SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

Nordic Haven – kolejny etap

Rusza kolejny etap prac przy budowie najwyższego budynku w Bydgoszczy. Apartamentowiec Nordic Haven ma być gotowy z końcem 2015 roku. Ma liczyć aż 18 kondygnacji

Premier Ewa Kopacz z wizytą w Bydgoszczy

Podczas wizyty w Bydgoszczy, prezes Rady Ministrów Ewa Kopacz, odwiedziła bydgoską firmę PESA.

Akwarium Terrarium w Bydgoszczy otwarte!

9 listopada otwarto pawilon Akwarium Terrarium. Przez cały dzień wejście do ZOO i Akwarium Terrarium było darmowe.

Dąb imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy

W Alei Ossolińskich Prezydent Rafał Bruski wziął udział w uroczystości posadzenia dębu pamięci Józefa Piłsudskiego. W uroczystości uczestniczyła także Joanna Onyszkiewicz, wnuczka Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Para Prezydencka z wizytą w regionie

W środę (12 listopada) Prezydent RP Bronisław Komorowski wraz z Małżonką odwiedzą Bydgoszcz. Para Prezydencka weźmie udział w Forum "Duża Rodzina - dobre praktyki w samorządzie", wcześniej Prezydent Bronisław Komorowski odwiedzi Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO (JFTC).

W Grudziądzu zagrali dla Adasia

Wielki koncert charytatywny dla małego Adasia odbył się 8 listopada 2014 r. w grudziądzkim klubie Akcent. Wzięło w nim udział blisko 200 osób a zabrano ponad 12 tys. złotych.

TORUŃ PREZYDENCI W SPRAWIE KONTRAKTU TERYTORIALNEGO

6 listopada prezydenci Torunia Michał Zaleski, Włocławka Andrzej Pałucki, Grudziądza Robert Malinowski oraz zastępca prezydenta Inowrocławia Wojciech Piniewski sygnowali list do premier Ewy Kopacz w sprawie tworzenia kontraktu terytorialnego.

Bydgoszcz - Wypożycz i jedź!

Podpisano umowę firmą BikeU na funkcjonowanie w Bydgoszczy Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Mieszkańcy w kwietniu 2015 roku będą mogli skorzystać z ponad 300 jednośladów!

Porażka Olimpii Grudziądz

Aż 3 do zera przegrała w sobotę 8 listopada 2014 r. na własnym boisku Olimpia Grudziądz z Arką Gdynia.

Szkoła z nauką języka hiszpańskiego w Bydgoszczy

W czwartek (6/11) odbyła się inauguracja roku szkolnego 2014/2015 w Bydgoskim Gimnazjum Klasycznym klasy dwujęzycznej z językiem hiszpańskim.Od 1 września 2014 r., po zaliczeniu w maju testu kompetencji językowych, do klasy I B Bydgoskiego Gimnazjum Klasycznego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 zostało przyjętych 30 uczniów do klasy dwujęzycznej hiszpańskiej. Uczniów chętnych do tej klasy było o wiele więcej, ale nie zaliczyli testu kompetencji językowych.

Kombatanci w toruńskim Ratuszu

7 listopada 2014 roku prezydent Michał Zaleski spotkał się z toruńskimi kombatantami. Okazją do rozmowy i uhonorowania zasłużonych dla Polski torunian jest przypadająca we wtorek 96. rocznica odzyskania niepodległości.

Bydgoszcz jako „Gmina Przyjazna Turystom”

Do konkursu organizowanego m.in. przez dwutygodnik „Wspólnota” zgłosiło się 50 samorządów z całej Polski. Bydgoszcz zajęła w nim drugie miejsce (pierwsze miejsce w kategorii: „Gmina Miejska”).

TORUŃ W RANKINGU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU

Toruń zajął 8. Miejsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego 2014 w kategorii Miasto na Prawach Powiatu.

TORUŃ PRZYJAZNY KIEROWCOM

Na wysokiej, czwartej pozycji uplasował się Toruń w rankingu miast, w których kierowcy mają najmniej powodów do narzekań. Badanie opracowała Gazeta „Motor”.

Nagrody za prace naukowe

Prezydent Rafał Bruski ogłasza konkurs pn. „Nagroda Prezydenta Miasta Bydgoszczy za pracę inżynierską, licencjacką, magisterską lub doktorską związaną z Bydgoszczą” obronioną w roku akademickim 2013/2014.

