SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

Toruń został laureatem

Toruń został laureatem konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” w kategorii miast wojewódzkich w I Ogólnopolskim Konkursie Miast. Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Miast są Związek Miast Polskich oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Konkurs jest nowatorskim przedsięwzięciem, ponieważ w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

Studia za olimpiadę w Toruniu

Bezpłatne studia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu to główna nagroda w V Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie.

60 lat minęło w Bydgoszczy

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystościach zorganizowanych w piątek 10 października . wziął udział prezydent Rafał Bruski.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Jubileusz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

W piątek, 10 października, z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego, odbyły się uroczystości związane z 8. rocznicą utworzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaki honorowe.

Mistrz Świata z wizytą u prezydenta Bydgoszczy

Michał Szmelc, który na Mistrzostwach Świata w Bochum zdeklasował wszystkich rywali i w swojej kategorii wiekowej zajął pierwsze miejsce, spotkał się dziś w piątek 10 października 2014 r. z prezydentem Rafałem Bruskim.

Bydgoszcz Informuje – „Program 5/6”

Aby zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów w ramach „Programu 5/6” przez dwa dni na terenie miasta rozdawano ulotki informujące o kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przez dwa dni rozdano 20 000 ulotek! Kolporterów w charakterystycznych koszulkach „Bydgoszcz Informuje” można było spotkać w pięciu miejscach: w okolichach Galerii Pomorskiej, Focus Mall, CH Rondo, Galerii Fordon oraz w okolicach ronda Jagiellonów.

O ekologii miejskiej w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa dwudniowy (8-9.10) II Międzynarodowy Kongres Ekologii Miast „EcoMetropolis”. Program wydarzenia stanowi nawiązanie do realizacji European Initiative Smart Cities w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

Światełka dla Papieża w Toruniu

12 października 2014 r. po raz czternasty obchodzić będziemy w Toruniu Dzień Papieski. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie.

Goście z Ukrainy z wizytą w bydgoskim ratuszu

Ukraińcy biorą udział w projekcie pn. „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszeniowych z UE”. Miasto przyjęło zaproszenie do udziału w projekcie od Związku Miast Polskich.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego na targach Expo Real

Expo Real w Monachium to największe targi inwestycyjne w Europie. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 36 tys. odwiedzających i 1663 wystawców z 33 krajów. Targi objęte są całkowitym systemem rejestracji i przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów związanych z rynkiem inwestycji i nieruchomości. W najnowocześniejszym centrum wystawienniczym w tej części świata na ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych oprócz części wystawienniczej obędzie się ponad 80 sympozjów, seminariów, paneli dyskusyjnych i prezentacji skierowanych do branży.

Bydgoszcz - Festiwal Prapremier 2014 przechodzi do historii

W niedzielę (5.10) spektaklem „Towiańczycy. Królowie chmur” zakończono tegoroczną edycję festiwalu. Oficjalnie pożegnano także Pawła Łysaka i przekazano bydgoską scenę Pawłowi Wodzińskiemu. Jury XIII Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2014 w składzie: Aneta Kyzioł, Jacek Sieradzki i Paweł Soszyński, po obejrzeniu ośmiu spektakli konkursowych przyznało następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 14 tys. zł Barbarze Wysockiej i Michałowi Zadarze, twórcom spektaklu „Chopin bez fortepianu”. Dwie główne nagrody festiwalu, czyli nagrodę scenograficzną w wysokości 6 tys. zł otrzymała Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Cienie. Eurydyka mówi”. Spektakl wyprodukowały Teatr IMKA w Warszawie i Teatr Polski w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.

Ośrodek Kids’ Athletics w Toruniu

Toruń od września 2014 przystąpił do realizacji największego w świecie projektu w zakresie sportu powszechnego. Kids’ Athletics wdrożony został w 2005 roku przez IAAF w 160 krajach. Program objął swoim działaniem ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie. Od 2014 roku będzie realizowany również w Polsce. Partnerami projektu są Polski Związek Lekkiej Atletyki - koordynator projektu, jednostki samorządu terytorialnego - udostępniający nieodpłatnie miejskie obiekty sportowe oraz szkoły zabezpieczające kadrę nauczycielska do prowadzenia szklenia lekkoatletycznego.

