SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo warmińsko-mazurskie

Szkoły w Elblągu do reorganizacji?

Prezydent Miasta przedłoży Radzie Miejskiej na sesję w dniu 19 lutego 2015r. projekty dwóch uchwał dot. zmian w organizacji elbląskich szkół.

Podsumowanie WOŚP w Elblągu

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 21 stycznia z przedstawicielami elbląskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Spotkanie było okazją do podziękowania za zaangażowanie i wysiłek włożony w organizację 23 Finału WOŚP w Elblągu i podsumowania tegorocznej akcji.

Nowe solarisy w Olsztynie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Olsztynie zakupiło 18 fabrycznie nowych niskopodłogowych autobusów. Ich producentem i dostawcą jest firma Solaris Bus Coach S.A.

Zdjęcia z Elbląga na wystawie przed Pałacem Prezydenckim

22 stycznia o godzinie 12.00 przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odsłonięta zostanie wystawa z okazji 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pod hasłem „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść”. Na fotografiach prezentujących inicjatywy samorządów upamiętniające Powstanie znalazły się również zdjęcia z Elbląga z ubiegłorocznej uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika w Parku Traugutta

XXIII Elbląski Opłatek Pojednania.

W dniu 18 stycznia 2015 roku Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski uczestniczyli na zaproszenie Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej oraz Związków Kombatanckich Elbląga w XXIII Opłatku Pojednania.

Elbląg pięknieje dzięki rewitalizacji

Prawie 80 mln złotych – tyle wynosi wartość projektów związanych z rewitalizacją Elbląga, na które pozyskane zostały fundusze unijne w ramach RPO Warmia – Mazury na lata 2007 - 2013. Kwota otrzymanego wsparcia to ponad 50 mln zł. Dzięki tym środkom udało się między innymi odbudować Ratusz Staromiejski, zrewitalizować plac katedralny oraz wieżę Katedry Św. Mikołaja w Elblągu, dawny Kościół i Klasztoru Dominikanów, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki GALERIA EL, wyremontować dachy budynków Szpitala Miejskiego, czy wybudować infrastrukturę dydaktyczną Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej. Z trzech projektów, mimo przyznanego dofinansowania władze miasta poprzedniej kadencji zrezygnowały, tłumacząc to koniecznością wprowadzenia oszczędności w budżecie miasta. Dotyczyły one rewitalizacji Wyspy Spichrzów, Parku Planty oraz budowy dróg na Modrzewinie Południe.

Bezpieczna woda w Olsztynie

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.

Wyróżnienie dla mieszkańca Elbląga

Prezydent Witold Wróblewski spotkał się 12 stycznia z Panem Marcinem Jabczyńskim – elblążaninem, który w ubiegłym tygodniu dzięki swojej trosce i czujności przyczynił się do uratowania sąsiadki. Mężczyzna zaniepokojony faktem, że od kilku dni kobieta nie wychodzi z domu i nie daje znaku życia zaalarmował straż pożarną. Okazało się, że kobieta zasłabła w mieszkaniu, a wezwana pomoc ocaliła jej życie.

Karta miejska 001 na Orkiestrę w Olsztynie

W tym roku bilety komunikacji miejskiej będziemy mogli zastąpić plastikową kartą, która jednocześnie będzie kartą miejską - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Pierwsze trzy karty z numerami 001, 002 i 003 trafią do uczestników licytacji wielkoorkiestrowej, w najbliższą niedzielę – dodaje. Doładowaną w kwocie 100 zł kartę już można używać, płacąc w parkomatach a wkrótce także w autobusach

Olsztyn znów na podium

Olsztyn zajął trzecie miejsce, wśród miast wojewódzkich, w „Rankingu bieżących wydatków samorządów na sport w okresie kadencji 2010 – 2014.”. Raport został opracowany na zlecenie Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Impreza „Sylwester pod ratuszem” w Olsztynie

Jeśli nie masz planów na Sylwestrowy wieczór, to nie może zabraknąć Cię na wyjątkowym balu pod chmurką. W samym centrum miasta, pod ratuszem olsztynianie i goście przebywający w mieście już tradycyjnie żegnają stary i witają nowy rok. W dobry nastrój wprawia wszystkich muzyka grana przez DJ-a oraz przez zespół Not Ordinary Acoustic Trio coverujący włoskie przeboje. Na pięć minut przed końcem 2014 r. życzenia mieszkańcom składa prezydent miasta, Piotr Grzymowicz. A równo o północy rozpoczyna się deszcz fajerwerków.

