SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo świętokrzyskie

Święto Niepodległości w Kielcach

11 listopada br. odbędą się obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpocznie o godzinie 11.00 msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

Zielony Patrol z ministerialną nagrodą

Realizowany w Kielcach projekt ekologiczny „Zielony Patrol” został wyróżniony w konkursie "Zielone Miasta - w stronę przyszłości ". Celem przedsięwzięcia, realizowanego przez Ministerstwo Środowiska, jest promowanie nowoczesnej i przyjaznej środowisku polityki miejskiej.

Jubileusz Stowarzyszenia "Kielecka Rodzina Katyńska"

25 - lecie działalności obchodziło Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. Uroczystości jubileuszowe odbyły się w Kieleckim Centrum Kultury. W spotkaniu rocznicowym, obok członków organizacji wzięli udział przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych województwa, powiatu i miasta, służb mundurowych, kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz inni zaproszeni goście.

O Koronie, Pałacu Lalek i nowej siedzibie ratusza

Zapadły decyzje dotyczące wykorzystania byłego budynku Archiwum Państwowego przy al. IX Wieków Kielc. Jak poinformował prezydent Kielc, podczas konferencji prasowej w ratuszu, ma tam powstać „Pałac Lalek”. Myślę, ze taki obiekt zaznaczy nas wyraźnie na kulturalnej mapie Polski - podkreślił Wojciech Lubawski. Koncepcja Galerii Lalki Teatralnej ma być przygotowana we współpracy Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” oraz Muzeum Zabawek i Zabawy

Maria Skłodowska - Curie patronem Gimnazjum nr 2

"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko rozumieć" - te słowa wypowiedziane przez Marię Skłodowską - Curie były mottem uroczystości, która odbyła się w Gimnazjum nr 2, mieszczącym się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 27 w Kielcach

Moc atrakcji Jesiennej Akademii Off Fashion

Warsztaty, panele dyskusyjne oraz pokazy mody, to wszystko czeka na uczestników najnowszego przedsięwzięcia organizowanego przez Kieleckie Centrum Kultury wspólnie z innymi instytucjami, m.in. Kieleckim Parkiem Technologicznym, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego czy Muzeum Narodowym. To Jesienna Akademia Off Fashion 2015, zupełnie nowy projekt, który realizowany będzie w Kielcach w dniach od 2 do 8 listopada 2015 r. Motyw przewodni brzmi: "Czytanie jest modne".

Zbieramy pluszaki dla małych pacjentów

Urząd Miasta Kielce włącza się w akcję zbiórki nowych pluszaków dla małych pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. Władysława Buszkowskiego na oddziale Onkologii I Hematologii Dziecięcej w Kielcach.

Miasto żywych - miastu umarłych

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach po raz kolejny zaprasza do udziału w kweście na rzecz konserwacji najcenniejszych pomników i rzeźb m.in. na Cmentarzu Starym w naszym mieście. 23 już kwesta prowadzona będzie w sobotę - 31 października oraz 1 i 2 listopada. Hojność ludzi, pieniądze wrzucane do puszek oraz dotacje Urzędu Miasta Kielce, które przyznawane są od 2006 roku, pozwoliły na wykonanie w ostatnich latach pełnej konserwacji blisko 150 obiektów.

Wiedzą o śmieciach dzielimy się z Bydgoszczą

Kielce dzielą się doświadczeniami w zakresie systemu gospodarki odpadami komunalnymi. O tym jak kwestia odbioru śmieci jest u nas zorganizowana rozmawiano dziś między innymi z przedstawicielami Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem odbyły się 16 października w Kielcach. Przed południem tradycyjnie uczestnicy tego wydarzenia spotkali się przy Płycie Praw Człowieka (ul. Sienkiewicza obok wejścia do tunelu) oraz na wspólnej modlitwie przy Krzyżu Bezdomnych (przy Dworcu PKP).

Goście z Węgier w Kielcach

Z wizytą w Kielcach przebywa delegacja z partnerskiego samorządu Budapeszt - Csepel. Goście z Węgier zainteresowani są funkcjonowaniem parków technologicznych. Wczoraj odwiedzili m.in. Miejski Urząd Pracy oraz Kielecki Park Technologiczny.

