SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Poznań - Tajemnice placu Za Bramką

Fragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych - te oraz wiele innych tajemnic skrywa plac przy ul. Za Bramką. Na miejscu trwają obecnie prace archeologiczne, a cały obszar inwestycji został objęty opieką miejskiego konserwatora zabytków. Joanna Bielawska - Pałczyńska umożliwiła dziś dziennikarzom bliższe przyjrzenie się znalezisku.

70. rocznica zakończenia walk o Poznań

W niedzielę 22 lutego na Cytadeli odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań. Organizatorem uroczystości był Prezydent Miasta Poznania. Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie, gdzie o godzinie 10.00 w kwaterze Żołnierzy złożono kwiaty. W samo południe pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli podczas głównych uroczystości hołd walczącym oddali przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, służby konsularne oraz wojskowe.

70. rocznica zakończenia walk o Poznań

W niedzielę 22 lutego odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań. Organizatorem uroczystości jest Prezydent Miasta Poznania.

Rodzinne ferie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Pokazy, warsztaty dla dzieci czy projekcje filmowe - to tylko część z wielu atrakcji, przygotowanych na czas ferii w placówkach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

UAM - Pionierzy biologii strukturalnej wirusa HIV nagrodzeni

Światowej sławy uczeni – prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA – zostali pierwszymi zdobywcami Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej przyznawanej wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i The American Association for the Advancement of Science (AAAS), największe na świecie stowarzyszenie naukowe.

73. rocznica akcji "Bollwerk" w Poznaniu

73 lata temu żołnierze Armii Krajowej podpalili niemieckie magazyny w poznańskim porcie rzecznym. Akcję uznaje się za największy atak ruchu oporu w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej. W piątek 13 lutego przedstawiciele władz miasta upamiętnią to historyczne wydarzenie.

127 projektów kulturalnych wspieranych przez Poznań

Zakończył się ważny proces podziału wsparcia dla organizacji pozarządowych na działania kulturalne. W sumie w 2015 roku Miasto Poznań przekaże pieniądze na 127 projektów. Duże powody do radości mają organizacje związane z Łazarzem.

Ferie zimowe w Bramie Poznania

Zimowe półkolonie nad rzeką? "Wyprawy w nieznane" z pogrążonej w zimowym śnie wyspy katedralnej podczas warsztatów indywidualnych? A może rodzinne popołudnie i spotkanie z dawnymi budowniczymi z Ostrowa w trakcie zwiedzania ekspozycji w Bramie Poznania?

Neony w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Kryzys gospodarczy końca lat 70. i wydarzenia początku lat 80. zakończyły erę neonów! Ale teraz moda na lampy wyładowcze powraca. Dowodem na to jest wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów", którą na wiosnę organizuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami osiedla Ławica

Ławica - miejsce, z którym od lat związany jest Jacek Jaśkowiak. Prezydent spotkał się z mieszkańcami i przedstawicielami Rady Osiedla Ławica. Radni pochwalili się inwestycjami wykonanymi w ostatnich latach i przedstawili plany na 2015 rok. Mieszkańcy zadawali pytania dotyczące m.in. śmieci, ścieżek rowerowych czy Toru Poznań.

Estrada Poznańska szuka muzycznych talentów

3 lutego ruszył nabór do przeglądu młodych wokalistów OPEN MIC oraz przeglądu zespołów NOWE NURTY, organizowanych przez Estradę Poznańską. Przegląd OPEN MIC 2015 adresowany jest do młodych wokalistów z Wielkopolski, którzy dopiero stawiają pierwsze muzyczne kroki. Przeprowadzony zostanie w jednej kategorii uwzględniającej różne gatunki muzyczne: pop, rock, hip-hop, r'n'b, funk, elektronika, country. Nagrodą dla zwycięzcy przeglądu będzie udział w comiesięcznych koncertach cyklu Open Mic organizowanych przez Estradę Poznańską, wsparcie promocyjne działań artystycznych zwycięzcy oraz występ na scenie plenerowej koncertu sylwestrowego w Poznaniu.

„Węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski”

Budowa kopalni bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, to przejaw arogancji władz wojewódzkich i centralnych. To obawa tysięcy mieszkańców przed zniszczeniem domostw w wyniku szkód górniczych. To dramat wysiedleń dla 22 wsi - czytamy w Stanowisku ws. budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiecie gostyńskim i rawickim przyjętym przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Planowana budowa kopalni węgla brunatnego w tym rejonie była jednym z tematów lutowych obrad ZR.

