SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Zaplanuj ślub w jeden dzień! Targi Ślubne na MTP

Blisko 300 wystawców, najnowsze trendy w branży i tysiące zwiedzających. Przez całą niedzielę. 17 stycznia, w Pawilonie nr 3 na MTP trwać będą Targi Ślubne. Jest to już 11 edycja tego największego wydarzenia branży ślubnej w Wielkopolsce.

Poznań zaprasza producentów filmowych

Wystartowała kolejna, dziewiąta już edycja Regionalnego Funduszu Filmowego Poznań. W ramach funduszu wsparcie mogą uzyskać produkcje, których akcja dzieje się w Poznaniu lub są w inny sposób związane z miastem.

Skowronki karnawałowo!

Prosto z Carnegie Hall na scenę Sali Wielkiej CK Zamek. Będący obecnie w szczytowej formie Chór Dziewczęcy Skowronki zaprasza na pierwszy w tym roku koncert w Poznaniu. Będzie przebojowo, noworocznie, karnawałowo.

Poznań - Straż Miejska po nowemu!

Od 1 stycznia weszła w życie reforma Straży Miejskiej. Co oznacza ona dla poznaniaków? O zmianach opowiada Komendant Straży Miejskiej w Poznaniu Waldemar Matuszewski.

Festiwal Animator 2016. Trwa nabór filmów do konkursu

Do 19 lutego można zgłaszać filmy do konkursu Festiwalu Animator 2016. Spośród zgłoszonych prac komisja selekcyjna i dyrektor artystyczny wybiorą filmy, które podczas festiwalu w dniach 8-14 lipca będą walczyły o nagrodę Grand Prix. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody finansowe.

Piszą, dzwonią, pytają... Kontakty poznaniaków z urzędem w liczbach

W Biurze Informacji Teleinformatycznej telefony dzwonią non stop. Mieszkańcy kontaktują się z Urzędem Miasta Poznania w różnych sprawach, np. by coś konkretnego załatwić czy uzyskać informację. W minionym roku pracownicy BIT przeprowadzili z poznaniakami blisko pół miliona takich rozmów. Liczb dających wyobrażenie o ilości i zakresie kontaktów mieszkańców z urzędem jest jednak więcej.

Rozpoczęła się wycinka drzew zagrażających bezpieczeństwurozmiar tekstu drukuj kod qr

W pasach drogowych Poznania trwa wycinka drzew, które w ocenie dendrologów zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców. To skutek letnich burz, które nawiedziły Poznań i uszkodziły wiele drzew.

Tańce, koktajle i biżuteria z filcu, czyli ferie w poznańskich szkołach

Laboratorium Wyobraźni, szukanie fraktali czy robienie kolczyków dla mamy - mali poznaniacy, którzy podejmą męską decyzję spędzenia ferii bez komputera, będą mieć trudności z podjęciem innej decyzji - decyzji, gdzie się bawić... Poznańskie szkoły przygotowały bowiem bardzo bogatą ofertę zajęć, warsztatów, wycieczek i zabaw.

Orszak Trzech Króli w Poznaniu

Orszak Trzech Króli przejdzie w środę ulicami Poznania. Nie zabraknie aniołów, diabłów, rzymskich legionistów i Heroda.

Straż miejska w Poznaniu apeluje: pomóżmy bezdomnym!

Niskie temperatury, które obecnie panują w Poznaniu, są szczególnie trudne dla osób bezdomnych. Dlatego strażnicy miejscy i pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie proszą poznaniaków, by informowali ich o wszystkich zauważonych przypadkach przebywania osób bezdomnych - zwłaszcza gdy potrzebują pomocy.

Poznańskie Pudełko Życia - pomaga ratownikom, ratuje seniorów

Plastikowe, przezroczyste pudełko. W środku kartka. Niewiele, a może zdziałać bardzo dużo. Poznańskie Pudełko Życia to wszystkie niezbędne informacje o stanie zdrowia seniora, które w sytuacji zagrożenia życia mają pomóc ratownikom w przeprowadzeniu sprawnej akcji ratunkowej. Centrum Inicjatyw Senioralnych przygotowało dla poznańskich seniorów 5 tysięcy takich pudełek. Od 23 listopada mogą je oni odbierać w kilku punktach miasta. Pudełka są bezpłatne i nikomu nie wolno ich sprzedawać.

