SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo warmińsko-mazurskie

Co poprawić, co usprawnić, czyli elbląscy seniorzy w terenie.

Jak ocenia Pani te schody? Czy korzysta Pan z tej ławki? Czy ławka jest wygodna? Czy zauważyła Pani żeby czegoś tutaj brakowało? Na te i podobne pytania starają się odpowiedzieć dziś elbląscy seniorzy zrzeszeni w Radzie Seniorów, którzy razem z Paniami z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" i zaproszonymi gośćmi oceniają Park Modrzewie z perspektywy osób starszych. To element szerszego projektu pn. "Zoom na rady seniorów", do którego zakwalifikował się Elbląg.

Mały a cieszy… elbląskich kierowców

Nie jest długi, ma około 70 metrów, ale dzięki niemu udało się połączyć dzielnicę Zatorze z wiaduktem przy ulicy Akacjowej. Mowa o oddanym dziś oficjalnie do użytku fragmencie drogi, który biegnie przez byłe tereny powojskowe przy ulicy Lotniczej.

Biznesmeni z obwodu brzeskiego na Białorusi w Elblagu

Wizyta Białorusinów odbywa się przy okazji ich udziału w targach, które odbywają się w Warszawie. Na cel swojej dalszej podróży obrali właśnie Elbląg i Trójmiasto. Zanim odbyło się spotkanie w Ratuszu, goście z Białorusi wizytowali Port w Elblągu oraz infrastrukturę elbląskich firm Glenport i El-mor-port.

Przelewali krew za Ojczyznę

Żołnierze związani z regionem elbląskim którzy odnieśli rany podczas misji pełnionych poza granicami kraju, spotkali się 5 listopada 2014 r. z przedstawicielami władz samorządowych w siedzibie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ulicy Królewieckiej. W spotkaniu, które odbyło się z inicjatywy majora Zbigniewa Tuszyńskiego, uczestniczyli Grażyna Kluge wicewojewoda warmińsko-mazurski, Witold Wróblewski członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego oraz Jerzy Wilk prezydent Elbląga. Dywizję reprezentował gen. bryg. Marek Sokołowski.

Kolejny muzyczny prezent z norweskiego Stavanger

4 listopada około godziny 9.00 na parking Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych wjechał kolejny transport instrumentów z norweskiego Stavanger. To cztery pianina, fortepian i perkusja

Sukces olsztyńskiego szpitala

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie zajął 1 miejsce w województwie Warmińsko – Mazurskim, 7 w Polsce w rankingu szpitali Rzeczpospolitej „Bezpieczny Szpital” w kategorii szpitali zabiegowych, wielospecjalistycznych i onkologicznych oraz 4 pod względem jakości opieki medycznej.

Zostań wolontariuszem WOŚP w Olsztynie

Ruszyły przygotowania do 23. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 11 stycznia 2015 roku. Olsztyński sztab, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury rozpoczął nabór wolontariuszy, którzy w finałową niedzielę będą kwestować na ternie całego miasta. Zgłaszać się można do 30 listopada.

Powstanie Styczniowe - chcemy pamiętać również w Elblągu

Z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej napłynęły podziękowania dla Jerzego Wilka prezydenta Elbląga za upamiętnienie w naszym mieście 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Styczniowe uroczystości w Elblągu wiązały się z odsłonięciem nowej tablicy na obelisku, który od lat sześćdziesiątych XX-wieku upamiętnia park imieniem Romualda Traugutta.

Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu – budowa wielotorowa

Na współczesnych budowach wiele z procesów technologicznych odbywa się w jednym czasie. Umożliwia to szybszy postęp prac i w efekcie skrócenie czasu budowy. Nie inaczej jest w Elblągu, gdzie powstaje Centrum Rekreacji Wodnej. Do grudnia obiekt powinien osiągnąć już stan surowy tak, aby w zimie prowadzone były prace wewnątrz budynku.

HARCERSKA AKCJA ZNICZ w OLSZTYNIE

Akcja Znicz Hufca "Rodło" jest corocznym elementem obchodów Święta Zmarłych w naszym mieście. Za każdym razem uczestniczy w niej 100-150 młodych ludzi, pełniących harcerską służbę. W tym roku reprezentacje drużyn harcerskich i gromad zuchowych odwiedziły cmentarz przy ul. Poprzecznej gdzie uprzątnęli opuszczone groby i zostawili na nich znicze.

Uczniowie SP 11 z wizytą u prezydenta Elbląga

Uczniowie klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 11 odwiedzili dziś (30 października) Urząd Miejski. Na trasie wycieczki po urzędzie znalazł się Departament Spraw Obywatelskich oraz sala sesyjna, w których uczniom towarzyszył prezydent Jerzy Wilk. Młodzi elblążanie obejrzeli także film promujący nasze miasto oraz otrzymali książeczkę opowiadającą historię naszego miasta.

25 lat z chórem Redemptoris w Elblągu

Ćwierć wieku elblążanie, i nie tylko, mogą wsłuchiwać się w piękne głosy chóru Redemptoris. W minioną sobotę chórzyści pod przewodnictwem dyrygenta Leszka Goska świętowali w kościele Matki Bożej Królowej Polski

661. urodziny Olsztyna

Zbliża się najważniejszy w całym roku dzień dla naszego miasta. W piątek, 31 października będziemy świętować 661. urodziny Olsztynie. Jak co roku, na mieszkańców miasta czeka wiele urodzinowych atrakcji, ale najważniejszy tego dnia będzie oczywiście wielki, biało-niebieski urodzinowy tort.

