SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

PROBALTICA 2015 TRWA w TORUNIU

Artystów występujących na tym festiwalu łączy położenie ich krajów nad tym samym morzem. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica od 22 lat pokazuje również, że wspólne koncertowanie zbliża i pomaga znosić podziały. Tegoroczny festiwal rozpocznie się jak zawsze 1 maja, a zakończy później niż zazwyczaj, bo aż 1 czerwca. Przez ten czas melomani wysłuchają piętnastu koncertów. Jak zawsze możemy się spodziewać bardzo różnorodnych propozycji muzycznych. Będą więc spotkania kameralne i z udziałem dużych orkiestr. Usłyszymy muzykę z różnych epok. Festiwal jest też niepowtarzalną okazją do zetknięcia z kompozycjami ciekawych, a często nieznanych szerzej twórców z państw goszczących w Toruniu.

Bydgoszcz – nasze nowe miejsce na ziemi

Pierwsza, krótka, bo zaledwie dwudniowa wizyta wiąże się z mnóstwem wrażeń. W lipcu zamieszkają nad Brdą na stałe: dwie rodziny z polskimi korzeniami, które na początku roku nasz rząd ewakuował z pogrążanej wojną domową Ukrainy.

70. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WOJNY w TORUNIU

Toruń włączył się 8 maja 2015 r. w obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem „Ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945” przy al. Św. Jana Pawła II w Toruniu.

Bydgoszcz kuźnią gimnastycznych talentów

W czwartek (7.05) podpisana została umowa z Polskim Związkiem Gimnastycznym na utworzenie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w gimnastyce sportowej kobiet i mężczyzn w ramach Zespołu Szkół nr 15.

JUWENALIA 2015 na UMK w TORUNIU

Juwenalia Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędą się od 7 do 9 maja. Hasłem przewodnim studenckiego święta w roku jubileuszu 70-lecia toruńskiej uczelni jest Cosplay. Dziesiątki koncertów na scenach głównej i klubowej, dancing w rytmie lat 80., tradycyjny mecz w błocie, tysiące przebranych studentów, turnieje i konkursy – tak zapowiadają się Juwenalia UMK 2015. Motywem przewodnim tegorocznej odsłony jest Cosplay.

Marian Rejewski - największy haker XX wieku

Podsumowano wojewódzki konkurs na komiks pt. „Marian Rejewski - największy haker XX wieku”. Konkursu był realizacją projektu Bydgoskich Grantów Oświatowych. Organizatorami wojewódzkiego konkursu na komiks pt. „Marian Rejewski – największy haker XX wieku” był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy - Muzeum Oświaty.

ŚWIĘTA FLAGI I KONSTYTUCJI w TORUNIU

Uroczystości, pokazy, parady i iluminacje – Toruń uczci Święto Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) oraz 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (3 maja).

100 tys. zł dla wicemistrzyń Polski od miasta Bydgoszcz

Trzy dni po zdobyciu srebrnych medali mistrzostw Polski, koszykarki Artego Bydgoszcz w ratuszu spotkały się z prezydentem Rafałem Bruskim. Zawodniczkom towarzyszył sztab szkoleniowy, działacze i sponsorzy, a kapitan Julie McBride – jak zawsze – nieodłączny towarzyszysz, jamnik Hoops.

TORUŃSKI KAPELAN WYRÓŻNIONY PRZEZ POLICJĘ

Ks. Stanisław Kardasz, kapelan toruńskiej policji, został przyjęty w poczet Stowarzyszenia Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość uhonorowania toruńskiego duchownego odbyła się 23 kwietnia 2015 r. Tego dnia w Toruniu miały miejsce obchody upamiętniające funkcjonariuszy Policji Polskiej przedwojennego województwa pomorskiego Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945, m.in. w Katyniu. W intencji ofiar zostało odprawione nabożeństwo w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Podgórnej. Po mszy goście obchodów zebrali się na uroczystym spotkaniu Muzeum Diecezjalnym przy ul. Żeglarskiej.

Uroczysta sesja z okazji 669. urodzin Bydgoszczy

W środę, 22 kwietnia, z okazji 669. urodzin Bydgoszczy, odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta. Tradycyjnie podczas sesji wręczone zostały Medale Kazimierza Wielkiego.

FILMOWCY KRĘCĄ „EXCENTRYKÓW” W TORUNIU

Gwiazdy polskiego kina i sceneria z lat powojennych. W Toruniu trwają zdjęcia do "Excentryków" Janusza Majewskiego. Janusz Majewski jest reżyserem takich filmów, jak: "Zaklęte rewiry", "Lokis. Rękopis Profesora Wittembacha", "Królowa Bona", "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" czy "C.K. Dezerterzy". Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - Włodzimierz Niderhaus, zdjęcia realizuje Adam Bajerski, a za oprawę muzyczną odpowiada znany jazzman Wojciech Karolak.

Exploseum na Szlaku Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego

Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego to prestiżowa sieć turystycznych obiektów, które przypominają o regionach Europy, które słynęły z przemysłu.

Tradycyjnie, w niedzielę (19/04) w Filharmonii Pomorskiej odbył się koncert z okazji 669. rocznicy nadania Bydgoszczy praw miejskich.

