SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Złote i Srebrne Róże przyznane w Poznaniu

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył Złote oraz Srebrne Róże. Nagrody mają uhonorować osoby, które aktywnie zajmują się wspieraniem lokalnych inwestycji.

Wymyśl aplikację dla mieszkańców Poznania

W dniach 20-21 czerwca odbędzie się wyjątkowe wydarzenie - NeedApp Poznań. Jego celem jest zachęcenie mieszkańców stolicy Wielkopolski do aktywnego udziału w życiu miasta i wypracowania pomysłu stworzenia aplikacji, która ma pomóc osobom narażonym na społeczne wykluczenie.

Poznańskie serca we wspólnym rytmie

Ogólnopolski Głos Profilaktyki jest krajowym zrywem, którego celem jest zjednoczenie ludzi w walce z różnego rodzaju uzależnieniami. Do akcji przyłączyli się również zgromadzeni w parku Wilsona poznaniacy. Na uroczystościach obecny był m.in. prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

W Poznaniu postacie z miejskich legend na wyciągnięcie ręki

Mgła, wiatr, kolorowe lasery i możliwość spotkania z ruchomymi bohaterami ciekawych opowieści - to tylko mały wycinek doznań, które można doświadczyć w poznańskich "Blubrach". To nowo powstałe miejsce w stolicy Wielkopolski może okazać się wspaniałą kapsułą czasu dla dzieci, które chciałyby zgłębić swoją wiedzę na temat miejskich legend. Partnerem jest Karta Rodziny Dużej, dzięki której jej posiadacze mogą skorzystać z atrakcji z rabatem.

Zgłoś projekt do poznańskiego Budżetu Obywatelskiego!

Do 17 czerwca czekamy na propozycje projektów, które warto zrealizować w Mieście w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2016. Pomysły można zgłaszać internetowo, osobiście lub tradycyjną pocztą. Zapraszamy również do udziału w debatach dzielnicowych, w trakcie których przedstawione będą najważniejsze lokalne inwestycje oraz możliwości współpracy z radami osiedli

Zapisz się na Dancing Poznań 2015!

Zapraszamy na największą imprezę taneczną w Polsce. Od 22 do 29 sierpnia zespół Ewy Wycichowskiej z Polskiego Teatru Tańca zorganizuje znane tysiącom zwolenników tańca wydarzenie pod nazwą Dancing Poznań. Złożą się na nie XXII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego i XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Zapisy na wydarzenie odbywają się przez: http://www.ptt-poznan.pl.

„Z akademickiego podwórka” na poznańskim UAM

Opowieści o nietypowych egzaminach, anegdoty z zajęć i wykładowcy będący legendami - najciekawsze historie pisze życie, a szczególnie życie studenckie. Krążące wśród obecnych żaków oraz absolwentów UAM dykteryjki zostały zebrane we właśnie wydanym, drugim tomie książki „Z akademickiego podwórka. Studenci o wykładowcach”.

Juwenalia w Poznaniu od czwartku

Od 28 do 31 maja nad Poznaniem zapanują studenci. Wszystko za sprawą Festiwalu Muzycznego Juwenalia, który odbędzie się na parkingu przy INEA Stadionie. Oficjalne przejęcie władzy przez studentów odbędzie się 28 maja. Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak przekaże wówczas organizatorom festiwalu klucze do miasta.

Rowerowym tandemem przez Poznań

W niedzielę odbył się rajd rowerowy organizowany przez Wielkopolski Klub Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących "Razem". Przed jego rozpoczęciem prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał dla klubu dwa tandemy, po czym wraz z zastępcą Maciejem Wudarskim sam wsiadł na rower i uczestniczył w rajdzie.

"Kalkulator" sprzed pięciu wieków! w Poznaniu

Po miesiącu badań pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mogą pochwalić się następnymi znaleziskami. Warstwy ziemi odkryły bowiem swoje kolejne skarby. Najciekawszymi z nich są monety oraz... fragment kilkusetletniego "kalkulatora".

Porozumienie Poznania z holenderskim Assen

Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i burmistrz Miasta Assen Marco Out podpisali w czwartek 21 maja w Holandii porozumienie o wspólnych działaniach obu samorządów. Umowa dotyczy przede wszystkim wspierania działań władz lokalnych, przyczyniających się do rozwoju obu miast i poprawy jakości życia mieszkańców.

