jednak łatwiej. Już 27 maja ruszają targi pracy sektora turystycznego, gastronomii oraz branży usługowej.

Wojciech Szczurek Samorządowym Menadżerem Regionu

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek otrzymał tytuł Samorządowego Menedżera Regionu i znalazł się w ścisłej czołówce IX edycji rankingu Filary Polskiej Gospodarki. Wyróżnienie przyznano za umiejętne zarządzanie finansami, skuteczne pozyskiwanie zewnętrznych funduszy, inwestowanie w ochronę środowiska i budowanie aktywności społecznej. Ogłoszenie wyników odbyło się w piątek 23 maja w Warszawie.

Mecz charytatywny na rzecz hospicjum w Gdańsku

8 czerwca 2014r., o godzinie 16.00 na Stadionie PGE ARENA Gdańsk rozegrany zostanie charytatywny mecz piłki nożnej „Przyjaciele Hospicjum kontra Reszta Świata ”. Swój udział w meczu zapowiedzieli między innymi: Karol Bielecki, Tomasz Hajto, Andrzej Juskowiak, Marcin Lijewski, Dariusz Michalczewski, Dawid Nilsson, Artur Siódmiak, Igor Tracz, Sławomir Szmal, Michał Żewłakow. Organizatorzy meczu: Pomorskie Hospicjum dla Dzieci i PGE ARENA Gdańsk serdecznie na niego zapraszają!

Energia dla przemysłu stoczniowego w Gdyni

Bałtycki Port Nowych Technologii w Gdyni przy ul. Czechosłowackiej ma nowe źródło zasilania. Na jego terenie ENERGA-Operator uruchomiła nowy Główny Punkt Zasilania (GPZ) Gdynia Stocznia.

Odkryj nowy Park Reagana w Gdańsku

Prezydent Miasta Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zapraszają mieszkańców na wspaniały festyn z okazji otwarcia nowej części Parku im. R. Reagana. 31 maja 2014 r. zostanie udostępniona mieszkańcom kolejna, wyjątkowa przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Zlokalizowana jest między ul. Piastowską i Pomorską.

800 osób pobiegło w Wejherowie

Około 800 amatorów biegania pobiegło w sobotnie przedpołudnie w Parku Miejskim w Wejherowie w ramach akcji „Wejherowo Biega 2014”. Biegały dzieci z rodzicami, młodzież i dorośli miłośnicy biegania.

Feta zbliża się do Gdańska

XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA odbędzie się w dniach 10 – 13 lipca 2014 na terenie Centrum Hewelianum i Placu Zebrań Ludowych. W ciągu 4 dni festiwalu planowane jest ok. 50 wydarzeń, na których przewidywana liczba widzów to ok. 40 000.

50. rocznica uruchomienia linii trolejbusowej na Oksywie w Gdyni

Pewnie niewiele osób pamięta, że gdyńskie trolejbusy dojeżdżały kiedyś do Oksywia. Właśnie mija 50. rocznica uruchomienia linii, które kursowały do tej dzielnicy. 50 lat temu, 23 maja 1964 roku, uruchomiono dwie nowe linie trolejbusowe o numerach 28 i 28 kreślone. Tak kiedyś oznaczano linię, której trasa nieco odbiega od podstawowej. Trolejbusy miały pętlę przy Dworcu Głównym PKP, a do Oksywia Górnego i Dolnego jechały trasą okrężną przez ul. Arciszewskich. Po uruchomieniu tych połączeń zlikwidowano linię autobusową nr 117 z pl. Kaszubskiego do Oksywia Górnego.

Tysiące kwiatów na ulicach Gdańska

Łącznie ponad 46 tysięcy kwiatów, czyli o blisko 10 tysięcy sztuk sadzonek więcej, niż przed rokiem, nowe wieże kwiatowe i konstrukcje kwiatowe montowane na słupach oświetleniowych. Już po ‘zimnych ogrodnikach’, Zarząd Dróg i Zieleni obsadza więc miasto kwiatami, które do późnej jesieni zdobić będą skwery, zieleńce, parki i ulice Gdańska.

