SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo pomorskie

Wicepremier i szef KAS spotkali się ze związkowcami

Krajowa Administracja Skarbowa powstała z połączenia administracji podatkowej, Służby Celnej i kontroli skarbowej. Dziś oficjalnie rozpoczęła działalność.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wejherowie

1 marca 2017 r z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych a przede wszystkim harcerzy i uczniów szkół średnich z Rumi, Redy oraz Wejherowa odbyły się uroczyste obchody upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.

„Lekcja Historii- Cichociemni”

W dniach 25-26 lutego odbyła się IV edycja fabularyzowanego rajdu „Lekcja Historii- Cichociemni” pod nazwą Kryptonim NEON organizowanej przez Krąg Instruktorski Czerwonych Beretów im. mjr. Kazimierza Śliwy w 76 rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do okupowanej Ojczyzny. Wzięło w nim udział 76 harcerzy z Redy, Rumi i Wejherowa oraz prawie 40 osób kadry.

"Znicze dla Wyklętych" w Gdyni

W przeddzień Dnia Żołnierzy Wyklętych we wtorek, 28 lutego poseł Marcin Horała wraz z członkami Forum Młodych PiS zapalił symboliczne znicze na Rondzie Żołnierzy Wyklętych w Gdyni Chyloni. /Galeria zdjęć i film/

Marsz Żołnierzy Wyklętych w Rumi 2017

W poniedziałkowy wieczór 27 lutego po mszy św, w kościele pod wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych, ulicami Rumi przeszło kilkaset osób w patriotycznym marszu oddając hołd żołnierzom Podziemia Niepodległościowego. W śród maszerujących przeważali młodzi ludzie ze Stowarzyszenia Narodowa Rumia, Młodzieży Wszechpolskiej , kibice Orkana Rumi i Orląt Reda, a także przedstawiciele rumskiego Prawa i Sprawiedliwości./Galeria zdjęć i film/

500+. Spotkanie wiceministra z samorządowcami

Podsumowaniu funkcjonowania programu Rodzina 500 + i polityce senioralnej poświęcone było dzisiejsze spotkanie Marcina Zielenieckiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego z samorządowcami i przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej z Pomorskiego. Wcześniej obaj panowie spotkali się z mediami.

Duży sukces rumskiego biegu !

Rumia prześcignęła w niedzielę Gdańsk. Gdy w Gdańsku pobiegło niecałe 400 osób w Biegu Wilczym Tropem to w niewielkiej Rumi pobiegło aż 450. Biegły całe rodziny.Było to dużym zaskoczeniem dla organizatorów bo zabrakło koszulek dla wszystkich chętnych. /Galeria zdjęć/

„Razem bezpieczniej”. 11 najlepszych projektów z Pomorza

Jedenaście projektów wskazanych dziś przez pomorską komisję konkursową „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka” będzie ubiegać się o dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Finalistów wybierze szef MSWiA.

Bieg TROPEM WILCZYM 2017 Rumia

Około 400 osób z Rumi i okolic wystartowało w biegu Tropem Wilczym upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych/Galeria zdjęć/

III KRAJOWA DEFILADA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH

Z udziałem córki legendarnego generała Władysława Andersa , pani senator Anny Marii Anders przemaszerowała 26 lutego ulicami Gdańska defilada grup rekonstrukcyjnych i patriotycznych przy dużym udziale mieszkańców Pomorza. Na ulicy Długiej Anna Maria Anders odebrała uroczystą defiladę.

BIEG TROPEM WILCZYM W GDAŃSKU

Ponad 400 biegaczy wzięło udział 26 lutego w wydarzeniu upamiętniającym bohaterstwo Żołnierzy Niezłomnych. W Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana zawodnicy przebiegli trasę 1963 m (symbolizującej rok śmierci ostatniego Żołnierza Niezłomnego – Józefa Franczaka „Lalka”) oraz dystans 5 km. Organizatorem biegu było Stowarzyszenia KoLiber i Klub Republikański Gdańsk./Galeria zdjęć/

Radni miasta zaakceptowali nową sieć szkół w Gdyni

Podczas ostatniej, XXIX Sesji Rady Miasta, radni decydowali o włączeniu bądź przekształceniu placówek oświatowych w Gdyni. 22 lutego podjęli uchwały, które przygotują gdyńską sieć szkół do wymogów reformy oświatowej. Decyzja zapadła jednogłośnie. Początek wdrażania zmian w szkołach to 1 września 2017 r.

