SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

Teatr Polski jeszcze bliżej widza

Nowa kasa, punkt informacyjny, przestrzeń spotkań i multimedialna galeria spektakli. Taką ofertę teatru będzie można znaleźć w Centrum Handlowym Auchan już od 15 stycznia.

FILMOWE SUKCESY TORUNIAN

"Zjednoczone Stany Miłości" - nowy film torunianina Tomasza Wasilewskiego, w dziesiątce walczących o Złotego Niedźwiedzia Berlinale 2016. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Do konkursu głównego Berlinale trafia zaledwie dziesięć spośród tysięcy zgłosznych filmów. Wasilewski zmierzy się z 9 konkurentami, m.in. filmami Danisa Tanovica, Andre Techine i Thomasa Vinterberga.

Jubileusz ZAZ w Bydgoszczy

W Pałacu Młodzieży świętowano 10-lecie działalności Zakładu Aktywności Zawodowej.Zakład Aktywności Zawodowej to zakład budżetowy miasta Bydgoszcz. Zatrudnia osoby niepełnosprawne, dając im szansę usamodzielnienia. Przygotowuje do życia w otwartym środowisku, uczestnictwa w życiu społecznym oraz przysposabia do pracy na otwartym i chronionym rynku pracy. ZAZ świadczy usługi z zakresu poligrafii offsetowej oraz niskonakładowego kolorowego druku cyfrowego i przyjmuje zlecenia zarówno od firm, jak i klientów indywidualnych.

DWIEŚCIE LAT, PANI KAZIMIERO!

Setne urodziny obchodziła 8 stycznia 2016 roku pani Kazimiera Kochańska. Z tej okazji jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ROCZNICĘ ŚMIERCI GEN. ZAWACKIEJ

10 stycznia, w 7. rocznicę śmierci gen. prof. Elżbiety Zawackiej, w kościele garnizonowym zostanie odprawiona Msza św. w jej intencji – o godz.12.00.

W dniach 19-24 lipca br. Bydgoszcz będzie światową stolicą lekkiej atletyki

IAAF powierzyło nam organizację mistrzostw świata juniorów! Taką decyzję jednogłośnie podjęła w czwartek (7.01) licząca 19 członków Rada Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

Dla kogo bezpłatna pomoc prawna?

Punkty, gdzie udzielana jest bezpłatna pomoc prawna zlokalizowane są w sześciu miejscach na terenie Bydgoszczy.

Wojewoda gościem prezydenta Bydgoszczy

Niedawno powołany nowy wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz, we wtorek (5.01) był gościem prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Panowie rozmawiali m.in. o rozwoju województwa i najważniejszych sprawach z punktu widzenia Bydgoszczy. Rafał Bruski przedstawił wojewodzie priorytetowe zadania dla Bydgoszczy na najbliższe lata.

ROCZNICA INAUGURACJI UMK

5 stycznia 2016 r. minie 70 lat od pierwszej inauguracji roku akademickiego na UMK. Uniwersytet Mikołaja Kopernika został powołany w sierpniu 1945 r., a pierwsze wykłady rozpoczęły się w listopadzie. Z uwagi na problemy kadrowe i organizacyjne, oficjalną inaugurację pierwszego roku akademickiego przesunięto na początek roku 1946, a dokładnie sobotę, 5 stycznia.

Warto zbierać podpisy do końca

Akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy o utworzeniu w Bydgoszczy Uniwersytetu Medycznego potrwa do 5 stycznia. Dwa dni później projekt trafi do Sejmu. Radni Miasta Bydgoszczy apelują o dalsze zbieranie podpisów.

THORUNIUM I KATARZYNKI W NOWY ROK

Jacek Beszczyński i Steve Nash z medalami prezydenta Torunia Thorunium, a Olga Bołądź i Marek Żydowicz odsłonią swoje katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd 2016.

ORSZAK TRZECH KRÓLI w TORUNIU

6 stycznia 2016 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie barwna parada Trzech Króli. Jej uczestnicy mogą wziąć udział w konkursie z cennymi nagrodami.

