SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Druga edycja Poznańskiej Nagrody Literackiej ogłoszona!

Do 15 marca środowiska naukowe, instytucje kulturalne, władze samorządowe, organizacje pozarządowe, wydawnictwa oraz media patronujące mogą zgłaszać kandydatów do drugiej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. W kwietniu poznamy nazwiska laureatów nagrody.

„Gostkon” – rozmowa z Przemysławem Pawlakiem

Festiwal okazał się wielkim sukcesem organizatorów, którzy wykonali ogrom pracy oraz wykazali niezwykłe zaangażowanie w tworzeniu tej imprezy i dzięki temu mogą być dumni z sukcesu kolejnej edycji „Gostkonu”. Z jednym z pomysłodawców i organizatorów tego konwentu – Przemysławem Pawlakiem (pierwszy po prawej na zdjęciu), rozmawiał Damian Płowy:

„Gostkon 2016. Twoje spojrzenie na świat wyobraźni”

Jak stworzyć interesujące wydarzenie w mieście liczącym trochę ponad 20 tysięcy mieszkańców? Pokazali nam to organizatorzy gostyńskiego festiwalu fantastyki. W dniach 4.02-7.02 br. w Gostyniu, w Gostyńskim Ośrodku Kultury – „Hutnik”, odbyła się już kolejna edycja festiwalu fantasy pod nazwą „Gostkon”. Impreza została zorganizowana przede wszystkim przez sympatyków tego nurtu. Dzięki temu, że „Gostkon” nie był adresowany tylko dla fanów gatunku fantasy, każdy odwiedzający mógł znaleźć „coś” dla siebie.

Miasto dopłaci do stażu dla studenta

Miasto ufundowało stypendia dla studentów odbywających staż w firmach, które realizują innowacyjne inwestycje w Poznaniu. Wnioski o przyznanie wsparcia finansowego na organizację stażu przedsiębiorstwa mogą składać do 31 marca w Biurze Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Poznania.

Łazarz w nowej kulturalnej odsłonie!

Już niebawem Łazarz stanie się dzielnicą, która będzie tętnić poznańską kulturą. Ruszył nabór do programu "Otwarta Strefa Kultury - Łazarz" oraz konkurs na działania odbywające się w lokalu Inkubatora Kultury PIREUS.

25 lat "Poznania" pod biało-czerwoną banderą

Wkrótce minie 25 lat odkąd okręt bojowy "Poznań" służy w polskiej flocie wojennej. I będzie służył nadal. Zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podpisał w Świnoujściu porozumienie w sprawie przedłużenia na czas nieokreślony umowy o współpracy z 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej.

W zoo będzie można nakarmić zwierzęta

Poznańskie zoo coraz atrakcyjniejsze dla zwiedzających. Co weekend, pod czujnym okiem opiekunów, będzie można nakarmić m.in. jaszczurki, warany, żółwie czy węże. Zwierzęta otrzymają również specjalne smakołyki z okazji swoich urodzin

Zaśpiewaj w Scenie na Piętrze! Przesłuchania do Open Mic

Cykl otwartych koncertów Open Mic to dla młodych ambitnych wokalistów czasem jedyna okazja, aby wystąpić na deskach kultowej Sceny na Piętrze w towarzystwie profesjonalnych muzyków. Pierwszy koncert odbędzie się 23 lutego, a jego gościem specjalnym będzie Kasia Wilk. Wokaliści, którzy chcieliby wystąpić w Scenie na Piętrze wraz z nią, muszą najpierw spróbować swoich sił podczas przesłuchań w najbliższą sobotę (12 lutego) o godz. 19.30.

O Janie Palachu i praskiej wiośnie w Bibliotece Raczyńskich

Jan Palach 16 stycznia 1969 r. dokonał samospalenia na placu Wacława w Pradze. Tym dramatycznym wydarzeniom została poświęcona wystawa Jan Palach 69, przygotowana we współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie, na którą Biblioteka Raczyńskich zaprasza 8 lutego o godzinie 18.00. Wystawie towarzyszy cykl spotkań i filmów poświęconych Janowi Palachowi i praskiej wiośnie.

