SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Poznań - Jest studium, a ziemia pod szpital później

Po długich obradach i wielokrotnym przekładaniu sprawy radni uchwalili studium zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Zgodę na sprzedaż z bonifikatą ziemi pod nowe skrzydło Szpitala im. H. Święcickiego radni przełożyli na za tydzień.

Prezydent i Acid Drinkers zapowiadają LuxFest

Ryszard Grobelny oraz byli i obecni członkowie grupy Acid Drinkers namawiali poznaniaków do wzięcia udziału w festiwalu LuxFest, który 27 i 28 września odbędzie się w poznańskiej Arenie.

Poniedziałek Europejskim Dniem bez Samochodu w Poznaniu też

W poniedziałek - 22 września - przypada Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu osoba posiadająca przy sobie ważny dowód rejestracyjny na samochód może skorzystać z tramwajów i autobusów na liniach ZTM Poznań za darmo. Także wypożyczanie Poznańskiego Roweru Miejskiego będzie w tym dniu bezpłatne. Zachęcamy do zostawienia auta na parkingu i przesiadkę na tramwaj, autobus lub miejski rower.

Poznań - "Biały mazur" nagrodzony przez PISF

Wydana przez Galerię Arsenał książka Moniki Talarczyk-Gubały otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. . Nagrody PISF-u są przyznawane od siedmiu lat za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. W tym roku wśród laureatów znalazła się wydana w ubiegłym roku przez Galerię Miejską Arsenał książka Moniki Talarczyk-Gubały "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii". Nagrody wręczono podczas 39. festiwalu filmowego w Gdynii.

Poznań-Spotkanie prezydenta z młodym geniuszem

Raczej nie czuję się geniuszem, jestem po prostu trochę lepszy w pewnej dziedzinie nauki - tak swój naukowy sukces skomentował Adam Krakuski, z którym w piątek w magistracie spotkał się prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Adam to tegoroczny absolwent II LO, reprezentował swoją szkołę i miasto w wielu konkursach. Otrzymał złoty medal w 45. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Astanie w Kazachstanie. Uzyskany wynik jest drugim w Unii Europejskiej i 30-tym na świecie.

Poznań-Nadchodzi LuxArt, czyli festiwal artystyczny przy rockowych dźwiękach

Już 27-28 września 2014 od godziny 12:00 przy poznańskie Arenie trwać będzie festiwal LuxArt. To strefa edukacji artystycznej festiwalu muzycznego LuxFest. LuxArt to dzieło przeznaczone dla rodzin, którą tworzą dwie animatorki kultury: Luiza Niedźwiedzka-Kowalonek i Dobrochna Friedrich. Koncerty rockowe w połączeniu z edukacją artystyczną najmłodszych to nowy wymiar inwestowania w sztukę w jej najszerszym rozumieniu.

Poznański Budżet Obywatelski 2015

Od 1 do 12 października odbędzie się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. Swoje głosy oddać mogą poznaniacy od 16 roku życia i studenci poznańskich uczelni. Głosować będzie można przez www.poznan.pl/budzetobywatelski, w punktach w budynkach Urzędu Miasta Poznania i namiotach konsultacyjnych, które staną w kilku miejscach w centrum Poznania.

3000 osób wzięło udział w Poznań Business Run

Piękna, słoneczna pogoda i przyjazna, sportowa atmosfera towarzyszyła w niedzielne przedpołudnie 14 września 2014 r. wszystkim biegaczom startującym w drugiej edycji Poznań Business Run.

75. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę - obchody w Poznaniu

75 lat temu na mocy tajnego sowiecko - niemieckiego porozumienia, ZSRR dokonał zbrojnej agresji na Polskę. W związku z rocznicą tej napaści we wtorek 17 września Mszą Św. o godzinie 16.00, w kościele o.o. Franciszkanów na Górze Przemysła, rozpoczną się uroczystości uczczenia ofiar.

Prezydent w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Ryszard Grobelny uczestniczył w uroczystości uruchomienia 10-metrowego mechanizmu Goldberga w Poznańskim Parku Naukowo-technologicznym, który w ten nietypowy sposób podsumowywał dwuletnie działania Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii.

Poznań - 15 lat utrwalone na jubileuszowym medalu

Od wielu lat z dumą wspominamy doniosłe chwile Wielkopolski na medalach maratońskich. W tym roku wypisaliśmy na nim lata, w których odbył się Poznań Maraton. Chcemy, aby był on podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji, których niezłomnymi bohaterami byli maratończycy, wzbogacający historię Poznania o tysiące doniosłych chwil.

