SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo warmińsko-mazurskie

Kolejny finał olsztyńskiego Ukielu!

Najpopularniejsza olsztyńska inwestycja ponownie doceniona. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel znalazło się w finale konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Plebiscyt jest organizowany już ósmy raz. Jego celem jest promocja przedsięwzięć dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które dostały wsparcie z unijnej kasy.

W Olsztynie czas odwołań

Autorzy wniosków odrzuconych przez Zespół Opiniujący Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego mogą składać odwołania. Na tym etapie uznania nie zyskały 62 spośród 200 przygotowanych przez olsztynian propozycji.

Pamięci ofiar Sprawy Elbląskiej

W najbliższy piątek - 17 lipca zachęcamy mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 12.00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy.

W Spychowie dłubali łodzie

Od 7-11 lipca w Nadleśnictwie Spychowo trwało Święto Mazurskiej Dłubanki Są to jedyne tego typu warsztaty ekologiczno-historyczne w Polsce organizowane przez Nadleśnictwo Spychowo, na których uczestnicy wykonują łodzie jednopienne przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa, jak i tradycyjnych cioseł, siekier, ośników i dłut.

W Olsztynie na rowerach będą ratować życie

Są w stanie sprawnie dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Poświęcają swój czas, żeby zadbać o zdrowie i życie olsztynian oraz przyjezdnych. Na ulice stolicy regionu wyjechał Rowerowy Patrol Ratowniczy.

Uchodźca z Donbasu dostał pracę w olsztyńskich Wodociągach

Poniedziałek (13.07) to pierwszy dzień pracy w Olsztyńskich Wodociągach uchodźcy z Donbasu, Vołodymyra Matuznyja. Z wykształcenia jest ekonomistą, ale w przeszłości był zatrudniony także zarówno jako pracownik fizyczny, jak i dyrektor na kolei.

Mnóstwo wniosków do olsztyńskiego OBO

200 projektów złożyli mieszkańcy stolicy regionu do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym samym zaczął się kolejny etap tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Na propozycje mieszkańców czekaliśmy do końca czerwca. Później projektami zajął się zespół złożony z przedstawicieli jednostek magistratu. Wszystko po to aby sprawdzić m.in. czy grunty, na których miałyby być realizowane inwestycje należą do gminy Olsztyn albo czy zadanie mieści się w zaplanowanym budżecie.

291 wniosków zgłosili mieszkańcy Elbląga do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016.

Najwięcej, bo aż 66 wniosków dotyczy inicjatyw ogólnomiejskich. W poszczególnych okręgach największą aktywnością wykazali się mieszkańcy okręgu 4, którzy złożyli 60 wniosków, następnie mieszkańcy okręgu 2 – 53 wnioski, okręgu 5 – 42 wnioski , okręgu 3 – 33 wnioski i okręgu 1 – 32 wnioski. Pięć wniosków zostało od razu odrzuconych z uwagi na fakt, iż złożone zostały przez osoby, które nie figurują w ewidencji ludności.

Olsztyn w finale konkursu "Europa to My"!

Całoroczna infrastruktura wybudowana nad jez. Ukiel w Olsztynie trafiła do dwudziestki najlepszych propozycji. Kapituła spośród niemal 700 zgłoszonych działań wybrała te, które mają największy wpływ na lokalną społeczność oraz zdecydowanie zmieniły miejsce, w którym były realizowane. Teraz czas na głosowanie. Do 24 lipca można wesprzeć olsztyński projekt na stronie www.europatomy.eu.

Najlepszy drwal RDLP w Olsztynie

W słoneczną sobotę 4 lipca 2015 przy temperaturze 35°C, w Nadleśnictwie Spychowo odbyły się I Regionalne Zawody Drwali RDLP w Olsztynie

W Olsztynie ruszył nabór wolontariuszy

Miejscy wolontariusze pomogą przy największych, zbliżających się imprezach. Rozpoczął się nabór do specjalnego korpusu, który tworzy magistrat. Jednym z celów jest aktywizacja mieszkańców stolicy regionu.

Olsztyn frontem do jezior

Nie milkną zachwyty nad najnowszą olsztyńską inwestycją. Oddane niedawno do użytku obiekty nad jez. Ukiel przyciągają tysiące mieszkańców i przyjezdnych. Zresztą - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nawet długo przed letnim sezonem. To bardzo ważne, bowiem powstały właśnie z myślą o wielbicielach rekreacji o każdej porze roku.

