SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Mieszkańcy Kobylegopola byli w schronisku dla zwierząt w Berlinie

Chcąc przekonać mieszkańców Kobylegopola, że schronisko dla zwierząt nie jest uciążliwym sąsiedztwem, pracownicy poznańskiego schroniska zaprosili ich na wycieczkę do Berlina. Mieszkańcom towarzyszyli także poznańscy radni i dziennikarze, by też mogli na własne oczy zobaczyć, w jakich warunkach mogą bytować zwierzęta.

Poznań na zielono!

7 października to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. W związku z tym przed Ratuszem odbył się happening "Zielone światło dla osób z MPD!", który był wyrazem solidarności z 17 000 000 osób, dotkniętych tą chorobą.

Kierunki medyczne nadal najpopularniejsze w Poznaniu

Największą popularnością w Poznaniu cieszą się kierunki medyczne oraz techniczne. To na nie aplikowało najwięcej kandydatów w roku akademickim 2015/2016.

Poznań przyciąga!

Poznań po raz kolejny zaprasza ambitnych i zdolnych maturzystów do zapoznania się z ofertą edukacyjną, zawodową oraz rozrywkową miasta. Spotkania w szkołach z przedstawicielami świata biznesu, kultury i nauki, strona internetowa oraz spoty promocyjne mają przekonać młodych ludzi do podjęcia studiów w Poznaniu. Działania realizowane są w ramach Programu "Akademicki i naukowy Poznań".

Ponad 7200 biegaczy na starcie 16. PKO Poznań Maratonu

Do startu 16. Poznań Maratonu pozostało już zaledwie kilka dni. Impreza z roku na rok się rozrasta i ma szansę stać się największą w Polsce. W tym roku na maratończyków czeka sporo nowości. Zmieniła się trasa, organizatorzy zadbali też o inne poza biegowe atrakcje. Start w niedzielę 11 października o 9.00

1st Business Economy Challenge - 250 km na 8 litrach paliwa!

Zakończyły się pierwsze mistrzostwa w ekonomicznej jeździe w Poznaniu. Laur najbardziej ekonomicznej załogi przypadł reprezentantom MPK, Pawłowi Sztukiewiczowi oraz Przemysławowi Kulczyńskiemu. W trakcie 250 kilometrowej trasy załoga spaliła tylko 8,3 litrów

Prestiżowa nagroda dla Malta Festival Poznań

Malta Festival Poznań jako jedyny z Polski i jeden z dwunastu w Europie otrzymał Nagrodę EFFE dla wydarzeń wyznaczających festiwalowe trendy. Wręczenie Nagród EFFE odbyło się 27 września podczas spotkania 250 przedstawicieli festiwali z Europy, którego gospodarzami byli paryski Festival d'Automne, Théâtre de la Ville i Google Cultural Institute.

Konkurs na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o Poznaniu

Miasto Poznań organizuje XII edycję konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione na poznańskich uczelniach oraz w poznańskich placówkach naukowych. Do konkursu mogą być zgłaszane prace z zakresu wszelkich dyscyplin i obszarów nauki obronione w latach 2014-2015. Przedmiot pracy może stanowić problematyka związana z Poznaniem lub opis rozwiązania możliwego do wdrożenia w naszym mieście. Jednym z głównych kryteriów oceny prac będzie ich utylitarny charakter.

LuxFest w poznańskiej Arenie

Zbliża się jedna z najbardziej wyjątkowych imprez rockowych w Polsce. LuxFest to niepowtarzalny festiwal muzyczny, który przebiega w rodzinnej atmosferze - na imprezie mile widziani są zarówno dorośli, jak i dzieci. Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się 3 i 4 października w poznańskiej Arenie.

Inauguracja roku akademickiego na UAM

1 października w auli przy ul. Wieniawskiego zainaugurowano nowy rok akademicki 2015/2016 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Była to dobra okazja, żeby władze uczelni mogły pochwalić się sukcesami oraz opowiedzieć o planach na przyszłość. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, rektor Bronisław Marciniak przywitał zgromadzonych gości oraz przypomniał osoby związane z uczelnią, m.in. Stanisława Barańczaka i Jana Kulczyka.

