SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Bramy Poznania

Brama Poznania została laureatką ogólnopolskiego konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na "Najlepszy Produkt Turystyczny" w kategorii "obiekt turystyczny" 2014. Do tego prestiżowego konkursu, kwalifikowane są "produkty turystyczne" najbardziej atrakcyjne, nowatorskie i przyjazne dla turystów. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas uroczystej gali 24 października na "Tour Salon 2014" w Poznaniu.

Grupowe kupowanie prądu, czyli oszczędność po poznańsku

Ponad 20 mln złotych zaoszczędził Poznań i partnerzy grupy zakupowej energii elektrycznej, którzy dziś w Urzędzie Miasta podpisali umową z firmą ENEA (to porównanie do obecnych cen taryfowych). To już trzeci raz kiedy Poznań organizuje wspólne kupowanie prądu. Tym razem partnerów kupujących wspólnie energię elektryczną było prawie 60. A już zapowiadamy pierwsze w Polsce grupowe kupowanie gazu.

Brama Poznania nowym cudem Polski!

Brama Poznania została jednym z 7 nowych cudów Polski magazynu National Geographic! W czwartej edycji konkursu czytelnicy Travelera oddali 115 tysięcy głosów. W finałowej siódemce poza poznańskim obiektem, który zajął 5 miejsce, znalazły się jeszcze między innymi OFF Piotrkowska z Łodzi, Suwalski Park Narodowy czy Muzeum Państwa Krzyżackiego. W tym roku redakcja nominowała 16 miejsc (po jednym z każdego województwa). Z nich czytelnicy wybrali finałową siódemkę w głosowaniu internetowym.

Śniadanie z biznesem poznańskim

W środę, 22 października, w Concordia Design przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu odbyło się śniadanie biznesowe „Bydgoszcz otwarta na outsourcing”. W spotkaniu wziął udział prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Poznańskie obchody węgierskiego zrywu

58 lat temu na ulicach Budapesztu ludność węgierska masowo wystąpiła przeciwko reżimowi komunistycznemu. W związku z tą rocznicą w czwartek 23 października odbędą się uroczyste obchody Powstania Węgierskiego 1956 roku. Organizatorem uroczystości jest Prezydent Miasta Poznania.

Wystartowała nowa kampania Poznania skierowana do maturzystów

Nowe spoty promocyjne, strona internetowa i spotkania w szkołach z przedstawicielami świata nauki, kultury i biznesu - to elementy najnowszej kampanii Miasta Poznania promującej jego akademicki potencjał.

Poznań wywalczył pieniądze na remont i doposażenie ośrodka w Owińskach

Miastu Poznań udało się uzyskać dofinansowanie na poziomie 17 282 050 złotych na projekt wart 21 602 563 złotych. Pełna nazwa projektu to „Poprawa jakości opieki nad osobami niesamodzielnymi, z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnymi intelektualnie-Filia ZOLiRM w Owińskach”. Pieniądze udało się uzyskać z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

"Ecodriving bezpiecznego Poznania" czyli szkoła jazdy w dobrym stylu

Jak jeździć ekonomicznie oszczędzając paliwo przy jednoczesnym dbaniu o ekologię? Na te pytania w praktyczny sposób będzie można uzyskać odpowiedź biorąc udział w szkoleniu z zakresu oszczędnej dla samochodu i środowiska stylu jazdy. Trwają zapisy na IV odsłonę projektu "Ecodriving bezpiecznego Poznania". Tym razem 200 mieszkańców Poznania będzie mogło wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach organizowanych przez Miasto Poznań.

Brązowy medal zawodniczek Akademii Judo Poznań

Zawodniczki Akademii Judo Poznań wywalczyły brązowy medal Extreme Hobby Mistrzostw Polski Juniorek i Juniorów Młodszych, które w miniony weekend (18-19 października) odbyły się w Poznaniu.

Edukacja biznesowa w poznańskich szkołach

Od 20 do 24 października odbędzie się trzecia edycja projektu Tydzień SSC/BPO, który realizowany jest przez poznańskie centra usług nowoczesnych oraz szkoły ponadgimnazjalne. Projekt składa się z dwóch części. W pierwszej przedstawiciele firm przeprowadzą warsztaty w szkołach, w trakcie których uczniowie dowiedzą się m.in. czym jest sektor usług nowoczesnych oraz jakie kompetencje trzeba posiadać, by w nim pracować. W drugiej uczniowie odwiedzą firmy, by przekonać się jak wygląda praca w centrach.

Plejada gwiazd w wodzie na 3 urodzinach Term Maltańskich

Niesamowite widowisko sportowe obejrzeli poznaniacy na zawodach pływackich zorganizowanych z okazji 3 urodzin Term Maltańskich. Nie zawiedli reprezentanci Polski, którzy wygrywali konkurencje w bardzo dobrych czasach.