Testują autobus na gaz z normą EURO 6 w Olsztynie

Na trasach obsługiwanych przez konsorcjum firm KDD i Blue Line pojawił się autobus testowy Solbus Solcity 12 napędzany skroplonym gazem ziemnym, inaczej LNG. Pojazd ma charakterystyczną niebieską kolorystykę, która – jak mówi przewoźnik – ma podkreślać fakt, że jest on zasilany „błękitnym paliwem”, czyli gazem ziemnym. Autobus testowy jest bliźniaczo podobny do jeżdżących w Olsztynie niemal od 2 lat autobusów firmy KDD. Pojazdy różnią się silnikami. Ten właśnie testowany jest wyposażony w nowoczesny silnik spełniający najsurowszą normę emisji spalin Euro 6.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA „LIEPAJA” W ELBLĄGU

Jedną z atrakcji tegorocznych Dni Elbląga będzie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ”Liepaja” z zaprzyjaźnionego z Elblągiem łotewskiego miasta Lipawa (Liepaja). Orkiestra powstała w marcu 2009 roku. Głównym celem jej utworzenia było przywrócenie wcześniejszych tradycji zbiorowego muzykowania. Jego członkami są zarówno doświadczeni muzycy, którzy kiedyś grali w zespołach orkiestr dętych, jak też uzdolniona młodzież Liepaji, głównie z tamtejszej Szkoły Muzycznej im. Emila Melngaila oraz Liepajskiego Centrum Dziecięco-Młodzieżowego.

Olsztyn przyjazny biznesowi

Jak prowadzić biznes to w Olsztynie – nasze miasto zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu Banku Światowego „Doing Business In Poland 2015”. Lepsza od nas jest tylko Bydgoszcz, za to Kraków, Warszawę, czy Gdańsk pozostawiamy daleko w tyle!

Elbląg na Turnieju Miast Kopernikańskich i Partnerskich

W minioną sobotę na Starym Mieście w Olsztynie odbył się VI Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich. Podczas turnieju drużyny z Torunia, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego, Elbląga i Olsztyna zmierzyły się w 9 konkurencjach. Reprezentacje miast musiały wykazać się między innymi umiejętnością parzenie kawy, gry w kapsle, rzucania wiankiem do Baby Pruskiej, czy jedzenia warmińskich dzyndzołków. Były także prezentacje artystyczne drużyn.

Nowy tramwaj w Olsztynie wzbudza zachwyt

Komfortowy, nowoczesny, klimatyzowany i całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak w skrócie można opisać tramwaj, który wyjedzie na ulice Olsztyna jeszcze w tym roku. Dziś odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego składu.

Elbląg - Iza Stankiewicz uhonorowana

Elbląska Romka Iza Stankiewicz została uhonorowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dialogu międzykulturowego i integracji Romów w Polsce

Prace nad „Lokalnym programem rewitalizacji Elbląga 2020+” dobiegają końca.

Do tej pory przygotowano analizę ex-post dotychczas obowiązującego programu „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Elbląga na lata 2007-2020” wraz z diagnozą obecnej sytuacji rewitalizacyjnej miasta. Dokonano wyboru obszarów, względem których powinny zostać podjęte działania rewitalizacyjne oraz przeprowadzono na nich konsultacje społeczne celem pogłębienia diagnozy i identyfikacji rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wreszcie opracowano założenia nowego programu. Z wszystkimi dotychczas opracowanymi materiałami można zapoznać się na stronie: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/37193

W sobotę 6 czerwca kolejna edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych

O godzinie 14:00 w Parku Centralnym rozpocznie się II edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem integracji międzypokoleniowej. Wspólna zabawa potrwa do godziny 18:00. W programie imprezy przewidziane jest wspólne puszczanie ogromnych baniek mydlanych, jednak jak podkreślają organizatorzy nie jest to jedyna z tegorocznych atrakcji.

Brama na Dzień Dziecka i do końca września

W poniedziałek (1 czerwca) dla wszystkich mieszkańców i turystów swoje podwoje otwiera Brama Targowa, jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Starego Miasta w Elblągu.

Tramino Olsztyn testowany w Poznaniu

Firma Solaris zakończyła produkcję pierwszych dwóch z piętnastu tramwajów dla Olsztyna. Od wczoraj egzemplarz Solarisa Tramino Olsztyn numer jeden jest testowany w Poznaniu, na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Franowie. Z kolei w połowie czerwca egzemplarz numer dwa zostanie dostarczony do stolicy Warmii i Mazur.

