SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo świętokrzyskie

Trzeba pamiętać.73. rocznica zagłady kieleckiego getta

Mija 73 lata od dni, kiedy Niemcy zlikwidowali kieleckie getto. W kościele św. Franciszka w Kielcach sprawowana była dziś msza św. w intencji ofiar. Następnie pod pomnikiem Menora przy Al. IX Wieków Kielc modlono się słowami psalmów. Odmówiony został Kadisz. Pamięcią objęto również Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Goście z Chin w Kielcach

Przedstawiciele instytucji kultury z Prowincji Sichuan w Chinach oraz Ambasady ChRL w Warszawie gościli 21 sierpnia w naszym mieście.

Poznaliśmy zwycięzców "Wakacji z Futbolem" w Kielcach

Obie drużyny Red and Yellow zostały tegorocznymi triumfatorami turnieju szóstek piłkarskich - Wakacje z Futbolem. Zarówno w młodszej grupie wiekowej, jak i wśród licealistów, zespoły nie miały sobie równych. Tegoroczna, 16. edycja rozgrywek stała na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie spotkania finałowe były niezwykle pasjonujące. Dostarczyły nie tylko mnóstwo emocji widzom, ale również wiele satysfakcji samym zawodnikom.

73. rocznica zagłady kieleckiego getta w Kielcach

W sierpniu 1942 roku niemieccy naziści zamordowali ponad 20 tysięcy Żydów z kieleckiego getta. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do wspólnej modlitwy w 73. rocznicę zbrodni. W kościele św. Franciszka w Kielcach sprawowana będzie msza św. w intencji ofiar w niedzielę, 23 sierpnia o godz. 12.00.

Goście z Winnicy w Kielcach

Na letnim wypoczynku w naszym regionie przebywa 24-osobowa grupa dzieci i młodzieży z obwodu winnickiego, których rodziny poszkodowane zostały w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy.

Kilece przekazały flagę Europeady

Kielce przekazały flagę Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej EUROPEADA tegorocznemu organizatorowi, miastu Helsingborg w Szwecji. Symbolicznego aktu dokonał na festiwalowej scenie prezydent Wojciech Lubawski wraz z małżonką. Wystąpili w tradycyjnych strojach kieleckich szytych na Europeadę, której gospodarzem rok temu było nasze miasto.

"Kadrówka" dotarła do Kielc

6 sierpnia z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszył L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu pokonali trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerowali członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne. Uczestnicy tego wydarzenia 12 sierpnia dotarli do Kielc.

12 sierpnia "Kadrówka" w Kielcach

Z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszył L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu mają do pokonania trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku.

Basia Trzetrzelewska odwiedziła Kielce

Jaworzno, Warszawa, Nowy Jork, Londyn i wreszcie Kielce. Po drodze jeszcze Kapsztad, i wiele, wiele innych miast na świecie, także w Polsce. Ponad 40 lat na scenie, niezliczona ilość znakomitych piosenek, które wyszły spod jej ręki i współpracującego z nią od wielu lat Danny,ego White. Basia Trzetrzelewska, bo o tę wybitną artystkę chodzi, zawitała na krótko do Kielc, by spotkać się ze słuchaczami Radia Kielce w audycji Pawła Solarza.

Rusza Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

Z krakowskich Oleandrów do Kielc, zgodnie z tradycją, wyruszy dziś L (35. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Uczestnicy marszu mają do pokonania trasę do Kielc przez miejscowości związane z historycznym marszem "Kadrówki" w sierpniu 1914 roku. Wspólnie z Krakowa do Kielc maszerować będą członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, członkowie Związku Piłsudczyków, funkcjonariusze Straży Granicznej, osoby cywilne. Uczestnicy tego wydarzenia przejdą przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce, Sitkówkę Nowiny. 12 sierpnia uczestnicy Marszu dotrą do Kielc.

Kielce - 70. rocznica rozbicia więzienia UB

Fala aresztowań żołnierzy i oficerów AK, jaka przeszła przez Kielecczyznę późną wiosną i wczesnym latem 1945 roku, była tragiczna w skutkach. Kpt. Antoni Heda "Szary", postanowił zmobilizować swój oddział i podjął próby uwolnienia aresztowanych. Spektakularne rozbicie kieleckiego więzienia odbyło się w nocy z 4 na 5 sierpnia. Wzięły w nim udział zgrupowania poakowskich oddziałów partyzanckich, związane z Delegaturą Sił Zbrojnych, pod dowództwem "Szarego" oraz porucznika Stefana Bembińskiego "Harnasia"/"Sokoła". Po opanowaniu kluczowych punktów w mieście i zablokowaniu ważniejszych siedzib sił represji, partyzanci przeprowadzili udany szturm na budynki więzienne, w wyniku których uwolnili 354 więźniów.

