SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Spotkanie Wielkanocne w siedzibie KK

W siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” obyło się spotkanie świąteczne pracowników KK oraz Regionu Gdańskiego „S”. Posługę duszpasterską sprawował abp Sławoj Leszek Głódź.

Łazik Politechniki Białostockiej w finałach URC

Jest! Nasi dzielni konstruktorzy otrzymali pozytywną decyzję dotyczącą kwalifikacji do etapu finałowego zawodów University Rover Challenge 2015 w USA. Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe prestiżowe zawody na pustyni w stanie Utah. Prace trwały już od początku roku akademickiego. Powstawała nowa konstrukcja w oparciu o doświadczenia i uwagi zdobyte w latach ubiegłych. Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej na tych prestiżowych zawodach trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2).

"Nie pozwolimy na szkalowanie dobrego imienia Związku". Wyrok Sądu Okregowego

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu Telewizji Polskiej S.A. Tomaszowi Sandykowi opublikowanie w audycji informacyjnej „Panorama” sprostowania o następującej treści: „Podana przez Hannę Lis w programie „Panorama” z dnia 24 marca 2014 roku informacja, że Pan Piotr Duda <> jest nieścisła. W rzeczywistości Pan Piotr Duda wziął udział w spotkaniu na wyraźne zaproszenie i w związku z prośbą rodziców o pomoc i interwencję”.

Sąd niesprawiedliwy dla Mariusza Kamińskiego?

W dniach 30-31 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy zgadzasz się z wyrokiem skazującym dla Mariusza Kamińskiego?" Aż 92% internautów zanegowało ten wyrok. Można odnieść wrażenie ,że poczucie sprawiedliwości w społeczeństwie rozmija się bardzo ze sprawiedliwością sądową.

Studenci Politechniki Białostockiej w czołówce Robotic Tournament 2015

W sobotę 28 marca w Rybniku odbył się Robotic Tournament 2015. Do siódmej edycji turnieju robotów zgłosiło się aż 79 drużyn, które wystawiły 182 roboty. Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. W Robotic Tournament 2015 znakomicie poradzili sobie reprezentanci Politechniki Białostockiej.

Komentarz Piotra Dudy po wystąpieniu pani premier

Co miałam powiedzieć, przeczytałam – tak w skrócie można określić 10-minutowe, płaczliwe i nieprzekonujące wystąpienie premier Ewy Kopacz po półroczu swoich rządów. Pani premier ani słowem nie odniosła się do najważniejszych problemów jakimi żyją Polacy, w tym dramatycznego stanu służby zdrowia, szkolnictwa, śmieciowego rynku pracy. Mówiąc o swojej rzekomo służebnej roli wobec społeczeństwa – podobnie jak w expose – nie wspomniała o dialogu społecznym. Ten dialog podejmowała wyłącznie w obliczu protestów.

W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie w polskich kościołach odczytany będzie list rektora KUL

Ks. prof. Antonii Dębiński tematem tegorocznego listu uczynił krzyż jako znak wiary - symbol miłości Chrystusa do człowieka, ale także symbol głęboko zakorzeniony w cywilizacji europejskiej: "Przekształcenie znaku największego pohańbienia w symbol nieskończonej chwały wskazuje na wielkie duchowe zwycięstwo chrześcijaństwa nad starym światem. W IV w. cesarz Konstantyn Wielki zniósł karę śmierci przez ukrzyżowanie na znak szacunku dla Chrystusa (...). To niezwykłe zwycięstwo krzyża stanowi źródło i początek cywilizacji europejskiej."

Politechnika Białostocka na targach edukacyjnych w Gdańsku

Reprezentanci Politechniki Białostockiej biorą udział w dwudniowych Targach Akademia 2015 w Gdańsku. Wielką atrakcją uczelnianego stoisko jest łazik marsjański Hyperion 2 – zwycięzca zawodów University Rover Challenge w 2014 roku.

Atos po raz kolejny zdobywcą certyfikatu Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce!

Great Place to Work Institute po raz siódmy nagrodził najlepszych polskich pracodawców. Wśród najlepszych w kategorii „firma zatrudniająca powyżej 500 pracowników”, zajmując 5 miejsce, znalazła się firma Atos – międzynarodowy lider branży IT - która w swoich oddziałach w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi i Toruniu zatrudnia blisko 4000 osób.

Ogólnopolska akcja protestacyjna strażaków

Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” informuje o rozpoczęciu 30 marca br. ogólnopolskiej akcji protestacyjnej strażaków. - Długo czekaliśmy na odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na nasze postulaty - mówi Robert Osmycki, przewodniczący Sekcji Pożarnictwa "S" - W grudniu ub. r. złożyliśmy petycję u Marszałka Sejmu RP. Oczywiście tutaj również nie dostaliśmy odpowiedzi.

