SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Bank Światowy dotuje hiperwyzysk

Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju udzieliły pożyczek Grupie Schwarz, właścicielowi sieci Lidl i Kaufland, w wysokości ok. 900 mln dolarów na tworzenie miejsc pracy oraz pomoc drobnym rolnikom przez utworzenie dla nich nowych kanałów zbytu w Polsce i Rumunii. Odwiedziłam te kraje. Usłyszałam wiele skarg zarówno od pracowników, rolników, jak i drobnych producentów – mówiła w sejmie Claire Provost, dziennikarka śledcza brytyjskiego pisma „The Guardian”, która specjalnie przyleciała z Londynu na zaproszenie Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność.

Ludzie z żelaza będą walczyć w Poznaniu. Enea Challenge Poznań już w ten weekend!

Weekend 25-26 lipca będzie największym świętem triathlonu w Polsce. Na starcie poznańskiej imprezy staną najlepsi światowi zawodnicy. Enea Challenge Poznań to też mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.

"Nie daj się oszukać - sprawdź paragon" – startuje kolejna odsłona akcji!

Zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych – to cel akcji „Nie daj się oszukać - sprawdź paragon". Tegoroczna nowa odsłona prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów akcji „Weź paragon" ruszyła w lipcu.

Prezydent Komorowski do końca oderwany od społeczeństwa?

Jednak podpisał! "Nie jestem prezydentem ludzkich sumień" - powiedział w dniu dzisiejszym prezydent Bronisław Komorowski i ogłosił podpisanie ustawy o "in vitro!" Zrobił to mimo wątpliwości konstytucyjnych które pan prezydent podkreślił. Zrobił to mimo iż większość społeczeństwa jest przeciwna tej ustawie. / Zobacz wynik głosowania poniżej/.

Mistrzostwa Europy Niesłyszących w Bydgoszczy

Od poniedziałku (20 lipca) do soboty (25 lipca) na stadionie Zawiszy rozgrywane są 9. Mistrzostwa Europy Osób Niesłyszących w Lekkoatletyce. Po raz pierwszy Bydgoszcz jest gospodarzem tego sportowego wydarzenia

Parki narodowe, pensje głodowe

Pracownicy parków narodowych mają dość głodowych zarobków. Od siedmiu lat nie otrzymali podwyżki, a minister środowiska rozkłada ręce i każe czekać. Związkowcy przygotowują się do kolejnej akcji protestacyjnej.

6. września - bez dodatkowych pytań

Prezydent Bronisław Komorowski nie uwzględnił wniosku NSZZ „Solidarność” o rozszerzenie katalogu pytań w referendum, które na wniosek prezydenta ma się odbyć 6 września. „Solidarność” domagała się dopisania pytań dot. wieku emerytalnego, obowiązku szkolnego 6-cio latków oraz lasów państwowych.

Filharmonia Szczecińska w finale konkursu „Europa to my!”

Przypominamy, że Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza znalazła się w finałowym etapie konkursu „Europa to my”! Wspólnymi siłami możemy pokazać, że to właśnie Szczecin w minionych latach najlepiej wykorzystał Fundusze Unijne.

Prezydencie Komorowski! Otwórz oczy - nie podpisuj!

W dniach 11-12 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy akceptujesz uchwaloną ustawę o In Vitro?" Ponad 77% internautów odpowiedziało, że NIE! Taki wynik może wskazywać, że zarówno Sejm jak i Senat RP są coraz bardziej oddalone od społeczeństwa i ,że na pewno tego społeczeństwa już nie reprezentują./Zobacz wynik głosowania/

Program PiS jest uwspółcześnioną wersją realizacji przesłań i ideałów sierpnia 1980 roku. Wywiad z posłem Januszem Śniadkiem.

Janusz Śniadek jest posłem VII kadencji a zarazem pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu Pomorskim. Wcześniej był min. przewodniczącym Komisji Krajowej Solidarności. Rozmowę przeprowadził Andrzej Ficek

Co drugi Polak pracuje po godzinach

Aż 53 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Monitora Rynku Pracy" przyznała, że odczuwa presję szefów do wykonywania różnych obowiązków służbowych nawet po zakończeniu pracy. 51 proc. ankietowanych przyznaje, że poza regularnymi godzinami pracy faktycznie odbiera służbowe telefony i maile.

Uniwersytet Warszawski - Pierwszy polski e-mail

17 lipca minęło 25 lat od udanego podłączenia polskiego ośrodka do sieci EARN, czego dowodem było przesłanie pierwszego polskiego e-maila z Uniwersytetu Kopenhaskiego na UW.

"Solidarność" nauczycielska straciła zaufanie do rządu

Nie będziemy brać udziału w PR-owskich działaniach, które teraz podejmuje rząd w celu poprawienia swego wizerunku przed wyborami - mówi Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania. „Solidarność” nauczycielska oświadcza, że straciła zaufanie do ekipy aktualnie sprawującej władzę.

