SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,











Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Prezydent Komorowski nie dotrzymał słowa!

W dniach od 3 do 5 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Prezydent Komorowski dotrzymał słowa?" Dotyczyło to sztandarowego hasła poprzedniej kampanii z przed 5 lat czyli "Zgoda buduje" które widoczne było na wszelkich plakatach i spotach wyborczych obecnego Prezydenta. Ponad 86% internautów odpowiedziało , że Prezydent słowa danego wyborcom NIE dotrzymał!

Drugi dzień kongresu – nowe pomysły na rozwój miast

Rewitalizacja miast i regionów, efektywność energetyczna oraz inteligentne miasta to tylko niektóre tematy poruszane we wtorek (5 maja) przez uczestników paneli, debat i warsztatów odbywających się w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów. Jednym z ważniejszych wydarzeń drugiego dnia konferencji był panel „Jak wzmocnić atrakcyjność inwestycyjną miast i regionów", w którym wzięła udział Elżbieta Koterba, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Z Łeby do Szczyrku w szczytnych celach

4 maja wczesnym popołudniem grupa rowerzystów z Łeby odwiedziła Elbląg. Pasjonaci dwóch kółek wyruszyli ze swojej rodzinnej miejscowości 3 maja, a do Szczyrku chcą dotrzeć 12 dni później. Rajd promujący zdrowy tryb życia nosi nazwę "Trzeźwo patrzę, trzeźwo jadę". Odcinek z Gdańska do Pasłęka miał swoją krótką przerwę właśnie w Elblągu. Wyprawę witał w bramie Urzędu Miejskiego wiceprezydent Bogusław Milusz i Książę Łeby Zbyszko I, który patronuje swoim poddanym w całym rajdzie

Umowa i poparcie Solidarności dla Andrzeja Dudy

5 maja Piotr Duda w imieniu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podpisał z kandydatem na Prezydenta RP Andrzejem Dudą „Umowę programową” oraz oficjalnie udzielił mu poparcia. - Wybory prezydenckie to wybory obywatelskie, a nie partyjne. „Solidarność” w ostatnich latach wskazywała kandydata, którego Związek popierał, ale dzisiejsze spotkanie jest historyczne. Po raz pierwszy podpisaliśmy „Umowę programową” z kandydatem na prezydenta – tłumaczył podczas konferencji prasowej, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

Atos dołącza do ścisłego grona liderów IT w Polsce

Atos, międzynarodowy lider usług cyfrowych, ogłosił nową strategię funkcjonowania na polskim rynku. Dzięki globalnemu przejęciu przez Atos Grupy Bull (której częścią jest także AMG.net) na początku 2015 roku, formalnie powstała nowa organizacja i jeden z głównych liderów na rynku technologii informacyjnych w naszym kraju. Nowy Atos, po połączeniu sił zBull i AMG.net, zatrudnia dziś w Polsce blisko 4000 osób.

Znamy Liderów Samorządu 25-lecia!

Zwieńczeniem pierwszego dnia obrad Europejskiego Kongresu Samorządów była uroczysta gala „Lider Samorządu 25-lecia", w której nagrodzono najlepszych samorządowców minionego ćwierćwiecza. W konkursie organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita" i Instytut Studiów Wschodnich, wyróżniono najlepszego wójta, burmistrza gminy miejsko-wiejskiej i miejskiej oraz prezydenta miasta na prawach powiatu. Nagrody wręczał m.in. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa

Podczas pierwszej tury wyborów będzie wyjątkowa frekwencja?

W dniach od 2 do 4 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy weźmiesz udział w I turze wyborów prezydenckich" Ponad 94% internautów odpowiedziało ,że TAK! Taki wynik może świadczyć, że kampania prezydencka jest interesująca, prowadzona z werwą i zaciętością która przyciąga uwagę zwykłego obywatela siedzącego przed telewizorem lub w internecie. Wysoka frekwencja według pewnych prognoz może sprzyjać kandydatom prawicowym, gdyż ten elektorat do tej pory nie chciał zbytnio udzielać się przy urnach wyborczych uważając , że głosowanie i tak nic nie zmieni. Tym razem prawica może odnieść spektakularny sukces co zachęca do aktywności również jej sympatyków.

Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2015

Rusza wyczekiwana przez wszystkich, jubileuszowa edycja Pucharu Polski i Mistrzostw Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup 2015. Pierwsze zawody sezonu odbędą się w dniach 8 – 10 maja jak co roku w Chałupach na kempingu Chałupy III.

Przyszłość samorządów rysuje się w Krakowie

Kraków, już od XIV wieku, jest tym miejscem, gdzie spotykają się Ci, którzy decydują o przyszłości Europy – powiedział Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa podczas uroczystej inauguracji Europejskiego Kongresu Samorządów – prestiżowego wydarzenia, którego pierwsza edycja rozpoczęła się dziś (4 maja) w Centrum Kongresowym ICE Kraków. W dwudniowej konferencji bierze udział ponad 900 wybitnych gości z całej Europy!