MEDI@STERY 2015 – pierwsza edycja konkursu rozstrzygnięta!

Znamy już laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach MEDI@STERY. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Gdański, a włączyły się do niego niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród laureatom połączona z promocją międzynarodowej publikacji „Media-Bizens-Kultura” odbyła się 27 marca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Czy Andrzej Duda zostanie Prezydentem?

W dniach 24-26 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy "Andrzej Duda zostanie Prezydentem RP?" Ponad 78% internautów odpowiedziało ,że TAK! To dobra prognoza dla kandydata PiS -u w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Powstrzymać ruinę polskich kolei

Ponad tysiąc osób z różnych części Polski wzięło udział 24 marca w pikiecie protestacyjnej pod siedzibą PKP S.A. w Warszawie. W ten sposób kolejarze bronili swoich miejsc pracy. Demonstracja była również wyrazem sprzeciwu wobec planów prywatyzacji kolejnych kolejowych spółek. Manifestację wymusiła dramatyczna sytuacji w jakiej znalazły się spółki kolejowe, a do której przyczyniły się wdrażane bądź planowane zmiany restrukturyzacyjne i prywatyzacje. Pracownicy kolei podkreślają, że protestują przeciwko polityce rządu oraz zarządów spółek kolejowych, która prowadzi do patologii w systemie funkcjonowania polskich kolei.

Apel o niewypalanie wiosennych traw

Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, niszczy środowisko, zanieczyszcza powietrze. To nielegalny proceder, za który grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych!

25 marca 38 rocznica powstania ROPCiO

Dzisiaj 25 marca mija 38 lat od powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, największej obok Komitetu Obrony Robotników organizacji opozycyjnej, działającej w Polsce w latach siedemdziesiątych.

Od Komisji Trójstronnej do Rady Dialogu Społecznego. Ostatnie uzgodnienia

Kolejne spotkanie liderów związków zawodowych i organizacji pracodawców ze stroną rządową zakończyło się uzgodnieniem projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która ma doprowadzić do przywrócenia trójstronnego dialogu społecznego w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Rada Dialogu Społecznego zastąpi dotychczasową Trójstronną Komisję ds. Społeczno - Gospodarczych. Najważniejszym kierunkiem przyjętym przez wszystkich uczestników spotkania jest poszerzenie kompetencji Rady, tym bardziej, że strona społeczna krytycznie ocenia kompetencje przysługujące dotychczasowej TK.

Finał prac nad nową instytucją dialogu społecznego nie tak oczywisty

Coraz mniej zapisów ustawy powołującej nową instytucję dialogu społecznego pozostało do uzgodnienia. Przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców i rządu uzgodnili ponad 90 proc., ale finał wcale nie jest oczywisty. Kolejne rozmowy planowane są jeszcze w tym tygodniu.

Polski dryf. Sprawozdanie KE - Polska 2015

Bez transformacji, z obecnej gospodarki nisko kosztowej, pracochłonnej i zatrudniającej nisko wykwalifikowaną siłę roboczą w gospodarkę opartą na innowacjach, Polska skazana jest na marazm. Taki model gospodarki to dryf, który od czasu do czasu napotyka korzystne prądy, ale nie dąży do żadnego celu. Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie, które w czerwcu posłuży do sformułowania nowych zaleceń w ramach realizacji strategii Europa 2020. Jego część dotycząca rynku pracy jest dla Polski porażająca.

Dzień Otwarty KUL już w piątek, 20. marca

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza serdecznie na Dzień Otwarty KUL, który pod hasłem „Twoje marzenia, Twoja przyszłość, Twój KUL!” odbędzie się już w piątek, 20 marca 2015 r. Czekamy na Wszystkich zainteresowanych studiami w najstarszym uniwersytecie katolickim w Polsce

Polacy nie mają zaufania do sondaży?

W dniach 13-15 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy masz zaufanie do sondaży CBOS?" Ponad 88% odpowiedziało, że NIE!

Sikorski ośmiesza posłów. "Solidarność" apeluje do przewodniczących klubów

Kancelaria Sejmu ogłaszając przetarg publiczny nie zastosowała tzw. klauzul społecznych, dlatego przewodniczący NSZZ "Solidarność" wystosował do Marszałka Sejmu pismo z żądaniem interwencji. Ale Radosław Sikorski od ponad dwóch tygodni milczy. Tym razem za pośrednictwem przewodniczących klubów parlamentarnych szef Związku zwrócił się bezpośrednio do posłów.