Poznań Business Run uruchamia rejestrację!

Rusza nabór do kolejnego Poznań Business Run. Co trzeba zrobić? Wystarczy wejść na stronę www.poznanbusinessrun.pl i zarejestrować swoją drużynę. Dochód z opłaty startowej - podobnie jak w ubiegłych latach - przeznaczony będzie na cele charytatywne.Bieg odbędzie się 6 września.

Poznańska Nagroda Literacka przyznana

Na uroczystej gali w Centrum Kultury Zamek prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. Bronisław Marciniak wręczyli ufundowane przez siebie wyróżnienia. Nagroda przyznawana będzie co roku w dwóch kategoriach: Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 000 zł za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury oraz Nagroda im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 000 zł za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.

Trwa Poznański Tydzień Rodziny

Chociaż w nazwie jest słowo "Tydzień", to wydarzenie trwa przez 12 dni. Rozpoczęło się Międzynarodowym Dniem Rodziny, czyli 15 maja, a skończy w Dniu Matki, czyli 26 maja. Jego organizatorem jest Fundacja "Głos dla Życia" we współpracy z Urzędem Miasta Poznania.

Ruszyły "Lodołamacze", czyli konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie

Statuetka przyznawana jest co roku pracodawcom, instytucjom i organizacjom tworzącym odpowiednie warunki pracy dla osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku do konkursu zakwalifikowało się 400 firm z całej Polski. Do grona laureatów statuetki Lodołamacza w latach ubiegłych należą m. in.: wybitny polski lekarz, Teatr Dramatyczny w Warszawie, czy też największa firma reklamy out-of-home w Polsce.

Zapisz się na Dancing Poznań 2015!

Zapraszamy na największą imprezę taneczną w Polsce. Od 22 do 29 sierpnia zespół Ewy Wycichowskiej z Polskiego Teatru Tańca zorganizuje znane tysiącom zwolenników tańca wydarzenie pod nazwą Dancing Poznań. Złożą się na nie XXII Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego i XII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Zapisy na wydarzenie odbywają się przez: http://www.ptt-poznan.pl.

Pierwsza debata o budżecie obywatelskim Poznania za nami

"Stawiamy na jakość a nie ilość" - tak o pomysłach na Poznański Budżet Obywatelski mówił prezydent Jacek Jaśkowiak na pierwszej debacie dzielnicowej na Jeżycach, która odbyła się w Centrum Amarant.

Poznań wraca latem nad rzekę!

Tegoroczne lato warte jest poznania. Trzy plaże miejskie, w tym dwie w nowych lokalizacjach, pomosty pływające, przystań jachtowa, regularnie kursujące statki pasażerskie oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego będą magnesami przyciągającymi poznaniaków i turystów nad Wartę. "To pierwsze kroki. Zaczynamy od małych rzeczy, by stworzyć coś wielkiego. Hasło - Poznań wraca nad rzekę - przestaje być pustym sloganem" - mówi zastępca prezydenta Miasta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Fotograficzna Noc Muzeów na Wolnym Dziedzińcu w Poznaniu

639 - z tylu fotografii poznańskich amatorów i profesjonalistów składa się wystawa "Transformacja - Start". Po prezentacji w poznańskiej galerii Pix.House, 16 maja w Noc Muzeów odbędzie się jej drugi wernisaż - tym razem na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

"Marki nocą" przed "Nocą Muzeów" w Poznaniu

Jak powstają samochody i autobusy? Co się dzieje "po godzinach" na targach i na lotnisku? Ile trwa proces produkcji herbaty i palenia kawy? Jak sporządza się słynne kosmetyki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać podczas akcji "Marki nocą". W czwartek, 14 maja, tuż przed Nocą Muzeów, poznańskie firmy zrzeszone w Konsorcjum Marki Poznań otwierają się dla zwiedzających.

Pierwsze znaleziska na Starym Rynku w Poznaniu

Choć prace wykopaliskowe na Starym Rynku trwają zaledwie tydzień to pracownicy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu mogą pochwalić się już pierwszymi sukcesami. Po zdjęciu kostki brukowej odkryli już oni wiele znalezisk, które pochodzą z różnych okresów historycznych.

W sobotę święto Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu

9 maja rozpoczęły się uroczyste obchody 50-lecia istnienia Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu. Z tej okazji przygotowano wiele atrakcji.

Poznań Design Days 2015 startuje!

