SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo świętokrzyskie

Pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej straconych przez Niemców

Dziś (22 kwietnia)odbyły się uroczystości poświęcone pamięci synów Ziemi Świętokrzyskiej straconych przez Niemców w latach 1939-1944.

"Marsz Żonkila" w Kielcach

"Marsz Żonkila" przeszedł ulicą Sienkiewicza w Kielcach. Uczestniczyli w nim m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządu miasta i województwa, władz oświatowych, uczniowie oraz przedszkolaki wraz opiekunami.

Służba przygotowawcza - pierwszy krok do zawodowej służby wojskowej

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej starają się o najlepszych ochotników do służby wojskowej, aby utrzymać niezbędny stan wyszkolonych żołnierzy stanowiących potencjał obronny Państwa. Jeśli masz ukończone 18 lat i nie pełniłeś do tej pory służby wojskowej w jakiejkolwiek formie, chcesz spełnić swoje aspiracje życiowe i zawodowe, podejmij wyzwanie i zgłoś się do służby przygotowawczej.

Propozycja w sprawie lotniska trafi do Ministerstwa Rozwoju

Przygotowany przez Miasto dokument "Port Lotniczy Kielce w Obicach - potencjał rozwojowy" trafi do Ministerstwa Rozwoju - zapowiedział podczas konferencji prasowej w ratuszu prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Materiał informacyjny zawiera opracowania dotyczące stanu zaawansowania prac nad przygotowaniem realizacji portu w Obicach, oraz analizę czynników wskazujących na atrakcyjność Obic jako jednej z możliwych lokalizacji dla planowanego centralnego portu lotniczego dla Polski.

76. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska" oraz Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach zapraszają na uroczyste obchody 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, które odbędą się 13 kwietnia br. Ulicami Kielc już po raz trzeci przejdzie Marsz Pamięci, a uroczystości zakończą się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Wykładowcy z KUL-u odwiedzili VI LO im. J. Słowackiego

8 kwietnia 2016 wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odwiedzili VI Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Spotkanie z ambasadorem

Z wizytą w Kielcach przebywa Iurie Bodrug, Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce. Dziś dyplomata spotkał się w ratuszu z zastępcami prezydenta Andrzejem Sygutem i Tadeuszem Sayorem.

Ulubione targi kielczan rozpoczęte

W Targach Kielce trwa kolejny wystawowy weekend. Już po raz dwudziesty trzeci w halach przy ulicy Zakładowej możemy zapoznać się z pełną ofertą firm budowlanych, porozmawiać z ekspertami z zakresu wystroju wnętrz i aranżacji ogrodu. Wszystko to w ramach odbywających się targów Dom, Ogród i Ty, Salon Kamienia, a także międzynarodowych targów Home&Garden.

XVI Festiwal Tańca w Kielcach

Dwa premierowe spektakle po wspólną nazwą Wibracje otworzą XVI Festiwal Tańca w Kielcach. Są to wydarzenia przygotowane przez uznanych choreografów tańca nowoczesnego - Jacka Przybyłowicza i Roberta Bondary. Przedstawienia nie mają ściśle zarysowanej fabuły. Na festiwalu, w ramach konkursu teatrów tańca, zaprezentuje się dwanaście zespołów z całej Polski. Będzie je można oglądać od 16 do 30 kwietnia. Imprezą towarzyszącą przeglądowi teatrów będą warsztaty tańca jazzowego.

KTBS wybuduje kolejne mieszkania

Konferencja prasowa poświęcona II etapowi budowy osiedla na ul. Puscha przez Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. odbyła się w Urzędzie Miasta. W ratuszu przedstawiona została koncepcja programowo - przestrzenna budynków wielorodzinnych oraz zagospodarowania terenu działki przy ul. Puscha w Kielcach.

Jutro rozpoczynają się targi AGROTECH

Jutro w Targach Kielce ruszają rekordowe i bardzo popularne targi AGROTECH. Impreza potrwa do niedzieli 20 marca. W 7 halach, 4 wybudowanych pawilonach i na terenie zewnętrznym zaprezentuje się ponad 700 wystawców z kilkunastu krajów

Umowa o współpracy z Wydziałem Matematyczno-Przyrodniczym w Kielcach

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego podpisano wczoraj umowę o współpracy między Geoparkiem Kielce a Instytutem Geografii Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Będzie polegała między innymi na wymianie doświadczeń z zakresu praktycznych możliwości rozwoju geoturystyki na obszarze województwa świętokrzyskiego.

