SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Polska

Tony Blair gwiazdą konferencji ABSL

Jestem dumny, że jako premier Wielkiej Brytanii mogłem wspierać wasze starania o przystąpienie do Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że my jako Unia nie rozczarowaliśmy Polski, bo Polska z całą pewnością nie rozczarowała nas – powiedział Tony Blair podczas swojego wystąpienia na konferencji ABSL w ICE Kraków. W środę (17 czerwca) kolejny dzień międzynarodowego kongresu. W programie m.in. dyskusje i panele na temat nowoczesnych technologii, skutecznego zarządzania oraz nowych trendów w sektorze usług biznesowych.

Uczniowie z Kielc pierwszej pomocy udzielają po mistrzowsku

Tytuł Mistrza Polski wywalczyła na XIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Pierwszej Pomocy w Lublinie drużyna sanitarna z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach.

Wschód Kultury 2015 - w trzech miastach

Wschód Kultury to projekt kulturalny integrujący środowiska artystyczne miast polski wschodniej (Białegostoku, Lublina, Rzeszowa) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy), realizowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz trzy wspomniane miasta. Ideą projektu jest wspólne odkrywanie tego, co niepowtarzalne w każdej z kultur, a także wymiana doświadczeń artystycznych. Z biegiem czasu festiwal stał się pomostem włączającym naszych wschodnich partnerów w obieg kultury europejskiej. W 2015 roku Wschód Kultury będzie realizowany po raz trzeci. Przedsięwzięcie powstało dzięki zaangażowaniu środowisk twórczych, samorządów wschodniej Polski oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Największa scena muzyki klasycznej w Europie

90 dni, 70 wydarzeń, 700 wykonawców - już wkrótce w Krakowie. Theatrum Musicum, wspólny projekt krakowskich instytucji muzycznych, jest jedną z najcenniejszych inicjatyw organizacyjnych w historii życia kulturalnego w Polsce. Oto powstaje jedna z największych scen muzyki klasycznej w Europie, ale przede wszystkim projekt oryginalny, autonomiczny i organiczny, czyli wykorzystujący budowany przez lata potencjał środowiska artystycznego.

Pierwszy dzień biznesowego szczytu w Krakowie

15 czerwca Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otworzył konferencję ABSL, czyli jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Polsce oraz największe spotkanie przedstawicieli sektora nowoczesnych usług dla biznesu w tej części Europy. Przed nami mnóstwo sesji plenarnych i inspirujących wystąpień, w tym przemówienie Tony’ego Blaira na temat szans i wyzwań związanych z procesem globalizacji. Konferencja ABSL odbywa się dziś i jutro w ICE Kraków.

Jak skutecznie uratować? Konferencja w Łodzi

W Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja pn. „Pierwsza pomoc w wypadkach komunikacyjnych - mity i rzeczywistość. Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego".

Rektorzy polskich i portugalskich uczelni technicznych obradują w Supraślu.

To już trzecie, wspólne forum Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Rady Koordynacyjnej Uczelni Technicznych w Portugalii (CCISP). Zdaniem prof. Tadeusza Więckowskiego, przewodniczącego KRPUT najważniejsze tematy do przedyskutowania to rozpoczęcie pracy nad wspólnymi, polsko-portugalskimi, projektami związanymi zwłaszcza z inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi (Smart Grid). Należy wskazać zespoły eksperckie, które mogłyby zająć się konkretnymi obszarami prac. „Mamy bardzo dobrą infrastrukturę badawczą” – wskazywał prof. Więckowski i przypominał, że polskie uczelnie nieźle wykorzystały środki unijne przyznane na lata 2007-2013. „Oprócz infrastruktury badawczej uczelnie wyposażyły się w infrastrukturę dydaktyczną, z której można korzystać” – zwracał się prof. Więckowski do rektorów portugalskich uczelni technicznych

"Trzeba wzmacniać związki zawodowe". Obchody 35 - lecia Sekretariatu Leśnictwa

Uroczysta msza św. w intencji członków, turniej tenisa stołowego, koncert Piotra Kajetana Matczuka. W sobotę odbyły się uroczystości XXXV-lecia NSZZ „Solidarność” na szczeblu Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa.

Mistrzostwa Świata Boccia Open 2015 w Poznaniu

Od 17 do 21 czerwca w nowej hali sportowej Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu odbędą się Mistrzostwa Świata Boccia Open 2015. Będą to zawody prestiżowe, pierwsze w historii polskiego sportu paraolimpijskiego organizowane pod egidą Międzynarodowej Federacji Sportowej Bocci (BISFed) członka Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Elblążanin laureatem ogólnopolskiego XXI samorządowego konkursu "Ośmiu wspaniałych"

W miniony weekend w Ostródzie odbywał się ogólnopolski finał XXI samorządowego konkursu "Ośmiu wspaniałych”. Podczas uroczystej Gali poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Wśród 8 najwspanialszych młodych wolontariuszy w Polsce znalazł się elblążanin, laureat miejskiej edycji konkursu - Piotr Lichocki. Piotr jest uczniem trzeciej klasy Gimnazjum nr 2 w Elblągu. Od wielu lat angażuje się w pomoc na rzecz innych. W ramach pracy w kole wolontariatu w szkole uczestniczył w wielu akcjach i przedsięwzięciach, w tym w zbiórkach żywności, świątecznej paczce Caritas, czy imprezach szkolnych i klasowych. W ubiegłym roku szkolnym pomagał starszej Pani, której zanosił codziennie obiady. Gdy sam nie mógł tego zrobić, zawsze organizował zastępstwo. Obecnie zaangażował się w pomoc starszemu małżeństwu. Zaprzyjaźnił się z nimi. Pomaga im w domowych obowiązkach, odwiedza nawet w wakacje i ferie świąteczne. Serdecznie gratulujemy. Postawa elblążanina z pewnością może być wzorem do naśladowania dla innych.