1000 zł dla rodziców od nowego roku

Od 1 stycznia 2016 roku można ubiegać się o nowe świadczenie rodzicielskie. Wnioski będzie przyjmować Poznańskie Centrum Świadczeń.

Mobilny komisariat rusza w miasto!

Do służby w policji trafił mobilny komisariat. Specjalny radiowóz wyposażony w sprzęt komputerowy, dostęp do internetu, sieci policyjnej i radiowej będzie używany przez policjantów podczas imprez masowych oraz do działań w terenie.

Fajerwerki: policjanci i strażnicy miejscy apelują o ostrożność!

Noc sylwestrowa i Nowy Rok to oczywiście także fajerwerki. Jak jednak ich używać, by ta widowiskowa zabawa była bezpieczna? Strażnicy miejscy i policjanci od kilku lat spotykają się pod koniec roku z dziećmi i młodzieżą, by przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa.

Noworoczny prezent dla prezydenta Poznania

Członkowie Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego 30 grudnia zostawili w urzędzie miasta Poznania prezent noworoczny dla Prezydenta Jacka Jaśkowiaka. W prezencie zostawili mu kalendarz z zaznaczonymi ważnymi dla Poznaniaków datami, na przyszły rok, po to aby już teraz zarezerwował sobie czas, na udział w ważnych dla nas Poznaniaków wydarzeniach.

Żużlowa ekstraklasa na Golęcinie

Żużel na najwyższym poziomie wraca do Poznania. Na stadionie na Golęcinie swoje mecze rozgrywać będzie startująca w ekstralidze żużlowej drużyna WTS Wrocław. We wtorek, 29 grudnia, władze wrocławskiego klubu podpisały z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji umowę w tej sprawie.

Imiona dla pand - poszukiwane!

Jacek, Wacek i Pankracek? A może Atos, Portos i Aramis? - poznaniacy mogą już przesyłać swoje pomysły na imiona dla nowych lokatorów Zoo. Pandy małe czekają na liczne propozycje!

Tanecznym krokiem w Nowy Rok

W rytmie swinga Poznaniacy powitają nowy, 2016 rok. Plac Wolności zamieni się w taneczny parkiet, rozkołysany hitami w stylu swing. Gorącą atmosferę podgrzewać będą znani i lubiani polscy artyści estradowi.

97. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego: program obchodów

Przyjazd Jana Ignacego Paderewskiego, uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich oraz oraz uroczysty przemarsz na plac Wolności - to tylko niektóre elementy tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Będzie sporo nowości. Tradycyjnie już uroczystości rozpocznie przyjazd mistrza Paderewskiego na Dworzec Letni w Poznaniu, co nastąpi 26 grudnia o godzinie 16. Organizatorem akcji jest Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego.

W Poznaniu Żłóbek już gotowy!

27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości - to wymiary franciszkańskiego żłóbka przy pl. Bernardyńskim.

Na Śródce są już anioły!

Anioł na Bydgoskiej ma wesołe, pasiaste skarpetki. Ten przed muralem pozuje dostojenie na tle okazałej choinki. A jeszcze inne zapraszają do kościoła, kawiarni czy szkoły. Śródkę ponownie przed Bożym Narodzeniem opanowały anioły.

Tajemnice Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu to najdłużej funkcjonujący tego typu urząd w Polsce. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Joanną Bielawską-Pałczyńską, która stoi na jego czele

Nagrody Miasta Poznania rozdane!

- Kiedy widzę wasze osiągnięcia, patrzę w przyszłość z wielkim optymizmem - powiedział Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, otwierając w Teatrze Muzycznym galę rozdania Nagród Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia uczniom poznańskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Kapituła uhonorowała w tym roku 198 laureatów, a łączna pula pieniędzy przeznaczonych na nagrody, wyniosła 150 tysięcy złotych. Uczniowie otrzymali od 400 do 3.000 złotych.

W Poznaniu Przypnij kokardę!

Biało-czerwone rozetki w klapach, hydranty ubrane w narodowe okrycia, spotkania i Powstańczy tramwaj - po raz trzeci już w Poznaniu rusza akcja "Przypnij kokardę", upamiętniająca Powstanie Wielkopolskie.

