SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo lubuskie

Po wyborach czas na gratulacje

W piątek, 30 października, prezydent miasta spotkał się z gorzowskimi zwycięzcami ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu.

Pierwszy prezydent Gorzowa upamiętniony

30 października na skwerze naprzeciwko budynku głównego gorzowskiego magistratu został odsłonięty obelisk Zenona Bauera, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w latach 1958-69.

„Niepokorni Ziem Zachodnich” – konkurs

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne do udziału w konkursie historycznym „Niepokorni Ziem Zachodnich”

Zobacz kto został posłem w okręgu nr 8

Okręg nr 8 -Lubuskie-Zielona Góra

Pierwsze miejsca młodych zawodników AZS-AWF w judo

17 października odbyły się XI Zawody Dzieci w Judo w Rawiczu. W turnieju wystartowało 215 zawodniczek i zawodników z Polski i Białorusi.

Otwarcie Street Workout Parku

12 października w parku Górczyńskim otwarty został Street Workout Park. Dzięki głosom internautów i zaangażowaniu mieszkańców miasta Bulwar Wschodni Warty zajął I miejsce w konkursie „Europa to MY”. To również zasługa Edyty Madej, która zgłosiła bulwar do konkursu.

Krzysztof Hanisz nagrodzony przez Zieloną Górę

Prezydent Janusz Kubicki spotkał się z Krzysztofem Haniszem, absolwentem Politechniki Wrocławskiej, autorem pracy magisterskiej "Kierunki rozwoju funkcjonalno-przestrzennego Zielonej Góry po zmianie administracyjnych granic miasta".

Suckesy gorzowskiego START-u

Podczas Mistrzostw Świata INAS Global Games, które odbyły się w Ekwadorze od 20 do 27 września, Mariusz Pietrucha i Sandra Pieczychlebek zdobyli 4 medale

Puchar Polski zawodów sumo – edycja gorzowska za nami

Ponad 200 dzieci – zawodniczek i zawodników w mini sumo i sumo – spotkało się 26 września w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego, gdzie odbył się Puchar Polski kadetek, kadetów, młodziczek, młodzików i zawodów dzieci.

25 lat na "Rondzie" w Gorzowie

Słynne gorzowskie "Rondo" czyli IV Liceum Ogólnokształcące obchodziło 25 września Jubileusz 25-lecia. Z tej okazji władze szkoły przygotowały program ramowy uroczystości. O godz. 9.30 odbył się bieg roczników przez Park Róż. "To takie genialne nawiązanie do lekcji wuefu, podczas których obowiązkowym zaliczeniem były 2 okrążenia wokół stawku" - wspomina Marcin - jeden z dawnych absolwentów. "Czas przypomnieć sobie te niezapomniane chwile"

Obchody Dnia Sybiraka w Gorzowie

17 września br. minęła 76. rocznica agresji sowieckiej na Polskę. Główne obchody Dnia Sybiraka przypadające w tym dniu odbyły się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Żwirowej.

Paraolimpijski rekord świata Bartosza Tyszkowskiego

Tegoroczny Memoriał Kamili Skolimowskiej to już 6. edycja wspaniałej imprezy sportowej. Co roku na imprezie pojawiają się największe gwiazdy światowej lekkoatletyki. Podczas warszawskiego Memoriału Kamili Skolimowskiej, który odbył się 13 września na Stadionie Narodowym w Warszawie, wraz ze światowymi gwiazdami lekkiej atletyki po raz kolejny wystąpili sportowcy z Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”: Maciej Lepiato, Bartosz Tyszkowski, Mateusz Michalski, Maciej Kęsicki, Tomasz Blatkiewicz, Marcin Herbut, Mariusz Pietrucha oraz Sandra Pieczychlebek.

Polacy nie reagują na przemoc. Możesz to zmienić!

"Możesz to zmienić" to tytuł kampanii społecznej, której celem jest zachęcenie mieszkańców dużych miast do reagowania w sytuacji, gdy są oni świadkami napadu lub gwałtu. Brutalne napaści zdarzają się nie tylko w ciemnych zaułkach, bramach i dzielnicach o nie najlepszej reputacji. Coraz częściej dochodzi do nich w centrach miast, w miejscach dobrze oświetlonych i w obecności przechodniów. Ci mimowolni świadkowie widząc napad, powinni zareagować, pomóc ofierze. Jednak często przechodzą obojętnie. Nie robią nic. Pomimo płaczu, krzyku, czy wyraźnego wołania o pomoc. Tu rodzi się problem, ponieważ powstaje zjawisko przyzwolenia społecznego, które ułatwia napastnikom atakowanie kolejnych ofiar.

UWAGA KONKURS Rozpoznaj, kto jest na zdjęciu!

W ramach obchodów 35-lecia powstania NSZZ „Solidarność” Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta prezentuje wybrane, niepublikowane dotąd negatywy, wchodzące w skład zbioru liczącego 3.292 klatek filmowych.

