SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo wielkopolskie

Rozpoczęły się Dni Przedsiębiorczości Poznań

Specjaliści z Google, Microsoft czy Samsunga, twórcy sukcesu Żabki, biżuterii Yes oraz Eurokiosków i wiele innych inspirujących osób pod jednym dachem! 21 i 22 kwietnia w pawilonie 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich od będą się Dni Przedsiębiorczości Poznań. Zapraszamy wtedy na trzy wielkie imprezy: Startup Poznań 2015, Forum Gospodarcze Metropolii Poznań oraz Forum Franczyzy.

Rekordowe Centrum Warte Poznania

Za nami rekordowa edycja konkursu Centrum Warte Poznania w jego dotychczasowej historii. Zgłoszono najwięcej projektów, przyznano najwięcej dotacji, a wśród nagrodzonych pomysłów znalazła się nawet oferta... za złotówkę. Idea rewitalizacji centrum miasta poprzez atrakcyjne i dostępne dla mieszkańców działania kulturalne, edukacyjne i społeczne, została zapoczątkowana w 2012 roku przez Komisję Rewitalizacji Rady Miasta.

Fitch potwierdził rating Poznania "A-" z perspektywą stabilną

17 kwietnia 2015 r. Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla Miasta Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-". Perspektywa ratingów jest stabilna. Jest to najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena ratingowa tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Oznacza ona, że Miasto posiada bardzo wysoką zdolność do wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Prognoza stabilna informuje, że w najbliższym czasie wiarygodność finansowa Poznania nie powinna ulec zmianie. Według agencji Fitch Ratings ocena ratingowa może zostać podniesiona, jeśli Miasto trwale utrzyma marżę operacyjną powyżej 15% i zmniejszy się wzrost zadłużenia ogółem i zobowiązań pośrednich, oraz pod warunkiem, że zostanie podniesiony rating Polski.

Klauzule społeczne w przetargach Poznania

Urząd Miasta Poznania wdrożył stosowanie zamówień zrównoważonych, czyli będzie uwzględniał przy realizowaniu zamówień publicznych kwestie społeczne i środowiskowe. "Dla mnie to nie tylko realizacja wyborczych obietnic. To także przykład dla innych urzędów i prywatnych firm pokazujący, że można dbając o jakość przetargów dbać jednocześnie o ludzi i środowisko naturalne" - podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poznań-Mistrzostwa Świata Szkół w pływaniu

Ponad 300 zawodników reprezentujących 4 kontynenty rywalizuje w Termach Maltańskich o medale Mistrzostw Świata Szkół w pływaniu. Ta prestiżowa impreza, która po raz pierwszy odbywa się w Polsce, w piątek oficjalnie otworzyły je zastępca prezydenta Miasta Poznania Jakub Jędrzejewski i najsłynniejsza polska pływaczka Otylia Jędrzejczak

Miasto Poznań z tytułem Social Media Superstar!

Gra miejska "Check-in Poznań", od dwóch lat towarzysząca akcji Poznań za Pół Ceny, została nagrodzona w konkursie Case Study Festival. Prezentacja poznańskiego projektu odbyła się podczas Social Media Convent. Tytuł "Social Media Superstar" Miastu Poznań przyznało zarówno jury, a dodatkowo także publiczność. Check-in Poznań to autorski projekt Biura Promocji Miasta.

W piątek 17 kwietnia Dni Ułana w Poznaniu

Archaiczne mundury, lśniące szable i dawne lance - 17 kwietnia, już po raz 30, rozpoczną się w Dni Ułana. Imprezie towarzyszyć będzie wiele atrakcji, z których mogą skorzystać wszyscy poznaniacy.

Poznań- Nagrody i stypendia dla artystów i badaczy

Do 30 kwietnia można zgłaszać kandydatów do Nagrody Artystycznej i Naukowej Miasta Poznania, a także składać wnioski o miejskie stypendia w tych dziedzinach. Zostaną one przyznane po raz dwudziesty piąty!

Prezydent Poznania oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Jacek Jaśkowiak wziął udział w oficjalnych obchodach 75 - lecia tej tragicznej rocznicy.

Pomógł WOŚP i biegł z numerem 1

W czasie 8 Poznań Półmaratonu Michał Gryciuk ze Swarzędza biegł z numerem 1. Wspomógł tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i wylicytował numer startowy prezydenta Poznania. Na starcie z Panem Michałem spotkał się zastępca prezydenta Miasta Jakub Jędrzejewski, który biegł z numerem 7.

75. rocznica zbrodni katyńskiej w Poznaniu

W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z dnia 5 marca 1940 roku, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Prezydent Miasta Poznania zaprasza do udziału w uroczystościach i wspólnego oddania hołdu Ofiarom Zbrodni Katyńskiej.