Sukces studentki Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Miło nam poinformować, że Sara Piasecka, studentka Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego została Wicemistrzynią Świata Juniorów i Mistrzynią Europy Juniorów w Żeglarstwie Lodowym.

Wojewoda nie zgadza się na rozbiórkę stoczniowych zabytków

Wojewoda Pomorski uchylił decyzje Prezydenta Miasta Gdańska pozwalające na rozbiórkę dwóch budynków na terenie dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Przypomnijmy, że teren na którym znajdują się obiekty został wpisany do rejestru zabytków przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Prestiżowe stypendium Fulbrighta dla prof. Parteki

Ekonomistka dr hab. inż. Aleksandra Parteka, prof. nadzw. PG została laureatką stypendium Fulbrighta w kategorii Senior Award. W roku akademickim 2017/2018 wyjedzie na czteromiesięczny staż naukowy na University of California w Berkeley.

Przejmujący wykład o Żołnierzach Wyklętych w Rumi

We wtorek 21 lutego w Domu Kultury miał miejsce przejmujący a zarazem wzruszający wykład Anny Kołakowskiej na temat dramatycznej historii Żołnierzy Wyklętych w powojennej Polsce. Wykład pt. „Aż po ofiarę życia” odbył się w ramach programu Świadomi Patrioci. Po wykładzie odbył się koncert pt. „Oskarżeni o wierność” w wykonaniu Andrzeja Kołakowskiego./Galeria zdjęć i film/

Spotkanie posłanki Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk z mieszkańcami Wejherowa

Bardzo burzliwy przebieg miało spotkanie posłanki Prawa i Sprawiedliwości które odbyło się w poniedziałek 20 lutego w Pałacu Przebendowskich. Sala pękała w szwach a obecni byli nie tylko zwolennicy obecnego rządu. Mimo to Dorota Arciszewska-Mielewczyk pokazała klasę i dzielnie stawiała czoła w polemice z przeciwnikami Dobrej Zmiany za co otrzymała na koniec duży bukiet kwiatów./Galeria zdjęć i film/

Szpital Morski. Oddział położniczy po remoncie

Generalny remont II części oddziału położniczego - zespołu porodowego i patologii ciąży - trwał cztery miesiące i pochłonął 4 miliony złotych. Dziś został oficjalnie otwarty. W uroczystości wziął udział Dariusz Drelich , wojewoda pomorski.

Stadion Miejski świętuje szóste urodziny i czeka na wielki futbol

Dokładnie sześć lat temu, na gdyńskim Stadionie Miejskim Arka zmierzyła się z Beroe Stara Zagora. Był to pierwszy mecz, który rozegrano na nowym obiekcie przy ul. Olimpijskiej 5. Od tamtego czasu, przy okazji ponad stu emocjonujących wydarzeń, stadion odwiedził blisko milion osób. Rok 2017 będzie przynajmniej równie intensywny: po zakończeniu sezonu LOTTO Ekstraklasy, Gdynia ugości Mistrzostwa Europy UEFA U21 2017. Aktualnie wykonywany jest szereg prac, dzięki którym Stadion Miejski będzie spełniał wymogi nałożone przez UEFA i PZPN.

Przekazanie nowego sprzętu dla OSP Orle

W samo południe 20 lutego w Remizie Strażackiej OSP Orle w gminie Wejherowo odbyło się uroczyste przekazanie torby ratowniczej której fundatorem jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gdańsku.

Medale dla członków Światowego Związku Żołnierzy AK

Z okazji 75. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – dziewięcioro członków Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej uhonorowanych zostało medalami pamiątkowymi „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Medale przyznane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.