W Bydgoszczy pamiętamy o zmarłych ...

Co roku, przed Dniem Wszystkich Świętych, na grobach i w miejscach upamiętniających zasłużonych bydgoszczan oraz w miejscach pamięci narodowej zapłonęły znicze na znak naszej pamięci o tych, którzy odeszli.

HALLOWEEN W STRASZNYM MŁYNIE w TORUNIU

Mroczna zagadka kryminalna, tajemnice laboratorium kryminalistycznego, profilowanie przestępcy na podstawie zdjęć, specjalne halloweenowe pokazy i doświadczenia naukowe, a do tego konkurs na najlepsze przebranie – takie atrakcje przygotowało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z okazji Halloween

W Bydgoszczy na cmentarz tramwajem lub autobusem

1 listopada zmieni się organizacja ruchu przy wielu bydgoskich cmentarzach. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wytyczy tymczasowe buspasy, utworzy specjalne linie oraz zapewni dodatkowe miejsca parkingowe. Sprawdź jak poruszać się po Bydgoszczy w najbliższy weekend.

Torunianin Marek Czarnecki został zwycięzcą Master Photography Awards 2014.

Master Photography Awards to najbardziej oczekiwane wydarzenie w kalendarzu światowych imprez fotograficznych. Na corocznej gali wręczania nagród Master Photography Awards 2014, która odbyła się 19 października w Hinckley Island Hotel niedaleko Birmigham w Wielkiej Brytanii zjechały się setki najwybitniejszych twórców obrazu fotograficznego z całego świata. Gali towarzyszyli przedstawiciele największych firm branży fotograficznej.

Miesiąc do otwarcia Gdańskiej w Bydgoszczy

W ramach remontu kolejnego odcinka ul. Gdańskiej ruszyły prace brukarskie. Trwa też budowa nowego torowiska. Dodatkowo zakres prac rozszerzono o odcinek Gdańskiej, tuż przed jej skrzyżowaniem z ul. Kamienną.

Dzień Profilaktyka Roku 2014 w Bydgoszczy

Cykliczna impreza pt."Dzień Profilaktyka Roku” odbyła się po raz trzynasty. Uczestnikami spotkania były osoby działające w obszarze profilaktyki uzależnień z terenu Bydgoszczy.

Międzynarodowa konferencja w bydgoskim ratuszu

W niedzielę (26 października) odbyła międzynarodowa konferencja pt. Polska droga do wolności na tle walki o przemiany demokratyczne w Europie Środkowej.

W Bydgoszczy świętował najstarszy polski związek sportowy

Anita Włodarczyk i Adam Kszczot zostali laureatami Złotych Kolców 2014 – najbardziej prestiżowej nagrody w polskiej lekkoatletyce, która od ponad 40 lat przyznawana jest przez PZLA i katowicki „Sport”. Zwycięzcy zostali ogłoszeni podczas Tamex Gali w Bydgoszczy, która została zorganizowana z okazji 95-lecia istnienia PZLA.

Zanussi o pasjach w Toruniu

Krzysztof Zanussi gościł 24 października 2014 r. w Toruniu na IV Wojewódzkim Spotkaniu Samorządów Uczniowskich pt. "Głos należy do Ciebie". Cykliczna impreza, odbywająca się w tym roku pod hasłem „Pasja - drogą do sukcesu”, zgromadziła w tym roku w toruńskim Ratuszu Staromiejskim przedstawicieli 21 szkół i zespołów szkół z całego województwa. Organizatorem spotkania jest Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu.

Bydgoszcz - Jubilatka z Leśnego

Szkoła Podstawowa nr 15, mieszcząca się przy ul. Czerkaskiej, obchodzi 60-lecie istnienia. W jubileuszowej gali uczestniczył prezydent Rafał Bruski.

Bydgoszczanka zwyciężczynią legendarnego festiwalu

Bydgoszczanka Magdalena Kucharska wygrała jubileuszowy 50. Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Talent bydgoszczanki doceniło jury w składzie: Jan Poprawa (przewodniczący), Anna Radwan, Anna Serafińska, Krzysztof Ścierański. Magdalena Kucharska pokonała imponującą konkurencję: jurorzy w sumie wysłuchali 40 zespołów i solistów zakwalifikowanych do finału konkursu przez Radę Artystyczną.

Bydgoszcz ponownie z Kryształem Przetargów

Urząd Miasta Bydgoszczy uhonorowany został Kryształem Przetargów Publicznych 2014. To kolejne wyróżnienie dla naszego samorządu w konkursie miesięcznika „Przetargi Publiczne”.

