SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo warmińsko-mazurskie

Gwiazdy kina znów w Olsztynie

Organizatorzy WAMA Film Festival zapowiedzieli drugą edycję wydarzenia. To znaczy, że do naszego miasta ponownie zjadą gwiazdy dużego ekranu.

Poznaliśmy najlepsze kadry z miasta-ogrodu

Olsztyńskie Planetarium gościło twórców, którzy wzięli udział w naszym konkursie. Filmy wykorzystamy do promocji Olsztyna. Konkurs "Kadr z miasta-ogrodu, czyli filmujemy Olsztyn" rozstrzygnięty! Spośród 19 obrazów, które do nas wpłynęły, wybrana została trójka najlepszych.

"Jan Budowniczy" z honorowym obywatelstwem

Tytułowy przydomek przylgnął do niego nieprzypadkowo. Jan Kochanowicz, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Handlowych, odebrał akt nadania zaszczytnego tytułu. Pedagog, nauczyciel, działacz sportowy, społecznik, wreszcie 27. Honorowy Obywatel Olsztyna. Decyzję o docenieniu zasług i wkładu Jana Kochanowicza w rozwój naszego miasta radni podjęli podczas sierpniowej sesji. W środę (30.09) uroczyście wręczono akt nadania tytułu.

Regaty zdominowały Ukiel

Widowiskowe smocze łodzie i tradycyjne wyścigi żaglówek. Olsztyn w weekend gościł setki sportowców rywalizujących na wodzie. Za nami niezwykły weekend nad jez. Krzywym. Mnóstwo działo się na wodzie, atrakcji nie zabrakło także na brzegu. Te niebezpośrednio związane wydarzenia to otwarcie Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego. Inwestycja realizowana od dwóch lat na Słonecznej Polanie oddana została do dyspozycji wielbicieli sportów wodnych.

Strażnicy miejscy w Olsztynie z nowym sprzętem

Cztery rowery z napędem elektrycznym i nowy samochód trafiły do olsztyńskiej Straży Miejskiej. Dzięki nim będą mogli jeszcze szybciej reagować na wszystkie zgłoszenia o naruszeniu porządku w mieście.

Olsztyński Tramino z wyróżnieniami

Olsztyński tramwaj dostrzeżony podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO 2015. W Gdańsku zdobył wyróżnienia w kilku kategoriach. Trójmiejskie targi to największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z największych w Europie. Podczas tegorocznej, trwającej właśnie, 11. edycji swoje produkty zachwala ponad 600 wystawców z 20 krajów.

Hejnał na nowym instrumencie w Olsztynie

Dwudziesty drugi września będzie wyjątkowym dniem dla miejskiego hejnalisty. Daniel Rupiński wykona "Hymn Warmiński" korzystając z nowej trąbki. Kupno instrumentu było możliwe dzięki pieniądzom z miejskiej kasy. Stypendium Rady Miasta Olsztyna, przyznawane osobom zajmującym się twórczością artystyczną, upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury w przypadku olsztyńskiego hejnalisty to 1750 złotych brutto przez cztery miesiące.

Olsztyński Ukiel wyróżniony

Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel wśród najlepszych. Nasza sztandarowa inwestycja została doceniona przez kapitułę konkursu "Polska Pięknie - 7 Cudów Funduszy Europejskich".

Najlepsi sportowcy Olsztyna

Osiągają wyniki, o których inni mogą tylko pomarzyć. Ale medale i krótkie chwile na podium okupione są ciężką pracą, godzinami spędzonymi na treningach i litrami wylanego potu. Czołowi zawodnicy olsztyńskich klubów sportowych spotkali się z prezydentem Olsztyna Piotrem Grzymowiczem

Wielkie głosowanie w Olsztynie czas zacząć. Znajdź swój projekt!

Od 12 września (sobota) już od rana można oddawać głosy w Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim.

Porozumienie na rzecz start-upów

Olsztyn, Elbląg i Ełk będą współdziałać na rzecz powstawania start-upów. W stolicy regionu podpisano porozumienie w tej sprawie. Nie mogło być lepszego miejsca na podpisanie listu intencyjnego w sprawie start-upów, niż Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny. To właśnie ta instytucja ma generować mnóstwo pomysłów biznesowych i naukowych.

Żywa geometria w Parku Centralnym w Olsztynie

Park w zakolu Łyny zmienia się w oryginalny sposób. Wkład w nowości oferowane odwiedzającym to miejsce mają nauczyciele olsztyńskiego "Plastyka". Adam Cieślak i Bartek Świątecki to doskonale znani w Olsztynie artyści. Obaj są nauczycielami Państwowego Liceum Plastycznego, obaj też namacalnie zmieniają nasze miasto.