Urząd Miasta Poznania zaprasza na staż. Ruszył kolejny nabór!

Od 16 października 2014 Urząd Miasta Poznania przyjmuje zgłoszenia (on-line) na zimową edycję programu staży studenckich.

Zapiszcie się na WorkGate 2014 w Poznaniu

15 października wystartowały zapisy do trzeciej edycji WorkGate - unikalnego wydarzenia kierowanego do studentów i absolwentów zainteresowanych pracą w sektorze BPO/SSC. Jest to wyjątkowa w skali kraju platforma komunikacji z firmami poszukującymi wartościowych pracowników.

Młodzieżowi sportowcy odebrali stypendia Miasta Poznania

We wtorek 14 października w sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów artystycznych, naukowych i sportowych. Oprócz laureatów w uroczystościach wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny, Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, Przewodniczący Kapituły Stypendium Sportowego Wojciech Chomicz, Dyrektor Wydziału Sportu UMP Ewa Bąk oraz zaproszeni goście.

Innovation Teleport - nowa kampania zagraniczna Poznania

Futurystyczna kapsuła, wykorzystanie technologii 3D i tzw. rozszerzona rzeczywistość - to elementy najnowszej kampanii zagranicznej Miasta Poznania. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski możliwości interaktywnej wystawymogą testować do 19 października. Potem projekt "Innovation Teleport" prezentowany będzie na największych branżowych wydarzeniach w Europie - m.in. w Paryżu i Londynie.

Stypendia Miasta Poznania dla laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych

Już po raz siódmy wręczono stypendia dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy zdecydowali się podjąć naukę na uczelniach poznańskich. Możliwość skorzystania ze stypendium otrzymały 22 osoby. Wśród grona wyróżnionych żaków znalazło się 14 laureatów oraz 8 finalistów olimpiad.

Fotoplastykon w Poznaniu otwarty!

Po kilku miesiącach prac konserwatorskich zabytkowy poznański fotoplastykon rozpoczyna drugie życie. Od piątku, 10 października jest znów dostępny dla publiczności.

Wszystko o 15. Poznań Maraton!

Ponad 6 tysięcy zawodników z 29 krajów punktualnie o godzinie 9 wystartowało w niedzielę w kolejnym Poznań Maratonie im. Macieja Frankiewicza. Liczba chętnych jednak nie dziwi. Jakość sportowej imprezy potwierdzają oceny na popularnym portalu MaratonyPolskie.pl i fakt, że prawie 50% badanych uczestników zeszłorocznego biegu uważa Poznań Maraton za najlepszy w Polsce, a aż 97% ankietowanych zadeklarowało powrót do Poznania.

Przyznaliśmy stypendia Miasta Poznania dla najzdolniejszych maturzystów z całej Polski chcących studiować w Poznaniu

To VII edycja programu stypendialnego dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć naukę na uczelniach poznańskich.

Poznań "Samorządem Równych Szans"

Miasto Poznań otrzymało statuetkę oraz tytuł "Samorządu Równych Szans" w ogólnopolskim Konkursie Dobrych Praktyk realizowanych przez samorządy lokalne. Poznań otrzymał nagrodę w kategorii: Samorząd Aktywny w Obszarze Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Celem projektu było zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami równego dostępu do zatrudnienia.

Poznański Budżet Obywatelski 2015 - głosowanie do niedzieli

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny oddał głos w konsultacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 w punkcie na placu Wolności. To jeden z wielu niebieskich namiotów w jakich można zagłosować. Przy okazji 15. Poznań Maraton jest także punkt na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

O polityce prorodzinnej w Bramie Poznania

Przedstawiciele Poznania, Krakowa, Zielonej Góry, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Środy Wielkopolskiej, a także organizacji wspierających rodziny wielodzietne spotkali się na ogólnopolskiej konferencji pod tytułem "Rodzina dla Miasta - Miasto dla Rodziny". Spotkanie odbyło się w Bramie Poznania.

Poznań wygrał w Sądzie !

Pozew spółki Wyborowa oddalony. Zapadł wyrok sądu korzystny dla Miasta. Przypomnijmy, że chodzi o tereny przy Torze Regatowym Malta. Miasto Poznań podjęło decyzję o odmowie realizacji roszczenia, zgłoszonego przez spółkę Wyborowa S.A. Utrzymanie takiego stanowiska oparło się o jeden kluczowy argument, który dziś swoim wyrokiem usankcjonował sąd. Uzasadniając dzisiejszy wyrok sędzia orzekający podkreślił, że zgłoszone przez spółkę roszczenie uległo przedawnieniu, (spółka miała 3 lata na dochodzenie roszczeń od wejścia w życie planu „Malta”, tj. do 2005 roku a zrobiła to dopiero w 2012 roku).