Liczne wystawy, prezentacje, pokazy filmów, spotkania, warsztaty i dyskusje związane z problematyką oscylującą wokół: designu, architektury, zagadnień urbanistycznych oraz integrujących biznes, sztukę i jej dziedziny, takie jak moda czy fotografia - Poznań Design Days 2015 ruszy już 8 maja.

Poznań - Czerpanie z doświadczeń Kopenhagi

Prezydent Jacek Jaśkowiak wraz z zastępcą Maciejem Wudarskim oraz dyrektorem Biura Obsługi Inwestorów Marcinem Przyłębskim odbyli kilka spotkań w czasie delegacji do Kopenhagi. Rozmawiali przede wszystkim z duńskimi specjalistami w zakresie wprowadzania nowoczesnych rozwiązań miejskich. Wybór celu delegacji nie był przypadkowy. Dania to przykład jednego z najlepiej rozwiniętych państw europejskich pod względem infrastruktury rowerowej.

Ambasador Królestwa Belgii z wizytą u prezydenta Poznania

Prezydent Jacek Jaśkowiak gościł w poniedziałek Colette Taquet - ambasador Królestwa Belgii w Polsce.

Rusza Poznański Budżet Obywatelski 2016

Więcej pieniędzy, podział na projekty ogólnomiejskie i dzielnicowe i brak zespołu opiniującego projekty to tylko kilka nowych zasad konsultacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz oraz przedstawiciele dziesięciu stowarzyszeń podpisali 28 kwietnia list popierający wypracowane wspólnie zmiany w budżecie obywatelskim na przyszły rok. Zbieranie pomysłów zacznie się już 5 maja.

Zapisz się na 16. PKO Poznań Maraton

11 października na ulicach miasta będzie można spotkać tysiące biegaczy z Polski, a być może i z całego świata. Wszystko to za sprawą 16 Poznań Maratonu, którego w tym roku sponsorem tytularnym stał się PKO Bank Polski. Zapisy na bieg ruszyły 29 kwietnia.

Robotnicy i pracodawcy u św. Józefa w Kaliszu

Kościół zawsze będzie pokazywać na przykazania Boże i na to, jak należy żyć – mówił biskup kaliski Edward Janiak do robotników i pracodawców zgromadzonych na dorocznej pielgrzymce robotników w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Rękawice WOŚP w „dobrych rękach”

Chory na cukrzycę Wojciech Nowaczyk odebrał od prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka wylicytowane na tegorocznej WOŚP rękawice bokserskie.

Obchody 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Poznaniu

Już w najbliższą niedzielę, Miasto Poznań świętować będzie obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. W tym roku, ze względu na prace wykopaliskowe na płycie Starego Rynku uroczystości wyjątkowo odbędą się na Dziedzińcu Urzędu Miasta.

Pierwsi laureaci Poznańskiej Nagrody Literackiej

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak i rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu profesor Bronisław Marciniak przedstawili zwycięzców i nominowanych w walce o Poznańską Nagrodę Literacką.

Prezydent Poznania na debacie "Miasto dla Młodych"

Rozpoczęła się poznańska cześć Europejskiego Tygodnia Młodzieży pod hasłem "Miasto dla Młodych" organizowanego w całej Europie z inicjatywy Komisji Europejskiej. To czas na przedstawiania własnych poglądów przez młodych poznaniaków na bardzo różne, czasem bardzo poważne tematy. W specjalnej debacie, która odbyła się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza brał udział prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznań kwitnie wiosennymi tulipanami

Pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej i Zarządu Dróg Miejskich posadzili ponad 41 i pół tysiąca tulipanów w Mieście!

III Wyścig Autostopem - nietypowy pomysł na majówkę

Jak zwiedzić świat nie wydając przy tym góry pieniędzy? Oszczędni z natury poznaniacy znaleźli na to świetny sposób! 29.04 o godzinie 9:00 z placu Wolności ruszy III Wyścig Autostopem. Tym razem trasa będzie prowadzić z Poznania do Budapesztu. Uczestnicy podzieleni na dwuosobowe zespoły wyruszą w tym samym czasie z tego samego miejsca, a wygra ta para która jako pierwsza dotrze na metę w Budapeszcie.

Nick Vujicic 30 kwietnia w Poznaniu!

