SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

YAPA po raz czterdziesty w Łodzi

Od 13 do 15 marca studenckie kluby w kampusie Politechniki Łódzkiej po raz kolejny rozbrzmiewać będa poezją śpiewaną i muzyką studencką podczas 40. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Łodzi

Przed pomnikiem Ofiar Komunizmu w al. Anstadta z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich i związkowych oddali hołd pomordowanym i złożyli kwiaty.

Pierwszy zastrzyk finansów na EXPO

Stopniowo konkretyzują się plany starań o organizację w Łodzi wystawy International EXPO 2022, poświęconej rewitalizacji obszarów miejskich. Niedawno obradował w Łodzi Komitet Sterujący z udziałem MSZ oraz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych, a fazy dyskusji - jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Marek Cieślak - przechodzimy do konkretnych działań. Uruchomiona bowiem została pierwsza transza środków rządowych, wspierających organizację EXPO w Polsce, właśnie w naszym mieście.

Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych

W najbliższą niedzielę, 1 marca, po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowione zostało w lutym 2011 roku. Data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu stracono siedmiu członków IV komendy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, sprzeciwiającego się komunistycznemu reżimowi. W ramach łódzkich obchodów przedstawiciele władz miasta oraz instytucji publicznych o godz. 10.30 złożą kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu na ul. Andstadta.

Moda na rowery w Łodzi - czas na stojaki

Oficer rowerowy Bartosz Zimny przedstawił projekt doposażenia infrastruktury rowerowej Łodzi w niezbędne stojaki, miejsca parkingowe i podpórki. Do 31 marca potrwa akcja zbierania zgłoszeń od mieszkańców, gdzie należałoby zainstalować takie urządzenia. Sporą popularnością cieszą się rowery wśród uczniów łódzkich szkół, którzy coraz chętniej dojeżdżają na zajęcia tym środkiem lokomocji.

UM Łódź - Seminarium w Brukseli

W dniu 5 marca 2015 roku w Hali Expo w Brukseli, Miasto Łódź wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli organizuje seminarium "Jakość polskiego budownictwa oraz rola procesów rewitalizacji w tworzeniu przewagi konkurencyjnej".

Losy absolwentów szkół średnich w Łodzi

Konferencja podsumowująca wyniki badania dotyczącego losów absolwentów szkół zawodowych odbyła się na Dużej Sali Obrad. W projekcie wzięło udział siedem łódzkich placówek ponadgimnazjalnych. O szczegółach przeprowadzonej analizy poinformowali Janusz Moos dyrektor ŁCDNiKP oraz Elżbieta Ciepucha, szefowa Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji. - Chodzi o sprzężenie zwrotne na linii szkoła - rynek pracy. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zmienić w systemie szkolenia zawodowego, żeby przygotować pracownika do pracy na konkretnym stanowisku - mówił Janusz Moos podczas briefingu zorganizowanego przed konferencją.

Miniony weekend obfitował w wydarzenia curlingowe.

Przede wszystkim poznaliśmy zwycięzców Polskiej Ligi Curlingu. Pierwszy sezon regularnej ligi curlingowej w naszym kraju jeszcze nie jest całkiem zakończony, ale po zwycięstwie Marlexu Katowice z Wakutą Sopot katowiczanie mają przewagę wystarczającą do zdobycia tytułu. Warto podkreślić, że Marlex to wielokrotny Mistrz Polski, prawdopodobnie najbardziej utytułowana drużyna w krótkiej historii polskiego curlingu.

Rośnie stadion przy al. Unii w Łodzi

Zakończył się montaż stelaża dachu trybuny stadionu przy al. Unii Lubelskiej. Jeśli pozwoli na to pogoda niebawem rozpocznie się montowanie rozciągającej się nad nim membrany. - To symboliczny moment. Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o budowę obiektu. Weszliśmy już w etap prac wykończeniowych - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Przewodniczący Komisji Krajowej w Łodzi

23 lutego gościem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej był Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", który przedstawił związkowcom obecną sytuację w kraju na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szef Związku dużą część swojej wypowiedzi poświęcił aktualnie procedowanej ustawie o Radzie Dialogu Społecznego oraz dalszej walce "Solidarności" o obniżenie wieku emerytalnego (połączenie wieku z latami składkowymi i koniecznością wypracowania minimalnego kapitału).

Oscar dla Idy. "Ida" pokonała tym samym swojego największego rywala - rosyjski film "Lewiatan"

W Muzeum Kinematografii w Łodzi dostępna jest wystawa poświęconą produkcji - „#IdaTheFilm Miłośnicy kina mogą prześledzić całą drogę „Idy" od pierwszych scen do czerwonych dywanów festiwali na wszystkich kontynentach. Jej częścią są multimedia (nagrania filmowe) z okresu przygotowawczego i zdjęć próbnych oraz elementy scenografii. Prezentacja obejmuje także zdjęcia, plakaty i nagrody, które „Ida" otrzymała na całym świecie. Specjalną część wystawy stanowią fotografie wybitnego operatora prof. Ryszarda Lenczewskiego, wykonane podczas przygotowań do kręcenia filmu, a atrakcją m.in. syrenka - samochód którym podróżowały bohaterki.