Nauczyciele obchodzili swoje święto w Kielcach

W sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, odbyły się miejskie uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. Pracownikom placówek oświatowych wręczono Medale za Długoletnią Służbę, odznaczenia Komisji Edukacji Narodowej, Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Kielce. W tym szczególnym dla całego środowiska dniu, był czas na gratulacje i podziękowania, ale także słowa radości i satysfakcji, z ust samych nauczycieli.

Ruszyła Platforma Aktywnej Współpracy Idea Kielce

W Urzędzie Miasta Kielce ruszyła Platforma Aktywnej Współpracy pod nazwą Idea Kielce. Przedsięwzięcie to było tematem konferencji prasowej, która odbyła się dziś w ratuszu. Zestaw serwisów internetowych będący Platformą Aktywnej Współpracy pod nazwą Idea Kielce (www.idea.kielce.eu) ma być dopełnieniem Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej funkcjonującego już w Urzędzie Miasta.

Firmy z Ukrainy z proekologiczną misją na Targach Kielce

Tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO towarzyszyć będzie oficjalne podpisanie przez przedstawicieli polskich i ukraińskich przedsiębiorstw porozumienia o współpracy na rzecz utworzenia Polonijnego Klastra Ekologicznego.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu zainaugurował rok akademicki

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach uroczyście rozpoczął dziś nowy rok akademicki - rok, w którym po raz pierwszy kształci przyszłych lekarzy. W programie ceremonii znalazły się między innymi: wystąpienia rektora Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dziekana Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu, immatrykulacja studentów i doktorantów. Wykład inauguracyjny zatytułowany: „Powinności lekarza” wygłosił profesor Stanisław Głuszek.

Gloria Artis oraz nowe ekspozycje w BWA

Orderem "Zasłużona Kulturze GLORIA ARTIS" została uhonorowana Stanisława Zacharko-Łagowska w trzydziestolecie pracy na rzecz polskiej kultury. Z wnioskiem o odznaczenie dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach do Ministra Klutury i Dziedzictwa Narodowego wystąpił Związek Polskich Artystów Fotografików. Odznaczenie wręczyła wojewoda świętokrzyska Bożentyna Pałka-Koruba.

Uczcili pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystości upamiętniające postać rotmistrza Witolda Pileckiego odbyły się dziś w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach.

Polak i Litwin - młodzi obywatele

Spotkanie w ramach projektu „Polak i Litwin - młodzi obywatele” odbyło się w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach. Szkoła realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Polsko-Litewskim Funduszem Wymiany Młodzieży.

Języki obce w grze miejskiej w Kielcach

Podczas spotkania w Muzeum Dialogu Kultur podsumowano III Grę Miejską „Europejski Dzień Języków”, którą pod koniec września zorganizowały Zespół Szkół Informatycznych i Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

Uczczą pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego

Uroczystości upamiętniające postać rotmistrza Witolda Pileckiego odbędą się w najbliższy piątek, 9 października br. o godzinie 10.00 w Zespole Szkół Informatycznych im. Gen. Józefa Hauke Bosaka w Kielcach.

Simpsonowie w Muzeum Zabawek i Zabawy

Wernisaż wystawy pt. ,,Simpsonowie. Kolekcja bez końca ...” odbędzie się w Muzeum Zabawek i Zabawy 9 października, o godz. 17.00. Na wystawie będzie można zobaczyć kolekcję przedmiotów związanych z amerykańskim serialem animowanym pt. ,,Simpsonowie”. Właścicielami kolekcji są Marta i Dawid Lasotowie z Rzeszowa.

Targi Kielce TOP Pracodawcą Polski Wschodniej

Za wpływ na rozwój gospodarczy regionu nagrodę w czasie II Wschodniego Kongresu Gospodarczego otrzymała spółka Targi Kielce. - Zatrudniamy tylko 166 osób, ale w regionie z naszej działalności żyje kilka tysięcy ludzi z firm, które z nami współpracują, dlatego jest nam szczególnie miło odebrać taką nagrodę - mówił odbierając nagrodę TOP Pracodawca Polski Wschodniej prezes Zarządu Targów Kielce Andrzej Mochoń, zaproszony również do udziału w debacie plenarnej na temat „Europa Wschodnia - gospodarka, współpraca, przyszłość”.