Zbliża się 23. finał WOŚP w Olsztynie

11 stycznia 2015 roku wolontariusze wyjdą na ulice Olsztyna by zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Orkiestra WOŚP gra jak zawsze w szlachetnym celu - tym roku na „podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.

Pamięć o elblążanach – ofiarach Grudnia 70

Prezydent miasta Witold Wróblewski złożył dzisiaj kwiaty na grobie Waldemara Rebinina – pierwszej elbląskiej ofiary wydarzeń grudniowych. Waldemar Rebinin był kierowcą karetki pogotowia. 15 grudnia 1970 roku wiózł oznakowanym samochodem zaopatrzenie medyczne do przychodni kolejowej przy Dworcu Głównym w Gdańsku. W okolicach dworca został śmiertelnie postrzelony w głowę przez funkcjonariusza MO. Miał 26 lat. Pozostawił żonę i dwoje dzieci.

"Kartka świąteczna z Olsztyna“

Jak co roku, tuż przed Świętem Bożego Narodzenia, olsztyńska starówka przyozdabiana jest świątecznymi ozdobami, a stare kamienice rozświetlają kolorowe iluminacje. W tym roku przygotowaliśmy konkurs na najpiękniejszą „kartkę świąteczną” ukazującą Olsztyn w świątecznym klimacie – mówi Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna

Spotkanie z Mikołajem w Elblągu

Mikołaj i dzieci, to zawsze emocjonalne spotkanie. Nie inaczej było wczoraj, kiedy w Teatrze im. Aleksandra Sewruka z Mikołajem spotkały się dzieci ze świetlic popołudniowych, które działają przy elbląskich szkołach podstawowych

W Olsztynie dług za mieszkanie możesz odpracować

Mieszkasz w mieszkaniu komunalnym? Masz problem z regulowaniem opłat za czynsz, a twój dług wobec Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych jest coraz większy? Teraz możesz go odpracować.

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA ELBLĄŻAN 13-14 grudnia 2014 r.

Od ośmiu lat w Elblągu realizowane jest przedsięwzięcie o niepowtarzalnej atmosferze i wyjątkowym przesłaniu - „Świąteczne Spotkania Elblążan”. Wpisane w bożonarodzeniowe tradycje „Spotkania” są dla mieszkańców naszego miasta okazją do wspólnego świętowania

XIII Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Olsztynie

Pięcioosobowe zespoły uczniów z siedmiu olsztyńskich gimnazjów wzięły w czwartek 27 listopada udział w XIII Międzygimnazjalnym Konkursie Wiedzy o Olsztynie.

Nie ma edukacji bez relacji

Jarosław Szulski, uczestnik grupy ekspertów Ministra Edukacji pracującej nad nowym modelem szkoły, odwiedził we wtorek 25 listopada Warmię. Ten „niekonwencjonalny pedagog”, który wsławił się w Polsce swoim odbiegającym od przyjętych standardów pojmowaniem roli nauczyciela – wychowawcy w szkole, spotkał się z nauczycielami dwóch placówek edukacyjnych: niekomercyjnej, niepublicznej szkoły wiejskiej w Lamkowie oraz Niepublicznego Gimnazjum nr 11 w Olszynie

Portal Miejski Olsztyna na nowo

Trwają prace nad wdrożeniem nowej grafiki miejskiej strony internetowej www.olsztyn.eu. Planowany termin uruchomienia to połowa grudnia.

Prezentacja najmłodyszych roczników Olimpii Elbląg

28 listopada w hali Centrum Sportowo-Biznesowego odbyła się prezentacja grup młodzieżowych Olimpii Elbląg. Najważniejszymi gośćmi byli oczywiście mali zawodnicy i ich rodzice, którzy wspierają pociechy w piłkarskiej pasji.

Kapitanat nad jez. Ukiel

Największe olsztyńskie jezioro Ukiel doczekało się wreszcie Kapitanatu z prawdziwego zdarzenia. Jest to część zagospodarowania brzegów jeziora Ukiel, które z dnia na dzień zyskuje nowy blask – mówi Halina Zaborowska-Boruch, z-ca prezydenta Olsztyna.

