SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA ZWYCIĘZCĄ

Muzeum Toruńskiego Piernika wygrało plebiscyt na Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu.

Podziękowania za Wielką Wioślatską

We wtorek (13.10) w ratuszu podsumowano regaty XXIV edycji Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Podczas spotkania wręczono dyplomy od prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta.

Komentarz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dot. głosowania Sejmu nad ustawą o związkach metropolitarnych w dniu: 9-10-2015

Dzisiejsza decyzja Sejmu, który w głosowaniu odrzucił poprawkę dotyczącą możliwości utworzenia metropolii przy mniejszym, bo 350-tysięcznym, parytecie ludnościowym jest oburzająca. Wynik głosowania wskazuje wręcz na niezrozumiałą niechęć niższej izby parlamentu wobec miast tej wielkości co Toruń, a także Białystok, Kielce, Rzeszów i Opole oraz Gorzów, Olsztyn i Zielona Góra, będących ośrodkami wojewódzkimi.

NOWY OŁTARZ W KATEDRZE

Toruńska katedra śś. Janów ma nowy ołtarz główny. Uroczystość jego konsekracji odbyła się 5 października 2015 r.

Bydgostia znów najlepsza

Po raz 27. w historii, a 23. raz z rzędu klub RTW Lotto-Bydgostia wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski. Sezon podsumowano w środę (7.10) w siedzibie klubu przy ul. Żupy.

Sześć kobiet – jeden cel w Inowrocławiu

Ekonomia społeczna w nowym wydaniu - spółdzielnia socjalna zbiera na samochód poprzez portal polakpotrafi.pl »

MEDAL DLA TORUŃSKICH "PŁATKÓW"

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific został odznaczony Medalem "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Odznaczenie zostało nadane firmie przez Radę Miasta Torunia w uznaniu zasług przedsiębiorstwa dla Torunia i regionu. Przewodniczący rady Marcin Czyżniewski wręczył je na ręce prezesa CPP Toruń-Pacific Wojciecha Sobieszaka 2 października 2015 r. podczas uroczystości z okazji jubileuszu 25-lecia firmy.

WIZYTA AMBASADORA UZBEKISTANU w TORUNIU

2 października 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się w magistracie z Ambasadorem Uzbekistanu Ikromem Nazarovem. w dniu 2 października 2015 r.

UNIWERSYTET ROZPOCZĄŁ ROK

Złożenie kwiatów u stóp pomnika Mikołaja Kopernika i uroczystość w auli zainaugurowały rok akademicki 2015/2016 na UMK. Tradycyjnie 1 października o godz. 10.15 przez Rynek Staromiejski w Toruniu przemaszerował w uroczystym pochodzie Senat UMK i przedstawiciele władz miasta, by złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uniwersytetu uczcić początek roku akademickiego w największej uczelni regionu.

Goście z zagranicy z wizytą w ratuszu

W czwartek (1 października) w sali sesyjnej ratusza, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz spotkał się ze studentami, którzy w ramach programu Erasmus i międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej będą kształcić się na bydgoskich uczelniach.

Inauguracja roku akademickiego na UTP

Podczas dzisiejszej uroczystości oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki 2015/2016. Na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich naukę rozpocznie 9 tys. studentów.

Głosuj na Bydgoszcz!

Polska Organizacja Turystyczna na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych wytypowała atrakcje z każdego województwa, które ze względu na największy potencjał przyciągania ruchu turystycznego można traktować jako flagowe.

SZKOŁA OD 70 LAT w TORUNIU

Już od 70 lat w Toruniu funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 10 przy ul. Bażyńskich 30/36. Uroczysty jubileusz odbędzie się 2 października 2015 r. w godz. 10.00 - 11.30.