Kielce - Józef Piłsudski w karykaturze

- Józef Piłsudski (1867-1935) jest powszechnie kojarzony jako twórca I Kompanii Kadrowej, która stała się zalążkiem Legionów Polskich - oddziałów wojskowych walczących z armią rosyjską w czasie I wojny światowej. Jego zasługi dla odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r. są niepodważalne i były wielokrotnie honorowane. Jednocześnie niewiele osób chyba wie, że w dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najczęściej i najchętniej karykaturowanych postaci- informuje Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc

71. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - obchody w Kielcach

Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpocznie 1 sierpnia br. msza święta w Kościele Garnizonowym (godz. 15.30). Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą na Skwer Szarych Szeregów. Tu o godz. 17.00 pod pomnikiem "Harcerzy poległych za Ojczyznę" odbędzie się apel poległych oraz ceremonia złożenia kwiatów i wieńców.

Święto 13. Pułku Ułanów Wileńskich w Kielcach

Swoje święto obchodził w minioną sobotę 13. Pułk Ułanów Wileńskich. Uroczystości, z udziałem przedstawicieli władz miasta oraz regionu, odbyły się przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. W imprezie uczestniczyło wiele stowarzyszeń kawaleryjskich, kultywujących tradycje różnych pułków. Przyjechali z całej Polski.

"Kwiat Podola" zaśpiewał w kieleckim ratuszu

"Kwiat Podola" zespół z partnerskiego miasta Winnica na Ukrainie wystąpił 24 lipca w ratuszu. Grupa skupia osoby w różnym wieku. W jej skład wchodzą uczniowie Sobotnio - Niedzielnej Szkoły Polskiej prowadzonej przez Konfederację Polaków Podola.

Kielce - Święto 13. Pułku Ułanów Wileńskich

Obchody święta 13. Pułku Ułanów Wileńskich odbędą się 25 lipca w Kielcach. Uroczystości rozpoczną się o godz. 16.00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Następnie uczestnicy przejdą ulicami miasta do kościoła Świętej Trójcy na uroczysta mszę świętą (godz. 17.00).

Lato z Orlętami AK w Kielcach

W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej trwa Lato z Orlętami Armii Krajowej. Młodzi uczestnicy zajęć poznają historię regionu, uczestniczyli już w grze miejskiej, mieli także okazję samodzielnie budować bazę namiotową na kieleckim Stadionie.

Prezydent Kielc odwiedził Komendę Festiwalu Harcerskiego

Blisko 50 minut trwało spotkanie Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc z kierownictwem 42. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej „Kielce – 2015”. Robocze spotkanie, które posłużyło omówieniu m.in. współpracy między miastem a organizatorami festiwalu, odbywa się cyklicznie w trakcie imprezy i jest m.in. formą podziękowań za okazaną pomoc przy organizacji tego ogromnego, kulturalnego przedsięwzięcia.

Dolina Krzemowa w Kielcach

Parki Technologiczne z Kielc, Puław, Rzeszowa i Lublina, przygotowują się do sięgnięcia po środki unijne z programu Polska Wschodnia. Chcą dla młodych firm tworzyć takie warunki rozwoju, jakie oferuje Dolina Krzemowa. 17 lipca o szczegółach wspólnego projektu rozmawiano w KPT

Młodzi sportowcy w kieleckim ratuszu

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski spotkał się dziś w ratuszu z zawodnikami i trenerami Dziecięco - Młodzieżowego Klubu Siatkarskiego Plas Kielce.

W Kielcach Harcerze odebrali klucze do bram miasta

450 młodych wykonawców z województwa świętokrzyskiego wystąpiło w Koncercie Gospodarze - Gościom, który rozpoczął 42 Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach.

Wręczono odznaczenia 100-lecia 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach

Na rok 2015 przypada 100 - na rocznica utworzenia 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Jest to rok pamięci o bohaterskich zmaganiach żołnierskich o odrodzenie Polski, ale także 25 - lecie zawiązania Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków w Kielcach - mieście legionów.

Zielone Patrole u prezydenta Kielc

Przez tydzień podróżowali po Niemczech, niemal codziennie byli w innym miejscu. Wrócili cali, zdrowi, zadowoleni. To trzy Zielone Patrole z kieleckich Szkół Podstawowych nr 5, 20 i 28, zwycięzcy siódmej edycji konkursu, organizowanego przez prezydenta Kielc. Po przyjeździe mieli okazję podzielić się wrażeniami wyprawy z Wojciechem Lubawskim oraz jego zastępcą Czesławem Gruszewskim. Wyjazd dla wielu z dzieci był pierwszym pobytem za granicą.

Rozpoczął się montaż urządzeń ECN w Kielcach

Urządzenia zostały zaprojektowane i zbudowane specjalnie dla KPT, w Krakowie przez Fabrykę Dekoracji. - W związku z tym, że mają duże gabaryty i są ciężkie, ich montaż jest możliwy tylko dzięki pomocy dźwigu. W budynku Zespołu Inkubatorów konieczne było zdemontowanie okien przez które wstawiany jest sprzęt – informuje Sylwia Mularczyk, koordynator ECN. Największe z urządzeń, to kołowrót górniczy, który ma ponad 2,5 m średnicy, waży około pół tony i jest połączony z dwoma innymi stanowiskami eksperymentalnymi. Wysoką na prawie 4 metry „wiertnicą” i długą niemal 5 metrową „taśmą produkcyjną”.