Julia Hartwig doktorem honorowym UAM

Julia Hartwig, wybitna poetka, eseistka i tłumaczka, odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Laureatce gratulacje złożył osobiście prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W Poznaniu nowe Karty Rodziny Dużej!

Poznańskie Centrum Świadczeń zaprasza poznańskie Rodziny 3+ do składania wniosków o przyznanie nowych Kart Rodziny Dużej! 31 marca 2015r. upływa termin ważności większości kart wydanych w latach 2013-2014. W celu przedłużenia uprawnień do ulg i zniżek po tym terminie niezbędne jest złożenie nowego wniosku przez aktualnych posiadaczy Kart. Odpowiednio wczesne składanie wniosków przez osoby zainteresowane umożliwi ich systematyczne rozpatrywanie i zapewni zachowanie płynności w wydawaniu kart. Nowe Karty będą obowiązywały do 31 grudnia 2017r.

Edukacja dla szkół i przedszkoli w Bramie Poznania

Zajęcia warsztatowe, terenowe i wiedza połączona z oglądaniem ekspozycji - Brama Poznania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz młodzieży i organizuje szereg atrakcji, które są doskonała opcją na spędzenie wolnego czasu.

Przywracanie porządku na Starym Rynku

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak uzgodnił z Estradą Poznańską kierunek zmian w przestrzeni Starego Rynku jakie zaczną obowiązywać od tego roku. Potwierdził zasadnicze ustalenia zawarte w wytycznych dotyczących ogródków letnich i stoisk promocyjnych na Starym Rynku, które zostały skierowane do restauratorów w grudnia 2014 roku. Prezydent zapowiedział również otwartość na rozmowy w sprawie obniżenia czynszów na wynajem powierzchni pod ogródki oraz zorganizowanie dużego spotkania z restauratorami jeszcze przed nowym sezonem.

Udany rok Term Maltańskich w Poznaniu

Jak informują Termy Maltańskie obiecująco zakończył się rok 2014 dla największego Aquaparku w Polsce. Padły rekordy frekwencji, a wynik finansowy uległ znacznej poprawie, w porównaniu z poprzednimi latami. Termy Maltańskie trzeci rok z rzędu zanotowały wyższą frekwencję. Pierwszy raz w historii liczba odwiedzających wyniosła ponad 900 tysięcy. Wynik ten był lepszy o 8,5%, w porównaniu do roku 2013. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dużą popularnością cieszyły się baseny sportowe, których frekwencja wyniosła 300 tysięcy osób (9,5%). Aż 15% wzrost zanotowały sauny, które mają coraz większą rzeszę oddanych fanów. Najpopularniejsza strefa Term Maltańskich, Aquapark, w minionym roku pierwszy raz przekroczyła pół miliona osób odwiedzających.

Miłośnicy rowerowych podróży nagrodzeni

Miłośnicy podróżowania rowerem spotkali się w sobotę 24 stycznia w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie odbyła się uroczystość wręczania nagród w kategorii najciekawiej opisanych wycieczek i wypraw rowerowych. Efektowane statuetki przyznawane przez redakcję ogólnopolskiego magazynu "Rowertour" otrzymali uczestnicy konkursu, którzy w ub. roku odbyli rowerowe podróże po Polsce lub świecie. Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Nagroda Srebrnej Pieczęci dla Orkiestry Miasta

Z okazji 60-lecia Orkiestry Miasta Poznania przy MPK w trakcie niedzielnego koncertu w Auli UM prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył zespołowi nagrodę Srebrnej Pieczęci Miasta.

Spotkanie prezydenta z zespołem do spraw budżetu obywatelskiego

Za nami pierwsze spotkanie prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza z przedstawicielami organizacji pozarządowych i rad osiedli aktywnie zaangażowanymi w kształtowanie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Była to inauguracja cyklicznych spotkań roboczych, podczas których wypracowany zostanie jeszcze lepszy model funkcjonowania tego programu w naszym mieście.