Ekobus ProNatury w bydgoskich przedszkolach

Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi w październiku kolejne bydgoskie przedszkola. Wszystko w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”.

Przyjechali do Bydgoszczy dzięki programowi Erasmus

Około 200 studentów z zagranicy spędził pierwszy semestr nauki w Bydgoszczy. Przyjechali do nas dzięki programowi Erasmus. Tradycją stało się już, że na początku października witamy nad Brdą zagranicznych studentów, którzy są uczestnikami programu Erasmus i przyjechali w ramach wymiany międzynarodowej.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego promowała Bydgoszcz na „The ITO&BPO Germany Forum” w Berlinie.

Rozpoznając szanse na dalszy rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz możliwości pozyskania do Bydgoszczy kolejnych inwestorów z branży BPO/SSC, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „The ITO&BPO Germany Forum” organizowanej w Berlinie przez Outsourcing Verband - największego stowarzyszenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu w centralnej i wschodniej Europie, skupiającego reprezentantów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, tzw. region DACH.

118 uzdolnionych uczniów otrzyma od Prezydenta Miasta Torunia stypendia na rok szkolny 2014/2015.

O przyznanie stypendium ubiegało się 122 uczniów, w tym siedmiu o stypendium I kategorii, 33 o stypendium II kategorii oraz 82 o stypendium III kategorii. Wnioski dotyczące 3 uczniów nie spełniły kryteriów, zaś 1 został wycofany. Prezydent dokonał wyboru stypendystów z list zawierających dane o osiągnięciach uczniów sporządzonych odrębnie dla każdej kategorii stypendium. Ocenie podlegały osiągnięcia uzyskane w roku szkolnym 2013/2014: w konkursach/olimpiadach przedmiotowych zwalniających ze sprawdzianu w klasie szóstej lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego, wynikające ze świadectwa szkolnego: średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz ocena zachowania.

Dwa uniwersytety rozpoczęły rok akademicki w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurowały nowy rok akademicki. UTP rozpoczął 64. rok akademicki w swojej historii. Na studiach stacjonarnych naukę rozpoczęło około 2 tys. studentów. Uczelnia – mimo niżu demograficznego – nadal jest chętnie wybierana przez młodych i uruchomiła kilka nowych kierunków: analitykę chemiczną i spożywczą, informatykę stosowaną, nanobioinżynierię i zoofizjoterapię.

Pobiegnie z logo ProNatury na koszulce

Mariusz Gawrysiak, pracownik ProNatury w Bydgoszczy, w niedzielę 5 października weźmie udział w prestiżowym Silesia Marathon na Górnym Śląsku. Jego start wspiera spółka. Silesia Marathon jest to jedyny bieg w Polsce, którego trasa wiedzie przez trzy miasta - Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. W tegorocznej, szóstej edycji wezmą udział biegacze z 16 krajów świata i zdaniem organizatorów pobity zostanie rekord: w imprezie weźmie udział ponad 5 tys. uczestników.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 1 października rok akademicki 2014/2015.

Tradycyjnie 1 października rano społeczność akademicka UMK, prowadzona przez orkiestrę Garnizonu Toruń, poczet sztandarowy uczelni, rektora i senat oraz profesorów i doktorów w strojach reprezentacyjnych, zgromadziła się pod pomnikiem Kopernika, by złożyć kwiaty u stóp patrona uczelni . W uniwersyteckim pochodzie uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym rady miasta Marianem Frąckiewiczem.

25-lecie bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków

W środę (1 października) w Miejskim Centrum Kultury obchodzono uroczystość związaną z 25-leciem Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy.

Jubileusz 20-lecia powstania Izby Celnej w Bydgoszczy

Podczas wtorkowej (30.09) uroczystości w Dworze Artusa wyróżniający się funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe.

