SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo lubelskie

Prezydent Lublina nagrodzi prace dyplomowe

Rusza kolejna edycja konkursu na najlepsze prace dyplomowe poświęcone rozwojowi Lublina. Zwycięzca otrzyma 6 tys. zł, a wyróżnieni po 2 tys. zł. Obronione prace dyplomowe można zgłaszać do 15 września. Organizowany od 2009 roku konkurs skierowany jest do wszystkich absolwentów uczelni wyższych (bez względu na miejsce zamieszkania, narodowość czy kierunek studiów), którzy na przełomie ostatnich 3 lat obronili pracę magisterską, inżynierską i licencjacka dotyczącą Lublina. Temat pracy powinien koncentrować się na problematyce związanej z rozwojem miasta, podnoszeniem jego konkurencyjności oraz posiadać związek z przyjętymi przez miasto planami i programami.

KUL - Uniwersytet Otwarty zaprasza do Kijowa

Kijów kojarzony jest dziś z Majdanem i ukraińską rewolucją. Dla turystów to przede wszystkim „złocone monastery” Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Tymczasem jest to olbrzymi ośrodek miejski (ponad 2,8 mln ludności), który w ciągu ponad 1500-letniej historii nagromadził wiele cennych i oryginalnych zabytków. Uniwersytet Otwarty KUL zaprasza na wędrówkę po zatopionym w zieleni, zapatrzonym w spokojne wody Dniepru Kijowie. Na wspólne zwiedzanie kijowskich cerkwi i monasterów, kościołów i klasztorów, cmentarzy i miejsc pamięci.

Rusza "Lato w mieście" w Lublinie

Ruszyły zapisy na zajęcia sportowe w ramach akcji "Lato w mieście". Miasto Lublin, jak co roku, organizuje w czasie wakacji bezpłatne lub częściowo odpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży mieszkającej lub uczącej się na terenie Lublina. Terminy i programy zajęć sportowych znajdują się na stronie internetowej www.lato.lublin.eu

Święto Patronalne KUL - 12 czerwca

12 czerwca przypada Święto Patronalne KUL – Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku już w przeddzień uroczystości – 11 czerwca – Instytut Liturgiki i Homiletyki KUL zaprasza na sympozjum naukowe nt. „250 lat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce” (Kolegium Jana Pawła II KUL, sala 1031, godz. 9.15). W piątek, 12 czerwca, Mszy świętej na rozpoczęcie Święta Patronalnego (o godz. 9.30 w kościele akademickim KUL) przewodniczył będzie i homilię wygłosi abp Piotr Malczuk, Ordynariusz Diecezji Kijowsko-Żytomierskiej. Następnie o godz. 11.00 w auli kard. Stefana Wyszyńskiego (I piętro gmach główny KUL), społeczność akademicka KUL świętować będzie zakończenie studiów – dyplomy magisterskie i licencjacie odbiorą przedstawiciele poszczególnych wydziałów.

Pracownicy KUL nauczą się jak komercjalizować wyniki badań

Dr Piotr Mamcarz z Katedry Psychologii Organizacji i Zarządzania KUL oraz Paweł Potakowski – Prezes KUL Creative sp. z o.o. (www.creative.kul.pl) i Pełnomocnik Rektora KUL ds. komercjalizacji wiedzy, zostali laureatami rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce - "TOP 500 Innovators". Zwycięzcy konkursu jeszcze w tym roku wyjadą na dziewięciotygodniowe programy stażowo-szkoleniowe na Stanford University w USA lub University of Cambridge w Wielkiej Brytanii. Wszystko po to, by uczyć się od najlepszych jak prowadzić innowacyjne badania naukowe zgodne z potrzebami odbiorców, a następnie wprowadzić produkt badań na rynek.

Mieszkańcy Lublina złożyli 209 wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy Lublina złożyli 209 wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2016 na łączną kwotę ponad 117 mln. zł. Dokumenty zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości ich realizacji i kalkulacja kosztów. Na tej podstawie powstanie lista projektów, które poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców w październiku.

KUL - jak pokazać sztukę niewidomym. 28-29 maja

Jak pokazać sztukę niewidomym i słabowidzącym to główny cel konferencji naukowo-warsztatowej „Sztuka dla wszystkich. Zanim niewidome dziecko zostanie dorosłym odbiorcą sztuk”, która odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w dniach 28-29 maja

„Jan Karski. Jedno życie. Kompletna historia, tom I (1914 – 1939) MADAGASKAR”

21 maja 2015 r. o godzinie 17.00 na Zamku Lubelskim odbędzie się promocja książki autorstwa Waldemara Piaseckiego o Janie Karskim. Publikacja opatrzona jest przedmową laureata Nagrody Nobla Elie Wiesela. Ukaże się 20 maja nakładem wydawnictwa Insignis jako pierwszy tom biografii Jana Karskiego.

