SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

ALKOTEST w TORUNIU BIJE REKORDY

Toruńska straż miejska „bije rekordy” w sprawdzaniu trzeźwości kierowców. Zaledwie w okresie dwóch tygodni aż 91 osób skorzystało z badania stanu trzeźwości alkotestem zlokalizowanym na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

21. MIĘDZYNARODOWY ZLOT CITROENÓW

28 lipca – 2 sierpnia 2015 r. w Toruniu w Toruniu odbywać się będzie 21. Międzynarodowy Zlot Miłośników Citroëna 2CV. To jedna z największych cyklicznych imprez zlotowych na świecie. Do Torunia przyjedzie blisko 2000 samochodów i 3000 uczestników z wielu krajów świata.

23 lipca 2013 r. w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji.

O godz. 12.00 w katedrze śś. Janów policjanci i goście uczestniczyli we Mszy św. Następnie na Rynku Staromiejskim odbył się uroczysty apel. Podczas Święta Policji siedmioro toruńskich policjantów otrzymało na wniosek komendanta Stramka nagrody od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. Prezydent docenił ich wzorowe wypełnianie obowiązków służbowych, duże doświadczenie, wysoką aktywność, łapanie przestępców na gorącym uczynku, samodzielność i dobre wyniki wykrywcze.

STARY DWORZEC w TORUNIU JAK NOWY

Trwa rewitalizacja Dworca PKP Toruń Główny, przejętego przez miasto od kolei w 2014 r. Odnowione i przebudowane budynki dworcowe i perony, nowe wiaty i przejścia podziemne, windy na peronach oraz schody ruchome do hallu głównego, a także zagospodarowane otoczenie dworca i łącznie prawie 180 miejsc parkingowych – tak już niedługo będzie wyglądał dworzec kolejowy Toruń Główny.

ZŁOTO I BRĄZ DLA TORUNIAN

Udany występ zaliczyli juniorzy klubu AZS UMK ENERGA Toruń podczas rozegranych w Poznaniu sześćdziesiątych szóstych Mistrzostw Polski Juniorów w Wioślarstwie. Podopieczni trenerów Artura Rozalskiego i Sławka Kruszkowskiego przywieźli do Torunia cztery medale-trzy złote i jeden brązowy.

Z UKRAINĄ O BUDŻECIE PARTYCYPACYJNYM W TORUNIU

Szesnastoosobowa grupa samorządowców i przedstawicieli organizacji pozarządowych z trzech ukraińskich miast: Czernichów, Czerkasy i Połtawa poznawała mechanizmy budżetu partycypacyjnego w Toruniu.

NOWY INFOMAT PRZY ZAMKU W TORUNIU

Pierwszy nowoczesny infomat stanął na ul. Przedzamcze w okolicy Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Urządzenie ma funkcje Informacji Turystycznej.

Zgłoś swoją inwestycję w Bydgoszczy

Rusza już czwarta edycja budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy sami decydują o tym, jakie inwestycje powinny być realizowane na bydgoskich osiedlach. Czy wiesz już jak zgłosić swój pomysł?

Od połowy czerwca 2015 r. toruńskie wydarzenia kulturalne i sportowe promowane są na billboardach w kilku dużych miastach Polski.

Przy głównych arteriach Gdańska, Gdyni, Sopotu, Poznania, Łodzi, Olsztyna, Płocka i Gniezna do końca roku obecne będą regularnie aktualizowane, wielkoformatowe plakaty, zapraszające do udziału w najciekawszych wydarzeniach odbywających się w Toruniu. Jako pierwszy na banery trafił toruński piernik - w związku z niedawnym otwarciem Muzeum Toruńskiego Piernika - nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. Kampanię przygotował Urząd Miasta Torunia.

Rzeka Muzyki dla najmłodszych w Bydgoszczy

W niedzielę (19 lipca) podczas koncertu nad Brdą muzyka popłynie przede wszystkim w kierunku najmłodszych słuchaczy. Repertuar ze złotej płyty „Lutosławski i Tuwim. Nie tylko dla dzieci” zaprezentuje Dorota Miśkiewicz z zespołem Kwadrofonik

Woody Allen w bydgoskim plenerze

W sobotni wieczór spora widownia pojawiła się na plenerowym kinie przy ul. Mostowej. W ramach tegorocznej edycji Filmowej Blokady dmuchany ekran zablokował Most Staromiejskie im. J. Sulimy Kamińskiego.

MEDAL DLA TORUŃSKIEGO AEROKLUBU

Rada Miasta Torunia nadała Aeroklubowi Toruńskiemu Medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze.