69. rocznica pogromu kieleckiego

4 lipca, w 69. rocznicę pogromu kieleckiego delegacja władz miasta złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą Ofiarom Pogromu przy ulicy Planty7/9. Wiązanki i znicze złożyli także przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Chcemy uczcić ofiary pogromu, który w 1946 roku rozpoczął się w tej kamienicy. Chemy, aby to tragiczne wydarzenie było przypominane młodemu pokoleniu i aby nienawiść nigdy nie prowadziła do takich tragedii - powiedział Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc.

Budżet Obywatelski w Kielcach - znamy zwycięzców

56 tysięcy 581 osób oddało ważny głos w tegorocznym głosowaniu na zadania, które będą realizowane w ramach budżetu obywatelskiego. To o 5 tys. więcej niż rok temu. Łączna liczba głosów ważnych oddanych na wszystkie zadania wynosi 181 tysięcy 514 - o ponad 68 tysięcy więcej niż w roku 2014. Pierwotnie na zadania duże zaplanowano 4 miliony złotych, a na małe - 1 milion, ale prezydent Podjał decyzję o zwiększeniu tej kwoty o 520 tysięcy w pierwszej grupie i ponad 64 tysiące - w tej drugiej. Pozwoli to na realizację 4 dużych inwestycji i 12 małych.

Będzie praca dla 100 osób w KIelcach

Firma Marbach wygrała przetarg na zakup działki należącej do Kieleckiego Parku Technologicznego. Na nieruchomości powstanie zakład produkcyjny w którym zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób. Nieruchomość ma 7 tysięcy mkw. Została sprzedana za milion złotych. - Jeśli w ciągu 14 dni nikt nie oprotestuje wyniku przetargu, wówczas dojdzie do sporządzenia aktu notarialnego i formalnej sprzedaży działki – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT

Zielone Patrole z Kielc - Kolejny dzień w Berlinie

Kielczanie, uczestnicy wycieczki, która jest główną nagrodą w konkursie ekologicznym, organizowanym przez przez prezydenta Kielc, zwiedzały wczoraj Berlin. Na początek miły akcent - życzenia urodzinowe - Bartosz Kumór z SP nr 28 miał swoje święto.

Zielone Patrole z Kielc dotarły do Berlina

Na wycieczkę do Niemiec, główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu Zielony Patrol, udali się wczoraj rano członkowie zespołów z kieleckich Szkół Podstawowych nr 5, 28 i 20. Dzieci uśmiechnięte i zadowolone, jak same podkreślały, dojechały zdrowo i bezpiecznie. Podróż minęła w miłej atmosferze. przewodnik - Pan Cyprian opowiadał historie większych miast, przez które przejeżdżali. Niespodziankę miał Adam Chwastowski, któremu z okazji urodzin cały autokar zaśpiewał tradycyjne sto lat.

Moc atrakcji podczas „Białej Nocy” w Kielcach

Pierwszy dzień wyjątkowego weekendu, jakim jest Święto Kielc, rozpoczęła tradycyjnie już „Biała Noc”. Jak co roku kieleckie instytucje kultury zaprosiły do swoich siedzib na późnowieczorne koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe, spektakle i wystawy. W Muzeum Historii Kielc wręczono nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury w 2014 roku.

Seniorzy z Winnicy na polskiej ziemi

Grupa seniorów z Winnicy na Ukrainie po raz kolejny odwiedziła Polskę i Kielce - partnerskie miasto. Czwarta edycja projektu, któremu patronują władze miasta oraz Konfederacja Polaków Podola, nakierowana była na podratowanie zdrowia oraz prezentację naszych sztandarowych miejscowości uzdrowiskowych. I dlatego na trasie nie mogło zabraknąć tak popularnych świętokrzyskich miejscowości, jak Solec-Zdrój i Busko-Zdrój oraz położonych znacznie dalej - Krynicy-Zdrój i Muszyny-Zdrój.

69. rocznica Pogromu Kieleckiego

5 lipca odbędą się obchody upamiętniające 69. rocznicę Pogromu Kieleckiego. 69. rocznica tych wydarzeń, będzie miała nieco odmienny, bo kilkudniowy przebieg. Nie odbędzie się również tradycyjny marszu. Zanim jednak rozpoczną się uroczystości główne, już 2 lipca w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ulicy Planty, odbywać się będą wydarzenia towarzyszące obchodom m.in. pokazy filmowe oraz dyskusje z uznanymi ludźmi świata nauki, literatury i filmu. Od 3 do 5 lipca w Muzeum Na Kółkach przy ulicy Piotrkowskiej, będzie można podziwiać mobilną wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, której celem jest przypomnienie o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat.

SACROEXPO w Międzynarodowych Targach Kielce

22 czerwca w Targach Kielce już po raz szesnasty rozpoczyna się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, skupiająca każdego roku kilkuset wystawców z całego świata i pięć tysięcy zwiedzających.

Wózki jadą do Kielc aż z USA

19 czerwca do Kielc trafiło 50 wózków inwalidzkich ze Stanów Zjednoczonych do osób niepełnosprawnych z regionu świętokrzyskiego. Sprzęt został sprowadzony do Polski dzięki akcji "Wózki dla Polski". Jego dystrybucja rozpoccznie się 25 czerwca br. o godz. 9.15 w Hali Legionów przy ulicy Boczn

Radni za dofinansowaniem dla Korony Kielce

Radni wyrazili zgodę na zwiększenie planu wydatków majątkowych o kwotę 2.800.000 zł na objęcie nowych akcji w spółce Korona S.A. Podczas nadzwyczajnej sesja Rady Miasta, która odbyła się w ratuszu za projektem uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta opowiedziało się 18 radnych, 2 było przeciw, a 3 wstrzymało się do głosowania.

