SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo lubelskie

Uroczystość nadania obywatelstwa polskiego

W dniu 16 września 2016 r. odbyło się wręczenie aktów nadania obywatelstwa polskiego. Obywatelstwa nadał Prezydent RP, a wręczył je wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wraz z wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem. Uroczystość odbyła się w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Ochrona danych osobowych – spotkanie w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek otworzył konferencję dotyczącą ochrony danych osobowych w świetle przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych. Wydarzenie odbyło się w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Policjanci z Suśca rozpoczęli pracę w nowym posterunku

Minister Mariusz Błaszczak w ramach wizyty w województwie lubelskim wziął udział w oficjalnym otwarciu kolejnego posterunku Policji. Tym razem do użytku została oddana jednostka w Suścu, leżącym nieopodal Tomaszowa Lubelskiego.

Wsparcie dla budowy obwodnicy Tomaszowa

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego należy do najdłużej oczekiwanych inwestycji drogowych na terenie województwa lubelskiego. Przebiegająca przez miasto droga S17 stanowi utrudnienie dla podróżnych oraz stałe zagrożenie dla mieszkańców miasta. Mieszkańcy Tomaszowa podnosili od wielu lat problem, który uległ znacznemu pogorszeniu od momentu otwarcia przejścia granicznego Hrebenne-Rawa Ruska

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 2016/2017 w Woli Okrzejskiej

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2016/2017 w Woli Okrzejskiej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Kazimierza Gurdy, który w swojej homilii nawiązał do nieprzypadkowego wyboru Woli Okrzejskiej na dzisiejsze obchody. Trwa bowiem rok sienkiewiczowski, a Henryk Sienkiewicz, wybitny pisarz i noblista, urodził się i spędził dzieciństwo właśnie w tej miejscowości.

Mieszkańcy Dębowej Kłody świętowali koniec żniw i wakacji

Tradycyjne dożynki to czas na podsumowanie całorocznej ciężkiej pracy rolników, ale też okazja do radosnego świętowania zakończenia żniw i wspólnego biesiadowania. W tegorocznych dożynkach gminnych w Dębowej Kłodzie udział wziął wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Kolejne odkrycia archeologów na Placu Litewskim

Na ślady budynku z późnego Średniowiecza natrafili archeolodzy podczas prac na pl. Litewskim. Przeznaczenie budynku, najprawdopodobniej domu, nie zostało jeszcze potwierdzone. Próbki odkryć trafią teraz do szczegółowych badań. To najstarszy odkryty dotychczas obiekt na pl. Litewskim. Odkryty przez archeologów budynek stał w miejscu późniejszego drewnianego traktu w kierunku Warszawy

Wizyta ministra Andrzeja Piotrowskiego na terenie województwa lubelskiego

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Andrzej Piotrowski, który specjalizuje się w temacie odnawialnych źródeł energii, w ramach wizyty na terenie województwa lubelskiego odwiedził Lubelski Urząd Wojewódzki.

Święto Lotnictwa w Garnizonie Dęblin

Garnizonowe obchody Święta Lotnictwa Polskiego w Dęblinie odbyły się na placu przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”. W uroczystościach upamiętniających sukcesy i tradycje polskiego lotnictwa wziął udział wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Otwarcie Konsulatu Mołdawii w Lublinie

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy i otwarciu Konsulatu Honorowego Republiki Mołdawii w Lublinie. W spotkaniu uczestniczył ambasador Mołdawii w Rzeczypospolitej Polskiej Iurie Bodrug oraz powołany konsul Mołdawii w Lublinie Andrzej Kita.

Rolnicy świętowali dożynki w Komarówce Podlaskiej

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wziął udział w gminnych uroczystościach dożynkowych w Komarówce Podlaskiej. Rozpoczęła je msza św. dziękczynna za ukończone żniwa w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uczestniczyli w niej rolnicy wraz ze swoimi rodzinami oraz przedstawiciele lokalnego samorządu. Dożynki były też okazją do zaprezentowania rolniczego sprzętu, występów artystycznych i wspólnej zabawy.

Podpisanie porozumienia o współpracy w ramach programu Go Iran

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek podpisał porozumienie o współpracy z przedstawicielami Pluco Group, w ramach programu GO IRAN i programu Inwestycji Imigracyjnej. Głównym przedmiotem porozumienia jest oficjalne podjęcie współpracy w celu wdrożenia programu, ze szczególnym uwzględnieniem województwa lubelskiego.