Wizyta Jej Ekscelencji Jean Dunn, Ambasador Australii w Polsce na KUL

W lutym 2015 r. Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zainaugurował nowy projekt analitycznych spotkań otwartych pt. Debaty Dyplomatyczne KUL. , którego celem jest przybliżenie węzłowych wyzwań współczesnego świata i analiza możliwości działania różnych podmiotów zaangażowanych w te procesy. Zaproszeni goście, głównie czynni i byli dyplomaci, dokonują prezentacji zasadniczych problemów współczesnego świata. Propozycja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: studentów, pracowników szkół wyższych, ekspertów oraz innych osób zainteresowanych tematyką stosunków międzynarodowych. Pomysłodawcą cyklu jest Pan amb. Andrzej Jaroszyński, wieloletni dyplomata a kierownikiem merytorycznym jest dr hab. Wojciech Gizicki.

III edycja Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego

22 kwietnia we lwowskim Ratuszu została podpisana deklaracja o współpracy w ramach organizacji III edycji Kongresu Kultury Partnerstwa Wschodniego, który zaplanowany jest w dniach od 4 do 6 września 2015 r. Kongres odbędzie się w Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie „Misja kultury w czasach kryzysów”.

150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

W najbliższy piątek, 17 kwietnia 2015 roku przypada 150. rocznica urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Tego dnia tradycyjnie w kaplicy Żeńskiego Domu Studenckiego na Poczekajce, prowadzonego przez Siostry Urszulanki SJK, o godz. 20.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta, której będzie przewodniczył Metropolita Lubelski i Wielki Kanclerz KUL ks. abp Stanisław Budzik. Modlitwa będzie wspólnym „dziękczynieniem za dar życia i świętości s. Urszuli Ledóchowskiej”.

„Nasze skwery i podwórka” w Lublinie

Nowe drzewa, krzewy i kwiaty upiększą wygląd Śródmieścia przed wakacjami. Z myślą o pieszych miasto postawi także 70 nowych ławek. To element realizacji projektu „Nasze skwery i podwórka”, przyjętego przez Prezydenta Krzysztofa Żuka w Kontrakcie dla Lublina na lata 2014-2018. W jego ramach miasto wspólnie z mieszkańcami ul. Lubartowskiej i ulic przyległych będzie pilotażowo pracować nad poprawą estetyki tej części miasta, będącej jednym z podstawowych traktów pieszych Lublina. W przyszłych latach program obejmie kolejne ulice: m.in. Wyszyńskiego, Zamojską i 1-go Maja aż do przyszłego Dworca Metropolitalnego.

Nowa Zajezdnia Trolejbusowa już w rękach MPK Lublin

Prezydent Miasta Lublin uroczyście przekazał nowo wybudowaną Zajezdnię Trolejbusową przy ul. Grygowej 56 Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Lublinie. Obiekt powstał w ramach Zintegrowanego System Miejskiego Transportu Publicznego, największego miejskiego projektu współfinansowanego ze środków unijnych.

Lublin promuje się turystycznie

"Sezon Lublin" to cykl imprez inaugurujących okres turystyczny w naszym mieście. W ciągu 10 dni, od 24 kwietnia do 3 maja odbędzie się ponad 200 bezpłatnych wydarzeń w ramach 69 propozycji tematycznych, które czekają na turystów i mieszkańców Lublina.

Otwarcie wystawy pt. „Bogu i Ojczyźnie - hrabina Aniela Potulicka”.

8 kwietnia o godz. 16.00 w holu Czytelni Głównej Biblioteki Uniwersyteckiej KUL (ul. Chopina 27) odbędzie się otwarcie wystawy pt. „Bogu i Ojczyźnie - hrabina Aniela Potulicka”. Wystawa zorganizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką i Archiwum Uniwersyteckie KUL przybliża postać i działalność Anieli hrabiny Potulickiej - działaczki społecznej, inicjatorki i donatorki licznych dzieł charytatywnych, fundatorki fundacji wspierającej KUL, a także upamiętnia jej związki z uniwersytetem. Wystawa będzie czynna w godzinach pracy biblioteki do 15 czerwca 2015 r.

Duszpasterskie Wykłady Akademickie na KUL

„Duszpasterz w służbie małżeństwa i rodziny” - to hasło rozpoczynających się dziś Duszpasterskich Wykładów Akademickich. Dwudniowe wykłady dotyczyć będą przede wszystkim poradnictwa małżeńsko-rodzinnego, ponadto omówione zostaną ustalenia październikowego Synodu Biskupów o rodzinie oraz przygotowania do Światowych Dni Młodzieży zaplanowanych na lipiec 2016 r. w Krakowie.