TORUŃSKA SAMOCHODÓWKA ŚWIĘTOWAŁA

26 września 2015 r. swoje 60-lecie istnienia obchodziła toruńska "Samochodówka". Jubileusz uczciła msza św. w kościele o.o. redemptorystów oraz uroczystość w siedzibie Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 25 b. Miasto reprezentowali na obchodach prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radny Jacek Kowalski. W urodzinowym upominku szkoła otrzymała od miasta laptop i profesjonalny mikrofon do szkolnego radiowęzła oraz pamiątkową grafikę. Warto dodać, że absolwentem tej szkoły jest zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Bydgoscy filmowcy podczas BermudaSHORTS Festival

Mateusz Buława oraz Jarosław Piskozub z Bydgoskiej Kroniki Filmowej, zaprezentowali swoje prace na międzynarodowym festiwalu w partnerskim mieście Bydgoszczy – Mannheim.

Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy w drugim etapie

Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy wśród 91, które zakwalifikowanego zostały do drugiego etapu naboru Programu Interreg Europa Środkowa.

KONKURS NA ROZWÓJ SPORTU w TORUNIU

Zapraszamy do udziału w konkursie ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu w okresie od 25 września do 31 grudnia 2015 roku. Zgłoszenia do 2 października 2015 roku.

TORUŃ CHCE WSPÓLNEJ METROPOLII

Sejm przyjął ustawę o powiecie metropolitarnym z zapisem, który nie gwarantuje Toruniowi współtworzenia metropolii. Bydgoszcz może ją utworzyć sama. Prezydent Torunia Michał Zaleski wydał w tej sprawie oświadczenie:

Międzynarodowe spotkanie w Bydgoszczy

W piątek (25 września) rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Polskiego Teatru „Polska New Theatre”. To jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do zagranicznych odbiorców zainicjowane z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz obchodów Roku Teatru Polskiego na świecie.

SIŁACZE W STRAŻY MIEJSKIEJ

Czterech toruńskich strażników miejskich wzięło udział w III Mistrzostwach Polski Straży Miejskich i Gminnych w wyciskaniu wielokrotnym sztangi we Wrocławiu.

KONGRES TWÓRCÓW KULTURY POLSKIEJ

24-25 września 2015 r. w Toruniu odbędzie się II Kongres Twórców Kultury Polskiej. Kongres, organizowany przez Związek Zawodowy Twórców Kultury, jest okazją spotkania przedstawicieli środowisk twórczych z całej Polski, rozmowy o kondycji polskiej kultury i jej twórców oraz możliwościach działania na rzecz poprawy warunków ich pracy. Udział zapowiedziało ponad 100 najwybitniejszych przedstawicieli artystycznych elit z całej Polski.

Bydgoska Olimpiada Młodzieży po raz 23

XXIII edycja Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży rozpoczęła się we wtorek (22 września) na stadionie Zawiszy.Podstawowymi celami Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży jest współzawodnictwo sportowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM w TORUNIU

Do końca września 2015 roku można składać dokumenty w ramach naboru na stanowisko strażnika miejskiego w Straży Miejskiej w Toruniu.

INTERNETOWE ZAGROŻENIA-„Child Grooming”

Czym jest „Child Grooming” oraz jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie, dowiedzieli się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Toruniu.

Budżet obywatelski w Bydgoszczy -rozpoczynamy głosowanie!

Od poniedziałku (14 września) bydgoszczanie mogą głosować na pozytywnie zweryfikowane projekty tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy

W sobotę (12 września) w Bydgoszczy spotkali się miłośnicy przemysłowej historii miasta. W ramach TehoFest 2015, do zwiedzania udostępniono obiekty, do których na co dzień nie ma możliwości wstępu. Sobotnie święto na nowo odkryło przed mieszkańcami szlak turystyczny TeH2O. Na nazwę składają się T jak Technika, H jak Historia i O jak Opowieść - razy dwa. Trasa liczy 15 obiektów, związanych z przemysłem, rzemiosłem i wodą. Zazwyczaj ich dostępność dla turystów jest ograniczona, dlatego też atrakcją była możliwość podziwiania obiektów od wewnątrz.

