SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo śląskie

Nie ma odnowy bez "Solidarności"

W Jastrzębiu Zdroju rozpoczęły się obchody 35. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. W uroczystościach bierze udział prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, przedstawiciele władz samorządowych oraz związkowcy.

Katowice w rocznicę wybuchu II wojny światowej

W związku z 76. rocznicą wybuchu II wojny światowej 1 września władze miejskie i wojewódzkie złożyły kwiaty pod obeliskiem ku czci harcerzy i harcerek poległych we wrześniu 1939 roku, znajdującym się pod Wieżą Spadochronową w parku Kościuszki, a także pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego.

Cała Polska świętowała z Katowicami

Tłumy świętowały 150-lecie Katowic podczas koncertu, jaki miał miejsce 30 sierpnia w Strefie Kultury. Specjalny koncert śląskich i katowickich gwiazd, transmitowany na cały kraj przez TVP2, cieszył się ogromną popularnością./Zobacz zdjęcia/

V Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach

Niejedno imię przedsiębiorczości – V Europejski Kongres MŚP już w październiku! V Europejski Kongres dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw – to wydarzenie na którym nie może zabraknąć żadnego przedsiębiorcy szukającego ciekawych rozwiązań dla swojej firmy, ale także tych osób, które dopiero myślą o założeniu działalności gospodarczej. Każdy znajdzie coś dla siebie; organizatorzy tegorocznego kongresu przygotowali ponad 50 paneli dyskusyjnych, a do udziału zaprosili wielu ciekawych ekspertów z różnych dziedzin.

Wyniki weryfikacji projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego Katowice 2016

Do 15 maja 2015 roku mieszkańcy Katowic mogli składać do Budżetu Obywatelskiego projekty zadań publicznych o charakterze lokalnym i ogólnomiejskim. W sumie wpłynęło 335 wniosków. Najwięcej spośród nich, bo aż 107, dotyczyło sportu, rekreacji i turystyki. W toku weryfikacji wyłoniono projekty, które zostaną poddane pod głosowanie w dniach od 18 do 21 września.

Rząd nie realizuje porozumienia, będą protesty

Od początku września w kopalniach i zakładach Kompanii Węglowej zostaną reaktywowane komitety protestacyjno-strajkowe. W październiku rozpocznie się pogotowie strajkowe we wszystkich spółkach górniczych i prawdopodobnie w innych branżach w regionie – takie decyzje zapadły podczas posiedzenia Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, które odbyło się 25 sierpnia w Katowicach.

Kampania na rzecz rodzicielstwa zastępczego w Katowicach

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach przy wsparciu Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice prowadzi kampanię na rzecz rodzicielstwa zastępczego w Katowicach. Kampania ma na celu pozyskanie z grona mieszkańców Katowic kandydatów do pełnienia funkcji rodziców zastępczych.

Katowice - Mała Firma ALL INCLUSIVE „Lider, bo manager już nie wystarcza"

Już 20 sierpnia 2015 roku o godz. 18.00 w ramach Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście" odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Mała Firma ALL INCLUSIVE. W Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach Młodzi Przedsiębiorcy spotkają się z ekspertem z zakresu przywództwa i dowiedzą się, jakie znaczenie mają umiejętności liderskie w prowadzeniu młodego biznesu.

Konkurs fotograficzny i plastyczny "Czar Katowic - Rodzinne Odkrywanie Miasta"

Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice oraz Miejski Dom Kultury „Ligota" zapraszają rodziny, w tym: rodziny korzystające z programu „Nas Troje i więcej" do udziału w konkursie fotograficznym i plastycznym pn.: „Czar Katowic – Rodzinne Odkrywanie Miasta"

Business Mixer w Business Link Katowice

12 sierpnia odbył się drugi, tym razem urodzinowy, Business Mixer w Business Link Katowice. W ścisłym finale rywalizowały (pichowały) cztery zespoły, ale zwycięzca był tylko jeden. Twórcy JadeZabiore.pl już jesienią polecą do Doliny Krzemowej w USA na program akcelercyjny w ramach programu Ready to Go realizowanego przez sieć akceleratorów biznesu i startupów Business Link.

Przebojowa 30: akcja prewencyjna policji w Katowicach

Od dzisiejszego poniedziałku w śródmieściu Katowic obowiązuje strefa TEMPO 30, czyli strefa uspokojonego ruchu w centrum miasta. W związku z tym od tygodnia trwa intensywna akcja informacyjna Urzędu Miasta w Katowicach pod hasłem “Przebojowa 30 w Katowicach!”. Jednym z jej elementów są działania prewencyjne policji, które rozpoczną się o godz. 10, w wybranych lokalizacjach na terenie strefy TEMPO 30. Patrole policji w towarzystwie “Przebojowych 30” będą zatrzymywać kierowców, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość 30/h. Zamiast mandatów wręczą im jednak ulotki informacyjne i lizaki. Działania prewencyjne potrwają do zakończenia akcji informacyjnej we wrześniu

Finisaż VIII Art Naif Festiwal w Katowicach

Kto namaluje obraz promujący Art Naif Festiwal w 2016 roku? Jaki kraj będzie motywem przewodnim? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba się wybrać na finisaż VIII Art Naif Festiwal. Zapraszamy 14 sierpnia (piątek) o godz. 18.00 do Galerii Szyb Wilson w Nikiszowcu przy ul. Oswobodzenia 1.