Miasto Lublin wraz z 15 gminami podpisało "Porozumienie Gmin Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego o współpracy w zakresie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych

Porozumienie to jest wyłącznie nową formą prawną a tym samym kontynuacją zawartego 13 maja 2014 r. porozumienia tych samych 16 Jednostek samorządu terytorialnego. Zawarcie sformalizowanej formy współpracy, w ramach której Lublin jako Lider staje się reprezentantem wszystkich gmin jest podyktowane zaleceniami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a co za tym idzie koniecznością przejęcia przez Miasto Lublin funkcji Instytucji Pośredniczącej.

144. rocznica urodzin ks. Idziego Radziszewskiego

1 kwietnia 2015 r. mija 144. rocznica urodzin ks. Idziego Radziszewskiego (1871-1922), założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W tym dniu w Kościele Akademickim KUL o godz. 8.00 sprawowana była Msza św. w intencji ks. Radziszewskiego. Liturgii przewodniczył ks. prof. Antoni Dębiński, Rektor KUL. Następnie rektor i prorektorzy udali się na cmentarz przy ul. Lipowej, by złożyć kwiaty na grobie ks. Idziego Radziszew

Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego w Lublinie

Startuje nowy Budżet Obywatelski, w 2016 roku mieszkańcy Lublina będą mieli do rozdysponowania 20 mln złotych. W ramach Budżetu Obywatelskiego 15 mln zł, a dodatkowe 5 mln zł to środki pochodzące z Inicjatywy Lokalnej. Swoje projekty będzie można zgłaszać od 15 kwietnia do 15 maja 2015. Głosowanie na projekty odbędzie się w pierwszej połowie października

Promocja kształcenia zawodowego i zwiększenie zainteresowania absolwentów gimnazjów szkolnictwem zawodowym w Lublinie

Podczas spotkania, które odbyło się 23 marca w Lubelskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie, przedstawione zostały koncepcje i kierunki rozwoju szkolnictwa zawodowego w naszym mieście. Powołany został zespół zadaniowy do spraw szkolnictwa zawodowego w Lublinie, który zajmie się rozwijaniem oferty dydaktycznej, a w szczególności modernizacją szkolnictwa zawodowego zgodnie z wyzwaniami współczesnego rynku pracy.

Laureaci Nagród Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury za 2014 rok

Prezydent Krzysztof Żuk przyznał nagrody w dziedzinie kultury za 2014 rok podczas uroczystej Gali Kultury na Zamku Lubelskim. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: Nagroda Artystyczna Miasta Lublin, Nagroda Miasta Lublin za Upowszechnianie Kultury, Nagroda Miasta Lublin za Całokształt Działalności oraz Nagroda Miasta Lublin dla Mecenasa Kultury.

KUL bierze udział w programie Polski Erasmus dla Ukrainy

KUL bierze udział w programie Polski Erasmus dla Ukrainy. Uczelnia zgłosiła gotowość udziału w programie stypendialnym, który jest inicjatywą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach tego programu na polskie uczelnie kierowani są studenci ukraińscy, mieszkający na terenach działań militarnych

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne w Lublinie

Lublin, razem z 15 innymi gminami: Świdnik, Lubartów, Piaski, Głusk, Jabłonna, Jastków, Konopnica, Lubartów, Mełgiew, Nałęczów, Niedrzwica Duża, Niemce, Spiczyn, Strzyżewice, Wólka należących do Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego wypracował strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w ramach nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalają cele do osiągnięcia i wskazują przedsięwzięcia do zrealizowania.

Już niedługo ruszy Lubelski Rower Miejski

Informujemy, że decyzją Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka, z pierwszym dniem kalendarzowej wiosny (21 marca) zostanie uruchomiony system Lubelskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji miłośników jednośladów będzie 400 rowerów rozlokowanych w 40 bezobsługowych stacjach. Liczymy, że w tym sezonie Rower Miejski będzie cieszył się jeszcze większą popularnością wśród mieszkańców

II Turniej Piłki Nożnej o Puchar Rektora KUL

Organizatorem turnieju był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Uczniowski Klub Sportowy "Widok" SP 51. W turnieju wzięli udział chłopcy z rocznika 2003 grający w drużynach Górnika Łęczna, Lublinianki, Wisły Annopol, Vrotcowii Lublin i UKS Widok

W ramach cyklu otwartych wykładów „Pro publico bono” na KUL odbyło się spotkanie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Swoje wystąpienie minister S. Koziej poświęcił bezpieczeństwu Polski w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz zagrożenia terroryzmem islamskim w krajach Europy Zachodniej. Szef BBN mówił też o słabościach organizacji międzynarodowych w tym m.in. ONZ, w której skład Rady Bezpieczeństwa wchodzą państwa, posiadające często diametralnie różne interesy strategiczne, przy czym dysponujące też w Radzie prawem weta. Według szefa BBN także Unia Europejska okazuje się w warunkach obecnego kryzysu bezpieczeństwa organizacją słabą i mająca problemy z uzyskaniem konsensusu.