Droga Wielkopolan do Niepodległości

Od środy na Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania można obejrzeć wystawę plenerową pt. Droga Wielkopolan do Niepodległości. W ramach promocji przygotowań do 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, plansze opisujące bohaterską walkę o tożsamość narodową od nowego roku wystawiane będą nie tylko w Wielkopolsce.

Alfredy 2015 w Gimnazjum nr 63 rozdane!

Nagrody Nobla, najbardziej prestiżowe na świecie przyznawane są w Szwecji i Norwegii raz do roku. Król szwedzki wręcza laureatom - poza dyplomem i uściskiem dłoni- po 10 milionów koron szwedzkich, co stanowi równowartość około czterech i pół miliona złotych polskich. Jest się o co bić. Ale chociaż w Gimnazjum nr 63 w Poznaniu imienia laureatów nagrody Nobla coroczne nagrody nie mają wymiaru finansowego, to starających się o nie jest bardzo wielu. W tegorocznej edycji tych wyróżnień, zwanych czule Alfredami, ogłoszono już zwycięzców!

Zobacz jak wyglądał przedwojenny Poznań

Tętniące życiem miasto, eleganckie składy towarowe i kawiarnie, szykownie ubrani przechodnie i okazałe kamienice - taki Poznań można zobaczyć w wyjątkowych przedwojennych filmach, które wyświetlane są w Bramie Poznania.

Przygotowania do Enea Challenge Poznań

Cały czas trwają przygotowania do Enea Challenge Poznań 2016, w ramach którego odbędą się Mistrzostwa Europy w triathlonie. Do 2300 oficjalnie zgłoszonych uczestników dołączają codziennie nowe osoby. Pierwsza impreza odbędzie się już 14 lutego.

Waterpolo Poznań niepokonane w Malta Waterpolo Cup 2015!

Miłośnicy piłki wodnej przeżyli bardzo udany weekend - w rozgrywanym 12 i 13 grudnia Malta Waterpolo Cup 2015 poznańska drużyna seniorów rozgromiła przeciwników ze Szwecji, Łodzi oraz Gorzowa Wlkp. - i po raz kolejny zdobyli Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Drugie miejsce zajęła szwedzka drużyna Järfälla, trzecie natomiast OCMER UŁ ŁSTW, aktualny mistrz Polski

Poznań ich przyciągnął!

Do Poznania przyjadą po to, aby realizować swoje pasje, rozwijać się i studiować kierunek, o którym marzą - w miniony weekend stolicę Wielkopolski odwiedziła grupa ambitnych maturzystów. To laureaci konkursu "Weekend w Poznaniu", organizowanego przez Miasto Poznań w ramach akcji promocyjnej "Poznań przyciąga".

Teatr „Z głową w chmurach”

W 1932 roku powstał w Poznaniu pierwszy, stały budynek cyrkowy w Polsce. Charakterystyczny budynek stał na Jeżycach, w sąsiedztwie ulicy Poznańskiej. W latach 30-tych odbywały się tam przedstawienia cyrkowe oraz działało varietes. Po II wojnie światowej mieściły się tam magazyny Teatru Wielkiego. Budynek spłonął w noc sylwestrową w 1994 roku. Obecnie w tym miejscu stoją budynki mieszkalne.

Poznań mocno wspiera pozarządową kulturę

Poznań stawia na kulturę dostępną, tworzoną jak najbliżej mieszkańców, także tych mieszkających poza ścisłym centrum miasta. Stąd znacząco wyższe środki na projekty w przestrzeni publicznej, a także obniżenie wymaganego wkładu własnego.

Uczniowie uczcili 140. rocznicę urodzin swojego patrona - Jarogniewa Drwęskiego

Najważniejsze w tej uroczystości są występy dzieci. Zwłaszcza, gdy tak dumnie śpiewają zwrotkę hymnu narodowego, w której mowa o Poznaniu - w ten sposób, nie kryjąc zachwytu, rozpoczął swoje wystąpienie prof. Waldemar Łazuga, kierując słowa do uczniów Szkoły Podstawowej nr 69 im. Jarogniewa Drwęskiego. Dzisiaj świętowali oni 140. rocznicę urodzin patrona szkoły.

Koziołki przed urzędem miasta już mają świąteczne ubranka!

Który kubraczek na którego koziołka i jak nałożyć czapki, żeby dokładnie przykrywały uszy - dzieci z Przedszkola nr 127 na osiedlu Pod Lipami zgodnie z jedenastoletnią już tradycją ubrały rzeźby koziołków stojących na placu Kolegiackim w świąteczne szatki.