Koncertowe urodziny Orkiestry Miasta Poznania

Orkiestra Miasta Poznania przy MPK świętuje swoje 60-lecie. W związku z tym wydarzeniem dla mieszkańców zaplanowano specjalny koncert jubileuszowy, na którym pojawi się również prezydent Jacek Jaśkowiak.

Ferie w Poznaniu

Warsztaty teatralne, fotograficzne, zajęcia taneczne i sportowe - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich uczniów, którzy już niebawem rozpoczną swoje zimowe ferie. W tym roku przerwa w nauce potrwa od 16 lutego do 1 marca.

Media społecznościowe Poznania

Wystarczy kliknąć by być w Poznaniu! Tysiące zdjęć, aktualności i konkursy, to wszystko na naszych oficjalnych profilach.

Nowości w UMP: inżynier ruchu i oficer rowerowy

Zastępca prezydenta Miasta Poznania Maciej Wudarski poinformował na konferencji prasowej o szczegółach pracy nowego oddziału w Urzędzie Miasta, ulokowanego w nowym Wydziale. Miejski Inżynier Ruchu i Jego zespół działa w Wydziale Transportu i Zieleni. Prezydent zapowiedział także konkurs na stanowisko oficera rowerowego.

Miliony na kulturę w Poznaniu

Miasto Poznań wesprze dotacjami 51 wydarzeń kulturalnych: 39 projektów artystycznych i 12 wyjazdów promujących poznańskich twórców za granicą. Decyzję o przyznaniu dotacji podjęła komisja złożona z przedstawicieli Prezydenta Poznania oraz reprezentantów organizacji pozarządowych, z udziałem dwóch ekspertów. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaakceptował jej wybór, nie wnosząc żadnych korekt. W komisji zasiadali: prof. Waldemar Kuligowski, Cezary Ostrowski, Benek Ejgierd i Paweł Szkotak. - Bardzo mnie cieszy taki podział środków - komentował wyniki konkursu prezydent Jacek Jaśkowiak.

Poznań nagrodzony na Gali Outsourcing Stars w Warszawie!

Warszawie po raz drugi odbyła się po Gala Liderów Polskiego Outsourcingu "Outsourcing Stars". To jedyne tego typu wydarzenie realizowane w Polsce, podczas którego branża outsourcingu podsumowuje swoje całoroczne działania. Gala jest także finałem konkursu Outsourcing Stars. Jest to program dorocznych nagród i wyróżnień przyznawanych dla najszybciej rozwijających się podmiotów outsourcingowych oraz organizacji osiągających najlepsze wyniki w branży i jej bezpośrednim otoczeniu biznesowym. Poznań otrzymał nagrodę w kategorii Miasto.

Trwają aukcje prezydenta Poznania dla WOŚP

Numery startowe na Poznań Maraton i Półmaraton, kąpiel w przeręblu oraz rękawice bokserskie - między innymi takie aukcje, w imieniu swoim i Urzędu Miasta Poznania, przygotował prezydent Jacek Jaśkowiak na tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Grażyna Kulczyk laureatką Nagrody Wielkiej Pieczęci

Na Spotkaniu Noworocznym w CK Zamek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył Grażynie Kulczyk Wielką Pieczęć Miasta Poznania. W tekście laudacji napisał, że "To wyraz uznania i podziwu wobec bezkompromisowego, odważnego i niezwykle twórczego integrowania pozornie dwóch odległych światów jakimi są sztuka i biznes".

Świątecznie pomagamy w Poznaniu 23 raz!

Ponad 120 000 wolontariuszy, ponad 1700 sztabów, zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie, miliony darczyńców i jeden cel - pomoc w podniesieniu standardów leczenia dzieci i seniorów. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 23 oczywiście także w Poznaniu.

Kulturalnie wokół ośrodka w Owińskach

Przedstawienie teatralne w święto Trzech Króli będzie jednym z pierwszych działań kulturalnych w ramach projektu, który rusza właśnie w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w Owińskach. W październiku ubiegłego roku Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie służące poprawie jakości opieki w ośrodku. Zdobyte środki oraz zaangażowanie pracowników i podopiecznych pozwolą uwrażliwiać otoczenie na obecność w przestrzeni życia społecznego osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi, a także przezwyciężać obawy i strach przed kontaktem z nimi.

