SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Znajdź swoje miasto lub gminę:

Powiat: Gmina:

Wojewodztwo łódzkie

Łódź wspina się na lotniczą wyżynę

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciech Dąbrowski spotkali się z pracownikami i kierownictwem Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 na Lublinku.

Od wczoraj świętują łódzcy studenci

Barwny korowód społeczności akademickiej Łodzi, inaugurujący tegoroczne juwenalia, przeszedł ulicą Piotrkowską. Bawiącym się studentom towarzyszyli rektorzy i kadra akademicka łódzkich uczelni publicznych i niepublicznych. Przemarsz uatrakcyjnili motocykliści

Łódź szykuje się na studenckie rządy w miescie

14 maja o godz. 15-tej przejdzie ulica Piotrkowską barwny korowód studentów którzy przejmą władzę nad miastem

Rocznica śmierci Marszałka - obchody w Łodzi

W 80. rocznicę śmierci złożono kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem uroczystości był Związek legionistów Polskich i Ich Rodzin. Uczestnicy zgromadzenia w przemówieniach podkreślali zasługi marszałka dla odbudowy i umacniania państwa polskiego oraz jego patriotyzm

Do Łodzi - szlakiem łebskich rowerzystów

Ponad 1000 kilometrów pokonają rowerzyści z Łeby, którzy biorą udział w rajdzie pod hasłem „Trzeźwo patrzę, trzeźwo jadę”. Na trasie ich wyprawy znalazła się także Łódź. Rowerzyści przyjechali na ulicę Piotrkowską, gdzie na dalszą drogę potarli nos pomnikowi Juliana Tuwima „na szczęście”.

Wyjątkowa wystawa od dzisiaj w Łodzi

We wtorek, 12 maja 2015 r. o godz.12.00 w Galerii 87 (Piotrkowska 87) wernisażem wystawy malarskiej ”SATYSFAKCJA” Davida Pataraia , zainaugurowane zostaną przypadające na rok 2015 obchody 20-lecia współpracy partnerskiej pomiędzy Łodzią a Rustawi. Program obchodów został objęty Patronatem Honorowym Pana Nikoloza Nikolozishvili, Ambasadora Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej

Za dbałość o dziedzictwo w Łodzi

Obiekty, które „zapracowały" na tytuł Pomnika Historii dla Łodzi będą oznaczone specjalnymi plakietami. W pałacu Scheiblerów (Muzeum Kinematografii) wręczono je obecnym administratorom zabytkowych budynków i terenów.

Jubileusz WZL nr 1 S.A. w Łodzi

70-lecie działalności Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A. uroczyście świętowano w siedzibie firmy na Lublinku. Prezes Jan Piętowski mówił o dotychczasowych osiągnięciach firmy, ale także o przyszłości zakładów, które stają przed nowym wyzwaniem po rozstrzygnięciu przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Z okazji jubileuszu 35 pracowników WZL nr 1 SA otrzymało na wniosek MON złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, a pamiątkowymi plakietkami uhonorowano wieloletnich pracowników.

Wojna w jedenastu odsłonach w łódzkim muzeum

W Muzeum Tradycji Niepodległościowych oddział Radogoszcz otwarto wystawę „70 rocznica nad III Rzeszą, Wojna w Europie". Składa się ona z jedenastu sekcji przedstawiających przyczyny wybuchu wojny, jej najważniejsze etapy oraz martyrologię narodów.

Łodzianie zdecydowali – wiaduktu nie będzie

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, po przeprowadzeniu cyklu konsultacji społecznych, ogłosiła decyzję w sprawie projektu budowy wiaduktu na skrzyżowaniu marszałków.

Promujemy łódzkie utalentowane zespoły!

Menedżer ulicy Piotrkowskiej Piotr Kurzawa zaapelował o wsparcie łódzkich zespołów startujących w popularnym programie „Must be the Music". W półfinałach wystąpią dwie grupy z naszego miasta - „Call the Sun" oraz „Black Radio", które zaprezentują się w kolejnych odcinkach talent show „Polsatu". W ramach promocji zespołu „Call the Sun" 8 maja, o godz. 20 na woonerfie pod zegarem przy ul.6 Sierpnia odbędzie się koncert utalentowanej łódzkiej grupy muzycznej.