Ruszyły próbne matury w Kielcach

Od wtorku, 8 marca przez trzy najbliższe dni odbywają się próbne matury. We wtorek uczniowie zmierzyli się z językiem polskim. W środę czeka na nich egzamin z matematyki, a w czwartek z języka angielskiego. W tym roku próbna matura organizowana jest już po raz siódmy. W sumie do sprawdzianu umiejętności przystąpi prawie 14 tysięcy maturzystów ze 132 szkół, również z województwa podkarpackiego, mazowieckiego, łódzkiego, podlaskiego, małopolskiego i śląskiego.

Ormianie z Ukrainy w Kielcach

Prezydent Wojciech Lubawski spotkał się dziś z przebywającą w Kielcach delegacją Ormian z Ukrainy, na czele z Wilenem Szatworjan – przewodniczącym Związku Ormian Ukrainy. Prezydent otrzymał z rąk prezesa Związku odznaczenie za popularyzację wiedzy i historii Ormian.

Startup Weekend w Kielcach

Już 18 marca br. w Kieleckim Parku Technologicznym rozpocznie się Startup Weekend - nowatorska impreza skierowana do miłośników nowych technologii oraz do młodych, przedsiębiorczych mieszkańców Kielc i regionu, w której swój udział zadeklarowali również goście z pozostałej części kraju, a także z zagranicy. Dzięki tej inicjatywie, organizatorzy mają nadzieję zapoczątkować sukces startupów w Kielcach.

By pamięć o walczących przetrwała

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.." - te słowa towarzyszyły uroczystości poświęconej Pamięci Żołnierzy Walczących o Wolność i Niepodległość Polski, która odbyła się w Gimnazjum nr 9 imienia mjr Henryka Sucharskiego.

Pamięci Żołnierzom Wyklętym w Kielcach

Już po raz szósty obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji parlamentarzyści, delegacje władz wojewódzkich i samorządowych, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich, złożyli hołd przed tablicami oraz pomnikami upamiętniającymi miejsca represji i spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Na cmentarzu Piaski przy ul. Zagnańskiej, pod pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w intencji pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim, w miejscu zwanym Kielecką Łączką oddano hołd, złożono kwiaty, zapalono znicze.

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Dziś w Kielcach odbędą się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Rozpoczną się o godz. 18.00 przed Pomnikiem Armii Krajowej (Skwer Żeromskiego)

Biegli w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” odbył się w Kielcach. Jest to największy Bieg Pamięci w Polsce. W projekt organizowany po raz czwarty przez Fundację Wolność i Demokracja włączył się Urząd Miasta Kielce. W naszym mieście Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz drugi. Prawdziwym amatorom biegania nie przeszkodził deszcz. W Parku Miejskim im. Stanisława Staszica spotkało się niemal 1000 osób. Biegli w dwóch grupach. Pierwsza - przeszło stuosobowa, miała do pokonania 1963 metry - dystans ten odnosi się do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. Lalek.

Kontynuują myśl Staszica. Jubileusz 200-lecia utworzenia SAG w Kielcach

W lutym 2016 roku mija 200 lat od utworzenia Szkoły Akademiczno-Górnicze jw Kielcach. Powstała z inicjatywy Stanisława Staszica i jest uznawana za pierwszą polską wyższą uczelnię techniczną, a siódmą w Europie.

"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W imieniu Fundacji Wolność i Demokracja zapraszamy na kielecką edycję imprezy do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica!

Ekstraklasa łączy miasta!

14 000 przejechanych kilometrów, 63 dni zdjęciowe, 16 spotów promujących 7 z 10 największych polskich miast, ale i niewielką Niecieczę liczącą nieco ponad 700 mieszkańców

Podsumowano Rok Sportowy 2015

Blisko trzystu sportowców i trenerów z kieleckich klubów wyróżniono podczas uroczystego podsumowania roku 2015. Podczas zorganizowanej w Kieleckim Centrum Kultury ceremonii doceniono wysiłek sportowców w wielu dyscyplinach: w kickboxingu, łucznictwie, lotnictwie, piłce ręcznej, bilardzie, lekkiej atletyce, enduro, kolarstwie, strzelectwie, karate, judo, boksie, pływaniu i wielu, wielu innych. Wśród nich znaleźli się m.in. medaliści mistrzostw świata i Europy. Zawodnicy, którzy od lat odnoszą sukcesy na polskich i międzynarodowych arenach sportowych.