Niedzielny Poznań Business Run wystartuje na św. Marcinie

Już dzisiaj w niedzielę największy sztafetowy bieg charytatywny w Poznaniu, wraca do naszego miasta ze swoją drugą edycją. Inaczej niż w zeszłym roku, tegoroczny Poznań Business Run rozpocznie się i zakończy pod Centrum Kultury Zamek. Punktualnie o 10:30 pierwszych 600 biegaczy wyruszy w 3,8-kilometrową trasę wokół śródmieścia Poznania.

Poznański Budżet Obywatelski 2015 - na co będziemy głosować?

Znamy projekty, które znajdą się na karcie do głosowania w konsultacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Zespół Opiniujący oddał swoje głosy, układając tym samym listę, na którą głosować będziemy od 1 do 12 października. Jest na niej 10 projektów dużych i 20 małych pomysłów na Poznań.

Poznań akcentuje swoją obecność w blogosferze

Tylko w tym roku do stolicy Wielkopolski przyjechali autorzy ośmiu popularnych blogów podróżniczych – m.in. Laurence i Vera z Finding the Universe, Maria i Ciprian z Travel o Cafe, Erin i Joshua z Travel with Bender czy Andrea z Some Kind of Wanderlust. Od poniedziałku uroki Poznania odkrywa Laurel Robbins, która redaguje stronę www.monkeyandthemountains.com. – Współczesna turystyka w bardzo dużym stopniu opiera się na rekomendacjach, opiniach innych zebranych m.in. w Internecie. Blogi są dla wielu atrakcyjnym i wiarygodnym źródłem informacji o mieście. Wierzę, że publikowane tam teksty zainspirują turystów do przyjazdu do Poznania – mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

Poznań - LuxFest - muzyczny festiwal dla całych rodzin już 27 i 28 września!

Trzecia edycja poznańskiego festiwalu LuxFest to dwa dni koncertów kilkunastu wykonawców, wielka feta 25-lecia Acid Drinkers (uwieńczona występem oryginalnego składu z roku 1989!), a zarazem jedyna impreza rockowa, na której mile widziani są nie tylko dorośli fani, ale i dzieci - za sprawą wielkiej strefy zajęć muzycznych i plastycznych.

Dinozaury zamieszkają na Strzeszynku w Poznaniu

Po Rusałce kolejne znane Poznaniakom miejsce rekreacji zyskało nowego dzierżawcę. Nad Strzeszynkiem już niedługo czekają nas nowe inwestycje i niezwykłe atrakcje. Dzięki spółce Pangea Investment, która wygrała przetarg na zarządzanie niezagospodarowaną dotąd częścią terenu, do Poznania zawitają dinozaury. Staną one na ścieżce edukacyjnej Plenerowego Muzeum Ziemi "Pangea".

Wielki finał święta gitary w Poznaniu

Propozycja Arianny Savall i Pettera U. Johansena to właściwie muzyczna hybryda - składają się na nią elementy muzyki dawnej i barokowej, ale też ludowych tradycji z różnych stron Europy. W tym bogactwie natchnień artyści fenomenalnie odnajdują własną, oryginalną ścieżkę.To był zachwycający wieczór, pełen muzycznych niezwykłości. Tegoroczny festiwal Akademia Gitary zakończył niedzielny koncert, w którym gitara miała może drugoplanowe znaczenie, za to brzmiała przejmująca i zachwycająca muzyka. Cóż zatem pełniło role pierwszoplanowe? Harfa, mandolina i tradycyjny norweski instrument hardingfele oraz fantastyczne głosy dwojga wokalistów.

Żywe spojrzenie na pradzieje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Liczne multimedia, interaktywna gra, brzozowy gaj, a nawet kopia słynnego Stonehenge - to wszystko do zobaczenia, wypróbowania i dla... dobrej zabawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Nowa wystawa "Przeobrażone krajobrazy. 10 000 lat przemian" czynna jest od 10 września do 9 listopada 2014 roku.

Poznań będzie miał nowy bank – PKO Bank Polski

Od pierwszego stycznia 2015 roku obsługa bankowa Budżetu Miasta Poznania i jego jednostek organizacyjnych będzie prowadzona we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Bank wygrał przetarg ogłoszony na 5 lat. Obsługa bankowa obejmuje Miasto Poznań, czyli Urząd Miasta Poznania i 306 miejskich jednostek organizacyjnych oraz bezpłatne prowadzenie ponad 1000 rachunków bankowych.

