SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

Konkurs "wWystawach" rozstrzygnięty!

Jak zaaranżować witrynę aby stała się wizytówką sklepu? Doskonałe propozycje wystroju wystaw sklepowych można znaleźć wśród prac zgłoszonych w konkursie "wWystawach". Ponad 30 aranżacji, przygotowanych przez projektantów z polski i zagranicy, przedstawia możliwości jakie daje przestrzeń witryny aby zaprezentować ofertę lokalu. Estetycznie przygotowana wystawa sklepowa może stać się nie tylko skutecznym narzędziem w handlu, ale także wizytówką danego miejsca. Mamy nadzieję, że wybrane prace zachęcą właścicieli lokali do zadbania o wygląd własnych witryn.

Dom wielopokoleniowy przy ul. Wólczańskiej 168

Zespół obiektów został zbudowany w 1896 roku na zlecenie ówczesnego właściciela – Adolfa Schoepke. Od strony ul. Wólczańskiej na teren posesji prowadziła brama, przy której stał niewielki budynek z mieszkaniem odźwiernego. Dalej powstała miejska willa, której ozdobą są głowy lwów nad oknami na pierwszym piętrze w ryzalitach oraz inicjały pierwszego właściciela nad prześwitem bramowym. W głębi posesji, która oryginalnie sięgała prawie ul. Piotrkowskiej, znajdowały się mieszkalna oficyna, warsztaty i stajnia. W 1913 roku niewielki budynek z mieszkaniem odźwiernego został rozbudowany.

Pokaz siły w Łodzi

Grudzień przyniesie wiele sportowych atrakcji dla kibiców. Do Łodzi zawitają Mistrzostwa Europy w Martwym Ciągu oraz Wyciskaniu Sztangi Leżąc Federacji WPA, które odbędą się w dniach 11 - 12 grudnia 2015 r. w Hali Sportowej przy ul. Skorupki 21. Mistrzostwa Świata i Europy w Dwuboju Siłowym odbędą się w Polsce po raz pierwszy.

Święto „Katarzynki” w Łodzi

Święto, popularnie zwane „Katarzynki", to Dzień Motorniczego (Kolejarza), obchodzone oficjalnie 25 listopada od 1981 roku. Św. Katarzyna jest nie tylko patronką kolejarzy, ale również motorniczych.

Atrakcyjny grudzień w Łodzi

Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz organizatorzy wielu imprez zapraszają na liczne grudniowe atrakcje, które będą miały miejsce się w Łodzi.

Doradcy zawodowi w łódzkich gimnazjach

W gimnazjum przy ul. Kaliskiej odbyło się pierwsze w cyklu spotkań uczniów z doradcami zawodowymi. - Rozpoczynamy w ten sposób kolejną edycję Ucz się w Łodzi! - zapowiedział wiceprezydent Tomasz Trela.

Japońska wizyta w Łodzi

Łódź odwiedził ambasador Japonii Makoto Yamanaka. Towarzyszył mu senator Hirofumi Nakasone, przewodniczący Grupy Parlamentarnej Japońsko-Polskiej w Izbie Radców (senat). W Urzędzie Miasta Łodzi japońscy goście spotkali się z wiceprezydentem Łodzi Ireneuszem Jabłońskim. Następnie rozmawiali z kierownictwem oddziału firmy Fujitsu, działającej w Łodzi. Zwiedzili również EC-1 i pałac Poznańskiego.

Akcjia honorowego dawstwa szpiku w Łodzi

Mówi się, że przyjaźń to połączenie dwóch dusz. Czas udowodnić, że to także zgodność tkanek. Zostań „szpiko-przyjacielem” i zarejestruj się w bazie dawców. Taka przyjaźń ratuje życie. Kulminacja akcji : 22 listopada (niedziela), godz. 11:00, Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 im. Marii Konopnickiej przy ul. Spornej 36/50 w Łodzi.

Kino Europy bez granic w Łodzi

27 listopada startuje największy łódzki festiwal filmowy Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia. Festiwal to filmowe spojrzenie na nową Europę, posbawioną granic, migrującą, poszukująca ca przed olbrzymimi wyzwaniami społecznymi i kulturowymi zmieniającego się świata. Jak co roku twórcy festiwalu zapraszają do dyskusji o zmianach, nowych zjawiskach, i wych możliwościach wielokulturowego kontynentu.