Ulgi dla rodzin wielodzietnych w Toruniu

Na kolejnej płaszczyźnie Toruń wspiera duże rodziny. Po wprowadzeniu miejskiej i ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny przyszedł czas na większe ulgi w komunikacji miejskiej. Zmiany obejmą także osoby niepełnosprawne.

TO BYŁ DOBRY 2015 ROK DLA TORUNIA

90-milionowa nadwyżka operacyjna przy wysokim poziomie inwestowania, pomyślnie zakończone, wielomilionowe inwestycje i doskonały wynik Diagnozy Społecznej, według której torunianie są bardzo zadowoleni z jakości życia w swoim mieście – mijający 2015 rok był udany dla Torunia i jego mieszkańców.

UEFA wybrała sześć miast, w tym gronie jest Bydgoszcz

UEFA oficjalnie podała, że mistrzostwa Europy do lat 21 w piłce nożnej, które w 2017 r. odbędą się w Polsce, gościć będzie sześć miast: Gdynia, Kielce, Kraków, Lublin, Tychy oraz Bydgoszcz.

W TORUŃSKIM URZĘDZIE PRAWNIK ZA DARMO

Od stycznia 2016 r. przez pięć dni w tygodniu w Urzędzie Miasta Torunia będzie można korzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

OPOZYCJONIŚCI w TORUNIU Z MEDALAMI

Na Jordankach odbyła się 30 grudnia 2015 r. ostania w tym roku, uroczysta sesja Rady Miasta Torunia. Co roku spotkanie wieńczące rok pracy Rady Miasta Torunia odbywa się w jeden z dni sąsiadujących z rocznicą nadania Toruniowi praw miejskich, w tym roku już 782.

Wioślarskie mistrzynie czekają na głosy

Trwa 81. Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej na 10 Najlepszych Sportowców Polski. Wśród nominowanych znalazły się wioślarki RTW Bydgostii Bydgoszcz, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

GŁOSUJ I ŚWIEĆ SIĘ Z TORUNIEM

Do 11 stycznia trwa etap regionalny plebiscytu na miasto z najpiękniejszą iluminacją świąteczną. W konkursie startuje także Toruń!

Przygotowania do sylwestrowej zabawy w Bydgoszczy

Podczas Świąt Bożego Narodzenia artyści, którzy wystąpią na sylwestrowej scenie, nie odpoczywali. Pierwszy i drugi dzień świąt upłynął pod znakiem prób i treningów.

W 97. rocznicę powstania wielkopolskiego - obchody w Bydgoszczy

W niedzielę, 27 grudnia, obchodziliśmy 97. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym, której przewodniczył biskup bydgoski Jan Tyrawa.

CHRISTMAS CUP 2015 w TORUNIU

16 drużyn weźmie udział w Międzynarodowym Hokejowym Turnieju Gwiazdkowym Christmas Cup 2015. Impreza potrwa od 26 do 29 grudnia na lodowisku Tor-Tor w Toruniu.

HEJ, KOLĘDA, KOLĘDA!

Świąteczny czas w Toruniu to okazja do wspólnego kolędowania w ratuszu i przy szopce. Pamiętamy melodie i często tylko kilka pierwszych wersów nawet najbardziej znanych kolęd. Święta Bożego Narodzenia w Toruniu są znakomitą okazją, by ożywić tradycję wspólnego, rodzinnego kolędowania, przypomnieć teksty i przekazać ten piękny zwyczaj dzieciom.

Z OPŁATKIEM I KOLĘDAMI w TORUNIU

Zgodnie z wieloletnią, świąteczną tradycją prezydent Torunia odwiedził toruńskie placówki opieki i pomocy socjalnej. 23 grudnia 2015 roku podzielił się opłatkiem z jedną z toruńskich rodzin zastępczych i mieszkańcami rodzinnego domu dziecka oraz podopiecznymi Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn.