Kolarskie emocje w Katowicach

4 sierpnia Katowice po raz szósty gościły kolarzy rywalizujących w największym wyścigu organizowanym w naszym kraju, czyli w Tour de Pologne. Dzięki relacjom medialnym imprezę w Katowicach zobaczył znów cały świat.

Tour de Pologne w Katowicach: muzycznie i z sercem

Dziś (4 sierpnia 2014 r.) kolejny raz przez Katowice przejedzie kolorowy peleton Tour de Pologne. W Katowicach kolarze będą zmagać się na 14-kilometrowej pętli, a na ulicach miasta będzie kolorowo i muzycznie

Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Katowice

Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Katowice (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „A-” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „AA+(pol)”.

Katowicki pejzaż przyszłości

Dzięki inicjatywie Wydziału Promocji UM Katowice wiemy już jak wyglądałby Katowice na płótnach Vincenta van Gogha czy Picassa. Teraz przekonamy się jak na miasto patrzyliby słynni futuryści. Salon Volkswagen Porsche Katowice został mecenasem plenerów malarskich na placu Kwiatowym w Katowicach. Dzięki zaangażowaniu firmy 1 i 8 sierpnia odbędą się dwa dodatkowe plenery malarskie. Przygotowano także atrakcje dla zwolenników fotografii.

Głosuj na katowicki NOSPR

Budowa Siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach jest nominowana do nagrody głównej w konkursie Polska Pięknieje organizowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. NOSPR nominowany jest w kategorii „Kultura i sztuka”,

Konkurs fotograficzny "Katowice w obiektywie 2015"

Pod hasłem „Świętujemy 150 lat” już po raz szósty katowicki magistrat wraz ze śląskim okręgiem Związku Polskich Artystów Fotografików ogłasza konkurs fotograficzny „Katowice w Obiektywie 2015”. Nagrodami są: udział w wystawie, publikacja na kartach kalendarza, profesjonalne warsztaty fotograficzne, a także tablety multimedialne i czytnik do e-booków.

W Katowicach coraz bezpieczniej na drogach

Pracownicy Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice przygotowali raport „Analiza wypadkowości na sieci drogowej Miasta Katowice w 2014 roku oraz porównania za lata 2010-2014”. Od pięciu lat w Katowicach zauważalna jest znacząca poprawa poziomu bezpieczeństwa ruchu – to główny wniosek płynący z lektury raportu przygotowanego przez katowicki Urząd Miasta. W 2014 roku w stosunku do 2010 roku ilość wypadków drogowych zmniejszyła się o ponad 7% (spadek z 298 do 276). Natomiast zestawiając rok 2014 z rokiem 2007 – ilość wypadków drogowych zmniejszyła się o niemal 50%. Tym samym 2014 rok był najbezpieczniejszym w analizowanym okresie.

Katowice - Konkurs na najciekawszą dekorację podczas 72. TDP

​​Już tylko niecały miesiąc został do rozpoczęcia 72. Tour de Pologne UCI World Tour. Tegoroczny wyścig odbędzie się pod hasłem "Łączymy stolice", a jego trasa poprowadzi z Warszawy do Krakowa. My natomiast chcemy połączyć Was i zachęcić do wspólnego kibicowania kolarzom. Stąd pomysł konkursu na najciekawszą dekorację i najbardziej oryginalne przebranie.

Rozstrzygnięcie V edycji konkursu "Lokal na kulturę"

Urząd Miasta Katowice ogłosił wyniki tegorocznego konkursu Lokal na kulturę. To konkurs na najem lokali użytkowych, w których prowadzona będzie działalność kulturalna, artystyczna, twórcza. W lokalach tych obowiązywać będą preferencyjne stawki czynszu.

Rock w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach

Wielka muzyczna uczta dla wielbicieli rockowego brzmienia. 11 lipca w Parku Leśnym Doliny Trzech Stawów wystąpi Dżem, Myslovitz oraz Kat&Roman Kostrzewski. Wstęp wolny!

Katowice - Wypożycz rower w Strefie Kultury

W ostatnich dniach czerwca uruchomiono w Katowicach kolejną wypożyczalnię rowerów. Trzecia, po Dolinie Trzech Stawów i pl. Szewczyka, stacja została zlokalizowana przy parkingu między nową siedzibą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia a Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Apel pracowników Bumaru do premier Kopacz

Związki zawodowe i Rada Pracowników gliwickich Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy zaapelowały do premier Ewy Kopacz o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji tego przedsiębiorstwa. Wsparcie dla zakładów zbrojeniowych nie zostało uwzględnione w rządowym Programie dla Śląska.

