SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo śląskie

Budżet Obywatelski Katowice 2017: Ponad 20 milionów na projekty mieszkańców

Rusza trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. W nowej procedurze czekają nas pewne zmiany, z których najważniejsze to: głosowanie internetowe, możliwość zgłaszania zadań zlokalizowanych na terenach TBS, czy też wskazanie przez wnioskodawcę alternatywnej lokalizacji projektu. Zostały one wprowadzone w odpowiedzi na uwagi zgłoszone przez mieszkańców podczas ewaluacji procesu.

Prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk wybrany Rektorem Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2016-2020

15 marca br. Kolegium Elektorów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dokonało wyboru Rektora Uniwersytetu Śląskiego na kadencję 2016-2020. Na ogólną liczbę dwustu elektorów na posiedzeniu wyborczym obecnych było 195 elektorów. Na 194 ważnie oddane głosy, prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk otrzymał 117 głosów

Katowice rozwijają edukację językową

W roku szkolnym 2016/17 w Gimnazjum nr 21 im. Adeli Korczyńskiej w Katowicach zostanie uruchomiony oddział dwujęzyczny z językiem angielskim. Otwarcie w gimnazjum oddziału dwujęzycznego z językiem angielskim jest, podobnie jak utworzenie Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej, bezpośrednim efektem podjęcia przez Radę Miasta Katowice uchwały w sprawie przyjęcia Polityki Edukacji Miasta Katowice Katowiczanin 2022. Jak podkreśla Marzena Szuba, Wiceprezydent Miasta Katowice to kolejny krok na drodze realizacji strategii oświatowej Miasta.

Podsumowanie 2015 roku w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie

3 marca 2016 r. w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyła się narada roczna podsumowująca działalność Szkoły w 2015 r.

Nowe Centrum Organizacji Pozarządowych

1 marca otwarto Katowickie Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Kopernika 14. W lipcu ubiegłego roku rozpoczęło swoją działalność Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Młyńskiej 5. Centrum to koordynowane jest przez Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST jako zadanie publiczne zlecone przez Prezydenta Miasta Katowice. Zgodnie z jego wolą, COP będzie działać w dwóch lokalizacjach, tj. przy ul. Młyńskiej 5 oraz ul. Kopernika 14. W ten sposób Miasto jeszcze lepiej będzie mogło wspierać organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, a jednocześnie zachęcać katowiczan do większej aktywności.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz szósty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny

Premier Beata Szydło na budowie bloku energetycznego w Jaworznie

„Energetyka i górnictwo to 2 filary, które muszą być wspólnie wzmacniane po to, żebyśmy mogli mówić o silnym, szybszym rozwoju Polski” - powiedziała w poniedziałek premier w czasie wizyty na budowie nowego bloku węglowego elektrowni Jaworzno III.

Aplikacja mobilna #KultKato

Katowice mogą stać się bardziej atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy nie wiedzą gdzie poszukiwać ciekawych informacji o wydarzeniach kulturalnych w mieście. Z myślą o miłośnikach filmu, teatru, kina i sztuki w ramach projektu społecznego #KultKato, realizowanego przez sześć studentek Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach powstały: aplikacja mobilna, strona i media społecznościowe, czyli kulturalna platforma wiedzy o Katowicach.

Podwyżki w katowickim samorządzie

Dzięki staraniom Solidarności wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach podległych prezydentowi Katowic wzrosną średnio o 120 zł brutto na etat. – Każdy pracownik otrzyma podwyżkę w wysokości 100 zł brutto, pozostała pula środków zostanie w dyspozycji dyrektorów placówek, którzy zdecydują o sposobie ich rozdysponowania – poinformowała Anna Madej, wiceprzewodnicząca Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pracowników Samorządowych w Katowicach. Podwyżki wejdą w życie 1 kwietnia.