BEZPIECZNA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA

Toruńscy Strażnicy Miejscy, tak jak co roku, czuwają nad bezpieczeństwem Szopki Bożonarodzeniowej. Tradycyjnie w Toruniu stanęła Szopka Bożonarodzeniowa. Po raz pierwszy szopka pojawiła się na toruńskiej starówce w 1992 roku. Była wtedy największą instalacją tego typu w Polsce. Od 2008 roku inscenizacja świąteczna stawiana jest na Rynku Nowomiejskim.

Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami…

Setki bydgoszczan złożyło sobie życzenia podczas miejskiej wigilii. W środę, 23 grudnia, na Starym Rynku wspólnie kolędowaliśmy i próbowaliśmy wigilijnych potraw.

Laureat „The Voice of Poland” z wizytą w ratuszu

Student bydgoskiej Akademii Muzycznej wygrał tegoroczną edycję programu telewizyjnego typu talent show emitowanego w TVP2. Celem programu jest odkrycie wokalnych talentów uczestników.

100 TYSIĘCY FANÓW TORUNIA

Oficjalna miejska strona na portalu Facebook - Mój Toruń ma już ponad 100 000 fanów. Toruń jest liderem w rankingu miast pod względem liczby fanów w stosunku do liczby mieszkańców danego miasta.

Toruń : od dziś mamy troje nowych radnych

Troje nowych rajców złożyło 17 grudnia 2015 roku ślubowanie na radnego Rady Miasta Torunia

Bydgoscy wolontariusze nagrodzeni

W piątek (11 grudnia) w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza nagrodzono laureatów konkursu, którego celem jest popularyzacja pozytywnych postaw i działań osób, które poświęcają swój czas dla innych.

SALA NA JORDANKACH OTWARTA!

Toruń doczekał się sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia! 12 grudnia zostało oficjalnie otwarte Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

DRUŻYNA SZLACHETNEJ PACZKI w TORUNIU

Jedna z toruńskich rodzin w potrzebie otrzyma przed świętami paczkę ufundowaną przez prezydenta Torunia i jego współpracowników. Po raz siódmy członkowie kierownictwa Urzędu Miasta Torunia włączyli się w ogólnopolską akcję Szlachetna Paczka, której celem jest pomoc - poprzez ufundowanie świątecznej paczki - rodzinom wielodzietnym, osobom samotnie wychowującym dzieci, bezrobotnym, chorym i niepełnosprawnym. Akcję wspiera w Polsce wiele znanych osób, a wszystko po to, by zachęcić innych do dostrzeżenia wokół siebie osób potrzebujących i podzielenia się z nimi świąteczną radością w wymiarze materialnym.

Czy Bydgoszcz zorganizuje przyszłoroczne mistrzostwa?

Bydgoszcz jest jednym z trzech miast, które będą ubiegać się o organizację w roku 2016 lekkoatletycznych mistrzostw świata juniorów. Listę chętnych do zastąpienia w roli gospodarza czempionatu Kazania ogłosiło wczoraj (9.12) Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).

MAMY DWUKIERUNKOWEGO SWINGA!

Do Torunia dotarł pierwszy spośród pięciu nowoczesnych, tramwajów dwukierunkowych. Toruń jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, które wprowadza taki tabor.

Granty oświatowe rozdane w Bydgoszczy.

W poniedziałek (7 grudnia) w Pałacu Młodzieży odbyła się uroczystości wręczenia integracyjnych grantów oświatowych. Jednym z działań określonych w „Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2013 – 2020” jest działanie polegające na wspieraniu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych i trudnej sytuacji materialnej. Zaproponowany podział środków uwzględnia równomierne objęcie wsparciem uczniów i wychowanków o specjalnych potrzebach edukacyjnych z całego obszaru Bydgoszczy, ze wszystkich szkół z oddziałami integracyjnymi, dla których organem prowadzącym jest Miasto Bydgoszcz. Wysokość środków finansowych przyznanych jednostkom oświatowym, zgodnie z sugestiami dyrektorów tych placówek, uzależniona została od liczby oddziałów integracyjnych funkcjonujących w danej szkole.