Gdańsk - automat sprzeda bilet, doładuje telefon

50 automatów biletowych na terenie Gdańska zostało wzbogaconych o dodatkową funkcję. Od teraz można w nich kupić nie tylko bilet, ale również doładować telefon komórkowy na kartę. Skorzystają z tego wszyscy, którzy posiadają numer u następujących operatorów: Orange, T- Mobile, Play, Plus, Lyca Mobile, Heyah, NJUMobile oraz doładowania VoIP – Telegrosik. Ponadto, Operator automatów zapowiada uruchomienie w przeciągu najbliższych miesięcy kolejnych funkcji.

Gdynia - nietypowy spektakl w Centrum Kultury - przygotowany przez amatorów

Takiej premiery jeszcze w Centrum Kultury w Gdyni nie było. Sztuka „Miłość bliźniego" według Leonida Andrejewa została przygotowana przez aktorów-amatorów, uczestników warsztatów teatralnych dla dorosłych „W kaczych butach". Jak im pójdzie - przekonamy się 24 i 25 maja.

"Dziewczyna z Chicago" zdobywa Nagrodę Muzeum Emigracji w Gdyni

Dokument „#chicagoGirl - The Social Network Takes on a Dictator" w reżyserii Joe Piscatella został laureatem Nagrody Muzeum Emigracji w Gdyni, wręczonej podczas Planete Doc+ Film Festival. Wyróżnienie, przyznane po raz pierwszy, ma honorować filmy o tematyce migracyjnej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce i Dolnym Mieście w Gdańsku

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się historie Dolnego Miasta i Biskupiej Górki – kilkadziesiąt osób bierze udział w otwartych wykładach i spacerach na temat tych dzielnic w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Dodatkowo, w tegorocznej edycji wszyscy uczniowie i uczennice SP Nr 21 na Biskupiej Górce wzięli udział w warsztatach urbanistycznych. Ostatni wykład na Biskupiej Górce odbędzie się 22 maja o godz. 17.30, natomiast najbliższe spacery Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Dolnym Mieście, których tematem będzie architektura i przyroda Dolnego Miasta już 24 i 31 maja. Początek obydwóch o godz. 12.00.

Nowy Park Konstruktorów w Gdyni

W przyszłym roku w Gdyni pojawi się nowe, interesujące miejsce dla twórców, artystów, projektantów i inżynierów - Park Konstruktorów. Wkrótce rozpoczną się prace nad modernizacją budynku tzw. Pentagonu przy ulicy Konstruktorów, gdzie branże kreatywne będą mogły rozwijać swoje projekty od koncepcji do produktu.

125 tysięcy osób w ciągu roku w Filharmonii Kaszubskiej

Od otwarcia Filharmonii Kaszubskiej w maju 2013 r. do chwili obecnej, z oferty w wydarzeniach kulturalnych na scenie Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, wystawach, warsztatach, zajęciach sekcji udział wzięło ok. 125 tysięcy osób.

Gdańsk - „Dynamiczna tożsamość” doceniona przez Komisję Europejską

Od 2012 roku nowatorski projekt edukacyjny DYNAMIC IDENTITY (DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ), który zaczął się w Gdańsku, a powstał w dialogu polsko-holenderskim wraca do naszego regionu i Polski jako międzynarodowy projekt współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” – Comenius.

Mateusz Pakuła laureatem 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

W niedzielę 18 maja 2014r., podczas inauguracji 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Teatrze imienia Witolda Gombrowicza nagrodzono dramat Mateusza Pakuły :Smutki Tropików".

