SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

PIERNIKOWE OPOWIEŚCI w TORUNIU

Hucznie obchodziło 25 listopada imieniny Katarzyny Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej.

Wyjątkowa galeria w urzędzie w Bydgoszczy

Wystawę fotografii „Do rany przyłóż” można oglądać w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Grudziądzkiej 9-15.

ŚWIĘTO PRACOWNIKÓW SOCJALNYCH w Toruniu

Zasłużeni toruńscy pracownicy socjalni otrzymali 20 listopada 2015 r. w Ratuszu Staromiejskim odznaczenia i nagrody za wyróżniającą pracę. Okazją był przypadający dzien później, 21 listopada, Dzień Pracownika Socjalnego. Święto, ustanowione w Polsce w 1990 r., upamiętnia zorganizowane w 1989 r. w miejscowości Charzykowy spotkanie, w którym uczestniczyli Jacek Kuroń, Joanna Staręga-Piasek oraz pracownicy pomocy społecznej szczebla wojewódzkiego.

XXI TORUŃSKI FESTIWAL KSIĄŻKI

Przed nami XXI Toruński Festiwal Książki. Pomiędzy 23-29 listopada w Toruniu zaplanowano szereg wydarzeń promujących czytelnictwo: spotkań autorskich, warsztatów, koncertów i wystaw. Pojawią się znakomite postaci życia literackiego, nie zabraknie też wątków lokalnych

NASZ NOWY DWORZEC GŁÓWNY

12 listopada 2015 r. został oficjalnie otwarty zrewitalizowany Dworzec Toruń Główny. Obiekt odnowiło miasto, które przejęło dworzec od kolei w 2014 r. i niemal z miejsca rozpoczęło jego gruntowny remont i przebudowę. A wszystko po to, by najważniejsza toruńska stacja nabrała życia, stała się bardziej nowoczesna, funkcjonalna i przyjazna dla podróżnych, z zachowaniem historycznego wyglądu i stylowych wnętrz. Zadanie będące częścią unijnego projektu BiT-City, w 80 proc. jest finansowane z funduszy unijnych.

Kolejne Solarisy na trasie w Bydgoszczy

Na ulice Bydgoszczy wyjeżdżają kolejne nowe autobusy. Miejskie Zakłady Komunikacyjne wiosną złożyły zamówienie na 27 nowoczesnych pojazdów. 20 z nich kursuje już po Bydgoszczy. Ostatnie 7 pojazdów dotrze do nas w styczniu. W przetargu, który rozstrzygnięto wiosną najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Solaris. W ostatnich tygodniach do Bydgoszczy dotarło kolejnych 16 pojazdów. Całe zamówienie obejmuje 20 „przegubowców” i 7 „krótkich” autobusów. Zamówienie jest warte 32,4 mln zł. Nowe pojazdy pozwolą wycofać z użytku najstarsze pojazdy marki Volvo.

JAKUB SULECKI UPAMIĘTNIONY

Na cmentarzu komunalnym nr 1 przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu został odsłonięty nagrobek Jakuba Suleckiego, działacza społecznego okresu zaborów.

IX Bydgoski Rajd Niepodległości

Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości jest jedynym rajdem rowerowym w Polsce na dystansie 111 km, który odbywa się w dniu Święta Odzyskania Niepodległości. W tegorocznej, IX edycji rajdu udział weźmie ok.350 rowerzystów.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w TORUNIU

10-13 listopada w Toruniu odbędzie się cykl wydarzeń związanych z 97. rocznicą odzyskania niepodległości. Patriotyczne świętowanie potrwa w tym roku aż cztery dni. W Auli UMK zaplanowano dwa koncerty: 10 listopada „Kujawsko-Pomorskie Śpiewanie z Gwiazdami” i 11 listopada specjalny koncert prezydencki „The Wall Show”, nawiązujący do legendarnej płyty zespołu Pink Floyd.

Obywatelskie obchody święta niepodległości w Bydgoszczy

Przedstawiamy program wydarzeń towarzyszących Narodowemu Świętu Niepodległości. W tym roku obchodzić będziemy 97. rocznicę odzyskania przez Polskę suwerenności.

KONCERT W ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Muzyka zespołu Pink Floyd zabrzmi podczas specjalnego koncertu prezydenckiego 11 listopada 2015 r. z okazji Święta Niepodległości w Auli UMK.