"Ten może zwyciężać zło, kto jest bogaty w dobro". Wystawa życia i męczeństwa

W najbliższą niedziele 19 lipca w Krośnie zostanie otwarta wystawa poświęcona życiu i męczeństwu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystego odsłonięcia dokona Duszpasterz Ludzi Pracy ks. prałat Krzysztof Mijal podczas comiesięcznej mszy św. za Ojczyznę i Ludzi Pracy.

Kossak ze zbiorów muzealnych KUL na wystawie w Paderborn!

Miło jest nam poinformować, że litografia Piekło karpackie – Dolor et Caritas Wojciecha Kossaka ze zbiorów muzealnych KUL jako jedyny obiekt z Polski weźmie udział w wystawie „CARITAS – dobroczynność od wczesnego chrześcijaństwa do czasów współczesnych”. Wyróżnienie jest tym większe, że nasz zabytek prezentowany będzie pośród obrazów tak znakomitych artystów jak Rafael, Peter Paul Rubens, Eugène Delacroix, Ernst Ludwig Kirchner, Pablo Picasso, czy Käthe Kollwitz.

Kolejny grant ERC dla Uniwersytetu Warszawskiego

Grant European Research Council trafił do prof. Piotra Sankowskiego z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW. To jedyny Polak w gronie laureatów.

,,Za górami, za lasami....

Marzeniem prawie każdej małej dziewczynki jest zostać księżniczką. 6-letnia Wiktoria przeniosła się do zamku, w świat, gdzie rycerze walczyli o jej rękę, damy dworu wręczały dary, a grajkowie grali na gitarze na każdą jej prośbę. To Fundacja Mam Marzenie spełniła kolejne dziecięce marzenie.

Wyniki selekcji Konkursu Głównego i Konkursu Inne Spojrzenie!

Komitet Organizacyjny 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, na podstawie propozycji Zespołu Selekcyjnego oraz Dyrektora Artystycznego Festiwalu Filmowego w Gdyni, w dniu 13 lipca 2015 roku zadecydował o przyjęciu do Konkursu Głównego następujących tytułów:/zobacz poniżej/

Filharmonia Szczecińska „cudem Polski”?

Filharmonia Szczecińska ma szansę zostać kolejnym „cudem Polski”. To wszystko za sprawą plebiscytu organizowanego przez National Geographic Traveler. Ideą plebiscytu organizowanego przez miesięcznik National Geographic Traveler, jest wyróżnienie oraz promocja niezwykłych i ciekawych atrakcji turystycznych, znajdujących się na terenie całej Polski. Celem konkursu jest również udowodnienie, że polskie atrakcje turystyczne mogą równać się z zagranicznymi i być równie zachwycającymi.

Moc atrakcji na 35-lecie "Solidarności"

Występ Chrisa de Burgh uświetni obchody 35- lecia powstania NSZZ "Solidarność". Dodatkową atrakcją będzie koncert "MY Naród" na dużej scenie, a także występy BoneyM i Papa Dance. Dla całych rodzin przewidziano liczne zabawy i konkursy.

Opole na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku

Współpraca łącząca Chiny i Politechnikę Opolską, dzięki podpisanemu dziś, historycznemu listowi intencyjnemu skierowana została na nowy, bardzo obiecujący tor – i to w jak najbardziej dosłownym znaczeniu. Partnerzy z Kraju Środka, chcą wskrzesić legendarny szlak łączący ich państwo z Europą, opierając się głównie na kolei.

W Poznaniu jak w ONZ - konferencja

Niemożliwe? A jednak! 13 lipca rozpoczęła się Poznan International Model United Nations 2015 (POZiMUN) - pięciodniowa międzynarodowa konferencja - model Narodów Zjednoczonych (ONZ), podczas której młodzi ludzie wcielili się w przedstawicieli przydzielonych im krajów.

Miła wiadomość z Hong Kongu

Profesor Henryk Iwaniec, elblążanin i jednocześnie honorowy obywatel naszego miasta, otrzymał w Hong Kongu prestiżową nagrodę "Shaw Prize 2015" za swoją działalność naukową w dziedzinie matematyki

Prezydencie Komorowski! Otwórz oczy - nie podpisuj!

W dniach 11-12 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy akceptujesz uchwaloną ustawę o In Vitro?" Ponad 77% internautów odpowiedziało, że NIE! Taki wynik może wskazywać, że zarówno Sejm jak i Senat RP są coraz bardziej oddalone od społeczeństwa i ,że na pewno tego społeczeństwa już nie reprezentują./Zobacz wynik głosowania/

TORUŃSCY PILOCI MISTRZAMI ŚWIATA

Na zakończonych w Legnicy II motoparalotniowych mistrzostwach świata piloci toruńskiej grupy Falco znowu wywalczyli medale. Na zawodach startowało prawie 100 zawodników z 15 krajów.