Wolontariat miejski w Olsztynie

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Wolontariatu Miasta Olsztyna. Otrzymaliśmy zgłoszenie od kilkanastu osób, które swoją wolontariacką pracą będą wspierać organizację Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – propagować ideę OBO wśród mieszkańców, pomagać w wypełnianiu wniosków itd. Ich udział z pewnością ułatwi olsztynianom dostęp do niezbędnych informacji, a następnie składanie wniosków.

„Olsztyn dla mieszkańca i turysty”

Mobilny przewodnik miejski i pakiet lojalnościowy – to kolejne sposoby na zachęcanie turystów do odwiedzania Olsztyna. Ale jest też coś dla mieszkańców – konkursy z cennymi nagrodami. Liczymy, że przygotowane prace dodatkowo wypromują nasze miasto.

Posiedzenie komisji bezpieczeństwa i porządku w Elblągu

W dniu 19 maja w Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Najważniejsze zagadnienia, jakie podejmowali jej członkowie dotyczyły bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie Elbląga, narastającego problemu dopalaczy oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom korzystającym z półkolonii i kolonii.

25-lecie mniejszości niemieckiej w Elblągu

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wziął dziś udział w jubileuszu 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Elblągu. Uroczystość była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności organizacji. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Elblągu zostało zarejestrowane 3 kwietnia 1990 roku. Jego celem jest między innymi pielęgnowanie języka niemieckiego, kultury, obyczajów i historii. Aktualnie Stowarzyszenie skupia ponad 200 członków.

Elbląg - Wyróżnienie dla Elżbiety Sambor

Prezydent Witold Wróblewski gościł dziś Panią Elżbietę Sambor – elblążankę, złotą medalistkę Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu w skoku wzwyż oraz rekordzistkę Polski w pięcioboju w kategorii wiekowej do lat 50.

Elbląg za pół ceny, czyli… smacznie, zdrowo, aktywnie, a do tego taniej!

W najbliższy weekend, 25 i 26 kwietnia, już po raz ósmy zapraszamy wszystkich elblążan oraz turystów odwiedzających nasze miasto do wzięcia udziału w akcji „Elbląg za pół ceny”. Czeka mnóstwo specjalnych ofert. To wyjątkowa okazja, aby zafundować sobie dobrą kuchnię, relaks i aktywny wypoczynek – za pół ceny.

Olsztyńska produkcja na festiwalu w Czechach

Autorski projekt pracowników Olsztyńskiego Planetarium "Olsztyn nasze miasto" zakwalifikował się do udziału w prestiżowym festiwalu „Central European Fulldome Festiwal Brno 2015”, który odbywa się w dniach 13-14 kwietnia 2015 w Brnie.

Znamy Ośmiu Wspaniałych z Olsztyna

W ratuszu odbyła się 9 kwietnia Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył nagrody laureatom lokalnego etapu konkursu. Na arenie ogólnopolskiej, Olsztyn będzie reprezentowała Wioletta Chlubicka, uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Organizatorem XXI edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest Fundacja „Świat na Tak”. Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy promują pozytywne postawy i działają na rzecz rówieśników, sąsiadów, osiedla, szkoły czy klasy

Gorąca gotówka dla olsztyńskich strażaków

Dostaliśmy ponad pół miliona złotych dofinansowania na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.Obecnie KM PSP w Olsztynie ma 6 samochodów gaśniczych i 16 specjalnych, przeznaczonych min. do ratownictwa technicznego, wysokościowego i wodnego.

Mistrzowskie spotkanie w Olsztynie

Pierwsza w historii Polka i trzecia Europejka, która zdobyła pas mistrzowski prestiżowej federacji UFC – Joanna Jędrzejczyk spotkała się Prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Nasza mistrzyni to jedyna kobieta ze starego kontynentu, która trenując po tej stronie oceanu zdobyła najwyższe kobiece odznaczenie w MMA w federacji UFC.

Pięćdziesiąt pięć stypendiów w Elblągu

31 marca po południu w sali 301 Urzędu Miejskiego, pięćdziesiąt pięć uczniów i uczennic, w obecności rodziców i pedagogów, otrzymało stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych za wyniki w nauce osiągnięte w gimnazjum. Stypendia przyznawane są po spełnieniu odpowiedniego kryterium dochodowego i uzyskaniu średniej ocen 4,3. Stypendia wręczyli Bogusław Milusz wiceprezydent Elbląga oraz Barbara Dyrla dyrektor Departamentu Społecznego.