Pierwsze międzynarodowe studia historyczne na UŚ

Trzy uczelnie z trzech krajów: Polski, Czech i Słowacji planują uruchomienie wspólnych międzynarodowych studiów. We wtorek 9 lutego 2016 r. w rektoracie UŚ podpisana została umowa pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ostrawskim oraz Uniwersytetem Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy, dotycząca pierwszych międzynarodowych studiów historycznych.

Trójstronne rozmowy o sytuacji w górnictwie

Przeszło cztery godziny obradował w piątek w Warszawie Trójstronny Zespół Branżowy ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu z przedstawicielami górniczych central związkowych i związków pracodawców stronę rządową reprezentował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Polska Liga Curlingu: To jeszcze nie koniec!

Po sobotnich i niedzielnych (30-31 stycznia) meczach Polskiej Ligi Curlingu 2016 na czele tabeli znajduje się zespół ŚKC Katowice (skip Tomasz Zioło). Ale to jeszcze nie koniec. Decydujące spotkania przed nami!

„Najwierniejsi! Niezwykła kampania karnetowa GKS-u Katowice”

Wielkimi krokami zbliża się początek rundy wiosennej I ligi. GKS rusza więc z kampanią promującą sprzedaż karnetów na mecze katowickiej drużyny. Kampania skierowana jest do „Najwierniejszych”, czyli kibiców, którzy regularnie kupują karnety na mecze GieKSy, ale także tych fanów, którzy chcą nabyć je po raz pierwszy. – Kupno karnetu to gwarancja wygody i uniknięcia kolejek pod kasami. Kibicom wciąż oferujemy możliwość skorzystania z systemu „cashback” zapewniającego zwrot pieniędzy po meczach, których GKS nie wygra na Bukowej. Dla wszystkich karnetowiczów przygotowaliśmy jednak także szereg dodatkowych atrakcji. Wszystko po to, by docenić w ten sposób „Najwierniejszych” – podkreśla Marcin Janicki, wiceprezes GKS-u Katowice.

Podsumowanie Mistrzostw Europy Euro EHF w Katowicach

Mistrzostwa Europy Euro EHF w Katowicach w ciekawostkach i liczbach:

Spotkanie autorskie z Tomaszem Mazurem U Śl

5 lutego 2016 r. o godz. 17.00 w Bibliotece Śląskiej (Katowice, pl. Rady Europy 1, sala Benedyktynka) odbędzie się spotkanie z Tomaszem Mazurem, poświęcone promocji książki pt. „Anatomia istnienia”.

Katowice wzmacniają edukację zawodową

Powstaje pierwsze Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej. To sposób na wzmocnienie szkolnictwa zawodowego w mieście i odpowiedź na potrzeby rynku pracy.

Fitch potwierdził rating Katowic na poziomie „A-”; Perspektywa Stabilna

Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Katowice (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”. Wszystkie ratingi mają perspektywę Stabilną.

Debata metropolitalna - komentarz posłanki PiS Barbary Dziuk

Dziś (25 stycznia ) w Radio Katowice odbyła się krótka debata dotycząca ustawy metropolitalnej. Prezydenci 14 gmin, tworzących ewentualną metropolię dążą do – w ich imieniu się wypowiadał na łamach Dziennika Zachodniego Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala – ustaleń administracyjnych, mają bowiem czas do 30 marca. Twierdzą, że te najpilniejsze sprawy to sprawy transportu publicznego, zdrowia i edukacji- DUBLOWANIE KOMPETENCJI SEJMIKU ŚLASKIEGO, który ma swoją historię i kompetencje.

Premier: będą pieniądze na budowę wodociągu w Koniecpolu

Rząd pomoże gminie Koniecpol, która od pół roku nie ma bieżącej wody. Premier Beata Szydło spotkała się w poniedziałek z mieszkańcami Kuźnicy Grodziskiej i obiecała im pomoc finansową na budowę wodociągu.

​Inauguracja School of New Media

Ponad 30 najlepszych specjalistów z całej Polski będzie przekazywać wiedzę z zakresu marketingu internetowego. Organizatorzy School of New Media rozpoczynają projekt edukacyjny dla śląskich przedsiębiorców.