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik z UG jako jedyna Polka na forum ONZ

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jako jedyna Polka przedstawiła na forum ONZ doświadczenia z projektu restytucji foki szarej na południowym Bałtyku, prowadzonego przez Stację Morską UG w Helu. Doświadczenia te zostały zaprezentowane w czasie sympozjum na temat zrównoważonego zużycia zasobów mórz i oceanów.

Kajakowi maratończycy na start w Olsztynie

Niezwykle emocjonujące zmagania na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Ukiel. W Olsztynie rywalizacja w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Maratonie Kajakowym.

Strażacy będą pikietować razem z policjantami

"Solidarność" weźmie udział w pikiecie zorganizowanej przez ZG NSZZ Policjanów 23 lipca w Warszawie pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, zadecydowała Rada Krajowa Sekcji Pożarnictwa NSZZ "Solidarność". Spotkanie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w ramach Forum Dialogu Społecznego nie przyniosło przełomu.

Światowa konferencja paleontologów w Opolu

Prawie 150 utytułowanych gości z większości krajów europejskich (Włoch, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czech, Słowacji, Węgier, Danii i oczywiście Polski), a również z Chin, Argentyny, Kanady, Panamy, Tajlandii i USA, zjechało do Opola we wtorek, 7 lipca na coroczny, trzynasty już, zjazd Europejskiego Stowarzyszenia Paleontologów Kręgowców (EAVP – the European Assosiation of Vertebrate Palaeontologists).

IV podróż brzegiem Bałtyku w ramach projektu „440 km po zmianę” – lipiec 2014

Cztery kobiety z Fundacji Machina Fotografika połączyły podróżowanie z pomaganiem. Pierwszy krok w Świnoujściu postawiła Olga 2 lipca o 10 rano! A wszystko zaczęło się 4 lata temu od samotnej podróży pomysłodawczyni projektu Sylwii Nikko Biernackiej! Wzięła plecak, namiot i poszła. Dzięki corocznej podróży jej i Ambasadorek projektu w 2013 r. Urszula Kosmal – Krauze otrzymała protezę nogi a w 2014 r. -wsparcie psychologiczne!

„Solidarność” zdobyła kolejny szczyt

29 czerwca flaga „Solidarności” zawisła na Grossglockner – najwyższym szczycie Austrii, który zdobył przewodniczący Komisji Zakładowej w Federal Mogul Bimet SA wraz z pięcioosobowym zespołem.

Najbardziej kolorowy festiwal na świecie już w lipcu w Łodzi!

Łódź została wybrana w internetowym głosowaniu jako jedno z miast organizatorów oryginalnego Festiwalu Kolorów. W czołowej czwórce znalazły się także Kraków, Trójmiasto i Lublin.

Polacy oczekują ,że po jesiennych wyborach parlamentarnych będzie rządził PiS!

W dniach 6- 7 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy rządy PiS będą szansą dla Polski?" Ponad 83% internautów odpowiedziało, że TAK! Ten wynik może świadczyć o tym , że Polacy oczekują zmiany ekipy rządzącej i że po 8 latach koalicji PO-PSL Polacy mają dosyć ciągłych afer, korupcji, nepotyzmu, układów na szczytach władzy, dbania o interesy najbogatszych czy po prostu biedy! Że nie dadzą się już oszukać tanią propagandą zaprzyjaźnionych z władzą mediów, że już tej władzy nie wierzą i że po prostu mają dość!

Członkini "Solidarności" rzecznikiem PIS

Posłanka Elżbieta Witek została nowym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości. Zastąpiła na tym stanowisku Marcina Mastalerka. O zmianie na stanowisku rzecznika partii i klubu parlamentarnego PiS, prezes Jarosław Kaczyński poinformował na konferencji prasowej. Przedstawiając osobę nowej rzecznik, powiedział, że jest "doświadczonym parlamentarzystą, osobą, do której ma pełne zaufanie, osobą doskonale zorientowaną".

Zakończył się Wyścig "Solidarności" i Olimpijczyków

26 Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków zakończył się na ulicach Łodzi. Peleton po raz pierwszy w historii przejechał ulicą Piotrkowską. Meta była usytuowana na wysokości Pasażu Schillera.

"Kreator miejsc pracy". Kapituła nagrodziła najlepszych pracodawców.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało nagrody w drugiej edycji konkursu „Kreator miejsc pracy”. Konkurs wyróżnia pracodawców, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz zatrudnili najwięcej pracowników w ubiegłym roku. - "Solidarność" wspiera takie inicjatywy - mówi Piotr Duda, szef Związku.