Pięciu sprawiedliwych selekcjonerów 40. Festiwalu Filmowego

Wybrano Zespół Selekcyjny najbliższego Festiwalu Filmowego w Gdyni. Zespół jest odpowiedzialny za listę tytułów w Konkursie Głównym i Konkursie Inne Spojrzenie. W składzie zespołu znaleźli się: Witold Adamek, Leszek Dawid, Wojciech Lepianka, Juliusz Machulski i Janusz Zaorski.

Najmocniej stresująca branża

1/3 ankietowanych pracowników sektora bankowego w Polsce korzysta ze zwolnień lekarskich z powodu chorób, których źródłem jest stres w pracy – wynika z badań, jakie z inicjatywy Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność przeprowadziła współpracująca z sekretariatem firma Nextmen. Pierwsze badanie przeprowadzono w roku 2014, kolejne, pogłębione, w marcu 20125 r. O ich wynikach poinformowano na spotkaniu prasowym „Stres w bankowości – koszty, konsekwencje, skala problemu”, które odbyło się 15-06-15 w Warszawie.

45-lecie święceń kapłańskich abp. Sławoja Leszka Głódzia

W 45 rocznicę święceń kapłańskich metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia w niedzielę 14 czerwca w Kolegiacie pw. Św. Ignacego Loyoli w Gdańsku została odprawiona uroczysta msza św. Gdański arcypasterz święcenia otrzymał w 1970 r. z rąk ówczesnego biskupa, a dziś kardynała Henryka Gulbinowicza. W latach 80. był kapelanem Regionu Białystok NSZZ „Solidarność”.

Puchar Świata w slalomie kajakowym

Takiej imprezy sportowej Gród Kraka jeszcze nie widział i nie było jej dotychczas w kartach historii polskiego kajakarstwa slalomowego. Pod koniec miesiąca w ostatni weekend czerwcowy (26-28 czerwca) na torze kajakowym przy ul. Kolnej 2 w Krakowie, odbędzie się wielkie święto, Puchar Świata Seniorów w slalomie. Organizatorzy przewidują udział ponad 300 zawodników z reprezentacji prawie 50 krajów.

Ewa Kopacz nie ma zaufania społecznego do sprawowania mandatu premiera?

W dniach 11-14 czerwca zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie pt. "Czy masz zaufanie do premier Ewy Kopacz". Aż ponad 75% internautów odpowiedziało ,że NIE! Taki wynik nie może już dziwić nikogo. Zmuszanie do dymisji członków rządu i Marszałka Sejmu po roku od ujawnienia pierwszych kompromitujących taśm jest działaniem nie tylko spóżnionym ale też pozornym.

W Bydgoszczy zorganizujemy mistrzostwa!

To już jest pewne. W 2017 r. Bydgoszcz będzie gospodarzem młodzieżowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce! Taką decyzję w piątek (12.06) podjęła Rada Europejskiej Federacji Lekkoatletycznej (EA).

Kraków w Warszawie chwalony za działania proekologiczne

Podczas odbywającej się w Warszawie konferencji "Biznes, samorząd, nauka a społeczna odpowiedzialność", Kraków został pochwalony za działania na rzecz ekologii.

W niedzielę Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

14 czerwca obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Tego dnia odbędą się uroczyste obchody 75. rocznicy deportacji do Auschwitz pierwszego transportu polskich więźniów politycznych. Wezmą w nich udział byli więźniowie obozu, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych, a także NSZZ Solidarność.

Sukces związkowca z Leroy Merlin: odszkodowanie i przywrócenie do pracy!

Zwolnienie Jarosława Dziubka, wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Leroy Merlin, w styczniu 2014 r. było niezgodne z prawem – uznał 10 czerwca Sąd Okręgowy VII Wydział Pracy i Zabezpieczeń Społecznych w Gdańsku. Sąd przyznał poszkodowanemu związkowcowi odszkodowanie oraz nakazał jego przywrócenie do pracy w ciągu 7 dni. Jarosław Dziubek zapowiada, że wróci do pracy natychmiast po powrocie do zdrowia, obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Duda zaprosił Wałęsę na 35-lecie Związku

Dzisiaj w Gdańsku odbyło się spotkanie przewodniczących NSZZ „Solidarność”: Piotra Dudy i prezydenta Lecha Wałęsy.