Roman Polański z nagrodą „Pod Prąd”

Roman Polański, który w szczególny sposób przyczynia się do wspierania kina i kultury niezależnej, został laureatem nagrody „Pod Prąd". Zdobywca Oscara i autor słynnego „Dziecka Rosemary" odebrał statuetkę osobiście podczas Gali otwarcia 8. edycji Festiwalu PKO OFF CAMERA. W długą podróż pod prąd wbrew modom i schematom wyruszył właśnie z Krakowa, który nazywa "swoim miastem"

Ogłoszenie Konkursu Literackiego Miasta im. Bolesława Faca

Prezydent Miasta Gdańska serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Konkursie Literackim Miasta Gdańska im. Bolesława Faca. Kolejna edycja konkursu to szansa dla literatów, którzy stworzyli dzieła, których nie mieli możliwości dotąd wydać.Konkurs obejmuje swoim zakresem poezję, prozę i esej. Tematyka utworów może być dowolna. W konkursie uczestniczyć mogą członkowie literackich stowarzyszeń twórczych i autorzy niezrzeszeni.

Rajd Rowerowy z Łeby do Szczyrku: Postój w Wejherowie

Cykliści z Łeby i Wicka przejadą ponad tysiąc kilometrów na rowerach w ramach Rajdu Rowerowego Łeba-Szczyrk. Krótki postój zaplanowali 3 maja ok. godz. 14 na wejherowskim rynku.

Dzisiaj 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. obchodzone między świętami: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Umowa i poparcie Solidarności dla Andrzeja Dudy

W najbliższy wtorek, tj. 5 maja w centrum prasowym Foksal w Warszawie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podpisze z kandydatem Andrzejem Dudą „Umowę programową” i oficjalnie udzieli mu poparcia. Umowa zobowiązuje kandydata m.in. do działań na rzecz obniżenia wieku emerytalnego oraz korzystnych dla pracowników zmian w prawie pracy.

"Pracowitość jest cnotą". Dzisiaj Święto Ludzi Pracy

"Można powiedzieć, że poprzez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem. Dlatego pracowitość jest cnotą. Aby jednak pracowitość pozwoliła człowiekowi rzeczywiście stawać się bardziej człowiekiem, winna być ona zawsze wpisana w społeczny wymiar pracy." - mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w 2002 roku. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja.

Andrzej Duda wygra już w I turze!

W dniach 27-30 kwietnia zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie - "Czy Andrzej Duda wygra w I turze?" Ponad 72% internautów odpowiedziało że TAK! To może być dobra prognoza dla przyszłego Prezydenta Polski!

Pierwszy taki... Międzynarodowy Dzień Romów

23 kwietnia w Sali Kolumnowej Sejmu odbył się koncert gorzowskiego Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno. Występ zespołu uświetnił obchody związane z Międzynarodowym Dniem Romów. Pomysłodawcą i patronem uroczystości był wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich. Współorganizatorem - Stowarzyszenie Romów w Polsce. Święto miało być okazją do pokazania barwnej, romskiej kultury, historii i ich współczesności. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na sytuację Romów i ich potrzeby, na konieczność gwarancji równego startu życiowego dla wszystkich dzieci, w tym dzieci mniejszości narodowych i etnicznych.

Asseco Resovia Mistrzem Polski!!!

Siatkarze Asseco Resovi Rzeszów pokonali we wtorek, w rzeszowskiej Hali Podpromie Lotos Trefl Gdańsk 3:1 w trzecim finałowym meczu siatkarskiej Plus Ligi zdobywając tytuł Mistrzów Polski. To siódmy w historii klubu, a trzeci w ostatnich czterech latach tytuł najlepszej drużyny siatkarskiej w Polsce.

Studenci bydgoskiej Akademii Muzycznej w finale prestiżowego konkursu

Studenci Akademii Muzycznej im F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy stanowią najliczniejszą grupę finalistów 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Wicemistrzynie Polski są z Bydgoszczy!

Koszykarki Artego Bydgoszcz zostały wicemistrzyniami kraju. Srebrne medale i okolicznościowy puchar odebrały w sobotę (25.04) w hali „Łuczniczka”.

O budżecie obywatelskim w czeskiej Pradze

Do połowy czerwca mieszkańcy Pragi oraz turyści zwiedzający stolicę Czech mogą oglądać wystawę „Łódź – rewitalizacja z budżetu obywatelskiego”. Ekspozycja przygotowana przez Urząd Miasta Łodzi znajduje się na terenie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej.

Studenci z polskich uczelni technicznych bezkonkurencyjni w zawodach SAE Aero Design West.

Wielkim sukcesem zakończył się udział polskich zespołów studenckich w prestiżowych zawodach SAE Aero Design West, które odbyły się w dniach 24-26 kwietnia w Kalifornii. Polskie uczelnie techniczne zdominowały rywalizację w konkursie. Zadaniem młodych inżynierów z całego świata (76 zespołów m.in. z USA, Indii, Japonii, Kanady, Meksyku czy Chin) było zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga, a wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze (przy jak najmniejszej masie własnej modelu). W rywalizacji liczą się także prezentacja modelu (m.in. ocena materiałów użytych do konstrukcji) oraz precyzja z jaką ładunek niesiony przez samolot zostanie zrzucony do celu na ziemi.

Będzie II tura wyborów prezydenckich ?