Kolarze górscy wystartują w Olsztynie

Około tysiąca osób może wystartować w niedzielę (6.09) w XIII w tym sezonie odsłonie wyścigów z cyklu Mazovia MTB Marathon. Rejestrować się będzie można nawet w dniu zawodów.

Planeta 11 świętuje 11 w Olsztynie. rocznicę powstania. Przy tej okazji nie zabraknie atrakcji.

To już 11 lat odkąd pierwsi klienci przekroczyli próg Planety 11. To wyjątkowa placówka, bowiem podobnymi nie może pochwalić się zbyt wiele państw na całym świecie. Są m.in. w Los Angeles, Singapurze, Helsinkach, Wrocławiu. W Olsztynie drzwi multimedialnej biblioteki, której oferta jest kierowana głównie do młodzieży, zostały otwarte 3 września 2004 roku.

Nominacje dla dyrektorów w Elblągu

Prezydent Witold Wróblewski wręczył nominacje pięciu dyrektorom placówek oświatowych, którzy w maju i czerwcu wygrali konkursy na te stanowiska

Olsztynianie aktywnie pomagali potrzebującym

Do zwycięstwa zabrakło zaledwie takiego dystansu, jak z Olsztyna do Gryźlin i z powrotem. Jednak olsztynianie mają ogromny wkład w akcję Pomoc Mierzona Kilometrami.

ORP Drużno – okręt bliski Elblągowi

W miniony piątek w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się uroczystość z okazji 25. rocznicy podniesienia bandery na trałowcu ORP „Drużno”. Poprzez swoją nazwę i wykorzystywane symbole okręt ten związany jest z Elblągiem, dlatego też w okolicznościowej zbiórce i podniesieniu wielkiej gali banderowej wziął udział wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka.

Szukajmy poparcia dla naszych pomysłów w Olsztynie

W Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim nie brakuje ciekawych propozycji, dlatego warto rozmawiać o nich z sąsiadami, znajomymi, czy najbliższym otoczeniem. W połowie września zapraszamy do głosowania. Nie jest to zwykłe głosowanie czy plebiscyt, to udział w zarządzaniu miastem – informuje Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Ostatnia prosta w Olsztynie

2150 ton nowego piasku, 3 kilometry kabla elektrycznego i 80 osób zajmujących się budową infrastruktury - tak w kilku liczbach wyglądają przygotowania do Warmia Mazury Grand Slam Olsztyn 2015.

Szukamy kadrów z Olsztyna

Najpiękniejsze, najbardziej urzekające, wyjątkowo klimatyczne - takich miejsc w Olsztynie nie brakuje. Nie tylko mieszkańcy naszego miasta mogą pokazać te "naj" według nich.

Olsztyn kocha - Olsztyn miga

"Olsztyn kocham, moją małą Amerykę" - te doskonale znane słowa przekażą w języku migowym znani olsztynianie. W stolicy regionu powstaje oryginalny teledysk do utworu grupy Czerwony Tulipan. Rapowa, w wykonaniu chóru, instrumentalna - kilka oryginalnych odsłon miała dotychczas pieśń "O Warmio moja miła", będąca hymnem Olsztyna. Coraz więcej wyjątkowych wykonań ma też utwór Czerwonego Tulipana "Olsztyn kocham". Interpretował go już olsztyński raper Świder, w swój utwór fragment wplotła grupa Enej, a teraz powstanie wersja dla niesłyszących.

Olsztyn - Znamy listę projektów OBO

Zgodnie z harmonogramem III edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego, oficjalnie została ogłoszona lista projektów, które spełniły wymogi formalne. Który wniosek wygra? O tym, podczas głosowania zdecydują mieszkańcy Olsztyna.

Green Festival na start!

Rusza najbardziej ekologiczny festiwal w Polsce. Olsztyn Green Festival to nie tylko wydarzenia muzyczne, ale mnóstwo dodatkowych atrakcji dla osób w każdym wieku. 14 i 15 sierpnia to dwa dni, które niebanalnie można spędzić na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego Ukiel. Wystarczy przyjść wczesnym popołudniem i zostać do późnych godzin nocnych.

Wspólne zdjęcie Nad Jeziorem Długim w Olsztynie

Olsztyńskie projekty OBO to nie tylko inwestycje ale także zabawa i spotkania z mieszkańcami. W ubiegłorocznej edycji OBO mieszkańcy osiedla Nad Jeziorem Długim zagłosowali na wspólne – rodzinne zdjęcie.