W Elblągu jest najwięcej nowoczesnych rzeźb w przeliczeniu na jednego mieszkańca

W dniu 26 listopada 2014 r. punktualnie o godzinie 13.00 na wzniesieniu w Parku Traugutta, zaprezentowana została oficjalnie pierwsza z dwóch nowych form przestrzennych. To czarno-biała bryła autorstwa Maurycego Gomulickiego

Uroczyste ślubowanie klas wojskowych w Elblągu

20 listopada 2014 r. blisko 60 uczniów z klas wojskowych Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych złożyło uroczyste ślubowanie. W tym ważnym wydarzeniu udział wziął prezydent Elbląga Jerzy Wilk, przedstawicie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, która współpracuje ze szkołą oraz rodzice uczniów.

Prezydent Elbląga spotkał się z młodzieżą z Leer i Berlina

21 listopada, w sali sesyjnej odbyło się spotkanie Prezydenta Miasta Jerzego Wilka z młodzieżą Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, Flatow Oberschule z Berlina oraz z Taletta-Gross-Gymnasium z Leer.

Umowa pomiędzy Radą Klastrów a Kaliningradzką Izbą Handlową podpisana

19 listopada prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w uroczystym spotkaniu w ramach misji gospodarczej elbląskich i kaliningradzkich przedsiębiorstw sektora Technologii Informacyjnych (IT). Wśród zgromadzonych gości był też Aleksander Milota Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie

Frekwencja wyborcza i kontrakt terytorialny w Elblągu

Wybory i podpisany w piątek kontrakt terytorialny, to oczywiście dwa najgorętsze tematy samorządowe. Do obu tych wydarzeń odniósł się 17 listopada podczas konferencji prasowej Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Otwarcie zmodernizowanego Gimnazjum nr 2 w Elblągu

13 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie Gimnazjum nr 2, zmodernizowanego dzięki projektowi termomodernizacji elbląskich szkół. Gmach szkoły, jak przed laty, uzyskał zielony kolor. Ostatni gruntowny remont budynku miał miejsce w 1979 roku.

Co poprawić, co usprawnić, czyli elbląscy seniorzy w terenie.

Jak ocenia Pani te schody? Czy korzysta Pan z tej ławki? Czy ławka jest wygodna? Czy zauważyła Pani żeby czegoś tutaj brakowało? Na te i podobne pytania starają się odpowiedzieć dziś elbląscy seniorzy zrzeszeni w Radzie Seniorów, którzy razem z Paniami z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i zaproszonymi gośćmi oceniają Park Modrzewie z perspektywy osób starszych. To element szerszego projektu pn. "Zoom na rady seniorów", do którego zakwalifikował się Elbląg.

Mały a cieszy… elbląskich kierowców

Nie jest długi, ma około 70 metrów, ale dzięki niemu udało się połączyć dzielnicę Zatorze z wiaduktem przy ulicy Akacjowej. Mowa o oddanym dziś oficjalnie do użytku fragmencie drogi, który biegnie przez byłe tereny powojskowe przy ulicy Lotniczej.

Biznesmeni z obwodu brzeskiego na Białorusi w Elblagu

Wizyta Białorusinów odbywa się przy okazji ich udziału w targach, które odbywają się w Warszawie. Na cel swojej dalszej podróży obrali właśnie Elbląg i Trójmiasto. Zanim odbyło się spotkanie w Ratuszu, goście z Białorusi wizytowali Port w Elblągu oraz infrastrukturę elbląskich firm Glenport i El-mor-port.

Przelewali krew za Ojczyznę

Żołnierze związani z regionem elbląskim którzy odnieśli rany podczas misji pełnionych poza granicami kraju, spotkali się 5 listopada 2014 r. z przedstawicielami władz samorządowych w siedzibie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ulicy Królewieckiej. W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy majora Zbigniewa Tuszyńskiego, uczestniczyli Grażyna Kluge wicewojewoda warmińsko-mazurski, Witold Wróblewski członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Jerzy Wilk prezydent Elbląga. Dywizję reprezentował gen. bryg. Marek Sokołowski.

Kolejny muzyczny prezent z norweskiego Stavanger

4 listopada około godziny 9.00 na parking Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wjechał kolejny transport instrumentów z norweskiego Stavanger. To cztery pianina, fortepian i perkusja

Sukces olsztyńskiego szpitala

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zajął 1 miejsce w województwie Warmińsko – Mazurskim, 7 w Polsce w rankingu szpitali Rzeczpospolitej „Bezpieczny Szpital” w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych oraz 4 pod względem jakości opieki medycznej.

Zostań wolontariuszem WOŚP w Olsztynie

Ruszyły przygotowania do 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 11 stycznia 2015 roku. Olsztyński sztab, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął nabór wolontariuszy, którzy w finałową niedzielę będą kwestować na ternie całego miasta. Zgłaszać się można do 30 listopada.