Bydgoszcz - "The Happy Danes"- wystawa w MCK

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie przejazd Bydgoskiej Masy Krytycznej z udziałem ambasadora Danii Steena Hommela.

TORUŃ - ANETA RYGIELSKA Z MEDALEM I NAGRODĄ

Toruńska pięściarka Aneta Rygielska odebrała nagrodę za zdobycie brązowego medalu I Igrzysk Europejskich w Baku. Gratuluję zdobycia medalu, to wielki sukces dla Torunia. Jest Pani ozdobą i dumą naszego miasta. – powiedział Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

PAIiIZ rozpoczyna współpracę z Bydgoszczą

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego i Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych podpisały list intencyjny o współpracy, którego celem jest budowanie inwestycyjnej oferty miasta Bydgoszczy. Współpraca obu instytucji skupiać się będzie na wzmocnieniu atrakcyjności Bydgoszczy w pozyskaniu inwestorów zewnętrznych.

NOVA MUZYKA I ARCHITEKTURA w TORUNIU

Od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r. Toruń zaprasza na XIX Międzynarodowy Festiwal "Nova Muzyka i Architektura".

Ekstremalnie na motorach w Bydgoszczy

Dziś (3 lipca) rusza VII edycja motocyklowych zawodów sportowych Stunt Grand Prix 2015. Ekstremalne popisy zaprezentują uczestnicy z 13 krajów świata.

NAJLEPSZE CHÓRY NAGRODZONE W TORUNIU

Chór Raffles Singers z Singapuru pod dyrekcją Toh Ban Sheng zdobył Grand Prix festiwalu Per Musicam Ad Astra 2015. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 30 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu. Zdobywcy Grand Prix otrzymali dyplom i nagrodę finansową w wysokości 2000 euro. Laureatką nagrody specjalnej dla dyrygenta, ufundowanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, została Beata Śnieg – dyrygentka Chóru Sceny Muzycznej Gdańsk.

Kierownicy zespołów uczestniczących w BIM-ie w bydgoskim ratuszu

24 zespoły z 14 państw– tak zapowiadają się tegoroczne, XXXVIII Bydgoskie Impresje Muzyczne. 30 czerwca tradycyjnie powitano w ratuszu kierowników zespołów. Międzynarodowe Spotkania Muzykującej Młodzieży rozpoczęły się w poniedziałek, 29 czerwca i potrwają do 4 lipca.

SCHERER I CHWIN Z NAGRODĄ LINDEGO

Niemiecka pisarka i dziennikarka Marie-Luise Scherer oraz polski powieściopisarz, eseista i historyk literatury Stefan Chwin otrzymali 28 czerwca 2015 r. Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość odbyła się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Laureaci odebrali z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i nadburmistrza Getyngi Rolfa-Georga Köhlera pamiątkowe dyplomy i plakiety z wizerunkiem Samuela Bogumiła Lindego i symbolami Getyngi i Torunia – gęsiarką i flisakiem. Nagroda ma też wymiar finansowy, każdy laureat otrzymuje 5 tys. euro.

W Bydgoszczy najlepsze warunki dla biznesu!

Bydgoszcz zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Doing Business in Poland 2015” stworzonym przez Bank Światowy (World Bank Group) . Eksperci oceniali w jakich miastach najłatwiej prowadzi się działalność gospodarczą i porównywali te wyniki z innymi państwami.

Relikwie bł. Jana Łobdowczyka, franciszkanina, patrona żeglarzy i flisaków są już w Toruniu.

Uroczyste złożenie szczątków XIII-wiecznego zakonnika w toruńskiej katedrze śś. Janów Chrzciciela i Ewangelisty odbyło się 24 czerwca 2015 roku, w dniu patrona Torunia świętego Jana. Zostały one przeniesione do Torunia z Chełmna, gdzie zakonnik przez dłuższy czas mieszkał i zmarł. Jego relikwie spoczywały tam najpierw w klasztorze o.o. franciszkanów, a po jego kasacie, od 1948 r. - w kościele Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo pw. św. Jana Chrzciciela. Wiele wskazuje jednak na to, że bł. Jan z Łobdowa, zwany też Janem Łobdowczykiem czy Janem z Torunia, był również silnie związany z naszym miastem

Czas na festiwal Drums Fusion 2015 w Bydgoszczy

To będzie wielkie święto rytmu. Największy Festiwal Sztuki Perkusyjnej w Polsce - DRUMS FUSION startuje 25 czerwca w Bydgoszczy. W programie same gwiazdy.