Sportowy ośrodek uniwersytetu

W środę (4 listopada) oficjalnie otwarto obiekty wybudowane w ramach drugiego etapu Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Rektor UTP w Bydgoszczy do dymisji?

W dniach 1-3 listopada zadaliśmy naszym czytelnikom pytanie pt. "Czy rektor UTP w Bydgoszczy powinien podać się do dymisji? Do dnia dzisiejszego do godz. 10 -tej 50% internautów opowiedziało się za dymisją. Opinię naszych czytelników poparła minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Lena Kolarska -Bobińska wzywając Senat uczelni do odwołania rektora. Szkoda, że tak późno i szkoda ,że sam rektor nie poczuwa się do samodzielnej decyzji. Głosowanie trwa nadal >>>TUTAJ

Kramberry vol.5 w Bydgoszczy

Kramberry to festiwal pełen świeżych trendów i unikatowych projektów. Na event składa się kilka elementów: targi, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz wystawa z cyklu Re:format.

PRZEDSTAWICIELE GUILIN NA JORDANKACH

W Toruniu gościły 27 - 29 października 2015 r. dwie grupy z partnerskiego miasta Guilin. Jako pierwsza przyjechała oficjalna delegacja miasta Guilin: Li Guozhong - wiceprzewodniczący Ludowego Towarzystwa Przyjaźni i Współpracy Międzynarodowej i jego zastępca - pani Wang Xiaoxia oraz członek towarzystwa - Zhang Yanping. Obecni byli także Li Bin - dyrektor biura do spraw kultury, prasy, wydawnictw, radia, filmu i telewizji w Guilin i Yu Furong - zastępca dyrektora Biura Administracji Dystryktu Qixing, a także pani Shen Ying - pracownik Wydziału Współpracy Międzynarodowej.

Czy rektor UTP powinien podać się do dymisji?

1 listopada zamarła trzecia ofiara tragicznych otrzęsin które odbywały się 15 października na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Zawieszony do tej pory został prorektor ds. studenckich. A co z rektorem UPT? Nie poczuwa się do winy? Wyraź opinię > TUTAJ

KWESTA NA CMENTARZU ŚW. JERZEGO

Po raz 13. na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu 1 listopada 2015 r. odbędzie się kwesta, z której dochód będzie przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Umarłych wieczność dotąd trwa…

… dokąd pamięcią się im płaci (Wisława Szymborska). W przededniu Dnia Wszystkich Świętych wspominamy tych, których już nie ma wśród nas, a którzy odcisnęli trwały ślad w historii naszego miasta.

Bydgoszcz europejskim centrum SPX Flow

Z Danii i Niemiec koncern SPX Flow przeniesie swoją produkcję do zakładów w Bydgoszczy. Amerykanie budują drugą halę na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

„EXCENTRYCY" W RADIOWEJ "TRÓJCE"

Od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50 w radiowej „Trójce” można słuchać fragmentów książki „Excentrycy". Zdjęcia do filmu nakręconego na jej podstawie kręcono w Toruniu.

Bydgoszcz będzie tworzyć metropolię!

Ustawa o metropoliach w kształcie korzystnym dla Bydgoszczy została podpisana przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku.

Niespełna trzy tygodnie do Camerimage

Kilkanaście dni dzieli nad od rozpoczęcia corocznego święta kina - 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage! Festiwal otworzy pokaz specjalny „Mostu szpiegów” Stevena Spielberga.

NOWE MIEJSCE DLA POMNIKA w TORUNIU

Na placu ToMiTo trwają przygotowania pod przeniesienie pomnika Artylerii Polskiej. Monument zostanie przeniesiony z placu Zwycięstwa, na którym powstanie nowy gmach dla Sądu Rejonowego.

Pokaz filmów animowanych w Bydgoszczy

28 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Animacji. W kinie Orzeł święto potrwa aż cztery dni - od 25 do 28 października.

Toruń uczcił przypadającą 19 października 2015 roku 31. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

W przeddzień rocznicy torunianie modlili się w intencji porwanego i zamęczonego przez Służbę Bezpieczeństwa Kapłana na uroczystej Mszy św. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i pod pomnikiem błogosławionego na placu Rapackiego.

