SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo kujawsko-pomorskie

„Dzień marchewki” w Toruniu

Trwa toruńska kampania „Październik Zdrowiu – Tak, Uzależnieniom – Nie”. W ramach przedsięwzięcia młodzież Zespołu Szkół Technicznych zorganizowała „Dzień marchewki”.

Tłumy biegaczy na ulicach Bydgoszczy

Tegoroczny, drugi półmaraton cieszył się ogromną popularnością. Ulicami przebiegło ponad tysiąc osób, to absolutny rekord frekwencji. Jeszcze nigdy w Bydgoszczy tyle osób nie uczestniczyło w biegu miejskim.

Trasa ekspresowa S5 - krok po kroku

Sprawdź kiedy ruszą wykupy, na czym polegać mają ostatnie prace projektowe i kiedy ruszy budowa trasy ekspresowej S5. Krok po kroku przedstawiamy etapy realizacji tego ważnego przedsięwzięcia, które skomunikuje zachodnią część województwa z autostradami A1 oraz A2.

Uroczystości na włocławskiej tamie

W sobotę 18 października we Włocławku odbyły się uroczystości poświęcone pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, w związku z 30 rocznicą Jego tragicznej śmierci. W modlitwie na włocławskiej tamie, procesji z relikwią i mszy polowej wzięli udział biskupi, księża, działacze Komisji Krajowej NSZZ"S" z Piotrem Dudą oraz posłowie PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele, dziesiątki pocztów sztandarowych Solidarności, członkowie związku, a także wielu wiernych z Włocławka.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek w Toruniu

Spektakl „Ostatnia sztuczka Georges’a Mélièsa” Teatru Drak z Czech zdobył największą ilość nagród 21. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania. Grand Prix przyznane przez jury profesjonalne powędrowało do Włoch za spektakl „Malowany ogród” Compagnii TPO.

XVII Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej w Bydgoszczy

Spośród 235 prac autorów z całego świata, którzy wzięli udział w zeszłorocznym konkursie, na wystawie są zaprezentowano 94 karykatury, spośród których 15 jest nagrodzonych. Wystawę można oglądać w Galerii Miejskiej bwa.

„Ostatnia droga” księdza Popiełuszki

Obchody 30. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez Prymasa Polski Arcybiskupa Wojciecha Polaka oraz Biskupa Jana Tyrawę.

Toruń uczci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszkę.

Uroczystości odbędą się w sobotę i w niedzielę 18 i 19 października. W sobotę o godz. 15.00 w Kościele Akademickim na Rynku Staromiejskim odbędzie się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem J.E. bp Wiesława Alojzego Meringa – Ordynariusza Diecezji Włocławskiej. Następnie o godz. 20.00 można będzie wysłuchać kantaty „Modlitwa Matki” autorstwa Romana Kołakowskiego.

W Bydgoszczy pomagają od 10 lat!

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży z autyzmem, koncertem galowym w Miejskim Centrum Kultury, uczcił 10-lecie istnienia.

60 lat Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy

W czwartek (16 października) prezydent Rafał Bruski wziął udział w uroczystościach związanych z 60-leciem Zespołu Szkół nr 16 w Bydgoszczy. W skład Zespołu Szkół nr 16 wchodzi: Szkoła Podstawowa nr 16, Gimnazjum nr 29 i Młodzieżowy Dom Kultury nr 6. Przy Zespole Szkół nr 16 wybudowano plac zabaw dla dzieci w ramach projektu „Radosna Szkoła”. Koszt całkowity z dokumentacją projektową wyniósł 271 333 zł, dofinansowanie z budżetu państwa to 95 250 zł.

Dzień Edukacji Narodowej 2014

W hotelu Holiday Inn we wtorek, 14 października, odbyła się miejska uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W czasie uroczystości prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Iwoną Waszkiewicz wręczył nagrody 98 pracownikom placówek, dla których organem założycielskim jest miasto. Nagrody trafiły one w ręce nauczycieli wyróżniających się w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły.

Szkoła Biznesu MBA przy bydgoskiej WSG

W czwartek (9.10) podpisano umowę partnerską pomiędzy holenderską szkołą wyższą Maastricht School of Management a Wyższą Szkołą Gospodarki w Bydgoszczy. Szkoła Biznesu MBA WSG będzie szkolić menedżerów i kadrę zarządzającą – to pierwsze takie studia w regionie.Umowę podpisano w obecności ambasadora Królestwa Holandii Paula P.J. Bekkersa, wojewody Ewy Mes oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Trident Joust 2014 w Bydgoszczy

Kwatera dowodząca tegorocznym zestawem Sił Odpowiedzi NATO rozpoczęła w poniedziałek (13 października) ćwiczenie Trident Joust 2014. 400-osobowy personel z Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) Brunssum przejdzie intensywny trening sztabowy w Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) w Bydgoszczy.