Opole docenione w rankingu „Doing Business 2015″

Opole znalazło się w pierwszej piątce najlepszych miast dla prowadzenia biznesu w Polsce według Banku Światowego. W opublikowanym właśnie dziś rankingu „Doing Business In Poland 2015” wyprzedzamy takie miasta jak Wrocław, Warszawa czy Kraków.

Michał Grześ z Politechniki Białostockiej laureatem Diamentowego Grantu

Autonomiczna współpraca robota kołowego z robotem latającym – projekt pod tym tytułem realizować będzie Michał Grześ, student Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Wczoraj 1 lipca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło listę laureatów konkursu Diamentowy Grant.

"Babs" dołącza do drużyny The World Games 2017!

Babatunde “Babs” Aiyegbusi, zawodnik klubu NFL Minnesota Vikings, otrzymał 4 lipca tytuł Ambasadora Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017

Światowy Dzień Kaszubów w Redzie

W dniu 4 lipca do Redy zjechało tysiące Kaszubów z kraju i zagranicy. Kaszubi specjalnym pociągiem Transcassubia zawitali około godz. 10. Następnie przemaszerowali pod Urząd Miejski gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Potem wszyscy udali się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Katarzyny na uroczystą mszę św. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz na stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie odbywały się imprezy, pokazy i koncerty. /Galeria zdjęć/

Polscy siatkarze z awansem!

Tauron Arena Kraków ponownie okazała się szczęśliwa dla siatkarskiej reprezentacji Polski. W piątek (3 lipca) niesieni dopingiem 15 tys. kibiców Biało-Czerwoni pokonali 3:2 Amerykanów i tym samym awansowali do Final Six Ligi Światowej!

Tylko 27% Polaków popiera JOW-y

W dniach 2-3 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy jesteś zwolennikiem JOW?" Tylko 27% internautów odpowiedziało ,że TAK. Taki wynik może świadczyć, że sama idea być może słuszna jest jeszcze przedwczesna, a samo referendum może okazać się niewypałem ze względu na niską frekwencję.

Młodzi związkowcy o rynku pracy. Europejska Konferencja Młodych

Blisko 100 młodych działaczy związkowych z całej Europy uczestniczyło w dniach 1.07 – 2.07 w Berlinie w Europejskiej Konferencji Młodych. Głównym tematem spotkania, zorganizowanego przez niemiecki związek zawodowy DGB i Fundację Friedricha Eberta była ocena europejskich strategii na rzecz zatrudnienia.

Krakowskie Centrum Autyzmu docenione!

Krakowskie „Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych” zostało wyróżnione w ogólnopolskim konkursie „Na wyzwania – rozwiązania”. Nagrodę z rąk wiceministra edukacji Tadeusza Sławeckiego odebrał w imieniu Gminy Dariusz Domajewski, zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMK. Zachęcamy do obejrzenia filmu, który jest jedną z nagród w konkursie.

Ruszył XXVI Międzynarodowy Wyścig Kolarski „Solidarności” i Olimpijczyków

Punktualnie o godzinie 9:00 1 lipca rozpoczął się 26. Międzynarodowy Wyścig Kolarski "Solidarności" i Olimpijczyków. Pierwszy etap wiedzie wokół Lublina. Do rywalizacji zgłoszonych zostało 114 kolarzy z 19 ekip (siedmiu polskich).

Studenci Wydziału Zarządzania PB w Chinach

Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej organizuje we współpracy z The School of Management of Zhejiang University Ningbo Institute of Technology (ZJUNIT) w Chinach szkoły letnie z zakresu logistyki dla studentów obu uczelni.

Tadeusz Chmielewski laureatem Platynowych Lwów!

Nagroda Platynowe Lwy przyznawana jest przez Komitet Organizacyjny Festiwalu jako wyraz uznania za całokształt twórczości. Laureata nagrody proponuje Rada Programowa w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. 19 września 2015 roku na gali zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodę Platynowe Lwy otrzyma wybitny polski reżyser i scenarzysta – Tadeusz Chmielewski. Wśród dotychczasowych laureatów są tak wybitni twórcy, jak Jerzy Antczak, Witold Sobociński, Tadeusz Konwicki, Roman Polański, Jerzy Wójcik i Sylwester Chęciński.

Studencki Nobel dla Macieja Mańko z Uniwersytetu Gdańskiego

Maciej Mańko z Uniwersytetu Gdańskiego zwyciężył w konkursie Studencki Nobel, organizowanym przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Maciej Mańko jest studentem pierwszego roku studiów drugiego stopnia na kierunku Oceanografia – Wydział Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego. Naukowe zainteresowania koncentruje na badaniach morza, a szczególnie rurkopławach (są to morskie bezkręgowce, galaretowaty zooplankton morski). Laureat pierwszego miejsca w konkursie Studencki Nobel jeszcze w trakcie studiów pierwszego stopnia był najlepszym studentem na roku, zdobył również stypendium marszałka województwa pomorskiego. Obecnie, oprócz studiowania, kieruje projektem realizowanym na Uniwersytecie Gdańskim we współpracy z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Plakat 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni!

40. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 14-19 września 2015 roku. Prezentujemy plakat przygotowany na jubileuszową, 40. edycję Festiwalu. Plakat powstał w pracowni Studio Head-made, autorem jest współpracujący z Festiwalem artysta Marcin Władyka – grafik, projektant i wykładowca na Wydziale Grafiki warszawskiej ASP, członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

Polacy już nie wierzą w obietnice rządu Ewy Kopacz

W dniach 30 czerwca - 1 lipca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy wierzysz w obietnice obecnego rządu?" Po ośmiu latach monopolu władzy koalicji PO-PSL Polacy najwyraźniej stracili już cierpliwość bo tylko 5% internautów odpowiedziało twierdząco na to pytanie. Najwidoczniej nie wierzą ,że mając pełnię władzy w ciągu czterech miesięcy można zrobić więcej niż przez lat 8. I trudno się im dziwić. /zobacz wynik poniżej/

Apel szefa Związku do Prezydenta RP

"Polacy zasługują, aby ich głos był wysłuchany" - napisał Piotr Duda, przewodniczący KK w liście skierowanym do Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP. Szef Związku zaapelował o rozszerzenie wrześniowego referendum o pytania dotyczące wieku emerytalnego, prywatyzacji Lasów Państwowych oraz obowiązku szkolnego sześciolatków.

Wspólny wniosek "S" i PiS do Prezydenta RP

Prawo i Sprawiedliwość razem z "Solidarnością" złożą do prezydenta Komorowskiego wniosek o rozszerzenie planowanego na wrzesień referendum o 3 dodatkowe pytania. – Jako szef obywatelskiego komitetu referendalnego jestem bardzo na tak. - powiedział Piotr Duda po spotkaniu z Beatą Szydło, podczas wspólnej konferencji prasowej w Gdańsku - Mam nadzieję, że prezydent Komorowski pod koniec swojej kadencji zrobi wreszcie to, co powinien był zrobić 3 lata temu.

Beata Szydło do szefa Związku: Porozmawiajmy o referendum

"Zdaję sobie sprawę, że reforma wprowadzona przez rząd PO-PSL zmusza do pracy niemal do śmierci"- napisała Beata Szydło, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości w liście do Piotra Dudy, lidera "Solidarności". Zaproponowała spotkanie i rozmowę na temat referendum w sprawie wieku emerytalnego.

KUL - Prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee członkiem PAU

Walne zgromadzenie członków Polskiej Akademii Umiejętności, które obradowało w Krakowie 20 czerwca, dokonało wyboru – jak co roku – nowych członków. Wśród nich znalazła się prof. Mirosława Hanusiewicz-Lavallee z Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II jako nowy członek-korespondent Wydziału I Filologicznego PAU. Wśród członków tej najbardziej prestiżowej i mającej najdłuższe tradycje korporacji polskich uczonych są już od lat inni profesorowie KUL: prof. Jerzy Kłoczowski i prof. Stefan Sawicki jako członkowie czynni oraz ks. prof. Andrzej Bronk i prof. Henryk Podbielski jako członkowie-korespondenci.

Politechnika Białostocka w Krakowie i Zielonej Górze

Tydzień temu Kraków, teraz Zielona Góra. Łaziki marsjańskie i samoloty skonstruowane przez studentów Politechniki Białostockiej podróżują po Polsce, promuje uczelnię i miasto. W dniach 19-20 czerwca #next prezentował się w Krakowie podczas „Droniady” i „Parady Robotów”. To elementy konferencji „5 żywiołów” organizowanej przez fundację: Instytut MikroMakro. To wydarzenie co roku przyciąga do Krakowa entuzjastów robotyki oraz bezzałogowych obiektów latających. Bowiem do stolicy Małopolski wybrali się nie tylko konstruktorzy łazika marsjańskiego, ale i mgr inż. Daniel Ołdziej - samoloty, którymi się zajmuje, wzbudzały duże zainteresowanie

Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski 5 lipca w Gorzowie

Już 5 lipca na stadionie im. Edwarda Jancarza rozegrany zostanie Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. To pierwsze takie zawody w Gorzowie od 30 lat. Zgodnie z tradycją, finał IMP odbywa się na torze drużynowego mistrza Polski z poprzedniego sezonu. Właśnie w związku z tym faktem turniej wyłaniający najlepszych spośród polskich żużlowców odbędzie się właśnie na "Jancarzu" Niedzielne zawody wystartują o godz. 19:00. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej KS Stal Gorzów, wylosowane zostały numery startowe czołowej szesnastki polskich zawodników.