Skowronki lecą do Nowego Jorku

28 listopada zaśpiewały w Poznaniu, a teraz z tym reprertuarem lecą do Nowego Jorku, by zaprezentować go przed amerykańska publicznością w Carnegie Hall. Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki jest pierwszym polskim chórem dziewczęcym, który wystąpi na deskach tej słynne sceny.

Nagrody festiwalu "Ale Kino!" przyznane!

Ponad 120 seansów, które obejrzało około 25 000 widzów, kilkanaście prapremier i jury, które wybrało najlepsze filmy - nagrody 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!" już rozdane!

Co Mickiewicz ma na głowie?

Zdobią już głowę pomnika Mickiewicza, pomnika Higiei a nawet samego Neptuna na Starym Rynku - mowa o świątecznych czapeczkach, które pojawiły się na poznańskich monumentach za sprawą uczniów z Technikum Odzieżowo-Usługowego.

Młodzi w mundurach

Mają różne poglądy, pochodzą z różnych domów, słuchają różnej muzyki, ale w jednej kwestii są tego samego zdania - kochają służbę. Chcą służyć Polsce i Poznaniowi. W różnych formacjach: w wojsku, w policji i straży pożarnej. Mowa o uczniach z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu.

Prezydent Wiśniewski wręczył Kryształowe Gwiazdy

Kryształowe Gwiazdy to wyróżnienia przyznawane policjantom za uratowanie komuś życia. Podczas uroczystości w Komendzie Miejskiej Policji wręczył je zasłużonym funkcjonariuszom zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski. 15 policjantom przyznano też nagrody pieniężne za spektakularne akcje.

Jarmarki świąteczne w całym Poznaniu!

Betlejem Poznańskie, które oficjalnie rozpocznie się 6 grudnia, nie jest jedynym świątecznym jarmarkiem w stolicy Wielkopolski. Na przedświąteczne i wyjątkowe zakupy zaprasza też Wilda, Jeżyce, Nowa Gazownia i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Warto zarezerwować sobie czas w przedświąteczne weekendy!

Moc atrakcji Betlejem Poznańskiego

Już w najbliższą niedzielę, poczujemy na poznańskim Starym Rynku prawdziwie świąteczny klimat. Przed Ratuszem zostanie rozświetlona bożonarodzeniowa choinka, pojawi się żłóbek i świąteczny jarmark. Atrakcji w ramach Betlejem Poznańskiego będzie jednak dużo więcej.

Umowa podpisana - niedźwiedziarnia do rozbudowy

Budowa drugiego etapu azylu dla niedźwiedzi w poznańskim zoo i przyjęcie kolejnych podopiecznych, tym razem z Braniewa - Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania, podpisał aneks do umowy z fundacją Vier Pfoten na realizację rozbudowy niedźwiedziarni.

Poznań walczy z przeładowanymi pojazdami

Miasto Poznań przekazało dwa zestawy wag wraz z wyposażeniem Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Sprzęt ma przyczynić się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach Miasta, ale również pozwoli zaoszczędzić pieniądze na remonty dróg.

Trwa festiwal Ale Kino!

Przecięciem... taśmy filmowej, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, wraz grupą filmowców, młodszych i starszych, zainaugurował w niedzielne południe 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Gala otwarcia odbyła się w Sali Wielkiej CK Zamek

Sezon PRM dobiega końca. Padł rekord!

Poniedziałek, 30 listopada, jest ostatnim dniem w tym roku, w którym można wypożyczyć Poznański Rower Miejski. Zarząd Transportu Miejskiego już podsumował sezon - wynik to 123 tysiące wypożyczeń i 13 tysięcy nowych użytkowników. To najlepszy wynik z czterech lat funkcjonowania Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Jaki powinien być Stary Rynek w przyszłości?

Nad tą kwestią zamierzają się zastanowić autorzy projektu "Nowy Stary Rynek"- spotkanie na temat przyszłości Starego Rynku. To cykl spotkań, dyskusji, artykułów i konsultacji społecznych na temat przyszłego charakteru, funkcji i sposobu zagospodarowaniu Starego Rynku w Poznaniu, a pierwsze z nich odbędzie się 3 grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał o godzinie 18.