50-lecie istnienia świętuje w tym roku Gimnazjum nr 21 im. Tony’ego Halika w Toruniu.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w środę, 22 października w gmachu szkoły przy ul. Morcinka. Miasto reprezentowali na nich zastępca prezydenta Torunia Ludwik Szuba i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz, którzy z okazji jubileuszu podarowali placówce kamerę dla szkolnej telewizji oraz pamiątkową grafikę z Toruniem.

Baseny na bydgoskich osiedlach

Po zakończeniu budowy basenu na Błoniu realizowane będą kolejne inwestycje na osiedlach. Ogłoszony został przetarg na wykonanie projektu nowego basenu na Kapuściskach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Szarych Szeregów 4a.

Ambasador Rumunii z wizytą u prezydenta Bydgoszczy

We wtorek (21/10) prezydent Rafał Bruski gościł w ratuszu Ambasador Rumunii Ovidiu Dranga.Była to pierwsza wizyta Ambasadora Rumunii w Bydgoszczy, jednak według zapewnień nie ostatnia – Ambasador był pod ogromnym wrażeniem miasta oraz dynamiki rozwoju, którą zauważył.

„Dzień marchewki” w Toruniu

Trwa toruńska kampania „Październik Zdrowiu – Tak, Uzależnieniom – Nie”. W ramach przedsięwzięcia młodzież Zespołu Szkół Technicznych zorganizowała „Dzień marchewki”.

Tłumy biegaczy na ulicach Bydgoszczy

Tegoroczny, drugi półmaraton cieszył się ogromną popularnością. Ulicami przebiegło ponad tysiąc osób, to absolutny rekord frekwencji. Jeszcze nigdy w Bydgoszczy tyle osób nie uczestniczyło w biegu miejskim.

Trasa ekspresowa S5 - krok po kroku

Sprawdź kiedy ruszą wykupy, na czym polegać mają ostatnie prace projektowe i kiedy ruszy budowa trasy ekspresowej S5. Krok po kroku przedstawiamy etapy realizacji tego ważnego przedsięwzięcia, które skomunikuje zachodnią część województwa z autostradami A1 oraz A2.

Uroczystości na włocławskiej tamie

W sobotę 18 października we Włocławku odbyły się uroczystości poświęcone pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, w związku z 30 rocznicą Jego tragicznej śmierci. W modlitwie na włocławskiej tamie, procesji z relikwią i mszy polowej wzięli udział biskupi, księża, działacze Komisji Krajowej NSZZ"S" z Piotrem Dudą oraz posłowie PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, dziesiątki pocztów sztandarowych Solidarności, członkowie związku, a także wielu wiernych z Włocławka.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Toruniu

Spektakl „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” Teatru Drak z Czech zdobył największą ilość nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. Grand Prix przyznane przez jury profesjonalne powędrowało do Włoch za spektakl „Malowany ogród” Compagnii TPO.

XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej w Bydgoszczy

Spośród 235 prac autorów z całego świata, którzy wzięli udział w zeszłorocznym konkursie, na wystawie są zaprezentowano 94 karykatury, spośród których 15 jest nagrodzonych. Wystawę można oglądać w Galerii Miejskiej bwa.

„Ostatnia droga” księdza Popiełuszki

Obchody 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz Biskupa Jana Tyrawę.

Toruń uczci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę.

Uroczystości odbędą się w sobotę i w niedzielę 18 i 19 października. W sobotę o godz. 15.00 w Kościele Akademickim na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem J.E. bp Wiesława Alojzego Meringa – Ordynariusza Diecezji Włocławskiej. Następnie o godz. 20.00 można będzie wysłuchać kantaty „Modlitwa Matki” autorstwa Romana Kołakowskiego.

W Bydgoszczy pomagają od 10 lat!

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży z autyzmem, koncertem galowym w Miejskim Centrum Kultury, uczcił 10-lecie istnienia.

60 lat Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy

W czwartek (16 października) prezydent Rafał Bruski wziął udział w uroczystościach związanych z 60-leciem Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy. W skład Zespołu Szkół nr 16 wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 16, Gimnazjum nr 29 i Młodzieżowy Dom Kultury nr 6. Przy Zespole Szkół nr 16 wybudowano plac zabaw dla dzieci w ramach projektu „Radosna Szkoła”. Koszt całkowity z dokumentacją projektową wyniósł 271 333 zł, dofinansowanie z budżetu państwa to 95 250 zł.

