SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Polacy jednak boją się agresji Rosji!

W dniach 25-27 lutego zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy obawiasz się agresji Rosji na Polskę?" Okazało się ,że internauci są podzieleni niemal w połowie ze wskazaniem na tych z obawami. Otóż ponad polowa czyli 50,54% przyznało ,że boi się agresji Rosji na Polskę.

Jan Szrzedziński Człowiekiem Roku "Tygodnika Solidarność"

- To człowiek wyjątkowo zasłużony dla "Solidarności" i dla Polski - podczas obrad Komisji Krajowej w Gdańsku Jerzy Kłosiński, redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" nadał dr Szrzedzińskiemu tytuł Człowieka Roku 2014 - Dokonał czynu niezwykłego, bardzo odważnego. Dzięki niemu Kościół jest w posiadaniu relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - wyjaśnił Kłosiński. W uroczystości uczestniczył również abp. Sławoj Leszek Głódź.

Stosujecie śmieciowe standardy. "Solidarność" pisze do Marszałka Sejmu

"Solidarność' skieruje pismo do Radosława Sikorskiego, marszałka Sejmu z protestem w sprawie ogłoszonego przez Kancelarię Sejmu przetargu na „Usługę całorocznego utrzymania porządku na obszarach utwardzonych oraz całorocznego utrzymania i pielęgnacji zieleni”. Urzędnicy zapomnieli, że od zeszłego roku obowiązują nowe przepisy i należy w zamówieniu uwzględnić tzw. klauzule społeczne, dzięki którym pracownicy zostaną zatrudnieni na lepszych warunkach lub przy zamówieniu zostaną zatrudnione osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

"Brak znamion czynu zabronionego". Nie będzie śledztwa ws. słów Piotra Dudy

Nie będzie śledztwa ws. słów Piotra Dudy, szefa "Solidarności" skierowanych do posłów podczas protestów górniczych. Warszawska prokuratura uznała brak znamion przestępstwa i odmówiła wszczęcia postępowania. - Byłem absolutnie o tym przekonany, że nikomu nie groziłem. Politycy muszą pamiętać, że są osobami publicznymi, a my mamy prawo ich rozliczać za decyzje, które podejmują. I taki był sens moich wypowiedzi, co jak widać było również oczywiste dla prokuratury - komentuje Piotr Duda.

"Ludzie mają dosyć". Smutny obraz polskiej codzienności

Co drugie polskie gospodarstwo domowe nie jest w stanie pokryć nagłego wydatku w wysokości 1 tys. zł. Prawie 60 proc. rodzin nie może sobie pozwolić na tygodniowy urlop raz w roku. Dwukrotnie wzrosła liczba osób, które w prywatnych firmach dostają minimalną płacę. W ostatnim czasie GUS opublikował raport "Dochody i warunki życia ludności Polski". Portal www.tokfm zestawił dane razem z wynikami badania CBOS i wyszedł z tego bardzo przygnębiający obraz polskiej codzienności.

Wiece, pikiety, ulotki. Ogólnopolskie Dni Protestu

Premier Rządu Polskiego dużo mówi o dialogu. Ale nie chce się spotykać ze związkowcami. Nie odpowiada na pisma. "Solidarność" w ramach protestu wobec takiego zachowania przeprowadziła 19 lutego w wielu miastach Polski protesty, pikiety, wiece, akcje ulotkowe. Celem jest zmuszenie polskiego rządu do dialogu. - Postulaty, które przedstawiamy Pani Premier to nie obrona przywilejów związkowych, ale realne problemy polskiego społeczeństwa nierozwiązane na przestrzeni ostatnich lat - podkreśla Piotr Duda, szef Związku.

KUL - Konkursy o Nagrodę im. Anieli Hrabiny Potulickiej

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza do udziału w konkursach o Nagrodę im. Anieli Hrabiny Potulickiej. W listopadzie ubiegłego roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Zarząd Fundacji Potulickiej ustanowił dwie Nagrody im. Anieli Hrabiny Potulickiej – nagrodę naukową oraz nagrodę za sukces gospodarczy. Nagrody mają upamiętniać osobę i dzieło hr. Anieli Potulickiej i będą przyznawane corocznie. Pierwsza edycja konkursów została właśnie ogłoszona.

Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

20 lutego Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło decyzję o uchwaleniu tego święta w 2007 roku. Podczas prac nad koncepcją dnia sprawiedliwości ONZ uznało, że ubóstwo, brak godnego i pełnego zatrudnienia, dyskryminacja ze względu na płeć, brak dostępu do świadczeń społecznych są bardzo poważnymi problemami, z którymi boryka się duża część obywateli świata.