PiS zdecydowanie zwycięża w rankingu - zobacz preferencje wyborcze

W dniach od 8 do 28 czerwca przeprowadziliśmy badanie wśród czytelników naszej gazet na temat popularności głównych partii politycznych które będą rywalizowały w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Badanie dotyczyło PiS, PO i Ruchu Społecznego Kukiza. Poniżej zobacz wyniki.

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski"

"Nie dbam o interes Polski - Komorowski". To jedno z wielu haseł towarzyszących uczestnikom pikiety, zorganizowanej przez Krajową Sekcję Lotniczą NSZZ "Solidarność" przed siedzibą Ministerstwa Obrony Narodowej.

Większość Polaków opowiada się przeciwko In Vitro.

W dniach 25-26 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy jesteś zwolennikiem metody zapłodnienia pozaustrojowego IN VITRO?" . Blisko 65% internautów odpowiedziało, że NIE! Może to dowodzić, że obecny Sejm głosami koalicji PO-PSL przy pomocy SLD i Ruchu Palikota przegłosował ustawę wbrew społeczeństwu a tym samym zupełnie się już wyalienował. W związku z tym należy przypuszczać, że Senat postąpi podobnie i ustawa trafi na biurko prezydenta. Wynik głosowania który publikujemy poniżej, nie powinien budzić wątpliwości czy tę ustawę podpisać.

39. rocznica Radomskiego Czerwca

Ponad tysiąc mieszkańców Radomia, członkowie „Solidarności” oraz zaproszeni goście wzięli udział w obchodach 39. rocznicy Radomskiego Czerwca’76, które odbyły się wczoraj pod pomnikiem Radomskiego Czerwca. Najważniejszą częścią obchodów były wstąpienia Andrzeja Dudy, Prezydenta RP oraz Piotra Dudy, przewodniczącego KK.

Slalomem po medale w Krakowie

Takiej imprezy sportowej nie było nie tylko w Krakowie, ale i w całej historii polskiego kajakarstwa slalomowego! Już dziś (piątek, 26 czerwca) o godzinie 9.00 na torze kajakowym przy ul. Kolnej 2 rozpocznie się Puchar Świata Seniorów w Slalomie Kajakowym. W stolicy Małopolski rywalizować będzie ponad 300 zawodników z reprezentacji prawie 50 krajów. Zawody zakończą się w niedzielę (28 czerwca).

Stanowisko prezydium ZRM w sprawie sprzedaży PP Polskie Nagrania

Prezydium Zarządu Regionu Mazowsze „Solidarność” z ogromnym zaniepokojeniem przyjęło informację o sprzedaży PP „Polskie Nagrania”. To jedna z najznakomitszych firm fonograficznych Europy, która była już zagrożona wiele lat temu. W latach 2000/2003 NSZZ „Solidarność” obronił ją przed sprzedażą. Postulowano między innymi wyodrębnienie z PP „Polskie Nagrania” taśmoteki „Polskich Nagrań” i ustawowe uznanie jej rangi, jako Taśmoteki Narodowej. Niestety zamówienia te nie zostały zrealizowane.

Założyciel leśnej "Solidarności” odznaczony

We wtorek 23 czerwca 2015 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, założyciel leśnej "Solidarności” Kazimierz Lipiński został odznaczony przez przewodniczącą Krajowej Sekcji Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” Grażynę Zagrobelną orderem Zasłużony dla KSPL NSZZ „S".

Sejm przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego

Sejmu przyjął ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, która zastąpi obecną Komisję Trójstronną. - To wielki dzień dla dialogu społecznego w Polsce - podkreśla Piotr Duda, szef "Solidarności" Za przyjęciem ustawy głosowało 425 posłów, przeciw było trzech a jeden wstrzymał się od głosu.

Postulaty nie zostały zrealizowane. Strażacy rozszerzają protest

Nie ma postępu, a nasze postulaty nie zostały zrealizowane - informuje Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność" - Dlatego od 29 czerwca wszystkie jednostki organizacyjne w kraju oraz pojazdy Straży Pożarnej zostaną oflagowane, a na budynkach należących do SP zostaną wywieszone banery z informacjami o akcji protestacyjnej.

Gratulacje "Solidarności" dla prezydenta elekta

"Z wielką radością przyjęliśmy decyzję Polaków o wyborze Pana na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej."- napisał Piotr Duda do Andrzeja Dudy. Dzisiaj szef Związku spotkał się z prezydentem elektem, wręczył mu list gratulacyjny oraz statuetkę „Robotnika zwycięzcy” i zadeklarował wsparcie w realizacji programu wyborczego oraz podpisanej z Komisja Krajową NSZZ "Solidarność" umowy.