Poznań mówi: Szacun dla Zawodowców

Cukiernik, ogrodnik, stolarz czy tapicer - to oni najczęściej poszukiwani są przez pracodawców. I choć w poznańskich szkołach zawodowych kształci się blisko 12 tysięcy uczniów, to specjalistów wciąż brakuje. - Chcemy przekonać młodych ludzi, że warto rozważyć kontynuację nauki w szkole zawodowej, bo wyuczony zawód daje gwarancję znalezienia pracy - mówi prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

Nagrody za prace magisterskie i doktorskie wręczone

Już po raz 11 Miasto przyznało nagrody za najlepsze prace magisterskie i doktorskie. Przedmiot prac stanowi problematyka związana z Poznaniem lub opis rozwiązań możliwych do wdrożenia w naszym mieście. Jednym z głównych kryteriów oceny prac jest ich utylitarny charakter. Miasto pragnie w ten sposób włączać młodych naukowców w prace na rzecz rozwoju Miasta oraz promować osiągnięcia naukowe poznańskiego ośrodka akademickiego.

Masz 191 powodów żeby zaangażować się lokalnie!

Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego jeszcze nigdy nie było takie proste jak teraz. To efekt rozpoczynającej się właśnie kampanii Miasta Poznań, zachęcającej mieszkańców do przekazania jednego procenta podatku na miejscowe organizacje pożytku publicznego

Wracają wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji w Poznaniu

Decyzją Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Miasta Poznania wracają wspólne patrole Straży Miejskiej i Policji w centrum Poznania. - To jeden z elementów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w centrum Miasta - mówi prezydent Wiśniewski. - To ważna kwestia nie tylko dla poznaniaków ale i turystów. Chcemy, żeby wszyscy przebywający na Starym Rynku czuli się bezpiecznie.

Prezydent Poznania na Śniadaniu Wielkanocnym w Caritas

W niedzielny poranek Jacek Jaśkowiak wziął udział w Śniadaniu Wielkanocnym Cartitas zorganizowanym dla ponad 300 ubogich i bezdomnych poznaniaków. Wspólnie z arcybiskupem metropolitą poznańskim Stanisławem Gądeckim prezydent życzył nadziei i szczęście, które pojawiają się w sercach wraz z nowiną o odradzającym się życiu.

Wszystkie sny świata w Poznaniu

To był piękny wieczór. W Wielką Środę, u progu Triduum Paschalnego zaśpiewał w Poznaniu legendarny korsykański zespół wokalny A Filetta. Znakomity koncert zakończył się owacją na stojąco.

Poznań się zmienia - konferencja projektu Cities of Change

Miasto Poznań zaprasza na międzynarodową konferencję pt. "Major development tendencies in European cities - Identification and efficient intervention methods." Konferencja odbędzie się w dniach 22-23 kwietnia w Collegium Iuridicum Novum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Liczba miejsc ograniczona do pojemności sali, dlatego zapraszamy uczestników do rejestracji obecności na adres: ccnet@um.poznan.pl.

Światowy Dzień Autyzmu. Unikatowe w skali kraju szkolenia

2 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia w Polsce i na świecie organizowane są wydarzenia będące gestem solidarności i wsparcia dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Wieczorem, w ramach światowej akcji "Zaświeć na niebiesko dla autyzmu" błękitną barwą podświetlone zostaną obiekty - wizytówki Poznania: Iglica Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz INEA Stadion.

Mali tropiciele w poznańskim muzeum

Śladem najbardziej cennych i spektakularnych zabytków prezentowanych Muzeum Archeologicznym w Poznaniu udadzą się dzieci w ramach wystawy "Mali tropiciele". Ta nietypowa ekspozycja będzie czynna do czerwca.

Wolny Dziedziniec w Poznaniu otwarty na propozycje

Od 1 kwietnia na dziedziniec Urzędu Miasta mieszkańcy i turyści będą mogli wejść bramą w arkadach placu Kolegiackiego (od ulicy Klasztornej). Symboliczne otwarcie Wolnego Dziedzińca to także początek konsultacji społecznych, które pomogą zdecydować, co będzie działo się w jego przestrzeni i jak mogłaby ona wyglądać w przyszłości.

Prezydent Poznania na festiwalu PolskaÉire 2015 w Dublinie

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wspólnie z burmistrzem Dublina Christy Burke odsłonił tablicę upamiętniającą wybitnego poznańskiego podróżnika i geografa, odkrywcę najwyższego szczytu Australii Pawła Edmunda Strzeleckiego. Polak w latach 1847-1849 niósł pomoc Irlandczykom podczas Wielkiego Głodu. Wspólne uhonorowanie jego osoby to kolejne wydarzenie, które akcentuje wyjątkową poznańsko - irlandzką przyjaźń.

Strażnicy miejscy nagrodzeni za wykrycie zrzutu ścieków

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski nagrodził dwóch strażników miejskich z Piątkowa za ujawnienie nielegalnego zrzutu ścieków do kanalizacji burzowej. Po kilku miesiącach śledztwa i współpracy z Aquanetem dwóch strażników doprowadziło do nagrania kilkunastu przypadków nielegalnego zrzutu ścieków do kanalizacji burzowej.