W Łodzi tegoroczny maj będzie pełen wrażeń

Interesująco i bogato zapowiada się kalendarz majowych, łódzkich wydarzeń kulturalnych, rocznicowych i festiwalowych. Na konferencji prasowej w Art_Inkubatorze przedstawiono niektóre z propozycji. Przede wszystkim 70-lecie świętują łódzkie uczelnie wyższe, a Uniwersytet Łódzki zorganizował Światowy Zjazd Absolwentów UŁ, natomiast 24 maja chce uhonorować tytułem doktora honoris causa wybitnego pisarza i badacza kultury Umberto Eco. W związku z jego wizytą odbędzie się również szereg wydarzeń towarzyszących, m.in. kryminalna noc literatury zaplanowana 8 maja w Muzeum Miasta Łodzi. Z okazji jubileuszu Akademia Sztuk Pięknych organizuje 31 maja spotkanie i warsztaty dla dzieci w plenerze przed gmachem uczelni przy ul. Wojska Polskiego. Dziekan Wydziału Aktorskiego PWSFTviT mocno podkreślała role dorocznego Festiwalu Szkół Teatralnych, który może stać się jedną z wiodących imprez w Łodzi.

Samoobrona - zajęcia dla pań w Łodzi

Pilotażowy program bezpłatnych cyklicznych zajęć z samoobrony dla kobiet w każdym wieku rozpoczyna od poniedziałku, 4 maja, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi.

Zuchy i harcerze z Łodzi też świętują Dzień Flagi

Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej (2 maja) zuchy i harcerze z łódzkich hufców ZHP przeprowadzą animacje dla dzieci w swoich dzielnicach. Będzie malowanie flag kredą, robienie biało-czerwonych ozdób, qwizy i zabawy plastyczne.

Miejska podróż w Łodzi z darmowym internetem

Udało się w ramach zadania budżetu obywatelskiego połączyć wysiłki UMŁ, ZDiT i MPK, by uruchomić system dostępu do sieci Wi-Fi w środkach komunikacji miejskiej - zapowiedział na konferencji prasowej dyrektor Biura ds. Partycypacji Społecznej Grzegorz Justyński.

Miesiąc temu rozpoczęliśmy kampanię „Ucz się w Łodzi"

Podczas projektu „Ucz się w Łodzi" wiceprezydent odwiedził 6 zespołów szkół oraz jedną zawodową szkołę specjalną. Zorganizowano kilka debat, piknik na ulicy Piotrkowskiej oraz festiwal szkół w jednym z łódzkich centrów handlowych. Kampania „Ucz się w Łodzi" została dostrzeżona przez mieszkańców i pomogła wypromować łódzkie szkoły, dodatkowo poprawiając ich wizerunek.

Już widać dach stadionu w Łodzi

Budowa stadionu przy al. Unii idzie pełną parą. Pierwsze przęsła dachu już zaczynają być pokryte membraną. Montaż całego zadaszenia zakończy się w maju. Kolejnym etapem miejskiej inwestycji będzie instalacja krzesełek. Cały czas trwają prace wykończeniowe wewnątrz trybuny oraz związane z budową boiska.

Flaga Łodzi ponownie okrążyła świat

Uczestnicy akcji „Łódzka flaga na krańcach świata" spotkali się by wspominać podróże z ubiegłego roku. Goście spotkania odwiedzili Węgry, Czechy, Norwegię, Islandię, Turcję, Chiny oraz Amerykę Południową.