W dniach 24-27 kwietnia umożliwiliśmy naszym czytelnikom udzielenia odpowiedzi na pytanie "Czy Bronisław Komorowski wygra w I turze?" Aż ponad 92% internautów odpowiedziało , że NIE! Tak duży odsetek przeciwnych głosów może wskazywać, że druga tura wyborów jest nieunikniona! Zachęcamy wszystkich do udziału w następnych głosowaniach tak aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. W tym ostatnim wzięło udział ponad tysiąc osób.

Rzeszów odznaczony międzynarodowym certyfikatem i flagą atrakcyjności inwestycyjnej przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu

EBA (Europe Business Assembly) jest uznaną międzynarodowo organizacją pozarządową z siedzibą w Oxfordzie. Od 15 lat z powodzeniem prowadzi praktyczny dialog ekspertów, naukowców, inwestorów i samorządów. Międzynarodowa rada ekspertów uznała Rzeszów za miasto posiadające wysoki potencjał inwestycyjny w regionie priorytetowego rozwoju.

Prezydent Niemiec odznaczył prof. Joannę Rostropowicz

Prezydent Republiki Federalnej Niemiec, Joachim Gauck, przyznał wysokie odznaczenie prof. Joannie Rostropowicz z Uniwersytetu Opolskiego. To Krzyż Zasługi Na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Panią profesor poinformował o tym w uroczystym piśmie Rolf Nikel, ambasador RFN w Polsce. Termin wręczenia insygniów orderu ma nastąpić wkrótce.

Hokejowe MŚ: przegrana po wspaniałej walce

13 tysięcy kibiców wspierało swoje drużyny w meczu Polska – Węgry rozegranego podczas Mistrzostw Świata Dywizji IA w Tauron Arenie Kraków. Nasza reprezentacja przegrała 1:2 i to węgierscy zawodnicy i ich fani cieszyli się z awansu do hokejowej Elity.

Wróćmy do ziół - liść brzozy

Tak naprawdę o zdrowie możemy zadbać sami a rewelacyjne leki mamy w zasięgu ręki. Jednym z nich jest suszony liść brzozy który bardzo korzystnie wpływa na oczyszczanie nerek.

KUL - lubelska wystawa w Senacie RP

„Jan Paweł II w czasie swego długiego pontyfikatu wielokrotnie rozmawiał z głowami państw i przemawiał w różnych parlamentach. Dziś po raz kolejny „przemawia” w wysokiej izbie polskiego parlamentu z plansz poświęconej jemu wystawy. (...) Jestem zaszczycony, że w roku, który w Polsce w sposób szczególny poświęcony jest Świętemu Janowi Pawłowi II, mogę otwierać tu – w gmachu Senatu wystawę „Jan Paweł II – dar Polski dla świata”, przygotowaną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, od 2005 roku noszącym imię Jana Pawła II” – mówił rektor KUL ks. prof. Antonii Dębiński na otwarciu wystawy w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej.

"Działania Prezydenta RP sprzeczne z polską racją stanu"

Związkowcy wyrażają swoje oburzenie wobec "skandalicznej decyzji polskiego rządu". Prezydium ZR Środkowowschodniego NSZZ "Solidarność" podjęło stanowisko w sprawie decyzji o zakupie śmigłowców dla polskiej armii.

Profesorowie KUL wyróżnieni przez ormiańskokatolickiego patriarchę Nersesa Bedrosa XIX

W czasie obchodów setnej rocznicy ludobójstwa Ormian w Imperium Osmańskim, które odbyły się w Rzymie w dniach 12-13 kwietnia, Dziekan Wydziału Teologii KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz Dyrektor Centrum Ucrainicum KUL prof. Włodzimierz Osadczy zostali wyróżnieni honorowymi dyplomami przez patriarchę Kościoła katolickiego obrządku ormiańskiego Nersesa Bedrosa XIX

Ratownicy z Kopalni Wujek poprosili łódzki ZWIK o pomoc

Ratownicy z Kopalni Wujek poprosili łódzki ZWIK o pomoc przy poszukiwaniach zaginionych górników. W akcji ratunkowej może być przydatna, posiadana przez Łódzkie Wodociągi kamera, którą można wprowadzić do powstającego z powierzchni ziemi pionowego odwiertu

ZGŁOŚ FILM NA 40. FESTIWAL FILMOWY W GDYNI!

Festiwal Filmowy w Gdyni co roku prezentuje najlepsze polskie filmy, promując rodzimą kinematografię na niespotykaną nigdzie skalę. Zapraszamy do zgłaszania filmów do Konkursu Głównego, Konkursu Inne Spojrzenie, Konkursu Młodego Kina i Konkursu Fabularnych Filmów Krótkometrażowych 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 roku.

Fryderyk dla Katowic-płyta nagrodzona

Z wielką dumą informujemy, że wydana przez Miasto płyta „Kilar/Moś/AUKSO” otrzymała Nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii Album roku muzyka symfoniczna

W poniedziałek 27 kwietnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa „Śląska rzeźba gotycka ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”.