Trzej Królowie w Poznaniu

Anioły, diabły, rzymscy legioniści, Herod, a także sam Kacper, Melchior i Baltazar - te oraz wiele innych postaci będzie można spotkać podczas Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Poznania 6 stycznia. Orszak wystartuje z placu Wolności o godz. 12. Pierwsze 10 000 osób otrzyma dodatkowo koronę, która jest atrybutem wyjątkowego święta Trzech Króli. Do udziału w uroczystości zaprasza się wszystkich tych, którzy będą chcieli uczcić wędrówkę Mędrców do Stajenki sprzed kilku tysięcy lat.

Sylwestrowy Bal na Placu Wolności w Poznaniu

Gala gwiazd polskiej sceny muzycznej, widowisko świetlne, grafika laserowa oraz pokaz kolorowych fajerwerków - takie atrakcje czekają na wszystkich tych, którzy Sylwestra będą chcieli spędzić na Placu Wolności.

Takiny zapraszają do zoo

Na razie zimy w Poznaniu nie ma, ale mamy za to nowych mieszkańców, którzy są symbolami zimnych klimatów. Od połowy grudnia w poznańskim zoo nad Maltą mieszkają takiny. Warto je odwiedzić w czasie świąteczno-noworocznym, bo poznańskie ogrody zoologiczne zapraszają 365 dni w roku!

Urzędnicy - tenisiści mistrzami!

W dniach 5 do 7 grudnia odbyły sie w Teresinie pod Warszawą Halowe Mistrzostwa Polski Samorządowców w tenisie ziemnym. Udział wzięło kilkudziecięciu zawodników reprezentujacych Urzędy miast, gmin, starostw i Urzędów marszałkowskich z całej Polski.

Miejski sylwester z przebojami Anny Jantar

Z przebojami Anny Jantar wejdą poznaniacy w 2015 rok. Tradycyjną miejską zabawę sylwestrową na placu Wolności wypełnią jej piosenki, śpiewane przez wielu wykonawców.

Ceremonia złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium

27 grudnia, w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbędzie się ceremonia złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Junikowie. W Kolumbarium spoczną urny z prochami zmarłych Powstańców oraz spoczywających z nimi bliskich. Wspólny grobowiec ulokowany będzie w honorowym miejscu Kwatery Powstańczej.

Poznańskie obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia Poznaniacy będą obchodzić 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z tym zaplanowano szereg uroczystości, mających na celu upamiętnienie tego niepodległościowego zrywu.Powstanie Wielkopolskie to jeden ze szczególnych zrywów, które już na stałe wpisał się w karty historii Polski. 27 grudnia 1918 roku mieszkańcy Wielkopolski wystąpili przeciwko niemieckiemu państwu. Domagali się oni powrotu ziem zaboru polskiego do ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów wyzwoleńczych, które zakończyło się sukcesem.

Wigilijna wieczerza dla wszystkich potrzebujących

Tradycyjne potrawy, napoje, obowiązkowy opłatek i świąteczna atmosfera radości - Caritas Archidiecezji Poznańskiej jak co roku zorganizowała Wigilię dla wszystkich potrzebujących mieszkańców miasta. Ponad tysiąc osób oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zasiadło do świątecznych stołów. W akcji pomagała ponad setka wolontariuszy.

Wigilijna wieczerza dla wszystkich potrzebujących

Tradycyjne potrawy, napoje, obowiązkowy opłatek i świąteczna atmosfera radości - Caritas Archidiecezji Poznańskiej jak co roku organizuje Wigilię dla wszystkich potrzebujących mieszkańców miasta. Punktualnie o godzinie 11.00 zgromadzeni uczestnicy zasiądą do świątecznego stołu.

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Poznania

21 grudnia do stolicy Wielkopolski dotrze Betlejemskie Światełko Pokoju. Po uroczystym pochodzie na Starym Rynku, harcerze przekażą je w ręce prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.

Przypnij kokardę, upamiętnij powstańczy zryw

27 grudnia minie 96 lat od momentu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na ulicach Poznania można dostrzec już pierwsze akcje, które mają na celu upamiętnienie tego wolnościowego zrywu.

Anielscy goście nawiedzili Śródkę

Na Śródce pojawili się nietypowi goście. Są nimi Anioły! Wykonane z różnego rodzaju materiałów będą zdobić jedną z najstarszych dzielnic do sylwestra.