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie

W Lublinie odbył się Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich. Na Starym Mieście można było usłyszeć 28 hejnały z różnych miast Polski. W spotkaniu z hejnalistami, zorganizowanym w byłym Trybunale Koronnym, uczestniczył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Most połączył Polskę i Ukrainę

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wziął udział w uroczystym otwarciu mostu pontonowego na rzece Bug i odprawy granicznej w Zbereżu (pow. włodawski) w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa.

Wicewojewoda rozmawia o przeciwdziałaniu ASF

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk spotkał się z prof. dr hab. Zygmuntem Pejsakiem – lekarzem weterynarii, specjalistą chorób świń, kierownikiem Zakładu Chorób Świń Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji odnośnie zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń w województwie lubelskim. W spotkaniu uczestniczył również lubelski wojewódzki lekarz weterynarii Paweł Piotrowski.

Obchody 101. rocznicy Bitwy pod Jastkowem

W uroczystościach upamiętniających bitwę stoczoną pod Jastkowem w 1915 roku przez polskich legionistów uczestniczyli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, p.o. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk, kombatanci, młodzież oraz członkowie Związku Piłsudczyków.

Przywrócenie małego ruchu granicznego z Ukrainą

Od 3 sierpnia br. Polska przywróciła mały ruch graniczny z Ukrainą. Zawieszenie przepisów międzyrządowych umów, w części dotyczącej wjazdu i pobytu na terytorium RP mieszkańców stref przygranicznej Ukrainy wprowadzone zostało 4 lipca 2016 r. w związku ze szczytem NATO i ŚDM.

Dobre bo polskie. Po nasze produkty coraz chętniej sięgają za granicą

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk spotkał się z Andrzejem Rylem - prezesem zarządu Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce oraz dyrektorem oddziału regionalnego Agencji Rynku Rolnego w Lublinie - Arkadiuszem Szymoniukiem. Tematem rozmowy była aktualna sytuacja na rynku rolnym w zakresie funkcjonowania grup producenckich, eksportu naszych produktów za granicę i dotacji dla rolników.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

– Przywódcy, którzy wydali rozkaz rozpoczęcia powstania zakładali, że potrwa ono tydzień. Liczyli na pomoc tych, którzy stali po prawej stronie Wisły. Jak pokazała historia, powstanie trwało 63 dni – długich, tragicznych i jakże ofiarnych.

URSUS pokonuje bariery w eksporcie i rozwija się

„Pięć filarów rozwoju gospodarczego Polski z planu Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera Morawieckiego jest realizowanych w praktyce” – powiedział wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek podczas wizyty w siedzibie firmy URSUS SA w Lublinie – największego polskiego producenta ciągników i maszyn rolniczych.

Pomnik Nieznanego Żołnierza będzie przeniesiony

Obradujący dziś Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa pozytywnie zaopiniował wniosek Miejskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie o przeniesienie pomnika Nieznanego Żołnierza z Placu Litewskiego na cmentarz komunalny przy ul. Białej.

„Jerycho 2016” - pięć tysięcy pielgrzymów w Kodniu

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wziął udział w diecezjalnych obchodach Światowych Dni Młodzieży Diecezji Siedleckiej w Kodniu. Uroczystości obejmowały wprowadzenie obrazu Matki Bożej Kodeńskiej w asyście Podlaskiej Chorągwi Husarskiej, uroczystą Mszę świętą sprawowaną po łacinie w międzynarodowej wspólnocie Kościoła oraz spektakl „Szkło”.

XX Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął udział w finałowym koncercie uczestników XX Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego, podczas którego wręczył odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" Kazimierzowi Brzozowskiemu – twórcy i dyrektorowi artystycznemu festiwalu w Nałęczowie. Za swój profesjonalizm i konsekwencję w promowaniu Lubelszczyzny prof. Brzozowski otrzymał również pamiątkowy Medal Samorządu Województwa.

Arena Młodych. Katolicy z całego świata świętowali w Lublinie

Kilkanaście tysięcy osób z wielu krajów świata wzięło udział w Eucharystii na Arenie Lublin. Na lubelskim stadionie dominowała świąteczna atmosfera, radość i wyrażająca się na wiele sposobów wiara.