Stypendia artystyczne w Gorzowie

20 sierpnia (czwartek) o godz. 13.00 Pan Prezydent Jacek Wójcicki wręczył stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Wyróżnienie odebrało czworo stypendystów w trzech dziedzinach: taniec, fotografia i literatura. Ideą stypendiów jest wspieranie indywidualnych ścieżek rozwoju utalentowanych ludzi związanych z Gorzowem i umożliwianie im realizacji swoich autorskich pomysłów. Łączna kwota przyznana w ramach stypendiów w tym roku to 12 900 zł.

Miasto Zielona Góra wspiera akcję „Ciśnienie na życie”

W środę 22 lipca br. o godz. 11.00 Prezydent Miasta Zielona Góra weźmie udział w bezpłatnym badaniu mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, oznaczenia poziomu cholesterolu oraz badaniu wieku serca na placu Bohaterów Westerplatte w Zielonej Górze w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na Życie”.

Uczciliśmy 758 - lecie Gorzowa

W samo południe na placu Grunwaldzkim rozpoczęły się obchody 758-lecia Miasta. „2 lipca 1257 roku Albert de Luge został upoważniony przez Jana I z dynastii Askańczyków do założenia miasta Landisberch. Dziś, 2 lipca 2015 roku, obchodzimy 758-lecie Miasta” – takie słowa padły przy Dzwonie Pokoju, witając zgromadzone osoby. Podczas przemówienia prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki wspomniał o burzliwej i bogatej historii naszego miasta, ale też zwrócił uwagę na widoczny rozwój Gorzowa i pozytywne zmiany, jakie nastąpiły w ostatnich latach. Zachęcał też do patrzenia z optymizmem w jego przyszłość.

Gorzów - Historia, która nas połączyła

18 czerwca w bibliotece odbyła się konferencja pt. „Historia, która nas łączy”. To wspólny projekt Miasta Gorzowa Wlkp. oraz Centrum Ekumenicznego we Frankfurcie n. Odrą.

Biegam z Szóstką po zdrowie w Gorzowie - relacja

W piątek, 5 czerwca, w Zespole Szkół nr 6 przy ulicy Gwiaździstej odbył się I Słoneczny Bieg Uliczny „Biegam z Szóstką po zdrowie” – impreza prozdrowotna, organizowana w ramach Programu Promocji Zdrowia. Udział w biegu wzięło 300 zawodników i zawodniczek. Organizatorem wydarzenia byli Uczniowie, Rada Rodziców i Grono Pedagogiczne Szkoły. Do udziału w biegu zaproszono wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Bieg przeprowadzony został na terenie osiedla Słonecznego ulicami: Gwiaździsta – Olimpijska – Słoneczna – Gwiaździsta. Start i meta biegu były na boisku szkolnym Zespołu Szkół nr 6.

W Gorzowie mamy Ambasadę Szkolnych Wynalazców

Szkoła Podstawowa nr 4 otrzymała tytuł Ambasady Szkolnych Wynalazców za aktywne rozwijanie dziecięcej kreatywności i twórczego myślenia, a jej uczennica – Julia Bobin – została laureatką w kategorii gra planszowa lub komputerowa.

XVII Mistrzostwa Województwa Lubuskiego

W sobotę 30.05.2015r. w Nowej Soli odbyły się XVII Otwarte Mistrzostwa Województwa Lubuskiego Dzieci i Młodzików w Judo. Młodzież naszego klubu pokazała się z bardzo dobrej strony wygrywając wiele swoich walk przed czasem. W turnieju brali udział zawodnicy z klubów naszego województwa oraz sąsiednich: wielkopolskiego i dolnośląskiego.

W Gorzowie rozwijają kształcenie zawodowe

Stypendium dla najlepszego ucznia w zawodzie technik mechanik to kolejny etap współpracy Zespołu Szkół Mechanicznych z firmą AUDIT - Doradztwo Personalne oraz rozwoju kształcenia zawodowego w Gorzowie. Pilotażowy program, w ramach którego firma AUDIT objęła patronatem pierwszą klasę o profilu technik mechanik, rozpoczął się we wrześniu 2014 roku. Do klasy uczęszcza 24 uczniów. - Do współpracy dołączyła teraz Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która w ramach tego patronatu ufundowała stypendium dla najlepszego ucznia tej klasy - mówi Piotr Kruk, p.o. dyrektora ZSM.

75 lat po Katyniu-obchody w Gorzowie

75. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 26. rocznicę powstania Gorzowskiej Rodziny Katyńskiej uczczono w Gorzowie. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą św. w katedrze, po której przeniosły się na Cmentarz Komunalny przy ul. Żwirowej. Tam pod Krzyżem Katyńskim spotkali się przedstawiciele rodzin ofiar Katynia, służb mundurowych, władz Województwa Lubuskiego oraz Miasta Gorzowa. Wręczono odznaczenia państwowe - złote i srebrne Krzyże Zasługi, odznaczenia kombatanckie dla osób i instytucji. Odbył się także apel poległych, zakończony salwą honorową i złożeniem kwiatów pod Krzyżem Katyńskim.