Co 7. pracujący w Polsce jest biedny

Z raportu Instytutu Polityki Społecznej UW wynika, że co 7. pracujący w Polsce jest biedny, przy czym wśród tych zatrudnionych na umowę o pracę na miano biedaków zasługuje 7 proc., natomiast wśród tych na umowach śmieciowych - aż 25 proc. Na stanie się biednym pracującym narażeni są dziś wszyscy.

Młodzi i z pasją pokazali się w Łodzi

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska spotkała się z załogą Łódź Solar Team. To grupa studentów Politechniki Łódzkiej, którzy jako pierwsza drużyna w Europie Środkowo-Wschodniej wystartują w wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii.

Stonogowy zamach stanu w Polsce?

To co wydarzyło się 9 i 10 czerwca 2015 roku przejdzie niewątpliwie do historii Polski i nie tylko. Otóż jeden zdesperowany i w swoim miemaniu pokrzywdzony obywatel niejaki Zbigniew Stonoga rzucił wyzwanie rządowi Platformy Obywatelskiej. Można by rzec parafrazując słowa jednego z wybitnych naszych polityków, że " Jaki rząd taki zamach" a inny wybitny satyryk Janek Pietrzak zapewne mógłby dodać -"Jaki rząd taki kabaret"

Andrzej Seremet jednak nie podał się do dymisji!

W dniach 9-10 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Prokurator Generalny powinien podać się do dymisji?" Tym głosowaniem chcieliśmy pomóc Andrzejowi Seremetowi w podjęciu decyzji. Niestety na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu nie skorzystał on z tej możliwości a wręcz można było odnieść wrażenie , że pan prokurator uważa iż nic się nie stało mimo wczorajszej "bomby medialnej" podłożonej przez Zbigniewa Stonogę. A ocena internautów była dla Prokuratora Generalnego miażdżąca gdyż aż blisko 88% opowiedziało się za jego dymisją. Natomiast pani Premier być może wzięła sobie do serca nasz sondaż i zapowiedziała , że źle ocenia pracę Andrzeja Seremeta czym być może zapowiedziała koniec kariery Prokuratora Generalnego. Zachęcamy wszystkich do śledzenia następnych głosowań w których każdy może wziąść udział. ZAPRASZAMY!

Spotkanie polskiej delegacji z szefem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dorota Idzi i Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, z wizytą u szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Polska delegacja, na zaproszenie dr Thomasa Bacha, przedstawiła w Lozannie stan przygotowań Wrocławia do organizacji Światowych Igrzysk Sportowych The World Games w 2017 roku

Konkurs Polacy Wielu Kultur - nagroda dla Tomasza Snarskiego

Tomasz Snarski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego został nagrodzony w międzynarodowym konkursie „Polacy Wielu Kultur,” organizowanym przez polsko – litewski kwartalnik „Znad Wilii” (czasopismo jest wydawane w języku polskim w Wilnie). Laureat został uhonorowany za tekst pt. „Wilno moich marzeń”, opublikowany w zimowym numerze kwartalnika.

Bierzemy sprawy w swoje ręce, czyli Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu

8 i 9 czerwca (poniedziałek i wtorek) w Parku Edukacji Globalnej „Wioski Świata" przy ulicy Tynieckiej 39 w Krakowie odbywa się gala finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu. Przedstawiciele szkół prezentują zrealizowane przez siebie projekty, a ich oceną zajmie się profesjonalne jury.

Przejechali na rowerach ponad 800 000 kilometrów

Rywalizacja polskich miast o dizajnerskie stojaki rowerowe nabiera tempa. Rowerzyści przejechali już ponad 800 000 kilometrów w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej Fundacji Allegro All For Planet „Kręć Kilometry”. A minął dopiero pierwszy miesiąc akcji! Kilometrów przybywa w rekordowym tempie, a ranking pokazuje niezwykłą mobilizację rowerzystów z mniejszych miejscowości.

Największe zaufanie ma Prezydent Andrzej Duda !

W dniach od 25 maja do 7 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie dotyczące zaufania do trzech liderów ugrupowań polityczbych tzn. Andrzeja Dudy, Bronisława Komorowskiego i Pawła Kukiza. Bezapelacyjnym zwyciężcą cieszącym się największym zaufaniem społecznym okazał się Andrzej Duda. Ufa mu aż ponad 83% Polaków. Pozostałe wyniki możesz zobaczyć poniżej.

W zakładach lotniczych ruszają zwolnienia. Pracę straci nawet 1400 osób

W PZL Mielec już zwolniono 40 osób, a do września pracę straci kolejnych 500. PZL Świdnik planuje zwolnić nawet 800 pracowników. To pierwszy skutek decyzji MON o zakupie francuskiego śmigłowca wielozadaniowego dla polskiej armii. Polski rząd niszczy polski przemysł lotniczy, dlatego będziemy robić wszystko, aby unieważnić przetarg – deklaruje mielecka „Solidarność”.

Przyjaciele Mickiewicza – Mickiewiczowi

6 czerwca o godz. 12.00 pod pomnikami Adama Mickiewicza w sześciu miastach w Polsce (Warszawa, Szczecin, Opole, Poznań i Bukowina Tatrzańska), a także w Wilnie odbyło się publiczne czytanie „Do przyjaciół Moskali". Symboliczny wiersz zamykający III część Dziadów, na zaproszenie Instytutu Adama Mickiewicza czytali dziennikarze, publicyści, naukowcy, lokalni działacze – niezależni liderzy opinii publicznej.