Związkowcy „S” odwiedzili biura poselskie

Nocleg w biurze poselskim, pikiety i spotkania z policją – tak w niektórych przypadkach wyglądała akcja odwiedzania biur poselskich i senatorskich koalicji PO-PSL przez związkowców „Solidarności”. Choć zgodnie z kalendarzem wszyscy politycy powinni być w swoich biurach i przyjmować interesantów, to w wielu miejscach nikogo nie zastało.

MFW: związki zawodowe lekarstwem na nierówności

W pokryzysowej rzeczywistości można było się spodziewać wszystkiego, jednak nie tego, że jedna z czołowych instytucji globalnego kapitalizmu stanie w obronie związków zawodowych. Tak się jednak stało za sprawą raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat rosnących na świecie nierówności. W cyklicznej publikacji Finance & Development, Florence Jaumotte and Carolina Osorio Buitron, ekonomistki MFW, przedstawiają dowody na rosnące w skali globalnej nierówności i szukają przyczyn takiego stanu rzeczy.

Waldemar Domański laureatem Nagrody Obywatelskiej 25–lecia Samorządności

W poniedziałek (9 marca) Waldemar Domański, Radny Dzielnicy X Swoszowice, Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki, krakowski aktywista odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżową Nagrodę Obywatelską 25–lecia Samorządności. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszaw

Sukces Prezydenta Miasta Lublina

Na posiedzeniu Unii Metropolii Polskich w Warszawie 4 marca Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został wybrany członkiem Zarządu tej organizacji (zrzeszającej największe miasta w Polsce). Będzie przedstawicielem UMP w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przewodniczącym w Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

O kobietach na rynku pracy w Polsce - analiza

Kobietom częściej grozi znalezienie się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, np. z powodu zawierania umów na niepewnych warunkach, konieczności podejmowania pracy w niepełnym wymiarze czasu lub na gorszych warunkach. Kobiety przeważają w grupie osób zatrudnionych na podstawie umowy na czas określony. Zasada równego traktowania i zwalczania dyskryminacji pozwala na poprawę warunków życia i pracy kobiet i mężczyzn, nie tylko poprzez prawodawstwo i włączanie kwestii równościowych do różnych obszarów polityki, ale też poprzez wypracowanie instrumentów praktycznego realizowania tej polityki, szczególnie na rynku pracy.

Gratulacje za złoto dla zawodnika Zawiszy

Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, Marcin Lewandowski, został halowym mistrzem Europy w biegu na 800 m. W Pradze wywalczył jedyne złoto dla polskiej reprezentacji zdobyte podczas halowych mistrzostw Starego Kontynentu.

Sezon 2015 w Polskiej Lidze Curlingu dobiegł końca.

Blisko trzy miesiące rywalizacji, trzy lodowiska, dziewiętnaście drużyn, 84 mecze. Cała reszta to emocje – radość zwycięzców i złość (sportowa, rzecz jasna) pokonanych. Tej ostatniej niewiele, góruje raczej zadowolenie, bo wreszcie mamy w kraju system rozgrywek curlingowych z prawdziwego zdarzenia

„Solidarność” według kobiet - film dokumentalny

W pozornie zdominowanej przez mężczyzn (stoczniowcy, portowcy, górnicy, hutnicy itd.) „Solidarności” kobiety odegrały zaskakująco ważną rolę. Wkład przedstawicielek płci pięknej w historię Związku przypomina film dokumentalny „Solidarność według kobiet”, który będzie można obejrzeć na kilku pokazach specjalnych w Gdańsku. Pierwszy odbył się w sobotę 7 marca o godz. 17.15 w kinie Helikon (ul. Długa 57). Po seansie zaplanowano spotkanie z udziałem bohaterek filmu – Joanny Dudy-Gwiazdy i Ewy Ossowskiej – a także twórców dokumentu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Skandal - Byli opozycjoniści nadal bez pomocy

Rząd po raz kolejny blokuje prace nad ustawą o pomocy dla byłych opozycjonistów. Tymczasem wielu byłych działaczy znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Mogą starać się o pomoc społeczną, ale często uważają, że jest to poniżej ich godności. - Internowani, więzieni mają dziś wielki żal do swojej Ojczyzny. Dzisiaj ich oprawcy, esbecy, zomowcy cieszą się wysokimi emeryturami, a ludzie więzieni, bici i poniżani, jeżeli dożyją emerytury, to nie wiedzą, jak mają za tę emeryturę przeżyć - mówi Piotr Duda, szef "Solidarności".

Twórca festiwalu „Camerimage” w Europejskiej Akademii Filmowej

Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, został przyjęty w poczet członków Europejskiej Akademii Filmowej.