Rocznica katastrofy smoleńskiej w Gorzowie

10 kwietnia 2010 roku, o godz. 8.41, samolot rządowy TU-154 spadł na ziemię nieopodal Smoleńska. W katastrofie zginęło 96 osób. W tym prezydent Polski Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie sejmu i senatu, grupa parlamentarzystów oraz dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych polskiej armii.

Życzenia dla społeczności romskiej w Gorzowie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Romów prezydent Jacek Wójcicki składa podziękowania dla wszystkich członków Stowarzyszenia Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Papuszy oraz całej społeczności romskiej za nieoceniony udział w krzewieniu w naszym mieście niezwykle bogatej tradycji i kultury.

,,Hiszpania nie tylko od kuchni” - projekt pod takim tytułem zakończył się w Zespole Szkół Gastronomicznych.

Podczas konferencji podsumowującej jego realizację młodzież zaprezentowała całą ścieżkę edukacyjną, jaką przeprowadziła uczestnicząc w projekcie i jej rezultaty. Ostatnim etapem projektu była praktyka zawodowa, którą uczestnicy projektu odbyli na przełomie lutego i marca w najlepszych restauracjach w San Sebastian, gdzie zgłębili tajniki kuchni hiszpańskiej pod okiem tamtejszych restauratorów oraz zapoznali się z produkcją regionalnych produktów.

XVIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO i XI MIĘDZYNARODOWEGO konkursu "Igłą Malowane"

26 marca, w Odzieżówce odbyło się ogłoszenie wyników konkursu "Igłą Malowane". Nadesłano kilkaset prac z Polski, Białorusi, Litwy, Łotwy, Niemiec i Ukrainy. Nagrody zostały wręczone licznie zebranym uczestnikom, którzy wolny czas i pomysłowość oraz talent poświęcają dziełom rękodzielniczym! Prace mieściły się w szeroko pojętym rękodziele. Można było podziwiać prace malowane igłą jak i również przeróżne techniki wzornictwa użytkowego. Jury w składzie: Dariucz Sapkowski, Maja Powalska, Roman Lubiński oraz Maria Szcześniak stanęli przed nie lada wyzwaniem. Po burzliwych obradach ustalono zwycięzców.

Jubileuszowa X Konferencja Kobiet w Gorzowie

Porady dietetyka, konsultacje ze stylistą, doradcą zawodowym, czy dyskusje na temat profilaktyki chorób nowotworowych, to tylko część programu tegorocznej jubileuszowej Konferencji Kobiet. Organizatorem i pomysłodawcą imprezy już od dziesięciu lat jest radna Grażyna Wojciechowska, prezes Fundacji Czysta Woda. Spotkanie rozpoczęło się od wernisażu malarstwa Agaty Kaczuk-Jagielczyk, która poprzez swoje obrazy pokazała „Kobiety i kwiaty w malarstwie”. Zaraz po tym publiczność porwał koncert „Najpiękniejsze arie operetkowe i musicalowe w wykonaniu Karoliny Garlińskiej – sopran, Bartosza Kuczyka – tenor oraz Mirosława Niewiadomskiego – tenor.

Prezydent zaprasza zielonogórskie start-upy branży IT na targi CeBIT!

W dniach 16-20 marca 2015 r. w Hanowerze odbędą się targi CeBIT. To największe i najważniejsze na świecie międzynarodowe targi informatyczne oprogramowania, sprzętu komputerowego i nowych technologii. Z każdą edycją przyciągają tysiące wystawców i setki tysięcy zwiedzających zainteresowanych nowościami w branży teleinformatycznej i gospodarki cyfrowej. CeBIT 2015 to wyjątkowe połączenie targów i konferencji, w których udział wezmą globalne korporacje, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy, prezentując najnowsze pomysły i rewolucyjne technologie. W tym roku krajem partnerskim tego wydarzenia są Chiny. W tak ważnym wydarzeniu nie może zabraknąć i naszych lokalnych firm

Fundacja Ronalda McDonalda w Zielonej Górze

5 i 6 marca Fundacja Ronalda McDonalda we współpracy z Urzędem Miasta zaprasza na badania profilaktyczne USG, realizowane na pokładzie specjalnego ambulansu - mobilnej kliniki w ramach ogólnopolskiego programu NIE nowotworom u dzieci. Badania adresowane są do dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Badania są bezpieczne, bezbolesne i bezpłatne. Jak ważne jest zdrowie naszego dziecka? Rodzice nie mają wątpliwości - najważniejsze. A jak często wykonujemy naszym dzieciom badania profilaktyczne? Za rzadko lub wcale.