Przeszłość w teraźniejszości nam MTP

We wtorek, drugiego września na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się pokaz mody, który pod wieloma względami był wyjątkowy. Nową kolekcję marki Solar uzupełniała biżuteria autorstwa Anny Orskiej, zaprojektowana dla Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Pokaz podczas Targów Fashion Fair to efekt współpracy wszystkich stron w ramach Konsorcjum Marki Poznań.

60-lecie Polskich Skrzydeł na Krzesinach

Mija 60 lat odkąd w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny pojawił się pierwszy samolot. Z tej okazji w najbliższą sobotę 6 września odbędą się uroczyste obchody związane z 60 - leciem Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz doroczne święto 2. Skrzydeł Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Sobota z Enigmą na Św. Marcinie

W tym roku przypada szereg rocznic związanych ze złamaniem przez poznaniaków kodu Enigmy. 85 lat temu w Poznaniu rozpoczął się kurs kryptologii. 75 lat temu w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom tajnych służb brytyjskich i francuskich rezultaty prac nad złamaniem kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to możliwe, dzięki trzem polskim matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rajewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. To właśnie oni w 1932 roku pracując dla Biura Szyfrów - komórki Sztabu Generalnego zrzeszającej kryptologów, złamali kod Enigmy.

Zagraj w reklamówce Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny zaprasza na akcję "Zagraj w reklamie PBO2015". Symbolem tegorocznej kampanii promującej głosowanie w konsultacjach w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 będzie niebieska piłka z napisem GŁOSUJĘ. Nagranie zdjęć z piłką w środę na placu Wolności, w czwartek przed Starym Browarem na ulicy Półwiejskiej a w piątek na Starym Rynku przed Ratuszem. W te dni niebieskie piłki i aparat będą do dyspozycji mieszkańców od 16.00 do 18.00.

75 rocznica wybuchu II wojny światowej-obchody w Poznaniu

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy dokonały agresji na Polskę. Poznań został zajęty 10 września stając się stolicą tak zwanego Warthegau czyli Kraju Warty. Dużą część polskiej ludności wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Lata II wojny światowej Poznań zamknął zniszczeniami wojennymi sięgającymi 55%.

Ptasia wystawa w Palmiarni Poznańskiej

Palmiarnia Poznańska i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszają na wystawę fotografii autorstwa Tomasza Skorupki pt. "Ptasie menu". Wystawa czynna jest do 28 września, oczywiście w Palmiarni.

Efekt Euro2012! Mamy coraz więcej turystów w Poznaniu

Niemcy, Brytyjczycy oraz Hiszpanie - to właśnie ta grupa gości zagranicznych najchętniej odwiedza stolicę Wielkopolski. Tak wynika z raportu oceniającego stan turystyki w aglomeracji poznańskiej w 2013 r. To pierwszy taki dokument, który powstał na podstawie danych Poznańskiego Barometru Turystycznego. Okazuje się, że w 2013 roku punkty informacji turystycznej w Poznaniu odwiedziło o 63% więcej turystów niż rok wcześniej.

Dożynki w Poznaniu to nie przypadek!

Miasto Poznań to nie tylko znaczące w kraju centrum biznesu, przemysłu, kultury, nauki, ale także siedziba ponad 700 gospodarstw rolnych i ok.300 podmiotów prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych produkcji rolnej, gospodarujących na 8380 ha użytków rolnych oraz czołowych pod względem wielkości, asortymentu i jakości wyrobów zakładów przemysłowych branży rolno-spożywczej. Dlatego Dożynki Miejskie w parku Wilsona 30 sierpnia to także święto Poznania.

Spływ kajakowy z Metropolią Poznań już 6 września. Są jeszcze wolne miejsca!

W sobotę 6 września odbędzie się IV Metropolitalnym Spływie Kajakowym. Jego trasa przebiega już tradycyjnie wzdłuż Warty. W tym roku poprowadzi od Śremu przez Puszczykowo do Poznania. Jej długość wyniesie około 50 km. Zapisy trwają!

Poznaniak stworzył serwis aktywizujący do aktywności

W tym rok u w Narodowy Dzień Sportu, czyli 14 czerwca, wystartował oryginalny serwis internetowy dla ludzi aktywnych. Jego autorem jest Tomasz Grzesik, absolwent informatyki na Politechnice Poznańskiej. Jak mówi Tomek "z serwisem www.aktywnitu.pl poznaniacy znajdą towarzyszy do wspólnego uprawiania sportu, odkryją gdzie, kiedy i z kim można rozwijać swoje pasje".