19 kwietnia w Brześciu Kujawskim Król Kazimierz Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie. Podczas niedzielnego koncertu przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Sobociński nagrodził laureatów Konkursu Prezydenta Miasta na prace licencjackie, magisterskie, inżynierskie i doktorskie poświęcone Bydgoszczy. Trzecie miejsce w konkursie zajęła Pani Małgorzata Wawer, która poświęciła swoją pracę inżynierską nowatorskiemu narzędziu badania i analizy solarnego potencjału miejskiej przestrzeni – na przykładzie Bydgoszczy. Drugie miejsce i praca magisterska Pana Daniela Białki to niezwykle ciekawa prezentacja tak zwanego „forum wodnego” – domów na wodzie. Realizacja tej nowoczesnej koncepcji inżynieryjno-architektonicznej podkreślałaby nadrzeczny charakter naszego miasta. Konkurs na prace naukowe zwyciężył Pan Konrad Garbowski. Praca Magisterska Pana Konrada Garbowskiego to interesujące, dojrzałe połączenie koncepcji urbanistycznej i architektonicznej dla istotnego fragmentu miejskiej przestrzeni.

W TORUNIU URZĘDNICZKI PO ŚLUBOWANIU

Ślubowanie na chorągiew miasta zakończyło służbę przygotowawczą trzech nowych pracownic Urzędu Miasta Torunia. Zgodnie z prawem kandydaci do pracy w urzędzie miasta mają ustawowy obowiązek odbycia służby przygotowawczej. Pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika, a przed zawarciem nowej umowy o pracę, pracownik składa ślubowanie. Dotyczy to osób po raz pierwszy podejmujących pracę na stanowisku urzędniczym w jednostkach samorządu terytorialnego.

„EXCENTRYCY” Janusza MAJEWSKIEGO W TORUNIU

Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w plenerach Torunia, Nieszawy i w Ciechocinku. 18 i 22 kwietnia 2015 r. ekpia zagości na toruńskiej starówce, na Rynku Staromiejskim.

Bydgoska Rada Działalności Pożytku Publicznego w nowym składzie

We wtorek, 14 kwietnia, odbyło się spotkanie inaugurujące trzecią kadencję (2015-2017) Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Bydgoszczy. Na podstawie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy skład RDPP powołuje prezydent. Rada liczy 16 członków, w tym: czterech przedstawicieli Rady Miasta Bydgoszczy, czterech przedstawicieli prezydenta Bydgoszczy oraz ośmiu przedstawicieli działających w mieście organizacji pozarządowych. Wybory członków reprezentujących organizacje odbyły się w marcu br.

HYUNDAI DLA SAMOCHODÓWKI w TORUNIU

Zespół Szkół Samochodowych od kilku lat współpracuje z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości i realizuje program „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwa”. W związku z tym szkoła wzięła udział w programie Skills for the Future w partnerstwie z firmą Hyundai Motors Poland. W międzynarodowym konkursie - jednym z elementów programu - główną nagrodą był samochód marki Hyundai, przeznaczony do celów dydaktycznych. Nagroda trafiła do toruńskiej szkoły.

Młodzi wolontariusze nagrodzeni w Bydgoszczy

W poniedziałek, 13 kwietnia, w ratuszu poznaliśmy laureatów XV edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tegorocznymi laureatami indywidualnie zostali: uczeń Gimnazjum nr 1 Sportowego (Zespół Szkół nr 20) Tomasz Woźniak, który będzie reprezentantem Bydgoszczy podczas eliminacji ogólnopolskich konkursu, a także Aleksandra Wojciechowska z Gimnazjum nr 32 (Zespół Szkół nr 27), Agnieszka Piórkowska z Gimnazjum nr 32 (Zespół Szkół nr 27) i Patryk Stachewicz z Pierwszego Zespołu Szkół Prywatnych - Technikum Menadżerskie „Start”.

Podsumowano X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych

W dziesiątym kongresie uczestniczyło ponad 300 delegatów reprezentujących m.in. stowarzyszenia historyczne i naukowe. Wczoraj (9/04) podsumowano działania związane z jubileuszowym wydarzeniem.

Dwudniowe seminarium o ITS w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa ogólnopolskie spotkanie ekspertów zajmujących się ITS – inteligentnymi systemami transportowymi. Dyskutowano o najnowszych rozwiązaniach wdrażanych w Polsce oraz bydgoskim projekcie.

Fantastyczne zainteresowanie Biegiem Urodzinowym

Przez pierwszą dobę do biegu zapisało się już ponad 200 zawodników. Cały czas spływają kolejne zgłoszenia. Pierwszych 500 zgłoszonych osób otrzyma pamiątkowe koszulki startowe. Numerów startowych przygotowaliśmy aż 1 000

DOROCZNY JARMARK WIELKANOCNY w TORUNIU

Pisanki, kolorowe palmy, stroiki, staropolskie wędliny, regionalne sery i wiele innych atrakcji – to wszystko na corocznym Jarmarku Wielkanocnym, który odbył się na Rynku Staromiejskim w dniach 27 marca-4 kwietnia

TEATRALNE WILAMY w TORUNIU WRĘCZONE

Paweł Kowalski najpopularniejszym aktorem 2014 r. w Toruniu! W sobotę w teatrze wręczono Wilamy. Statuetki projektu Zbigniewa Mikielewicza są przyznawane przez toruński Teatr Wilama Horzycy z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Wykonane z brązu, kamienia i srebra, przedstawiają postać kłaniającą się przed kurtyną w świetle reflektora.

W Bydgoszczy nagrodzono liderów biznesu

Dzięki działaniom na rzecz rozwoju biznesu w województwie kujawsko-pomorskim, spośród lokalnych przedsiębiorców i firm, czytelnicy w trzech kategoriach (Biznesmen Roku 2014, Mała i Średnia Firma Roku 2014, Duża Firma Roku 2014) wyłonili liderów.