Powstanie Styczniowe - chcemy pamiętać również w Elblągu

Z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej napłynęły podziękowania dla Jerzego Wilka prezydenta Elbląga za upamiętnienie w naszym mieście 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Styczniowe uroczystości w Elblągu wiązały się z odsłonięciem nowej tablicy na obelisku, który od lat sześćdziesiątych XX-wieku upamiętnia park imieniem Romualda Traugutta.

Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu – budowa wielotorowa

Na współczesnych budowach wiele z procesów technologicznych odbywa się w jednym czasie. Umożliwia to szybszy postęp prac i w efekcie skrócenie czasu budowy. Nie inaczej jest w Elblągu, gdzie powstaje Centrum Rekreacji Wodnej. Do grudnia obiekt powinien osiągnąć już stan surowy tak, aby w zimie prowadzone były prace wewnątrz budynku.

HARCERSKA AKCJA ZNICZ w OLSZTYNIE

Akcja Znicz Hufca "Rodło" jest corocznym elementem obchodów Święta Zmarłych w naszym mieście. Za każdym razem uczestniczy w niej 100-150 młodych ludzi, pełniących harcerską służbę. W tym roku reprezentacje drużyn harcerskich i gromad zuchowych odwiedziły cmentarz przy ul. Poprzecznej gdzie uprzątnęli opuszczone groby i zostawili na nich znicze.

Uczniowie SP 11 z wizytą u prezydenta Elbląga

Uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 11 odwiedzili dziś (30 października) Urząd Miejski. Na trasie wycieczki po urzędzie znalazł się Departament Spraw Obywatelskich oraz sala sesyjna, w których uczniom towarzyszył prezydent Jerzy Wilk. Młodzi elblążanie obejrzeli także film promujący nasze miasto oraz otrzymali książeczkę opowiadającą historię naszego miasta.

25 lat z chórem Redemptoris w Elblągu

Ćwierć wieku elblążanie, i nie tylko, mogą wsłuchiwać się w piękne głosy chóru Redemptoris. W minioną sobotę chórzyści pod przewodnictwem dyrygenta Leszka Goska świętowali w kościele Matki Bożej Królowej Polski

661. urodziny Olsztyna

Zbliża się najważniejszy w całym roku dzień dla naszego miasta. W piątek, 31 października będziemy świętować 661. urodziny Olsztynie. Jak co roku, na mieszkańców miasta czeka wiele urodzinowych atrakcji, ale najważniejszy tego dnia będzie oczywiście wielki, biało-niebieski urodzinowy tort.

"Sobota z przewodnikiem". w Elblągu

W minioną sobotę, prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w zakończeniu czwartej edycji projektu pn. "Sobota z przewodnikiem". Współorganizatorem tegorocznej edycji spotkań był także urząd miejski. - Włączyliśmy się do tej akcji i w tym roku spotkania rozpoczęły się już od kwietnia i trwały aż do połowy października. W sumie tych spotkań odbyło się 15 i wzięło w nich udział 1130 osób. Tak liczny udział świadczy o tym, że elblążanie doceniają bogatą historię naszego miasta, za co im serdecznie dziękuję - mówił prezydent Jerzy Wilk.

Strefa aktywności w centrum Olsztyna

Przy ul. Kromera powstaje plac zabaw i wielofunkcyjne boisko. Nowa strefa aktywności w centrum Olsztyna z całą pewnością przypadnie do gustu najmłodszym mieszkańcom miasta.

Bardziej rowerowo na ul. Hozjusza w Olsztynie

Mieszkańcy os. Redykajny są najlepszym przykładem na to, jak skutecznie starać się o realizację dawno oczekiwanych rowerowych inwestycji. Pomógł w tym oczywiście Olsztyński Budżet Obywatelski, ale bez zaangażowania mieszkańców nie byłoby sukcesu. Jednym ze zwycięskich projektów było powstanie dokumentacji oraz pierwszego fragmentu drogi dla rowerów biegnącej wzdłuż ul. Hozjusza. W ostatnich dniach wymyślona i wywalczona przez mieszkańców „rowerówka” została oddano do użytku.

Prezydent Elbląga na uroczystościach w Sanktuarium

19 października w Parafii p. w. Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu odprawiono uroczystą mszę z okazji pierwszej rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzięli w niej udział prezydent Elbląga Jerzy Wilk z małżonką oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski. Mszę odprawił jego ekscelencja ks. dr Józef Wysocki - biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej. W trakcie uroczystości nastąpiło uroczyste przekazanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ofiarowanej przez Diecezję Gliwicką.