Toruń został laureatem

Toruń został laureatem konkursu „Lider zrównoważonego gospodarowania przestrzenią” w kategorii miast wojewódzkich w I Ogólnopolskim Konkursie Miast. Organizatorami I Ogólnopolskiego Konkursu Miast są Związek Miast Polskich oraz Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Konkurs jest nowatorskim przedsięwzięciem, ponieważ w skali kraju nikt jeszcze nie badał miast pod kątem logistyki planowania i prowadzonej polityki rozwoju przestrzennego, zgodnych z paradygmatem zrównoważonego gospodarowania przestrzenią.

Studia za olimpiadę w Toruniu

Bezpłatne studia w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu to główna nagroda w V Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie.

60 lat minęło w Bydgoszczy

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Kochanowskiego w Bydgoszczy obchodzi 60-lecie istnienia. W uroczystościach zorganizowanych w piątek 10 października . wziął udział prezydent Rafał Bruski.

Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu otwarte!

9 października oficjalnie otwarto Miedzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży. To trzecia jednostka – po Toruńskim Inkubatorze Technologicznym i Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – zlokalizowana w zrewitalizowanych Młynach Toruńskich. Projekt MCSM powstał przy wsparciu funduszy europejskich.

Jubileusz Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

W piątek, 10 października, z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego, odbyły się uroczystości związane z 8. rocznicą utworzenia Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono odznaczenia państwowe, resortowe oraz odznaki honorowe.

Mistrz Świata z wizytą u prezydenta Bydgoszczy

Michał Szmelc, który na Mistrzostwach Świata w Bochum zdeklasował wszystkich rywali i w swojej kategorii wiekowej zajął pierwsze miejsce, spotkał się dziś w piątek 10 października 2014 r. z prezydentem Rafałem Bruskim.

Bydgoszcz Informuje – „Program 5/6”

Aby zachęcić mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów w ramach „Programu 5/6” przez dwa dni na terenie miasta rozdawano ulotki informujące o kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. Przez dwa dni rozdano 20 000 ulotek! Kolporterów w charakterystycznych koszulkach „Bydgoszcz Informuje” można było spotkać w pięciu miejscach: w okolichach Galerii Pomorskiej, Focus Mall, CH Rondo, Galerii Fordon oraz w okolicach ronda Jagiellonów.

O ekologii miejskiej w Bydgoszczy

W Bydgoszczy trwa dwudniowy (8-9.10) II Międzynarodowy Kongres Ekologii Miast „EcoMetropolis”. Program wydarzenia stanowi nawiązanie do realizacji European Initiative Smart Cities w perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020.

Światełka dla Papieża w Toruniu

12 października 2014 r. po raz czternasty obchodzić będziemy w Toruniu Dzień Papieski. W tym roku wydarzenie odbywa się pod hasłem Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie.

Goście z Ukrainy z wizytą w bydgoskim ratuszu

Ukraińcy biorą udział w projekcie pn. „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszeniowych z UE”. Miasto przyjęło zaproszenie do udziału w projekcie od Związku Miast Polskich.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego na targach Expo Real

Expo Real w Monachium to największe targi inwestycyjne w Europie. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestniczyło ponad 36 tys. odwiedzających i 1663 wystawców z 33 krajów. Targi objęte są całkowitym systemem rejestracji i przeznaczone są wyłącznie dla specjalistów związanych z rynkiem inwestycji i nieruchomości. W najnowocześniejszym centrum wystawienniczym w tej części świata na ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych oprócz części wystawienniczej obędzie się ponad 80 sympozjów, seminariów, paneli dyskusyjnych i prezentacji skierowanych do branży.

Bydgoszcz - Festiwal Prapremier 2014 przechodzi do historii

W niedzielę (5.10) spektaklem „Towiańczycy. Królowie chmur” zakończono tegoroczną edycję festiwalu. Oficjalnie pożegnano także Pawła Łysaka i przekazano bydgoską scenę Pawłowi Wodzińskiemu. Jury XIII Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2014 w składzie: Aneta Kyzioł, Jacek Sieradzki i Paweł Soszyński, po obejrzeniu ośmiu spektakli konkursowych przyznało następujące nagrody: Grand Prix w wysokości 14 tys. zł Barbarze Wysockiej i Michałowi Zadarze, twórcom spektaklu „Chopin bez fortepianu”. Dwie główne nagrody festiwalu, czyli nagrodę scenograficzną w wysokości 6 tys. zł otrzymała Katarzyna Borkowska za scenografię do spektaklu „Cienie. Eurydyka mówi”. Spektakl wyprodukowały Teatr IMKA w Warszawie i Teatr Polski w Bydgoszczy i Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu.