Nominacja dla Strefy Kultury

Katowicka Strefa Kultury została doceniona po raz kolejny. Tym razem obiekty Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Miedzynarodowego Centrum Kongresowego, tworzące funkcjonalną całość, zostały nominowane w kategorii Architektura do nagrody "O 2015" przyznawanej przez portal O.pl poświęcony kulturze

Katowice przyciągnęły tysiące kibiców. W różny sposób, także zabawnym filmikiem

Szereg atrakcji i dedykowane działania promocyjne, spot z mieszkańcami Katowic starającymi się śpiewać norweskie pieśni narodowe i tysiące zagranicznych kibiców, w tym Norwescy kibice w stroju narodowym swojej reprezentacji bobslejowej – tak można podsumować fazę grupową Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn rozgrywaną w katowickim Spodku.

WRiTV @ Warszawska w Katowicach

​W Katowicach jest wydział filmowy! Gdzie? Już wkrótce obok Ciebie – przenosimy się do centrum! Z racji zbliżających się wielkimi krokami finału budowy nowego wydziału, chcemy zaprezentować osiągnięcia filmowe studentów Wydziału Radia i Telewizji im Krzysztofa Kieślowskiego.

Radni Miasta Ostrawy z wizytą w Katowicach

​​​W dniach od 14 do 15 stycznia 2016 roku przebywała z wizytą w Katowicach Komisja Kultury Rady Miasta Ostrawy. Czescy radni spotkali się z przedstawicielami Komisji Kultury, Promocji i Sportu Rady Miasta Katowice.

Mluvte Česky - portal do nauki języka czeskiego

Mluvte Česky to interaktywne ćwiczenia, interesujące zadania i atrakcyjne nagrania dźwiękowe. Portal powstawał z myślą o studentach medycyny, pracownikach służby zdrowia i obcokrajowcach przyjeżdżających do Czech, stąd rozbudowane tematy medyczne: opisy poszczególnych gałęzi medycyny, jednostek chorobowych i przykłady dialogów lekarza z pacjentem.

RAŚ i mniejszość etniczna - komentarz Barbary Dziuk, posłanki PiS

Wyrażenie: śląska mniejszość etniczna budzi jak najgorsze skojarzenia związane z polityczną poprawnością i uznaniem Ślązaków za jakiś obcy element na własnej ziemi. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy zainicjowanej przez Ruch Autonomii Śląska o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej i śląskiego języka regionalnego. Projekt budzi wiele wątpliwości.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn

W Katowicach miała miejsce inauguracyjna Konferencja Prasowa Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. W spotkaniu udział wzięli Arne Elovsson, Wiceprezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, Frantisek Taborsky, delegat Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej, Zygfryd Kuchta, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz Marcin Krupa Prezydent Miasta Katowice.

Problemy mieszkańców Śląska są dla mnie priorytetem - wywiad z posłanką Barbarą Dziuk

Liczę na życzliwość i współpracę z wszystkimi, dla których dobro społeczne i rozwój są priorytetami w przestrzeni społeczno-politycznej - rozmawiał Andrzej Ficek

Polska Liga Curlingu: Na czele wciąż POS Łódź

Po sześciu kolejkach Polskiej Ligi Curlingu 2016 mamy wyraźną czołówkę – trzy drużyny z dziewięcioma punktami. Na pierwszym miejscu pozostaje POS Łódź (skip Aleksander Grzelka) przed ŚKC Katowice (skip Tomasz Zioło) i KS Warszowice (skip Damian Herman).

“4-ty Szkolny Patrol” w Katowicach

W ramach 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 8 stycznia 2016 r. Sztab Elementarz wraz ze swoimi wolontariuszami - uczniami Gimnazjum nr 18 im. J. Nowary w Katowicach organizuje “4-ty Szkolny Patrol”. Głównym elementem wydarzenia jest inscenizacja zdarzenia masowego na placu szkolnym z udziałem strażaków z OSP Kostuchna. Założeniem ćwiczeń jest nauka udzielania pierwszej pomocy, ewakuacji i zabezpieczania rannych.