Stypendia dla młodych twórców w Łodzi

Podsumowano trzecią edycję programu „Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi", w której nagrodzono projekty z różnych dziedzin sztuki. - Jesteście tymi, o których zabiegamy i zachęcamy do twórczej aktywności w naszym mieście. Ważne są dla nas wasze artystyczne projekty, to jest kierunek, który obraliśmy i wspieramy w ramach Łodzi kreatywnej - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, wręczając stypendia laureatom

Airbus Helicopters otworzył biuro w Łodzi

Międzynarodowa firma produkująca i serwisująca śmigłowce - Airbus Helicopters otworzyła 19 lutego w Łodzi Biuro Projektów i Badań. Placówka będzie się zajmować projektowaniem innowacyjnych konstrukcji i modernizacją helikopterów. Biuro w Łodzi docelowo będzie zatrudniać 100 osób.

Moc rekordów w łódzkiej Atlas Arenie

Rekord życiowy Kima Collinsa, najszybszego człowieka na świecie w tym roku padł w łódzkiej Atlas Arenie podczas XI Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Pedros Cup Łódź 2015. 39-letni reprezentant Saint Kitts i Nevis dystans 60 metrów pokonał w 6,47 s. Inauguracyjne dla naszej hali zawody lekkoatletyczne okazały się rekordowe także dla innych zawodników oraz samego mityngu. Ten cieszył się ogromną popularnością. W Atlas Arenie pojawiło się około ośmiu tysięcy kibiców.

Kultura Japonii - wystawa w Łodzi

Ogród Botaniczny - Wydział Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę Kultura Japonii, która odbędzie się, pod patronatem Ambasady Japonii, w dniach 20 - 22 lutego 2015 w godz. 9.00 - 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65.Na wystawie prezentowane będzie m.in. wnętrze pokoju służącego do ceremonii herbacianej w japońskim domu, tradycyjne kimona oraz ceramika.

Doroczne sprawozdanie Straży Miejskiej w Łodzi

Jak co roku Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Kuleta przedstawił radnym z Komisji Ładu Społeczno-Prawnego sprawozdanie z działalności jednostki w minionym – 2014 – roku. Wynika z niego, że w ciągu roku strażnicy ujawnili łącznie 71817 wykroczeń oraz ukarali mandatami 38013 sprawców wykroczeń. 6636 nietrzeźwych osób przewieziono do Miejskiego Centrum Zdrowia Publicznego, a 514 w stanie nietrzeźwości do ich domów. 497 osób przetransportowano do schroniska dla bezdomnych.

Wielokulturowa Łódź Pomnikiem Historii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, doceniając wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, przyznał Łodzi tytuł Pomnika Historii. Jest to najważniejsze wyróżnienie dla zabytków - fabrykanckich willi, pałaców, kamienic i fabryk, świadczące o ich wysokiej jakości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego Polski. To wielki sukces miasta. Dotychczas tytuł ten nadano 58 zabytkom w Polsce. Do tego elitarnego grona właśnie dołączyła Łódź.

Forum Europa-Ukraina w Łodzi

W Łodzi trwa VIII Forum Europa-Ukraina. Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gości 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.

Kamizelki odblaskowe dla uczniów w Łodzi

Chcemy, by kamizelki odblaskowe były w każdej łódzkiej podstawówce - mówi radny Marcin Zalewski. Przygotował on projekt uchwały Rady Miejskiej, w którym proponuje by Prezydent Miasta znalazła pieniądze w budżecie Miasta na zakup dla łódzkich szkół podstawowych po 50 kamizelek odblaskowych. Radny jest zdania, że ten zakup sprawi, iż dzieci - uczniowie klas I-III szkól podstawowych - będą mogły bezpiecznie wychodzić na zajęcia poza teren szkoły.

Rocznica Armi Krajowe w Łodzi

W 73 rocznicę powstania Armii Krajowej w kościele ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy AK. Mszę św. celebrował ks. biskup Adam Lepa. Wzięli w niej udział weterani, młodzież i poczty sztandarowe.

Pamięci profesora Politechniki Łódzkiej

Prof. dr hab. Janusz Szosland był wybitnym naukowcem, dydaktykiem i jednym z pierwszych absolwentów Politechniki Łódzkiej. Całe swoje naukowe życie związał z tą łódzką uczelnią, gdzie odnosił kolejne sukcesy. Miesiąc po jego śmierci Stowarzyszenie Włókienników Polskich zorganizowało spotkanie upamiętniające jego działalność. W uroczystości wzięła udział rodzina zmarłego, przyjaciele, naukowcy i współpracownicy oraz senator Ryszard Bonisławski i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Luty to bardzo pracowity miesiąc dla łódzkich curlerów

Trwają rozgrywki ligowe, turnieje rangi Mistrzostw Polski w różnych kategoriach, imprezy lokalne. Drużyny juniorów młodszych POS Łódź wróciły z Krynicy bez medalu Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, ale zarówno drużyna żeńska (Urszula Kraczaj, Daria Wencławska, Julia Bednarek, Izabela Włodarek), jak i męska (Maksym Grzelka, Jan Karolewski, Tadeusz Pupar, Maciej Szewczyk) zajęły miejsce tuż za podium (4). Szóste miejsce zajęła także druga żeńska drużyna (skip Sylwia Surgut). Trenerem wszystkich drużyn jest Aleksander Grzelka.