TORUŃSKIE SPOTKANIA KULTURY STUDENCKIEJ

Toruńskie Spotkania Kultury Studenckiej, w skrócie TSKS, to kilkudniowy festiwal, którego głównym celem jest promowanie studenckiej kultury w każdej odsłonie. Tegoroczna, ósma już edycja TSKS, to aż trzy niezwykłe wydarzenia w trzech zupełnie różnych miejscach, trzy szalone wieczory. Każdy wieczór to inna nowa przygoda, pełna śmiechu, radości, ruchu i kolorów.

Bydgoszcz w czołówce najbardziej zielonych miast

MojaPolis i BIQdata przygotowały ranking najbardziej zielonych miast Polski. W rankingu uwzględniono wyłącznie największe miasta w Polsce, które są na prawach powiatu. Oceniono m.in. wielkość powierzchni zajmowanej przez miejską zieleń -parki, zieleńce, zieleń osiedlową oraz obszary leśne.

Znamy kapitana VIII Steru na Bydgoszczy

W tym roku głównym gościem a zarazem Kapitanem VIII Bydgoskiego Festiwalu Wodnego będzie Aleksander Doba, który między innymi przepłynął samotnie kajakiem przez Atlantyk.Bydgoski Festiwal Wodny „Ster na Bydgoszcz” rośnie z roku na rok. Coraz więcej jednostek przypływa do Bydgoszczy. Coraz większa liczba widzów przybywa na to najważniejsze wodne święto w regionie.

ZAGRAJ W FILMIE KRĘCONYM W TORUNIU

Janusz Majewski realizuje film fabularny „Ekscentrycy”. Zdjęcia do najnowszej produkcji polskiego reżysera odbywać się będą w Toruniu. W filmowych kadrach Toruń zaprezentowany zostanie w scenerii lat 50’ XX wieku. Premiera planowana jest późną jesienią, film pokazany będzie również na festiwalu w Gdyni.

Jubileusz 95-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z uczestnikami biegu na ergometrach wioślarskich z okazji 95-lecia Bydgoskiego Towarzystwa Wioślarskiego.W biegu na 95 km na ergometrze wioślarskim wzięli udział zawodnicy, działacze i sympatycy klubu oraz każdy, kto chciał spróbować swoich sił w przepłynięciu części dystansu z okazji 95. rocznicy powstania klubu. Przewiosłowane przez gości odcinki zsumowały się w jubileuszowy dystans.

PROMOCJA EDUKACYJNA NA UMK w TORUNIU

XXII Targi Ofert Edukacji Akademickiej Promocja Edukacyjna 2015 odbędą się w dniach 25-26 marca (środa i czwartek) w Auli UMK w Toruniu. Swoje oferty edukacyjne zaprezentuje ponad 20 wystawców z całej Polski. Targi organizowane są rokrocznie z myślą o uczniach szkół średnich. Wstęp jest wolny. W tym roku stoiska informacyjne będzie miało 8 uniwersytetów oraz kilkanaście innych szkół wyższych. W oba dni targowe stoiska będą udostępnione zwiedzającym w godz. 8:30–14:00 w Auli UMK przy ul. Gagarina 11 w Toruniu. Podczas Targów młodzież szkolna, a zwłaszcza kandydaci na studia w roku akademickim 2015/2016, będzie mogła zapoznać się z pełną ofertą dydaktyczną szkół wyższych, programami studiów, zasadami przyjęć na studia.

Diamenty Forbesa rozdane w Bydgoszczy

W województwie kujawsko – pomorskim 121 przedsiębiorstw zostało wyróżnionych tytułem Diament Forbesa 2015. Szczegóły metodologii wyceny przedsiębiorstw oraz pomiaru wzrostu ich wartości zostały opracowane przez analityków Bisnode Polska w porozumieniu z redakcją „Forbesa”. Wykorzystane dane finansowe pochodzą z oficjalnych informacji przekazywanych przez firmy zgodnie z polskim prawem i zebranych przez wywiadownię.

106 lat temu urodziła się wielka torunianka i patriotka gen. prof. Elżbieta Zawacka.

Generał profesor Elżbieta Zawacka, legendarna kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, urodziła się w Toruniu 19 marca 1909 r. Po wojnie była współtwórczynią fundacji badającej dzieje Armii Krajowej i losów kobiet walczących, która dzisiaj nosi jej imię. Honorowa Obywatelka Torunia zmarła 10 stycznia 2009 r. na kilka tygodni przed swoimi setnymi urodzinami. Obchody 106. rocznicy jej urodzin rozpoczęły się w czwartek o godz. 9.00 złożeniem kwiatów na jej grobie na cmentarzu św. Jerzego. Miasto reprezentował zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz i przedstawiciele Rady Miasta Torunia.

„Witacze” przypominają o Roku Mariana Rejewskiego

Przypominamy, że w związku z przypadającą w 2015 roku 110. rocznicą urodzin rodowitego bydgoszczanina Mariana Rejewskiego, Rada Miasta Bydgoszczy podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2015 – Rokiem Mariana Rejewskiego.

Bydgoszcz - 25 lat zmian na fotografiach

Rozstrzygnięto konkurs „Bydgoszcz – 25 lat zmian”. Fotografie zgłoszone w konkursie będą wykorzystane na oficjalnym profilu miasta na portalach społecznościowych.