Toruń i Włocławek w 35. rocznicę powstania "Solidarności"

Msza św., składanie kwiatów pod tablicą pamiatkową, wykład prof. Polaka o powstaniu "Solidarności", uhonorowanie zasłużonych dla Związku. W piątek 11.09. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego ratusza odbyły się główne uroczystości związane z jubileuszem powstania Związku.

Integracyjny Festiwal Filmowy w Bydgoszczy

Za nami III edycja bydgoskiego Małego Festiwalu Ty i Ja. Na spotkanie 10 września do Kina Helios, przybyli goście z różnych zakątków Polski. Wydarzenie dedykowane jest osobom niepełnosprawnym. Mały Festiwal Ty i Ja już po raz trzeci zagościł w naszym mieście. Była to jedna z 30 imprez, odbywających się w całej Polsce, w ramach tegorocznego 12. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Główną siedzibą wydarzenia jest Koszalin, natomiast imprezami towarzyszącymi są Małe Festiwale.

Bydgoszcz stolicą światowej alergologii

W Bydgoszczy trwa XII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – najważniejsze wydarzenie alergologiczne w tej części Europy.

STYPENDIA KULTURALNE w TORUNIU

Osoby zajmujące się twórczością artystyczną lub upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury do 30 września 2015 r. mogą ubiegać się o Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2016 r. W zależności od potrzeb wnioski można składać o stypendia całoroczne i półroczne.

Wyjątkowe eksponaty w muzeum w Bydgoszczy

We wtorek (8 września) odbyła się prezentacja przekazanych przez Muzeum Wojny w Oslo do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy historycznych wózków transportowych do moździerzy, które zostały wydobyte z jeziora na terenie Norwegii.

TORUŃ- DEFIBRYLATORY IDĄ W MIASTO

Na dworcu, w hali sportowej, sali koncertowej, w urzędzie miasta, na Motoarenie – już niedługo w Toruniu w instytucjach użyteczności publicznej pojawią się zakupione w ramach budżetu partycypacyjnego defibrylatory.

Półmaraton Bydgoski – zostań wolontariuszem

Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki poszukuje wolontariuszy do pomocy przy organizacji ulicznego półmaratonu, który odbędzie się 18 października

GWIAZDY NA JORDANKACH w TORUNIU

Jedna z największych gwiazd muzyki pop na świecie - Lisa Stansfield, popularny serbski muzyk i kompozytor Goran Bregović oraz jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych - Hey wystąpią w sali koncertowej na toruńskich Jordankach. Cykl muzycznych koncertów zaplanowano na grudzień 2015 roku.

Eleonora Harendarska Honorowym Obywatelem Bydgoszczy

2 września podczas sesji Rady Miasta pozytywnie rozpatrzono projekt uchwały, w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy Eleonorze Harendarskiej. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny przysłużyły się swą działalnością rozwojowi i promocji Bydgoszczy lub mają wkład w rozwój Rzeczypospolitej Polskiej. Jego nadanie następuje w drodze uchwały Rady Miasta.

WIELKIE ŚWIĘTO HOKEJA w TORUNIU

MKS SOKOŁY serdecznie zaprasza na Wielkie Święto Hokeja na lodowisku Tor-Tor. Już 5 września 2015 r. o godz. 17.00 odbędzie się Wielki Mecz Sław pomiędzy reprezentacją Gwiazd Białoruskiego Hokeja a drużyną Polskich Olimpijczyków i Aktorów Sceny Polskiej.

Upamiętnienie ofiar niemieckiej dywersji w Bydgoszczy

3 i 4 września to ważna data dla mieszkańców Bydgoszczy. 76 lat temu, podczas pierwszych dni II wojny światowej, pod ostrzałem niemieckich dywersantów znaleźli się zarówno żołnierze polscy, jak i zwykli obywatele miasta. Propaganda III Rzeszy dążyła jednak do sfalsyfikowania kart historii, przedstawienia bydgoszczan w roli agresorów i usprawiedliwienia tym kłamstwem planów likwidacji narodu polskiego.