Budżet Katowic w pigułce

Od czwartku (7 stycznia) katowiczanie mogą zapoznać się z „Budżetem Miasta Katowice na 2016 rok w pigułce”, czyli skróconą, syntetyczną informacją o tym dokumencie.

Samochód uszkodził fontannę przy Rynku w Katowicach

W niedzielę rano, przy Rynku w Katowicach, samochód prywatnej firmy zajmującej się opróżnianiem koszy na śmieci, najechał na podziemną fontannę i uszkodził jej konstrukcję

Finisaż wystawy Leona Tarasewicza „MODRY"

​Co łączy Tate Modern, Grand Palais w Paryżu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie i Muzeum Śląskie? W każdej z tych instytucji znajduje się przestrzeń przeznaczona na prezentację jednego dzieła stworzonego specjalnie do tego miejsca. Jeszcze tylko przez kilka dni można oglądać dzieło Leona Tarasewicza, które powstało na otwarcie nowego gmachu Muzeum Śląskiego. Na finisaż wystawy „Modry" zapraszamy 2 stycznia o godz. 17.00.

Sylwestrowa Moc Przebojów 2015 z największym karaoke świata - wprost z serca Katowic

Po raz dziewiąty w historii Sylwestrowa Moc Przebojów zabrzmi setką najnowszych i starych przebojów, rozbłyśnie feerią dyskotekowych świateł i zaleje widzów doskonałym dźwiękiem. Po raz pierwszy wprost z serca Katowic z placu Honorowego pod symbolem miasta – Spodkiem, wystąpią artyści, których wielkie przeboje będzie mógł zaśpiewać każdy na placu i przed telewizorem – bo w tym roku zaprosimy widzów na największe karaoke na świecie!

Nagroda im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej za 2015 rok

W dniu 17 grudnia 2015 r. Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa na dorocznym spotkaniu z organizacjami pozarządowymi wręczył „Nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej" za wykazanie się szczególnym zaangażowaniem w działalności na rzecz mieszkańców Miasta Katowice.

Wspaniały gest biegaczy w Katowicach

20 grudnia na terenie katowickiej Strefy Kultury przez którą przebiegała trasa tegorocznego PKO Silesia Marathon miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Grupa biegowa „W pogoni za duchem” z Dąbrowy Górniczej przekazała zdobytą nagrodę, 1500 zł na rzecz Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” z Katowic.

Śląskie - W partnerstwie siła

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego zorganizował w dniu 8 grudnia br. w Gliwicach seminarium strategiczne pt. „W partnerstwie siła" dla przedstawicieli 81 jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład Związku.

Zagłosuj na Katowice

Zachęcamy do oddania głosu w plebiscycie na najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce. Głos można oddać na stronie: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/karta/katowice,31385,149693

Choinka z ozdobami z Katowic w Pałacu Prezydenckim

Młodzież pod okiem pedagogów Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach zaprojektowała i wykonała ozdoby choinkowe, którymi udekorowano drzewko w Pałacu Prezydenckim. Bombki wykonano w dwóch technikach. W pracowni złotniczej powstawały ozdoby wykonywane metodą filigranu oraz z blachy i drutu miedzianego, a w pracowni graficznej bombki dekorowano metodą graficzno-malarską.

Wizyta delegacji młodziezy ukraińskiej w Urzędzie Miasta Katowice

W dniu 7 grudnia 2015r. odbyło się w Urzędzie Miasta Katowice spotkanie z delegacją ukraińską z Kijowa, której członkami byli finaliści programu "Młodzież zmieni Ukrainę". Program ten ma na celu wykorzystanie ludzkiego potencjału Ukrainy do wprowadzenia zmian w aktualnym stanie państwa. W programie biorą udział ludzie w wieku 25-30 lat, najczęściej działacze Organizacji Pozarządowych, studenci ostatnich lat studiów oraz przedstawiciele rad miast.