Konkurs "Poznań przyciąga najlepszych" rozstrzygnięty

Nagrodę główną, rok studenckiego życia Poznaniu, w konkursie "Poznań przyciąga najlepszych" otrzymał Filip Radulak, absolwent I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu, za film pod tytułem "zdrowo na sportowo".

Natalia Kukulska i zapowiedź imprezy sylwestrowej w Poznaniu

W Sylwestra Poznań przetańczy całą noc podczas specjalnego koncertu przebojów Anny Jantar. Te informację ogłosiliśmy dziś w Scenie na Piętrze. Nowy rok witać będziemy pod hasłem "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc". Ten i inne wielkie przeboje Anny Jantar usłyszymy w wykonaniu poznańskich artystów z różnych pokoleń, którzy zaprezentują je w nowych aranżacjach. Nad kształtem muzycznym przedsięwzięcia czuwa kompozytor i aranżer Jacek Piskorz, któremu w doborze artystów i repertuaru pomaga córka Piosenkarki, Natalia Kukulska.

Uczniowie w Poznaniu na start! Rusza biznesowa gra miejska

Już w najbliższą sobotę 11 października uczniowie 2 i 3 klas szkół ponadgimnazjalnych będą mogli połączyć rywalizację z nauką. Wszystko za sprawą gry miejskiej, której uczestnicy poznają realia świata przedsiębiorców. Innowacyjna formuła przedsięwzięcia pozwoli graczom w aktywny i pełen wrażeń sposób zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne przy zakładaniu i prowadzeniu firmy. W trakcie zabawy uczniowie poznają także tajniki start-upów internetowych i dowiedzą się jak aktywnie z nich korzystać. Organizatorem gry jest Fundacja Ekoton przy udziale Urzędu Miasta Poznania.

Co można zrobić z książką w Poznaniu?

Wydarzenia towarzyszące "W Poznaniu lubimy czytać" udowodniły, że na książkę nadal można spojrzeć na wiele niestandardowych sposobów. Finał akcji odbył się w weekend.

Poznański Budżet Obywatelski 2015

Od 1 do 12 października odbędzie się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. Swoje głosy oddać mogą poznaniacy od 16 roku życia i studenci poznańskich uczelni. Głosować będzie można przez www.poznan.pl/budzetobywatelski, w punktach w budynkach Urzędu Miasta Poznania i namiotach konsultacyjnych, które staną w kilku miejscach w centrum Poznania.

Dobre występy poznańskich judoków

13 zawodników Klubu Sportowego Akademia Judo wzięło udział w turnieju Warsaw Judo Open, który odbył się na warszawskim Torwarze w dniach 27-28 września. W zawodach wystartowało 1200 osób z kilkunastu państw.

ICHOT w Poznaniu z Nagrodą im. Jana Baptysty Quadro

Laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za 2013 rok została pracownia AD ARTIS Emerla Wojda za budynek ICHOT-u.

Kolektyw 1 a rozdał granty w Poznaniu

Projekty Galerii Raczej, Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta oraz Huberta Wińczyka otrzymały dofinansowanie w ramach programu regrantingowego, którego operatorem jest Kolektyw 1 a.Dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,5 tys. zł (dla każdego zwycięskiego projektu) zrealizowane zostaną w najbliższym czasie trzy programy: ożywiający Łazarz "Perfex" Galerii Raczej, "Drums Regiment" Fundacji Puenta - warsztaty perkusyjne dla dzieci oraz "Nasłuch aktywny/pasywny" - autorski cykl Huberta Wińczyka poświęcony field recordings.

Święto miłośników słowa pisanego w Poznaniu

Poznańscy pisarze, przedsiębiorcy z rynku książki i instytucje kultury oraz Urząd Miasta Poznania połączyli siły na akcję "w Poznaniu lubimy czytać". Literacka Mapa Poznania, Bieg z Książką, Poznańskie Dni Fantastyki, Nocna Wymiana Książek - to kilka wydarzeń, jakie dla czytelników zaplanowali organizatorzy akcji, która potrwa do niedzieli 5 października.

Nagroda Miasta Poznania dla Acid Drinkers

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, w czasie koncertu na festiwalu LuxFest w poznańskiej Arenie, wręczył Srebrną Pieczęć Miasta w uznaniu dla 25-letniej działalności zespołu Acid Drinkers. Jak czytamy w laudacji zespół jest powodem dumy dla środowiska poznańskiej kultury, szczególnie zaś dla wielbicieli muzyki rockowej.

Naukowa rewolucja w Poznaniu

Przełomowe opakowania na kosmetyki dostosowane do potrzeb osób niewidomych i umywalka dla niewidomych - to dwa przykłady, które zaprezentowali młodzi naukowcy podczas konferencji prasowej na temat Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej, która odbyła się w Urzędzie Miasta Poznania.

