SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo śląskie

Katowice po raz kolejny uzyskały tytuł „Gmina na 5!”.

Mogą również pochwalić się wyróżnieniem specjalnym „Złota Gmina na 5!”, przyznanym w związku ze stałą obecnością naszego miasta wśród najlepszych gmin w Polsce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach, 27 lutego 2015

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

„Dzień Kobiet ze zdrowiem” - Kobieta zdrową, piękną, szczęśliwą jest…

Urząd Miasta Katowice oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zapraszają wszystkie Panie na „Dzień Kobiet ze zdrowiem”, który odbędzie się w dniu 6 marca br. (piątek) w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 12 c w Katowicach w godzinach od 9:00 -18:00.

Eksperci z organizacji pozarządowych poszukiwani w Katowicach

Do 28 lutego potrwa nabór dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy chcieliby doradzać… urzędnikom. W katowickim Urzędzie Miasta powstaną zespół ds. opracowania listy zadań publicznych proponowanych do przekazania organizacjom pozarządowym i baza ekspertów złożona z przedstawicieli NGO. Kandydaci muszą wykazać się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym zadań z zakresu pożytku publicznego.

Błędy i owędy - nowy funpage Uniwersytetu Śląskiego

14 lutego to dzień wyznań miłosnych, obdarowywania osób kochanych drobnymi upominkami. Tego dnia Uniwersytet Śląski uruchamia na Facebooku nowy fanpage – Błędy i owędy. Będzie to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny, bo przecież im sprawniejszy język, tym kontakty z innymi są łatwiejsze i skuteczniejsze.

Demonstracja rodzin górników w Jastrzębiu

12 lutego w południe przed siedzibą zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej pikietowały rodziny strajkujących górników. W demonstracji uczestniczyły ich żony i dzieci oraz kobiety zatrudnione w kopalniach spółki. Łącznie w demonstracji uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Protest był bardzo głośny, ale spokojny. Kobiety przyniosły z domów garnki, o które uderzały łyżkami. Żony górników prezentowały paski z wynagrodzeniami swoich mężów, aby pokazać, że w rzeczywista wysokość górniczych pensji nie ma za wiele wspólnego z obiegową opinią w wysokich wynagrodzeniach tej grupy zawodowej. Miały ze sobą transparenty zawierające żądanie odwołania prezesa Jarosława Zagórowskiego. Owację od uczestników demonstracji dostał kilkuletni chłopiec, który do mikrofonu powiedział: „Ten pan musi odejść”.

Projekt Korba z delegacją na Islandii!

Korbowa delegacja na Islandii zakończona. Sześcioosobowej reprezentacji Projektu Korba w ciągu intensywnego tygodnia udało się spotkać z islandzkim Partnerem ProjektPolska.is, mieć zaszczyt wypić kawę z Ambasadorem RP na Islandii, poprowadzić zajęcia w polskiej szkole, no i przede wszystkim, spotkać się z czwórką islandzkich Korbowiczów. Do Polski przywieziono moc wrażeń i dobrych emocji. Islandia urzekła korbową delegację! Już pracują nad zacieśnieniem rozpoczętej współpracy.

Protest głodowy w kopalni Zofiówka

10 górników z kopalni Zofiówka rozpoczęło protest głodowy, po południu mają do nich dołączyć 4 kolejne osoby z kopalni Borynia. We wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk okupacyjny.

Koniec negocjacji, teraz zdecydują załogi

Po 10 dniach strajku spisaniem protokołu uzgodnień i rozbieżności zakończyła się ponad piętnastogodzinna runda rozmów między Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW i zarządem spółki z udziałem mediatora. Teraz związkowcy przekażą treść protokołu załogom kopalń i to oni zdecydują, czy porozumienie zostanie podpisane, czy nie.

Pierwsi w Polsce gramy Czwartą Symfonię H.M.Góreckiego ​​​

Po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego po raz pierwszy wykonana zostanie w Polsce. Filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawią dzieło patrona 15 lutego w Łodzi – jako Specjalne wydarzenie Tansman Festival 2015 – oraz 27 lutego w Katowicach.

Górnicy z JSW zjechali strajkować pod ziemię

Zaostrzył się protest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy we wszystkich kopalniach spółki rozpoczęli strajk pod ziemią. W każdej kopalni podziemny protest prowadzi kilkadziesiąt osób. Chętnych było dużo więcej, ale ze względów bezpieczeństwa, liczbę uczestników strajku pod ziemią ograniczono.