MUSZLA AKUSTYCZNA NA JORDANKACH

Niezwykłe wnętrza Jordanek wypełnia specjalnie zaprojektowana muszla akustyczna, która spełnia wszelkie wymogi odnośnie rozchodzenia się dźwięku uwzględnione w projekcie.

Dotacja na wymianę ogrzewania

W piątek (4.12) podpisano umowę na realizację programu KAWKA II. Podczas spotkania przedstawiono także informacje o naborze wniosków do kolejnej edycji programu - KAWKA III. W dzisiejszej konferencji uczestniczyła zastępca prezydenta Anna Mackiewicz, Emilia Kawka-Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, prezes Administracji Domów Miejskich Cezary Domachowski oraz Skarbnik Miasta Piotr Tomaszewski.

W przedświąteczną sobotę 19 grudnia 2015 r. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu zaprasza do zabawy w naukowej krainie lodu.

W namiocie przed budynkiem naszego centrum nauki przygotowaliśmy liczne stanowiska doświadczalne związane z zimą i niskimi temperaturami – mówi rzecznik Młyna Wiedzy w Toruniu Marcin Centkowski. – Będzie można również zobaczyć zmiany stanów skupienia oraz wpływ wysokiej temperatury na właściwości różnych substancji – dodaje.

O gospodarce komunalnej z Austriakami

W piątek (4 grudnia) w Bydgoszczy gościli reprezentanci austriackich firm zajmujących się szeroko pojętą gospodarką komunalną. Z gośćmi spotkali się przedstawiciele bydgoskich spółek i jednostek komunalnych oraz ratuszowych wydziałów.

STOP AGRESJI I PRZEMOCY W SZKOLE

Ponad 1,3 tys. uczniów z toruńskich szkół wzięło udział w programie profilaktyczno – edukacyjnym „Agresja i przemoc w szkole”. Zajęcia były realizowane w listopadzie przez strażników miejskich ds. profilaktyki z Torunia. Adresatami spotkań byli uczniowie z klas IV – VI szkół podstawowych.

MIEJSKIE STYPENDIA DLA STUDENTÓW

35 studentów studiujących na toruńskich uczelniach wyższych otrzyma w roku akademickim 2015/2016 stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego. Uroczystość wręczenia aktów ich przyznania odbędzie się 3 grudnia o godz. 17.00 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej Dom Harcerza w Toruniu przy ul. Rynek Staromiejski 7.

Laureaci Konkursu Chopinowskiego z wizytą w ratuszu

Zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz wręczyła nagrody finansowe studentom Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego za udział w XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Listy gratulacyjne oraz upominki otrzymali także muzyczni opiekunowie studentów oraz rektor Akademii Muzycznej.

PIERNIKOWE OPOWIEŚCI w TORUNIU

Hucznie obchodziło 25 listopada imieniny Katarzyny Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej.

Wyjątkowa galeria w urzędzie w Bydgoszczy

Wystawę fotografii „Do rany przyłóż” można oglądać w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Grudziądzkiej 9-15.

ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH w Toruniu

Zasłużeni toruńscy pracownicy socjalni otrzymali 20 listopada 2015 r. w Ratuszu Staromiejskim odznaczenia i nagrody za wyróżniającą pracę. Okazją był przypadający dzien później, 21 listopada, Dzień Pracownika Socjalnego. Święto, ustanowione w Polsce w 1990 r., upamiętnia zorganizowane w 1989 r. w miejscowości Charzykowy spotkanie, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

XXI TORUŃSKI FESTIWAL KSIĄŻKI

Przed nami XXI Toruński Festiwal Książki. Pomiędzy 23-29 listopada w Toruniu zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo: spotkań autorskich, warsztatów, koncertów i wystaw. Pojawią się znakomite postaci życia literackiego, nie zabraknie też wątków lokalnych

NASZ NOWY DWORZEC GŁÓWNY

12 listopada 2015 r. został oficjalnie otwarty zrewitalizowany Dworzec Toruń Główny. Obiekt odnowiło miasto, które przejęło dworzec od kolei w 2014 r. i niemal z miejsca rozpoczęło jego gruntowny remont i przebudowę. A wszystko po to, by najważniejsza toruńska stacja nabrała życia, stała się bardziej nowoczesna, funkcjonalna i przyjazna dla podróżnych, z zachowaniem historycznego wyglądu i stylowych wnętrz. Zadanie będące częścią unijnego projektu BiT-City, w 80 proc. jest finansowane z funduszy unijnych.