72. rocznica walk partyzanckich w Lasach Parczewskich

Z udziałem wicewojewody lubelskiego Roberta Gmitruczuka odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 72. rocznicy walk partyzanckich z niemieckim najeźdźcą w Lasach Parczewskich i mordu dokonanego przez hitlerowców na mieszkańcach wsi Makoszka i Plebania Wola w powiecie parczewskim.

Wojewoda oddał hołd pomordowanym więźniom Zamku i obozu na Majdanku

Wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek wziął dziś udział w obchodach 72. rocznicy likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku w Lublinie oraz likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek przybył do gminy Dzwola na zaproszenie wójta Stanisława Rożka, w celu zapoznania się z problematyką lokalnej społeczności

Po krótkiej wizycie w Urzędzie Gminy Dzwola, gdzie dyskutowano nad wyzwaniami i dokonaniami ostatnich lat na obszarze gminy, wojewoda wraz z władzami lokalnymi udał się do Branwi Szlacheckiej, aby zobaczyć drogę wymagającą utwardzenia i znajdującą się na obszarze wąwozu lessowego. Następnie Przemysław Czarnek zobaczył zabytkowy Kościół pw. św. Anny w Branwi, który wymaga prac rekonstrukcyjnych.

Święto Policji w Białej Podlaskiej

Bezpieczeństwo wewnętrzne jest jednym z podstawowych dóbr, jakie musi zapewnić państwo obywatelowi, aby mógł w nim prawidłowo funkcjonować. Formacją, która czuwa nad nim jest policja. Za ofiarną służbę dla społeczeństwa funkcjonariuszom i pracownikom policji podczas obchodów Święta Policji w Białej Podlaskiej dziękował wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Lubelscy naukowcy pytają marszałka o COZL. Kiedy koniec rozbudowy?

18 lipca 2016 roku odbyło się drugie posiedzenie Społecznej Rady do Spraw Rozwoju Nauki i Szkolnictwa Wyższego przy Wojewodzie Lubelskim z udziałem wojewody lubelskiego, profesora Przemysława Czarnka.

36. rocznica Lubelskiego Lipca

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w obchodach 36. rocznicy Lubelskiego Lipca na terenie byłej Lokomotywowni dworca PKP w Lublinie

„Tu zaczęła się wolność”. 36 rocznica strajków w Świdniku

Uczestnicy strajków z lipca 1980 roku w Świdniku wraz ze związkowcami z NSZZ „Solidarność”, władzami państwowymi i samorządowymi uczcili 36. rocznicę strajków w świdnickiej WSK PZL Świdnik. Uroczystości rozpoczęły się w piątek, 8 lipca br., złożeniem kwiatów pod pomnikiem na terenie świdnickiego zakładu

KUL - nowa seria pism Benedykta XVI w prezencie na jubileusz jego kapłaństwa

Dwoje naukowców z KUL – Marzena Górecka i ks. Krzysztof Góźdź znalazło się w gronie współautorów oryginalnego prezentu dla papieża–seniora Benedykta XVI. Z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Josepha Ratzingera zespoły redakcyjne pochodzące z sześciu państw wydały książkę pt. Kapłaństwo, rozpoczynającą nową serię: Joseph Ratzinger Teksty Wybrane

KUL – studenci-więźniowie zakończyli studia

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zakończyła właśnie studia wyjątkowa grupa studentów. Grupę tworzyli studenci-więźniowie, którym dano szansę na szczególny rodzaj resocjalizacji – poprzez studia na kierunku praca socjalna o specjalności streetworking. Eksperymentalny projekt dydaktyczny dobiegł końca, natomiast trwają jeszcze badania naukowe sprawdzające skuteczność tej idei. Wyniki poznamy w ciągu kilku miesięcy.

KUL włącza się do akcji "Beata i inni potrzebują Twojej pomocy"

Katolicki Uniwersytet Lubelski włącza się do akcji poszukiwania bliźniaka genetycznego dla Pani Beaty Nowak – nauczycielki języka polskiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie, absolwentki KUL

Katowickie stowarzyszenie uczy dobrych praktyk w całej Polsce

Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic wspierało uczestników akcji Masz Głos, Masz Wybór. Grupa mieszkańców Lubartowa, która walczyła m.in. o poprawę przejrzystości życia publicznego i lepszy kontakt władzy z mieszkańcami, została nagrodzona za swoje działania.