Solidarnościowy protest w górnictwie

W kopalniach Kompanii Węglowej oraz spółki Tauron Wydobycie rozpoczęła się solidarnościowa akcja protestacyjna. 3 lutego przed wszystkimi kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzone zostaną demonstracje poparcia dla strajkujących górników.

Fitch potwierdził rating Katowic na poziomie „A-”; Perspektywa Stabilna.

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Katowic i oczekiwania Fitch, pozostaną one dobre w średnim okresie. Ratingi biorą także pod uwagę przewidywaną stabilizację długu, wynikającą z polityki Miasta mającej na celu finansowanie inwestycji głównie ze środków własnych. Mimo stopniowego wykorzystywania do ich finansowania wolnych środków, które są bardzo wysokie, to powinny one pozostać na poziomie wyższym niż byłoby to konieczne dla bezpiecznej obsługi długu. Fitch oczekuje, że w następnych dwóch latach Miasto będzie kontynuować pozytywny trend z 2014r. i uzyska marżę operacyjną w wysokości 13%. zgodnie z przewidywaniami

Od poniedziałku protest w całym górnictwie

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego podjął decyzję o rozpoczęciu w poniedziałek 2 lutego czynnej solidarnościowej akcji protestacyjno-strajkowej w całym górnictwie. - Powodem tej decyzji jest fiasko dotychczasowych rozmów przedstawicieli związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Radą Nadzorczą i Zarządem spółki. Coraz trudniejsza sytuacja w JSW wymaga solidarnego wystąpienia załóg wszystkich spółek górniczych w celu wsparcia kolegów z jastrzębskich kopalń - podkreśli w komunikacie przedstawiciele MKPS.

Prezydium KK: „Popieramy strajk pracowników JSW”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” popiera akcję strajkową pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz wszystkie postulaty i działania związków zawodowych działających w górnictwie, a reprezentowanych przez Wspólną Reprezentację Związków Zawodowych w JSW. NSZZ „Solidarność” w ramach ogłoszonego ogólnokrajowego pogotowia strajkowego udzieli strajkującym pracownikom JSW wszelkiego możliwego wsparcia.

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Trwa się strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Protest ma charakter rotacyjny i jest prowadzony na powierzchni. Górnicy domagają się m.in. wycofania decyzji o zwolnieniu z pracy 9 liderów związkowych z kopalni Budryk oraz natychmiastowego odwołania zarządu JSW.

27.01.2015r. w Ostrawie organizatorzy maratonów w Katowicach i Ostawie podpisali umowę o współpracy

W dniu 27 stycznia 2015 roku w Ostrawie - mieście partnerskim Miasta Katowice organizatorzy największych imprez biegowych, Silesia Marathon i Ostravsky Maraton podpisali umowę o współpracy. Jaroslav Chlubna i Bohdan Witwicki - Prezes Zarządu Fundacji Silesia Pro Active (na zdjęciach poniżej) wierzą, że inicjatywa wzajemnej promocji imprez biegowych oraz współpraca dwóch największych masowych imprez sportowych w Ostrawie i Katowicach może przynieść wiele korzyści dla dalszego dynamicznego rozwoju tych miast.

Pogotowie strajkowe w Kompanii Węglowej

Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej ogłosił pogotowie strajkowe we wszystkich jednostkach organizacyjnych spółki. To reakcja na zwolnienie dyscyplinarne liderów związkowych z kopalni Budryk, którego powodem jest udział w akcji protestacyjnej zorganizowanej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w geście solidarności z protestującymi pracownikami KW.

Tramwaj na południe Katowic - nowa trasa?

W poniedziałek 26 stycznia Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską. O dokładnym przebiegu trasy zadecydują mieszkańcy.

​Pora na inauguracyjny w sezonie 2015 WRAK-RACE Silesia w Katowicach !

Już 25.01.2015 zawodnicy stawią się w Katowicach Wełnowcu przy ul.Konduktorskiej. WRAK-RACE Silesia czyli wyścigi samochodów o wartości do 1000 zł na stałe zagościł w kalendarzu zawodów sportowych przyciągając rzeszę kibiców i komplet zawodników. Zasady naszych zawodów są proste: każdy z zawodników ma do przejechania pół godziny na torze. Zwycięzcą zostaje kierowca, któremu w tym czasie uda się pokonać jak największą liczbę okrążeń .

„Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice”.

Katowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce opracowało i będzie wdrażać "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice" (PGN). Podstawowym zadaniem PGN jest przedstawienie i co ważniejsze implementacja działań, które skutecznie ograniczą zużycie energii oraz zmniejszą emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery.

Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2014 roku

W 7042 spotkaniach biznesowych w stolicy Górnego Śląska w 2014 roku (przyrost o prawie 17% w porównaniu z rokiem 2013) uczestniczyło ponad pół miliona uczestników. Średnie wydatki uczestnika spotkania konferencyjnego nie korzystającego z noclegu w Katowicach kształtowały się na poziomie 145 zł, natomiast delegaci nocujący wydali średnio ponad 640 zł, w tym na nocleg ok. 286 zł. Główne powody uczestnictwa w spotkaniach konferencyjnych w Katowicach to niezmiennie zdobywanie wiedzy, nawiązywanie nowych kontaktów, stosunkowo niskie koszty uczestnictwa, dogodna odległość od miejsca zamieszkania.

Zegar odlicza czas do mistrzostw

15 stycznia wystartował zegar odliczający czas pozostający do rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016. Uruchomili go Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Marcin Herra.

Globalne marki, lokalne miejsca pracy – TPG w Katowicach

Nowy oddział Teleperformance Germany, zlokalizowany w Katowicach, zakończył rekrutację do pierwszego zespołu. 25 nowych pracowników katowickiego oddziału globalnego lidera w zakresie zarządzania relacjami z klientami, obsługuje klientów internetowego sklepu międzynarodowej marki sportowej. Równocześnie firma pracuje nad pozyskaniem nowych projektów i cały czas prowadzi rekrutację, oferując międzynarodowe standardy pracy. Docelowo w contact center zlokalizowanym w budynku Alder w Górnośląskim Parku Przemysłowym pracę ma znaleźć ok. 250 osób.

Katowice świetnie się prezentują

W roku 2015 zapraszamy do Katowic, jednego z najważniejszych miejsc na europejskiej mapie muzycznej. Na koneserów muzyki czeka nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zaskakująca architekturą, jakością dźwięku, cudownymi brzmieniami i niezwykłą atmosferą. Przeobrażeniu uległa również siedziba Filharmonii Śląskiej. Odnowiony Spodek, jak co roku, odwiedzą gwiazdy światowego formatu – jesienią kolejna edycja Rawa Blues Festival. Lato to czas katowickich festiwali – OFF Festival i Tauron Nowa Muzyka – uznawanych za jedne z najlepszych wydarzeń muzycznych na świecie.

Długo wyczekiwana produkcja o nartach freestylowych już w sieci!

Po wielkim sukcesie premierowego touru filmu “Crew Movie Project”, podczas którego zapełnione zostały kina w największych miastach Polski, przyszedł czas na wielką premierę online. Film został opublikowany w częściach na portalu Vice.com. Wkrótce pojawi się również na stronie projektu(crewmovieproject.com) oraz na kanale Extreme Sport Channel i platformie EskaGo.

VI edycja Projektu Korba weszła na kolejny etap

​Jerzy Dudek, światowej klasy bramkarz, odwiedził liderów i liderki z Projektu Korba podczas Liderskiego Odjazdu w Górkach Wielkich, a w styczniu podczas Narzędziowni Korbowicze będą mieli okazję spotkać się z pisarzem Jackiem Dehnelem oraz wokalistą zespołu Indios Bravos – Piotrem „Gutkiem” Gutkowskim. Się dzieje!

Placówki udzielające podstawowych świadczeń medycznych od dnia 02.01.2015 r.

​W związku z niepodpisaniem przez część świadczeniodawców umów na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomił całodobową infolinię dla ludności (nr tel. 32 750 66 05) oraz zamieścił na swojej stronie internetowej (www.nfz-Katowice.pl) wykaz placówek, które będą udzielały świadczeń medycznych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od dnia 2 stycznia 2015 r.