Sylwestrowa Moc Przebojów 2015

Sylwestrowa Moc Przebojów 2015 z największym karaoke świata - wprost z serca Katowic

Alicja po drugiej stronie lustra.

Niezwykłe widowisko zbudowane na kanwie przygód Alicji po drugiej stronie lustra, łączące spektakl teatralny, pokaz mody i koncert filharmoniczny będzie można obejrzeć niebawem na scenie Filharmonii Śląskiej w Katowicach. W spektaklu wystąpią aktorzy Małej Akademii Tańca i Teatru Uniwersytetu Śląskiego Dzieci, a najnowsze kolekcje projektantów mody dziecięcej zaprezentują na wybiegu pełne uroku modelki i modele – studenci Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Dla publiczności zagra Orkiestra Kameralna Filharmonii Śląskiej. W dniu 5 grudnia, w dwóch odsłonach, dzieci i muzycy zaprezentują się w Sali Koncertowej Filharmonii Śląskiej.

Przewodniczący przywrócony do pracy

26 listopada przed Sądem Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok przywracający do pracy Grzegorza Zmudę, przewodniczącego Solidarności w spółce Nexteer Automotive Poland w Tychach. Sąd nakazał również pracodawcy wypłatę związkowcowi wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Wyrok jest prawomocny.

Akcja społeczna „Drugie życie twojego samochodu

Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizują akcję społeczną pod nazwą „Drugie życie twojego samochodu (jeśli zabraknie ci wyobraźni)”. Akcja ma na celu uwrażliwienie kierowców i zwrócenie uwagi na to, czym może zakończyć się brak poszanowania dla przepisów ruchu drogowego.

Sylwestrowa Moc Przebojów tym razem w Katowicach

Gorąco zapraszamy do wspólnej zabawy sylwestrowo-noworocznej na placu Honorowym obok Spodka, która będzie ukoronowaniem 150-tej rocznicy nadania praw miejskich Katowicom. Organizatorami tegorocznej imprezy są telewizja Polsat i Miasto Ogrodów.

"Partnerstwo publiczno – prywatne jako metoda finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego”

"Partnerstwo publiczno – prywatne jako metoda finansowania zadań jednostek samorządu terytorialnego” to temat konferencji, która odbywa się w Katowicach 25 listopada pod patronatem Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Konferencja odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Debata oxfordzka „Metropolia szansą dla młodzieży”

We wtorek 24 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się pierwsza debata oxfordzka pod tytułem „Metropolia Silesia szansą dla młodzieży” zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny.

„Dzień Młodego Naukowca” na UŚ

W czwartek 26 listopada 2015 r. w godz. od 10.00 do 14.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się „Dzień Młodego Naukowca”.

Prezydent Miasta Katowice ogłosił otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych

W oparciu o roczny i wieloletni program współpracy miasta Katowice z organizacjami pozarządowymi Prezydent Miasta Katowice ogłosił otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe działające na rzecz miasta i jego mieszkańców.

Sukces pracowników UŚ na 9. Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2015

Od 12 do 14 października 2015 r. w gmachu głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się 9. Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków „International Warsaw Invention Show – IWIS 2015”. To jedyne w Polsce międzynarodowe wydarzenie promujące wynalazczość i innowacje. Na wystawie gościli wynalazcy z ponad 20 państw reprezentujący placówki naukowo-badawcze, uniwersytety i politechniki, jak również innowacyjne przedsiębiorstwa. Wynalazcy zaprezentowali blisko 400 innowacji, stanowiących przegląd osiągnięć technicznych, częściowo już wykorzystywanych w praktyce, a częściowo wciąż oczekujących na wdrożenie.

