SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Polacy już nie wierzą w obietnice rządu Ewy Kopacz

W dniach 30 czerwca - 1 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy wierzysz w obietnice obecnego rządu?" Po ośmiu latach monopolu władzy koalicji PO-PSL Polacy najwyraźniej stracili już cierpliwość bo tylko 5% internautów odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Najwidoczniej nie wierzą ,że mając pełnię władzy w ciągu czterech miesięcy można zrobić więcej niż przez lat 8. I trudno się im dziwić. /zobacz wynik poniżej/

Apel szefa Związku do Prezydenta RP

"Polacy zasługują, aby ich głos był wysłuchany" - napisał Piotr Duda, przewodniczący KK w liście skierowanym do Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP. Szef Związku zaapelował o rozszerzenie wrześniowego referendum o pytania dotyczące wieku emerytalnego, prywatyzacji Lasów Państwowych oraz obowiązku szkolnego sześciolatków.

Wspólny wniosek "S" i PiS do Prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość razem z "Solidarnością" złożą do prezydenta Komorowskiego wniosek o rozszerzenie planowanego na wrzesień referendum o 3 dodatkowe pytania. – Jako szef obywatelskiego komitetu referendalnego jestem bardzo na tak. - powiedział Piotr Duda po spotkaniu z Beatą Szydło, podczas wspólnej konferencji prasowej w Gdańsku - Mam nadzieję, że prezydent Komorowski pod koniec swojej kadencji zrobi wreszcie to, co powinien był zrobić 3 lata temu.

Beata Szydło do szefa Związku: Porozmawiajmy o referendum

"Zdaję sobie sprawę, że reforma wprowadzona przez rząd PO-PSL zmusza do pracy niemal do śmierci"- napisała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w liście do Piotra Dudy, lidera "Solidarności". Zaproponowała spotkanie i rozmowę na temat referendum w sprawie wieku emerytalnego.

KUL - Prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee członkiem PAU

Walne zgromadzenie członków Polskiej Akademii Umiejętności, które obradowało w Krakowie 20 czerwca, dokonało wyboru – jak co roku – nowych członków. Wśród nich znalazła się prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jako nowy członek-korespondent Wydziału I Filologicznego PAU. Wśród członków tej najbardziej prestiżowej i mającej najdłuższe tradycje korporacji polskich uczonych są już od lat inni profesorowie KUL: prof. Jerzy Kłoczowski i prof. Stefan Sawicki jako członkowie czynni oraz ks. prof. Andrzej Bronk i prof. Henryk Podbielski jako członkowie-korespondenci.

Politechnika Białostocka w Krakowie i Zielonej Górze

Tydzień temu Kraków, teraz Zielona Góra. Łaziki marsjańskie i samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej podróżują po Polsce, promuje uczelnię i miasto. W dniach 19-20 czerwca #next prezentował się w Krakowie podczas „Droniady” i „Parady Robotów”. To elementy konferencji „5 żywiołów” organizowanej przez fundację: Instytut MikroMakro. To wydarzenie co roku przyciąga do Krakowa entuzjastów robotyki oraz bezzałogowych obiektów latających. Bowiem do stolicy Małopolski wybrali się nie tylko konstruktorzy łazika marsjańskiego, ale i mgr inż. Daniel Ołdziej - samoloty, którymi się zajmuje, wzbudzały duże zainteresowanie

Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski 5 lipca w Gorzowie

Już 5 lipca na stadionie im. Edwarda Jancarza rozegrany zostanie Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. To pierwsze takie zawody w Gorzowie od 30 lat. Zgodnie z tradycją, finał IMP odbywa się na torze drużynowego mistrza Polski z poprzedniego sezonu. Właśnie w związku z tym faktem turniej wyłaniający najlepszych spośród polskich żużlowców odbędzie się właśnie na "Jancarzu" Niedzielne zawody wystartują o godz. 19:00. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej KS Stal Gorzów, wylosowane zostały numery startowe czołowej szesnastki polskich zawodników.

PiS zdecydowanie zwycięża w rankingu - zobacz preferencje wyborcze

W dniach od 8 do 28 czerwca przeprowadziliśmy badanie wśród czytelników naszej gazet na temat popularności głównych partii politycznych które będą rywalizowały w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Badanie dotyczyło PiS, PO i Ruchu Społecznego Kukiza. Poniżej zobacz wyniki.

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski"

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski". To jedno z wielu haseł towarzyszących uczestnikom pikiety, zorganizowanej przez Krajową Sekcję Lotniczą NSZZ "Solidarność" przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej.

Większość Polaków opowiada się przeciwko In Vitro.

W dniach 25-26 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy jesteś zwolennikiem metody zapłodnienia pozaustrojowego IN VITRO?" . Blisko 65% internautów odpowiedziało, że NIE! Może to dowodzić, że obecny Sejm głosami koalicji PO-PSL przy pomocy SLD i Ruchu Palikota przegłosował ustawę wbrew społeczeństwu a tym samym zupełnie się już wyalienował. W związku z tym należy przypuszczać, że Senat postąpi podobnie i ustawa trafi na biurko prezydenta. Wynik głosowania który publikujemy poniżej, nie powinien budzić wątpliwości czy tę ustawę podpisać.