Kielce pobiegły brawurowo

W centrum miasta odbyła się 3 października VII edycja akcji "Kielce Biegają". Na metę w Parku Miejskim stawiła się rekordowa liczba uczestników. - Strzałem w przysłowiową dziesiątkę okazało się utworzenie najmłodszej kategorii, do klasy III, do której zgłosiło się mnóstwo dzieci – podsumował Mieczysław Tomala, dyr. Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce. Jego pracownicy dwoili się i troili, żeby wszystko wyszło jak najlepiej. I niech żałuje ten, kto nie przyszedł.

Konkurs o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego

Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zapraszają na III Edycję Konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wydarzenie to odbędzie się w niedzielę, 4 października (godz. 12.00) w OMPiO na Wzgórzu Zamkowym.

Nowe obiekty Kieleckiego Parku Technologicznego otwarte

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel wzięli dziś udział w otwarciu nowej infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego.

W Kielcach uczczono 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w Bazylice Katedralnej, rozpoczęły się w Kielcach obchody upamiętniające 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Pomnik Armii Krajowej na Skwerze Stefana Żeromskiego.

KTT rusza z nowym sezonem artystycznym

Kielecki Teatr Tańca rusza z nowym sezonem artystycznym 2015/2016. W inauguracyjny wieczór- 2 października o godzinie 19.00 placówka zaprasza na spektakl "Opowiedziane ruchem"- zbiór debiutanckich choreografii tancerzy KTT

Kielce-76. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Mszą św. w Bazylice Katedralnej (godz. 11.00) rozpoczną się 27 września br. w Kielcach obchody upamiętniające 76. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożą kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Armii Krajowej na Skwerze Żeromskiego.

KPT z nagrodą Top Inwestycje Komunalne 2015

Projekt rozbudowy infrastruktury Kieleckiego Parku Technologicznego został uznany za jedną z najlepszych i najważniejszych inwestycji prowadzonych w Polsce Wschodniej. Nagrody w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015 wręczono podczas II Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Białymstoku.

KIELCE BIKE-EXPO

Znane z pierwszych stron gazet marki sprzętu rowerowego, skuterów i motocykli, premiery i moc atrakcji dla zwiedzających. Targi Kielce zapraszają na VI Międzynarodowe Targi Rowerowe KIELCE BIKE-EXPO i debiutujące z sukcesem Targi Motocykli i Skuterów KIELCE MOTO-EXPO, które odbędą się od 24 do 26 września

Inauguracja kampanii "Pola Nadziei 2015/2016

W Kielcach w Hospicjum im. bł. Matki Teresy z Kalkuty (ul. Mieszka I 48c) odbędzie się dziś inauguracja ogólnopolskiej akcji "Pola Nadziei 2015/2016. O godz. 14.30 w kaplicy Hospicjum zostanie odprawiona msza święta, o godz. 15.15 odbędzie się poświęcenie placówki.

Młodzież w akcji "Sprzątanie Świata"

Mieszkańcu szanuj swoje środowisko!” - pod takim hasłem Komenda Straży Miejskiej w Kielcach zorganizowała tegoroczne obchody „Sprzątania Świata”. W kampanii wzięło udział 270 uczniów 10 kieleckich szkół oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Kielce - Pamięci pomordowanych podczas II wojny światowej

Uroczystość poświęcona mieszkańcom Kielecczyzny pomordowanym przez Niemców w latach II wojny światowej oraz 76. rocznicy napadu Związku Sowieckiego na Polskę odbędzie się 20 września (godz. 15.00) pod Pomnikiem Straceń na Stadionie Leśnym.

Kielce - 76. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

Obchody 76. rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę odbyły się 17 września w Kielcach. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Sybiraka na Cmentarzu Starym oraz Pomnikiem Katyńskim. Organizatorami tego wydarzenia były Związek Sybiraków w Kielcach i Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska. O godz. 17.00 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji zamordowanych na "nieludzkiej ziemi".

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy po raz 16.

Ruszyły zapisy na XVI Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy. Ta największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej odbędzie się w sobotę 26 września. Rok temu wzięło w niej udział ponad 5 tysięcy osób z Diecezji Kieleckiej, Sandomierskiej i Radomskiej, ale też z Krakowa czy Wrocławia.