Polacy popierają protesty rolników!

W dniach 18-20 lutego zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie "Czy popierasz protesty rolników/" Ponad 88% internautów odpowiedziało twierdząco.

Eksperci zajmą się projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego

Projektem ustawy o Radzie Dialogu Społecznego zajmie się wspólny ekspercki zespół związków zawodowych, organizacji pracodawców i resortu pracy. Związkowcy i pracodawcy spotkali się dzisiaj z Władysławem Kosiniakiem Kamyszem, ministrem pracy, by po raz kolejny rozmawiać o nowej formule dialogu społecznego

DZIŚ URODZINY MIKOŁAJA KOPERNIKA

19 lutego Mikołaj Kopernik obchodzi urodziny. To już 542 rocznica urodzin wielkiego toruńskiego astronoma.

19 lutego Ogólnopolskie Akcje Protestacyjne

Od siedmiu lat reprezentatywne centrale związków zawodowych próbują prowadzić dialog społeczny z obecną koalicją rządową PO-PSL. Niestety zarówno były Premier Donald Tusk, jak obecnie Ewa Kopacz traktują dialog w naszym kraju jak zło konieczne, czego konsekwencją są obecne protesty i niepokoje społeczne. Postulaty, które przedstawiamy Pani Premier to nie obrona przywilejów związkowych, ale realne problemy polskiego społeczeństwa nierozwiązane na przestrzeni ostatnich lat, mimo konkretnych propozycji strony społecznej.

Ręce precz! 18 lutego 2015 światowym dniem obrony prawa do strajku

"Świat okazał mądrość i dojrzałość, kiedy w 1919 roku utworzył MOP, zapewniając ludziom pracy międzynarodowe ramy prawne i alternatywę dla otwartego konfliktu między pracownikami a pracodawcami. Osłabienie MOP i chęć wyeliminowania prawa do strajku, szczególnie w tym kluczowym momencie, gdy pracownicy są coraz bardziej narażeni na wykorzystywanie, może cofnąć czas o 100 lat i pozostawić ludzi pracy na łasce pracodawcy. Historia pokazała na przykładzie klęski apartheidu, walk przeciwko dyktaturom oraz na rzecz politycznego i gospodarczego wyzwolenia z represji, oraz walki samej „Solidarności”, że ludzie pracy potrafią okazać swoją determinację walcząc o sprawiedliwość przeciwko niedopuszczalnym praktykom. Czy pracodawcom to się podoba czy nie, pracownicy będą nadal podejmować akcje strajkowe, gdy nie będzie alternatywy" - napisano w apelu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych z okazji światowego dnia obrony prawa do strajku. Jest to odpowiedź organizacji na coraz agresywniejsze ataki pracodawców, usiłujących ograniczyć te prawa.

Polacy nie ufają sondażom!

W dniach 16-18 lutego przeprowadziliśmy sondaż wśród czytelników naszej gazety pt. "Czy masz zaufanie do publikowanych wyników przez ośrodki badania opinii publicznej?" Aż 91% internautów odpowiedziało negatywnie - czyli ,że nie ufa publikowanym sondażom.

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił odwołanie Polski ws. więzień CIA

Odwołanie polskiego rządu z października 2014 roku odrzucił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Tym samym wyrok ten stał się prawomocny i ostateczny. Czy oznacza to ostateczną kompromitację polskich władz w tym byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera? Czy staną oni przed polskim wymiarem sprawiedliwości?

Rośnie liczba pracujących za minimalne wynagrodzenie

W ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników w Polsce, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Według GUS, od 2012 r. liczba pracowników otrzymujących minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosła o 22 proc. To oznacza, że w Polsce aż 436 tys. osób otrzymuje najniższą pensję. Od 2007 r. liczba ta wzrosła aż o 225 tys. osób czyli o 117 procent!

"Możecie zacząć działać". Młodzi związkowcy tworzą swoje struktury

Walka z umowami śmieciowymi, poprawa wizerunku, kruszenie związkowego betonu - takie hasła pojawiły się na środowym spotkaniu w gdańskiej Sali BHP. Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyjechało, aby wspólnie utworzyć struktury młodych w Związku.