STULATEK ARTYLERZYSTA z TORUNIA

Setne urodziny obchodził 12 marca 2015 r. pan Edmund Żurawski. Uroczystość z tej okazji odbyła się 14 marca 2015 r. Z jubilatem spotkali się zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz i szefowa USC Katarzyna Pułkownik. Przekazali mu list gratulacyjny, kwiaty i upominek – zegar kominkowy.

Więcej sił sojuszniczych w Bydgoszczy

Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak odwiedził dziś (13/03) Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych. W wizycie towarzyszył mu prezydent Rafał Bruski oraz Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrowska.Zgodnie z zapowiedziami w Bydgoszczy powstanie Jednostka Integracji Sił Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO Force Integration Units), która będzie odpowiedzialna za realizację sojuszniczego wzmocnienia na wschodzie Europy i w Polsce. Jednostka rozpocznie swoją działalność w połowie kwietnia br. Wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy zapoznał się ze stanem przygotowań do utworzenia NFIU.

Do Torunia dotarł pierwszy trójczłonowy tramwaj typu Swing 121 NbT o numerze bocznym 307. Dostarczyła go bydgoska PESA.

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych swing jest współfinansowany ze środków unijnych w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City". Zgodnie z umową, PESA miała dostarczyć 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których mieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40).

Dotacje na odnawialne źródła energii w Bydgoszczy

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przyjmuje wnioski o dotacje na dofinansowanie zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii zgodne z programem PROSUMENT. Nabór wniosków rozpoczął się 2 marca br. i potrwa do wyczerpania budżetu programu priorytetowego NFOŚiGW „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii, Część 4. PROSUMENT”, jednak nie później niż do dnia 30 września br.

Bydgoszcz szuka talentów – do wygrania staże w Atos IT Services

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego zaprasza na bezpłatne, trzydniowe warsztaty z zarządzania projektami.Warsztaty prowadzone będą przez ekspertów Project Management Institute, Poland Chapter, którzy przybliżą tematykę zarządzania projektami w środowisku międzynarodowym

NAGNAGRODZENI ZA PRACE O TORUNIU

W Ratuszu Staromiejskim zostały wręczone nagrody za prace magisterskie i dyplomowe o tematyce toruńskiej. To już XXIII edycja konkursu Towarzystwa Miłośników Torunia, którego celem jest promocja tematyki toruńskiej w badaniach młodych naukowców. Prace magisterskie i dypolomowe ukazują nasze miasto i jego mieszkańców różnorodnej z perspektywy, m.in. archiwistyki, archeologii, budownictwa, historii, pedagogiki, zabytkoznawstwa i konserwatorstwa, fizyki, informacji naukowej czy filologii.

Podwyżki w bydgoskich szkołach

W marcu zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 stycznia 2015r. podwyżki wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Bydgoszcz. Wśród ponad 2 tysięcy osób zatrudnionych na stanowiskach niepedagogicznych w jednostkach oświatowych pracują m.in. kucharze, sekretarze, pracownicy księgowości, woźni, sprzątaczki, rzemieślnicy, czy osoby obsługujące baseny.

Wiecha na najwyższym budynku Atrium Park

Z końcem lutego odbyła się uroczystość zawieszenia wiechy na najwyższym, trzecim budynku osiedla Atrium Park przy ul. Gajowej. W ten sposób inwestor uczcił zakończenia stanu surowego XI-piętrowego apartamentowca. Jest to pierwszy tak wysoki budynek mieszkaniowy w Bydgoszczy. Planowany termin zakończania prac budowlanych to grudzień bieżącego roku.

Bydgoszcz na piątkę w corocznym rankingu!

Bydgoszcz zajęła wysokie 7. miejsce w dorocznym rankingu "Gmina na 5" organizowanym przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej. Studenci z Koła Naukowego Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych, którzy przygotowali badanie, oceniali przede wszystkim jakość komunikacji między samorządami a potencjalnymi inwestorami. Była to już szósta edycja rankingu. Jesienią ubiegłego roku przebadano ponad 600 urzędów gminnych. - Sprawna obsługa inwestorów, a w konsekwencji pozyskiwania nowych miejsc pracy dla bydgoszczan to jeden z naszych priorytetów. Stąd satysfakcję sprawia fakt, że nasze starania zyskują pozytywne oceny. Liczę, że będą one zachęcać kolejnych inwestorów do lokowania swoich przedsięwzięć w Bydgoszczy – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski.

NIEDZIELA PAMIĘCI O WYKLĘTYCH w TORUNIU

W niedzielę, 1 marca 2015 r. w Toruniu odbędą się obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Złożą się na nie: nabożeństwo w kościele WNMP oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamięci przy ul. Piekary, a także uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w alei Solidarności.Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe, obchodzone od marca 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dzień upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiających opór próbom sowietyzacji i podporządkowaniu Polski Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1944-1963. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, bowiem tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Marian Rejewski na pocztówce z Bydgoszczy

Z okazji przypadającego Roku Mariana Rejewskiego Księgarnia Enigma zaprasza wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, do udziału w konkursie plastycznym „Marian Rejewski na pocztówce z Bydgoszczy”.

TORUŃ - WYSOKA OCENA TORUŃSKICH ZAWODÓW

59. Halowe Mistrzostwa Polski, które w weekend odbyły się w Toruniu, to drugie najlepsze halowe mistrzostwa krajowe rozegrane w tym roku na świecie – tak wynika z rankingu specjalistycznego węgierskiego portalu statystycznego all-athletics.