"Sobota z przewodnikiem". w Elblągu

W minioną sobotę, prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w zakończeniu czwartej edycji projektu pn. "Sobota z przewodnikiem". Współorganizatorem tegorocznej edycji spotkań był także urząd miejski. - Włączyliśmy się do tej akcji i w tym roku spotkania rozpoczęły się już od kwietnia i trwały aż do połowy października. W sumie tych spotkań odbyło się 15 i wzięło w nich udział 1130 osób. Tak liczny udział świadczy o tym, że elblążanie doceniają bogatą historię naszego miasta, za co im serdecznie dziękuję - mówił prezydent Jerzy Wilk.

Strefa aktywności w centrum Olsztyna

Przy ul. Kromera powstaje plac zabaw i wielofunkcyjne boisko. Nowa strefa aktywności w centrum Olsztyna z całą pewnością przypadnie do gustu najmłodszym mieszkańcom miasta.

Bardziej rowerowo na ul. Hozjusza w Olsztynie

Mieszkańcy os. Redykajny są najlepszym przykładem na to, jak skutecznie starać się o realizację dawno oczekiwanych rowerowych inwestycji. Pomógł w tym oczywiście Olsztyński Budżet Obywatelski, ale bez zaangażowania mieszkańców nie byłoby sukcesu. Jednym ze zwycięskich projektów było powstanie dokumentacji oraz pierwszego fragmentu drogi dla rowerów biegnącej wzdłuż ul. Hozjusza. W ostatnich dniach wymyślona i wywalczona przez mieszkańców „rowerówka” została oddano do użytku.

Prezydent Elbląga na uroczystościach w Sanktuarium

19 października w Parafii p. w. Matki Boskiej Królowej Polski w Elblągu odprawiono uroczystą mszę z okazji pierwszej rocznicy ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wzięli w niej udział prezydent Elbląga Jerzy Wilk z małżonką oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski. Mszę odprawił jego ekscelencja ks. dr Józef Wysocki - biskup pomocniczy Diecezji Elbląskiej. W trakcie uroczystości nastąpiło uroczyste przekazanie ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ofiarowanej przez Diecezję Gliwicką.

Sportowe wyróżnienie dla człowieka z pasją z Elbląga

9 października br. w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się gala SPORTOWA POLSKA 2014. Podczas uroczystości jedno z wyróżnień zdobył elblążanin Bogusław Tołwiński.

Ocalić od zapomnienia olsztyńskie cmentarze

To już XII kwesta podczas, której zbierane będą datki na renowację olsztyńskich cmentarzy. W ubiegłym roku udało się zgromadzić ponad 23 tys. zł. Liczymy, że i w tym roku olsztynianie otworzą serca i wykażą się hojnością, jak w ubiegłych latach – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W Elblągu Amazonki zamanifestowały radość życia

18 października Elbląskie Amazonki i ich liczni przyjaciele wyruszyli spod Urzędu Miejskiego w marsz ulicami miasta, aby zamanifestować radość życia, namawiać do badań profilaktycznych i pokazać, że z chorobą nowotworową można wygrać.

Olsztyn - Wizja łódzkich studentów

Przed Wysoką Bramą można oglądać projekty łódzkich studentów, którzy pracowali nad zagospodarowaniem olsztyńskiego Placu Jedności Słowiańskiej ze szczególnym uwzględnieniem zabytkowej Rondeli.

Elbląska Bażantarnia będzie promowana w całej Polsce

W miniony piątek, 10 października prezydent Elbląga Jerzy Wilk wziął udział w oficjalnym zakończeniu projektu pn. "Organizacja imprez cyklicznych i wzmocnienie produktu turystycznego elbląskiej Bażantarni" realizowanego przez elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Podczas spotkania odbyła się premiera niezwykle ciekawego filmu promującego naszą przepiękna i uwielbianą przez elblążan Bażantarnię

Olsztyńskie zajezdnie. Stare i nowe.

16 października odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowej zajezdni tramwajowej, która powstanie przy ul. Kołobrzeskiej w Olsztynie. Konsorcjum firm Budimex S.A. i KZN Rail sp. z o.o. zobowiązało się, że skończy budowę w półtora roku. Mamy również koncepcję zagospodarowania dawnej zajezdni trolejbusowej przy Muzeum Nowoczesności – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olszyna. Nowa zajezdnia tramwajowa powstaje z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.

Jarosław Kaczyński w Elblągu

16 listopada elblążanie pójdą do urn wyborczych by ponownie wybrać prezydenta miasta oraz członków rady miejskiej. Prawo i Sprawiedliwość ponownie postawiło na kandydaturę Jerzego Wilka na urząd prezydenta miasta.

Dnia Edukacji Narodowej w Elblągu

Spotkanie władz miasta z elbląskimi nauczycielami odbyło się w Ratuszu Staromiejskim. W trakcie uroczystości prezydent zapewnił, że samorząd dokłada wszelkich starań, aby wspomagać placówki oświatowe.