Przejściowe problemy z aplikacją Źródło

Zgodnie z nowymi przepisami, w poniedziałek 2 marca ponad 2500 gmin w Polsce rozpoczęło pracę z nowym Systemem Rejestrów Państwowych, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system. Co nie jest niespodzianką, aplikacja „Źródło", służąca do obsługi SRP, przysparza problemów. W gdyńskim Urzędzie Miasta dokumenty są przyjmowane, jednak cała procedura trwa znacznie dłużej, niż dotychczas - złożenie jednego wniosku trwało nawet półtorej godziny. Dochodzi do licznych zerwań sesji. Ze wstępnej analizy wynika, że jest to wina ograniczonej przepustowości udostępnionego łącza.

Kolejna tura rozmów o dialogu społecznym

Autonomia przyszłej Rady Dialogu Społecznego to główny temat obradujących dziś przedstawicieli central związkowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie robocze w sprawie ustalenia wspólnej wersji ustawy o współpracy rządu, pracodawców i związków. Tym razem głównym tematem spotkania ma być niezależność Rady. Negocjatorem ze strony NSZZ „Solidarność” jest Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

“Niezwyczajni” instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego wybrani!

Spośród 100 000 osób zrzeszonych w Związku Harcerstwa Polskiego do ogólnopolskiego plebiscytu instruktorskiego ZHP zgłoszono 171 kandydattów, z których kapituła nominowała 25 osób w 5 kategoriach. 28 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej pt. “Pokolenie wolności” poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach. Są nimi: hm. Janusz Błaszczyk z Poznania - w kategorii “Efektywne zarządzanie”, pwd. Aleksandra Karwala ze Świdnicy – w kategorii “Harcerska innowacja”, hm. Agata Pietryszyk z Białegostoku - w kategorii “Praca z kadrą”, hm. Dariusz Nawrocki – w kategorii “Celem jest wychowanie”, pwd. Marcin Świderski z Warszawy – w kategorii “Aktywność obywatelska”

Prezydent Komorowski przegra w II turze!

W dniach 28 luty - 1 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy Prezydent Bronisław Komorowski wygra w drugiej turze wyborów?" Tylko 11% internautów poparło kandydaturę urzędującego Prezydenta.

Polacy jednak boją się agresji Rosji!

W dniach 25-27 lutego zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy obawiasz się agresji Rosji na Polskę?" Okazało się ,że internauci są podzieleni niemal w połowie ze wskazaniem na tych z obawami. Otóż ponad polowa czyli 50,54% przyznało ,że boi się agresji Rosji na Polskę.

Jan Szrzedziński Człowiekiem Roku "Tygodnika Solidarność"

- To człowiek wyjątkowo zasłużony dla "Solidarności" i dla Polski - podczas obrad Komisji Krajowej w Gdańsku Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" nadał dr Szrzedzińskiemu tytuł Człowieka Roku 2014 - Dokonał czynu niezwykłego, bardzo odważnego. Dzięki niemu Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - wyjaśnił Kłosiński. W uroczystości uczestniczył również abp. Sławoj Leszek Głódź.

Stosujecie śmieciowe standardy. "Solidarność" pisze do Marszałka Sejmu

"Solidarność' skieruje pismo do Radosława Sikorskiego, marszałka Sejmu z protestem w sprawie ogłoszonego przez Kancelarię Sejmu przetargu na „Usługę całorocznego utrzymania porządku na obszarach utwardzonych oraz całorocznego utrzymania i pielęgnacji zieleni”. Urzędnicy zapomnieli, że od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy i należy w zamówieniu uwzględnić tzw. klauzule społeczne, dzięki którym pracownicy zostaną zatrudnieni na lepszych warunkach lub przy zamówieniu zostaną zatrudnione osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

"Brak znamion czynu zabronionego". Nie będzie śledztwa ws. słów Piotra Dudy

Nie będzie śledztwa ws. słów Piotra Dudy, szefa "Solidarności" skierowanych do posłów podczas protestów górniczych. Warszawska prokuratura uznała brak znamion przestępstwa i odmówiła wszczęcia postępowania. - Byłem absolutnie o tym przekonany, że nikomu nie groziłem. Politycy muszą pamiętać, że są osobami publicznymi, a my mamy prawo ich rozliczać za decyzje, które podejmują. I taki był sens moich wypowiedzi, co jak widać było również oczywiste dla prokuratury - komentuje Piotr Duda.

"Ludzie mają dosyć". Smutny obraz polskiej codzienności

Co drugie polskie gospodarstwo domowe nie jest w stanie pokryć nagłego wydatku w wysokości 1 tys. zł. Prawie 60 proc. rodzin nie może sobie pozwolić na tygodniowy urlop raz w roku. Dwukrotnie wzrosła liczba osób, które w prywatnych firmach dostają minimalną płacę. W ostatnim czasie GUS opublikował raport "Dochody i warunki życia ludności Polski". Portal www.tokfm zestawił dane razem z wynikami badania CBOS i wyszedł z tego bardzo przygnębiający obraz polskiej codzienności.