Jeszcze w tym roku, na wniosek Rady Dzielnicy Bronowice, zostanie wykonany skwer przy ul. Plagego-Laśkiewicza

Przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkowa zostanie zagospodarowana poprzez stworzenie placu zabaw dla dzieci, strefę sportową z boiskiem wielofunkcyjnym do koszykówki i siatkówki oraz stołami do tenisa stołowego oraz strefę integracyjna z fontanną, siłownią, stolikami do gry w warcaby i grami ogrodowymi: szachy, warcaby, kręgle ogrodowe.

Lublin europejskim miastem przyszłości

Lublin już po raz drugi został wyróżniony w elitarnym zestawieniu rankingu „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2015/2016”. Ranking opracowany został przez opiniotwórcze pismo z grupy Financial Times, fDi Magazine, które specjalizuje się w problematyce zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Nowe kierunki studiów będą na KUL

Senat KUL, na posiedzeniu w dniu 26 lutego podjął uchwałę o utworzeniu nowych kierunków studiów w roku akademickim 2015/2016. W ofercie edukacyjnej na rok akademicki 2015/2016 jako nowość KUL zamierza uruchomić następujące kierunki studiów: pedagogika specjalna – studia I i II stopnia (WNS) oraz International Business Law and Management – studia II stopnia ( WPPKiA)

Rewitalizacja doliny Bystrzycy w Lublinie

Ruszają konsultacje społeczne związane z zagospodarowaniem Doliny Bystrzycy – największej przestrzeni miejskiej pod względem rekreacyjnym. Przylegający do rzeki 22 - kilometrowy odcinek jej doliny w granicach Lublina wraz z Zalewem Zemborzyckim oraz Parkami: Ludowym, Zawilcowa i Bronowice zostanie zrewitalizowany dzięki środkom UE. - Chcemy wykorzystać ogromny potencjał tkwiący w Dolinie Bystrzycy, zwrócić się w stronę rzeki i otworzyć ją na miasto. Wzorem poznańskiej „Malty”, stworzonej wokół rzeki Warty, chcemy wykreować miejsce bezpieczne, przyjazne i bliskie mieszkańcom, gdzie każdy znajdzie możliwości wypoczynku dostosowane do swoich potrzeb. Szczegółową koncepcję zagospodarowania tego terenu wypracujemy wspólnie z mieszkańcami i Radami Dzielnic, właśnie rozpoczynamy konsultacje – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Wykład otwarty Hanny Suchockiej na KUL

W piątek 20 lutego 2015 r. na KUL w ramach prowadzonego cyklu: Pro publico bono - KULtura człowieka i społeczeństwa odbył się wykład otwarty, zatytułowany „Dyplomacja watykańska”, który wygłosiła Pani dr Hanna Suchocka – b. Premier RP, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim w latach 2001 – 2013, a wcześniej pracownik naukowy i wykładowca KUL na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.

Porozumienie KUL z Kuratorium Oświaty

W czwartek 19 lutego Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie podpisały porozumienie o współpracy.

Inauguracja Klaster Lubelska Medycyna

Za nami pierwsze spotkanie inaugurujące Klaster Lubelska Medycyna, który tworzy 50 podmiotów reprezentujących sektor publiczny i prywatny, w tym uniwersytety, jednostki naukowo-badawcze, instytucje otoczenia biznesu, szpitale publiczne, prywatne podmioty lecznicze oraz firmy z branży medycznej. Celem klastra jest wspieranie rozwoju branży w regionie, współpracy w zakresie praktyk i nauk medycznych, ułatwianie wymiany doświadczeń, sieciowania nauki i biznesu oraz promocji lubelskich usług medycznych

22 lutego minęła 93. rocznica śmierci ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Z tej okazji W Kościele Akademickim KUL została odprawiona msza pod przewodnictwem Rektor KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego w intencji założyciela Uniwersytetu oraz Społeczności Akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Lublin inwestuje po europejsku

Lublin utrzyma rozpoczętą przed 4 laty ofensywę inwestycyjną i planuje zrealizowanie inwestycji na łączną kwotę w wysokości ok 2,5 mld zł w ramach nowej perspektywy finansowej UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Sukces wydawnictw Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Trzy czasopisma wydawane na Wydziale Filozofii KUL zostały wpisane na listę ERIH, tj. European Reference Index for the Humanities, która obecnie nosi nazwę European Reference Index for Humanities and Social Sciences (ERIH Plus). Na liście znalazły się: Roczniki Filozoficzne, Ethos oraz Roczniki Kulturoznawcze.