Poznań - Wystawa biżuterii z tysiącletniego drewna

Wystawę 1000 lat w naszyjnikach do końca wakacji można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu. 12 naszyjników, wykonanych z X-wiecznego drewna dębowego, wszystkie autorstwa poznańskiej projektantki Anny Orskiej. Wystawa "1000 lat w naszyjnikach"- dotychczas prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim - przenosi się do Starego Browaru. Wyjątkowe eksponaty można oglądać w jego nowej części od 18 sierpnia.

Poznań - Transatlantyk płynie dalej

Mimo że Transatlantyk już schował się za poznańskim horyzontem, nie daje o sobie zapomnieć. Kino mobilne wciąż podróżuje po Wielkopolsce. W najbliższy weekend odwiedzi jej południową część.

Poznań - Obiad Prezydenta Grobelnego ze zwycięzcą aukcji WOŚP

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zaprosił na obiad zwycięzcę aukcji zorganizowanej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wygrał Pan Viktor. Wcześniej prezydent odbył między innymi trening przed triatlonem, a na tegoroczny poznański maraton oddał swój numer startowy, a to numer 1.

Poznań - Projekt pomnika Przemysła II

W holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu stoi model pomnika jakiego Poznań nie ma. Jest to dar prywatnego fundatora, którego intencją jest przypomnienie królewskich i stołecznych tradycji Poznania. Taki pomnik, oczywiście większy, kilkumetrowy, ów fundator chce sfinansować w Poznaniu. Urząd Miasta Poznania przygotował akcję prezentowania w różnych punktach Miasta modelu pomnika. W tej chwili trwa opracowywanie procedury konkursu architektoniczno-urbanistycznego, którego efektem ma być wskazanie możliwej lokalizacji dla pomnika Przemysła II.

Islandczycy zatańczyli "Epizody" w Poznaniu

W ramach trwającego festiwalu Dancing Poznań Islandzki Teatr Tańca zaprezentował spektakl "Epizody" w choreografii Heleny Jónsdóttir.

60.000 uczestników Transatlantyk Festival Poznań

Różnorodny, tętniący dobrymi emocjami, ważny - taki był Transatlantyk Festival Poznań 2014. "Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym - podążając za słowami prof. Spivak - będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach" - powiedział Jan A.P. Kaczmarek.

Poznań - Jerzy Moszkowicz w kapitule Nagrody Pary Prezydenckiej

Poznański reżyser, teatrolog, szef Centrum Sztuki Dziecka wraz m.in. z Joanną Olech, Anną Seniuk i Piotrem Dumałą zasiada w kapitule świeżo ustanowionej przez Annę i Bronisława Komorowskich nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

Poznań - Nagrody Transatlantyku dla najlepszych młodych kompozytorów

Podczas czwartkowej (14 sierpnia) Gali Zamknięcia festiwalu Transatlantyk poznaliśmy zwycięzców dwóch międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

10 lat Poznania w UE - wystawa na Lotnisku Ławica

Po Poznaniu krąży wystawa przedstawiająca zmiany, jakie zaszły w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Teraz można ją oglądać w hali odlotów Lotniska Ławica, potem zagości na placu Wolności, w Kupcu Poznańskim i Galerii Malta.

Spotkanie z twardzielem polskiego kina

Porucznik "Franz" Maurer, ksiądz Robak, Petroniusz, groźny przestępca Jerzy Malik - to tylko ułamek postaci, w które w swojej filmowej karierze wcielał się największy twardziel polskiego kina, czyli Bogusław Linda. Role filmowe, teatralne i życiowe były tematem spotkania z aktorem, w ramach festiwalu Transatlantyk.

Poznań - Blask Księżyca taki sam, jak na Hokkaido i w Londynie

W poznańskim Starym Browarze, w jego części zwanej Atrium, nie można przegapić okazałej rzeźby prezentującej fragment tajemniczej ludzkiej twarzy. Ta twarz, wzorowana na wizerunkach antycznych bohaterów, to Thsuki-no-hikari, czyli Blask Księżyca autorstwa międzynarodowej sławy artysty - Igora Mitoraja. Taka sama rzeźba znajduje się w Abucie na Hokkaido oraz przed British Museum w Londynie.

Poznańska zawodniczka Mistrzynią Świata

Przepięknie zakończyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w kajakarstwie dla zawodniczki poznańskiej Warty Eweliny Wojnarowskiej, która wczoraj wspólnie z Karoliną Nają, Edytą Dzieniszewską i Martą Walczykiewicz wywalczyły mistrzowski tytuł. Przypomnijmy, że mistrzostwa przez ostatnie 4 dni odbywały się w Moskwie. Polki nie dały szans rywalkom zwyciężając pewnie (o ponad sekundę) w konkurencji K1 4x200m z Rosjankami i Białorusinkami.