Wiece, pikiety, ulotki. Ogólnopolskie Dni Protestu

Premier Rządu Polskiego dużo mówi o dialogu. Ale nie chce się spotykać ze związkowcami. Nie odpowiada na pisma. "Solidarność" w ramach protestu wobec takiego zachowania przeprowadziła 19 lutego w wielu miastach Polski protesty, pikiety, wiece, akcje ulotkowe. Celem jest zmuszenie polskiego rządu do dialogu. - Postulaty, które przedstawiamy Pani Premier to nie obrona przywilejów związkowych, ale realne problemy polskiego społeczeństwa nierozwiązane na przestrzeni ostatnich lat - podkreśla Piotr Duda, szef Związku.

KUL - Konkursy o Nagrodę im. Anieli Hrabiny Potulickiej

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza do udziału w konkursach o Nagrodę im. Anieli Hrabiny Potulickiej. W listopadzie ubiegłego roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Zarząd Fundacji Potulickiej ustanowił dwie Nagrody im. Anieli Hrabiny Potulickiej – nagrodę naukową oraz nagrodę za sukces gospodarczy. Nagrody mają upamiętniać osobę i dzieło hr. Anieli Potulickiej i będą przyznawane corocznie. Pierwsza edycja konkursów została właśnie ogłoszona.

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

20 lutego Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło decyzję o uchwaleniu tego święta w 2007 roku. Podczas prac nad koncepcją dnia sprawiedliwości ONZ uznało, że ubóstwo, brak godnego i pełnego zatrudnienia, dyskryminacja ze względu na płeć, brak dostępu do świadczeń społecznych są bardzo poważnymi problemami, z którymi boryka się duża część obywateli świata.

Polacy popierają protesty rolników!

W dniach 18-20 lutego zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie "Czy popierasz protesty rolników/" Ponad 88% internautów odpowiedziało twierdząco.

Eksperci zajmą się projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zajmie się wspólny ekspercki zespół związków zawodowych, organizacji pracodawców i resortu pracy. Związkowcy i pracodawcy spotkali się dzisiaj z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem, ministrem pracy, by po raz kolejny rozmawiać o nowej formule dialogu społecznego

DZIŚ URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA

19 lutego Mikołaj Kopernik obchodzi urodziny. To już 542 rocznica urodzin wielkiego toruńskiego astronoma.

19 lutego Ogólnopolskie Akcje Protestacyjne

Od siedmiu lat reprezentatywne centrale związków zawodowych próbują prowadzić dialog społeczny z obecną koalicją rządową PO-PSL. Niestety zarówno były Premier Donald Tusk, jak obecnie Ewa Kopacz traktują dialog w naszym kraju jak zło konieczne, czego konsekwencją są obecne protesty i niepokoje społeczne. Postulaty, które przedstawiamy Pani Premier to nie obrona przywilejów związkowych, ale realne problemy polskiego społeczeństwa nierozwiązane na przestrzeni ostatnich lat, mimo konkretnych propozycji strony społecznej.

Ręce precz! 18 lutego 2015 światowym dniem obrony prawa do strajku

"Świat okazał mądrość i dojrzałość, kiedy w 1919 roku utworzył MOP, zapewniając ludziom pracy międzynarodowe ramy prawne i alternatywę dla otwartego konfliktu między pracownikami a pracodawcami. Osłabienie MOP i chęć wyeliminowania prawa do strajku, szczególnie w tym kluczowym momencie, gdy pracownicy są coraz bardziej narażeni na wykorzystywanie, może cofnąć czas o 100 lat i pozostawić ludzi pracy na łasce pracodawcy. Historia pokazała na przykładzie klęski apartheidu, walk przeciwko dyktaturom oraz na rzecz politycznego i gospodarczego wyzwolenia z represji, oraz walki samej „Solidarności”, że ludzie pracy potrafią okazać swoją determinację walcząc o sprawiedliwość przeciwko niedopuszczalnym praktykom. Czy pracodawcom to się podoba czy nie, pracownicy będą nadal podejmować akcje strajkowe, gdy nie będzie alternatywy" - napisano w apelu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych z okazji światowego dnia obrony prawa do strajku. Jest to odpowiedź organizacji na coraz agresywniejsze ataki pracodawców, usiłujących ograniczyć te prawa.

Polacy nie ufają sondażom!