Znów zwycięstwo w Spodku

Polska Reprezentacji Narodowa Mężczyzn zwyciężyła podczas Międzypaństwowego Turnieju Piłki Ręcznej CHRISTMAS CUP 2014. Spodek znów okazał się zwycięski, jak zwykle panowała też wspaniała sportowa atmosfera. We wtorkowych meczach nasza reprezentacja pokonała Węgrów, a Czesi zwyciężyli ze Słowacją. Turniej trwał trzy dni i był to niejako ostatni sprawdzianie przed Mistrzostwami Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn Katar 2015. Przypomnijmy, że w Katowice odbędą się Mistrzostwa Europy EHF EURO 2016

Sylwester 2014/2015 w Katowicach

Rok 2015 witamy pod Spodkiem!​ Zaczynamy już o godz. 19. Będzie rozrywkowo, rockowo i hiphopowo. Cztery koncerty i Dj-skie sety aż do godz. 1 w nocy. Tuż po północy niebo nad Katowicami rozbłyśnie fajerwerkami, a życzenia wszystkim zebranym pod Spodkiem złoży Prezydent Marcin Krupa. Przybywajcie!

Szczęśliwa trzynastka. Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

Już po raz trzynasty w okresie świątecznym po torach Śląska i Zagłębia będzie mknął zabytkowy tramwaj, w którym zostaną zaprezentowane eksponaty związane z Bożym Narodzeniem. „Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim” zagości w Bytomiu, Katowicach, Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Zabrzu, a także w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Będzinie i Czeladzi. Przygotowaną ekspozycję zwiedzimy od 16 grudnia do 6 stycznia.

Sukces Katowic

Kampania PR „Zaangażujmy Śląsk” uznana za najlepszą w dwóch konkursowych kategoriach konkursu „Złote Spinacze 2014”

Nowe logo turnieju WTA Katowice Open

10 grudnia zaprezentowano nowe logo katowickiego turnieju WTA, którego już trzecia edycja odbędzie się w Spodku między 6 a 12 kwietnia 2015 roku.

Nagroda im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej

W dniu 03 grudnia 2014r. Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok na dorocznym spotkaniu z organizacjami pozarządowymi wręczył „Nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej" za wykazanie się szczególnym zaangażowaniem w działalności społecznej na rzecz mieszkańców Miasta Katowice.

W Katowicach zbadają satysfakcję!

Od 8 do 12 grudnia 2014 r. w Urzędzie Miasta Katowice zostanie przeprowadzone badanie satysfakcji Klientów z jakości usług świadczonych przez tutejszy urząd

Nowa Rada Miasta Katowice

Wierny konstytucji, prawu RP ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie moją gminę i jej mieszkańców – tymi słowami nowo wybrani radni rozpoczęli VII kadencję samorządu.

Złoto Diebla zdobyte!

W sobotę 29 listopada w Katowicach miała miejsce pierwsza w Polsce gra łącząca gry miejskie z zupełnie nowym nurtem wymagającej rozrywki - real life escape games. Jej organizatorem był katowicki samorząd, a realizacją i pomysłodawcą - Silesia Events. Inspiratorką gry była Marta Obuch - autorka komedii kryminalnej "Szajba na peronie 5.", rozgrywającej się w międzywojennych Katowicach. Klimat międzywojenny objął całość gry i wyznaczył miejsca lokalizacji zadań, które się z tym okresem kojarzą.

Zostań Młodym Orłem!

Polski Związek Piłki Nożnej przy współpracy Śląskiego Związku Piłki Nożnej oraz Miasta Katowice i Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, rozpoczyna nowatorski projekt wzorcowej akademii piłkarskiej dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 11 lat pod nazwą „Akademia Młodych Orłów” w Katowicach.

Ambitny Koszykarz – Ambitny Uczeń – Ambitny Człowiek

Katowickie stowarzyszenie Uczniowski Klub Sportowy SP 27 wraz z grupą wolontariuszy „Basket Project" realizuje program szkoleniowo – edukacyjny pod nazwą „ Ambitny Koszykarz – Ambitny Uczeń – Ambitny Człowiek". Projekt dofinansowany jest przez Fundusz Inicjatyw Lokalnych „Śląskie Lokalnie".

Rada Seniorów Miasta Katowice ukonstytuowana

Rada Seniorów została powołana Uchwałą Nr LII/1229/14 Rady Miasta Katowice z dnia 30 lipca 2014r., a jej pierwsze posiedzenie odbyło się 6 listopada 2014r. Pierwsze posiedzenie Rady odbyło się z udziałem I Wiceprezydenta Miasta Katowice Pani Krystyny Siejna oraz Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej Pani Małgorzaty Moryń – Trzesimiech.