Prezydent Wejherowa dofinansował zakup wozu bojowego dla strażaków

Podczas uroczystości Dnia Strażaka w Wejherowie wręczono wyróżnienia, nagrody i awanse. Przekazano także samochód gaśniczy Renault, na zakup którego 150 tys. zł przekazało miasto Wejherowo. Sprzęt ten pozwoli usprawnić akcje ratownicze strażaków, tym samym przyczyni się do poprawy stanu bezpieczeństwa m.in. w Wejherowie.

1624 chętnych na „Wakacyjny Staż 2014”! w Gdańsku

W rekrutacji dwunastej edycji akcji „Wakacyjny Staż” studenci i absolwenci chcący pracować latem złożyli 1624 aplikacje! Pracodawcy przygotowali dla nich najwyższą w historii liczbę miejsc stażowych: 327 w 83 firmach. Teraz firmy fundujące staże zaproszą wybranych kandydatów na rozmowy kwalifikacyjne. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 16 czerwca.

Gdańsk zdobył ponad trzy miliony na nowy żłobek!

Gdańsk, dzięki znakomicie przygotowanemu wnioskowi, zdobył 3 054 400 zł z rządowego programu „Maluch 2014” na dofinansowanie budowy nowego żłobka! Miasto otrzymało pełną kwotę, o jaką wnioskowało!

Gdynia Zachód - z przeszłości w przyszłość

"Gdynia Zachód z przeszłości w przyszłość" to wyjątkowe wydawnictwo, które ukazuje zachodnie dzielnice Gdyni i wsie. Tereny te nigdy wcześniej nie doczekały się tak kompleksowego opracowania. Spotkanie promujące album pod redakcją profesora Tadeusza Stegnera, z udziałem autorów odbyło się w czwartek, 15 maja 2014 r. w Muzeum Miasta Gdyni (ul. Zawiszy Czarnego 1).

Gdańsk - STS Generał Zaruski płynie na 34 Międzynarodowy Zjazd Hanzy do Lubeki

W dniach 18-28 maja 2014 roku , Jacht „Generał Zaruski” jako flagowa jednostka Miasta Gdańska, planuje wziąć udział w festiwalu z okazji 34 Międzynarodowego Zjazdu Hanzy w Lubece. To dobra okazja by w gościnę do niemieckich przyjaciół, udała się delegacją polskich Miast Hanzeatyckich. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Gdańska. Miasto Gdańsk zaproponowało udział w tej wyprawie Młodzieży z Polskich Miast Hanzeatyckich.

Gdańsk - Umowa na modernizację torów na Przeróbkę podpisana!

Miasto Gdańsk podpisało dziś umowę z firmą Budimex, która realizować będzie modernizację torowiska na Przeróbkę. Podpis pod dokumentem składali: prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Ryszard Trykosko, Wiceprezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Romuald Nietupski i Prezes Budimex SA Dariusz Blocher. Prace na budowie ruszą 19 maja i potrwają do końca września 2015 roku.

Gdańsk odzyskuje swój salon

Wiosna 2014r. przynosi nową jakość w dziedzinie wyglądu ogródków gastronomicznych na gdańskim Głównym Mieście, a w szczególności w obszarze Drodze Królewskiej. Chociaż intensywna, wspólna praca nad poprawą estetyki ogródków i stoisk handlowych trwa już od 2 sezonów, to radykalna zmiana – faktycznie przywrócenie Drodze Królewskiej pełnego charakteru przestrzeni publicznej ma miejsce właśnie w tej chwili - przekonuje Michał Szymański, kierownik Referatu Estetyzacji Miasta.

Otwarcie wystawy IPN w wejherowskim ratuszu

W poniedziałek 12 maja br. w wejherowskim ratuszu została otwarta wystawa pt. „Wejherowo w okresie niemieckiej okupacji 1939-1945” przygotowana wspólnie przez Prezydenta Miasta Wejherowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku oraz Muzeum Stuthoff w Sztutowie. Wystawa zostanie udostępniona publiczności w najbliższą sobotę 17 maja w Noc Muzeów.