Kielce-15-lecie działalności Instytutu Pamięci Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu delegatura w Kielcach zaprasza na obchody 15-lecia działalności Instytutu Pamięci Narodowej. W dniach 18 - 20 czerwca br. zaplanowano m.in. dzień drzwi otwartych w delegaturze IPN w Kielcach, panele dyskusyjne, pokazy, projekcje filmów.

W Kielcach odjechał modowy Orient Express

Zuzanna Kwapisz, tegoroczna absolwentka Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, zdobyła tytuł Najlepszego Projektanta Offowego oraz pierwszą nagrodę 17. Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion. Statuetkę oraz czek w wysokości 15 tys. złotych wręczył zwyciężczyni prezydent Kielc, Wojciech Lubawski, pomysłodawca konkursu.

Znamy zwycięzców VII Konkursu "Zielony Patrol" w Kielcach

Rozstrzygnięty został konkurs prezydenta miasta Kielce "Zielony Patrol". Na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla najlepszych zespołów, które wzięły udział w tegorocznej akcji. Prezydent Wojciech Lubawski wręczył nagrody główne, którymi w tym roku są wycieczki do Niemiec

W Kielcach poznaliśmy "GEO-Geniusza"

Poznaliśmy zwycięzcę trzeciej edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi "GEO-Geniusz", organizowanego przez Centrum Geoedukacji kieleckiego Geoparku. Celem przedsięwzięcia, które co roku gromadzi rzeszę młodych adeptów nauki o "Matce-Ziemi", jest krzewienie wiedzy geologiczno-przyrodniczej o naszym regionie.

Kielce w czołówce miast z dużym potencjałem rozwoju

Kielce zajęły wysoką 9 pozycję w Rankingu Miast Uczących się opracowanym na podstawie badań Polityki INSIGHT. Stolica regionu świętokrzyskiego otrzymała 41 pkt. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa - 54,9 pkt. Na drugiej i trzeciej pozycji w Rankingu uplasowały się Rzeszów (53,3 pkt.) i Poznań (51 pkt.). Tuż przed Kielcami znalazły się Lublin (43,6 pkt.) oraz Wrocław (43,9 pkt.). Za naszym miastem w Rankingu są m.in. Gdańsk, Białystok, Łódź, Toruń, Częstochowa.

"Życie to jest teatr" - Święto Kielc 2015

Święto Kielc odbywać się będzie w tym roku w ostatni weekend czerwca (26-28.06). Na kielczan czekają rozmaite koncerty, spektakle uliczne, imprezy plenerowe, warsztaty artystyczne, wystawy, pikniki rodzinne. Tegorocznym koordynatorem Święta Kielc jest Teatr Lalki i Aktora "Kubuś", stąd motywem przewodnim przedsięwzięcia będzie myśl "Życie to jest teatr".

Mistrzowska feta Vive Tauronu Kielce

To był wspaniały wieczór z drużyną Vive Tauron Kielce. Wielka feta na kieleckim Rynku miała prawdziwie mistrzowską oprawę. Ponad dwa tysiące kibiców świętowało Mistrzostwo i Puchar Polski, a także trzecie miejsce w Final Four Ligi Mistrzów. Cały zespół stanął na małej scenie przy Urzędzie Miasta i pojedynczo prezentował się kieleckiej publiczności. Zawodnicy Vive Tauronu Kielce, sztab trenerski oraz zarząd klubu, odebrali gratulacje od przedstawicieli władz samorządowych.

Zlot Zielonych Patroli w Kielcach

"Zlot Zielonych Patroli" odbył się 29 maja na terenie Stadionu Leśnego w Kielcach. Impreza tradycyjnie składała się z dwóch części programowych: rajdu pieszego i zlotu. Na Stadion uczestnicy przeszli dwiema trasami: z tarasu widokowego przy Klasztorze Pallotynów na Wzgórzu Karczówka oraz z Parku Miejskiego. Na miejscu Zlotu na wszystkich czekały różne stanowiska edukacyjne i zadania do rozwiązania. Atrakcjami były m.in. pokazy ratownictwa drogowego oraz jazdy konnej i wspinaczki. Organizatorem tego wydarzenia był Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Kielce - Miasto i Wydział Środowiska Urzędu Miasta Kielce./FOTOGALERIA/

Projekt "Europejska Komunikacja Poprzez Kulturę"dofinansowany w ramach Programu Europa dla Obywateli

Międzynarodowy projekt Miasta Kielce pn. "Europejska Komunikacja Poprzez Kulturę" (ang. European Communication Across Cultures) uzyskał akceptację Komisji Europejskiej oraz został zakwalifikowany do otrzymania dofinansowania w ramach Programu "Europa dla Obywateli". Projekt miast partnerskich, który odbędzie się we wrześniu br. w Kielcach, adresowany jest do młodzieży z Kielc oraz miast partnerskich i zaprzyjaźnionych: Gotha (Niemcy), Budapest-Csepel (Węgry), Bacău (Rumunia), Winnica (Ukraina) oraz Vinica (Macedonia).

