SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo warmińsko-mazurskie

Konsultujemy e-usługi w Olsztynie

Jest coraz więcej działań, które można realizować nie wychodząc z domu. Pytamy olsztynian o kolejne elektroniczne usługi, jakie mielibyśmy uruchomić. Teraz w Internecie działa kilkanaście zrealizowanych przez nas projektów. To zadania mające m.in. ułatwić olsztynianom załatwianie urzędowych spraw, pomóc zwiedzać miasto albo ostrzegać o zagrożeniach.

Po pierwsze Przekop przez Mierzeję

Stanowisko Jerzego Wilka posła na Sejm RP, członka komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dot. realizacji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Grand Slam najprawdopodobniej znowu w Olsztynie

To już niemal pewne. Wszystko wskazuje na to, że wielka siatkówka w przyszłym roku znowu zawita do stolicy Warmii i Mazur. Pierwsza edycja cyklu World Tour w siatkówce plażowej okazała się sukcesem - powiedział Paweł Papke, prezes Polskiej Związku Piłki Siatkowej - i dlatego oczywistością było podjęcie decyzji o tym, by w przyszłym roku wrócić do Olsztyna. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z władzami miasta, jak i z władzami województwa.

Rządowe stypendia przyznane

Łącznie 160 nazwisk jest na liście rządowych stypendystów. Wśród najlepszych uczniów nie zabrakło olsztynian.

"Gastronomik" przyjazny czytaniu

Nie tylko doskonale gotują, ale też skutecznie promują czytelnictwo. Specjalny certyfikat dostał Zespół Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie. Spod rąk uczniów i nauczycieli "Gastronomika" na co dzień wychodzą najbardziej wymyślne, doskonale prezentujące się i świetnie smakujące potrawy. Umiejętności zdobywają w kraju i za granicą.

Schronisko szuka wolontariuszy

Jesień i zima to zawsze najtrudniejszy czas dla zwierząt. Kolejny raz trwa zbiórka karmy dla mieszkańców olsztyńskiego schroniska. Akcja jest realizowana w trzy weekendy. Pierwsze działanie już za nami, kolejne okazje, by wesprzeć futrzaki 20 i 21 oraz 27 i 28 listopada.

XIX Anima rozpoczęta!

Jest jednym z najważniejszych festiwali teatrów lalek w kraju. Stolica województwa już 19. raz gości Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych. Do niedzieli widzowie, którzy odwiedzą Olsztyński Teatr Lalek, będą mogli oglądać propozycje zespołów z całej Polski. Podczas trwającego festiwalu zaprezentuje się sześć grup - poza gospodarzami spektakle wystawią przedstawiciele Kielc, Gdańska, Białegostoku, Warszawy i Katowic.

Uczeń z Olsztyna walczy dalej

Znane są wyniki szkolnych eliminacji VIII Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. W pierwszym etapie wzięło udział 7 127 uczniów z z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowało się tylko 8% osób. Wśród nich uczeń z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych w Olsztynie

70 lat szkoły muzycznej

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II ST. im. Fryderyka Chopina w Olsztynie jubileusz 70-lecia. Kulminacyjny punkt obchodów przypadł na 13 listopada. W czasie Gali Jubileuszowej w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej spotkali się byli i obecni uczniowie placówki, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy szkoły i internatu oraz zaproszeni goście. Wśród nich Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, który podkreślał, że chociaż bezpośrednie finansowanie tej instytucji nie leży w gestii samorządu, to stara się na różne sposoby wspierać jej funkcjonowanie.

Nakręć film i leć do Brukseli!

Jeśli jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej lub studentem, lubisz podróżować i chcesz ze swoimi znajomymi poznać Brukselę - ten konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Tablica dr. Gębika odsłonięta

Był jedną z najważniejszych postaci kształtujących świadomość olsztynian. Dr Władysław Gębik został uhonorowany pamiątkową tablicą. Starania o upamiętnienie tego wybitnego pedagoga, literata, działacza społeczno-kulturalnego zaczęły się w styczniu. Swój finał miały 10 listopada (wtorek), podczas uroczystości przed kamienicą przy ul. Wyzwolenia 9. To w tym budynku w latach 1946-1964 mieszkał dr Gębik.