Budżet Obywatelski Katowice 2016 - znamy już wnioski przekazane do II etapu weryfikacji

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili 335 projektów, z czego 37 ma charakter ogólnomiejski. Po zarejestrowaniu, wnioski zostały wstępnie sprawdzone przez pracowników Biura Prasowego

Budżet Obywatelski w Katowicach : ZNAMY JUŻ WNIOSKI PRZEKAZANE DO II ETAPU WERYFIKACJI

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili 335 projektów, z czego 37 ma charakter ogólnomiejski. Łączna kwota wszystkich zadań wynosi 86 167 444 zł. W piątek, 19 czerwca, opublikowano listę wniosków odrzuconych z przyczyn formalnych oraz pozytywnie zaopiniowanych, które będą przekazane do dalszej oceny komórkom merytorycznym.

Zbiorowy zakup energii elektrycznej na Śląsku

29 samorządów i 203 samorządowych jednostek zakupi wspólnie 464 GWh energii elektrycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach - włodarze 29 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego

Dzieci tańczą dla mediów w Katowicach

Czy to właśnie taniec może stać się formą naturalnej ekspresji dla osób, z którymi kontakt werbalny jest utrudniony? Jak za pomocą tańca porozumiewali się specjaliści i amatorzy, dzieci i dorośli, uczniowie ze szkoły społecznej z podopiecznymi Samodzielnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Oświatowego dla Dzieci Niepełnosprawnych?

Konkurs ECO-MIASTO w Katowicach

Konsekwentnie po raz drugi Ambasada Francji w Polsce i jej partnerzy organizują konkurs ECO-MIASTO, który wyróżnia najbardziej aktywne polskie samorządy w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.

Ekoodpowiedzialnie, czyli interesująco e Katowicach

Jak zrobić baterię z cytryny? Do którego szpitala trafiają chore wiewiórki i dziki? Czy samochody służa ekologii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na uczestników Leśnego Pikniku Rodzinnego – EKOODPOWIEDZIALNIE, który od 13 do 14 czerwca będzie się odbywał w Katowickim Parku Leśnym. Wstęp wolny.

"Dni Czesko-Polskie 2015" w Katowicach

„Dni Czesko-Polskie" organizowane są co roku naprzemiennie w Katowicach lub Ostrawie w miesiącu maju począwszy od 2001 roku, pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice oraz Prezydenta Miasta Ostrawa, w ramach współpracy partnerskiej miast, w oparciu o umowę podpisaną między Katowicami a Ostrawą w 1996 roku. Impreza ma charakter kulturalny, sportowy, edukacyjny i promocyjny, a także zawiera wspólne spotkania merytoryczne przedstawicieli obu miast.

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Sportu

2 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach prezydent Marcin Krupa wręczył tegoroczne Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w Dziedzinie Sportu. Oto lista uhonorowanych laureatów:

Budżet Obywatelski: 335 pomysłów na Katowice

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili więcej wniosków niż w roku ubiegłym. Ogółem wpłynęło 335 projektów, z czego 37 ma charakter ogólnomiejski

Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu

Od 25 do 29 maja 2015 r. w Katowicach odbywać będzie się Tydzień Kultury Wschodu z Katowic do Pekinu, organizowany przez Uniwersytet Śląski oraz firmę Only1 Fight Corporation Ltd. Wydarzenie odbywać będzie się w różnych miejscach Katowic – na Uniwersytecie Śląskim, na katowickim rynku oraz w Spodku.

Centrum Kompetencji otwarto w Katowicach

11 maja przy ul. Damrota 10 otwarto Centrum Kompetencji. Nowoczesny ośrodek dydaktyczny powstał na mocy porozumienia podpisanego we wrześniu ubiegłego roku między Zakładem Doskonalenia Zawodowego (ZDZ) w Katowicach, Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, spółką Festo, która jest częścią koncernu światowego – lidera na rynku automatyki przemysłowej, oraz Silesia Automotive. Honorowy patronat nad Centrum objął prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wizualizacja kolejnego katowickiego węzła przesiadkowego „Brynów Pętla”

Od środy (13.05) na Platformie Konsultacji Społecznych mieszkańcy Katowic mogą zapoznać się z koncepcją i wizualizacją węzła przesiadkowego „Brynów Pętla”. Inwestycja będzie miała ogromne znaczenie dla mieszkańców południowych dzielnic, szczególnie od momentu powstania planowanej szybkiej linii tramwajowej Brynów-Kostuchna. Wcześniej miasto pokazało już projekty trzech innych węzłów: Sądowa, Zawodzie i Ligota.