Młody Pedro`s Cup odbędzie się w Łodzi

XI Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Pedro`s Cup Łódź 2015 będzie nie lada gratką nie tylko dla fanów „królowej sportu”. Emocje przeżywać będą też młodzi reprezentanci pięciu polskich miast, którzy wystąpią w ramach zawodów Młody Pedro`s Cup o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak.

Witamy w gronie stulatków w Łodzi

Setne urodziny obchodziła w minioną sobotę pani Kazimiera Szymańska. Z tej okazji wizytę złożył jej wiceprezydent Tomasz Trela. Jubilatka otrzymała w prezencie ciepły koc i bukiet kwiatów oraz życzenia zdrowia, radości i wielu pięknych dni.

Sen nocy (nie)letniej w Teatrze Muzycznym w Łodzi

W Teatrze Muzycznym odbył się pokaz fragmentów najbliższej premiery - spektaklu komediowo-muzycznego „Sen nocy (nie)letniej" zaplanowanej na 21 marca. Przedstawienie jest pierwszą produkcją teatru w ramach nowego cyklu OFF PÓŁNOCNA. Celem cyklu jest prezentacja na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi młodych twórców, m.in. debiutujących reżyserów jak w przypadku „Snu nocy (nie)letniej", którym jest Krzysztof Wawrzyniak. Także młodych, początkujących śpiewaków, debiutujących ale także mających za sobą pierwsze dokonania, np. występujących już na scenie naszego teatru w rock-operze „Jesus Christ Supertar"

Stażyści otrzymują pracę w MPK w Łodzi

W związku z zakończeniem staży, w ramach umów z objętego patronatem MPK-Łódź Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 9 w Łodzi, pierwszych 5 z 12 absolwentów otrzymało umowy o pracę na czas określony - 6 miesięcy. Kolejni podpiszą umowy w lutym i marcu, wraz z zakończeniem przez nich staży. Zatrudnienie stażystów na umowy o pracę i przyjęcie ich do MPK-Łódź odbyło się we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego (ŁCDNiKP) oraz Powiatowym Urzędem Pracy.

Komunikat w sprawie Ligi Światowej w Łodzi w 2015 roku

Stanowisko w sprawie pominięcia Łodzi przy organizacji rozgrywek siatkarskich Ligi Światowej w 2015 roku

Smacznie, stylowo i kreatywnie

Przy ul. Piotrowskiej 217 powstaje pierwszy w Polsce Food Boutique, czyli całoroczny targ z unikatową żywnością, oferujący sprzedaż potraw regionalnych, ekologicznych, jak i tych wpisujących się w nowy trend food design. W dawnej hali fabrycznej zakładów Johna o powierzchni 1000 m kw. zagości 40 minirestauracji, sklepów z potrawami i produktami z całego świata. Całość zostanie urządzona w prostej stylistyce industrialnej z wykorzystaniem kontenerów, stoisk skrzynkowych oraz części wspólnych przeznaczonych na miejsce do konsumpcji.

Jest taki „Dom w Łodzi”…Fundacja

„Dom w Łodzi" to fundacja zajmująca się opieką nad chorymi, osieroconymi dziećmi. Organizacja w czerwcu 2007 roku utworzyła własny dom dziecka. Do dziś jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. Z okazji zaprezentowania hymnu domu, zorganizowano kameralną uroczystość. Gościem wydarzenia był wiceprezydent Tomasz Trela, który otrzymał od dzieci dyplom, ozdobiony własnoręcznie wykonanymi serduszkami z porcelany.

Powrót Idy - wernisaż w Muzeum Kinematografii w Łodzi

Po wielkim, światowym sukcesie film Pawła Pawlikowskiego „Ida" powraca do Łodzi. 5 lutego w Muzeum Kinematografii otworzono wystawę poświęconą produkcji - „#IdaTheFilm

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych w Łodzi

Od 1 lipca zmieniły się zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją niepełnosprawnych. Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydane przed 1 lipca 2014 roku zachowają ważność do 30 czerwca 2015 roku (również te, które zostały wydane bezterminowo). To oznacza, że osoby niepełnosprawne oraz placówki posiadające karty wydane przed 1.07.2014 r. muszą złożyć wnioski o wydanie nowych.

Sto lat w dobrym zdrowiu Pani Stanisławy

Pani Stanisława Bończak, 31 stycznia 2015 r. obchodziła swoje setne urodziny. Z tej okazji łodziankę odwiedził wiceprezydent Tomasz Trela. Jubilatka otrzymała w prezencie koc oraz bukiet kwiatów. Stanisława Bończak pozostaje w dobrym stanie zdrowia. Mieszka sama w jednym z łódzkich bloków. W codziennych obowiązkach pomaga jej wnuk. - Jest kochany i bardzo uczynny - mówiła wzruszona jubilatka.

Czekają granty na wydarzania kulturalne w Łodzi

O nakładach na kulturę w 2015 roku poinformował na konferencji prasowej wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski. Do 19 lutego można składać wnioski w konkursach na dofinansowanie wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Kwoty przeznaczone na tzw. duże granty (powyżej 50 tys. zł) pozostały na podobnym poziomie jak w roku ub. i wynoszą 2,38 mln zł. Część tej kwoty zarezerwowana jest już na imprezy, które mają zakontraktowane umowy wieloletnie.