Komunikat prasowy prezydenta Torunia Michała Zaleskiego w sprawie zawetowania ustawy o związkach metropolitalnych

W dniu dzisiejszym (19.10.2015 r.) wysłałem oficjalne pismo do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z wnioskiem o niepodpisywanie uchwalonej przez Sejm RP ustawy o związkach metropolitalnych i skierowanie jej do Sejmu w celu ponownego rozpatrzenia

FILMOWY TYDZIEŃ W TORUNIU

W niedzielę, 18 października w Toruniu rozpoczął się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest.Choć to impreza filmowa, na plakacie tegorocznej edycji widnieje twarz gwiazdy rocka Jimi’ego Hendrixa. To zapowiedź "Zjawisk", jednego z najważniejszych pasm Tofifestu. Tegoroczny festiwal to nie tylko 130 filmów z całego świata oraz spotkania z ich twórcami. Organizatorzy z Fundacji Biuro Kultury chcą również zainicjować pogłębioną dyskusję na ważne tematy.

Szpital w Bydgoszczy z nowymi klinikami

15 października oficjalnie otwarto nowy budynek szpitala, w którym mieszczą się: Klinika Psychiatrii, Klinika Geriatrii, Klinika Dermatologii, Chorób Przenoszonych Drogą Płciowa i Immunodermatologii oraz Zakład Medycyny Paliatywnej. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP, Andrzej Duda.

WSPOMNIMY KS. POPIEŁUSZKĘ

W niedzielę, 18 października w Toruniu odbędą się uroczystości upamiętniające 31. rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Szymon Nehring z bydgoskiej Akademii Muzycznej w finale!

10 pianistów z ośmiu krajów wystąpi w finale 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Wśród nich jest jeden Polak: Szymon Nehring, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Program PiS jest dla Polski i jej obywateli najlepszy i najbliższy programowi NSZZ „Solidarność”-wywiad z Ewą Kozanecką

Uważam, że tylko Prawo i Sprawiedliwość jest w stanie skutecznie zmienić nasz kraj, w taki sposób, by Polacy czuli się jego gospodarzami. By Polska była krajem szanowanym w Europie i świecie- z kandydatką do Sejmu z ramienia PiS w okręgu bydgoskim - rozmawiał Andrzej Ficek

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA ZWYCIĘZCĄ

Muzeum Toruńskiego Piernika wygrało plebiscyt na Najlepszy Produkt Turystyczny Regionu.

Podziękowania za Wielką Wioślatską

We wtorek (13.10) w ratuszu podsumowano regaty XXIV edycji Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Podczas spotkania wręczono dyplomy od prezydenta i przewodniczącego Rady Miasta.

Komentarz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego dot. głosowania Sejmu nad ustawą o związkach metropolitarnych w dniu: 9-10-2015

Dzisiejsza decyzja Sejmu, który w głosowaniu odrzucił poprawkę dotyczącą możliwości utworzenia metropolii przy mniejszym, bo 350-tysięcznym, parytecie ludnościowym jest oburzająca. Wynik głosowania wskazuje wręcz na niezrozumiałą niechęć niższej izby parlamentu wobec miast tej wielkości co Toruń, a także Białystok, Kielce, Rzeszów i Opole oraz Gorzów, Olsztyn i Zielona Góra, będących ośrodkami wojewódzkimi.

NOWY OŁTARZ W KATEDRZE

Toruńska katedra śś. Janów ma nowy ołtarz główny. Uroczystość jego konsekracji odbyła się 5 października 2015 r.

Bydgostia znów najlepsza

Po raz 27. w historii, a 23. raz z rzędu klub RTW Lotto-Bydgostia wywalczył tytuł drużynowego mistrza Polski. Sezon podsumowano w środę (7.10) w siedzibie klubu przy ul. Żupy.

Sześć kobiet – jeden cel w Inowrocławiu

Ekonomia społeczna w nowym wydaniu - spółdzielnia socjalna zbiera na samochód poprzez portal polakpotrafi.pl »

MEDAL DLA TORUŃSKICH "PŁATKÓW"

Cereal Partners Poland Toruń-Pacific został odznaczony Medalem "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze. Odznaczenie zostało nadane firmie przez Radę Miasta Torunia w uznaniu zasług przedsiębiorstwa dla Torunia i regionu. Przewodniczący rady Marcin Czyżniewski wręczył je na ręce prezesa CPP Toruń-Pacific Wojciecha Sobieszaka 2 października 2015 r. podczas uroczystości z okazji jubileuszu 25-lecia firmy.