W dniach 23 maja–6 czerwca odbędzie się Metropolitalne Święto Rodziny

W dniach 23 maja–6 czerwca br., już po raz ósmy, odbędzie się Metropolitalne Święto Rodziny (MŚR). To cenne dzieło, zrodzone z inicjatywy samorządów, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i poparciem licznych podmiotów życia społecznego. Wpisało się już na stałe w kalendarz ważnych wydarzeń na Górnym Śląsku, gdzie rodzina była zawsze ostoją i szkołą wartości: miejscem bezpiecznym, fundamentem życia osobistego i społecznego. Tegoroczne MŚR będzie przeżywane pod hasłem: „Rodzina – gościnny dom”.

Siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej

Pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji siedemdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej. W uroczystościach prócz środowisk kombatanckich, młodzieży i reprezentantów służb mundurowych wzieli udział również wiceprezydent Katowic Krzysztof Mikuła oraz Przewodnicząca Rady Miasta Katowice Krystyna Siejna.

Wypożycz rower w Katowicach. Automatycznie!

Na 150-lecie Miasta Katowice sieć wypożyczalni rowerów City by Bike Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów stała się automatyczna. Miejskie rowery pojawiły się w Katowicach w 2010 roku. Mieszkańcy szybko polubili te łatwo dostępne jednoślady z charakterystycznym „serduszkiem” na kierownicy, logo kandydatury miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Wypożyczali je, żeby szybko przemieścić się z jednego końca Katowic na drugi, albo wybierali się na nich na dalsze wycieczki po mieści i regionie organizowane przez Instytucję Kultury Katowice - Miasto Ogrodów. Do końca zeszłego sezonu rowerowego wypożyczalnie działały w specjalnych kontenerach będących punktami wypożyczeń. Najbardziej popularnymi lokalizacjami była wypożyczalnia w Dolinie Trzech Stawów oraz na placu Szewczyka, przed wejściem do Dworca PKP.

Majowe Świętowanie w Katowicach

W ten weekend obchodzimy Święto Flagi, 94. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Święto Konstytucji 3 maja. Daty tych wydarzeń wyznaczają rytm pierwszych dni maja.

Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej w Katowicach

3 maja w Katowicach (a 1 i 2 maja w Krakowie) odbędzie się Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej Mężczyzn z udziałem reprezentacji Polski. Będzie to pierwsza okazja, by zobaczyć w akcji drużynę, która w styczniowych mistrzostwach świata w Katarze dostarczyła kibicom wielu emocji, zdobywając brązowy medal.

Preferencyje ceny biletów na Euro 2016 dla mieszkańców Katowic.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn odbędą się w dniach 15-31 stycznia 2016 r. w czterech polskich miastach: Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. Weźmie w nich udział 16 drużyn, które w komplecie poznamy po zakończeniu ostatniej rundy kwalifikacyjnej 14 czerwca. Rywali Polaków poznamy podczas losowania grup, które odbędzie się 19 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Drużyny zostaną podzielone na 4 grupy, do dalszej fazy rywalizacji zakwalifikują się po trzy najlepsze zespoły z każdej.

Trwa przyjmowanie wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Do 15 maja w Biurze Prasowym Urzędu Miasta Katowice można zgłosić projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego Katowice 2016. Za nami lokalne spotkania informacyjne w dzielnicach. Obecnie w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej w katowickich szkołach ponadgimnazjalnych prowadzone są „Lekcje obywatelskie”.

Katowice rozszerzają system monitoringu

Integrator Proximus, podpisał umowę z Miastem Katowice na realizację „Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMiA)”. Wartość umowy wynosi ponad 13 mln. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców Katowic, dzięki zwiększeniu zasięgu monitoringu wizyjnego oraz automatyzacji przetwarzania strumieni wideo pozyskiwanych z kamer.

Wyróżnienie dla NOSPR w Katowicach

17 kwietnia podczas VIII edycji konkursu „Życie w architekturze” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska wręczyła nagrodę dla najlepszej realizacji w dziedzinie kultury. Otrzymała ją siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, zaprojektowana przez Konior Studio. ​

Top Inwestycje Komunalne 2015 - wręczono nagrody

W drugim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego wręczono nagrody „Top Inwestycje Komunalne 2015" . Nagrodę otrzymała również siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Statuetkę odebrał Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Inauguracja VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego ​​

Siedem tysięcy uczestników, wśród nich przedstawiciele rządu, samorządów, struktur europejskich, również przedstawiciele nauki i biznesu z kraju i świata, spotkali się w jednym miejscu – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, by przez trzy dni rozmawiać o przyszłości europejskiej gospodarki. – Spełniliśmy obietnicę daną podczas ubiegłorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w 2015 roku spotkamy się w nowym obiekcie – mówił podczas sesji inauguracyjnej Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Bieg Uliczny im. Wojciecha Korfantego

18 kwietnia w Katowicach wystartował XXII Bieg Uliczny im. Wojciecha Korfantego Biegacze pokonali 10 kilometrową trasę od pomnika Wojciecha Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach do pomnika wielkiego Ślązaka w Siemianowicach Sląskich.