Rozstrzygnięcie XV edycji konkursu „Gdynia bez barier"

Przełamują stereotypy w myśleniu o niepełnosprawności, tworzą udogodnienia, likwidują bariery architektoniczne, komunikacyjne i społeczne utrudniające życie niepełnosprawnym - to laureaci konkursu „Gdynia bez barier". 13 maja 2014r., podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni uhonorowano laureatów piętnastej edycji.

Wejherowo - Na tarasie jak na pokładzie statku

W sobotę 10 maja został otwarty taras widokowy na dachu Filharmonii Kaszubskiej. Otwarcie tarasu było wydarzeniem wpisanym w Dni Otwartych Funduszy Europejskich organizowanych w całej Polsce przez Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury.

Nowy inwestor będzie w Gdańsku pracować nad mediami przyszłości

Schibsted Media Group - jedna z największych firm medialnych w Europie, zatrudniająca 7000 pracowników w 29 krajach - wkracza na gdański rynek! Norweska firma otwiera drugie - po Krakowie - polskie biuro, które ma się stać centrum programowania działające na potrzeby koncernu. Schibsted już prowadzi rekrutację nowych pracowników.

Rekord Polski pobity podczas Biegu Europejskiego w Gdyni

Przebiec 10 kilometrów w 36 minut i 16 sekund... Wielu biegaczy amatorów marzy o takim rezultacie, a od ostatniej soboty to jest właśnie rekord Polski na tym dystansie dla mężczyzn w kategorii wiekowej M60. Podczas Biegu Europejskiego ustanowił go 62-letni gdynianin, Andrzej Krzyszkowski. Poprzedni wynik był gorszy o 31 sekund.

Ogromny sukces uczennicy z Gdyni

Nina Mazurewicz - uczennica III LO w Gdyni - zdobyła złoty medal VIII Olimpiady Młodych Wynalazców. Jej projekt okazał się lepszy od 139 innych projektów z 36 krajów.

Wielki sukces dziesięciolatki z Wejherowa

Rysunek mieszkanki Wejherowa Lili Wysockiej został wybrany wśród 13 prac z całego świata (w tym jako jedyny z Europy) do kolejnej książki dla dzieci amerykańskiej autorki Nancy O\'Neill.

Prezydent Gdańska z tytułem „Ambasador Targów 2013”

Polska Izba Przemysłu Targowego po raz czwarty przyznała tytuł Ambasadora Targów. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy w historii konkursu tytuł otrzymały dwie osoby: Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz Mieczysław Struk, Marszałek województwa pomorskiego

Z początkiem maja ruszył sezon na tramwaj wodny w Gdańsku

Z początkiem maja rozpoczął się sezon kursowania gdańskich tramwajów wodnych. Pierwsze kursy w czwartek 1 maja zostały wykonane już o godz. 10.00 z przystani: Żabi Kruk oraz Targ Rybny. Rejs po Motławie czy Martwej Wiśle to doskonała okazja, by obejrzeć miasto z perspektywy wody i w pełni docenić jego urodę. Stanowi również atrakcyjną i niecodzienną formę spędzania wolnego czasu.

Gdynia - Europejskie świętowanie w Muzycznym

Z okazji trwających od początku maja Dni Otwartych Projektów Unijnych, tym razem można było odwiedzić Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Istniejący od 1953 roku obiekt dzięki finansowemu wsparciu Unii, od zeszłego roku wygląda tak jak na największy Teatr Muzyczny w Polsce przystało... Chętnych na nietypową wizytę nie zabrakło.

Wejherowo 10 lat w Unii Europejskiej

Renowacja Kalwarii Wejherowskiej, rewitalizacja Parku Miejskiego im. A. Majkowskiego i Śródmieścia Wejherowa z remontem ul. Wałowej, budowa Filharmonii Kaszubskiej, budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż rzeki Cedron, termomodernizacja wszystkich wejherowskich szkół - to inwestycje miejskie współfinansowane z Funduszy Europejskich. W ciągu minionych 10 lat Wejherowo zdobyło dofinansowanie z Unii Europejskiej na dziewięć projektów, których wartość wyniosła ok. 100 mln zł.