Podróże Gęsi i Smoków, czyli poznański Teatr Animacji w rozjazdach

Bieżący sezon w poznańskim Teatrze Animacji wraz z nową dyrekcją przyniósł już trzy nowe premiery, za kilkanaście dni odbędzie się kolejna i bynajmniej nie ostatnia do końca sezonu. Rozpoczyna się też niezwykle intensywne wędrowanie lalkarzy po rozmaitych festiwalach.

Pasja podróżowania - Z Fidżi do Poznania

Podróżowanie to największa pasja rodziny Albothów. Wraz z 5,5-letnią Hanią zwiedzili już 35 krajów świata, 4-letnia Mila była już w dwudziestu krajach. Tuż po czteromiesięcznej wizycie na wyspach Pacyfiku przyjechali do Poznania i… są zachwyceni!

Głosujcie na Bramę Poznania w konkursie "Życie w Architekturze"!

19 lutego tego roku poznaliśmy finalistów konkursu "Życie w Architekturze" na najlepsze realizacje architektoniczne powstałe w latach 2013-2014, a 11 marca na stronie redakcji rozpoczął się internetowy plebiscyt na Ulubieńca Polski. O ten prestiżowy tytuł walczy 47 obiektów wybranych spośród 314 zgłoszeń nadesłanych na konkurs, w tym 10 projektów z województwa śląskiego i mazowieckiego, 8 obiektów z małopolskiego, po cztery z wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, po trzy z dolnośląskiego, lubelskiego i pomorskiego, a po jednym z terenu województwa opolskiego i świętokrzyskiego.

Wyniki wyborów do rad osiedli w Poznaniu

Miejski Zespół ds. Wyborów Osiedlowych podał oficjalne wyniki wyborów do rad osiedli. Średnia frekwencja wyniosła 7,79%. Najwyższa została odnotowana na osiedlach: Morasko-Radojewo 24,93% i Krzyżowniki-Smochowice 21,93%. Najniższa na osiedlach: Grunwald Północ - 3,23% i Jana III Sobieskiego 3,66%.

Prezydent Poznania nagrodził strażnika miejskiego

Jacek Jaśkowiak z zastępcą Mariuszem Wiśniewskim podziękowali strażnikowi miejskiemu Bartoszowi Falkowi za udane interwencje, które sprawiły, że nasze miasto jest czystsze. W ostatnim czasie doprowadził on do usunięcia dwóch dzikich wysypisk śmieci. Bartosz Falk pracuje w Straży Miejskiej Miasta Poznania od 11 lat.

"Wiosna, ach to Ty!", czyli Poznań sadzi kwiaty

Wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca, poznańska przyroda budzi się powoli do życia. By przyspieszyć ten proces i ubarwić zszarzałe po zimie ulice, wzorem poprzednich lat ruszyły wiosenne nasadzenia zieleni. Posadzone zostaną głównie rośliny kwiatowe: 27 000 trójbarwnych bratków oraz 2400 stokrotek. Na rabatkach będziemy mogli podziwiać także tulipany i czosnek ozdobny.

Akademicki Poznań na Targach Edukacyjnych

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich, po raz 19. odbywają się Targi Edukacyjne. Dzięki współpracy Miasta z 7 poznańskimi uczelniami publicznymi (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego oraz Uniwersytet Artystyczny), największe stoisko w części poświęconej szkolnictwu wyższemu, tworzy miasteczko Akademickiego Poznania.

Spotkanie prezydenta na Uniwersytecie Ekonomicznym

Jacek Jaśkowiak był gościem spotkania zorganizowanego na Uniwersytecie Ekonomicznym przez Fundację Projekt Polska. Studenci uczelni i mieszkańcy Miasta zadawali wiele pytań między innymi o remont ulicy Dąbrowskiego, zmiany w GOAPie i integrowanie Poznania z ościennymi gminami.

Poznań będzie opanowany przez motyle

20 i 21 marca Poznań zostanie opanowany przez motyle. Nie będą one jednak prawdziwe. Motyle wykonane zostaną z różnego rodzaju materiałów plastycznych po to, aby zwrócić uwagę mieszkańców miasta na potrzebę niesienia pomocy osieroconym dzieciom.

Ambasador Wielkiej Brytanii z wizytą u prezydenta

Prezydent Jacek Jaśkowiak gościł 16 marca Robina Barnetta - ambasadora Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Celem spotkania była wymiana informacji dotyczących współpracy gospodarczej Polski i Wielkiej Brytanii. Zostały także określone obszary przyszłych działań i nowych możliwości w tym zakresie

Centrum Warte Poznania - ostatnie dni na zgłoszenie pomysłu!