Czysty Poznań, piękne miasto czyli jesienne sprzątanie świata

W weekend, 27 i 28 września odbyła się w Poznaniu kolejna edycja "Sprzątania świata". Za pośrednictwem tegorocznej akcji organizatorzy chcą nie tylko oczyścić z odpadów zanieczyszczone miejsca w mieście, ale również zachęcić do ekologicznego wypoczynku.

Poznański fotoplastykon powraca

Już w piątek 10 października otwarcie "Fotoplastykonu Poznańskiego" w Galerii Miejskiej "Arsenał" połączone z wernisażem prac fotograficznych Władysława Ruta "PRL - stereo, mono i w kolorze".

Trwa konkurs filmów promujących Poznański Budżet Obywatelski 2015

Autorzy trzech filmów z największą liczbą "lajków" na profilu www.facebook.com/RzecznikMiastaPoznania otrzymają atrakcyjne pakiety emisji swoich spotów w telewizji WTK.

75. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego - obchody w Poznaniu

75 lat temu na terenie okupowanej Polski rozpoczęło się tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. W związku z tą rocznicą w piątek 26 września Mszą Św. o godzinie 9.30, w kościele o.o. Dominikanów przy ul. Kościuszki 99, rozpoczną się uroczystości upamiętniające tą organizację.

Charytatywny Bieg Wolności dotrze do Poznania

W środę rano, 24 września sprzed Sali BHP Stoczni Gdańskiej wystartował Freedom Charity Run. Trzech biegaczy pokona trasę 621 km z Gdańska do Berlina aby upamiętnić 25 rocznicę transformacji w Polsce, a przy okazji pomóc potrzebującym dzieciom. W Poznaniu biegacze pojawią się w niedzielę 28 września. W samo południe przed Ratuszem przywitają ich trykające się koziołki.

Poznań - Jest studium, a ziemia pod szpital później

Po długich obradach i wielokrotnym przekładaniu sprawy radni uchwalili studium zagospodarowania przestrzennego dla Poznania. Zgodę na sprzedaż z bonifikatą ziemi pod nowe skrzydło Szpitala im. H. Święcickiego radni przełożyli na za tydzień.

Prezydent i Acid Drinkers zapowiadają LuxFest

Ryszard Grobelny oraz byli i obecni członkowie grupy Acid Drinkers namawiali poznaniaków do wzięcia udziału w festiwalu LuxFest, który 27 i 28 września odbędzie się w poznańskiej Arenie.

Poniedziałek Europejskim Dniem bez Samochodu w Poznaniu też

W poniedziałek - 22 września - przypada Europejski Dzień bez Samochodu. W tym dniu osoba posiadająca przy sobie ważny dowód rejestracyjny na samochód może skorzystać z tramwajów i autobusów na liniach ZTM Poznań za darmo. Także wypożyczanie Poznańskiego Roweru Miejskiego będzie w tym dniu bezpłatne. Zachęcamy do zostawienia auta na parkingu i przesiadkę na tramwaj, autobus lub miejski rower.

Poznań - "Biały mazur" nagrodzony przez PISF

Wydana przez Galerię Arsenał książka Moniki Talarczyk-Gubały otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. . Nagrody PISF-u są przyznawane od siedmiu lat za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. W tym roku wśród laureatów znalazła się wydana w ubiegłym roku przez Galerię Miejską Arsenał książka Moniki Talarczyk-Gubały "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii". Nagrody wręczono podczas 39. festiwalu filmowego w Gdynii.

Poznań-Spotkanie prezydenta z młodym geniuszem

Raczej nie czuję się geniuszem, jestem po prostu trochę lepszy w pewnej dziedzinie nauki - tak swój naukowy sukces skomentował Adam Krakuski, z którym w piątek w magistracie spotkał się prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Adam to tegoroczny absolwent II LO, reprezentował swoją szkołę i miasto w wielu konkursach. Otrzymał złoty medal w 45. Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej w Astanie w Kazachstanie. Uzyskany wynik jest drugim w Unii Europejskiej i 30-tym na świecie.

Poznań-Nadchodzi LuxArt, czyli festiwal artystyczny przy rockowych dźwiękach

Już 27-28 września 2014 od godziny 12:00 przy poznańskie Arenie trwać będzie festiwal LuxArt. To strefa edukacji artystycznej festiwalu muzycznego LuxFest. LuxArt to dzieło przeznaczone dla rodzin, którą tworzą dwie animatorki kultury: Luiza Niedźwiedzka-Kowalonek i Dobrochna Friedrich. Koncerty rockowe w połączeniu z edukacją artystyczną najmłodszych to nowy wymiar inwestowania w sztukę w jej najszerszym rozumieniu.

Poznański Budżet Obywatelski 2015

Od 1 do 12 października odbędzie się głosowanie w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2015. Swoje głosy oddać mogą poznaniacy od 16 roku życia i studenci poznańskich uczelni. Głosować będzie można przez www.poznan.pl/budzetobywatelski, w punktach w budynkach Urzędu Miasta Poznania i namiotach konsultacyjnych, które staną w kilku miejscach w centrum Poznania.