Kierowcy MPK ratują życie i zdrowie łodzian

Kierowcy łódzkiego MPK kilkadziesiąt razy w roku interweniują na łódzkich ulicach, ratując zdrowie mieszkańców.

O zdrowiu z partnerami z Odessy

W dniach 12-15 listopada 2015 r. w Łodzi przebywa oficjalna delegacja z Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Odessy. Celem wizyty jest kontynuacja rozpoczętej w czerwcu br. współpracy w zakresie ratownictwa medycznego oraz wymiany dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania miejskich szpitali oraz przychodni zdrowotnych

Super powrót Super Enduro w Łodzi

Już 5 grudnia Mistrzostwa Świata w Super Enduro rozgrzeją emocje w łódzkiej Atlas Arenie. Impreza wraca do naszego miasta po rocznej przerwie w wielkim stylu – udało się bowiem porozumieć w sprawie organizacji aż trzech edycji.

Wyróżnieni za działalność na rzecz Łodzi

Tradycyjnie z okazji Święta Niepodległości Rada Miejska w Łodzi postanowiła uhonorować ludzi nieprzeciętnych - pracowitych, barwnych i o wielkich sercach, ambasadorów miasta. W Dużej Sali Obrad uroczyście wręczono przyznawane od blisko ćwierćwiecza Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi". Otrzymało je - za działalność godną szczególnego uznania - 16 osób, w tym członkowie i założyciele zespołu Trubadurzy, a ponadto dwie organizacje Łódzkie Stowarzyszenie Pomocy Szkole i Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.".

Święto niepodległości w Łodzi

Obchody Narodowego Święta Niepodległości zgromadziły wielu łodzian, zarówno na oficjalnej uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza, jak i w Manufakturze, na pikniku niepodległościowym.

Sukces „słonecznej” drużyny z Łodzi

Zespół KGHM Lodz Solar Team, reprezentowany przez studentów Politechniki Łódzkiej, zajął 6. miejsce w międzynarodowym wyścigu Bridgestone World Solar Challenge w Australii, w klasie Cruiser (samochodów zaprojektowanych do poruszania się po mieście). Łódzcy studenci uzyskali najlepszy wynik wśród debiutujących drużyn. Dodatkowo zespół z Politechniki Łódzkiej zdobył Safety Award - nagrodę za najbezpieczniejszy bolid i najlepsze przygotowanie do przejazdu 3000 km.

Zabawa i lekcja ekologii w Łodzi

W dniu 6 listopada 2015 r. w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Promocja selektywnej zbiórki odpadów - program edukacji ekologicznej dla mieszkańców miasta Łodzi", współfinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Wydział Gospodarki Komunalnej zorganizował konkurs dla dzieci szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz rodziców. Hasło konkursu brzmiało "Biegiem posegreguj", a wydarzenie odbyło się w Parku im Sienkiewicza. Konkurs został przeprowadzony przez wyłonioną w drodze przetargu firmę JERO Sp. z o.o. z Warszawy.

Święta na Piotrkowskiej

Po ubiegłorocznym sukcesie Jarmarku Świątecznego na ulicy Piotrkowskiej jego kolejna edycja będzie wzbogacona o dodatkowe atrakcje. Za realizację całości przedsięwzięcia odpowiada Łódzkie Centrum Wydarzeń. Odwiedzając Pasaż Schillera oraz ulice Piotrkowską, w dniach od 6 do 23 grudnia będzie można między innymi wysłuchać koncertów kolęd w wykonaniu gwiazd polskiej estrady oraz wziąć udział w rodzinnych grach i zabawach. W trakcie Jarmarku do dyspozycji mieszkańców oddane zostaną także: lodowisko, stok saneczkarski oraz karuzela wenecka. Wzorem innych europejskich miast zorganizowana zostanie także przestrzeń handlowa. Znajdzie się w niej około 45 stoisk handlowych.

V Salon Ciekawej Książki w Łodzi

Bogata oferta wydawnictw, nowości książkowe, spotkania z popularnymi polskimi autorami, kreatywne warsztaty dla dzieci, strefa gier, bookcrossing, spotkania poświęcone historii Łodzi - to niektóre atrakcje V Salonu Ciekawej Książki w Łodzi, który odbędzie się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w dniach 20-22 listopada br.

W Łodzi smakujemy Niepodległość!

W dniach 11-13 listopada odbędzie się kulinarna akcja pod hasłem „Smakujemy Niepodległość", która nawiązuje do przedwojennych tradycji Święta 11 Listopada i uroczystych biesiad, opartych przede wszystkim na potrawach z polskiej gęsiny.