76. rocznica agresji radzieckiej na Polskę

Obchody 76. rocznicy agresji wojsk sowieckich na Polskę odbędą się 17 września w Kielcach. Początek o godz. 11.00 przy Pomniku Sybiraka na Cmentarzu Starym. Następnie uczestnicy spotkania przejdą pod Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim. O godz. 17.00 w Kościele Garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji zamordowanych na "nieludzkiej ziemi". Na uroczystości zaprasza Związek Sybiraków w Kielcach i Stowarzyszenie Kielecka Rodzina Katyńska.

Europejska Sztafeta Dobroci w Kielcach

Europejska Sztafeta Dobroci dotarła 11 września do Kielc. Spotkał się z nią na Rynku z-ca prezydenta Andrzej Sygut. Sztafeta wyruszyła z Łukowa, by 13 września br. dotrzeć do Pragi.

Kielce - Hołd dla Ofiar terroryzmu

11 września w Kielcach w czternastą rocznicę ataków na wieże World Trade Center odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów terrorystycznych oraz oddany został hołd tym którzy polegli w Nowym Jorku spiesząc na ratunek.

Uczestnicy unijnego projektu w Kielcach

Młodzież z Kielc oraz miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z naszym miastem: Gotha (Niemcy), Budapest-Csepel (Węgry), Bacău (Rumunia), Winnica (Ukraina) oraz Vinica (Macedonia) uczestniczy w Międzynarodowym projekcie pn. "Europejska Komunikacja Poprzez Kulturę" (ang. European Communication Across Cultures). Przedsięwzięcie, przygotowane przez Wydział Partnerstwa i Zrównoważonego Rozwoju, otrzymało dofinansowanie w ramach Programu "Europa dla Obywateli". Wydarzenie zainaugurowało spotkanie z zastępcą prezydenta Kielc Tadeuszem Sayorem, które odbyło się dziś w ratuszu.

Gala Solidarności na jubileusz 35-lecia Związku w Kielcach

Tytuły "Zasłużony dla NSZZ Solidarność" i "Przyjaciel Solidarności" przyznano podczas Gali Solidarności. Uroczystość w wojewódzkim Domu Kultury była jedną z kilkunastu imprez towarzyszących obchodom 35-lecia powstania Związku.

14 rocznica zamachu na World Trade Center - obchody w Kielcach

W Kielcach w czternastą rocznicę ataków na wieże World Trade Center odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów terrorystycznych oraz oddany zostanie hołd tym którzy polegli w Nowym Jorku spiesząc na ratunek.

Prezydent RP gościem MSPO w Kielcach

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wziął dziś udział w XXIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. W trakcie wizyty zwiedził Wystawę Narodową Królestwa Norwegii zapoznając się z produkowanym w tym kraju systemem NASAMS oraz produktami firmy NAMMO

Kielce - Spotkanie z ambasadorem

Z wizytą w naszym mieście przebywa Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett. Dziś w ratuszu dyplomata spotkał się z prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim. Ambasador Wielkiej Brytanii jest gościem odbywającego się w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego

Uroczystości upamiętniające wybuch II Wojny Światowej w Kielcach

1 września przypada 76. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie rozpoczęły się w południe w Kwaterze Ofiar Września 1939 roku na Cmentarzu Wojsk Polskich w Kielcach przy ul. Ściegiennego.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpoczyna się dziś w Targach Kielce. MSPO z roku na rok pochwalić się może coraz większą frekwencją firm i odwiedzających ekspozycję gości. To miejsce premierowych prezentacji sprzętu wojskowego i nowoczesnych rozwiązań technicznych. W tym roku wystawa znów odnotowuje wzrost - w Targach Kielce pojawi się 543 wystawców z 28 krajów, powierzchnia wystawiennicza zwiększy się do ponad 27 000 metrów kwadratowych

Kielce-„Karnawał Solidarności” czas zacząć!

Rozpoczęły się obchody 35.lecia świętokrzyskiej „Solidarności”. Uroczystości zainaugurowało spotkanie na Placu Literatów, podczas którego mieszkańcy mogli zobaczyć m.in. najstarsze solidarnościowe plakaty, ówczesne szablony wykorzystywane w kolportażu ulotek, czy też pamiątki przechowywane dotychczas zarówno w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach, jak i u prywatnych kolekcjonerów. Jak zawsze przy okazji rocznic solidarnościowych, przedstawiono krótką rekonstrukcję manifestacji związkowców.