Ośrodek Kids’ Athletics w Toruniu

Toruń od września 2014 przystąpił do realizacji największego w świecie projektu w zakresie sportu powszechnego. Kids’ Athletics wdrożony został w 2005 roku przez IAAF w 160 krajach. Program objął swoim działaniem ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie. Od 2014 roku będzie realizowany również w Polsce. Partnerami projektu są Polski Związek Lekkiej Atletyki - koordynator projektu, jednostki samorządu terytorialnego - udostępniający nieodpłatnie miejskie obiekty sportowe oraz szkoły zabezpieczające kadrę nauczycielska do prowadzenia szklenia lekkoatletycznego.

Ekobus ProNatury w bydgoskich przedszkolach

Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi w październiku kolejne bydgoskie przedszkola. Wszystko w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni”.

Przyjechali do Bydgoszczy dzięki programowi Erasmus

Około 200 studentów z zagranicy spędził pierwszy semestr nauki w Bydgoszczy. Przyjechali do nas dzięki programowi Erasmus. Tradycją stało się już, że na początku października witamy nad Brdą zagranicznych studentów, którzy są uczestnikami programu Erasmus i przyjechali w ramach wymiany międzynarodowej.

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego promowała Bydgoszcz na „The ITO&BPO Germany Forum” w Berlinie.

Rozpoznając szanse na dalszy rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu oraz możliwości pozyskania do Bydgoszczy kolejnych inwestorów z branży BPO/SSC, Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego uczestniczyła w międzynarodowej konferencji „The ITO&BPO Germany Forum” organizowanej w Berlinie przez Outsourcing Verband - największego stowarzyszenia sektora nowoczesnych usług dla biznesu w centralnej i wschodniej Europie, skupiającego reprezentantów z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, tzw. region DACH.

118 uzdolnionych uczniów otrzyma od Prezydenta Miasta Torunia stypendia na rok szkolny 2014/2015.

O przyznanie stypendium ubiegało się 122 uczniów, w tym siedmiu o stypendium I kategorii, 33 o stypendium II kategorii oraz 82 o stypendium III kategorii. Wnioski dotyczące 3 uczniów nie spełniły kryteriów, zaś 1 został wycofany. Prezydent dokonał wyboru stypendystów z list zawierających dane o osiągnięciach uczniów sporządzonych odrębnie dla każdej kategorii stypendium. Ocenie podlegały osiągnięcia uzyskane w roku szkolnym 2013/2014: w konkursach/olimpiadach przedmiotowych zwalniających ze sprawdzianu w klasie szóstej lub odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub maturalnego, wynikające ze świadectwa szkolnego: średnia ocen z obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz ocena zachowania.

Dwa uniwersytety rozpoczęły rok akademicki w Bydgoszczy

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego i Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zainaugurowały nowy rok akademicki. UTP rozpoczął 64. rok akademicki w swojej historii. Na studiach stacjonarnych naukę rozpoczęło około 2 tys. studentów. Uczelnia – mimo niżu demograficznego – nadal jest chętnie wybierana przez młodych i uruchomiła kilka nowych kierunków: analitykę chemiczną i spożywczą, informatykę stosowaną, nanobioinżynierię i zoofizjoterapię.

Pobiegnie z logo ProNatury na koszulce

Mariusz Gawrysiak, pracownik ProNatury w Bydgoszczy, w niedzielę 5 października weźmie udział w prestiżowym Silesia Marathon na Górnym Śląsku. Jego start wspiera spółka. Silesia Marathon jest to jedyny bieg w Polsce, którego trasa wiedzie przez trzy miasta - Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. W tegorocznej, szóstej edycji wezmą udział biegacze z 16 krajów świata i zdaniem organizatorów pobity zostanie rekord: w imprezie weźmie udział ponad 5 tys. uczestników.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika zainaugurował 1 października rok akademicki 2014/2015.

Tradycyjnie 1 października rano społeczność akademicka UMK, prowadzona przez orkiestrę Garnizonu Toruń, poczet sztandarowy uczelni, rektora i senat oraz profesorów i doktorów w strojach reprezentacyjnych, zgromadziła się pod pomnikiem Kopernika, by złożyć kwiaty u stóp patrona uczelni . W uniwersyteckim pochodzie uczestniczyli też przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Michałem Zaleskim i przewodniczącym rady miasta Marianem Frąckiewiczem.