Łódź - Miasto Talentów

Wprowadzenie od stycznia 2016 r. nowego a skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych projektu „Miasto Talentów" proponuje radna Monika Malinowska-Olszowy. Jest to rozszerzenie formuły realizowanego już projektu „Młodzi w Łodzi", który do tej pory koncentrował się głównie na studentach. Zadaniem nowego projektu jest promowanie, przez konkretne działania, najzdolniejszych uczniów oraz stworzenie im takich możliwości rozwoju, aby swoje plany na przyszłość (studia, praca) wiązali z Łodzią. W jego realizację zaangażuje się nie tylko Miasto, ale też łódzkie uczelnie i szkoły ponadgimnazjalne.

Łódzki startup Udrive

Łódzki zespół Udrive zaprojektował uniwersalny napęd do sliderów filmowych. „Slider to specjalna szyna, na której montowana jest kamera - tłumaczy pomysłodawca projektu Kasper Bielejec. Dzięki temu wynalazkowi, praca operatora staje się wygodniejsza oraz tańsza.

Kwiaty dla mistrza w Łodzi

Andrzej Wajda wraz z ekipą filmu „Powidoki" złożył kwiaty na grobie Władysława Strzemińskiego na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Jedzenie albo psikus! – helloweenowe niespodzianki dla zwierzaków z łódzkiego ZOO.

Helloween już wkrótce! Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia, ale nie zapominajmy, że w Polsce jest również ceniona ze względu na walory kulinarne. Zwierzęta z łódzkiego ZOO z okazji Helloween miały okazję poznać nie tylko walory smakowe dyń, lecz również aktywnie spędzić czas bawiąc się dyniowymi piłkami.

Pierwszy pociąg na dworcu Łódź Fabryczna

Do podziemnego dworca Łódź Fabryczna wjechał pierwszy pociąg technologiczny Był to specjalny skład PKP, który miał na celu pokazać realizowane przez spółkę inwestycje

Zobacz kto został posłem w okręgu nr 10

Okręg nr 10 - Piotrków Trybunalski

Łódź w Mediolanie

O obecności Łodzi w Mediolanie podczas wystawy World EXPO 2015 rozmawiali radni na posiedzeniu Komisji Promocji Miasta i Współpracy Zagranicznej. Ekspozycję można było oglądać od 28 września przez dwa tygodnie

Idea Hub już w Manufakturze

Na mapie miasta pojawiło się nowe miejsce dedykowane małym biznesom, w którym można napić się pysznej kawy, przeczytać codzienną prasę, ale co najważniejsze, popracować i przeprowadzić spotkanie biznesowe. Idea Hub działający na terenie Manufaktury łączy bowiem w sobie kawiarnię z przestrzenią coworkingową. Nowatorskie miejsce powstało w odpowiedzi na dynamiczny rozwój łódzkiego sektora mikro i małych przedsiębiorstw, m.in. start-upów czy biznesów kreatywnych. Tylko w tym roku w regionie działalność rozpoczęło bowiem blisko 12 tys. firm, z czego prawie 75% to indywidualne działalności gospodarcze.

Pamięć czynu legionowego w Łodzi

W 101 rocznicę wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi członkowie organizacji patriotycznych spotkali się przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Wcześniej odwiedzili kilka miejsc związanych z czynem legionowym w naszym mieście.

Urząd Miasta Łodzi oraz Galeria 87 zapraszają na wystawę zdjęć Wacława Bilińskiego pt.”Łódź jaką znam”.

Wacław Biliński (1921-1999): pisarz, dziennikarz, fotografik. Poczynając od dzieciństwa, kiedy to dostał od ojca aparat Agfa, nie rozstawał się z aparatem. Jakimś cudem, mimo powojennej niezasobności, ciągle zmieniał sprzęt fotograficzny na nowocześniejszy. Na spacerach dźwigał torbę z obiektywami. Mieszkanie uszczuplił o spiżarkę, zamienioną na ciemnię.

Łódź na jedwabnym szlaku

Łódź odwiedziła delegacja z chińskiego miasta Deyang w prowincji Syczuan. Delegacja z burmistrzem Zhao Hui zapoznała się z ofertą inwestycyjną Łodzi oraz odwiedziła firmę Hatrans, która obsługuje połączenie kolejowe cargo Łódź - Chengdu. Miasto Deyang jest zainteresowane podjęciem współpracy gospodarczej z Łodzią.