KUL - ćwiczenia antyterrorystyczne

Na I piętrze Collegium Jana Pawła II KUL padły strzały. Zamachowiec wziął zakładników i zabarykadował się w jednej z sal dydaktycznych. Dodatkowo groził, że na uczelni podłożone zostały ładunki wybuchowe. To scenariusz ćwiczeń sprawdzających procedury bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia ataku terrorystycznego, które przeprowadzone zostały w Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Akcja otrzymała kryptonim „Uczelnia” i została przeprowadzona przez wewnętrzne służby porządkowe KUL, siły Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Zespołu Ratownictwa Medycznego oraz Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

Straż Graniczna przechwyciła papierosy przemycone przy użyciu motolotni

W nocy z 21 na 22 maja funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej przechwycili przemyt papierosów o wartości ok. 86 tysięcy złotych. Nielegalny towar został „przerzucony” zza wschodniej granicy przy użyciu motolotni

Wernisaż wystawy prac Wojciecha Flecka - "Niespełnione marzenie Tadeusza Litawińskiego"

Na wystawie twórczości Wojciecha Ottona Flecka (1903-1972) pokazanych zostanie 51 prac artysty ze zbiorów muzealnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Dzieła Flecka trafiły do KUL w 1987 r. z Zakopanego, jako dar Olgi Litawińskiej, która przekazała zbiór zgromadzony przez jej męża Tadeusza Litawińskiego, kolekcjonera, miłośnika i mecenasa twórczości artysty

KUL - wybory władz Uczelni na kadencję 2016-2020

Senat KUL wybrał ks. prof. Antoniego Dębińskiego na rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w kadencji 2016-2020. Ks. prof. Dębiński będzie pełnił funkcję rektora po raz drugi (druga kadencja). Rektor wybór Senatu przyjął. Zgodnie z przepisami Statutu KUL rektor przedstawia kandydatów na prorektorów, których także wybiera Senat.

Dwie wystawy ze zbiorów sztuki KUL w Kazimierzu Dolnym

W długi weekend zapraszamy do Kazimierza Dolnego, gdzie można zobaczyć dwie wystawy ze zbiorów KUL - w Galerii Wystaw Czasowych Muzeum Nadwiślańskiego przy kazimierskim Rynku 19 trwa wystawa kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich, uzupełnieniem której jest wystawa obrazów Wojciecha Flecka, którą od najbliższego weekendu można będzie oglądać w pobliskiej Kamienicy Celejowskiej (ul. Senatorska 11/13). Galerie czynne są codziennie w godz. 10:00-17:00.

4. PKO Półmaraton Solidarności. Świdnik – Lublin 4 czerwca

Półmaraton upamiętnia wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 roku, robotniczego bezkrwawego zrywu, który zapoczątkował polską drogę do wolności

Timişoara nowym miastem partnerskim Lublina

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Przewodniczący Rady Miasta Lublin Piotr Kowalczyk podpisali 20 kwietnia umowę partnerską pomiędzy Lublinem, a rumuńskim miastem Timişoara. Jest to 25 miasto partnerskie Lublina. Podczas wizyty w Rumunii, lubelska delegacja spotkała się także z przedstawicielami lokalnych instytucji kultury oraz dyrektorem Izby Handlu, Przemysłu i Rolnictwa z Timişoary i okręgu Temesz

POLICJANCI I PROKURATORZY ROZBILI MIĘDZYNARODOWĄ, ZORGANIZOWANĄ GRUPĘ PRZESTĘPCZĄ

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Prokuraturą Krajową rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, trudniącą się transferem gotówki pochodzącej z internetowych włamań na konta bankowe. Suma strat oszacowana została na kwotę ponad 94 mln zł, zaś suma odzyskanego jak do tej pory mienia sięga ponad 57 mln zł. Dotychczas 148 podejrzanych, obywateli Polski i Łotwy, usłyszało zarzuty obejmujące łącznie przeszło 850 czynów. W Danii i Polsce zatrzymano trzech polskich przywódców tej grupy, dwóch poszukiwano europejskim nakazem aresztowania. Wszyscy posługiwali się fałszywymi dokumentami.