W zbiorach muzealnych KUL znajduje się największa w tej części Polski kolekcja późnośredniowiecznej plastyki śląskiej. Ten liczący czternaście obiektów zbiór pod względem artystycznym stanowi prawdziwy ewenement. Znalazły się w nim bowiem dzieła czołowych warsztatów śląskich późnego średniowiecza - m.in. Mistrza Lat 1486-1487, Jakoba Beinharta, Mistrza Ołtarza z Gościszowic, a także rzeźby z kręgu oddziaływania Mistrza Figur Lubińskich. Dzieła te przekazane zostały na KUL w 1956 r., jako dar Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej dla potrzeb rodzącego się wówczas Studium Sztuki Sakralnej przy Sekcji Historii Sztuki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie dwanaście zabytków powstałych w XV i XVI w. Wystawę będzie można oglądać do 28 czerwca.

Stanowisko KK Solidarność - Wybór konsorcjum Airbus Helicopter jest decyzją polityczną

Decyzja ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego o wyborze konsorcjum Airbus Helicopter, jako dostawcy śmigłowców dla polskiej armii jest niedopuszczalna i będzie skutkowała poważnymi problemami wielu polskich firm z branży lotniczej i zbrojeniowej - oceniła w swoim stanowisku Komisja Krajowa, która drugi dzień obraduje w Kaliszu.

Hokejowe MŚ: druga wygrana Polaków!

Reprezentacja Polski wygrała 3:2 z Ukrainą w meczu trzeciej kolejki w mistrzostwach świata Dywizji IA w Krakowie. Ty samy zapewnili sobie utrzymanie na zapleczu hokejowej Elity.

Studenci Politechniki Warszawskiej powalczą o złoto. Samolotami bezzałogowymi.

Studenckie Międzywydziałowe Koło Naukowe SAE, pierwsza w historii zawodów drużyna, która w 2013 roku zdobyła złote medale we wszystkich klasach SAE Aero Design West w Kalifornii, szykuje się do kolejnego startu w tych prestiżowych, międzynarodowych zawodach.Młodzi inżynierowie z Politechniki Warszawskiej tradycyjnie wystartują we wszystkich kategoriach konkursu, reprezentując wykonane przez siebie bezzałogowe samoloty SMKN SAE w klasach "Micro", "Regular" jak i "Advanced".

"Sukces socjologa! Uniwersytetu Opolskiego"

Dnia 15 kwietnia 2015 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom VI Konkursu Polskiej Akademii Olimpijskiej z zakresu olimpizmu i edukacji olimpijskiej za najlepszą procę magisterską

Wróćmy do ziół - kwiat podbiału

Podbiał pospolity to popularna roślina rosnąca w całej Polsce. Jej żółte kwiaty które pojawiają się o wiele wcześniej niż liście , są jednymi z pierwszych oznak wiosny.

"Chcę konsekwentnie naprawiać Polskę". Spotkanie z kandydatem na prezydenta

W moim przekonaniu prezydent powinien być patronem dialogu społecznego w Polsce - podkreślał wielokrotnie kandydat na prezydenta RP Andrzej Duda podczas spotkania z członkami Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. - Prezydent jest wybierany przez naród. Nie służy żadnej grupie ani partii politycznej - mówił poseł Duda i zadeklarował, że ochrona polskich ziem i przywrócenie poprzednio obowiązującego wieku emerytalnego to priorytetowe inicjatywy jakie podejmie, jeżeli zostanie wybrany prezydentem.

Poznańska spalarnia odpadów Ekologiczną Inwestycją Roku 2014

Poznańska Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) została uznana za jedną z najważniejszych i najciekawszych inwestycji roku 2014 i otrzymała tytuł Ekologicznej Inwestycji Roku 2014. Nagroda została przyznana w konkursie "Przemysłowa Inwestycja Roku 2014", w kategorii "Ekologiczna Inwestycja Roku 2014", w którym poznański ITPOK zajął I miejsce. W kategorii Ekologiczna Inwestycja Roku o wyborze najlepszych projektów zadecydował pozytywny wpływ inwestycji na środowisko, innowacyjność projektu oraz nowatorstwo wykorzystanych rozwiązań.

Gdańscy studenci zajęli trzecie miejsce w ogólnopolskich finałach Imagine Cup

Drużyna Lumi-systems z Gdańska zajęła trzecie miejsce w kategorii Games w krajowych finałach największego międzynarodowego technologicznego konkursu dla studentów – Imagine Cup. To najwyższe jak dotąd miejsce gdańskich studentów na podium zapewniła im innowacyjna platforma do gier karcianych „Card Games Platform”.

Sukces absolwentki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Agnieszka Banicka, absolwentka socjologii KUL, została laureatką VI Konkursu Polskiej Akademii Olimpijskiej na prace naukowe z zakresu olimpizmu i edukacji olimpijskiej. Nagrodzona praca: "Dysfunkcje współczesnego sportu w kontekście zasady fair play. Na podstawie literatury przedmiotu" została napisana w Instytucie Socjologii KUL pod kierunkiem ks. prof. Jana Szymczyka. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 kwietnia 2015 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Polacy wierzą w zamach smoleński?

W dniach 10-11 kwietnia zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Wierzysz ,że w Smoleńsku był zamach?" Blisko 70% internautów odpowiedziało ,że TAK! Taki wynik może dowodzić, że zarówno wieloletnie zabiegi propagandowe prowadzone w wielu środkach masowego przekazu a także sposób prowadzenia śledztwa przez prokuraturę wojskową budzą wśród Polaków nieufność do stawianych oficjalnie tez o przeważającej winie pilotów tego feralnego lotu do Smoleńska pięć lat temu.