VIII Seminarium Meteorytowe w Olsztynie

Polskie Towarzystwo Meteorytowe oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają do udziału w VIII Seminarium Meteorytowe, które odbędzie się w dniach 24 ‒ 25 kwietnia 2015 roku w Olsztynie.

Elbląska godzina dla morświna w UM

Błękitny Patrol WWF (World Wide Fund for Nature) zawitał 23 marca do Elbląga ze swoją akcją ochrony morświna bałtyckiego. W Urzędzie Miejskim z wolontariuszami spotkał się Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Mistrz Europy gościem Prezydenta

Olsztyńscy sportowcy odnoszą kolejne sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. Dziś, gościem Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna był Karol Zalewski, który w ubiegłym tygodniu, w sztafecie 4* 400 m wywalczył tytuł wicemistrza Europy w halowych lekkoatletycznych mistrzostwach w Pradze.

Elbląskie firmy w Kaliningradzie

Przez trzy dni elbląscy przedsiębiorcy prezentują swoje oferty na Międzynarodowych Targach Budowlanych "Fasada", które odbywają się w Kaliningradzie. Po raz kolejny Urząd Miejski przygotował stoisko i zaproponował lokalnym przedsiębiorcom udział w targach, na których w tym roku oprócz firm rosyjskich i polskich wystawiają się firmy z Białorusi, Niemiec i Litwy. W programie trzydniowych targów Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej zorganizował także seminarium pn. "Możliwości współpracy w sektorze budowlanym". Podczas spotkań zaprezentowano aspekty współpracy polsko - kaliningradzkiej w tym sektorze oraz przedstawiono projekty budowlane w Obwodzie Kaliningradzkim związane przede wszystkim z przygotowaniami do Mundialu 2018.

Spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego na rzecz ufundowania sztandaru 16 PDZ. Komitet został zawiązany 26 lutego br. przez Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego, Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wilka. Aktualnie do tego grona dołączyli przedstawiciele przedsiębiorców, rektorzy elbląskich uczelni oraz przedstawiciele Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych WP.

25 lat samorządności uchwycone na zdjęciach

9 marca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie otwarta została wystawa „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD”. Na osiemnastu planszach przedstawione zostały zdjęcia, na których gminy ze wszystkich stron Polski prezentują swoje osiągnięcia z ostatnich 25 lat. Pośród zdjęć znaleźć można również elbląskie Starego Miasto, tak intensywnie odbudowywane w ostatnim ćwierćwieczu.

Portal miejski Olsztyna w nowej odsłonie

Uruchomiliśmy nowy layout oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Olsztyna. Pod dotychczasowym adresem www.olsztyn.eu można znaleźć nową grafikę i bardziej przejrzysty interfejs.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z Elbląską Radą Klastrów.

Spotkanie dotyczyło głównie możliwości podjęcia ścisłej współpracy samorządu z przedsiębiorcami i światem nauki. Elbląska Rada Klastrów reprezentuje obecnie około 150 przedsiębiorstw z Elbląga i regionu, które generują ponad 700 mln zł przychodów rocznie i zatrudniają ponad 2500 osób.

Zagłosuj na naszą inwestycję w Olsztynie

Inwestycja ”Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jez. Krzywym w Olsztynie” bierze udział w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015. Już znalazła się w zaszczytnym gronie TOP 25 nominowanych do wyróżnienia. Teraz walczy o statuetkę specjalną, którą przyznają internauci.

Głosujmy na elblążankę - Kobietę Sukcesu

Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, znalazła się w Złotej Dziesiątce pań nominowanych do tytułu Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur. Czy to jej kapituła konkursu przyzna ten prestiżowy tytuł? Tego dowiemy się 7 marca podczas uroczystej gali. Na swoje kandydatki mogą głosować również internauci, do czego serdecznie zachęcamy. W tym roku już po raz siedemnasty zostaną uhonorowane wyjątkowe kobiety z Warmii i Mazur. Plebiscyt organizuje Międzynarodowe Forum Kobiet, które tradycyjnie funduje statuetkę Kobiecie Sukcesu. Celem konkursu jest wyróżnienie tych pań, które mogą się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami na niwie ogólnopolskiej lub międzynarodowej.