Kolejne Solarisy na trasie w Bydgoszczy

Na ulice Bydgoszczy wyjeżdżają kolejne nowe autobusy. Miejskie Zakłady Komunikacyjne wiosną złożyły zamówienie na 27 nowoczesnych pojazdów. 20 z nich kursuje już po Bydgoszczy. Ostatnie 7 pojazdów dotrze do nas w styczniu. W przetargu, który rozstrzygnięto wiosną najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Solaris. W ostatnich tygodniach do Bydgoszczy dotarło kolejnych 16 pojazdów. Całe zamówienie obejmuje 20 „przegubowców” i 7 „krótkich” autobusów. Zamówienie jest warte 32,4 mln zł. Nowe pojazdy pozwolą wycofać z użytku najstarsze pojazdy marki Volvo.

JAKUB SULECKI UPAMIĘTNIONY

Na cmentarzu komunalnym nr 1 przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu został odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, działacza społecznego okresu zaborów.

IX Bydgoski Rajd Niepodległości

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w dniu Święta Odzyskania Niepodległości. W tegorocznej, IX edycji rajdu udział weźmie ok.350 rowerzystów.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w TORUNIU

10-13 listopada w Toruniu odbędzie się cykl wydarzeń związanych z 97. rocznicą odzyskania niepodległości. Patriotyczne świętowanie potrwa w tym roku aż cztery dni. W Auli UMK zaplanowano dwa koncerty: 10 listopada „Kujawsko-Pomorskie Śpiewanie z Gwiazdami” i 11 listopada specjalny koncert prezydencki „The Wall Show”, nawiązujący do legendarnej płyty zespołu Pink Floyd.

Obywatelskie obchody święta niepodległości w Bydgoszczy

Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących Narodowemu Świętu Niepodległości. W tym roku obchodzić będziemy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności.

KONCERT W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Muzyka zespołu Pink Floyd zabrzmi podczas specjalnego koncertu prezydenckiego 11 listopada 2015 r. z okazji Święta Niepodległości w Auli UMK.

Sportowy ośrodek uniwersytetu

W środę (4 listopada) oficjalnie otwarto obiekty wybudowane w ramach drugiego etapu Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Rektor UTP w Bydgoszczy do dymisji?

W dniach 1-3 listopada zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy rektor UTP w Bydgoszczy powinien podać się do dymisji? Do dnia dzisiejszego do godz. 10 -tej 50% internautów opowiedziało się za dymisją. Opinię naszych czytelników poparła minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska -Bobińska wzywając Senat uczelni do odwołania rektora. Szkoda, że tak późno i szkoda ,że sam rektor nie poczuwa się do samodzielnej decyzji. Głosowanie trwa nadal >>>TUTAJ

Kramberry vol.5 w Bydgoszczy

Kramberry to festiwal pełen świeżych trendów i unikatowych projektów. Na event składa się kilka elementów: targi, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wystawa z cyklu Re:format.

PRZEDSTAWICIELE GUILIN NA JORDANKACH

W Toruniu gościły 27 - 29 października 2015 r. dwie grupy z partnerskiego miasta Guilin. Jako pierwsza przyjechała oficjalna delegacja miasta Guilin: Li Guozhong - wiceprzewodniczący Ludowego Towarzystwa Przyjaźni i Współpracy Międzynarodowej i jego zastępca - pani Wang Xiaoxia oraz członek towarzystwa - Zhang Yanping. Obecni byli także Li Bin - dyrektor biura do spraw kultury, prasy, wydawnictw, radia, filmu i telewizji w Guilin i Yu Furong - zastępca dyrektora Biura Administracji Dystryktu Qixing, a także pani Shen Ying - pracownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej.