Wolontariusze w Olsztynie już się szkolą

Pierwsze spotkanie już za wolontariuszami, którzy będą pomagać przy zbliżających się, miejskich imprezach. W kolejnych dniach czekają ich następne zajęcia. Gdzie zlokalizowane są najważniejsze obiekty Olsztyna, najbardziej charakterystyczne punkty, którędy dotrzeć do interesujących nas miejsc? To tylko część pytań, na jakie odpowiedzi poznają miejscy wolontariusze. Podnaddwudziestoosobowa grupa zaczęła w ratuszu specjalne szkolenia. Mają pomóc przygotować się do najważniejszych, zbliżających się imprez.

Budują stadion, więc hala za darmo

Zbliżanie się siatkarskiego Grand Slamu da się już zauważyć w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel. Właśnie rozpoczęła się budowa głównego kortu.

"Kultura na widoku" także w Olsztynie

Za darmo albo za niewielką opłatą olsztynianie będą mogli pobrać z Internetu filmy, muzykę, gry, książki. Projekt "Kultura na widoku" kolejny raz zawita do stolicy Warmii i Mazur

Olsztyn rozwija współpracę z Japonią

Choć są oddalone od siebie o 8 tys. km, chcemy skrócić ten dystans. W Olsztynie powstał specjalny zespół, który zajmuje się współpracą z Japonią.

Niemieccy harcerze odwiedzili Olsztyn

Przyjeżdżali już artyści, uczniowie, sportowcy a teraz także harcerze. Nie słabnie współpraca między partnerskimi miastami Olsztynem i niemieckim Offenburgiem. Ponad 80 harcerzy z niemieckiego Offenburga stacjonuje w Pozezdrzu nad jez. Śniardwy na Mazurach. Przy okazji wizyty w regionie nie mogli nie odwiedzić Olsztyna. Wszak oba grody od 1999 roku są miastami partnerskimi.

Olsztyn bezkonkurencyjny

Nie było wątpliwości, które ze zgłoszonych miast najbardziej zasługuje na nagrodę w konkursie fundacji Aviva. Nasze miasto zdystansowało konkurentów i dostanie edukacyjną instalację.

Są jeszcze szanse na triumfy Olsztyna

Choć nie udało się wygrać głosowania w plebiscycie "Europa to My", Olsztyn nadal ma szanse na zwycięstwa w dwóch innych konkursach. 18 miast obejrzało plecy Olsztyna w głosowaniu na zrealizowane z europejskich funduszy inwestycje, które najbardziej zmieniły miejsce, w którym powstały oraz wpłynęły na lokalną społeczność. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel musiało jednak uznać wyższość zadania z Gorzowa Wielkopolskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nasz projekt i konsekwentnie oddawali głosy.

Historyczne pływanie w Olsztynie

Pływacy znów powalczą w Olsztynie o krajowy prymat. Jednak pierwszy raz Jezioro Krzywe będzie areną mistrzostw Polski w pływaniu na wodach otwartych.

Zalewski mistrzem Polski!

Złoto i srebro to łup Karola Zalewskiego na mistrzostwach Polski w Krakowie. Olsztynianin nie miał sobie równych w biegu na swym koronnym dystansie.

Darmowy Grand Slam W Olsztynie coraz bliżej

Ogromne zaangażowanie towarzyszy przygotowaniom do turnieju Grand Slam w siatkówce plażowej. Najlepsi zawodnicy globu zawitają do stolicy Warmii i Mazur między 25 a 30 sierpnia.

Olsztyn Green Festival w komplecie!

Patrycja Markowska, Warszawskie Combo Taneczne i Peter and Jacob to następni wykonawcy, których w sierpniu będzie można posłuchać podczas Olsztyn Green Festival.

Kolejny finał olsztyńskiego Ukielu!

Najpopularniejsza olsztyńska inwestycja ponownie doceniona. Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel znalazło się w finale konkursu "Polska Pięknieje - 7 Cudów Funduszy Europejskich". Plebiscyt jest organizowany już ósmy raz. Jego celem jest promocja przedsięwzięć dotyczących turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które dostały wsparcie z unijnej kasy.

W Olsztynie czas odwołań

Autorzy wniosków odrzuconych przez Zespół Opiniujący Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego mogą składać odwołania. Na tym etapie uznania nie zyskały 62 spośród 200 przygotowanych przez olsztynian propozycji.

Pamięci ofiar Sprawy Elbląskiej

W najbliższy piątek - 17 lipca zachęcamy mieszkańców do uczczenia pamięci ofiar stalinowskich prześladowań. O godz. 12.00 pod tablicą pamiątkową, znajdującą się przy Skwerze Ofiar Sprawy Elbląskiej będzie okazja do złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy.

W Spychowie dłubali łodzie

Od 7-11 lipca w Nadleśnictwie Spychowo trwało Święto Mazurskiej Dłubanki Są to jedyne tego typu warsztaty ekologiczno-historyczne w Polsce organizowane przez Nadleśnictwo Spychowo, na których uczestnicy wykonują łodzie jednopienne przy użyciu nowoczesnych narzędzi, takich jak pilarka łańcuchowa, jak i tradycyjnych cioseł, siekier, ośników i dłut.

