SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Umowa podpisana - niedźwiedziarnia do rozbudowy

Budowa drugiego etapu azylu dla niedźwiedzi w poznańskim zoo i przyjęcie kolejnych podopiecznych, tym razem z Braniewa - Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania, podpisał aneks do umowy z fundacją Vier Pfoten na realizację rozbudowy niedźwiedziarni.

Poznań walczy z przeładowanymi pojazdami

Miasto Poznań przekazało dwa zestawy wag wraz z wyposażeniem Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego. Sprzęt ma przyczynić się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach Miasta, ale również pozwoli zaoszczędzić pieniądze na remonty dróg.

Trwa festiwal Ale Kino!

Przecięciem... taśmy filmowej, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, wraz grupą filmowców, młodszych i starszych, zainaugurował w niedzielne południe 33. Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! Gala otwarcia odbyła się w Sali Wielkiej CK Zamek

Sezon PRM dobiega końca. Padł rekord!

Poniedziałek, 30 listopada, jest ostatnim dniem w tym roku, w którym można wypożyczyć Poznański Rower Miejski. Zarząd Transportu Miejskiego już podsumował sezon - wynik to 123 tysiące wypożyczeń i 13 tysięcy nowych użytkowników. To najlepszy wynik z czterech lat funkcjonowania Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Jaki powinien być Stary Rynek w przyszłości?

Nad tą kwestią zamierzają się zastanowić autorzy projektu "Nowy Stary Rynek"- spotkanie na temat przyszłości Starego Rynku. To cykl spotkań, dyskusji, artykułów i konsultacji społecznych na temat przyszłego charakteru, funkcji i sposobu zagospodarowaniu Starego Rynku w Poznaniu, a pierwsze z nich odbędzie się 3 grudnia w Galerii Miejskiej Arsenał o godzinie 18.

125-lecie Szkoły Podstawowej nr 58

Spotkania z podróżnikami, wystawy najstarszych pamiątek szkoły, gry dydaktyczne "Kukuczka Tour", drzwi otwarte oraz liczne uroczystości, w których biorą udział uczniowie, absolwenci, nauczyciele, dyrektorzy, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sympatycy szkoły - m.in. w taki sposób Szkoła Podstawowa nr 58 w Poznaniu obchodzi swoje 125-lecie.

Poznań na targach China Hi-Tech Fair 2015 w Shenzhen

Poznań zaprezentował się na targach wysokich technologii w chińskim Shenzhen, swoim mieście partnerskim. Do Chin udała się też delegacja poznańskich samorządowców, przedstawicieli nauki i biznesu, by rozwijać kontakty z chińskimi firmami i uczelniami.

Poznań gotowy na 1050-lecie Chrztu Polski

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050. rocznicą Chrztu Polski zdobyły w konkursie Narodowego Centrum Kultury poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Ich prezentacja odbyła się podczas konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie, w obecności Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gimnazjum z własną galerią sztuki

Wystawa prac niezwykłego artysty zainaugurowała działalność równie niezwykłej galerii: prace Pawła Nowaka, ucznia klasy Ib Gimnazjum nr 41, od 25 listopada można oglądać w nowej poznańskiej przestrzeni do prezentowania sztuki - Galerii 41.

I miejsce dla Zakładu Zagospodarowania Odpadów

Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu zajął I miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej za rok 2015.

Skowronki przed koncertem w Carnegie Hall

Poznański Chór Dziewczęcy Skowronki zaśpiewa w Carnegie Hall. Dla każdego artysty występ w słynnej nowojorskiej sali to duże wyróżnienie. Koncert odbędzie się 16 grudnia. Natomiast już w sobotę, 28 listopada, repertuaru przygotowanego dla amerykańskiej publiczności będzie można posłuchać podczas występu Skowronków w kościele oo. Franciszkanów.

Iluminacje świąteczne na ulicach Poznania

Gwiazdki, lodowe sople, świetlne choinki, a nawet ledowe fontanny i drzewka - świąteczne dekoracje w Poznaniu w tym roku będą się prezentowały znacznie bardziej interesująco i okazale niż w latach poprzednich, będzie ich też znacznie więcej.

Katarzynki 2015: atrakcji było co niemiara!

Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem, spektakl teatralny z tramwajami w roli głównej, a nawet prowadzenie tramwaju - oczywiście pod nadzorem instruktora nauki jazdy - czego jak czego, ale atrakcji podczas tegorocznych Katarzynek nie brakowało. Tradycyjnie dopisali też miłośnicy komunikacji.

Zostać doktorem jeszcze raz na UAM

Uroczystość odnowienia doktoratu Profesora Henryka Olszewskiego z Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu odbyła się w poniedziałek, 23 listopada 2015 r. w Collegium Minus.

Termy Maltańskie: Grand Prix w pływaniu z rekordem Polski

Bardzo wysoki poziom i dobrą formę zaprezentowali zawodnicy podczas pierwszego dnia Grand Prix Polski w pływaniu. Fantastyczny wynik osiągnęła Alicja Tchórz, która pobiła rekord Polski na 200 metrów stylem grzbietowym. Kolejne dobre rezultaty przyniósł drugi dzień Grand Prix Polski. Wysoką formę potwierdzili zawodnicy, którzy brylowali w sobotnich startach.

Poznańskie uczelnie promują przedsiębiorczość

Tworzenie biznes planu, rozliczenia finansowo-księgowe, zarządzanie przedsiębiorstwem, to tylko niektóre z zagadnień, które poznają uczestnicy semestralnych warsztatów z zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej. Warsztaty mają kształtować i promować przedsiębiorczość wśród społeczności akademickiej.

Poznań triumfuje w konkursie "Chrzest 966"

Ponad milion złotych wsparcia na wydarzenia związane z 1050-leciem Chrztu Polski zdobyły poznańskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe w specjalnym konkursie Narodowego Centrum Kultury.

Rekord Europy Polaków na Mistrzostwach Świata Stihl Timbersports

Gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą. Mistrzostwa Świata STIHL Timbersports, które odbyły się na MTP, potwierdziły to w 100 procentach. W posługiwaniu się siekierą, pilarką i piłą ręczną zmierzyli się najlepsi drwale na świecie.

Poznań solidarny z Paryżem

Po krwawych zamachach w stolicy Francji, w których zginęło niemal 130 osób, poznaniacy wyrażają swoją solidarność z paryżanami. Składają kwiaty, zapalają znicze, modlą się w intencji ofiar i ich rodzin. Już w sobotę przed południem przed Domem Bretanii, w którym mieści się Konsulat Honorowy Francji, pojawiło się kilkadziesiąt zniczy. Poznaniacy w ten symboliczny sposób oddali hołd ofiarom zamachów w Paryżu, wyrażali wsparcie dla rodzin ofiar oraz swój sprzeciw wobec aktów terroru, w wyniku których w stolicy Francji zginęło blisko 130 osób a około 350 zostało rannych.

Poznań na targach edukacyjnych w Kijowie

W dniach 12-14 listopada 2015 r. w Kijowie trwają największe targi edukacyjne na Ukrainie pn. "Education Abroad", połączone z wydarzeniem "Education and Career - Students Day 2015".

Zdigitalizowano zdjęcia Zbigniewa Zielonackiego

Egzekucja Arthura Greisera, zniszczone miasto, ale także uroczystości miejskie w latach 1945-1946, to tylko niektóre ze zdigitalizowanych zdjęć fotografa Zbigniewa Zielonackiego, które można od dzisiaj zobaczyć w Cyfrowym Repozytorium Lokalnym w Poznaniu.

Władza w rękach Marcina!

11 listopada to szczególny dzień w Poznaniu. Imieniny obchodzi wówczas Marcin - jeden z najpopularniejszych świętych w stolicy Wielkopolski, a jednocześnie patron centralnej ulicy miasta. Z tej okazji odbyło się wiele atrakcji, w których chętnie uczestniczyli poznaniacy.

Święto Niepodległości w Poznaniu

Marsz kompanii reprezentacyjnej, apel pamięci i salwa honorowa. Na zakończenie wystrzał z armaty. To niektóre punkty z uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Poznaniacy zgromadzeni na placu Wolności godnie uczcili pamięć o wydarzeniach sprzed niemal stu lat.

1400 fanów wzięło udział w Runmageddonie

Z 6 kilometrową trasą oraz ponad 30 wymagającymi przeszkodami zmierzyli się uczestnicy zawodów Runmageddon Rekrut. Najlepsi zawodnicy poradzili sobie z nią w mniej niż 45 minut. Pierwsza poznańska edycja zainaugurowała sezon 2015/2016.