TORUNIANIE W CZADCY

Z Czadcy powróciła delegacja Torunia, która wzięła udział w obchodach święta naszego partnerskiego miasta na Słowacji od 1996 roku. W drugiej połowie sierpnia, po dniu patrona miasta św. Bartłomieja, Czadca obchodzi swoje święto miasta. Z tej okazji co roku odbywa się tam jarmark, liczne koncerty, wystawy i uroczystości oficjalne.

W TORUNIU ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK

Blisko 29 tysięcy toruńskich uczniów rozpoczęło 1 września rok szkolny 2015/2016. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół nr 24. Miasto reprezentowali na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

W Bydgoszczy zabrzmiał pierwszy dzwonek

Ponad 38 tysięcy uczniów w szkołach oraz 4,5 tysiąca dzieci w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych rozpoczęło rok szkolny 2015/2016.

Drużyna z Chełmna wygrała tegoroczny turniej toczenia beczek

Drużyna z Chełmna wygrała tegoroczny turniej toczenia beczek podczas święta ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. W nagrodę otrzymała z rąk zastępcy prezydenta Torunia Andrzeja Rakowicza statuetkę złotego śledzia – główne trofeum turnieju. Już po raz siódmy w ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia 2015 r. główny trakt handlowy toruńskiej starówki obchodził swoje święto. Główną atrakcją imprezy jest Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami, nawiązujący do nadanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli.

Awans zawodowy nauczycieli mianowanych w Bydgoszczy

W poniedziałek (31 sierpnia) w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.Podczas uroczystości ślubowanie złożyło 98 nauczycieli

TORUŃ POMAGA UCHODŹCOM Z JEMENU

Państwo Teresa i Hamid Bukirowie są ofiarami wojny w Jemenie. Do Polski przyjechali 4 kwietnia br. z ogarniętego konfliktem zbrojnym Adenu. Wojna pozbawiła ich dobytku i postawiła w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dziś rodzina otrzymała klucze do mieszkania komunalnego.

Obchody Święta Lotnictwa w Bydgoszczy

W piątek, 28 sierpnia, przed pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej poległych na frontach II Wojny Światowej na bydgoskim Błoniu odbyły się uroczystości z okazji Święta Lotnictwa.

Obchody Dnia Strażnika Miejskiego w Bydgoszczy

Dzień Strażnika Miejskiego przypada 29 sierpnia każdego roku. Tegoroczne obchody miały miejsce 27 sierpnia, w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Leśnej 12. Podczas uroczystości doceniono służbę wyróżniających się funkcjonariuszy - przyznano Medale Prezydenta oraz specjalne nagrody.

PRZED PIERWSZYM DZWONKIEM w TORUNIU

Blisko 29 tysięcy uczniów rozpocznie 1 września w Toruniu rok szkolny 2015/2016.Łączna liczba uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży zwiększyła się w Toruniu o 466 osób i wynosi obecnie 28747. Liczba uczniów szkół podstawowych wzrosła o 1096. Wiąże się to z objęciem obowiązkiem szkolnym połowy rocznika dzieci urodzonych od lipca do grudnia 2008 r. oraz całego rocznika 2009. Jest to jednak ostatni rok, kiedy nabór do szkół podstawowych będzie zwiększony w ten sposób. Jednocześnie o 244 zmniejszyła się liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych w tych samych szkołach. Nadal utrzymuje się tendencja spadkowa liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych (241 uczniów mniej).

STRAŻ MIEJSKA w TORUNIU DLA SZKÓŁ

Z dużym zainteresowaniem spotkała się tegoroczna oferta edukacyjno-profilaktyczna przygotowana przez Straż Miejską dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Miasta Toruń. Zaledwie w ciągu kilku godzin naboru zostały zajęte wszystkie terminy zajęć skierowanych dla przedszkoli i szkół podstawowych. Są jeszcze wolne miejsca dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkolenia specjalistyczne dla rodziców i nauczycieli.