Otwartość na różnorodne pomysły i projekty kulturalne, które mają sprzyjać uatrakcyjnianiu Poznania - taka idea przyświeca konkursowi Centrum Warte Poznania. Ci, którzy chcieliby przyczynić się do upiększenia miejskiej przestrzeni mają na to ostatnią szansę. Nabór do tegorocznej edycji konkursu trwa bowiem do 19 marca!

Metropolia Poznań ma nowe zadania!

Stowarzyszenie Metropolia Poznań zawarło porozumienie z Zarządem Województwa Wielkopolskiego w sprawie pełnienia przez Stowarzyszenie funkcji Instytucji Pośredniczącej dla realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Miejskim Obszarze Funkcjonalnym Poznania. Porozumienie stanowi ważny element struktury prawno-instytucjonalnej, koniecznej do wdrażania Strategii ZIT.

Poznańskie obchody Dni Świętego Patryka

Koncert muzyki irlandzkiej, otwarte warsztaty stepu, celtyckie wróżby czy zielone warsztaty plastyczne - z tych oraz wielu innych atrakcji będzie można skorzystać podczas Dni św. Patryka. W Poznaniu odbywać się będą one do 17 marca.

Godzina dla morświna - akcja WWF

W sobotę 14 marca o godzinie 10.00 na terenie Słoniarni w Nowym Ogrodzie Zoologicznym powitamy morświna. Naturalnej wielkości makieta morświna pod opieką wolontariuszy z Błękitnego Patrolu WWF, w marcu odbywa podróż po Polsce. Po powitaniu w Poznaniu morświn pobiegnie w biegu na 10 km, Maniacka Dziesiątka, który wystartuje o godz. 11.15 z ul. Abpa. Baraniaka przy Kopcu Wolności.

Prezydent powołał zespół ds. fortyfikacji poznańskich

Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowanie kierunków działań Miasta Poznania w zakresie wykorzystania fortów, budowli fortecznych oraz innych fortyfikacji w Poznaniu z przeznaczeniem na cele kulturalne, turystyczne, społeczne, gospodarcze i sportowe.

Miasto Poznań na targach w Cannes

Ponad dwadzieścia ofert z Poznania i gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolii Poznań jest prezentowanych na 26. Targach Nieruchomości MIPIM we Francji. Na najbardziej prestiżowym wydarzeniu branżowym Poznań wystawia się po raz kolejny obok kluczowych europejskich metropolii.

Zapraszamy na wystawę o zagadkowych korzeniach pisma

Kiedy ludzie zaczęli zapisywać swoje myśli, plany, uczucia, stan posiadania? Czy wydarzyło się to zaledwie kilka tysiącleci temu w Egipcie i Mezopotamii, czy też korzenie tego zjawiska są zdecydowanie głębsze? Z mnogością sposobów zapisu myśli ludzkich - począwszy od drobnych nacięć, a skończywszy na tajemniczych i niezwykle złożonych i skomplikowanych hieroglifach, można zapoznać się do 22 marca na wystawie "Verba volant, scripta manent. Dawne formy zapisu" w poznańskim Muzeum Archeologicznym.

Spotkanie prezydenta z restauratorami ze Starego Rynku

Nowa jakość w zakresie estetyki ogródków letnich na Starym Rynku była głównym tematem poniedziałkowego spotkania prezydenta Jacka Jaśkowiaka z przedsiębiorcami prowadzącymi działalność restauracyjną na płycie staromiejskiej. Zaproszenie na dyskusję skierowane do właścicieli lokali przez prezydenta było ostatnim krokiem przed wejściem w życie nowych wytycznych w tym zakresie. Te zaczną obowiązywać już w tym sezonie.

Komisja Europejska dofinansowuje poznańskie inwestycje

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oficjalnie potwierdziło uzyskanie z Komisji Europejskiej dofinansowania unijnego z Funduszu Spójności na budowę spalarni odpadów. Na ten cel do Poznania trafi 330 milionów złotych. Decyzja o przyznaniu dofinansowania została wydana niespełna rok po przekazaniu pełnej dokumentacji ekspertom z Komisji Europejskiej. Jest ona zwieńczeniem ponad 11 lat pracy całego zespołu realizującego Projekt "System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania".

Kongres XXV-lecia Samorządu Terytorialnego

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkali się samorządowcy z całej Polski. W ramach Kongresu XXV-lecia Samorządu Terytorialnego odbyły się zgromadzenia Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Powiatów Polskich, Związku Miast Polskich, Związku Województw RP i Unii Miasteczek Polskich. Gościem pierwszego dnia była prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz.

Co będzie się działo w poznańskim sporcie w 2015 roku?

Zastępca prezydenta Jakub Jędrzejewski przedstawił sportowe plany Miasta na 2015 rok.