Śmigłowce Airbusa na MSPO

Do Targów Kielce przylecą dziś dwa z sześciu śmigłowców, które będą prezentowane na tegorocznej edycji MSPO. Będą to śmigłowce Airbusa. Airbus Group zaprezentuje portfolio zaawansowanych śmigłowców, produktów obronnych i tych związanych z bezpieczeństwem podczas XXIII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, który odbędzie się w dniach od 1 do 4 września w Kielcach.

Wojna wyniszczająca przeciw Polsce - wystawa w OMPiO

„Wojna wyniszczająca przeciw Polsce 1939 r” - to tytuł nowej wystawy w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, której wernisaż odbędzie się 1 września o godz. 12.00 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.

X Rowerowy Rajd Solidarności Sandomierz 2015

Już po raz 10 związkowcy z Sandomierza w ramach Rajdu Rowerowego Solidarności przejechali ponad 200 kilometrów po najpiękniejszych trasach Ziemi Sandomierskiej i Lasów Janowskich.

Targi Kielce zapraszają na Dni Biznesu

Na"Dni dla Biznesu", które odbedą się w Targach Kielce w dniach 1-2 października br., składają się: Forum Finanse i Podatki dla Przedsiębiorcy, Wystawa firm świadczących usługi dla biznesu, Spotkanie członków Stowarzyszenia Księgowych w Polce (Oddział Okręgowy w Kielcach) oraz Debata Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych LEWIATAN. Partnerami wydarzenia są: Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Dziennik Gazeta Prawna oraz Związek Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Brawa dla Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci Hurra! ART!

Sukcesem okazał się I Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART! Na twórcze spotkania ze sztuką Teatr Lalki i Aktora "Kubuś” zapraszał nie tylko dzieci przez trzy kolejne sierpniowe weekendy. A spotykano się w siedzibie teatru, Kieleckim Centrum Kultury oraz Kinie „Moskwa”. Dzięki przedsięwzięciu w Kielcach odbyły się prezentacje uznanych spektakli polskich teatrów lalkowych czy też nagradzanych na światowych festiwalach krótkometrażowych filmów dla najmłodszych.

Trwa rozbudowa Pomnika Katyńskiego w Kielcach

Stowarzyszenie "Kielecka Rodzina Katyńska" rozpoczęło rozbudowę i modernizację Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Umożliwi to m.in. dodanie kolejnych 212 nazwisk ofiar związanych z naszym regionem, pomordowanych przez NKWD.

Trzeba pamiętać.73. rocznica zagłady kieleckiego getta

Mija 73 lata od dni, kiedy Niemcy zlikwidowali kieleckie getto. W kościele św. Franciszka w Kielcach sprawowana była dziś msza św. w intencji ofiar. Następnie pod pomnikiem Menora przy Al. IX Wieków Kielc modlono się słowami psalmów. Odmówiony został Kadisz. Pamięcią objęto również Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Goście z Chin w Kielcach

Przedstawiciele instytucji kultury z Prowincji Sichuan w Chinach oraz Ambasady ChRL w Warszawie gościli 21 sierpnia w naszym mieście.

Poznaliśmy zwycięzców "Wakacji z Futbolem" w Kielcach

Obie drużyny Red and Yellow zostały tegorocznymi triumfatorami turnieju szóstek piłkarskich - Wakacje z Futbolem. Zarówno w młodszej grupie wiekowej, jak i wśród licealistów, zespoły nie miały sobie równych. Tegoroczna, 16. edycja rozgrywek stała na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie spotkania finałowe były niezwykle pasjonujące. Dostarczyły nie tylko mnóstwo emocji widzom, ale również wiele satysfakcji samym zawodnikom.

73. rocznica zagłady kieleckiego getta w Kielcach

W sierpniu 1942 roku niemieccy naziści zamordowali ponad 20 tysięcy Żydów z kieleckiego getta. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do wspólnej modlitwy w 73. rocznicę zbrodni. W kościele św. Franciszka w Kielcach sprawowana będzie msza św. w intencji ofiar w niedzielę, 23 sierpnia o godz. 12.00.