Prezydent Elbląga na otwarciu Acousticsa

Prezydent Elbląga Jerzy w miniony piątek, 10 października brał udział w oficjalnym otwarciu firmy Acoustics, która wybudowała swoją fabrykę na Modrzewinie. - To jest wzorcowy przykład jak władze miasta powinny współpracować z przedsiębiorcami. Stworzyliśmy dogodne warunki do tego by firma mogła się rozwijać. Kiedy firma zaczęła zwiększać produkcję i prowadziła z nami rozmowy dotyczące dalszego jej rozwoju zdecydowałem o przyznaniu jej właścicielom nagrody prezydenta prezydent Jerzy Wilk. - Gratuluję sukcesów i życzę aby firma nadal się rozwijała. Mam nadzieję, że za państwa wzorem inne przedsiębiorstwa będę budował tu swoje zakłady - zakończył Jerzy Wilk.

Nowe pojazdy dla elbląskiej policji

Na policyjnym parkingu przy ulicy Tysiąclecia przekazane zostały dziś funkcjonariuszom dwa nowe pojazdy, które wykorzystywane będą w działaniach operacyjnych. Zakup samochodów był możliwy dzięki wsparciu finansowemu elbląskiego samorządu, dlatego też kluczki do wozów przekazał Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

Brąz dla olsztyńskiej infrastruktury sportowej

Gmina Olsztyn i Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna za Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” zdobyli brązową statuetkę w jubileuszowej 15. edycji konkursu „Budowniczy Polskiego Sportu”. Dostrzeżono także walory architektoniczne naszych nowych brzegów jeziora Ukiel – powiedział prezydent Olsztyna.

Kryminalni z Olsztyna badają odciski Kopernika

Współczesne metody badawcze pozwalają prześledzić życie i twórczość naukową wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Zapraszamy na wystawę „Co napisał Kopernik?”, prezentującą fotografie rękopiśmiennych zapisków odkrytych w drukach Biblioteki „Hosianum” w Olsztynie. Badania nad prezentowanymi zapiskami trwają i są prowadzone między innymi przez specjalistów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Pianina ze Stavanger już w Elblągu

10 października 2014r. z norweskiego miasta Stavanger dotarł transport 5 pianin i fortepianu, które zostały przekazane dla Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dar z Norwegii przyjął dyrektor szkoły Andrzej Korpacki. Inicjatorem akcji jest honorowy przewodniczący Towarzystwa Polsko – Norweskiego w Stavanger Ryszard Kalinowski, z pochodzenia Elblążanin, zamieszkujący w Norwegii już 30 lat, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”, a obecnie przewodniczący Rady Uchodźców i Imigrantów w Gminie Stavanger. Norwegowie pomogli w osiedleniu wielu polskim rodzinom opozycjonistów represjonowanym przez władze PRL.

"Okrągły Stół" wystawa w Olsztynie

W 2014 roku mija 25 lat od „Okrągłego Stołu" jednego z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski, od którego rozpoczęły się zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, w tym częściowo wolne wybory do Sejmu, tzw. wybory czerwcowe. Negocjacje prowadzone były od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 r. przez przedstawicieli władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Prowadzone były w kilku miejscach, a ich rozpoczęcie i zakończenie odbyło się w siedzibie Urzędu Rady Ministrów PRL w Pałacu Namiestnikowskim (obecnie Pałac Prezydencki) w Warszawie, przy specjalnie skonstruowanym, dużym, okrągłym stole.

W Elblągu rower lepszy niż rower

To świetna alternatywa dla samochodu, tramwaju, autobusu czy pieszej przechadzki. Mowa o rowerze elektrycznym, który jak się okazuje może też być alternatywą dla normalnego roweru. Taki jednoślad testują od dziś miejscy urzędnicy, co ma zachęcić ich do zmiany nawyków i stosowania komunikacji rowerowej w codziennych dojazdach do pracy.

W Olsztynie szukamy 80 bohaterów

Aby znaleźć prawdziwą biedę nie wystarczy dobra wola. Niezbędni są wolontariusze, czyli SuperW, a tych ma być w Polsce ponad 10 000. Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do prawdziwej biedy, wchodzi tam, gdzie inni są obojętni albo boją się wejść. Dla wielu rodzin już sama wizyta wolontariusza jest pomocą, dodaje wiary w ludzi, pokazuje, że nie są sami.

Ciśnienie rośnie, bus w Olsztynie jest w drodze

7 i 8 października w Olsztynie, w specjalnie przystosowanym busie „Ciśnienie na życie” będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który dokona pomiaru i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. Olsztyn to już czterdzieste pierwsze z 46 miast na trasie przejazdu Busa.

Mini Rajd Rowerowy w Olsztynie

Na plaży miejskiej w Olsztynie działa już Wypożyczalnia Sprzętu Sportowego. Wczoraj, z okazji wielkiego otwarcia, w Centrum Rekreacyjno-Sportowym "Ukiel" odbył się Mini Rajd Rowerowy.