Rota rozbrzmiała w Willi Wsród Róż

W domu, w którym żył i pracował Feliks Nowowiejski, w 139. rocznicę jego urodzin ponownie rozbrzmiały słowa Roty. Autora melodii do jednej z najbardziej doniosłych, polskich pieśni patriotycznych, koncertem uczcili licznie zgromadzeni goście. Za fortepianem zasiadł Jan Nowowiejski, syn wirtuoza, który na jubileuszowy koncert zaprosił wspólnie z Towarzystwem im. Feliksa Nowowiejskiego.

Poznań za pół ceny. Znamy datę!

Weekend 30 kwietnia - 1 maja to daty tegorocznej akcji Poznań za pół ceny! Podobnie jak w latach poprzednich na turystów i mieszkańców będzie czekać unikalny program turystyczny oraz 50% zniżki u ponad setki partnerów z Poznania i okolic.

Lider biotechnologii inwestuje w Poznaniu. Będą nowe miejsca pracy!

Na przełomie sierpnia i września swoje laboratoria otworzy w Poznaniu krakowska Selvita, największa innowacyjna firma biotechnologiczna w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rekrutację do poznańskiego oddziału rozpoczyna już teraz. Na początek przyjmie do pracy około 50 osób. Z czasem będzie sukcesywnie zwiększać zatrudnienie.

Będzie bezpieczniej w Poznaniu. Miasto rozbuduje monitoring

Będzie więcej nowych, a stare zostaną zmodernizowane. Poznański system monitoringu miejskiego to jeden z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców. Kamery działają prewencyjnie, wzrasta też wykrywalność przestępstw. W tym roku na dalszą rozbudowę systemu miasto przeznaczy blisko 1,5 mln zł.

Do jedzenia, gotowi, start! Mistrzostwa "Pączkożerców" za nami

Piotr Grzelczyk zwyciężył w XII Mistrzostwach "Pączkożerców" organizowanych przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu oraz Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą. Konkurencja polega na jak najszybszym zjedzeniu, bez popijania, 10 pączków. Zwycięzcy udało się tego dokonać dokładnie w 6 minut i 5 sekund.

Życie spędziły w betonowych klatkach. Teraz znajdą azyl w Poznaniu

Dyrektor Ogrodu Zoologicznego, Ewa Zgrabczyńska, podpisała umowę w sprawie przekazania 4 zwierząt do azylu dla niedźwiedzi. Do Poznania trafią one z zoo w Braniewie.

Pamięć w dębie zachowana

- Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za tysiącletnie relikty historii. Nie ma takiej ceny, którą można by zapłacić za trud archeologów, by tę historię wydobyć - mówiła prof. Marzena Szmyt, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, podczas prezentacji nowej publikacji Muzeum - "Pamięć w dębie zachowana".

Prezydent Wiśniewski: warto dokończyć budowę Kopca Wolności

Pierwszy Kopiec Wolności został usypany przez poznaniaków, by upamiętnić zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. Został uroczyście otwarty 3 maja 1919 roku. W czasie okupacji kopiec został zniszczony i do jego odbudowy przystąpiono dopiero w latach 90. XX wieku. Nie ukończono jej wówczas. Czy uda się tym razem?

Społeczni obserwatorzy środowiska na start!

Ktoś pali śmieciami w przydomowym piecu, spuszcza ścieki do jeziora lub niszczy zieleń? O wszystkich takich działaniach będzie można znacznie łatwiej powiadomić odpowiednie służby dzięki "Społecznemu Obserwatorium Środowiska".

Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj

Członkowie NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolska Południowa dokonali uroczystego wniesienia relikwii błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki do kościoła Parafii Opatrzności Bożej przy ul. Polnej w Kaliszu.