Audio przewodnik po łódzkim ZOO

Kolejne nowości w łódzkim ZOO. Tym razem zwiedzający dostali do dyspozycji nowe, a co najważniejsze bezpłatne narzędzie, które umożliwi zwiedzanie ogrodu wraz przewodnikiem... audio przewodnikiem.

Rocznica pontyfikatu Jana Pawła II

16 października przypada 37. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża. 16 października 1978 roku świat usłyszał słynne Habemus Papam. Polski papież przybrał imię Jan Paweł II.

Pamięci poległych na Brusie

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7, mieszkańcy osiedla i wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski złożyli kwiaty i zapalili znicze przed symbolicznym obeliskiem na poligonie na Brusie. W uroczystości uczestniczyli też członkowie Stowarzyszenia Miłośników Militariów „Kompanja Brus”. Okazały kamień z wmurowaną tablicą przywraca pamięć o Polakach pomordowanych na tym terenie przez Niemców w czasie II wojny światowej i przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego w okresie powojennym.

“Music, War and Love” - ruszyły zdjęcia do amerykańsko-polskiego filmu

W Łodzi ruszyły zdjęcia do filmu – “Music, War and Love” w reżyserii Marthy Coolidge – pierwszego prezesa w spódnicy Amerykańskich Związków Zawodowych Reżyserów (DGA). Coolidge wyreżyserowała takie kultowe filmy jak „Historia Rose” z Laurą Dern, „Dziewczyna z doliny” z Nicolasem Cagem, „Ange” z Giną Davis, „Wschodząca gwiazda” z Halle Berry i Klausem Marią Brandauerem, komedia romantyczna „Książę i ja” oraz kultowe seriale – jak „Strefa mroku” i „Seks w wielkim mieście”.

Kontraruch w sukurs rowerzystom w Łodzi

Ruszyła akcja znakowania wybranych, jednokierunkowych ulic w Łodzi, na których wprowadzony zostanie kontraruch dla rowerzystów, czyli mozliwość jazdy pod prąd.

W Łodzi pamiętamy o bohaterach

149 granitowych tablic z 1200 nazwiskami żołnierzy i weteranów wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku, znajdujących się na cmentarzu rzymsko-katolickim pw. św. Anny przy ul. Lodowej zostało odnowionych przez Urząd Miasta Łodzi, Łódzki Urząd Wojewódzki i Wojewódzką Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Przy każdej z tablic zostały postawione nowe granitowe krzyże. Przy jednej z kwater wykonano aleję z kostki granitowej. Naprawione oraz pomalowane zostało także ogrodzenie.

Reprezentacja Polski U-20 na stadionie przy al. Unii w Łodzi

W niedzielę, 11 października, o godzinie 13 reprezentacja piłkarska Polski do lat 20 zmierzy się na stadionie miejskim w Łodzi przy al. Unii 2 z młodzieżową reprezentacją Szwajcarii w ramach prestiżowego Turnieju Czterech Narodów.

Łódź - Rada wybrała laureatów „Odznaki”

16 osób i dwa stowarzyszenia otrzymają Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Łodzi" w edycji jesiennej.

Mechanicy motocyklowi poszukiwani

Nowo utworzona klasa mechaniki motocyklowej podczas rekrutacji cieszyła się dużym powodzeniem. Dziś jej uczniowie podzielili się pierwszymi wrażeniami z nauki.

Rock opera w łódzkim Pasażu

Z propozycją przygotowania plenerowej wersji musicalu do Teatru Muzycznego w Łodzi zgłosiło się Łódzkie Centrum Wydarzeń.S cena stanęła w pasażu Schillera i mimo październikowej aury zainteresowanie spektaklem było ogromne. Tłumy łodzian oglądajacych widowisko wypłniły cały pasaż Schiilera aż do ul. Piotrkowskiej.

Znamy imię tapirki! Pierwsze podsumowania sezonu w łódzkim ZOO

W niedziele zakończyło się głosowanie, które wyłoniło imię dla urodzonej w sierpniu małej tapirki. Podczas głosowania na Facebooku zadecydowano, że mała będzie nosić imię Gaja. Koniec sezonu letniego, to czas pierwszych podsumowań tegorocznej działalności łódzkiego ZOO.