6,6 proc. to szacunkowa stopa bezrobocia w Bydgoszczy

Nadal ubywa bezrobotnych, zarówno w mieście, jak i w powiecie – szacunkowa stopa bezrobocia w Bydgoszczy na koniec maja wyniosła zaledwie 6,6 proc. To najniższy poziom od sześciu lat.

Sukces Toruńskiego Inkubatora

Drugi w Polsce pod względem ilości uruchomionych startupów i pierwszy w ocenie jakości obsługi wśród klientów – tak po roku funkcjonowania został oceniony Business Link Toruński Inkubator Technologiczny, który pomaga rozkręcić biznes młodym firmom z branży ICT.

TEATR BAJ POMORSKI MA - 70 LAT

Parada baśniowych postaci, spektakle, warsztaty, koncert oraz premiera – to najważniejsze elementy obchodów jubileuszu 70-lecia Teatru Baj Pomorski. Toruńska scena lalkowa świętować będzie od 14 do 21 czerwca.

Bydgoszczanin z Norwegi po mistrzowsku pali kawę

Audun Sorbotten, który prowadzi palarnię kawy w Bydgoszczy, od wczoraj może pochwalić się zdobyciem tytułu Mistrza Świata Coffee Roasters 2015. Audun swoją palarnię kawy prowadzi przy ul. Śniadeckich od grudnia ubiegłego roku, jednak jego kawa szybko zyskała uznanie wśród właścicieli bydgoskich kawiarni oraz ich klientów. Audun Sorbotten jest Norwegiem, przez kilka lat pracował w uznanej na świecie palarni Solberg & Hansen, gdzie był roasterem, czyli wypalaczem kawy.

W CZERWCU OBCHODZIMY DNI TORUNIA 2015

Przez dziesięć ostatnich dni czerwca Toruń obchodzi swoje święto. Koncerty, festyny, spektakle, pokazy, rozgrywki sportowe i wiele innych wydarzeń złoży się na obchody Święta Miasta. Choć główne uroczystości mają miejsce w dniu patrona Torunia św. Jana Chrzciciela, radosne fetowanie rozszerza się na sporą część miesiąca.

Mer Kliczko o współpracy z bydgoską firmą i miastem

W bydgoskim ratuszu w środę (17.06) mer Kijowa Witalij Kliczko i prezes PESA Bydgoszcz SA Tomasz Zaboklicki podpisali memorandum. – Jestem pewien, że to pierwszy krok do współpracy pomiędzy naszymi miastami i krajami – podkreślił mer ukraińskiej stolicy.

Wojsku w Bydgoszczy zależy na estetyce

Inspektorat Wsparcia Sił przeprowadzi kolejne prace poprawiające estetykę jednostki na osiedlu Leśnym. Wymienione zostanie ogrodzenie zewnętrzne od strony ul. Czerkaskiej i Żołnierskiej. Wyremontowane zostaną też elewacje dwóch budynków zaplecza.

PIERNIKOWE ZAGADKI NA FECEBOOKU

Do wygrania bezpłatne wejściówki do Muzeum Toruńskiego Piernika, które rusza 20 czerwca 2015 r. W związku z otwarciem nowego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu - Muzeum Toruńskiego Piernika – począwszy od poniedziałku 15 czerwca, przez pięć dni na profilu Mój Toruń będą publikowane zagadki związane z muzeum i piernikarstwem.

Bydgoszcz na piątym miejscu w kraju, CWZS Zawisza najlepszym klubem

Miasto Bydgoszcz zajęło piąte miejsce w klasyfikacji generalnej gmin oraz w kategorii powiatów Systemu Sportu Młodzieżowego w 2014 r. Najlepszym w Polsce klubem szkolącym dzieci i młodzież okazał się kolejny raz CWZS Zawisza.

W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 6 czerwca 2015 r. obchody 80. rocznicy podniesienia kościoła do rangi bazyliki mniejsze

W tym roku mija 80 lat od podniesienia przez Piusa XI toruńskiego kościoła śś. Janów do rangi bazyliki mniejszej. Tytuł ten noszą świątynie o wyjątkowych walorach zabytkowych, liturgicznych, duszpasterskich i pielgrzymkowych. Z inicjatywą nadania go toruńskiej katedrze zwrócili się do papieża duchowni i władze miasta z okazji nadchodzącego 700-lecia Torunia (1933) Dekret papieski nabrał mocy w roku 1935. Wówczas była to jedyna w diecezji bazylika mniejsza, dziś oprócz niej są w tej randze 4 inne kościoły (konkatedra pw. Świętej Trójcy w Chełmży, bazylika pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim i kolegiata pw. św. Mikołaja w Grudziądzu).