Brama Poznania jednym z 7 nowych cudów Polski? Głosujemy!

Trwa plebiscyt na nowe 7 cudów naszego kraju. Wśród 16 nominowanych miejsc jest Brama Poznania ICHOT. Głosować można raz dziennie do 26 września.

Poznanianka zdobyła wicemistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej

Katarzyna Żmudzińska, zawodniczka Aeroklubu Poznańskiego, doktorantka z Politechniki Poznańskiej zdobyła tytuł wicemistrzyni świata na odbywających się w Torunu Mistrzostwach Świata w akrobacji szybowcowej, w kategorii Advanced indywidualnie. Otrzymała także od Prezydenta RP puchar dla najlepszej szybowniczki Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu.

Pożar w burdelu: "Gorączka powstańczej nocy vol. II"

Błagam: zatrzymajmy ich w Poznaniu! Albo przynajmniej zróbmy wszystko, by zaglądali tu częściej. Warszawiacy robią kabaret o Poznaniu - bezcenne. A śmiech - jak wiadomo - bywa oczyszczający - o czwartkowym występie grupy Pożar w burdelu pisze Sylwia Klimek.

Z "Wojny Światów" Spielberga do Poznania

Transatlantyk Festival Poznań jak co roku przyciąga do Poznania wielu wybitnych twórców świata kultury. Na konferencji otwierającej tegoroczny festiwal obecny był między innymi Justin Chatwin. Aktor, aktywista i podróżnik znany choćby z roli, w ponowne opowiedzianym przez Stevena Spielberga klasyku H.G. Wellsa, "Wojna Światów", w którym wystąpił u boku Toma Cruise'a.

Rozpoczyna się Transatlantyk Festival Poznań

Festiwal Jana A.P. Kaczmarka rozpoczyna się 8 sierpnia i jednocześnie otwiera się na nowych widzów. Transatlantyk Festival Poznań 2014 propaguje kulturę pozbawioną podziałów. Program prezentuje zarówno Film (ponad 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych), Muzykę (m.in. Talking Piano i międzynarodowe konkursy kompozytorskie Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest), jak i Edukację & Inspiracje (Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne, warsztaty dla osób z niepełnosprawnością, a także dla dzieci i młodzieży, innowacyjny program Coffee with..., spotkania otwarte).

Kawiarnia w tramwaju.. w Poznaniu

Tramwajem można nie tylko podróżować, można też w nim zjeść, wypić i spędzić bardzo miło czas. Jak? Za sprawą Caffe Bimba, znajdującej się przy ul. Zielonej w Poznaniu.

Poznań-Teraz łatwiej załatwić ulgę metropolitalną

By ułatwić obsługę klientów Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wprowadza możliwość zapisywania prawa do zakupu Biletu Metropolitalnego także w 112 punktach sprzedaży biletów. To wygodne i proste rozwiązanie, które pozwoli klientom oszczędzić czas, a dzięki zakupowi Biletu Metropolitalnego - także pieniądze.

Szukaj psa... szukaj kota... od soboty w Poznaniu

Dwie kolorowe figury przedstawiające psa i kota od soboty 9 sierpnia przez dwa tygodnie (do 24.08) będą krążyć po Poznaniu. Codziennie będą się pojawiać w innym miejscu. Gdzie? To tajemnica. Kto jednak je znajdzie, zrobi im zdjęcie i jako pierwszy umieści na profilu społecznościowym Schroniska dla zwierząt na: www.facebook.com/schronisko.dla.zwierzat.poznan, otrzyma nagrodę.

"Universa": z Krakowa do Poznania

Operowe dzieło Jana A.P. Kaczmarka, skomponowane z okazji 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, będzie głównym punktem programu Gali Otwarcia festiwalu Transatlantyk.

Rekordowy lipiec Term Maltańskich

Lipiec w Termach Maltańskich okazał się najlepszym miesiącem od momentu otwarcia kompleksu. Największy Aquapark w Polsce w minionym miesiącu odwiedziło ponad 110 tysięcy fanów wodnej rozrywki. To ponad 20 tysięcy więcej niż w zeszłym roku.

Poznań - 100 rocznica wymarszu ku Wolności I Kompanii Kadrowej Legionów Józefa Piłsudskiego

6 sierpnia przypada 100 rocznica wymarszu ku Wolności I Kompanii Kadrowej legionów Józefa Piłsudskiego. Obchody rozpoczną się Mszą Świętą w kościele Karmelitów Bosych pw. Świętego Józefa, o godzinie 18.