Płaca minimalna dla pracowników delegowanych. Wyrok TS UE

Polakom wysłanym do pracy za granicę przysługuje płaca minimalna, której wysokość określają zagraniczne układy zbiorowe pracy państwa przyjmującego. O ich prawa może występować tamtejszy związek zawodowy. Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystne orzeczenie dla polskich pracowników budujących elektrownię atomową w Finlandii.

Natura znajdzie drogę - Konkurs BOŚ

Rusza konkurs fotograficzno-filmowy „Przyroda u twoich drzwi”. Po raz kolejny możemy wykazać się jako aktywni obserwatorzy swojego otoczenia. Głównym zadaniem jest uchwycenie sytuacji, w których natura powraca do zurbanizowanego środowiska. Celem jest uświadomienie jak ważna jest ochrona różnorodności biologicznej. Zgłoszenia można przesyłać do 28 lutego.

Apel do Premier Kopacz w sprawie Poczty Polskiej

Krajowy Sekretariat Łączności skierował list do Ewy Kopacz, Premiera Rządu RP z apelem o podjęcie prawdziwej dyskusji o Poczcie Polskiej w Sejmie RP. Związkowcy twierdzą, że "sprzeczne z interesem narodowym i interesem przedsiębiorstwa decyzje podejmowane w rządowych kuluarach, są następnie akceptowane przez sejmową koalicję w imię niejasnych interesów".

Walentynki (ang. Valentine's Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego

Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. /Galeria zdjęć/

Oświadczenie szefa Związku w sprawie wypowiedzi posła PO

Piotr Duda, przewodniczący KK wydał oświadczenie w sprawie wypowiedzi posła PO Michała Jarosa. Poseł powiedział, że "związki zawodowe kosztują obywateli od 250 do 300 mln zł rocznie". Lider "Solidarności" uprzedza, że jeśli Jaros nie wycofa się tego co powiedział, sprawa trafi do sądu.

Duda pisze do Karpińskiego w sprawie JSW

Piotr Duda, przewodniczący KK skierował pismo do Włodzimierza Karpińskiego, Ministra Skarbu Państwa, w którym odnosi się do zapowiedzi mninistra o konieczności wzmocnienia nadzoru nad Jastrzębską Spółką Węglową, w tym konieczności zmian w składzie rady nadzorczej. Zmiany w połowie składu rady nazdorczej, których może dokonać minister otworzą "możliwość dalszych działań dla koniecznych zmian w skladzie Zarządu JSW".

Andrzej Duda zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich.

W dniach 7-9 lutego zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie " Czy Andrzej Duda wygra w I turze?" Być może głosujący byli pod wrażeniem bardzo udanej i przekonywującej inauguracji kampanii wyborczej która miała miejsce 7 lutego, gdyż aż 82% internautów odpowiedziało twierdząco na zadane pytanie.

Sztab protestacyjny obradował w Gdańsku nad scenariuszem akcji protestacyjnych

Brak dialogu i odpowiedzi premier Ewy Kopacz na związkowe żądanie przystąpienia do rozmów o sytuacji gospodarczej i społecznej Kraju prowadzi do zaostrzenia związkowej akcji protestacyjnej. Jej scenariusze do jesieni br. omawiane były w Gdańsku podczas zwołanego na wtorek 3 lutego br. sztabu protestacyjnego. O akcjach i ich szczegółach będziemy informować bezpośrednio przed nimi.

Polacy popierają protesty na Śląsku!

W dniach 3-6 lutego umożliwiliśmy internautom wypowiedzenie się na temat "Czy popierasz protesty na Śląsku?" Ponad 79% opowiedziało się za !

Żarty się skończyły! Będzie strajk?

Sztab protestacyjny trzech central związkowych zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjno-strajkowych.

Biedny jak... polski poseł w Sejmie

W 2013 roku polscy parlamentarzyści otrzymali ponad 400 tys. zł. zapomóg!

Polska służba zdrowia w ogonie Europy

Polska znalazła się na 27. miejscu na 33 zbadane kraje w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia – międzynarodowym rankingu jakości usług medycznych. Pozycja Polski w rankingu obniżyła się o jedną pozycję w porównaniu z ostatnią edycją z 2009 roku. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że badający komentowali wówczas, że chociaż polska służba zdrowia nie należy do najlepszych, to jednak jej stan się poprawia. Teraz okazuje się, że daliśmy się wyprzedzić Słowacji i Litwie.

Internauci wyrazili opinię w sprawie strajku generalnego

W dniach od 29 stycznia do 1 lutego zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy byliby zwolennikami strajku generalnego?" Blisko 92 % internautów odpowiedziało twierdząco. Nawet jeżeli wyniki te nie są reprezentatywne dla ogółu społeczeństwa a strajk generalny byłby dopuszczalny i możliwy to taki wynik powinien budzić refleksję szczególnie wśród klasy rządzącej.