3000 osób wzięło udział w Poznań Business Run

Piękna, słoneczna pogoda i przyjazna, sportowa atmosfera towarzyszyła w niedzielne przedpołudnie 14 września 2014 r. wszystkim biegaczom startującym w drugiej edycji Poznań Business Run.

75. rocznica napaści wojsk sowieckich na Polskę - obchody w Poznaniu

75 lat temu na mocy tajnego sowiecko - niemieckiego porozumienia, ZSRR dokonał zbrojnej agresji na Polskę. W związku z rocznicą tej napaści we wtorek 17 września Mszą Św. o godzinie 16.00, w kościele o.o. Franciszkanów na Górze Przemysła, rozpoczną się uroczystości uczczenia ofiar.

Prezydent w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym

Ryszard Grobelny uczestniczył w uroczystości uruchomienia 10-metrowego mechanizmu Goldberga w Poznańskim Parku Naukowo-technologicznym, który w ten nietypowy sposób podsumowywał dwuletnie działania Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii.

Poznań - 15 lat utrwalone na jubileuszowym medalu

Od wielu lat z dumą wspominamy doniosłe chwile Wielkopolski na medalach maratońskich. W tym roku wypisaliśmy na nim lata, w których odbył się Poznań Maraton. Chcemy, aby był on podsumowaniem wszystkich dotychczasowych edycji, których niezłomnymi bohaterami byli maratończycy, wzbogacający historię Poznania o tysiące doniosłych chwil.

Niedzielny Poznań Business Run wystartuje na św. Marcinie

Już dzisiaj w niedzielę największy sztafetowy bieg charytatywny w Poznaniu, wraca do naszego miasta ze swoją drugą edycją. Inaczej niż w zeszłym roku, tegoroczny Poznań Business Run rozpocznie się i zakończy pod Centrum Kultury Zamek. Punktualnie o 10:30 pierwszych 600 biegaczy wyruszy w 3,8-kilometrową trasę wokół śródmieścia Poznania.

Poznański Budżet Obywatelski 2015 - na co będziemy głosować?

Znamy projekty, które znajdą się na karcie do głosowania w konsultacjach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Zespół Opiniujący oddał swoje głosy, układając tym samym listę, na którą głosować będziemy od 1 do 12 października. Jest na niej 10 projektów dużych i 20 małych pomysłów na Poznań.

Poznań akcentuje swoją obecność w blogosferze

Tylko w tym roku do stolicy Wielkopolski przyjechali autorzy ośmiu popularnych blogów podróżniczych – m.in. Laurence i Vera z Finding the Universe, Maria i Ciprian z Travel o Cafe, Erin i Joshua z Travel with Bender czy Andrea z Some Kind of Wanderlust. Od poniedziałku uroki Poznania odkrywa Laurel Robbins, która redaguje stronę www.monkeyandthemountains.com. – Współczesna turystyka w bardzo dużym stopniu opiera się na rekomendacjach, opiniach innych zebranych m.in. w Internecie. Blogi są dla wielu atrakcyjnym i wiarygodnym źródłem informacji o mieście. Wierzę, że publikowane tam teksty zainspirują turystów do przyjazdu do Poznania – mówi Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Promocji Miasta.

Poznań - LuxFest - muzyczny festiwal dla całych rodzin już 27 i 28 września!

Trzecia edycja poznańskiego festiwalu LuxFest to dwa dni koncertów kilkunastu wykonawców, wielka feta 25-lecia Acid Drinkers (uwieńczona występem oryginalnego składu z roku 1989!), a zarazem jedyna impreza rockowa, na której mile widziani są nie tylko dorośli fani, ale i dzieci - za sprawą wielkiej strefy zajęć muzycznych i plastycznych.

Dinozaury zamieszkają na Strzeszynku w Poznaniu

Po Rusałce kolejne znane Poznaniakom miejsce rekreacji zyskało nowego dzierżawcę. Nad Strzeszynkiem już niedługo czekają nas nowe inwestycje i niezwykłe atrakcje. Dzięki spółce Pangea Investment, która wygrała przetarg na zarządzanie niezagospodarowaną dotąd częścią terenu, do Poznania zawitają dinozaury. Staną one na ścieżce edukacyjnej Plenerowego Muzeum Ziemi "Pangea".

Wielki finał święta gitary w Poznaniu

Propozycja Arianny Savall i Pettera U. Johansena to właściwie muzyczna hybryda - składają się na nią elementy muzyki dawnej i barokowej, ale też ludowych tradycji z różnych stron Europy. W tym bogactwie natchnień artyści fenomenalnie odnajdują własną, oryginalną ścieżkę.To był zachwycający wieczór, pełen muzycznych niezwykłości. Tegoroczny festiwal Akademia Gitary zakończył niedzielny koncert, w którym gitara miała może drugoplanowe znaczenie, za to brzmiała przejmująca i zachwycająca muzyka. Cóż zatem pełniło role pierwszoplanowe? Harfa, mandolina i tradycyjny norweski instrument hardingfele oraz fantastyczne głosy dwojga wokalistów.