Sukces prawników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

Miło nam poinformować, że absolwenci prawa KUL uzyskali bardzo dobre wyniki "zdawalności" na aplikacje prawnicze – zarówno korporacyjne (adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą), jak i na aplikację ogólną – i znaleźli się w czołówce klasyfikowanych uczelni. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury wynika, że dzięki uzyskanym wynikom KUL usytuował się na 5. miejscu w Polsce w rankingu uwzględniającym wyniki uzyskane na tych egzaminach przez ubiegłorocznych absolwentów

KUL - Konkursu o Polsce, Europie i świecie

Instytut Nauk Politycznych i Spraw Międzynarodowych Wydziału Nauk Społecznych KUL zaprasza do udziału w konkursie wiedzy o Polsce, Europie i świecie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest to II edycja konkursu

Sukces pracowników naukowych KUL

Miło nam poinformować, że w ramach konkursu Harmonia 6 Narodowego Centrum Nauki dwa międzynarodowe projekty badawczy złożone przez pracowników naukowych KUL - dr Małgorzatę Sobol-Kwapińską z Katedry Psychologii Osobowości oraz dr. hab. Arkadiusza Guta, prof. KUL z Wydziału Filozofii, koordynatora kierunku Kognitywistyka - zostały zakwalifikowane do finansowania.

Konsultacje z zasadami. Lublin wypracowuje nowe zasady konsultacji społecznych

Po pięciu latach od przyjęcia przez Radę Miasta Lublin uchwał regulujących zasady konsultacji społecznych oraz konsultacji z organizacjami pozarządowymi w Lublinie nadszedł czas na ich ewaluację i zmianę. Miasto zaprasza do udziału w tym procesie.

Na KUL prowadzona jest rekrutacja zimowa na trzy kierunki studiów II stopnia

Wydział Matematyki, Informatyki i Architektury Krajobrazu KUL uruchomił – jak podkreślają Władze Wydziału – pierwsze w regionie lubelskim studia magisterskie II stopnia na kierunku: Gospodarka przestrzenna. Nabór na studia odbywa się na podstawie konkursu ocen na dyplomie, a warunkiem przyjęcia jest ukończenie studiów inżynierskich I stopnia na kierunku gospodarka przestrzenna lub architektura krajobrazu.

SP nr 51 w Lublinie zebrała "Górę grosza"

Szkoła Podstawowa nr 51 w Lublinie uzyskała I miejsce w województwie lubelskim a III w Polce w Ogólnopolskiej Akcji "Góra Grosza 2013". Uczniowie zebrali około 100 kg drobnych monet, a środki o wartości ponad 2 tys. zł. zostały przeznaczone na pomoc zawodowym rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka.

II Lubelskie Targi Aktywności Osób Niepełnosprawnych

Doświadczenia z Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy oraz pokazy sportowe zaprezentują sportowcy z niepełnosprawnością podczas II Lubelskich Targów Aktywności Osób Niepełnosprawnych, które odbywają się w dniach 4 – 5 grudnia w hali Targów Lubelskich, przy ul. Dworcowej 11.

Lublin Sportival 2014

Już 6 grudnia Lublin po raz pierwszy stanie się miejscem zmagań jibbingowych na wysokim międzynarodowym poziomie. W ramach pierwszej edycji Lublin Sportival 2014 podziwiać będziemy zawodowców z Polski, Norwegii, Czech i Słowacji. Organizatorzy szukują wiele dodatkowych atrakcji, w tym m.in. powietrzne ewolucje na motocyklach trialowych czy skoki na ogromnej poduszce Flybag.

Lublin uchwala plan.

24 października odbyła się publiczna dyskusja nad przyjętymi rozwiązaniami w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Lublin dla terenu położonego w rejonie ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

IV Turnieju profilaktyczno–sportowym o Puchar Prezydenta Miasta Lublin

Mam przyjemność poinformować, że w najbliższą niedzielę odbędzie się IV Turnieju profilaktyczno–sportowym o Puchar Prezydenta Miasta Lublin. Obok drużyn piłkarskich Urzędu Miasta Lublin i innych lubelskich instytucji (w tym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, PGE Dystrybucja S.A., Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) w turnieju zmierzą się Reprezentacja Artystów Polskich.

Mieszkańcy oddali swoje głosy w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Lublina

Zakończył się proces liczenia kart do głosowania, na których mieszkańcy oddali swoje głosy w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Lublina. Drogą tradycyjną (w formie papierowej) oddano blisko 20 tys. głosów. Obecnie trwa ich weryfikacja pod kątem formalnym oraz wprowadzanie do systemu komputerowego. Przypomnę, że za pośrednictwem strony internetowej zagłosowało łącznie ponad 27 tys. osób, w tym niemal 95 tys. głosów oddano na małe projekty oraz 59 tys. na projekty duże zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego.