39. rocznica Radomskiego Czerwca

Ponad tysiąc mieszkańców Radomia, członkowie „Solidarności” oraz zaproszeni goście wzięli udział w obchodach 39. rocznicy Radomskiego Czerwca’76, które odbyły się wczoraj pod pomnikiem Radomskiego Czerwca. Najważniejszą częścią obchodów były wstąpienia Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz Piotra Dudy, przewodniczącego KK.

Slalomem po medale w Krakowie

Takiej imprezy sportowej nie było nie tylko w Krakowie, ale i w całej historii polskiego kajakarstwa slalomowego! Już dziś (piątek, 26 czerwca) o godzinie 9.00 na torze kajakowym przy ul. Kolnej 2 rozpocznie się Puchar Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym. W stolicy Małopolski rywalizować będzie ponad 300 zawodników z reprezentacji prawie 50 krajów. Zawody zakończą się w niedzielę (28 czerwca).

Stanowisko prezydium ZRM w sprawie sprzedaży PP Polskie Nagrania

Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze „Solidarność” z ogromnym zaniepokojeniem przyjęło informację o sprzedaży PP „Polskie Nagrania”. To jedna z najznakomitszych firm fonograficznych Europy, która była już zagrożona wiele lat temu. W latach 2000/2003 NSZZ „Solidarność” obronił ją przed sprzedażą. Postulowano między innymi wyodrębnienie z PP „Polskie Nagrania” taśmoteki „Polskich Nagrań” i ustawowe uznanie jej rangi, jako Taśmoteki Narodowej. Niestety zamówienia te nie zostały zrealizowane.

Założyciel leśnej "Solidarności” odznaczony

We wtorek 23 czerwca 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, założyciel leśnej "Solidarności” Kazimierz Lipiński został odznaczony przez przewodniczącą Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Grażynę Zagrobelną orderem Zasłużony dla KSPL NSZZ „S".

Sejm przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Sejmu przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi obecną Komisję Trójstronną. - To wielki dzień dla dialogu społecznego w Polsce - podkreśla Piotr Duda, szef "Solidarności" Za przyjęciem ustawy głosowało 425 posłów, przeciw było trzech a jeden wstrzymał się od głosu.

Postulaty nie zostały zrealizowane. Strażacy rozszerzają protest

Nie ma postępu, a nasze postulaty nie zostały zrealizowane - informuje Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność" - Dlatego od 29 czerwca wszystkie jednostki organizacyjne w kraju oraz pojazdy Straży Pożarnej zostaną oflagowane, a na budynkach należących do SP zostaną wywieszone banery z informacjami o akcji protestacyjnej.

Gratulacje "Solidarności" dla prezydenta elekta

"Z wielką radością przyjęliśmy decyzję Polaków o wyborze Pana na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej."- napisał Piotr Duda do Andrzeja Dudy. Dzisiaj szef Związku spotkał się z prezydentem elektem, wręczył mu list gratulacyjny oraz statuetkę „Robotnika zwycięzcy” i zadeklarował wsparcie w realizacji programu wyborczego oraz podpisanej z Komisja Krajową NSZZ "Solidarność" umowy.

Leśnicy w całej Polsce walczą ze szkodnikami

Ponad 47 milionów złotych planują wydać Lasy Państwowe w 2015 r. na walkę ze szkodliwymi owadami niszczącymi polskie lasy. W ubiegłym roku wydano na ten cel 21 milionów a powierzchnia zagrożonych lasów wyniosła aż 38 tysięcy hektarów.

Najlepsi policjanci drogówki w Polsce

Prezydent Tadeusz Truskolaski spotkał się z białostockimi policjantami, triumfatorami ogólnopolskiego konkursu funkcjonariuszy drogówki. W ramach XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego", która odbywała się w dniach 8-11 czerwca w Krakowie, rywalizowali ze sobą policjanci, a także żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Zwycięzcą w klasyfikacji indywidualnej okazał się asp. Rafał Sokólski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Białymstoku. Nie był to jego jedyny sukces – wraz z mł. asp. Danielem Urbańskim (również KMP w Białymstoku) zajął pierwsze miejsce także w klasyfikacji drużyn.

Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”

Od 31 maja koncertami w Poznaniu rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”. W tym roku festiwal trwać będzie przez cały miesiąc – a wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24-27 czerwca br. Poznań, Września, Wągrowiec, Opatówek, Piła, Grodzisk Wielkopolski, Murowana Goślina – właśnie tam będzie można podziwiać polskie i zagraniczne chóry. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Szczegóły na www.cantat.amu.edu.pl oraz na Facebooku.