MOPR kontroluje koczowiska bezdomnych

Z początkiem listopada pracownicy socjalni MOPR w asyście strażników miejskich rozpoczęli cykliczne kontrole miejsc, w których przebywają bezdomni. Patrole przewidziane są na cały okres zimowy.

Służbowe samochody w UMP

Rozstrzygnięto przetarg na wynajem długoterminowy samochodów osobowych. Wybrana firma dostarczyła już cztery auta, z których będą mogli korzystać pracownicy Urzędu.

Nowy Ambasador Szwajcarii z wizytą w Poznaniu

Andrej Motyl, Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce spotkał się z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem. Wizyta, jedna z pierwszych od czasu objęcia placówki w Polsce, była okazją do rozmowy nt. wzajemnej współpracy.

Książki opanowały Collegium Maius

Ruszyły już 19 Poznańskie Dni Książki nie tylko naukowej. Oprócz stoisk z interesującymi publikacjami wydawców książek naukowych i popularnonaukowych, imprezie towarzyszą spotkania autorskie, promocje książek, spotkania branżowe i prezentacje.

Runmageddon w Poznaniu!

W najbliższą sobotę, 7 listopada, na terenach Hipodromu Wola po raz pierwszy w Wielkopolsce odbędzie się ekstremalny bieg z cyklu Runmageddon. Do Poznania z całej Polski przyjadą fani biegów przeszkodowych. Uczestnicy będą zmagać się z 6 kilometrową trasą i ponad 30 wymagającymi przeszkodami. Wydarzenie to będzie miało szczególnie wyjątkową rangę i oprawę, ponieważ będzie to pierwsza impreza Runmageddonu zaliczana do sezonu 2016.

Wizyta gości z Chin w Poznaniu

Urząd Miasta Poznania odwiedziła delegacja z chińskiej prowincji Zheijang i miasta Hangzhou, której przewodził Zhang Feilong wicedyrektor Biura Doradców przy rządzie prowincji.

Sukces poznańskiego hip hopu w Rennes

Przedstawiciele poznańskiej fundacji Ewy Johansen "Talent" wzięli udział w polsko-francusko-czesko-niemieckiej wymianie młodzieżowych zespołów hip hopowych w Rennes. Poznań reprezentowali utalentowani tancerze Piotr Szwarc i Jakub Kamiński oraz koordynator z ramienia fundacji, Pani Justyna Piskorska.

Znajdź mogiłę - poznańskie nekropolie w sieci

Mija 10 lat od momentu uruchomienia pierwszej w Polsce internetowej wyszukiwarki grobów. Mieszkańcy Poznania oraz goście odwiedzający miejskie cmentarze z okazji dnia Wszystkich Świętych mogą korzystać z systemu obejmującego 16 nekropolii, w tym największe cmentarze komunalne (Junkowo i Miłostowo), Cmentarz Górczyński, Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz wszystkie miejsca pochówku na Cytadeli.

Tajna Organizacja Nauczycielska

Podczas II Wojny Światowej, nie istniała polska szkoła, w której można było odebrać solidne wykształcenie, tak jak to było w dwudziestoleciu międzywojennym. Młodzież jednak zdobywała różnymi sposobami wiedzę, by móc po wojnie odbudowywać kraj. Duża w tym zasługa Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

Poznański Wolontariusz Roku poszukiwany!

Miasto Poznań po raz szesnasty organizuje konkurs o tytuł Poznańskiego Wolontariusza Roku. Mieszkańcy Poznania mogą zgłaszać swoich kandydatów w pięciu kategoriach. Zgłoszenia należy nadsyłać najpóźniej do 15 listopada za pomocą formularza zgłoszeniowego, który można pobrać ze strony www.poznan.pl/organizacje.

"W narodzie coś drgnęło". Odsłonięcie pomnika w Lesznie

Z tego miejsca, na skwerze imienia Anny Walentynowicz mogę zapewnić, że nie odpuścimy - mówił Piotr Duda, przewodniczący KK podczas uroczystości odsłonięcia w Lesznie pomnika Ludziom Solidarności. Pomnik stoi na skwerze Anny Walentynowicz przy Rondzie Solidarności.