Oddaj krew - dołącz do Drużyny Szpiku w Poznaniu

Drużyna Szpiku w środę 4 marca organizuje zbiórkę krwi i rejestrację dawców Szpiku na parterze UMP przy Sali Sesyjnej nr 1. Potrwa ona od godziny 9.00 do 15.00. Akcja jest inspiracją historii Nikodema Woźniaka, który dziś miałby 21 lat. Niestety dwa lata temu pokonała Go choroba. Ale nie przegrał, wręcz przeciwnie, zachęcił i zainspirował setki, jeśli nie tysiące młodych Poznaniaków do działania. W ciągu 3 dni Regionalne Centrum Krwiodawstwa życiodajny płyn oddało 400 młodych ludzi. Śmierć Nikodema nie poszła na marne. Organizatorzy chcą, aby, Niko był nadal inspiracją do działania, stąd akcja Drużyna Szpiku razem z NIKO dla chorych.

Poznań ma nowego oficera rowerowego

Decyzją zastępcy prezydenta Macieja Wudarskiego oficerem rowerowym został Wojciech Makowski. W Poznaniu prace rozpocznie 16 marca. Pierwsze działania, jakie podejmie Oficer rowerowy związane będą z audytem "wejścia", który ma wykazać potrzeby rowerowe w naszym mieście. Wojciech Makowski zajmował się będzie m.in. planowaniem polityki rowerowej Poznania oraz koordynowaniem współpracy między miejskimi jednostkami organizacyjnymi w zakresie transportu rowerowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - obchody w Poznaniu

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto obchodzone jest od 2011 roku. Jest ono formą uczczenia walki i ofiary żołnierzy powojennej konspiracji niepodległościowej. Pierwsze uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczną się już 28 lutego. O godz. 18 w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku odbędzie się koncert "Podziemna Armia Powraca".

Poznań - Tajemnice placu Za Bramką

Fragment fosy miejskiej, teren dawnego cmentarza czy relikty konstrukcji drewnianych - te oraz wiele innych tajemnic skrywa plac przy ul. Za Bramką. Na miejscu trwają obecnie prace archeologiczne, a cały obszar inwestycji został objęty opieką miejskiego konserwatora zabytków. Joanna Bielawska - Pałczyńska umożliwiła dziś dziennikarzom bliższe przyjrzenie się znalezisku.

70. rocznica zakończenia walk o Poznań

W niedzielę 22 lutego na Cytadeli odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań. Organizatorem uroczystości był Prezydent Miasta Poznania. Rozpoczęcie uroczystości nastąpiło na Cmentarzu Komunalnym na Miłostowie, gdzie o godzinie 10.00 w kwaterze Żołnierzy złożono kwiaty. W samo południe pod Pomnikiem Bohaterów na Cytadeli podczas głównych uroczystości hołd walczącym oddali przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, służby konsularne oraz wojskowe.

70. rocznica zakończenia walk o Poznań

W niedzielę 22 lutego odbędą się uroczyste obchody 70. rocznicy zakończenia niemieckiej okupacji i walk o Poznań. Organizatorem uroczystości jest Prezydent Miasta Poznania.

Rodzinne ferie w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Pokazy, warsztaty dla dzieci czy projekcje filmowe - to tylko część z wielu atrakcji, przygotowanych na czas ferii w placówkach Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

UAM - Pionierzy biologii strukturalnej wirusa HIV nagrodzeni

Światowej sławy uczeni – prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA – zostali pierwszymi zdobywcami Polsko-Amerykańskiej Nagrody Naukowej przyznawanej wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i The American Association for the Advancement of Science (AAAS), największe na świecie stowarzyszenie naukowe.

73. rocznica akcji "Bollwerk" w Poznaniu

73 lata temu żołnierze Armii Krajowej podpalili niemieckie magazyny w poznańskim porcie rzecznym. Akcję uznaje się za największy atak ruchu oporu w Wielkopolsce w czasie II wojny światowej. W piątek 13 lutego przedstawiciele władz miasta upamiętnią to historyczne wydarzenie.

127 projektów kulturalnych wspieranych przez Poznań

Zakończył się ważny proces podziału wsparcia dla organizacji pozarządowych na działania kulturalne. W sumie w 2015 roku Miasto Poznań przekaże pieniądze na 127 projektów. Duże powody do radości mają organizacje związane z Łazarzem.

Ferie zimowe w Bramie Poznania

Zimowe półkolonie nad rzeką? "Wyprawy w nieznane" z pogrążonej w zimowym śnie wyspy katedralnej podczas warsztatów indywidualnych? A może rodzinne popołudnie i spotkanie z dawnymi budowniczymi z Ostrowa w trakcie zwiedzania ekspozycji w Bramie Poznania?