W Olsztynie na rowerach będą ratować życie

Są w stanie sprawnie dotrzeć do nawet najbardziej niedostępnych miejsc. Poświęcają swój czas, żeby zadbać o zdrowie i życie olsztynian oraz przyjezdnych. Na ulice stolicy regionu wyjechał Rowerowy Patrol Ratowniczy.

Uchodźca z Donbasu dostał pracę w olsztyńskich Wodociągach

Poniedziałek (13.07) to pierwszy dzień pracy w Olsztyńskich Wodociągach uchodźcy z Donbasu, Vołodymyra Matuznyja. Z wykształcenia jest ekonomistą, ale w przeszłości był zatrudniony także zarówno jako pracownik fizyczny, jak i dyrektor na kolei.

Mnóstwo wniosków do olsztyńskiego OBO

200 projektów złożyli mieszkańcy stolicy regionu do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tym samym zaczął się kolejny etap tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Na propozycje mieszkańców czekaliśmy do końca czerwca. Później projektami zajął się zespół złożony z przedstawicieli jednostek magistratu. Wszystko po to aby sprawdzić m.in. czy grunty, na których miałyby być realizowane inwestycje należą do gminy Olsztyn albo czy zadanie mieści się w zaplanowanym budżecie.

291 wniosków zgłosili mieszkańcy Elbląga do Budżetu Obywatelskiego na rok 2016.

Najwięcej, bo aż 66 wniosków dotyczy inicjatyw ogólnomiejskich. W poszczególnych okręgach największą aktywnością wykazali się mieszkańcy okręgu 4, którzy złożyli 60 wniosków, następnie mieszkańcy okręgu 2 – 53 wnioski, okręgu 5 – 42 wnioski , okręgu 3 – 33 wnioski i okręgu 1 – 32 wnioski. Pięć wniosków zostało od razu odrzuconych z uwagi na fakt, iż złożone zostały przez osoby, które nie figurują w ewidencji ludności.

Olsztyn w finale konkursu "Europa to My"!

Całoroczna infrastruktura wybudowana nad jez. Ukiel w Olsztynie trafiła do dwudziestki najlepszych propozycji. Kapituła spośród niemal 700 zgłoszonych działań wybrała te, które mają największy wpływ na lokalną społeczność oraz zdecydowanie zmieniły miejsce, w którym były realizowane. Teraz czas na głosowanie. Do 24 lipca można wesprzeć olsztyński projekt na stronie www.europatomy.eu.

Najlepszy drwal RDLP w Olsztynie

W słoneczną sobotę 4 lipca 2015 przy temperaturze 35°C, w Nadleśnictwie Spychowo odbyły się I Regionalne Zawody Drwali RDLP w Olsztynie

W Olsztynie ruszył nabór wolontariuszy

Miejscy wolontariusze pomogą przy największych, zbliżających się imprezach. Rozpoczął się nabór do specjalnego korpusu, który tworzy magistrat. Jednym z celów jest aktywizacja mieszkańców stolicy regionu.

Olsztyn frontem do jezior

Nie milkną zachwyty nad najnowszą olsztyńską inwestycją. Oddane niedawno do użytku obiekty nad jez. Ukiel przyciągają tysiące mieszkańców i przyjezdnych. Zresztą - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem nawet długo przed letnim sezonem. To bardzo ważne, bowiem powstały właśnie z myślą o wielbicielach rekreacji o każdej porze roku.

Testują autobus na gaz z normą EURO 6 w Olsztynie

Na trasach obsługiwanych przez konsorcjum firm KDD i Blue Line pojawił się autobus testowy Solbus Solcity 12 napędzany skroplonym gazem ziemnym, inaczej LNG. Pojazd ma charakterystyczną niebieską kolorystykę, która – jak mówi przewoźnik – ma podkreślać fakt, że jest on zasilany „błękitnym paliwem”, czyli gazem ziemnym. Autobus testowy jest bliźniaczo podobny do jeżdżących w Olsztynie niemal od 2 lat autobusów firmy KDD. Pojazdy różnią się silnikami. Ten właśnie testowany jest wyposażony w nowoczesny silnik spełniający najsurowszą normę emisji spalin Euro 6.

MŁODZIEŻOWA ORKIESTRA DĘTA „LIEPAJA” W ELBLĄGU

Jedną z atrakcji tegorocznych Dni Elbląga będzie występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej ”Liepaja” z zaprzyjaźnionego z Elblągiem łotewskiego miasta Lipawa (Liepaja). Orkiestra powstała w marcu 2009 roku. Głównym celem jej utworzenia było przywrócenie wcześniejszych tradycji zbiorowego muzykowania. Jego członkami są zarówno doświadczeni muzycy, którzy kiedyś grali w zespołach orkiestr dętych, jak też uzdolniona młodzież Liepaji, głównie z tamtejszej Szkoły Muzycznej im. Emila Melngaila oraz Liepajskiego Centrum Dziecięco-Młodzieżowego.