Stypendia naukowe miasta Łodzi

1 października 2015 r. rozpoczął się nabór wniosków do V edycji Programu stypendiów naukowych Miasta Łodzi dla studentów i doktorantów szkół wyższych z tereny Miasta Łodzi. Studenci I roku studiów stacjonarnych wybranych 55 kierunków łódzkich uczelni, będący laureatami i finalistami ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, oraz doktoranci podejmujący badania w kluczowych dla rozwoju miasta obszarach mogą składać wnioski o przyznanie Stypendium Miasta Łodzi.

Pasjonat historii na szynach

Łodzianin Tomasz Adamkiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i pasjonat starych tramwajów został bohaterem jednego z odcinków programu „Pasja - sposób na życie" emitowanego przez telewizję Discovery. Wydarzenie to stało się okazją do obejrzenia zabytkowego wagonu typu Sanok, perełki w jego kolekcji.

W. Tomaszewski o przetargu na stadion żużlowy

Zmiany projektu nowego stadionu żużlowego oczekuje radny Włodzimierz Tomaszewski. Jego zdaniem realizacja obecnego będzie kosztowała około 66 mln zł, natomiast projekt uwzględniający prefabrykaty byłby o kilkanaście milionów zł tańszy, mógłby nawet kosztować 45 mln zł.

Łódź - Walczymy o EXPO

Można już zwiedzać łódzkie stoisko na EXPO 2015 w Mediolanie. Przez tydzień Łódź, jako jedyne miasto z naszego kraju, promuje się w pawilonie Polski. Wiodącym tematem ekspozycji jest Łódź kreatywna oraz rewitalizacja. Pokazujemy nasze przemysłowe i kulturalne dziedzictwo. Ta możliwość wynika z faktu, że polski rząd i nasze miasto ubiegają się o organizację tzw. małego EXPO w 2022 roku, które będzie poświęcone rewitalizacji.

Są już rekomendacje do „Odznaki” w Łodzi

16 osób i dwa stowarzyszenia otrzymały rekomendację Komisji Nagród i Odznaczeń do otrzymania Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi" w edycji jesiennej

Miejsca dla kreatywnych w Łodzi

W najnowszej XV edycji konkursu na lokale dla kreatywnych miasto zaoferuje aż 31 lokali przestrzeni

Radni i mieszkańcy Łodzi przeciw centrum handlowemu w Fakorze

Uchylenia uchwały Rady Miejskiej ws. przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego dla terenu dawnej Fakory oczekuje Komisja Planu Przestrzennego, Budownictwa, Urbanistyki i Architektury. Jednomyślnie podjęła projekt uchwały w tej sprawie przygotowany przez radnych Bartłomieja Dyba-Bojarskiego i Urszulę Niziołek-Janiak.

Jazzowa Łódź

Al MacDowell, Femi Temowo czy Michael Patches Stewart – to tylko niektóre z gwiazd, które przyjadą na tegoroczną edycję warsztatów artystycznych Urbanator Days Fest.

Łódź stolicą gier komputerowych

Wkrótce rusza 26 Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier Komputerowych. - Na dwa dni 3 i 4 października Łódź zamieni się w polską stolicę gier komputerowych. Będziemy gościć nie tylko graczy i drużyny, ale również specjalistów oraz fanów - mówi Izabela Zbonikowska, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Impreza odbędzie się na łódzkiej Atlas Arenie.

Misterny mural w Łodzi

Do Łodzi przyjechał twórca kolejnego muralu, Alexis Diaz z Puerto Rico. Jest on czołowym i znanym na całym świecie artystą wielkoformatowym.

Moto Rajd 2015 w Łodzi

W sobotę 19 września odbył się Moto Rajd 2015, podczas którego łódzcy motocykliści zwiedzali nasze miasto. Impreza rozpoczęła się na Starym Rynku, po czym kierowcy jednośladów przejechali kolejno do Centrum Dialogu, Domu Dziecka nr 2 przy ul. Aleksandrowskiej, Stadionu Miejskiego przy al. Unii, skansenu przy Białej fabryce, EC-1, dętki pod placem Wolności oraz Stacji Radegast

Rock opera w Pasażu Schillera w Łodzi

Już 2 października 2015 r. łodzianie będą mogli zobaczyć inscenizowany koncert na podstawie rock opery Jesus Christ Superstar. Na specjalnie wybudowanej scenie, w Pasażu Schillera wystąpią aktorzy Teatru Muzycznego w Łodzi, którzy przygotowali swoją wersję jedno z najsłynniejszych musicali na świecie. Spektakl opowiada o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa widzianego oczami jego zwolenników i przeciwników, a całość po raz pierwszy w Polsce śpiewana jest po angielsku. Podczas bezpłatnego występu wystąpi prawie cały zespół łódzkiego teatru oraz młodzi artyści wybrani w castingu.