Uhonorujemy dr. Gębika

Pedagog, literat, działacz społeczno-kulturalny przez lata związany z Olsztynem. Na domu, w którym mieszkał Władysław Gębik zawiśnie pamiątkowa tablica. Inicjatorami przedsięwzięcia są Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Społeczna Grupa Inicjatywna na rzecz upamiętnienia postaci dr. Władysława Gębika. Prace zaczęły się w styczniu, a swój finał znajdą we wtorek (10 listopada).

Podświetlimy Kościół w Olsztynie

W wigilię Święta Niepodległości, 10 listopada, kolejny obiekt na olsztyńskiej starówce zostanie podświetlony. Będzie to pierwszy etap prac iluminacyjnych prowadzonych przy Kościele Garnizonowym.

Ukiel popularny też w Singapurze

Choć wracamy bez lauru, to jednak sama obecność tam jest ogromnym wyróżnieniem. Olsztyn zaprezentował się podczas World Architecture Festival.

Olsztynianie chcą ekociepłowni

Mamy wyniki badań przeprowadzonych wśród Olsztynian. Okazuje się, że znaczna część popiera pomysł związany z budową Ekociepłowni. Aż 88 procent pytanych uważa, że budowa nowoczesnych ekologicznych elektrociepłowni, wytwarzających energię z odpadów komunalnych to dobry pomysł. A właśnie taki zakład ma powstać w Olsztynie.

Michelin kupił miejski grunt

30 października 2015 roku została podpisana umowa między władzami miasta Olsztyna a Michelin Polska S.A dotycząca zakupu 77 hektarów terenu należącego do Miasta.

Dobra passa olsztyńskich tancerzy

Doskonały czas przeżywają młodzi artyści z grupy Pryzmat Mini. Tancerze z Krakowa przywieźli festiwalowy laur. Pół miesiąca temu olsztyńska grupa została wyróżniona przez rządzących państwem. Podczas Dnia Edukacji Narodowej tancerze mieli okazję zaprezentować się przed premier Polski w Warszawie.

Podziękowaliśmy wolontariuszom za pomoc

Były certyfikaty, symboliczne nagrody, tort i mnóstwo śmiechu. Podczas uroczystego spotkania podziękowaliśmy wolontariuszom za pomoc przy miejskich imprezach. Wolontariusze Miasta Olsztyna jako grupa zaistnieli w tym roku pierwszy raz. Skorzystaliśmy z doświadczeń innych miast, które organizują wielkie imprezy i zaprosiliśmy do współpracy mieszkańców Stolicy regionu.

Straż Miejska w Olsztynie z certyfikatem

Są jedną z najlepszych takich formacji w kraju. Olsztyńscy strażnicy miejscy dostali certyfikat jakości MSW. Certyfikacja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie jest akcją obowiązkową. Straże gminne i miejskie mogły zgłaszać się do oceny dobrowolnie. Z tej okazji skrzętnie skorzystali olsztyńscy strażnicy i... nie żałują.

Jako prezydent Elbląga spełniłem większość moich obietnic wyborczych - wywiad z Jerzym Wilkiem

Jeżeli elblążanie mi zaufają i otrzymam mandat posła, zrobię wszystko co w mojej mocy, by rozwiązywać problemy mieszkańców regionu - z kandydatem do Sejmu z listy PiS w okręgu elbląskim -rozmawiał - Andrzej Ficek

Multicentrum bardziej nowoczesne (audio mp3)

Olsztyńska placówka jest jedną z najbardziej niezwykłych w kraju. Właśnie trafiły do niej kolejne urządzenia, z których na co dzień będą korzystać dzieci. Komputerowe zestawy, nowe wyposażenie pracowni muzycznej oraz niezwykłe urządzenia - K-first - to najnowszy sprzęt, w jaki wyposażono Multicentrum.