Dzień Edukacji Narodowej 2014

W hotelu Holiday Inn we wtorek, 14 października, odbyła się miejska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W czasie uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Iwoną Waszkiewicz wręczył nagrody 98 pracownikom placówek, dla których organem założycielskim jest miasto. Nagrody trafiły one w ręce nauczycieli wyróżniających się w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.

Szkoła Biznesu MBA przy bydgoskiej WSG

W czwartek (9.10) podpisano umowę partnerską pomiędzy holenderską szkołą wyższą Maastricht School of Management a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Szkoła Biznesu MBA WSG będzie szkolić menedżerów i kadrę zarządzającą – to pierwsze takie studia w regionie.Umowę podpisano w obecności ambasadora Królestwa Holandii Paula P.J. Bekkersa, wojewody Ewy Mes oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Trident Joust 2014 w Bydgoszczy

Kwatera dowodząca tegorocznym zestawem Sił Odpowiedzi NATO rozpoczęła w poniedziałek (13 października) ćwiczenie Trident Joust 2014. 400-osobowy personel z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) Brunssum przejdzie intensywny trening sztabowy w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy.

Toruń został laureatem

Toruń został laureatem konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” w kategorii miast wojewódzkich w I Ogólnopolskim Konkursie Miast. Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Miast są Związek Miast Polskich oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Konkurs jest nowatorskim przedsięwzięciem, ponieważ w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

Studia za olimpiadę w Toruniu

Bezpłatne studia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu to główna nagroda w V Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie.

60 lat minęło w Bydgoszczy

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystościach zorganizowanych w piątek 10 października . wziął udział prezydent Rafał Bruski.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Jubileusz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

W piątek, 10 października, z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego, odbyły się uroczystości związane z 8. rocznicą utworzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaki honorowe.

Mistrz Świata z wizytą u prezydenta Bydgoszczy

Michał Szmelc, który na Mistrzostwach Świata w Bochum zdeklasował wszystkich rywali i w swojej kategorii wiekowej zajął pierwsze miejsce, spotkał się dziś w piątek 10 października 2014 r. z prezydentem Rafałem Bruskim.

Bydgoszcz Informuje – „Program 5/6”

Aby zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów w ramach „Programu 5/6” przez dwa dni na terenie miasta rozdawano ulotki informujące o kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przez dwa dni rozdano 20 000 ulotek! Kolporterów w charakterystycznych koszulkach „Bydgoszcz Informuje” można było spotkać w pięciu miejscach: w okolichach Galerii Pomorskiej, Focus Mall, CH Rondo, Galerii Fordon oraz w okolicach ronda Jagiellonów.

O ekologii miejskiej w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa dwudniowy (8-9.10) II Międzynarodowy Kongres Ekologii Miast „EcoMetropolis”. Program wydarzenia stanowi nawiązanie do realizacji European Initiative Smart Cities w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

Światełka dla Papieża w Toruniu

12 października 2014 r. po raz czternasty obchodzić będziemy w Toruniu Dzień Papieski. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie.

Goście z Ukrainy z wizytą w bydgoskim ratuszu

Ukraińcy biorą udział w projekcie pn. „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszeniowych z UE”. Miasto przyjęło zaproszenie do udziału w projekcie od Związku Miast Polskich.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego na targach Expo Real

Expo Real w Monachium to największe targi inwestycyjne w Europie. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 36 tys. odwiedzających i 1663 wystawców z 33 krajów. Targi objęte są całkowitym systemem rejestracji i przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów związanych z rynkiem inwestycji i nieruchomości. W najnowocześniejszym centrum wystawienniczym w tej części świata na ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych oprócz części wystawienniczej obędzie się ponad 80 sympozjów, seminariów, paneli dyskusyjnych i prezentacji skierowanych do branży.

Bydgoszcz - Festiwal Prapremier 2014 przechodzi do historii

W niedzielę (5.10) spektaklem „Towiańczycy. Królowie chmur” zakończono tegoroczną edycję festiwalu. Oficjalnie pożegnano także Pawła Łysaka i przekazano bydgoską scenę Pawłowi Wodzińskiemu. Jury XIII Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2014 w składzie: Aneta Kyzioł, Jacek Sieradzki i Paweł Soszyński, po obejrzeniu ośmiu spektakli konkursowych przyznało następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 14 tys. zł Barbarze Wysockiej i Michałowi Zadarze, twórcom spektaklu „Chopin bez fortepianu”. Dwie główne nagrody festiwalu, czyli nagrodę scenograficzną w wysokości 6 tys. zł otrzymała Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Cienie. Eurydyka mówi”. Spektakl wyprodukowały Teatr IMKA w Warszawie i Teatr Polski w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.