Leśnicy w całej Polsce walczą ze szkodnikami

Ponad 47 milionów złotych planują wydać Lasy Państwowe w 2015 r. na walkę ze szkodliwymi owadami niszczącymi polskie lasy. W ubiegłym roku wydano na ten cel 21 milionów a powierzchnia zagrożonych lasów wyniosła aż 38 tysięcy hektarów.

Najlepsi policjanci drogówki w Polsce

Prezydent Tadeusz Truskolaski spotkał się z białostockimi policjantami, triumfatorami ogólnopolskiego konkursu funkcjonariuszy drogówki. W ramach XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego", która odbywała się w dniach 8-11 czerwca w Krakowie, rywalizowali ze sobą policjanci, a także żołnierze Żandarmerii Wojskowej. Zwycięzcą w klasyfikacji indywidualnej okazał się asp. Rafał Sokólski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Białymstoku. Nie był to jego jedyny sukces – wraz z mł. asp. Danielem Urbańskim (również KMP w Białymstoku) zajął pierwsze miejsce także w klasyfikacji drużyn.

Trwa XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”

Od 31 maja koncertami w Poznaniu rozpoczął się XII Międzynarodowy Festiwal Chórów Uniwersyteckich „Universitas Cantat 2015”. W tym roku festiwal trwać będzie przez cały miesiąc – a wielki finał z udziałem zespołów z Filipin, Ekwadoru, Portoryko, Serbii, Ukrainy oraz RPA odbędzie się w dniach 24-27 czerwca br. Poznań, Września, Wągrowiec, Opatówek, Piła, Grodzisk Wielkopolski, Murowana Goślina – właśnie tam będzie można podziwiać polskie i zagraniczne chóry. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Szczegóły na www.cantat.amu.edu.pl oraz na Facebooku.

Krajowy Komitet Strajkowy żąda odwołania ministra infrastruktury

Albo powalczymy o firmę albo damy przyzwolenie na doprowadzenie jej do ruiny i z dnia na dzień stracimy źródła utrzymania naszych rodzin - tłumaczą członkowie Krajowego Komitetu Strajkowego w Spółce Przewozy Regionalne i przygotowują się do przeprowadzenia strajku w dniu 29 czerwca od godz. 0.01.

Szykuje się kolejny skandal. Obecna koalicja rządząca da matkom na macierzyńskim 17 zł miesięcznie?

Prawdopodobnie kobiety, które wykonują własną działalność gospodarczą krócej niż dwa lata, po przejściu na urlop macierzyński dostaną od państwa nieco ponad 17 zł miesięcznie. To efekt nowelizacji tzw. ustawy zasiłkowej, którą już niebawem ma podpisać prezydent Bronisław Komorowski.

Miasto Kielce wyróżnione Dyplomem Europejskim

Podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego w Pałacu Europy w Strasburgu prezydent Wojciech Lubawski odebrał dziś Dyplom Europejski. Miasto Kielce otrzymało to międzynarodowe wyróżnienie, przyznawane przez Radę Europy, jako wyraz uznania dla wysiłków i zaangażowania w międzynarodową współpracę w dziedzinie integracji europejskiej.

DIAMENTOWE LWY NA 40-LECIE FESTIWALU FILMOWEGO W GDYNI!

W dniach 14-19 września 2015 roku odbędzie się jubileuszowy, 40. Festiwal Filmowy w Gdyni! Galę otwarcia uświetni wręczenie Diamentowych Lwów, przyznawanych przez miłośników polskiego kina. Diamentowe Lwy przyznane będą w czterech kategoriach: za najlepszy film, najlepszą muzykę, dla najlepszej aktorki i najlepszego aktora. Wybierać można jeden film lub osobę z listy nagrodzonych filmów, aktorów i kompozytorów

Obchody Czerwca 76 w Radomiu

W piątek 19 czerwca uroczystą mszą św. w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie koło Starachowic zainaugurowano obchody Czerwca`76 w Radomiu. W sanktuarium znajduje się wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza, jednego z bohaterów protestu. Za obronę prześladowanych robotników ks. Kotlarz został zamęczony przez „nieznanych sprawców”, czyli funkcjonariuszy lub agentów Służby Bezpieczeństwa.

TORUŃSKA MOTOARENA DLA PEDERSENA

Zwycięstwem Duńczyka Nickiego Pedersena, trzykrotnego mistrza świata, oraz drugą lokatą młodego torunianina Pawła Przedpełskiego, startującego z „dziką kartą”, zakończył się 20 czerwca 2015 r. na Motoarenie w Toruniu pierwszy z tegorocznych finałów Speedway European Championships.