Jest mówcą motywacyjnym, autorem książek m.in. "Bez nóg, bez rąk, bez ograniczeń". Zapełnia stadiony na świecie kilkudziesięciotysięczną widownią. Opowiada o swoim życiu i pokazuje jak pokonać wszelkie trudności.

W Poznaniu Trwa 15-ty jubileuszowy Pyrkon

Warsztaty, spotkania z pisarzami, prelekcje, konkursy z nagrodami oraz wiele wciągających rozrywek, których nie może ominąć żaden miłośnik fantastyki - Pyrkon 2015 potrwa od 24 do 26 kwietnia! Jubileuszowy 15. Pyrkon gości na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Corocznie przyciąga on rzesze miłośników fantastyki. W ubiegłym roku w wydarzeniu uczestniczyło blisko 25 tysięcy osób. Teraz ma być ich jeszcze więcej.

Fantastyczny Poznań - dzisiaj początek

Warsztaty, spotkania z pisarzami, prelekcje, konkursy z nagrodami oraz wiele wciągających rozrywek, których nie może ominąć żaden miłośnik fantastyki - Pyrkon 2015 rusza już 24 kwietnia!

Poznań zaprasza na dzień zawodowców w Arenie 24.04

24 kwietnia w poznańskiej Arenie odbędą się targi szkół zawodowych. Swoją ofertę prezentować będzie 26 placówek z Poznania i powiatu. - Chcemy pokazać gimnazjalistom, że praca w określonym fachu może być ciekawa i że warto kształcić się właśnie w tym kierunku - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Kultowa Maltanka od soboty znów na trasie

Już w najbliższą sobotę 18 kwietnia po zimowej przerwie, na swoje tory wróciła poznańska Maltanka. Kolejka będzie kursować 7 dni w tygodniu od godziny 10 do 19, łącznie ze świętami. W dni powszednie odjazdy będą co godzinę, a w weekendy i święta - co pół godziny.

Rozpoczęły się Dni Przedsiębiorczości Poznań

Specjaliści z Google, Microsoft czy Samsunga, twórcy sukcesu Żabki, biżuterii Yes oraz Eurokiosków i wiele innych inspirujących osób pod jednym dachem! 21 i 22 kwietnia w pawilonie 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich od będą się Dni Przedsiębiorczości Poznań. Zapraszamy wtedy na trzy wielkie imprezy: Startup Poznań 2015, Forum Gospodarcze Metropolii Poznań oraz Forum Franczyzy.

Rekordowe Centrum Warte Poznania

Za nami rekordowa edycja konkursu Centrum Warte Poznania w jego dotychczasowej historii. Zgłoszono najwięcej projektów, przyznano najwięcej dotacji, a wśród nagrodzonych pomysłów znalazła się nawet oferta... za złotówkę. Idea rewitalizacji centrum miasta poprzez atrakcyjne i dostępne dla mieszkańców działania kulturalne, edukacyjne i społeczne, została zapoczątkowana w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta.

Fitch potwierdził rating Poznania "A-" z perspektywą stabilną

17 kwietnia 2015 r. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-". Perspektywa ratingów jest stabilna. Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Oznacza ona, że Miasto posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Prognoza stabilna informuje, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna ulec zmianie. Według agencji Fitch Ratings ocena ratingowa może zostać podniesiona, jeśli Miasto trwale utrzyma marżę operacyjną powyżej 15% i zmniejszy się wzrost zadłużenia ogółem i zobowiązań pośrednich, oraz pod warunkiem, że zostanie podniesiony rating Polski.

Klauzule społeczne w przetargach Poznania

Urząd Miasta Poznania wdrożył stosowanie zamówień zrównoważonych, czyli będzie uwzględniał przy realizowaniu zamówień publicznych kwestie społeczne i środowiskowe. "Dla mnie to nie tylko realizacja wyborczych obietnic. To także przykład dla innych urzędów i prywatnych firm pokazujący, że można dbając o jakość przetargów dbać jednocześnie o ludzi i środowisko naturalne" - podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznań-Mistrzostwa Świata Szkół w pływaniu

Ponad 300 zawodników reprezentujących 4 kontynenty rywalizuje w Termach Maltańskich o medale Mistrzostw Świata Szkół w pływaniu. Ta prestiżowa impreza, która po raz pierwszy odbywa się w Polsce, w piątek oficjalnie otworzyły je zastępca prezydenta Miasta Poznania Jakub Jędrzejewski i najsłynniejsza polska pływaczka Otylia Jędrzejczak

Miasto Poznań z tytułem Social Media Superstar!