Ośrodek Kids’ Athletics w Toruniu

Toruń od września 2014 przystąpił do realizacji największego w świecie projektu w zakresie sportu powszechnego. Kids’ Athletics wdrożony został w 2005 roku przez IAAF w 160 krajach. Program objął swoim działaniem ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie. Od 2014 roku będzie realizowany również w Polsce. Partnerami projektu są Polski Związek Lekkiej Atletyki - koordynator projektu, jednostki samorządu terytorialnego - udostępniający nieodpłatnie miejskie obiekty sportowe oraz szkoły zabezpieczające kadrę nauczycielska do prowadzenia szklenia lekkoatletycznego.

Ekobus ProNatury w bydgoskich przedszkolach

Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi w październiku kolejne bydgoskie przedszkola. Wszystko w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”.

Przyjechali do Bydgoszczy dzięki programowi Erasmus

Około 200 studentów z zagranicy spędził pierwszy semestr nauki w Bydgoszczy. Przyjechali do nas dzięki programowi Erasmus. Tradycją stało się już, że na początku października witamy nad Brdą zagranicznych studentów, którzy są uczestnikami programu Erasmus i przyjechali w ramach wymiany międzynarodowej.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego promowała Bydgoszcz na „The ITO&BPO Germany Forum” w Berlinie.

Rozpoznając szanse na dalszy rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz możliwości pozyskania do Bydgoszczy kolejnych inwestorów z branży BPO/SSC, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „The ITO&BPO Germany Forum” organizowanej w Berlinie przez Outsourcing Verband - największego stowarzyszenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu w centralnej i wschodniej Europie, skupiającego reprezentantów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, tzw. region DACH.

118 uzdolnionych uczniów otrzyma od Prezydenta Miasta Torunia stypendia na rok szkolny 2014/2015.

O przyznanie stypendium ubiegało się 122 uczniów, w tym siedmiu o stypendium I kategorii, 33 o stypendium II kategorii oraz 82 o stypendium III kategorii. Wnioski dotyczące 3 uczniów nie spełniły kryteriów, zaś 1 został wycofany. Prezydent dokonał wyboru stypendystów z list zawierających dane o osiągnięciach uczniów sporządzonych odrębnie dla każdej kategorii stypendium. Ocenie podlegały osiągnięcia uzyskane w roku szkolnym 2013/2014: w konkursach/olimpiadach przedmiotowych zwalniających ze sprawdzianu w klasie szóstej lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego, wynikające ze świadectwa szkolnego: średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz ocena zachowania.

Dwa uniwersytety rozpoczęły rok akademicki w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurowały nowy rok akademicki. UTP rozpoczął 64. rok akademicki w swojej historii. Na studiach stacjonarnych naukę rozpoczęło około 2 tys. studentów. Uczelnia – mimo niżu demograficznego – nadal jest chętnie wybierana przez młodych i uruchomiła kilka nowych kierunków: analitykę chemiczną i spożywczą, informatykę stosowaną, nanobioinżynierię i zoofizjoterapię.

Pobiegnie z logo ProNatury na koszulce

Mariusz Gawrysiak, pracownik ProNatury w Bydgoszczy, w niedzielę 5 października weźmie udział w prestiżowym Silesia Marathon na Górnym Śląsku. Jego start wspiera spółka. Silesia Marathon jest to jedyny bieg w Polsce, którego trasa wiedzie przez trzy miasta - Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. W tegorocznej, szóstej edycji wezmą udział biegacze z 16 krajów świata i zdaniem organizatorów pobity zostanie rekord: w imprezie weźmie udział ponad 5 tys. uczestników.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 1 października rok akademicki 2014/2015.

Tradycyjnie 1 października rano społeczność akademicka UMK, prowadzona przez orkiestrę Garnizonu Toruń, poczet sztandarowy uczelni, rektora i senat oraz profesorów i doktorów w strojach reprezentacyjnych, zgromadziła się pod pomnikiem Kopernika, by złożyć kwiaty u stóp patrona uczelni . W uniwersyteckim pochodzie uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym rady miasta Marianem Frąckiewiczem.