Nagrody dla utalentowanych uczniów w Bydgoszczy

W poniedziałek (29 września) Prezydent Rafał Bruski wręczył nagrody finalistom i laureatom konkursów i olimpiad przedmiotowych. Komisja rozpatrująca wnioski o przyznanie nagród dla uczniów i nauczycieli za szczególne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych przyznała nagrody 267 uczniom o łącznej wysokości 282.000 zł i 181 nauczycielom o łącznej wysokości 220.75 zł.

Bydgoski Festiwal Camerimage na liście marek magazynu „Brief”

Odbywający się od czterech lat w Bydgoszczy Festiwal Camerimage, znalazł się w zestawieniu magazynu „Brief” prezentującym 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

Michał Kwiatkowski, wychowanek Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific, mistrzem świata!

24-letni kolarz wygrał 254-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego w hiszpańskiej Ponferradzie. To pierwszy w historii Polak, który sięgnął po ten tytuł. Do jego sukcesu w wyścigu przyczyniła się znakomita współpraca całej polskiej reprezentacji w składzie: Michał Gołaś, Maciej Paterski, Bartłomiej Matysiak, Michał Podlaski, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Maciej Bodnar oraz Bartosz Huzarski.

W Toruniu stanął pomnik upamiętniający gen. prof. Elżbietę Zawacką, Honorową Obywatelkę Torunia.

Rzeźba pomnikowa jednej z najsłynniejszych kobiet żołnierzy w Polsce została odsłonięta 26 września 2014 r. przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, na dzień przed obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawia Honorową Obywatelkę Torunia w jesieni życia, jako współtwórczynię fundacji badającej dzieje Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek. Tak zapamiętało ją w Toruniu wielu – niezwykle skromną, pracowitą Panią Profesor, żarliwą patriotkę, do końca swego blisko stuletniego życia oddaną służbie Polsce. Autorem rzeźby jest toruński artysta Tadeusz Porębski. Obok pomnika zawisła na ścianie tablica z krótkim biogramem gen. Zawackiej, w j. polskimi i angielskim, a naprzeciwko, na parkanie Piernikowego Miasteczka można ogladać wystawę poświęconą patronce fundacj

75 lat Polskiego Państwa Podziemnego - obchody w Bydgoszczy

W przededniu 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze w imieniu miasta i bydgoszczan.

Toruń został wybrany do rankingu 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

- Toruń swój charakter zawdzięcza przede wszystkim gotyckim budowlom, kościołom i spichlerzom – czytamy w uzasadnieniu. Kojarzony z polskim astronomem, Mikołajem Kopernikiem, jest miejscem wyróżnionym przez UNESCO i wpisanym na jego Listę Światowego Dziedzictwa. Stałym punktem wycieczek jest toruńskie Planetarium i Orbitarium, dzięki którym znacznie można poszerzyć swoją wiedzę astronomiczną. Nadwiślańska panorama miasta została jednym z “Siedmiu Cudów Polski”, a Krzywa Wieża jest nieodłącznym obrazkiem Torunia.

Sztandar dla SP nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy

W czwartek (25.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w uroczystości przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy. Nadanie sztandaru szkole to inicjatywa rodziców i pracowników placówki. Szkoła prowadzi ścisłą współpracę z rodzicami, czego efektem są liczne wspólne imprezy naukowe i sportowe. Czynnie do tych spotkań włączają się także mieszkańcy osiedla i rada osiedla Górzyskowo.

70 toruńskich nauczycieli odebrało 23 września 2014 r. akty nadania stopnia awansu zawodowego.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 224/226. Akty wręczali pedagogom prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

163 osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych kursów w Bydgoszczy

Wróć na dobry kurs – atrakcyjna oferta publicznych szkół dla dorosłych w województwie kujawsko-pomorskim” to projekt, dzięki któremu 163 osoby dorosłe skorzystać będą mogły z kursów dokształcających. Trwa już nabór.