„Bydgoszcz! To logiczne!” ku pamięci Mariana Rajewskiego

W niedzielę (7 czerwca) odbyła się impreza „Bydgoszcz! To logiczne!”, organizowana z okazji 110. rocznicy urodzin wybitnego kryptologa - Mariana Rejewskiego.

ROCZNICA BOHATERA NIEPODLEGŁOŚCI

4 czerwca 2015 r. obchodzimy 55. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, Honorowego Obywatela Torunia. Z tej okazji w przeddzień rocznicy, 3 czerwca przedstawiciele samorządu - zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz oraz delegacja Zespołu Szkół nr 31 im. gen. Hallera na czele z panią dyrektor Wandą Antonowicz złożyli kwiaty pod pomnikiem generała przy placu św. Katarzyny.

Szkolimy koszykarskie talenty w Bydgoszczy

W środę (3/06) podpisano umowy pomiędzy Miastem Bydgoszcz, Polskim Związkiem Koszykówki, Klubem Sportowym „Basket 25” i pięcioma bydgoskimi szkołami, w zakresie szkolenia młodzieży w koszykówce w ramach Szkolnego Młodzieżowego Ośrodka Koszykówki.

„Z Wyczółkowskim po drodze” w Bydgoszczy

W ramach projektu w przestrzeni miasta umieszczono reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego, które wydrukowano na płótnie, oprawiono w stylowe ramy i zatopiono w szklanej, podświetlanej, pionowej płycie.

MARIE-LUISE SCHERER I STEFAN CHWIN NAGRODZENI W TORUNIU

Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2015 roku otrzymała Marie-Luise Scherer urodzona w 1938 r. niemiecka pisarka i dziennikarka oraz Stefan Chwin - urodzony w 1949 r. powieściopisarz, eseista i historyk literatury. Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego przyznawana jest od 1996 roku przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi. Jest to jedyna polsko-niemiecka nagroda literacka przyznawana autorom, których słowo – jak czytamy w motcie nagrody – „tworzy ideały i wartości, łącząc ludzi, społeczeństwa i narody we wspólnej rozmowie.”

Laureaci nagrodzeni w Bydgoszczy

W kinoteatrze przy ul. Dwernickiego w środę (3.06) spotkali się laureaci olimpiad i konkursów przedmiotowych. Nagrody zdolnym uczniom wręczyła w imieniu prezydenta Rafała Bruskiego zastępca Iwona Waszkiewicz.

TORUŃ LOKOMOTYWA W NOWYM MIEJSCU

Stara lokomotywa, która od lat jest ozdobą Dworca Toruń Główny, ma nową lokalizację. Stoi na specjalnie wybudowanym torze przy wejściu na dworzec. Niedługo zostanie poddana renowacji, a potem udostępniona dla zwiedzających.

Światowe Dni Młodzieży 2016 także Bydgoszczy

W środę (3/06) podpisano list intencyjny między miastem Bydgoszcz a Diecezją Bydgoską dotyczący współpracy w zakresie organizacji Światowych Dni Młodzieży.

W Toruniu coraz więcej turystów

Ponad 1,7 miliona turystów odwiedziło Toruń w 2014 roku – wynika z corocznego badania ruchu turystycznego. Gości w grodzie Kopernika jest coraz więcej. Niezmiennie nasze miasto kojarzy się z piernikami, Mikołajem Kopernikiem i starówką.

MARSJAŃSKI PROJEKT W MŁYNIE WIEDZY

Marsjański projekt edukacyjny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy został wybrany do realizacji przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Toruńskie centrum nauki jest jedną z 22 instytucji, i jedyną z Polski, dla której zostaną wykonane zdjęcia Marsa.

PROBALTICA 2015 TRWA w TORUNIU

Artystów występujących na tym festiwalu łączy położenie ich krajów nad tym samym morzem. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica od 22 lat pokazuje również, że wspólne koncertowanie zbliża i pomaga znosić podziały. Tegoroczny festiwal rozpocznie się jak zawsze 1 maja, a zakończy później niż zazwyczaj, bo aż 1 czerwca. Przez ten czas melomani wysłuchają piętnastu koncertów. Jak zawsze możemy się spodziewać bardzo różnorodnych propozycji muzycznych. Będą więc spotkania kameralne i z udziałem dużych orkiestr. Usłyszymy muzykę z różnych epok. Festiwal jest też niepowtarzalną okazją do zetknięcia z kompozycjami ciekawych, a często nieznanych szerzej twórców z państw goszczących w Toruniu.

Bydgoszcz – nasze nowe miejsce na ziemi

Pierwsza, krótka, bo zaledwie dwudniowa wizyta wiąże się z mnóstwem wrażeń. W lipcu zamieszkają nad Brdą na stałe: dwie rodziny z polskimi korzeniami, które na początku roku nasz rząd ewakuował z pogrążanej wojną domową Ukrainy.