Centrum Medyczne im. L.Rydygiera w Łodzi po remoncie

Po gruntownym remoncie, powstaniu nowych poradni i przekształceniach organizacyjnych szpital im. Rydygiera rozpocznie nowy etap działalności jako nowoczesne centrum medyczne. - To kolejny etap modernizacji i reformowania palcówek miejskiej służby zdrowia, która będzie bardziej konkurencyjna i lepiej przygotowana do kontraktacji świadczeń z NFZ, a przede wszystkim zapewni kobietom kompleksową opiekę w komfortowych warunkach – powiedziała na konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Na studiowanie zapraszamy do Łodzi

Akademicka Łódź po raz kolejny otworzyła swoje podwoje dla uczniów z Łodzi i regionu. Dzięki współpracy UMŁ, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Medycznego oraz członków Stowarzyszenia Inicjatyw Studenckich udało się zaprezentować przybyłej do Łodzi młodzieży atrakcyjną stronę studiowania, nie zapominając przy tym o ofercie kulturalno-rozrywkowej i niepowtarzalnym klimacie naszego miasta.

Łódź - Sto lat i jeszcze więcej!

Zwiększyło się grono łódzkich stulatek. Do jubilatek dołączyła urodzona 21 kwietnia Helena Kaczkowska. Pani Helena jest wdową i cieszy się dobrym zdrowiem. Najlepsze życzenia w imieniu władz miasta i łodzian złożył jubilatce wiceprezydent Tomasz Trela.

Miś Uszatek z ulicy Piotrkowskiej ma swojego brata bliźniaka

Pełnowymiarowa figurka trafiła do Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego „Słyszę Serce" w Łodzi. Akcja z repliką misia miała na celu ukazanie niezwykłych możliwości drukarki 3D, którą posiada firma z Inkubatora Technologicznego Technoparku - Centrum Druku 3D. Rzeźba misia została zeskanowana w sposób, który umożliwia jak najbardziej precyzyjne odtworzenie oryginału.

Uroczyście zainaugurowano XV Festiwal Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi

Tradycyjnie jej częścią było wręczenie nagród „Łódzkie Eureka" za wybitne osiągnięcia naukowe, badawcze i artystyczne w roku 2014. „Eureki" przyznano dwóm zespołom badawczym Politechniki Łódzkiej, jednemu - reprezentującemu Uniwersytet Medyczny oraz pracownikom ASP i Akademii Muzycznej za indywidualne projekty.

Maratończycy przebiegli przez Łódź

Ponad sześć tysięcy osób wzięło udział we wszystkich biegach V edycji DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU. Na klasycznym dystansie 42 km 195 metrów wystartowało w niedzielę prawie dwa tysiące maratończyków. Rozegrano również silnie obsadzony bieg na 10 km. Sygnał do startu dała prezydent Hanna Zdanowska, która również uhonorowała najlepszych biegaczy. Na dystansie maratońskim wśród panów tryumfował Kenijczyk Albert Kiplagat-Matebor, który pokonał dystans ponad 42 km w 2:11:49 , zaś wśród pań pierwsza była Monika Stefanowicz (czas 2:29:28) . Zacięta rywalizacja miała miejsce także na dystansie 10 km, gdzie wygrał Dariusz Formela. Pierwszą panią, która w tym biegu przekroczyła metę była Iwona Lewandowska. Trasa biegów wiodła przez różne miejsca naszego miasta, m.in. park Na Zdrowiu, ul. Piotrkowską, al. Politechniki oraz słynną wśród startujących ul. Maratońską. Metę tradycyjnie zorganizowano w Atlas Arenie, gdzie pojawiły się rzesze kibiców.

Łódź - Spotkanie z ambasadorem Ukrainy

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski spotkał się z ambasadorem Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andriejem Deszczycą. Spotkanie miało charakter kurtuazyjny. Łódź aktywnie wspiera partnerskie samorządy na Ukrainie. Mamy podpisane dwie umowy partnerskie: 1993 r. z Odessą oraz 2003 r. ze Lwowem. Na przestrzeni lat zostało zrealizowanych wiele wspólnych projektów w dziedzinie edukacji, kultury i sportu.