„Czy młodzi Polacy i Węgrzy potrafią ze sobą współpracować?”-podsumowania realizacji projektu Stowarzyszenia Współpracy i Przyjaźni Katowice

W wyniku konkursu wniosków o dofinansowanie, ogłoszonego w oparciu o Deklarację Intencji z dnia 29 stycznia 2014 r. podpisaną między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Węgier a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej i o Regulamin Węgiersko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej, komisja kierowana przez Ambasadora Węgier w Warszawie dr Ivána Gyurcsíka, przyznała Stowarzyszeniu Współpracy i Przyjaźni Katowice-Miszkolc środki finansowe na realizację wyżej wymienionego projektu.

Majchrowski i Cygan Honorowymi Obywatelami Sosnowca

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i autor tekstów piosenek Jacek Cygan odebrali w czwartek, 13 listopada, tytułu Honorowego Obywatela Sosnowca. Tytuł został wręczony podczas uroczystej sesji Rady Miasta Sosnowca.

Centra usług w Katowicach będą zatrudniać

Do końca przyszłego roku branża wygeneruje nawet 2 500 nowych miejsc pracy

Apel Prezydenta Katowic na 11 listopada

11 listopada odbędzie się w Katowicach wiele uroczystości upamiętniających wydarzenia z 1918 roku, kiedy to po prawie 123 latach niewoli narodowej odrodziło się niepodległe państwo polskie. Warto uświadomić sobie szczególnie dziś, jak wielkim szczęściem jest urodzić się i żyć w wolnym kraju.

Najbardziej wyczekiwana premiera sezonu już 8 listopada w Katowicach.

Po wielkim sukcesie pierwszej Krakowskiej premiery przyszedł czas na Katowice. Film zdążył już zebrać znakomite recenzje i otrzymał miano najlepszej polskiej produkcji filmowej związanej ze sportami extremalnymi.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 190-letnią historię kopalni Katowice

30 października odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą historię miejsca zajmowanego obecnie przez Muzeum Śląskie w Katowicach.

Zaproszenie dla wystawców na Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

W dniach 3-23 grudnia w Katowicach na ul. Staromiejskiej organizowany jest Jarmark Bożonarodzeniowy. Zapraszamy zainteresowanych wystawców do składania ofert. Do dnia 31.10.2014 należy przesłać do organizatora Kartę Zgłoszenia.

Odstrzał redukcyjny dzików na terenie Katowic

Ze względu na nasilony w ostatnich miesiącach problem dzikich zwierząt (głównie dzików) grasujących w obszarach zabudowanych, posesjach mieszkalnych czy na osiedlach, władze miasta Katowice postanowiły wydać decyzję o odstrzale redukcyjnym dzików (do 50 sztuk) i lisów (do 50 sztuk) na obszarach obwodów łowieckich wyłączonych z użytkowania.

Megawidowisko "Exodus" w Katowicach

W dniach 16 i 17 października 2014r. Spodek rozbrzmiewał muzyką skomponowaną przez Wojciecha Kilara w wykonaniu orkiestry wraz z chórem. Były to utwory: „Exodus" – tak jak tytuł tegorocznego megawidowiska w reżyserii Mariusza Kozubka, a także „Krzesany". Przedstawienie odbyło się pod patronatem obecnego w Spodku Arcybiskupa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca oraz Prezydenta Miasta Katowice Piotra Uszoka.

13 edycja festiwalu NORDALIA

​W dniach 9 – 29 października 2014 w 16 miastach na Śląsku i w Zagłębiu odbywa się Festiwal NORDALIA. Jest to już 13 edycja wydarzenia poświęconego państwom nordyckim. Festiwal gościł w: Katowicach, Chorzowie, Czeladzi, Gliwicach, Grabowej, Jastrzębiu-Zdroju, Łazach, Mysłowicach, Niegowonicach, Rokitnie Szlacheckmi, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu, Świętochłowicach, Zabrzu i Zawierciu. W Katowicach odbywa się większość imprez.

Wojciech Kilar uhonorowany we Lwowie

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w dniu 12 października 2014 r. we Lwowie miała miejsce uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej Wojciechowi Kilarowi. Wydarzenie to było częścią organizowanego przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie 3. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem".

9. Silesian Jazz Festival w Katowicach

Silesian Jazz Festival zawsze wyróżniały dwie rzeczy: nacisk na edukację jazzową i taki dobór programu, aby coś ciekawego odnaleźli dla siebie odbiorcy w każdym wieku. Tradycja edukacji jazzowej na Śląsku sięga już 40 lat, dlatego organizatorzy Festiwalu starannie łączą promowanie jazzu z kształceniem odbiorców i twórców.