Polska z Francją, Macedonią i Serbią

Reprezentacje Francji, Macedonii oraz Serbii będą rywalami polskich szczypiornistów w I fazie Mistrzostw Europy 2016, które w styczniu przyszłego roku odbędą się w Polsce. Ceremonia losowania grup I fazy Mistrzostw Europy 2016 odbyła się w piątek 19 czerwca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Żużlowiec Maciej Janowski ambasadorem The World Games 2017

Ceremonia odbyła się tuż przed spotkaniem Betardu Sparty Wrocław z KS Toruń. W jej trakcie kapitan żużlowej reprezentacji Polski Maciej Janowski otrzymał od Piotra Przygońskiego, prezesa Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego, okolicznościowy dyplom, potwierdzający wybór sportowca na ambasadora Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017.

21 CZERWCA w RUMI ZAKOŃCZYŁY SIĘ INDYWIDUALNE MISTRZOSTWA POLSKI JUNIOREK MŁODSZYCH w GIMNASTYCE ARTYSTYCZNEJ

W zaciętej rywalizacji uczestniczyły zawodniczki z 20 klubów reprezentujących 8 województw. Najlepszym klubem okazała się drużyna UKS Błękitna Szczecin, drugie miejsce zajęła drużyna PTG Sokół Kraków a trzecia była SGA Gdynia. /Zobacz wyniki i galerię zdjęć/

Ponad 87% Polaków uważa, że Beata Szydło będzie dobrym Premierem

W dniach 20-21 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Beata Szydło będzie dobrym Premierem?" Miało to związek z Konwencją PiS która odbyła się w Warszawie i gdzie Jarosław Kaczyński przedstawił kandydatkę na Premiera Polski. Warunkiem tej kandydatury jest wygranie przez PiS jesiennych wyborów parlamentarnych co wymaga tak jak w przypadku wyborów prezydenckich ogromnej pracy i dialogu ze społeczeństwem. Jednak obecnie aż ponad 87% internautów stwierdziło, że Beata Szydło będzie dobrym Premierem!

Pikieta w obronie polskiego przemysłu lotniczego

W środę 24 czerwca w Warszawie związkowcy będą pikietować przed budynkiem Ministerstwa Obrony Narodowej w obronie polskiego przemysłu lotniczego. Organizaotorem protestu jest Region Rzeszowski NSZZ "Solidarność".

Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych w Rumi

W dniach 19-21 czerwca na hali sportowo-widowiskowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbyły się zawody gimnastyki artystycznej. Były to Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych. /Zobacz galerię zdjęć/

Magdalena Sroka szefową Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej!

Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta wygrała konkurs na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej! Do tej pory była związana z PISF jako Społeczny Pełnomocnik Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej ds. współpracy z samorządami. Serdecznie gratulujemy!

"Strajk w służbie zdrowia to wyraz ostatecznej desperacji pracowników"

"Strajk w służbie zdrowia to wyraz ostatecznej desperacji pracowników, najczęściej w rezultacie braku konstruktywnego dialogu, konfliktowania bądź zastraszania przez pracodawców" - napisała Mariola Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" w oświadczeniu - "Oczekiwaliśmy od profesora Mariana Zembali, luminarza polskiej medycyny, innego stylu i nowego otwarcia."

Co drugi Polak nie wyjedzie w tym roku na wakacje

Blisko połowa Polaków nie wyjedzie na wakacje w tym roku – wynika z badania Barometr Providenta. Głównym powodem są koszty. Wśród tych którzy wyjadą, tylko co trzecia osoba jest w stanie opłacić wakacyjne wojaże z bieżących dochodów.

Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym!

W ramach 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”, przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Wystawie towarzyszyć będzie promocja polsko–angielskiego katalogu przedstawiającego najciekawsze plakaty do filmów mistrza światowego kina, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013).

Prezydent Andrzej Duda przywróci Polsce godność!

W dniach 17-18 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy Prezydent Andrzej Duda przywróci Polsce godność?" Ponad 84% internautów odpowiedziało, że TAK! Biorąc pod uwagę to co dzieje się i działo w naszym kraju przez ostatnie 8 lat pytanie takie było w pełni uzasadnione a wynik głosowania może świadczyć że Andrzej Duda ma bardzo duże poparcie i zaufanie Polaków oraz , że pokładają oni w naszym Prezydencie nadzieję na wiele dobrych zmian.

"Solidarność" żąda dymisji ministra zdrowia

Jeżeli ktokolwiek z pracowników w moim szpitalu podjąłby strajk, na drugi dzień będzie przeze mnie, dyrektora, zwolniony - powiedział wczoraj w TVN Marian Zembala, nowy minister zdrowia. "Solidarność" żąda od premier Kopacz zdymisjonowania ministra oraz jednoznacznego odcięcia się od tej wypowiedzi.
stat4u