25-lecie bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków

W środę (1 października) w Miejskim Centrum Kultury obchodzono uroczystość związaną z 25-leciem Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy.

Jubileusz 20-lecia powstania Izby Celnej w Bydgoszczy

Podczas wtorkowej (30.09) uroczystości w Dworze Artusa wyróżniający się funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe.

Nagrody dla utalentowanych uczniów w Bydgoszczy

W poniedziałek (29 września) Prezydent Rafał Bruski wręczył nagrody finalistom i laureatom konkursów i olimpiad przedmiotowych. Komisja rozpatrująca wnioski o przyznanie nagród dla uczniów i nauczycieli za szczególne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych przyznała nagrody 267 uczniom o łącznej wysokości 282.000 zł i 181 nauczycielom o łącznej wysokości 220.75 zł.

Bydgoski Festiwal Camerimage na liście marek magazynu „Brief”

Odbywający się od czterech lat w Bydgoszczy Festiwal Camerimage, znalazł się w zestawieniu magazynu „Brief” prezentującym 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

Michał Kwiatkowski, wychowanek Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific, mistrzem świata!

24-letni kolarz wygrał 254-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego w hiszpańskiej Ponferradzie. To pierwszy w historii Polak, który sięgnął po ten tytuł. Do jego sukcesu w wyścigu przyczyniła się znakomita współpraca całej polskiej reprezentacji w składzie: Michał Gołaś, Maciej Paterski, Bartłomiej Matysiak, Michał Podlaski, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Maciej Bodnar oraz Bartosz Huzarski.

W Toruniu stanął pomnik upamiętniający gen. prof. Elżbietę Zawacką, Honorową Obywatelkę Torunia.

Rzeźba pomnikowa jednej z najsłynniejszych kobiet żołnierzy w Polsce została odsłonięta 26 września 2014 r. przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, na dzień przed obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawia Honorową Obywatelkę Torunia w jesieni życia, jako współtwórczynię fundacji badającej dzieje Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek. Tak zapamiętało ją w Toruniu wielu – niezwykle skromną, pracowitą Panią Profesor, żarliwą patriotkę, do końca swego blisko stuletniego życia oddaną służbie Polsce. Autorem rzeźby jest toruński artysta Tadeusz Porębski. Obok pomnika zawisła na ścianie tablica z krótkim biogramem gen. Zawackiej, w j. polskimi i angielskim, a naprzeciwko, na parkanie Piernikowego Miasteczka można ogladać wystawę poświęconą patronce fundacj

75 lat Polskiego Państwa Podziemnego - obchody w Bydgoszczy

W przededniu 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze w imieniu miasta i bydgoszczan.

Toruń został wybrany do rankingu 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

- Toruń swój charakter zawdzięcza przede wszystkim gotyckim budowlom, kościołom i spichlerzom – czytamy w uzasadnieniu. Kojarzony z polskim astronomem, Mikołajem Kopernikiem, jest miejscem wyróżnionym przez UNESCO i wpisanym na jego Listę Światowego Dziedzictwa. Stałym punktem wycieczek jest toruńskie Planetarium i Orbitarium, dzięki którym znacznie można poszerzyć swoją wiedzę astronomiczną. Nadwiślańska panorama miasta została jednym z “Siedmiu Cudów Polski”, a Krzywa Wieża jest nieodłącznym obrazkiem Torunia.

Sztandar dla SP nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy

W czwartek (25.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w uroczystości przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy. Nadanie sztandaru szkole to inicjatywa rodziców i pracowników placówki. Szkoła prowadzi ścisłą współpracę z rodzicami, czego efektem są liczne wspólne imprezy naukowe i sportowe. Czynnie do tych spotkań włączają się także mieszkańcy osiedla i rada osiedla Górzyskowo.

70 toruńskich nauczycieli odebrało 23 września 2014 r. akty nadania stopnia awansu zawodowego.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 224/226. Akty wręczali pedagogom prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

163 osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych kursów w Bydgoszczy

Wróć na dobry kurs – atrakcyjna oferta publicznych szkół dla dorosłych w województwie kujawsko-pomorskim” to projekt, dzięki któremu 163 osoby dorosłe skorzystać będą mogły z kursów dokształcających. Trwa już nabór.