Nowa instytucja dialogu społecznego - rząd ma 2 tygodnie

Rząd w ciągu dwóch tygodni przedstawi uwagi do projektu ustawy powołującego nową instytucję dialogu społecznego – zobowiązał się minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z szefami związków zawodowych i organizacji pracodawców 26 stycznia w Warszawie. "Solidarność" wciąż jednak czeka na spotkanie z premier Kopacz.

Internauci chcą dymisji dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

W dniu 27 stycznia umożliwiliśmy czytelnikom naszej gazety wyrażenie opinii czy dyrektor Piotr Cywiński powinien podać się do dymisji. Miało to związek z brakiem zaproszenia na uroczystości 70 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego. Ponad 77% internautów opowiedziało się za dymisją pana Dyrektora! Miejmy nadzieję, że za rok taka skandaliczna sytuacja się nie powtórzy!

Jak ochronić narodowe dziedzictwo

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się publiczna debata na temat roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego. Podczas Forum Debaty Publicznej Łódź reprezentował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski, który przedstawił referat „Łódź - dziedzictwo narodowe o europejskim znaczeniu pod opieką samorządu".

Czy w Polsce będzie możliwy legalny strajk generalny? „Solidarność” złożyła kolejną skargę do MOP

Po wygranej skardze przed Międzynarodową Organizacją w spr. ograniczania przez Polskę prawa do zrzeszania się w związki zawodowe osób wykonujących pracę inaczej niż w ramach kodeksu pracy, „Solidarność” złożyła kolejną skargę. Tym razem zdaniem związku Polska ograniczając możliwość prowadzenia sporów zbiorowych wyłącznie wobec bezpośredniego pracodawcy łamie konwencję 87 i 151. O co chodzi? Nasze przepisy nie dają prawa sporu i strajku wobec rzeczywistych właścicieli i władz publicznych z ogólnopolskim strajkiem generalnym włącznie.

24 lata arcybiskupa Głódzia

Gdy 21 stycznia 1991 r. Jan Paweł II wydał dekret przywracający w Polsce diecezję wojskową, ogłosił również bullę w sprawie nominacji na biskupa polowego. 24 lata temu ks. prałat Sławoj Leszek Głódź stanął na czele odradzającego się ordynariatu polowego.

Rząd RP nie powinien interweniować w sprawie kursu franka szwajcarskiego

W takim tonie wypowiedzieli się internauci którzy głosowali w ankiecie zamieszczonej na łamach naszej gazety w dniach 18-20 stycznia. Aż 65% głosujących było przeciwnych aby ratować tzw. frankowiczów!

Ida idzie po Oscary

Film „Ida" został nominowany do Oscarów w dwóch kategoriach - dla najlepszego filmu obcojęzycznego oraz za zdjęcia. Wręczenie statuetek 22 lutego. Produkcja łódzkiego Opus Filmu w wyścigu po nagrodę Akademii za najlepszy film nieanglojęzyczny zmaga się z filmami "Lewiatan" (Rosja), "Timbuktu" (Mauretania), "Dzikie historie" (Argentyna) oraz "Mandarynki" (Estonia)

10 dni do końca aukcji: "Złoty Donek" już za 1,5 tysiąca

Licytowany na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy styropianowy pomnik Donalda Tuska, zwany potocznie "Złotym Donkiem" na 10 dni przed końcem aukcji osiągnął cenę 1500 zł.

To porozumienie wszystko zaczyna

To wspaniała wiadomość - tak szef Związku Piotr Duda zareagował na wiadomość o podpisaniu porozumienia pomiędzy Międzyzwiązkowym Komitetem Strajkowo-Protestacyjnym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego i stroną rządową. Jego zdaniem to dopiero początek naprawy polskiego górnictwa.

79% internautów popiera protest górników

W dniach 14-17 stycznia przeprowadziliśmy wśród naszych czytelników sondaż "Czy popierasz strajk górników?" Blisko 79% biorących udział w ankiecie odpowiedziało TAK!

Pogotowie strajkowe w całym kraju. Sztab zdecydował o akcjach

Przewodniczący zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ "Solidarność", tworzących krajowy sztab protestacyjny ogłosili na terenie całego kraju pogotowie strajkowe. Obradujący w piątek w Katowicach sztab, przygotował scenariusz działań wspierających protesty górnicze. Związek apeluje o oflagowanie wszystkich zakładów pracy, w których działa "Solidarność".