Elbląg na 136 stronach

Architektura Elbląga zdominowała trzeci numer branżowego kwartalnika „Renowacje i zabytki”. To najpopularniejsze pismo tego typu w Polsce, szeroko opisujące zagadnienia zabytkowej architektury oraz jej renowacji. Aktualny numer, ukazujący się przy okazji 777-lecia Elbląga, ma promować osiągnięcia w dziedzinie odbudowy i konserwacji zabytków, jak również inicjować dyskusję na temat jakości architektury w naszym mieście.

Obywatelski pomysł na plac zabaw w Elblągu

1 października 2014 r. po południu udostępniony został do użytku plac zabaw w dzielnicy Zawada, to kolejna inwestycja zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego. Dopisała pogoda, dopisali też mieszkańcy, w szczególności najmłodsi, którzy przetestowali wszystkie urządzenia.

12. Olsztyńskie Dni Nauki

Po raz ósmy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie we współpracy z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim współorganizował Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Temat przewodni tegorocznego spotkania brzmiał: „Nauczyciel i jego uczeń - dokonania i perspektywy”. W trakcie konferencji, która odbyła się 26 września 2014 w siedzibie ODN i Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 4 przy ul. Turowskiego, nauczyciele wysłuchali wykładów wygłoszonych przez panią dr Elżbietę Zubrzycką, (wykładowcę Uniwersytetu Gdańskiego, założycielkę Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego) nt. „Diagnoza typów uczniów” oraz „Stres w zawodzie nauczyciela”.

„Barwy Wolontariatu” w Olsztynie

Rusza XIV edycja konkursu „Barwy Wolontariatu”. Konkurs jest świetnym uhonorowaniem działań wolontariuszy i docenieniem akcji wolontarystycznych. Zapraszamy więc wszystkie organizacje pozarządowe, wolontariuszy oraz osoby, które korzystają z ich pomocy do przesyłania swoich zgłoszeń.

Mieszkańcy Elbląga mogą zgłaszać inicjatywę uchwałodawczą

Tuż przed zakończeniem kadencji radni przyjęli projekt uchwały proponowany przez prezydenta Elbląga Jerzego Wilka dotyczący zmiany statutu miasta. Zgodnie z nowym statutem mieszkańcy mogą sami zgłaszać obywatelskie inicjatywy uchwałodawcze.

„Jestem wirtualną urzędniczką i mogę Ci pomóc” w Elblągu

Powyższe słowa można od dziś usłyszeć na stronie miejskiej www.elblag.eu. Specjalną pionową zakładkę można odnaleźć w lewym górnym rogu ekranu. Wirtualna Urzędniczka ma ułatwiać kontakt mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Nowe narzędzie prezentowali dziś na konferencji w Urzędzie - Jerzy Wilk prezydent Elbląga oraz Jacek Boruszka dyrektor Departamentu Innowacji i Informatyki. Uruchamiamy nowy, przyjazny kanał kontaktu z mieszkańcami i klientami. To innowacja, która pomoże w poruszaniu się po stronie miejskiej. Narzędzie powinno również ułatwić załatwianie spraw urzędowych osobom starszym i słabowidzącym – mówił podczas prezentacji Jerzy Wilk prezydent Elbląga.

INFO OLSZTYN z gwiazdkami!

Istniejąca od ponad roku Miejska Informacja Turystyczna w Olsztynie otrzymała swoje pierwsze gwiazdki w systemie certyfikacyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. Certyfikacja punktów i centrów informacji turystycznej w Polsce prowadzona jest od 2010 roku. Jej celem jest dbałość o zapewnienie odpowiedniej jakości obsługi turystów odwiedzających punkty informacji oraz stworzenie krajowej sieci standaryzowanych jednostek informacji turystycznej współpracujących na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

Plac zabaw ponad politycznymi podziałami

26 września oficjalnie otwarty został plac zabaw w Parku Modrzewie, to kolejna inwestycja zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego i wielka atrakcja dla młodszych i starszych elblążan

Blokada torów zakończona. „Czekamy na expose nowej pani premier”

24 września śląscy górnicy zablokowali pociągi z importowanym z Rosji węglem na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. Akcja obywatelskiego sprzeciwu wobec nadmiernego importu rosyjskiego węgla do Polski zakończyła się sukcesem.

Pomnik Armii Krajowej w centrum Olsztyna

Długo oczekiwany, ważny nie tylko dla środowiska związanego z Armią Krajową ale dla nas wszystkich – pomnik Armii Krajowej stanie u zbiegu ulic Dąbrowszczaków i Piłsudskiego. 7 metrowa konstrukcja została zaprojektowana przez Janusza Wierzyńskiego, olsztyńskiego artystę.

Trwa blokada transportu importowanego węgla z Rosji

Grupa ok. 200 górników od kilku godzin blokuje tory kolejowe na przejściu granicznym Braniewo-Mamonowo w woj. warmińsko-mazurskim. To obywatelski protest przeciwko nadmiernemu importowi rosyjskiego węgla do Polski. Jak podkreślają górnicy, skala importu zagraża śląskim kopalniom i tysiącom miejsc pracy.