WIZYTA AMBASADORA UZBEKISTANU w TORUNIU

2 października 2015 r. prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się w magistracie z Ambasadorem Uzbekistanu Ikromem Nazarovem. w dniu 2 października 2015 r.

UNIWERSYTET ROZPOCZĄŁ ROK

Złożenie kwiatów u stóp pomnika Mikołaja Kopernika i uroczystość w auli zainaugurowały rok akademicki 2015/2016 na UMK. Tradycyjnie 1 października o godz. 10.15 przez Rynek Staromiejski w Toruniu przemaszerował w uroczystym pochodzie Senat UMK i przedstawiciele władz miasta, by złożeniem kwiatów pod pomnikiem patrona uniwersytetu uczcić początek roku akademickiego w największej uczelni regionu.

Goście z zagranicy z wizytą w ratuszu

W czwartek (1 października) w sali sesyjnej ratusza, zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz spotkał się ze studentami, którzy w ramach programu Erasmus i międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej będą kształcić się na bydgoskich uczelniach.

Inauguracja roku akademickiego na UTP

Podczas dzisiejszej uroczystości oficjalnie zainaugurowano nowy rok akademicki 2015/2016. Na bydgoskim Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich naukę rozpocznie 9 tys. studentów.

Głosuj na Bydgoszcz!

Polska Organizacja Turystyczna na podstawie badań, analiz i opinii regionalnych organizacji turystycznych wytypowała atrakcje z każdego województwa, które ze względu na największy potencjał przyciągania ruchu turystycznego można traktować jako flagowe.

SZKOŁA OD 70 LAT w TORUNIU

Już od 70 lat w Toruniu funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 10 przy ul. Bażyńskich 30/36. Uroczysty jubileusz odbędzie się 2 października 2015 r. w godz. 10.00 - 11.30.

TORUŃSKA SAMOCHODÓWKA ŚWIĘTOWAŁA

26 września 2015 r. swoje 60-lecie istnienia obchodziła toruńska "Samochodówka". Jubileusz uczciła msza św. w kościele o.o. redemptorystów oraz uroczystość w siedzibie Zespołu Szkół Samochodowych przy ul. Grunwaldzkiej 25 b. Miasto reprezentowali na obchodach prezydent Torunia Michał Zaleski oraz radny Jacek Kowalski. W urodzinowym upominku szkoła otrzymała od miasta laptop i profesjonalny mikrofon do szkolnego radiowęzła oraz pamiątkową grafikę. Warto dodać, że absolwentem tej szkoły jest zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Bydgoscy filmowcy podczas BermudaSHORTS Festival

Mateusz Buława oraz Jarosław Piskozub z Bydgoskiej Kroniki Filmowej, zaprezentowali swoje prace na międzynarodowym festiwalu w partnerskim mieście Bydgoszczy – Mannheim.

Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy w drugim etapie

Pięć projektów z udziałem Bydgoszczy wśród 91, które zakwalifikowanego zostały do drugiego etapu naboru Programu Interreg Europa Środkowa.

KONKURS NA ROZWÓJ SPORTU w TORUNIU

Zapraszamy do udziału w konkursie ofert na wykonanie zadań Gminy Miasta Toruń w zakresie rozwoju sportu w okresie od 25 września do 31 grudnia 2015 roku. Zgłoszenia do 2 października 2015 roku.

TORUŃ CHCE WSPÓLNEJ METROPOLII

Sejm przyjął ustawę o powiecie metropolitarnym z zapisem, który nie gwarantuje Toruniowi współtworzenia metropolii. Bydgoszcz może ją utworzyć sama. Prezydent Torunia Michał Zaleski wydał w tej sprawie oświadczenie:

Międzynarodowe spotkanie w Bydgoszczy

W piątek (25 września) rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Polskiego Teatru „Polska New Theatre”. To jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do zagranicznych odbiorców zainicjowane z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz obchodów Roku Teatru Polskiego na świecie.

SIŁACZE W STRAŻY MIEJSKIEJ

Czterech toruńskich strażników miejskich wzięło udział w III Mistrzostwach Polski Straży Miejskich i Gminnych w wyciskaniu wielokrotnym sztangi we Wrocławiu.