Nowe HOT SPOTY w Katowicach

17 kwietnia w Urzędzie Miasta Katowice wiceprezydent Mariusz Skiba przedstawił III etap projektu "Budowa w Katowicach Sieci Publicznych Punktów Dostępu do Usług Administracji Publicznej". W konferencji prasowej udział wzięli przedstawiciele wykonawcy projektu (Dimension Data Poland Sp. z o.o.) panowie Mirosław Łosicki (kierownik projektu) i Dariusz Szendoł (ekspert ds. Integracji Systemów) oraz Urzędu Miasta w osobach Andrzeja Norasa (naczelnik Wydziału Informatyki UM) i Jerzego Botysa (zastępcy naczelnika).

Organizacje pozarządowe w roli ekspertów we współpracy z miastem Katowice

​​W odpowiedzi na postulaty organizacji pozarządowych Prezydent Miasta Katowice zaprosił organizacje do udziału w pracach planowanego do utworzenia międzysektorowego zespołu ds. opracowania listy zadań publicznych proponowanych do przekazania organizacjom pozarządowym oraz do bazy ekspertów działających w różnych sferach pożytku publicznego w celu wypracowania proponowanego przez organizacje rozwiązania systemowego włączania przedstawicieli NGO do prac nad projektami uchwał/programami.

„Czy warto podejmować studia w XXI wieku?”

Od 13 do 16 kwietnia 2015 r. odbywa się 11. Studencki Festiwal Nauki. Jest to niepowtarzalna okazja do odwiedzenia miejsc, które na co dzień są niedostępne dla osób niezwiązanych ze środowiskiem akademickim.

Turniej WTA Katowice Open zakończony

​Słowaczka Anna Karolina Schmiedlova została zwyciężczynią turnieju WTA Katowice Open. W finale pokonała Włoszkę Camilę Giorgi 6:4, 6:3. Przypomnijmy właśnie Giorgi wyeliminowała w półfinale Agnieszkę Radwańską. Wcześniej w finale debla wygrała para Bonaventure/Schuurs, która pokonała Barbieri/Knapp 7:5, 4:6, 10:6. Jak zwykle atmosfera Spodka podczas finałów była gorąca. Kibice znów wzorowo zdali egzamin z sportowego entuzjazmu. ​

Targi E-meeting w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

80 stoisk wystawców z branży e-commerce i m-commerce, tysiące zwiedzających, pokazy i warsztaty dla sklepów on-line prowadzone przez specjalistów w ramach Szkoły e-Commerce Polska. Czy E-meeting stanie się najważniejszym polskim spotkaniem branży?

Otwarcie pierwszego punktu mediacyjnego w polskim Sądzie

Otwarcie pierwszego punktu mediacyjnego w Polskim sądzie, odbyło się w czwartek – 9 kwietnia br. w Sądzie Rejonowym Katowice – Zachód przy ul. Warszawskiej 45 w Katowicach.

Dzielnicowe Punkty Informacyjne oraz Punkt Konsultacyjny – to tutaj dowiesz się więcej o Budżecie Obywatelskim i otrzymasz materiały promocyjne

W drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach uruchomionych zostało 36 oznakowanych Dzielnicowych Punktów Informacyjnych na terenie 22 jednostek pomocniczych Katowic. Głównym celem wyznaczenia i funkcjonowania DPI jest ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji w pobliżu ich miejsca zamieszkania, a w konsekwencji poszerzanie grupy osób zaangażowanych w proces. W każdym punkcie mieszkańcy będą mieli możliwość uzyskania podstawowych informacji dotyczących poszczególnych etapów Budżetu Obywatelskiego poprzez zapoznanie się z: Regulaminem Budżetu Obywatelskiego, Harmonogramem Budżetu Obywatelskiego, listą zgłoszonych projektów wraz ze wskazaną lokalizacją oraz skróconym opisem zadania, kalendarium lokalnych spotkań informacyjnych oraz dzielnicowych prezentacji wniosków, katalogiem zadań lokalnych i ogólnomiejskich, które zostały pozytywnie zweryfikowane i zakwalifikowane do etapu głosowania, wykazem lokalnych punktów do głosowania, listą zwycięskich projektów.

Zakończenie cyklu Grand Prix Katowice CITY TRAIL

Piotr Pałka i Michalina Mendecka zwyciężyli w szóstych – ostatnich w edycji 2014/2015 zawodach w ramach cyklu biegów przełajowych – Grand Prix Katowice CITY TRAIL, które odbyły się w niedzielę, 29 marca. Piotr to także najlepszy zawodnik klasyfikacji generalnej. Kamila to trzecia zawodniczka w tej edycji, która zapisała się w historii cyklu, bowiem jej dzisiejszy wynik to rekord trasy.