Brązowy medal dla Pawła Wojciechowskiego

Bydgoszczanin Paweł Wojciechowski z lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Pekinie wróci z brązowym medalem.

NAUCZYCIELSKIE EGZAMINY w TORUNIU

43 nauczycieli toruńskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prezentuje swoje osiągnięcia zawodowe przed komisjami egzaminacyjnymi, które powołał Prezydent Miasta Torunia. Zdanie egzaminu to jeden z warunków uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

ZAWODY W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM w TORUNIU

Miasto Toruń wraz z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego jest organizatorem Międzynarodowych Zawodów w Łyżwiarstwie Figurowym Junior Grand Prix Toruń 2015 Copernicus Stars. Junior Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym pod auspicjami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) rozgrywane będzie w czterech konkurencjach: soliści, solistki, pary sportowe, pary taneczne. Podczas zawodów najlepsi zawodnicy będą walczyć o prawo udziału w Finale Grand Prix Juniorów.

Przyjechali dzięki programowi Erasmus

W piątek (21/08) zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz spotkała się z uczestnikami wymiany młodzieży zatytułowanej „Sojusz z możliwościami”. Projekt organizowany jest w ramach programu Erasmus +.

PODZIĘKOWANIE DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ w TORUNIU

20 sierpnia 2015 r. o godz. 9.00 prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z odchodzącymi na emeryturę dyrektorami toruńskich placówek oświatowych.

Nowa hala, nowe miejsca pracy w Bydgoszczy

W szybkim tempie powstaje nowy obiekt firmy SPX przy ul. Frankego w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Montowane są stalowe dźwigary podtrzymujące dach hali. Będzie w niej pracować ponad 200 osób.

Koszykarskie emocje w Bydgoszczy na najwyższym poziomie

W ostatni weekend sierpnia w HSW Łuczniczka będzie można zobaczyć długo wyczekiwaną reprezentację Polski w koszykówce z Marcinem Gortatem w składzie.

TORUŃ MA NAJTAŃSZY URZĄD MIASTA

Już po raz dziewiąty z rzędu Urząd Miasta Torunia zwyciężył w rankingu na najtańszy urząd administracji samorządowej. Spośród 18 miast wojewódzkich nasz magistrat najmniej obciąża mieszkańców kosztami swego utrzymania.

Kolejny koncert przy fontannie Potop

To już trzecia sobota w miesiącu sierpniu, gdzie Stowarzyszenie Odbudowy Fontanny Potop, zaprosiło bydgoszczan na koncert „Fontanna Muzyki". Przy pięknej pogodzie i bardzo dużym zainteresowaniu mieszkańców wysłuchano arii z popularnych oper i operetek w wykonaniu Anny Thun - Sobierajskiej – mezzosopran i Alicji Kosznik –fortepian.

15 sierpnia 2015 r. Toruń uczcił 95. rocznicę Bitwy Warszawskiej, obchodzonej jako Święto Wojska Polskiego.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny oraz przypadającego tego dnia kościelnego święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Z kościoła uczestnicy obchodów przemaszerowali na plac Rapackiego, gdzie po uroczystym apelu i salwie honorowej złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Bydgoszcz-Rzeka Muzyki Młodych: Pawbeats

Pawbeats oraz zaproszeni goście zagrali repertuar z "Utopii" oraz inne utwory, w przygotowanej specjalnie na tę okazję aranżacji. Pawbeats, czyli Marcin Pawłowski znany jest jako kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny wielu albumów, w tym kilku złotych i platynowych, m.in. Piha, KęKę czy Miuosha. 12 września 2014 roku pojawiła się jego producencka płyta pt. "Utopia", na której gościnnie wystąpiła plejada cenionych raperów oraz wokalistów. W kwietniu Pawbeats odebrał Złotą Płytę za Utopię i zaczął grać koncerty z udziałem live bandu i kwartetu smyczkowego.