Projektanci pokazali odmieniony Rynek w Kielcach

Ośmiu uczestników drugiej edycji Włoskiej Szkoły Designu zaprezentowało efekty swoich zmagań z chaosem reklamowym na kieleckim Rynku. Projekt realizowało szereg specjalistów. Nad projektem szyldów w ścisłym centrum miasta pracowały osoby z całej Polski. Ich dotychczasowa praca to pierwszy krok do uporządkowania reklam, nie tylko w ścisłym śródmieściu

Obchody Dnia Strażaka w Kielcach

Powiatowe Obchody Dnia Strażaka odbyły się 15 maja na Rynku w Kielcach. W programie tego wydarzenia znalazły się m.in. wręczenie odznaczeń i awansów na wyższe stopnie służbowe oraz defilada pododdziałów.

Wybieraliśmy Prezydenta RP w Kielcach

Zakończyło się głosowanie w I turze wyborów Prezydenta RP. W Kielcach głosowaliśmy w 93 obwodach, w tym 82 stałych oraz 11 odrębnych (domy pomocy społecznej, szpitale i areszt). W Kielcach głosowanie przebiegło bez zakłóceń. Lokale wyborcze otwarte zostały o godzinie 7.00, a zamknięte o godzinie 21.00. Pierwsza w ratuszu około godz. 22.00 pojawiła się komisja z obwodu nr 85 (DPS im. Św. Brata Alberta). Przyjmowanie protokołów głosowania w Urzędzie Miasta zakończyło się dziś rano.

80. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kielcach

12 maja br., w związku z 80. rocznicą śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele władz miasta złożą (godz. 12.00) kwiaty pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności

W Kielcach świętowaliśmy Konstytucję 3 Maja

Obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Kielcach mszą świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Następnie uczestnicy obchodów przeszli przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim w Kielcach gdzie odbyły się oficjalne uroczystości.

Święto Konstytucji - obchody w Kielcach

Obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się w dniu 3 maja br. mszą świętą w intencji Ojczyzny (godz. 11.00) w Bazylice Katedralnej. Następnie uczestnicy obchodów przejdą przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim w Kielcach gdzie odbędą się oficjalne uroczystości.

Dzień Flagi - obchody w Kielcach

Urząd Miasta Kielce zaprasza do udziału w uroczystości Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, która odbędzie się 2 maja o godzinie 12.00 na Rynku. W czasie uroczystości zostanie wciągnięta flaga państwowa na maszt oraz wręczone będą nagrody dla zwycięzców IV Międzyszkolnego Turnieju Pocztów Sztandarowych. W wydarzeniu tym swój udział zapowiedziały poczty sztandarowe służb mundurowych. O godz. 21.00 odbędzie się capstrzyk, podczas którego z masztu zostanie ściągnięta flaga państwowa.

Hala sportowa powstaje na osiedlu Dąbrowa

W osiedlu Dąbrowa, przy ulicy Warszawskiej, nieopodal stadionu drużyny Orlęta Kielce, realizowana jest inwestycja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Hala o wymiarach 40x20 metrów mieścić będzie też zaplecze w postaci 4 szatni oraz pomieszczeń administracyjnych. Tuż przy niej wybudowany zostanie parking. Dzięki sprzyjającej aurze wykonawca rozpoczął prace budowlane w miesiącu kwietniu. Do chwili obecnej wykonane zostały wykopy, wylano beton i trwają zbrojenia pod wylewkę fundamentów. Zgodnie z projektem koszt budowy obiektu ma wynieść 3 mln złotych.

W Kielcach rusza projekt "Teatr, Mama i Ja"

Przez dziewięć miesięcy w Kielcach trwać będą zajęcia w ramach projektu edukacyjno - artystyczno - terapeutycznego pt. "Teatr, Mama i Ja". Skierowany on jest do dzieci oraz ich rodziców, którzy na skutek różnych wypadków losowych borykają się z problemem rozłąki. Projekt ten jest efektem poszerzenia oferty działalności teatru, związanych z tym poszukiwań edukacyjnych oraz wizyty studyjnej w kieleckim areszcie śledczym.

Dzień otwarty w IV Liceum Ogólnokształcącym

O tym, że warto się tu kształcić, przekonywali gimnazjalistów uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Dzień otwartej szkoły ściągnął tłumy. Uczniowie prezentowali różne doświadczenia i pokazy - nie tylko naukowe.