Krajowy Komitet Strajkowy żąda odwołania ministra infrastruktury

Albo powalczymy o firmę albo damy przyzwolenie na doprowadzenie jej do ruiny i z dnia na dzień stracimy źródła utrzymania naszych rodzin - tłumaczą członkowie Krajowego Komitetu Strajkowego w Spółce Przewozy Regionalne i przygotowują się do przeprowadzenia strajku w dniu 29 czerwca od godz. 0.01.

Szykuje się kolejny skandal. Obecna koalicja rządząca da matkom na macierzyńskim 17 zł miesięcznie?

Prawdopodobnie kobiety, które wykonują własną działalność gospodarczą krócej niż dwa lata, po przejściu na urlop macierzyński dostaną od państwa nieco ponad 17 zł miesięcznie. To efekt nowelizacji tzw. ustawy zasiłkowej, którą już niebawem ma podpisać prezydent Bronisław Komorowski.

Miasto Kielce wyróżnione Dyplomem Europejskim

Podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego w Pałacu Europy w Strasburgu prezydent Wojciech Lubawski odebrał dziś Dyplom Europejski. Miasto Kielce otrzymało to międzynarodowe wyróżnienie, przyznawane przez Radę Europy, jako wyraz uznania dla wysiłków i zaangażowania w międzynarodową współpracę w dziedzinie integracji europejskiej.

DIAMENTOWE LWY NA 40-LECIE FESTIWALU FILMOWEGO W GDYNI!

W dniach 14-19 września 2015 roku odbędzie się jubileuszowy, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni! Galę otwarcia uświetni wręczenie Diamentowych Lwów, przyznawanych przez miłośników polskiego kina. Diamentowe Lwy przyznane będą w czterech kategoriach: za najlepszy film, najlepszą muzykę, dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Wybierać można jeden film lub osobę z listy nagrodzonych filmów, aktorów i kompozytorów

Obchody Czerwca 76 w Radomiu

W piątek 19 czerwca uroczystą mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie koło Starachowic zainaugurowano obchody Czerwca`76 w Radomiu. W sanktuarium znajduje się wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza, jednego z bohaterów protestu. Za obronę prześladowanych robotników ks. Kotlarz został zamęczony przez „nieznanych sprawców”, czyli funkcjonariuszy lub agentów Służby Bezpieczeństwa.

TORUŃSKA MOTOARENA DLA PEDERSENA

Zwycięstwem Duńczyka Nickiego Pedersena, trzykrotnego mistrza świata, oraz drugą lokatą młodego torunianina Pawła Przedpełskiego, startującego z „dziką kartą”, zakończył się 20 czerwca 2015 r. na Motoarenie w Toruniu pierwszy z tegorocznych finałów Speedway European Championships.

Polska z Francją, Macedonią i Serbią

Reprezentacje Francji, Macedonii oraz Serbii będą rywalami polskich szczypiornistów w I fazie Mistrzostw Europy 2016, które w styczniu przyszłego roku odbędą się w Polsce. Ceremonia losowania grup I fazy Mistrzostw Europy 2016 odbyła się w piątek 19 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Żużlowiec Maciej Janowski ambasadorem The World Games 2017

Ceremonia odbyła się tuż przed spotkaniem Betardu Sparty Wrocław z KS Toruń. W jej trakcie kapitan żużlowej reprezentacji Polski Maciej Janowski otrzymał od Piotra Przygońskiego, prezesa Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego, okolicznościowy dyplom, potwierdzający wybór sportowca na ambasadora Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017.

21 CZERWCA w RUMI ZAKOŃCZYŁY SIĘ INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH w GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

W zaciętej rywalizacji uczestniczyły zawodniczki z 20 klubów reprezentujących 8 województw. Najlepszym klubem okazała się drużyna UKS Błękitna Szczecin, drugie miejsce zajęła drużyna PTG Sokół Kraków a trzecia była SGA Gdynia. /Zobacz wyniki i galerię zdjęć/

Ponad 87% Polaków uważa, że Beata Szydło będzie dobrym Premierem

W dniach 20-21 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Beata Szydło będzie dobrym Premierem?" Miało to związek z Konwencją PiS która odbyła się w Warszawie i gdzie Jarosław Kaczyński przedstawił kandydatkę na Premiera Polski. Warunkiem tej kandydatury jest wygranie przez PiS jesiennych wyborów parlamentarnych co wymaga tak jak w przypadku wyborów prezydenckich ogromnej pracy i dialogu ze społeczeństwem. Jednak obecnie aż ponad 87% internautów stwierdziło, że Beata Szydło będzie dobrym Premierem!

Pikieta w obronie polskiego przemysłu lotniczego

W środę 24 czerwca w Warszawie związkowcy będą pikietować przed budynkiem Ministerstwa Obrony Narodowej w obronie polskiego przemysłu lotniczego. Organizaotorem protestu jest Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność".

Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych w Rumi

W dniach 19-21 czerwca na hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbyły się zawody gimnastyki artystycznej. Były to Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych. /Zobacz galerię zdjęć/

Magdalena Sroka szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej!

Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej! Do tej pory była związana z PISF jako Społeczny Pełnomocnik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. współpracy z samorządami. Serdecznie gratulujemy!

"Strajk w służbie zdrowia to wyraz ostatecznej desperacji pracowników"

"Strajk w służbie zdrowia to wyraz ostatecznej desperacji pracowników, najczęściej w rezultacie braku konstruktywnego dialogu, konfliktowania bądź zastraszania przez pracodawców" - napisała Mariola Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" w oświadczeniu - "Oczekiwaliśmy od profesora Mariana Zembali, luminarza polskiej medycyny, innego stylu i nowego otwarcia."

Co drugi Polak nie wyjedzie w tym roku na wakacje

Blisko połowa Polaków nie wyjedzie na wakacje w tym roku – wynika z badania Barometr Providenta. Głównym powodem są koszty. Wśród tych którzy wyjadą, tylko co trzecia osoba jest w stanie opłacić wakacyjne wojaże z bieżących dochodów.

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym!

W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawie towarzyszyć będzie promocja polsko–angielskiego katalogu przedstawiającego najciekawsze plakaty do filmów mistrza światowego kina, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).

Prezydent Andrzej Duda przywróci Polsce godność!

W dniach 17-18 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy Prezydent Andrzej Duda przywróci Polsce godność?" Ponad 84% internautów odpowiedziało, że TAK! Biorąc pod uwagę to co dzieje się i działo w naszym kraju przez ostatnie 8 lat pytanie takie było w pełni uzasadnione a wynik głosowania może świadczyć że Andrzej Duda ma bardzo duże poparcie i zaufanie Polaków oraz , że pokładają oni w naszym Prezydencie nadzieję na wiele dobrych zmian.

"Solidarność" żąda dymisji ministra zdrowia

Jeżeli ktokolwiek z pracowników w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony - powiedział wczoraj w TVN Marian Zembala, nowy minister zdrowia. "Solidarność" żąda od premier Kopacz zdymisjonowania ministra oraz jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.

Tony Blair gwiazdą konferencji ABSL

Jestem dumny, że jako premier Wielkiej Brytanii mogłem wspierać wasze starania o przystąpienie do Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że my jako Unia nie rozczarowaliśmy Polski, bo Polska z całą pewnością nie rozczarowała nas – powiedział Tony Blair podczas swojego wystąpienia na konferencji ABSL w ICE Kraków. W środę (17 czerwca) kolejny dzień międzynarodowego kongresu. W programie m.in. dyskusje i panele na temat nowoczesnych technologii, skutecznego zarządzania oraz nowych trendów w sektorze usług biznesowych.

Uczniowie z Kielc pierwszej pomocy udzielają po mistrzowsku

Tytuł Mistrza Polski wywalczyła na XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Lublinie drużyna sanitarna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Wschód Kultury 2015 - w trzech miastach

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Największa scena muzyki klasycznej w Europie

90 dni, 70 wydarzeń, 700 wykonawców - już wkrótce w Krakowie. Theatrum Musicum, wspólny projekt krakowskich instytucji muzycznych, jest jedną z najcenniejszych inicjatyw organizacyjnych w historii życia kulturalnego w Polsce. Oto powstaje jedna z największych scen muzyki klasycznej w Europie, ale przede wszystkim projekt oryginalny, autonomiczny i organiczny, czyli wykorzystujący budowany przez lata potencjał środowiska artystycznego.

Pierwszy dzień biznesowego szczytu w Krakowie

15 czerwca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otworzył konferencję ABSL, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce oraz największe spotkanie przedstawicieli sektora nowoczesnych usług dla biznesu w tej części Europy. Przed nami mnóstwo sesji plenarnych i inspirujących wystąpień, w tym przemówienie Tony’ego Blaira na temat szans i wyzwań związanych z procesem globalizacji. Konferencja ABSL odbywa się dziś i jutro w ICE Kraków.

Jak skutecznie uratować? Konferencja w Łodzi

W Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja pn. „Pierwsza pomoc w wypadkach komunikacyjnych - mity i rzeczywistość. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego".

Rektorzy polskich i portugalskich uczelni technicznych obradują w Supraślu.