KONGRES TWÓRCÓW KULTURY POLSKIEJ

24-25 września 2015 r. w Toruniu odbędzie się II Kongres Twórców Kultury Polskiej. Kongres, organizowany przez Związek Zawodowy Twórców Kultury, jest okazją spotkania przedstawicieli środowisk twórczych z całej Polski, rozmowy o kondycji polskiej kultury i jej twórców oraz możliwościach działania na rzecz poprawy warunków ich pracy. Udział zapowiedziało ponad 100 najwybitniejszych przedstawicieli artystycznych elit z całej Polski.

Bydgoska Olimpiada Młodzieży po raz 23

XXIII edycja Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży rozpoczęła się we wtorek (22 września) na stadionie Zawiszy.Podstawowymi celami Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży jest współzawodnictwo sportowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

ZOSTAŃ STRAŻNIKIEM MIEJSKIM w TORUNIU

Do końca września 2015 roku można składać dokumenty w ramach naboru na stanowisko strażnika miejskiego w Straży Miejskiej w Toruniu.

INTERNETOWE ZAGROŻENIA-„Child Grooming”

Czym jest „Child Grooming” oraz jakie zagrożenia czekają na dzieci w Internecie, dowiedzieli się rodzice uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Toruniu.

Budżet obywatelski w Bydgoszczy -rozpoczynamy głosowanie!

Od poniedziałku (14 września) bydgoszczanie mogą głosować na pozytywnie zweryfikowane projekty tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Święto Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła w Bydgoszczy

W sobotę (12 września) w Bydgoszczy spotkali się miłośnicy przemysłowej historii miasta. W ramach TehoFest 2015, do zwiedzania udostępniono obiekty, do których na co dzień nie ma możliwości wstępu. Sobotnie święto na nowo odkryło przed mieszkańcami szlak turystyczny TeH2O. Na nazwę składają się T jak Technika, H jak Historia i O jak Opowieść - razy dwa. Trasa liczy 15 obiektów, związanych z przemysłem, rzemiosłem i wodą. Zazwyczaj ich dostępność dla turystów jest ograniczona, dlatego też atrakcją była możliwość podziwiania obiektów od wewnątrz.

Toruń i Włocławek w 35. rocznicę powstania "Solidarności"

Msza św., składanie kwiatów pod tablicą pamiatkową, wykład prof. Polaka o powstaniu "Solidarności", uhonorowanie zasłużonych dla Związku. W piątek 11.09. w Sali Mieszczańskiej toruńskiego ratusza odbyły się główne uroczystości związane z jubileuszem powstania Związku.

Integracyjny Festiwal Filmowy w Bydgoszczy

Za nami III edycja bydgoskiego Małego Festiwalu Ty i Ja. Na spotkanie 10 września do Kina Helios, przybyli goście z różnych zakątków Polski. Wydarzenie dedykowane jest osobom niepełnosprawnym. Mały Festiwal Ty i Ja już po raz trzeci zagościł w naszym mieście. Była to jedna z 30 imprez, odbywających się w całej Polsce, w ramach tegorocznego 12. Europejskiego Festiwalu Filmowego Integracja Ty i Ja. Główną siedzibą wydarzenia jest Koszalin, natomiast imprezami towarzyszącymi są Małe Festiwale.

Bydgoszcz stolicą światowej alergologii

W Bydgoszczy trwa XII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – najważniejsze wydarzenie alergologiczne w tej części Europy.

STYPENDIA KULTURALNE w TORUNIU

Osoby zajmujące się twórczością artystyczną lub upowszechnianiem i ochroną dóbr kultury do 30 września 2015 r. mogą ubiegać się o Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2016 r. W zależności od potrzeb wnioski można składać o stypendia całoroczne i półroczne.

Wyjątkowe eksponaty w muzeum w Bydgoszczy

We wtorek (8 września) odbyła się prezentacja przekazanych przez Muzeum Wojny w Oslo do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy historycznych wózków transportowych do moździerzy, które zostały wydobyte z jeziora na terenie Norwegii.

TORUŃ- DEFIBRYLATORY IDĄ W MIASTO

Na dworcu, w hali sportowej, sali koncertowej, w urzędzie miasta, na Motoarenie – już niedługo w Toruniu w instytucjach użyteczności publicznej pojawią się zakupione w ramach budżetu partycypacyjnego defibrylatory.