Po remoncie czas na zwiedzanie w Bydgoszczy

Zakończyła się modernizacja Muzeum Wojsk Lądowych na osiedlu Leśnym. Budynek zyskał między innymi nową elewację. W najbliższą sobotę (15 sierpnia) z okazji Święta Wojska Polskiego muzeum przygotowało kilka atrakcji.

W 110. rocznicę urodzin Mariana Rajewskiego

By uczcić pamięć Mariana Rejewskiego – wybitnego bydgoszczanina, w miejscach związanych z kryptologiem zostaną złożone kwiaty. Jak co roku w miejscach związanych z Rejewskim w Bydgoszczy: na jego pominku-ławeczce u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich, pod domem, w którym urodził się i mieszkał kryptolog przy ul. Wileńskiej złożone zostaną kwiaty. Kwiaty od miasta złożone zostaną także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Święto Wojska Polskiego w Bydgoszczy

W czwartek (13 sierpnia) odbył się apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Uroczystości poprzedziła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w Kościele Garnizonowym. Święto Wojska Polskiego obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

VII edycja Paderewski Piano Academy

Paderewski Piano Academy już po raz 7 zostanie zorganizowana w Ostromecku, koło Bydgoszczy. To jedyna na świecie akademia, umożliwiająca doskonalenie umiejętności solistów gry z orkiestrą symfoniczną

Niepełnosprawni podopieczni i ich opiekunowie ze Stowarzyszenia „JESTEM” wprowadzili się do nowej siedziby

Stowarzyszenie „JESTEM” działa w Toruniu od 2004 r. Niesie pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom niepełnosprawnym, uzależnionym, zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz potrzebującym wsparcia z Torunia i okolicznych gmin. Do niedawna placówka mieściła się w kilku rozrzuconych po mieście punktach, m.in. w tymczasowym lokalu w hotelu „Lipsk” przy ul. Działowskiego. W nowej siedzibie przy ul. Fałata ma nieporównanie lepsze niż dotąd warunki dla swojej działalności terapeutyczno-rehabilitacyjnej.

TORUŃSCY HOKEIŚCI WRACAJĄ DO ELITY

Po trzech latach przerwy torunianie będą mogli ponownie emocjonować się rozgrywkami ekstraligi hokeja na lodzie z udziałem toruńskiej drużyny. 29 lipca 2015 r. Klub Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna otrzymał od zarządu Polskiej Hokej Ligii sp. z. o.o. warunkową licencję do gry w Polskiej Hokej Lidze w sezonie 2015/16. Od września br. nasi hokeiści rywalizować będą z dwunastoma najlepszymi drużynami w kraju.

TORUŃ W ROCZNICĘ POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

1 sierpnia 2015 r. Toruń uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia o godz. 17.00 na minutę zawyją w mieście syreny alarmowe, upamiętniające godzinę "W" – chwilę wybuchu powstania.Serdecznie zapraszamy mieszkańców i gości miasta do udziału w uroczystościach upamiętniających 71. rocznicę powstańczego zrywu stolicy. Odbędą się one pod pomnikiem Ku Czci Żołnierzy AK na placu Rapackiego. Już od godz. 16.00 można tam będzie obejrzeć inscenizację z czasów powstańczych, przygotowaną przez członków Fundacji Muzeum Historyczno-Wojskowe w Toruniu.

Sukces z bydgoskim tłem

Film „11 minut” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego zostanie zaprezentowany w Konkursie Głównym tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jest to olbrzymie wyróżnienie dla twórców filmu i polskiej kinematografii.

Toruńscy zawodnicy: Katarzyna Zillmann, Paweł Pasiński i Grzegorz Kalinowski zostali nagrodzeni przez miasto za swoje sportowe sukcesy.