W Gorzowie - pobiegli ku czci Żołnierzy Wyklętych

Około 260 osób wzięło udział w biegu pamięci żołnierzy wyklętych ,,Tropem Wilczym”, który odbył się w niedzielę, 1 marca, na dystansie 1963 metrów. W kategorii kobiet zwyciężyła Joanna Karska, a wśród mężczyzn Rafał Misjan.

Tydzień Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie

Od 1 do 8 marca będą trwały w Gorzowie obchody Święta Żołnierzy Wyklętych. Poniżej przedstawiamy harmonogram uroczystości, nad którymi honorowy patronat objęli: dr Stefan Regmunt Biskup, Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Elżbieta Rafalska, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Trwa akcja roznoszenia decyzji ustalających podatek od nieruchomości, rolny i leśny na rok 2015 w Zielonej Górze

Po połączeniu trzeba do końca lutego roznieść podatnikom mieszkającym na terenie starej Zielonej Góry i Dzielnicy Nowe Miasto ponad 40 tys. decyzji. Pracownicy posiadają identyfikatory, a na żądanie odbierających decyzje zobowiązani są do przedstawienia legitymacji służbowej bądź zaświadczenia o zatrudnieniu w Urzędzie Miasta.

Przywrócić Gorzów Polsce - list do Pani Premier

To miasto zasługuje nie tylko na miłość, ale także na miejsce w podręczniku szkolnym – to główne przesłanie Walentynki, którą 14 lutego symbolicznie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki oraz radna Marta Bejnar-Bejnarowicz i Alina Czyżewska z Ludzi dla Miasta, wręczyli premier Ewie Kopacz.

Zielona Góra zaprasza na uroczystości

W dniu 14 lutego Zielona Góra będzie obchodziła 70 rocznicę przynależności do Polski. Z tej okazji w mieście odbędą się jubileuszowe uroczystości.

Lubuscy strażacy podsumowali 2014 rok

Czwartego lutego lubuscy strażacy podsumowali 2014 rok. W oprawie kadry kierowniczej uczestniczyli nadbryg. Piotr Kwiatkowski zastępca komendanta głównego PSP, wojewoda lubuski Katarzyna Osos, wicemarszałek Romuald Gawlik oraz dyrektorzy i kierownicy służb i instytucji współpracujących, reprezentanci współdziałających służb niemieckich, Ochotniczych Straży Pożarnych, przedstawiciele związków zawodowych, a także komendanci miejscy i powiatowi PSP woj. lubuskiego i kadra kierownicza KW PSP w Gorzowie.

Zmiany w przestrzeni publicznej - konferencja w Gorzowie

Polsko-duńska konferencja ,,BOTTOM UP! - nowatorskie narzędzie kształtowania przestrzeni publicznej. Transfer, adaptacja, realizacja” odbyła się w Gorzowie w środę, 4 lutego. Bottom up to idea wspólnego planowania przestrzeni publicznej: architektów, przedsiębiorców, pracowników naukowych, samorządowców, a przede wszystkim użytkowników przestrzeni publicznej.

Profesjonalizm w szkolnictwie zawodowym w Gorzowie

Prezentacja sprzętu dydaktycznego w branży mechanicznej, mechatronicznej i elektronicznej, połączona z dyskusją na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego w naszym regionie – tak 20 stycznia br. wyglądała zorganizowana w Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Pomorskiej konferencja „Dobry zawód otwiera wiele drzwi – Fachowcy to rozwój gospodarczy”.

II LO najlepsze w Lubuskiem

II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie zostało najlepszą szkołą w województwie lubuskim w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych miesięcznika Perspektywy, który ukazał się 14 stycznia. Krajowym zwycięzcą zostało XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, zaś Technikum Zawodowe nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu - najlepszym technikum.

Spotkanie lubuskich samorządowców

Z okazji noworocznego spotkania samorządowców Wojewoda Lubuski wręczył złote, srebrne i brązowe krzyże zasługi. Wśród nagrodzonych był prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki. Pracownicy wojewódzkiej administracji zespolonej i niezespolonej spotkali się w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie 15 stycznia. Była to pierwsza okazja od listopadowych wyborów do wspólnych rozmów nowych i kontynuujących pracę samorządowców - wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Gorzów - Młodzi przeciw przemocy

Internat Zespołu Szkół Budowlanych w Gorzowie zakwalifikował się do projektu ,,Nienawiść. Jestem przeciw”, którego realizatorem jest warszawskie Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Europejskie Centrum Wergelanda. Bierze w nim udział 26 szkół z Polski i cztery z Norwegii.

Gorzów gra razem z WOŚP

23. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gorzowie odbędzie się w dwóch lokalizacjach. Sceny staną przy Kupcu Gorzowskim i przed galerią Nova Park. Poniżej szczegółowy rozkład jazdy orkiestrowego grania w naszym mieście.