Półmaraton Bydgoski – zostań wolontariuszem

Kujawsko-Pomorski Związek Lekkiej Atletyki poszukuje wolontariuszy do pomocy przy organizacji ulicznego półmaratonu, który odbędzie się 18 października

GWIAZDY NA JORDANKACH w TORUNIU

Jedna z największych gwiazd muzyki pop na świecie - Lisa Stansfield, popularny serbski muzyk i kompozytor Goran Bregović oraz jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych - Hey wystąpią w sali koncertowej na toruńskich Jordankach. Cykl muzycznych koncertów zaplanowano na grudzień 2015 roku.

Eleonora Harendarska Honorowym Obywatelem Bydgoszczy

2 września podczas sesji Rady Miasta pozytywnie rozpatrzono projekt uchwały, w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Bydgoszczy Eleonorze Harendarskiej. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które w sposób szczególny przysłużyły się swą działalnością rozwojowi i promocji Bydgoszczy lub mają wkład w rozwój Rzeczypospolitej Polskiej. Jego nadanie następuje w drodze uchwały Rady Miasta.

WIELKIE ŚWIĘTO HOKEJA w TORUNIU

MKS SOKOŁY serdecznie zaprasza na Wielkie Święto Hokeja na lodowisku Tor-Tor. Już 5 września 2015 r. o godz. 17.00 odbędzie się Wielki Mecz Sław pomiędzy reprezentacją Gwiazd Białoruskiego Hokeja a drużyną Polskich Olimpijczyków i Aktorów Sceny Polskiej.

Upamiętnienie ofiar niemieckiej dywersji w Bydgoszczy

3 i 4 września to ważna data dla mieszkańców Bydgoszczy. 76 lat temu, podczas pierwszych dni II wojny światowej, pod ostrzałem niemieckich dywersantów znaleźli się zarówno żołnierze polscy, jak i zwykli obywatele miasta. Propaganda III Rzeszy dążyła jednak do sfalsyfikowania kart historii, przedstawienia bydgoszczan w roli agresorów i usprawiedliwienia tym kłamstwem planów likwidacji narodu polskiego.

TORUNIANIE W CZADCY

Z Czadcy powróciła delegacja Torunia, która wzięła udział w obchodach święta naszego partnerskiego miasta na Słowacji od 1996 roku. W drugiej połowie sierpnia, po dniu patrona miasta św. Bartłomieja, Czadca obchodzi swoje święto miasta. Z tej okazji co roku odbywa się tam jarmark, liczne koncerty, wystawy i uroczystości oficjalne.

W TORUNIU ZABRZMIAŁ PIERWSZY DZWONEK

Blisko 29 tysięcy toruńskich uczniów rozpoczęło 1 września rok szkolny 2015/2016. Miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w Zespole Szkół nr 24. Miasto reprezentowali na uroczystości zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski oraz dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska.

W Bydgoszczy zabrzmiał pierwszy dzwonek

Ponad 38 tysięcy uczniów w szkołach oraz 4,5 tysiąca dzieci w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych rozpoczęło rok szkolny 2015/2016.

Drużyna z Chełmna wygrała tegoroczny turniej toczenia beczek

Drużyna z Chełmna wygrała tegoroczny turniej toczenia beczek podczas święta ulicy Szerokiej i Królowej Jadwigi. W nagrodę otrzymała z rąk zastępcy prezydenta Torunia Andrzeja Rakowicza statuetkę złotego śledzia – główne trofeum turnieju. Już po raz siódmy w ostatnią sobotę wakacji, 29 sierpnia 2015 r. główny trakt handlowy toruńskiej starówki obchodził swoje święto. Główną atrakcją imprezy jest Turniej Toczenia Beczek ze Śledziami, nawiązujący do nadanego Toruniowi w 1537 roku przez króla Zygmunta Starego przywileju składu śledzi i soli.

Awans zawodowy nauczycieli mianowanych w Bydgoszczy

W poniedziałek (31 sierpnia) w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.Podczas uroczystości ślubowanie złożyło 98 nauczycieli

TORUŃ POMAGA UCHODŹCOM Z JEMENU

Państwo Teresa i Hamid Bukirowie są ofiarami wojny w Jemenie. Do Polski przyjechali 4 kwietnia br. z ogarniętego konfliktem zbrojnym Adenu. Wojna pozbawiła ich dobytku i postawiła w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dziś rodzina otrzymała klucze do mieszkania komunalnego.