„Kultura dostępna” koncert w Elblągu

Przeboje z oper: „Straszny Dwór”, „Halka”, „Krakowiacy i Górale”, Flis”, „Hrabina”, „Tosca”, „Cyrulik Sewilski”, „Wesele Figara”, „Don Pasquale” mogli usłyszeć mieszkańcy naszego miasta podczas koncertu pn. „Spotkanie z muzyką poważną”, który odbył się w miniony piątek w Elblągu. Koncert zorganizowany został w ramach programu „Kultura dostępna”. - Program realizowany jest w 10 miastach województwa warmińsko-mazurskiego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Polską Operą Kameralną. Projekt ma na celu udostępnianie kultury wysokiej i kształtowanie zainteresowania muzyką poważną wśród wszystkich grup społecznych, niezależnie od ich miejsca zamieszkania – podkreślał podczas spotkania Piotr Żuchowski Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Liderzy Bezpieczeństwa - Gala w Olsztynie

Podczas obchodów Światowego Dnia Obrony Cywilnej, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna uhonorował tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do poprawy stanu bezpieczeństwa w Olsztynie w 2014 roku. Statuetki „Lider Bezpieczeństwa” otrzymało dziś pięć osób oraz dwie instytucje

Sukces uczennic z olsztyńskiego Gastronomika

Dwie uczennice olsztyńskiego Gastronomika zajęły trzecie miejsce w V Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych. Gratulujemy! W pierwszym etapie Mistrzostw Polski, spośród 59 zespołów, z całej Polski wybrano szczęśliwą dwunastkę, między innymi Annę Zielnik oraz Martynę Pawlak, uczennice klasy drugiej w zawodzie cukiernik Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 5 w Zespole Szkół Gastronomiczno - Spożywczych w Olsztynie. W finale nasz zespół zajął trzecie miejsce, otrzymując brązowe medale Mistrzostw.

Certyfikat ISO 9001 dla Olsztyna

Podczas VI sesji Rady Miasta, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna odebrał certyfikat na zgodność z normą PN-EN ISO 9001:2009 przyznany przez Urząd Dozoru Technicznego z siedzibą w Warszawie. Certyfikat potwierdza skutecznie wdrożony i doskonalony system zarządzania jakością oraz jakość świadczonych usług przez Urząd Miasta Olsztyna. Po raz pierwszy certyfikat na zgodność z normą ISO 9001 przyznano Urzędowi Miasta w 2002 roku. Od tego czasu wdrożony system, nie rzadziej niż raz w roku poddawany jest weryfikacji na podstawie auditów nadzoru i raz na trzy lata wznawiany w procesie recertyfikacji, który potwierdza ważność certyfikatu przez niezależne jednostki certyfikujące.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z przedsiębiorcami

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 18 lutego z przedsiębiorcami branży odzieżowej z terenu miasta i powiatu, którzy wyrazili chęć zatrudnienia pracowników likwidowanego zakładu produkcyjnego firmy Polcotex. W spotkaniu z pracodawcami udział wzięli również: Wiceprezydent Jacek Boruszka oraz Dyrektor PUP w Elblągu Iwona Radej.

Kopernik przyjechał do Olsztyna

W 542. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jego wizerunek, będący kopią oryginału, który znajduje się w Krakowie w Collegium Novum trafił do olsztyńskiego Ratusza i jest eksponowany w holu, na parterze Urzędu. Obraz o wymiarach: 157 cm na 110 cm został wykonany ręcznie, w technice olej na płótnie w 2014 roku

Elbląska Rada Seniorów prezentuje się w gmachu Sejmu

W miniony poniedziałek, 16 lutego, w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się ogólnopolskie spotkanie Rad Seniorów w ramach projektu "Zoom na Rady Seniorów". W spotkaniu organizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "ę", Pracownię Badań Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Sejmową Komisję Polityki Senioralnej wzięli również udział przedstawiciele z Elbląga. Obecnie w Polsce na blisko 2,5 tysiąca gmin funkcjonuje ok. 80. rad seniorów. Na spotkaniu dyskutowano m.in. jakie działania podejmować, by zwiększyć wpływ osób starszych na otoczenie, w jaki sposób wzmocnić dialog seniorów z lokalnymi władzami oraz jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego. Przypomnijmy, do projektu "Zoom na rady seniorów" zakwalifikowano miasta Elbląg, Prudnik i Lublin. Projekt realizowany jest w partnerstwie Rad Seniorów z Samorządem.

17 lat wspólnych doświadczeń olsztyńskiego liceum

III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Oken-Gymnasium w Offenburgu w tym roku obchodzą 17 rocznicę polsko-niemieckiej współpracy. Inicjatywa wymiany młodzieży rozpoczęła się w 1998 roku, dzięki zaangażowaniu ówczesnych dyrektorów szkół: Witolda Karpińskiego i Manfreda Koppa oraz ogromnemu zaangażowaniu Georga Dietricha.