Europejski Komitet Regionów obradował w Elblągu

Zakończyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji CIVEX Komitetu Regionów zatytułowane „Regionalny wymiar współpracy Unii Europejskiej z jej wschodnimi sąsiadami”. W Elblągu zgromadzili się przedstawiciele władz samorządowych z kilkunastu krajów Unii Europejskiej, dyplomaci oraz eksperci z zakresu stosunków międzynarodowych

Sezon na zdrowie i sok z brzozy

Wiosna to dobry czas na podreperowanie zdrowia po zimowym zastoju. Jednym z lekarstw tzw. medycyny ludowej było pozyskiwanie i picie świeżego soku z pnia brzozy. Ma on właściwości oczyszczające i wzmacniające organizm. Korzystnie wpływa na wątrobę, nerki i cerę i ogólne oczyszczenie organizmu. Szczególnie wskazany jest dla dzieci i osób starszych.

Ambasadorzy z tytułem Mistrzów Europy!

Tancerze Marcin Kleist oraz Julia Bień – uczestnicy miejskiego programu „Szczecin_ z całego serca polecam Ambasador”, wywalczyli w miniony weekend tytuł Mistrzów Europy w tańcu towarzyskim. To kolejny tak duży i znaczący sukces tej pary! 5 kwietnia br. (niedziela) Marcin Kleist oraz Julia Bień w angielskim Blackpool wywalczyli tytuł Mistrzów Europy w tańcu towarzyskim. Polska para okazała się bezkonkurencyjna w kategorii do 21. lat, gdzie pokonała m.in. reprezentantów Anglii (2. miejsce) czy też Rosji (3. miejsce

Polacy nie wierzą prokuraturze?

W dniach 6-8 kwietnia zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy wierzysz w rzetelność śledztwa smoleńskiego?" Ponad 90% internautów odpowiedziało, że NIE !

Dni Otwarte Uniwersytetu Warszawskiego

Tym razem drzwi Uniwersytetu otwierać się będą dwa razy. Najpierw swoją ofertę zaprezentują jednostki zajmujące się naukami przyrodniczymi i ścisłymi, a tydzień później reprezentacja wszystkich wydziałów pojawi się na kampusie głównym.

Polacy nie chcą do strefy EURO>

W dniach 5-6 kwietnia zadaliśmy czytelnikom nasze gazety pytanie pt. "Czy Polska powinna wejść do strefy EURO?" Ponad 88% internautów odpowiedziało ,że NIE !

Polacy nie mają zaufania do Sądów?

W dniach od 2 do 3 kwietnia zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy masz zaufanie do wymiaru sprawiedliwości?" Ponad 95% internautów odpowiedziało , że NIE! Taki wynik musi budzić refleksję nie tylko wśród osób które miały styczność z naszymi Sądami ale może też dotrze do osób które mają wpływ na wizerunek wymiaru sprawiedliwości.

"Nie ma solidarności bez miłości". 10. rocznica śmierci JP II

"Nie ma wolności bez solidarności! Dzisiaj wypada powiedzieć: nie ma solidarności bez miłości - więcej! - nie ma przyszłości człowieka i narodu.” Dzisiaj przypada 10. rocznica śmierci Jana Pawła II, największego autorytetu moralnego naszych czasów. 27 kwietnia minie też pierwsza rocznica jego kanonizacji.

Spotkanie Wielkanocne w siedzibie KK

W siedzibie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” obyło się spotkanie świąteczne pracowników KK oraz Regionu Gdańskiego „S”. Posługę duszpasterską sprawował abp Sławoj Leszek Głódź.

Łazik Politechniki Białostockiej w finałach URC

Jest! Nasi dzielni konstruktorzy otrzymali pozytywną decyzję dotyczącą kwalifikacji do etapu finałowego zawodów University Rover Challenge 2015 w USA. Studenci Wydziału Mechanicznego już po raz piąty podjęli się budowy łazika marsjańskiego na międzynarodowe prestiżowe zawody na pustyni w stanie Utah. Prace trwały już od początku roku akademickiego. Powstawała nowa konstrukcja w oparciu o doświadczenia i uwagi zdobyte w latach ubiegłych. Łaziki marsjańskie konstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej na tych prestiżowych zawodach trzykrotnie zdobywały tytuł mistrzowski: w 2011, 2013 i 2014 roku (ostatnio Hyperion 2).

"Nie pozwolimy na szkalowanie dobrego imienia Związku". Wyrok Sądu Okregowego

Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał redaktorowi naczelnemu Telewizji Polskiej S.A. Tomaszowi Sandykowi opublikowanie w audycji informacyjnej „Panorama” sprostowania o następującej treści: „Podana przez Hannę Lis w programie „Panorama” z dnia 24 marca 2014 roku informacja, że Pan Piotr Duda <> jest nieścisła. W rzeczywistości Pan Piotr Duda wziął udział w spotkaniu na wyraźne zaproszenie i w związku z prośbą rodziców o pomoc i interwencję”.

Sąd niesprawiedliwy dla Mariusza Kamińskiego?