Spotkanie prezydenta Kielc z licealistami

Kolejne z cyklu otwartych spotkań prezydenta Kielc z licealistami odbyło się w Domu Środowisk Twórczych. Tym razem obowiązki organizatorów przyjęli na siebie uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz Zespołu Szkół Elektrycznych. Pytali o różne sprawy - i te całkiem poważne, jak inwestycje czy rozwój szkolnictwa zawodowego, jak również o życie prywatne Wojciecha Lubawskiego, między innymi o wspomnienia z dzieciństwa.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Dziś 13 kwietnia odbędą się obchody 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Rozpocznie je o godzinie 12.00 projekcja filmów „Echa Katynia” w Wojewódzkim Domu Kultury. Pokaz ten zarezerwowany jest dla młodzieży szkolnej. O godzinie 16.00 spod „Grand Hotelu” ruszy „Marsz Pamięci Ofiar Katynia”, po czym na Placu Artystów zostanie otwarta edukacyjna wystawa pt. „Zbrodnia Katyńska”, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

5. rocznica katastrofy smoleńskiej - obchody w Kielcach

W 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej godz. 8.41 kwiaty przed tablicami upamiętniającymi prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wicepremiera Przemysława Gosiewskiego znajdującymi się przy Bazylice Katedralnej złożyli: prezydent Kielc Wojciech Lubawski, zastępcy prezydenta - Andrzej Sygut, Tadeusz Sayor, sekretarz miasta Janusz Koza, senator RP Krzysztof Słoń, radni Rady Miasta - Witold Borowiec, Dariusz Kozak i Piotr Kisiel.

Targowy weekend w Kielcach od 10 kwietnia

VII Międzynarodowe Targi Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGROTRAVEL, XXII Ogólnopolskie Targi Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM oraz XXII Targi Ogrodnicze i Działkowe OGRÓD i TY rozpoczynają się dziś w Targach Kielce.

Pamięci Jacka Kaczmarskiego. Koncert i "Pieśniobranie" w DŚT

10 kwietnia br. minie jedenasta rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich poetów, pieśniarzy i prozaików. Dzień później, w sobotę 11 kwietnia o godzinie 18.00 w Domu Środowisk Twórczych przy ul. Zamkowej w Kielcach, planowane jest wydarzenie, które uczci kolejną rocznicę śmierci autora "Obławy" i "Murów". Uczci, jakżeby inaczej, poprzez niebanalne spotkanie z utworami mistrza Jacka.

KPT i UJK organizują konkurs dla studentów w Kielcach

Kielecki Park Technologiczny oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego zorganizowały konkurs dla studentów uczelni. Nagrodą jest trzymiesięczny płatny staż w instytucji. Rekrutacja już trwa. W konkursie "Czas na staż" mogą wziąć udział studenci III roku I stopnia oraz studenci I i II roku II stopnia studiów stacjonarnych UJK. - Czas studiów, kojarzy się nam głównie ze zdobywaniem umiejętności teoretycznych, a obecne wymagania rynku pracy są takie, iż od potencjalnych pracowników oczekuje się bardzo często doświadczenia.

Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej

Procesja Drogi Krzyżowej przeszła ulicami Kielc. W Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej, pomimo niesprzyjającej pogody, uczestniczyło wiele osób. Wydarzenie po raz piętnasty zostało zorganizowane z inicjatywy duszpasterstwa akademickiego i środowisk kulturalnych Kielc. Drogę Krzyżową poprowadził jej pomysłodawca - ksiądz Marian Florczyk, biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, wspólnie z ordynariuszem diecezji, księdzem biskupem Janem Piotrowskim oraz biskupem seniorem, Kazimierzem Ryczanem.

"Być ikoną Boga". Rzeźba w Domu Praczki

"Dzisiaj sztuka w ogromnej większości weszła w świat mody i sezonowych tendencji, paradoksalnie w imię niezależności, niemal całkowicie poddając się dyktaturze mediów. Zmierzając w stronę lekkiej, łatwej i przyjemnej …". Taki pogląd na współczesną sztukę przedstawia Jerzy Fober, rzeźbiarz, którego prace od 27 marca oglądać można w Galerii Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki". Wystawa "Być ikoną Boga" to niezwykła ekspozycja.

Kielce- 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

2 kwietnia minęła 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz tablicą upamiętniającą wizytę Ojca Świętego w Kielcach.

Aukcja charytatywna obrazów winnickich artystów

Blisko 5000 zł udało się zebrać podczas charytatywnej aukcji obrazów artystów z Ukrainy, która odbyła się w piątek w Galerii Winda. Akcję "Medycyna i sztuka ponad podziałami" zorganizował Urząd Miasta Kielce wspólnie z powstałym przed rokiem Polsko-Ukraińskim Stowarzyszeniem Medycznym im. Św. Łukasza. Pomysłodawcami jego założenia są dwaj lekarze: Włodzimierz Wielgus - dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach oraz Vadim Lisow, Polak pochodzący z Ukrainy.

Ważne spotkania starszych i młodszych w Kielcach

Starszaki z Przedszkola Samorządowego nr 23 odwiedziły mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Jana Pawła II w Kielcach. Przedstawiły program artystyczny pt. „12 miesięcy”. O tym, że występ się bardzo podobał, świadczyły brawa po każdym wierszyku i piosence, które dzieci z prawdziwym oddaniem prezentowały seniorom.

AGROTECH i LAS-EXPO w Targach Kielce

Blisko 700 wystawców z 18 krajów prezentuje się w Kielcach podczas rozpoczętych dziś XXI Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH. To jedna z największych w Europie, a z pewnością największa w Polsce, impreza wystawiennicza poświęcona technice rolniczej. Do stolicy regionu oprócz rodzimych wytwórców, przyjechali także przedstawiciele firm z Niemiec, Danii, Włoch, Słowenii, Ukrainy, Francji oraz Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Irlandii, Finlandii i Czech.

