SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Poznański Czerwiec 1956

W czwartek 28 czerwca 1956 r. o godz. 6.30 uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji. Podajemy program uroczystosci w Pozaniu.

Król czardasza z Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania

W jego muzyce jest radość i umiłowanie wolności - tak między innymi uzasadniała wybór członkini kapituły Ewa Obrębowska-Piasecka.

Czerwiec 56 okiem filmowców

Filmy dokumentalne poświęcone tematyce Poznańskiego Czerwca 56 zostaną pokazane kinie Rialto w najbliższą środę.

Lis do lasu, a owca do gospodarstwa, czyli kolejne interwencja straży miejskiej

Najczęściej strażnicy Eko Patrolu są wzywani do bezpańskich psów, rannych ptaków czy poszukujących żywności dzików. Jednak wezwania na ulicę Malwową i osiedle Zwycięstwa zdecydowanie należały do mniej typowych: w pierwszym przypadku funkcjonariusze ratowali małego lisa, w drugim - owcę.

INSPEKTOR ROMAN SOBCZAK NOWYM KOMENDANTEM SZKOŁY

Na mocy rozkazu personalnego, wydanego przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka, z dniem 9 czerwca 2016 r. stanowisko Komendanta Szkoły Policji w Pile objął mł. insp. Roman Sobczak.

Poznańskie Juwenalia 2016

Juwenalia - na to studenci czekają cały rok. W Poznaniu potrwają od 9 do 12 czerwca. Będą to cztery dni zabawy przy dźwiękach różnorodnej muzyki. W czwartek koncert zagra Mrozu, w piątek gwiazdą wieczoru będzie Mela Koteluk, w sobotę Kult, a w niedzielę Happysad. Studenci na wszystkie koncert wejdą za darmo

Minister Macierewicz na uroczystościach w Poznaniu

To jest symbol powracającej Polski. Polski, która wydobywa się z tak trudnej przeszłości. Polski, która odbudowuje swoją integralność znaczoną krwią, wysiłkiem, ale przede wszystkim znaczoną wiernością temu, co najważniejsze, temu co żołnierz polski od setek lat nosi na swoich sztandarach – powiedział w Poznaniu minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości poświęcenia figury Chrystusa z Pomnika Wdzięczności.

Dzień Pamięci Ofiar Komunizmu

Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego uczcili w piątek kombatanci, przedstawiciele władz Poznania oraz młodzież szkolna. W Zespole Szkół Komunikacji im. H. Cegielskiego przy ul. Fredry, uczniowie przytoczyli wspomnienia więźniów okresu stalinowskiego i wspólnie ze zgromadzonymi zaśpiewali Mury Jacka Kaczmarskiego.

Kolorowa parada rozpocznie 27. Dni Łazarza

Wezmą w niej udział uczniowie łazarskich szkół, zaproszeni goście, fantazyjnie przystrojone zabytkowe samochody i orkiestra dęta. Stałą trasą przez ulicę Głogowską wyruszy Parada Łazarska, rozpoczynając 27. Dni Łazarza.

Drugi Aerofestiwal już za nami

W niedzielę zakończyła się największa w Polsce impreza lotnicza - Aerofestival. W czasie dwudniowych pokazów zaprezentowano 50 maszyn, które w powietrzu wylatały łącznie 720 minut. Międzynarodowe Pokazy Lotnicze w Poznaniu to nie tylko występy grup akrobatycznych i solistów, organizatorzy przygotowali też wiele atrakcji, dostępnych na terenie lotniska. Rodzinny piknik uświetniły ekspozycje grup rekonstrukcyjnych, wystawa sprzętu lotniczego oraz wesołe miasteczko dla najmłodszych.

Tadeusz Biedzki zdobywcą Bursztynowego Motyla

Rozstrzygnięta została XXI edycja Ogólnopolskiego Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej polskiej książki 2015 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej. Konkurs organizuje Biblioteka Raczyńskich, a w tym roku jego zwycięzcą została książka Tadeusza Biedzkiego "W piekle eboli".

Enter Enea Festival. Dzień pierwszy

Nad Jeziorem Strzeszyńskim trwa Enter Enea Festival. Festiwal zainaugurował klasycznym jazzowym graniem kwartet Jakuba Płużka.

Waterpolo Poznań wicemistrzem Polski w piłce wodnej!