Grand Prix dla Międzynarodowego Centrum Kongresowego

Wybór najlepszego dzieła architektonicznego w czterech różnych kategoriach to główny cel konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego, który, jak zapewniają organizatorzy, ma służyć promocji województwa poprzez architekturę oraz kształtować świadomość estetyczną w zakresie jej tworzenia.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości

Jakże ciebie przywitać radosna swobodo! I czym uczcić najpiękniej? zastanawiał się Antoni Słonimski w wierszu „Niepodległość”. Najlepiej biorąc udział w wojewódzkich obchodach 97. rocznicy odzyskania niepodległości, które 11 listopada odbędą się w Katowicach.

Czternaste urodziny USiołka

2 listopada 2015 roku, osioł domowy Michał zamieszkujący Śląski Ogród Zoologiczny obchodził swoje 14 urodziny – w związku z tym, o godz. 12:00 przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego odwiedzili go w chorzowskim ZOO by przekazać mu kosz pełen ulubionych przysmaków – jabłek i marchewek.

Mistrzostwa świata dywizji I grupy A odbędą się w kwietniu 2016 w katowickim „Spodku”.

Mistrzostwa świata dywizji I grupy A odbędą się w kwietniu 2016 w katowickim „Spodku". Taką decyzję podjął zarząd Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w porozumieniu z władzami stolicy województwa śląskiego w połowie września. Kilka dni temu stosowną uchwałę podjęła Rada Miasta, a w dniu 2 listopada 2015 roku umowę podpisali Prezydent Katowic Marcin Krupa oraz Prezes PZHL Dawid Chwałka i Wiceprezes PZHL Mariusz Wołosz .

Odsłonięcie pomnika tragicznie zmarłych alpinistów

W środę 28 października miało miejsce odsłonięcie pomnika tragicznie zmarłych alpinistów Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Na postawionym w Parku Kościuszki obelisku znalazły się podobizny Henryka Furmanika, Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdy, Jana Nowaka, Mirosława „Falco” Dąsala, Jerzego Kukuczki, Artura Hajzera i Tomasza Kowalskiego. W uroczystości udział wzięły rodziny, przyjaciele i bliscy alpinistów, a także przedstawiciele władz miasta Katowice, archidiecezji katowickiej oraz środowiska wspinaczkowego z całej Polski.

Zostań wigilijnym wolontariuszem!

Wigilia Bożego Narodzenia zbliża się wielkimi krokami, a to wyjątkowy czas dla wielu z nas. Niestety nie wszyscy ten świąteczny wieczór mogą spędzić w gronie najbliższych, nie dla każdego wieczerza jest w zasięgu ręki. Chcemy sprawić żeby wtedy nikt nie czuł się samotny i dołączył do stołu, przy którym będzie czekało wolne miejsce!

Śląskie Targi Książki

Premierowe Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-8 listopada 2015 roku. Zapraszamy do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w nowo powstałej Strefie Kultury obok Spodka. Na czytelników czeka oferta wydawnicza blisko 140 wystawców wzbogacona spotkaniami autorskimi, konferencjami czy wydarzeniami artystyczno-literackimi dla odbiorców w każdym wieku. Wstęp na targi jest bezpłatny.

Budżet Obywatelski: Trwają prace nad raportem ewaluacyjnym

Grupa „Budżet Obywatelski”, działająca w ramach projektu Miejska Szychta fundacji Napraw Sobie Miasto, przy współpracy z Urzędem Miasta Katowice przygotowała spotkanie ewaluacyjne wnioskodawców, Radnych Rady Miasta Katowice i Rad Jednostek Pomocniczych, a także przedstawicieli UMK oraz miejskich jednostek organizacyjnych. Jego efektem będzie raport z propozycjami udoskonalenia Budżetu Obywatelskiego.