Szyfry Poznania. Powstanie Muzeum Enigmy

Budynek u zbiegu ulic Św. Marcin i Kościuszki, znany dotąd jako Collegium Historicum, zmieni swoje przeznaczenie. Powstanie w nim bowiem Muzeum Enigmy. Urząd Marszałkowski przyznał właśnie dotację w wysokości 10,3 mln zł na jego budowę. Pozostałe koszty związane z utworzeniem placówki pokryje Miasto.

Rowerem przez świat. Cykloturyści nagrodzeni

Wyprawa wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki, szlakiem kryminalnych zagadek Mankella czy dookoła Polski. W pojedynkę, z przyjaciółmi albo rodzinnie. Rowerem można przemierzać różne szlaki, a oryginalnych pomysłów na wycieczki cykloturystom nie brakuje. Te najciekawsze nagradza co roku redakcja magazynu "Rowertour". Gala wręczenia nagród połączona z podróżniczym minifestiwalem odbyła się w sobotę, 23 stycznia, w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Napisz powieść o Poznaniu i wygraj 20 tysięcy złotych!

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Voyager Club zapraszają do udziału w konkursie literackim "Poznań - miasto to powieść". Prace można nadsyłać jeszcze tylko do 13 lutego.

Startuje Enea Tri Tour Family Winter Run

Przygotowania do sezonu triathlonowego czas zacząć. Już w połowie lutego wystartuje kolejna, trzecia odsłona wspólnych, zimowych treningów biegowych Enea Tri Tour Family Winter Run. Zawody rozgrywane są na trzech różnych dystansach, dostosowanych do możliwości zarówno początkujących, jak i bardziej zaawansowanych biegaczy. Zapisy trwają!

Rolnicze premiery i innowacje - rusza Polagra

Cztery dni, 13 hal wystawowych i 380 wystawców z całej Europy. Rolnicze premiery i zootechniczne nowości, konferencje i spotkania. To wszystko czeka na tych, którzy w dniach 21 do 24 stycznia odwiedzą Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Poznań wśród najbardziej popularnych miast na Instagramie

Warszawa na pierwszym, Kraków na drugim i stolica Wielkopolski na trzecim miejscu - tak przedstawia się ranking popularności miast w Instagramie. Poznań zostawił w tyle między innymi Wrocław, Toruń, Gdańsk i Zakopane.

Malta najlepszą atrakcją w Wielkopolsce

Kompleks sportowo-rekreacyjny Malta został uznany za najlepszą atrakcję turystyczną Wielkopolski w rankingu www.polska.travel - Narodowego Portalu Turystycznego. Wyróżnienie jest szczególnie ważne, ponieważ wyboru Top 5 atrakcji dokonywali internauci na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Staż czeka na studenta. Rekrutacja trwa!

Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń na wiosenną edycję Programu Staży Studenckich. Nabór potrwa do końca stycznia.

Zbiórka krwi z Damianem Jonakiem

Sekcja Młodych Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność po raz drugi organizuje zbiórkę krwi - najcenniejszego daru życia. Podzielmy się nim z innymi. Każda kropla podarowanej krwi może być ratunkiem dla ludzi dotkniętych ciężką chorobą lub poszkodowanych w wypadkach.

Ile osób mieszka w Poznaniu?

- Niedawno pojawiła się wprowadzająca w błąd informacja, że liczba mieszkańców spadła poniżej pół miliona. Niestety nie była ona opatrzona komentarzem, że dotyczyło to osób zameldowanych na stałe, bez osób zameldowanych tymczasowo oraz tych, którzy obowiązku meldunku nie dopełnili - wyjaśnia zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Zaplanuj ślub w jeden dzień! Targi Ślubne na MTP

Blisko 300 wystawców, najnowsze trendy w branży i tysiące zwiedzających. Przez całą niedzielę. 17 stycznia, w Pawilonie nr 3 na MTP trwać będą Targi Ślubne. Jest to już 11 edycja tego największego wydarzenia branży ślubnej w Wielkopolsce.