Sportowe wyróżnienie dla człowieka z pasją z Elbląga

9 października br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się gala SPORTOWA POLSKA 2014. Podczas uroczystości jedno z wyróżnień zdobył elblążanin Bogusław Tołwiński.

Ocalić od zapomnienia olsztyńskie cmentarze

To już XII kwesta podczas, której zbierane będą datki na renowację olsztyńskich cmentarzy. W ubiegłym roku udało się zgromadzić ponad 23 tys. zł. Liczymy, że i w tym roku olsztynianie otworzą serca i wykażą się hojnością, jak w ubiegłych latach – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W Elblągu Amazonki zamanifestowały radość życia

18 października Elbląskie Amazonki i ich liczni przyjaciele wyruszyli spod Urzędu Miejskiego w marsz ulicami miasta, aby zamanifestować radość życia, namawiać do badań profilaktycznych i pokazać, że z chorobą nowotworową można wygrać.

Olsztyn - Wizja łódzkich studentów

Przed Wysoką Bramą można oglądać projekty łódzkich studentów, którzy pracowali nad zagospodarowaniem olsztyńskiego Placu Jedności Słowiańskiej ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowej Rondeli.

Elbląska Bażantarnia będzie promowana w całej Polsce

W miniony piątek, 10 października prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w oficjalnym zakończeniu projektu pn. "Organizacja imprez cyklicznych i wzmocnienie produktu turystycznego elbląskiej Bażantarni" realizowanego przez elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podczas spotkania odbyła się premiera niezwykle ciekawego filmu promującego naszą przepiękna i uwielbianą przez elblążan Bażantarnię

Olsztyńskie zajezdnie. Stare i nowe.

16 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej zajezdni tramwajowej, która powstanie przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie. Konsorcjum firm Budimex S.A. i KZN Rail sp. z o.o. zobowiązało się, że skończy budowę w półtora roku. Mamy również koncepcję zagospodarowania dawnej zajezdni trolejbusowej przy Muzeum Nowoczesności – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olszyna. Nowa zajezdnia tramwajowa powstaje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Jarosław Kaczyński w Elblągu

16 listopada elblążanie pójdą do urn wyborczych by ponownie wybrać prezydenta miasta oraz członków rady miejskiej. Prawo i Sprawiedliwość ponownie postawiło na kandydaturę Jerzego Wilka na urząd prezydenta miasta.

Dnia Edukacji Narodowej w Elblągu

Spotkanie władz miasta z elbląskimi nauczycielami odbyło się w Ratuszu Staromiejskim. W trakcie uroczystości prezydent zapewnił, że samorząd dokłada wszelkich starań, aby wspomagać placówki oświatowe.

Prezydent Elbląga na otwarciu Acousticsa

Prezydent Elbląga Jerzy w miniony piątek, 10 października brał udział w oficjalnym otwarciu firmy Acoustics, która wybudowała swoją fabrykę na Modrzewinie. - To jest wzorcowy przykład jak władze miasta powinny współpracować z przedsiębiorcami. Stworzyliśmy dogodne warunki do tego by firma mogła się rozwijać. Kiedy firma zaczęła zwiększać produkcję i prowadziła z nami rozmowy dotyczące dalszego jej rozwoju zdecydowałem o przyznaniu jej właścicielom nagrody prezydenta prezydent Jerzy Wilk. - Gratuluję sukcesów i życzę aby firma nadal się rozwijała. Mam nadzieję, że za państwa wzorem inne przedsiębiorstwa będę budował tu swoje zakłady - zakończył Jerzy Wilk.

Nowe pojazdy dla elbląskiej policji

Na policyjnym parkingu przy ulicy Tysiąclecia przekazane zostały dziś funkcjonariuszom dwa nowe pojazdy, które wykorzystywane będą w działaniach operacyjnych. Zakup samochodów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu elbląskiego samorządu, dlatego też kluczki do wozów przekazał Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Brąz dla olsztyńskiej infrastruktury sportowej

Gmina Olsztyn i Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna za Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” zdobyli brązową statuetkę w jubileuszowej 15. edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu”. Dostrzeżono także walory architektoniczne naszych nowych brzegów jeziora Ukiel – powiedział prezydent Olsztyna.