W dniach 30-31 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy zgadzasz się z wyrokiem skazującym dla Mariusza Kamińskiego?" Aż 92% internautów zanegowało ten wyrok. Można odnieść wrażenie ,że poczucie sprawiedliwości w społeczeństwie rozmija się bardzo ze sprawiedliwością sądową.

Studenci Politechniki Białostockiej w czołówce Robotic Tournament 2015

W sobotę 28 marca w Rybniku odbył się Robotic Tournament 2015. Do siódmej edycji turnieju robotów zgłosiło się aż 79 drużyn, które wystawiły 182 roboty. Organizatorem turnieju jest Zespół Szkół Technicznych w Rybniku. W Robotic Tournament 2015 znakomicie poradzili sobie reprezentanci Politechniki Białostockiej.

Komentarz Piotra Dudy po wystąpieniu pani premier

Co miałam powiedzieć, przeczytałam – tak w skrócie można określić 10-minutowe, płaczliwe i nieprzekonujące wystąpienie premier Ewy Kopacz po półroczu swoich rządów. Pani premier ani słowem nie odniosła się do najważniejszych problemów jakimi żyją Polacy, w tym dramatycznego stanu służby zdrowia, szkolnictwa, śmieciowego rynku pracy. Mówiąc o swojej rzekomo służebnej roli wobec społeczeństwa – podobnie jak w expose – nie wspomniała o dialogu społecznym. Ten dialog podejmowała wyłącznie w obliczu protestów.

W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie w polskich kościołach odczytany będzie list rektora KUL

Ks. prof. Antonii Dębiński tematem tegorocznego listu uczynił krzyż jako znak wiary - symbol miłości Chrystusa do człowieka, ale także symbol głęboko zakorzeniony w cywilizacji europejskiej: "Przekształcenie znaku największego pohańbienia w symbol nieskończonej chwały wskazuje na wielkie duchowe zwycięstwo chrześcijaństwa nad starym światem. W IV w. cesarz Konstantyn Wielki zniósł karę śmierci przez ukrzyżowanie na znak szacunku dla Chrystusa (...). To niezwykłe zwycięstwo krzyża stanowi źródło i początek cywilizacji europejskiej."

Politechnika Białostocka na targach edukacyjnych w Gdańsku

Reprezentanci Politechniki Białostockiej biorą udział w dwudniowych Targach Akademia 2015 w Gdańsku. Wielką atrakcją uczelnianego stoisko jest łazik marsjański Hyperion 2 – zwycięzca zawodów University Rover Challenge w 2014 roku.

Atos po raz kolejny zdobywcą certyfikatu Najlepsze Miejsca Pracy w Polsce!

Great Place to Work Institute po raz siódmy nagrodził najlepszych polskich pracodawców. Wśród najlepszych w kategorii „firma zatrudniająca powyżej 500 pracowników”, zajmując 5 miejsce, znalazła się firma Atos – międzynarodowy lider branży IT - która w swoich oddziałach w Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi i Toruniu zatrudnia blisko 4000 osób.

Ogólnopolska akcja protestacyjna strażaków

Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” informuje o rozpoczęciu 30 marca br. ogólnopolskiej akcji protestacyjnej strażaków. - Długo czekaliśmy na odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na nasze postulaty - mówi Robert Osmycki, przewodniczący Sekcji Pożarnictwa "S" - W grudniu ub. r. złożyliśmy petycję u Marszałka Sejmu RP. Oczywiście tutaj również nie dostaliśmy odpowiedzi.

MEDI@STERY 2015 – pierwsza edycja konkursu rozstrzygnięta!

Znamy już laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszą Pracę Magisterską z Wiedzy o Mediach MEDI@STERY. Organizatorem konkursu jest Uniwersytet Gdański, a włączyły się do niego niemal wszystkie uczelnie wyższe w Polsce. Uroczysta gala rozstrzygnięcia konkursu i wręczenia nagród laureatom połączona z promocją międzynarodowej publikacji „Media-Bizens-Kultura” odbyła się 27 marca na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Czy Andrzej Duda zostanie Prezydentem?

W dniach 24-26 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy "Andrzej Duda zostanie Prezydentem RP?" Ponad 78% internautów odpowiedziało ,że TAK! To dobra prognoza dla kandydata PiS -u w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Powstrzymać ruinę polskich kolei

Ponad tysiąc osób z różnych części Polski wzięło udział 24 marca w pikiecie protestacyjnej pod siedzibą PKP S.A. w Warszawie. W ten sposób kolejarze bronili swoich miejsc pracy. Demonstracja była również wyrazem sprzeciwu wobec planów prywatyzacji kolejnych kolejowych spółek. Manifestację wymusiła dramatyczna sytuacji w jakiej znalazły się spółki kolejowe, a do której przyczyniły się wdrażane bądź planowane zmiany restrukturyzacyjne i prywatyzacje. Pracownicy kolei podkreślają, że protestują przeciwko polityce rządu oraz zarządów spółek kolejowych, która prowadzi do patologii w systemie funkcjonowania polskich kolei.

Apel o niewypalanie wiosennych traw

Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, niszczy środowisko, zanieczyszcza powietrze. To nielegalny proceder, za który grozi grzywna nawet do 5 tys. złotych!