Bydgoszcz - W 65. rocznicę utworzenia Batalionów Budowlanych i Górniczych

Z okazji 65. rocznicy utworzenia Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych w Bydgoszczy w ratuszu odbyło się okolicznościowa konferencja. W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta Grzegorz Dołkowski. Konferencja miała uczcić pamięć żołnierzy poddanych represji politycznej, a jednocześnie przekazać młodemu pokoleniu fakty i informacje z mało znanej historii z powojennych lat.

149 mln. dla toruńskiego mostu

Radosną dla miasta informację przekazał prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu minister Grzegorz Karpiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Ogłoszono ją 20 września 2014 r. na wspólnej konferencji prasowej z udziałem posła Tomasza Lenza i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Fontanna w Bydgoszczy odzyskuje blask

Rozpoczął się remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś odzyska blask sprzed 100 lat. Prace kosztują 37 tysięcy złotych.

Dzieci z Torunia dla pokoju!

Dzieci z Torunia i Serbii połączyły się 19 września 2014 r. w wspólnym apelu o pokój na świecie – przez internet. W ten sposób nowoczesna technologia wspomogła obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, którego ideą jest zgromadzenie dzieci i młodzieży mieszkających w różnych częściach naszego globu i wyrażenie przez nich wspólnego pragnienia pokoju oraz sprawiedliwości. Dzięki internetowi już po raz czwarty we wspólnym apelu o pokój wzięła udział młodzież z całego świata.

Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy

Idea konkursu inspiruje do wykorzystywania nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem odsłuchiwanych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

Toruń zielonym miastem

Kapituła konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” ogłosiła listę laureatów i wyróżnionych projektów. Toruń wyróżniony został w trzech kategoriach. Miasto Kopernika wyróżnione zostało w kategoriach: transport ekologiczny i infrastruktura drogowa, zieleń w mieście (Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu) oraz planowanie i realizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem ZIT .

75. rocznica napaści ZSRR na Polskę - obchody w Bydgoszczy

Mieszkańcy Bydgoszczy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych i wojskowych uczestniczyli w miejskich obchodach 75. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach uczestniczyła zastępca prezydenta Elżbieta Rusielewicz. Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze. Po niej dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się na Starym Rynku.

Nowoczesny akademik dla medyków w Bydgoszczy

Przy ul. Powstańców Wielkopolskich we wtorek (16 września) otwarto nowoczesny Dom Studencki nr 3 Collegium Medicum UMK. W uroczystym otwarciu akademika wziął udział prezydent Rafał Bruski. Nowy Dom Studencki dla przyszłych medyków to siedmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. m kw. i kubaturze ponad 24 tys. m sześć. W budynku zlokalizowano trzy klatki schodowe wewnętrzne, łączące ze sobą wszystkie kondygnacje, wszystkie stanowią obudowaną drogę ewakuacyjną.

Chrzciny „Brdy” i „Wisły” na budowie bydgoskiej eko-elektrociepłowni

Walczaki bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych mają już imiona. Laureaci konkursu wiedzy ekologicznej organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” zostali ojcami chrzestnymi tych kluczowych elementów technologicznych instalacji.

Toruń włączył się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne święto europejskiej kultury materialnej i duchowej było obchodzone pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”. Na Rynku Staromiejskim w Toruniu można było zobaczyć inscenizacje nawiązujące do wiślanej historii miasta: czasy przepraw przez rzekę kupców podążających szlakiem bursztynowym, wyprawy wiślane Słowian i wikingów z udziałem 12-metrowej repliki łodzi Wikingów, scenki z czasów lokacji miasta oraz życia flisaków.

Unia Metropolii Polskich pozytywnie o działaniach Bydgoszczy

W Bydgoszczy, w dniach 15 – 16 września br., odbywa się jubileuszowe, dziesiąte Zebranie Zespołu Unii Metropolii Polskich do spraw Odpadów Komunalnych.