Wejherowo uczciło 360 rocznicę śmierci swojego patrona

W niedzielę 19 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające śmierć założyciela miasta Jakuba Wejhera. Wiązanki kwiatów złożono w krypcie kościoła klasztornego oraz pod pomnikiem na placu przed Ratuszem Miejskim. Obecni oprócz władz samorządowych byli min. starościna Gabriela Lisius, wice starosta Witold Reclaf, radni powiatowi Wojtek Rybakowski i Ludwik Zegzuła, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa Marcin Drewa a także posłanka Małgorzata Zwiercan /Galeria zdjęć/

ROZBITA GRUPA CZERPIĄCA KORZYŚCI Z NIERZĄDU

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali 3 osoby podejrzane o czerpanie korzyści majątkowej z nierządu. Dwaj zatrzymani mężczyźni, obywatele Bułgarii w wieku 34 i 39 lat oraz 35-letnia kobieta usłyszeli zarzuty sutenerstwa oraz ułatwiania prostytucji. Wobec zatrzymanych mężczyzn sąd zastosował tymczasowe aresztowanie, kobieta znajduje się pod policyjnym dozorem. Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gdańsku. Zatrzymanym grozi nawet 7,5 roku pozbawienia wolności.

KRYMINALNI ZATRZYMALI SPRAWCÓW POBICIA DUCHOWNEGO W KĄPINIE

Kryminalni z wejherowskiej komendy ustalili tożsamość sprawców rozboju, do którego doszło w miejscowości Kąpino (Gmina Wejherowo) kilka dni temu. 20-latek i 17-latek zostali zatrzymani przez policjantów. Niewykluczone, że usłyszy zarzuty dotyczące rozboju.

Poseł Marcin Horała na sesji RG w Choczewie

W środę 15 lutego odbyła się sesja zwyczajna Rady Gminy Choczewo, w której uczestniczyli zaproszeni goście; Marcin HORAŁA - poseł Prawa I Sprawiedliwości oraz Marcin DREWA - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wejherowa

Islamscy uchodźcy w Gdyni? Najpierw potrzeby mieszkańców i Polaków ze wschodu!

Podczas dzisiejszego (16 lutego) briefingu przed Urzędem Miasta Gdyni poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk, poseł Marcin Horała, oraz radny miasta Michał Bełbot odnieśli się do działań władz miasta Gdyni dążących do przyjęcia uchodźców z islamskich krajów Bliskiego Wschodu. Chęć przyjęcia uchodźców potwierdził niedawno wiceprezydent Michał Guć w rozmowie z Radiem Gdańsk./Posłuchaj wypowiedzi z konferencji prasowej/

Prof. Jan Łopuski odznaczony medalem "Obrońcy Ojczyzny 1939-1945"

Prof. dr hab. Jan Łopuski to żołnierz Września 1939 roku, oficer AK, więzień sowieckich łagrów, kawaler Orderu Virtuti Militari.

Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk w Wejherowie

Komitet PiS Wejherowo serdecznie zaprasza na spotkanie z poseł Dorotą Arciszewską-Mielewczyk, przewodniczącą sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które odbędzie się 20 lutego br. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie przy ulicy Zamkowej.

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Operą Bałtycką

Dyrektor Opery Bałtyckiej Warcisław Kunc i Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Gwizdała podpisali porozumienie o współpracy w celu wspierania wzajemnego popularyzowania nauki, wiedzy i kultury, wymiany doświadczeń w dydaktyce, jak również organizacji wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych

Spotkanie ministra Sellina z mieszkańcami Sopotu

W poniedziałek 13 lutego na spotkaniu które odbyło się w Państwowej Galerii Sztuki Jarosław Sellin przedstawił dotychczasowe osiągnięcia rządu PiS oraz najważniejsze cele które są i będą realizowane. Emocji było sporo tak samo jak pytań od licznie przybyłych mieszkańców Sopotu. Na wszystkie pytania, z powodu ograniczeń czasowych minister Sellin nie był w stanie odpowiedzieć, nie mniej spotkanie to dowodzi,że zainteresowanie polityką tą ogólno-krajową jak i regionalną jest spore./galeria zdjęć i film/