Po raz trzeci w historii klubu seniorzy Waterpolo Poznań zdobyli srebrny medal Ekstraklasy piłki wodnej. Tytuł wicemistrza Polski przyniosło poznaniakom rewelacyjne zwycięstwo 5:10 nad zespołem OCMER UŁ ŁSTW. Mistrz kraju z ubiegłego sezonu zakończył tegoroczne rozgrywki dopiero na 3 miejscu. Natomiast złoty medal powędrował w tym roku do Arkonii Szczecin.

Znamy program festiwalu jazzowego Made In Chicago

Już w piątek rozpocznie się tegoroczna edycja festiwalu muzycznego Made In Chicago. Jazz w najlepszym wykonaniu zabrzmi w nowej koncepcji: słuchacze będą mogli wziąć udział w dziesięciu koncertach, w aż siedmiu lokalizacjach

Mistrzostwa Europy w triathlonie

W przedostatni lipcowy weekend (22-24 lipca) Poznań będzie europejską stolicą triathlonu. Do stolicy Wielkopolski przyjedzie kilka tysięcy "ludzi z żelaza", którzy rywalizować będą w Mistrzostwach Europy w triathlonie. Po raz pierwszy podczas poznańskich zawodów Enea Challenge zostanie rozegrana konkurencja na dystansie długim. Mistrzostwa będą pierwszą tego typu imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej.

Debata związkowa w Poznaniu

Najbardziej politycznym działaniem Związku jest jego rozwój, gdyż dzięki temu zyskuje on siłę do reprezentowania interesów pracowniczych – mówił prof. Martin Allespach z Europejskiej Akademii Pracy we Frankfurcie nad Menem (Europaische Akademie der Arbeit) podczas debaty związkowej, która odbyła się 10 maja w sali sesyjnej Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Niemieccy związkowcy będą przebywać w Poznaniu do 12 maja.

Najwybitniejsi lutnicy przyjechali do Poznania

Specjaliści z całego świata, instrumenty o wyjątkowym brzmieniu oraz międzynarodowe sympozjum poświęcone tajnikom sztuki budowania instrumentów - w Poznaniu rozpoczął się Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego.

71. rocznica zakończenia II wojny światowej

My Polacy jesteśmy tym narodem, który zapłacił największa cenę. Nie było innego kraju, w którym doszło do tylu zbrodni, tylko dlatego że ktoś był wyznawcą innej religii czy innego pochodzenia. Żaden inny naród nie został tak dotkliwie doświadczony również pod względem politycznym. Polska została rozdarta już w pierwszych dniach wojny - powiedział w piątek gen. Dariusz Malinowski podczas uroczystości uczczenia żołnierzy poległych w II wojnie światowej. W weekend przypada 71. rocznica zakończenia działań wojennych.

Prezydent Andrzej Duda w wielkopolskim Lesznie

Dnia 5 maja w wielkopolskim Lesznie, gościł z wizytą Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Już w listopadzie 2015 roku rada miasta Leszna z prezydentem tegoż miasta Łukaszem Borowiakiem, wysłała zaproszenie do odwiedzin tego regionu Wielkopolski, które zostało przyjęte.

Poznań Design Days 2016

6 maja rozpocznie się trzecia edycja Poznań Design Days. W tym roku, tematem przewodnim projektu będzie ,,Przestrzeń Publiczna", a siecią wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów - centrum miasta. Festiwal potrwa do 14 maja.

Dzień Flagi w Poznaniu

Z okazji Dnia Flagi pracownicy Urzędu Miasta Poznania rozdali na Starym Rynku 1000 biało-czerwonych flag. Dostali je wszyscy mieszkańcy, jak i turyści obecni w południe pod Ratuszem.

World Press Photo już w CK Zamek!

To już wieloletnia tradycja: Poznań jest drugim po Amsterdamie i pierwszym w Polsce miastem, w którym pokazywana jest ta niezwykła wystawa. Najlepsze fotografie ilustrujące ubiegły, 2015 rok, będzie można oglądać od 27 kwietnia do 21 maja.

Debata o metropolii Poznań na Forum Gospodarczym

Poznań nie tylko gospodarką stoi i nie tylko w tym obszarze powinien szukać swojej przewagi nad innymi polskimi miastami. Takie wnioski deklarowali we wtorek uczestnicy 9. Forum Gospodarczego Metropolii Poznań. Eksperci dyskutowali o tym, w którym kierunku rozwijać współpracę w ramach metropolii, by zyskać pozycję silnego ośrodka miejskiego.