Wyjątkowi twórcy prezentowali niezwykłe talenty

Jest doskonałą okazją do spotkań, wspólnej zabawy, zaprezentowania zdolności. Za nami kolejne Olsztyńskie Spotkania Artystyczne Domów i Ośrodków Wsparcia.

Olsztynianie uświetnili Dzień Edukacji Narodowej

Ogromne wyróżnienie dla olsztyńskiej grupy Pryzmat Mini. Młodzi tancerze ze stolicy regionu wystąpili w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników związanych z edukacją. Jak się okazuje, może być też niesamowitym przeżyciem dla uświetniających go osób.

Jestem przeciwny przyjmowaniu emigrantów-wywiad z Selimem Chazbijewiczem - kandydatem do Sejmu z listy PiS w Olsztynie

Uważam, że emigranci z Bliskiego Wschodu będą zagrożeniem dla wewnętrznej stabilności polskiego państwa - rozmawiał Andrzej Ficek

Budżet Obywatelski Elbląga – ostatni tydzień głosowania

Czasu jest coraz mniej. Elblążanie mają już tylko tydzień, aby oddać swój głos na inwestycję w swoim okręgu oraz ogólnomiejską, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego

Towarzystwo Miłośników Olsztyna ma 50 lat!

Niezwykła instytucja świętuje półwiecze działalności. Obchody potrwają trzy dni. Artyści, dziennikarze, naukowcy - to oni przed pięćdziesięcioma laty wpadli na pomysł powołania w Olsztynie społeczno-kulturalnej organizacji. Wśród ponad dwadzieściorga założycieli znaleźli się rzeźbiarka Balbina Świtycz-Widacka, historyk Andrzej Wakar, architekt Bolesław Wolski, plastyk Henryk Oszczakiewicz czy dziennikarka radiowa Anna Kochanowska.

Wiemy już które projekty zwyciężyły w głosowaniu na Olsztyński Budżet Obywatelski

Zdecydowanym faworytem w kategorii projekt ogólnomiejski był szlak pieszo - rowerowy, czyli Łynostrada. Przez dwa tygodnie mieszkańcy Olsztyna mogli decydować o tym, które projekty będą zrealizowane w następnym roku. W kategorii ogólnomiejskiej w czołówce - obok Łynostrady, na którą odnotowaliśmy blisko 2,5 tys. głosów - było jeszcze Miasteczko ruchu drogowego (ponad 750 głosów) i remont ciągu ulic: Marcina Kromera i Zyndrama z Maszkowic (niecałe 600 głosów).

Gwiazdy kina znów w Olsztynie

Organizatorzy WAMA Film Festival zapowiedzieli drugą edycję wydarzenia. To znaczy, że do naszego miasta ponownie zjadą gwiazdy dużego ekranu.

Poznaliśmy najlepsze kadry z miasta-ogrodu

Olsztyńskie Planetarium gościło twórców, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Filmy wykorzystamy do promocji Olsztyna. Konkurs "Kadr z miasta-ogrodu, czyli filmujemy Olsztyn" rozstrzygnięty! Spośród 19 obrazów, które do nas wpłynęły, wybrana została trójka najlepszych.

"Jan Budowniczy" z honorowym obywatelstwem

Tytułowy przydomek przylgnął do niego nieprzypadkowo. Jan Kochanowicz, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, odebrał akt nadania zaszczytnego tytułu. Pedagog, nauczyciel, działacz sportowy, społecznik, wreszcie 27. Honorowy Obywatel Olsztyna. Decyzję o docenieniu zasług i wkładu Jana Kochanowicza w rozwój naszego miasta radni podjęli podczas sierpniowej sesji. W środę (30.09) uroczyście wręczono akt nadania tytułu.

Regaty zdominowały Ukiel

Widowiskowe smocze łodzie i tradycyjne wyścigi żaglówek. Olsztyn w weekend gościł setki sportowców rywalizujących na wodzie. Za nami niezwykły weekend nad jez. Krzywym. Mnóstwo działo się na wodzie, atrakcji nie zabrakło także na brzegu. Te niebezpośrednio związane wydarzenia to otwarcie Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Inwestycja realizowana od dwóch lat na Słonecznej Polanie oddana została do dyspozycji wielbicieli sportów wodnych.