Kryminalni z Olsztyna badają odciski Kopernika

Współczesne metody badawcze pozwalają prześledzić życie i twórczość naukową wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Zapraszamy na wystawę „Co napisał Kopernik?”, prezentującą fotografie rękopiśmiennych zapisków odkrytych w drukach Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie. Badania nad prezentowanymi zapiskami trwają i są prowadzone między innymi przez specjalistów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Pianina ze Stavanger już w Elblągu

10 października 2014r. z norweskiego miasta Stavanger dotarł transport 5 pianin i fortepianu, które zostały przekazane dla Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dar z Norwegii przyjął dyrektor szkoły Andrzej Korpacki. Inicjatorem akcji jest honorowy przewodniczący Towarzystwa Polsko – Norweskiego w Stavanger Ryszard Kalinowski, z pochodzenia Elblążanin, zamieszkujący w Norwegii już 30 lat, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”, a obecnie przewodniczący Rady Uchodźców i Imigrantów w Gminie Stavanger. Norwegowie pomogli w osiedleniu wielu polskim rodzinom opozycjonistów represjonowanym przez władze PRL.

"Okrągły Stół" wystawa w Olsztynie

W 2014 roku mija 25 lat od „Okrągłego Stołu" jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe. Negocjacje prowadzone były od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie, przy specjalnie skonstruowanym, dużym, okrągłym stole.

W Elblągu rower lepszy niż rower

To świetna alternatywa dla samochodu, tramwaju, autobusu czy pieszej przechadzki. Mowa o rowerze elektrycznym, który jak się okazuje może też być alternatywą dla normalnego roweru. Taki jednoślad testują od dziś miejscy urzędnicy, co ma zachęcić ich do zmiany nawyków i stosowania komunikacji rowerowej w codziennych dojazdach do pracy.

W Olsztynie szukamy 80 bohaterów

Aby znaleźć prawdziwą biedę nie wystarczy dobra wola. Niezbędni są wolontariusze, czyli SuperW, a tych ma być w Polsce ponad 10 000. Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni są obojętni albo boją się wejść. Dla wielu rodzin już sama wizyta wolontariusza jest pomocą, dodaje wiary w ludzi, pokazuje, że nie są sami.

Ciśnienie rośnie, bus w Olsztynie jest w drodze

7 i 8 października w Olsztynie, w specjalnie przystosowanym busie „Ciśnienie na życie” będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiaru i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Olsztyn to już czterdzieste pierwsze z 46 miast na trasie przejazdu Busa.

Mini Rajd Rowerowy w Olsztynie

Na plaży miejskiej w Olsztynie działa już Wypożyczalnia Sprzętu Sportowego. Wczoraj, z okazji wielkiego otwarcia, w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Ukiel" odbył się Mini Rajd Rowerowy.

Elbląg na 136 stronach

Architektura Elbląga zdominowała trzeci numer branżowego kwartalnika „Renowacje i zabytki”. To najpopularniejsze pismo tego typu w Polsce, szeroko opisujące zagadnienia zabytkowej architektury oraz jej renowacji. Aktualny numer, ukazujący się przy okazji 777-lecia Elbląga, ma promować osiągnięcia w dziedzinie odbudowy i konserwacji zabytków, jak również inicjować dyskusję na temat jakości architektury w naszym mieście.

Obywatelski pomysł na plac zabaw w Elblągu

1 października 2014 r. po południu udostępniony został do użytku plac zabaw w dzielnicy Zawada, to kolejna inwestycja zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego. Dopisała pogoda, dopisali też mieszkańcy, w szczególności najmłodsi, którzy przetestowali wszystkie urządzenia.

12. Olsztyńskie Dni Nauki

Po raz ósmy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim współorganizował Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmiał: „Nauczyciel i jego uczeń - dokonania i perspektywy”. W trakcie konferencji, która odbyła się 26 września 2014 w siedzibie ODN i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ul. Turowskiego, nauczyciele wysłuchali wykładów wygłoszonych przez panią dr Elżbietę Zubrzycką, (wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego, założycielkę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego) nt. „Diagnoza typów uczniów” oraz „Stres w zawodzie nauczyciela”.

„Barwy Wolontariatu” w Olsztynie

Rusza XIV edycja konkursu „Barwy Wolontariatu”. Konkurs jest świetnym uhonorowaniem działań wolontariuszy i docenieniem akcji wolontarystycznych. Zapraszamy więc wszystkie organizacje pozarządowe, wolontariuszy oraz osoby, które korzystają z ich pomocy do przesyłania swoich zgłoszeń.