To już trzecie, wspólne forum Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Rady Koordynacyjnej Uczelni Technicznych w Portugalii (CCISP). Zdaniem prof. Tadeusza Więckowskiego, przewodniczącego KRPUT najważniejsze tematy do przedyskutowania to rozpoczęcie pracy nad wspólnymi, polsko-portugalskimi, projektami związanymi zwłaszcza z inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi (Smart Grid). Należy wskazać zespoły eksperckie, które mogłyby zająć się konkretnymi obszarami prac. „Mamy bardzo dobrą infrastrukturę badawczą” – wskazywał prof. Więckowski i przypominał, że polskie uczelnie nieźle wykorzystały środki unijne przyznane na lata 2007-2013. „Oprócz infrastruktury badawczej uczelnie wyposażyły się w infrastrukturę dydaktyczną, z której można korzystać” – zwracał się prof. Więckowski do rektorów portugalskich uczelni technicznych

"Trzeba wzmacniać związki zawodowe". Obchody 35 - lecia Sekretariatu Leśnictwa

Uroczysta msza św. w intencji członków, turniej tenisa stołowego, koncert Piotra Kajetana Matczuka. W sobotę odbyły się uroczystości XXXV-lecia NSZZ „Solidarność” na szczeblu Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

Mistrzostwa Świata Boccia Open 2015 w Poznaniu

Od 17 do 21 czerwca w nowej hali sportowej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Świata Boccia Open 2015. Będą to zawody prestiżowe, pierwsze w historii polskiego sportu paraolimpijskiego organizowane pod egidą Międzynarodowej Federacji Sportowej Bocci (BISFed) członka Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Elblążanin laureatem ogólnopolskiego XXI samorządowego konkursu "Ośmiu wspaniałych"

W miniony weekend w Ostródzie odbywał się ogólnopolski finał XXI samorządowego konkursu "Ośmiu wspaniałych”. Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Wśród 8 najwspanialszych młodych wolontariuszy w Polsce znalazł się elblążanin, laureat miejskiej edycji konkursu - Piotr Lichocki. Piotr jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum nr 2 w Elblągu. Od wielu lat angażuje się w pomoc na rzecz innych. W ramach pracy w kole wolontariatu w szkole uczestniczył w wielu akcjach i przedsięwzięciach, w tym w zbiórkach żywności, świątecznej paczce Caritas, czy imprezach szkolnych i klasowych. W ubiegłym roku szkolnym pomagał starszej Pani, której zanosił codziennie obiady. Gdy sam nie mógł tego zrobić, zawsze organizował zastępstwo. Obecnie zaangażował się w pomoc starszemu małżeństwu. Zaprzyjaźnił się z nimi. Pomaga im w domowych obowiązkach, odwiedza nawet w wakacje i ferie świąteczne. Serdecznie gratulujemy. Postawa elblążanina z pewnością może być wzorem do naśladowania dla innych.

Pięciu sprawiedliwych selekcjonerów 40. Festiwalu Filmowego

Wybrano Zespół Selekcyjny najbliższego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zespół jest odpowiedzialny za listę tytułów w Konkursie Głównym i Konkursie Inne Spojrzenie. W składzie zespołu znaleźli się: Witold Adamek, Leszek Dawid, Wojciech Lepianka, Juliusz Machulski i Janusz Zaorski.

Najmocniej stresująca branża

1/3 ankietowanych pracowników sektora bankowego w Polsce korzysta ze zwolnień lekarskich z powodu chorób, których źródłem jest stres w pracy – wynika z badań, jakie z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność przeprowadziła współpracująca z sekretariatem firma Nextmen. Pierwsze badanie przeprowadzono w roku 2014, kolejne, pogłębione, w marcu 20125 r. O ich wynikach poinformowano na spotkaniu prasowym „Stres w bankowości – koszty, konsekwencje, skala problemu”, które odbyło się 15-06-15 w Warszawie.

45-lecie święceń kapłańskich abp. Sławoja Leszka Głódzia

W 45 rocznicę święceń kapłańskich metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w niedzielę 14 czerwca w Kolegiacie pw. Św. Ignacego Loyoli w Gdańsku została odprawiona uroczysta msza św. Gdański arcypasterz święcenia otrzymał w 1970 r. z rąk ówczesnego biskupa, a dziś kardynała Henryka Gulbinowicza. W latach 80. był kapelanem Regionu Białystok NSZZ „Solidarność”.

Puchar Świata w slalomie kajakowym

Takiej imprezy sportowej Gród Kraka jeszcze nie widział i nie było jej dotychczas w kartach historii polskiego kajakarstwa slalomowego. Pod koniec miesiąca w ostatni weekend czerwcowy (26-28 czerwca) na torze kajakowym przy ul. Kolnej 2 w Krakowie, odbędzie się wielkie święto, Puchar Świata Seniorów w slalomie. Organizatorzy przewidują udział ponad 300 zawodników z reprezentacji prawie 50 krajów.

Ewa Kopacz nie ma zaufania społecznego do sprawowania mandatu premiera?

W dniach 11-14 czerwca zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie pt. "Czy masz zaufanie do premier Ewy Kopacz". Aż ponad 75% internautów odpowiedziało ,że NIE! Taki wynik nie może już dziwić nikogo. Zmuszanie do dymisji członków rządu i Marszałka Sejmu po roku od ujawnienia pierwszych kompromitujących taśm jest działaniem nie tylko spóżnionym ale też pozornym.

W Bydgoszczy zorganizujemy mistrzostwa!

To już jest pewne. W 2017 r. Bydgoszcz będzie gospodarzem młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce! Taką decyzję w piątek (12.06) podjęła Rada Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej (EA).