Neony w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Kryzys gospodarczy końca lat 70. i wydarzenia początku lat 80. zakończyły erę neonów! Ale teraz moda na lampy wyładowcze powraca. Dowodem na to jest wystawa "Nocny Poznań w blasku neonów", którą na wiosnę organizuje Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Prezydent Poznania spotkał się z mieszkańcami osiedla Ławica

Ławica - miejsce, z którym od lat związany jest Jacek Jaśkowiak. Prezydent spotkał się z mieszkańcami i przedstawicielami Rady Osiedla Ławica. Radni pochwalili się inwestycjami wykonanymi w ostatnich latach i przedstawili plany na 2015 rok. Mieszkańcy zadawali pytania dotyczące m.in. śmieci, ścieżek rowerowych czy Toru Poznań.

Estrada Poznańska szuka muzycznych talentów

3 lutego ruszył nabór do przeglądu młodych wokalistów OPEN MIC oraz przeglądu zespołów NOWE NURTY, organizowanych przez Estradę Poznańską. Przegląd OPEN MIC 2015 adresowany jest do młodych wokalistów z Wielkopolski, którzy dopiero stawiają pierwsze muzyczne kroki. Przeprowadzony zostanie w jednej kategorii uwzględniającej różne gatunki muzyczne: pop, rock, hip-hop, r'n'b, funk, elektronika, country. Nagrodą dla zwycięzcy przeglądu będzie udział w comiesięcznych koncertach cyklu Open Mic organizowanych przez Estradę Poznańską, wsparcie promocyjne działań artystycznych zwycięzcy oraz występ na scenie plenerowej koncertu sylwestrowego w Poznaniu.

„Węgiel ze Śląska, chleb z Wielkopolski”

Budowa kopalni bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, to przejaw arogancji władz wojewódzkich i centralnych. To obawa tysięcy mieszkańców przed zniszczeniem domostw w wyniku szkód górniczych. To dramat wysiedleń dla 22 wsi - czytamy w Stanowisku ws. budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w powiecie gostyńskim i rawickim przyjętym przez Zarząd Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Planowana budowa kopalni węgla brunatnego w tym rejonie była jednym z tematów lutowych obrad ZR.

Julia Hartwig doktorem honorowym UAM

Julia Hartwig, wybitna poetka, eseistka i tłumaczka, odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Laureatce gratulacje złożył osobiście prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W Poznaniu nowe Karty Rodziny Dużej!

Poznańskie Centrum Świadczeń zaprasza poznańskie Rodziny 3+ do składania wniosków o przyznanie nowych Kart Rodziny Dużej! 31 marca 2015r. upływa termin ważności większości kart wydanych w latach 2013-2014. W celu przedłużenia uprawnień do ulg i zniżek po tym terminie niezbędne jest złożenie nowego wniosku przez aktualnych posiadaczy Kart. Odpowiednio wczesne składanie wniosków przez osoby zainteresowane umożliwi ich systematyczne rozpatrywanie i zapewni zachowanie płynności w wydawaniu kart. Nowe Karty będą obowiązywały do 31 grudnia 2017r.

Edukacja dla szkół i przedszkoli w Bramie Poznania

Zajęcia warsztatowe, terenowe i wiedza połączona z oglądaniem ekspozycji - Brama Poznania wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dzieci oraz młodzieży i organizuje szereg atrakcji, które są doskonała opcją na spędzenie wolnego czasu.

Przywracanie porządku na Starym Rynku

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak uzgodnił z Estradą Poznańską kierunek zmian w przestrzeni Starego Rynku jakie zaczną obowiązywać od tego roku. Potwierdził zasadnicze ustalenia zawarte w wytycznych dotyczących ogródków letnich i stoisk promocyjnych na Starym Rynku, które zostały skierowane do restauratorów w grudnia 2014 roku. Prezydent zapowiedział również otwartość na rozmowy w sprawie obniżenia czynszów na wynajem powierzchni pod ogródki oraz zorganizowanie dużego spotkania z restauratorami jeszcze przed nowym sezonem.

Udany rok Term Maltańskich w Poznaniu

Jak informują Termy Maltańskie obiecująco zakończył się rok 2014 dla największego Aquaparku w Polsce. Padły rekordy frekwencji, a wynik finansowy uległ znacznej poprawie, w porównaniu z poprzednimi latami. Termy Maltańskie trzeci rok z rzędu zanotowały wyższą frekwencję. Pierwszy raz w historii liczba odwiedzających wyniosła ponad 900 tysięcy. Wynik ten był lepszy o 8,5%, w porównaniu do roku 2013. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dużą popularnością cieszyły się baseny sportowe, których frekwencja wyniosła 300 tysięcy osób (9,5%). Aż 15% wzrost zanotowały sauny, które mają coraz większą rzeszę oddanych fanów. Najpopularniejsza strefa Term Maltańskich, Aquapark, w minionym roku pierwszy raz przekroczyła pół miliona osób odwiedzających.