W dniach 16-18 lutego przeprowadziliśmy sondaż wśród czytelników naszej gazety pt. "Czy masz zaufanie do publikowanych wyników przez ośrodki badania opinii publicznej?" Aż 91% internautów odpowiedziało negatywnie - czyli ,że nie ufa publikowanym sondażom.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA

Odwołanie polskiego rządu z października 2014 roku odrzucił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Tym samym wyrok ten stał się prawomocny i ostateczny. Czy oznacza to ostateczną kompromitację polskich władz w tym byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera? Czy staną oni przed polskim wymiarem sprawiedliwości?

Rośnie liczba pracujących za minimalne wynagrodzenie

W ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników w Polsce, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według GUS, od 2012 r. liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosła o 22 proc. To oznacza, że w Polsce aż 436 tys. osób otrzymuje najniższą pensję. Od 2007 r. liczba ta wzrosła aż o 225 tys. osób czyli o 117 procent!

"Możecie zacząć działać". Młodzi związkowcy tworzą swoje struktury

Walka z umowami śmieciowymi, poprawa wizerunku, kruszenie związkowego betonu - takie hasła pojawiły się na środowym spotkaniu w gdańskiej Sali BHP. Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyjechało, aby wspólnie utworzyć struktury młodych w Związku.

Płaca minimalna dla pracowników delegowanych. Wyrok TS UE

Polakom wysłanym do pracy za granicę przysługuje płaca minimalna, której wysokość określają zagraniczne układy zbiorowe pracy państwa przyjmującego. O ich prawa może występować tamtejszy związek zawodowy. Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystne orzeczenie dla polskich pracowników budujących elektrownię atomową w Finlandii.

Natura znajdzie drogę - Konkurs BOŚ

Rusza konkurs fotograficzno-filmowy „Przyroda u twoich drzwi”. Po raz kolejny możemy wykazać się jako aktywni obserwatorzy swojego otoczenia. Głównym zadaniem jest uchwycenie sytuacji, w których natura powraca do zurbanizowanego środowiska. Celem jest uświadomienie jak ważna jest ochrona różnorodności biologicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Apel do Premier Kopacz w sprawie Poczty Polskiej

Krajowy Sekretariat Łączności skierował list do Ewy Kopacz, Premiera Rządu RP z apelem o podjęcie prawdziwej dyskusji o Poczcie Polskiej w Sejmie RP. Związkowcy twierdzą, że "sprzeczne z interesem narodowym i interesem przedsiębiorstwa decyzje podejmowane w rządowych kuluarach, są następnie akceptowane przez sejmową koalicję w imię niejasnych interesów".

Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego

Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. /Galeria zdjęć/

Oświadczenie szefa Związku w sprawie wypowiedzi posła PO

Piotr Duda, przewodniczący KK wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi posła PO Michała Jarosa. Poseł powiedział, że "związki zawodowe kosztują obywateli od 250 do 300 mln zł rocznie". Lider "Solidarności" uprzedza, że jeśli Jaros nie wycofa się tego co powiedział, sprawa trafi do sądu.

Duda pisze do Karpińskiego w sprawie JSW

Piotr Duda, przewodniczący KK skierował pismo do Włodzimierza Karpińskiego, Ministra Skarbu Państwa, w którym odnosi się do zapowiedzi mninistra o konieczności wzmocnienia nadzoru nad Jastrzębską Spółką Węglową, w tym konieczności zmian w składzie rady nadzorczej. Zmiany w połowie składu rady nazdorczej, których może dokonać minister otworzą "możliwość dalszych działań dla koniecznych zmian w skladzie Zarządu JSW".

Andrzej Duda zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.

W dniach 7-9 lutego zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie " Czy Andrzej Duda wygra w I turze?" Być może głosujący byli pod wrażeniem bardzo udanej i przekonywującej inauguracji kampanii wyborczej która miała miejsce 7 lutego, gdyż aż 82% internautów odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie.

Sztab protestacyjny obradował w Gdańsku nad scenariuszem akcji protestacyjnych

Brak dialogu i odpowiedzi premier Ewy Kopacz na związkowe żądanie przystąpienia do rozmów o sytuacji gospodarczej i społecznej Kraju prowadzi do zaostrzenia związkowej akcji protestacyjnej. Jej scenariusze do jesieni br. omawiane były w Gdańsku podczas zwołanego na wtorek 3 lutego br. sztabu protestacyjnego. O akcjach i ich szczegółach będziemy informować bezpośrednio przed nimi.

Polacy popierają protesty na Śląsku!

W dniach 3-6 lutego umożliwiliśmy internautom wypowiedzenie się na temat "Czy popierasz protesty na Śląsku?" Ponad 79% opowiedziało się za !

Żarty się skończyły! Będzie strajk?

Sztab protestacyjny trzech central związkowych zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowych.

Biedny jak... polski poseł w Sejmie

W 2013 roku polscy parlamentarzyści otrzymali ponad 400 tys. zł. zapomóg!