Wiedeńscy Filharmonicy w nowej sali NOSPR

W piątkowy wieczór, 3 października, w wielkiej sali koncertowej NOSPR wystąpili Filharmonicy Wiedeńscy, jedna z pięciu najlepszych na świecie orkiestr (wg brytyjskiego magazynu „Gramophone”).

W środę manifestacja przed Sejmem

1 października w Warszawie przed gmachem Sejmu odbędzie się manifestacja zorganizowana przez Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy górniczych central związkowych. W demonstracji weźmie 2 tysiące górników ze śląskich kopalń.

Porozumienie w sprawie kopalni Kazimierz-Juliusz

Przedłużenie żywotności kopalni, gwarancja pracy w Katowickim Holdingu Węglowym na warunkach takich samych, jak inni pracownicy Holdingu oraz uregulowanie kwestii mieszkań zakładowych – to najważniejsze zapisy porozumienia zawartego nad ranem 28 września pomiędzy związkami zawodowymi oraz przedstawicielami KHW i strony rządowej.

Weź udział w konkursie fotograficznym Katowice w obiektywie

Już po raz piąty katowicki magistrat wraz ze śląskim okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików ogłasza konkurs fotograficzny, w którym nagrodą są: udział w wystawie, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e-booków.

Górnicy dostaną zaległe wypłaty?

W ciągu najbliższych kilku dni zaległa część wynagrodzeń za sierpień powinna znaleźć się na kontach pracowników KWK Kazimierz-Juliusz - obiecał prezes kopalni Krzysztof Kurak podczas spotkania z załogą 25 września. W zakładzie trwa podziemny protest rotacyjny.

Protest w Kazimierzu-Juliuszu zaostrza się

Akcja protestacyjna w KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu rozszerza się. - Pod ziemią przebywa już 165 osób, część wykonuje swoje obowiązki, ci którzy zakończyli szychtę kontynuują protest - mówi Grzegorz Sułkowski, przewodniczący Solidarności w kopalni.

Katowice gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016

W 2016 roku Polska będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016. Od 15 do 31 stycznia przyjmiemy 16 najlepszych europejskich drużyn. 24 września Prezydent Piotr Uszok wraz z Andrzejem Kraśnickim Prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce podpisali umowę o promocji Katowic jako jednego z gospodarzy Mistrzostw. W naszym mieście zostaną rozegrane mecze fazy pierwszej.

Daj się unieść muzyce! W Katowicach

15 września ruszyła kampania reklamowa z okazji otwarcia nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. – Jestem dumny, że obiekt został ukończony w terminie. Aby jednak i inni mogli się nim cieszyć, musimy go wypromować – tłumaczy Prezydent Piotr Uszok.

Budżet Obywatelski Katowice 2015 - głosowanie

Mieszkańców miasta Katowice zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu na projekty złożone do Budżetu Obywatelskiego Katowice 2015. Swój głos poparcia na wybrany pomysł można wyrazić w dniach od 17 do 21 września 2014 r. Mieszkańcy mają możliwość wyboru jednego zadania, zakwalifikowanego do etapu głosowania w ich jednostce pomocniczej, poprzez postawienie znaku „X” przy wybranym projekcie. Głosować mogą osoby zameldowane w Katowicach na pobyt stały lub czasowy, które mają ukończone 16 lat oraz wylegitymują się dokumentem ze zdjęciem i znają swój numer PESEL (np. dowód osobisty, legitymacja szkolna).

17 września manifestacja w obronie górników z Kazimierza-Juliusza

W środę 17 września ulicami Sosnowca i Katowic przejdzie manifestacja w obronie pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz. Taka decyzja zapadła podczas masówki zorganizowanej 12 września w sosnowieckiej kopalni.

Katowice - Konkurs na Nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej

Prezydent Miasta Katowice z siedzibą w Urzędzie Miasta Katowice ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice ogłasza konkurs na doroczną „Nagrodę im. Józefa Kocurka w dziedzinie działalności społecznej" za wykazanie się szczególnym zaangażowaniem w działalności społecznej na rzecz mieszkańców Miasta Katowice.

Protest pracowników katowickiego samorządu

Ok. 100 osób pikietowało 10 września przed siedzibą Urzędu Miasta w Katowicach. Protest zorganizowali pracownicy jednostek i instytucji podległych tutejszemu samorządowi. Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń.