Dobry rok dla łódzkiej hali Atlas Areny

Przedstawiciele Atlas Areny i Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą podsumowali wyniki badań wizerunkowych łódzkiej hali. W jednym z największych polskich obiektów tego typu odbyło się łącznie 76 imprez różnego typu, które łącznie trwały 84 dni. W hali przy al. Unii Lubelskiej pojawiło się ponad 507 tys. gości. Ekwiwalent reklamowy hali wyniósł ponad 58 milionów złotych.

Zima w Łodzi nie przeszkadza w budowie

Mimo zimy, prace przy przebudowie trasy W-z są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

Łódzka rewitalizacja - wizyta posłów

W Łodzi goszczą posłowie z podkomisji ds. rozwoju i rewitalizacji miast. Zapoznają się z planami Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi i Nowego Centrum Łodzi - spektakularnego programu przebudowy 100 hektarów w samym sercu miasta. Komisja odwiedziła EC1 - najstarszą łódzką elektrownię, która zyskała nowoczesne funkcje. Zobaczy również Art_Inkubator - miejską instytucję kultury usytuowaną na terenie XIX-wiecznych fabryk na Księżym Młynie, a także wiele kamienic remontowanych w ramach programu „Miasto Kamienic".

Pamięć, która trwa…Uroczystości w Łodzi

Dobiegły końca trzydniowe uroczystości V Dni Pamięci, zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. S. Jaracza z okazji Międzynarodowego Dania Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Na stacji Radegast upamiętniono „XII transport” w 73. rocznicę deportacji z Litzmannstadt Getto do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem oraz otwarto wystawę „Deportacja Żydów z Luksemburga i Trewiru do getta łódzkiego”.

Nowa siedziba firmy Ericpol w Łodzi

Czterokondygnacyjny budynek klasy A zapewni komfortowe miejsca pracy dla 800 pracowników nowego oddziału firmy Ericpol. Prace nad centrum rozwoju oprogramowania trwały 18 miesięcy i zostały zakończone zgodnie z pierwotnym planem. Inwestycja kosztowała ponad 62 mln zł. Całkowita powierzchnia obiektu to ponad 12 tys. metrów kwadratowych. Bryła biurowca zaprojektowana została na planie litery X. Budynek składa się z dwóch skrzydeł połączonych przeszklonym lobby. Charakterystyczną elewację zdobi niemal 60 tys. cegieł uformowanych ręcznie w duńskiej manufakturze.

Seans dla rodziców z dziećmi w Kinematografie

W wybrane niedzielne popołudnia (zawsze o godz. 15.00) Kinematograf zaprasza rodziców z niemowlętami i małymi dziećmi na specjalne seanse filmowe. Podczas pokazów filmy wyświetlane są w przyjaznych młodym rodzicom i maluchom warunkach (z przytłumionym światłem, przyciszonym dźwiękiem, zabawkami i przewijakiem dostępnymi w sali kinowej). W programie zawsze dobre kino! Projekt jest adresowany do tych rodziców – kinomanów, którzy chcą na bieżąco oglądać filmowe premiery i produkcje niezależne, artystyczne i autorskie, a nie chcą (lub nie mogą) rozstawać się ze swoimi małymi pociechami.

Dni Pamięci już po raz piąty w Łodzi

W Centrum Dialogu im. M. Edelmana zainaugurowano w Łodzi V Dni Pamięci, zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ofiar Holokaustu. Trzydniowe uroczystości przygotowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce oraz Teatr im. S. Jaracza potrwają do wtorku. W programie znalazły się m.in. wykłady, wystawy, projekcje filmowe i spektakle.

Podsumowanie 23 finału WOŚP w Łodzi

Jak co roku władze Łodzi bardzo aktywnie włączyły się w zbiórkę pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz kwestowania podczas wielkiego finału 11 stycznia Pani Prezydent Hanna Zdanowska oraz Wiceprezydenci wystawili aukcje allegro, z których cały dochód trafi do WOŚP. Łącznie na podtrzymanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów zebraliśmy ponad 106 tys. zł:

Kreowanie nowej marki w Łodzi

W sali konferencyjnej Atlas Areny odbył się konkurs „Kreowanie nowej marki na przykładzie ŁKS". Organizatorką była dr Monika Malinowska-Olszowy, radna i wykładowczyni na Politechnice Łódzkiej. Przewodniczącym komisji konkursowej został wiceprezydent Tomasz Trela. W jej składzie znalazła się również inicjatorka projektu, a także Artur Partyka, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Bliźniuk oraz prezesi ŁKS - Łukasz Bielawski i Tomasz Salsk