25-lecie bydgoskiego oddziału Związku Sybiraków

W środę (1 października) w Miejskim Centrum Kultury obchodzono uroczystość związaną z 25-leciem Oddziału Związku Sybiraków w Bydgoszczy.

Jubileusz 20-lecia powstania Izby Celnej w Bydgoszczy

Podczas wtorkowej (30.09) uroczystości w Dworze Artusa wyróżniający się funkcjonariusze otrzymali awanse na wyższe stopnie służbowe.

Nagrody dla utalentowanych uczniów w Bydgoszczy

W poniedziałek (29 września) Prezydent Rafał Bruski wręczył nagrody finalistom i laureatom konkursów i olimpiad przedmiotowych. Komisja rozpatrująca wnioski o przyznanie nagród dla uczniów i nauczycieli za szczególne osiągnięcia w olimpiadach i konkursach przedmiotowych przyznała nagrody 267 uczniom o łącznej wysokości 282.000 zł i 181 nauczycielom o łącznej wysokości 220.75 zł.

Bydgoski Festiwal Camerimage na liście marek magazynu „Brief”

Odbywający się od czterech lat w Bydgoszczy Festiwal Camerimage, znalazł się w zestawieniu magazynu „Brief” prezentującym 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

Michał Kwiatkowski, wychowanek Toruńskiego Klubu Kolarskiego Pacific, mistrzem świata!

24-letni kolarz wygrał 254-kilometrowy wyścig ze startu wspólnego w hiszpańskiej Ponferradzie. To pierwszy w historii Polak, który sięgnął po ten tytuł. Do jego sukcesu w wyścigu przyczyniła się znakomita współpraca całej polskiej reprezentacji w składzie: Michał Gołaś, Maciej Paterski, Bartłomiej Matysiak, Michał Podlaski, Przemysław Niemiec, Paweł Poljański, Maciej Bodnar oraz Bartosz Huzarski.

W Toruniu stanął pomnik upamiętniający gen. prof. Elżbietę Zawacką, Honorową Obywatelkę Torunia.

Rzeźba pomnikowa jednej z najsłynniejszych kobiet żołnierzy w Polsce została odsłonięta 26 września 2014 r. przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej, na dzień przed obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Przedstawia Honorową Obywatelkę Torunia w jesieni życia, jako współtwórczynię fundacji badającej dzieje Armii Krajowej i Wojskowej Służby Polek. Tak zapamiętało ją w Toruniu wielu – niezwykle skromną, pracowitą Panią Profesor, żarliwą patriotkę, do końca swego blisko stuletniego życia oddaną służbie Polsce. Autorem rzeźby jest toruński artysta Tadeusz Porębski. Obok pomnika zawisła na ścianie tablica z krótkim biogramem gen. Zawackiej, w j. polskimi i angielskim, a naprzeciwko, na parkanie Piernikowego Miasteczka można ogladać wystawę poświęconą patronce fundacj

75 lat Polskiego Państwa Podziemnego - obchody w Bydgoszczy

W przededniu 75. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, w miejscach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze w imieniu miasta i bydgoszczan.

Toruń został wybrany do rankingu 25 miejsc i wydarzeń o największym potencjale do budowania silnej marki Polski.

- Toruń swój charakter zawdzięcza przede wszystkim gotyckim budowlom, kościołom i spichlerzom – czytamy w uzasadnieniu. Kojarzony z polskim astronomem, Mikołajem Kopernikiem, jest miejscem wyróżnionym przez UNESCO i wpisanym na jego Listę Światowego Dziedzictwa. Stałym punktem wycieczek jest toruńskie Planetarium i Orbitarium, dzięki którym znacznie można poszerzyć swoją wiedzę astronomiczną. Nadwiślańska panorama miasta została jednym z “Siedmiu Cudów Polski”, a Krzywa Wieża jest nieodłącznym obrazkiem Torunia.

Sztandar dla SP nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy

W czwartek (25.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w uroczystości przekazania sztandaru Szkole Podstawowej nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgoszczy. Nadanie sztandaru szkole to inicjatywa rodziców i pracowników placówki. Szkoła prowadzi ścisłą współpracę z rodzicami, czego efektem są liczne wspólne imprezy naukowe i sportowe. Czynnie do tych spotkań włączają się także mieszkańcy osiedla i rada osiedla Górzyskowo.

70 toruńskich nauczycieli odebrało 23 września 2014 r. akty nadania stopnia awansu zawodowego.