Powstał Parlamentarny Zespół Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego

Podczas briefingu który odbył się 11 lutego przed Urzędem Miasta Gdyni poseł Marcin Horała poinformował o powstaniu Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego./Posłuchaj wypowiedzi /

Zaślubiny Polski z Morzem w Pucku

Na puckim Rynku, w kościele i w porcie odbyły się dzisiaj uroczystości upamiętniające 97 rocznicę Zaślubin Polski z Morzem. Obecne były władze samorządowe, wojskowi, księża, młodzież oraz mieszkańcy/Galeria zdjęć/

91. urodziny Gdyni

W samo południe 10 lutego pod płytą pomnika Marynarza Polskiego złożono wiązanki kwiatów. W uroczystości udział wzięły władze miasta, radni, służby mundurowe, kombatanci, Piłsudczycy, młodzież oraz mieszkańcy./Galeria zdjęć/

Finansowanie zadań oświatowych

Specjaliści z Ministerstwa Edukacji Narodowej i eksperci z samorządów województw: pomorskiego, zachodnio – pomorskiego i warmińsko – mazurskiego brali udział (9 lutego) w konsultacjach dotyczących opracowania koncepcji zmiany systemu finansowania zadań oświatowych. Spotkanie odbywało się w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Nie spalajmy odpadów

Co prawda w Pomorskiem nie dochodzi do przekraczania poziomów alarmowych ale nie oznacza to, że sytuacja jest zadowalająca. Zdarzają się przekroczenia poziomu dopuszczalnego średniodobowego pyłu PM10. Główną ich przyczyną jest tzw. niska emisja, która ma ścisły związek z zanieczyszczeniami „płynącymi” z indywidualnych, przestarzałych i nieefektywnych pieców grzewczych

Nagroda Uphagena dla Adriana Bekasiewicza z Politechniki Gdańskiej

Dr inż. Adrian Bekasiewicz z Katedry Systemów Mikroelektronicznych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej został laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Naukowców im. Jana Uphagena w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w piątek, 10 lutego o godz. 13.00 w Domu Uphagena.

Gdyński festiwal filmowy w nowej formule

Znamy już datę filmowego święta. Odbędzie się w dniach 19-23 września 2017 r. Tegoroczne wydarzenie wraca do starej nazwy czyli Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Komitet Organizacyjny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dokonał też zmiany w regulaminie festiwalu i zdecydował o połączeniu funkcji dyrektora festiwalu i dyrektora programowego. Michał Oleszczyk, po upływie trzech kadencji, nie jest już dyrektorem artystycznym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Verba Sacra w Wejherowie

Po raz czternasty rozbrzmiały cytaty biblijne czytane po kaszubsku w wejherowskiej kolegiacie. Czytała oczywiście bardzo lubiana aktorka Danuta Stenka. /Galeria zdjęć/

Sentymentalne spotkanie w Wejherowie

Ponad 60 byłych pracowników Wejherowskiego Zakładu Obuwia spotkało się w jednej z wejherowskich restauracji. Było to już drugie takie spotkanie integracyjne byłych pracowników zamkniętego w 1993 roku zakładu./Galeria zdjęć/

Święto Gdańskiej Nauki 2017

W sobotę 4 stycznia od godziny 18.00 do 22.30 na Zieleńcu przy pomniku Jana Heweliusza na Ratuszu Staromiejskim odbyły się pokazy multimedialne Video Mapping. /Galeria zdjęć/

Rodzice bronią szkoły !

Bardzo burzliwy przebieg miało spotkanie z wójtem gminy Szemud które odbyło się w czwartek 2 lutego w Szkole Podstawowej w Łebieńskiej Hucie /Galeria zdjęć/

Reforma edukacji. Wizyta szefowej MEN na Pomorzu

Spotkanie z samorządowcami na temat stanu przygotowań do wprowadzenia reformy oświatowej i otwarcie hali sportowej przy SP w Borczu to główne punkty dzisiejszej wizyty Anny Zalewskiej, szefowej MEN w Pomorskiem. Minister towarzyszy Dariusz Drelich wojewoda pomorski.