Poznanianka w jury festiwalu filmowego w Locarno

Małgorzata Kuzdra, szefowa poznańskiego kina Muza, zasiądzie w jury Europa Cinemas na jednym z najbardziej znanych festiwali filmowych w Europie - w Locarno.

Kto chce roztańczyć Poznań?

Polski Teatr Tańca jak co roku zaprasza mieszkańców Miasta do udziału w niezwykłym Flash Mobie w samym centrum Poznania! Jak podkreśla autor pomysłu, tancerz PTT Daniel Stryjecki: "jedynym celem naszego projektu będzie wspaniała zabawa! Skutkiem ubocznym niezwykła radość jaka może płynąć z tańca w wielotysięcznym tłumie".

Poznaniacy mają jeden z najtańszych urzędów w Polsce!

W najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota” Poznań znalazł się na drugim miejscu wśród najtańszych urzędów administracji samorządowej. To oznacza, że Urząd Miasta Poznania, spośród 18 miast wojewódzkich, jest jednym z najmniej obciążających mieszkańców kosztami swego utrzymania.

70. rocznica Powstania Warszawskiego-obchody w Poznaniu

1 sierpnia odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy Powstania Warszawskiego, których współorganizatorem jest Prezydent Miasta Poznania.

II Dni Twierdzy Poznań

Już w najbliższy weekend 2-3 sierpnia 2014 r. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna wspólnie z partnerami zaprasza na drugą edycję Dni Twierdzy Poznań. Na zwiedzających czeka 11 obiektów fortyfikacyjnych - od średniowiecza po XX wiek!

Informacja o odwołaniu Ewy Wójciak ze stanowiska dyrektora Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu

Po uzyskaniu stosownych opinii przewidzianych przepisami prawa prezydent Poznania odwołał Ewę Wójciak ze stanowiska Dyrektora Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu. Decyzję tę podjął po wyczerpaniu wszelkich możliwości porozumienia z Panią Dyrektor.

Ludzie z żelaza dopłynęli, dojechali i dobiegli do mety

Australijczyk Casey Munro (z czasem 04:08:34) zwyciężył na długim dystansie ENEA Poznań Triathlon. Drugi na mecie był Kacper Adam (04:12:03), który wygrał też Mistrzostwa Polski i wyprzedził Tomasza Marcinka (04:14:22).

Pierwsi zwycięzcy ENEA Poznań Triathlon

Dariusz Kowalski zwyciężył na krótkim dystansie ENEA Poznań Triathlon. Po emocjonującym finiszu zawodnik wbiegł na metę z czasem 01:56:39, pokonując wielokrotnego mistrza świata, Chrisa McCormacka. Na krótkim dystansie wystartowało 1342 uczestników. W niedzielę ciąg dalszy triathlonowego święta w stolicy Wielkopolski.

POZnań Triathlon w ten weekend

To największa impreza na dystansie długim (1900m/90km/21,1km) i krótkim (950m/45km/10,55km) w 2014 roku w Polsce. Swój udział na starcie potwierdziło już ponad 1400 zawodników.

Mija pięć lat od powstania Biura Zamiany Mieszkań w Poznaniu

W tym czasie jego pracownicy złożyli klientom Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych 3766 propozycji zamiany! Ponad osiemset poznańskich rodzin zamieszkało w wymarzonym "M". Z tego ponad połowa rodzin zainteresowanych przeprowadzką zamieszkała w nowo wybudowanych blokach lub kamienicach po renowacji. Pełna zaangażowania praca zespołu BZM przyczyniła sie nie tylko do radykalnej poprawy warunków mieszkaniowych najemców. Ponad 70 razy udało się także pomóc rodzinom, które popadły, często nie z własnej winy, w finansowe tarapaty, a dzięki zamianie mieszkania i spłacie ich zadłużenia rozpoczęły życie bez widma eksmisji.

Twitter Poznania ma roczek

Najmłodszy kanał społecznościowy Miasta Poznania https://twitter.com/CityOfPoznan obchodzi właśnie pierwsze urodziny. Od czasu uruchomienia, w lipcu 2013 roku, jest dziś jednym z najszybciej rozwijających się miejskich kanałów Twittera w Polsce.

Do łóżka do kina! Transatlantyk 2014

To jednej z najbardziej lubianych punktów festiwalu! Kino Łóżkowe jest bezprecedensowym wydarzeniem na mapie kulturalnych imprez w naszym kraju. To niekwestionowany hit Transatlantyk Festival Poznań. A bilety już w sprzedaży.

Poznań-Spędź wakacje w mieście - przyłącz się do Akcji Lato 2014!