Pociąg do kariery – nowy program Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku

Gdański Urząd Pracy rozpoczął rekrutację uczestników do najnowszego projektu zorganizowanego we współpracy z trójmiejską Szybką Koleją Miejską. Wybrani kandydaci, zostaną przygotowani do pracy na stanowisku maszynisty. Przejdą specjalistyczne szkolenie oraz 3-miesięczny staż, który w przyszłości pozwoli im uzyskać najpierw licencję, a potem świadectwo maszynisty. Projekt adresowany jest do 20 osób, które po ukończeniu programu mają szansę zostać zatrudnione.

Blisko 21 milionów złotych unijnego wsparcia na rozbudowę ulicy Chwarznieńskiej w Gdyni

Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał 20,59 mln złotych dofinansowania zrealizowanej już inwestycji pn. „Rozbudowa ul. Chwarznieńskiej w Gdyni - etap I". Wartość przedsięwzięcia to 30,38 mln zł. Fundusze pochodzą ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

Pomorze - "Korony Smakosza" rozdane

Tegoroczny plebiscyt „Korona Smakosza” po raz pierwszy został przeprowadzony w 9 miastach z obszaru Metropolii, które wzięły udział w akcji „Rozsmakuj się w Metropolii. Weekend za pół ceny”. Dlatego też plebiscyt trwał aż trzy weekendy - 29 i 30 marca, 5 i 6 kwietnia oraz 12 i 13 kwietnia.

Bieg i Marsz Europejski 2014 w Gdyni za nami

Bieg i Marsz Europejski – druga w tym roku runda Grand Prix Gdyni w biegach ulicznych – dobiegł końca. Na linii startu stanęło ponad… 7000 osób, co stanowi absolutny rekord wśród dotychczasowych imprez biegowych organizowanych w naszym Mieście.

Gdyńskie Centrum Onkologii zyskało nowoczesny budynek zabiegowy

Chorzy mieszkańcy Pomorza zyskali możliwość kompleksowego leczenia nowotworów w komfortowych warunkach. 9 maja 2014 r. w Gdyńskim Centrum Onkologii otwarto nowoczesny budynek zabiegowy. Oznacza to więcej zabiegów onkologicznych i skrócenie kolejek dla chorych na raka.

400 tys. zł na remont zabytków w Wejherowie

Władze miasta Wejherowa od siedmiu lat przyznają dotacje na remonty zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Podczas ostatniej sesji wejherowscy radni przyjęli uchwały, na mocy których dotacje z miejskiego budżetu zostaną przeznaczone na ratowanie trzech wejherowskich zabytków – Klasztoru Ojców Franciszkanów, Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Jacka oraz parafii pw. Trójcy Świętej.

Układ komunikacyjny Gdańska laureatem konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2014

Przebudowa układu komunikacyjnego Gdańska obejmująca budowę trzech newralgicznych tras: W-Z, Słowackiego i Sucharskiego znalazła się w gronie 10. laureatów konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2014! Nagroda dla Miasta Gdańska i realizującej przedsięwzięcia Spółki Gdańskie Inwestycje Komunalne została wręczona w 8 maja 2014 roku w Katowicach, podczas wieczornej gali w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Nagrodę odebrali Teresa Blacharska, skarbnik Miasta oraz Ryszard Trykosko, prezes Zarządu Gdańskich Inwestycji Komunalnych.

Asuka II w Gdyni

Kolejny gdyński sezon wycieczkowców rozpoczęty. Dziś rano o godzinie 7.00 do Nabrzeża Francuskiego przycumowała Asuka II, jednostka pływająca pod japońską banderą. Mierzący 240 metrów statek pozostanie w naszym mieście do godziny 17.00. A w piątek już kolejna wizyta...