Goście z Winnicy w Kielcach

Na letnim wypoczynku w naszym regionie przebywa 24-osobowa grupa dzieci i młodzieży z obwodu winnickiego, których rodziny poszkodowane zostały w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Kilece przekazały flagę Europeady

Kielce przekazały flagę Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADA tegorocznemu organizatorowi, miastu Helsingborg w Szwecji. Symbolicznego aktu dokonał na festiwalowej scenie prezydent Wojciech Lubawski wraz z małżonką. Wystąpili w tradycyjnych strojach kieleckich szytych na Europeadę, której gospodarzem rok temu było nasze miasto.

"Kadrówka" dotarła do Kielc

6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszył L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerowali członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne. Uczestnicy tego wydarzenia 12 sierpnia dotarli do Kielc.

12 sierpnia "Kadrówka" w Kielcach

Z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszył L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu mają do pokonania trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku.

Basia Trzetrzelewska odwiedziła Kielce

Jaworzno, Warszawa, Nowy Jork, Londyn i wreszcie Kielce. Po drodze jeszcze Kapsztad, i wiele, wiele innych miast na świecie, także w Polsce. Ponad 40 lat na scenie, niezliczona ilość znakomitych piosenek, które wyszły spod jej ręki i współpracującego z nią od wielu lat Danny,ego White. Basia Trzetrzelewska, bo o tę wybitną artystkę chodzi, zawitała na krótko do Kielc, by spotkać się ze słuchaczami Radia Kielce w audycji Pawła Solarza.

Rusza Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszy dziś L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu mają do pokonania trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerować będą członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne. Uczestnicy tego wydarzenia przejdą przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce, Sitkówkę Nowiny. 12 sierpnia uczestnicy Marszu dotrą do Kielc.

Kielce - 70. rocznica rozbicia więzienia UB

Fala aresztowań żołnierzy i oficerów AK, jaka przeszła przez Kielecczyznę późną wiosną i wczesnym latem 1945 roku, była tragiczna w skutkach. Kpt. Antoni Heda "Szary", postanowił zmobilizować swój oddział i podjął próby uwolnienia aresztowanych. Spektakularne rozbicie kieleckiego więzienia odbyło się w nocy z 4 na 5 sierpnia. Wzięły w nim udział zgrupowania poakowskich oddziałów partyzanckich, związane z Delegaturą Sił Zbrojnych, pod dowództwem "Szarego" oraz porucznika Stefana Bembińskiego "Harnasia"/"Sokoła". Po opanowaniu kluczowych punktów w mieście i zablokowaniu ważniejszych siedzib sił represji, partyzanci przeprowadzili udany szturm na budynki więzienne, w wyniku których uwolnili 354 więźniów.

Kielce - Józef Piłsudski w karykaturze

- Józef Piłsudski (1867-1935) jest powszechnie kojarzony jako twórca I Kompanii Kadrowej, która stała się zalążkiem Legionów Polskich - oddziałów wojskowych walczących z armią rosyjską w czasie I wojny światowej. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najczęściej i najchętniej karykaturowanych postaci- informuje Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody w Kielcach

Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie 1 sierpnia br. msza święta w Kościele Garnizonowym (godz. 15.30). Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na Skwer Szarych Szeregów. Tu o godz. 17.00 pod pomnikiem "Harcerzy poległych za Ojczyznę" odbędzie się apel poległych oraz ceremonia złożenia kwiatów i wieńców.

Święto 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Kielcach

Swoje święto obchodził w minioną sobotę 13. Pułk Ułanów Wileńskich. Uroczystości, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz regionu, odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. W imprezie uczestniczyło wiele stowarzyszeń kawaleryjskich, kultywujących tradycje różnych pułków. Przyjechali z całej Polski.

"Kwiat Podola" zaśpiewał w kieleckim ratuszu

"Kwiat Podola" zespół z partnerskiego miasta Winnica na Ukrainie wystąpił 24 lipca w ratuszu. Grupa skupia osoby w różnym wieku. W jej skład wchodzą uczniowie Sobotnio - Niedzielnej Szkoły Polskiej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola.