Łódź żegna Ikarusy

W piątek, 18 września po raz ostatni z zajezdni przy ul. Limanowskiego wyjechał autobus marki Ikarus. Po przejechaniu czterech pełnych kursów te legendarne pojazdy, obecne w naszym mieście od 1959 roku, bezpowrotnie zniknęły z łódzkich ulic.

AnimArt, czyli święto lalek w Łodzi

W najbliższą sobotę, 19 września, rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Animacji „AnimArt", którego organizatorem jest Teatr Lalek Arlekin, współpracujący z PWSTviT w Łodzi. Tym samym teatr wraca do tradycji festiwali lalkarskich, które nie odbywały się w trakcie remontu placówki.

Łódź w trójwymiarze

W EC1, został zaprezentowany serwis z trójwymiarowym modelem Łodzi. Są to zdjęcia ukośne, które każdy będzie mógł oglądać z własnego komputera

W Łodzi cyrk bez zwierząt?

Inicjatywę przeciwko lokalizacji objazdowych przedstawień, w tym cyrków, ale też obwoźnych wystaw i pokazów z udziałem zwierząt egzotycznych, obcych rodzimej faunie podjęli radni Bartosz Domaszewicz i Urszula Niziołek-Janiak.

W Łodzi Obradują urbaniści

W Łodzi trwa V Kongres Urbanistyki Polskiej, któremu towarzyszy III Kongres Miast Polskich oraz III Forum Miast Partnerskich. Spotkanie organizowane jest pod hasłem „Powrót do Centrum".

Nie dla taksówek na Piotrkowskiej w Łodzi

Radni z Komisji Ładu Społeczno – Prawnego pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały – Stanowisko Rady Miejskiej w sprawie parkowania taksówek na ulicy Piotrkowskiej. Autorem dokumentu jest Maciej Rakowski. W myśl propozycji radnego na odcinku pomiędzy pl. Wolności a skrzyżowaniem z al. Mickiewicza i al. Piłsudskiego ulica Piotrkowska powinna zachować charakter deptaka, z ograniczonym wjazdem i postojem pojazdów.

Łódź - Ten ryś ma na imię Gabryś

Młody ryś urodzony w łódzkim zoo w maju będzie miał na imię Gabryś. Nadesłano 273 propozycje imion rozpoczynających się literą „G". Spośród nich wyłonionych zostało 5 najczęściej powtarzających się. W akcję zaangażowali się nie tylko mieszkańcy Łodzi i województwa, lecz również sympatycy zwierząt z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Łódzki Rower Publiczny na starcie

W tym tygodniu po raz kolejny został ogłoszony przetarg nieograniczony na usługę, polegającą na uruchomieniu oraz zarządzaniu i kompleksowej eksploatacji sytemu o nazwie Łódzki Rower Publiczny.

Łódź - Uczcijmy pamięć „Bladego”

Mural zainspirowany osobą i działalnością Janusza Boisse, legendarnego "Bladego", powstanie na terenie I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Jednakże, do 10 września trzeba zebrać 25 tys. zł. Akcję wspiera przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Więcej informacji w materiale filmowym oraz na https://www.facebook.com/events/1634724533434563/

Dworzec w Łodzi wychodzi z tunelu

Kończą się prace w tunelu prowadzącym do dworca Łódź Fabryczna. Blisko dwukilometrowy podziemny odcinek od ulicy Niciarnianej do budowanej stacji jest już gotowy w 90 procentach. Na ukończeniu jest odcinek tunelu pomiędzy ulicami Niciarnianą i Kopcińskiego. Zakończył się montaż szyn, trwa montaż urządzeń sterowania ruchem oraz budowa ostatniego 155-metrowego odcinka tunelu pod ulicą Kopcińskiego.

Czujne oczy łódzkiego monitoringu w Łodzi

85 dodatkowych kamer pilnować będzie od przyszłego roku bezpieczeństwa łodzian. Straż Miejska zdecydowała się na rozwinięcie systemu monitorowania miasta. Kamery zainstalowane zostaną w 18 punktach Łodzi, m.in. przy trasie W-Z, EC-1 czy cerkwi prawosławnej przy ul. Kilińskiego. Koszt instalacji dodatkowych kamer wyniesie 1,6 mln zł.