W poniedziałek, 8 czerwca, na stadionie przy ul. Łazienkowskiej 3, rozegrany zostanie finał jubileuszowej 55. edycji turnieju piłki nożnej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka

zostanie finał jubileuszowej 55. edycji turnieju piłki nożnej „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka. W turnieju tym swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiali m.in. bracia Żewłakow, Jakub Wawrzyniak czy Dariusz Dziekanowski. Turniej piłkarski „Gramy o Złotą Piłkę” im. Aleksandra Zaranka to najstarsza impreza piłkarska skierowana do dziewczynek i chłopców ze szkół podstawowych oraz gimnazjów. W zawodach mogą uczestniczyć zespoły szkolne, domy dziecka, domy kultury, drużyny parafialne, a także drużyny podwórkowe, podzielone na trzy kategorie wiekowe: I grupa roczniki 1999-2001; II grupa 2002-2003 oraz III grupa 2004 i młodsi. Udział w zawodach jest całkowicie bezpłatny. W tegorocznej, 55. edycji udział wzięło aż 136 drużyn, w skład których weszło ponad 1400 zawodników i zawodniczek.

Polacy nie chcą już koalicji PO-PSL?

W dniach 4-5 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy będziesz głosował na koalicje PO-PSL w nadchodzących wyborach?" Ponad 95% internautów odpowiedziało ,że NIE! Jest to wynik porażający dla obecnie rządzących polityków i musi budzić refleksję. W takiej sytuacji zatrudnienie nawet 500 tzw hajterów może nie pomóc w walce ze społeczeństwem a 8 lat rządów PO-PSL Polakom po prostu się przejadło. Trzeba też zaznaczyć, że wszytkie sondaże w których brali udział nasi czytelnicy okazywały się bardzo trafne , nawet w trakcie wyborów prezydenckich, w przeciwieństwie do tych renomowanych i opłacanych bezpośrednio lub pośrednio przez rządzących sondażowni. Wystarczy sprawdzić na naszych stronach!

Od dziś w Krakowie Ogólnopolskie Senioralia!

W piątek, 5 czerwca rozpoczęła się największa impreza dla seniorów w Polsce! Przez trzy dni Kraków będzie miejscem edukacji i integracji seniorów z całej Polski, podczas których odbędzie się m.in. II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Dzień Zdrowia Seniora oraz liczne koncerty i pokazy. Seniorzy przejmą od Prezydenta Krakowa klucze do miasta i będą bawić się tak jak studenci.

Polscy studenci ponownie zwycięzcami zawodów łazików marsjańskich

Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej zwyciężyła w zawodach łazików marsjańskich, które zakończyły się w USA. W tym prestiżowym konkursie polscy studenci triumfują już po raz czwarty.

50 opłacanych trolli internetowych ma krytykować w sieci PiS?

W sieci rozniosła się wieść o tym, że 50 tzw. trolli internetowych ma krytykować za pieniądze PiS . Trwać to ma aż do wyborów parlamentarnych którtch obawia się Platforma i rząd koalicji PO-PSL. Czy PiS z Kukizem mają się czego obawiać?

Premier Janusz Piechociński powinien podać się do dymisji?

W dniach 1-2 czerwca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Premier Piechociński powinien podać się do dymisji po ujawnieniu słów Premier Bieńkowskiej o "debilu"? Każdy Premier każdego kraju reprezentuje przecież nie tylko siebie, swoją partię, rząd ale przede wszystkim Naród! Jeżeli Janusz Piechociński nie podjął się obrony swojego dobrego imienia na drodze prawnej czy też politycznej to zdaniem internautów biorących udział w głosowaniu powinien podać się do dymisji. Taką opinię wyraziło aż 88% z nich!

Niech rząd przestanie ziewać - czas na nowelizację

Prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych musi przysługiwać każdemu. Oznacza to, że wolność koalicji związkowej mają także osoby na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnieni. Taki wyrok wydał w dniu dzisiejszym Trybunał Konstytucyjny (sprawa K 1/13).

Już nie walczymy o wolne soboty, ale o wolne niedziele

Pogarszające się warunki pracy, niskie zarobki i korporacyjny wyzysk, to główne problemy które będą omawiane podczas odbywającego się w Gdańsku kongresu europejskiej konfederacji związków zawodowych z branży handlowej – Uni Europa Commers. Od 1 do 3 czerwca po raz pierwszy w Polsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku związkowcy UEC podsumują swoją kadencję i wybiorą nowe władze.

KUL - Prof. Stefan Sawicki odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice

1 czerwca w rektoracie KUL profesor Stefan Sawicki został odznaczony papieskim medalem Pro Ecclesia et Pontifice - jednym z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, które może otrzymać osoba świecka w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Ks. abp Stanisław Budzik, wręczając medal, podkreślił, że jest to odznaczenie ważne i niezwykle rzadkie. Zauważył, że przed przybyciem do Lublina nigdy nie wręczał takiego wyróżnienia, tym bardziej cieszy, że Stolica Apostolska dostrzega na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim ludzi wybitnych, których praca, zasługi i postawa chrześcijańska są godnymi uhonorowania takim odznaczeniem

Bugaj: Obniżenie wieku emerytalnego nie musi kosztować

Obniżenie wieku emerytalnego nie musi kosztować. Jestem tego pewien – powiedział w programie „Ustalmy jedno” dla portalu Onet prof. Ryszard Bugaj. Ci którzy wyliczyli, że będzie to kilkaset miliardów zł – przyjmują niejasne założenia.