Kielce - Święto 13. Pułku Ułanów Wileńskich

Obchody święta 13. Pułku Ułanów Wileńskich odbędą się 25 lipca w Kielcach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła Świętej Trójcy na uroczysta mszę świętą (godz. 17.00).

Lato z Orlętami AK w Kielcach

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej trwa Lato z Orlętami Armii Krajowej. Młodzi uczestnicy zajęć poznają historię regionu, uczestniczyli już w grze miejskiej, mieli także okazję samodzielnie budować bazę namiotową na kieleckim Stadionie.

Prezydent Kielc odwiedził Komendę Festiwalu Harcerskiego

Blisko 50 minut trwało spotkanie Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc z kierownictwem 42. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce – 2015”. Robocze spotkanie, które posłużyło omówieniu m.in. współpracy między miastem a organizatorami festiwalu, odbywa się cyklicznie w trakcie imprezy i jest m.in. formą podziękowań za okazaną pomoc przy organizacji tego ogromnego, kulturalnego przedsięwzięcia.

Dolina Krzemowa w Kielcach

Parki Technologiczne z Kielc, Puław, Rzeszowa i Lublina, przygotowują się do sięgnięcia po środki unijne z programu Polska Wschodnia. Chcą dla młodych firm tworzyć takie warunki rozwoju, jakie oferuje Dolina Krzemowa. 17 lipca o szczegółach wspólnego projektu rozmawiano w KPT

Młodzi sportowcy w kieleckim ratuszu

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się dziś w ratuszu z zawodnikami i trenerami Dziecięco - Młodzieżowego Klubu Siatkarskiego Plas Kielce.

W Kielcach Harcerze odebrali klucze do bram miasta

450 młodych wykonawców z województwa świętokrzyskiego wystąpiło w Koncercie Gospodarze - Gościom, który rozpoczął 42 Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Wręczono odznaczenia 100-lecia 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach

Na rok 2015 przypada 100 - na rocznica utworzenia 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jest to rok pamięci o bohaterskich zmaganiach żołnierskich o odrodzenie Polski, ale także 25 - lecie zawiązania Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków w Kielcach - mieście legionów.

Zielone Patrole u prezydenta Kielc

Przez tydzień podróżowali po Niemczech, niemal codziennie byli w innym miejscu. Wrócili cali, zdrowi, zadowoleni. To trzy Zielone Patrole z kieleckich Szkół Podstawowych nr 5, 20 i 28, zwycięzcy siódmej edycji konkursu, organizowanego przez prezydenta Kielc. Po przyjeździe mieli okazję podzielić się wrażeniami wyprawy z Wojciechem Lubawskim oraz jego zastępcą Czesławem Gruszewskim. Wyjazd dla wielu z dzieci był pierwszym pobytem za granicą.

Rozpoczął się montaż urządzeń ECN w Kielcach

Urządzenia zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie dla KPT, w Krakowie przez Fabrykę Dekoracji. - W związku z tym, że mają duże gabaryty i są ciężkie, ich montaż jest możliwy tylko dzięki pomocy dźwigu. W budynku Zespołu Inkubatorów konieczne było zdemontowanie okien przez które wstawiany jest sprzęt – informuje Sylwia Mularczyk, koordynator ECN. Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 m średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi. Wysoką na prawie 4 metry „wiertnicą” i długą niemal 5 metrową „taśmą produkcyjną”.

69. rocznica pogromu kieleckiego

4 lipca, w 69. rocznicę pogromu kieleckiego delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Ofiarom Pogromu przy ulicy Planty7/9. Wiązanki i znicze złożyli także przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Chcemy uczcić ofiary pogromu, który w 1946 roku rozpoczął się w tej kamienicy. Chemy, aby to tragiczne wydarzenie było przypominane młodemu pokoleniu i aby nienawiść nigdy nie prowadziła do takich tragedii - powiedział Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.

Budżet Obywatelski w Kielcach - znamy zwycięzców

56 tysięcy 581 osób oddało ważny głos w tegorocznym głosowaniu na zadania, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. To o 5 tys. więcej niż rok temu. Łączna liczba głosów ważnych oddanych na wszystkie zadania wynosi 181 tysięcy 514 - o ponad 68 tysięcy więcej niż w roku 2014. Pierwotnie na zadania duże zaplanowano 4 miliony złotych, a na małe - 1 milion, ale prezydent Podjał decyzję o zwiększeniu tej kwoty o 520 tysięcy w pierwszej grupie i ponad 64 tysiące - w tej drugiej. Pozwoli to na realizację 4 dużych inwestycji i 12 małych.