Radni Łodzi o Transatlantyku

O czteroletnią umowę między Miastem a organizatorami Festiwalu Transatlantyk dopytywali radni z Komisji Kultury wiceprzewodniczący Bartłomiej Dyba-Bojarski i Włodzimierz Tomaszewski.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy...

Takie słowa wygłosił podczas obchodów 71. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto Leon Weintraub, jeden z ocalałych, apelując o kultywowanie pamięci, tolerancję i pokój.

Miejskie stypendia dla studentów w Łodzi

O 26 nowych kierunków poszerzeniu ulegnie katalog studiów, których studenci i doktoranci mogą się starać o miejskie stypendium naukowe. Wśród są m.in. analiza i zarządzanie w biznesie, automatyka i robotyka, inżynieria kosmiczna, a także medycyna, logistyka, transport czy włókiennictwo. Program stypendialny obejmuje łącznie 55 kierunków.

W Łodzi z odblaskiem bezpieczniej

Udało się zrealizować dostawę 8140 kamizelek odblaskowych dla uczniów klas 1-3 wszystkich 116 szkół podstawowych w Łodzi. Koszt zakupu wyniósł 50 tys. zł.

Czy uda się zorganizować Mistrzostwa Polski w grach komputerowych w Łodzi?

Jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń na polskiej scenie e-sportowej, czyli Mistrzostwa Polski w grach komputerowych mają odbyć się w Łodzi. Termin zawodów zapowiedziano na 3-4 października bieżącego roku. Łódzkie Centrum Wydarzeń wystąpiło już o fundusze na to przedsięwzięcie. Koszt zorganizowania mistrzostw oszacowano na ok. 500 tys. zł.

Czy w Łodzi powinny powstać kolejne markety?

Łodzianie nie chcą kolejnych marketów - przekonywał podczas posiedzenia Komisji Planu radny Marek Michalik. W porządku posiedzenia znalazły się cztery projekty uchwał dotyczące tematyki wielkopowierzchniowych obiektów handlowych.

Łódź na fali murali!

Murale stały się już łódzką, rozpoznawalną marką w Polsce i na świecie. Mamy ich 38, a do końca tego roku będziemy świętować ukończenie 50 obrazu na ścianach budynków. Dzięki Fundacji Urban Forms o Łodzi usłyszał cały świat. Przestrzeń łódzka idealnie wpisuje się w sztukę ulicy i przyciąga artystów z całego świata. Murale wrosły w krajobraz i zmieniły oblicze Łodzi.

Koszykówka wraca na ulicę Piotrkowską w Łodzi

Pora na wielki finał ZELMER 3x3 QUEST - Mistrzostw Polski w koszykówce 3x3! 22 i 23 sierpnia na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi najlepsze zespoły w Polsce powalczą o awans do turnieju FIBA 3x3 World Tour Masters w Lozannie. Główna nagroda to niezwykła szansa skonfrontowania się z czołowymi zespołami świata podczas FIBA 3x3 World Tour Masters w Lozannie (28-29 sierpnia).

Ostatni wakacyjny koncert w Parku Źródliska

W niedzielę 23 sierpnia Akademia Muzyczna w Łodzi i „Zielona Łódź” zapraszają na ostatni w tym roku „Koncert w Altanie” w Parku Źródliska. Wystąpi zespół „YanTa”. Tworzą go doświadczeni muzycy z Lubina, Łodzi i Warszawy, którzy pod kierunkiem kompozytora i multiinstrumentalisty Konrada Rogińskiego łączą w swoich programach muzykę wielu kultur, tworząc pomost pomiędzy muzyką klasyczną, etniczną i jazzową. W Parku Źródliska zaprezentują m.in. autorskie opracowania melodii ludowych z Macedonii, Bułgarii i Rumunii, własne kompozycje, jak Kopyrtniec Michała Zaborskiego, oraz znane utwory, które zabrzmią w zupełnie nowej odsłonie, w tym Mazurek a-moll Fryderyka Chopina czy Libertango Astora Piazzolli. Początek koncertu o godz. 17.00, wstęp wolny.

Uhonorujmy zasłużonych dla Łodzi

Do 11 września można składać wnioski o nadanie Odznaki "Za Zasługi dla Miasta Łodzi" za działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania. Odznaki przyznawane są przez Radę Miejską w Łodzi dwa razy w roku: z okazji Święta Łodzi 15 maja oraz z okazji Święta Niepodległości 11 listopada.