Uroczystość odbyła się w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu przy Szosie Chełmińskiej 224/226. Akty wręczali pedagogom prezydent Torunia Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta Torunia Marian Frąckiewicz.

163 osoby będą mogły skorzystać z bezpłatnych kursów w Bydgoszczy

Wróć na dobry kurs – atrakcyjna oferta publicznych szkół dla dorosłych w województwie kujawsko-pomorskim” to projekt, dzięki któremu 163 osoby dorosłe skorzystać będą mogły z kursów dokształcających. Trwa już nabór.

Bydgoszcz - W 65. rocznicę utworzenia Batalionów Budowlanych i Górniczych

Z okazji 65. rocznicy utworzenia Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Batalionów Budowlanych w Bydgoszczy w ratuszu odbyło się okolicznościowa konferencja. W konferencji uczestniczył zastępca prezydenta Grzegorz Dołkowski. Konferencja miała uczcić pamięć żołnierzy poddanych represji politycznej, a jednocześnie przekazać młodemu pokoleniu fakty i informacje z mało znanej historii z powojennych lat.

149 mln. dla toruńskiego mostu

Radosną dla miasta informację przekazał prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu minister Grzegorz Karpiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Ogłoszono ją 20 września 2014 r. na wspólnej konferencji prasowej z udziałem posła Tomasza Lenza i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Fontanna w Bydgoszczy odzyskuje blask

Rozpoczął się remont zabytkowej fontanny na Starym Rynku. Wodotrysk z dziećmi próbującymi schwytać gęś odzyska blask sprzed 100 lat. Prace kosztują 37 tysięcy złotych.

Dzieci z Torunia dla pokoju!

Dzieci z Torunia i Serbii połączyły się 19 września 2014 r. w wspólnym apelu o pokój na świecie – przez internet. W ten sposób nowoczesna technologia wspomogła obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju, którego ideą jest zgromadzenie dzieci i młodzieży mieszkających w różnych częściach naszego globu i wyrażenie przez nich wspólnego pragnienia pokoju oraz sprawiedliwości. Dzięki internetowi już po raz czwarty we wspólnym apelu o pokój wzięła udział młodzież z całego świata.

Międzynarodowy Konkurs Artystycznych Form Radiowych w Bydgoszczy

Idea konkursu inspiruje do wykorzystywania nowatorskich i oryginalnych form ekspresji w realizowanych utworach, aby jak najpełniej wyrazić indywidualny, autorski aspekt dzieła. Jest to jedyny tego typu konkurs w Polsce.Towarzyszące Konkursowi Warsztaty Sztuki Radiowej tworzą natomiast unikatową platformę wymiany doświadczeń i oceny artystycznych poszukiwań twórców. Szczególnie cennym elementem warsztatów są gorące dyskusje prowadzone przez mistrzów, mentorów oraz początkujących autorów nad wartością i przesłaniem odsłuchiwanych utworów. Nadesłane dzieła ocenia profesjonalne jury, którego członkami są uznani i wybitni reportażyści, realizatorzy, reżyserzy i aktorzy.

Toruń zielonym miastem

Kapituła konkursu „Zielone Miasta – w stronę przyszłości!” ogłosiła listę laureatów i wyróżnionych projektów. Toruń wyróżniony został w trzech kategoriach. Miasto Kopernika wyróżnione zostało w kategoriach: transport ekologiczny i infrastruktura drogowa, zieleń w mieście (Rewitalizacja elementów Ogrodu Zoobotanicznego na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu) oraz planowanie i realizacja miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem ZIT .

75. rocznica napaści ZSRR na Polskę - obchody w Bydgoszczy

Mieszkańcy Bydgoszczy, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, kościelnych i wojskowych uczestniczyli w miejskich obchodach 75. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. W uroczystościach uczestniczyła zastępca prezydenta Elżbieta Rusielewicz. Uroczystości rozpoczęła msza św. w katedrze. Po niej dalsza część rocznicowych obchodów odbyła się na Starym Rynku.

Nowoczesny akademik dla medyków w Bydgoszczy

Przy ul. Powstańców Wielkopolskich we wtorek (16 września) otwarto nowoczesny Dom Studencki nr 3 Collegium Medicum UMK. W uroczystym otwarciu akademika wziął udział prezydent Rafał Bruski. Nowy Dom Studencki dla przyszłych medyków to siedmiokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej przekraczającej 6 tys. m kw. i kubaturze ponad 24 tys. m sześć. W budynku zlokalizowano trzy klatki schodowe wewnętrzne, łączące ze sobą wszystkie kondygnacje, wszystkie stanowią obudowaną drogę ewakuacyjną.