Poznań zaprasza producentów filmowych

Wystartowała kolejna, dziewiąta już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań. W ramach funduszu wsparcie mogą uzyskać produkcje, których akcja dzieje się w Poznaniu lub są w inny sposób związane z miastem.

Skowronki karnawałowo!

Prosto z Carnegie Hall na scenę Sali Wielkiej CK Zamek. Będący obecnie w szczytowej formie Chór Dziewczęcy Skowronki zaprasza na pierwszy w tym roku koncert w Poznaniu. Będzie przebojowo, noworocznie, karnawałowo.

Poznań - Straż Miejska po nowemu!

Od 1 stycznia weszła w życie reforma Straży Miejskiej. Co oznacza ona dla poznaniaków? O zmianach opowiada Komendant Straży Miejskiej w Poznaniu Waldemar Matuszewski.

Festiwal Animator 2016. Trwa nabór filmów do konkursu

Do 19 lutego można zgłaszać filmy do konkursu Festiwalu Animator 2016. Spośród zgłoszonych prac komisja selekcyjna i dyrektor artystyczny wybiorą filmy, które podczas festiwalu w dniach 8-14 lipca będą walczyły o nagrodę Grand Prix. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.

Piszą, dzwonią, pytają... Kontakty poznaniaków z urzędem w liczbach

W Biurze Informacji Teleinformatycznej telefony dzwonią non stop. Mieszkańcy kontaktują się z Urzędem Miasta Poznania w różnych sprawach, np. by coś konkretnego załatwić czy uzyskać informację. W minionym roku pracownicy BIT przeprowadzili z poznaniakami blisko pół miliona takich rozmów. Liczb dających wyobrażenie o ilości i zakresie kontaktów mieszkańców z urzędem jest jednak więcej.

Rozpoczęła się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwurozmiar tekstu drukuj kod qr

W pasach drogowych Poznania trwa wycinka drzew, które w ocenie dendrologów zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. To skutek letnich burz, które nawiedziły Poznań i uszkodziły wiele drzew.

Tańce, koktajle i biżuteria z filcu, czyli ferie w poznańskich szkołach

Laboratorium Wyobraźni, szukanie fraktali czy robienie kolczyków dla mamy - mali poznaniacy, którzy podejmą męską decyzję spędzenia ferii bez komputera, będą mieć trudności z podjęciem innej decyzji - decyzji, gdzie się bawić... Poznańskie szkoły przygotowały bowiem bardzo bogatą ofertę zajęć, warsztatów, wycieczek i zabaw.

Orszak Trzech Króli w Poznaniu

Orszak Trzech Króli przejdzie w środę ulicami Poznania. Nie zabraknie aniołów, diabłów, rzymskich legionistów i Heroda.

Straż miejska w Poznaniu apeluje: pomóżmy bezdomnym!

Niskie temperatury, które obecnie panują w Poznaniu, są szczególnie trudne dla osób bezdomnych. Dlatego strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie proszą poznaniaków, by informowali ich o wszystkich zauważonych przypadkach przebywania osób bezdomnych - zwłaszcza gdy potrzebują pomocy.

Poznańskie Pudełko Życia - pomaga ratownikom, ratuje seniorów

Plastikowe, przezroczyste pudełko. W środku kartka. Niewiele, a może zdziałać bardzo dużo. Poznańskie Pudełko Życia to wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia seniora, które w sytuacji zagrożenia życia mają pomóc ratownikom w przeprowadzeniu sprawnej akcji ratunkowej. Centrum Inicjatyw Senioralnych przygotowało dla poznańskich seniorów 5 tysięcy takich pudełek. Od 23 listopada mogą je oni odbierać w kilku punktach miasta. Pudełka są bezpłatne i nikomu nie wolno ich sprzedawać.

1000 zł dla rodziców od nowego roku

Od 1 stycznia 2016 roku można ubiegać się o nowe świadczenie rodzicielskie. Wnioski będzie przyjmować Poznańskie Centrum Świadczeń.