Świt po nowemu. Konkurs rozstrzygnięty!

Koncepcja Pracowni Projektowej Decone zwyciężyła w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie terenu targowiska na Świcie. Zgodnie z wymogami projekt łączy funkcje handlowe, rekreacyjne i społeczne. Do konkursu zaproszono 6 pracowni projektowych.

Będą walczyć o tytuł Mistrza Poznania w jeździe ekonomicznej

253 kilometry, 12 samochodów z dwuosobową załogą i jeden cel - tytuł Mistrza Poznania w jeździe ekonomicznej 2015. Business Economy Challenge ruszy 3 października!

Poznań pomoże Polakom z Mariupola

10 ukraińskich rodzin o polskich korzeniach znajdzie pomoc w Poznaniu. Start w nowym miejscu zamieszkania zapewni im współpraca władz miasta z różnymi środowiskami.

Vivat academia, vivant professores!

Już za kilka dni gmachy poznańskich uczelni ponownie zapełnią się po wakacyjnej przerwie. Zajęcia w nowym roku akademickim 2015/2016 rozpoczyna w Poznaniu 116 tys. studentów.

Koniec bezdomności Sceny Roboczej. Artyści przeprowadzą się do Olimpii

Zbliża się koniec wstydliwej bezdomności teatru Strefa Ciszy, o której wielokrotnie pisała zwiazana ze Sceną Roboczą Ewa Obrębowska Piasecka. Wkrótce artyści, a wraz z nimi całe Centrum Rezydencji Teatralnych Scena Robocza, przeniosą się do nowej siedziby - budynku po dawnym kinie Olimpia.

Poznań - Skowronki to my!

Taki tytuł nosi koncert najpopularniejszego żeńskiego chóru stolicy Wielkopolski, który odbędzie się z okazji inauguracji sezonu artystycznego 29 września o godz. 19.00 w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek.

Finisz w Ogrodzie Łazarz w Poznaniu

Koncert, piknik, spotkanie z artystą oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci - na to wszystko zaprasza 27 września Ogród Łazarz. To Finisz w Ogrodzie Łazarz, czyli zakończenie kilku intensywnych miesięcy działalności przy ulicy Klaudyny Potockiej 39/41.

Dzień z Erasmusem Plus w Urzędzie Miasta Poznania

Targi Dobrych Praktyk połączone z prezentacją dorobku szkół w realizacji projektów dofinansowanych z programów Erasmus Plus i Comenius - nauczyciele poznańskich placówek oświatowych wzięli udział w Dniu Otwartym z Programem Erasmus Plus

Pix.house zaprasza do Afganistanu w Poznaniu

Dwaj twórcy: Witold Krassowski i Maksymilian Rigamonti, oraz dwa ważne punkty widzenia na temat Afganistanu i zmian, jakie zachodzą w tym kraju. Galeria Pix.house 25 września o 18 zaprasza na otwarcie kolejnej wystawy fotografii.

"Kulturalna demolka" w byłym Pireusie w Poznaniu

Zaplanowano ją na 26 września, weźmie w niej udział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, a celem demolki jest przystosowanie lokalu po dawnej restauracji do działaności kulturalnej, a konkretnie - Łazarskiego Inkubatora Kultury.

Pomniki na cenzurowanym w Poznaniu

Opiniowanie zasadności powstania, wskazanie lokalizacji i wybór formy - to trzy podstawowe zadania, których podejmie się zespół ds. wznoszenia pomników na terenie Miasta Poznania. Jego członkowie, podczas systematycznych spotkań, będą wyrażali swoje zdanie na temat wszelkich propozycji pojawienia się nowych monumentów w stolicy Wielkopolski.

Warsztaty dotyczące promocji Miasta Poznania - relacja

James Bond, Niemiec, a może szkolny prymus - to tylko niektóre z postaci, do których porównywano Miasto Poznań podczas warsztatów w ramach Pracowni Miast. Podjęto też próbę oceny poprzedniej promocji oraz stworzono portret hasłowy Poznania.