Czy rektor UTP powinien podać się do dymisji?

1 listopada zamarła trzecia ofiara tragicznych otrzęsin które odbywały się 15 października na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Zawieszony do tej pory został prorektor ds. studenckich. A co z rektorem UPT? Nie poczuwa się do winy? Wyraź opinię > TUTAJ

KWESTA NA CMENTARZU ŚW. JERZEGO

Po raz 13. na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu 1 listopada 2015 r. odbędzie się kwesta, z której dochód będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Umarłych wieczność dotąd trwa…

… dokąd pamięcią się im płaci (Wisława Szymborska). W przededniu Dnia Wszystkich Świętych wspominamy tych, których już nie ma wśród nas, a którzy odcisnęli trwały ślad w historii naszego miasta.

Bydgoszcz europejskim centrum SPX Flow

Z Danii i Niemiec koncern SPX Flow przeniesie swoją produkcję do zakładów w Bydgoszczy. Amerykanie budują drugą halę na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

„EXCENTRYCY" W RADIOWEJ "TRÓJCE"

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50 w radiowej „Trójce” można słuchać fragmentów książki „Excentrycy". Zdjęcia do filmu nakręconego na jej podstawie kręcono w Toruniu.

Bydgoszcz będzie tworzyć metropolię!

Ustawa o metropoliach w kształcie korzystnym dla Bydgoszczy została podpisana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Niespełna trzy tygodnie do Camerimage

Kilkanaście dni dzieli nad od rozpoczęcia corocznego święta kina - 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage! Festiwal otworzy pokaz specjalny „Mostu szpiegów” Stevena Spielberga.

NOWE MIEJSCE DLA POMNIKA w TORUNIU

Na placu ToMiTo trwają przygotowania pod przeniesienie pomnika Artylerii Polskiej. Monument zostanie przeniesiony z placu Zwycięstwa, na którym powstanie nowy gmach dla Sądu Rejonowego.

Pokaz filmów animowanych w Bydgoszczy

28 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. W kinie Orzeł święto potrwa aż cztery dni - od 25 do 28 października.

Toruń uczcił przypadającą 19 października 2015 roku 31. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W przeddzień rocznicy torunianie modlili się w intencji porwanego i zamęczonego przez Służbę Bezpieczeństwa Kapłana na uroczystej Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i pod pomnikiem błogosławionego na placu Rapackiego.

Komunikat prasowy prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie zawetowania ustawy o związkach metropolitalnych

W dniu dzisiejszym (19.10.2015 r.) wysłałem oficjalne pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o niepodpisywanie uchwalonej przez Sejm RP ustawy o związkach metropolitalnych i skierowanie jej do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia

FILMOWY TYDZIEŃ W TORUNIU

W niedzielę, 18 października w Toruniu rozpoczął się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.Choć to impreza filmowa, na plakacie tegorocznej edycji widnieje twarz gwiazdy rocka Jimi’ego Hendrixa. To zapowiedź "Zjawisk", jednego z najważniejszych pasm Tofifestu. Tegoroczny festiwal to nie tylko 130 filmów z całego świata oraz spotkania z ich twórcami. Organizatorzy z Fundacji Biuro Kultury chcą również zainicjować pogłębioną dyskusję na ważne tematy.

Szpital w Bydgoszczy z nowymi klinikami

15 października oficjalnie otwarto nowy budynek szpitala, w którym mieszczą się: Klinika Psychiatrii, Klinika Geriatrii, Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciowa i Immunodermatologii oraz Zakład Medycyny Paliatywnej. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP, Andrzej Duda.

WSPOMNIMY KS. POPIEŁUSZKĘ

W niedzielę, 18 października w Toruniu odbędą się uroczystości upamiętniające 31. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Szymon Nehring z bydgoskiej Akademii Muzycznej w finale!