Mobilny komisariat rusza w miasto!

Do służby w policji trafił mobilny komisariat. Specjalny radiowóz wyposażony w sprzęt komputerowy, dostęp do internetu, sieci policyjnej i radiowej będzie używany przez policjantów podczas imprez masowych oraz do działań w terenie.

Fajerwerki: policjanci i strażnicy miejscy apelują o ostrożność!

Noc sylwestrowa i Nowy Rok to oczywiście także fajerwerki. Jak jednak ich używać, by ta widowiskowa zabawa była bezpieczna? Strażnicy miejscy i policjanci od kilku lat spotykają się pod koniec roku z dziećmi i młodzieżą, by przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

Noworoczny prezent dla prezydenta Poznania

Członkowie Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego 30 grudnia zostawili w urzędzie miasta Poznania prezent noworoczny dla Prezydenta Jacka Jaśkowiaka. W prezencie zostawili mu kalendarz z zaznaczonymi ważnymi dla Poznaniaków datami, na przyszły rok, po to aby już teraz zarezerwował sobie czas, na udział w ważnych dla nas Poznaniaków wydarzeniach.

Żużlowa ekstraklasa na Golęcinie

Żużel na najwyższym poziomie wraca do Poznania. Na stadionie na Golęcinie swoje mecze rozgrywać będzie startująca w ekstralidze żużlowej drużyna WTS Wrocław. We wtorek, 29 grudnia, władze wrocławskiego klubu podpisały z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji umowę w tej sprawie.

Imiona dla pand - poszukiwane!

Jacek, Wacek i Pankracek? A może Atos, Portos i Aramis? - poznaniacy mogą już przesyłać swoje pomysły na imiona dla nowych lokatorów Zoo. Pandy małe czekają na liczne propozycje!

Tanecznym krokiem w Nowy Rok

W rytmie swinga Poznaniacy powitają nowy, 2016 rok. Plac Wolności zamieni się w taneczny parkiet, rozkołysany hitami w stylu swing. Gorącą atmosferę podgrzewać będą znani i lubiani polscy artyści estradowi.

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: program obchodów

Przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego, uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz oraz uroczysty przemarsz na plac Wolności - to tylko niektóre elementy tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Będzie sporo nowości. Tradycyjnie już uroczystości rozpocznie przyjazd mistrza Paderewskiego na Dworzec Letni w Poznaniu, co nastąpi 26 grudnia o godzinie 16. Organizatorem akcji jest Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

W Poznaniu Żłóbek już gotowy!

27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości - to wymiary franciszkańskiego żłóbka przy pl. Bernardyńskim.

Na Śródce są już anioły!

Anioł na Bydgoskiej ma wesołe, pasiaste skarpetki. Ten przed muralem pozuje dostojenie na tle okazałej choinki. A jeszcze inne zapraszają do kościoła, kawiarni czy szkoły. Śródkę ponownie przed Bożym Narodzeniem opanowały anioły.

Tajemnice Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu to najdłużej funkcjonujący tego typu urząd w Polsce. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Joanną Bielawską-Pałczyńską, która stoi na jego czele

Nagrody Miasta Poznania rozdane!

- Kiedy widzę wasze osiągnięcia, patrzę w przyszłość z wielkim optymizmem - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, otwierając w Teatrze Muzycznym galę rozdania Nagród Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia uczniom poznańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kapituła uhonorowała w tym roku 198 laureatów, a łączna pula pieniędzy przeznaczonych na nagrody, wyniosła 150 tysięcy złotych. Uczniowie otrzymali od 400 do 3.000 złotych.

W Poznaniu Przypnij kokardę!

Biało-czerwone rozetki w klapach, hydranty ubrane w narodowe okrycia, spotkania i Powstańczy tramwaj - po raz trzeci już w Poznaniu rusza akcja "Przypnij kokardę", upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie.