Trójwymiarowy mural na Śródce w Poznaniu

Na poznańskiej Śródce powstał efektowny mural, wykonany w technice 3D. Dzieło nosi nazwę "Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle" i jest częścią projektu "W środku Śródki".

Rozmowa o mieście i Kościele w ramach Pracowni Miast w Poznaniu

Jak promować markę Miasta Poznań oraz jak powinny wyglądać relacje władz samorządowych z Kościołem, aby mieszkańcom żyło się lepiej? Na te dwa pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy wtorkowej konferencji "Pracownia Miast: Poznań".

Trwa nabór do Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI w Poznaniu

22, 23 i 24 września w godzinach 17:00-18:00, w sali 230 (II piętro) w Centrum Kultury ZAMEK odbędą się przesłuchania do Chóru Dziewczęcego SKOWRONKI.

Poznań pamięta o ofiarach sowieckiej napaści na Polskę

Poznaniacy upamiętnili 76. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski. Obchody, tradycyjnie połączone z Dniem Sybiraka, rozpoczęły się od mszy w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul Fredry a zakończyły ekumeniczną modlitwą i Apelem Pamięci. Nie zabrakło odniesień do aktualnych problemów.

Kryminalny Poznań. Festiwal kryminałów Granda już w październiku

"Granda" powstała z zazdrości i fascynacji. Pozazdrościliśmy innym miastom i zorganizowaliśmy literacki festiwal kryminałów w Poznaniu - mówiła o genezie pierwszej edycji imprezy Marita Lipska, dyrektor festiwalu - Książki, czytelnictwo, czytanie kryminałów jest naszą wielka pasją. Mamy nadzieję, że poznaniaków również i że całą grandą przyjdą na dworzec, gdzie zainaugurujemy to wydarzenie

Wolny Dziedziniec w ogniu i krwi w Poznaniu

Znikły zielone poduszki i drzewka. Pojawiły się rusztowania, podesty i stare motocykle. Zmiany na dziedzińcu Urzędu Miasta zwiastują pojawienie się "człowieka we krwi". Kim jest? To pytanie zadają twórcy spektaklu, który jutro o 21.30 zostanie pokazany właśnie na Wolnym Dziedzińcu

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 w Poznaniu

Co było dziedzictwem godnym ochrony dla dawnych mieszkańców Ostrowa Tumskiego, jak ratować rodzinne skarby i co mogą opowiedzieć stare budynki - wszystkiego tego będzie się można dowiedzieć podczas 23. Europejskich Dni Dziedzictwa, które rozpoczynają się w Poznaniu 19 września. Tegorocznym tematem jest "Utracone dziedzictwo".

300 poznaniaków sprzątało brzegi Warty!

Ponad 1000 pełnych worków na śmieci, w tym części starej kanapy, foteli i wózka inwalidzkiego - tyle zebrali poznaniacy podczas akcji sprzątania Warty pod hasłem "Spływaj śmieciu, tej!". Rekordzista zebrał 34 pełne worki!

Budziki dla przyszłych wolontariuszy

Nadszedł czas, żeby obudzić tych, których jeszcze tutaj z nami nie ma - powiedziała tuż przed godziną 13 Dorota Potejko, p.o. dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. Na ten znak wokół rozdzwoniły się głosno budziki. W ten sposób działacze organizacji pozarządowych postanowili zachęcać poznaniaków do włączenia się w pomoc słabszym i mniej sprawnym.

200 lat dla bohatera!

W Poznaniu, można było usłyszeć dziś śpiew "200 lat niech żyje, żyje nam". Swoje setne urodziny obchodzi porucznik Marian Kufel, ostatni uczestnik bitwy nad Bzurą, a także zasłużony społecznik.

Staże studenckie. Urząd rozpoczyna nabór w Poznaniu

Rusza kolejna "zimowa" edycja Programu Staży Studenckich. Nabór rozpocznie się 11 września i potrwa do 7 października. Urząd Miasta rekrutuje studentów już po raz 46.