Ułani przemaszerują ulicami Poznania!

Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie, capstrzyk, czyli przemarsz oddziałów ulicami miasta, a na koniec rodzinny piknik na Cytadeli. Wszystko to odbędzie się w ramach Dni Ułana. 22 kwietnia rozpocznie się święto 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Pogorzeli

Koniec minionego tygodnia upłynął pod znakiem obchodów upamiętniających chrzest Polski, który nastąpił w 966 roku. Ich kulminacja nastąpiła w stolicy Wielkopolski, jednak w wielu miastach naszego kraju lokalne społeczności postanowiły uczcić tę rocznicę w rozmaity sposób. Jednym z takich miast była Pogorzela, w której na rynku w niedzielę 17 kwietnia doszło do rocznicowych uroczystości.

Rekordowy półmaraton ulicami Poznania

W niedzielę, punktualnie o godzinie 9.00, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz dał sygnał do rozpoczęcia poznańskiego półmaratonu. Pomimo deszczu, 13 tys. biegaczy wystartowało, by zmierzyć się z nową trasą, niekorzystną pogodą i własną kondycją.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski: Eucharystia na stadionie

Trzeciego dnia obchodów, uroczystości jubileuszu Chrztu Polski przeniosły się na Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej. W sobotę rano abp Stanisław Gądecki i marszałek województwa Marek Woźniak otworzyli rocznicową ceremonię. O godzinie 14 wierni, zgromadzeni na trybunach, wysłuchali homilii prowadzonej przez legata papieskiego kard. Pietro Paroliniego.

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski: procesja ulicami starego miasta

W czwartek wieczorem w poznańskiej Farze przy ul. Gołębiej wystawiono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Tysiące wiernych uczestniczyło w nocnym czuwaniu. W piątek popołudniem, w uroczystej procesji ulicami Poznania, obraz odprowadzono do katedry na Ostrowie Tumskim.

Wiosenna Era Jazzu. Festiwal startuje już w środę

13 kwietnia rusza kolejna wiosenna odsłona Ery Jazzu. O czekających nas koncertach, artystach oraz projektach specjalnych tegorocznej edycji rozmawiamy z Dionizym Piątkowskim, pomysłodawcą i dyrektorem Ery Jazzu.

Tłumy na Pyrkonie. Fani fantastyki opanowali Poznań

Przez trzy dni Międzynarodowe Targi Poznańskie przeżywały prawdziwe oblężenie. Festiwal przyciągnął kilkadziesiąt tysięcy osób, a na ulicach Poznania można było spotkać najrozmaitsze stwory.

Międzynarodowy Dzień Romów w Poznaniu

Występ "Króla czardasza" Miklosza Deki Czureji uświetnił spotkanie z kulturą romską w Sali Białej Urzędu Miasta. Z okazji Miedzynarodowego Dnia Romów na dziedzińcu można też oglądać wystawę "Osada" - reportaż o życiu codziennym Romów na Słowacji.

9. PKO Poznań Półmaraton startuje 17 kwietnia

Już w niedzielę 17 kwietnia ulicami Poznania pobiegną zawodnicy w 9. PKO Półmaratonie. W tym roku na biegaczy czeka dużo nowości. Nowa trasa, nowa baza biegu i rekordowa frekwencja świadczą o stale rosnącym zainteresowaniu biegami ulicznymi. Do poznańskiego półmaratonu zgłosiło się 13 tys. uczestników z 24 państw.

Relacje państwa i kościoła - CK Zamek zaprasza na debatę

Akty prawne regulujące współpracę między organami państwa i kościoła, dobre i złe praktyki ich realizacji - wszystkie te tematy zostaną poruszone podczas debaty "#1050. Kościół i państwo - w poszukiwaniu dobrych relacji". Zaprasza na nią CK Zamek 6 kwietnia o godzinie 18. Dyskutować będą dr hab. Elżbieta Adamiak, prof. Ewa Łętowska oraz Jarosław Makowski, a moderatorem będzie Artur Sporniak.