Nagrody w dziedzinie kultury w Katowicach

12 września w związku ze 149. rocznicą nadania Miastu Katowice praw miejskich, odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury

Kolejne liceum akademickie w Katowicach

8 września zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Politechniką Śląską, Urzędem Miasta a VIII Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej–Curie.

Festiwal Organizacji Pozarządowych w Katowicach

W najbliższy piątek oraz w sobotę (05-06 września), odbędzie się Festiwal Organizacji Pozarządowych, na który zapraszają Stowarzyszenie X wraz z Urzędem Miasta i Partnerami. Wszystko rozpocznie się pierwszego dnia w Parku Powstańców Śląskich, przy Rondzie gen. Jerzego Ziętka, gdzie w godzinach od 15:00 - 20:00 powstanie miasteczko festiwalowe

Katowice w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Prezydent Piotr Uszok wraz z władzami województwa złożył kwiaty pod Wieżą Spadochronową.

Katowice - Otwarcie nowego budynku jedynego w Polsce szpitala geriatrycznego

27 sierpnia dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach-Szopienicach.

Odkodowane Katowice - mecze Mistrzostw Świata na telebimie przed Spodkiem

Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok podjął decyzję o wykupieniu licencji na publiczne odtwarzanie meczów Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn 2014. Po intensywnych, kilkudniowych negocjacjach z telewizją Polsat, zawarto porozumienie, na mocy którego kibice siatkówki będą mieli możliwość obejrzenia bezpłatnie wszystkich meczów MŚ.

Ars Independent 2014 w Katowicach

Czwarta edycja festiwalu filmowego Ars Independent rozpocznie się 23 września w Katowicach. – Festiwal jest szalonym, czarnym koniem w galopie, którego każdy musi sam ujarzmić – mówi Przemek Mateusz Sołtysik, dyrektor festiwalu, nawiązując do nazwy głównej nagrody festiwalu – Czarnego Konia.

Katowice - Narty w mieście, w środku lata.

Dwóch utytułowanych narciarzy z Katowic – Bartek Sibiga (członek kadry narodowej, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, aktualny Mistrz Polski) i Marcin Pośpiech (najbardziej utytułowany jibber w Polsce) udowadnia, że ewolucje na nartach można wykonywać w centrum miasta, a na dodatek latem!

Katowice - Pamiętamy o Henryku Sławiku

22 sierpnia, w przeddzień 70. rocznicy śmierci Henryka Sławika, na rogu Rynku i ul. św. Jana, pod tablicą upamiętniającą postać Śląskiego Wallenberga, przedstawiciele katowickiego samorządu złożyli kwiaty.

Weź udział w konkursie fotograficznym Katowice w obiektywie

Już po raz piąty katowicki magistrat wraz ze śląskim okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików ogłasza konkurs fotograficzny, w którym nagrodą są: udział w wystawie, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e-booków.

Jarmark urodzinowy w Katowicach

Rękodzieło z bursztynu, afrykańskie rzeźby, kosmetyki z Marsylii, turecka baklava, a także miody, nalewki i wina, sery, wędliny, smakowite wypieki będzie można kupić na tegorocznym Jarmarku Urodzinowym, którego kramy rozstawią się już 1 września przy ul. Staromiejskiej. O rozpoczęciu jarmarku przypomni nam kataryniarz, który pojawi się w centrum Katowic pierwszego dnia.

Potrzebna konsolidacja, a nie ślepe cięcia

Specjalny zespół roboczy zajmie się związkową propozycją konsolidacji w branży górniczej. Tym samym wprowadzenie w spółkach węglowych programów zakładających drastyczne cięcia zostało zawieszone. To najważniejsze ustalenie kolejnej rundy rozmów przedstawicieli górniczych central związkowych z rządem.

Katowice - Wysyłamy Czwórkę na Kolonię

Miasto Katowice ogłasza konkurs "Wysyłamy Czwórkę na Kolonię" na oficjalnych reprezentantów Katowic podczas tegorocznego Köln Marathon, który odbędzie się 14 września.

Finisaż Art Naif Festiwalu w Katowicach

Dwa miesiące szybko minęły i znowu czas pożegnać się z najbardziej kolorowym z katowickich letnich festiwali. VII Art Naif Festiwal – bo o nim mowa – zakończy się 14 sierpnia, jednak na to ostatnie spotkanie z artystami „czystego serca” z całego świata jak zwykle organizatorzy przygotują wiele atrakcji.