Kurs dla ukraińskich samorządowców z przystankiem w Poznaniu

Kandydaci na urzędników i burmistrzów miast na Ukrainie szkolili się w Poznaniu w ramach School of Mayors. Jest to cykl kursów, które mają przygotować przyszłych samorządowców do zarządzania miastami i innymi jednostkami samorządu

Poznań gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych!

Najwybitniejsi historycy z całego świata przyjadą do Poznania w 2020 roku - stolica Wielkopolski podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych, który odbył się w chińskim mieście Jinan, została wybrana na gospodarza następnego kongresu.

Działania UM Poznania ws. rzekomego mobbingu w Gabinecie Prezydenta. Oświadczenie

W związku z opublikowanym w mediach anonimowym doniesieniem o rzekomych niewłaściwych zachowaniach w stosunku do pracowników Gabinetu Prezydenta, Urząd Miasta podjął kroki świadczące o zachowaniu szczególnej staranności, rozpoczynając postępowanie wyjaśniające na podstawie anonimu przekazanego mediom.

Żywioły i... tańce świata - wspaniały koncert na Łęgach Dębińskich w Poznaniu

Było już całe stado koziołków przed Ratuszem, była wodna huśtawka, a wieczorem 5 września - koncert muzyki z... żywiołami, i to w jak najbardziej dosłownym sensie. W naprawdę wystrzałowy sposób poznański Aquanet obchodzi 150-lecie wodociągów.

V Metropolitalny Spływ Kajakowy: kajakarze przypłynęli do Poznania

Ponad 120 osób wzięło udział w spływie kajakowym z Puszczykowa do Czerwonaka - z przystankiem w Poznaniu. Na Plaży Miejskiej Rataje posilili się drożdżówkami, wzięli na zapas wodę w butelkach - i popłynęli dalej...

Zombie Walk przeszedł ulicami Poznania

Po 2 latach przerwy na ulice Poznania powróciły zombie. W tym roku "Zombie Walk" jest częścią większej imprezy "Zombie Day Poznań".

Trzecia edycja Poznań Business run już 6. września!

W najbliższą niedzielę, ulicami Poznania pobiegnie trzy tysiące osób w największym charytatywnym biegu biznesowym w Polsce. Organizatorzy zapraszają do kibicowania i uczestnictwa w wydarzeniu. Na pewno nie zabraknie wielu sportowych emocji.

Z perspektywy żaby w Poznaniu

Zapowiada się bardzo interesujący początek jesieni w CK Zamek. Nowymi spektaklami i wystawą szczególnie będą zainteresowani miłośnicy zwierząt, ale nie tylko oni. Wszystko w ramach programu "z perspektywy żaby".

Żywe trupy na ulicach miasta. Pierwsza edycja Zombie Day w Poznaniu

Najbliższa sobota będzie w Poznaniu dniem żywych trupów. Wylegną na ulice, będą straszyć w Zamku Cesarskim, słowem zawładną miastem. Na ten jeden dzień każdy może stać się jednym z nich.

Poznań uczcił pamięć bohaterów II wojny światowej

Poznań uczcił pamięć bohaterów II wojny światowej. Obchody odbyły się pod pomnikiem Armii Poznań. W uroczystościach z okazji 76. rocznicy wybuchu II wojny wzięli udział kombatanci oraz przedstawiciele samorządu i władz województwa.

35. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" obchody w Poznaniu

W trzydziestą piątą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na placu Mickiewicza odbyła się uroczystość, upamiętniająca powstanie NSZZ "Solidarność". W spotkaniu uczestniczył m.in. zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski oraz przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Dożynki 2015 w Poznaniu : pierwszy chleb już podzielony!

Krojcie go nie za dużo, nie za mało, aby dla wszystkich stało! - z tymi tradycyjnymi dożynkowymi życzeniami Agnieszka Szaroleta, starościna poznańskich dożynek, uroczyście przekazała pierwszy bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna w ręce Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania.