Gdynia- podejmij europejskie wyzwanie rowerowe

Z początkiem maja wystartowała europejska rywalizacja rowerzystów. Obok miłośników jednośladów między innymi z Rzymu, Kłajpedy, Bolonii, Warszawy czy też Bristolu w "European Cycling Challenge" uczestniczy Gdynia. Po pięciu dniach nasze miasto jest na czwartej pozycji wśród 32. uczestników.

Kazimierz Zimny, organizator maratonu „Solidarności” wyróżniony przez Polski Komitet Olimpijski

Dr Kazimierz Zimny, czołowy długodystansowiec w latach sześćdziesiątych, od 1980 roku organizujący sport w „Solidarności”, a od 1995 roku współorganizator maratonu „Solidarności” z Gdyni do Gdańska otrzymał wyróżnienie Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu.

Portugalska piękność na Operacji Żagle Gdyni

Tego jeszcze w Polsce nie było! Jeszcze nigdy portugalski żaglowiec nie gościł w naszym kraju. Okazją do historycznej wizyty będzie zlot żaglowców Operacja Żagle Gdyni, podczas którego przy gdyńskiej kei zacumuje czteromasztowa Santa Maria Manuela. Impreza odbędzie się między 15 a 18 sierpnia tego roku.

Prezydent Wejherowa podziękował członkom grupy teatralnej Misternicy Kaszubscy.

Kilkudziesięcioosobowa grupa aktorów, pod okiem reżysera i twórcy widowiska Wojciecha Robakowskiego, od dwunastu lat na górach Kalwarii Wejherowskiej przedstawia Misterium Męki Pańskiej. Podczas spotkania wyświetlono materiał filmowy „Misterium Męki Pańskiej 2014” zrealizowany przez Urząd Miejski w Wejherowie.

Dworzec Morski w Gdyni coraz piękniejszy

Dworzec Morski - przyszła siedziba Muzeum Emigracji - z dnia na dzień pięknieje. Najpoważniejsze prace na zewnątrz i wokół budynku już się zakończyły. Zobacz efekty.

Rowerowa Majówka na Kaszubach

W sobotę 4 maja na wejherowski rynek wjechało ok. 110 rowerzystów z całej Polski, uczestniczących w zlocie rowerowym pod nazwą „IX Ogólnopolska Rowerowa Majówka na Kaszubach”. Organizatorem imprezy był Klub Turystyki Kolarskiej „Na Fali” działający w ramach PTTK przy Klubie Marynarki Wojennej w Gdyni.

Wycieczkowce wracają na wiosnę (i lato) do Gdyni

Imponują komfortem, luksusem i gabarytami. Kolejny rok z rzędu majestatyczne wycieczkowce wraz z pasażerami na pokładzie odwiedzą Gdynię. Sezon rozpocznie się w środę 7 maja o godzinie 7.00, kiedy w porcie zacumuje pływający pod japońską banderą Asuka II. A w drugiej połowie czerwca przy kei ustawi się prawdziwy gigant - liczący 317 metrów „Celebrity Eclipse". Takiego kolosa w żadnym polskim porcie jeszcze nigdy nie było.

O przestrzeni publicznej podczas lektorium miejskiego „tu-czy-tam” w Gdańsku

Zapraszamy na spotkanie z książką Filipa Springera „Wanna z kolumnadą” podczas trzeciego lektorium miejskiego „tu-czy-tam” prowadzonego przez Monikę Zawadzką. 8 maja o godz. 19.00 w sieni IKM uczestnicy i uczestniczki lektorium będą dyskutować problemach związanych z planowaniem przestrzeni publicznej.

60 lat oliwskiego ZOO

Oliwskie ZOO zajmuje obszar około 120 hektarów, na którym mieszkają zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. Znajduje się tutaj około 190 gatunków i 1039 zwierząt. Wśród podopiecznych znajdziemy ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby oraz bezkręgowce. Od października do ogrodu dołączy król zwierząt – lew, w towarzystwie trzech samic.