Bydgoszcz - Pamiątkowa tablica dla Jana Cielucha w 115. rocznicę urodzin

W piątek, 12 września, na fasadzie Okręgowej Izby Adwokacie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą adwokatowi Janowi Cieluchowi.

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw

Rusza VI edycja konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Ideą konkursu jest wyłonienie i promowanie innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw województwa kujawsko-pomorskiego. Można już składać formularze zgłoszeniowe na innowacyjne technologie, innowacyjne produkty lub innowacyjne usługi w trzech kategoriach: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Seminarium pt. „Dotacje Unijne dla przedsiębiorców 2014/2020” w Bydgoszczy

W czwartek (11 września br.), w sali sesyjnej Urzędu Miasta przedsiębiorcy sektora MŚP mogli uczestniczyć w seminarium pt. „Dotacje Unijne dla przedsiębiorców 2014/2020” zorganizowanym przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. oraz firmę Grant Thornton FPA Outsourcing Sp z o.o. wraz z DORFIN Sp. z o.o.

Toruń pomaga Ukrainie

9 września w Łucku przekazano Wołyńskiej Obwodowej Organizacji Towarzystwa Czerwonego Krzyża sto wyprawek szkolnych wysłanych z Torunia do miasta partnerskiego na Ukrainie.

Promocja zdrowia w Toruniu

460 tysięcy złotych przeznaczyło miasto na realizację programu promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży z toruńskich szkół. Jego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.

Zagraniczni dziennikarze z wizytą w Bydgoszczy

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. wspólnie z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym w środę (10 września) gościła dziennikarzy z Czech i Słowacji. Uczestnikami spotkania byli dziennikarze, którzy przyjechali do naszego miasta, by poznać bydgoskie firmy oraz działania samorządu polegające na rozwóju przedsiębiorczości w regionie.

Rock and Run zgromadził kilkuset biegaczy w Bydgoszczy

Wyjątkowy półmaraton odbył się w niedzielę (7 września). Zawodnicy, którzy wzięli udział w biegu otrzymali doping w formie dużej dawki rock’n’rolla. Bieg ten był skierowany do ludzi mających dwie pasje: bieganie oraz szeroko pojętą muzykę rockową. Uczestnicy biegu podczas zawodów przebiegali obok dziewięciu scen zlokalizowanych w różnych punktach miasta.

Toruń obchodził Święto Piernika.

Po niedawnym festiwalu Skyway, którego pokazy obejrzało w ciągu pięciu dni 300 tysięcy osób, 6-7 września 2014 r. toruńska starówka przeżyła kolejne oblężenie - tym razem za sprawą Święta Piernika. Wakacyjna pogoda i moc piernikowych atrakcji przyciągnęły na toruńską starówkę prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów.

Porozumienie w sprawie doradztwa edukacyjno-zawodowego

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia, Rafał Bruski i Michał Zaleski, oraz prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw Mirosław Ślachciak podpisali trójstronne porozumienie dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów

Siłownie zewnętrzne – powstały kolejne obiekty w Bydgoszczy

W ramach programu „5 na 6” oddano do użytku kolejne siłownie zewnętrzne z których mogą korzystać mieszkańcy. Zakończono także budowę trzech obiektów w Śródmieściu. Wybudowany został kompleks trzech siłowni fitness. Obiekty zostały zlokalizowane przy ul. Gdańskiej 122, skwerze przy Zespole Szkół nr 25 na ul. Czartoryskiego oraz w rejonie ul. Pomorskiej 79. Inwestycja była finansowana w ramach programu „5 na 6”, który jest częścią budżetu obywatelskiego realizowanego w Bydgoszczy.

Toruń chce zadbać o czyste powietrze

Toruń chce zadbać o czyste powietrze w mieście, pozyskując środki na likwidację pieców węglowych. 5 września 2014 r. miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tego typu działań w ramach pilotażowego programu KAWKA.