Przygotowania do 23. finału WOŚP

Już w najbliższą sobotę po raz 23. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 7 stycznia organizatorzy finału - Gorzowianie Gorzowianom scena przy Kupcu Gorzowskim - przedstawili program imprezy. Orkiestrowe granie w Gorzowie zacznie się już w sobotę. Tego dnia odbędzie się turniej halowej piłki nożnej o Puchar Przewodniczącego Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Rozgrywki odbędą się w Hali OSiR przy ul. Słowiańskiej 1 o godz. 11:00. Już tego dnia będzie możliwe wsparcie orkiestrowych puszek. – Zachęcamy do wspólnej zabawy. W turnieju zagrają reprezentacje: politycy i przyjaciele, dziennikarze, policjanci, strażacy, Stal Gorzów- zapowiedział Włodzimierz Rój, dyrektor OSiR-u.

I Orszak Trzech Króli w Gorzowie

6 stycznia ulicami Gorzowa przejdzie I Orszak Trzech Króli. Na godz. 13.00 zaplanowane jest formowanie orszaku z placu Grunwaldzkiego. Potem odbędzie się przemarsz do Gorzowskiego Betlejem przy katedrze. O godz. 15.00 Trzej Królowie wraz z Orszakiem oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus i złożą dary.

Święta mają wszyscy

Gorzów to Przystań dla ludzi noszących w sercu wspomnienia rodzinnych stron. Na ulicach miasta często mijają się Ukraińcy, Romowie, Tatarzy czy Łemkowie. Ich stoły świąteczne zastawione są historią, sentymentem, nostalgią, tęsknotą. Przystańmy w ten świąteczny czas i doceńmy doświadczenia wielu kultur, które są częścią nas. WESOŁYCH ŚWIĄT!

Wigilia dla Gorzowa

Swojskie pierogi, barszcz, ryba i bigos - tradycyjne świąteczne przysmaki i szczere życzenia - w takiej atmosferze mieszkańcy naszego miasta spotkali się na Starym Rynku 19 grudnia, by cieszyć sie z nadchodzącego Bożego Narodzenia. Było pięknie. Najpierw zagrała orkiestra dęta OSP Siedlice, a zaraz po niej na scenę wszedł Chór Cantabile. Muzycy zafundowali mieszkańcom przepiękne dźwięki, które spowodowały, że pod nosem każdy nucił... Bóg się rodzi...

Konsultacje w Zielonej Górze

W okresie od 22 do 30 grudnia 2014 r. zostaną przeprowadzone konsultacje w sprawie utworzenia z dniem 1 stycznia 2015 r. sołectw oraz dzielnicy pn. "Nowe Miasto" obejmującej terytorium dotychczasowej Gminy Zielona Góra. Konsultacje obejmują teren Miasta Zielona Góra a uprawnionymi do wzięcia udziału w konsultacjach są mieszkańcy Miasta Zielona Góra.

Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch odwołany

Premier Ewa Kopacz przyjęła dymisję Jerzego Ostroucha ze stanowiska wojewody lubuskiego, którą złożył po odejściu Donalda Tuska z funkcji szefa rządu.

Maleńka przyszła miłość

Idą święta! Z taką nowiną 18 grudnia do Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego przyszła młodzież i dzieci z Pogotowia Opiekuńczego, Gimnazjum nr 9 i 4 oraz II Liceum Ogólnokształcącego.

Gorzowianin super technikiem

Absolwent Zespołu Szkół Elektrycznych Tomasz Kulczycki został SUPER TECHNIKIEM ABSOLWENTEM 2014 r. i zajął I miejsce w Konkursie o Dyplom i Nagrodę Prezesa SIMP w zawodzie technik mechatronik.

Jowita Budnik w DKF Megaron

Czwartego grudnia w DKF Megaron odbyło się niezwykłe spotkanie! Przy okazji gorzowskiej premiery filmu "Jeziorak" członkowie DKFu i widzowie mogli porozmawiać z Jowitą Budnik. Niezwykle energetyczna i pełna humoru aktorka opowiedziała o swojej pracy nad rolą podkomisarz Izy Dereń oraz o wcześniejszych filmach.

Spotkanie Opłatkowe Sybiraków

Wspólna modlitwa, życzenia i kolędowanie – tak szóstego grudnia gorzowscy Sybiracy świętowali z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wicewojewoda Jan Świrepo, prezydent Jacek Wójcicki, przewodniczący rady miasta Robert Surowiec oraz miejscy radni.

W Gorzowie zbierają i pomagają

Licytacja torby uszytej z baneru wyborczego, przekazanego przez sztab KWW Jacka Wójcickiego, odbyła się dziś w gabinecie prezydenta Gorzowa. Za 400 zł trafiła on w ręce J. Wójcickiego. - Wypełnię tę torbę smakołykami własnoręcznej roboty i przekażę na licytację podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - zapowiedział prezydent.