Jerzy Wilk kandydatem na prezydenta Elbląga

„Słucham elblążan, dbam o nasze miasto” to hasło wyborcze Jerzego Wilka - kandydata Prawa i Sprawiedliwości na urząd prezydenta Elbląga. - To kandydat, który, udowodnił, że w niedługim czasie można przyspieszyć rozwój miasta. To była krótka kadencja. Niewiele ponad rok. W takich okolicznościach liczy się pomysł, umiejętność jego realizacji i skuteczność. Jerzy Wilk pokazał, że ma pomysł, jest sprawny i skuteczny. I dlatego zasługuje na to, by mieszkańcy Elbląga znowu powierzyli mu miasto – mówił eurodeputowany prof. Karol Karski podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezentującej kandydata PiS.

Kolejne trasy tramwajowe w Olsztynie na starcie

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych pozytywnie zaopiniował wyniki przetargu na budowę śródmiejskiego (północnego) odcinka olsztyńskiej sieci tramwajowej. Zwycięzca przetargu, firma Torpol będzie miała 400 dni na budowę torowiska w ulicach Żołnierskiej, Kościuszki, Dworcowej, Towarowej oraz na placu Konstytucji 3 Maja.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2014 w Olsztynie

Tegoroczne hasło akcji brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”. Olsztyn po raz kolejny włącza się w tę akcję edukacyjno-społeczną z szeregiem wydarzeń. Zapraszamy do zapoznania się z programem.

Nowa ekologiczna inwestycja dla Olsztyna

Projekt „System zagospodarowania odpadów komunalnych w Olsztynie. Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów” współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności wszedł w nowy etap. Z fazy planowania i projektowania, kolejne kontrakty przechodzą do fazy fizycznego budowania.

Prezydent Elbląga otrzymał Złotą Odznakę Honorową od Sybiraków

17 września 2014 r. prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak oraz Januszem Hajdukowskim wzięli udział w uroczystościach związanych z 75. rocznicą napaści Rosji Sowieckiej na Polskę - Dniem Sybiraka. Prezydent Jerzy Wilk został odznaczony przez Związek Sybiraków Złotą Odznakę Honorową za Zasługi.

Elbląski Elsin skończył 60 lat

Z gospodarczej mapy Elbląga zniknęły takie firmy jak Zamech, Truso, Plastyk. A Spółdzielnia Niewidomych Elsin, dziarski 60-latek, mimo braku wsparcia ze strony państwa, nieprzerwanie działa. Zapewnia przy tym pracę osobom niepełnosprawnym, które nie miałyby najmniejszych szans na zatrudnienie gdzie indziej.12 września 2014 r. w Ratuszu Staromiejskim spotkali się byli i obecni pracownicy Spółdzielni Elsin oraz jej przyjaciele – przedstawiciele firm i instytucji, które współpracują z tą wyjątkową firmą. Jednym z głównych gości był prezydent Elbląga Jerzy Wilk, który przez kilkadziesiąt lat pracował w Elsinie, a 23 lata był jej prezesem.

Chińczycy w Elblągu!

Na zaproszenie właścicieli firmy TEST Automatyka przemysłowa, która mieści się w Elbląskim Parku Technologicznym, przebywała w dniu 12 września w Elblągu pani Agnes Ding, przedstawiciel firmy SUNFAR z chińskiego miasta Shenzhen (region Guangdong). Chińska firma jest na swoim rynku jednym z największych producentów urządzeń elektrycznych. Obie firmy ściśle współpracują, Test tworzy oprogramowanie dla urządzeń mechanicznych budowanych przez firmę SUNFAR

Białoruś bliżej elbląskiego portu

Białoruskie przedsiębiorstwa chętnie nawiążą współpracę z firmami w Elblągu. Zainteresowane są także możliwościami przeładunkowymi elbląskiego portu morskiego. Poinformował o tym Jerzego Wilka Prezydenta Elbląga Aleksandr Awerianow - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej Polskiej, który przebywał z krótką wizytą w Elblągu.

Elbląg - Dialog społeczny w działalności związków zawodowych

10 września prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski brali udział w konferencji pn. " Wzmocnienie potencjału NSZZ Solidarność - jako uczestnika dialogu społecznego". - Głównym celem projektu jest podniesienie kwalifikacji i poziomu wiedzy oraz wzmocnienie grupy eksperckiej Liderów Dialogu Społecznego jako liderów związkowych uczestniczących w dialogu społecznym na szczeblu zakładowym oraz wzmocnienie i powiększenie eksperckiej grupy trenerów w Regionu Elbląskiego, których zadaniem będzie szkolenie szeregowych członków związku, co spowoduje wzrost efektywności funkcjonowania związku jako partnera dialogu społecznego- mówił przewodniczący zarządu regiony NSZZ Solidarność Jan Fiodorowicz.

Więcej bezpieczeństwa w Elblągu

Doposażenie placu zabaw znajdującego się na terenie przedszkola przy ul. Karowej, zakup detektorów tlenku węgla, znakowanie nielegalnych kąpielisk, montaż barierek wygrodzeniowych przy szkołach, organizowanie spotkań, prelekcji, zajęć warsztatowych dla dzieci i młodzieży, podczas których podejmowana będzie tematyka cyberprzemocy oraz walki z dopalaczami - to tylko niektóre działania, jakie podjęte zostały w tym roku w ramach Programu Bezpieczny Elbląg.