Będzie praca dla 100 osób w KIelcach

Firma Marbach wygrała przetarg na zakup działki należącej do Kieleckiego Parku Technologicznego. Na nieruchomości powstanie zakład produkcyjny w którym zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób. Nieruchomość ma 7 tysięcy mkw. Została sprzedana za milion złotych. - Jeśli w ciągu 14 dni nikt nie oprotestuje wyniku przetargu, wówczas dojdzie do sporządzenia aktu notarialnego i formalnej sprzedaży działki – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT

Zielone Patrole z Kielc - Kolejny dzień w Berlinie

Kielczanie, uczestnicy wycieczki, która jest główną nagrodą w konkursie ekologicznym, organizowanym przez przez prezydenta Kielc, zwiedzały wczoraj Berlin. Na początek miły akcent - życzenia urodzinowe - Bartosz Kumór z SP nr 28 miał swoje święto.

Zielone Patrole z Kielc dotarły do Berlina

Na wycieczkę do Niemiec, główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu Zielony Patrol, udali się wczoraj rano członkowie zespołów z kieleckich Szkół Podstawowych nr 5, 28 i 20. Dzieci uśmiechnięte i zadowolone, jak same podkreślały, dojechały zdrowo i bezpiecznie. Podróż minęła w miłej atmosferze. przewodnik - Pan Cyprian opowiadał historie większych miast, przez które przejeżdżali. Niespodziankę miał Adam Chwastowski, któremu z okazji urodzin cały autokar zaśpiewał tradycyjne sto lat.

Moc atrakcji podczas „Białej Nocy” w Kielcach

Pierwszy dzień wyjątkowego weekendu, jakim jest Święto Kielc, rozpoczęła tradycyjnie już „Biała Noc”. Jak co roku kieleckie instytucje kultury zaprosiły do swoich siedzib na późnowieczorne koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe, spektakle i wystawy. W Muzeum Historii Kielc wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w 2014 roku.

Seniorzy z Winnicy na polskiej ziemi

Grupa seniorów z Winnicy na Ukrainie po raz kolejny odwiedziła Polskę i Kielce - partnerskie miasto. Czwarta edycja projektu, któremu patronują władze miasta oraz Konfederacja Polaków Podola, nakierowana była na podratowanie zdrowia oraz prezentację naszych sztandarowych miejscowości uzdrowiskowych. I dlatego na trasie nie mogło zabraknąć tak popularnych świętokrzyskich miejscowości, jak Solec-Zdrój i Busko-Zdrój oraz położonych znacznie dalej - Krynicy-Zdrój i Muszyny-Zdrój.

69. rocznica Pogromu Kieleckiego

5 lipca odbędą się obchody upamiętniające 69. rocznicę Pogromu Kieleckiego. 69. rocznica tych wydarzeń, będzie miała nieco odmienny, bo kilkudniowy przebieg. Nie odbędzie się również tradycyjny marszu. Zanim jednak rozpoczną się uroczystości główne, już 2 lipca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty, odbywać się będą wydarzenia towarzyszące obchodom m.in. pokazy filmowe oraz dyskusje z uznanymi ludźmi świata nauki, literatury i filmu. Od 3 do 5 lipca w Muzeum Na Kółkach przy ulicy Piotrkowskiej, będzie można podziwiać mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, której celem jest przypomnienie o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat.

SACROEXPO w Międzynarodowych Targach Kielce

22 czerwca w Targach Kielce już po raz szesnasty rozpoczyna się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, skupiająca każdego roku kilkuset wystawców z całego świata i pięć tysięcy zwiedzających.

Wózki jadą do Kielc aż z USA

19 czerwca do Kielc trafiło 50 wózków inwalidzkich ze Stanów Zjednoczonych do osób niepełnosprawnych z regionu świętokrzyskiego. Sprzęt został sprowadzony do Polski dzięki akcji "Wózki dla Polski". Jego dystrybucja rozpoccznie się 25 czerwca br. o godz. 9.15 w Hali Legionów przy ulicy Boczn
stat4u