Spotkajmy się na Pol-Eco

4 dni targów, a w tym czasie spotkania, konferencje i seminaria, a także prezentacja najnowszych produktów m.in. dla branży odpadowej i recyklingu - na Międzynarodowych Targach Poznańskich rozpoczęły się targi Pol-Eco-System. Poznań reprezentuje tam stoisko kampanii "Odzyskaj. Korzystaj" w Salonie Gospodarki Odpadami i Recyklingu.

Strażnicy miejscy pomogli bezdomnym

Strażnicy referatu Jeżyce otrzymali zgłoszenie o dwóch bezdomnych - jeden przebywał w opuszczonym budynku przy ul. Słupskiej a drugi na klatce schodowej przy ul. Kassyusza. Obaj byli w bardzo złym stanie, konieczna była pomoc lekarza.

Konkurs piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego

Już tylko do niedzieli można zgłaszać swój udział w ogólnopolskim konkursie piosenki autorskiej o nagrodę im. Jacka Kaczmarskiego. Przedmiotem Konkursu są samodzielnie stworzone przez Uczestnika utwory słowno-muzyczne, które wcześniej nie zostały opublikowane, ani nagrodzone nagrodą główną w innych konkursach lub festiwalach. Konkurs adresowany jest do profesjonalnych wykonawców oraz amatorów.

Z domu rodzinnego wyniosłem patriotyzm i chrześcijańskie podejście do życia - wywiad z Dawidem Olejniczakiem

PiS ma wspaniałych fachowców w zakresie gospodarki, finansów czy chociażby prawa. Jest partią, która chce dbać o ludzi, o Polaków, a nie o własne interesy - z kandydatem do Sejmu z ramienia PiS w okręgu poznańskim - rozmawiał Andrzej Ficek

"Wspólnie tworzymy jeden Poznań". Wystawa na Dziedzińcu

Pochodzą ze 120 krajów, mówią w 102 językach, serwują kuchnię z 6 kontynentów, studiują na 170 kierunkach w 40 różnych językach. Poznaniacy tworzą społeczeństwo różnorodne, a pokazuje to wystawa, którą w ramach kampanii "Wspólnie tworzymy jeden Poznań" można oglądać na Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców - do jutra

Wybory parlamentarne za kilka dni. Przypominamy, że 20 października mija termin składania wniosków o dopisanie do spisu wyborców. Wyborca może głosować w wybranym przez siebie lokalu wyborczym na obszarze gminy, w której stale zamieszkuje (innym niż właściwy dla jego stałego miejsca zamieszkania) lub w której będzie przebywać w dniu wyborów, jeżeli złoży pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców.

4. urodziny Term Maltańskich pełne niespodzianek

W niedzielę 18 października Termy Maltańskie będą odchodzić swoje 4. urodziny, na których nie zabraknie atrakcji i niespodzianek dla wszystkich urodzinowych gości. Będzie tort, będą konkursy z nagrodami, ćwiczenia, dmuchany tor przeszkód - a wszystko rozpocznie się już w sobotę, 17 października.

W Poznaniu będą rozgrzewać się przed Hackathonem

Uczestnicy Hackathonu, a także wszyscy chętni, będą mogli wziąć udział w poniedziałkowej Rozgrzewce, która odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Plac Wolności dla komitetów wyborczych

25 października odbędą się wybory parlamentarne. Komitety mają możliwość skorzystania z nieodpłatnego udostępnienia miejsca na stoisko informacyjne.

Katyń jest miejscem bardzo złowrogim- wywiad z Marylą Stolarek

Polska musi być krajem silnym, bezpiecznym, mającym swoje zdanie i za pierwszy obowiązek traktującym dobro własnych Obywateli. Zwłaszcza młodych, których już prawie 3 mln wyjechały za granicę. Z kandydatką do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu konińsko-gnieźnieńsko-wrzesińskim, rozmawiał Andrzej Ficek

XIV Ekumeniczne Święto Biblii

Biblijna gra miejska, koncert MATE.O i dyskusja o Biblii przy filiżance kawy - to niektóre z punktów XIV Ekumenicznego Święta Biblii, które rozpoczyna się w Poznaniu 19 października. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Przygarnięci przez Chrystusa".