125-lecie Szkoły Podstawowej nr 58

Spotkania z podróżnikami, wystawy najstarszych pamiątek szkoły, gry dydaktyczne "Kukuczka Tour", drzwi otwarte oraz liczne uroczystości, w których biorą udział uczniowie, absolwenci, nauczyciele, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sympatycy szkoły - m.in. w taki sposób Szkoła Podstawowa nr 58 w Poznaniu obchodzi swoje 125-lecie.

Poznań na targach China Hi-Tech Fair 2015 w Shenzhen

Poznań zaprezentował się na targach wysokich technologii w chińskim Shenzhen, swoim mieście partnerskim. Do Chin udała się też delegacja poznańskich samorządowców, przedstawicieli nauki i biznesu, by rozwijać kontakty z chińskimi firmami i uczelniami.

Poznań gotowy na 1050-lecie Chrztu Polski

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski zdobyły w konkursie Narodowego Centrum Kultury poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Ich prezentacja odbyła się podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gimnazjum z własną galerią sztuki

Wystawa prac niezwykłego artysty zainaugurowała działalność równie niezwykłej galerii: prace Pawła Nowaka, ucznia klasy Ib Gimnazjum nr 41, od 25 listopada można oglądać w nowej poznańskiej przestrzeni do prezentowania sztuki - Galerii 41.

I miejsce dla Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej za rok 2015.

Skowronki przed koncertem w Carnegie Hall

Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki zaśpiewa w Carnegie Hall. Dla każdego artysty występ w słynnej nowojorskiej sali to duże wyróżnienie. Koncert odbędzie się 16 grudnia. Natomiast już w sobotę, 28 listopada, repertuaru przygotowanego dla amerykańskiej publiczności będzie można posłuchać podczas występu Skowronków w kościele oo. Franciszkanów.

Iluminacje świąteczne na ulicach Poznania

Gwiazdki, lodowe sople, świetlne choinki, a nawet ledowe fontanny i drzewka - świąteczne dekoracje w Poznaniu w tym roku będą się prezentowały znacznie bardziej interesująco i okazale niż w latach poprzednich, będzie ich też znacznie więcej.

Katarzynki 2015: atrakcji było co niemiara!

Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem, spektakl teatralny z tramwajami w roli głównej, a nawet prowadzenie tramwaju - oczywiście pod nadzorem instruktora nauki jazdy - czego jak czego, ale atrakcji podczas tegorocznych Katarzynek nie brakowało. Tradycyjnie dopisali też miłośnicy komunikacji.

Zostać doktorem jeszcze raz na UAM

Uroczystość odnowienia doktoratu Profesora Henryka Olszewskiego z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu odbyła się w poniedziałek, 23 listopada 2015 r. w Collegium Minus.

Termy Maltańskie: Grand Prix w pływaniu z rekordem Polski

Bardzo wysoki poziom i dobrą formę zaprezentowali zawodnicy podczas pierwszego dnia Grand Prix Polski w pływaniu. Fantastyczny wynik osiągnęła Alicja Tchórz, która pobiła rekord Polski na 200 metrów stylem grzbietowym. Kolejne dobre rezultaty przyniósł drugi dzień Grand Prix Polski. Wysoką formę potwierdzili zawodnicy, którzy brylowali w sobotnich startach.

Poznańskie uczelnie promują przedsiębiorczość

Tworzenie biznes planu, rozliczenia finansowo-księgowe, zarządzanie przedsiębiorstwem, to tylko niektóre z zagadnień, które poznają uczestnicy semestralnych warsztatów z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Warsztaty mają kształtować i promować przedsiębiorczość wśród społeczności akademickiej.

Poznań triumfuje w konkursie "Chrzest 966"

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050-leciem Chrztu Polski zdobyły poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe w specjalnym konkursie Narodowego Centrum Kultury.

Rekord Europy Polaków na Mistrzostwach Świata Stihl Timbersports

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Mistrzostwa Świata STIHL Timbersports, które odbyły się na MTP, potwierdziły to w 100 procentach. W posługiwaniu się siekierą, pilarką i piłą ręczną zmierzyli się najlepsi drwale na świecie.