Chrzciny „Brdy” i „Wisły” na budowie bydgoskiej eko-elektrociepłowni

Walczaki bydgoskiego Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych mają już imiona. Laureaci konkursu wiedzy ekologicznej organizowanego w ramach kampanii edukacyjnej „dalEKOwzroczni” zostali ojcami chrzestnymi tych kluczowych elementów technologicznych instalacji.

Toruń włączył się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa.

Tegoroczne święto europejskiej kultury materialnej i duchowej było obchodzone pod hasłem „Dziedzictwo - źródło tożsamości”. Na Rynku Staromiejskim w Toruniu można było zobaczyć inscenizacje nawiązujące do wiślanej historii miasta: czasy przepraw przez rzekę kupców podążających szlakiem bursztynowym, wyprawy wiślane Słowian i wikingów z udziałem 12-metrowej repliki łodzi Wikingów, scenki z czasów lokacji miasta oraz życia flisaków.

Unia Metropolii Polskich pozytywnie o działaniach Bydgoszczy

W Bydgoszczy, w dniach 15 – 16 września br., odbywa się jubileuszowe, dziesiąte Zebranie Zespołu Unii Metropolii Polskich do spraw Odpadów Komunalnych.

Bydgoszcz - Pamiątkowa tablica dla Jana Cielucha w 115. rocznicę urodzin

W piątek, 12 września, na fasadzie Okręgowej Izby Adwokacie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą adwokatowi Janowi Cieluchowi.

Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw

Rusza VI edycja konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Ideą konkursu jest wyłonienie i promowanie innowacyjnych mikro, małych i średnich przedsiębiorstw województwa kujawsko-pomorskiego. Można już składać formularze zgłoszeniowe na innowacyjne technologie, innowacyjne produkty lub innowacyjne usługi w trzech kategoriach: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Seminarium pt. „Dotacje Unijne dla przedsiębiorców 2014/2020” w Bydgoszczy

W czwartek (11 września br.), w sali sesyjnej Urzędu Miasta przedsiębiorcy sektora MŚP mogli uczestniczyć w seminarium pt. „Dotacje Unijne dla przedsiębiorców 2014/2020” zorganizowanym przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. oraz firmę Grant Thornton FPA Outsourcing Sp z o.o. wraz z DORFIN Sp. z o.o.

Toruń pomaga Ukrainie

9 września w Łucku przekazano Wołyńskiej Obwodowej Organizacji Towarzystwa Czerwonego Krzyża sto wyprawek szkolnych wysłanych z Torunia do miasta partnerskiego na Ukrainie.

Promocja zdrowia w Toruniu

460 tysięcy złotych przeznaczyło miasto na realizację programu promocji zdrowia wśród dzieci i młodzieży z toruńskich szkół. Jego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia bez uzależnień, odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych.

Zagraniczni dziennikarze z wizytą w Bydgoszczy

Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o. wspólnie z Bydgoskim Klastrem Przemysłowym w środę (10 września) gościła dziennikarzy z Czech i Słowacji. Uczestnikami spotkania byli dziennikarze, którzy przyjechali do naszego miasta, by poznać bydgoskie firmy oraz działania samorządu polegające na rozwóju przedsiębiorczości w regionie.

Rock and Run zgromadził kilkuset biegaczy w Bydgoszczy

Wyjątkowy półmaraton odbył się w niedzielę (7 września). Zawodnicy, którzy wzięli udział w biegu otrzymali doping w formie dużej dawki rock’n’rolla. Bieg ten był skierowany do ludzi mających dwie pasje: bieganie oraz szeroko pojętą muzykę rockową. Uczestnicy biegu podczas zawodów przebiegali obok dziewięciu scen zlokalizowanych w różnych punktach miasta.

Toruń obchodził Święto Piernika.

Po niedawnym festiwalu Skyway, którego pokazy obejrzało w ciągu pięciu dni 300 tysięcy osób, 6-7 września 2014 r. toruńska starówka przeżyła kolejne oblężenie - tym razem za sprawą Święta Piernika. Wakacyjna pogoda i moc piernikowych atrakcji przyciągnęły na toruńską starówkę prawdziwe tłumy mieszkańców i turystów.