Walczyli o Złote Pióro

Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny ,,O Złote Pióro" dla uczniów gorzowskich gimnazjów odbył się 2 grudnia w Zespole Szkół nr 13. Młodzież uczestnicząca w rywalizacji najpierw musiała zmierzyć się z niełatwym dyktandem oraz rozwiązać test ortograficzny.

Globalnie w gorzowskiej ,,Szóstce"

W Zespole Szkół nr 6 w Gorzowie odbył się po raz pierwszy Tydzień Edukacji Globalnej (TEG), w którym udział wzięło łącznie 235 uczniów z klas 4-6 SP oraz 1-3 Gimnazjum. Tematem przewodnim Tygodnia Edukacji Globalnej 2014 było hasło ,,Edukacja dla Godności”. Celem Edukacji Globalnej jest przybliżenie społeczeństwu zagadnień dotyczących sytuacji uboższych krajów, jak również pokazanie wzajemnych zależności między Polakami a mieszkańcami krajów rozwijających się. Edukacja globalna powinna prowadzić do osobistego zaangażowania na rzecz walki z ubóstwem oraz włączenia się w proces budowania globalnego społeczeństwa opartego na zasadach solidarności, równości i współpracy.

Zielona Góra zajęła 1. miejsce w konkursie "Samorząd przyjazny seniorom 2014 - przyjazna administracja".

Konkurs został zorganizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP, wydawnictwem "Publicus" i redakcją dwutygodnika "Wspólnota". Nagrodę odebrał Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki oraz Zastępca Prezydenta Wioleta Haręźlak w Warszawie.

Serce za serce w Gorzowie

Ciasteczkowe serca powędrowały do gości zaproszonych na uroczystość z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Spotkanie odbyło się w gorzowskim teatrze. Radość płynącą z pomocy potrzebującym potęgował fakt, iż to właśnie 21 listopada obchodzimy Dzień Życzliwości.

Najlepsza lekcja historii

Zainspirowani literaturą II wojny światowej, a w szczególności historiami z obozów koncentracyjnych, uczniowie I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego postanowili zorganizować grupę, która chciałaby odwiedzić najważniejszy niemiecki obóz na ziemiach polskich. I tym sposobem 14 listopada młodzież zwiedziła jedno z najważniejszych miejsc pamięci II wojny światowej, obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.

Marsz Szlachetnej Paczki w Gorzowie

We wrześniu br. ruszyła XIV edycja ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Stowarzyszenie WIOSNA z Krakowa pod nazwą SZLACHETNA PACZKA. Działania prowadzone są również w Gorzowie. Dzięki wolontariuszom i darczyńcom potrzebujące rodziny otrzymają na święta Bożego Naradzenia paczki, odpowiadające ich indywidualnym potrzebom

Gorzów ma nowego prezydenta

60,59 proc. głosów oddanych na Jacka Wójcickiego, 17,29 proc. na urzędującego dotychczas prezydenta Tadeusza Jędrzejczaka, 7,59 proc. na Ireneusza Madeja, 7,30 proc. na Marka Surmacza, 5,20 proc. na Krystynę Sibińską, 1,50 proc. na Rafała Zapadkę i 0,53 proc. na Macieja Szykułę - to wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich w Gorzowie.

W Gorzowie pływali z krokodylami

Na basenie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Słowianka odbyły się wesołe zawody. Głównymi uczestnikami było około 80 studentów Akademii Wychowania Fizycznego. Na 25-metrowym basenie odbyły się takie konkurencje, jak sztafetowe wyścigi: piesków, uwięzione stopy, relaks w kole, holowanie napoju, wyścig makaroniarzy i na krokodylach. Nagrody otrzymali zwycięzcy oraz najlepiej przebrani kibice zawodów.

Wizyta młodzieży z Pińska w Gorzowie

W Urzędzie Miasta 10 listopada odbyło się spotkanie wiceprezydent Aliny Nowak oraz sekretarza Jacka Jeremicza z młodzieżą z Pińska. Goście z Białorusi przyjechali na zaproszenie Lubuskiego Oddziału Wspólnota Polska w ramach programu szkół patronackich, w którym uczestniczy Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna im. R. Kapuścińskiego w Pińsku oraz Zespół Szkół Odzieżowych w Gorzowie.

Dla prawdy o dziejach Kresów

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej 10 listopada odbyły się uroczystości z okazji odzyskania niepodległości i walk w obronie polskości Lwowa w latach 1918-1920 oraz 25 rocznicy powstania w Gorzowie Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Zachwyt Hampsona w Gorzowie

Thomas Hampson, amerykański śpiewak operowy, baryton, wystąpił na koncercie w Gorzowie. - Wspaniała sala koncertowa, wspaniała orkiestra! Młoda! Znakomita akustyka! Mahler byłby zachwycony! - tak artysta napisał po występie na swojej stronie na Facebooku. Słowa uznania dla gorzowskiego obiektu są także widoczne na oficjalnej stronie internetowej T. Hampsona.