Poznańscy Strażnicy uczcili swoje święto

Były nagrody, awanse i wyróżnienia za wzorową postawę obywatelską, a przede wszystkim zapowiedź zmian, które mają przyczynić się do usprawnienia działania funkcjonariuszy - Straż Gminna obchodziła dziś swoje święto.

Miejskie Granie w Poznaniu po raz ostatni

"Nie przeszkadzaj mi bo tańczę", "Notoryczni debiutanci", "Zamarzam". Te i wiele innych przebojów kultowego zespołu Muchy rozbrzmią na zakończenie wakacji podczas wielkiego finału cyklu bezpłatnych koncertów na Maltańskiej Scenie Muzycznej.

Poznań znów opanują rowerzyści

Największy w Polsce miejski wyścig kolarski po raz drugi odbędzie się w Poznaniu. Solid Logistics ŠKODA Poznań Bike Challenge wystartuje w tym roku na 4 dystansach. W sumie w niedzielę, 13 września, przez Poznań przejedzie 5 tysięcy zawodników. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Tydzień Impulsu Kultury Wilda

Sieprnień był na Wildzie miesiącem wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych i nie tylko. Kilka z nich wciąż przed nami. Wszystko za sprawą projektu Impuls Kultury Wilda, realizowanego i dofinansowanego w ramach konkursu Centrum Warte Poznania organizowanego przez Wydział Kultury Miasta Poznania.

Akademia Gitary: Happening Gitarowy w Poznaniu

Już w najbliższą niedzielę 30 sierpnia Stary Rynek zabrzmi w rytm "Don't worry, be happy". Setki entuzjastów gitary zagrają utwór Bobby'ego McFerrina w ramach Happeningu Akademii Gitary.

Badania archeologiczne na Starym Rynku: pierwszy etap zakończony

Zakończył się pierwszy etap badań archeologicznych na Starym Rynku. Archeologów można jeszcze spotkać przy Bamberce, ale od 24 sierpnia rozpoczną się prace w nowym miejscu - przed pałacem Działyńskich.

Tłumy poznaniaków na pikniku rowerowym na placu Kolegiackim

Dziedziniec otworzył się na rowerzystów. Przybyło na niego setki poznaniaków, którym rozdano tysiąc dzwonków. Największą popularnością cieszyło się znakowanie rowerów, do którego ustawiła się gigantyczna kolejka.

Weekend Edukacyjny na poznańskim Madalinie

22 i 23 sierpnia to już niestety ostatni weekend tematyczny na Madalinie. A ponieważ rok szkolny zbliża się wielkimi krokami - czas na edukację! Będą książki, teatr, warsztaty, doświadczenia naukowe i zajęcia ruchowe, czyli różne formy i metody zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. W niedzielę miłośnicy tańca powinni się koniecznie wybrać na Swing na Madalinie.

117 nowych etatów Urzędzie Miasta Poznania? Wyjaśniamy.

Urząd Miasta Poznania zatrudnia pracowników na 1583 etatach - razem z zastępstwami. To stan na koniec grudnia 2014 i koniec czerwca 2015. Nie można zatem mówić o jakimkolwiek wzroście zatrudnienia, którego konsekwencją byłby wzrost kosztów finansowych.

100 lat? Dla Zamku Cesarskiego to za mało!

21 sierpnia Zamek Cesarski w Poznaniu będzie obchodził swoje 105. urodziny. Z okazji tego święta przygotowano wiele kulturalnych atrakcji.

Polcon 2015. Fani fantastyki zjadą do Poznania

Rusza Polcon 2015. Konwent, który w tym roku obchodzi swoje trzydziestolecie, rozpocznie się już w czwartek. Tym razem miłośnicy fantastyki spotkają się na Politechnice Poznańskiej.