Angielski szacunek dla poznańskiego bohatera wojennego

Dokładnie od 75 lat społeczność mieszkańców angielskiej miejscowości Calverton w angielskim hrabstwie Nottingham kultywuje pamięć o ofierze, jaką podczas II Wojny Światowej złożyli polscy lotnicy Dywizjonu 300 - w tym obywatel Miasta Poznania Jan Gębicki.

Rusza Business Intelligence Hackathon!

13 października wystartowała 3 edycja konkursu Business Intelligence Hackathon API - BIHAPI. Przedstawiciele 4 miast partnerskich, w tym Poznania, otworzyli konkurs. Od jutra można zgłaszać swoje pomysły.

Nowy rok akademicki w nowym gmachu!

Studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu inaugurowali nowy rok akademicki 2015/2016. Atrium nowego gmachu wypełnione było po brzegi zaproszonymi gośćmi oraz studentami.

Poznaniem zawładnęli biegacze!

Od wczesnych godzin rannych w niedzielę 11 października stolica Wielkopolski została opanowana przez biegaczy z całego świata. Wszystko za sprawą 16. PKO Poznań Maratonu. Na starcie pojawiło się ok. 7000 osób, którzy mają do pokonania trasę liczącą ponad 40 km

Praca dla młodych ludzi jest teraz najważniejszym wyzwaniem dla Polski – wywiad z Lidią Dudziak

Przede wszystkim chciałabym reprezentować w Sejmie zwykłego człowieka pracy i w miarę możliwości dbać o jego interesy życiowe-rozmawiał Andrzej Ficek

Mieszkańcy Kobylegopola byli w schronisku dla zwierząt w Berlinie

Chcąc przekonać mieszkańców Kobylegopola, że schronisko dla zwierząt nie jest uciążliwym sąsiedztwem, pracownicy poznańskiego schroniska zaprosili ich na wycieczkę do Berlina. Mieszkańcom towarzyszyli także poznańscy radni i dziennikarze, by też mogli na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach mogą bytować zwierzęta.

Poznań na zielono!

7 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W związku z tym przed Ratuszem odbył się happening "Zielone światło dla osób z MPD!", który był wyrazem solidarności z 17 000 000 osób, dotkniętych tą chorobą.

Kierunki medyczne nadal najpopularniejsze w Poznaniu

Największą popularnością w Poznaniu cieszą się kierunki medyczne oraz techniczne. To na nie aplikowało najwięcej kandydatów w roku akademickim 2015/2016.

Poznań przyciąga!

Poznań po raz kolejny zaprasza ambitnych i zdolnych maturzystów do zapoznania się z ofertą edukacyjną, zawodową oraz rozrywkową miasta. Spotkania w szkołach z przedstawicielami świata biznesu, kultury i nauki, strona internetowa oraz spoty promocyjne mają przekonać młodych ludzi do podjęcia studiów w Poznaniu. Działania realizowane są w ramach Programu "Akademicki i naukowy Poznań".

Ponad 7200 biegaczy na starcie 16. PKO Poznań Maratonu

Do startu 16. Poznań Maratonu pozostało już zaledwie kilka dni. Impreza z roku na rok się rozrasta i ma szansę stać się największą w Polsce. W tym roku na maratończyków czeka sporo nowości. Zmieniła się trasa, organizatorzy zadbali też o inne poza biegowe atrakcje. Start w niedzielę 11 października o 9.00

1st Business Economy Challenge - 250 km na 8 litrach paliwa!

Zakończyły się pierwsze mistrzostwa w ekonomicznej jeździe w Poznaniu. Laur najbardziej ekonomicznej załogi przypadł reprezentantom MPK, Pawłowi Sztukiewiczowi oraz Przemysławowi Kulczyńskiemu. W trakcie 250 kilometrowej trasy załoga spaliła tylko 8,3 litrów

Prestiżowa nagroda dla Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. Wręczenie Nagród EFFE odbyło się 27 września podczas spotkania 250 przedstawicieli festiwali z Europy, którego gospodarzami byli paryski Festival d'Automne, Théâtre de la Ville i Google Cultural Institute.

Konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o Poznaniu

Miasto Poznań organizuje XII edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione na poznańskich uczelniach oraz w poznańskich placówkach naukowych. Do konkursu mogą być zgłaszane prace z zakresu wszelkich dyscyplin i obszarów nauki obronione w latach 2014-2015. Przedmiot pracy może stanowić problematyka związana z Poznaniem lub opis rozwiązania możliwego do wdrożenia w naszym mieście. Jednym z głównych kryteriów oceny prac będzie ich utylitarny charakter.

LuxFest w poznańskiej Arenie

Zbliża się jedna z najbardziej wyjątkowych imprez rockowych w Polsce. LuxFest to niepowtarzalny festiwal muzyczny, który przebiega w rodzinnej atmosferze - na imprezie mile widziani są zarówno dorośli, jak i dzieci. Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się 3 i 4 października w poznańskiej Arenie.

Inauguracja roku akademickiego na UAM

1 października w auli przy ul. Wieniawskiego zainaugurowano nowy rok akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Była to dobra okazja, żeby władze uczelni mogły pochwalić się sukcesami oraz opowiedzieć o planach na przyszłość. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, rektor Bronisław Marciniak przywitał zgromadzonych gości oraz przypomniał osoby związane z uczelnią, m.in. Stanisława Barańczaka i Jana Kulczyka.

Świt po nowemu. Konkurs rozstrzygnięty!

Koncepcja Pracowni Projektowej Decone zwyciężyła w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie terenu targowiska na Świcie. Zgodnie z wymogami projekt łączy funkcje handlowe, rekreacyjne i społeczne. Do konkursu zaproszono 6 pracowni projektowych.

Będą walczyć o tytuł Mistrza Poznania w jeździe ekonomicznej

253 kilometry, 12 samochodów z dwuosobową załogą i jeden cel - tytuł Mistrza Poznania w jeździe ekonomicznej 2015. Business Economy Challenge ruszy 3 października!

Poznań pomoże Polakom z Mariupola

10 ukraińskich rodzin o polskich korzeniach znajdzie pomoc w Poznaniu. Start w nowym miejscu zamieszkania zapewni im współpraca władz miasta z różnymi środowiskami.

Vivat academia, vivant professores!

Już za kilka dni gmachy poznańskich uczelni ponownie zapełnią się po wakacyjnej przerwie. Zajęcia w nowym roku akademickim 2015/2016 rozpoczyna w Poznaniu 116 tys. studentów.

Koniec bezdomności Sceny Roboczej. Artyści przeprowadzą się do Olimpii

Zbliża się koniec wstydliwej bezdomności teatru Strefa Ciszy, o której wielokrotnie pisała zwiazana ze Sceną Roboczą Ewa Obrębowska Piasecka. Wkrótce artyści, a wraz z nimi całe Centrum Rezydencji Teatralnych Scena Robocza, przeniosą się do nowej siedziby - budynku po dawnym kinie Olimpia.

Poznań - Skowronki to my!

Taki tytuł nosi koncert najpopularniejszego żeńskiego chóru stolicy Wielkopolski, który odbędzie się z okazji inauguracji sezonu artystycznego 29 września o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

Finisz w Ogrodzie Łazarz w Poznaniu

Koncert, piknik, spotkanie z artystą oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci - na to wszystko zaprasza 27 września Ogród Łazarz. To Finisz w Ogrodzie Łazarz, czyli zakończenie kilku intensywnych miesięcy działalności przy ulicy Klaudyny Potockiej 39/41.

Dzień z Erasmusem Plus w Urzędzie Miasta Poznania

Targi Dobrych Praktyk połączone z prezentacją dorobku szkół w realizacji projektów dofinansowanych z programów Erasmus Plus i Comenius - nauczyciele poznańskich placówek oświatowych wzięli udział w Dniu Otwartym z Programem Erasmus Plus

Pix.house zaprasza do Afganistanu w Poznaniu

Dwaj twórcy: Witold Krassowski i Maksymilian Rigamonti, oraz dwa ważne punkty widzenia na temat Afganistanu i zmian, jakie zachodzą w tym kraju. Galeria Pix.house 25 września o 18 zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy fotografii.

"Kulturalna demolka" w byłym Pireusie w Poznaniu

Zaplanowano ją na 26 września, weźmie w niej udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, a celem demolki jest przystosowanie lokalu po dawnej restauracji do działaności kulturalnej, a konkretnie - Łazarskiego Inkubatora Kultury.