Olsztyn przyjazny biznesowi

Jak prowadzić biznes to w Olsztynie – nasze miasto zajęło drugie miejsce w prestiżowym rankingu Banku Światowego „Doing Business In Poland 2015”. Lepsza od nas jest tylko Bydgoszcz, za to Kraków, Warszawę, czy Gdańsk pozostawiamy daleko w tyle!

Elbląg na Turnieju Miast Kopernikańskich i Partnerskich

W minioną sobotę na Starym Mieście w Olsztynie odbył się VI Turniej Miast Kopernikańskich i Partnerskich. Podczas turnieju drużyny z Torunia, Fromborka, Lidzbarka Warmińskiego, Elbląga i Olsztyna zmierzyły się w 9 konkurencjach. Reprezentacje miast musiały wykazać się między innymi umiejętnością parzenie kawy, gry w kapsle, rzucania wiankiem do Baby Pruskiej, czy jedzenia warmińskich dzyndzołków. Były także prezentacje artystyczne drużyn.

Nowy tramwaj w Olsztynie wzbudza zachwyt

Komfortowy, nowoczesny, klimatyzowany i całkowicie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – tak w skrócie można opisać tramwaj, który wyjedzie na ulice Olsztyna jeszcze w tym roku. Dziś odbyła się oficjalna prezentacja pierwszego składu.

Elbląg - Iza Stankiewicz uhonorowana

Elbląska Romka Iza Stankiewicz została uhonorowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za zaangażowanie w rozwój społeczeństwa obywatelskiego, dialogu międzykulturowego i integracji Romów w Polsce

Prace nad „Lokalnym programem rewitalizacji Elbląga 2020+” dobiegają końca.

Do tej pory przygotowano analizę ex-post dotychczas obowiązującego programu „Lokalny Program Rewitalizacji Miasta Elbląga na lata 2007-2020” wraz z diagnozą obecnej sytuacji rewitalizacyjnej miasta. Dokonano wyboru obszarów, względem których powinny zostać podjęte działania rewitalizacyjne oraz przeprowadzono na nich konsultacje społeczne celem pogłębienia diagnozy i identyfikacji rzeczywistych potrzeb mieszkańców. Wreszcie opracowano założenia nowego programu. Z wszystkimi dotychczas opracowanymi materiałami można zapoznać się na stronie: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/37193

W sobotę 6 czerwca kolejna edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych

O godzinie 14:00 w Parku Centralnym rozpocznie się II edycja Olsztyńskiego Festiwalu Baniek Mydlanych. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem integracji międzypokoleniowej. Wspólna zabawa potrwa do godziny 18:00. W programie imprezy przewidziane jest wspólne puszczanie ogromnych baniek mydlanych, jednak jak podkreślają organizatorzy nie jest to jedyna z tegorocznych atrakcji.

Brama na Dzień Dziecka i do końca września

W poniedziałek (1 czerwca) dla wszystkich mieszkańców i turystów swoje podwoje otwiera Brama Targowa, jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Starego Miasta w Elblągu.

Tramino Olsztyn testowany w Poznaniu

Firma Solaris zakończyła produkcję pierwszych dwóch z piętnastu tramwajów dla Olsztyna. Od wczoraj egzemplarz Solarisa Tramino Olsztyn numer jeden jest testowany w Poznaniu, na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego na Franowie. Z kolei w połowie czerwca egzemplarz numer dwa zostanie dostarczony do stolicy Warmii i Mazur.

Wolontariat miejski w Olsztynie

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do Wolontariatu Miasta Olsztyna. Otrzymaliśmy zgłoszenie od kilkanastu osób, które swoją wolontariacką pracą będą wspierać organizację Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego – propagować ideę OBO wśród mieszkańców, pomagać w wypełnianiu wniosków itd. Ich udział z pewnością ułatwi olsztynianom dostęp do niezbędnych informacji, a następnie składanie wniosków.

„Olsztyn dla mieszkańca i turysty”

Mobilny przewodnik miejski i pakiet lojalnościowy – to kolejne sposoby na zachęcanie turystów do odwiedzania Olsztyna. Ale jest też coś dla mieszkańców – konkursy z cennymi nagrodami. Liczymy, że przygotowane prace dodatkowo wypromują nasze miasto.