Francja Romów. XXVI Dni Kultury Francuskiej

We Francji nazywani są Bohémiens, Manouches, Gitans, Tziganes. W Polsce żyje ich około 20 tysięcy, we Francji blisko pół miliona, a w całej Europie 10 milionów. Kim są Romowie? Jaka jest ich historia i tradycje? Jakie miejsce zajmują w dzisiejszym społeczeństwie? 2 kwietnia rozpoczynają się XXVI Dni Kultury Francuskiej "Francja Romów", organizowane przez Dom Bretanii w Poznaniu, a już 8 kwietnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Romów

Szach mat! Mistrzostwa Polski w Poznaniu

O tytuł Mistrza Polski zmierzą się w tym tygodniu najlepsi szachiści z kraju. 90 lat od czasu pierwszego turnieju, arcymistrzowie królewskiej gry ponownie rozegrają swoje partie o złoty medal na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest to podwójny jubileusz, ponieważ Uniwersytet także obchodzi w tym roku swoje 90-cio lecie.

Pyrkon 2016: najbardziej fantastyczna impreza w Polsce już 8 kwietnia!

Dziesiątki sal prelekcyjnych wypełnionych atrakcjami, cosplaye, koncerty, wykłady, konkursy, warsztaty, wystawy i pokazy - tak zapowiada się Pyrkon 2016, czyli najbardziej rozpoznawalny w Polsce festiwal fantastyki. Wydarzenie potrwa od 8 do 10 kwietnia.

Światowy kongres IPSA w Poznaniu!

Poznań wygrał rywalizację o organizację 24. Światowego Kongresu Politologów, który rozpocznie się 23 lipca. Międzynarodowe Towarzystwo Nauk Politycznych wybrało Poznań spośród ośmiu innych miast. Kongres po raz pierwszy odbędzie się w państwie Europy Wschodniej. Na obrady w Poznaniu przyjadą tysiące naukowców z całego świata.

Wings for Life w maju w Poznaniu!

- Setki tysięcy osób w 34 miastach na świecie, startują dokładnie w tym samym momencie i nikt nie wie, jak daleko zdoła dobiec, zanim dogoni go meta - przekonuje Colin Jackson, dyrektor sportowy biegu Wings for Life. Polska edycja charytatywnego wyścigu po raz trzeci będzie miała miejsce w Poznaniu. 8 maja Wings for Life wystartuje znad Jeziora Maltańskiego, a za kierownicą Samochodu Pościgowego zasiądzie Adam Małysz.

Straż Miejska z Wildy ujawniła nielegalne biuro

Strażnicy miejscy z Wildy ujawnili nielegalny pobór prądu. W piwnicy jednej z kamienic, bezdomny mężczyzna zorganizował sobie biuro. Bezprawnie podłączone sprzęty elektroniczne zagrażały wybuchem pożaru. W piwnicy budynku przy ul. Kosińskiego znalazł schronienie bezdomny. Na prośbę mieszkańca, funkcjonariusze SM sprawdzili, czy mężczyzna ten potrzebuje pomocy medycznej lub opieki socjalnej.

MEDYCYNA POLA WALKI - SEMINARIUM Z ZAKRESU RATOWNICTWA TAKTYCZNEGO

W poznańskim Samodzielnym Pododdziale Antyterrorystycznym Policji po raz kolejny zostało zorganizowane seminarium z zakresu Ratownictwa Taktycznego (Medycyny Pola Walki) w oparciu o międzynarodowe wytyczne TECC oraz TCCC. W zajęciach oprócz funkcjonariuszy SPAP Poznań brali udział również policjanci Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA), SPAP Wrocław, Oddziału Prewencji Policji (OPP) Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zespół medyczny Oddziału Prewencji Policji KWP w Poznaniu.

56 sekund o wolności. Nakręć film na rocznicę Czerwca56

Zadanie: nakręcić 56 sekund filmu. Wymagania: ma nawiązywać do Poznania i przede wszystkim pokazywać wartości Poznańskiego Czerwca 56. "Głos Wielkopolski" we współpracy z Miastem Poznań zaprasza do udziału w konkursie filmowym związanym z 60. rocznicą Czerwca 56.

Morsy nie dały się Warcie

Morsy pokonały wpław Wartę. Z zimnem i silnym nurtem rzeki zmierzyło się kilkudziesięciu śmiałków. Organizowane przez Stowarzyszenie Morsy Swarzędz III Przepływanie Warty odbyło się pod hasłem "Warta przyjazna morsom."

ORP "Poznań" ma już 25 lat!