Poznań solidarny z Paryżem

Po krwawych zamachach w stolicy Francji, w których zginęło niemal 130 osób, poznaniacy wyrażają swoją solidarność z paryżanami. Składają kwiaty, zapalają znicze, modlą się w intencji ofiar i ich rodzin. Już w sobotę przed południem przed Domem Bretanii, w którym mieści się Konsulat Honorowy Francji, pojawiło się kilkadziesiąt zniczy. Poznaniacy w ten symboliczny sposób oddali hołd ofiarom zamachów w Paryżu, wyrażali wsparcie dla rodzin ofiar oraz swój sprzeciw wobec aktów terroru, w wyniku których w stolicy Francji zginęło blisko 130 osób a około 350 zostało rannych.

Poznań na targach edukacyjnych w Kijowie

W dniach 12-14 listopada 2015 r. w Kijowie trwają największe targi edukacyjne na Ukrainie pn. "Education Abroad", połączone z wydarzeniem "Education and Career - Students Day 2015".

Zdigitalizowano zdjęcia Zbigniewa Zielonackiego

Egzekucja Arthura Greisera, zniszczone miasto, ale także uroczystości miejskie w latach 1945-1946, to tylko niektóre ze zdigitalizowanych zdjęć fotografa Zbigniewa Zielonackiego, które można od dzisiaj zobaczyć w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym w Poznaniu.

Władza w rękach Marcina!

11 listopada to szczególny dzień w Poznaniu. Imieniny obchodzi wówczas Marcin - jeden z najpopularniejszych świętych w stolicy Wielkopolski, a jednocześnie patron centralnej ulicy miasta. Z tej okazji odbyło się wiele atrakcji, w których chętnie uczestniczyli poznaniacy.

Święto Niepodległości w Poznaniu

Marsz kompanii reprezentacyjnej, apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie wystrzał z armaty. To niektóre punkty z uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poznaniacy zgromadzeni na placu Wolności godnie uczcili pamięć o wydarzeniach sprzed niemal stu lat.

1400 fanów wzięło udział w Runmageddonie

Z 6 kilometrową trasą oraz ponad 30 wymagającymi przeszkodami zmierzyli się uczestnicy zawodów Runmageddon Rekrut. Najlepsi zawodnicy poradzili sobie z nią w mniej niż 45 minut. Pierwsza poznańska edycja zainaugurowała sezon 2015/2016.

MOPR kontroluje koczowiska bezdomnych

Z początkiem listopada pracownicy socjalni MOPR w asyście strażników miejskich rozpoczęli cykliczne kontrole miejsc, w których przebywają bezdomni. Patrole przewidziane są na cały okres zimowy.

Służbowe samochody w UMP

Rozstrzygnięto przetarg na wynajem długoterminowy samochodów osobowych. Wybrana firma dostarczyła już cztery auta, z których będą mogli korzystać pracownicy Urzędu.

Nowy Ambasador Szwajcarii z wizytą w Poznaniu

Andrej Motyl, Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce spotkał się z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Wizyta, jedna z pierwszych od czasu objęcia placówki w Polsce, była okazją do rozmowy nt. wzajemnej współpracy.

Książki opanowały Collegium Maius

Ruszyły już 19 Poznańskie Dni Książki nie tylko naukowej. Oprócz stoisk z interesującymi publikacjami wydawców książek naukowych i popularnonaukowych, imprezie towarzyszą spotkania autorskie, promocje książek, spotkania branżowe i prezentacje.

Runmageddon w Poznaniu!

W najbliższą sobotę, 7 listopada, na terenach Hipodromu Wola po raz pierwszy w Wielkopolsce odbędzie się ekstremalny bieg z cyklu Runmageddon. Do Poznania z całej Polski przyjadą fani biegów przeszkodowych. Uczestnicy będą zmagać się z 6 kilometrową trasą i ponad 30 wymagającymi przeszkodami. Wydarzenie to będzie miało szczególnie wyjątkową rangę i oprawę, ponieważ będzie to pierwsza impreza Runmageddonu zaliczana do sezonu 2016.

Wizyta gości z Chin w Poznaniu

Urząd Miasta Poznania odwiedziła delegacja z chińskiej prowincji Zheijang i miasta Hangzhou, której przewodził Zhang Feilong wicedyrektor Biura Doradców przy rządzie prowincji.

Sukces poznańskiego hip hopu w Rennes

Przedstawiciele poznańskiej fundacji Ewy Johansen "Talent" wzięli udział w polsko-francusko-czesko-niemieckiej wymianie młodzieżowych zespołów hip hopowych w Rennes. Poznań reprezentowali utalentowani tancerze Piotr Szwarc i Jakub Kamiński oraz koordynator z ramienia fundacji, Pani Justyna Piskorska.