Sportowe centrum dla studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Zobacz jak prezentują się kolejne obiekty Centrum Kultury Fizycznej i Sportu UKW. Po wakacjach z nowych pomieszczeń i boisk będą mogli korzystać studenci. Inwestycja jest warta 12,6 mln zł. Zakończyły się najważniejsze prace przy tworzeniu boisk przy Centrum Kultury Fizycznej i Sportu. Powstają przy nich jeszcze nowe ogrodzenia i piłkochwyty. Wkrótce montowane będzie oświetlenie.

POMORZANIN WICEMISTRZEM POLSKI

Laskarze Pomorzanina srebrnymi medalistami Halowych Mistrzostw Polski. W wielkim finale rozegranego w Pleszewie Turnieju Final Six torunianie ulegli Grunwaldowi Poznań 4:5. Pomorzanin wywalczył swój 26 w historii medal Halowych Mistrzostw Polski i już 14 srebrny.

Pomost dla kultury w Bydgoszczy

Jeszcze w tym roku zamierzamy rozpocząć budowę pomostu przy amfiteatrze opery Nova. Stalowa konstrukcja z drewnianą sceną pozwoli między innymi organizować koncerty na wodzie.W ubiegłym roku miasto zleciło przygotowanie projektu budowlanego. Obecnie prace te dobiegły końca. Złożony został wniosek o pozwolenie na budowę. - W tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na budowę obiektu 1,5 miliona złotych – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Po skompletowaniu niezbędnych pozwoleń oraz zawarciu umowy z RZGW ogłoszony zostanie przetarg na realizację zadania. Nasze koncerty organizowane w ramach cyklu „Rzeka muzyki” zyskają oryginalną oprawę. Jestem przekonany, że Bydgoszcz dzięki tej inwestycji będzie też miejscem innych ważnych wydarzeń artystycznych.

Bydgoskie firmy docenione przez „Forbesa”

Na prestiżowej liście tegorocznych Diamentów „Forbesa” znalazło się 29 firm z Bydgoszczy. Ranking został opracowany m.in. przez analityków Bisnode Polska.

MŁODZIEŻ A ZAGROŻENIA w TORUNIU

90 uczestników - nauczycieli i strażników miejskich - wzięło udział w konferencji „Młodzież wobec zagrożeń”. Spotkanie odbyło się 12 lutego 2015 roku w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Nabór uczniów zdolnych na dodatkowe zajęcia na uczelniach w Bydgoszczy

W ramach Miejskiego Programu Wspierania Ucznia Zdolnego "Zdolni znad Brdy" realizowane będą zajęcia (wykłady, warsztaty, laboratoria) na uczelniach wyższych. Do 27 lutego uczniowie mogą składać chęć udziału w zajęciach.

MEDALE DLA SYLWII WIERZBOWSKIEJ

7 lutego w Borzęcinie (Małopolskie) odbył się Puchar Polski Juniorów Ju-Jitsu Ne-waza (BJJ), podczas którego zawodniczka klubu sportowego Bushi Toruń - Sylwia Wierzbowska - zdobyła 2 srebrne medale w kategoriach wagowych do 57kg oraz do 63kg. Turniej ten był kwalifikacją na mistrzostwa świata, które odbędą się 13-15.03 w Atenach.

35 lat temu zmarł Marian Rejewski

Dokładnie 35 lat temu, 13 lutego 1980 r., zmarł Marian Rejewski. Wybitny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog, złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy, wpłynął na szybsze zakończenie II wojny światowej. Jak co roku, w dniu śmierci tego wybitnego bydgoszczanina, w miejscach związanych z Rejewskim w naszym mieście: na jego pomniku-ławeczce u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich, pod domem, w którym urodził się i mieszkał kryptolog przy ul. Wileńskiej oraz pod tablicą pamiątkową na Muzeum Wojsk Lądowych złożone zostały kwiaty od prezydenta Bydgoszczy. Wiązanka – za pośrednictwem poczty kwiatowej – z szarfą w bydgoskich barwach złożona również została na grobie Rejewskiego, na warszawskich Powązkach.

HOKEJOWY TRIUMF POLAKÓW w TORUNIU

Z kompletem zwycięstw – 6:5 w meczu z Ukrainą, 2:0 z Węgrami i 4:0 z Rumunią polscy hokeiści wygrali Euro Ice Hockey Challenge na Tor-Torze. Turniej został rozegrany 6-8 lutego 2015 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor. Drugie miejsce przypadło Węgrom, którzy w niedzielę pokonali Ukrainę 6:5. Za najlepszego bramkarza i jednocześnie najlepszego gracza trzydniowego turnieju został uznany Rafał Radziszewski. Najlepszym napastnikiem okazał się Istvan Sofron (Węgry), a najlepszym obrońcą - Rafał Dutka.

Gdzie wypożyczysz rower w Bydgoszczy?

Trwają przygotowania do instalacji systemu Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Przedstawiamy lokalizację pierwszych 31. stacji wypożyczalni rowerowych.

Nagrodzono najlepsze bydgoskie szkoły

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z przedstawicielami szkół, które zajęły wysoką lokatę w XVII Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych 2015. W dzisiejszym (5 lutego) spotkaniu uczestniczyli m.in. Iwona Waszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu UMB, Radni Rady Miasta Bydgoszczy, dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz uczniowie.