Obchody Święta Lotnictwa w Bydgoszczy

W piątek, 28 sierpnia, przed pomnikiem Lotników Ziemi Bydgoskiej poległych na frontach II Wojny Światowej na bydgoskim Błoniu odbyły się uroczystości z okazji Święta Lotnictwa.

Obchody Dnia Strażnika Miejskiego w Bydgoszczy

Dzień Strażnika Miejskiego przypada 29 sierpnia każdego roku. Tegoroczne obchody miały miejsce 27 sierpnia, w siedzibie Straży Miejskiej przy ulicy Leśnej 12. Podczas uroczystości doceniono służbę wyróżniających się funkcjonariuszy - przyznano Medale Prezydenta oraz specjalne nagrody.

PRZED PIERWSZYM DZWONKIEM w TORUNIU

Blisko 29 tysięcy uczniów rozpocznie 1 września w Toruniu rok szkolny 2015/2016.Łączna liczba uczniów w szkołach dla dzieci i młodzieży zwiększyła się w Toruniu o 466 osób i wynosi obecnie 28747. Liczba uczniów szkół podstawowych wzrosła o 1096. Wiąże się to z objęciem obowiązkiem szkolnym połowy rocznika dzieci urodzonych od lipca do grudnia 2008 r. oraz całego rocznika 2009. Jest to jednak ostatni rok, kiedy nabór do szkół podstawowych będzie zwiększony w ten sposób. Jednocześnie o 244 zmniejszyła się liczba dzieci w oddziałach przedszkolnych w tych samych szkołach. Nadal utrzymuje się tendencja spadkowa liczby uczniów w szkołach ponadgimnazjalnych (241 uczniów mniej).

STRAŻ MIEJSKA w TORUNIU DLA SZKÓŁ

Z dużym zainteresowaniem spotkała się tegoroczna oferta edukacyjno-profilaktyczna przygotowana przez Straż Miejską dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Miasta Toruń. Zaledwie w ciągu kilku godzin naboru zostały zajęte wszystkie terminy zajęć skierowanych dla przedszkoli i szkół podstawowych. Są jeszcze wolne miejsca dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz szkolenia specjalistyczne dla rodziców i nauczycieli.

Brązowy medal dla Pawła Wojciechowskiego

Bydgoszczanin Paweł Wojciechowski z lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Pekinie wróci z brązowym medalem.

NAUCZYCIELSKIE EGZAMINY w TORUNIU

43 nauczycieli toruńskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych prezentuje swoje osiągnięcia zawodowe przed komisjami egzaminacyjnymi, które powołał Prezydent Miasta Torunia. Zdanie egzaminu to jeden z warunków uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

ZAWODY W ŁYŻWIARSTWIE FIGUROWYM w TORUNIU

Miasto Toruń wraz z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego jest organizatorem Międzynarodowych Zawodów w Łyżwiarstwie Figurowym Junior Grand Prix Toruń 2015 Copernicus Stars. Junior Grand Prix w łyżwiarstwie figurowym pod auspicjami Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) rozgrywane będzie w czterech konkurencjach: soliści, solistki, pary sportowe, pary taneczne. Podczas zawodów najlepsi zawodnicy będą walczyć o prawo udziału w Finale Grand Prix Juniorów.

Przyjechali dzięki programowi Erasmus

W piątek (21/08) zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz spotkała się z uczestnikami wymiany młodzieży zatytułowanej „Sojusz z możliwościami”. Projekt organizowany jest w ramach programu Erasmus +.

PODZIĘKOWANIE DLA DYREKTORÓW SZKÓŁ w TORUNIU

20 sierpnia 2015 r. o godz. 9.00 prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się z odchodzącymi na emeryturę dyrektorami toruńskich placówek oświatowych.

Nowa hala, nowe miejsca pracy w Bydgoszczy

W szybkim tempie powstaje nowy obiekt firmy SPX przy ul. Frankego w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Montowane są stalowe dźwigary podtrzymujące dach hali. Będzie w niej pracować ponad 200 osób.

Koszykarskie emocje w Bydgoszczy na najwyższym poziomie

W ostatni weekend sierpnia w HSW Łuczniczka będzie można zobaczyć długo wyczekiwaną reprezentację Polski w koszykówce z Marcinem Gortatem w składzie.
stat4u