Posiedzenie komisji bezpieczeństwa i porządku w Elblągu

W dniu 19 maja w Urzędzie Miejskim odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Najważniejsze zagadnienia, jakie podejmowali jej członkowie dotyczyły bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego na terenie Elbląga, narastającego problemu dopalaczy oraz zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom korzystającym z półkolonii i kolonii.

25-lecie mniejszości niemieckiej w Elblągu

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski wziął dziś udział w jubileuszu 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Elblągu. Uroczystość była okazją do podsumowania dotychczasowej działalności organizacji. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej w Elblągu zostało zarejestrowane 3 kwietnia 1990 roku. Jego celem jest między innymi pielęgnowanie języka niemieckiego, kultury, obyczajów i historii. Aktualnie Stowarzyszenie skupia ponad 200 członków.

Elbląg - Wyróżnienie dla Elżbiety Sambor

Prezydent Witold Wróblewski gościł dziś Panią Elżbietę Sambor – elblążankę, złotą medalistkę Halowych Mistrzostw Europy Weteranów w Toruniu w skoku wzwyż oraz rekordzistkę Polski w pięcioboju w kategorii wiekowej do lat 50.

Elbląg za pół ceny, czyli… smacznie, zdrowo, aktywnie, a do tego taniej!

W najbliższy weekend, 25 i 26 kwietnia, już po raz ósmy zapraszamy wszystkich elblążan oraz turystów odwiedzających nasze miasto do wzięcia udziału w akcji „Elbląg za pół ceny”. Czeka mnóstwo specjalnych ofert. To wyjątkowa okazja, aby zafundować sobie dobrą kuchnię, relaks i aktywny wypoczynek – za pół ceny.

Olsztyńska produkcja na festiwalu w Czechach

Autorski projekt pracowników Olsztyńskiego Planetarium "Olsztyn nasze miasto" zakwalifikował się do udziału w prestiżowym festiwalu „Central European Fulldome Festiwal Brno 2015”, który odbywa się w dniach 13-14 kwietnia 2015 w Brnie.

Znamy Ośmiu Wspaniałych z Olsztyna

W ratuszu odbyła się 9 kwietnia Gala Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, podczas której Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna wręczył nagrody laureatom lokalnego etapu konkursu. Na arenie ogólnopolskiej, Olsztyn będzie reprezentowała Wioletta Chlubicka, uczennica klasy II w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Organizatorem XXI edycji Ogólnopolskiego Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest Fundacja „Świat na Tak”. Udział w nim mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy promują pozytywne postawy i działają na rzecz rówieśników, sąsiadów, osiedla, szkoły czy klasy

Gorąca gotówka dla olsztyńskich strażaków

Dostaliśmy ponad pół miliona złotych dofinansowania na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.Obecnie KM PSP w Olsztynie ma 6 samochodów gaśniczych i 16 specjalnych, przeznaczonych min. do ratownictwa technicznego, wysokościowego i wodnego.

Mistrzowskie spotkanie w Olsztynie

Pierwsza w historii Polka i trzecia Europejka, która zdobyła pas mistrzowski prestiżowej federacji UFC – Joanna Jędrzejczyk spotkała się Prezydentem Piotrem Grzymowiczem. Nasza mistrzyni to jedyna kobieta ze starego kontynentu, która trenując po tej stronie oceanu zdobyła najwyższe kobiece odznaczenie w MMA w federacji UFC.

Pięćdziesiąt pięć stypendiów w Elblągu

31 marca po południu w sali 301 Urzędu Miejskiego, pięćdziesiąt pięć uczniów i uczennic, w obecności rodziców i pedagogów, otrzymało stypendia na wyrównywanie szans edukacyjnych za wyniki w nauce osiągnięte w gimnazjum. Stypendia przyznawane są po spełnieniu odpowiedniego kryterium dochodowego i uzyskaniu średniej ocen 4,3. Stypendia wręczyli Bogusław Milusz wiceprezydent Elbląga oraz Barbara Dyrla dyrektor Departamentu Społecznego.

VIII Seminarium Meteorytowe w Olsztynie

Polskie Towarzystwo Meteorytowe oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne zapraszają do udziału w VIII Seminarium Meteorytowe, które odbędzie się w dniach 24 ‒ 25 kwietnia 2015 roku w Olsztynie.

Elbląska godzina dla morświna w UM

Błękitny Patrol WWF (World Wide Fund for Nature) zawitał 23 marca do Elbląga ze swoją akcją ochrony morświna bałtyckiego. W Urzędzie Miejskim z wolontariuszami spotkał się Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Mistrz Europy gościem Prezydenta

Olsztyńscy sportowcy odnoszą kolejne sukcesy sportowe na arenie międzynarodowej. Dziś, gościem Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna był Karol Zalewski, który w ubiegłym tygodniu, w sztafecie 4* 400 m wywalczył tytuł wicemistrza Europy w halowych lekkoatletycznych mistrzostwach w Pradze.