Ambasador Iranu z wizytą w Bydgoszczy – PESA w Iranie

W czwartek, 5 lutego, wizytę w Bydgoszczy złożył ambasador Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie Ramin Mehmanparast. Był gościem w zakładach PESA oraz w bydgoskim ratuszu. Zasadniczym celem przyjazdu były zakłady PESA, zapoznanie się z możliwościami produkcji bydgoskiej firmy, która już jakiś czas temu zainicjowała kontaktu z irańskimi partnerami. W najbliższych tygodniach delegacja z zakładów PESA uda się na dalsze rozmowy biznesowe do Iranu.

NOWE ŻYCIE DWORCA GŁÓWNEGO w TORUNIU

Jeszcze w tym roku pojedziemy pociągiem z całkowicie odmienionego dworca PKP Toruń Główny. Trwa rewitalizacja obiektu. Inwestycję realizuje miasto, które w styczniu 2014 r. przejęło obiekt od kolei, by tchnąć w niego nowe życie: poprawić wygląd i zmienić układ funkcjonalno-przestrzenny kompleksu dworcowego na bardziej przyjazny dla pasażerów. Już w lutym ub. roku ruszyły prace. Prowadzi je firma Fijałkowski z Torunia, które swoje roboty wyceniła w przetargu na 43, 8 mln zł. Prace potrwają do września 2015 r. Projekt jest w prawie 59 proc. dofinansowany ze środków unijnych.

Nowe autobusy w Bydgoszczy już w trasie

Z początkiem lutego na ulice Bydgoszczy wyjechały kolejne, nowe autobusy Solaris Urbino 12, które zostały dostarczone do Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

UCZCILIŚMY KONIEC NIEMIECKIEJ OKUPACJI

1 lutego 1945 r. wraz z wkroczeniem do Torunia oddziałów wojsk radzieckich zakończył się okres okupacji hitlerowskiej naszego miasta.Uroczystości upamiętniające to wydarzenie odbyły się w niedzielę pod pomnikiem "Ku czci poległych i pomordowanych przez hiterowskiego najeźdźcę w latach 1939-1945" w alei Jana Pawła II.

Szkolnictwo zawodowe – dobry wybór!

O aktualnym stanie szkolnictwa zawodowego i planach bydgoskich szkół rozmawiano podczas poniedziałkowego (2.02) spotkania w bydgoskim ratuszu. W spotkaniu z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego uczestniczyli przedstawiciele środowisk zrzeszających pracodawców, Powiatowego Urzędu Pracy, Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz szkół kształcenia zawodowego. To kolejne z tego typu spotkań, których celem jest zaprezentowanie bieżącej problematyki szkolnictwa zawodowego i dostosowanie oferty szkół do potrzeb rynku pracy.

90-lecie istnienia obchodzi w 2015 r. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu.

Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu była jedną z dziesięciu utworzonych w 1925 r., kiedy polskie Lasy Państwowe wyłączono z urzędów wojewódzkich i nadano im daleko idącą samodzielność. Powierzchnia gruntów leśnych w zarządzie RDLP wynosi obecnie ponad 456 tys. hektarów, w tym lasy zajmują 433 tys. ha. Lesistość kujawsko-pomorskiego wynosi 23,4 procent i ze względu na rolniczy charakter regionu jest niższa od przeciętnej w Polsce, która wynosi 29,3 proc. (wg stanu na 2012 r.). Średni wiek drzewostanów wynosi 62 lata. Do najcenniejszych obszarów leśnych regionu należą: Bory Tucholskie, Pojezierze Brodnickie, Puszcza Bydgoska, Pojezierze Krajeńskie, Lasy Gostynińsko-Włocławskie czy perła przyrodnicza województwa - Rezerwat Cisów w Wierzchlesie.

Bydgoskie koszykarki powołane na Mecz Gwiazd

Trzy koszykarki Artego Bydgoszcz zostały powołane do składu reprezentacji Polski na Mecz Gwiazd Tauron Basket Ligi Kobiet. Kadra 28 lutego zmierzy się z najlepszymi zagranicznymi zawodniczkami ekstraklasy.

Szpital Uniwersytecki nr 1 w Bydgoszczy zyskuje kolejny gmach

Coraz bliżej finiszu jest budowa obiektu szpitalnego na potrzeby między innymi Kliniki Psychiatrii oraz Zakładu Medycyny Paliatywnej przy ul. M. Curie Skłodowskiej 9. Inwestorem jest Collegium Medicum UMK.

NOWY MOST PRZYJAZNY ŚRODOWISKU

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi nie ma znaczącego wpływu na dolinę rzeki Wisły - wynika z badań toruńskich i bydgoskich naukowców, którzy przez 3 lata obserwowali faunę i środowisko w okolicy tej inwestycji.Teren budowy nowego mostu drogowego był nie tylko placem budowy, ale także polem badawczym naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy w trakcie realizacji tej inwestycji prowadzili badania wpływu przeprawy mostowej na dolinę rzeki Wisły, a w szczególności na jej środowisko przyrodnicze. Programy badawcze, które realizowały uczelnie były wynikiem porozumienia, jakie Miejski Zarząd Dróg w Toruniu zawarł z uczelniami we wrześniu 2011 roku.

Przekazanie obowiązków Szefa WSzW w Bydgoszczy

W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków Szefa WSzW w Bydgoszczy oraz pożegnanie odchodzącego do rezerwy po 37 latach służby wojskowej płk dypl. Jana Rynkiewicza.