"Antreprener w kłopotach" podczas Opera Know-how

Spektakl stanowi próbę (re)konstrukcji opery Domenica Cimarosy i Wojciecha Bogusławskiego, jednego z najbardziej zagadkowych dzieł w historii polskiego teatru. By projekt mógł zakończyć się sukcesem, potrzebna jest kwota 8 tysięcy złotych.

Średniowieczni wojowie opanowali Poznań

Wataha wojów słowiańskich, Wikingów i gości z dalekiej Pannonii przedefilowała przez centrum Poznania, rozpoczynając Piknik Wieków Średnich w Starym Porcie. Imprezę otworzył Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Transatlantyk 2015 za nami

Transatlantyk 2015 zakończył rejs. Dokąd popłynie dalej? Na razie nie wiadomo. Faktem jest, że jak co roku przyciągnął tłumy miłośników kina, których nie odstraszyły nawet rekordowe - w porównaniu z poprzednimi edycjami festiwalu - upały. W kilkuset wydarzeniach festiwalowych uczestniczyło łącznie około 65 tysięcy widzów.

Poznaniacy upamiętnili Bitwę Warszawską

15 sierpnia 1920 roku Polacy pokonali wojska Armii Czerwonej w Bitwie Warszawskiej. "Cud nad Wisłą", jak zwykło się określać tamtą walkę, był spektakularnym zwycięstwem, które ochroniło Europę Zachodnią przed komunistyczną rewolucją. 14 sierpnia na placu Mickiewicza odbyły się uroczystości na pamiątkę wydarzeń sprzed 95. lat

Granty dla NGOs w Poznaniu

Koncerty zagranicznych zespołów? Wizyty młodzieży poza granicą kraju? Organizacja zawodów sportowych? A może zupełnie nowy pomysł na zacieśnienie relacji z miastami partnerskimi Poznania? - instytucje pozarządowe nadal mają szansę na granty, które przeznaczone zostaną na organizację zagranicznej współpracy.

Karta PEKA z pięknymi widokami Poznania. W wersji limitowanej

Teatr Wielki, most Jordana i Ratusz - wszystkie te widoki będzie można podziwiać na najnowszej karcie PEKA, która 12 sierpnia trafi do sprzedaży w Punktach Obsługi Klienta ZTM oraz w Centrum Informacji Miejskiej. Jest to specjalna wersja karty na okaziciela w wersji limitowanej przygotowanej przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Wydrukuj sobie Poznań. FotoSklep już działa!

Chcesz mieć widok na rozległą panoramę Poznania, kolorowy Stary Rynek albo inny urokliwy zakątek miasta? Wydrukuj sobie go! Od 10 sierpnia w ramach miejskiego FotoPortalu działa FotoSklep, w którym wyjątkowe kadry Poznania można zamówić w formie fotoobrazu albo plakatu.

W teatrze na leżakach w Poznaniu

Występy aktorów, tancerzy oraz muzyków - 13 i 14 sierpnia w parku Starego Browaru odbędą się otwarte dla wszystkich przedstawienia teatralne. Na widzów czekać będzie kilkaset leżaków, dzięki którym będzie można się zrelaksować i całkowicie poświęcić jednemu z najgłośniejszych teatrów offowych ostatnich lat - Pijanej Sypialni.

Szanty na moście Biskupa Jordana

Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania z cyklu "A w niedzielę po sumie na moście", można było posłuchać szant w wykonaniu "Grupy Trzymającej Ster".

Transatlantyk Festival 2015 oficjalnie zainaugurowany

SUPERB Evening Gala Otwarcia oficjalnie zainaugurowała 5. jubileuszową edycję Transatlantyk Festival 2015. Projekcje filmów na Moście Jordana rozpoczęły pokazy Mobilnego Kina Škody.

Jubileuszowy Transatlantyk wystartował. Przed nami osiem dni z kinem i muzyką

Rozpoczął się festiwal Transatlantyk. To oznacza, że przez kolejne 8 dni Poznań stanie się stolicą kina, muzyki i edukacji kulturalnej. Przed nami setki pokazów filmowych w Multikinie 51 oraz Kinie Muza, Mobilne Kino Skody i wiele ciekawych spotkań z gośćmi festiwalu.