Konwent Morski. Wybór władz

Kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki – przewodniczący, Piotr Soyka, prezes stoczni Remontowa Holding – wiceprzewodniczący i Krzysztof Siedlikowski, przewodniczący Rady Nadzorczej „Nauta” – sekretarz – to skład zarządu utworzonego z inicjatywy ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Macieja Gróbarczyka Konwentu Morskiego.

Samorząd oddać w ręce ludzi..,-

Mijają właśnie dwa lata od wyborów samorządowych. To dobry czas na podsumowanie działalności. Poruszamy także kwestię propozycji zmian w ordynacji wyborczej, która może oznaczać koniec kariery wielu znanych polityków z naszego regionu - wywiad z wiceprzewodniczącym Rady Miasta Wejherowa Marcinem Drewą z PiS - rozmawiał Andrzej Ficek

Ferie zimowe harcerzy i zuchów

Podczas tegorocznych ferii zimowych zuchy i harcerze z Rumi i Redy nie próżnowali. Największa liczba uczestników pojechała na 6 dni do Kłanina.

Absolwent III LO w Gdyni w rankingu „Forbesa”

Magazyn „Forbes" opublikował właśnie ranking „30 under 30". To zestawienie nazwisk młodych, zdolnych Europejczyków, którzy odnieśli sukces jeszcze przed trzydziestymi urodzinami. W rankingu znalazło się sześcioro Polaków. Wśród nich Mateusz Mach - ubiegłoroczny absolwent gdyńskiej „Trójki".

"Mapa dostępu pomorskich szkół do Internetu"-briefing posła Marcina Horały

Poseł Prawa i Sprawiedliwości przedstawił 1 lutego 2017 roku mapę województwa pomorskiego z siecią szkół i omówił rządowy program zapewnienia szerokopasmowego dostępu do Internetu dla wszystkich placówek oświatowych na Pomorzu./ posłuchaj wypowiedzi - nagranie filmowe /

Wojewoda na posiedzeniu WRDS

Realizacja strategii rozwoju województwa oraz regionalnych programów strategicznych, zatrudnianie cudzoziemców w Pomorskiem, plan pracy WRDS na 2017 rok – tym m.in. tematom poświęcone było dzisiejsze spotkanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Uczestniczył w nim Dariusz Drelich, wojewoda pomorski..

"Festiwal Serc" w Wejherowie

W niedzielę 29 stycznia w kościele pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej odbył się koncert charytatywny dla Julki i Wiktorii. Wiktoria choruje na mukowiscydozę, a Julka potrzebuje pieniędzy na rehabilitację. /Galeria zdjęć/

WIĘCEJ INSTRUKTORÓW STRZELAŃ POLICYJNYCH

Kandydaci na instruktorów strzelań policyjnych kształcą się w słupskiej Szkole Policji. Po części teoretycznej, słuchacze prowadzą w tym tygodniu zajęcia na osiach strzeleckich z wykorzystaniem ostrej amunicji. Na zakończenie miesięcznego szkolenia czekają ich kilkudniowe egzaminy.

Co piszczy w Gdyni?

Gdynia to piękne i nowoczesne miasto. Nie mniej i tu zdarzają się spory i kontrowersje. Jeżeli chciałbyś wyrazić swoją opinię to zapraszamy >>>

Nagroda Heweliusza dla prof. Kazimierza Darowickiego

Nagrodą Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w dziedzinie nauk przyrodniczych i ścisłych za rok 2016 uhonorowano prof. Kazimierza Darowickiego, chemika z Politechniki Gdańskiej. Laureat jest specjalistą w dziedzinie elektrochemii oraz korozji.

Urodziny J.Heweliusza - widowisko plenerowe

Urodziny Heweliusza to plenerowe przedstawienie upamiętniające życie astronoma, gdańszczanina Jana Heweliusza .Związane jest to ze świętem Gdańskiej Nauki w dniach 28.01- 4.02.