Mieszkańcy Elbląga mogą zgłaszać inicjatywę uchwałodawczą

Tuż przed zakończeniem kadencji radni przyjęli projekt uchwały proponowany przez prezydenta Elbląga Jerzego Wilka dotyczący zmiany statutu miasta. Zgodnie z nowym statutem mieszkańcy mogą sami zgłaszać obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze.

„Jestem wirtualną urzędniczką i mogę Ci pomóc” w Elblągu

Powyższe słowa można od dziś usłyszeć na stronie miejskiej www.elblag.eu. Specjalną pionową zakładkę można odnaleźć w lewym górnym rogu ekranu. Wirtualna Urzędniczka ma ułatwiać kontakt mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Nowe narzędzie prezentowali dziś na konferencji w Urzędzie - Jerzy Wilk prezydent Elbląga oraz Jacek Boruszka dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki. Uruchamiamy nowy, przyjazny kanał kontaktu z mieszkańcami i klientami. To innowacja, która pomoże w poruszaniu się po stronie miejskiej. Narzędzie powinno również ułatwić załatwianie spraw urzędowych osobom starszym i słabowidzącym – mówił podczas prezentacji Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

INFO OLSZTYN z gwiazdkami!

Istniejąca od ponad roku Miejska Informacja Turystyczna w Olsztynie otrzymała swoje pierwsze gwiazdki w systemie certyfikacyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikacja punktów i centrów informacji turystycznej w Polsce prowadzona jest od 2010 roku. Jej celem jest dbałość o zapewnienie odpowiedniej jakości obsługi turystów odwiedzających punkty informacji oraz stworzenie krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

Plac zabaw ponad politycznymi podziałami

26 września oficjalnie otwarty został plac zabaw w Parku Modrzewie, to kolejna inwestycja zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego i wielka atrakcja dla młodszych i starszych elblążan

Blokada torów zakończona. „Czekamy na expose nowej pani premier”

24 września śląscy górnicy zablokowali pociągi z importowanym z Rosji węglem na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. Akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu rosyjskiego węgla do Polski zakończyła się sukcesem.

Pomnik Armii Krajowej w centrum Olsztyna

Długo oczekiwany, ważny nie tylko dla środowiska związanego z Armią Krajową ale dla nas wszystkich – pomnik Armii Krajowej stanie u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego. 7 metrowa konstrukcja została zaprojektowana przez Janusza Wierzyńskiego, olsztyńskiego artystę.

Trwa blokada transportu importowanego węgla z Rosji

Grupa ok. 200 górników od kilku godzin blokuje tory kolejowe na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. To obywatelski protest przeciwko nadmiernemu importowi rosyjskiego węgla do Polski. Jak podkreślają górnicy, skala importu zagraża śląskim kopalniom i tysiącom miejsc pracy.

Jerzy Wilk kandydatem na prezydenta Elbląga

„Słucham elblążan, dbam o nasze miasto” to hasło wyborcze Jerzego Wilka - kandydata Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Elbląga. - To kandydat, który, udowodnił, że w niedługim czasie można przyspieszyć rozwój miasta. To była krótka kadencja. Niewiele ponad rok. W takich okolicznościach liczy się pomysł, umiejętność jego realizacji i skuteczność. Jerzy Wilk pokazał, że ma pomysł, jest sprawny i skuteczny. I dlatego zasługuje na to, by mieszkańcy Elbląga znowu powierzyli mu miasto – mówił eurodeputowany prof. Karol Karski podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezentującej kandydata PiS.

Kolejne trasy tramwajowe w Olsztynie na starcie

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych pozytywnie zaopiniował wyniki przetargu na budowę śródmiejskiego (północnego) odcinka olsztyńskiej sieci tramwajowej. Zwycięzca przetargu, firma Torpol będzie miała 400 dni na budowę torowiska w ulicach Żołnierskiej, Kościuszki, Dworcowej, Towarowej oraz na placu Konstytucji 3 Maja.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2014 w Olsztynie

Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”. Olsztyn po raz kolejny włącza się w tę akcję edukacyjno-społeczną z szeregiem wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Nowa ekologiczna inwestycja dla Olsztyna

Projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności wszedł w nowy etap. Z fazy planowania i projektowania, kolejne kontrakty przechodzą do fazy fizycznego budowania.

Prezydent Elbląga otrzymał Złotą Odznakę Honorową od Sybiraków

17 września 2014 r. prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak oraz Januszem Hajdukowskim wzięli udział w uroczystościach związanych z 75. rocznicą napaści Rosji Sowieckiej na Polskę - Dniem Sybiraka. Prezydent Jerzy Wilk został odznaczony przez Związek Sybiraków Złotą Odznakę Honorową za Zasługi.