Hala sportowa dla uczniów w Elblągu

Zakończyła się realizacja inwestycji pn. „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2” - etap II. Zakres przedsięwzięcia obejmował między innymi budowę lekkiej hali łukowej z przekryciem namiotowym, zaplecza technicznego, szatniowo-sanitarnego, węzła co oraz wykonanie niezbędnych instalacji. Koszt budowy hali wyniósł 1 053 437 zł. Zadanie było drugim etapem inwestycji. W ubiegłym roku przebudowane zostało asfaltowe boisko na boisko o nawierzchni z poliuretanu do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i tenisa oraz wykonano fundamenty pod jego zadaszenie

Olsztyn - „Wszystko zaczyna się od marzeń”

„Wszystko zaczyna się od marzeń” tymi słowami Prezydent Piotr Grzymowicz podsumował spotkanie, na którym kierownictwo Urzędu Miasta rozmawiało z władzami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego o planach rozwoju miasteczka akademickiego.

Elbląg jednym z gospodarzy Pucharu Europy w Nordic Walking

10 lutego w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie w sprawie organizacji w naszym mieście Pucharu Europy w Nordic Walking. W spotkaniu oprócz Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego uczestniczyli: Wicewojewoda Grażyna Kluge, Wicemarszałek Jacek Protas oraz przedstawiciel Polskiej Federacji Nordic Walking Olgierd Bojke.

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej w Olsztynie

Dzisiaj 10 lutego odbyła się konferencja prasowa dotycząca Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej FIVB BEACH VOLLEYBALL WORLD ROUR 2015, które w dniach 25-30 sierpnia 2015 roku rozegrane zostaną na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel” w Olsztynie

Olsztyn na indeksie jakości życia

Tygodnik „Polityka” przeanalizował 11 wskaźników, charakteryzujących polskie miasta i stworzył ranking jakości miejskiego życia. Na 66 miast Olsztyn uplasował się na bardzo dobrym 12 miejscu, tuż za Świnoujściem, Poznaniem czy Krakowem. Wyprzedziliśmy takie miasta jak Gdynia, Lublin czy Elbląg.

Ferie w Olsztynie nie będą nudne!

W poniedziałek, 26 stycznia w Województwie Warmińsko-Mazurskim rozpoczną się ferie zimowe. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach potrwa do 6 lutego. Jak co roku w tym czasie, na terenie miasta będą odbywały się zajęcia rekreacyjno – sportowe oraz półzimowiska dla dzieci i młodzieży szkolnej. Zapraszamy do aktywnego spędzenia ferii!

Szkoły w Elblągu do reorganizacji?

Prezydent Miasta przedłoży Radzie Miejskiej na sesję w dniu 19 lutego 2015r. projekty dwóch uchwał dot. zmian w organizacji elbląskich szkół.

Podsumowanie WOŚP w Elblągu

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 21 stycznia z przedstawicielami elbląskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkanie było okazją do podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację 23 Finału WOŚP w Elblągu i podsumowania tegorocznej akcji.

Nowe solarisy w Olsztynie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie zakupiło 18 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów. Ich producentem i dostawcą jest firma Solaris Bus Coach S.A.

Zdjęcia z Elbląga na wystawie przed Pałacem Prezydenckim

22 stycznia o godzinie 12.00 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odsłonięta zostanie wystawa z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. Na fotografiach prezentujących inicjatywy samorządów upamiętniające Powstanie znalazły się również zdjęcia z Elbląga z ubiegłorocznej uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika w Parku Traugutta

XXIII Elbląski Opłatek Pojednania.

W dniu 18 stycznia 2015 roku Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski uczestniczyli na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej oraz Związków Kombatanckich Elbląga w XXIII Opłatku Pojednania.

Elbląg pięknieje dzięki rewitalizacji

Prawie 80 mln złotych – tyle wynosi wartość projektów związanych z rewitalizacją Elbląga, na które pozyskane zostały fundusze unijne w ramach RPO Warmia – Mazury na lata 2007 - 2013. Kwota otrzymanego wsparcia to ponad 50 mln zł. Dzięki tym środkom udało się między innymi odbudować Ratusz Staromiejski, zrewitalizować plac katedralny oraz wieżę Katedry Św. Mikołaja w Elblągu, dawny Kościół i Klasztoru Dominikanów, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki GALERIA EL, wyremontować dachy budynków Szpitala Miejskiego, czy wybudować infrastrukturę dydaktyczną Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej. Z trzech projektów, mimo przyznanego dofinansowania władze miasta poprzedniej kadencji zrezygnowały, tłumacząc to koniecznością wprowadzenia oszczędności w budżecie miasta. Dotyczyły one rewitalizacji Wyspy Spichrzów, Parku Planty oraz budowy dróg na Modrzewinie Południe.