Ucz się w Lublinie – Pracuj w Lublinie”

„Ucz się w Lublinie Pracuj w Lublinie” to hasło tegorocznego Dnia Kariery, podczas którego kilkanaście lubelskich przedsiębiorstw zaprezentuje młodym ludziom swoją działalność oraz ścieżkę zawodową firmy. Urząd Miasta Lublin wraz z Miejskim Urzędem Pracy w Lublinie i Lubelską Fundacją Rozwoju zapraszają na Dzień Kariery 2014, który odbędzie się w Lubelskim Parku Naukowo Technologicznym 13 października w godzinach 9:00 – 14:00

W lubelskim Budżecie Obywatelskim zagłosowało ponad 14 tys. mieszkańców

Każda osoba mieszkająca w Lublinie powyżej 16 roku życia do 7 października może zagłosować na 3 duże oraz 5 małych projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego. Zagłosować można w jednym z prawie 50 punktów do głosowania, zlokalizowanych na terenie całego miasta. Wśród nich są Biura Obsługi Mieszkańców, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej, szkoły oraz siedziby rad dzielnic. W każdym punkcie znajdują się karty do głosowania (można je także pobrać ze strony www.obywatelski.lublin.eu), katalog z opisem projektów oraz urna, do której należy wrzucić swój głos. W większości miejsc jest także osoba, która pomoże i odpowie na pytania mieszkańców. Zagłosować na wybrane projekty można także za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronie www.obywatelski.lublin.eu oraz aplikacji na urządzenia mobilne z systemami Android oraz Windows Phone. Aplikacje te zostały przygotowane dzięki współpracy ze Związkiem Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych

W Lublinie wyłożono projekt miejscowego planu zagospodarowania

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin dla terenu położonego w rejonie ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został wyłożony do publicznego wglądu.

Lublin - Światło Pamięci już płonie

21 września 2014 r. zapłonęło w Lublinie, jedyne w Polsce, Światło Pamięci Ofiar Komunizmu. Biało-czerwona lampa będzie się odtąd świecić codziennie, niezależnie od pory dnia czy pogody. W ten sposób oddany zostanie hołd wszystkim tym, którzy stali się ofiarami reżimu totalitarnego.

Lublin z Ukrainą

Dzisiaj 12 września 2014 r. nastąpi otwarcie punktu informacyjnego dla cudzoziemców w Biurze Obsługi Mieszkańców przy ul. Wieniawskiej 14 w Lublinie

Nagrody Prezydenta Miasta Lublin dla organizacji pozarządowych

Kilkaset organizacji pozarządowych prowadzi w Lublinie pracę na rzecz mieszkańców. Są wśród nich duże i znane podmioty, prowadzące ogólnopolskie projekty jak i lokalne inicjatywy skupione na problemach najbliższego sąsiedztwa. Pragnąc docenić tę pracę, Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, postanowił ustanowić nagrody i wyróżnienia dla organizacji oraz grup nieformalnych działających na rzecz Miasta Lublin i jego mieszkańców.

Siódma edycja Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin

Firmy, naukowcy i wynalazcy, którzy chcą dołączyć do elitarnego grona wyróżnionych przez Prezydenta mają czas do 20 września na złożenie aplikacji w ramach jednej z pięciu kategorii. Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu poznamy 17 października, podczas dorocznej Gali Przedsiębiorczości.

Budżet Obywatelski w Lublinie

Zespół oceniający pod kątem formalnym projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego Lublina zakończył swoją pracę. Z 333 ocenionych projektów, za możliwe do ewentualnej realizacji uznano 233. W przypadku 100 projektów uznano, że nie ma możliwości prawnych zrealizowania ich w 2015 r. W swojej pracy Zespół poszukiwał możliwości formalnej zrealizowania jak największej ilości projektów. Z tych też powodów, w części projektów ocenionych pozytywnie, zaznaczono zakres prac jaki będzie możliwy do wykonania.

Konsultacje na temat systemu dróg rowerowych w Lublinie

Rozpoczynamy wstępne konsultacje przy opracowaniu Strategii realizacji systemu dróg rowerowych w Lublinie. Celem projektu jest przygotowanie i uzgodnienie Strategii rozwoju systemu podstawowych tras rowerowych przebiegających na terenie Lublina, służących obsłudze podróży o charakterze ponadlokalnym, związanych z dojazdami do obszaru śródmiejskiego, podróży międzydzielnicowych oraz podróży poza granice miasta.

(Na)Kręć Polskę na Lubelski Lipiec

Jak co roku NSZZ ,,Solidarność” Region Środkowowschodni podejmuje działania w celu upamiętnienia strajków ,,Lubelskiego Lipca 1980”. W tym roku, w ramach 34. rocznicy tych wydarzeń, lubelska ,,Solidarność” razem z Fabryką Gier Historycznych, Fundacją "Ruchu Solidarności Rodzin", Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz przy wsparciu finansowym Miasta Lublin, współorganizuje wydarzenie pt. ,,(Na)Kręć Polskę na Lubelski Lipiec”.