Straż Miejska w Kielcach ma 25 lat

25 lat temu w Kielcach powstała Straż Miejska. Jest formacją powołaną do ochrony oraz spokoju publicznego. To odróżnia ją od Policji. Na co dzień podejmują różnego rodzaju działania, w tym interwencje, chociażby te - zgłaszane przez mieszkańców Kielc.

Wilno - miasto o bogatej historii i tradycji

"Wilno - miasto o bogatej historii i tradycji" - szkolny konkurs pod takim tytułem po raz piąty zorganizował Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. Przedsięwzięcie adresowane jest do uczniów klas pierwszych. Szkoła chce ich zainteresować historią miasta, z którego pochodzą uczniowie partnerskich szkół „Kopernika”.

Kolaż fotograficzny w „Ziemowicie”

Wystawę kolażu fotograficznego Michała Poręby można oglądać w Galerii „M” Ośrodka Kultury „Ziemowit” w Kielcach. Urodzony w Tarnowie artysta specjalizuje się w sztukach wizualnych. Wykładał w Akademii Pedagogicznej w Krakowie, prowadził pracownię plastyczną w Tarnowskim Centrum Kultury. Jest twórcą i autorem realizacji teatru plastycznego APRAPLA, autorem pomników w centrum Tarnowa. uprawia rysunek, malarstwo, rzeźbę, działania parateatralne oraz performance. Prace prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą.

8 milionów na wsparcie młodych przedsiębiorców

Kielecki Park Technologiczny będzie tworzył Platformę Startową, czyli instytucję wspierającą start- upy. Pieniądze na ten cel, prawie 8 milionów złotych, pozyskano z Programu Operacyjnego Polski Wschodniej. Dziś Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła listę podmiotów, które otrzymają dofinansowanie.

Wielka prezentacja Korony Kielce

W hali sportowej przy ul. Krakowskiej odbyła się wielka preznetacja Korony Kielce. Kibice mogli zobaczyć piłkarzy tuż przed wznowieniem sezonu ekstraklasy.

SPORT-EXPO w Targach Kielce

Bogata oferta odzieży i sprzętu sportowego prezentowana jest w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Okazją są Międzynarodowe Targi Branży Sportowej i Outdoorowej KIELCE SPORT-EXPO - najważniejsza w tej części Europy impreza, skierowana do specjalistycznych grup odbiorców, do przedstawicieli, właścicieli sklepów sportowych, dystrybutorów i producentów sprzętu sportowego oraz outdoorowego. Można tu zapoznać się z trendami na przyszły sezon, co powinno zainteresować choćby wielbicieli nart czy snowboardu.

Rozmawiali o EURO U-21 w Kielcach

Kielce są jednym z 5 miast, które w 2017 roku zorganizują mistrzostwa Europy w piłce nożnej zawodników do lat 21. Aktualnie trwają przygotowania do przyszłorocznej imprezy. Na konferencji prasowej, poświęconej temu tematowi, spotkali się dziś m.in. prezydent Wojciech Lubawski, zastępca prezydenta Andrzej Sygut oraz Prezes Zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, Mirosław Malinowski.

Otwarcie kolejnych mieszkań aktywizujących

Otwarcie kolejnych mieszkań aktywizujących dla osób starszych i niepełnosprawnych odbyło się w Kielcach przy ul. Jagiellońskiej 76 (budynek Domu Pomocy Społecznej, II piętro).

Nagrody Miasta Kielce przyznane

Laureatów kolejnej edycji Nagród Miasta Kielce poznaliśmy podczas uroczystej gali w Kieleckim Centrum Kultury. W części artystycznej wystąpiła Katarzyna Groniec z Zespołem.

Kielce wśród miast, które warto odwiedzić

Kielce znalazły się na liście najbardziej zachwycających polskich miast poza głównym szlakiem turystycznym. Miejsc, które przy swojej otwartości jednocześnie urzekają lokalnym klimatem. Zestawienie takie opublikował Skyscanner - wiodąca na świecie wyszukiwarka podróży. Kielce znalazły się na 4 miejscu wśród 7 miast - Przemyśla, Olsztyna, Słupska, Lublina, Płocka i Świdnicy.