O Holokauście za pomocą tańca

Jeden z recenzentów po premierze spektaklu w Kolonii napisał, że wydarzenie to trudno porównać z czymkolwiek. "Jewrope" Polskiego Teatru Tańca i niemieckiego zespołu Bodytalk - już 18 i 19 grudnia w Zamku

Poznańskie Kolędowanie w całym mieście!

Zespoły wokalne, chóry, zespoły pieśni i tańca, a nawet trio jazzowe - tak kolędy przedstawiać będą poznańscy artyści w nowej odsłonie festiwalu Poznańskie Kolędowanie. W dniach 26 grudnia 2014 - 18 stycznia 2015 odbędą się 22 koncerty w ramach Bożonarodzeniowego Święta Muzycznego.

Scena dla Najnajów w Poznaniu już otwarta!

Brak wyraźnego rozgraniczenia na estradę i widownię, otoczenie dostosowane do potrzeb odbiorców, liczne atrakcje oraz spektakle tworzone przy współpracy psychologów, pedagogów dziecięcych i innych specjalistów - w taki sposób Teatr Animacji zachęca najmłodszych widzów do skorzystania z dopiero co otwartej Sceny dla Najnajów.

Święty Mikołaj odwiedzi Poznań!

Długa biała broda, okulary, charakterystyczny czerwono-biały strój i worek pełen prezentów - tak może wyglądać tylko Święty Mikołaj. Postać znana z różnych historii zdecydowała się ujawnić szerokiej publice swoje prawdziwe oblicze. W jaki sposób? Święty Mikołaj postanowił odwiedzić Poznań, do którego przyjedzie prosto z Finlandii!

Zapal światło pamięci dla ofiar stanu wojennego

13 grudnia 1981 roku to szczególna data, która na stałe zapisała się w dziejach naszej historii. Tego dnia wprowadzono bowiem stan wojenny. W dzień 33. rocznicy tamtych wydarzeń Polacy, chcący uczcić ofiary stanu wojennego, mogą zrobić to w zaciszu własnego domu. Wystarczy tylko zapalić w oknie "Światełko pamięci".

Pierwsze oficjalne spotkanie z zastępcami

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak spotkał się po raz pierwszy na oficjalnym, protokołowanym zebraniu z zastępcami, sekretarzem i skarbnikiem Miasta. To spotkanie tak zwanego Zarządu Miasta.

Skwer imienia pułkownika Kuklińskiego odsłonięty

Od 11 grudnia teren między ulicami Królowej Jadwigi, Karmelicką i Krakowską nosi nazwę Ryszarda Kuklńskiego. W samo południe zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski w towarzystwie zaproszonych gości uroczyście odsłonił tablicę pamiątkową nowego patrona.

Lodowe arcydzieła dodadzą magii Staremu Rynkowi

Piły, frezarki, dłuta i szczypce o łącznej wadze 40 kilogramów - to ekwipunek każdego z rzeźbiarzy, którzy w najbliższy weekend staną do konkursu w ramach STIHL Poznań Ice Festiwal. Prace artystów z Japonii, Kanady czy USA będzie można zobaczyć na Starym Rynku.

Wspólne spotkanie prezydentów

Prezydent elekt Jacek Jaśkowiak i ustępujący prezydent Ryszard Grobelny wspólnie uczestniczyli w spotkaniu dyrektorów biur i wydziałów Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych.

Miejska choinka rozświetliła Poznańskie Betlejem!

W sobotę 6 grudnia punktualnie o godzinie 17.00 tuż obok Ratusza rozbłysła 12 metrowa miejska choinka. Tym akcentem na dobre rozpoczął się w Poznaniu Festiwal Zimowych Emocji, a Stary Rynek zamienił się w Poznańskie Betlejem. W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mieszkańców czeka moc atrakcji. Poza choinką, szopką, targiem i koncertami, prosto z Finlandii przyjedzie do nas również prawdziwy Święty Mikołaj. 13 i 14 grudnia po raz 9. odbędzie się słynny już międzynarodowy festiwal rzeźby lodowej.

Projekt Startup Poznań nagrodzony przez PARP

Miasto Poznań oraz przedstawiciele poznańskiej sceny startupowej, skupieni w ramach projektu Startup Poznań, otrzymali od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości nagrodę za wspólna inicjatywę na rzecz rozwoju lokalnego ekosystemu startupowego. Projekt Startup Poznań został wyróżniony jako przykład udanej współpracy władz miasta oraz instytucji otoczenia biznesu oraz firm działających w branży nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości podczas konferencji ICT Summit wręczyła równorzędne wyróżnienia Warszawie, Gdańskowi i Poznaniowi.