LITPOLUKRBRIG na ćwiczeniu Anakonda–16

W trakcie wielonarodowego ćwiczenia Anakonda–16, które zostanie przeprowadzone w czerwcu tego roku Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada rozwinie na terenie poligonu Nowa Dęba Stanowisko Dowodzenia i przejmie dowodzenie na jednostkami afiliowanymi.

Od elektryka do fotowoltaika.

Codziennie możemy uczyć się czegoś nowego. Na przykład nowych słów. Niektóre są bardzo dziwne, brzmią obco i z niczym nie możemy ich skojarzyć. Dzisiaj takim słowem była dla mnie „fotowoltaika”.

KUL rozszerza współpracę z Polish Teachers Association

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozszerza współpracę z Polish Teachers Association (Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich w Ameryce) – organizacją, która skupia polonijne szkoły i polonijnych nauczycieli z rejonu środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. W szkołach polonijnych tego regionu uczy się ponad 16 tys. młodych ludzi i pracuje ok. 1 tys. nauczycieli.

Zatrzymano fałszerza dokumentów

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali mężczyznę zajmującego się fałszowaniem dokumentów

KUL pomoże swoim absolwentom wejść na rynek pracy

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło wyniki konkursu, którego celem jest podniesienie kompetencji osób kończących studia. Chodzi o wiedzę i umiejętności odpowiadające potrzebom gospodarki i rynku pracy. W Programie Rozwoju Kompetencji ocenionych zostało 435 wniosków o przyznanie dofinansowania. Jest nam miło poinformować, że wśród 61 projektów, które uzyskały ocenę pozytywną znalazły się aż dwa przygotowane przez Katolicki Uniwersytet Lubelski: „LUK II - Lubelski Uniwersytet Kompetencji" oraz „Aktywny student - aktywny absolwent".

KOLEJNE SUKCESY SPORTOWE NASZEJ POLICJANTKI

Dwa złote medale: w układach formalnych II DAN oraz w indywidualnych walkach kobiet w kat. 56 kg zdobyła nasza koleżanka, st. sierż. Ilona Działa. Policjantka z IV komisariatu w Lublinie w miniony weekend wzięła udział w turnieju - Puchar Polski Taekwon-do Seniorów i Juniorów, jaki odbył się w Rybniku. Tym samym uzyskała tytuł najlepszej zawodniczki turnieju.

Abp Ś. Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odwiedził KUL

Arcybiskup większy kijowsko-halicki, JE Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego odwiedził Katolicki Uniwersytet Lubelski w drodze na X Zjazd Gnieźnieński. W czasie spotkania z rektorem KUL ks. prof. Antonim Dębińskim gość Uniwersytetu mówił o aktualnej sytuacja kościoła greckokatolickiego na Ukrainie oraz o wyzwaniach jakie przed tym Kościołem stoją

KUL na trasie projektu "Pilgrimage: Poland"

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II ponownie znalazł się na trasie wizyty grupy studentów i pracowników University of Richmond z USA w ramach projektu Pilgrimage: Poland

Lublin z jedną z najlepszych strategii pozyskiwania inwestorów zagranicznych w Europie

Lublin zajął 3-cie miejsce w kategorii „Strategia pozyskiwania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w małych miastach od 100 tys. do 350 tys. mieszkańców” w prestiżowym rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/17” publikowanym corocznie przez należący do grupy Financial Times, fDi Magazine

Lublin jednym z 6 miast gospodarzy - trwają przygotowania do UEFA EURO U21 w 2017 r.

Lublin jest jednym z sześciu miast, w których drużyny zagrają spotkania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Mężczyzn do lat 21. Polska będzie gospodarzem mistrzostw w czerwcu 2017 roku. Koordynatorem projektu w Lublinie został wieloletni międzynarodowy sędzia piłkarski - Paweł Gil.