Przepłynął prawie 60 tysięcy mil morskich, brał udział w największych manerwach wojskowych na Bałtyku, Morzu Północnym i Atlantyku, dwukrotnie zdobywał miano najlepszej jednostki 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu - 8 marca minęło 25 lat od chwili, gdy na ORP "Poznań" po raz pierwszy podniesiono banderę.

165 dotacji na pozarządową kulturę

Więcej kultury w przestrzeni publicznej, bliżej mieszkańców i nie tylko w ścisłym Śródmieściu - ten kierunek zdobył wyraźny prymat w zakończonych właśnie konkursach Wydziału Kultury. Miasto Poznań wesprze w tym roku rekordowe 165 projektów kulturalnych.

Poznaniacy mogą debatować nad projektami nowych pomników

10 marca odbędzie się publiczna debata na temat projektów dwóch pomników - Romana Maciejewskiego oraz Wypędzonych Wielkopolan. Poznaniacy będą mogli wypowiedzieć się na temat ich formy i lokalizacji

Poznań ma szacun dla zawodowców!

Wczoraj gimnazjaliści, dziś profesjonaliści! - rusza II edycja kampanii "Szacun dla Zawodowców". Uczniowie, już po raz drugi, będą zachęcani przez Miasto do tego, aby swoją przyszłość wiązać z nauką konkretnego fachu np. mechanika, stolarza czy krawca.

Waterpolo Poznań - OCMER UŁ ŁSTW - hit Ekstraklasy na Termach Maltańskich

Do Poznania wracają rozgrywki Ekstraklasy piłki wodnej. 5 i 6 marca na basenie sportowym Term Maltańskich po raz pierwszy w tym sezonie Waterpolo Poznań zmierzy się z zespołem OCMER UŁ ŁSTW. Starcie dwóch najlepszych polskich drużyn będzie z pewnością hitem 5 kolejki ligowej i może przesądzić o zmianie miejsc na podium.

Poznańskie zoo zaadoptowało psy ze schroniska

"Pies cztery łapy ma, normalny mówią pies, nieprawda coś w nim jest" - słowa popularnej piosenki idealnie odzwierciedlają ideę, która przyświecała pracownikom poznańskiego zoo. Zaadoptowali oni dwa trzynastoletnie psy ze schroniska przy Bukowskiej, które miały nikłą szansę na nowy dom. Odtąd Michu i Kora, będą czuwać nad porządkiem w placówce.

Poznań - Straż miejska ma już 25 lat!

Były życzenia, tort z herbem Poznania i... filmowe wspomnienia z początków działania formacji. Nie mogło też oczywiście zabraknąć wyróżnień i medali dla strażników, którzy szczególnie sumiennie i uczciwie przepracowali te 25 lat. Straż Miejska Miasta Poznania świętowała ćwierćwiecze istnienia.

Poznań - Ale jazda! PEKA to frajda!

Jak się zachowywać w tramwajach i autobusach, co można tam robić, a czego zdecydowanie nie należy - Zarząd Transportu Miejskiego rozpoczął wprowadzanie do poznańskich szkół podstawowych programu edukacyjnego pod nazwą "Ale jazda! PEKA to frajda!". Chodzi o to, by nauczyć dzieci, że infrastruktura transportowa jest wspólnym dobrem, o które należy dbać.

Poznan PitchOff. Startupy walczą o inwestorów

Masz pomysł na biznes? Przekonaj do niego inwestorów i zdobądź pieniądze na jego realizację. Możliwość taką daje udział w sesji Poznan PitchOff - ABC Accelerator Scouting Tour 2016. Poznań to jedno z kilku miast, w których takie spotkania się odbywają. Najbliższa sesja prezentacyjna dla przedsiębiorców i pomysłodawców już jutro, 1 marca w Poznańskim Parku Technologiczno-Przemysłowym o godzinie 14.00.

Poznań - Za tydzień "Kaziuki"!

Już za tydzień rozpoczynają się "Kaziuki". Doroczne spotkanie z kulturą kresową otworzy wystawa w Urzędzie Wojewódzkim z cyklu "Kresy w fotografii Wielkopolan". Głównym punktem wydarzenia będzie jednak jak zawsze Kiermasz Kaziukowy, który rozpocznie się w niedzielę, 6 marca o godz. 11.30.

Dni Kariery: szkolenia i oferty pracy dla studentów!

Dni Kariery to jedne z największych targów pracy, praktyk i staży. Co roku bierze w nich udział około 43 000 studentów oraz około 430 wystawców.