Poznań otwarty na folklor

Węgierskie klepanki, słowiańskie akrobacje oraz meksykańskie trąbki - to może oznaczać tylko jedno. Już 10 sierpnia w Poznaniu rozpocznie się Światowy Przegląd Folkloru "Integracje", w którym udział może wziąć każdy.

Transatlantyk 2015 rozpoczął się Łóżkoteką

38 seansów filmowych w łóżkach, łóżkowe sesje zdjęciowe i smakowite posiłki serwowane prosto do łóżka - a wszystko to na placu Wolności. 31 lipca rozpoczęła działalność Łóżkoteka, czyli kino łóżkowe festiwalu Transatlantyk. Sam festiwal zaczyna się 7 sierpnia, jednak kino łóżkowe, jako jedna z głównych atrakcji festiwalu, uruchomiono wcześniej.

Najlepsi drwale na świecie będą walczyć w Poznaniu

Drwale na start! W listopadzie Poznań będzie gospodarzem Mistrzostw Świata Stihl Timbersports Series. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w konkurencjach indywidualnych i drużynowych rywalizować będzie ponad 100 zawodników z 20 krajów.

Poznańscy Bambrzy świętowali na Starym Rynku

Przy dźwiękach orkiestry Miasta Poznania rozpoczęło się, już po raz dwudziesty, święto poznańskich Bambrów. Nie zabrakło tradycyjnego zdobienia fontanny Bamberki girlandą z kwiatów a życzenia potomkom osadników z Bambergu złożył Arkadiusz Stasica, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Poznań oddał hołd powstańcom

Uroczystości upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego rozpoczęły się od syren alarmowych, które zabrzmiały w całym mieście o godzinie "W", czyli punktualnie o 17. 1 sierpnia 1944 roku dokładnie o tej godzinie wybuchło Powstanie Warszawskie. 71 lat później pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego w parku Wieniawskiego zebrali się kombatanci Armii Krajowej oraz przedstawiciele władz samorządowych, by oddać hołd poległym w czasie tego niepodległościowego zrywu.

Brama Poznania. Zbudują pływające wyspy na Cybinie

Rzeka Żywa wraca nad Cybinę. Kolejną odsłoną projektu realizowanego przez Bramę Poznania będą pływające wyspy. Warsztaty z budowania tych zielonych ekologicznych materacy odbędą się w sobotę, udział może wziąć w nich każdy.

Powstanie Warszawskie - pamiętamy! Program obchodów w Poznaniu

Poznań pamięta o powstańcach warszawskich. 1 sierpnia w dniu 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, równolegle z obchodami centralnymi, poznaniacy uczczą pamięć uczestników tego bohaterskiego zrywu, wśród których było ponad ośmiuset Wielkopolan.

Po nitce do kłębka - rywalizacja o "Dizajn ze sznurka" trwa!

Ogromne guziki, kolorowe nici i gwarancja dobrej zabawy - już niedługo instalacja do rozrywki i nauki "Dizajn ze sznurka" może stanąć na terenie Starego Zoo. Niezbędne są jednak do tego głosy poznaniaków. Piętnaście polskich miast, w tym stolica Wielkopolski, walczy bowiem o taką nagrodę. Głosowanie trwa tylko do końca tygodnia.

Diana Riesler i Bart Aernouts zwyciężyli w Enea Challenge Poznań

1082 zawodników wzięło udział w Enea Challenge Poznań na dystansie średnim w niedzielę, 26 lipca. Bezkonkurencyjni okazali się Diana Riesler i Bart Aernouts, którzy od samego początku należeli do faworytów niedzielnych zawodów triathlonowych. Najlepszymi Polakami byli Ewa Bugdoł oraz Kacper Adam, którzy w klasyfikacji generalnej zajęli odpowiednio 4 i 11 miejsce.

Pierwszy dzień Enea Challenge Poznań za nami!