Strażnicy miejscy w Olsztynie z nowym sprzętem

Cztery rowery z napędem elektrycznym i nowy samochód trafiły do olsztyńskiej Straży Miejskiej. Dzięki nim będą mogli jeszcze szybciej reagować na wszystkie zgłoszenia o naruszeniu porządku w mieście.

Olsztyński Tramino z wyróżnieniami

Olsztyński tramwaj dostrzeżony podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2015. W Gdańsku zdobył wyróżnienia w kilku kategoriach. Trójmiejskie targi to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Podczas tegorocznej, trwającej właśnie, 11. edycji swoje produkty zachwala ponad 600 wystawców z 20 krajów.

Hejnał na nowym instrumencie w Olsztynie

Dwudziesty drugi września będzie wyjątkowym dniem dla miejskiego hejnalisty. Daniel Rupiński wykona "Hymn Warmiński" korzystając z nowej trąbki. Kupno instrumentu było możliwe dzięki pieniądzom z miejskiej kasy. Stypendium Rady Miasta Olsztyna, przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w przypadku olsztyńskiego hejnalisty to 1750 złotych brutto przez cztery miesiące.

Olsztyński Ukiel wyróżniony

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel wśród najlepszych. Nasza sztandarowa inwestycja została doceniona przez kapitułę konkursu "Polska Pięknie - 7 Cudów Funduszy Europejskich".

Najlepsi sportowcy Olsztyna

Osiągają wyniki, o których inni mogą tylko pomarzyć. Ale medale i krótkie chwile na podium okupione są ciężką pracą, godzinami spędzonymi na treningach i litrami wylanego potu. Czołowi zawodnicy olsztyńskich klubów sportowych spotkali się z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem

Wielkie głosowanie w Olsztynie czas zacząć. Znajdź swój projekt!

Od 12 września (sobota) już od rana można oddawać głosy w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim.

Porozumienie na rzecz start-upów

Olsztyn, Elbląg i Ełk będą współdziałać na rzecz powstawania start-upów. W stolicy regionu podpisano porozumienie w tej sprawie. Nie mogło być lepszego miejsca na podpisanie listu intencyjnego w sprawie start-upów, niż Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. To właśnie ta instytucja ma generować mnóstwo pomysłów biznesowych i naukowych.

Żywa geometria w Parku Centralnym w Olsztynie

Park w zakolu Łyny zmienia się w oryginalny sposób. Wkład w nowości oferowane odwiedzającym to miejsce mają nauczyciele olsztyńskiego "Plastyka". Adam Cieślak i Bartek Świątecki to doskonale znani w Olsztynie artyści. Obaj są nauczycielami Państwowego Liceum Plastycznego, obaj też namacalnie zmieniają nasze miasto.

Kolarze górscy wystartują w Olsztynie

Około tysiąca osób może wystartować w niedzielę (6.09) w XIII w tym sezonie odsłonie wyścigów z cyklu Mazovia MTB Marathon. Rejestrować się będzie można nawet w dniu zawodów.

Planeta 11 świętuje 11 w Olsztynie. rocznicę powstania. Przy tej okazji nie zabraknie atrakcji.

To już 11 lat odkąd pierwsi klienci przekroczyli próg Planety 11. To wyjątkowa placówka, bowiem podobnymi nie może pochwalić się zbyt wiele państw na całym świecie. Są m.in. w Los Angeles, Singapurze, Helsinkach, Wrocławiu. W Olsztynie drzwi multimedialnej biblioteki, której oferta jest kierowana głównie do młodzieży, zostały otwarte 3 września 2004 roku.

Nominacje dla dyrektorów w Elblągu

Prezydent Witold Wróblewski wręczył nominacje pięciu dyrektorom placówek oświatowych, którzy w maju i czerwcu wygrali konkursy na te stanowiska

Olsztynianie aktywnie pomagali potrzebującym

Do zwycięstwa zabrakło zaledwie takiego dystansu, jak z Olsztyna do Gryźlin i z powrotem. Jednak olsztynianie mają ogromny wkład w akcję Pomoc Mierzona Kilometrami.