Żywe spojrzenie na pradzieje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Liczne multimedia, interaktywna gra, brzozowy gaj, a nawet kopia słynnego Stonehenge - to wszystko do zobaczenia, wypróbowania i dla... dobrej zabawy w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Nowa wystawa "Przeobrażone krajobrazy. 10 000 lat przemian" czynna jest od 10 września do 9 listopada 2014 roku.

Poznań będzie miał nowy bank – PKO Bank Polski

Od pierwszego stycznia 2015 roku obsługa bankowa Budżetu Miasta Poznania i jego jednostek organizacyjnych będzie prowadzona we współpracy z PKO Bankiem Polskim. Bank wygrał przetarg ogłoszony na 5 lat. Obsługa bankowa obejmuje Miasto Poznań, czyli Urząd Miasta Poznania i 306 miejskich jednostek organizacyjnych oraz bezpłatne prowadzenie ponad 1000 rachunków bankowych.

Przeszłość w teraźniejszości nam MTP

We wtorek, drugiego września na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbył się pokaz mody, który pod wieloma względami był wyjątkowy. Nową kolekcję marki Solar uzupełniała biżuteria autorstwa Anny Orskiej, zaprojektowana dla Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Pokaz podczas Targów Fashion Fair to efekt współpracy wszystkich stron w ramach Konsorcjum Marki Poznań.

60-lecie Polskich Skrzydeł na Krzesinach

Mija 60 lat odkąd w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny pojawił się pierwszy samolot. Z tej okazji w najbliższą sobotę 6 września odbędą się uroczyste obchody związane z 60 - leciem Polskich Skrzydeł na Krzesinach oraz doroczne święto 2. Skrzydeł Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Sobota z Enigmą na Św. Marcinie

W tym roku przypada szereg rocznic związanych ze złamaniem przez poznaniaków kodu Enigmy. 85 lat temu w Poznaniu rozpoczął się kurs kryptologii. 75 lat temu w ośrodku wywiadowczym w Pyrach pod Warszawą polski wywiad przekazał przedstawicielom tajnych służb brytyjskich i francuskich rezultaty prac nad złamaniem kodu Enigmy - niemieckiej maszyny szyfrującej. Było to możliwe, dzięki trzem polskim matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego: Marianowi Rajewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu. To właśnie oni w 1932 roku pracując dla Biura Szyfrów - komórki Sztabu Generalnego zrzeszającej kryptologów, złamali kod Enigmy.

Zagraj w reklamówce Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Prezydent Miasta Poznania Ryszard Grobelny zaprasza na akcję "Zagraj w reklamie PBO2015". Symbolem tegorocznej kampanii promującej głosowanie w konsultacjach w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015 będzie niebieska piłka z napisem GŁOSUJĘ. Nagranie zdjęć z piłką w środę na placu Wolności, w czwartek przed Starym Browarem na ulicy Półwiejskiej a w piątek na Starym Rynku przed Ratuszem. W te dni niebieskie piłki i aparat będą do dyspozycji mieszkańców od 16.00 do 18.00.

75 rocznica wybuchu II wojny światowej-obchody w Poznaniu

1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy dokonały agresji na Polskę. Poznań został zajęty 10 września stając się stolicą tak zwanego Warthegau czyli Kraju Warty. Dużą część polskiej ludności wysiedlono do Generalnego Gubernatorstwa. Lata II wojny światowej Poznań zamknął zniszczeniami wojennymi sięgającymi 55%.

Ptasia wystawa w Palmiarni Poznańskiej

Palmiarnia Poznańska i Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego zapraszają na wystawę fotografii autorstwa Tomasza Skorupki pt. "Ptasie menu". Wystawa czynna jest do 28 września, oczywiście w Palmiarni.

Efekt Euro2012! Mamy coraz więcej turystów w Poznaniu

Niemcy, Brytyjczycy oraz Hiszpanie - to właśnie ta grupa gości zagranicznych najchętniej odwiedza stolicę Wielkopolski. Tak wynika z raportu oceniającego stan turystyki w aglomeracji poznańskiej w 2013 r. To pierwszy taki dokument, który powstał na podstawie danych Poznańskiego Barometru Turystycznego. Okazuje się, że w 2013 roku punkty informacji turystycznej w Poznaniu odwiedziło o 63% więcej turystów niż rok wcześniej.

Dożynki w Poznaniu to nie przypadek!