10 pianistów z ośmiu krajów wystąpi w finale 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich jest jeden Polak: Szymon Nehring, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Program PiS jest dla Polski i jej obywateli najlepszy i najbliższy programowi NSZZ „Solidarność”-wywiad z Ewą Kozanecką

Uważam, że tylko Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie skutecznie zmienić nasz kraj, w taki sposób, by Polacy czuli się jego gospodarzami. By Polska była krajem szanowanym w Europie i świecie- z kandydatką do Sejmu z ramienia PiS w okręgu bydgoskim - rozmawiał Andrzej Ficek

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA ZWYCIĘZCĄ

Muzeum Toruńskiego Piernika wygrało plebiscyt na Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu.

Podziękowania za Wielką Wioślatską

We wtorek (13.10) w ratuszu podsumowano regaty XXIV edycji Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Podczas spotkania wręczono dyplomy od prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta.

Komentarz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dot. głosowania Sejmu nad ustawą o związkach metropolitarnych w dniu: 9-10-2015

Dzisiejsza decyzja Sejmu, który w głosowaniu odrzucił poprawkę dotyczącą możliwości utworzenia metropolii przy mniejszym, bo 350-tysięcznym, parytecie ludnościowym jest oburzająca. Wynik głosowania wskazuje wręcz na niezrozumiałą niechęć niższej izby parlamentu wobec miast tej wielkości co Toruń, a także Białystok, Kielce, Rzeszów i Opole oraz Gorzów, Olsztyn i Zielona Góra, będących ośrodkami wojewódzkimi.

NOWY OŁTARZ W KATEDRZE

Toruńska katedra śś. Janów ma nowy ołtarz główny. Uroczystość jego konsekracji odbyła się 5 października 2015 r.

Bydgostia znów najlepsza

Po raz 27. w historii, a 23. raz z rzędu klub RTW Lotto-Bydgostia wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski. Sezon podsumowano w środę (7.10) w siedzibie klubu przy ul. Żupy.

Sześć kobiet – jeden cel w Inowrocławiu

Ekonomia społeczna w nowym wydaniu - spółdzielnia socjalna zbiera na samochód poprzez portal polakpotrafi.pl »

MEDAL DLA TORUŃSKICH "PŁATKÓW"

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific został odznaczony Medalem "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Odznaczenie zostało nadane firmie przez Radę Miasta Torunia w uznaniu zasług przedsiębiorstwa dla Torunia i regionu. Przewodniczący rady Marcin Czyżniewski wręczył je na ręce prezesa CPP Toruń-Pacific Wojciecha Sobieszaka 2 października 2015 r. podczas uroczystości z okazji jubileuszu 25-lecia firmy.

WIZYTA AMBASADORA UZBEKISTANU w TORUNIU

2 października 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się w magistracie z Ambasadorem Uzbekistanu Ikromem Nazarovem. w dniu 2 października 2015 r.

UNIWERSYTET ROZPOCZĄŁ ROK

Złożenie kwiatów u stóp pomnika Mikołaja Kopernika i uroczystość w auli zainaugurowały rok akademicki 2015/2016 na UMK. Tradycyjnie 1 października o godz. 10.15 przez Rynek Staromiejski w Toruniu przemaszerował w uroczystym pochodzie Senat UMK i przedstawiciele władz miasta, by złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uniwersytetu uczcić początek roku akademickiego w największej uczelni regionu.

Goście z zagranicy z wizytą w ratuszu

W czwartek (1 października) w sali sesyjnej ratusza, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz spotkał się ze studentami, którzy w ramach programu Erasmus i międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej będą kształcić się na bydgoskich uczelniach.

Inauguracja roku akademickiego na UTP

Podczas dzisiejszej uroczystości oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki 2015/2016. Na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich naukę rozpocznie 9 tys. studentów.

Głosuj na Bydgoszcz!

Polska Organizacja Turystyczna na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych wytypowała atrakcje z każdego województwa, które ze względu na największy potencjał przyciągania ruchu turystycznego można traktować jako flagowe.
stat4u