Pomorskie. Noworoczne spotkanie korpusu konsularnego

Andrzej Khantak, wieloletni konsul honorowy Wielkiej Brytanii otrzymał nominację na stanowisko ambasadora Rzeczypospolitej w Republice Południowej Afryki.- To wyjątkowa chwila dla całego środowiska dyplomatycznego naszego województwa - powiedział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski.

Pomorski Nobel dla profesora Jerzego Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego Nagroda Naukowa Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016

Profesor Jerzy Zajadło z Uniwersytetu Gdańskiego, znakomity prawnik i filozof, specjalista w zakresie teorii i filozofii prawa, został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2016 w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie zostało przyznane Panu Profesorowi za „Teorię trudnych przypadków w prawie”.

„Handel ludźmi ” - wystawa w PUW

Zjawisku handlu ludźmi poświęcona jest wystawa przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji a otwarta dziś w holu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. To umieszczone na 6 planszach historie ludzi wykorzystanych do pracy przymusowej, żebractwa i prostytucji.

Wdrożenie reformy oświaty

Dariusz Drelich, wojewoda pomorski i wicekurator oświaty Marek Strociak odpowiadali dziś na pytania dziennikarzy dotyczące dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, przygotowania samorządów, zatrudnienia nauczycieli czy finansowania oświaty w Pomorskim.

Adamowicz nie chce Wyszkowskiego

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz (PO) sprzeciwia się kandydaturze Krzysztofa Wyszkowskiego do nowej Rady Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). Każdy z członków założycieli ma suwerenne prawo zgłaszania swoich kandydatów i sprzeciw Adamowicza jest niedopuszczalny, komentuje Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.

Programy wojewódzkie z dofinansowaniem

4 976 000 złotych - to wysokość dotacji celowej, którą Wojewoda Pomorski w 2017 roku przekaże na finansowanie operacji realizowanych w ramach pomocy technicznej (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020) Województwu Pomorskiemu.

Odkrycia archeologiczne badaczy Uniwersytetu Gdańskiego na wyspie Bornholm

Po raz kolejny ekipa archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego wróciła na wyspę Bornholm. Tym razem doktoranci Karolina Czonstke i Bartosz Świątkowski wraz ze współpracownikami z Bornholms Museum zbadali Nørre Sandegård Vest – jedno z najbogatszych cmentarzysk w Danii, na którym spoczywali przedstawiciele lokalnej elity, prawdopodobnie część królewskiej świty. Badacze obecnie zajmują się opracowywaniem znalezisk.

Dr Anna Mazurkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego prezesem Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego

Dr Anna Mazurkiewicz z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego objęła stanowisko prezesa Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego (Polish American Historical Association, PAHA) na kadencję 2017-2018. PAHA jest amerykańską organizacją naukową, której misją jest prowadzenie i promocja badań nad Polonią amerykańską – jej historią, kulturą, a także dziejami migracji i polskiej diaspory w ujęciu porównawczym

Sentymentalny koncert w Choczewie

Z udziałem wicestarosty wejherowskiego Witolda Reclafa oraz wójta Wiesława Gębki w sali widowiskowej Urzędu Gminy odbył się koncert pieśni kresowych i rosyjskich w wykonaniu Aleksandry Łasińskiej której akompaniowała Malwina Sarzyńska. /Galeria zdjęć i film/ »

Piknik militarny w Gdyni

Nawet łódź podwodną można było zwiedzić w sobotę 14 stycznia na Skwerze Kościuszki podczas pikniku militarnego dla mieszkańców województwa pomorskiego. Obecna była min. eurodeputowana Anna Fotyga, wojewoda Dariusz Drelich i poseł Janusz Śniadek /Galeria zdjęć/

Choczewo zaprasza na koncert

W sobotę 14 stycznia w budynku Urzędu Gminy odbędzie się niecodzienny koncert muzyki kresowej i rosyjskiej w wykonaniu studentek pierwszego roku; Malwiny Sarzyńskiej i Aleksandry Łasińskiej.