Katowice - Złoci, diamentowi i brylantowi

W dniach 11 i 12 sierpnia Prezydent Miasta gościł w Pałacu Goldsteinów 100 par małżeńskich z okazji złotych (50 lat), diamentowych (60 lat) i brylantowych (65 lat) jubileuszy. Tych ostatnich było 7, diamentowych - 21, pozostałe to złote, którym Prezydent Marcin Krupa wręczał medale przyznane przez Prezydenta RP za obronę życia małżeńskiego przed rozpadem, długoletnie pożycie małżeńskie oparte o wierność i wzajemną pomoc.

Katowice - Nowy NOSPR już jesienią!

Sercem tego obiektu będzie sala koncertowa z 1800 miejscami, rozmieszczonymi na kilku poziomach, i estradą dla 120-osobowej orkiestry oraz chóru. Nad jej akustyką czuwała japońska Nagata Acoustics, jedna z dwóch najlepszych pracowni akustycznych na świecie. Aby uzyskać odpowiednie warunki do wykonywania, odbioru i rejestracji muzyki symfonicznej, stworzono – w skali 1:10 – model akustyczny tej sali. Przewidziano również salę kameralną dla mniejszych form muzycznych, która pomieści 300 widzów. Zadbano też o otoczenie obiektu; w jego pobliżu powstanie amfiteatr terenowy i „ogrody zmysłów".

Katowice gospodarzem Mistrzostw Świata Mężczyzn w Piłce Siatkowej 2014

Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn zostaną rozegrane w Katowicach w dniach 1-21 września 2014r.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka, 21–24 sierpnia, Nowe Muzeum Śląskie

Odbywający się w dniach 21–24 sierpnia festiwal Tauron Nowa Muzyka to jedno z najważniejszych wakacyjnych wydarzeń kulturalnych w Katowicach. W ciągu dziewięciu lat istnienia niewielka impreza, tworzona siłami pasjonatów niszowych gatunków muzycznych, rozrosła się w wielokrotnie wyróżniany i nagradzany festiwal prezentujący wykonawców zwykle nieobecnych na scenach w Polsce. O klasie katowickiej imprezy świadczyć mogą liczne nominacje do prestiżowej Europejskiej Nagrody Festiwalowej oraz dwukrotne zdobycie tytułu Najlepszego Małego Festiwalu Muzycznego w Europie, każda z edycji przynosi także dziesiątki zachwyconych recenzji w mediach polskich i zagranicznych.

X Ogólnopolski Festiwal Promocyjny „Sierpień Talentów”

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” zachęca wszystkich melomanów i pasjonatów muzyki klasycznej do udziału w jubileuszowym X Ogólnopolskim Festiwalu Promocyjnym „Sierpień Talentów”, odbywającym się od 20 do 31 sierpnia 2014 r. w Katowicach.

Urodziny Miasta Kocham Katowice 2014 - program

Urodziny Miasta "Kocham Katowice" to trzeci, po OFF Festivalu i Festiwalu Tauron Nowa Muzyka, z letnich Festiwali organizowany w Katowicach. Urodziny Miasta to kilkadziesiąt wydarzeń odbywających się różnych miejscach w całym mieście. Tradycyjnie najważniejsze są wielkie koncerty plenerowe, na które zapraszamy wszystkich mieszkańców Katowic i okolic. W programie rock, pop, hiphop i muzyka alternatywna. Urodziny Miasta to również seria koncertów w salach koncertowych i kościołach, a także spektakle teatralne i akcje czytelnicze. Kilkadziesiąt powodów, żeby kochać Katowice!

Kolarskie emocje w Katowicach

6 sierpnia Katowice po raz piąty gościły kolarzy rywalizujących w największym wyścigu organizowanym w naszym kraju, czyli w Tour de Pologne. Dzięki relacjom medialnym imprezę w Katowicach zobaczył znów cały świat.

Otwarcie wystawy „Polska Walcząca” w Katowicach – 29 lipca 2014

29 lipca 2014 r. o godz. 12.00 w Katowicach przy ul. Mariackiej (plac przed kościołem Mariackim) odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Polska Walcząca”.

Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz

Wszyscy pracownicy samodzielnej kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu otrzymali gwarancje zatrudnienia w podmiotach Katowickiego Holdingu Węglowego. Porozumienie w tej sprawie podpisali w czwartek z zarządem holdingu przedstawiciele związków zawodowych z sosnowieckiej kopalni.
stat4u