25 marca 38 rocznica powstania ROPCiO

Dzisiaj 25 marca mija 38 lat od powstania Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, największej obok Komitetu Obrony Robotników organizacji opozycyjnej, działającej w Polsce w latach siedemdziesiątych.

Od Komisji Trójstronnej do Rady Dialogu Społecznego. Ostatnie uzgodnienia

Kolejne spotkanie liderów związków zawodowych i organizacji pracodawców ze stroną rządową zakończyło się uzgodnieniem projektu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która ma doprowadzić do przywrócenia trójstronnego dialogu społecznego w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Rada Dialogu Społecznego zastąpi dotychczasową Trójstronną Komisję ds. Społeczno - Gospodarczych. Najważniejszym kierunkiem przyjętym przez wszystkich uczestników spotkania jest poszerzenie kompetencji Rady, tym bardziej, że strona społeczna krytycznie ocenia kompetencje przysługujące dotychczasowej TK.

Finał prac nad nową instytucją dialogu społecznego nie tak oczywisty

Coraz mniej zapisów ustawy powołującej nową instytucję dialogu społecznego pozostało do uzgodnienia. Przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców i rządu uzgodnili ponad 90 proc., ale finał wcale nie jest oczywisty. Kolejne rozmowy planowane są jeszcze w tym tygodniu.

Polski dryf. Sprawozdanie KE - Polska 2015

Bez transformacji, z obecnej gospodarki nisko kosztowej, pracochłonnej i zatrudniającej nisko wykwalifikowaną siłę roboczą w gospodarkę opartą na innowacjach, Polska skazana jest na marazm. Taki model gospodarki to dryf, który od czasu do czasu napotyka korzystne prądy, ale nie dąży do żadnego celu. Komisja Europejska przedstawiła sprawozdanie, które w czerwcu posłuży do sformułowania nowych zaleceń w ramach realizacji strategii Europa 2020. Jego część dotycząca rynku pracy jest dla Polski porażająca.

Dzień Otwarty KUL już w piątek, 20. marca

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza serdecznie na Dzień Otwarty KUL, który pod hasłem „Twoje marzenia, Twoja przyszłość, Twój KUL!” odbędzie się już w piątek, 20 marca 2015 r. Czekamy na Wszystkich zainteresowanych studiami w najstarszym uniwersytecie katolickim w Polsce

Polacy nie mają zaufania do sondaży?

W dniach 13-15 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy masz zaufanie do sondaży CBOS?" Ponad 88% odpowiedziało, że NIE!

Sikorski ośmiesza posłów. "Solidarność" apeluje do przewodniczących klubów

Kancelaria Sejmu ogłaszając przetarg publiczny nie zastosowała tzw. klauzul społecznych, dlatego przewodniczący NSZZ "Solidarność" wystosował do Marszałka Sejmu pismo z żądaniem interwencji. Ale Radosław Sikorski od ponad dwóch tygodni milczy. Tym razem za pośrednictwem przewodniczących klubów parlamentarnych szef Związku zwrócił się bezpośrednio do posłów.

Związkowcy „S” odwiedzili biura poselskie

Nocleg w biurze poselskim, pikiety i spotkania z policją – tak w niektórych przypadkach wyglądała akcja odwiedzania biur poselskich i senatorskich koalicji PO-PSL przez związkowców „Solidarności”. Choć zgodnie z kalendarzem wszyscy politycy powinni być w swoich biurach i przyjmować interesantów, to w wielu miejscach nikogo nie zastało.

MFW: związki zawodowe lekarstwem na nierówności

W pokryzysowej rzeczywistości można było się spodziewać wszystkiego, jednak nie tego, że jedna z czołowych instytucji globalnego kapitalizmu stanie w obronie związków zawodowych. Tak się jednak stało za sprawą raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat rosnących na świecie nierówności. W cyklicznej publikacji Finance & Development, Florence Jaumotte and Carolina Osorio Buitron, ekonomistki MFW, przedstawiają dowody na rosnące w skali globalnej nierówności i szukają przyczyn takiego stanu rzeczy.

Waldemar Domański laureatem Nagrody Obywatelskiej 25–lecia Samorządności

W poniedziałek (9 marca) Waldemar Domański, Radny Dzielnicy X Swoszowice, Dyrektor Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki, krakowski aktywista odebrał z rąk Prezydenta Bronisława Komorowskiego prestiżową Nagrodę Obywatelską 25–lecia Samorządności. Uroczystość odbyła się w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszaw

Sukces Prezydenta Miasta Lublina

Na posiedzeniu Unii Metropolii Polskich w Warszawie 4 marca Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk został wybrany członkiem Zarządu tej organizacji (zrzeszającej największe miasta w Polsce). Będzie przedstawicielem UMP w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przewodniczącym w Zespole ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska.

O kobietach na rynku pracy w Polsce - analiza

Kobietom częściej grozi znalezienie się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, np. z powodu zawierania umów na niepewnych warunkach, konieczności podejmowania pracy w niepełnym wymiarze czasu lub na gorszych warunkach. Kobiety przeważają w grupie osób zatrudnionych na podstawie umowy na czas określony. Zasada równego traktowania i zwalczania dyskryminacji pozwala na poprawę warunków życia i pracy kobiet i mężczyzn, nie tylko poprzez prawodawstwo i włączanie kwestii równościowych do różnych obszarów polityki, ale też poprzez wypracowanie instrumentów praktycznego realizowania tej polityki, szczególnie na rynku pracy.