Kraków w Warszawie chwalony za działania proekologiczne

Podczas odbywającej się w Warszawie konferencji "Biznes, samorząd, nauka a społeczna odpowiedzialność", Kraków został pochwalony za działania na rzecz ekologii.

W niedzielę Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Tego dnia odbędą się uroczyste obchody 75. rocznicy deportacji do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych. Wezmą w nich udział byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych, a także NSZZ Solidarność.

Sukces związkowca z Leroy Merlin: odszkodowanie i przywrócenie do pracy!

Zwolnienie Jarosława Dziubka, wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Leroy Merlin, w styczniu 2014 r. było niezgodne z prawem – uznał 10 czerwca Sąd Okręgowy VII Wydział Pracy i Zabezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Sąd przyznał poszkodowanemu związkowcowi odszkodowanie oraz nakazał jego przywrócenie do pracy w ciągu 7 dni. Jarosław Dziubek zapowiada, że wróci do pracy natychmiast po powrocie do zdrowia, obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Duda zaprosił Wałęsę na 35-lecie Związku

Dzisiaj w Gdańsku odbyło się spotkanie przewodniczących NSZZ „Solidarność”: Piotra Dudy i prezydenta Lecha Wałęsy.

Co 7. pracujący w Polsce jest biedny

Z raportu Instytutu Polityki Społecznej UW wynika, że co 7. pracujący w Polsce jest biedny, przy czym wśród tych zatrudnionych na umowę o pracę na miano biedaków zasługuje 7 proc., natomiast wśród tych na umowach śmieciowych - aż 25 proc. Na stanie się biednym pracującym narażeni są dziś wszyscy.

Młodzi i z pasją pokazali się w Łodzi

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z załogą Łódź Solar Team. To grupa studentów Politechniki Łódzkiej, którzy jako pierwsza drużyna w Europie Środkowo-Wschodniej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii.

Stonogowy zamach stanu w Polsce?

To co wydarzyło się 9 i 10 czerwca 2015 roku przejdzie niewątpliwie do historii Polski i nie tylko. Otóż jeden zdesperowany i w swoim miemaniu pokrzywdzony obywatel niejaki Zbigniew Stonoga rzucił wyzwanie rządowi Platformy Obywatelskiej. Można by rzec parafrazując słowa jednego z wybitnych naszych polityków, że " Jaki rząd taki zamach" a inny wybitny satyryk Janek Pietrzak zapewne mógłby dodać -"Jaki rząd taki kabaret"

Andrzej Seremet jednak nie podał się do dymisji!

W dniach 9-10 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Prokurator Generalny powinien podać się do dymisji?" Tym głosowaniem chcieliśmy pomóc Andrzejowi Seremetowi w podjęciu decyzji. Niestety na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nie skorzystał on z tej możliwości a wręcz można było odnieść wrażenie , że pan prokurator uważa iż nic się nie stało mimo wczorajszej "bomby medialnej" podłożonej przez Zbigniewa Stonogę. A ocena internautów była dla Prokuratora Generalnego miażdżąca gdyż aż blisko 88% opowiedziało się za jego dymisją. Natomiast pani Premier być może wzięła sobie do serca nasz sondaż i zapowiedziała , że źle ocenia pracę Andrzeja Seremeta czym być może zapowiedziała koniec kariery Prokuratora Generalnego. Zachęcamy wszystkich do śledzenia następnych głosowań w których każdy może wziąść udział. ZAPRASZAMY!

Spotkanie polskiej delegacji z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi i Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, z wizytą u szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Polska delegacja, na zaproszenie dr Thomasa Bacha, przedstawiła w Lozannie stan przygotowań Wrocławia do organizacji Światowych Igrzysk Sportowych The World Games w 2017 roku

Konkurs Polacy Wielu Kultur - nagroda dla Tomasza Snarskiego

Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego został nagrodzony w międzynarodowym konkursie „Polacy Wielu Kultur,” organizowanym przez polsko – litewski kwartalnik „Znad Wilii” (czasopismo jest wydawane w języku polskim w Wilnie). Laureat został uhonorowany za tekst pt. „Wilno moich marzeń”, opublikowany w zimowym numerze kwartalnika.

Bierzemy sprawy w swoje ręce, czyli Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

8 i 9 czerwca (poniedziałek i wtorek) w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata" przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie odbywa się gala finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Przedstawiciele szkół prezentują zrealizowane przez siebie projekty, a ich oceną zajmie się profesjonalne jury.

Przejechali na rowerach ponad 800 000 kilometrów

Rywalizacja polskich miast o dizajnerskie stojaki rowerowe nabiera tempa. Rowerzyści przejechali już ponad 800 000 kilometrów w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Allegro All For Planet „Kręć Kilometry”. A minął dopiero pierwszy miesiąc akcji! Kilometrów przybywa w rekordowym tempie, a ranking pokazuje niezwykłą mobilizację rowerzystów z mniejszych miejscowości.