Gra miejska "Check-in Poznań", od dwóch lat towarzysząca akcji Poznań za Pół Ceny, została nagrodzona w konkursie Case Study Festival. Prezentacja poznańskiego projektu odbyła się podczas Social Media Convent. Tytuł "Social Media Superstar" Miastu Poznań przyznało zarówno jury, a dodatkowo także publiczność. Check-in Poznań to autorski projekt Biura Promocji Miasta.

W piątek 17 kwietnia Dni Ułana w Poznaniu

Archaiczne mundury, lśniące szable i dawne lance - 17 kwietnia, już po raz 30, rozpoczną się w Dni Ułana. Imprezie towarzyszyć będzie wiele atrakcji, z których mogą skorzystać wszyscy poznaniacy.

Poznań- Nagrody i stypendia dla artystów i badaczy

Do 30 kwietnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody Artystycznej i Naukowej Miasta Poznania, a także składać wnioski o miejskie stypendia w tych dziedzinach. Zostaną one przyznane po raz dwudziesty piąty!

Prezydent Poznania oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w oficjalnych obchodach 75 - lecia tej tragicznej rocznicy.

Pomógł WOŚP i biegł z numerem 1

W czasie 8 Poznań Półmaratonu Michał Gryciuk ze Swarzędza biegł z numerem 1. Wspomógł tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wylicytował numer startowy prezydenta Poznania. Na starcie z Panem Michałem spotkał się zastępca prezydenta Miasta Jakub Jędrzejewski, który biegł z numerem 7.

75. rocznica zbrodni katyńskiej w Poznaniu

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Miasta Poznania zaprasza do udziału w uroczystościach i wspólnego oddania hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Poznań mówi: Szacun dla Zawodowców

Cukiernik, ogrodnik, stolarz czy tapicer - to oni najczęściej poszukiwani są przez pracodawców. I choć w poznańskich szkołach zawodowych kształci się blisko 12 tysięcy uczniów, to specjalistów wciąż brakuje. - Chcemy przekonać młodych ludzi, że warto rozważyć kontynuację nauki w szkole zawodowej, bo wyuczony zawód daje gwarancję znalezienia pracy - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Nagrody za prace magisterskie i doktorskie wręczone

Już po raz 11 Miasto przyznało nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Przedmiot prac stanowi problematyka związana z Poznaniem lub opis rozwiązań możliwych do wdrożenia w naszym mieście. Jednym z głównych kryteriów oceny prac jest ich utylitarny charakter. Miasto pragnie w ten sposób włączać młodych naukowców w prace na rzecz rozwoju Miasta oraz promować osiągnięcia naukowe poznańskiego ośrodka akademickiego.

Masz 191 powodów żeby zaangażować się lokalnie!

Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego jeszcze nigdy nie było takie proste jak teraz. To efekt rozpoczynającej się właśnie kampanii Miasta Poznań, zachęcającej mieszkańców do przekazania jednego procenta podatku na miejscowe organizacje pożytku publicznego

Wracają wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji w Poznaniu

Decyzją Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Miasta Poznania wracają wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji w centrum Poznania. - To jeden z elementów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w centrum Miasta - mówi prezydent Wiśniewski. - To ważna kwestia nie tylko dla poznaniaków ale i turystów. Chcemy, żeby wszyscy przebywający na Starym Rynku czuli się bezpiecznie.

Prezydent Poznania na Śniadaniu Wielkanocnym w Caritas

W niedzielny poranek Jacek Jaśkowiak wziął udział w Śniadaniu Wielkanocnym Cartitas zorganizowanym dla ponad 300 ubogich i bezdomnych poznaniaków. Wspólnie z arcybiskupem metropolitą poznańskim Stanisławem Gądeckim prezydent życzył nadziei i szczęście, które pojawiają się w sercach wraz z nowiną o odradzającym się życiu.

Wszystkie sny świata w Poznaniu

To był piękny wieczór. W Wielką Środę, u progu Triduum Paschalnego zaśpiewał w Poznaniu legendarny korsykański zespół wokalny A Filetta. Znakomity koncert zakończył się owacją na stojąco.

Poznań się zmienia - konferencja projektu Cities of Change

Miasto Poznań zaprasza na międzynarodową konferencję pt. "Major development tendencies in European cities - Identification and efficient intervention methods." Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Liczba miejsc ograniczona do pojemności sali, dlatego zapraszamy uczestników do rejestracji obecności na adres: ccnet@um.poznan.pl.