Zakochaj się w jeździectwie na CAVALIADZIE

Po raz piąty na początku grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich królować będzie prestiżowy sport, gracja i konne atrakcje dla dzieci, a wszystko za sprawą CAVALIADY Poznań. W zależności od upodobań, czy to koneserzy jeździectwa, czy rodzice, którzy chcą spędzić z dziećmi wolny czas w rodzinnej i radosnej atmosferze, znajdą coś dla siebie.

Komórką w taksówkę, czyli jak pomagą nam QR kody

Już niedługo każdy pasażer poznańskiej taksówki będzie mógł zweryfikować uczciwość swojego przewoźnika. Wszystko za sprawą specjalnych QR kodów, które pojawią się na pojazdach. To innowacyjny pomysł Urzędu Miasta Poznania, który ma pomóc zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Strategia opisana filmem

Na kanale youtube Miasta Poznania wrzuciliśmy film prezentujący czym jest Strategia Rozwoju Miasta do roku 2030. To animowany sposób na wyjaśnienie czym w ogóle jest strategia, czy i po co miasta mają strategię, jak strategia powstawała i kto brał udział w tym procesie.

Festiwal zimowych emocji w Poznaniu

W tegoroczne Święta Bożego Narodzenia mieszkańców czeka moc atrakcji. Płyta Starego Rynku zamieni się w Poznańskie Betlejem, na którym stanie miejska choinka. Prosto z Finlandii przyjedzie do nas również prawdziwy Święty Mikołaj. 13 i 14 grudnia po raz 9. odbędzie się słynny już międzynarodowy festiwal rzeźby lodowej.

Ewaluacja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Listopadowe spotkanie w ramach Poznańskiej Kawiarenki Obywatelskiej, było pierwszym spotkaniem w ramach procesu ewaluacji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Opinie, pomysły i sugestie, które się pojawiły zostały spisane przez pracowników z Oddziału Dialogu Społecznego Biura Prezydenta UMP (dostępne są na http://bit.ly/1lE5nwb) i będą brane pod uwagę przy pracach nad kolejną, czwartą już edycją projektu.

Poznań grupowo kupi gaz, jako pierwszy w Polsce!

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podpisał umowę na kompleksową dostawę gazu dla grupy zakupowej stworzonej z inicjatywy Miasta. Na 2015 rok gaz do ogrzewania budynków kupią wspólnie poznańskie przedszkola, szkoły, siedziby Urzędu Miasta czy ogród zoologiczny.

Więcej pieniędzy na pozarządową kulturę w Poznaniu.

Z 10,5 do 12 milionów złotych wzrośnie w 2015 roku pula pieniędzy wsparcie projektów kulturalnych tworzonych przez organizacje pozarządowe. Pierwszy z czterech konkursów Miasto Poznań ogłosiło 20 listopada, a ostatni - na projekty wydawnicze - ogłosi 2 grudnia. Na dachu Bramy Poznania, z widokiem na Ostrów Tumski, mówił o tym prezydent Ryszard Grobelny. Jednym z nowych konkursów jest ten ze sumą 966 tysięcy złotych na 1050-lecie Chrztu Polski.

Mieszkańcy ocenili poznański Urząd

Ponad 90% klientów jest zadowolonych z usług świadczonych przez Urząd Miasta Poznania oraz miejskie jednostki organizacyjne - wynika z analizy SMG/KRC Poland Media.

Miasto Poznań z tytułem Business Superbrands

Superbrands to jedno z najszerzej zakrojonych badań siły i wizerunku marki w Polsce. W tym roku w proces oceny zaangażowanych było ponad 15 tysięcy polskich konsumentów oraz 65 ekspertów branżowych, którzy uznali Miasto Poznań jako miejsce atrakcyjne dla biznesu

Powstanie Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny podpisał porozumienie z Fundacją „Głos dla Życia” w sprawie Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Fundacja zgłosiła pomysł prezydentowi kilka tygodni temu. „Chciałbym by Centrum było punktem informacyjnym, miejscem integracji i częścią promocji rodziny w Poznaniu” – powiedział prezydent Ryszard Grobelny.