Największe zaufanie ma Prezydent Andrzej Duda !

W dniach od 25 maja do 7 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie dotyczące zaufania do trzech liderów ugrupowań polityczbych tzn. Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego i Pawła Kukiza. Bezapelacyjnym zwyciężcą cieszącym się największym zaufaniem społecznym okazał się Andrzej Duda. Ufa mu aż ponad 83% Polaków. Pozostałe wyniki możesz zobaczyć poniżej.

W zakładach lotniczych ruszają zwolnienia. Pracę straci nawet 1400 osób

W PZL Mielec już zwolniono 40 osób, a do września pracę straci kolejnych 500. PZL Świdnik planuje zwolnić nawet 800 pracowników. To pierwszy skutek decyzji MON o zakupie francuskiego śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii. Polski rząd niszczy polski przemysł lotniczy, dlatego będziemy robić wszystko, aby unieważnić przetarg – deklaruje mielecka „Solidarność”.

Przyjaciele Mickiewicza – Mickiewiczowi

6 czerwca o godz. 12.00 pod pomnikami Adama Mickiewicza w sześciu miastach w Polsce (Warszawa, Szczecin, Opole, Poznań i Bukowina Tatrzańska), a także w Wilnie odbyło się publiczne czytanie „Do przyjaciół Moskali". Symboliczny wiersz zamykający III część Dziadów, na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza czytali dziennikarze, publicyści, naukowcy, lokalni działacze – niezależni liderzy opinii publicznej.

W poniedziałek, 8 czerwca, na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3, rozegrany zostanie finał jubileuszowej 55. edycji turnieju piłki nożnej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka

zostanie finał jubileuszowej 55. edycji turnieju piłki nożnej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka. W turnieju tym swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiali m.in. bracia Żewłakow, Jakub Wawrzyniak czy Dariusz Dziekanowski. Turniej piłkarski „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka to najstarsza impreza piłkarska skierowana do dziewczynek i chłopców ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. W zawodach mogą uczestniczyć zespoły szkolne, domy dziecka, domy kultury, drużyny parafialne, a także drużyny podwórkowe, podzielone na trzy kategorie wiekowe: I grupa roczniki 1999-2001; II grupa 2002-2003 oraz III grupa 2004 i młodsi. Udział w zawodach jest całkowicie bezpłatny. W tegorocznej, 55. edycji udział wzięło aż 136 drużyn, w skład których weszło ponad 1400 zawodników i zawodniczek.

Polacy nie chcą już koalicji PO-PSL?

W dniach 4-5 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy będziesz głosował na koalicje PO-PSL w nadchodzących wyborach?" Ponad 95% internautów odpowiedziało ,że NIE! Jest to wynik porażający dla obecnie rządzących polityków i musi budzić refleksję. W takiej sytuacji zatrudnienie nawet 500 tzw hajterów może nie pomóc w walce ze społeczeństwem a 8 lat rządów PO-PSL Polakom po prostu się przejadło. Trzeba też zaznaczyć, że wszytkie sondaże w których brali udział nasi czytelnicy okazywały się bardzo trafne , nawet w trakcie wyborów prezydenckich, w przeciwieństwie do tych renomowanych i opłacanych bezpośrednio lub pośrednio przez rządzących sondażowni. Wystarczy sprawdzić na naszych stronach!

Od dziś w Krakowie Ogólnopolskie Senioralia!

W piątek, 5 czerwca rozpoczęła się największa impreza dla seniorów w Polsce! Przez trzy dni Kraków będzie miejscem edukacji i integracji seniorów z całej Polski, podczas których odbędzie się m.in. II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Dzień Zdrowia Seniora oraz liczne koncerty i pokazy. Seniorzy przejmą od Prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

Polscy studenci ponownie zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA. W tym prestiżowym konkursie polscy studenci triumfują już po raz czwarty.

50 opłacanych trolli internetowych ma krytykować w sieci PiS?

W sieci rozniosła się wieść o tym, że 50 tzw. trolli internetowych ma krytykować za pieniądze PiS . Trwać to ma aż do wyborów parlamentarnych którtch obawia się Platforma i rząd koalicji PO-PSL. Czy PiS z Kukizem mają się czego obawiać?

Premier Janusz Piechociński powinien podać się do dymisji?

W dniach 1-2 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Premier Piechociński powinien podać się do dymisji po ujawnieniu słów Premier Bieńkowskiej o "debilu"? Każdy Premier każdego kraju reprezentuje przecież nie tylko siebie, swoją partię, rząd ale przede wszystkim Naród! Jeżeli Janusz Piechociński nie podjął się obrony swojego dobrego imienia na drodze prawnej czy też politycznej to zdaniem internautów biorących udział w głosowaniu powinien podać się do dymisji. Taką opinię wyraziło aż 88% z nich!