ORP Drużno – okręt bliski Elblągowi

W miniony piątek w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się uroczystość z okazji 25. rocznicy podniesienia bandery na trałowcu ORP „Drużno”. Poprzez swoją nazwę i wykorzystywane symbole okręt ten związany jest z Elblągiem, dlatego też w okolicznościowej zbiórce i podniesieniu wielkiej gali banderowej wziął udział wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka.

Szukajmy poparcia dla naszych pomysłów w Olsztynie

W Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim nie brakuje ciekawych propozycji, dlatego warto rozmawiać o nich z sąsiadami, znajomymi, czy najbliższym otoczeniem. W połowie września zapraszamy do głosowania. Nie jest to zwykłe głosowanie czy plebiscyt, to udział w zarządzaniu miastem – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Ostatnia prosta w Olsztynie

2150 ton nowego piasku, 3 kilometry kabla elektrycznego i 80 osób zajmujących się budową infrastruktury - tak w kilku liczbach wyglądają przygotowania do Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn 2015.

Szukamy kadrów z Olsztyna

Najpiękniejsze, najbardziej urzekające, wyjątkowo klimatyczne - takich miejsc w Olsztynie nie brakuje. Nie tylko mieszkańcy naszego miasta mogą pokazać te "naj" według nich.

Olsztyn kocha - Olsztyn miga

"Olsztyn kocham, moją małą Amerykę" - te doskonale znane słowa przekażą w języku migowym znani olsztynianie. W stolicy regionu powstaje oryginalny teledysk do utworu grupy Czerwony Tulipan. Rapowa, w wykonaniu chóru, instrumentalna - kilka oryginalnych odsłon miała dotychczas pieśń "O Warmio moja miła", będąca hymnem Olsztyna. Coraz więcej wyjątkowych wykonań ma też utwór Czerwonego Tulipana "Olsztyn kocham". Interpretował go już olsztyński raper Świder, w swój utwór fragment wplotła grupa Enej, a teraz powstanie wersja dla niesłyszących.

Olsztyn - Znamy listę projektów OBO

Zgodnie z harmonogramem III edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, oficjalnie została ogłoszona lista projektów, które spełniły wymogi formalne. Który wniosek wygra? O tym, podczas głosowania zdecydują mieszkańcy Olsztyna.

Green Festival na start!

Rusza najbardziej ekologiczny festiwal w Polsce. Olsztyn Green Festival to nie tylko wydarzenia muzyczne, ale mnóstwo dodatkowych atrakcji dla osób w każdym wieku. 14 i 15 sierpnia to dwa dni, które niebanalnie można spędzić na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wystarczy przyjść wczesnym popołudniem i zostać do późnych godzin nocnych.

Wspólne zdjęcie Nad Jeziorem Długim w Olsztynie

Olsztyńskie projekty OBO to nie tylko inwestycje ale także zabawa i spotkania z mieszkańcami. W ubiegłorocznej edycji OBO mieszkańcy osiedla Nad Jeziorem Długim zagłosowali na wspólne – rodzinne zdjęcie.

Wolontariusze w Olsztynie już się szkolą

Pierwsze spotkanie już za wolontariuszami, którzy będą pomagać przy zbliżających się, miejskich imprezach. W kolejnych dniach czekają ich następne zajęcia. Gdzie zlokalizowane są najważniejsze obiekty Olsztyna, najbardziej charakterystyczne punkty, którędy dotrzeć do interesujących nas miejsc? To tylko część pytań, na jakie odpowiedzi poznają miejscy wolontariusze. Podnaddwudziestoosobowa grupa zaczęła w ratuszu specjalne szkolenia. Mają pomóc przygotować się do najważniejszych, zbliżających się imprez.

Budują stadion, więc hala za darmo

Zbliżanie się siatkarskiego Grand Slamu da się już zauważyć w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Właśnie rozpoczęła się budowa głównego kortu.