70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WOJNY w TORUNIU

Toruń włączył się 8 maja 2015 r. w obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przy al. Św. Jana Pawła II w Toruniu.

Bydgoszcz kuźnią gimnastycznych talentów

W czwartek (7.05) podpisana została umowa z Polskim Związkiem Gimnastycznym na utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet i mężczyzn w ramach Zespołu Szkół nr 15.

JUWENALIA 2015 na UMK w TORUNIU

Juwenalia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się od 7 do 9 maja. Hasłem przewodnim studenckiego święta w roku jubileuszu 70-lecia toruńskiej uczelni jest Cosplay. Dziesiątki koncertów na scenach głównej i klubowej, dancing w rytmie lat 80., tradycyjny mecz w błocie, tysiące przebranych studentów, turnieje i konkursy – tak zapowiadają się Juwenalia UMK 2015. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony jest Cosplay.

Marian Rejewski - największy haker XX wieku

Podsumowano wojewódzki konkurs na komiks pt. „Marian Rejewski - największy haker XX wieku”. Konkursu był realizacją projektu Bydgoskich Grantów Oświatowych. Organizatorami wojewódzkiego konkursu na komiks pt. „Marian Rejewski – największy haker XX wieku” był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty.

ŚWIĘTA FLAGI I KONSTYTUCJI w TORUNIU

Uroczystości, pokazy, parady i iluminacje – Toruń uczci Święto Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) oraz 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (3 maja).

100 tys. zł dla wicemistrzyń Polski od miasta Bydgoszcz

Trzy dni po zdobyciu srebrnych medali mistrzostw Polski, koszykarki Artego Bydgoszcz w ratuszu spotkały się z prezydentem Rafałem Bruskim. Zawodniczkom towarzyszył sztab szkoleniowy, działacze i sponsorzy, a kapitan Julie McBride – jak zawsze – nieodłączny towarzyszysz, jamnik Hoops.

TORUŃSKI KAPELAN WYRÓŻNIONY PRZEZ POLICJĘ

Ks. Stanisław Kardasz, kapelan toruńskiej policji, został przyjęty w poczet Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość uhonorowania toruńskiego duchownego odbyła się 23 kwietnia 2015 r. Tego dnia w Toruniu miały miejsce obchody upamiętniające funkcjonariuszy Policji Polskiej przedwojennego województwa pomorskiego Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945, m.in. w Katyniu. W intencji ofiar zostało odprawione nabożeństwo w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej. Po mszy goście obchodów zebrali się na uroczystym spotkaniu Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej.

Uroczysta sesja z okazji 669. urodzin Bydgoszczy

W środę, 22 kwietnia, z okazji 669. urodzin Bydgoszczy, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Tradycyjnie podczas sesji wręczone zostały Medale Kazimierza Wielkiego.

FILMOWCY KRĘCĄ „EXCENTRYKÓW” W TORUNIU

Gwiazdy polskiego kina i sceneria z lat powojennych. W Toruniu trwają zdjęcia do "Excentryków" Janusza Majewskiego. Janusz Majewski jest reżyserem takich filmów, jak: "Zaklęte rewiry", "Lokis. Rękopis Profesora Wittembacha", "Królowa Bona", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" czy "C.K. Dezerterzy". Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - Włodzimierz Niderhaus, zdjęcia realizuje Adam Bajerski, a za oprawę muzyczną odpowiada znany jazzman Wojciech Karolak.

Exploseum na Szlaku Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to prestiżowa sieć turystycznych obiektów, które przypominają o regionach Europy, które słynęły z przemysłu.

Tradycyjnie, w niedzielę (19/04) w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert z okazji 669. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich.

19 kwietnia w Brześciu Kujawskim Król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Podczas niedzielnego koncertu przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Sobociński nagrodził laureatów Konkursu Prezydenta Miasta na prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i doktorskie poświęcone Bydgoszczy. Trzecie miejsce w konkursie zajęła Pani Małgorzata Wawer, która poświęciła swoją pracę inżynierską nowatorskiemu narzędziu badania i analizy solarnego potencjału miejskiej przestrzeni – na przykładzie Bydgoszczy. Drugie miejsce i praca magisterska Pana Daniela Białki to niezwykle ciekawa prezentacja tak zwanego „forum wodnego” – domów na wodzie. Realizacja tej nowoczesnej koncepcji inżynieryjno-architektonicznej podkreślałaby nadrzeczny charakter naszego miasta. Konkurs na prace naukowe zwyciężył Pan Konrad Garbowski. Praca Magisterska Pana Konrada Garbowskiego to interesujące, dojrzałe połączenie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej dla istotnego fragmentu miejskiej przestrzeni.