Nieodpłatne korzystanie z wielu gier, zabaw, turniejów i wycieczek. To tylko niektóre atrakcje projektu "AKCJA LATO 2014" Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji oraz Młodizeżowego Ośrodka Sportowego. Od początku wakacji w projekcie bierze udział około stu dzieci, które wakacje spędzają w mieście.

Poznań - Michał Kudła z brązowym medalem Mistrzostw Świata

W zakończonych 20 lipca 2014 r. w węgierskim Szeged Mistrzostwach Świata Juniorów i U23 w kajakarstwie bardzo dobrze zaprezentował się poznański zawodnik Michał Kudła. Trenujący na co dzień w klubie POSNANIA Poznań kanadyjkarz wspólnie ze swoim partnerem z dwójki Mateuszem Kamińskim wywalczyli brązowy medal na olimpijskim dystansie C-2 1000m U23. Wygrała osada z Rosji, a na drugim miejscu uplasowała się dwójka z Ukrainy.

Właśnie mija 15 lat Monitoringu Miasta Poznania!

Codziennie nasze kamery nagrywają wiele. Sprawne oko operatora jest czasem świadkiem rzeczy, które nie powinny się zdarzyć.

Poznań-Srebrna Pieczęć dla Wojciecha Spaleniaka

Za wiele lat pracy zakończonej sukcesem, czyli dokończeniem rozbudowy Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, były jej dyrektor otrzymał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. Wojciechowi Spaleniakowi wyróżnienie wręczył osobiście prezydent Miasta Ryszard Grobelny

Najazd blogerów na Poznań

Wśród turystów odwiedzających Poznań w okresie wakacyjnym są blogerzy i dziennikarze, którzy relacjonują wizytę na swoich portalach i w mediach tradycyjnych. Jak miasto prezentuje się w ich oczach

Mister D. czyli Dorota Masłowska z zespołem

W ramach wakacyjnych koncertów na Dziedzińcu CK Zamek wystąpiła Dorota Masłowska ze swym zespołem Mister D. Artystka w lekkiej, ironicznej formie nie tylko bawi, ale również mówi sporo prawdy - o polskiej muzyce i o nas samych - pisze Tomasz Janas.

Wszystkie europejskie drogi prowadzą do Poznania!

Grecja, Turcja i Chorwacja - to właśnie te kraje poznaniacy wymieniają najczęściej jako kierunki wakacyjnych podróży. Coraz więcej z nas wczasy spędza jednak w polskich górach i nad rodzimym morzem.

W sobotę "Dojrzali zdobywają Plażę" w Poznaniu

Plaża Miejska, Centrum Inicjatyw Senioralnych i Fundacja Dojrzali50 zapraszają 19 lipca na godzinę 10.00 na wydarzenie "Dojrzali zdobywają Plażę." Organizatorzy chcą rozpropagować grę w bule, badmintona oraz siatkówkę plażową w naszym mieście!

W Poznaniu Blask Księżyca taki sam, jak na Hokkaido i w Londynie

W poznańskim Starym Browarze, w jego części zwanej Atrium, nie można przegapić okazałej rzeźby prezentującej fragment tajemniczej ludzkiej twarzy. Ta twarz, wzorowana na wizerunkach antycznych bohaterów, to Thsuki-no-hikari, czyli Blask Księżyca autorstwa międzynarodowej sławy artysty - Igora Mitoraja. Taka sama rzeźba znajduje się w Abucie na Hokkaido oraz przed British Museum w Londynie.

Poznań wśród najlepszych w Rankingu Samorządów "Rz"

Miasto Poznań otrzymało pierwszą nagrodę w rankingu 10-lecia Rzeczpospolitej w kategorii "miasta na prawach powiatu". To wyróżnienie dla samorządów, które przez ostatnie 10 lat były na najwyższych miejscach corocznych rankingów. W tegorocznym rankingu Poznań tuż za podium, na 4 miejscu (za Gdańskiem, Wrocławiem i Sopotem).

Ostatni dzień wakacji ukraińskiej młodzieży w Poznaniu

Trzydzieścioro troje młodych Ukraińców i 3 opiekunów spędziło w Poznaniu wakacje. Miasto zaprosiło ich na dwa tygodnie wypoczynku, by mogli zapomnieć o często tragicznych wydarzeniach z EuroMajdanu, w których ucierpiało wielu członków Ich rodzin.

W Poznaniu mamy dla Was największy katalog letnich atrakcji

Jak co roku Urząd Miasta Poznania uruchomił jedyny w swoim rodzaju portal internetowy, na którym każdy mieszkaniec stolicy Wielkopolski może znaleźć informacje o tym, jak kreatywnie zorganizować wolny czas latem.