Porozumienie w sprawie doradztwa edukacyjno-zawodowego

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia, Rafał Bruski i Michał Zaleski, oraz prezes Związku Pracodawców Pomorza i Kujaw Mirosław Ślachciak podpisali trójstronne porozumienie dotyczące doradztwa edukacyjno-zawodowego dla uczniów gimnazjów

Siłownie zewnętrzne – powstały kolejne obiekty w Bydgoszczy

W ramach programu „5 na 6” oddano do użytku kolejne siłownie zewnętrzne z których mogą korzystać mieszkańcy. Zakończono także budowę trzech obiektów w Śródmieściu. Wybudowany został kompleks trzech siłowni fitness. Obiekty zostały zlokalizowane przy ul. Gdańskiej 122, skwerze przy Zespole Szkół nr 25 na ul. Czartoryskiego oraz w rejonie ul. Pomorskiej 79. Inwestycja była finansowana w ramach programu „5 na 6”, który jest częścią budżetu obywatelskiego realizowanego w Bydgoszczy.

Toruń chce zadbać o czyste powietrze

Toruń chce zadbać o czyste powietrze w mieście, pozyskując środki na likwidację pieców węglowych. 5 września 2014 r. miasto podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie tego typu działań w ramach pilotażowego programu KAWKA.

Toruński most dziełem roku

Toruński most drogowy gen. E. Zawackiej zbiera laury. Nasza przeprawa zwyciężyła w konkursie Dzieło Mostowe roku 2013.

Otorynolaryngolodzy obradują w Bydgoszczy

Do najbliższej soboty, 6 września, w Bydgoszczy trwa 46. Zjazd Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. W zjeździe uczestniczy ponad 1300 specjalistów z Polski oraz z Europy i USA.

„Invest in BiT CITY" w Toruniu

Radni na 59. sesji zdecydowali o przystąpieniu do porozumienia pomiędzy województwem kujawsko-pomorskim a gminą miasta Toruń w celu wspólnej realizacji projektu pn. „Invest in BiT CITY. Promocja potencjału inwestycyjnego konurbacji bydgosko-toruńskiej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Srebro i brąz wioślarzy z Bydgoszczy!

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj (Lotto Bydgostia) od 31.08 są wicemistrzyniami świata. Brąz podczas tych samych mistrzostw, rozegranych w Amsterdamie, wywalczyła „ósemka” mężczyzn z zawodnikami Zawiszy i Lotto Bydgostii w składzie. W 44. Mistrzostwach Świata w Wioślarstwie w Amsterdamie wystartowało sześć polskich osad. W finałach A popłynęły dwie i obie wróciły do kraju z medalami.

Jubileusz Straży Granicznej w Bydgoszczy

We wtorek (2.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w obchodach 10-lecia istnienia Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Początki powstania Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy sięgają 2002 roku. W styczniu powstał XI Wydział Zamiejscowy Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej z siedzibą w Toruniu. Urząd Naczelnika objął wówczas ppłk SG Marek Kisielewski. Wydział liczył wtedy 10 funkcjonariuszy oraz jednego pracownika cywilnego.

Witaj szkoło w Bydgoszczy!

Blisko 42 tysiące uczniów w ponad 100 bydgoskich placówkach rozpoczęło w poniedziałek (1 września) rok szkolny 2014/2015. Do bydgoskich przedszkoli uczęszczać będzie ponad 4 tysiące dzieci. Do szkół podstawowych blisko 18 tysięcy uczniów, do gimnazjów ok. 8 tysięcy, do szkół ponadgimnazjalnych blisko 12 tysięcy uczniów.

Ekologiczny powrót do szkoły w kujawsko-pomorskim

Największa ekologiczna kampania edukacyjna w regionie „dalEKOwzroczni” wraca po wakacyjnej przerwie do bydgoskich i toruńskich szkół. Ekobus ProNatury wyposażony w nowoczesne narzędzia dydaktyczne i stanowiska badawcze odwiedzi we wrześniu przede wszystkim przedszkola na całym obszarze Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Metropolitalnego.

W Toruniu Strażnicy Miejscy pomogą uczniom.

1 września 2014 roku bezpieczeństwa dzieci i młodzieży biorących udział w rozpoczęciu roku szkolnego będą pilnowały wzmożone patrole Straży Miejskiej.

Nowy Dworzec PKP w Bydgoszczy – wmurowano kamień węgielny

Trwa realizacja jednej z najważniejszych inwestycji w mieście. W piątek (29.09) prezydent Rafał Bruski uczestniczył w uroczystości wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę Dworca PKP. Całościowy koszt inwestycji wyniesie ok. 197 mln zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi 74,28 proc. Nowy, funkcjonalny i w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dworzec zostanie oddany do użytku do końca 2015 roku.