Elbląskie firmy w Kaliningradzie

Przez trzy dni elbląscy przedsiębiorcy prezentują swoje oferty na Międzynarodowych Targach Budowlanych "Fasada", które odbywają się w Kaliningradzie. Po raz kolejny Urząd Miejski przygotował stoisko i zaproponował lokalnym przedsiębiorcom udział w targach, na których w tym roku oprócz firm rosyjskich i polskich wystawiają się firmy z Białorusi, Niemiec i Litwy. W programie trzydniowych targów Wydział Promocji, Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej zorganizował także seminarium pn. "Możliwości współpracy w sektorze budowlanym". Podczas spotkań zaprezentowano aspekty współpracy polsko - kaliningradzkiej w tym sektorze oraz przedstawiono projekty budowlane w Obwodzie Kaliningradzkim związane przede wszystkim z przygotowaniami do Mundialu 2018.

Spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego

W Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie Społecznego Komitetu Organizacyjnego na rzecz ufundowania sztandaru 16 PDZ. Komitet został zawiązany 26 lutego br. przez Biskupa Elbląskiego ks. Jacka Jezierskiego, Prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Jerzego Wilka. Aktualnie do tego grona dołączyli przedstawiciele przedsiębiorców, rektorzy elbląskich uczelni oraz przedstawiciele Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Oficerów Starszych WP.

25 lat samorządności uchwycone na zdjęciach

9 marca przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie otwarta została wystawa „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD”. Na osiemnastu planszach przedstawione zostały zdjęcia, na których gminy ze wszystkich stron Polski prezentują swoje osiągnięcia z ostatnich 25 lat. Pośród zdjęć znaleźć można również elbląskie Starego Miasto, tak intensywnie odbudowywane w ostatnim ćwierćwieczu.

Portal miejski Olsztyna w nowej odsłonie

Uruchomiliśmy nowy layout oficjalnej strony internetowej Urzędu Miasta Olsztyna. Pod dotychczasowym adresem www.olsztyn.eu można znaleźć nową grafikę i bardziej przejrzysty interfejs.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z Elbląską Radą Klastrów.

Spotkanie dotyczyło głównie możliwości podjęcia ścisłej współpracy samorządu z przedsiębiorcami i światem nauki. Elbląska Rada Klastrów reprezentuje obecnie około 150 przedsiębiorstw z Elbląga i regionu, które generują ponad 700 mln zł przychodów rocznie i zatrudniają ponad 2500 osób.

Zagłosuj na naszą inwestycję w Olsztynie

Inwestycja ”Budowa całorocznej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej nad jez. Krzywym w Olsztynie” bierze udział w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2015. Już znalazła się w zaszczytnym gronie TOP 25 nominowanych do wyróżnienia. Teraz walczy o statuetkę specjalną, którą przyznają internauci.

Głosujmy na elblążankę - Kobietę Sukcesu

Maria Kasprzycka, dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego, znalazła się w Złotej Dziesiątce pań nominowanych do tytułu Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur. Czy to jej kapituła konkursu przyzna ten prestiżowy tytuł? Tego dowiemy się 7 marca podczas uroczystej gali. Na swoje kandydatki mogą głosować również internauci, do czego serdecznie zachęcamy. W tym roku już po raz siedemnasty zostaną uhonorowane wyjątkowe kobiety z Warmii i Mazur. Plebiscyt organizuje Międzynarodowe Forum Kobiet, które tradycyjnie funduje statuetkę Kobiecie Sukcesu. Celem konkursu jest wyróżnienie tych pań, które mogą się pochwalić wyjątkowymi osiągnięciami na niwie ogólnopolskiej lub międzynarodowej.

„Kultura dostępna” koncert w Elblągu

Przeboje z oper: „Straszny Dwór”, „Halka”, „Krakowiacy i Górale”, Flis”, „Hrabina”, „Tosca”, „Cyrulik Sewilski”, „Wesele Figara”, „Don Pasquale” mogli usłyszeć mieszkańcy naszego miasta podczas koncertu pn. „Spotkanie z muzyką poważną”, który odbył się w miniony piątek w Elblągu. Koncert zorganizowany został w ramach programu „Kultura dostępna”. - Program realizowany jest w 10 miastach województwa warmińsko-mazurskiego przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Polską Operą Kameralną. Projekt ma na celu udostępnianie kultury wysokiej i kształtowanie zainteresowania muzyką poważną wśród wszystkich grup społecznych, niezależnie od ich miejsca zamieszkania – podkreślał podczas spotkania Piotr Żuchowski Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Liderzy Bezpieczeństwa - Gala w Olsztynie