Gratulacje za złoto dla zawodnika Zawiszy

Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz, Marcin Lewandowski, został halowym mistrzem Europy w biegu na 800 m. W Pradze wywalczył jedyne złoto dla polskiej reprezentacji zdobyte podczas halowych mistrzostw Starego Kontynentu.

Sezon 2015 w Polskiej Lidze Curlingu dobiegł końca.

Blisko trzy miesiące rywalizacji, trzy lodowiska, dziewiętnaście drużyn, 84 mecze. Cała reszta to emocje – radość zwycięzców i złość (sportowa, rzecz jasna) pokonanych. Tej ostatniej niewiele, góruje raczej zadowolenie, bo wreszcie mamy w kraju system rozgrywek curlingowych z prawdziwego zdarzenia

„Solidarność” według kobiet - film dokumentalny

W pozornie zdominowanej przez mężczyzn (stoczniowcy, portowcy, górnicy, hutnicy itd.) „Solidarności” kobiety odegrały zaskakująco ważną rolę. Wkład przedstawicielek płci pięknej w historię Związku przypomina film dokumentalny „Solidarność według kobiet”, który będzie można obejrzeć na kilku pokazach specjalnych w Gdańsku. Pierwszy odbył się w sobotę 7 marca o godz. 17.15 w kinie Helikon (ul. Długa 57). Po seansie zaplanowano spotkanie z udziałem bohaterek filmu – Joanny Dudy-Gwiazdy i Ewy Ossowskiej – a także twórców dokumentu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Skandal - Byli opozycjoniści nadal bez pomocy

Rząd po raz kolejny blokuje prace nad ustawą o pomocy dla byłych opozycjonistów. Tymczasem wielu byłych działaczy znajduje się w trudnej sytuacji materialnej. Mogą starać się o pomoc społeczną, ale często uważają, że jest to poniżej ich godności. - Internowani, więzieni mają dziś wielki żal do swojej Ojczyzny. Dzisiaj ich oprawcy, esbecy, zomowcy cieszą się wysokimi emeryturami, a ludzie więzieni, bici i poniżani, jeżeli dożyją emerytury, to nie wiedzą, jak mają za tę emeryturę przeżyć - mówi Piotr Duda, szef "Solidarności".

Twórca festiwalu „Camerimage” w Europejskiej Akademii Filmowej

Marek Żydowicz, prezes Fundacji Tumult oraz dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, został przyjęty w poczet członków Europejskiej Akademii Filmowej.

Przejściowe problemy z aplikacją Źródło

Zgodnie z nowymi przepisami, w poniedziałek 2 marca ponad 2500 gmin w Polsce rozpoczęło pracę z nowym Systemem Rejestrów Państwowych, który połączył m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych i aktów stanu cywilnego w jeden system. Co nie jest niespodzianką, aplikacja „Źródło", służąca do obsługi SRP, przysparza problemów. W gdyńskim Urzędzie Miasta dokumenty są przyjmowane, jednak cała procedura trwa znacznie dłużej, niż dotychczas - złożenie jednego wniosku trwało nawet półtorej godziny. Dochodzi do licznych zerwań sesji. Ze wstępnej analizy wynika, że jest to wina ograniczonej przepustowości udostępnionego łącza.

Kolejna tura rozmów o dialogu społecznym

Autonomia przyszłej Rady Dialogu Społecznego to główny temat obradujących dziś przedstawicieli central związkowych, organizacji pracodawców oraz rządu. Na poniedziałek zaplanowano spotkanie robocze w sprawie ustalenia wspólnej wersji ustawy o współpracy rządu, pracodawców i związków. Tym razem głównym tematem spotkania ma być niezależność Rady. Negocjatorem ze strony NSZZ „Solidarność” jest Henryk Nakonieczny, członek prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

“Niezwyczajni” instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego wybrani!

Spośród 100 000 osób zrzeszonych w Związku Harcerstwa Polskiego do ogólnopolskiego plebiscytu instruktorskiego ZHP zgłoszono 171 kandydattów, z których kapituła nominowała 25 osób w 5 kategoriach. 28 lutego w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, podczas Gali Dnia Myśli Braterskiej pt. “Pokolenie wolności” poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach. Są nimi: hm. Janusz Błaszczyk z Poznania - w kategorii “Efektywne zarządzanie”, pwd. Aleksandra Karwala ze Świdnicy – w kategorii “Harcerska innowacja”, hm. Agata Pietryszyk z Białegostoku - w kategorii “Praca z kadrą”, hm. Dariusz Nawrocki – w kategorii “Celem jest wychowanie”, pwd. Marcin Świderski z Warszawy – w kategorii “Aktywność obywatelska”

Prezydent Komorowski przegra w II turze!

W dniach 28 luty - 1 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy Prezydent Bronisław Komorowski wygra w drugiej turze wyborów?" Tylko 11% internautów poparło kandydaturę urzędującego Prezydenta.
























stat4u