Pomniki na cenzurowanym w Poznaniu

Opiniowanie zasadności powstania, wskazanie lokalizacji i wybór formy - to trzy podstawowe zadania, których podejmie się zespół ds. wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania. Jego członkowie, podczas systematycznych spotkań, będą wyrażali swoje zdanie na temat wszelkich propozycji pojawienia się nowych monumentów w stolicy Wielkopolski.

Warsztaty dotyczące promocji Miasta Poznania - relacja

James Bond, Niemiec, a może szkolny prymus - to tylko niektóre z postaci, do których porównywano Miasto Poznań podczas warsztatów w ramach Pracowni Miast. Podjęto też próbę oceny poprzedniej promocji oraz stworzono portret hasłowy Poznania.

Trójwymiarowy mural na Śródce w Poznaniu

Na poznańskiej Śródce powstał efektowny mural, wykonany w technice 3D. Dzieło nosi nazwę "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" i jest częścią projektu "W środku Śródki".

Rozmowa o mieście i Kościele w ramach Pracowni Miast w Poznaniu

Jak promować markę Miasta Poznań oraz jak powinny wyglądać relacje władz samorządowych z Kościołem, aby mieszkańcom żyło się lepiej? Na te dwa pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy wtorkowej konferencji "Pracownia Miast: Poznań".

Trwa nabór do Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI w Poznaniu

22, 23 i 24 września w godzinach 17:00-18:00, w sali 230 (II piętro) w Centrum Kultury ZAMEK odbędą się przesłuchania do Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI.

Poznań pamięta o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę

Poznaniacy upamiętnili 76. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski. Obchody, tradycyjnie połączone z Dniem Sybiraka, rozpoczęły się od mszy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul Fredry a zakończyły ekumeniczną modlitwą i Apelem Pamięci. Nie zabrakło odniesień do aktualnych problemów.

Kryminalny Poznań. Festiwal kryminałów Granda już w październiku

"Granda" powstała z zazdrości i fascynacji. Pozazdrościliśmy innym miastom i zorganizowaliśmy literacki festiwal kryminałów w Poznaniu - mówiła o genezie pierwszej edycji imprezy Marita Lipska, dyrektor festiwalu - Książki, czytelnictwo, czytanie kryminałów jest naszą wielka pasją. Mamy nadzieję, że poznaniaków również i że całą grandą przyjdą na dworzec, gdzie zainaugurujemy to wydarzenie

Wolny Dziedziniec w ogniu i krwi w Poznaniu

Znikły zielone poduszki i drzewka. Pojawiły się rusztowania, podesty i stare motocykle. Zmiany na dziedzińcu Urzędu Miasta zwiastują pojawienie się "człowieka we krwi". Kim jest? To pytanie zadają twórcy spektaklu, który jutro o 21.30 zostanie pokazany właśnie na Wolnym Dziedzińcu

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 w Poznaniu

Co było dziedzictwem godnym ochrony dla dawnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego, jak ratować rodzinne skarby i co mogą opowiedzieć stare budynki - wszystkiego tego będzie się można dowiedzieć podczas 23. Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczynają się w Poznaniu 19 września. Tegorocznym tematem jest "Utracone dziedzictwo".

300 poznaniaków sprzątało brzegi Warty!

Ponad 1000 pełnych worków na śmieci, w tym części starej kanapy, foteli i wózka inwalidzkiego - tyle zebrali poznaniacy podczas akcji sprzątania Warty pod hasłem "Spływaj śmieciu, tej!". Rekordzista zebrał 34 pełne worki!

Budziki dla przyszłych wolontariuszy

Nadszedł czas, żeby obudzić tych, których jeszcze tutaj z nami nie ma - powiedziała tuż przed godziną 13 Dorota Potejko, p.o. dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Na ten znak wokół rozdzwoniły się głosno budziki. W ten sposób działacze organizacji pozarządowych postanowili zachęcać poznaniaków do włączenia się w pomoc słabszym i mniej sprawnym.

200 lat dla bohatera!

W Poznaniu, można było usłyszeć dziś śpiew "200 lat niech żyje, żyje nam". Swoje setne urodziny obchodzi porucznik Marian Kufel, ostatni uczestnik bitwy nad Bzurą, a także zasłużony społecznik.
stat4u