Złoto i brąz dla bydgoskich wioślarek

W niedzielę (31.05) na poznańskim torze Malta wioślarki RTW Lotto-Bydgostii Bydgoszcz wywalczyły złoty i brązowy medal mistrzostw Europy. Duet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj to już faworytki wszystkich zawodów. Na mecie Polki wyprzedziły o ponad 2 sekundy osadę Litwy. Trzecie były Brytyjki.

Sukcesy wokalistów z Rzeszowa

Cztery nagrody wyśpiewali uczniowie Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie pracujący pod kierunkiem Anny Czenczek w XV Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Piosenkarzy „Budzik”, który odbył się w dniach 23-24 maja 2015 r. we Wrocławiu.

Festiwal piosenki rosyjskiej w Łodzi

Zakończył się V Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników reprezentujących 65 szkół z Łodzi, Warszawy, Koszalina, Poznania, Lublina, Inowrocławia, Siedlec, Krakowa, Rzeszowa, Zamościa, Białegostoku, Kielc i wielu innych miast. Uczestnicy festiwalu zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar. Od klasycznych rosyjskich pieśni, po nowoczesne aranżacje rockowe.

Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie zakończone!

Blisko 600 zawodników z 36 państw. Rywalizacja o medale w 17 konkurencjach, w tym 14 olimpijskich - tak wyglądały tegoroczne Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, które odbyły się w najbliższy weekend na Malcie.

BALTICA EQUESTRIAN TOUR SPRING 2015 ZAKOŃCZONY

W Stadninie Koni w Ciekocinku zakończył się właśnie międzynarodowy turniej jeździecki w dyscyplinie skoków przez przeszkody. Zwycięzcą Grand Prix CSI3* Baltica Tour 2015 Spring został Andrzej Opłatek na koniu El Camp! Drugie miejsce zajęła reprezentantka Niemiec Cassandra Orschel na klaczy Acanthya, trzecie miejsce reprezentujący Włochy Andrea Benatti na koniu Cascadeur 31.

Polacy chcą aby Pomink Smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie

W dniach 30-31 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Pomnik Smoleński powinien stanąć przed Pałacem Prezydenckim?" Ponad 82 % internautów odpowiedziało ,że TAK ! Niech ta opinia będzie pozytywną wskazówką dla Rady Miasta i władz Warszawy! /Zobacz wynik głosowania/

Linowiec z Politechniki Gdańskiej nagrodzony

Absolwenci Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej: inż. Krzysztof Giełdziński oraz inż. Robert Przystalski wygrali nagrodę III stopnia w „XX Konkursie o Nagrodę Siemensa”. Jury nagrodziło pracę inżynierską dotyczącą „Projektu i budowy robota mobilnego poruszającego się po napowietrznych liniach energetycznych średniego i wysokiego napięcia”. Wyróżnienie otrzymał także wydział, z którego wywodzą się absolwenci.

Apel do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej

W imieniu środowisk akademickich reprezentowanych przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich apelujemy do Parlamentu i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie wszelkich działań mających na celu udzielenie w naszym kraju schronienia ofiarom konfliktu w Syrii i w Iraku. Przyłączamy się tym samym do głosów instytucji i prywatnych przedsiębiorców gotowych zadbać o materialny aspekt pobytu uciekinierów z krajów ogarniętych wojną. W szczególnie dramatycznej sytuacji znajdują się tam mniejszości religijne, w tym chrześcijanie i jazydzi.

Petros Psyllos z nagrodą w Krakowie

Petros Psyllos, student Wydziału Informatyki PB, został nagrodzony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS. W kategorii „Pomocna konstrukcja”, jego sygnet do zdalnego sterowania urządzeniami elektronicznymi praktycznie nie miał konkurencji.

BALTICA EQUESTRIAN TOUR 2015 w Ciekocinku

Od 19 maja 2015 r. w Stadninie Koni w Ciekocinku odbywają się zawody Baltica Equestrian Tour Spring 2015. Impreza odbywa się w formule dwutygodniowej w randze CSI3*, CSI1* i CSIYH1*, umożliwiająca zawodnikom pełne wykorzystanie infrastruktury Stadniny Koni w Ciekocinku oraz dająca możliwość udziału w konkursach kwalifikacyjnych do tegorocznych Mistrzostw Europy w Aachen

Strażacy wznawiają ogólnopolską akcję protestacyjną

- Wobec braku działań ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które potwierdziłyby chęć realizowania żądań naszego Związku, Rada Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność" postanowiła z dniem 1 czerwca wznowić Akcję Protestacyjną Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” - informuje Robert Osmycki, przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ”Solidarnność” - Od sierpnia 2013r. składamy na ręce kolejnych ministrów wciąż te same postulaty i wnioski.

42. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach

W Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa z okazji zbliżającej się 42. edycji Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej. W trakcie spotkania Komendant Hufca ZHP Kielce Tomasz Rejmer, Komendant Festiwalu - Elżbieta Kubiec oraz zastępcą prezydenta miasta, Andrzej Sygut, przedstawili plan tegorocznej edycji tego wydarzenia.

TVP odsłania karty 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej

Na specjalnej, zorganizowanej z dużym rozmachem konferencji prasowej, Telewizja Polska zdradziła obszerne szczegóły programu 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W siedzibie TVP przy Woronicza oprócz przedstawicieli zarządu telewizji i władz Miasta Opola pojawili się reżyserzy, prowadzący i główni bohaterowie KFPP – ponad 30-sto osobowa reprezentacja artystów.

Już dzisiaj 28 maja zawody łazików marsjańskich URC w USA

„Dotarliśmy do Hanksville” – melduje drużyna Politechniki Białostockiej – uczelni, której studenci po raz piaty walczyć będą o zwycięstwo w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych

Platforma Obywatelska przegrała razem z byłym Prezydentem Bronisławem Komorowskim?

Bitewny kurz wyborczy już opadł. Zwolennicy PiS-u przeżywają w euforii pierwsze od lat zwycięstwo a PO gorycz porażki. Ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują , że to dopiero poczatek końca Platformy Obywatelskiej.

Stal nanokrystaliczna w polskim bolidzie wyścigowym

Wykorzystując stal nanokrystaliczną, drukowanie 3D, struktury kompozytowe i laserowe cięcie elementów, studenci z WUT Racing Politechniki Warszawskiej budują bolid Formuły Student. Obok nowych rozwiązań aerodynamicznych i konstrukcji nadwozia, w bolidzie znajdzie się również sterownik silnika (ECU) zaprojektowany i wykonany w całości przez studentów.

Perły Samorządu: Wojciech Szczurek włodarzem 25-lecia

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek włodarzem 25-lecia, a Gdynia zajęła pierwsze miejsce w rankingu Dziennika Gazety Prawnej - Perły Samorządu. Wyróżnienia przyznano podczas gali finałowej, która odbyła się we wtorek 26 maja w Warszawie.

Król strzelców z Rodła Opole

Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” istnieje od 14 lat. To największy Turniej piłkarski dla dzieci w Europie, w którym do tej pory wzięło udział ponad 700 tysięcy dziewcząt i chłopców z całego kraju. Zakończenie Turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Z radością informujemy o wielkim wrocławskich uczniów szkół na Światowej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination w Stanach Zjednoczonych.

Drużyna z Gimnazjum nr 13 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Leonarda da Vinci, reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 63 obronili ubiegłoroczne III miejsce, a drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 zajęła wysokie X miejsce. To najlepsze drużyny z Polski.

Andrzej Duda to dobry wybór dla Polski!

W dniach 24-25 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy wybór Andrzeja Dudy na Prezydenta to dobry wybór dla Polski?" Ponad 79% internautów odpowiedziało ,że TAK! Jak dotąd nasi czytelnicy nigdy się nie mylili. To dobra prognoza dla Polski i nowego Prezydenta!

Polacy nie wierzą w obietnice Bronisława Komorowskiego!

W dniach 20-21 maja zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie pt. "Czy wierzysz w obietnice obecnego Prezydenta?" Aż ponad 92% internautów odpowiedziało ,że NIE! Czy tak duży brak zaufania obywateli do obecnego Prezydenta wpłynie na wynik wyborów w drugiej turze? Raczej tak! Złota rybka to przecież fikcja a Paweł Kukiz nie jest baśniowym rybakiem.

Andrzej Duda wygrał debatę w TVP!

W dniu 18 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Andrzej Duda wygrał debatę w TVP?" Ponad 86% internautów odpowiedziało ,że TAK! Mimo iż inne oficjalne, opłacane często z pieniędzy publicznych sondaże pokazują odmienny wynik tej debaty warto przypomnieć, że tylko czytelnicy naszej gazety , bo aż 78% trafnie przewidziało, że Andrzej Duda wygra I turę wyborów prezydenckich. Niektóre sondażownie do dzisiaj nie potrafią wyjaśnić swoich błędnych wskazań.

Czy Prezydent do tej pory siedział w "Złotej Klatce"?

W dniu 17 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Prezydent do tej pory siedział w Złotej Klatce?" Pytanie to miało związek z niezręcznym wpisem na twitterze pana europosła Janusza Wojciechowskiego dotyczącego wolności kur , klatek i Prezydenta. W głosowaniu aż ponad 76% internautów odpowiedziało ,że opinia Janusza Wojciechowskiego była zasadna

Rodzinka nie pomoże Prezydentowi?

W dniu 15 maja poprosiliśmy czytelników naszej gazety aby ocenili spot rodziny Prezydenta Komorowskiego który niespodziewanie pojawił się w mediach. Ponad 70% internautów oceniło tę formę reklamy urzędującego Prezydenta negatywnie. Czy to oznacza , że Bronisław Komorowski przegra II turę wyborów? Wszystko wskazuje że TAK!