Ćwierć wieku Fundacji

22 stycznia 1990 roku oficjalnie narodziła się Fundacja Ulicy Piotrkowskiej. Zaledwie dwa miesiące wcześniej powstała w głowach fundatorów, w tym 6 architektów, dwóch przedstawicieli sztuki i kilku przedsiębiorców z różnych branż. W ciągu 25 lat pomysłodawcy zorganizowali ponad 90 różnych wydarzeń na ul. Piotrkowskiej oraz sesje i konferencje naukowe dotyczące problemów tożsamości łodzian i dziedzictwa Łodzi. Niemal wszystkie miały indywidualny, autorski i często zaskakujący charakter, jak na przykład lodowa piramida w środku lata, czy „Święto nici", kiedy w poprzek Piotrkowskiej dzieci uplotły gigantyczną pajęczynę. Były też oryginalne przedsięwzięcia cykliczne, jak Akademickie Regaty Ulicy Piotrkowskiej, które powtarzano już 10 razy. Ważnym projektem Fundacji jest Pomnik Łodzian, składający się z trzech części: zrealizowanego w latach 2001 - 2002 Pomnika Łodzian Przełomu Tysiącleci i zakończony w roku 2014 Pomnik Łodzian Nowego Millenium oraz Pomnik Łódzkiej Tożsamości.

Liczenie osób bezdomnych – druga łódzka akcja

Drugie w Łodzi liczenie osób bezdomnych odbyło się w nocy z 21 na 22 stycznia. Akcję organizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, by sprawdzić skalę zjawiska i związane z nim tendencje. Pracę wolontariuszy koordynują streetworkerzy, a pomoc zapewniają strażnicy miejscy i policjanci.

Turystyka biznesowa w Łodzi

Rok 2014 był w Łodzi dobrym rokiem dla branży turystyki biznesowej. Pojawiły się nowe lokalizacje w których można organizować spotkania różnego typu, między innymi ArtInkubator, dwie hale „Wytwórni” czy Hotel Stare Kino Cinema Residence przy ul. Piotrkowskiej 120. W Atlas Arenie zorganizowano najwięcej wydarzeń w Polsce – ponad 20 dużych koncertów, festiwali i imprez sportowych.

Pierwsze wysłuchanie publiczne w Łodzi

Wysłuchanie publiczne, będące elementem konsultacji społecznych projektu Polityki Społecznej 2020+ dla Miasta Łodzi - Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych, zgromadziło w Dużej Sali Obrad UMŁ kilkudziesięciu łodzian. Ta forma konsultacji została w Łodzi wykorzystana po raz pierwszy. Spotkanie otworzył wiceprezydent Tomasz Trela. - Już teraz, na tym bardzo wczesnym etapie, dziękuję państwu i gratuluję zarazem - odwaga, by kreować strategie, by korzystać z tego prawa głosu podczas konsultacji społecznych jest bardzo cenna. Dla Państwa - bo pogłębia wiedzę i daje nowe doświadczenia, ale i dla nas - władz Łodzi, bo uczy nas pokory i poszerza punkt widzenia o perspektywy, które leżą poza zasięgiem naszego własnego wzroku - mówił do zgromadzonych.

Jak sprostać demograficznym wyzwaniom w Łodzi

Dane demograficzne GUS nie są optymistyczne dla polskich miast, które się kurczą i wykazują ujemny przyrost naturalny. Ważne, aby przygotować się na nowe trendy i zaadaptować do nowych warunków. Opracowana w 2012 roku Strategiia Rozwoju Łodzi 2020+ przewiduje szereg działań, zmierzających do osłabienia niekorzystnych tendencji – powiedział na konferencji prasowej dyrektor Biura Strategii Miasta Tomasz Jakubiec.

Pamięć, która nie zginęła w płomieniach

70 lat temu opuszczający Łódź hitlerowcy dokonali ostatniej potwornej zbrodni. Spalono żywcem osadzonych w Więzieniu Policyjnym na Radogoszczu. Od wielu lat mieszkańcy Łodzi upamiętniają to wydarzenie w miejscu zbrodni, gdzie dziś mieści się Muzeum Tradycji Niepodległościowych - oddział Radogoszcz. Pamięć pomordowanych oraz wszystkich ofiar II wojny światowej czczą, składając kwiaty pod Pomnikiem Martyrologii, na terenie muzeum. Organizatorami uroczystości byli w tym roku prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak. Uroczystość, jak co roku miała wojskowy charakter. Po hymnie państwowym, podczas którego na maszt wciągnięto biało-czerwoną, polską flagę, pamięć wydarzeń sprzed 70. lat przywołali wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela oraz przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Motocykle z pilotażem w Łodzi

Na początku tego roku w łodzi zarejestrowanych jest 8 500 motocykli, w minionym roku było ich 6 200. A zatem to tendencja rosnąca. - mówił przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak rekomendując radnym Doraźnej Komisji ds. Transportu udostępnienie bus pasów dla motocykli. T. Kacprzak przypomina, że dyskusja o udostępnieniu buspasów motocyklistom toczy się od miesięcy, od lat . Przypomina też, że w 2013 r na Mikołajki Prezydent Krakowa zdecydował, że w tym mieście tak może być. W lipcu minionego roku do miast udostępniających motocyklom buspasy dołączyło kolejne Miasto - Bydgoszcz.

Oskar dla Łodzi?

Taka okazja w kinematografii polskiej nie zdarzyła się nigdy - powiedziała, rozpoczynając konferencję prasową nowa dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska. Żaden polski film nie dostał tylu tak znaczących nagród filmowych jak „Ida" Pawła Pawlikowskiego. Pierwsza we wrześniu 2013 roku - „Złote Lwy" i zwycięstwo na festiwalu w Gdyni. Do dziś uzbierało się ich ponad...70! Nagrody festiwalowe, nagrody krytyków filmowych z całego świata, nagrody europejskie, nominacje do BAFT-y i wreszcie - dwie nominacje do Oskara.