Miłośnicy rowerowych podróży nagrodzeni

Miłośnicy podróżowania rowerem spotkali się w sobotę 24 stycznia w auli Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie odbyła się uroczystość wręczania nagród w kategorii najciekawiej opisanych wycieczek i wypraw rowerowych. Efektowane statuetki przyznawane przez redakcję ogólnopolskiego magazynu "Rowertour" otrzymali uczestnicy konkursu, którzy w ub. roku odbyli rowerowe podróże po Polsce lub świecie. Wśród uczestników spotkania nie mogło zabraknąć prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.

Nagroda Srebrnej Pieczęci dla Orkiestry Miasta

Z okazji 60-lecia Orkiestry Miasta Poznania przy MPK w trakcie niedzielnego koncertu w Auli UM prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył zespołowi nagrodę Srebrnej Pieczęci Miasta.

Spotkanie prezydenta z zespołem do spraw budżetu obywatelskiego

Za nami pierwsze spotkanie prezydenta Jacka Jaśkowiaka oraz przewodniczącego Rady Miasta Grzegorza Ganowicza z przedstawicielami organizacji pozarządowych i rad osiedli aktywnie zaangażowanymi w kształtowanie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Była to inauguracja cyklicznych spotkań roboczych, podczas których wypracowany zostanie jeszcze lepszy model funkcjonowania tego programu w naszym mieście.

Koncertowe urodziny Orkiestry Miasta Poznania

Orkiestra Miasta Poznania przy MPK świętuje swoje 60-lecie. W związku z tym wydarzeniem dla mieszkańców zaplanowano specjalny koncert jubileuszowy, na którym pojawi się również prezydent Jacek Jaśkowiak.

Ferie w Poznaniu

Warsztaty teatralne, fotograficzne, zajęcia taneczne i sportowe - to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na wszystkich uczniów, którzy już niebawem rozpoczną swoje zimowe ferie. W tym roku przerwa w nauce potrwa od 16 lutego do 1 marca.

Media społecznościowe Poznania

Wystarczy kliknąć by być w Poznaniu! Tysiące zdjęć, aktualności i konkursy, to wszystko na naszych oficjalnych profilach.

Nowości w UMP: inżynier ruchu i oficer rowerowy

Zastępca prezydenta Miasta Poznania Maciej Wudarski poinformował na konferencji prasowej o szczegółach pracy nowego oddziału w Urzędzie Miasta, ulokowanego w nowym Wydziale. Miejski Inżynier Ruchu i Jego zespół działa w Wydziale Transportu i Zieleni. Prezydent zapowiedział także konkurs na stanowisko oficera rowerowego.

Miliony na kulturę w Poznaniu

Miasto Poznań wesprze dotacjami 51 wydarzeń kulturalnych: 39 projektów artystycznych i 12 wyjazdów promujących poznańskich twórców za granicą. Decyzję o przyznaniu dotacji podjęła komisja złożona z przedstawicieli Prezydenta Poznania oraz reprezentantów organizacji pozarządowych, z udziałem dwóch ekspertów. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaakceptował jej wybór, nie wnosząc żadnych korekt. W komisji zasiadali: prof. Waldemar Kuligowski, Cezary Ostrowski, Benek Ejgierd i Paweł Szkotak. - Bardzo mnie cieszy taki podział środków - komentował wyniki konkursu prezydent Jacek Jaśkowiak.

Poznań nagrodzony na Gali Outsourcing Stars w Warszawie!

Warszawie po raz drugi odbyła się po Gala Liderów Polskiego Outsourcingu "Outsourcing Stars". To jedyne tego typu wydarzenie realizowane w Polsce, podczas którego branża outsourcingu podsumowuje swoje całoroczne działania. Gala jest także finałem konkursu Outsourcing Stars. Jest to program dorocznych nagród i wyróżnień przyznawanych dla najszybciej rozwijających się podmiotów outsourcingowych oraz organizacji osiągających najlepsze wyniki w branży i jej bezpośrednim otoczeniu biznesowym. Poznań otrzymał nagrodę w kategorii Miasto.

Trwają aukcje prezydenta Poznania dla WOŚP

Numery startowe na Poznań Maraton i Półmaraton, kąpiel w przeręblu oraz rękawice bokserskie - między innymi takie aukcje, w imieniu swoim i Urzędu Miasta Poznania, przygotował prezydent Jacek Jaśkowiak na tegoroczną Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Grażyna Kulczyk laureatką Nagrody Wielkiej Pieczęci

Na Spotkaniu Noworocznym w CK Zamek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył Grażynie Kulczyk Wielką Pieczęć Miasta Poznania. W tekście laudacji napisał, że "To wyraz uznania i podziwu wobec bezkompromisowego, odważnego i niezwykle twórczego integrowania pozornie dwóch odległych światów jakimi są sztuka i biznes".

Świątecznie pomagamy w Poznaniu 23 raz!

Ponad 120 000 wolontariuszy, ponad 1700 sztabów, zlokalizowanych w różnych miejscach na świecie, miliony darczyńców i jeden cel - pomoc w podniesieniu standardów leczenia dzieci i seniorów. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra po raz 23 oczywiście także w Poznaniu.