"Kultura na widoku" także w Olsztynie

Za darmo albo za niewielką opłatą olsztynianie będą mogli pobrać z Internetu filmy, muzykę, gry, książki. Projekt "Kultura na widoku" kolejny raz zawita do stolicy Warmii i Mazur

Olsztyn rozwija współpracę z Japonią

Choć są oddalone od siebie o 8 tys. km, chcemy skrócić ten dystans. W Olsztynie powstał specjalny zespół, który zajmuje się współpracą z Japonią.

Niemieccy harcerze odwiedzili Olsztyn

Przyjeżdżali już artyści, uczniowie, sportowcy a teraz także harcerze. Nie słabnie współpraca między partnerskimi miastami Olsztynem i niemieckim Offenburgiem. Ponad 80 harcerzy z niemieckiego Offenburga stacjonuje w Pozezdrzu nad jez. Śniardwy na Mazurach. Przy okazji wizyty w regionie nie mogli nie odwiedzić Olsztyna. Wszak oba grody od 1999 roku są miastami partnerskimi.

Olsztyn bezkonkurencyjny

Nie było wątpliwości, które ze zgłoszonych miast najbardziej zasługuje na nagrodę w konkursie fundacji Aviva. Nasze miasto zdystansowało konkurentów i dostanie edukacyjną instalację.

Są jeszcze szanse na triumfy Olsztyna

Choć nie udało się wygrać głosowania w plebiscycie "Europa to My", Olsztyn nadal ma szanse na zwycięstwa w dwóch innych konkursach. 18 miast obejrzało plecy Olsztyna w głosowaniu na zrealizowane z europejskich funduszy inwestycje, które najbardziej zmieniły miejsce, w którym powstały oraz wpłynęły na lokalną społeczność. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel musiało jednak uznać wyższość zadania z Gorzowa Wielkopolskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt i konsekwentnie oddawali głosy.

Historyczne pływanie w Olsztynie

Pływacy znów powalczą w Olsztynie o krajowy prymat. Jednak pierwszy raz Jezioro Krzywe będzie areną mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych.

Zalewski mistrzem Polski!

Złoto i srebro to łup Karola Zalewskiego na mistrzostwach Polski w Krakowie. Olsztynianin nie miał sobie równych w biegu na swym koronnym dystansie.

Darmowy Grand Slam W Olsztynie coraz bliżej

Ogromne zaangażowanie towarzyszy przygotowaniom do turnieju Grand Slam w siatkówce plażowej. Najlepsi zawodnicy globu zawitają do stolicy Warmii i Mazur między 25 a 30 sierpnia.

Olsztyn Green Festival w komplecie!

Patrycja Markowska, Warszawskie Combo Taneczne i Peter and Jacob to następni wykonawcy, których w sierpniu będzie można posłuchać podczas Olsztyn Green Festival.

Kolejny finał olsztyńskiego Ukielu!

Najpopularniejsza olsztyńska inwestycja ponownie doceniona. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel znalazło się w finale konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Plebiscyt jest organizowany już ósmy raz. Jego celem jest promocja przedsięwzięć dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które dostały wsparcie z unijnej kasy.

W Olsztynie czas odwołań

Autorzy wniosków odrzuconych przez Zespół Opiniujący Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego mogą składać odwołania. Na tym etapie uznania nie zyskały 62 spośród 200 przygotowanych przez olsztynian propozycji.

Pamięci ofiar Sprawy Elbląskiej

W najbliższy piątek - 17 lipca zachęcamy mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 12.00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy.

W Spychowie dłubali łodzie

Od 7-11 lipca w Nadleśnictwie Spychowo trwało Święto Mazurskiej Dłubanki Są to jedyne tego typu warsztaty ekologiczno-historyczne w Polsce organizowane przez Nadleśnictwo Spychowo, na których uczestnicy wykonują łodzie jednopienne przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa, jak i tradycyjnych cioseł, siekier, ośników i dłut.

W Olsztynie na rowerach będą ratować życie

Są w stanie sprawnie dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Poświęcają swój czas, żeby zadbać o zdrowie i życie olsztynian oraz przyjezdnych. Na ulice stolicy regionu wyjechał Rowerowy Patrol Ratowniczy.