"Maluj co widzisz" - wystawa w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza do kamienicy przy ul. Planty 7 w piątek, 12 lutego o godz. 18.00 na wernisaż wystawy poruszających rysunków Helgi Hoškovej-Weissovej. To jedyne świadectwo dokumentujące życie codzienne w obozie w Terezinie.

Elewi złożyli przysięgę

100 elewów, szkolących się do służby w Narodowych Siłach Rezerwowych, złożyło w Kielcach przysięgę wojskową. W uroczystości, która odbyła się na placu Wolności, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, żołnierze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Elewom towarzyszyli rodzice i przyjaciele. Uroczystość rozpoczęto wciągnięciem flagi na maszt, a młodzi żołnierze wykonali Hymn Polski m.in a capella.

Prace Tadeusza Szypowskiego w Wieży Sztuki

Wystawę artysty malarza Tadeusza Szypowskiego z okazji 80-lecia można będzie oglądać w Galerii Wieża Sztuki w Kielcach. Wernisaż odbędzie dziś o godz. 18.00 w galerii przy placu Niepodległości 1 a w Kielcach.

Co nowego w Muzeum Historii Kielc?

W ósmy rok działalności Muzeum Historii Kielc wkroczyło wystawą „Wizerunek miasta”. Ekspozycję, prezentującą nie tylko różne zakątki Kielc, ale też jak stolica regionu zmieniała się na przestrzeni lat, można będzie oglądać do maja. Natomiast od czerwca do października muzeum zaprasza na wystawę poświęconą Szkole Akademiczno-Górniczej w Kielcach. Na czerwiec muzeum przygotowuje także ekspozycję plenerową na Rynku poświęconą Bolesławowi Markowskiemu, zasłużonemu dla miasta ekonomiście, piastującemu m.in. funkcję wiceministra skarbu. Zaś w planach na ostatni kwartał tego roku jest jubileuszowa wystawa „Kielce w fotografii Jerzego Piątka”, artysty związanego z Kielecką szkoła krajobrazu. Kolejne ekspozycje prezentowane będą w „Małej Galerii” Muzeum Historii Kielc.

Druk 3D w służbie medycynie

Dzięki zaawansowanemu technologicznie aparatowi ultrasonograficznemu używanemu przez Wojewódzki Szpital Zespolony i najnowocześniejszej w Polsce drukarce 3D, należącej do Kieleckiego Parku Technologicznego, udało się wydrukować trójwymiarowy model płodu. To unikalny projekt nie tylko w skali kraju. Podobne modele tworzy się jedynie w kilku miejscach na świecie, m.in. USA czy Japonii. O szczegółach tego przedsięwzięcia poinformowano podczas konferencji prasowej w Kieleckim Parku Technologicznym.

Miasto przekazało samochód do transportu bezdomnych zwierząt

Z-ca prezydenta Kielc Czesław Gruszewski przekazał przedstawicielom stowarzyszenia Arka Nadziei, realizującego opiekę nad bezdomnymi zwierzętami w Schronisku w Dyminach, samochód do transportu bezdomnych zwierząt, zakupiony przez miasto.

"Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"

28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W imieniu Fundacji Wolność i Demokracja zapraszamy na kielecką edycję imprezy do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica!

Kwiat Podola zaśpiewał dla kielczan

Koncert w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach zwieńczył tygodniowy pobyt w Polsce członków chóru „Kwiat Podola”. Zespół powstał na przełomie 2011 i 2012 roku w Winnicy - partnerskim mieście Kielc. W jego skład wchodzą uczniowie Sobotnio-Niedzielnej Szkoły Polskiej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola. Wykonują rozmaite pieśni i piosenki polskie, śpiewają również po ukraińsku.

Kielce - obchody 153. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Przed 153 laty tu rozpoczęło się powstanie styczniowe, przed 100 laty w tym miejscu odprawiono mszę świętą polową, poświęconą pamięci powstańców i legionistów polskich. (...) Dziś ta wolność jest nam dana i przychodzimy ją uszanować- mówił ks. Jan Oleszko rektor klasztoru na Karczówce.