50-lecie ,,Piętnastki" w Gorzowie

50. rocznicę powstania obchodzi Szkoła Podstawowa nr 15 w Gorzowie. Dziś jest to jedna z najbardziej rozwijających się placówek oświatowych w mieście.

Nowe pracownie w CKZ w Gorzowie

Dwie nowe pracownie - obrabiarek skrawających konwencjonalnych oraz materiałoznawstwa i pomiarów warsztatowych zostały otwarte w Centrum Kształcenia Zawodowego. W ramach projektu Modernizacja i Wyposażenie Pracowni Kształcenia Praktycznego w CKZ, współfinansowanego z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, otwarto już pracownie spawania oraz automatyki i sterowania.

Gorzowska para mistrzami Polski

W niedzielę 19 października w Gorzowie odbył się finał Mistrzostw Polski Par Klubowych. Kapitan Stali, Krzysztof Kasprzak wraz z Bartoszem Zmarzlikiem wywalczyli dla gorzowian złoty medal. Jest to trzeci mistrzowski tytuł w tym sezonie

Jesienna zbiórka żywności w Gorzowie

W najbliższy weekend 17-18 października odbywa się jesienna zbiórka żywności. Zebrane produkty trafią do ubogich rodzin.

Budżet Obywatelski Gorzowa– wyniki

Znamy wyniki głosowania mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2015 rok. Łącznie oddano 50.216 głosów, w tym 46.095 drogą tradycyjną i 4.121 elektroniczną.

Inauguracja ZWKF w Gorzowie

Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie zainaugurował rok akademicki 2014/2015. W inauguracji, 10 października uczestniczyli między innymi prezydent Tadeusz Jędrzejczak, władze gorzowskich uczelni i szkół, prezesi klubów sportowych oraz przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Ogień i Dym – Ćwiczenia w Gorzowie

W Szkole Podstawowej i Gimnazjum Katolickim Stowarzyszenia Wychowawców przy ul. Chełmońskiego 1 odbył się pokaz wojskowego ratownictwa w wykonaniu Wojskowej Straży Pożarnej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza.

XIV Dzień Papieski w Gorzowie

12 października już po raz 14-ty będziemy obchodzili Dzień Papieski, w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II–Świętymi Bądźcie”. Przygotowany przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmuje swym zasięgiem wszystkie parafie w Polsce oraz większość poza jej granicami.

III Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana „FurmanKa”

Od trzeciego do piątego października w Gorzowie będzie trwał III Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Kazimierza Furmana „FurmanKa. Będzie to wydarzenie kulturalne i literackie, które – dzięki dwóm poprzednim edycjom – zyskało uznanie środowiska literackiego w Polsce oraz pozwoliło wyraźnie zaistnieć Gorzowowi na kulturalnej mapie kraju

Akademia muzyki w gorzowskiej CEA

Do nowego sezonu artystycznego Filharmonia Gorzowska organizuje raz w miesiącu otwarte spotkanie w ramach Akademii Muzyki, w którym mogą wziąć udział dzieci wraz ze swoimi rodzicami. Zapraszamy więc wszystkich, którzy chcieliby w rodzinnym gronie nie tylko posłuchać muzyki, ale również zdobyć podstawową wiedzę nt. utworów, kompozytorów i pojęć muzycznych.

Prezydent Zielonej Góry odznaczony przez TPD

Medal im. dr. Henryka Jordana – odznaczenie nadawane przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci za szczególne zasługi dla rozwoju opieki zdrowotnej i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży otrzymał Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki. Tym samym znalazł się w grupie ponad 5 tysięcy uhonorowanych.

Inauguracja sezonu artystycznego w Gorzowie

Koncert inaugurujący sezon artystyczny był przede wszystkim ukłonem w stronę wielkiej klasyki. Obok stojącego na czele romantycznych utworów swego gatunku koncertu fortepianowego a-moll op. 54 Roberta Schumanna, usłyszeliśmy jedną z najbardziej zajmujących pozycji symfoniki światowej – I Symfonię f-moll op. 54 Dymitra Szostakowicza, okrzykniętą niegdyś najbardziej błyskotliwym debiutem kompozytorskim XX wieku (napisał ją w wieku lat 19). Polskim współczesnym akcentem był utwór Rytuały, napisany specjalnie na otwarcie nowego sezonu artystycznego przez Grzegorza Duchnowskiego – Kompozytora Sezonu Filharmonii Gorzowskiej. Gwiazdą wieczoru była wybitna, niezwykle wyrazista włoska pianistka młodego pokolenia Gloria Campaner.