Katolicki Uniwersytet Lubelski - CULMUN 2016

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza studentów i uczniów szkół średnich do uczestnictwa w symulacji obrad ONZ. Tegoroczna tematyka dotyczyć będzie problemów Afryki

Znamy firmy zainteresowane przebudową Placu Litewskiego

Przeprowadzeniem rewitalizacji Placu Litewskiego zainteresowanych jest 9 firm. 8 z 9 złożonych ofert mieści się w kwocie zarezerwowanej przez zamawiającego na sfinansowanie zamówienia w wysokości 67 860 229,05 zł

KUL - stypendia dla społeczników

KUL będzie nagradzał studentów bezinteresownie angażujących się w pracę na rzecz społeczności uniwersyteckiej. Nowy program stypendialny ufundował Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół KUL

KUL - przewodniczący samorządu studenckiego na czele Forum Uniwersytetów Polskich

Student KUL Tomasz Tokarski został przewodniczącym Forum Uniwersytetów Polskich w kadencji 2016-2017. Wyboru dokonali delegaci 20 samorządów studenckich zrzeszonych w Forum na styczniowym posiedzeniu sprawozdawczo-wyborczym, które odbyło się w Warszawie.

Mieszkańcy zdecydują o kolorze mostu na Bystrzycy

Informujemy, że to Lublinianie zdecydują, jaki kolor będzie miał most na Bystrzycy, powstający w ciągu ul. Muzycznej. Pierwotnie projektant proponował kolor żółto-niebieski, jednak takie rozwiązanie wzbudziło wątpliwości mieszkańców. Dlatego Miasto zwróciło się do Rady Kultury Przestrzeni o zaproponowanie innych opcji kolorystycznych. Na głosy za poszczególnymi wariantami czekamy przez cały luty pod adresem muzyczna@lublin.eu.

Akwarele, rysunki i grafiki ze zbiorów KUL w Muzeum Lubelskim

Ponad sto prac na papierze z kolekcji muzealnej KUL trafi na wystawę do Lubelskiego Zamku. Wystawę „Matejko, Chełmoński, Pankiewicz i inni. Akwarele, pastele, rysunki, i grafiki ze zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” będzie można podziwiać od soboty 30 stycznia. Wernisaż odbędzie w piątek (29 stycznia) o godz. 17.00. Serdecznie zapraszamy!

KUL - student Assef Salloom najlepszym zagranicznym studentem doktorantem w Polsce

130 zagranicznych studentów studiujących na 49 polskich uczelniach rywalizowało o tytuł najlepszego studenta w konkursie Interstudenta 2015. Kapituła konkursowa jako najlepszego zagranicznego studenta w kategorii doktorantów wybrała studenta filozofii KUL - Assefa Salloom. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce w czwartkowy wieczór (21 stycznia) podczas gali konkursu w Gdańsku.

Stypendia Prezydenta Miasta Lublin

Trwa nabór wniosków o stypendia Prezydenta Miasta Lublin za osiągnięcia artystyczne uzyskane w 2015 roku. Do 31 stycznia br. o stypendium za osiągnięcie artystyczne o randze międzynarodowej lub ogólnopolskiej mogą ubiegać się osoby fizyczne, które:

Uroczystości Trzech Króli w Lublinie

Dziś obchodzimy święto na pamiątkę Trzech Króli, którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi. W wielu miastach i miasteczkach ulicami przeszły barwne orszaki.

KUL - Program edukacyjny dla amerykańskich studentów

“John Paul II in His Polish Context” to miesięczny program edukacyjny przygotowany przez Uniwersytet Otwarty KUL dla grupy 26 amerykańskich studentów z University of St. Thomas

Sukces studentów KUL - Stypendnia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia

Resort nauki ogłosił listę tegorocznych laureatów stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia. Miło nam poinformować, że połowa lubelskich laureatów to studenci Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – z naszej uczelni wyróżnionych zostało 34 studentów. Największą grupę nagrodzonych stanowią studenci psychologii – 23 osoby oraz prawa – 6 osób. Z pedagogiki wyróżniono 2 osoby, a także po jednej z filologii polskiej, filozofii i dziennikarstwa.

KUL - nagrodzeni w konkursie Lubelski Akant > Przedsiębiorczości 2015

Podczas tegorocznej Gali Sukcesu organizowanej przez Studenckie Forum Business Center Club i Uczelniany Samorząd Studentów KUL, osobom i podmiotom realizującym bądź wspierającym ideę przedsiębiorczości wręczone zostały nagrody „Lubelski Akant Przedsiębiorczości”. Już po raz kolejny liczne „Akanty” przyznane zostały osobom związanym z KUL.

Lublin broni demokracji?