Kulturalnie wokół ośrodka w Owińskach

Przedstawienie teatralne w święto Trzech Króli będzie jednym z pierwszych działań kulturalnych w ramach projektu, który rusza właśnie w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w Owińskach. W październiku ubiegłego roku Miasto Poznań uzyskało dofinansowanie służące poprawie jakości opieki w ośrodku. Zdobyte środki oraz zaangażowanie pracowników i podopiecznych pozwolą uwrażliwiać otoczenie na obecność w przestrzeni życia społecznego osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi, a także przezwyciężać obawy i strach przed kontaktem z nimi.

Trzej Królowie w Poznaniu

Anioły, diabły, rzymscy legioniści, Herod, a także sam Kacper, Melchior i Baltazar - te oraz wiele innych postaci będzie można spotkać podczas Orszaku Trzech Króli, który przejdzie ulicami Poznania 6 stycznia. Orszak wystartuje z placu Wolności o godz. 12. Pierwsze 10 000 osób otrzyma dodatkowo koronę, która jest atrybutem wyjątkowego święta Trzech Króli. Do udziału w uroczystości zaprasza się wszystkich tych, którzy będą chcieli uczcić wędrówkę Mędrców do Stajenki sprzed kilku tysięcy lat.

Sylwestrowy Bal na Placu Wolności w Poznaniu

Gala gwiazd polskiej sceny muzycznej, widowisko świetlne, grafika laserowa oraz pokaz kolorowych fajerwerków - takie atrakcje czekają na wszystkich tych, którzy Sylwestra będą chcieli spędzić na Placu Wolności.

Takiny zapraszają do zoo

Na razie zimy w Poznaniu nie ma, ale mamy za to nowych mieszkańców, którzy są symbolami zimnych klimatów. Od połowy grudnia w poznańskim zoo nad Maltą mieszkają takiny. Warto je odwiedzić w czasie świąteczno-noworocznym, bo poznańskie ogrody zoologiczne zapraszają 365 dni w roku!

Urzędnicy - tenisiści mistrzami!

W dniach 5 do 7 grudnia odbyły sie w Teresinie pod Warszawą Halowe Mistrzostwa Polski Samorządowców w tenisie ziemnym. Udział wzięło kilkudziecięciu zawodników reprezentujacych Urzędy miast, gmin, starostw i Urzędów marszałkowskich z całej Polski.

Miejski sylwester z przebojami Anny Jantar

Z przebojami Anny Jantar wejdą poznaniacy w 2015 rok. Tradycyjną miejską zabawę sylwestrową na placu Wolności wypełnią jej piosenki, śpiewane przez wielu wykonawców.

Ceremonia złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium

27 grudnia, w 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbędzie się ceremonia złożenia prochów Powstańców Wielkopolskich w Kolumbarium w Kwaterze Powstańców Wielkopolskich na Junikowie. W Kolumbarium spoczną urny z prochami zmarłych Powstańców oraz spoczywających z nimi bliskich. Wspólny grobowiec ulokowany będzie w honorowym miejscu Kwatery Powstańczej.

Poznańskie obchody 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia Poznaniacy będą obchodzić 96. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W związku z tym zaplanowano szereg uroczystości, mających na celu upamiętnienie tego niepodległościowego zrywu.Powstanie Wielkopolskie to jeden ze szczególnych zrywów, które już na stałe wpisał się w karty historii Polski. 27 grudnia 1918 roku mieszkańcy Wielkopolski wystąpili przeciwko niemieckiemu państwu. Domagali się oni powrotu ziem zaboru polskiego do ojczyzny. Powstanie Wielkopolskie było jednym z niewielu zrywów wyzwoleńczych, które zakończyło się sukcesem.

Wigilijna wieczerza dla wszystkich potrzebujących

Tradycyjne potrawy, napoje, obowiązkowy opłatek i świąteczna atmosfera radości - Caritas Archidiecezji Poznańskiej jak co roku zorganizowała Wigilię dla wszystkich potrzebujących mieszkańców miasta. Ponad tysiąc osób oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zasiadło do świątecznych stołów. W akcji pomagała ponad setka wolontariuszy.

Wigilijna wieczerza dla wszystkich potrzebujących

Tradycyjne potrawy, napoje, obowiązkowy opłatek i świąteczna atmosfera radości - Caritas Archidiecezji Poznańskiej jak co roku organizuje Wigilię dla wszystkich potrzebujących mieszkańców miasta. Punktualnie o godzinie 11.00 zgromadzeni uczestnicy zasiądą do świątecznego stołu.

Betlejemskie Światełko Pokoju dotrze do Poznania

21 grudnia do stolicy Wielkopolski dotrze Betlejemskie Światełko Pokoju. Po uroczystym pochodzie na Starym Rynku, harcerze przekażą je w ręce prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka.
stat4u