Podczas obchodów Światowego Dnia Obrony Cywilnej, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna uhonorował tych, którzy w szczególny sposób przyczynili się do poprawy stanu bezpieczeństwa w Olsztynie w 2014 roku. Statuetki „Lider Bezpieczeństwa” otrzymało dziś pięć osób oraz dwie instytucje

Sukces uczennic z olsztyńskiego Gastronomika

Dwie uczennice olsztyńskiego Gastronomika zajęły trzecie miejsce w V Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych. Gratulujemy! W pierwszym etapie Mistrzostw Polski, spośród 59 zespołów, z całej Polski wybrano szczęśliwą dwunastkę, między innymi Annę Zielnik oraz Martynę Pawlak, uczennice klasy drugiej w zawodzie cukiernik Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 5 w Zespole Szkół Gastronomiczno - Spożywczych w Olsztynie. W finale nasz zespół zajął trzecie miejsce, otrzymując brązowe medale Mistrzostw.

Certyfikat ISO 9001 dla Olsztyna

Podczas VI sesji Rady Miasta, Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna odebrał certyfikat na zgodność z normą PN-EN ISO 9001:2009 przyznany przez Urząd Dozoru Technicznego z siedzibą w Warszawie. Certyfikat potwierdza skutecznie wdrożony i doskonalony system zarządzania jakością oraz jakość świadczonych usług przez Urząd Miasta Olsztyna. Po raz pierwszy certyfikat na zgodność z normą ISO 9001 przyznano Urzędowi Miasta w 2002 roku. Od tego czasu wdrożony system, nie rzadziej niż raz w roku poddawany jest weryfikacji na podstawie auditów nadzoru i raz na trzy lata wznawiany w procesie recertyfikacji, który potwierdza ważność certyfikatu przez niezależne jednostki certyfikujące.

Prezydent Elbląga Witold Wróblewski spotkał się z przedsiębiorcami

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 18 lutego z przedsiębiorcami branży odzieżowej z terenu miasta i powiatu, którzy wyrazili chęć zatrudnienia pracowników likwidowanego zakładu produkcyjnego firmy Polcotex. W spotkaniu z pracodawcami udział wzięli również: Wiceprezydent Jacek Boruszka oraz Dyrektor PUP w Elblągu Iwona Radej.

Kopernik przyjechał do Olsztyna

W 542. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jego wizerunek, będący kopią oryginału, który znajduje się w Krakowie w Collegium Novum trafił do olsztyńskiego Ratusza i jest eksponowany w holu, na parterze Urzędu. Obraz o wymiarach: 157 cm na 110 cm został wykonany ręcznie, w technice olej na płótnie w 2014 roku

Elbląska Rada Seniorów prezentuje się w gmachu Sejmu

W miniony poniedziałek, 16 lutego, w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się ogólnopolskie spotkanie Rad Seniorów w ramach projektu "Zoom na Rady Seniorów". W spotkaniu organizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych "ę", Pracownię Badań Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Sejmową Komisję Polityki Senioralnej wzięli również udział przedstawiciele z Elbląga. Obecnie w Polsce na blisko 2,5 tysiąca gmin funkcjonuje ok. 80. rad seniorów. Na spotkaniu dyskutowano m.in. jakie działania podejmować, by zwiększyć wpływ osób starszych na otoczenie, w jaki sposób wzmocnić dialog seniorów z lokalnymi władzami oraz jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego. Przypomnijmy, do projektu "Zoom na rady seniorów" zakwalifikowano miasta Elbląg, Prudnik i Lublin. Projekt realizowany jest w partnerstwie Rad Seniorów z Samorządem.

17 lat wspólnych doświadczeń olsztyńskiego liceum

III Liceum Ogólnokształcące w Olsztynie oraz Oken-Gymnasium w Offenburgu w tym roku obchodzą 17 rocznicę polsko-niemieckiej współpracy. Inicjatywa wymiany młodzieży rozpoczęła się w 1998 roku, dzięki zaangażowaniu ówczesnych dyrektorów szkół: Witolda Karpińskiego i Manfreda Koppa oraz ogromnemu zaangażowaniu Georga Dietricha.

Hala sportowa dla uczniów w Elblągu

Zakończyła się realizacja inwestycji pn. „Budowa hali sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2” - etap II. Zakres przedsięwzięcia obejmował między innymi budowę lekkiej hali łukowej z przekryciem namiotowym, zaplecza technicznego, szatniowo-sanitarnego, węzła co oraz wykonanie niezbędnych instalacji. Koszt budowy hali wyniósł 1 053 437 zł. Zadanie było drugim etapem inwestycji. W ubiegłym roku przebudowane zostało asfaltowe boisko na boisko o nawierzchni z poliuretanu do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną i tenisa oraz wykonano fundamenty pod jego zadaszenie
stat4u