W TORUNIU URZĘDNICZKI PO ŚLUBOWANIU

Ślubowanie na chorągiew miasta zakończyło służbę przygotowawczą trzech nowych pracownic Urzędu Miasta Torunia. Zgodnie z prawem kandydaci do pracy w urzędzie miasta mają ustawowy obowiązek odbycia służby przygotowawczej. Pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika, a przed zawarciem nowej umowy o pracę, pracownik składa ślubowanie. Dotyczy to osób po raz pierwszy podejmujących pracę na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządu terytorialnego.

„EXCENTRYCY” Janusza MAJEWSKIEGO W TORUNIU

Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w plenerach Torunia, Nieszawy i w Ciechocinku. 18 i 22 kwietnia 2015 r. ekpia zagości na toruńskiej starówce, na Rynku Staromiejskim.

Bydgoska Rada Działalności Pożytku Publicznego w nowym składzie

We wtorek, 14 kwietnia, odbyło się spotkanie inaugurujące trzecią kadencję (2015-2017) Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy. Na podstawie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy skład RDPP powołuje prezydent. Rada liczy 16 członków, w tym: czterech przedstawicieli Rady Miasta Bydgoszczy, czterech przedstawicieli prezydenta Bydgoszczy oraz ośmiu przedstawicieli działających w mieście organizacji pozarządowych. Wybory członków reprezentujących organizacje odbyły się w marcu br.

HYUNDAI DLA SAMOCHODÓWKI w TORUNIU

Zespół Szkół Samochodowych od kilku lat współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości i realizuje program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa”. W związku z tym szkoła wzięła udział w programie Skills for the Future w partnerstwie z firmą Hyundai Motors Poland. W międzynarodowym konkursie - jednym z elementów programu - główną nagrodą był samochód marki Hyundai, przeznaczony do celów dydaktycznych. Nagroda trafiła do toruńskiej szkoły.

Młodzi wolontariusze nagrodzeni w Bydgoszczy

W poniedziałek, 13 kwietnia, w ratuszu poznaliśmy laureatów XV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tegorocznymi laureatami indywidualnie zostali: uczeń Gimnazjum nr 1 Sportowego (Zespół Szkół nr 20) Tomasz Woźniak, który będzie reprezentantem Bydgoszczy podczas eliminacji ogólnopolskich konkursu, a także Aleksandra Wojciechowska z Gimnazjum nr 32 (Zespół Szkół nr 27), Agnieszka Piórkowska z Gimnazjum nr 32 (Zespół Szkół nr 27) i Patryk Stachewicz z Pierwszego Zespołu Szkół Prywatnych - Technikum Menadżerskie „Start”.

Podsumowano X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych

W dziesiątym kongresie uczestniczyło ponad 300 delegatów reprezentujących m.in. stowarzyszenia historyczne i naukowe. Wczoraj (9/04) podsumowano działania związane z jubileuszowym wydarzeniem.

Dwudniowe seminarium o ITS w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa ogólnopolskie spotkanie ekspertów zajmujących się ITS – inteligentnymi systemami transportowymi. Dyskutowano o najnowszych rozwiązaniach wdrażanych w Polsce oraz bydgoskim projekcie.

Fantastyczne zainteresowanie Biegiem Urodzinowym

Przez pierwszą dobę do biegu zapisało się już ponad 200 zawodników. Cały czas spływają kolejne zgłoszenia. Pierwszych 500 zgłoszonych osób otrzyma pamiątkowe koszulki startowe. Numerów startowych przygotowaliśmy aż 1 000

DOROCZNY JARMARK WIELKANOCNY w TORUNIU

Pisanki, kolorowe palmy, stroiki, staropolskie wędliny, regionalne sery i wiele innych atrakcji – to wszystko na corocznym Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się na Rynku Staromiejskim w dniach 27 marca-4 kwietnia

TEATRALNE WILAMY w TORUNIU WRĘCZONE

Paweł Kowalski najpopularniejszym aktorem 2014 r. w Toruniu! W sobotę w teatrze wręczono Wilamy. Statuetki projektu Zbigniewa Mikielewicza są przyznawane przez toruński Teatr Wilama Horzycy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wykonane z brązu, kamienia i srebra, przedstawiają postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora.

W Bydgoszczy nagrodzono liderów biznesu

Dzięki działaniom na rzecz rozwoju biznesu w województwie kujawsko-pomorskim, spośród lokalnych przedsiębiorców i firm, czytelnicy w trzech kategoriach (Biznesmen Roku 2014, Mała i Średnia Firma Roku 2014, Duża Firma Roku 2014) wyłonili liderów.