"Geniusze"z Erasmus Plus u prezydenta Kielc

Uczestnicy projektu edukacyjnego pod nazwą "Geniusze", realizowanego w ramach unijnego programu Erasmus Plus, spotkali się 23 marca z prezydentem Kielc. Projekt napisała grupa nauczycieli z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, wspólnie z nauczycielami z Francji. W przedsięwzięciu, za pośrednictwem platformy internetowej, uczestniczy także młodzież z Litwy. W ramach zajęć projektowych do Kielc przyjechała grupa uczniów z Francji wraz z opiekunami. Dziś podczas spotkania w ratuszu przedstawione zostały założenia projektu.

Nowy burmistrz Csepel z wizytą w Kielcach

Po raz kolejny z okazji Dnia Przyjaźni Polsko - Węgierskiej Kielce odwiedziła delegacja z partnerskiego samorządu Budapeszt - Csepel. Tym razem na jej czele stoi nowy burmistrz - Lénárd Borbély.

W Kielcach kultywują tradycje legionowe

"Historia i tradycje 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich na tle wydarzeń I wojny światowej" - ogólnopolski konkurs pod takim hasłem zainaugurował przypadające w tym roku obchody 100-lecia utworzenia 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku, Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach - mieście o bardzo dużej tradycji legionowej.

Korona jest zielona - konsultacje społeczne

Kolejne konsultacje społeczne w ramach projektu "Korona jest zielona. Park Miejski" adresowane były do seniorów. Przedstawiciele m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogli wyrazić swoje opinie, dotyczące zmian w tym miejscu. W Institute of Design Kielce odbyła się prawdziwa mózgów. Wizualizację tego, jaki ma być park marzeń, umożliwiała przygotowana przez realizatorów projektu wielka fotografia wykonana „z lotu ptaka”, a także klocki i chorągiewki, symbolizujące różne typy aktywności, jakie w tym miejscu można by rozwijać.

Język polski nie jest im obcy. Finał Świętokrzyskiego Turnieju Językowego

Zakończył się III Świętokrzyski Turniej Językowy. W przedsięwzięciu, organizowanym przez V Liceum Ogólnokształcące im. ks. P. Ściegiennego oraz Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach wzięli udział uczniowie z 10 gimnazjów oraz 11 szkół ponadgimnazjalnych Kielc i powiatu kieleckiego. Ci, którzy dotarli do finału, byli po prostu znakomici. Dlatego też wszyscy otrzymali dyplomy podczas uroczystości zorganizowanej w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Przemysłowa wiosna w Targach Kielce

"Przemysłowa wiosna w Targach Kielce" pod tą nazwą odbywa się aż osiem imprez branżowych w centrum wystawienniczym przy ulicy Zakładowej. Są to: CONTROL-STOM, EXPO-SURFACE, PNEUMATICON, SPAWALNICTWO, STOM-BLECH, STOM-TOOL, STOM-LASER, WIRTOPROCESY. Na powierzchni blisko 10 tysięcy metrów kwadratowych, ponad 700 wystawców nie tylko z Polski, ale także z Niemiec, Turcji czy Danii ma okazję zaprezentować się podczas targów związanych z pneumatyką i hydrauliką, obróbką metali, technologią laserową, spawalnictwem, technologiami antykorozyjnymi oraz pomiarowymi.

W Kielcach uczczono pamięć pomordowanych na Wschodzie

5 marca minęła 75 rocznica podjęcia decyzji przez Związek Sowiecki o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku, Ostaszkowie oraz więzień Mińska i Kijowa, a także innych miejsc nieznanych.

Wsparcie dla przedsiębiorców w Kielcach

Dzięki wsparciu Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta kielecka firma, znany producent narzędzi dla branży opakowań, podpisała umowę najmu hali produkcyjnej. COI Kielce przygotowało dla firmy kilka propozycji pochodzących z Bazy Danych Ofert Inwestycyjnych mapa.invest.kielce.pl, która zawiera oferty dla firm lokalnych oraz zewnętrznych poszukujących nowej lokalizacji do rozwoju działalności gospodarczej. W krótkim czasie udało się wybrać 2 najciekawsze, a w ostatnich dniach firma podpisała umowę najmu jednej z hal produkcyjnych na terenie byłych zakładów SHL.

Kielce - Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca obchodzić będziemy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W Kielcach główne uroczystości rozpoczną się o godz. 18.00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, zwieńczy je gdzie Koncert Zespołu DE-PRESS (początek o 19.00). Zespół zaprezentuje głównie repertuar z płyty "Myśmy rebelianci", wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Artyści przedstawią nowe aranżacje pieśni niepodległościowych polskiego podziemia z lat 1944 - 1953. Wstęp na koncert wolny.