Program leczenia wad postawy w Łodzi

Miasto przyznało dotację na badanie dzieci z klas 1-3 publicznych szkół podstawowych w zakresie wad kręgosłupa oraz ćwiczeń rehabilitacyjno-korekcyjnych stwierdzonych wad podstawy. Program przeprowadzony został w dwóch szkołach w ub. roku szkolnym.

Rugby na stadionie miejskim w Łodzi

Pierwszy mecz rugby na stadionie miejskim przy al. Unii odbędzie się 29 sierpnia o godz. 17:00. Łódzcy rugbiści rozpoczną sezon na nowoczesnym obiekcie i tu będą rozgrywać swoje mecze ligowe.

Święto Wojska Polskiego - obchody w Łodzi

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się o godz. 9.30 uroczystą mszą świętą w Bazylice Archikatedralnej) celebrowaną przez Ks. Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Następnie przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem ks. Ignacego Skorupki bohatera bitwy pod Radzyminem i przed pomnikiem św. Jan Pawła II.

Minął już rok - WiFi dla Łodzi

Minął rok od powstania łódzkiej sieci WiFi. To 23 bezpłatne hot-spoty dostępne w przestrzeni miejskiej. Projekt został zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego na 2014 rok. Do tej pory z sieci skorzystało ponad 140 tys. osób. - Łącznie łodzianie w różnych miejscach miasta, wymienili ponad 4 mln megabajtów danych.

Karta w Łodzi pomocna dla rodziny

Łódzka Karta Dużej Rodziny wydawana jest już od 2 lat. Jak poinformowała dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ Iwona Iwanicka, obecnie ŁKDR posiada ponad 16,5 tys. osób.

Łódź - Pinokio zmienia Wigencję

Przez tydzień na terenie posesji przy ul. Sienkiewicza 75/77 gdzie mieści się pofabryczny budynek dawnej przędzalni „Wigencja" trwać będą warsztaty - „Praca dla miejsca". Do wspólnej akcji Teatr Pinokio zaprosił młodzież licealną, która pod okiem artystów z Lublina - Magdaleny i Ludomira Franczak stworzą performance - instalację z różnych elementów, które mają oddać ducha tego miejsca.

ROCK’N’ROLLOWO JAK W ŁODZI

Największe gwiazdy polskiego rocka zagrały na Top Łódź Festiwal. Mega hity sprzed lat śpiewała z nimi cała publiczność.

NIEMAPA Łódź, galante miasto dla dzieci

NIEMAPA to wyjątkowo zaprojektowany ilustrowany przewodnik dla dzieci pełen zabaw i pomysłów na kreatywne spędzenie czasu w Łodzi. Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer! Poznając miasto z NIEMAPĄ dzieci dowiadują się ciekawych rzeczy o Łodzi, jej architekturze, kulturze i specyficznym języku. Twórcy NIEMAPY podzielili się z dziećmi swoimi ulubionymi zakątkami miasta z dala od centrów handlowych i parków rozrywki. Zapraszamy na Bałuty i na Stary Widzew, do Centrum i na Zdrowie, a nawet poza Łódź. Polecamy ciekawe szlaki, takie jak Szlak Bajkowy czy Dzieci Bałut - Murale Pamięci.

Skrzynka dla bezdomnych w Łodzi

Z początkiem sierpnia zaczęła działać skrzynka uruchomiona w ramach projektu „Domni bezdomni", którą ustawiono na Rynku Starego Miasta w Łodzi. Od poniedziałku 10 sierpnia skrzynka znalazła nowe miejsce na Zielonym Rynku i będzie funkcjonowała do końca tego roku. Miejsce to wydaje się być lepsze ze względu na frekwencję.

Łódź Business Run 2015

6 września, o godz. 10.30 wystartuje charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety, którego start i meta umieszczone zostaną w zabytkowym kompleksie EC1 w Łodzi. Trasa będzie przebiegać częściowo wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, a miasteczko eventowe zostanie ulokowane w EC1.

Szlak Murali Pamięci - Dzieci Bałut w Łodzi

Szlak Murali Pamięci wzbogacił się o kolejne cztery historyczne podobizny bałuckich dzieci wymalowane na ścianach kamienic. Łącznie jest ich już 21.
stat4u