TORUŃSKIE SPOTKANIA KULTURY STUDENCKIEJ

Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej, w skrócie TSKS, to kilkudniowy festiwal, którego głównym celem jest promowanie studenckiej kultury w każdej odsłonie. Tegoroczna, ósma już edycja TSKS, to aż trzy niezwykłe wydarzenia w trzech zupełnie różnych miejscach, trzy szalone wieczory. Każdy wieczór to inna nowa przygoda, pełna śmiechu, radości, ruchu i kolorów.

Bydgoszcz w czołówce najbardziej zielonych miast

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. W rankingu uwzględniono wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Oceniono m.in. wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń -parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne.

Znamy kapitana VIII Steru na Bydgoszczy

W tym roku głównym gościem a zarazem Kapitanem VIII Bydgoskiego Festiwalu Wodnego będzie Aleksander Doba, który między innymi przepłynął samotnie kajakiem przez Atlantyk.Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” rośnie z roku na rok. Coraz więcej jednostek przypływa do Bydgoszczy. Coraz większa liczba widzów przybywa na to najważniejsze wodne święto w regionie.

ZAGRAJ W FILMIE KRĘCONYM W TORUNIU

Janusz Majewski realizuje film fabularny „Ekscentrycy”. Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w Toruniu. W filmowych kadrach Toruń zaprezentowany zostanie w scenerii lat 50’ XX wieku. Premiera planowana jest późną jesienią, film pokazany będzie również na festiwalu w Gdyni.

Jubileusz 95-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z uczestnikami biegu na ergometrach wioślarskich z okazji 95-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego.W biegu na 95 km na ergometrze wioślarskim wzięli udział zawodnicy, działacze i sympatycy klubu oraz każdy, kto chciał spróbować swoich sił w przepłynięciu części dystansu z okazji 95. rocznicy powstania klubu. Przewiosłowane przez gości odcinki zsumowały się w jubileuszowy dystans.

PROMOCJA EDUKACYJNA NA UMK w TORUNIU

XXII Targi Ofert Edukacji Akademickiej Promocja Edukacyjna 2015 odbędą się w dniach 25-26 marca (środa i czwartek) w Auli UMK w Toruniu. Swoje oferty edukacyjne zaprezentuje ponad 20 wystawców z całej Polski. Targi organizowane są rokrocznie z myślą o uczniach szkół średnich. Wstęp jest wolny. W tym roku stoiska informacyjne będzie miało 8 uniwersytetów oraz kilkanaście innych szkół wyższych. W oba dni targowe stoiska będą udostępnione zwiedzającym w godz. 8:30–14:00 w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu. Podczas Targów młodzież szkolna, a zwłaszcza kandydaci na studia w roku akademickim 2015/2016, będzie mogła zapoznać się z pełną ofertą dydaktyczną szkół wyższych, programami studiów, zasadami przyjęć na studia.

Diamenty Forbesa rozdane w Bydgoszczy

W województwie kujawsko – pomorskim 121 przedsiębiorstw zostało wyróżnionych tytułem Diament Forbesa 2015. Szczegóły metodologii wyceny przedsiębiorstw oraz pomiaru wzrostu ich wartości zostały opracowane przez analityków Bisnode Polska w porozumieniu z redakcją „Forbesa”. Wykorzystane dane finansowe pochodzą z oficjalnych informacji przekazywanych przez firmy zgodnie z polskim prawem i zebranych przez wywiadownię.

106 lat temu urodziła się wielka torunianka i patriotka gen. prof. Elżbieta Zawacka.

Generał profesor Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, urodziła się w Toruniu 19 marca 1909 r. Po wojnie była współtwórczynią fundacji badającej dzieje Armii Krajowej i losów kobiet walczących, która dzisiaj nosi jej imię. Honorowa Obywatelka Torunia zmarła 10 stycznia 2009 r. na kilka tygodni przed swoimi setnymi urodzinami. Obchody 106. rocznicy jej urodzin rozpoczęły się w czwartek o godz. 9.00 złożeniem kwiatów na jej grobie na cmentarzu św. Jerzego. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz i przedstawiciele Rady Miasta Torunia.

„Witacze” przypominają o Roku Mariana Rejewskiego

Przypominamy, że w związku z przypadającą w 2015 roku 110. rocznicą urodzin rodowitego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego, Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2015 – Rokiem Mariana Rejewskiego.