Jedenasty polonez na ul. Piotrkowskiej

Łódzcy maturzyści po raz 11. zatańczyli tradycyjnego poloneza na ulicy Piotrkowskiej. Bawiącą się młodzież można było oglądać w okolicach pasażu Schillera.

Słoneczna wyprawa studentów PŁ

Łódź Solar Team, grupa utworzona na Politechnice Łódzkiej staje przed wielkim wyzwaniem. Studenci chcą wziąć udział w międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 w Australii. Aby jednak tak się stało muszą sami zbudować samochód zasilany energią słoneczną oraz zebrać środki na wyjazd. Na politechnice nad projektem pracuje 20-osobowy zespół pod kierownictwem Łukasza Gładysza. Studenci przekonują, że jeśli projekt się powiedzie, powstanie prototyp niezwykle funkcjonalnego miejskiego samochodu , wykorzystującego ekologiczne rozwiązania.

Nagrody za choinkę

Najpiękniejszą choinkę na ulicy Piotrkowskiej przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 34 mieszczącej się w Łodzi przy ul. Ćwiklińskiej 9. Dziś w tej placówce odbyło się uroczyste przekazanie nagród za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie przygotowanym przez Inicjatywę „Żywa Piotrkowska".

Radna Łodzi Urszula Niziołek-Janiak wyróżniona

Radna Rady Miejskiej Urszula Niziołek-Janiak otrzymała dziś z rąk Wojewody Łódzkiego Jolanty Chełmińskiej złotą odznakę "Za opiekę nad zabytkami" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radna i społeczniczka od wielu lat uczestniczy w licznych przedsięwzięciach i projektach mających na celu opiekę nad zabytkami. Jest jednym z pomysłodawców programu „Miasto Kamienic", ale też budżetu obywatelskiego oraz przewodniczy Doraźnej Komisji ds. Rewitalizacji Rady Miejskiej.

Pamięci Romów i Sinti

Uczczono pamięć zamordowanych ponad 5 tysięcy Romów i Sinti, deportowanych z Burgerlandu i Styrii do obozu cygańskiego na terenie Litzmannstadt Getto, który zlikwidowano 12 stycznia 1942 roku. W uroczystości z udziałem wojewody łódzkiego Joanny Chełmińskiej, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka oraz wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego wzięli również udział: ambasador Austrii w Polsce Thomas M. Buchsbaum, przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi oraz organizacji społecznych, a także młodzież szkolna.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wróciła na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawiły się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz... miasteczko Słowian. - Konie w efektownym stylu wróciły na Pietrynę. Jeszcze podczas jej remontu dostawałem masę pytań, kiedy szarża wróci w to miejsce i mogę z dumą ogłosić, że właśnie wracamy - mówił Piotr Czyżewski, Naczelnik Oddziału Prewencji Straży Miejskiej i szef sztabu WOŚP Straży Miejskiej.

Grafika ulicy w Łodzi

W Galerii 87 przy ul. Piotrkowskiej 87 otwarto wystawę pt. „Grafika ulicy", która prezentuje prace zgłoszone do konkursu na projekt graficzny pokrywy włazu studzienek kanalizacyjnych. Na ekspozycji można oglądać także żeliwny odlew zwycięskiego projektu oraz fotografie Andrzeja Pukaczewskiego, łódzkiego artysty fotografika oraz kolaże Roberta Znajomskiego, artysty plastyka z Łęcznej.

Łódzkie Łabędzie dla przedsiębiorców

Prezydent Miasta Łodzi we współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego organizuje konkurs na wybór „Pracodawcy Kreującego i Wspierającego Edukację 2014". Celem Konkursu jest wyróżnienie pracodawców uczestniczących w kreowaniu procesów kształcenia w szkołach, promowanie współpracy pracodawców ze szkołami oraz inspirowanie pracodawców do uczestnictwa w tworzeniu pozytywnego wizerunku współczesnej szkoły i podnoszenia jej prestiżu.

Łódź gra dla WOŚP

Władze Łodzi i miejskie spółki, jak co roku, wspierają Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując przedmioty na aukcje charytatywne. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podarowała piłkę z autografem koszykarza Marcina Gortata oraz drugą - z podpisami złotej drużyny siatkarzy.

Szarża wielkich serc w Łodzi

Wielka Szarża WOŚP wraca na ul. Piotrkowską. 11 stycznia na najpiękniejszej ulicy Łodzi pojawią się parady jeździeckie, zaprzęgi konne, zabytkowe pojazdy oraz...miasteczko słowian.

W Łodzi mamy wielkie serca

Niedziela, 11 stycznia, będzie dniem wielkich serc. Na rzecz leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Do akcji tradycyjnie włączy się łódzka Straż Miejska, Manufaktura oraz po raz pierwszy szpital im. K. Jonschera.

Trzej Królowie w Łodzi

Orszak wyruszył o godzinie 12 z kościoła Matki Boskiej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego i ulicami: Zarzewską, Sieradzką i Piotrkowska dotarł do katedry./Galeria zdjęć/

Piotrkowska ożyła!