Pomorska Policja podsumowała miniony rok

Podsumowanie wyników pracy policjantów w minionym roku i omówienie zadań na 2017 rok zdominowało dzisiejszą ( 11 stycznia ) odprawę kadry kierowniczej garnizonu pomorskiego. Gościem spotkania był Dariusz Drelich, wojewoda pomorsk

Gdyńska Trójka liderem szkół średnich na Pomorzu

III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni ponownie zostało liderem wśród szkół ponadgimnazjalnych w województwie pomorskim, z 7. miejscem w Polsce. To dane z najnowszego, Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2017", którego wyniki poznaliśmy 10 stycznia. Gdyńska Trójka po raz 19. z rzędu okazała się najlepszą szkołą na Pomorzu.

Uroczysty opłatek wejherowskiego PiS

9 stycznia 2017 roku z udziałem posłów Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk i Marcina Horały odbyło się opłatkowe spotkanie członków i sympatyków Prawa i Sprawiedliwości z powiatu wejherowskiego. Spotkanie prowadził wicestarosta wejherowski Witold Reclaf który przekazał zebranym pozdrowienia i życzenia od szefa pomorskiego PiS, posła Janusza Śniadka. /Galeria zdjęć i film/

Ślubowanie nowo przyjętych do służby policjantów

Strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia” - te słowa roty ślubowania wypowiedziało 61 nowo przyjętych funkcjonariuszy. Ślubowanie przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Jarosław Rzymkowski. Honorowym gościem uroczystości był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, który wręczył listy gratulacyjne.

Rewolucja w oświacie

Przed nami pierwszy rok zmian w systemie oświaty. Zmiany będą duże i dotkną uczniów w każdym wieku, rodziców oraz nauczycieli. Czy polska szkoła przejdzie je płynnie, sprawnie i profesjonalnie, tak aby dla nauczycieli i uczniów była to dobra zmiana? Co takiego dzieje się w edukacji, co uzasadnia taki pośpiech w przeprowadzeniu poważnych zmian strukturalnych i programowych, za jakie pieniądze, z kim konsultowanych

Koncert kolęd w wejherowskiej kolegiacie

6 stycznia odbył się koncert pt. "Moc Tradycji" w wykonaniu warszawskiej mezzosopranistki Izabeli Kopeć, która wystąpiła wraz ze śląskim chórem Ad Libium./Galeria zdjęć/

Rumski Orszak Trzech Króli

Podobnie jak w wielu polskich miastach w Rumi też mieszkańcy uczcili to obchodzone od siedmiu lat święto. O godz. 11-tej odbyła się uroczysta Msza Święta a następnie Orszak przeszedł ulicami miasta. Na zakończenie można było obejrzeć na scenie inscenizację oddania pokłonu Trzech Króli Świętej Rodzinie i posłuchać koncertu kolęd./Galeria zdjęć/

Orszak Trzech Króli w Gdańsku

Ulicami Gdańska już po raz siódmy przeszedł barwny orszak Trzech Króli. Orszak ruszył sprzed wejścia głównego Bazyliki Mariackiej a następnie ulicami Piwną ,Tkacką i Długą dotarł na Długi Targ gdzie się zakończył.

Na pomorskie firmy czeka dofinansowanie!

Mikro-, makro- i średnie firmy z Pomorza, w tym oczywiście te związane z naszym miastem, mogą już się szykować do składania wniosków o dofinansowanie na dalszy rozwój swoich przedsiębiorstw. W środę 1 lutego startuje konkurs umożliwiający pozyskanie funduszy na innowacyjne projekty w zakresie nowych technologii. Spotkanie informacyjne w Agencji Rozwoju Pomorza w Gdańsku odbędzie się w czwartek 19 stycznia.

Odznaczeni Medalem „Pro Patria”

Medalem „Pro Patria” mogą być nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Spotkanie opłatkowe w Pomorskim UW

Wśród nocnej ciszy – jedna z najpiękniejszych polskich kolęd zaintonowana przez abp Sławoja Leszka Głódzia rozpoczęła spotkanie opłatkowe pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, przedstawicieli służb zespolonych i mundurowych.