Uchodźca z Donbasu dostał pracę w olsztyńskich Wodociągach

Poniedziałek (13.07) to pierwszy dzień pracy w Olsztyńskich Wodociągach uchodźcy z Donbasu, Vołodymyra Matuznyja. Z wykształcenia jest ekonomistą, ale w przeszłości był zatrudniony także zarówno jako pracownik fizyczny, jak i dyrektor na kolei.

Mnóstwo wniosków do olsztyńskiego OBO

200 projektów złożyli mieszkańcy stolicy regionu do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym samym zaczął się kolejny etap tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Na propozycje mieszkańców czekaliśmy do końca czerwca. Później projektami zajął się zespół złożony z przedstawicieli jednostek magistratu. Wszystko po to aby sprawdzić m.in. czy grunty, na których miałyby być realizowane inwestycje należą do gminy Olsztyn albo czy zadanie mieści się w zaplanowanym budżecie.

291 wniosków zgłosili mieszkańcy Elbląga do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016.

Najwięcej, bo aż 66 wniosków dotyczy inicjatyw ogólnomiejskich. W poszczególnych okręgach największą aktywnością wykazali się mieszkańcy okręgu 4, którzy złożyli 60 wniosków, następnie mieszkańcy okręgu 2 – 53 wnioski, okręgu 5 – 42 wnioski , okręgu 3 – 33 wnioski i okręgu 1 – 32 wnioski. Pięć wniosków zostało od razu odrzuconych z uwagi na fakt, iż złożone zostały przez osoby, które nie figurują w ewidencji ludności.

Olsztyn w finale konkursu "Europa to My"!

Całoroczna infrastruktura wybudowana nad jez. Ukiel w Olsztynie trafiła do dwudziestki najlepszych propozycji. Kapituła spośród niemal 700 zgłoszonych działań wybrała te, które mają największy wpływ na lokalną społeczność oraz zdecydowanie zmieniły miejsce, w którym były realizowane. Teraz czas na głosowanie. Do 24 lipca można wesprzeć olsztyński projekt na stronie www.europatomy.eu.

Najlepszy drwal RDLP w Olsztynie

W słoneczną sobotę 4 lipca 2015 przy temperaturze 35°C, w Nadleśnictwie Spychowo odbyły się I Regionalne Zawody Drwali RDLP w Olsztynie

W Olsztynie ruszył nabór wolontariuszy

Miejscy wolontariusze pomogą przy największych, zbliżających się imprezach. Rozpoczął się nabór do specjalnego korpusu, który tworzy magistrat. Jednym z celów jest aktywizacja mieszkańców stolicy regionu.

Olsztyn frontem do jezior

Nie milkną zachwyty nad najnowszą olsztyńską inwestycją. Oddane niedawno do użytku obiekty nad jez. Ukiel przyciągają tysiące mieszkańców i przyjezdnych. Zresztą - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nawet długo przed letnim sezonem. To bardzo ważne, bowiem powstały właśnie z myślą o wielbicielach rekreacji o każdej porze roku.

Testują autobus na gaz z normą EURO 6 w Olsztynie

Na trasach obsługiwanych przez konsorcjum firm KDD i Blue Line pojawił się autobus testowy Solbus Solcity 12 napędzany skroplonym gazem ziemnym, inaczej LNG. Pojazd ma charakterystyczną niebieską kolorystykę, która – jak mówi przewoźnik – ma podkreślać fakt, że jest on zasilany „błękitnym paliwem”, czyli gazem ziemnym. Autobus testowy jest bliźniaczo podobny do jeżdżących w Olsztynie niemal od 2 lat autobusów firmy KDD. Pojazdy różnią się silnikami. Ten właśnie testowany jest wyposażony w nowoczesny silnik spełniający najsurowszą normę emisji spalin Euro 6.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA „LIEPAJA” W ELBLĄGU

Jedną z atrakcji tegorocznych Dni Elbląga będzie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ”Liepaja” z zaprzyjaźnionego z Elblągiem łotewskiego miasta Lipawa (Liepaja). Orkiestra powstała w marcu 2009 roku. Głównym celem jej utworzenia było przywrócenie wcześniejszych tradycji zbiorowego muzykowania. Jego członkami są zarówno doświadczeni muzycy, którzy kiedyś grali w zespołach orkiestr dętych, jak też uzdolniona młodzież Liepaji, głównie z tamtejszej Szkoły Muzycznej im. Emila Melngaila oraz Liepajskiego Centrum Dziecięco-Młodzieżowego.