Lublin wygrał w sądzie

Wczoraj (23 lipca) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wydał wyrok w sprawie ze skargi Rady Miasta Lublin na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, na mocy którego została stwierdzona nieważność części uchwały Rady Miasta Lublin w sprawie emisji obligacji przychodowych na Basen Olimpijski w Lublinie .

V Edycja Carnavalu Sztuk - Mistrzów w Lublinie

200 godzin występów artystów z kilkunastu państw świata, ponad 80 spektakli ulicznych i 3 dni warsztatów kuglarskich złoży się na piątą, jubileuszową edycję Carnavalu Sztuk-Mistrzów. Jak co roku lubelski festiwal nowego cyrku zobaczy ponad 100 tys. widzów. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

I półrocze 2014 r. rekordowe dla Podstrefy Lublin

Swoją działalność rozpoczęło 6 nowych firm z czego 5 uzyskało zezwolenie. To, jak dotychczas, najlepszy wynik Podstrefy Lublin będącej częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec. Obecnie na jej terenie zezwolenie na prowadzenie działalności uzyskało 27 inwestorów, którzy zadeklarowali inwestycje w wysokości 812 mln zł oraz utworzenie 1115 nowych miejsc pracy. Blisko 70% terenów Podstrefy Lublin Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK Mielec zostało już zagospodarowanych.

FC „Pszczółka” inwestuje w Podstrefie Lublin

Fabryka Cukierków „Pszczółka” Sp. z o.o. z Lublina zdecydowała się zainwestować na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO- PARK Mielec Podstrefa Lublin. Spółka uzyskała właśnie zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE. Planuje inwestycje na poziomie co najmniej 80 milionów złotych.

Rusza Budżet Obywatelski w Lublinie

30 maja rozpoczynamy proces przyjmowania wniosków w ramach Budżetu obywatelskiego Lublina. Mieszkańcy mogą zdecydować o przeznaczeniu 10 mln zł. Na Państwa wnioski czekamy do końca czerwca.

Lublin będzie coraz piękniejszy !

Trwają prace nad zmianą zagospodarowania przestrzeni miejskiej w rejonie ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska i Ruska. Wydział Planowania pracuje nad szczegółowymi zapisami planu zagospodarowania przestrzennego, projekt jest w trakcie uzgodnień, na przełomie lipca i sierpnia zostanie oddany do wglądu publicznego.

Lublin buduje drogi !

Rozpoczynamy zasadniczy etap prac zadania polegającego na budowie ul. Poligonowej do węzła Jakubowice. Jest to trzeci realizowany przez Miasto dojazd do obwodnicy. Symbolicznym wbiciem pierwszej łopaty inwestycję rozpoczęli Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk i Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman. Zadanie jest realizowane wspólnie przez Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich. Odcinek miejski długości 2,6 km prowadzi od skrzyżowania z ulicami Generała Ducha i Willową do granic miasta. Odcinek wojewódzki obejmuje 1,2 km od granic miasta do węzła Jakubowice

Lublin nawiązał współpracę z Katowicami

Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk oraz Prezydent Katowic Piotr Uszok podpisali 8 maja 2014 r. list intencyjny w sprawie współpracy kulturalnej między miastami. Podpisanie listu miało miejsce podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Katowicach.

Prezydent Miasta Lublin zaprasza na koncert „Perła Scena Miasta”.

7 maja wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Afromental, Kaliber 44, Czesław Śpiewa, Dawid Podsiadło, Junior Stress & Sun El Band, KAMP! , TheAnd i Chonabibe. W specjalnym, wspólnym projekcie zobaczymy także pochodzących z Lublina artystów: Skubasa, Krzysztofa Zalewskiego oraz FOXa.

Nowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie

Prezydent Krzysztof Żuk zaprezentował 24 marca 2014 r. nową siedzibę Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Lublin wymagała urządzenia i odpowiedniego wyposażenia sal operacyjnych. Dopiero w 2011 r. udało się pozyskać obiekt po Komisariacie Policji IV przy ul. Lipowej 27 w Lublinie. Gmina Lublin przystąpiła do remontu oraz adaptacji ww. budynku na potrzeby siedziby WBMiZK. W efekcie w 2012 r. Wydział przeprowadził się do nowej siedziby, która spełnia wszelkie wymogi i standardy na poziomie krajowym.

Kolejny inwestor otwiera biuro w Lublinie

Convergys Corporation, globalny lider w zarządzaniu relacjami z klientem, ogłosił dziś plany otwarcia nowego oddziału firmy w Lublinie. Będzie on zlokalizowany w Nord Office Park, w którym trwają prace wykończeniowe. Convergys rozpoczął już rekrutację pierwszych pracowników, którzy będą wsparciem dla otwarcia oddziału w maju 2014. Do końca roku firma planuje zatrudnić w Lublinie 250 osób.