Dzień Przyjaźni Polsko - Węgierskiej w Katowicach

W dniu 21 marca w Katowicach odbyły się tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko – Węgierskiej, podczas których, poza oficjalnymi uroczystościami przy udziale Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Węgier Jánosa Ádera, odbyły się liczne wydarzenia towarzyszące, w tym Przegląd Kina Węgierskiego.

Budżet Obywatelski Katowice 2016

Prezydent Miasta Marcin Krupa 17 marca 2015 r. podpisał Zarządzenie regulujące procedurę Budżetu Obywatelskiego w Katowicach na rok 2016. Przypomnijmy, że do rozdysponowania będzie 20 milionów złotych, czyli dwa razy więcej niż w roku ubiegłym.

Katowice na targach MIPIM w Cannes

W dniach 10 - 13 marca 2015 r. podczas targów inwestycyjnych MIPIM w Cannes Miasto Katowice na wspólnym stoisku z Metropolią Silesia i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz przy udziale Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Pinnacle Poland zaprezentowało swoje możliwości inwestycyjne. Przedstawiciele Miasta odbyli szereg spotkań z inwestorami, firmami deweloperskimi oraz doradczymi m.in.: Colliers, Point Park Properties, Warimpex, Skanska Property, Ghelamco, Okam Capital, Vastint, Interparking, Wavteq, Deloitte, PBI, Oxford Intelligence, CTP, Leach&Lang, Norton Rose Fulbright, Decider's, CFE.

Bezpłatne warsztaty z wykorzystania nowoczesnych technologii dla mieszkańców województwa śląskiego!

Śląskie Centrum Społeczeństwa Informacyjnego kolejny raz rusza z cyklem bezpłatnych warsztatów nt. wykorzystania nowoczesnych technologii w życiu codziennym i zawodowym.

20 milionów na Budżet Obywatelski w Katowicach

Rada Miasta Katowice przyjęła 4 marca jednogłośnie uchwałę w sprawie podjęcia działań związanych z przygotowaniem Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. To sygnał do rozpoczęcia drugiej edycji tego procesu w naszym mieście. W tym roku mieszkańcy będą mogli w ramach procedury zadecydować o rozdysponowaniu 20 milionów złotych.

20 milionów na Budżet Obywatelski w Katowicach

Rada Miasta Katowice przyjęła 4 marca 2015 jednogłośnie uchwałę w sprawie podjęcia działań związanych z przygotowaniem Budżetu Obywatelskiego na rok 2016. To sygnał do rozpoczęcia drugiej edycji tego procesu w naszym mieście. W tym roku mieszkańcy będą mogli w ramach procedury zadecydować o rozdysponowaniu 20 milionów złotych.

Miasto Katowice będzie tymczasowo zarządzać MCK

Komisja Europejska zdecydowała: Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, do momentu wyboru koncesjonariusza, tymczasowo będzie zarządzało miasto. W marcu zakończona zostanie jedna z kluczowych inwestycji dla województwa śląskiego, zrealizowana przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Obiekt będzie miał też od marca pozwolenie na użytkowanie. Trwające postępowanie koncesyjne, mające na celu wyłonienie operatora dla MCK i Spodka, z przyczyn niezależnych od beneficjenta, nie zostało jednak zakończone

Projekt Korba w Katowicach nadal kręci!

Korbowy kalendarz mocno się wypełnia! Dopiero co zakończyła się II Narzędziownia Lidera i Liderki, a tu już mamy informację o kolejnym, marcowym spotkaniu. Podczas Narzędziowni III, zaplanowanej na 14-15 marca 2015, uczestnicy i uczestniczki, pod okiem specjalistów od strategii PR, będą zastanawiać się nad tym jak promować swój projekt, a pod czujnym okiem swoich tutorów przećwiczą wystąpienia publiczne. Tymczasem podczas lutowego spotkania Korbowicze przy wsparciu specjalistów ds. Fundraisingu, zdobywali wiedzę na temat budowania relacji z potencjalnymi sponsorami ich przedsięwzięć.

Katowice po raz kolejny uzyskały tytuł „Gmina na 5!”.

Mogą również pochwalić się wyróżnieniem specjalnym „Złota Gmina na 5!”, przyznanym w związku ze stałą obecnością naszego miasta wśród najlepszych gmin w Polsce.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach, 27 lutego 2015

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.

„Dzień Kobiet ze zdrowiem” - Kobieta zdrową, piękną, szczęśliwą jest…

Urząd Miasta Katowice oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach zapraszają wszystkie Panie na „Dzień Kobiet ze zdrowiem”, który odbędzie się w dniu 6 marca br. (piątek) w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 12 c w Katowicach w godzinach od 9:00 -18:00.