Zwolennicy Pawła Kukiza będą głosować na Andrzeja Dudę?

W dniach od 12 do 14 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie "Czy wyborcy Pawła Kukiza zagłosują na Andrzeja Dudę?" Aż 88% internautów odpowiedziało , że TAK! To dobra prognoza dla Andrzeja Dudy który w tej sytuacji staje się kandydatem obywatelskim a nie tylko partyjnym jak urzędujący Prezydent.

Duży sukces czytelników Super-Polski

I tura wyborów za nami. Szok i niedowierzanie u przegranych. Radość i euforia wygranych. A w mediach tzw. głównego nurtu niedowierzanie i pokrętne tłumaczenie ,że żadne sondaże takiego wyniku nie przewidziały! To nieprawda! Aż 78% czytelników naszej gazety w ogólnodostępnym głosowaniu przewidziało, że Andrzej Duda wygra I turę wyborów! Tylko ,że prawie nikt w to nie wierzył - a szkoda! , »

Prezydent Komorowski nie dotrzymał słowa!

W dniach od 3 do 5 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy Prezydent Komorowski dotrzymał słowa?" Dotyczyło to sztandarowego hasła poprzedniej kampanii z przed 5 lat czyli "Zgoda buduje" które widoczne było na wszelkich plakatach i spotach wyborczych obecnego Prezydenta. Ponad 86% internautów odpowiedziało , że Prezydent słowa danego wyborcom NIE dotrzymał!

Będzie II tura wyborów prezydenckich ?

W dniach 24-27 kwietnia umożliwiliśmy naszym czytelnikom udzielenia odpowiedzi na pytanie "Czy Bronisław Komorowski wygra w I turze?" Aż ponad 92% internautów odpowiedziało , że NIE! Tak duży odsetek przeciwnych głosów może wskazywać, że druga tura wyborów jest nieunikniona! Zachęcamy wszystkich do udziału w następnych głosowaniach tak aby wyniki były jak najbardziej miarodajne. W tym ostatnim wzięło udział ponad tysiąc osób.

Czy Andrzej Duda zostanie Prezydentem?

W dniach 24-26 marca zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie czy "Andrzej Duda zostanie Prezydentem RP?" Ponad 78% internautów odpowiedziało ,że TAK! To dobra prognoza dla kandydata PiS -u w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Większość Polaków wierzy w zamach Smoleński?

W dniu 10 maja zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. " Czy wierzysz , że w Smoleńsku był zamach?" Ponad 86% odpowiedziało , że TAK! Dlaczego ta wiara w zamach jest aż tak duża? Może to wina klasy rządzącej? W tym być może styl pracy komisji Milera i Prokuratury Wojskowej.

Polacy nie mają zaufania do PKW?

W dniach 10-11 maja zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie pt. " Czy masz zaufanie do PKW?" Blisko 90% internautów odpowiedziało ,że NIE! Czy jest to wynik sporego zamieszania przy poprzednich wyborach samorządowych czy też ogólny brak zaufania do instytucji państwowych pod rządami koalicji PO-PSL? Tego nie wiemy. Mamy nadzieję, że po drugiej turze wyborów prezydenckich zaufanie społeczne do PKW znacząco wzrośnie

Sondaże ach sondaże! Co z wami?

Właśnie minęła gorączka wyborcza związana z II turą wyborów. Sondaże przed I i II turą na ogół bardzo się różniły od rzeczywistych wyborów i preferencji obywateli wyborców. Nie nam oceniać rzetelność pewnych firm i dziennikarzy! My cieszymy się z tego, że czytelnicy naszej gazety mają bardzo dobre wyczucie i znają się na polityce. Zobaczcie sami! Publikujemy na stronie głównej niektóre sondaże naszej gazety!

Bydgoski Festiwal Nauki z wyjątkowym gościem

Tegorocznemu Bydgoskiemu Festiwalowi Nauki towarzyszy wizyta sir Johna Dermota Turinga. Jest on bratankiem Alana Turinga, który wraz z Marianem Rejewskim zmienił bieg II Wojny Światowej.

Komorowski skłamał, projektu nie ma!

Nie wpłynął do konsultacji zapowiadany przez Prezydenta projekt ustawy dotyczący wprowadzenia kryterium 40 lat stażu pracy, uprawniającego do emerytury. Szef Związku Piotr Duda w swoim oświadczeniu stwierdził, że takiego projektu nie było, a deklaracja o wniesieniu ustawy do Sejmu była kolejnym kłamstwem Bronisława Komorowskiego na potrzeby toczącej się kampanii wyborczej.

"Obecny prezydent stracił moralne prawo". Stanowisko WZD Jelenia Góra

"Koalicja rządząca oraz obecny Prezydent stracili moralne prawo do sprawowania służby na rzecz narodu. Nie możemy zostawić Polski w rękach osób nastawionych na realizację partyjnych i prywatnych interesów." Obradujące w Jeleniej Górze Walne Zebranie Delegatów NSZZ "Solidarność" podjęło stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji społecznej w kraju.

Szykuje się bardzo duża frekwencja w II turze wyborów?