Estakada Marka Sudaka w Toruniu

W piątek 29 sierpnia obchodziliśmy pierwszą rocznicę puszczenia ruchu estakadą przy ul Żółkiewskiego. Tego dnia o godz. 13.00 estakadzie uroczyście nadano imię inż. Marka Sudaka i odsłonięto tablicę pamiątkową. Estakada w ciągu ul. Żółkiewskiego i Szosy Lubickiej jest jednym z obiektów inżynierskich powstałych w ramach projektu „Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi”.

Dzień Straży Miejskiej w Bydgoszczy

W piątek (29 września) prezydent Rafał Bruski wziął udział w obchodach zorganizowanych z okazji Dnia Straży Miejskiej. Tradycją jest, że podczas corocznego święta Straży Miejskiej odbywa się wręczenie Medali Prezydenta, nagród oraz decyzji o awansach zawodowych.

TORUŃ SUKCESY KOLARZY PACIFIKU

Paulina Brzeźna-Bentkowska mistrzynią Polski w kryterium ulicznym, Anna Plichta wygrywa Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski a Bartek Warchoł udanie startuje w Tour de l’Avenir.

Igrzyska w Bydgoszczy zakończone

Od soboty, 23 sierpnia, w Bydgoszczy i Osielsku rywalizowali uczestnicy X Ogólnopolskich Igrzysk Letnich Olimpiad Specjalnych Bydgoszcz 2014. We wtorek, 26 lipca, rozdano medale. W ceremonii zamknięcia uczestniczył prezydent Rafał Bruski. W zawodach wzięło udział tysiąc niepełnosprawnych sportowców. W sumie w imprezę zaangażowanych było prawie 2,5 tys. osób, licząc z trenerami, sędziami, wolontariuszami i obsługą.

Bydgoszcz w czołówce wśród projektów spalarniowych

Największa inwestycja proekologiczna w naszym regionie, budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych i Kompostowni w Bydgoszczy oraz Stacji Przeładunkowej Odpadów w Toruniu, postępuje zgodnie z harmonogramem. Bydgoska instalacja, jako pierwsza w Polsce wśród projektów spalarniowych może się poszczycić zamontowaniem walczaków, kluczowych dla tego typu instalacji elementów technologicznych.

Umowa na "LEKARZY" w Toruniu

Toruń w nowych sezonach „Lekarzy”, Bydgoszcz w najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego, gmina Aleksandrów Kujawski w dokumencie TVP - ruszają trzy pierwsze projekty promocyjne finansowane przez marszałkowski fundusz umożliwiający lokowanie regionalnych marek w produkcji filmowej i telewizyjnej.

Bydgoskie szkoły w programie „Aktywna Edukacja”

W roku szkolnym 2013/2014 31 bydgoskich szkół podstawowych i gimnazjów wzięło udział w programie Aktywna Edukacja, realizowanym przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w partnerstwie z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Siłownia dla każdego w Bydgoszczy

Trwa procedura wyboru wykonawcy, który na skwerze przy ul. Hallera zbuduje siłownię zewnętrzną. Zadanie realizowane jest w ramach budżetu obywatelskiego z programu „5/6”.

Goście z wielu krajów świata w Bydgoszczy

Gośćmi prezydenta Rafała Bruskiego w ratuszu w czwartek (21.08) była 60-osobowa grupa z Chin, Tajwanu, Australii, USA, Kanady, Kolumbii, Brazylii, Meksyku i Niemiec. Młodzi ludzie przyjechali nad Brdę w ramach wymiany długoterminowej organizowanej przez Rotary.Goście obejrzeli film promocyjny o naszym mieście, a ofertę kulturalną Bydgoszczy zaprezentował im Szymon Andrzejewski z Miejskiego Centrum Kultury. Z myślą o nich w ratuszu przygotowano także stoisko Bydgoskiego Centrum Informacji.

TORUNIANIN MISTRZEM EUROPY

Po ubiegłorocznych mistrzostwach świata w speedrowerze Polacy znów pokazali, że w tym sporcie stanowią potęgę. W zakończonych w niedzielę (na torach w Toruniu, Bydgoszczy i Żołędowie) Mistrzostwach Europy polscy zawodnicy wygrywali zarówno drużynowo jak też indywidualnie.

Bydgoscy lekkoatleci po powrocie z Zurychu

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski we wtorek (19.08) gościł w ratuszu lekkoatletów, którzy reprezentowali nasze miasto na mistrzostwach Europy w Zurychu. Podczas spotkania wiele uwagi poświęcono miejskim inwestycjom w infrastrukturę sportową.

Dziki Zachód w Toruniu.

16 sierpnia 2014 r. odbyła się kolejna z sobotnich imprez edukacyjnych. Tym razem młodzi torunianie mieli okazję poczuć klimat Dzikiego Zachodu.
stat4u