Droga Wielkopolan do Niepodległości

Od środy na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można obejrzeć wystawę plenerową pt. Droga Wielkopolan do Niepodległości. W ramach promocji przygotowań do 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, plansze opisujące bohaterską walkę o tożsamość narodową od nowego roku wystawiane będą nie tylko w Wielkopolsce.

Alfredy 2015 w Gimnazjum nr 63 rozdane!

Nagrody Nobla, najbardziej prestiżowe na świecie przyznawane są w Szwecji i Norwegii raz do roku. Król szwedzki wręcza laureatom - poza dyplomem i uściskiem dłoni- po 10 milionów koron szwedzkich, co stanowi równowartość około czterech i pół miliona złotych polskich. Jest się o co bić. Ale chociaż w Gimnazjum nr 63 w Poznaniu imienia laureatów nagrody Nobla coroczne nagrody nie mają wymiaru finansowego, to starających się o nie jest bardzo wielu. W tegorocznej edycji tych wyróżnień, zwanych czule Alfredami, ogłoszono już zwycięzców!

Zobacz jak wyglądał przedwojenny Poznań

Tętniące życiem miasto, eleganckie składy towarowe i kawiarnie, szykownie ubrani przechodnie i okazałe kamienice - taki Poznań można zobaczyć w wyjątkowych przedwojennych filmach, które wyświetlane są w Bramie Poznania.

Przygotowania do Enea Challenge Poznań

Cały czas trwają przygotowania do Enea Challenge Poznań 2016, w ramach którego odbędą się Mistrzostwa Europy w triathlonie. Do 2300 oficjalnie zgłoszonych uczestników dołączają codziennie nowe osoby. Pierwsza impreza odbędzie się już 14 lutego.

Waterpolo Poznań niepokonane w Malta Waterpolo Cup 2015!

Miłośnicy piłki wodnej przeżyli bardzo udany weekend - w rozgrywanym 12 i 13 grudnia Malta Waterpolo Cup 2015 poznańska drużyna seniorów rozgromiła przeciwników ze Szwecji, Łodzi oraz Gorzowa Wlkp. - i po raz kolejny zdobyli Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Drugie miejsce zajęła szwedzka drużyna Järfälla, trzecie natomiast OCMER UŁ ŁSTW, aktualny mistrz Polski

Poznań ich przyciągnął!

Do Poznania przyjadą po to, aby realizować swoje pasje, rozwijać się i studiować kierunek, o którym marzą - w miniony weekend stolicę Wielkopolski odwiedziła grupa ambitnych maturzystów. To laureaci konkursu "Weekend w Poznaniu", organizowanego przez Miasto Poznań w ramach akcji promocyjnej "Poznań przyciąga".

Teatr „Z głową w chmurach”

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne.

Poznań mocno wspiera pozarządową kulturę

Poznań stawia na kulturę dostępną, tworzoną jak najbliżej mieszkańców, także tych mieszkających poza ścisłym centrum miasta. Stąd znacząco wyższe środki na projekty w przestrzeni publicznej, a także obniżenie wymaganego wkładu własnego.

Uczniowie uczcili 140. rocznicę urodzin swojego patrona - Jarogniewa Drwęskiego

Najważniejsze w tej uroczystości są występy dzieci. Zwłaszcza, gdy tak dumnie śpiewają zwrotkę hymnu narodowego, w której mowa o Poznaniu - w ten sposób, nie kryjąc zachwytu, rozpoczął swoje wystąpienie prof. Waldemar Łazuga, kierując słowa do uczniów Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego. Dzisiaj świętowali oni 140. rocznicę urodzin patrona szkoły.

Koziołki przed urzędem miasta już mają świąteczne ubranka!

Który kubraczek na którego koziołka i jak nałożyć czapki, żeby dokładnie przykrywały uszy - dzieci z Przedszkola nr 127 na osiedlu Pod Lipami zgodnie z jedenastoletnią już tradycją ubrały rzeźby koziołków stojących na placu Kolegiackim w świąteczne szatki.