Elbląg - Trzymamy kciuki za naszą szachistkę

Za tydzień (18.09) Lidia Czarnecka rozpocznie zmagania na mistrzostwach świata w Durbanie (RPA). Przed wyjazdem odwiedziła prezydenta Elbląga Jerzego Wilka. Przy tej okazji pochwaliła się zdobytymi w sierpniu dwoma tytułami mistrzyni Polski w szachach szybkich i błyskawicznych.

Od 10 września oddajemy głosy na olsztyńskie projekty

Jeśli masz więcej niż 15 lat i chcesz decydować o przyszłości swojego miasta, weź udział w głosowaniu w II edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Od 10 września do 10 października wybieramy projekty do realizacji w 2015 r.

Spotkanie służb mundurowych w Elblągu

Przedstawiciele, w większości komendanci, Służby Celnej, Straży Granicznej, Policji, Straży Miejskiej, Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej zgromadzeni w jednym miejscu, to znak, że odbywa się kolejne już z cyklu spotkań prezydenta Jerzego Wilka z przedstawicielami służb mundurowych. Tym razem do spotkania doszło w Departamencie Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych UM. Spotkania służą lepszej koordynacji działań, przedstawieniu istotnych spraw z bieżącego funkcjonowania każdej z jednostek i ściślejszej współpracy z miastem w istotnych dla mieszkańców sprawach

Jubileusz 150-lecia Muzeum w Elblągu

- Jako elblążanin odczuwam ogromną satysfakcję, że w naszym mieście zapoczątkowane zostało muzealnictwo całego regionu Warmii i Mazur, fakt intensywnych i wieloletnich prac archeologicznych prowadzonych na terenie miasta sprawił, że w murach, w których obecnie przebywam znajdują się też unikatowe eksponaty doceniane przez historyków z całego świata - mówił dziś prezydent Elbląga Jerzy Wilk podczas oficjalnych obchodów z okazji 150-lecia muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

W Elblągu czytano Sienkiewicza

Wczoraj, 6 września 2014 r. wiceprezydent Elbląga Marek Pruszak wziął udział w trzeciej edycji ogólnopolskiego przedsięwzięcia wspólnego czytania największych dzieł narodowych. Wspólnie z uczniami ze szkoły podstawowej nr 4 czytał „Trylogię" Henryka Sienkiewicza. Całość prowadził Piotr Imiołczyk – nauczyciel historii z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu.

Elbląg - Bekiesz jest Nasz!

Elbląg wzbogacił się o cenne dzieło, to obraz osiemnastowiecznego, francuskiego malarza przedstawiający Kaspera Bekiesza. Bekiesz, węgierski dowódca w służbie Rzeczpospolitej, zasłynął w XVI wieku udziałem w obronie Elbląga przed gdańska flotą. Obraz jest cenny jako jedna z niewielu pamiątek świadczących o polskiej, przedrozbiorowej historii naszego miasta. Oficjalna prezentacja obrazu miała miejsce dziś podczas konferencji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Wodny plac zabaw na plaży miejskiej w Olsztynie

Trwają testy nowego wodnego placu zabaw na plaży miejskiej. Choć mieszkańcom udostępniony będzie oficjalnie dopiero od maja przyszłego roku, śmiałkowie od najbliższej soboty będą mogli wypróbować dmuchańce

Biskup gościem prezydenta Elbląga

Biskup Elbląski Jacek Jezierski był wczoraj gościem prezydenta Jerzego Wilka i wiceprezydentów Marka Pruszaka i Janusza Hajdukowskiego. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji i przekazania księdzu biskupowi nowego wydawnictwa Muzeum Archeologiczno-Historycznego, ukazującego cenne zbiory tej instytucji.

Norwegowie chcą zacieśniać współpracę z Elblągiem

Podczas drugiego dnia tegorocznej edycji Święta Chleba prezydent Elbląga Jerzy Wilk oraz wiceprezydenci Marek Pruszak i Janusz Hajdukowski spotkali się z delegacjami naszych miast partnerskich. Przedstawiciele wszystkich miast dziękowali władzom miasta za bardzo ciepłe przyjęcie i zachwyceni byli wysokim poziomem artystycznym Święta Chleba i jakością oferowanych oraz naszą elbląską starówką. Nasi partnerzy deklarowali ponadto współpracę także na szczeblu gospodarczym.

Centrum Rekreacji Wodnej w Elblągu. Budowa trwa

Od 4 miesięcy trwają prace przy budowie Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki. Już widać fundamenty przyszłego kompleksu. Przypomnijmy, że w elbląskim Centrum Rekreacji Wodnej znajdą się cztery baseny: sportowy 25-metrowy, do nauki pływania, rekreacyjny oraz dla dzieci.

Wykonają projekt olsztyńskich plant

Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna podpisał dziś 2 września 2014 r. umowę na wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego olsztyńskich plant. Projekt, na podstawie zwycięskiej koncepcji wybranej w drodze konkursu, wykona Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska. Dokumenty mają być gotowe do stycznia 2015 roku.