Kontrabanda warta prawie 900 tys. zł

Papierosy i tytoń bez akcyzy ujawnili funkcjonariusze z Placówki SG w Poznaniu–Ławicy. Wartość zabezpieczonego towaru wynosi prawie 900 tysięcy zł.

71. rocznica zakończenia okupacji Poznania

W lutym 1945 roku ponad połowa zabudowy miasta zamieniła się w ruinę. Spalony Ratusz i doszczętnie zrujnowane Chwaliszewo stały się symbolami wyniszczających walk o odbicie Poznania z hitlerowskiej okupacji. Zacięte walki w ufortyfikowanym Poznaniu trwały przez kilka tygodni. Cytadela, ostatni punkt niemieckiego oporu, poddała się 23 lutego 1945 r.

Znamy obsadę musicalu "Jesus Christ Superstar"!

Marek Piekarczyk w roli Jezusa, Janusz Kruciński wcielający się w postać Judasza czy też Anna Lasota odgrywająca Marię Magdalenę - Teatr Muzyczny w Poznaniu zdradza obsadę musicalu "Jesus Christ Superstar", który przygotowywany jest z okazji obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski

Rocznica akcji Bollwerk

Późną nocą, w porcie rzecznym nad Wartą wybuchł pożar, który pochłonął zapasy odzieży i żywności. Straty materialne liczono w milionach. Rozkaz ataku na skład niemieckiego okupanta wydał sam Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski. 21 lutego 1942 roku polscy żołnierze w akcji Bollwerk zniszczyli magazyny Wermachtu.

Pierwsza faza projektu "Gen-Y City" zakończona sukcesem!

Dogłębna analiza sytuacji kreatywnych przedsiębiorców oraz katalog możliwych rozwiązań na problemy, z którymi boryka się młode pokolenie w Poznaniu - to efekt pierwszej fazy projektu "GEN-Y City - Get into the swing of the city!", realizowanego w ramach unijnego programu URBACT III.

Druga edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłoszona!

Do 15 marca środowiska naukowe, instytucje kulturalne, władze samorządowe, organizacje pozarządowe, wydawnictwa oraz media patronujące mogą zgłaszać kandydatów do drugiej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. W kwietniu poznamy nazwiska laureatów nagrody.

„Gostkon” – rozmowa z Przemysławem Pawlakiem

Festiwal okazał się wielkim sukcesem organizatorów, którzy wykonali ogrom pracy oraz wykazali niezwykłe zaangażowanie w tworzeniu tej imprezy i dzięki temu mogą być dumni z sukcesu kolejnej edycji „Gostkonu”. Z jednym z pomysłodawców i organizatorów tego konwentu – Przemysławem Pawlakiem (pierwszy po prawej na zdjęciu), rozmawiał Damian Płowy:

„Gostkon 2016. Twoje spojrzenie na świat wyobraźni”

Jak stworzyć interesujące wydarzenie w mieście liczącym trochę ponad 20 tysięcy mieszkańców? Pokazali nam to organizatorzy gostyńskiego festiwalu fantastyki. W dniach 4.02-7.02 br. w Gostyniu, w Gostyńskim Ośrodku Kultury – „Hutnik”, odbyła się już kolejna edycja festiwalu fantasy pod nazwą „Gostkon”. Impreza została zorganizowana przede wszystkim przez sympatyków tego nurtu. Dzięki temu, że „Gostkon” nie był adresowany tylko dla fanów gatunku fantasy, każdy odwiedzający mógł znaleźć „coś” dla siebie.

Miasto dopłaci do stażu dla studenta

Miasto ufundowało stypendia dla studentów odbywających staż w firmach, które realizują innowacyjne inwestycje w Poznaniu. Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego na organizację stażu przedsiębiorstwa mogą składać do 31 marca w Biurze Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.

Łazarz w nowej kulturalnej odsłonie!

Już niebawem Łazarz stanie się dzielnicą, która będzie tętnić poznańską kulturą. Ruszył nabór do programu "Otwarta Strefa Kultury - Łazarz" oraz konkurs na działania odbywające się w lokalu Inkubatora Kultury PIREUS.

25 lat "Poznania" pod biało-czerwoną banderą

Wkrótce minie 25 lat odkąd okręt bojowy "Poznań" służy w polskiej flocie wojennej. I będzie służył nadal. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podpisał w Świnoujściu porozumienie w sprawie przedłużenia na czas nieokreślony umowy o współpracy z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej.