Zgoda na zakup dworca i biurowca Chemaru, zmiany w komisjach Rady Miasta

Sesja Rady Miasta Kielce odbyła się w ratuszu. Kieleccy radni zgodzili się na zakup przez miasto dworca autobusowego od spółki PKS2. Za przyjęciem projektu uchwały w tej sprawie głosowało 23 radnych, jeden wstrzymał się od głosu

Nauczyciele z Winnicy na stażu w Kielcach

Po raz kolejny w Kielcach, na zaproszenie władz miasta, gościliśmy grupę nauczycieli Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy, prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola. Goście mieli hospitacje na zajęciach w klasach od I do IV szkoły podstawowej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Krzemionkowej.

Uczniowie ślubowali paradnie w Kielcach

Oprawa ślubowania klas pierwszych, jaka towarzyszyła uroczystości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach, sprawiła, że ten dzień na pewno zapadnie w pamięć nie tylko młodzieży, ale i gościom. I choć, jak podkreśla dyrektor placówki, tego typu imprezy zwykle są organizowane z udziałem młodszych uczniów, to klasy mundurowe o kierunku prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne, które od trzech lat funkcjonują w tej szkole, dodają takiego kolorytu, że ślubowania pierwszaków stały się tu już tradycją.

Kielce włączają się w kampanię "Zgoda na Życie"

Kielce włączają się w kampanię Ministerstwa Zdrowia "Zgoda na Życie". Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez TNS Polska mimo iż ponad połowa Polaków zgadza się na oddanie po swojej śmierci narządów do transplantacji, tylko co piąty z nas rozmawiał na ten temat z bliskimi.

Cenne dary dla OMPiO w Kielcach

Zbiory Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach wzbogaciły się o dwa cenne eksponaty. Należały do młodych kielczan, którzy zostali aresztowani, zesłani na roboty, a potem do obozów koncentracyjnych.

Nagrody Miasta Kielce. Zgłoszenia do 15 stycznia

Zbliża się kolejna edycja Nagród Miasta Kielce. Wnioski ze zgłoszeniami kandydatów do nagrody za ubiegły rok Urząd Miasta przyjmuje do 15 stycznia br. Te prestiżowe wyróżnienia przyznawane są od 1995 roku. Celem jest uhonorowanie osób, które swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniły się do promocji oraz rozwoju Kielc.

Straż Miejska z pomocą kierowcom w Kielcach

Akumulator odmawia posłuszeństwa? Wystarczy zadzwonić pod numer 986. Strażnicy miejscy przyjadą ze specjalnym sprzętem i pomogą w uruchomieniu samochodu.

Trzecia edycja "Nocy Biologów"

Trzecia edycja "Nocy Biologów" odbędzie się w piątek, 15 stycznia 2016 roku. "Noc" rozpocznie się już od godz. 17.00 w Instytucie Biologii na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, ul. Świętokrzyska 15

Największy projekt Miasta współfinasowany ze środków UE zakończony

Zakończyła się realizacja największego projektu Miasta Kielce współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi, Referat Funduszy Europejskich, złożył 31 grudnia 2015 r. w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie 35 wniosek o płatność dla projektu „Rozwój systemu komunikacji publicznej w Kieleckim Obszarze Metropolitalnym”.

Kielczanie powitali Nowy Rok „Pod Gwiazdami”

Ostatni dzień 2015 roku, scena na Rynku w Kielcach i tradycyjny „Sylwester pod Gwiazdami”. Jak nie skorzystać z zaproszenia na tę największą imprezę plenerową w województwie świętokrzyskim? Dla prawdziwych imprezowiczów ani chłód, ani późna pora nie są przeszkodą, a jeśli jeszcze można powitać Nowy Rok wspólnie z innymi, to po prostu trzeba tu być.

W Kielcach rozpoczął się Międzynarodowy Turniej w Piłce Ręcznej

Zwycięstwem rozpoczęli swój udział w Międzynarodowym Turnieju w Piłce Ręcznej o Puchar Prezydenta Kielc. reprezentanci Polski B. "Biało-czerwoni" pokonali w Hali Legionów Litwę 25:21.

ZMIEŃ BUDŻET OBYWATELSKI! WYPOWIEDZ SIĘ!