Toruński most dziełem roku

Toruński most drogowy gen. E. Zawackiej zbiera laury. Nasza przeprawa zwyciężyła w konkursie Dzieło Mostowe roku 2013.

Otorynolaryngolodzy obradują w Bydgoszczy

Do najbliższej soboty, 6 września, w Bydgoszczy trwa 46. Zjazd Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. W zjeździe uczestniczy ponad 1300 specjalistów z Polski oraz z Europy i USA.

„Invest in BiT CITY" w Toruniu

Radni na 59. sesji zdecydowali o przystąpieniu do porozumienia pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim a gminą miasta Toruń w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Invest in BiT CITY. Promocja potencjału inwestycyjnego konurbacji bydgosko-toruńskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Srebro i brąz wioślarzy z Bydgoszczy!

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (Lotto Bydgostia) od 31.08 są wicemistrzyniami świata. Brąz podczas tych samych mistrzostw, rozegranych w Amsterdamie, wywalczyła „ósemka” mężczyzn z zawodnikami Zawiszy i Lotto Bydgostii w składzie. W 44. Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Amsterdamie wystartowało sześć polskich osad. W finałach A popłynęły dwie i obie wróciły do kraju z medalami.

Jubileusz Straży Granicznej w Bydgoszczy

We wtorek (2.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w obchodach 10-lecia istnienia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Początki powstania Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy sięgają 2002 roku. W styczniu powstał XI Wydział Zamiejscowy Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej z siedzibą w Toruniu. Urząd Naczelnika objął wówczas ppłk SG Marek Kisielewski. Wydział liczył wtedy 10 funkcjonariuszy oraz jednego pracownika cywilnego.

Witaj szkoło w Bydgoszczy!

Blisko 42 tysiące uczniów w ponad 100 bydgoskich placówkach rozpoczęło w poniedziałek (1 września) rok szkolny 2014/2015. Do bydgoskich przedszkoli uczęszczać będzie ponad 4 tysiące dzieci. Do szkół podstawowych blisko 18 tysięcy uczniów, do gimnazjów ok. 8 tysięcy, do szkół ponadgimnazjalnych blisko 12 tysięcy uczniów.

Ekologiczny powrót do szkoły w kujawsko-pomorskim

Największa ekologiczna kampania edukacyjna w regionie „dalEKOwzroczni” wraca po wakacyjnej przerwie do bydgoskich i toruńskich szkół. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi we wrześniu przede wszystkim przedszkola na całym obszarze Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

W Toruniu Strażnicy Miejscy pomogą uczniom.

1 września 2014 roku bezpieczeństwa dzieci i młodzieży biorących udział w rozpoczęciu roku szkolnego będą pilnowały wzmożone patrole Straży Miejskiej.

Nowy Dworzec PKP w Bydgoszczy – wmurowano kamień węgielny

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji w mieście. W piątek (29.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w uroczystości wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Dworca PKP. Całościowy koszt inwestycji wyniesie ok. 197 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 74,28 proc. Nowy, funkcjonalny i w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 roku.

Estakada Marka Sudaka w Toruniu

W piątek 29 sierpnia obchodziliśmy pierwszą rocznicę puszczenia ruchu estakadą przy ul Żółkiewskiego. Tego dnia o godz. 13.00 estakadzie uroczyście nadano imię inż. Marka Sudaka i odsłonięto tablicę pamiątkową. Estakada w ciągu ul. Żółkiewskiego i Szosy Lubickiej jest jednym z obiektów inżynierskich powstałych w ramach projektu „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”.

Dzień Straży Miejskiej w Bydgoszczy

W piątek (29 września) prezydent Rafał Bruski wziął udział w obchodach zorganizowanych z okazji Dnia Straży Miejskiej. Tradycją jest, że podczas corocznego święta Straży Miejskiej odbywa się wręczenie Medali Prezydenta, nagród oraz decyzji o awansach zawodowych.