Polska służba zdrowia w ogonie Europy

Polska znalazła się na 27. miejscu na 33 zbadane kraje w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia – międzynarodowym rankingu jakości usług medycznych. Pozycja Polski w rankingu obniżyła się o jedną pozycję w porównaniu z ostatnią edycją z 2009 roku. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że badający komentowali wówczas, że chociaż polska służba zdrowia nie należy do najlepszych, to jednak jej stan się poprawia. Teraz okazuje się, że daliśmy się wyprzedzić Słowacji i Litwie.

Internauci wyrazili opinię w sprawie strajku generalnego

W dniach od 29 stycznia do 1 lutego zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy byliby zwolennikami strajku generalnego?" Blisko 92 % internautów odpowiedziało twierdząco. Nawet jeżeli wyniki te nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa a strajk generalny byłby dopuszczalny i możliwy to taki wynik powinien budzić refleksję szczególnie wśród klasy rządzącej.

Nowa instytucja dialogu społecznego - rząd ma 2 tygodnie

Rząd w ciągu dwóch tygodni przedstawi uwagi do projektu ustawy powołującego nową instytucję dialogu społecznego – zobowiązał się minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z szefami związków zawodowych i organizacji pracodawców 26 stycznia w Warszawie. "Solidarność" wciąż jednak czeka na spotkanie z premier Kopacz.

Internauci chcą dymisji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 27 stycznia umożliwiliśmy czytelnikom naszej gazety wyrażenie opinii czy dyrektor Piotr Cywiński powinien podać się do dymisji. Miało to związek z brakiem zaproszenia na uroczystości 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponad 77% internautów opowiedziało się za dymisją pana Dyrektora! Miejmy nadzieję, że za rok taka skandaliczna sytuacja się nie powtórzy!

Jak ochronić narodowe dziedzictwo

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się publiczna debata na temat roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego. Podczas Forum Debaty Publicznej Łódź reprezentował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, który przedstawił referat „Łódź - dziedzictwo narodowe o europejskim znaczeniu pod opieką samorządu".

Czy w Polsce będzie możliwy legalny strajk generalny? „Solidarność” złożyła kolejną skargę do MOP

Po wygranej skardze przed Międzynarodową Organizacją w spr. ograniczania przez Polskę prawa do zrzeszania się w związki zawodowe osób wykonujących pracę inaczej niż w ramach kodeksu pracy, „Solidarność” złożyła kolejną skargę. Tym razem zdaniem związku Polska ograniczając możliwość prowadzenia sporów zbiorowych wyłącznie wobec bezpośredniego pracodawcy łamie konwencję 87 i 151. O co chodzi? Nasze przepisy nie dają prawa sporu i strajku wobec rzeczywistych właścicieli i władz publicznych z ogólnopolskim strajkiem generalnym włącznie.

24 lata arcybiskupa Głódzia

Gdy 21 stycznia 1991 r. Jan Paweł II wydał dekret przywracający w Polsce diecezję wojskową, ogłosił również bullę w sprawie nominacji na biskupa polowego. 24 lata temu ks. prałat Sławoj Leszek Głódź stanął na czele odradzającego się ordynariatu polowego.

Rząd RP nie powinien interweniować w sprawie kursu franka szwajcarskiego

W takim tonie wypowiedzieli się internauci którzy głosowali w ankiecie zamieszczonej na łamach naszej gazety w dniach 18-20 stycznia. Aż 65% głosujących było przeciwnych aby ratować tzw. frankowiczów!

Ida idzie po Oscary

Film „Ida" został nominowany do Oscarów w dwóch kategoriach - dla najlepszego filmu obcojęzycznego oraz za zdjęcia. Wręczenie statuetek 22 lutego. Produkcja łódzkiego Opus Filmu w wyścigu po nagrodę Akademii za najlepszy film nieanglojęzyczny zmaga się z filmami "Lewiatan" (Rosja), "Timbuktu" (Mauretania), "Dzikie historie" (Argentyna) oraz "Mandarynki" (Estonia)

10 dni do końca aukcji: "Złoty Donek" już za 1,5 tysiąca

Licytowany na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy styropianowy pomnik Donalda Tuska, zwany potocznie "Złotym Donkiem" na 10 dni przed końcem aukcji osiągnął cenę 1500 zł.

To porozumienie wszystko zaczyna

To wspaniała wiadomość - tak szef Związku Piotr Duda zareagował na wiadomość o podpisaniu porozumienia pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Strajkowo-Protestacyjnym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i stroną rządową. Jego zdaniem to dopiero początek naprawy polskiego górnictwa.

79% internautów popiera protest górników

W dniach 14-17 stycznia przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników sondaż "Czy popierasz strajk górników?" Blisko 79% biorących udział w ankiecie odpowiedziało TAK!