Gorączka wyborcza sięgnęła zenitu! Po debacie w TVN którą zdecydowanie wygrał Andrzej Duda emocje jeszcze bardziej się rozhuśtały. W patriotycznym Toruniu doszło do aż dwóch incydentów przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu. Może się wydawać, że on sam i jego otoczenie polityczne wyalienowały się zupełnie od społeczeństwa a sztab prezydenta jest zupełnie albo otumaniony albo przerażony nieuchronną wizją porażki. Nie mniej emocje te mają jednak dobry skutek bo wszystko wskazuje że frekwencja wyborcza wzrośnie. W naszym sondażu aż 83% internautów deklaruje że pójdzie do urn co może tylko cieszyć!

dr Aneta Przepiórka otrzymała prestiżowe stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Dr Aneta Przepiórka - psycholog, adiunkt w Katedrze Psychologii Emocji i Motywacji KUL jako jedyny młody naukowiec z Lublina otrzymała prestiżowe stypendium w programie "Start" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Roczne stypendia przyznawane są wybitnym młodym uczonym rozpoczynającym swoją karierę naukową. Nie mogą mieć więcej niż 30 lat, ale muszą posiadać udokumentowane sukcesy w swojej dziedzinie badań.O 130 stypendiów w 23. edycji konkursu ubiegało się 1241 kandydatów. Uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym laureatom programu START odbędzie się 23 maja o godz. 11.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Komorowski chciał z niepełnosprawnych obywateli uczynić niewolników!

Bronisław Komorowski, pomimo naszych apeli, podpisał ustawę wydłużającą czas pracy osobom niepełnosprawnym. Dzisiaj na potrzeby kampanii, zatroskany zaprasza niepełnosprawną panią na wózku do pałacu. To żenujący spektakl hipokryzji.

Studenci PG stanęli na podium w zawodach pneumobili

Drużyna koła naukowego Mechanik Z Politechniki Gdańskiej zajęła III miejsce w konkurencji "Przyspieszenie" w zawodach pneumobili VIII International Aventics Pneumobile Competition w Eger na Węgrzech. Po raz pierwszy Polacy stanęli na podium w konkursie przeznaczonym dla studenckich konstruktorów pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem.

Polacy nie wierzą w obietnice Bronisława Komorowskiego!

W dniach 20-21 maja zadaliśmy czytelnikom naszej gazety pytanie pt. "Czy wierzysz w obietnice obecnego Prezydenta?" Aż ponad 92% internautów odpowiedziało ,że NIE! Czy tak duży brak zaufania obywateli do obecnego Prezydenta wpłynie na wynik wyborów w drugiej turze? Raczej tak! Złota rybka to przecież fikcja a Paweł Kukiz nie jest baśniowym rybakiem.

Studenci PG wygrali International Waterbike Regatta 2015

Pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach rowerów wodnych, które odbyły się w Berlinie, zdobyła załoga Politechniki Gdańskiej. Studenci zrzeszeni w Kole Studentów Techniki Okrętowej KORAB pokonali 30 jednostek z 7 krajów Europy. W międzynarodowych regatach ścigają się różnego rodzaju łodzie napędzane siłą mięśni, zaprojektowane i skonstruowane przez studentów.

Druga tura wyborów Prezydenta RP

Druga tura wyborów Prezydenta RP odbędzie się 24 maja br. Lokale wyborcze będą otwarte tego dnia w godz. 7- 21.

List otwarty związkowców do kandydatów

Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" zwrócił się do kandydatów na urząd Prezydenta RP z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego propozycji zmian legislacyjnych, które mogłyby zostać zainicjowane w celu poprawy sytuacji pracowników zatrudnionych w sektorach handlu i banków.

Morze, nasze morze... Święto Morza w Gdyni pod koniec czerwca

Tradycje Święta Morza sięgają początku lat 30-tych. Pierwszy raz obchodzone było w Gdyni w 1932 roku. Wzięło w nim udział ponad 100 tysięcy osób, na czele z ówczesnym prezydentem RP Ignacym Mościckim. W dniach 20-28 czerwca 2015 roku, impreza odbędzie się po raz trzeci we współczesnej odsłonie. Ma przypominać, że z morzem związane są nie tylko Pomorze czy Pomorze Zachodnie, ale cała Polska, która leży nad Bałtykiem.

Kaszubi popierają Andrzeja Dudę

18 maja Kaszubi z całego regionu zjechali na chojnicki rynek aby powitać obywatelskiego kandydata na prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Przyjechało ich tysiące. Była też silna reprezentacja z Wejherowa pod przewodnictwem wicestarosty Witolda Reclafa. Spotkanie Andrzeja Dudy z sympatykami, które odbyła się pod ratuszem przebiegało w serdecznej i przyjaznej atmosferze. Były życzenia były przemówienia i była pewność ,że Andrzej Duda zostanie Prezydentem Polski. /FOTOGALERIA/

TVP-Tu chodzi o wiarygodność firmy

Solidarność TVP protestuje przeciwko dalszej współpracy z Tomaszem Lisem. To reakcja na wczorajszą emisję programu "Tomasz Lis na żywo", w którym - jak oceniają związkowcy - doszło do podważenia wiarygodności TVP SA.
stat4u