Światowy Dzień Autyzmu. Unikatowe w skali kraju szkolenia

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w Polsce i na świecie organizowane są wydarzenia będące gestem solidarności i wsparcia dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Wieczorem, w ramach światowej akcji "Zaświeć na niebiesko dla autyzmu" błękitną barwą podświetlone zostaną obiekty - wizytówki Poznania: Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz INEA Stadion.

Mali tropiciele w poznańskim muzeum

Śladem najbardziej cennych i spektakularnych zabytków prezentowanych Muzeum Archeologicznym w Poznaniu udadzą się dzieci w ramach wystawy "Mali tropiciele". Ta nietypowa ekspozycja będzie czynna do czerwca.

Wolny Dziedziniec w Poznaniu otwarty na propozycje

Od 1 kwietnia na dziedziniec Urzędu Miasta mieszkańcy i turyści będą mogli wejść bramą w arkadach placu Kolegiackiego (od ulicy Klasztornej). Symboliczne otwarcie Wolnego Dziedzińca to także początek konsultacji społecznych, które pomogą zdecydować, co będzie działo się w jego przestrzeni i jak mogłaby ona wyglądać w przyszłości.

Prezydent Poznania na festiwalu PolskaÉire 2015 w Dublinie

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wspólnie z burmistrzem Dublina Christy Burke odsłonił tablicę upamiętniającą wybitnego poznańskiego podróżnika i geografa, odkrywcę najwyższego szczytu Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polak w latach 1847-1849 niósł pomoc Irlandczykom podczas Wielkiego Głodu. Wspólne uhonorowanie jego osoby to kolejne wydarzenie, które akcentuje wyjątkową poznańsko - irlandzką przyjaźń.

Strażnicy miejscy nagrodzeni za wykrycie zrzutu ścieków

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski nagrodził dwóch strażników miejskich z Piątkowa za ujawnienie nielegalnego zrzutu ścieków do kanalizacji burzowej. Po kilku miesiącach śledztwa i współpracy z Aquanetem dwóch strażników doprowadziło do nagrania kilkunastu przypadków nielegalnego zrzutu ścieków do kanalizacji burzowej.

Podróże Gęsi i Smoków, czyli poznański Teatr Animacji w rozjazdach

Bieżący sezon w poznańskim Teatrze Animacji wraz z nową dyrekcją przyniósł już trzy nowe premiery, za kilkanaście dni odbędzie się kolejna i bynajmniej nie ostatnia do końca sezonu. Rozpoczyna się też niezwykle intensywne wędrowanie lalkarzy po rozmaitych festiwalach.

Pasja podróżowania - Z Fidżi do Poznania

Podróżowanie to największa pasja rodziny Albothów. Wraz z 5,5-letnią Hanią zwiedzili już 35 krajów świata, 4-letnia Mila była już w dwudziestu krajach. Tuż po czteromiesięcznej wizycie na wyspach Pacyfiku przyjechali do Poznania i… są zachwyceni!

Głosujcie na Bramę Poznania w konkursie "Życie w Architekturze"!

19 lutego tego roku poznaliśmy finalistów konkursu "Życie w Architekturze" na najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w latach 2013-2014, a 11 marca na stronie redakcji rozpoczął się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. O ten prestiżowy tytuł walczy 47 obiektów wybranych spośród 314 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 10 projektów z województwa śląskiego i mazowieckiego, 8 obiektów z małopolskiego, po cztery z wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, po trzy z dolnośląskiego, lubelskiego i pomorskiego, a po jednym z terenu województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

Wyniki wyborów do rad osiedli w Poznaniu

Miejski Zespół ds. Wyborów Osiedlowych podał oficjalne wyniki wyborów do rad osiedli. Średnia frekwencja wyniosła 7,79%. Najwyższa została odnotowana na osiedlach: Morasko-Radojewo 24,93% i Krzyżowniki-Smochowice 21,93%. Najniższa na osiedlach: Grunwald Północ - 3,23% i Jana III Sobieskiego 3,66%.