Bydgoszcz - W 65. rocznicę utworzenia Batalionów Budowlanych i Górniczych

Z okazji 65. rocznicy utworzenia Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych w Bydgoszczy w ratuszu odbyło się okolicznościowa konferencja. W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta Grzegorz Dołkowski. Konferencja miała uczcić pamięć żołnierzy poddanych represji politycznej, a jednocześnie przekazać młodemu pokoleniu fakty i informacje z mało znanej historii z powojennych lat.

149 mln. dla toruńskiego mostu

Radosną dla miasta informację przekazał prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu minister Grzegorz Karpiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Ogłoszono ją 20 września 2014 r. na wspólnej konferencji prasowej z udziałem posła Tomasza Lenza i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Fontanna w Bydgoszczy odzyskuje blask

Rozpoczął się remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś odzyska blask sprzed 100 lat. Prace kosztują 37 tysięcy złotych.

Dzieci z Torunia dla pokoju!

Dzieci z Torunia i Serbii połączyły się 19 września 2014 r. w wspólnym apelu o pokój na świecie – przez internet. W ten sposób nowoczesna technologia wspomogła obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, którego ideą jest zgromadzenie dzieci i młodzieży mieszkających w różnych częściach naszego globu i wyrażenie przez nich wspólnego pragnienia pokoju oraz sprawiedliwości. Dzięki internetowi już po raz czwarty we wspólnym apelu o pokój wzięła udział młodzież z całego świata.

Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy

Idea konkursu inspiruje do wykorzystywania nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem odsłuchiwanych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

Toruń zielonym miastem

Kapituła konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” ogłosiła listę laureatów i wyróżnionych projektów. Toruń wyróżniony został w trzech kategoriach. Miasto Kopernika wyróżnione zostało w kategoriach: transport ekologiczny i infrastruktura drogowa, zieleń w mieście (Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu) oraz planowanie i realizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem ZIT .

75. rocznica napaści ZSRR na Polskę - obchody w Bydgoszczy

Mieszkańcy Bydgoszczy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych i wojskowych uczestniczyli w miejskich obchodach 75. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach uczestniczyła zastępca prezydenta Elżbieta Rusielewicz. Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze. Po niej dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się na Starym Rynku.

Nowoczesny akademik dla medyków w Bydgoszczy

Przy ul. Powstańców Wielkopolskich we wtorek (16 września) otwarto nowoczesny Dom Studencki nr 3 Collegium Medicum UMK. W uroczystym otwarciu akademika wziął udział prezydent Rafał Bruski. Nowy Dom Studencki dla przyszłych medyków to siedmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. m kw. i kubaturze ponad 24 tys. m sześć. W budynku zlokalizowano trzy klatki schodowe wewnętrzne, łączące ze sobą wszystkie kondygnacje, wszystkie stanowią obudowaną drogę ewakuacyjną.

Chrzciny „Brdy” i „Wisły” na budowie bydgoskiej eko-elektrociepłowni

Walczaki bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych mają już imiona. Laureaci konkursu wiedzy ekologicznej organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” zostali ojcami chrzestnymi tych kluczowych elementów technologicznych instalacji.

Toruń włączył się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne święto europejskiej kultury materialnej i duchowej było obchodzone pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”. Na Rynku Staromiejskim w Toruniu można było zobaczyć inscenizacje nawiązujące do wiślanej historii miasta: czasy przepraw przez rzekę kupców podążających szlakiem bursztynowym, wyprawy wiślane Słowian i wikingów z udziałem 12-metrowej repliki łodzi Wikingów, scenki z czasów lokacji miasta oraz życia flisaków.

Unia Metropolii Polskich pozytywnie o działaniach Bydgoszczy

W Bydgoszczy, w dniach 15 – 16 września br., odbywa się jubileuszowe, dziesiąte Zebranie Zespołu Unii Metropolii Polskich do spraw Odpadów Komunalnych.

Bydgoszcz - Pamiątkowa tablica dla Jana Cielucha w 115. rocznicę urodzin

W piątek, 12 września, na fasadzie Okręgowej Izby Adwokacie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą adwokatowi Janowi Cieluchowi.

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw

Rusza VI edycja konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Ideą konkursu jest wyłonienie i promowanie innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw województwa kujawsko-pomorskiego. Można już składać formularze zgłoszeniowe na innowacyjne technologie, innowacyjne produkty lub innowacyjne usługi w trzech kategoriach: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
stat4u