Nagroda szczególna

15 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbyła się gala VII edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. W obecności prezydenta Bronisława Komorowskiego przedstawiciele 19 uhonorowanych firm odebrali statuetki i certyfikaty.

II Etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie za nami

Co to jest zasada ius sanguinis, co to są Essentialia negotii oraz w ciągu ilu dni można wnieść skargę na decyzję administracyjną to tylko przykłady pytań, z którymi musieli się zmierzyć uczestnicy II Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W środę 14 stycznia 2015 r. 670 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski przystąpiło do testu, który wyłoni 30 najlepszych z nich.

Znamy finalistów plebiscytu na najładniej rozświetlone miasto w Polsce. Głosować w „Świeć się z Energą” można do 23 stycznia.

Gdynia, Rzeszów, Połczyn Zdrój czy Bielsko-Biała? Kto z finałowej szesnastki wojewódzkich zwycięzców zdobędzie tytuł rozświetlonej stolicy Polski w VI edycji Plebiscytu Miast „Świeć Się z Energą”? Kandydatury można ocenić na podstawie zdjęć dostępnych na stronie SwiecSie.pl. O tym, komu przypadnie pierwsze miejsce oraz nagrody zadecyduje ilość głosów oddanych na wybraną miejscowość. Na zwycięzcę czeka energooszczędny sprzęt AGD o wartości 10 tys. zł z przeznaczeniem na dom dziecka lub inny cel społeczny.Szósta edycja zabawy na najpiękniejszą miejską iluminację „Świeć Się z Energą” wkroczyła w etap ogólnopolski. Spośród 228 miejscowości do finałowej szesnastki zakwalifikowały się: Legnica, Inowrocław, Lublin, Małomice, Aleksandrów Łódzki, Szczawnica, Radom, Wołczyn, Rzeszów, Bielsk Podlaski, Gdynia, Bielsko-Biała, Skarżysko-Kamienna, Bartoszyce, Września oraz Połczyn-Zdrój.

Pani Premier nie zdaje egzaminu?

W dniach 7-8 stycznia przeprowadziliśmy głosowanie wśród czytelników naszej gazety pt. "Czy Pani Premier zdaje egzamin?" Aż 81% internautów stwierdziło ,że NIE! A co wy sądzicie o tym sondażu w świetle obecnych wydarzeń na Śląsku? Zapraszamy do komentarzy !

Polacy sceptyczni wobec WOŚP

W dniach 8-11 stycznia umożliwiliśmy internautom wypowiedzenie się czy zechcą wspomóc finansowo Wielką Orkiestrę Światecznej Pomocy. Blisko 70% czytelników naszej gazety wypowiedziało się ,że NIE!

Internauci popierają protest lekarzy

W dniach 2-4 stycznia na łamach naszej gazety kazdy mógł się wypowiedzieć na temat "Czy popierasz protest lekarzy?" 56% internautów odpowiedziało ,że TAK!

Dlaczego kochamy klęski?

Wczoraj świętowano 96 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W zasadzie nie świętowano. Nie było szumnych obchodów i dużego parcia na ekranach telewizorów. W internecie też skromnie.

Wigiliia powinna być dniem wolnym od pracy!

Tak zadecydowali internauci w głosowaniu które odbyło się w dniach 24-25 grudnia na łamach naszej gazety. Ponad 66% internautów opowiedziało się za tym aby ten dzień był wolny od pracy.

Sezon na kradzież choinek trwa!

Ceny detaliczne choinek w tym roku powodują ,że nie brakuje amatorów nielegalnej wycinki. Strażnicy Leśni jednak jak co roku patrolują lasy i wyłapują złodziei.

Internauci ocenili stan wojenny!

W dniach 12-14 grudnia 2014 r. czytelnicy naszej gazety mogli wypowiedzieć się "Czy stan wojenny wprowadzony 13 grudnia 1981 r. był zbrodnią? 72% odpowiedziało ,że TAK! Zachęcamy wszystkich do następnych głosowań które niebawem będą publikowane.

Internauci ocenili PiS

W dniach 10-12 grudnia 2014 r. internauci mogli wypowiedzieć się na temat "Czy PiS chce podpalić Polskę?" Zdecydowana większość głosujących ba aż 74% oceniło ,że NIE! Po wczorajszym marszu zorganizowanym przez PiS w Warszawie można stwierdzić, że internauci mieli rację. Zapraszamy do wyrażania opini w kolejnych głosowaniach.