Zamki w Poznaniu rozdane! Kto zdobył nagrody na festiwalu Off Cinema?

Dokument "Locked Down" w reżyserii Liat Mer zdobył nagrodę główną festiwalu Off Cinema, który zakończył się w niedzielę, 23 listopada 2014 r..

Co szykuje święta Katarzyna?

Jak co roku MPK dzień świętej Katarzyny, która jest patronką wszystkich przewoźników chce spędzić wspólnie z pasażerami. W tym roku spółka otwiera drzwi do zajezdni tramwajowych, a wszyscy chętni będą mogli poprowadzić tramwaj siedząc za jego sterami. W planach jest też konkurs na miłe, ciekawe wspomnienie z miejskiej podróży, w której nagrodą będzie iPAD i wynajem tramwaju na organizację swojej imprezy.

Konkurs "Zielony Poznań" rozstrzygnięty

XXI edycja konkursu "Zielony Poznań" już za nami. Prezydent Ryszard Grobelny podczas uroczystej gali wręczył nagrody zwycięzcom. Wiemy, które ogródki, działki i kwietniki są w naszym mieście najpiękniejsze.

Będą pieniądze na termomodernizację szkół

Pięć poznańskich szkół czeka w najbliższym czasie termomodernizacja. Wszystko za sprawą zdobytego przez Miasto Poznań dofinansowania z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koszt to 10 milionów złotych, a dofinansowanie sięga ponad 70%.

Programiści powalczą o Mistrzostwo Wielkopolski

Jesteś doświadczonym programistą? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z algorytmami i chcesz sprawdzić swoje umiejętności? Zgłoś swoją drużynę do udziału w Mistrzostwach Wielkopolski w Programowaniu Zespołowym.

Zapiszcie się na WorkGate 2014

15 października wystartowały zapisy do trzeciej edycji WorkGate - unikalnego wydarzenia kierowanego do studentów i absolwentów zainteresowanych pracą w sektorze BPO/SSC. Jest to wyjątkowa w skali kraju platforma komunikacji z firmami poszukującymi wartościowych pracowników.

Będzie cool, będzie jazz w Poznaniu

Pojawi się kilku starych znajomych poznańskiej publiczności, ale też sporo nowych ekscytujących projektów: przed nami dziewiąta odsłona festiwalu Made in Chicago. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Herby na placówkach oświatowych w Poznaniu

Od nowego roku na wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Poznań zawisną herby miasta. To nasz sposób na podkreślenie lokalnej identyfikacji - mówi zastępca prezydenta Dariusz Jaworski. Dodatkowo symbol patronów Poznania wzmacnia przekaz dziedzictwa kulturowego także wśród najmłodszych poznaniaków.

Wiercimy Stary Rynek

To ważny etap przygotowań do odnowy Starego Rynku. W najbliższych dniach planowanych jest prawie 50 wierceń archeologicznych średnicy 160 mm, na głębokość maksymalnie 5 metrów. Wykonywanie wierceń nie powinno spowodować znaczących utrudnień w ruchu pieszych i pojazdów, niemniej jednak na płycie Rynku pojawią się wygrodzenia poszczególnych pól wierceń oraz pojazdy i sprzęt techniczny ekipy badawczej.

Fotorelacja z imienin ulicy Święty Marcin

Kolejne imieniny Ulicy Święty Marcin za nami. Tradycyjnej paradzie ulicznej towarzyszyły liczne atrakcje. Oczywiście nie zabrakło też rogali świętomarcińskich.

Poznańskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

We wtorek, 11 listopada obchodzić będziemy 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W poznańskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości na Placu Wolności weźmie udział Prezydent Ryszard Grobelny. Początek uroczystości o godzinie 10.30. Wcześniej, o godzinie 9.00 w Poznańskiej Farze odprawiona zostanie Msza Święta za Ojczyznę. Organizatorem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu jest Wojewoda Wielkopolski.

Neon powrócił na poznańską Wildę

Po blisko dekadzie nieobecności, neon, który świecił nad dawnym kinem Wilda (dziś dyskontem Biedronka) powrócił. Odsłonięty został w piątek 7 listopada wieczorem.