14 grudnia ruszyła ankieta w serwisie Wypowiedz się! na stronie Idei Kiece (www.idea.kielce.eu) dotycząca budżetu obywatelskiego

Sylwester pod Gwiazdami w Kielcach

Kielczanie, którzy nie zaplanowali jeszcze, gdzie spędzą noc sylwestrową mogą powitać Nowy Rok na Rynku, gdzie tradycyjnie odbędzie się "Sylwester pod Gwiazdami". Zabawa rozpocznie się o godz. 22.00 konkursami z atrakcyjnymi nagrodami dla publiczności. W tym roku gwiazdą wieczoru będzie zespół RED LIPS, znany z takich piosenek, jak: "To co nam", "Kochaj i Żyj". Koncert zespołu RED LIPS rozpocznie się o. godz. 23.00.

"Święta na świecie" w Muzeum Dialogu Kultur

Gdzie w trakcie świąt spożywany jest indyk?, w jakich krajach prezenty przynosi Dzieciątko Jezus?, gdzie natomiast na drzwiach wiesza się adwentowy wieniec?. „Święta na świecie” - to tytuł warsztatów dzięki którym uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, mogli poznać tradycje świąteczne wielu europejskich krajów.

Spotkanie wigilijne z przedstawicielami mediów

Przedstawicieli kieleckich mediów podjęli na świątecznym spotkaniu w ratuszu prezydent Kielc wraz z zastępcami, przewodnicząca Rady Miasta oraz skarbnik miasta.

Ułańska Wigilia w Kielcach

Członkowie Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich wraz z rodzinami podsumowali podczas Wigilii Ułańskiej mijający rok.

Trwa Jarmark Bożonarodzeniowy

Wędliny, sery, wędzone ryby, pierogi, chleby na zakwasie prosto od regionalnych producentów. Wszystko to można znaleźć na kieleckim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Na Placu Artystów poza jedzeniem znajdziemy również mnóstwo świątecznych dekoracji, bombek oraz stroików. Przedsiębiorcy z różnych części Polski nie mogą narzekać na brak zainteresowania.

Jaki jest wizerunek miasta?

Jakie dziś są Kielce możemy obserwować na co dzień przechadzając się czy jeżdżąc ulicami miasta. Jakie było kiedyś? Tego wiele osób już nie pamięta. Obrazki sprzed lat przypomina najnowsza wystawa w Muzeum Historii Kielc. „Wizerunek miasta” oddaje 200 eksponatów. To zdjęcia, obrazy, plany, szkice i makiety. A na nich Kielce, także te, jakich już nie ma. Najstarszym wizerunkiem miasta na wystawie jest reduta architektoniczna narysowana przez księdza Antoniego Brygierskiego w końcu XVIII wieku.

Rozpoczął się Jarmark Bożonarodzeniowy

Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kielcach zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy. Impreza na Placu Artystów potrwa do 23 grudnia br. W godzinach 09.00 -18.00 będzie okazja do zakupu różnorodnych towarów

Kielczanie otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Kielc. Wszyscy chętni mogli je odebrać na Rynku z rąk harcerzy i zanieść do domów. Światełko przyjęli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, środowisk naukowych, mediów, sportowcy i mieszkańcy miasta. Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka przekazuje Betlejemskie Światło Pokoju już od 25 lat.

Goście z Gruzji w Kielcach

14-osobowa delegacja z Gruzji, w skład której wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury oraz gruzińskich samorządów odwiedziła Kielce

Kielecki Teatr Tańca obchodził swoje święto

Premiera spektaklu "Stymulacja ciała", fragmenty choreografii, pokaz filmów retrospektywnych, a także niezwykła wystawa ponad 200 archiwalnych fotografii. Wszystko to można było zobaczyć podczas sobotniego wieczoru jubileuszowego 20-lecia Kieleckiego Teatru Tańca.

Zielony Patrol z nagrodą ministra

Laureaci tegorocznego konkursu „Zielone Miasta - w stronę przyszłości!”, wśród nich Kielce, otrzymali od wiceministra środowiska statuetki za najlepsze rozwiązania w infrastrukturze miejskiej służące ochronie środowiska. Nagrodą dla zwycięskich miast był także udział w wizycie studyjnej w jednym z trzech ośrodków europejskich: Ljubljanie, Nantes lub Nijmegen - finalistach konkursu Komisji Europejskiej "Zielona Stolica Europy".

Kielce na podium!

Kielce zajęły III miejsce spośród wszystkich miast wojewódzkich w Rankingu Miast 2015, przeprowadzonym przez Polski Związek Firm Deweloperskich. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się wieczorem 10 grudnia w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Zwycięzcą rankingu został Szczecin, drugie miejsce zajęła Łódź.