Okrucieństwa wojny - przestroga z Lublina

W czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do sierocińca, wierząc że tam będą bezpieczne.

500 pracowników w „S”. Jak to się robi w Lublinie

Ponad pół tysiąca nowych członków w ciągu pięciu miesięcy – to osiągnięcie Regionu Środkowowschodniego. Dział Rozwoju powstał tam jedenaście lat temu jako jeden z pierwszych w kraju i od tamtego czasu Zarząd Regionu konsekwentnie stawia na organizowanie pracowników.

Mediolan na weekend z Lublina

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk i prezes Portu Lotniczego Lublin Krzysztof Wójtowicz oficjalnie otworzyli stanowiska odprawy pasażerów. Pierwszy lot z Lublina do Mediolanu wystartował w piątek punktualnie o 15.00.

Kolejny budynek w Lublinie bez barier architektonicznych

W Centrum Usług Socjalnych funkcjonującym w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia w Lublinie odbyła się uroczystość przekazania w użytkowanie windy oraz nowego pomieszczenia rekreacyjno-wypoczynkowego.

Urząd Miast Lublin i Katolicki Uniwersytet Lubelski porozumiały się w kwestii promocji i transferu wiedzy

Urząd Miasta i KUL poszerzają zakres działań na rzecz rozwoju akademickości miasta. Prezydent Krzysztof Żuk oraz Rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podpisali porozumienie w tej sprawie. Chcą wspólnie inicjować i promować współpracę opartą na transferze wiedzy, technologii i rozwiązań innowacyjnych. Porozumienie pomoże również w wykorzystaniu potencjału naukowo-badawczego KUL przy realizacji zapisów Strategii Lublin 2020.

Kolejny inwestor w Podstrefie Lublin

Kolejny, dwudziesty czwarty inwestor, uzyskał zezwolenie Ministra Gospodarki na prowadzenie działalności gospodarczej w Podstrefie Lublin, będącej częścią Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Firma J.G. Service wybuduje w Lublinie nowoczesny zakład produkcyjny, który umożliwi dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Prezydent Lublina nie zgadza się z posłem

Chciałbym wyrazić swoją dezaprobatę wobec wczorajszego wystąpienia Pana Posła Michała Kabacińskiego, który po raz kolejny wykazał się niekompetencją- oświadczył prezydent Krzysztof Żuk

Lublin najlepszą wschodzącą lokalizacją dla sektora BPO/SSC w Europie Środkowej i Wschodniej

Lublin został uznany za najlepiej zapowiadające się miejsce do świadczenia usług typu backoffice w Europie Środkowo-Wschodniej, pokonując takich rywali jak m.in. Wilno, Szczecin czy Bydgoszcz.

Lublin podpisał umowę współpracy z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą

Wzmocnienie współpracy gospodarczej oraz podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju przedsiębiorczości regionu - to główne założenia zawartej umowy intencyjnej. Porozumienie podpisał Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Hetman Marszałek Województwa Lubelskiego, Jacek Piechota Prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej oraz Paweł Prokop Prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich.

Podsumowanie Sportowego Roku 2013 w Lublinie

Uroczyste podsumowanie Sportowego Roku 2013 odbyło się w piątek w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera 5. Prezydent Krzysztof Żuk wręczył wyróżnienia 118 lubelskim sportowcom z Lublina, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie krajowym i międzynarodowym.

Lublin u progu budżetu obywatelskiego

Miasto Lublin przystępuje do konsultacji dwóch nowych narzędzi włączenia mieszkańców we współdecydowanie o najbliższym otoczeniu. Są to projekty dotyczące budżetu obywatelskiego dla Lublina oraz inicjatywy lokalnej.

Lublin pomaga Ukrainie

Ruszyła zbiórka darów na rzecz potrzebujących na Ukrainie. Zbierana jest ciepła odzież i bielizna (zwłaszcza dla kobiet), leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, środki opatrunkowe, śpiwory, żywność z długim terminem ważności.

Lublin buduje plac Teatralny

Trwają prace przy budowanym przez Miasto Lublin placu Teatralnym wraz z wielopoziomowym parkingiem podziemnym powstającym przy gmachu Centrum Spotkania Kultur. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2015 roku.

Zimowe szaleństwo w Lublinie

Od 7 grudnia 2013 r. można w Lublinie pojeździć na łyżwach na Icemani – miejskim lodowisku.

Pogłoski są nieprawdziwe

Lubelska Straż Miejska zostaje

Najazd turystów

Leżący poza głównymi szlakami turystycznymi Lublin jest jednak chętnie odwiedzany.

Zamkowa katownia

Zamek w Lublinie to perła architektury. Kryje jednak mroczną przeszłość.

Perła Renesansu

Zamość to miasto wyjątkowe.
stat4u