Showroom poznańskich marek na Ławicy

"To dowód współpracy Miasta z naszymi firmami" powiedział na otwarciu instalacji Showroom Konsorcjum Marki Poznań prezydent Poznania Ryszard Grobelny. W hali przylotów Portu Lotniczego Poznań-Ławica pasażerów zaskakuje pierścionek z brylantem, znany na całym świecie krem czy smartfon w technice druku 3D. Do tego prezentacja firm w trzech językach. I hasło: "Witaj w mieście możliwości, nowoczesnych idei i sukcesu".

Weekendowy pokaz kocich piękności w Arenie

W sobotę 8 listopada 2014 r. Poznań zamienił się w światową stolicę kotów. Przez dwa dni w hali Arena będzie można podziwiać ponad pół tysiąca kociej arystokracji niemal z całego świata. Tegoroczna wystawa jest wyjątkowa pod wieloma względami, między innymi w tym roku obchodzony będzie jubileusz 30-lecia rejestracji pierwszego kota rasowego w Poznaniu.

Poznań wśród laureatów Rankingu Zrównoważonego Rozwoju JST

Poznań zajął trzecie miejsce w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). W tegorocznej pierwszej piątce są Warszawa, Gliwice, Poznań, Katowice i Gdańsk.

Poznański Wolontariusz Roku poszukiwany!

Udzielasz się społecznie? Robisz coś dla innych? A może znasz kogoś, kto aktywnie działa jako wolontariusz i powinien zostać wyróżniony? Jeśli tak, nie czekaj! Już dziś zgłoś osobę, grupę lub organizację do konkursu Poznański Wolontariusz Roku!

Już nadchodzą... będzie pysznie!

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w poznańskim kalendarzu. Wtedy obchodzone są Imieniny Ulicy Święty Marcin. Tradycyjnej paradzie ulicznej towarzyszą liczne atrakcje, a także finałowy koncert. W tym roku gwiazdą będzie zespół Hey. Oczywiście nie zabraknie też rogali świętomarcińskich.

Gdzie był pierwszy polski startup?

122 tysiące studentów na ponad 230 kierunkach w Poznaniu każdego października odmienia oblicze miasta. Wielu z nich już w trakcie studiów podejmuje pracę w Poznaniu. Coraz częściej decydują się oni na utworzenie startupu

Afisz dla poznaniaków, newsletter dla turystów

Słaba informacja o wydarzeniach kulturalnych to najważniejszy mankament oferty kulturalnej Poznania - taką diagnozę postawili licealiści i studenci podczas badania "Poznańska Mapa Kultury". Zmienić ten stan można na wiele sposobów - na przykład trafiając z informacją tam, gdzie turystom i poznaniakom najłatwiej ją znaleźć.

Kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Prezydent Ryszard Grobelny, przedstawiciele władz kościelnych, administracji samorządowej i rządowej z Poznania i powiatu poznańskiego złożyli kwiaty na grobach Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu.

Wyniki konsultacji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2015

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny na konferencji u Urzędzie Miasta Poznania przedstawił wyniki konsultacji w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak podkreślał głosowali głównie młodzi ludzie i przede wszystkim kobiety. Zaznaczył, że warto będzie w przyszłości wzmocnić promocję tych konsultacji wśród seniorów, którzy też aktywnie uczestniczą w życiu Miasta.

Spotkanie Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Poznaniu

Zastępca prezydenta Dariusz Jaworski spotkał się z przedstawicielami Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, którzy narażając swoje życie nauczali dzieci i młodziez w czasach II wojny światowej.

Człowiek bez ograniczeń i marzenia z gwarancją realizacji w Poznaniu

Co zrobić, aby spełnić marzenie bliskiej osoby? Wystarczy nagrać krótki film, w którym zaprezentujemy wybraną przez nas osobę i jej marzenie. Ten wydawałoby się niemożliwy scenariusz, zostanie zrealizowany dzięki organizatorom wydarzenia "Życie bez ograniczeń" już 30 kwietnia 2015 roku na INEA Stadionie w Poznaniu.

Prezydent wręczył nagrodę im. Jana Baptisty Quadro

Budynek Bramy Poznania został laureatem Nagrody im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną 2013 roku. Statuetka wręczana jest od 1999 roku i honoruje wartościowe dokonania w dziedzinie architektury. Prezydent Ryszard Grobelny podczas uroczystości w Ratuszu wręczył nagrodę twórcom zwycięskiej budowli.
stat4u