Wakacyjna promocja Term Maltańskich. Baseny na 10zł

Termy Maltańskie przygotowały wakacyjną promocję dla wszystkich fanów pływania. Od 14 lipca do 24 sierpnia klienci Term Maltańskich będą mogli korzystać z basenów sportowych bez limitu czasowego za 10 złotych.

Z Kartą Rodziny Dużej przez Bramę Poznania

Brama Poznania dołączyła do listy miejsc, które rodziny wielodzietne mogą odwiedzać na specjalnych warunkach. Brama przystąpiła bowiem do miejskiego programu Karty Rodziny Dużej. Za bilet wstępu na ekspozycję z KRD, za każda osobę, zapłacimy 5 zł. Dodatkowo w ramach tego biletu w ciągu 10 dni od wizyty, możemy wziąć udział w bezpłatnej audiowycieczce po Ostrowie Tumskim.

Dziennikarze z Ukrainy w Poznaniu

Prezydent Ryszard Grobelny wraz Andrzejem Porawskim, dyrektorem Biura Związku Miast Polskich, spotkali się z kilkunastoosobową delegacją dziennikarzy ukraińskich (zarówno mediów publicznych jak i prywatnych). Prezydent odpowiadał na pytania ukraińskich gości, których zainteresowanie skupiło się głównie na kwestiach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w stolicy Wielkopolski.

Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu najlepszym beneficjentem

Wśród uczelni ekonomicznych w naszym kraju, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu wiedzie prym w liczbie przyznanych grantów w ramach konkursów organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki w 2013 r. i w pierwszym półroczu 2014 r. W sumie UEP otrzymał 43 granty na łączną kwotę ponad 9 milionów złotych.

#POZytywka, czyli muzyczna lista POZnania

Każda muzyczna składanka jest jak pozytywka. 20 lat temu najlepsze piosenki zgrywało się na kasety, 10 lat temu na CD, dziś mamy czas plików mp3, ale przede wszystkim teledysków, których oglądalność to podstawa popularności w sieci. W Poznaniu powstaje mnóstwo świetnych piosenek i klipów, których planem zdjęciowym są często mniej lub bardziej znane zakątki miasta. Stąd pomysł ich pokazywania na oficjalnym profilu Poznania na YouTube.

"Poznań inaczej" wystawa zdjęć od 11.07 w Bramie Poznania

Brama Poznania w zabytkowym wnętrzu Śluzy Katedralnej zaprezentuje trzy autorskie spojrzenia na Ostrów Tumski i Poznań. Będą to sceny zatrzymane w kadrze przez Łukasza Gdaka, Erika Witsoe oraz Karola Wysmyka. Każda to indywidualna opowieść, która pokazuje nasze miasto... inaczej.

Nowe zasady zbiórek publicznych w Poznaniu

18 lipca tego roku wejdą w życie zapisy ustawy o nowych zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Po tej dacie Urząd Miasta Poznania zaprzestanie wydawania zezwoleń na przeprowadzenie zbiórek publicznych na terenie Miasta Poznania w formie decyzji administracyjnej. Teraz podstawą ma być strona www.zbiórki.gov.pl

Cała Europa "robi Poznań"! Ale skąd taki pomysł?

Stojąc tyłem do boiska fani trzymają się za ramiona jeden drugiego i skaczą tworząc fale - to "doing Poznan". Tak kibice wielu europejskich drużyn cieszą się w czasie meczów. "Robienie Poznania" to hit mediów społecznościowych. Wszyscy piszą: "Let's do the Poznan" i #DoThePoznan.

Starożytny Egipt w samym sercu Poznania

Tuż przy poznańskim Starym Rynku jest miejsce, dzięki któremu można przenieść się w czasie, o tysiące lat wstecz i trafić do starożytnego Egiptu. Bilety na tę podróż oferuje Muzeum Archeologiczne z wystawą "Śmierć i życie w starożytnym Egipcie".

Wystawa na 10 lat Poznania w UE

Po Poznaniu krąży wystawa przedstawiająca zmiany, jakie zaszły w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Obecnie można ją zobaczyć w CH "M1", a następnie powędruje m.in. na plac Wolności, do Kinepolis czy na Lotnisko Ławica.

Brama Poznania jednym z 7 nowych cudów Polski? Głosujemy!

Trwa plebiscyt na nowe 7 cudów naszego kraju. Wśród 16 nominowanych miejsc jest Brama Poznania ICHOT. Głosować można raz dziennie do 26 września.
stat4u