Ostatnio głośno zrobiło się o Komitecie Obrony Demokracji. Członkowie uważają, że przez obecny rząd demokracja w Polsce jest zagrożona. Warto zaznaczyć, że najgłośniej wspierają ich działania politycy partii opozycyjnych. KOD powstał również w Lublinie. Koordynatorem został były działacz Platformy Obywatelskiej, Bartosz Sierpniowski, który zapowiada m.in. comiesięczne spotkania, na których będą wspólnie czytać Konstytucję.

Lublin Sportival nagrodzony przez Brief for Poland

Lublin Sportival - edycja letnia uzyskał II miejsce w konkursie na „Najlepsze wydarzenie lata 2015” w kategorii: wydarzenia sportowe. Konkurs organizowany przez Brief for Poland miał na celu wyłonienie najciekawszych wydarzeń, które promują sport, muzykę, kulturę lub biznes, ale również dostarczają społeczeństwu rozrywki na najwyższym poziomie i są markami budującymi wizerunek miejsc, w których się odbywają, a w rezultacie wizerunek naszego kraju.

KUL - Biegniemy po "Równy strat" - dzielimy się kilometrem

Już drugi dzień biegniemy po "Równy start". Podjęliśmy wyzwanie i zadanie do zrealizowania - 1000 km w dwa dni dla osób z niepełnosprawnością. Wczoraj - jadąc na rowerze, biegnąc i wiosłując - pokonaliśmy dystans 500 km. Cel na dziś: kolejne 500 km - w sumie 1 000 km

Hungarian FolkEmbassy w Lublinie

Báthory – Bem – Balatonboglár opowieść muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej - Serdecznie zapraszamy 27 listopada 2015 r. o godz. 18.00 na Zamek Lubelski

Cenne wydania starodruków zostaną przekazane KUL

W środę 25 listopada zbiór starodruków Biblioteki Uniwersyteckiej KUL zostanie powiększony o pięć tomów znakomitych wydań dzieł Macieja Kazimierza Sarbiewskiego – jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych za granicą Rzeczypospolitej poety Polski doby baroku. Ofiarodawcami tej wyjątkowej kolekcji są bracia Andrzej, Janusz i Marek Zalewscy.

Prof. Agata Mirek autorką Książki Historycznej Roku

Prof. Agata Mirek, pracownik naukowy Ośrodka Badań nad Geografią Historyczną Kościoła w Polsce KUL została laureatką 8. edycji konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego. Nagrodą czytelników w kategorii „Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku” wyróżniona została książka „Trudne lata. Wielkie Dni. Zakony żeńskie w PRL”.

KUL - rekrutacja do Legii Akademickiej

"Chcesz działać na rzecz podniesienia bezpieczeństwa swojej Ojczyzny wchodząc w skład Lubelskiej Obrony Terytorialnej? Chciałbyś poczuć klimat szkoleń w jednostkach wojskowych? Zależy ci na podniesieniu poziomu sprawności fizycznej? Jesteś gotowy sprawdzić się w realnym działaniu podczas sytuacji kryzysowych? Planujesz swą przyszłość związać ze służbami mundurowymi? Jeśli na część z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że nie zabraknie ci motywacji, by spróbować wstąpić w nasze szeregi. Zapraszamy na szkolenie unitarne, które odbędzie się w dniach 20-22 listopada."

Komunikat UM Lublin

Informuję, że w związku z brakiem zapowiedzi Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o wystąpieniu do sądu o unieważnienie umowy najmu części powierzchni biurowej przy ul. Wieniawskiej, zawartej przez Gminę Lublin z firmą Orion, co skutkuje brakiem możliwości prawnych dalszej obrony stanowiska Gminy Lublin przed sądem, zaistniała konieczność rozwiązania przedmiotowej umowy.

Nabór wniosków o stypendia na realizację projektów artystycznych i upowszechnianie kultury do 20 listopada

Do piątku (20 listopada) trwa nabór wniosków o stypendia na realizację w 2016 roku projektów artystycznych na rzecz Lublina i z zakresu upowszechnia kultury. O stypendium mogą ubiegać się osoby w każdym wieku, zamieszkałe lub przebywające na terenie Lublina. Stypendia przyznawane są na okres do pół roku. Miesięczna wysokość stypendium wynosi od 400 zł do 1 400 zł.

Znamy wyniki drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego w Lublinie!