Pogotowie strajkowe w całym kraju. Sztab zdecydował o akcjach

Przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ "Solidarność", tworzących krajowy sztab protestacyjny ogłosili na terenie całego kraju pogotowie strajkowe. Obradujący w piątek w Katowicach sztab, przygotował scenariusz działań wspierających protesty górnicze. Związek apeluje o oflagowanie wszystkich zakładów pracy, w których działa "Solidarność".

Nagroda szczególna

15 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala VII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego przedstawiciele 19 uhonorowanych firm odebrali statuetki i certyfikaty.

II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie za nami

Co to jest zasada ius sanguinis, co to są Essentialia negotii oraz w ciągu ilu dni można wnieść skargę na decyzję administracyjną to tylko przykłady pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W środę 14 stycznia 2015 r. 670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do testu, który wyłoni 30 najlepszych z nich.

Znamy finalistów plebiscytu na najładniej rozświetlone miasto w Polsce. Głosować w „Świeć się z Energą” można do 23 stycznia.

Gdynia, Rzeszów, Połczyn Zdrój czy Bielsko-Biała? Kto z finałowej szesnastki wojewódzkich zwycięzców zdobędzie tytuł rozświetlonej stolicy Polski w VI edycji Plebiscytu Miast „Świeć Się z Energą”? Kandydatury można ocenić na podstawie zdjęć dostępnych na stronie SwiecSie.pl. O tym, komu przypadnie pierwsze miejsce oraz nagrody zadecyduje ilość głosów oddanych na wybraną miejscowość. Na zwycięzcę czeka energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł z przeznaczeniem na dom dziecka lub inny cel społeczny.Szósta edycja zabawy na najpiękniejszą miejską iluminację „Świeć Się z Energą” wkroczyła w etap ogólnopolski. Spośród 228 miejscowości do finałowej szesnastki zakwalifikowały się: Legnica, Inowrocław, Lublin, Małomice, Aleksandrów Łódzki, Szczawnica, Radom, Wołczyn, Rzeszów, Bielsk Podlaski, Gdynia, Bielsko-Biała, Skarżysko-Kamienna, Bartoszyce, Września oraz Połczyn-Zdrój.

Pani Premier nie zdaje egzaminu?

W dniach 7-8 stycznia przeprowadziliśmy głosowanie wśród czytelników naszej gazety pt. "Czy Pani Premier zdaje egzamin?" Aż 81% internautów stwierdziło ,że NIE! A co wy sądzicie o tym sondażu w świetle obecnych wydarzeń na Śląsku? Zapraszamy do komentarzy !

Polacy sceptyczni wobec WOŚP

W dniach 8-11 stycznia umożliwiliśmy internautom wypowiedzenie się czy zechcą wspomóc finansowo Wielką Orkiestrę Światecznej Pomocy. Blisko 70% czytelników naszej gazety wypowiedziało się ,że NIE!

Internauci popierają protest lekarzy

W dniach 2-4 stycznia na łamach naszej gazety kazdy mógł się wypowiedzieć na temat "Czy popierasz protest lekarzy?" 56% internautów odpowiedziało ,że TAK!

Dlaczego kochamy klęski?

Wczoraj świętowano 96 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W zasadzie nie świętowano. Nie było szumnych obchodów i dużego parcia na ekranach telewizorów. W internecie też skromnie.

Wigiliia powinna być dniem wolnym od pracy!

Tak zadecydowali internauci w głosowaniu które odbyło się w dniach 24-25 grudnia na łamach naszej gazety. Ponad 66% internautów opowiedziało się za tym aby ten dzień był wolny od pracy.

Sezon na kradzież choinek trwa!

Ceny detaliczne choinek w tym roku powodują ,że nie brakuje amatorów nielegalnej wycinki. Strażnicy Leśni jednak jak co roku patrolują lasy i wyłapują złodziei.

Internauci ocenili stan wojenny!

W dniach 12-14 grudnia 2014 r. czytelnicy naszej gazety mogli wypowiedzieć się "Czy stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. był zbrodnią? 72% odpowiedziało ,że TAK! Zachęcamy wszystkich do następnych głosowań które niebawem będą publikowane.

Internauci ocenili PiS

W dniach 10-12 grudnia 2014 r. internauci mogli wypowiedzieć się na temat "Czy PiS chce podpalić Polskę?" Zdecydowana większość głosujących ba aż 74% oceniło ,że NIE! Po wczorajszym marszu zorganizowanym przez PiS w Warszawie można stwierdzić, że internauci mieli rację. Zapraszamy do wyrażania opini w kolejnych głosowaniach.
stat4u