Olsztyn przyjazny biznesowi

Jak prowadzić biznes to w Olsztynie – nasze miasto zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu Banku Światowego „Doing Business In Poland 2015”. Lepsza od nas jest tylko Bydgoszcz, za to Kraków, Warszawę, czy Gdańsk pozostawiamy daleko w tyle!

Elbląg na Turnieju Miast Kopernikańskich i Partnerskich

W minioną sobotę na Starym Mieście w Olsztynie odbył się VI Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich. Podczas turnieju drużyny z Torunia, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego, Elbląga i Olsztyna zmierzyły się w 9 konkurencjach. Reprezentacje miast musiały wykazać się między innymi umiejętnością parzenie kawy, gry w kapsle, rzucania wiankiem do Baby Pruskiej, czy jedzenia warmińskich dzyndzołków. Były także prezentacje artystyczne drużyn.

Nowy tramwaj w Olsztynie wzbudza zachwyt

Komfortowy, nowoczesny, klimatyzowany i całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak w skrócie można opisać tramwaj, który wyjedzie na ulice Olsztyna jeszcze w tym roku. Dziś odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego składu.

Elbląg - Iza Stankiewicz uhonorowana

Elbląska Romka Iza Stankiewicz została uhonorowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dialogu międzykulturowego i integracji Romów w Polsce

Prace nad „Lokalnym programem rewitalizacji Elbląga 2020+” dobiegają końca.

Do tej pory przygotowano analizę ex-post dotychczas obowiązującego programu „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Elbląga na lata 2007-2020” wraz z diagnozą obecnej sytuacji rewitalizacyjnej miasta. Dokonano wyboru obszarów, względem których powinny zostać podjęte działania rewitalizacyjne oraz przeprowadzono na nich konsultacje społeczne celem pogłębienia diagnozy i identyfikacji rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wreszcie opracowano założenia nowego programu. Z wszystkimi dotychczas opracowanymi materiałami można zapoznać się na stronie: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/37193

W sobotę 6 czerwca kolejna edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych

O godzinie 14:00 w Parku Centralnym rozpocznie się II edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem integracji międzypokoleniowej. Wspólna zabawa potrwa do godziny 18:00. W programie imprezy przewidziane jest wspólne puszczanie ogromnych baniek mydlanych, jednak jak podkreślają organizatorzy nie jest to jedyna z tegorocznych atrakcji.

Brama na Dzień Dziecka i do końca września

W poniedziałek (1 czerwca) dla wszystkich mieszkańców i turystów swoje podwoje otwiera Brama Targowa, jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Starego Miasta w Elblągu.

Tramino Olsztyn testowany w Poznaniu

Firma Solaris zakończyła produkcję pierwszych dwóch z piętnastu tramwajów dla Olsztyna. Od wczoraj egzemplarz Solarisa Tramino Olsztyn numer jeden jest testowany w Poznaniu, na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Franowie. Z kolei w połowie czerwca egzemplarz numer dwa zostanie dostarczony do stolicy Warmii i Mazur.

Wolontariat miejski w Olsztynie

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Wolontariatu Miasta Olsztyna. Otrzymaliśmy zgłoszenie od kilkanastu osób, które swoją wolontariacką pracą będą wspierać organizację Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – propagować ideę OBO wśród mieszkańców, pomagać w wypełnianiu wniosków itd. Ich udział z pewnością ułatwi olsztynianom dostęp do niezbędnych informacji, a następnie składanie wniosków.
stat4u