FRANCJA ZAGRA W MEMORIALE WAGNERA

Znamy kolejnego uczestnika XIII Memoriału Huberta Jerzego Wagnera w Piłce Siatkowej Mężczyzn, który w dniach 22-24 sierpnia odbędzie się w toruńskiej hali sportowo–widowiskowej. Do reprezentacji Polski i Japonii dołączyła drużyna Francji. Informację potwierdził Prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera i organizator imprezy - Jerzy Mróz.

Dotacje na działania międzynarodowe

Do 26 lutego br. w Urzędzie Miasta Bydgoszczy można składać wnioski na dofinansowanie działań z zakresu współpracy międzynarodowej. Drugi rok z rzędu dajemy możliwość osobom fizycznym i prawnym ubiegania się o miejskie dotacje w drodze otwartego konkursu.Podobnie jak w ubiegłym roku proces doboru przedsięwzięć o charakterze międzynarodowym ma na celu utrwalanie oraz wzmacnianie pozytywnego wizerunku Bydgoszczy za granicą. Intencją miasta jest wspieranie zamierzeń, które przede wszystkim koncentrują się na rozwijaniu współpracy z miastami partnerskimi Bydgoszczy, a także z krajami, których honorowe przedstawicielstwa dyplomatyczne mają siedzibę w naszym mieście, jak również z organizacjami skupiającymi środowiska polonijne.

55 milionów dla toruńskiej Jordanki

27 stycznia br. komisja Europejska zakończyła procedurę zatwierdzenia wkładu własnego dla projektu budowy wielofunkcyjnej sali koncertowej na toruńskich Jordankach. Oznacza to, że Komisja Europejska podtrzymała przyznanie 55 mln zł wsparcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

GIMNAZJALIŚCI W RADZIE MIASTA TORUNIA

W fotelach radnych Torunia zasiadła młodzież z Gimnazjum nr 29 w Toruniu. Pierwszoklasiści wraz z opiekunką w ramach zajęć z wiedzy o społeczeństwie odwiedzili siedzibę toruńskiej rady miasta i spotkali się z jej przewodniczącym Marcinem Czyżniewskim. Przewodniczący Rady Miasta przedstawił problematykę i zagadnienia związane z funkcjonowaniem toruńskiego samorządu. Młodzież zapoznała się z biografiami Honorowych Obywateli Miasta Torunia, których działalność i zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców wpłynęła w istotny sposób na jego obecny wizerunek.

Miejsce dla piernika

Dobiega końca remont budynku przy ul. Strumykowej, w którym zostanie otwarte Muzeum Toruńskiego Piernika - nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu. Do tej pory zabytkowe eksponaty związane z historią toruńskiego piernikarstwa można było oglądać w Toruniu w piwnicach Domu Kopernika. Wystawa „Świat toruńskiego piernika”, połączona z warsztatami wypiekania pierników, cieszy się dużym zainteresowaniem, ale ze względu na ograniczoną powierzchnię jest prezentowana w okrojonej formie.

Puchar Polski koszykarki z Krakowa odebrały w Bydgoszczy

Oddana do użytku w ub.r. hala Artego Arena w miniony weekend (23-25.01) gościła najlepsze drużyny kobiecej koszykówki w kraju, które walczyły o Puchar Polski. Po raz 11. w historii trofeum te wywalczyła ekipa Wisły Can-Pack Kraków. W niedzielnym finale krakowianki pokonały Energę Toruń 84:75 (16:24, 20:17, 22:16, 26:18). Wisła to aktualny mistrz kraju i lider tegorocznych rozgrywek Tauron Basket Ligi Kobiet. Ekipa znad Wisły rywalizuje też w Eurolidze Kobiet. Obecnie w grupie A europejskich rozgrywek zajmuje 4. miejsce.

Jest porozumienie w IKS "Solino"

Powołanie zespołu pracującego nad strategią i rozwojem kopalni, wypracowanie nowego zbiorowego układu pracy oraz zamrożenie zasad wynagradzania do końca roku - takie są warunki porozumienia zawartego w piątek pomiędzy związkami zawodowymi a zarządem IKS "Solino" S.A. W piątek, w 95 dniu protestu głodowego, po rozmowach prezesa zarządu ze związkowcami, przy udziale przedstawicieli PKN Orlen i Ministerstwa Skarbu Państwa osiągnięto porozumienie w sprawie zakończenia protestu oraz zasad wynagradzania i powołania zespołu ds. gospodarczych.

Wystartuj w mistrzostwach Europy

10. Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów Lekkiej Atletyki zbliżają się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się w 23-28 marca w nowej toruńskiej hali sportowo-widowiskowej oraz w przypadku kilku konkurencji na terenach do niej przylegających. Organizatorzy do drugiego lutego czekają na chętnych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w czempionacie.

Wyślij poparcie dla budowy drogi S10!

Wystarczy pocztą elektroniczną lub tradycyjną wysłać do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wypełniony już formularz. Czekamy na Twój głos! Do 30 stycznia br., każdy mieszkaniec może poprzeć starania o wpisanie drogi S10 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023.

Znamy laureatów konkursu na świąteczne witryny w Bydgoszczy

Przypominamy, że miasto po raz drugi ogłosiło konkurs na najpiękniejszy wystrój świąteczno-noworoczny.Nadesłane zgłoszenia oceniła komisja w składzie: Jolanta Chmara (Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków, Oddział Bydgoszcz), Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz (dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej, Architekt Miasta), Dariusz Markowski (Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta), Marek Iwiński (Plastyk Miasta i Przewodniczący Komisji Konkursowej).