Zarządzanie miastem w stylu SMART

Seminarium na ten temat zorganizowało w magistracie Biuro Strategii Miasta, zapraszając do udziału przedstawicieli renomowanych firm: Microsoft, Keryx, MillionYou, Newwind, Outbox czy PGE.

EIT Health Poland - innowacyjna platforma współpracy

16 kwietnia 2015 r. podpisano porozumienie o utworzeniu Platformy Współpracy EIT Health Poland, którego sygnatariuszami są przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, firmy Ericpol Sp. z o. o., Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Fundacji dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Nowo powołana platforma ma za zadanie stworzyć przestrzeń do współpracy biznesu ze światem nauki i edukacji w ramach tzw. Trójkąta Wiedzy i Innowacji. EIT Health Poland będzie swoistą marką parasolową dla ważniejszych projektów realizowanych w regionie i kraju w obszarze zdrowego stylu życia i aktywnego starzenia się.

Ściana z kijowskiego Majdanu w Łodzi

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa - z udziałem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego oraz sekretarza Ambasady Ukrainy w Polsce Wasyla Jordana - otwarto wystawę „Ściana", ukazującą w artystycznej formie dramatyczne, ubiegłoroczne wydarzenia w Kijowie.

Pamięci ofiar zbrodni katyńskiej - obchody w Łodzi

Uroczystości upamiętniające 75. rocznicę zamordowania przez NKWD polskich oficerów i policjantów odbyły się przed Pomnikiem Katyńskim. Wcześniej w kościele pw. Matki Boskiej Zwycięskiej odprawiona została msza w ich intencji, którą celebrował ksiądz biskup senior Adam Lepa.

Ogromny sukces łódzkiego curlingu

W rozegranych w Warszawie w dniach 8-12 kwietnia finałach Mistrzostw Polski nasza żeńska drużyna POS Łódź Kamyczek zdobyła srebrny medal. Po latach sukcesów i medalach w kategoriach juniorskich łodzianki zdobyły pierwszy medal w kategorii seniorskiej. POS Łódź Kamyczek wystąpił w składzie: Adela Walczak (skip), Joanna Waryszak, Zuzanna Rybicka, Victoria Dubrovskaya i Maria Stefańska. Drużyna Adeli Walczak bez porażki wygrała kwalifikacje, a w finałach pokonała kolejno drużyny z Gliwic, Warszawy, Katowic, aby w finale ulec drużynie ŚKC Kofeina z Katowic 6:9.

Nowy kierunek kształcenia na Uniwersytecie Łódzkim

Uniwersytet Łódzki wraz z firmami partnerskimi Accenture i mBank otwiera od paźdzeirnika nowy kierunek studiów - bankowość i finanse cyfrowe. Jak podkreślił rektor UŁ prof. Włodzimierz Nykiel jest to efekt długoletniej współpracy uczelni z biznesem, która pozwala na wymianę doświadczeń oraz umożliwia rozpoznanie potrzeb i oczekiwań pracodawców. W ten sposób UŁ wspiera swoich absolwentów na rynku pracy, dając im atrakcyjny i poszukiwany zawód.

Gwiazda dla scenografa w Łodzi

W Łódzkiej Alei Sławy na ul. Piotrkowskiej odsłonięto gwiazdę Allana Starskiego. To już 66. gwiazda dla filmowego twórcy. Tym razem została uhonorowana została twórczość znakomitego scenografa Allana Starskiego, autora inscenizacji do wielu znakomitych obrazów i współpracownika wybitnych reżyserów: Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego czy wreszcie Stevena Spielberga, dla którego pracował przy „Liście Schindlera" i wspólnie z Ewą Braun otrzymał w 1994 roku najwyższe filmowe trofeum, czyli Oskara.