Elbląski Elsin skończył 60 lat

Z gospodarczej mapy Elbląga zniknęły takie firmy jak Zamech, Truso, Plastyk. A Spółdzielnia Niewidomych Elsin, dziarski 60-latek, mimo braku wsparcia ze strony państwa, nieprzerwanie działa. Zapewnia przy tym pracę osobom niepełnosprawnym, które nie miałyby najmniejszych szans na zatrudnienie gdzie indziej.12 września 2014 r. w Ratuszu Staromiejskim spotkali się byli i obecni pracownicy Spółdzielni Elsin oraz jej przyjaciele – przedstawiciele firm i instytucji, które współpracują z tą wyjątkową firmą. Jednym z głównych gości był prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przez kilkadziesiąt lat pracował w Elsinie, a 23 lata był jej prezesem.

Chińczycy w Elblągu!

Na zaproszenie właścicieli firmy TEST Automatyka przemysłowa, która mieści się w Elbląskim Parku Technologicznym, przebywała w dniu 12 września w Elblągu pani Agnes Ding, przedstawiciel firmy SUNFAR z chińskiego miasta Shenzhen (region Guangdong). Chińska firma jest na swoim rynku jednym z największych producentów urządzeń elektrycznych. Obie firmy ściśle współpracują, Test tworzy oprogramowanie dla urządzeń mechanicznych budowanych przez firmę SUNFAR

Białoruś bliżej elbląskiego portu

Białoruskie przedsiębiorstwa chętnie nawiążą współpracę z firmami w Elblągu. Zainteresowane są także możliwościami przeładunkowymi elbląskiego portu morskiego. Poinformował o tym Jerzego Wilka Prezydenta Elbląga Aleksandr Awerianow - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, który przebywał z krótką wizytą w Elblągu.

Elbląg - Dialog społeczny w działalności związków zawodowych

10 września prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski brali udział w konferencji pn. " Wzmocnienie potencjału NSZZ Solidarność - jako uczestnika dialogu społecznego". - Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i poziomu wiedzy oraz wzmocnienie grupy eksperckiej Liderów Dialogu Społecznego jako liderów związkowych uczestniczących w dialogu społecznym na szczeblu zakładowym oraz wzmocnienie i powiększenie eksperckiej grupy trenerów w Regionu Elbląskiego, których zadaniem będzie szkolenie szeregowych członków związku, co spowoduje wzrost efektywności funkcjonowania związku jako partnera dialogu społecznego- mówił przewodniczący zarządu regiony NSZZ Solidarność Jan Fiodorowicz.

Więcej bezpieczeństwa w Elblągu

Doposażenie placu zabaw znajdującego się na terenie przedszkola przy ul. Karowej, zakup detektorów tlenku węgla, znakowanie nielegalnych kąpielisk, montaż barierek wygrodzeniowych przy szkołach, organizowanie spotkań, prelekcji, zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży, podczas których podejmowana będzie tematyka cyberprzemocy oraz walki z dopalaczami - to tylko niektóre działania, jakie podjęte zostały w tym roku w ramach Programu Bezpieczny Elbląg.

Elbląg - Trzymamy kciuki za naszą szachistkę

Za tydzień (18.09) Lidia Czarnecka rozpocznie zmagania na mistrzostwach świata w Durbanie (RPA). Przed wyjazdem odwiedziła prezydenta Elbląga Jerzego Wilka. Przy tej okazji pochwaliła się zdobytymi w sierpniu dwoma tytułami mistrzyni Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.

Od 10 września oddajemy głosy na olsztyńskie projekty

Jeśli masz więcej niż 15 lat i chcesz decydować o przyszłości swojego miasta, weź udział w głosowaniu w II edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 10 września do 10 października wybieramy projekty do realizacji w 2015 r.

Spotkanie służb mundurowych w Elblągu

Przedstawiciele, w większości komendanci, Służby Celnej, Straży Granicznej, Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej zgromadzeni w jednym miejscu, to znak, że odbywa się kolejne już z cyklu spotkań prezydenta Jerzego Wilka z przedstawicielami służb mundurowych. Tym razem do spotkania doszło w Departamencie Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UM. Spotkania służą lepszej koordynacji działań, przedstawieniu istotnych spraw z bieżącego funkcjonowania każdej z jednostek i ściślejszej współpracy z miastem w istotnych dla mieszkańców sprawach
stat4u