W Gdańsku rowerem „pod prąd” bezpiecznie!

Mieszkańcy Gdańska mogą poruszać się rowerem pod prąd już po 127 ulicach. Kontra ruch to wygodne i bezpieczne rozwiązanie zapewniające spójność gdańskiej sieci tras rowerowych. Gdańsk jest niekwestionowanym liderem w Polsce pod względem długości dróg jednokierunkowych, po których rowerzyści mogą jeździć „pod prąd”, obecnie mieszkańcy Gdańska mają do dyspozycji ponad 24 km takich ulic. W tym roku jazdę rowerem w kierunku przeciwnym do samochodów umożliwiono m.in. na Suchaninie, Wzgórzu Mickiewicza oraz we Wrzeszczu.

Streetwaves w Gdańsku

Streetwaves to weekendowa akcja miejska, która każdego roku, zwiastując nadejście lata, wyprowadza działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic. Porzucamy centrum w poszukiwaniu miejsc do tej pory nieodkrytych dla sztuki i działań kulturalnych – tym razem naszymi dzielnicami-stolicami, które odwiedzimy 31 maja i 1 czerwca, będą Wrzeszcz Dolny i Wyspa Sobieszewska.

Forbes: Gdyński Twitter wśród najlepszych w Polsce

Magazyn Forbes opublikował artykuł na temat komunikacji prowadzonej przez instytucje publiczne na Twitterze. Gdyński profil wymieniany jest wśród najlepszych w Polsce. „Gdynia jest wzorem" - twierdzi Eryk Mistewicz, ekspert strategii marketingowych.

Europejska Gdynia

1 maja minęło 10 lat od przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Z tej okazji przypominamy gdyńskie inwestycje zrealizowane dzięki unijnym dotacjom, zapraszamy także na Dni Otwarte Projektów Unijnych. Będzie to okazja aby poznać takie miejsca jak Akwarium Gdyńskie czy Teatr Muzyczny.

Największe badania w historii Metropolii Gdańskiej!

Ile czasu zajmuje dziecku dojazd do szkoły? Czy system wywozu śmieci jest satysfakcjonujący? M.in. te pytania będą zadawać mieszkańcom 39 gmin metropolii ankieterzy. Początek badań ankietowych na temat jakości, dostępności i efektywności usług publicznych rozpoczął się16 kwietnia.

Skarby znalezione na gdańskim Śródmieściu

Akcja Edukacja czyli szkoła inaczej, Kawiarenka konsultacyjna dla rodziców, Akcja Wolontariat, Warsztaty kreatywności, Dni Matki i Córki, Sztuka robienia Sushi, Pikniki, Podchody, Kino na podwórku – to działania Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w ramach projektu streetworkingowego „Ulica”.

Inauguracja sezonu turystycznego Północnych Kaszub

W Pucku oficjalnie otwarto sezon turystyczny na Północnych Kaszubach. Konferencję zorganizowały po raz trzeci samorządy współpracujące w ramach Metropolitalnego Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów „NORDA”, które wspólnie zaprezentowały ofertę turystyczną naszego regionu.

W Gdyni - „Oda do radości" w pięciu językach

Zaśpiewali "Odę do radości" w pięciu językach i nakręcili teledysk. Tak uczniowie Pierwszej Społecznej Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zjednoczonej Europy w Gdyni świętują 10 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Materiał powstał 29 kwietnia, przed Gdynia InfoBox.

Gdynianie coraz wyżej oceniają gdyńską komunikację miejską

Gdynianie coraz wyżej oceniają gdyńską komunikację miejską, a najbardziej zależy im na bezpośrednich połączeniach, punktualności i częstotliwości kursów - to najważniejsze wnioski płynące z „Badań preferencji i zachowań komunikacyjnych mieszkańców Gdyni".