Prawo i Sprawiedliwość zawiera w dwóch słowach, to czego pragnie obywatel- wywiad z Barbarą Dziuk

Obywatel w państwie prawa chce się czuć  bezpiecznie i być sprawiedliwie traktowanym. Obywatel chce równości wobec prawa i chce  prawdy- z kandydatką do Sejmu z ramienia PiS w okręgu Gliwice - rozmawiał Andrzej Ficek

Górnicza manifestacja w Rudzie Śląskiej

Około 3 tys. górników demonstrowało 13 października w Rudzie Śląskiej w proteście przeciwko niedotrzymaniu przez rząd PO-PSL umowy społecznej podpisanej 17 stycznia tego roku z reprezentantami central związkowych ze Śląska. Od początku października w górnictwie trwa gotowość strajkowa.

Dzisiaj manifestacja w Rudzie Śląskiej

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy podczas posiedzenia 6 października zdecydował o kontynuacji akcji protestacyjnej związanej ze złamaniem przez rząd porozumienia z 17 stycznia 2015 roku

Ateneum świętuje 70-lecie istnienia

13 października kolorowa maszyna do otwierania festiwali (jest taka naprawdę) zostanie otwarta z radosnym hałasem już po raz dwunasty. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Katowice – Dzieciom”, organizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, potrwa tylko pięć dni (13–17 października), ale będzie się działo dużo i ciekawie.

Radio Egida nadaje w eterze na 96.9 FM

Studenckie Radio Egida pierwszy raz rozpoczyna nadawanie w eterze na terenie Katowic! Na fali 96,9 FM można słuchać informacji i publicystyki, a także muzyki specjalnie dobranej przez studentów.

Stanowisko "Solidarności" częstochowskiej w sprawie wyborów

"Od tego, jak zagłosujemy w zbliżających się wyborach, będzie zależał przyszły model polskiej gospodarki, życia ludzi pracy oraz dobro polskiego społeczeństwa" - przypomina Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w stanowisku przyjętym na posiedzeniu w dniu 8 października.

„Pamiętaj, gdzie jest Twoja Ojczyzna” wywiad z Jadwigą Baczyńską kandydatką do Sejmu z listy PiS w Sosnowcu

Pojawia się nowe pokolenie, pokolenie Andrzeja Dudy, które pójdzie ramię w ramię za wartościami z których inni drwią. Chcę być częścią i twórcą tego pokolenia. - rozmawiał Andrzej Ficek

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw!

Niejedno imię przedsiębiorczości – V Europejski Kongres MŚP już w październiku! V Europejski Kongres dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – to wydarzenie na którym nie może zabraknąć żadnego przedsiębiorcy szukającego ciekawych rozwiązań dla swojej firmy, ale także tych osób, które dopiero myślą o założeniu działalności gospodarczej. Każdy znajdzie coś dla siebie; organizatorzy tegorocznego kongresu przygotowali ponad 50 paneli dyskusyjnych, a do udziału zaprosili wielu ciekawych ekspertów z różnych dziedzin.

Silesia Marathon 2015

4 października w trzech śląskich miastach odbędzie się 7. edycja PKO Silesia Marathon - największego tego typu biegu w naszym regionie. Przez sześć lat wystąpiło w nim ponad 10 tysięcy zawodników.

Gotowość strajkowa w górnictwie. W poniedziałek manifestacja w Brzeszczach

Dziś ogłoszono gotowość strajkową w górnictwie. Kopalnie i zakłady górnicze zostały oflagowane. W Kompanii Węglowej rozpoczyna się akcja informacyjna dotycząca skutków złamania przez rząd porozumienia z 17 stycznia.

Budżet Obywatelski Katowice 2016: Znamy wyniki głosowania

Od 18-21 września 2015 mieszkańcy Katowic mogli zdecydować na co przeznaczyć 20 milionów złotych z Budżetu Obywatelskiego. W sumie wyłoniono 112 zadań lokalnych oraz 7 ogólnomiejskich, które zostaną zrealizowane w roku 2016.