W zoo będzie można nakarmić zwierzęta

Poznańskie zoo coraz atrakcyjniejsze dla zwiedzających. Co weekend, pod czujnym okiem opiekunów, będzie można nakarmić m.in. jaszczurki, warany, żółwie czy węże. Zwierzęta otrzymają również specjalne smakołyki z okazji swoich urodzin

Zaśpiewaj w Scenie na Piętrze! Przesłuchania do Open Mic

Cykl otwartych koncertów Open Mic to dla młodych ambitnych wokalistów czasem jedyna okazja, aby wystąpić na deskach kultowej Sceny na Piętrze w towarzystwie profesjonalnych muzyków. Pierwszy koncert odbędzie się 23 lutego, a jego gościem specjalnym będzie Kasia Wilk. Wokaliści, którzy chcieliby wystąpić w Scenie na Piętrze wraz z nią, muszą najpierw spróbować swoich sił podczas przesłuchań w najbliższą sobotę (12 lutego) o godz. 19.30.

O Janie Palachu i praskiej wiośnie w Bibliotece Raczyńskich

Jan Palach 16 stycznia 1969 r. dokonał samospalenia na placu Wacława w Pradze. Tym dramatycznym wydarzeniom została poświęcona wystawa Jan Palach 69, przygotowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, na którą Biblioteka Raczyńskich zaprasza 8 lutego o godzinie 18.00. Wystawie towarzyszy cykl spotkań i filmów poświęconych Janowi Palachowi i praskiej wiośnie.

Rota rozbrzmiała w Willi Wsród Róż

W domu, w którym żył i pracował Feliks Nowowiejski, w 139. rocznicę jego urodzin ponownie rozbrzmiały słowa Roty. Autora melodii do jednej z najbardziej doniosłych, polskich pieśni patriotycznych, koncertem uczcili licznie zgromadzeni goście. Za fortepianem zasiadł Jan Nowowiejski, syn wirtuoza, który na jubileuszowy koncert zaprosił wspólnie z Towarzystwem im. Feliksa Nowowiejskiego.

Poznań za pół ceny. Znamy datę!

Weekend 30 kwietnia - 1 maja to daty tegorocznej akcji Poznań za pół ceny! Podobnie jak w latach poprzednich na turystów i mieszkańców będzie czekać unikalny program turystyczny oraz 50% zniżki u ponad setki partnerów z Poznania i okolic.

Lider biotechnologii inwestuje w Poznaniu. Będą nowe miejsca pracy!

Na przełomie sierpnia i września swoje laboratoria otworzy w Poznaniu krakowska Selvita, największa innowacyjna firma biotechnologiczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rekrutację do poznańskiego oddziału rozpoczyna już teraz. Na początek przyjmie do pracy około 50 osób. Z czasem będzie sukcesywnie zwiększać zatrudnienie.

Będzie bezpieczniej w Poznaniu. Miasto rozbuduje monitoring

Będzie więcej nowych, a stare zostaną zmodernizowane. Poznański system monitoringu miejskiego to jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców. Kamery działają prewencyjnie, wzrasta też wykrywalność przestępstw. W tym roku na dalszą rozbudowę systemu miasto przeznaczy blisko 1,5 mln zł.

Do jedzenia, gotowi, start! Mistrzostwa "Pączkożerców" za nami

Piotr Grzelczyk zwyciężył w XII Mistrzostwach "Pączkożerców" organizowanych przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu oraz Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą. Konkurencja polega na jak najszybszym zjedzeniu, bez popijania, 10 pączków. Zwycięzcy udało się tego dokonać dokładnie w 6 minut i 5 sekund.

Życie spędziły w betonowych klatkach. Teraz znajdą azyl w Poznaniu

Dyrektor Ogrodu Zoologicznego, Ewa Zgrabczyńska, podpisała umowę w sprawie przekazania 4 zwierząt do azylu dla niedźwiedzi. Do Poznania trafią one z zoo w Braniewie.

Pamięć w dębie zachowana

- Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za tysiącletnie relikty historii. Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za trud archeologów, by tę historię wydobyć - mówiła prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, podczas prezentacji nowej publikacji Muzeum - "Pamięć w dębie zachowana".