Skowronki lecą do Nowego Jorku

28 listopada zaśpiewały w Poznaniu, a teraz z tym reprertuarem lecą do Nowego Jorku, by zaprezentować go przed amerykańska publicznością w Carnegie Hall. Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki jest pierwszym polskim chórem dziewczęcym, który wystąpi na deskach tej słynne sceny.

Nagrody festiwalu "Ale Kino!" przyznane!

Ponad 120 seansów, które obejrzało około 25 000 widzów, kilkanaście prapremier i jury, które wybrało najlepsze filmy - nagrody 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" już rozdane!

Co Mickiewicz ma na głowie?

Zdobią już głowę pomnika Mickiewicza, pomnika Higiei a nawet samego Neptuna na Starym Rynku - mowa o świątecznych czapeczkach, które pojawiły się na poznańskich monumentach za sprawą uczniów z Technikum Odzieżowo-Usługowego.

Młodzi w mundurach

Mają różne poglądy, pochodzą z różnych domów, słuchają różnej muzyki, ale w jednej kwestii są tego samego zdania - kochają służbę. Chcą służyć Polsce i Poznaniowi. W różnych formacjach: w wojsku, w policji i straży pożarnej. Mowa o uczniach z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Prezydent Wiśniewski wręczył Kryształowe Gwiazdy

Kryształowe Gwiazdy to wyróżnienia przyznawane policjantom za uratowanie komuś życia. Podczas uroczystości w Komendzie Miejskiej Policji wręczył je zasłużonym funkcjonariuszom zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. 15 policjantom przyznano też nagrody pieniężne za spektakularne akcje.

Jarmarki świąteczne w całym Poznaniu!

Betlejem Poznańskie, które oficjalnie rozpocznie się 6 grudnia, nie jest jedynym świątecznym jarmarkiem w stolicy Wielkopolski. Na przedświąteczne i wyjątkowe zakupy zaprasza też Wilda, Jeżyce, Nowa Gazownia i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Warto zarezerwować sobie czas w przedświąteczne weekendy!

Moc atrakcji Betlejem Poznańskiego

Już w najbliższą niedzielę, poczujemy na poznańskim Starym Rynku prawdziwie świąteczny klimat. Przed Ratuszem zostanie rozświetlona bożonarodzeniowa choinka, pojawi się żłóbek i świąteczny jarmark. Atrakcji w ramach Betlejem Poznańskiego będzie jednak dużo więcej.

Umowa podpisana - niedźwiedziarnia do rozbudowy

Budowa drugiego etapu azylu dla niedźwiedzi w poznańskim zoo i przyjęcie kolejnych podopiecznych, tym razem z Braniewa - Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania, podpisał aneks do umowy z fundacją Vier Pfoten na realizację rozbudowy niedźwiedziarni.

Poznań walczy z przeładowanymi pojazdami

Miasto Poznań przekazało dwa zestawy wag wraz z wyposażeniem Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Sprzęt ma przyczynić się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach Miasta, ale również pozwoli zaoszczędzić pieniądze na remonty dróg.

Trwa festiwal Ale Kino!

Przecięciem... taśmy filmowej, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, wraz grupą filmowców, młodszych i starszych, zainaugurował w niedzielne południe 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Gala otwarcia odbyła się w Sali Wielkiej CK Zamek

Sezon PRM dobiega końca. Padł rekord!

Poniedziałek, 30 listopada, jest ostatnim dniem w tym roku, w którym można wypożyczyć Poznański Rower Miejski. Zarząd Transportu Miejskiego już podsumował sezon - wynik to 123 tysiące wypożyczeń i 13 tysięcy nowych użytkowników. To najlepszy wynik z czterech lat funkcjonowania Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Jaki powinien być Stary Rynek w przyszłości?

Nad tą kwestią zamierzają się zastanowić autorzy projektu "Nowy Stary Rynek"- spotkanie na temat przyszłości Starego Rynku. To cykl spotkań, dyskusji, artykułów i konsultacji społecznych na temat przyszłego charakteru, funkcji i sposobu zagospodarowaniu Starego Rynku w Poznaniu, a pierwsze z nich odbędzie się 3 grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał o godzinie 18.