KIelce - Porozumienie między Kubusiem a Wodociągami parafowane

W niecodziennej oprawie podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy spółką Wodociągi Kieleckie a Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś". Nieprzypadkowo dokonano tego tuż po spektaklu "Amelka, Bóbr i Król na dachu". O tym, jak ważna jest woda w naszym życiu opowiedzieli zarówno bohaterowie przedstawienia jak i zaproszeni goście. Świadkami parafowania dokumentu byli widzowie spektaklu oraz zastępcy prezydenta Kielc Andrzej Sygut i Czesław Gruszewski.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się 1 marca o godz. 18.00 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego w Kielcach. Po części oficjalnej odbędzie się koncert grupy De Press. Zespół zaprezentuje głównie repertuar z płyty "Myśmy rebelianci", wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Artyści przedstawią nowe aranżacje pieśni niepodległościowych polskiego podziemia z lat 1944 - 1953. Wstęp na koncert wolny

Nowoczesny sprzęt sportowy na Targach KIELCE SPORT- EXPO

Producenci sprzętu sportowego i outdoorowego oraz przedstawiciele dystrybutorów prezentują w Targach Kielce najnowsze produkty. Wielokrotnie to, co jeśli chodzi te branżę, dopiero pojawi się w sklepach. W ośrodku wystawienniczym przy ul. Zakładowej do 20 lutego odbywają się 30. Międzynarodowe Targi Kielce SPORT-EXPO, dawniej o nazwie Zima-Sport.

Młodzi piłkarze rywalizowali w Kielcach

Przez dwa dni młodzi piłkarze z całej Polski zmagali się w turnieju piłki halowej, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach. Jubileuszowy X Memoriał Henryka Sękowskiego w tym roku zgromadził 12 drużyn piłkarskich, które w fazie eliminacyjnej zostały podzielone na dwie grupy. Rozgrywki odbywały się w hali Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

Poznaliśmy laureatów Nagród Miasta Kielce

Laureatów Nagrody Miasta Kielce za 2014 rok poznaliśmy podczas gali, która odbyła się w Kieleckim Centrum Kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Krzysztof Błaszkiewicz, Piotr Burda, Iwona Godek, Kazimierz Gruszczyński, Andrzej Karyś, Ks. Marian Królikowski, Maksymilian Materna, Paweł Pietrusiński, Bolesław Rylski, Elżbieta Śreniawska. Nagrodę specjalną otrzymali organizatorzy Projektu Wielki Test Wiedzy o Kielcach. W części artystycznej wystąpił Grzegorz Tomczak z zespołem Panowie. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1995 roku tym, którzy swoją postawą, pracą i działalnością przyczyniają się do promocji oraz rozwoju Kielc. Wśród przeszło stu laureatów wszystkich edycji Nagrody Miasta są m.in. znakomici menedżerowie i biznesmeni, naukowcy, wybitni artyści, literaci oraz społecznicy.

Miasto uhonorowało najlepszych sportowców

Uroczyste Podsumowanie Roku Sportowego 2014, połączone z wręczeniem wyróżnień za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury fizycznej i sportu odbyło się w Kieleckim Centrum Kultury. Miasto uhonorowało ponad 300 sportowców, trenerów i działaczy.

Rozliczono budowę pomnika Józefa Piłsudskiego

Kwestie związane z finansowaniem budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Kielcach były tematem konferencji prasowej, która odbyła się 11 lutego w siedzibie Stowarzyszenia Samorząd 2002.

Film i otwarcie wystawy w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu

Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego zaprasza do udziału w dwóch wyjątkowych wydarzeniach: projekcji filmu dokumentalnego "Jezus i Budda" oraz otwarciu "Wystawy na Purim" ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Mistrzostwa Europy IDO Hip Hop, Break Dance i Electric Boogie w Kielcach

Mistrzostwa Europy IDO w konkurencjach Hip Hop, Break Dance i Electric Boogie odbędą się w czerwcu w Kielcach. Prawo organizacji tak poważnej imprezy uzyskały Świętokrzyski Klub Tańca Jump oraz Teatr Tańca Przestrzeń.

Pokaz filmu "Auschwitz-Birkenau - anatomia zbrodni"

6 lutego br. o godz. 14.00 w kinie Moskwa, ul. S. Staszica 5 w Kielcach, odbędzie się pokaz filmu "Auschwitz-Birkenau - anatomia zbrodni" w reżyserii Beaty Kołaczyk. Film został zrealizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz TVP Kraków w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą wyzwolenia z rąk niemieckich obozu Auschwitz-Birkenau. Prezentuje on losy śledztwa prowadzonego w Polsce w sprawie obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau. W filmie pokazano szereg nowych, nieznanych dotąd faktów związanych z tym postępowaniem.

Miejski Urząd Pracy w Kielcach w gronie laureatów OTK

Miejski Urząd Pracy znalazł się w gronie instytucji nagrodzonych za realizację akcji Ogólnopolski Tydzień Kariery. Celem tej inicjatywy jest propagowanie świadomego wyboru ścieżki kariery oraz promocja usługi poradnictwa zawodowego.

Uwaga na oszustów w Kielcach!

Policjanci ostrzegają przed oszustwami metodą na wnuczka! W ostatnich dniach, stosując taką metodę, osoby podające się za najbliższą rodzinę, za „policjanta”, funkcjonariusza CBŚP, kilkanaście razy dzwoniąc do mieszkańców Kielc, chcieli wyłudzić pieniądze. W dwóch przypadkach sprawcy osiągnęli swój cel, kielczanki straciły 50 i 12 tysięcy złotych
stat4u