Centrum targowe w Bydgoszczy. Rosną pierwsze mury. Raport nr 1

Trwa budowa Bydgoskiego Centrum Targowo-Wystawienniczego w Myślęcinku. Powstają fundamenty, a przy obiekcie biurowo-konferencyjnym wznoszone są już pierwsze mury. Cała inwestycja jest warta 51 mln zł.Została już ułożona warstwa betonu pod fundamenty BCTW. Ponadto zostały posadowione ławy i stopy fundamentowe pod budowę budynku biurowo - konferencyjnego. Zadania wykonano w całości. Obecnie trwają zaawansowane prace dotyczące położenia stóp fundamentowych pod halę BCTW. Te roboty powinny zakończyć się w lutym. W marcu planowana jest dostawa i montaż słupów prefabrykowanych hali.

ROZPOCZĘŁY SIĘ DNI HALLEROWSKIE w TORUNIU

Złożenie kwiatów pod pomnikami Steinborna, Łaszewskiego i Hallera zainaugurowało obchody 95. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. 18 stycznia 1920 r. Toruń, po przeszło stu latach zaboru pruskiego, znowu stał się miastem polskim. Tego dnia około godziny 15.00 do miasta weszły jednostki wojska polskiego, realizujące postanowienia traktatu wersalskiego.

Podsumowanie Roku Kanału Bydgoskiego

W Miejskim Centrum Kultury w czwartek, 15 stycznia, odbyła się uroczystość zakończenia obchodów Roku Kanału Bydgoskiego. Rok Kanału Bydgoskiego obchodziliśmy w 2014 r. w związku z przypadającą 240. rocznicą uruchomienia Kanału Bydgoskiego. Stosowną uchwałę ustanawiającą Rok Kanału Bydgoskiego 25 września 2013 r. podjęła Rada Miasta Bydgoszczy (uchwała nr XLVI/999/13).

KWALIFIKACJA WOJSKOWA 2015

Od 2 marca do 17 kwietnia 2015 r. zostanie przeprowadzona na terenie Torunia kwalifikacja wojskowa. W roku 2015 do kwalifikacji wojskowej wezwanych zostanie łącznie ok. 1230 osób - 998 mężczyzn rocznika 1996, ok. 20 kobiet oraz 210 mężczyzn roczników 1991-1995. Podstawą prawną jest rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2015 r. ( Dz.U. z 2014 r., poz. 1595).

Eurolotem z Bydgoszczy do Warszawy, Lufthansą do Frankfurtu

Od 26 stycznia Port Lotniczy Bydgoszcz zaoferuje pasażerom nowe połączenie na trasie Warszawa-Bydgoszcz-Warszawa. Z kolei od 29 marca z bydgoskiego lotniska uruchomione zostaną loty do Frankfurtu. Port Lotniczy w Bydgoszczy zaoferuje pasażerom nowe połączenie na trasie Warszawa-Bydgoszcz-Warszawa. Dodatkowe połączenie – tzw. trzecia rotacja – pozwoli na wygodny poranny wylot w obu kierunkach i powrót samolotem tego samego dnia. Teraz pasażerowie w dniach od poniedziałku do piątku będą mieć do dyspozycji trzy godziny wylotów z Bydgoszczy – o godz. 5.40, 9:15, 18.30 oraz trzy godziny wylotów z Warszawy - o godz. 8.00,16:50, 22:30.

REKORD W PLANETARIUM

Znakomity rok ma za sobą toruńskie Planetarium. Po raz kolejny pobity został rekord frekwencji. Seanse pod kopułą obejrzało 216.776 osób. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o ponad 8 tysięcy. Wynik jest tym bardziej zdumiewający, że w minionym, 2014 roku Planetarium było czynne dla odwiedzających tylko przez 11 miesięcy. W styczniu ubiegłego roku trwała bowiem najdłuższa w dotychczasowej historii instytucji przerwa w działalności związana ze zmianą wystroju wnętrz, wymianą foteli dla widzów i zmianą techniki projekcji seansów.

Tradycyjnie na początku roku

Tradycją stały się już organizowane na początku każdego roku w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO w Bydgoszczy (JFTC) spotkania noworoczne. W środę, 19 stycznia, w siedzibie JFTC podsumowano 2014 r. i rozmawiano o planach Centrum na najbliższe 12 miesięcy.

TORUŃ DLA WOŚP

268 847,56 zł – tyle zgromadzono we wszystkich toruńskich sztabach podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Główny zebrał 147 005,40 zł, Sztab w SP1 zebrał 47 070,82 zł, Sztab na Skarpie zaś 74 771,34 zł.

WOŚP zagrała w Bydgoszczy

Około 750 wolontariuszy kwestowało na ulicach Bydgoszczy podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierano pieniądze na pomoc dla najmłodszych i najstarszych.

6. rocznica śmierci gen. Elżbiety Zawackiej

Mszą i złożeniem kwiatów na Jej grobie Toruń uczcił 10 stycznia 2015 roku 6. rocznicę śmierci gen. prof. Elżbiety Zawackiej. Rano w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny została odprawiona Msza św. w jej intencji. Po nabożeństwie nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu Św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego, w asyscie wojska i pocztów sztandarowych. Panią Profesor wspominali przyjaciele i współpracownicy z Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Miasto reprezentowali zastępca prezydenta Torunia Andrzej Rakowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Michał Jakubaszek oraz radny Karol Wojtasik
stat4u