Czego bali się sowieci i Jaruzelski?

O Stanie wojennym i roli generała Wojciecha Jaruzelskiego napisano już prawie wszystko. Czy wojska sowieckie miały wkroczyć do Polski czy nie o to spierają się historycy oraz politycy i spór będzie trwał wieki całe. Nawet jak archiwa i niektóre wypowiedzi sugerują iż Rosjanie nie mieli zamiaru wejść to obrońcy generała i tak wiedza lepiej a żaden Sąd tego przecież też nie rozstrzygnie. Ale jak dotąd nikt nie brał pod uwagę jednego z kluczowych argumentów potwierdzających tezę ,że sowieci nie tylko ,że nie chcieli ale nawet obawiali się wkroczyć do Polski.

BRAK ZAGROŻENIA RADIACYJNEGO DLA POLSKI

Sytuacja na Ukrainie: brak jakiegokolwiek zagrożenia w związku z incydentem w elektrowni jądrowej na Ukrainie – 5 grudnia 2014 r. W związku z rozpowszechnianiem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski.

Zapalmy 13 grudnia Światło Wolności

Zapal światło wolności. Prezes IPN Łukasz Kamiński zwrócił się do samorządowców – marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast w całej Polsce, o udział w akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych.

DWA WYMAZY & DO BAZY!

Przygotowania do IV edycji największego w Polsce projektu rejestracji potencjalnych Dawców szpiku rozpoczęte. W ostatni weekend, 24-26 października, studenci reprezentujący 128 uczelni z 54 miast, zjechali do Warszawy i wzięli udział w szkoleniach oraz warsztatach organizowanych przez Fundację DKMS Polska.

List "Solidarności" do Ewy Kopacz

NSZZ „Solidarność” sceptycznie przyjął Pani deklarację o 100 dniach współpracy, co nie oznacza, że na konstruktywną współpracę nasz Związek nie jest otwarty. Przykładem może być zapowiadane przez ministra pracy spotkanie w sprawie zatrudniania pracowników tymczasowych, które odczytujemy jako reakcję na nasze wystąpienie w tej sprawie do Pani Premier.

www.sprawdzampolityka.pl

Obiecaliśmy swego czasu, że będziemy rozliczać polityków z tego co robią - mówi Piotr Duda, przewodniczący KK - Czas doprowadzić do sytuacji, że politycy będą bali się wyborców, a nie szefa swojej partii.

WYBORY W LICZBACH

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała statystyki dotyczące wyborów samorządowych 16 listopada 2014 roku.

Liczenie wiernych w Kościele

W trzecią niedzielę października we wszystkich kościołach, kaplicach (także tych w szpitalach i zakładach zamkniętych) odbywa się liczenie wiernych. Dane spłyną do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) i zostaną opublikowane za kilka miesięcy.

Nauczyciele zapowiadają protesty

Ponad połowa nauczycieli, którzy we wrześniu wypełnili ankietę dotyczącą form protestu w oświacie opowiedziała się za jednodniowym strajkiem ostrzegawczym - informuje Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność. Ankieta została przygotowana przez Krajową Sekcję Oświaty i Wychowania i dotarła do wszystkich szkół, w których działa Solidarność.

Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci 2014 – w Warszawie, innych miastach i kilkudziesięciu zakładach karnych – 10 i 11 X 2014

Występy więziennych grup muzycznych i teatralnych, debata z udziałem prof. Moniki Płatek i dr. Pawła Moczydłowskiego, wydarzenia w kilkudziesięciu zakładach karnych w całej Polsce – to program obchodów Europejskiego Dnia przeciw Karze Śmierci koordynowanego już po raz ósmy przez grupę „Horyzont – przeciw karze śmierci” przy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszeniu Młodych Dziennikarzy „Polis”.

Piotr Duda przewodniczącym Związku na kadencję 2014-2018

Delegaci Krajowego Zjazdu Delegatów wybrali po raz drugi Piotra Dudę na przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność". Wydano 300 kart do głosowania. "Za" głosowało 257 delegatów.

Szef Związku o expose premier Kopacz

Pani premier w swoim expose nie odniosła się ani słowem do najistotniejszych problemów rynku pracy, a więc o płacy minimalnej, umowach śmieciowych, segmentacji rynku pracy. Ani słowa o dialogu społecznym, który leży w gruzach. Nie wspomniała również o najważniejszych dla przeciętnej polskiej rodziny informacjach takich jak np. kwota wolna od podatku, progi dochodowe czy pomoc socjalna dla najuboższych.