Niech rząd przestanie ziewać - czas na nowelizację

Prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych musi przysługiwać każdemu. Oznacza to, że wolność koalicji związkowej mają także osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni. Taki wyrok wydał w dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny (sprawa K 1/13).

Już nie walczymy o wolne soboty, ale o wolne niedziele

Pogarszające się warunki pracy, niskie zarobki i korporacyjny wyzysk, to główne problemy które będą omawiane podczas odbywającego się w Gdańsku kongresu europejskiej konfederacji związków zawodowych z branży handlowej – Uni Europa Commers. Od 1 do 3 czerwca po raz pierwszy w Polsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku związkowcy UEC podsumują swoją kadencję i wybiorą nowe władze.

KUL - Prof. Stefan Sawicki odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice

1 czerwca w rektoracie KUL profesor Stefan Sawicki został odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice - jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które może otrzymać osoba świecka w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Ks. abp Stanisław Budzik, wręczając medal, podkreślił, że jest to odznaczenie ważne i niezwykle rzadkie. Zauważył, że przed przybyciem do Lublina nigdy nie wręczał takiego wyróżnienia, tym bardziej cieszy, że Stolica Apostolska dostrzega na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ludzi wybitnych, których praca, zasługi i postawa chrześcijańska są godnymi uhonorowania takim odznaczeniem

Bugaj: Obniżenie wieku emerytalnego nie musi kosztować

Obniżenie wieku emerytalnego nie musi kosztować. Jestem tego pewien – powiedział w programie „Ustalmy jedno” dla portalu Onet prof. Ryszard Bugaj. Ci którzy wyliczyli, że będzie to kilkaset miliardów zł – przyjmują niejasne założenia.

Złoto i brąz dla bydgoskich wioślarek

W niedzielę (31.05) na poznańskim torze Malta wioślarki RTW Lotto-Bydgostii Bydgoszcz wywalczyły złoty i brązowy medal mistrzostw Europy. Duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj to już faworytki wszystkich zawodów. Na mecie Polki wyprzedziły o ponad 2 sekundy osadę Litwy. Trzecie były Brytyjki.

Sukcesy wokalistów z Rzeszowa

Cztery nagrody wyśpiewali uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pracujący pod kierunkiem Anny Czenczek w XV Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Piosenkarzy „Budzik”, który odbył się w dniach 23-24 maja 2015 r. we Wrocławiu.

Festiwal piosenki rosyjskiej w Łodzi

Zakończył się V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników reprezentujących 65 szkół z Łodzi, Warszawy, Koszalina, Poznania, Lublina, Inowrocławia, Siedlec, Krakowa, Rzeszowa, Zamościa, Białegostoku, Kielc i wielu innych miast. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar. Od klasycznych rosyjskich pieśni, po nowoczesne aranżacje rockowe.

Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie zakończone!

Blisko 600 zawodników z 36 państw. Rywalizacja o medale w 17 konkurencjach, w tym 14 olimpijskich - tak wyglądały tegoroczne Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, które odbyły się w najbliższy weekend na Malcie.

BALTICA EQUESTRIAN TOUR SPRING 2015 ZAKOŃCZONY

W Stadninie Koni w Ciekocinku zakończył się właśnie międzynarodowy turniej jeździecki w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Zwycięzcą Grand Prix CSI3* Baltica Tour 2015 Spring został Andrzej Opłatek na koniu El Camp! Drugie miejsce zajęła reprezentantka Niemiec Cassandra Orschel na klaczy Acanthya, trzecie miejsce reprezentujący Włochy Andrea Benatti na koniu Cascadeur 31.

Polacy chcą aby Pomink Smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

W dniach 30-31 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Pomnik Smoleński powinien stanąć przed Pałacem Prezydenckim?" Ponad 82 % internautów odpowiedziało ,że TAK ! Niech ta opinia będzie pozytywną wskazówką dla Rady Miasta i władz Warszawy! /Zobacz wynik głosowania/

Linowiec z Politechniki Gdańskiej nagrodzony

Absolwenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej: inż. Krzysztof Giełdziński oraz inż. Robert Przystalski wygrali nagrodę III stopnia w „XX Konkursie o Nagrodę Siemensa”. Jury nagrodziło pracę inżynierską dotyczącą „Projektu i budowy robota mobilnego poruszającego się po napowietrznych liniach energetycznych średniego i wysokiego napięcia”. Wyróżnienie otrzymał także wydział, z którego wywodzą się absolwenci.

Apel do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

W imieniu środowisk akademickich reprezentowanych przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich apelujemy do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich działań mających na celu udzielenie w naszym kraju schronienia ofiarom konfliktu w Syrii i w Iraku. Przyłączamy się tym samym do głosów instytucji i prywatnych przedsiębiorców gotowych zadbać o materialny aspekt pobytu uciekinierów z krajów ogarniętych wojną. W szczególnie dramatycznej sytuacji znajdują się tam mniejszości religijne, w tym chrześcijanie i jazydzi.
stat4u