Ponad 1690 zawodników wystartowało w pierwszym dniu Enea Challenge Poznań. W sobotę, 25 lipca, triathloniści rywalizowali na dystansie sprinterskim i olimpijskim. W obu przypadkach najszybsi okazali się Polacy. Już jutro, 26 lipca, sportowcy zmierzą się na dystansie średnim.

Za darmo i pod gołym niebem. Kina plenerowe w Poznaniu

Jeśli latem do kina, to najlepiej do takiego pod chmurką! Plenerowe pokazy cieszą się w Poznaniu ogromną popularnością. Nic więc dziwnego, że kin letnich z każdym rokiem przybywa. To, co przyciąga kinomanów, to przede wszystkim możliwość nadrobienia zaległości z klasyki kinematografii, zobaczenia najciekawszych produkcji z minionych sezonów a także niewątpliwy urok oglądania filmów pod gołym niebem i w dodatku - za darmo.

Poznań przyjął uchodźców z Donbasu

Do Poznania przyjechały trzy ukraińskie rodziny, w sumie 6 osób. Miasto przygotowało dla nich trzy mieszkania w budynku przy ulicy Kazimierza Wielkiego. Lokale przekazał Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Poznań przyciąga inwestorów!

Ponad 10 000 osób znalazło już zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Poznaniu. Liczba ta stale rośnie, a to oznacza, że stolica Wielkopolski staje się coraz bardziej atrakcyjna dla różnych inwestorów

Święto policji w Poznaniu

Policjanci świętowali 96. rocznicę powołania policji państwowej. Uroczystość była okazją do wręczenia odznak zasłużonym funkcjonariuszom oraz aktów mianowania na wyższe stopnie. Wyróżnienie dla najlepszego poznańskiego dzielnicowego 2015 roku wręczył zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski, który w imieniu prezydenta Jacka Jaśkowiaka, dziękował policjantom za oddaną służbę.

Rycerze na poznańskim Madalinie!

Mężni bojownicy, zacni rycerze i piękne księżniczki - w ten weekend Madalina przeniesie się w czasy średniowiecznych zamków. Na miejscu spotkać się będzie można również z mistrzami sztuk walki ze Schola Gladiatoria.

Złoty Krzyż Zasługi dla romskiego muzyka

Miklosz Deki Czureja, genialny romski skrzypek nazywany "królem czardasza", został uhonorowany Złotym Krzyżem zasługi. To wyróżnienie dla osób, których zasługi przynoszą znaczną korzyść państwu i jego obywatelom. Działalność Milkosza Deki Czurei wzbogaca przede wszystkim miasto Poznań, które musi być też silne swoją różnorodnością kulturową, narodowościową i społeczną.

Straż miejska w Poznaniu : dopalacze na celowniku!

Więcej patroli strażników miejskich i policjantów, bardziej efektywna współpraca z mieszkańcami i administratorami domów - takie i wiele innych działań zamierzają podjąć władze miasta w sprawie dopalaczy w Poznaniu.

Poznański Rower Miejski rośnie w siłę!

Miłośnicy rowerowych przejażdżek w Poznaniu mają kolejny powód do dumy. W mieście do dyspozycji będą mieli aż 37 stacji, na których pojawi się ponad 440 jednośladów. Kolejna właśnie powstała przy Akademii Wychowania Fizycznego.

Animator opanował Poznań!

Siedem dni pokazów filmów, retrospektywy, przeglądy tematyczne, premiery, projekcje z muzyką na żywo, koncerty, warsztaty, wykłady i gwiazda - sam Eric Goldberg. 10 lipca rozpoczął się 8.Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator.

Afiszujemy się kulturą w Poznaniu - także w wakacje!

Po pół roku od pierwszej prezentacji jest niemal wszędzie: na stojakach w ruchliwych punktach miasta, na słupach ogłoszeniowych, w szkołach, przedszkolach, bibliotekach i oczywiście w Internecie. Przy okazji prezentacji jego wersji wakacyjnej podsumowujemy pierwsze półrocze Afisza - comiesięcznego przewodnika po kulturalnym Poznaniu.
stat4u