Walka o fotel prezydenta Gdańska !

Piotr Walentynowicz jest już drugim oficjalnym kandydatem wystawionym tym razem przez partię Polska Razem – Zjednoczona Prawica. Pierwszy zadeklarował się Jarosław Wałęsa a Paweł Adamowicz wybiera się do Brukseli jeżeli wcześniej nic się nie wydarzy! Poniżej prezentujemy oświadczenie partii Polska-Razem.

Poseł Marcin Horała o anarchii w Sejmie

Na konferencji prasowej zwołanej przez pomorskich posłów PiS w dniu 19 grudnia w Gdyni wypowiadał się również Marcin Horała

Posłanka Dorota Arciszewska-Mielewczyk o kryzysie w Sejmie

Wypowiedź pomorskiej posłanki PiS podczas konferencji prasowej w dniu 19 grudnia 2016 r. w Gdyni

Obrońcy Krzyża z Gołubia - odroczony wyrok

Po raz kolejny, 16 grudnia, nie doszło do ogłoszenia wyroku w bulwersującej sprawie toczącej się przed gdańskim Sądem Rejonowym z oskarżenia prywatnego. Sądzeni są ci którzy sprzeciwili się niszczeniu pomnika i krzyża poświęconego por. Józefowi Dambkowi - założycielowi i dowódcy Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski"

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do urzędu

Coroczna harcerska akcja przekazywania przed świętami Bożego Narodzenia Betlejemskiego Światła Pokoju to symbol ciepła, miłości, pokoju i nadziei .

Uroczystości Grudnia 70 w Gdyni

Modlitwą i złożeniem wieńców gdynianie uczcili zbrodnię komunistyczną dokonaną 17 grudnia 1970 r. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe, wojsko, księża , stoczniowcy i mieszkańcy, a także kibice i organizacje patriotyczne./Galeria zdjęć/

Kibice i Młodzież Wszechpolska też uczcili rocznicę Grudnia 70

Pod pomnikiem poległych stoczniowców 17 grudnia rano, odbyły się uroczystości złożenia wieńców od społeczeństwa pomorza. Nie zabrakło kibiców Arki oraz Lecha a także organizacji patriotycznych. Obecny był również jeden kibic Polonii Wilno.

Prezentacja Kultury Ormiańskiej w Wejherowie

W sobotę 17 grudnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej odbyła się prezentacja kultury, ceramiki i ormiańskich wyrobów kulinarnych. Występował duet taneczny "Bert" oraz zespół "Terrakota" w wykonaniu dzieci z Armenii/Galeria zdjęć/

Wejherowo złożyło hołd ofiarom Grudnia 70

Zbigniewie Nastały i Marianie Wójcik to mieszkańcy Wejherowa którzy zginęli z rąk komunistycznych oprawców w Gdyni Stoczni w 1970 roku. Dzisiaj 15 grudnia władze samorządowe, młodzież, przedstawiciele Solidarności oraz mieszkańcy oddali hołd pomordowanym/Galeria zdjęć/

Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen w Wejherowie

W Wejherowie po raz pierwszy spotkali się miłośnicy kultowych postaci z filmu Georgea Lucasa. Wejherowski rynek pękał w szwach a Jakub Wejher zmieniła nawet swój wizerunek /zobacz galerię zdjęć/

Grudzień 70 , Grudzień 81. Otwarcie wystawy w PUW

Zdjęcia, opisy i nieznane dotychczas mapy z 1970 roku odnalezione w Centralnym Archiwum Wojskowym składają się na wystawę poświęconą ofiarom i wydarzeniom Grudnia’70 oraz Grudnia’81 w Trójmieście. Dziś wystawa, której inicjatorem był Dariusz Drelich, wojewoda pomorski została otwarta. Będzie można ją oglądać do końca grudnia.

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Gdyni

Gdynia uczciła ofiary stanu wojennego. 13 grudnia.odbyła się msza św. przemarsz ulicami miasta oraz złożenie kwiatów i wieńców pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego./Galeria zdjęć i film/
stat4u