Mieszkańcy zdecydowali o rozdysponowaniu kwoty 15 mln zł w ramach Budżetu Obywatelskiego. W 2016 roku zrealizowanych zostanie 25 projektów z czego 19 małych i 6 dużych, które otrzymały największą ilość głosów. Do głosowania zakwalifikowano 155 projektów, swój głos oddało prawie 64 tys. mieszkańców.

Oni przywracają pamięć o Żołnierzach Wyklętych

W sobotę 31 października wolontariusze Fundacji im. Kazimierza Wielkiego zbierali fundusze na lubelskich cmentarzach. Celem zbiórki jest propagowanie wiedzy , pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1938-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych.

KUL otrzymał cenne archiwalia

Archiwum KUL wzbogaciło się o cenne archiwalia pochodzące z prywatnych zbiorów dr. Jana Longchamps de Bérier, którego ojciec - Roman, był wykładowcą prawa na KUL.

KUL - „Nostra aetate” – pięćdziesiąt lat po

W tym roku mija 50. rocznica deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate - przełomowego dokumentu na temat wzajemnego stosunku Kościoła katolickiego i religii niechrześcijańskich. Deklaracja wyraźnie wyróżnia dialog chrześcijan i Żydów, jako religii o wspólnym dziedzictwie duchowym.

Czas na młodych, zaangażowanych, aktywnych i pełnych pomysłów ludzi - wywiad z Anną Romańczuk

Chcę żyć w kraju, który szanuje dorobek naszych pradziadków, naszą historię, kulturę ale i gwarantuje nam Polskę nowoczesną, Polskę, w której każdy młodych człowiek chce żyć! - z kandydatką do parlamentu z listy PiS w okręgu lubelskim - rozmawiał Andrzej Ficek

KUL - wykład Prezydenta Lecha Wałęsy

W poniedziałek 19 października gościem KUL był Prezydent Lech Wałęsa. Wykładem pt. „Co Polakom dało 35 lat wolności w Polsce” rozpocznie on powakacyjną odsłonę cyklu wykładów otwartych „Pro publico bono. KULtura człowieka i społeczeństwa”

Głosowanie w Budżecie Obywatelskim zakończone

W sobotę zakończyło się głosowanie mieszkańców w ramach drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu internetowym wzięło udział blisko 25 tys. osób. Ostateczne wyniki zostaną podane po weryfikacji tysięcy głosów oddanych w formie papierowej. Do północy (10 października), za pośrednictwem strony internetowej, na projekty małe zagłosowało 24 943 osoby, a na projekty duże 24 756 osób.

„Karaj jołłary – karaimskie drogi” w Lublinie

Kim była Lola z „Wesołej kompanii”? Do kogo kierował swe „Listy niewysłane” Jerzy Łopatto? – odpowiedzi na te i inne pytania można będzie uzyskać oglądając wystawę przygotowaną wspólnie przez Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu i Związek Karaimów Polskich. Większość zdjęć, pochodzących z prywatnych archiwów polskich Karaimów, udostępniona zostanie publiczności po raz pierwszy.

KUL - prof. Piotr Gutowski laureatem programu MISTRZ

Piotr Gutowski - profesor filozofii KUL, znalazł się w gronie laureatów 18. edycji programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Subsydia profesorskie otrzymało siedmiu wybitnych polskich uczonych reprezentujących nauki humanistyczne i społeczne. Prof. Gutowski otrzymał finansowe wsparcie na projekt badawczy pt. „Moderate positions in contemporary philosophical debates between theism and atheism. Origin, types and consequences”.

KUL - nowe stypendia w programie Erasmus+

Od najbliższego roku akademickiego po raz pierwszy w programie Erasmus+, w ramach akcji „Mobilność edukacyjna”, uczelnie mogą uzyskać dofinansowanie na prowadzenie oprócz dotychczasowej wymiany studentów i pracowników z krajami programu, również dofinansowanie tego typu wymiany z krajami partnerskimi z innych regionów świata (spoza UE).

KUL - spotkanie w ramach Catholic Universities Partnership. 25-27 września

W dniach 25-27 września na KUL odbędzie się doroczne spotkanie przedstawicieli uniwersytetów katolickich zrzeszonych w Catholic Universities Partnership. Spotkaniu towarzyszyć będzie konferencja zatytułowana „A Free Search for the Whole Truth about Nature, Man and God (ECE 4): St John Paul II and the Catholic University”, której organizatorami są Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz University of Notre Dame.
stat4u