NAGRODA LECHA WAŁĘSY DLA EUROMAJDANU

Laureatem VII edycji Nagrody Lecha Wałęsy został nieformalny ruch społeczny Euromajdan. – To wyraz solidarności i wsparcia dla demokratycznych i europejskich dążeń całego narodu ukraińskiego – mówi patron Nagrody Prezydent Lech Wałęsa.

Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2014 -Rzeszów wyróżniony!

19 września w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie wyróżnień konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2014. Redakcja serwisu Portalsamorzadowy.pl wraz z Radą Konsultacyjną konkursu, wytypowała dziesięć Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014. Są to najciekawsze inwestycje, które przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców wschodniej części kraju w ostatniej dekadzie. Głosowali także internauci, oddano łącznie niemal 70 tys. głosów. Tytuł Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej 2014 zdobyły dwie inwestycje z naszego województwa: Port Lotniczy Rzeszów - budowa nowego terminalu pasażerskiego oraz Regionalne Centrum Kształcenia Zawodowego Nowoczesnych Technologii w Rzeszowie.

Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę

W minioną sobotę i niedzielę (20- 21.09) w Częstochowie odbyła się XXXII Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę.

Złote Katowice

Polska reprezentacja w piłce siatkowej mężczyzn Mistrzem Świata! Siatkarze zwyciężyli z Brazylią w katowickim finale

Obywatel ważniejszy niż urząd. TK zakwestionował Prawo o zgromadzeniach

Zgoda na zorganizowanie publicznej manifestacji nie może być uzależniona od minimalnej liczby uczestników. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny uznanał za niezgodną z Konstytucją RP część przepisów Prawa o zgromadzeniach, w tym dwóch z trzech punktów kwestionowanych przez "Solidarność". Sejm znowelizował ustawę o zgromadzeniach, mimo sprzeciwu Związku oraz wielu innych organizacji społecznych w 2012 roku. Nowelizacja wprowadziła m.in.możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeżeli nie jest możliwe ich oddzielenie lub przeprowadzenie tak, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu albo mieniu. Pierwszeństwo miałoby zgromadzenie wcześniej zgłoszone. Nowe przepisy umożliwiają organom gminy zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego.

Polska pokonała mistrzów świata!

Polska wygrała z Brazylią 3:2 w meczu trzeciej fazy siatkarskich mistrzostw świata. W czwartek biało-czerwoni zmierzą się z Rosją. Stawką obu spotkań jest awans do czołowej czwórki turnieju, która w najbliższy weekend będzie rywalizowała o medale.

Rusza proces kanonizacyjny patrona "Solidarności"

W przyszłą sobotę 20 września we Francji Créteil pod Paryżem rozpocznie się proces kanonizacyjny patrona "Solidarności" bł. ks. Jerzego Popiełuszki- informuje Tygodnik Katolicki "Niedziela".

Apel związkowców do rządu!

Szefowie NSZZ "Solidarność", OPZZ oraz FZZ wystosowali apel do Rządu RP o odrzucenie na najbliższej Radzie Europejskiej propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej polityki klimatyczno – energetycznej na lata 2020 – 2030, nazwanej Pakietem 30.

"Nie możemy stać z boku"

Do uczestnictwa w wyborach samorządowych zachęcał członków Komisji Krajowej Piotr Duda podczas dzisiejszych obrad w Warszawie. - Nie możemy stać z boku - podkreślał wielokrotnie przewodniczący - Musimy to zrobić dla Polski, dla społeczeństwa, dla pracowników.

Spór zbiorowy w PGNiG

W PGNiG wszczęto spór zbiorowy po tym, jak zarząd spółki odrzucił żądania związków zawodowych.Związki zawodowe zażądały od pracodawcy m.in. podwyżek wynagrodzeń w 2014 r. o 5,59 proc., wzrostu wartości bonów w skali roku do 2000 zł i wycofania wypowiedzeń porozumień dotyczących premii rocznej z dnia 27 marca 2013 roku oraz 24 czerwca 2013 roku.

Czterech Polaków nominowanych do Nagród Pamięci Narodu

Czterech Polaków zostało nominowanych do Polacy prestiżowych europejskich Nagród Pamięci Narodu (Memory of Nations Awards). Są to: były działacz "Solidarności", więzień polityczny Władysław Frasyniuk; założyciel "Solidarności Walczącej" Kornel Morawiecki; zaangażowana w działania edukacyjne opozycji demokratycznej Krystyna Starczewska oraz duszpasterz środowisk niezależnych o. Ludwik Wiśniewski.