125-lecie Szkoły Podstawowej nr 58

Spotkania z podróżnikami, wystawy najstarszych pamiątek szkoły, gry dydaktyczne "Kukuczka Tour", drzwi otwarte oraz liczne uroczystości, w których biorą udział uczniowie, absolwenci, nauczyciele, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sympatycy szkoły - m.in. w taki sposób Szkoła Podstawowa nr 58 w Poznaniu obchodzi swoje 125-lecie.

Poznań na targach China Hi-Tech Fair 2015 w Shenzhen

Poznań zaprezentował się na targach wysokich technologii w chińskim Shenzhen, swoim mieście partnerskim. Do Chin udała się też delegacja poznańskich samorządowców, przedstawicieli nauki i biznesu, by rozwijać kontakty z chińskimi firmami i uczelniami.

Poznań gotowy na 1050-lecie Chrztu Polski

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski zdobyły w konkursie Narodowego Centrum Kultury poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Ich prezentacja odbyła się podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gimnazjum z własną galerią sztuki

Wystawa prac niezwykłego artysty zainaugurowała działalność równie niezwykłej galerii: prace Pawła Nowaka, ucznia klasy Ib Gimnazjum nr 41, od 25 listopada można oglądać w nowej poznańskiej przestrzeni do prezentowania sztuki - Galerii 41.

I miejsce dla Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej za rok 2015.

Skowronki przed koncertem w Carnegie Hall

Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki zaśpiewa w Carnegie Hall. Dla każdego artysty występ w słynnej nowojorskiej sali to duże wyróżnienie. Koncert odbędzie się 16 grudnia. Natomiast już w sobotę, 28 listopada, repertuaru przygotowanego dla amerykańskiej publiczności będzie można posłuchać podczas występu Skowronków w kościele oo. Franciszkanów.

Iluminacje świąteczne na ulicach Poznania

Gwiazdki, lodowe sople, świetlne choinki, a nawet ledowe fontanny i drzewka - świąteczne dekoracje w Poznaniu w tym roku będą się prezentowały znacznie bardziej interesująco i okazale niż w latach poprzednich, będzie ich też znacznie więcej.

Katarzynki 2015: atrakcji było co niemiara!

Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem, spektakl teatralny z tramwajami w roli głównej, a nawet prowadzenie tramwaju - oczywiście pod nadzorem instruktora nauki jazdy - czego jak czego, ale atrakcji podczas tegorocznych Katarzynek nie brakowało. Tradycyjnie dopisali też miłośnicy komunikacji.

Zostać doktorem jeszcze raz na UAM

Uroczystość odnowienia doktoratu Profesora Henryka Olszewskiego z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu odbyła się w poniedziałek, 23 listopada 2015 r. w Collegium Minus.

Termy Maltańskie: Grand Prix w pływaniu z rekordem Polski

Bardzo wysoki poziom i dobrą formę zaprezentowali zawodnicy podczas pierwszego dnia Grand Prix Polski w pływaniu. Fantastyczny wynik osiągnęła Alicja Tchórz, która pobiła rekord Polski na 200 metrów stylem grzbietowym. Kolejne dobre rezultaty przyniósł drugi dzień Grand Prix Polski. Wysoką formę potwierdzili zawodnicy, którzy brylowali w sobotnich startach.

Poznańskie uczelnie promują przedsiębiorczość

Tworzenie biznes planu, rozliczenia finansowo-księgowe, zarządzanie przedsiębiorstwem, to tylko niektóre z zagadnień, które poznają uczestnicy semestralnych warsztatów z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Warsztaty mają kształtować i promować przedsiębiorczość wśród społeczności akademickiej.

Poznań triumfuje w konkursie "Chrzest 966"

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050-leciem Chrztu Polski zdobyły poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe w specjalnym konkursie Narodowego Centrum Kultury.
stat4u