Bydgoszcz - 25 lat zmian na fotografiach

Rozstrzygnięto konkurs „Bydgoszcz – 25 lat zmian”. Fotografie zgłoszone w konkursie będą wykorzystane na oficjalnym profilu miasta na portalach społecznościowych.

STULATEK ARTYLERZYSTA z TORUNIA

Setne urodziny obchodził 12 marca 2015 r. pan Edmund Żurawski. Uroczystość z tej okazji odbyła się 14 marca 2015 r. Z jubilatem spotkali się zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i szefowa USC Katarzyna Pułkownik. Przekazali mu list gratulacyjny, kwiaty i upominek – zegar kominkowy.

Więcej sił sojuszniczych w Bydgoszczy

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odwiedził dziś (13/03) Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. W wizycie towarzyszył mu prezydent Rafał Bruski oraz Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska.Zgodnie z zapowiedziami w Bydgoszczy powstanie Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units), która będzie odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy i w Polsce. Jednostka rozpocznie swoją działalność w połowie kwietnia br. Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zapoznał się ze stanem przygotowań do utworzenia NFIU.

Do Torunia dotarł pierwszy trójczłonowy tramwaj typu Swing 121 NbT o numerze bocznym 307. Dostarczyła go bydgoska PESA.

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych swing jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City". Zgodnie z umową, PESA miała dostarczyć 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których mieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40).

Dotacje na odnawialne źródła energii w Bydgoszczy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przyjmuje wnioski o dotacje na dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii zgodne z programem PROSUMENT. Nabór wniosków rozpoczął się 2 marca br. i potrwa do wyczerpania budżetu programu priorytetowego NFOŚiGW „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, Część 4. PROSUMENT”, jednak nie później niż do dnia 30 września br.

Bydgoszcz szuka talentów – do wygrania staże w Atos IT Services

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na bezpłatne, trzydniowe warsztaty z zarządzania projektami.Warsztaty prowadzone będą przez ekspertów Project Management Institute, Poland Chapter, którzy przybliżą tematykę zarządzania projektami w środowisku międzynarodowym

NAGNAGRODZENI ZA PRACE O TORUNIU

W Ratuszu Staromiejskim zostały wręczone nagrody za prace magisterskie i dyplomowe o tematyce toruńskiej. To już XXIII edycja konkursu Towarzystwa Miłośników Torunia, którego celem jest promocja tematyki toruńskiej w badaniach młodych naukowców. Prace magisterskie i dypolomowe ukazują nasze miasto i jego mieszkańców różnorodnej z perspektywy, m.in. archiwistyki, archeologii, budownictwa, historii, pedagogiki, zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, fizyki, informacji naukowej czy filologii.

Podwyżki w bydgoskich szkołach

W marcu zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2015r. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Bydgoszcz. Wśród ponad 2 tysięcy osób zatrudnionych na stanowiskach niepedagogicznych w jednostkach oświatowych pracują m.in. kucharze, sekretarze, pracownicy księgowości, woźni, sprzątaczki, rzemieślnicy, czy osoby obsługujące baseny.

Wiecha na najwyższym budynku Atrium Park

Z końcem lutego odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na najwyższym, trzecim budynku osiedla Atrium Park przy ul. Gajowej. W ten sposób inwestor uczcił zakończenia stanu surowego XI-piętrowego apartamentowca. Jest to pierwszy tak wysoki budynek mieszkaniowy w Bydgoszczy. Planowany termin zakończania prac budowlanych to grudzień bieżącego roku.

Bydgoszcz na piątkę w corocznym rankingu!

Bydgoszcz zajęła wysokie 7. miejsce w dorocznym rankingu "Gmina na 5" organizowanym przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Studenci z Koła Naukowego Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, którzy przygotowali badanie, oceniali przede wszystkim jakość komunikacji między samorządami a potencjalnymi inwestorami. Była to już szósta edycja rankingu. Jesienią ubiegłego roku przebadano ponad 600 urzędów gminnych. - Sprawna obsługa inwestorów, a w konsekwencji pozyskiwania nowych miejsc pracy dla bydgoszczan to jeden z naszych priorytetów. Stąd satysfakcję sprawia fakt, że nasze starania zyskują pozytywne oceny. Liczę, że będą one zachęcać kolejnych inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć w Bydgoszczy – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

NIEDZIELA PAMIĘCI O WYKLĘTYCH w TORUNIU

W niedzielę, 1 marca 2015 r. w Toruniu odbędą się obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Złożą się na nie: nabożeństwo w kościele WNMP oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamięci przy ul. Piekary, a także uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w alei Solidarności.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone od marca 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbom sowietyzacji i podporządkowaniu Polski Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1944-1963. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, bowiem tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".
stat4u