Miasto Poznań to nie tylko znaczące w kraju centrum biznesu, przemysłu, kultury, nauki, ale także siedziba ponad 700 gospodarstw rolnych i ok.300 podmiotów prowadzących działalność zaliczaną do działów specjalnych produkcji rolnej, gospodarujących na 8380 ha użytków rolnych oraz czołowych pod względem wielkości, asortymentu i jakości wyrobów zakładów przemysłowych branży rolno-spożywczej. Dlatego Dożynki Miejskie w parku Wilsona 30 sierpnia to także święto Poznania.

Spływ kajakowy z Metropolią Poznań już 6 września. Są jeszcze wolne miejsca!

W sobotę 6 września odbędzie się IV Metropolitalnym Spływie Kajakowym. Jego trasa przebiega już tradycyjnie wzdłuż Warty. W tym roku poprowadzi od Śremu przez Puszczykowo do Poznania. Jej długość wyniesie około 50 km. Zapisy trwają!

Poznaniak stworzył serwis aktywizujący do aktywności

W tym rok u w Narodowy Dzień Sportu, czyli 14 czerwca, wystartował oryginalny serwis internetowy dla ludzi aktywnych. Jego autorem jest Tomasz Grzesik, absolwent informatyki na Politechnice Poznańskiej. Jak mówi Tomek "z serwisem www.aktywnitu.pl poznaniacy znajdą towarzyszy do wspólnego uprawiania sportu, odkryją gdzie, kiedy i z kim można rozwijać swoje pasje".

Poznań - Wystawa biżuterii z tysiącletniego drewna

Wystawę 1000 lat w naszyjnikach do końca wakacji można zobaczyć w Starym Browarze w Poznaniu. 12 naszyjników, wykonanych z X-wiecznego drewna dębowego, wszystkie autorstwa poznańskiej projektantki Anny Orskiej. Wystawa "1000 lat w naszyjnikach"- dotychczas prezentowana w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim - przenosi się do Starego Browaru. Wyjątkowe eksponaty można oglądać w jego nowej części od 18 sierpnia.

Poznań - Transatlantyk płynie dalej

Mimo że Transatlantyk już schował się za poznańskim horyzontem, nie daje o sobie zapomnieć. Kino mobilne wciąż podróżuje po Wielkopolsce. W najbliższy weekend odwiedzi jej południową część.

Poznań - Obiad Prezydenta Grobelnego ze zwycięzcą aukcji WOŚP

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny zaprosił na obiad zwycięzcę aukcji zorganizowanej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wygrał Pan Viktor. Wcześniej prezydent odbył między innymi trening przed triatlonem, a na tegoroczny poznański maraton oddał swój numer startowy, a to numer 1.

Poznań - Projekt pomnika Przemysła II

W holu Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu stoi model pomnika jakiego Poznań nie ma. Jest to dar prywatnego fundatora, którego intencją jest przypomnienie królewskich i stołecznych tradycji Poznania. Taki pomnik, oczywiście większy, kilkumetrowy, ów fundator chce sfinansować w Poznaniu. Urząd Miasta Poznania przygotował akcję prezentowania w różnych punktach Miasta modelu pomnika. W tej chwili trwa opracowywanie procedury konkursu architektoniczno-urbanistycznego, którego efektem ma być wskazanie możliwej lokalizacji dla pomnika Przemysła II.

Islandczycy zatańczyli "Epizody" w Poznaniu

W ramach trwającego festiwalu Dancing Poznań Islandzki Teatr Tańca zaprezentował spektakl "Epizody" w choreografii Heleny Jónsdóttir.

60.000 uczestników Transatlantyk Festival Poznań

Różnorodny, tętniący dobrymi emocjami, ważny - taki był Transatlantyk Festival Poznań 2014. "Wierzę w świat, którego moc rodzi się z myśli ludzkiej i wymiany naszej energii, ze zderzania poglądów i budowania na nich twórczej inspiracji. Świat odważny, w którym - podążając za słowami prof. Spivak - będziemy umieli budować nowego człowieka w otwartości i poszanowaniu prawa do różnorodności, do bycia wyjątkową jednostką. Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu była odwaga i światło. Mam wielką nadzieję, że udało nam się je zaszczepić w wielu umysłach" - powiedział Jan A.P. Kaczmarek.

Poznań - Jerzy Moszkowicz w kapitule Nagrody Pary Prezydenckiej

Poznański reżyser, teatrolog, szef Centrum Sztuki Dziecka wraz m.in. z Joanną Olech, Anną Seniuk i Piotrem Dumałą zasiada w kapitule świeżo ustanowionej przez Annę i Bronisława Komorowskich nagrody za wybitne osiągnięcia w twórczości dla dzieci i młodzieży.

Poznań - Nagrody Transatlantyku dla najlepszych młodych kompozytorów

Podczas czwartkowej (14 sierpnia) Gali Zamknięcia festiwalu Transatlantyk poznaliśmy zwycięzców dwóch międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

10 lat Poznania w UE - wystawa na Lotnisku Ławica

Po Poznaniu krąży wystawa przedstawiająca zmiany, jakie zaszły w ciągu 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej. Teraz można ją oglądać w hali odlotów Lotniska Ławica, potem zagości na placu Wolności, w Kupcu Poznańskim i Galerii Malta.