Podsumowano półroczne działania na rzecz ożywienia ulicy Piotrkowskiej po zakończonym latem ubiegłego roku kompleksowym remoncie. - Kiedy zaczynaliśmy modernizację naszej głównej ulicy, nie wszyscy wierzyli w sens tego przedsięwzięcia, a podczas przebudowy nie brakowało trudności i uciążliwości dla mieszkańców oraz firm, działających w centrum. Z perspektywy sześciu miesięcy od zakończenia remontu możemy śmiało powiedzieć, że była to bardzo dobra inwestycja, a sami łodzianie potwierdzili, że warto tu przychodzić, miło spędzać czas, robić zakupy i korzystać z wielu atrakcji. Dzięki różnym działaniom Piotrkowska znów należy do grupy najbardziej aktywnych ulic w Polsce - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. To, że na sławną łódzką ulicę powracają tłumnie mieszkańcy, goście i turyści potwierdził przedsiębiorca Grzegorz Zielińska z restauracji „Klub 97", życząc, aby Piotrkowska się rozwijała, tętniła życiem oraz przyciągała inwestorów i klientów.

Kolejna fabryka dla kultury w Łodzi

O planach adaptacji pofabrycznego budynku dawnej przędzalni „Wigencja" przy ul. Sienkiewicza 75/77 na cele kultury poinformował na konferencji prasowej dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ Marcin Obijalski. Ma tu powstać przestrzeń artystyczna i twórcza m.in. dla potrzeb Teatru Lalek „Pinokio" oraz Muzeum Animacji „Semafor". Obiekt ma trzy kondygnacje, powierzchnię ok. 3,5 tys. m kw. i jest świetnie położony, bo graniczy murem z centrum OFF Piotrkowska. Z czasem przestrzeń ma zostać otwarta, co stworzy spory teren służący kulturze, rozrywce i kreatywności.

Najpiękniejsza choinka w Łodzi

31 grudnia o godzinie 20.00 zakończyło się głosowanie na " Najpiękniejszą choinkę ulicy Piotrkowskiej" w konkursie zorganizowanym przez Inicjatywę Żywa Piotrkowska

Trzydzieste urodziny Biegu Sylwestrowego w Łodzi

W tym roku Bieg Sylwestrowy obchodził swoje 30-lecie. Wyścig odbywa się tradycyjnie w ostatni dzień roku w Arturówku w trzech kategoriach: głównej - na dystansie 10 km, młodzieżowej - na dystansie 2 km, oraz VIP, czyli jednokilometrowy bieg z udziałem znanych sportowców i polityków. Pomysłodawcą imprezy jest Michał Strzelecki, redaktor „Expressu Ilustrowanego". Imprezę rozpoczęła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Noworoczne życzenia Prezydent Łodzi

W Nowym Roku 2015 życzę Łodzi i jej mieszkańcom samych szczęśliwych dni.

Szkoła im. Zenona Wasilewskiego

Szkoła Podstawowa nr 36 zyskała - decyzją Rady Miejskiej - imię Zenona Wasilewskiego. O nadanie imienia wystąpiły Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski. Szkoła pozostawała bez patrona od 1990 r., gdy zniesiono imię Tadeusza Zawadzkiego, działacza partyjnego Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Rocznica śmierci ojca Miecznikowskiego

W 10 rocznicę śmieci ojca Stefana Miecznikowskiego, w imieniu władz miejskich Łodzi, kwiaty na jego grobie złożył wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Spotkanie wigilijne w Ptak Fashion City

14 grudnia w Hali Ptak Expo w Ptak Fashion City w Rzgowie odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne. Uczestniczyli w nim polscy producenci odzieży i przedsiębiorcy z branży mody oraz specjalnie zaproszeni goście, m.in. jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, Metropolita Łódzki oraz marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Spotkanie umilił koncert kolęd w wykonaniu Justyny Steczkowskiej.

Szopka bożonarodzeniowa w Łodzi

Figury Świętej Rodziny, osiołek i dwie owce wrzosówki znalazły się w szopce bożonarodzeniowej ustawionej przed łódzka archikatedrą. Owieczki to Melka i Agatka a osiołek ma na imię Zbójnik. Wszystkie na co dzień mieszkają w łódzkim zoo. Tradycyjnie po pasterce do szopki przeniesiona zostanie figurka Dzieciątka Jezus.

Potrzebna ugoda w sprawie EC1 w Łodzi

O konieczności rozwiązania dotychczasowych umów z Fundacja Sztuki Świata oraz zaspokojenia roszczeń, wynikających z toczących się w sadach sprawach poinformował na konferencji prasowej dyrektor Wydziału Organizacyjno-Prawnego UMŁ Marcin Górski.

Mikołaj na jarmarku !

Sanie Mikołaja wylądowały w samym sercu ulicy Piotrkowskiej! A renifery szybko poczuły się jak u siebie. Wyjątkowych gości spotkaliśmy na jarmarku przez cały weekend!

Piotrkowska gotowa na święta!