Znajdź mogiłę - poznańskie nekropolie w sieci

Mija 10 lat od momentu uruchomienia pierwszej w Polsce internetowej wyszukiwarki grobów. Mieszkańcy Poznania oraz goście odwiedzający miejskie cmentarze z okazji dnia Wszystkich Świętych mogą korzystać z systemu obejmującego 16 nekropolii, w tym największe cmentarze komunalne (Junkowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.

Tajna Organizacja Nauczycielska

Podczas II Wojny Światowej, nie istniała polska szkoła, w której można było odebrać solidne wykształcenie, tak jak to było w dwudziestoleciu międzywojennym. Młodzież jednak zdobywała różnymi sposobami wiedzę, by móc po wojnie odbudowywać kraj. Duża w tym zasługa Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Poznański Wolontariusz Roku poszukiwany!

Miasto Poznań po raz szesnasty organizuje konkurs o tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku. Mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać swoich kandydatów w pięciu kategoriach. Zgłoszenia należy nadsyłać najpóźniej do 15 listopada za pomocą formularza zgłoszeniowego, który można pobrać ze strony www.poznan.pl/organizacje.

"W narodzie coś drgnęło". Odsłonięcie pomnika w Lesznie

Z tego miejsca, na skwerze imienia Anny Walentynowicz mogę zapewnić, że nie odpuścimy - mówił Piotr Duda, przewodniczący KK podczas uroczystości odsłonięcia w Lesznie pomnika Ludziom Solidarności. Pomnik stoi na skwerze Anny Walentynowicz przy Rondzie Solidarności.

Spotkajmy się na Pol-Eco

4 dni targów, a w tym czasie spotkania, konferencje i seminaria, a także prezentacja najnowszych produktów m.in. dla branży odpadowej i recyklingu - na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się targi Pol-Eco-System. Poznań reprezentuje tam stoisko kampanii "Odzyskaj. Korzystaj" w Salonie Gospodarki Odpadami i Recyklingu.

Strażnicy miejscy pomogli bezdomnym

Strażnicy referatu Jeżyce otrzymali zgłoszenie o dwóch bezdomnych - jeden przebywał w opuszczonym budynku przy ul. Słupskiej a drugi na klatce schodowej przy ul. Kassyusza. Obaj byli w bardzo złym stanie, konieczna była pomoc lekarza.

Konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego

Już tylko do niedzieli można zgłaszać swój udział w ogólnopolskim konkursie piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Przedmiotem Konkursu są samodzielnie stworzone przez Uczestnika utwory słowno-muzyczne, które wcześniej nie zostały opublikowane, ani nagrodzone nagrodą główną w innych konkursach lub festiwalach. Konkurs adresowany jest do profesjonalnych wykonawców oraz amatorów.

Z domu rodzinnego wyniosłem patriotyzm i chrześcijańskie podejście do życia - wywiad z Dawidem Olejniczakiem

PiS ma wspaniałych fachowców w zakresie gospodarki, finansów czy chociażby prawa. Jest partią, która chce dbać o ludzi, o Polaków, a nie o własne interesy - z kandydatem do Sejmu z ramienia PiS w okręgu poznańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

"Wspólnie tworzymy jeden Poznań". Wystawa na Dziedzińcu

Pochodzą ze 120 krajów, mówią w 102 językach, serwują kuchnię z 6 kontynentów, studiują na 170 kierunkach w 40 różnych językach. Poznaniacy tworzą społeczeństwo różnorodne, a pokazuje to wystawa, którą w ramach kampanii "Wspólnie tworzymy jeden Poznań" można oglądać na Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców - do jutra

Wybory parlamentarne za kilka dni. Przypominamy, że 20 października mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego stałego miejsca zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

4. urodziny Term Maltańskich pełne niespodzianek

W niedzielę 18 października Termy Maltańskie będą odchodzić swoje 4. urodziny, na których nie zabraknie atrakcji i niespodzianek dla wszystkich urodzinowych gości. Będzie tort, będą konkursy z nagrodami, ćwiczenia, dmuchany tor przeszkód - a wszystko rozpocznie się już w sobotę, 17 października.
stat4u