TORUŃ SUKCESY KOLARZY PACIFIKU

Paulina Brzeźna-Bentkowska mistrzynią Polski w kryterium ulicznym, Anna Plichta wygrywa Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski a Bartek Warchoł udanie startuje w Tour de l’Avenir.

Igrzyska w Bydgoszczy zakończone

Od soboty, 23 sierpnia, w Bydgoszczy i Osielsku rywalizowali uczestnicy X Ogólnopolskich Igrzysk Letnich Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2014. We wtorek, 26 lipca, rozdano medale. W ceremonii zamknięcia uczestniczył prezydent Rafał Bruski. W zawodach wzięło udział tysiąc niepełnosprawnych sportowców. W sumie w imprezę zaangażowanych było prawie 2,5 tys. osób, licząc z trenerami, sędziami, wolontariuszami i obsługą.

Bydgoszcz w czołówce wśród projektów spalarniowych

Największa inwestycja proekologiczna w naszym regionie, budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i Kompostowni w Bydgoszczy oraz Stacji Przeładunkowej Odpadów w Toruniu, postępuje zgodnie z harmonogramem. Bydgoska instalacja, jako pierwsza w Polsce wśród projektów spalarniowych może się poszczycić zamontowaniem walczaków, kluczowych dla tego typu instalacji elementów technologicznych.

Umowa na "LEKARZY" w Toruniu

Toruń w nowych sezonach „Lekarzy”, Bydgoszcz w najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego, gmina Aleksandrów Kujawski w dokumencie TVP - ruszają trzy pierwsze projekty promocyjne finansowane przez marszałkowski fundusz umożliwiający lokowanie regionalnych marek w produkcji filmowej i telewizyjnej.

Bydgoskie szkoły w programie „Aktywna Edukacja”

W roku szkolnym 2013/2014 31 bydgoskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w programie Aktywna Edukacja, realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Siłownia dla każdego w Bydgoszczy

Trwa procedura wyboru wykonawcy, który na skwerze przy ul. Hallera zbuduje siłownię zewnętrzną. Zadanie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego z programu „5/6”.

Goście z wielu krajów świata w Bydgoszczy

Gośćmi prezydenta Rafała Bruskiego w ratuszu w czwartek (21.08) była 60-osobowa grupa z Chin, Tajwanu, Australii, USA, Kanady, Kolumbii, Brazylii, Meksyku i Niemiec. Młodzi ludzie przyjechali nad Brdę w ramach wymiany długoterminowej organizowanej przez Rotary.Goście obejrzeli film promocyjny o naszym mieście, a ofertę kulturalną Bydgoszczy zaprezentował im Szymon Andrzejewski z Miejskiego Centrum Kultury. Z myślą o nich w ratuszu przygotowano także stoisko Bydgoskiego Centrum Informacji.

TORUNIANIN MISTRZEM EUROPY

Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata w speedrowerze Polacy znów pokazali, że w tym sporcie stanowią potęgę. W zakończonych w niedzielę (na torach w Toruniu, Bydgoszczy i Żołędowie) Mistrzostwach Europy polscy zawodnicy wygrywali zarówno drużynowo jak też indywidualnie.

Bydgoscy lekkoatleci po powrocie z Zurychu

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski we wtorek (19.08) gościł w ratuszu lekkoatletów, którzy reprezentowali nasze miasto na mistrzostwach Europy w Zurychu. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono miejskim inwestycjom w infrastrukturę sportową.

Dziki Zachód w Toruniu.

16 sierpnia 2014 r. odbyła się kolejna z sobotnich imprez edukacyjnych. Tym razem młodzi torunianie mieli okazję poczuć klimat Dzikiego Zachodu.

Bydgoszcz - Cegła, piaskowiec i szkło

Trwają ostatnie prace na wielopoziomowym parkingu przy ul. Pod Blankami. Przebudowywana jest także ulica Trybunalska, która umożliwi między innymi wyjazd z obiektu.