Prezydent Wiśniewski: warto dokończyć budowę Kopca Wolności

Pierwszy Kopiec Wolności został usypany przez poznaniaków, by upamiętnić zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Został uroczyście otwarty 3 maja 1919 roku. W czasie okupacji kopiec został zniszczony i do jego odbudowy przystąpiono dopiero w latach 90. XX wieku. Nie ukończono jej wówczas. Czy uda się tym razem?

Społeczni obserwatorzy środowiska na start!

Ktoś pali śmieciami w przydomowym piecu, spuszcza ścieki do jeziora lub niszczy zieleń? O wszystkich takich działaniach będzie można znacznie łatwiej powiadomić odpowiednie służby dzięki "Społecznemu Obserwatorium Środowiska".

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj

Członkowie NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolska Południowa dokonali uroczystego wniesienia relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do kościoła Parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej w Kaliszu.

Szyfry Poznania. Powstanie Muzeum Enigmy

Budynek u zbiegu ulic Św. Marcin i Kościuszki, znany dotąd jako Collegium Historicum, zmieni swoje przeznaczenie. Powstanie w nim bowiem Muzeum Enigmy. Urząd Marszałkowski przyznał właśnie dotację w wysokości 10,3 mln zł na jego budowę. Pozostałe koszty związane z utworzeniem placówki pokryje Miasto.

Rowerem przez świat. Cykloturyści nagrodzeni

Wyprawa wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki, szlakiem kryminalnych zagadek Mankella czy dookoła Polski. W pojedynkę, z przyjaciółmi albo rodzinnie. Rowerem można przemierzać różne szlaki, a oryginalnych pomysłów na wycieczki cykloturystom nie brakuje. Te najciekawsze nagradza co roku redakcja magazynu "Rowertour". Gala wręczenia nagród połączona z podróżniczym minifestiwalem odbyła się w sobotę, 23 stycznia, w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Napisz powieść o Poznaniu i wygraj 20 tysięcy złotych!

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club zapraszają do udziału w konkursie literackim "Poznań - miasto to powieść". Prace można nadsyłać jeszcze tylko do 13 lutego.

Startuje Enea Tri Tour Family Winter Run

Przygotowania do sezonu triathlonowego czas zacząć. Już w połowie lutego wystartuje kolejna, trzecia odsłona wspólnych, zimowych treningów biegowych Enea Tri Tour Family Winter Run. Zawody rozgrywane są na trzech różnych dystansach, dostosowanych do możliwości zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Zapisy trwają!

Rolnicze premiery i innowacje - rusza Polagra

Cztery dni, 13 hal wystawowych i 380 wystawców z całej Europy. Rolnicze premiery i zootechniczne nowości, konferencje i spotkania. To wszystko czeka na tych, którzy w dniach 21 do 24 stycznia odwiedzą Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Poznań wśród najbardziej popularnych miast na Instagramie

Warszawa na pierwszym, Kraków na drugim i stolica Wielkopolski na trzecim miejscu - tak przedstawia się ranking popularności miast w Instagramie. Poznań zostawił w tyle między innymi Wrocław, Toruń, Gdańsk i Zakopane.

Malta najlepszą atrakcją w Wielkopolsce

Kompleks sportowo-rekreacyjny Malta został uznany za najlepszą atrakcję turystyczną Wielkopolski w rankingu www.polska.travel - Narodowego Portalu Turystycznego. Wyróżnienie jest szczególnie ważne, ponieważ wyboru Top 5 atrakcji dokonywali internauci na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Staż czeka na studenta. Rekrutacja trwa!

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń na wiosenną edycję Programu Staży Studenckich. Nabór potrwa do końca stycznia.

Zbiórka krwi z Damianem Jonakiem

Sekcja Młodych Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność po raz drugi organizuje zbiórkę krwi - najcenniejszego daru życia. Podzielmy się nim z innymi. Każda kropla podarowanej krwi może być ratunkiem dla ludzi dotkniętych ciężką chorobą lub poszkodowanych w wypadkach.

Ile osób mieszka w Poznaniu?

- Niedawno pojawiła się wprowadzająca w błąd informacja, że liczba mieszkańców spadła poniżej pół miliona. Niestety nie była ona opatrzona komentarzem, że dotyczyło to osób zameldowanych na stałe, bez osób zameldowanych tymczasowo oraz tych, którzy obowiązku meldunku nie dopełnili - wyjaśnia zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.
stat4u