Kamil Zieliński zwycięzcą Wyścigu "Solidarności" i Olimpijczyków

Pochodzący z Ostrowca Świętokrzyskiego Kamil Zieliński z włoszczowskiej grupy Mexller wygrał 25. Międzynarodowy Wyścig "Solidarności" i Olimpijczyków. W ubiegłym roku Kamil był czwarty w Wyścigu Solidarności, w tym okazał się najlepszy. Choć drużynowo zwyciężyli Włosi z Team Idea, to jednak Polacy wygrywali każdy z etapów.

„S” negatywnie o projekcie zmian ustawy o podatku dochodowym

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje zmiany w poselskim projekcie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz innych ustaw.

Odpłatność za drugi kierunek studiów niezgodna z Konstytucją RP

Przepisy dotyczące odpłatności za drugi kierunek studiów są niezgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym przestaną obowiązywać 30 września 2015 r. Obejmą jeszcze studentów w roku akademickim 2014/15, ale nie będą już stosowane do osób przyjmowanych na uczelnie na rok 2015/16.

To największe zwycięstwo "Solidarności"

List otwarty przewodniczącego Piotra Dudy do członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca 1989 roku – największego zwycięstwa „Solidarności”

"Masz prawo". Bezpłatna pomoc prawna dla represjonowanych w PRL

Pokrzywdzeni przez władze peerelowskie będą mogli uzyskać bezpłatną pomoc prawną. W czwartek 22 maja 2014 r. IPN i Naczelna Rada Adwokacka poinformowały o wspólnej akcji „Masz prawo”. Jej celem jest udzielenie pomocy prawnej osobom represjonowanym w czasach komunistycznej dyktatury. „My musimy ich szukać, my musimy im pomóc” – powiedział podczas konferencji prasowej mecenas Maciej Bednarkiewicz.

Rozliczmy hipokrytów. Ruszyła kampania "Sprawdzam polityka"

- Obiecaliśmy dwa lata temu, że będziemy rozliczać polityków z tego co robią - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK otwierając w poniedziałek 5 maja 2014 r. konferencję prasową w historycznej sali BHP - Czas doprowadzić do sytuacji, że politycy będą bali się wyborców, a nie szefa swojej partii.

200 tys. dzieci straciło prawo do świadczeń

O 200 tys. zmalała liczba najmłodszych otrzymujących zasiłki rodzinne. Tak wynika z danych ministerstwa pracy za 2013 rok, do których dotarła "Rzeczpospolita".

Konstytucja 3 Maja - pierwszy krok Polski w nowoczesność

Historycy do dzisiaj spierają się o to, czy owoce Konstytucji 3 Maja były dla Polski korzystne, czy też nie. Pewne jest jednak, że uchwalenie konstytucji uczyniło z Polski pod względem ustrojowym najnowocześniejsze państwo w Europie i jedno z najnowocześniejszych w świecie. Nadzieje na modernizację kraju przekreślił jednak II i III rozbiór Polski.

"Pracowitość jest cnotą". Dzisiaj Dzień Ludzi Pracy

"Można powiedzieć, że poprzez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem. Dlatego pracowitość jest cnotą. Aby jednak pracowitość pozwoliła człowiekowi rzeczywiście stawać się bardziej człowiekiem, winna być ona zawsze wpisana w społeczny wymiar pracy. Jedynie pod tym warunkiem zachowana zostaje niezbywalna godność osoby, a także społeczna wartość ludzkiej działalności"- mówił św. Jan Paweł II w 2002 roku.

Jan Paweł II autorytetem moralnym dla większości Polaków. Badanie CBOS

Niemal dla wszystkich dorosłych Polaków Jan Paweł II pozostaje ważnym autorytetem moralnym. Dwie trzecie badanych (67%) nie ma co do tego wątpliwości.

Człowiek jest przed kapitałem - VI edycja konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom

Gala PPP odbyła się 15 kwietnia 2014 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, KK, zarządów regionów i komisji zakładowych "S".

Stawka za godzinę pracy Polaka jedną z najniższych w Europie

Wraz ze wzrostem wynagrodzeń rosną koszty pracy. W Polsce, jak wynika z najświeższych danych Eurostatu, ten problem pracodawców raczej nie dotyka - informuje portal www.pulshr.pl.
stat4u