Na ulicy Piotrkowskiej przy placu Wolności już stoi unikalna choinka. To 21-metrowa konstrukcja imitująca prawdziwe drzewo. W uroczystym odpaleniu światełek wzięła udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Prezydent ma nadzieję, że jarmark świąteczne atrakcje w centrum ożywią ulicę Potrkowską i przyciągną do niej wielu łodzan.

Życzenia wrażliwości i serdeczności w Łodzi

Tradycyjnie w Radzie Miejskiej przed świętami Bożego Narodzenia odbyła się uroczystość opłatkowa, podczas której Metropolita Łódzki Arcybiskup Marek Jędraszewski przekazał radnym i Miastu słowa duszpasterskie. - Niech życzenia spełniają się w państwa wrażliwości - mówił. Dobrym słowem i serdecznymi życzeniami radni podzielili się też m.in. z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, wiceprezydentami Tomaszem Trelą, Markiem Cieślakiem i Krzysztofem Piątkowskim, przedstawicielami województwa, służb mundurowych, wielu instytucji życia publicznego Łodzi, duchownymi i mediami.

Wielki sukces Idy

"Ida" łódzkiego Opus Film triumfowała podczas 27. Europejskich Nagród Filmowych. Film zdobył nagrodę główną - czyli tytuł najlepszego europejskiego filmu.

Szerokie tory rozwoju Nowego Centrum Łodzi

Wiemy już, jak w niedalekiej przyszłości będzie wyglądało Nowe Centrum Łodzi. Aktualne plany i wizualizacje przedstawili w EC1 prezydent Hanna Zdanowska, architekt miasta prof. Marek Janiak, prezes PKP S.A. Jarosław Bator i dyrektor NCŁ Błażej Moder.

Pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014

71 Miss krajów całego świata. 25 finalistek Miss Polski 2014. Wieczór wielkich i znanych osobistości. Koncerty super gwiazd: Donatana&Cleo oraz Margaret. Blask fleszy. Setki dziennikarzy. Kilkanaście telewizji z kraju i zagranicy. Tysiące gości śledzących wydarzenia na żywo. Niezapomniane emocje. Za nami pierwsza edycja wielkiej gali Miss Fashion World 2014!

O pieniądzach na ład i bezpieczeństwo w Łodzi

Nieco ponad 27 mln zł wynosi projekt budżetu na 2015 r. Straży Miejskiej w Łodzi w zakresie wydatków bieżących, a blisko 3,4 mln zł w zakresie wydatków majątkowych na system monitoringu miejskiego. Budżet Wydziału Zarządzania Kryzysowego zaplanowano na poziomie prawie 1,7 mln zł. Radni z Komisji Ładu Społeczno-Prawnego zaopiniowali projekt budżetu pozytywnie.

Wielki prezent w Parku Podolskim w Łodzi

W Parku Podolskim, u zbiegu al. Rydza – Śmigłego i ul. Zbaraskiej, dzieci z pobliskich szkół mogły dziś wreszcie… „odpakować” niecierpliwie oczekiwany plac zabaw. Nowe urządzenia i zabawki, zawiązane czerwonymi kokardami, czekały na odkrycie.

Alex przy Piotrkowskiej

Sceny kręcone były w budynkach Urzędu Miasta Łodzi przy Potrkowskiej 104. Jedno z biur "zagrało" bank. Sceny kręcono także na głównym dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi. Wystąpiła w nich m.in. Monika Kwiatkowska.

Nowy konsulat w Łodzi

Prof. Elżbieta Jung została konsulem honorowym Finlandii w Łodzi. Siedziba konsulatu znajduj e się w gmachu Wydziały Filozoficzno-Historycznego.

33 lata po wprowadzeniu stanu wojennego

Mszą świętą w kościele ojców Jezuitów i przemarszem pod pomnik-krzyż przy kościele Podwyższenia św. Krzyża łodzianie uczcili 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Jestem Fair w Łodzi

W UMŁ podsumowano IV edycję projektu edukacyjnego „Jestem Fair”, skierowanego do młodzieży szkół gimnazjalnych, nauczycieli wf oraz pedagogów, nauczycieli akademickich i studentów UŁ.

95 urodziny Polskiego Czerwonego Krzyża.

W Urzędzie Miasta Łodzi odbyły się uroczystości związane z 95 rocznicą, w trakcie których wręczono odznaczenia państwowe i resortowe. Działacze i sympatycy PCK zostali uhonorowani ustanowionymi przez Prezydenta RP Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi. Na wniosek PCK, przyznano także Medale Komisji Edukacji Narodowej, nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania

Mediateka przy ul. Moniuszki w Łodzi

Rewitalizacja obszarowa Łodzi rusza już w przyszłym roku. Rozpocznie się m.in. na ul. Moniuszki, gdzie powstanie kolejny podwórzec. Pojawi się na nim zieleń, a latem staną restauracyjne ogródki. Ruch samochodowy zostanie ograniczony, bo podwórzec ma być dedykowany głównie przechodniom. W dawnych willach Meyera powstanie mediateka, czyli nowoczesne centrum multimedialne, które będzie udostępniało książki, audiobooki i e-booki.

40 nowych autobusów w Łodzi

Do łodzi trafiło 40 niskopodłogowych autobusów marki Mercedes Conecto. Pojazdy dostarczyła firma EvoBus Polska.
stat4u