"Puls Ziemi" Józef Skrzek i przyjaciele: Sikora/Göttsching/Lawler

29 września o godzinie 19.00 Józef Skrzek dał wyjątkowy koncert na cztery strony katowickiego Rynku. Multiinstrumentalista i założyciel legendarnego zespołu SBB na wyjątkowym koncercie na cztery strony katowickiego Rynku. Na jubileusz 150-lecia Katowic Józef Skrzek przygotował muzyczną suitę zatytułowaną „Puls Ziemi”.

Gotowość strajkowa w górnictwie

1 października we wszystkich kopalniach i zakładach górniczych na Śląsku zostanie ogłoszona gotowość strajkowa, 5 października w Brzeszczach zostanie przeprowadzona górnicza demonstracja – ogłosili przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

Katowice - miasto wolności

1 października o godz. 12.00 na katowickim Rynku zostanie otwarta wystawa „Katowice - miasto wolności". Ekspozycja składa się z 12 dwustronnych plansz – ze zdjęciami znanych śląskich fotoreporterów (m.in. Stanisława Jakubowskiego i Bogdana Kułakowskiego), którzy dokumentowali ważne, burzliwe i tragiczne wydarzenia w czasie ostatniej dekady PRL-u.

ABSL Academy rusza od listopada w Katowicach

Już dziś rusza rekrutacja do śląskiej edycji ABSL Academy, która będzie prowadzona wspólnie przez organizację ABSL (Association of Business Service Leaders in Poland), trzy śląskie uczelnie – Politechnikę Śląską, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Śląski. Program wspiera Miasto Katowice.

„Krzycz na trasie – bądź przy kasie!” – konkurs kibica

4 października wielkie sportowe wydarzenie – Silesia Marathon 2015! Już po raz siódmy do Katowic zawitają tłumy entuzjastów biegania. Z okazji tego wydarzenia Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice przygotował konkurs dla kibiców

Katowice inwestują w czystość. Myjki do zadań specjalnych

Katowice zakupiły za półtora miliona złotych nowe urządzenia do czyszczenia ulic. Będą one wykorzystywane głównie do sprzątania centrum miasta, gdzie powstają nowe przestrzenie publiczne, place i deptaki.

Budżet Obywatelski Katowice 2016: Przyjdź, zagłosuj i zmieniaj Katowice!

Od 18 do 21 września odbywać się będzie głosowanie na projekty zgłoszone do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Przed jego rozpoczęciem podpowiadamy gdzie zagłosować i jak zrobić to prawidłowo.

Miasto Katowice otrzymało nagrodę główną w VIII edycji konkursu "Polska Pięknieje

Miasto Katowice otrzymało nagrodę główną w VIII edycji konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich" w kategorii Kultura i Sztuka za projekt budowy siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Apel o pomoc dla mieszkańca Katowic - akcja propagowania dawstwa szpiku

19 - 20 września w godzinach 10-21 w Galerii Katowickiej odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych - dla mieszkańca Katowic pana Piotra Wojtasa i innych pacjentów. Akcję organizuje rodzina i przyjaciele pana Piotra wraz z fundacją DKMS

Katowice w Ameryce!

Dzisiaj, 17 września, amerykańska rozgłośnia KEXP przedstawiła pierwszą z dziesięciu KEXP Sessions, jakie zostały zarejestrowane w tym roku, podczas katowickiego OFF Festival.

Katowice świętowały 150. Urodziny

Tysiące osób świętowały 150 rocznicę Urodzin Miasta Katowice podczas koncertów i imprez towarzyszących, które odbywały się w Strefie Kultury. Fotorelacja Sławomir Rybok.

Katowicki Budżet Obywatelski 2016

Od 18 do 21 września odbywać się będzie głosowanie na projekty zgłoszone do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Podobnie jak w roku ubiegłym będzie ono poprzedzone dzielnicowymi prezentacjami projektów, podczas których wnioskodawcy przedstawią swoje pomysły. Z zadaniami ogólnomiejskimi można będzie zapoznać się 12 września na „Pikniku z Budżetem Obywatelskim” w parku Powstańców Śląskich. Przyjdź, oceń, zagłosuj!
stat4u