Bezpieczna woda w Olsztynie

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.

Wyróżnienie dla mieszkańca Elbląga

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 12 stycznia z Panem Marcinem Jabczyńskim – elblążaninem, który w ubiegłym tygodniu dzięki swojej trosce i czujności przyczynił się do uratowania sąsiadki. Mężczyzna zaniepokojony faktem, że od kilku dni kobieta nie wychodzi z domu i nie daje znaku życia zaalarmował straż pożarną. Okazało się, że kobieta zasłabła w mieszkaniu, a wezwana pomoc ocaliła jej życie.

Karta miejska 001 na Orkiestrę w Olsztynie

W tym roku bilety komunikacji miejskiej będziemy mogli zastąpić plastikową kartą, która jednocześnie będzie kartą miejską - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Pierwsze trzy karty z numerami 001, 002 i 003 trafią do uczestników licytacji wielkoorkiestrowej, w najbliższą niedzielę – dodaje. Doładowaną w kwocie 100 zł kartę już można używać, płacąc w parkomatach a wkrótce także w autobusach

Olsztyn znów na podium

Olsztyn zajął trzecie miejsce, wśród miast wojewódzkich, w „Rankingu bieżących wydatków samorządów na sport w okresie kadencji 2010 – 2014.”. Raport został opracowany na zlecenie Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Impreza „Sylwester pod ratuszem” w Olsztynie

Jeśli nie masz planów na Sylwestrowy wieczór, to nie może zabraknąć Cię na wyjątkowym balu pod chmurką. W samym centrum miasta, pod ratuszem olsztynianie i goście przebywający w mieście już tradycyjnie żegnają stary i witają nowy rok. W dobry nastrój wprawia wszystkich muzyka grana przez DJ-a oraz przez zespół Not Ordinary Acoustic Trio coverujący włoskie przeboje. Na pięć minut przed końcem 2014 r. życzenia mieszkańcom składa prezydent miasta, Piotr Grzymowicz. A równo o północy rozpoczyna się deszcz fajerwerków.

Zbliża się 23. finał WOŚP w Olsztynie

11 stycznia 2015 roku wolontariusze wyjdą na ulice Olsztyna by zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Orkiestra WOŚP gra jak zawsze w szlachetnym celu - tym roku na „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Pamięć o elblążanach – ofiarach Grudnia 70

Prezydent miasta Witold Wróblewski złożył dzisiaj kwiaty na grobie Waldemara Rebinina – pierwszej elbląskiej ofiary wydarzeń grudniowych. Waldemar Rebinin był kierowcą karetki pogotowia. 15 grudnia 1970 roku wiózł oznakowanym samochodem zaopatrzenie medyczne do przychodni kolejowej przy Dworcu Głównym w Gdańsku. W okolicach dworca został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO. Miał 26 lat. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

"Kartka świąteczna z Olsztyna“

Jak co roku, tuż przed Świętem Bożego Narodzenia, olsztyńska starówka przyozdabiana jest świątecznymi ozdobami, a stare kamienice rozświetlają kolorowe iluminacje. W tym roku przygotowaliśmy konkurs na najpiękniejszą „kartkę świąteczną” ukazującą Olsztyn w świątecznym klimacie – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna

Spotkanie z Mikołajem w Elblągu

Mikołaj i dzieci, to zawsze emocjonalne spotkanie. Nie inaczej było wczoraj, kiedy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka z Mikołajem spotkały się dzieci ze świetlic popołudniowych, które działają przy elbląskich szkołach podstawowych

W Olsztynie dług za mieszkanie możesz odpracować

Mieszkasz w mieszkaniu komunalnym? Masz problem z regulowaniem opłat za czynsz, a twój dług wobec Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych jest coraz większy? Teraz możesz go odpracować.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA ELBLĄŻAN 13-14 grudnia 2014 r.

Od ośmiu lat w Elblągu realizowane jest przedsięwzięcie o niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym przesłaniu - „Świąteczne Spotkania Elblążan”. Wpisane w bożonarodzeniowe tradycje „Spotkania” są dla mieszkańców naszego miasta okazją do wspólnego świętowania

XIII Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Olsztynie

Pięcioosobowe zespoły uczniów z siedmiu olsztyńskich gimnazjów wzięły w czwartek 27 listopada udział w XIII Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Olsztynie.