Rekonstrukcja stanu wojennego na Wzgórzu Zamkowym

Uczniowie pięciu kieleckich szkół ponadgimnazjalnych wzięli udział w rekonstrukcji wprowadzenia stanu wojennego i związanych z nim warsztatach historycznych. Grupy demonstrujących, oddziały ZOMO.

Stan wojenny na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach

Rekonstrukcja wprowadzenia stanu wojennego oraz warsztaty dla uczniów kieleckich szkół ponadgimnazjalnych odbędą się 11 grudnia 2015 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Podręczniki dla Polaków z Winnicy

100 zestawów podręczników do nauki w przedszkolu trafi do małych Polaków z Ukrainy uczących się w przedszkolu przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy. Dziś w ratuszu odbyło się spotkanie podczas którego książki symbolicznie zostały przekazane władzom Kielc. Darczyńcą wspomnianych podręczników jest Grupa Edukacyjna S.A.. Ich dystrybucję w Winnicy zapewni, współpracująca z UM Kielce organizacja polska pn.: "Konfederacja Polaków Podola".

Zielone Patrole na tropie przygody

Zielone Patrole” uczestniczyły w tradycyjnej grze miejskiej HIT Historia i Tradycja Kielc”, którą w sobotę, 5 grudnia, zorganizował Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Kielce-Miasto oraz Urząd Miasta Kielce Wydział Środowiska. Ubrani w czapki św. Mikołaja i rogi renifera przemierzali centrum Kielc

Dziś (7 grudnia) zainaugurujemy sezon świąteczny

Dziś o godz. 16.00, jak co roku, na kieleckim Rynku rozbłyśnie piętnastometrowa choinka. Lampki, specjalnym pilotem, włączy prezydent Wojciech Lubawski wraz z najmłodszymi kielczanami. Już od 15.30 kolędy będą śpiewać soliści i chór Młodzieżowego Domu Kultury.

Wizjoner w Kielcach został Św. Mikołajem

Tak jak w latach ubiegłych, Wizjoner stojący przed Galerią „Wieża Sztuki” został dziś św. Mikołajem. Wizjoner – rzeźba Arkadiusza Latosa symbolizująca człowieka sztuki patrzącego w przyszłość, ale nie zapominającego o przeszłości – będzie w tym stroju, przez swoją lunetę, oglądał gwiazdy w okresie bożonarodzeniowym.

Kielce - „Piłsudski” świętuje 25-lecie

Jubileusz 25-lecia świętuje VII Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Program obchodów, to nie tylko uroczystości oficjalne, ale też okazja to zaprezentowania się utalentowanej młodzieży.

Prosto z serca - akcja w VI LO

VI Liceum im. Juliusza Słowackiego w Kielcach po raz kolejny wykazało się inicjatywą w sprawie społecznie ważnej. Przeprowadzili akcję oddawania krwi pod hasłem - „Prosto z serca”. Oprócz uczniów ze „Słowackiego” w przedsięwzięciu wzięła udział młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Kielcach.

185 rocznica wybuchu Powstania Listopadowego

Uroczystości obchodów 185 rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego odbyły się dziś pod Krzyżem Powstańczym u zbiegu ulic: Zagórskiej i Źródłowej w Kielcach. Obchody zorganizowały Szkoła Podstawowa nr 28 w Kielcach oraz Kielecki Ochotniczy Szwdron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich.

Stypendia dla studentów z Winnicy

Uroczystość wręczenia decyzji Prezydenta Miasta Kielce, dotyczących przyznania stypendium studentom z Winnicy na rok akademicki 2015/2016 odbyła się dziś w auli budynku rektoratu Uniwersytetu Jan Kochanowskiego w Kielcach. Warunkiem otrzymania wsparcia jest posiadanie dyplomu szkoły średniej lub wyższej z Winnicy oraz pobieranie nauki na studiach stacjonarnych w wybranej uczelni wyższej w Kielcach.

Ruszyła IX Kampania społeczna "Biała wstążka"

Uroczysta inauguracja IX Kampanii społecznej "Biała wstążka" realizowana pod hasłem: "Kocham, lubię, szanuję, nie biję" odbyła się 25 listopada w ratuszu. W programie znalazły się m. in.: wręczenie statuetki "Biała wstążka", ogłoszenie wyników konkursu "Lider Dobrych Praktyk" oraz prezentacja wyników konkursu "Nie krzywdź a nie będziesz krzywdzony".