Świadectwa. Historia w twarzach. Twarze historii - otwarcie wystawy

W sobotę 30 sierpnia 2014 r. prezydent Elbląga Jerzy Wilk wspólnie z wiceprezydentem Markiem Pruszakiem brali udział w otwarciu niezwykle cennej i ważnej wystawy pn. - „Świadectwa. Historia w twarzach. Twarze historii", która prezentowana jest w Muzeum Archeologiczno - Historycznym w Elblągu. Wystawa jest oparta na cyklu nagrań filmowych, przeprowadzonych z byłymi mieszkańcami Elbląga i regionu. Prezentuje obraz przedwojennego świata widzianego oczami dzieci.

Elbląg - Uroczystości rocznicy niemieckiej agresji na Polskę

Uroczystości, podczas których elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w najstraszniejszej z wojen, odbyły się przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola.

Prezydent Elbląga spotkał się z dyrektorami szkół i przedszkoli

28 sierpnia w Urzędzie Miejskim odbyła się narada dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z władzami miasta. Podczas spotkania Prezydent Elbląga Jerzy Wilk wręczył akty powierzenia stanowisk dyrektorom wybranym w tegorocznych konkursach.

MultiCentrum w Olsztynie z nagrodą

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie odebrała nagrodę na tegorocznym, światowym kongresie IFLA odbywającym się w Lyonie/Francja. Nagroda została przyznana filii nr 3 - MultiCentrum, której działania za kreatywne wykorzystanie technologii ICT w bibliotekach publicznych, zostały wyróżnione w międzynarodowym konkursie EIFL.

Elbląskie Święto Chleba to trzydniowy festyn na ulicach Starego Miasta

Tegoroczna edycja potrwa od piątku 29 sierpnia do niedzieli 31 sierpnia 2014 roku. Święto Chleba to przede wszystkim jarmark z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem i sztuką ludową. To doskonała okazja dla całej rodziny na atrakcyjne spędzenie czasu, na które zapraszają: Prezydent Miasta Elbląga Jerzy Wilk i Stowarzyszenie Elbląg Europa.W trakcie tego wydarzenia można spróbować i kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski oraz Litwy. Nie brakuje również miodu, wyrobów cukierniczych, wędlin czy żywności ekologicznej. Są też stoiska wystawców rękodzieła, kolekcjonerów przedmiotów zabytkowych z całego regionu, a także prezentacje artystyczne i pokazy warsztatowe dawnych rzemiosł

Więcej kwiatów i rabat w Olsztynie

W Olsztynie powstają nie tylko duże parki ale także małe, wygospodarowane ze ścisłej zabudowy enklawy zieleni. Pierwszym był skwer przy ul. Żołnierskiej, który powstał w miejscu dawnego lądowiska dla helikopterów. Niedawno powstały rabaty przy ul. 1 Maja a najnowszy skwer powstaje u zbiegu ulic Kościuszki i Kętrzyńskiego.

Elbląg - Potrzebne tony przekopanej ziemi, a nie tony papieru

Niestety wydaje się, że pan Jerzy Wcisła w swoim ostatnim liście "Czy ojcem sukcesu przekopu ma być tylko PiS?" nie tyle uchylił rąbka tajemnicy, co wręcz ukazał w pełnej krasie swój sposób myślenia. Szef elbląskiej PO chyba bardzo chciałby przypisać sobie autorstwo pomysł przekopu Mierzei Wiślanej. Nikt nie podważa jego aktywności na tym polu, ale tym bardziej pan Wcisła powinien wiedzieć, że autorem tej koncepcji jest Eugeniusz Kwiatkowski, budowniczy Gdyni, który opisał swój pomysł w książce „Budujemy nową Polskę nad Bałtykiem”. Co więcej, można się tu cofnąć jeszcze dalej w przeszłość. Wszak już Niemcy, którzy niegdyś władali tymi ziemiami i wodami, snuli plany przekopania Mierzei...

Akademia Młodych Orłów w Olsztynie

W Olsztynie rusza Akademia Młodych Orłów. Pod okiem wykwalifikowanych trenerów, piłkę nożną będzie trenowało 96 dziewcząt i chłopców w wieku 6-11 lat. Nabór już we wrześniu podczas Dni Talentu. Projekt finansowo wspiera PZPN oraz Miasto Olsztyn.

Elbląg - Przekop z Tatą Mierzeję, Wykop z Mamą Wiatrak

Temat przekopu Mierzei Wiślanej od dłuższego czasu nie schodzi z czołówek informacji medialnych. Większość mieszkańców naszego miasta i regionu jest przekonana o konieczności jak najszybszego rozpoczęcia tej inwestycji, która będzie służyła przyszłym pokoleniom. Dlatego prezydent Elbląga Jerzy Wilk apeluje do rządu i premiera o jak najszybsze przystąpienia do budowy kanału. Sprawą, która porusza elblążan jest również powstawanie farm wiatrowych, budowanych często zbyt blisko terenów zabudowanych, bez troski o środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców.

Elbląg - Wystawa, msza, wieńce i kwiaty

W piątek 29. sierpnia będziemy obchodzili 34. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. W Elblągu obchody rozpoczną się o godz. 17.30 od otwarcia wystawy poświęconej śp. Lechowi Kaczyńskiemu.