Prezydent Poznania nagrodził strażnika miejskiego

Jacek Jaśkowiak z zastępcą Mariuszem Wiśniewskim podziękowali strażnikowi miejskiemu Bartoszowi Falkowi za udane interwencje, które sprawiły, że nasze miasto jest czystsze. W ostatnim czasie doprowadził on do usunięcia dwóch dzikich wysypisk śmieci. Bartosz Falk pracuje w Straży Miejskiej Miasta Poznania od 11 lat.

"Wiosna, ach to Ty!", czyli Poznań sadzi kwiaty

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, poznańska przyroda budzi się powoli do życia. By przyspieszyć ten proces i ubarwić zszarzałe po zimie ulice, wzorem poprzednich lat ruszyły wiosenne nasadzenia zieleni. Posadzone zostaną głównie rośliny kwiatowe: 27 000 trójbarwnych bratków oraz 2400 stokrotek. Na rabatkach będziemy mogli podziwiać także tulipany i czosnek ozdobny.

Akademicki Poznań na Targach Edukacyjnych

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, po raz 19. odbywają się Targi Edukacyjne. Dzięki współpracy Miasta z 7 poznańskimi uczelniami publicznymi (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Uniwersytet Artystyczny), największe stoisko w części poświęconej szkolnictwu wyższemu, tworzy miasteczko Akademickiego Poznania.

Spotkanie prezydenta na Uniwersytecie Ekonomicznym

Jacek Jaśkowiak był gościem spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie Ekonomicznym przez Fundację Projekt Polska. Studenci uczelni i mieszkańcy Miasta zadawali wiele pytań między innymi o remont ulicy Dąbrowskiego, zmiany w GOAPie i integrowanie Poznania z ościennymi gminami.

Poznań będzie opanowany przez motyle

20 i 21 marca Poznań zostanie opanowany przez motyle. Nie będą one jednak prawdziwe. Motyle wykonane zostaną z różnego rodzaju materiałów plastycznych po to, aby zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzebę niesienia pomocy osieroconym dzieciom.

Ambasador Wielkiej Brytanii z wizytą u prezydenta

Prezydent Jacek Jaśkowiak gościł 16 marca Robina Barnetta - ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Celem spotkania była wymiana informacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski i Wielkiej Brytanii. Zostały także określone obszary przyszłych działań i nowych możliwości w tym zakresie

Centrum Warte Poznania - ostatnie dni na zgłoszenie pomysłu!

Otwartość na różnorodne pomysły i projekty kulturalne, które mają sprzyjać uatrakcyjnianiu Poznania - taka idea przyświeca konkursowi Centrum Warte Poznania. Ci, którzy chcieliby przyczynić się do upiększenia miejskiej przestrzeni mają na to ostatnią szansę. Nabór do tegorocznej edycji konkursu trwa bowiem do 19 marca!

Metropolia Poznań ma nowe zadania!

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zawarło porozumienie z Zarządem Województwa Wielkopolskiego w sprawie pełnienia przez Stowarzyszenie funkcji Instytucji Pośredniczącej dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. Porozumienie stanowi ważny element struktury prawno-instytucjonalnej, koniecznej do wdrażania Strategii ZIT.

Poznańskie obchody Dni Świętego Patryka

Koncert muzyki irlandzkiej, otwarte warsztaty stepu, celtyckie wróżby czy zielone warsztaty plastyczne - z tych oraz wielu innych atrakcji będzie można skorzystać podczas Dni św. Patryka. W Poznaniu odbywać się będą one do 17 marca.

Godzina dla morświna - akcja WWF

W sobotę 14 marca o godzinie 10.00 na terenie Słoniarni w Nowym Ogrodzie Zoologicznym powitamy morświna. Naturalnej wielkości makieta morświna pod opieką wolontariuszy z Błękitnego Patrolu WWF, w marcu odbywa podróż po Polsce. Po powitaniu w Poznaniu morświn pobiegnie w biegu na 10 km, Maniacka Dziesiątka, który wystartuje o godz. 11.15 z ul. Abpa. Baraniaka przy Kopcu Wolności.

Prezydent powołał zespół ds. fortyfikacji poznańskich

Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowanie kierunków działań Miasta Poznania w zakresie wykorzystania fortów, budowli fortecznych oraz innych fortyfikacji w Poznaniu z przeznaczeniem na cele kulturalne, turystyczne, społeczne, gospodarcze i sportowe.

Miasto Poznań na targach w Cannes

Ponad dwadzieścia ofert z Poznania i gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolii Poznań jest prezentowanych na 26. Targach Nieruchomości MIPIM we Francji. Na najbardziej prestiżowym wydarzeniu branżowym Poznań wystawia się po raz kolejny obok kluczowych europejskich metropolii.