Spotkanie z twardzielem polskiego kina

Porucznik "Franz" Maurer, ksiądz Robak, Petroniusz, groźny przestępca Jerzy Malik - to tylko ułamek postaci, w które w swojej filmowej karierze wcielał się największy twardziel polskiego kina, czyli Bogusław Linda. Role filmowe, teatralne i życiowe były tematem spotkania z aktorem, w ramach festiwalu Transatlantyk.

Poznań - Blask Księżyca taki sam, jak na Hokkaido i w Londynie

W poznańskim Starym Browarze, w jego części zwanej Atrium, nie można przegapić okazałej rzeźby prezentującej fragment tajemniczej ludzkiej twarzy. Ta twarz, wzorowana na wizerunkach antycznych bohaterów, to Thsuki-no-hikari, czyli Blask Księżyca autorstwa międzynarodowej sławy artysty - Igora Mitoraja. Taka sama rzeźba znajduje się w Abucie na Hokkaido oraz przed British Museum w Londynie.

Poznańska zawodniczka Mistrzynią Świata

Przepięknie zakończyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w kajakarstwie dla zawodniczki poznańskiej Warty Eweliny Wojnarowskiej, która wczoraj wspólnie z Karoliną Nają, Edytą Dzieniszewską i Martą Walczykiewicz wywalczyły mistrzowski tytuł. Przypomnijmy, że mistrzostwa przez ostatnie 4 dni odbywały się w Moskwie. Polki nie dały szans rywalkom zwyciężając pewnie (o ponad sekundę) w konkurencji K1 4x200m z Rosjankami i Białorusinkami.

Brama Poznania jednym z 7 nowych cudów Polski? Głosujemy!

Trwa plebiscyt na nowe 7 cudów naszego kraju. Wśród 16 nominowanych miejsc jest Brama Poznania ICHOT. Głosować można raz dziennie do 26 września.

Poznanianka zdobyła wicemistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej

Katarzyna Żmudzińska, zawodniczka Aeroklubu Poznańskiego, doktorantka z Politechniki Poznańskiej zdobyła tytuł wicemistrzyni świata na odbywających się w Torunu Mistrzostwach Świata w akrobacji szybowcowej, w kategorii Advanced indywidualnie. Otrzymała także od Prezydenta RP puchar dla najlepszej szybowniczki Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w Toruniu.

Pożar w burdelu: "Gorączka powstańczej nocy vol. II"

Błagam: zatrzymajmy ich w Poznaniu! Albo przynajmniej zróbmy wszystko, by zaglądali tu częściej. Warszawiacy robią kabaret o Poznaniu - bezcenne. A śmiech - jak wiadomo - bywa oczyszczający - o czwartkowym występie grupy Pożar w burdelu pisze Sylwia Klimek.

Z "Wojny Światów" Spielberga do Poznania

Transatlantyk Festival Poznań jak co roku przyciąga do Poznania wielu wybitnych twórców świata kultury. Na konferencji otwierającej tegoroczny festiwal obecny był między innymi Justin Chatwin. Aktor, aktywista i podróżnik znany choćby z roli, w ponowne opowiedzianym przez Stevena Spielberga klasyku H.G. Wellsa, "Wojna Światów", w którym wystąpił u boku Toma Cruise'a.

Rozpoczyna się Transatlantyk Festival Poznań

Festiwal Jana A.P. Kaczmarka rozpoczyna się 8 sierpnia i jednocześnie otwiera się na nowych widzów. Transatlantyk Festival Poznań 2014 propaguje kulturę pozbawioną podziałów. Program prezentuje zarówno Film (ponad 120 filmów w 15 sekcjach tematycznych), Muzykę (m.in. Talking Piano i międzynarodowe konkursy kompozytorskie Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest), jak i Edukację & Inspiracje (Master Classes, warsztaty, panele dyskusyjne, warsztaty dla osób z niepełnosprawnością, a także dla dzieci i młodzieży, innowacyjny program Coffee with..., spotkania otwarte).

Kawiarnia w tramwaju.. w Poznaniu

Tramwajem można nie tylko podróżować, można też w nim zjeść, wypić i spędzić bardzo miło czas. Jak? Za sprawą Caffe Bimba, znajdującej się przy ul. Zielonej w Poznaniu.

Poznań-Teraz łatwiej załatwić ulgę metropolitalną

By ułatwić obsługę klientów Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu wprowadza możliwość zapisywania prawa do zakupu Biletu Metropolitalnego także w 112 punktach sprzedaży biletów. To wygodne i proste rozwiązanie, które pozwoli klientom oszczędzić czas, a dzięki zakupowi Biletu Metropolitalnego - także pieniądze.
stat4u