Eksperci z organizacji pozarządowych poszukiwani w Katowicach

Do 28 lutego potrwa nabór dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy chcieliby doradzać… urzędnikom. W katowickim Urzędzie Miasta powstaną zespół ds. opracowania listy zadań publicznych proponowanych do przekazania organizacjom pozarządowym i baza ekspertów złożona z przedstawicieli NGO. Kandydaci muszą wykazać się wiedzą i doświadczeniem dotyczącym zadań z zakresu pożytku publicznego.

Błędy i owędy - nowy funpage Uniwersytetu Śląskiego

14 lutego to dzień wyznań miłosnych, obdarowywania osób kochanych drobnymi upominkami. Tego dnia Uniwersytet Śląski uruchamia na Facebooku nowy fanpage – Błędy i owędy. Będzie to strona dla tych, którzy kochają polszczyznę i chcą, żeby język, którym się posługują, był piękny i poprawny, bo przecież im sprawniejszy język, tym kontakty z innymi są łatwiejsze i skuteczniejsze.

Demonstracja rodzin górników w Jastrzębiu

12 lutego w południe przed siedzibą zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej pikietowały rodziny strajkujących górników. W demonstracji uczestniczyły ich żony i dzieci oraz kobiety zatrudnione w kopalniach spółki. Łącznie w demonstracji uczestniczyło ok. 2 tys. osób. Protest był bardzo głośny, ale spokojny. Kobiety przyniosły z domów garnki, o które uderzały łyżkami. Żony górników prezentowały paski z wynagrodzeniami swoich mężów, aby pokazać, że w rzeczywista wysokość górniczych pensji nie ma za wiele wspólnego z obiegową opinią w wysokich wynagrodzeniach tej grupy zawodowej. Miały ze sobą transparenty zawierające żądanie odwołania prezesa Jarosława Zagórowskiego. Owację od uczestników demonstracji dostał kilkuletni chłopiec, który do mikrofonu powiedział: „Ten pan musi odejść”.

Projekt Korba z delegacją na Islandii!

Korbowa delegacja na Islandii zakończona. Sześcioosobowej reprezentacji Projektu Korba w ciągu intensywnego tygodnia udało się spotkać z islandzkim Partnerem ProjektPolska.is, mieć zaszczyt wypić kawę z Ambasadorem RP na Islandii, poprowadzić zajęcia w polskiej szkole, no i przede wszystkim, spotkać się z czwórką islandzkich Korbowiczów. Do Polski przywieziono moc wrażeń i dobrych emocji. Islandia urzekła korbową delegację! Już pracują nad zacieśnieniem rozpoczętej współpracy.

Protest głodowy w kopalni Zofiówka

10 górników z kopalni Zofiówka rozpoczęło protest głodowy, po południu mają do nich dołączyć 4 kolejne osoby z kopalni Borynia. We wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk okupacyjny.

Koniec negocjacji, teraz zdecydują załogi

Po 10 dniach strajku spisaniem protokołu uzgodnień i rozbieżności zakończyła się ponad piętnastogodzinna runda rozmów między Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW i zarządem spółki z udziałem mediatora. Teraz związkowcy przekażą treść protokołu załogom kopalń i to oni zdecydują, czy porozumienie zostanie podpisane, czy nie.

Pierwsi w Polsce gramy Czwartą Symfonię H.M.Góreckiego ​​​

Po Londynie, Los Angeles i Amsterdamie IV Symfonia Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego po raz pierwszy wykonana zostanie w Polsce. Filharmonicy śląscy pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka przedstawią dzieło patrona 15 lutego w Łodzi – jako Specjalne wydarzenie Tansman Festival 2015 – oraz 27 lutego w Katowicach.

Górnicy z JSW zjechali strajkować pod ziemię

Zaostrzył się protest w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Górnicy we wszystkich kopalniach spółki rozpoczęli strajk pod ziemią. W każdej kopalni podziemny protest prowadzi kilkadziesiąt osób. Chętnych było dużo więcej, ale ze względów bezpieczeństwa, liczbę uczestników strajku pod ziemią ograniczono.

Solidarnościowy protest w górnictwie

W kopalniach Kompanii Węglowej oraz spółki Tauron Wydobycie rozpoczęła się solidarnościowa akcja protestacyjna. 3 lutego przed wszystkimi kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzone zostaną demonstracje poparcia dla strajkujących górników.

Fitch potwierdził rating Katowic na poziomie „A-”; Perspektywa Stabilna.