NURT 2015 w Kielcach

W Kielcach rozpoczął się Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT 2015. Zainaugurowała go projekcja filmu Aleksandra Sokurowa "Frankofonia" nominowanego do nagrody Złotego Lwa w Wenecji i uznanego za jeden z najciekawszych filmów festiwalu. Dokument opowiada o ratowaniu skarbów paryskiego Luwru podczas okupacji hitlerowskiej.

Wystawa Fotografii Artystycznej TEATR, MAMA i JA

Wernisaż wystawy Fotografii Artystycznej zrealizowanej w ramach Projektu TEATR, MAMA i JA odbył się 20 listopada w Galerii Małej kieleckiego BWA

Dzień Pracownika Socjalnego w Kielcach

Statuetki przyznane przez Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia w pracy na rzecz potrzebujących już po raz trzynasty otrzymali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W przeddzień swojego święta w domu Seniora przy al. Legionów z rąk zastępcy prezydenta Andrzeja Syguta oraz dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Marka Sceliny, statuetki odebrało 15 osób.

Pluszaki dla małych pacjentów

Misie zawładnęły częścią Biura Obsługi Interesanta kieleckiego ratusza. To efekt zbiórki pluszaków dla małych pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Władysława Buszkowskiego, w którą włączył się Urząd Miasta. Zorganizowała ją Fundacja "Mam Marzenie". Dziś jej przedstawiciele odebrali z ratusza kilkanaście paczek z maskotkami, grami i puzzlami dla najmłodszych.

Energetyczne Centrum Nauki otwarte

18 listopada odbyło się otwarcie Energetycznego Centrum Nauki. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta. Ekspozycja Energetycznego Centrum Nauki podzielona jest na trzy strefy tematyczne Ogień i Ziemia, Powietrze i Woda oraz Człowiek. Składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie samodzielnych eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Wszystkie stanowią spójną opowieść o energii, a cała ekspozycja jest utrzymana w klimacie starej fabryki.

Kielce solidarne z Francją

Kielczanie uczcili pamięć ofiar serii zamachów terrorystycznych w Paryżu. Na ratuszu zawisły flagi Polski i Francji. Grupa około 100 osób spotkała się po południu przed pomnikiem Homo Homini przy ul. ks. Piotra Ściegiennego. Przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, radni, reprezentanci służb mundurowych, wielu mieszkańców Kielc. Kwiaty złożył m.in. prezydent Wojciech Lubawski. Modlitwę w intencji ofiar ataków terrorystycznych odmówił biskup kielecki Jan Piotrowski.

Święto Niepodległości w Kielcach

Dziś,11 listopada odbyły się obchody Święta Niepodległości. O godz. 10.00 zastępca prezydenta Kielc, Andrzej Sygut złożył kwiaty pod pomnikiem Niepodległości przy dworcu PKP. O godzinie 11.00 rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Zapraszamy na 34. Pieśniobranie

Stowarzyszenie "A nam się chce" zaprasza kielczan na 34. Pieśniobranie w dniu 11 listopada o godz. 16.00. na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Będzie to kolejna okazja do tego, by śpiewem pieśni patriotycznych wyrazić radość z odzyskania niepodległości.

"Czwartacy" - historia i pamięć

Przypadająca w tym roku setna rocznica wybuchu I wojny światowej oraz powstania 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich stały się przyczynkiem do zorganizowania konferencji naukowej w Muzeum Historii Kielc. Gdzie indziej bowiem, jak nie w naszym mieście, przedstawiciele ośrodków naukowych z Polski, mogliby dyskutować na temat historii pułku, jego działań bojowych czy losów żołnierzy. Kielce nazywane są przecież "miastem Legionów".

"Patriotyzm - wczoraj, dziś i jutro"

W Kielcach odbyło się wydarzenie poświęcone popularyzacji wiedzy na temat historii i życia współczesnego Ormian w Polsce. W spotkaniu pn.: "Patriotyzm - wczoraj, dziś i jutro", zorganizowanym w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (ul. Jagiellońska 90) wziął udział Konsul Republiki Armenii w Polsce. Z wykładem pt.: "100. rocznica ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim" wystąpił także ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
stat4u