Bydgoszczanin wicemistrzem Europy

Tyczkarz bydgoskiego Zawiszy Paweł Wojciechowski zdobył srebrny medal na rozgrywanych w Zurychu mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce. – To srebro jest dla mnie jak złoto – podkreślał tuż po zakończeniu rywalizacji Wojciechowski.

Uroczystości związane z obchodami Święta Wojska Polskiego

W środę, 13 sierpnia, na bydgoskim Starym Rynku odbył się apel z okazji Święta Wojska Polskiego. W godzinach popołudniowych wojsko zaprosiło mieszkańców na piknik na polanę Różopole w Myślęcinku.

Energia z odpadów w Bydgoszczy

Gotowe są już ściany budynku przyjęcia odpadów w zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. W środku trwają prace związane z montażem specjalistycznych konstrukcji. Do tej pory wykonano, m.in., ściany budynku przyjęcia odpadów (bunkra), 5. kondygnację budynku Centralnej Dyspozytorni i Laboratoriów oraz strop budynku garażu. Zakończono również wykonywanie ścian oporowych budynku sezonowania żużli, powstających w procesie spalania, a obecnie montowana jest stalowa konstrukcja jego zadaszenia. Trwa montaż stalowej konstrukcji obudowy hali wyładunkowej. Wykonywany jest fundament pod turbogenerator oraz fundamenty pod urządzenia do oczyszczania spalin.

Kajakarze w Toruniu

W Toruniu goszczą do wtorku uczestnicy 54. Spływu Kajakowego "Pojezierzem Brodnickim - Drwęcą - Wisłą".Blisko stu kajakarzy z Polski, Niemiec, Holandii i Belgii dopłynęło do Torunia w niedzielę, 11 sierpnia 2014 r. Ta znana impreza wodniacka, odbywa się już po raz 54. Jej organizatorem jest Klub Turystów Wodnych PTTK Chełmno

W Bydgoszczy ustawiają krawężniki, kładą asfalt

Trwa budowa ścieżek rowerowych łączących Bydgoszcz z Zalewem Koronowski oraz Ostromeckiem. W mieście prace toczą się na ul. Koronowskiej. W okolicach Bydgoszczy powstają 22 kilometry traktów dla rowerzystów.

Bydgoszcz - Nasza kajakarka górą!

Kajakarka UKS Kopernik Bydgoszcz, dwukrotna medalistka olimpijska, Beata Mikołajczyk, w miniony weekend zdobyła dwa medale podczas rozgrywanych w Moskwie mistrzostw świata.

Hala Widowiskowa w Toruniu otwarta !

10 sierpnia w nowej hali sportowo-widowiskowej reprezentacja Polski pokonała kadrę Niemiec 68:67. Tego dnia oficjalnie zainaugurował swoją działalność nowy obiekt w Toruniu. Najwięcej punktów w meczu zdobył torunianin Adam Waczyński.

Bydgoszcz-Apel i piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

Uroczysty apel na Starym Rynku i piknik na polanie Różopole w Myślęcinku – uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego odbędą się w Bydgoszczy już w środę, 13 sierpnia.

Teatr Polski i Opera Nova z kolejnymi wyróżnieniami!

Portal internetowy teatrdlawas.pl ogłosił wyniki dorocznego rankingu teatralnego.

Reprezentacja Polski koszykarzy 7 sierpnia spotkała się z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim

Podopieczni Mike’a Taylora w miniony weekend wygrali rozgrywany w nowej hali sportowo-widowiskowej Toruń Basket Cup. Przygotowują się również do niedzielnego spotkania z Niemcami w ramach eliminacji do Euro Basket 2015.

Bydgoszcz -Tramwaj do Fordonu z nowym taborem

W czwartek (7.08) podpisano umowę na zakup taboru tramwajowego dla miasta w ramach realizowanego projektu: „Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w Bydgoszczy”.

Pierwsze konsultacje w toruńskim Domu Harcerza

6 sierpnia w Domu Harcerza odbył się pierwszy dyżur ankietowy dla rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia w toruńskim Ognisku Pracy Pozaszkolnej.
stat4u