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Katowic i oczekiwania Fitch, pozostaną one dobre w średnim okresie. Ratingi biorą także pod uwagę przewidywaną stabilizację długu, wynikającą z polityki Miasta mającej na celu finansowanie inwestycji głównie ze środków własnych. Mimo stopniowego wykorzystywania do ich finansowania wolnych środków, które są bardzo wysokie, to powinny one pozostać na poziomie wyższym niż byłoby to konieczne dla bezpiecznej obsługi długu. Fitch oczekuje, że w następnych dwóch latach Miasto będzie kontynuować pozytywny trend z 2014r. i uzyska marżę operacyjną w wysokości 13%. zgodnie z przewidywaniami

Od poniedziałku protest w całym górnictwie

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego podjął decyzję o rozpoczęciu w poniedziałek 2 lutego czynnej solidarnościowej akcji protestacyjno-strajkowej w całym górnictwie. - Powodem tej decyzji jest fiasko dotychczasowych rozmów przedstawicieli związków zawodowych z Jastrzębskiej Spółki Węglowej z Radą Nadzorczą i Zarządem spółki. Coraz trudniejsza sytuacja w JSW wymaga solidarnego wystąpienia załóg wszystkich spółek górniczych w celu wsparcia kolegów z jastrzębskich kopalń - podkreśli w komunikacie przedstawiciele MKPS.

Prezydium KK: „Popieramy strajk pracowników JSW”

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” popiera akcję strajkową pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz wszystkie postulaty i działania związków zawodowych działających w górnictwie, a reprezentowanych przez Wspólną Reprezentację Związków Zawodowych w JSW. NSZZ „Solidarność” w ramach ogłoszonego ogólnokrajowego pogotowia strajkowego udzieli strajkującym pracownikom JSW wszelkiego możliwego wsparcia.

Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Trwa się strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Protest ma charakter rotacyjny i jest prowadzony na powierzchni. Górnicy domagają się m.in. wycofania decyzji o zwolnieniu z pracy 9 liderów związkowych z kopalni Budryk oraz natychmiastowego odwołania zarządu JSW.

27.01.2015r. w Ostrawie organizatorzy maratonów w Katowicach i Ostawie podpisali umowę o współpracy

W dniu 27 stycznia 2015 roku w Ostrawie - mieście partnerskim Miasta Katowice organizatorzy największych imprez biegowych, Silesia Marathon i Ostravsky Maraton podpisali umowę o współpracy. Jaroslav Chlubna i Bohdan Witwicki - Prezes Zarządu Fundacji Silesia Pro Active (na zdjęciach poniżej) wierzą, że inicjatywa wzajemnej promocji imprez biegowych oraz współpraca dwóch największych masowych imprez sportowych w Ostrawie i Katowicach może przynieść wiele korzyści dla dalszego dynamicznego rozwoju tych miast.

Pogotowie strajkowe w Kompanii Węglowej

Sztab Protestacyjno-Strajkowy Kompanii Węglowej ogłosił pogotowie strajkowe we wszystkich jednostkach organizacyjnych spółki. To reakcja na zwolnienie dyscyplinarne liderów związkowych z kopalni Budryk, którego powodem jest udział w akcji protestacyjnej zorganizowanej w Jastrzębskiej Spółce Węglowej w geście solidarności z protestującymi pracownikami KW.

Tramwaj na południe Katowic - nowa trasa?

W poniedziałek 26 stycznia Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską. O dokładnym przebiegu trasy zadecydują mieszkańcy.

​Pora na inauguracyjny w sezonie 2015 WRAK-RACE Silesia w Katowicach !

Już 25.01.2015 zawodnicy stawią się w Katowicach Wełnowcu przy ul.Konduktorskiej. WRAK-RACE Silesia czyli wyścigi samochodów o wartości do 1000 zł na stałe zagościł w kalendarzu zawodów sportowych przyciągając rzeszę kibiców i komplet zawodników. Zasady naszych zawodów są proste: każdy z zawodników ma do przejechania pół godziny na torze. Zwycięzcą zostaje kierowca, któremu w tym czasie uda się pokonać jak największą liczbę okrążeń .

„Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice”.

Katowice jako jedno z pierwszych miast w Polsce opracowało i będzie wdrażać "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Katowice" (PGN). Podstawowym zadaniem PGN jest przedstawienie i co ważniejsze implementacja działań, które skutecznie ograniczą zużycie energii oraz zmniejszą emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery.

Rynek turystyki biznesowej w Katowicach w 2014 roku

W 7042 spotkaniach biznesowych w stolicy Górnego Śląska w 2014 roku (przyrost o prawie 17% w porównaniu z rokiem 2013) uczestniczyło ponad pół miliona uczestników. Średnie wydatki uczestnika spotkania konferencyjnego nie korzystającego z noclegu w Katowicach kształtowały się na poziomie 145 zł, natomiast delegaci nocujący wydali średnio ponad 640 zł, w tym na nocleg ok. 286 zł. Główne powody uczestnictwa w spotkaniach konferencyjnych w Katowicach to niezmiennie zdobywanie wiedzy, nawiązywanie nowych kontaktów, stosunkowo niskie koszty uczestnictwa, dogodna odległość od miejsca zamieszkania.

Zegar odlicza czas do mistrzostw

15 stycznia wystartował zegar odliczający czas pozostający do rozpoczęcia Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn EHF EURO 2016. Uruchomili go Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Marcin Herra.
stat4u