Zapraszamy na wystawę o zagadkowych korzeniach pisma

Kiedy ludzie zaczęli zapisywać swoje myśli, plany, uczucia, stan posiadania? Czy wydarzyło się to zaledwie kilka tysiącleci temu w Egipcie i Mezopotamii, czy też korzenie tego zjawiska są zdecydowanie głębsze? Z mnogością sposobów zapisu myśli ludzkich - począwszy od drobnych nacięć, a skończywszy na tajemniczych i niezwykle złożonych i skomplikowanych hieroglifach, można zapoznać się do 22 marca na wystawie "Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu" w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Spotkanie prezydenta z restauratorami ze Starego Rynku

Nowa jakość w zakresie estetyki ogródków letnich na Starym Rynku była głównym tematem poniedziałkowego spotkania prezydenta Jacka Jaśkowiaka z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność restauracyjną na płycie staromiejskiej. Zaproszenie na dyskusję skierowane do właścicieli lokali przez prezydenta było ostatnim krokiem przed wejściem w życie nowych wytycznych w tym zakresie. Te zaczną obowiązywać już w tym sezonie.

Komisja Europejska dofinansowuje poznańskie inwestycje

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oficjalnie potwierdziło uzyskanie z Komisji Europejskiej dofinansowania unijnego z Funduszu Spójności na budowę spalarni odpadów. Na ten cel do Poznania trafi 330 milionów złotych. Decyzja o przyznaniu dofinansowania została wydana niespełna rok po przekazaniu pełnej dokumentacji ekspertom z Komisji Europejskiej. Jest ona zwieńczeniem ponad 11 lat pracy całego zespołu realizującego Projekt "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania".

Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkali się samorządowcy z całej Polski. W ramach Kongresu XXV-lecia Samorządu Terytorialnego odbyły się zgromadzenia Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Województw RP i Unii Miasteczek Polskich. Gościem pierwszego dnia była prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz.

Co będzie się działo w poznańskim sporcie w 2015 roku?

Zastępca prezydenta Jakub Jędrzejewski przedstawił sportowe plany Miasta na 2015 rok.

Oddaj krew - dołącz do Drużyny Szpiku w Poznaniu

Drużyna Szpiku w środę 4 marca organizuje zbiórkę krwi i rejestrację dawców Szpiku na parterze UMP przy Sali Sesyjnej nr 1. Potrwa ona od godziny 9.00 do 15.00. Akcja jest inspiracją historii Nikodema Woźniaka, który dziś miałby 21 lat. Niestety dwa lata temu pokonała Go choroba. Ale nie przegrał, wręcz przeciwnie, zachęcił i zainspirował setki, jeśli nie tysiące młodych Poznaniaków do działania. W ciągu 3 dni Regionalne Centrum Krwiodawstwa życiodajny płyn oddało 400 młodych ludzi. Śmierć Nikodema nie poszła na marne. Organizatorzy chcą, aby, Niko był nadal inspiracją do działania, stąd akcja Drużyna Szpiku razem z NIKO dla chorych.

Poznań ma nowego oficera rowerowego

Decyzją zastępcy prezydenta Macieja Wudarskiego oficerem rowerowym został Wojciech Makowski. W Poznaniu prace rozpocznie 16 marca. Pierwsze działania, jakie podejmie Oficer rowerowy związane będą z audytem "wejścia", który ma wykazać potrzeby rowerowe w naszym mieście. Wojciech Makowski zajmował się będzie m.in. planowaniem polityki rowerowej Poznania oraz koordynowaniem współpracy między miejskimi jednostkami organizacyjnymi w zakresie transportu rowerowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Poznaniu

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest od 2011 roku. Jest ono formą uczczenia walki i ofiary żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej. Pierwsze uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już 28 lutego. O godz. 18 w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się koncert "Podziemna Armia Powraca".

Poznań - Tajemnice placu Za Bramką

Fragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych - te oraz wiele innych tajemnic skrywa plac przy ul. Za Bramką. Na miejscu trwają obecnie prace archeologiczne, a cały obszar inwestycji został objęty opieką miejskiego konserwatora zabytków. Joanna Bielawska - Pałczyńska umożliwiła dziś dziennikarzom bliższe przyjrzenie się znalezisku.
stat4u