Uroczystość odbyła się 29 lipca 2015 r. w urzędzie miasta. Z rąk zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza sportowcy otrzymali listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Wioślarka Katarzyna Zillmann, zawodniczka AZS UMK Toruń - za zdobycie złotego medalu w konkurencji czwórek podwójnych na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w wioślarstwie w bułgarskim Płowdiw 22-26 lipca 2015 r., a lekkoatleci: biegacz Grzegorz Kalinowski – za złoty medal w biegu na 1500 m, a Paweł Pasiński – za zdobycie brązowego medalu w rzucie dyskiem podczas 91.Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce 19-21 lipca 2015 r. w Krakowie.

Wrocławski zespół Kagyuma wygrał tegoroczny Przegląd Konkursowy VI Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej w Toruniu.

Sobotnia gala laureatów i gwiazd festiwalu z powodu burzy i deszczu została przeniesiona z Rynku Nowomiejskiego na scenę Baja Pomorskiego, stąd widownia była wypełniona po brzegi, a wielu z tych, którzy decyzję o zakupie biletów odłożyli do dnia koncertu, musiało się zadowolić oglądaniem wydarzenia na telebimie na Rynku Nowomiejskim. A było warto, bo tego wieczora obejrzeliśmy w Toruniu plejadę młodych, utalentowanych wykonawców piosenki filmowej, niebanalne interpretacje znanych przebojów w wykonaniu aktorów polskich i zagranicznych, a na finał zaśpiewała Anita Lipnicka.

Klasyczna Rzeka Muzyki „Pianistycznych Małżeństw”

Koncert (26 lipca) był jedyny w swoim rodzaju, gdyż został przygotowany specjalnie na potrzeby cyklu Rzeka Muzyki. Na pływającej scenie zagrali pianiści – Aleksandra Soboń-Wakarecy i Paweł Wakarecy oraz Agata Nowakowska-Gumiela i Tomasz Gumiela.

ALKOTEST w TORUNIU BIJE REKORDY

Toruńska straż miejska „bije rekordy” w sprawdzaniu trzeźwości kierowców. Zaledwie w okresie dwóch tygodni aż 91 osób skorzystało z badania stanu trzeźwości alkotestem zlokalizowanym na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

21. MIĘDZYNARODOWY ZLOT CITROENÓW

28 lipca – 2 sierpnia 2015 r. w Toruniu w Toruniu odbywać się będzie 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV. To jedna z największych cyklicznych imprez zlotowych na świecie. Do Torunia przyjedzie blisko 2000 samochodów i 3000 uczestników z wielu krajów świata.

23 lipca 2013 r. w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji.

O godz. 12.00 w katedrze śś. Janów policjanci i goście uczestniczyli we Mszy św. Następnie na Rynku Staromiejskim odbył się uroczysty apel. Podczas Święta Policji siedmioro toruńskich policjantów otrzymało na wniosek komendanta Stramka nagrody od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Prezydent docenił ich wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, duże doświadczenie, wysoką aktywność, łapanie przestępców na gorącym uczynku, samodzielność i dobre wyniki wykrywcze.

STARY DWORZEC w TORUNIU JAK NOWY

Trwa rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny, przejętego przez miasto od kolei w 2014 r. Odnowione i przebudowane budynki dworcowe i perony, nowe wiaty i przejścia podziemne, windy na peronach oraz schody ruchome do hallu głównego, a także zagospodarowane otoczenie dworca i łącznie prawie 180 miejsc parkingowych – tak już niedługo będzie wyglądał dworzec kolejowy Toruń Główny.

ZŁOTO I BRĄZ DLA TORUNIAN

Udany występ zaliczyli juniorzy klubu AZS UMK ENERGA Toruń podczas rozegranych w Poznaniu sześćdziesiątych szóstych Mistrzostw Polski Juniorów w Wioślarstwie. Podopieczni trenerów Artura Rozalskiego i Sławka Kruszkowskiego przywieźli do Torunia cztery medale-trzy złote i jeden brązowy.