Ruszyło głosowanie do Budżetu Obywatelskiego w Gorzowie

Każdy mieszkaniec Gorzowa może mieć wpływ na to, które inicjatywy obywatelskie zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Wystarczy do 30 września (do godz. 14.00) oddać głos na jedno ze 121 zweryfikowanych zadań z tegorocznego budżetu obywatelskiego.

Deklasacja! Stalowcy z Gorzowa wjechali czołgiem do finału ekstraligi

Żużlowcy Stali Gorzów awansowali do finału Enea Speedway Ekstraligi w efektownym stylu. Podopieczni Piotra Palucha zwyciężyli 62:28. Była to najwyższa wygrana gorzowian w spotkaniach derbowych od 1987 roku.

Gorzów - Kamień węgielny wmurowany!

To jedna z największych inwestycji w historii Gorzowa. 24 września w Elektrociepłowni Gorzów wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego bloku gazowo-parowego, który zapewni ciepło i energię elektryczną dla całego miasta. Jego koszt to ok. 562 mln zł.

Podsumowanie kampanii Sprzątanie Świata w Gorzowie

Mieszkańcy Gorzowa sprzątali okolice szkół, przedszkoli, parków, skwerów, osiedli mieszkaniowych oraz okolicznych lasów. 19 września odbyła się już 20. edycja kampanii Sprzątanie Świata. Uczestnicy kampanii sprzątając nasze miasto zebrali 7 300 kg odpadów. Tradycyjnie już rekordową ilość śmieci zebrali uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych, którzy sprzątali okolice ulicy Dobrej.

Sukces zawodników z Gorzowa w maratonie kajakowym

13 i 14 września br. w Opolu odbyły się XXVIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym.

Lubuski Lider Biznesu 2014

W Filharmonii Gorzowskiej, 15 września br. odbyła się VI Gala Lubuskiego Lidera Biznesu, połączona z 10 - leciem Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. W uroczystości udział wzięli między innymi gospodarz gali Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa, a także Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, Jan Świrepo, wicewojewoda lubuski oraz posłowie, goście ze świata nauki i biznesu. Lubuski Lider Biznesu to najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie konkursowe w Lubuskim, które docenia i wyróżnia najlepsze przedsiębiorstwa zachodniej Polski. Organizatorem gali jest ZIPH.

Pięć zdobytych medali Mistrzostw Polski w ju-jitsu dla zawodników z Gorzowa

13-14 września br. w miejscowości Żarnowiec odbyły się Mistrzostwa Polski seniorów w ju-jitsu pod Patronatem Polskiego Związku Ju-Jitsu. Zawody zostały zorganizowane na trzech matach i podzielone na dwa dni. W zawodach uczestniczyli między innymi zawodnicy z klubu GSSiR Jamniuk Gorzów w składzie: Aleksandra Dopierała, Grzegorz Biegański, Wojciech Maciantowicz, Bartłomiej Wilman, Daniel Chojka.

Rozstrzygnięcie konkursu ofert w Gorzowie

Prezydent Miasta rozstrzygnął otwarty konkurs ofert z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. Na realizację zadań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych zostały przeznaczone środki finansowe w wysokości 60 485,00 zł. Na konkurs wpłynęło dziewięć ofert, z czego sześć zostało odrzuconych. Dofinansowanie objęło trzy zadania na łączną kwotę 11 930,00 zł.

Nominacje w Gorzowie wręczone

Prezydent Tadeusz Jędrzejczak, 12 września wręczył nominacje na stanowiska – zastępca dyrektora Wydziału Edukacji oraz miejski konserwator zabytków. Przedstawiono także osobę, która będzie tymczasowo zastępować plastyka miejskiego.

Najsmaczniejsza impreza w Gorzowie

W Gorzowie trwa najsmaczniejsze wydarzenie roku. Kulinaria 2014 – Festiwal Brzmienia i Podniebienia. To już szósta edycja imprezy, która dawniej znana była pod nazwą Lubuskie Kulinaria Regionalne. W tym roku formuła festiwalu nieco się zmieniła. Impreza jednocześnie odbywa się na Bulwarze Zachodnim i w Hali Targowej przy ul. Przemysłowej. Połączeniem całości jest rzeka Warta na której po raz pierwszy od wielu lat odbywają się regaty. To właśnie za sprawą sportowców oba brzegi Wary się połączyły.

Gorzów współpracuje z Frankfurtem

W Urzędzie Miasta, 10 września br., odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli władz miasta oraz dyrekcji Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie z przedstawicielami Agencji Pracy we Frankfurcie nad Odrą oraz Stowarzyszenia na rzecz Promocji Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii. Spotkanie miało na celu wypracowanie wspólnych inicjatyw na rzecz osób bezrobotnych z Polski i Niemiec oraz podjęcie współpracy z PUP a Agencją Pracy we Frankfurcie nad Odrą.
stat4u