Elbląg - Godny następca firmy Acoustics - kolejny firma znajdzie się w EPT

Kolejna firma rozpoczyna działalność w Elbląskim Parku Technologicznym. ROYAUME B.K.F.R. Internationale z kapitałem algierskim będzie zajmować się eksportem i importem towarów między Polską a Algierią. Firma działa w branży spożywczej. Jej głównym produktem importowym są mieszanki mleka w proszku. Firma rozważa uruchomienie własnej produkcji na terenie Modrzewiny w Elblągu. Dziś przedstawiciele firmy w obecności prezydenta Jerzego Wilka podpisali umowę z Elbląskim Parkiem Technologicznym.

W Olsztynie wybudują tory tramwajowe

Ponad 6 km linii tramwajowej, przebudowa skrzyżowań, dróg i ścieżek rowerowych oraz budowa nowej ulicy Bukowskiego to główne założenia umowy podpisanej 19 sierpnia 2014 r. przez Piotra Grzymowicza, Prezydenta Olsztyna. Roboty budowlane dla Odcinka A obejmującego ulice Witosa-Płoskiego-Sikorskiego i ul. Tuwima wykona firma Skanska SA. Inwestycja ma być gotowa do września 2015 r.

Olsztyn - Bezpłatny internet w parkach i na basenie

W kolejnych 16 punktach w Olsztynie będzie można skorzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu. Piotr Grzymowicz, Prezydent Olsztyna podpisał dziś umowę z gdyńską firmą ATEM-POLSKA Sp. z .o. na budowę sieci światłowodowej, która ułatwi dostęp do Internetu 49 jednostkom miejskim (m.in. szkoły, przedszkola). W ramach projektu uruchomionych zostanie także 16 punktów z dostępem do Internetu w miejscach publicznych najchętniej odwiedzanych przez mieszkańców i turystów m.in. w Parku Centralnym, Parku im. Kusocińskiego, Parku przy zamku czy w Wodnym Centrum Rekreacyjno-Sportowym „Aquasfera – Galeria Warmińska”.

Kanał przez Mierzeję potrzebny jest teraz!

Budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną to główny tematy konferencji prasowej Jerzego Wilka. która odbyła się 13 sierpnia 2014 r. Zdaniem prezydenta Elbląga odkładanie realizacji tej inwestycji do 2022 jest pomysłem absurdalnym. Na wstępie konferencji prezydent odniósł się do deklaracji rządu dotyczącej budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Realizację tego zadania zapowiedział premier Jarosław Kaczyński. Według planów z 2007 roku budowa kanału miała się zakończyć w 2014 roku.

Głosuj na elbląskie mosty zwodzone

Zachęcamy elblążan do wzięcia udziału w głosowaniu na Top Inwestycję Komunalną Polski Wschodniej, w gronie finalistów konkursu znalazły się bowiem elbląskie mosty zwodzone. Głosować można do 7 września, poprzez stronę: portalsamorzadowy.pl.

Siatkówka z galerią w Olsztynie

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w olsztyńskim ratuszu podpisano umowę sponsorską pomiędzy Galerią Warmińską a AZS UWM SA w Olsztynie. Dzięki uspołecznianiu olsztyńskiego biznesu zyskujemy wsparcie dla rozwoju sportu w naszym mieście – powiedział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna

Elbląg za pół ceny, atrakcje na 100%

Zbliża się kolejna, siódma już edycja akcji „Elbląg za pół. Przedsięwzięcie przyjęło się w naszym mieście doskonale. Elbląskie firmy dwa razy do roku przygotowują atrakcyjne ceny na swoje towary i usługi, a w weekend, kiedy promocje już obowiązują, elblążanie i turyści przemierzają miasto szukając miejsc objętych akcją. Dominuje branża gastronomiczna, jednak coraz więcej jest różnego rodzaju usług kulturalnych, rozrywkowych, kosmetycznych. Katalog ten wciąż się poszerza.

Elbląg - Klienci wysoko oceniają kompetencje urzędników

W czerwcu Urząd Miejski w Elblągu przeprowadził ankietyzację badającą jakość obsługi Klientów. Próba liczyła ponad 220-tu respondentów. Klienci wysoko ocenili pracowników w zakresie kompetencji, fachowości oraz w zakresie udzielanej informacji, co potwierdzają w ankietach wpisy dotyczące pochwał dla imiennie wskazanych urzędników. Na dobrym poziomie wypadła także terminowość załatwiania spraw.

Rotary Olsztyn dla Ukrainy

W dniach 4-18 sierpnia 2014 roku na specjalne zaproszenie klubu Rotary Club Olsztyn region Warmii i Mazur odwiedzi grupa 25 ukraińskich dzieci poszkodowanych przez trwający na Ukrainie konflikt wojenny. Są to głównie dzieci z ubogich rodzin zaangażowanych w wydarzenia na Majdanie, pochodzące z Kijowa i okolicznych miasteczek.

Profesor Karski pyta Komisję Europejską o przekop Mierzei Wiślanej

Karol Karski po konsultacjach z prezydentem Jerzym Wilkiem złożył dziś zapytanie poselskie do Komisji Europejskiej w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Eurodeputowany Polski północno-wschodniej zaznaczył, że budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, a także pogłębienie torów wodnych na akwenie Zalewu Wiślanego i rzece Elbląg, to jedne z najistotniejszych wyzwań rozwojowych dla tego regionu kraju.
stat4u