Z UKRAINĄ O BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM W TORUNIU

Szesnastoosobowa grupa samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z trzech ukraińskich miast: Czernichów, Czerkasy i Połtawa poznawała mechanizmy budżetu partycypacyjnego w Toruniu.

NOWY INFOMAT PRZY ZAMKU W TORUNIU

Pierwszy nowoczesny infomat stanął na ul. Przedzamcze w okolicy Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Urządzenie ma funkcje Informacji Turystycznej.

Zgłoś swoją inwestycję w Bydgoszczy

Rusza już czwarta edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy sami decydują o tym, jakie inwestycje powinny być realizowane na bydgoskich osiedlach. Czy wiesz już jak zgłosić swój pomysł?

Od połowy czerwca 2015 r. toruńskie wydarzenia kulturalne i sportowe promowane są na billboardach w kilku dużych miastach Polski.

Przy głównych arteriach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Poznania, Łodzi, Olsztyna, Płocka i Gniezna do końca roku obecne będą regularnie aktualizowane, wielkoformatowe plakaty, zapraszające do udziału w najciekawszych wydarzeniach odbywających się w Toruniu. Jako pierwszy na banery trafił toruński piernik - w związku z niedawnym otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika - nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kampanię przygotował Urząd Miasta Torunia.

Rzeka Muzyki dla najmłodszych w Bydgoszczy

W niedzielę (19 lipca) podczas koncertu nad Brdą muzyka popłynie przede wszystkim w kierunku najmłodszych słuchaczy. Repertuar ze złotej płyty „Lutosławski i Tuwim. Nie tylko dla dzieci” zaprezentuje Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik

Woody Allen w bydgoskim plenerze

W sobotni wieczór spora widownia pojawiła się na plenerowym kinie przy ul. Mostowej. W ramach tegorocznej edycji Filmowej Blokady dmuchany ekran zablokował Most Staromiejskie im. J. Sulimy Kamińskiego.

MEDAL DLA TORUŃSKIEGO AEROKLUBU

Rada Miasta Torunia nadała Aeroklubowi Toruńskiemu Medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze.

Bydgoszcz - "The Happy Danes"- wystawa w MCK

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie przejazd Bydgoskiej Masy Krytycznej z udziałem ambasadora Danii Steena Hommela.

TORUŃ - ANETA RYGIELSKA Z MEDALEM I NAGRODĄ

Toruńska pięściarka Aneta Rygielska odebrała nagrodę za zdobycie brązowego medalu I Igrzysk Europejskich w Baku. Gratuluję zdobycia medalu, to wielki sukces dla Torunia. Jest Pani ozdobą i dumą naszego miasta. – powiedział Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

PAIiIZ rozpoczyna współpracę z Bydgoszczą

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisały list intencyjny o współpracy, którego celem jest budowanie inwestycyjnej oferty miasta Bydgoszczy. Współpraca obu instytucji skupiać się będzie na wzmocnieniu atrakcyjności Bydgoszczy w pozyskaniu inwestorów zewnętrznych.

NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA w TORUNIU

Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r. Toruń zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura".

Ekstremalnie na motorach w Bydgoszczy

Dziś (3 lipca) rusza VII edycja motocyklowych zawodów sportowych Stunt Grand Prix 2015. Ekstremalne popisy zaprezentują uczestnicy z 13 krajów świata.

NAJLEPSZE CHÓRY NAGRODZONE W TORUNIU

Chór Raffles Singers z Singapuru pod dyrekcją Toh Ban Sheng zdobył Grand Prix festiwalu Per Musicam Ad Astra 2015. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 30 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu. Zdobywcy Grand Prix otrzymali dyplom i nagrodę finansową w wysokości 2000 euro. Laureatką nagrody specjalnej dla dyrygenta, ufundowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, została Beata Śnieg – dyrygentka Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk.
stat4u