Jaskółki Przedsiębiorczości rozdane na Politechnice Gdańskiej

Tegoroczne „Jaskółki Przedsiębiorczości” wygrał Damian Szymański, student Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Laureat przedstawił jury projekt portalu Forbot.pl, adresowanego do miłośników robotów.

W Redzie zakończyły się XVIII Mistrzostwa Pracowników Samorządowych w Piłkę Siatkową

W sobotę 26 kwietnia 2014 r. zakończyły się XVIII Mistrzostwa Pracowników Samorządowych w Piłkę Siatkową. Rywalizacja była zacięta a startowało w tym roku w kategorii open 22 a w kategorii + 45 lat -11 zespołów. Łącznie na parkiecie hal sportowych wystąpiło blisko 400 zawodników.

Fryderyk 2014 dla płyty Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis

24 kwietnia 2014 roku po raz dwudziesty zostały wręczone nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk. Z przyjemnością informujemy iż płyta Polskiego Chór Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego otrzymała nagrodę Fryderyk 2014.

Gdynia „Miastem 25-lecia"? To zależy od Ciebie - zagłosuj!

Gdynia znalazła się w gronie 10 miast nominowanych do tytułu „Miasto 25-lecia". To część konkursu podsumowującego ćwierćwiecze wolnej Polski, organizowanego przez telewizyjny program „Świat się kręci". O tym, które miasto wygra, w głosowaniu zadecydują internauci. Potrzebna jest Twoja pomoc!

Wizyta delegacji z Karlskrony w Gdyni

W piątek 25 kwietnia Gdynię odwiedzili przedstawiciele Urzędu Miasta Karlskrony oraz spółek miejskich. 17 osobowa delegacja przybyła do Gdyni, aby lepiej poznać zasady funkcjonowania gdyńskiego magistratu. Goście zainteresowani byli zasadami zakładania działalności gospodarczej w Polsce, poznali także siedzibę Gdyńskiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości oraz ideę "jednego okienka".

Regaty Otwarcie Sezonu o Puchar Burmistrza Miasta Pucka

W dniu 26.kwietnia 2014 r. odbyły się na wodach zatoki Regaty Otwarcia Sezonu o Puchar Burmistrza Miasta Pucka. Startowało 11 załóg żeglarskich a zawody otworzył sam Burmistrz Marek Rintz.

Gdańscy urzędnicy na rowerach

W gdańskim magistracie z roku na rok przybywa miłośników i użytkowników rowerów. Pracownicy urzędu używają jednośladów w drodze do i z pracy, a także wtedy, gdy muszą służbowo przemieścić się z miejsca na miejsce. Ale nie tylko. Z inicjatywy urzędników zawiązała się nieformalna Grupa Rowerowa, która właśnie organizuje pierwszy wspólny rekreacyjny przejazd rowerowy.

Samorządowcy Pomorza 2014 wyróżnieni

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zwyciężył w kategorii „Prezydent Pomorza" samorządowego plebiscytu Dziennika Bałtyckiego. 24 kwietnia, wraz z pozostałymi laureatami, odebrał medal i statuetkę podczas uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

XVIII Mistrzostwa Pracowników Samorządowych w Piłkę Siatkową w Redzie

W czwartek 24 kwietnia 2014 r. w Redzie rozpoczęły się XVIII Mistrzostwa Pracowników Samorządowych w Piłkę Siatkową. W tym roku startuje 35 drużyn z całej Polski - Zobacz galerię zdjęć!

Gdańsk w finale „Mayors Challenge” Fundacji Bloomberga

Gdańsk znalazł się pośród 21 finalistów wybranych spośród 155 miast biorących udział w konkursie na poszukiwanie skutecznych rozwiązań dla wyzwań stojących przed miastami. Europejskie miasta współzawodniczą o główną nagrodę w wysokości 5 mln Euro. Gdańska aplikacja dotyczyła wdrożenia innowacyjnego sposobu debaty z mieszkańcami, który ma za zadanie odbudować zaufanie do lokalnej demokracji.
stat4u