Nie ma edukacji bez relacji

Jarosław Szulski, uczestnik grupy ekspertów Ministra Edukacji pracującej nad nowym modelem szkoły, odwiedził we wtorek 25 listopada Warmię. Ten „niekonwencjonalny pedagog”, który wsławił się w Polsce swoim odbiegającym od przyjętych standardów pojmowaniem roli nauczyciela – wychowawcy w szkole, spotkał się z nauczycielami dwóch placówek edukacyjnych: niekomercyjnej, niepublicznej szkoły wiejskiej w Lamkowie oraz Niepublicznego Gimnazjum nr 11 w Olszynie

Portal Miejski Olsztyna na nowo

Trwają prace nad wdrożeniem nowej grafiki miejskiej strony internetowej www.olsztyn.eu. Planowany termin uruchomienia to połowa grudnia.

Prezentacja najmłodyszych roczników Olimpii Elbląg

28 listopada w hali Centrum Sportowo-Biznesowego odbyła się prezentacja grup młodzieżowych Olimpii Elbląg. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście mali zawodnicy i ich rodzice, którzy wspierają pociechy w piłkarskiej pasji.

Kapitanat nad jez. Ukiel

Największe olsztyńskie jezioro Ukiel doczekało się wreszcie Kapitanatu z prawdziwego zdarzenia. Jest to część zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel, które z dnia na dzień zyskuje nowy blask – mówi Halina Zaborowska-Boruch, z-ca prezydenta Olsztyna.

W Elblągu jest najwięcej nowoczesnych rzeźb w przeliczeniu na jednego mieszkańca

W dniu 26 listopada 2014 r. punktualnie o godzinie 13.00 na wzniesieniu w Parku Traugutta, zaprezentowana została oficjalnie pierwsza z dwóch nowych form przestrzennych. To czarno-biała bryła autorstwa Maurycego Gomulickiego

Uroczyste ślubowanie klas wojskowych w Elblągu

20 listopada 2014 r. blisko 60 uczniów z klas wojskowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych złożyło uroczyste ślubowanie. W tym ważnym wydarzeniu udział wziął prezydent Elbląga Jerzy Wilk, przedstawicie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która współpracuje ze szkołą oraz rodzice uczniów.

Prezydent Elbląga spotkał się z młodzieżą z Leer i Berlina

21 listopada, w sali sesyjnej odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Jerzego Wilka z młodzieżą Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, Flatow Oberschule z Berlina oraz z Taletta-Gross-Gymnasium z Leer.

Umowa pomiędzy Radą Klastrów a Kaliningradzką Izbą Handlową podpisana

19 listopada prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w uroczystym spotkaniu w ramach misji gospodarczej elbląskich i kaliningradzkich przedsiębiorstw sektora Technologii Informacyjnych (IT). Wśród zgromadzonych gości był też Aleksander Milota Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie

Frekwencja wyborcza i kontrakt terytorialny w Elblągu

Wybory i podpisany w piątek kontrakt terytorialny, to oczywiście dwa najgorętsze tematy samorządowe. Do obu tych wydarzeń odniósł się 17 listopada podczas konferencji prasowej Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Otwarcie zmodernizowanego Gimnazjum nr 2 w Elblągu

13 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie Gimnazjum nr 2, zmodernizowanego dzięki projektowi termomodernizacji elbląskich szkół. Gmach szkoły, jak przed laty, uzyskał zielony kolor. Ostatni gruntowny remont budynku miał miejsce w 1979 roku.

Co poprawić, co usprawnić, czyli elbląscy seniorzy w terenie.

Jak ocenia Pani te schody? Czy korzysta Pan z tej ławki? Czy ławka jest wygodna? Czy zauważyła Pani żeby czegoś tutaj brakowało? Na te i podobne pytania starają się odpowiedzieć dziś elbląscy seniorzy zrzeszeni w Radzie Seniorów, którzy razem z Paniami z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i zaproszonymi gośćmi oceniają Park Modrzewie z perspektywy osób starszych. To element szerszego projektu pn. "Zoom na rady seniorów", do którego zakwalifikował się Elbląg.

Mały a cieszy… elbląskich kierowców

Nie jest długi, ma około 70 metrów, ale dzięki niemu udało się połączyć dzielnicę Zatorze z wiaduktem przy ulicy Akacjowej. Mowa o oddanym dziś oficjalnie do użytku fragmencie drogi, który biegnie przez byłe tereny powojskowe przy ulicy Lotniczej.
stat4u