Sakra biskupia w łódzkiej katedrze

W łódzkiej katedrze sakrę biskupią otrzymał ksiądz Marek Marczak. Jeszcze w lutym papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej. Do tej pory ks. Marczak był rektorem seminarium duchownego. Obrzędu wyświęcenia dokonał arcybiskup Marek Jędraszewski i ośmiu innych biskupów. Po Mszy Świętej licznie zgromadzeni: rodzina, przedstawiciele władz, przyjaciele i wierni składali życzenia i gratulacje nowemu biskupowi. Marek Marczak jest obecnie sto pięćdziesiątym i jednocześnie najmłodszym polskim biskupem, ma 46 lat

W Łodzi uczczono ofiary katastrofy smoleńskiej

Na grobie tragicznie zmarłej 10 kwietnia 2010 roku mecenas Joanny Agackiej-Indeckiej w piątą rocznicę katastrofy w Smoleńsku złożył kwiaty przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Kariera w Łodzi ? Może w modzie?

Od kilku dni trwa kampania „Ucz się w Łodzi!", która promuje nasze szkoły ponadgimnazjalne. Druga konferencja propagująca inicjatywę zorganizowana została w Zespole Szkół Przemysłu Mody przy ul. Naruszewicza 15. Wiceprezydent Tomasz Trela wraz z dyrektor Haliną Włodarczyk zachęcali młodych łodzian do aplikowania o przyjęcie do tej placówki.

NCŁ – zaplanowane krok po kroku

Dyrektor Zarządu Nowego Centrum Łodzi Błażej Moder przedstawił na konferencji prasowej ogólne założenia tzw. Master Planu dla tego obszaru do roku 2030. Dokument zostanie przedstawiony na środowej sesji Rady Miejskiej.

Działania prewencyjne w Łodzi

Urząd Miasta Łodzi i firma InterRisk TU SA zawarli umowę dotycząca przeprowadzenia przez miasta działań prewencyjnych, które sfinansuje ubezpieczyciel w łącznej kwocie 75.000 zł.

Promujemy 1 procent podatku dla Łodzi

Oddajmy swój 1 procent podatku tym, którzy działają dla dobra Łodzi i województwa - ponownie zachęcały mieszkańców władze miasta i regionu. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wojewoda Jolanta Chełmińska oraz inicjator akcji marszałek województwa Witold Stępień, wspólnie z ambasadorami kampanii promowali inicjatywę „1 procent dla Łódzkiego". Przekonywali, że 1 procent podatku może wesprzeć rozwiązanie wielu ważnych problemów. To może być pomoc dla rodzinnych domów dziecka, chorych, niepełnosprawnych, strażaków, młodych sportowców lub organizacji zajmujących się kulturą, edukacją, zdrowiem, ochroną środowiska, a także budowaniem społeczeństwa obywatelskiego i wieloma innymi obszarami.

Pudełko życia - akcja informacyjna w Łodzi

Po tej pory rozdano prawie 5 tys. „Pudełek życia". Akcja ma na celu ułatwienie niesienia skutecznej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia osób starszych, samotnych lub niepełnosprawnych. W „Pudełku życia" znajdują się podstawowe informacje dotyczące pacjenta, które umożliwią podjęcie szybkich działań ratujących życie w przypadku utrudnionego kontaktu z chorym człowiekiem. Program zebrał wiele pozytywnych opinii od seniorów i organizacji pozarządowych. Osoby starsze podkreślają, że czują się bezpieczniej mając w domu „Pudełko życia".

Życzenia świąteczne od Rady Miejskiej Łodzi

Życzenia świąteczne od Rady Miejskiej. Życzenia świąteczne od Rady Miejskiej.Zachęcamy również do obejrzenia filmu, na którym życzenia składają: przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak oraz szefowie Klubów Radnych Marek Michalik (PiS), Sylwester Pawłowski (SLD) i Mateusz Walasek (PO).

Pamięci św. Jana Pawła II w Łodzi

W 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II, pod jego łódzkim pomnikiem przy łódzkiej archikatedrze w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej złożono kwiaty oraz zapalono znicz.

Ucz się w Łodzi! Kampania promocyjna.

Wydział Edukacji UMŁ rozpoczął kampanię „Ucz się w Łodzi", promującą łódzkie szkoły ponadgimnazjalne. Inicjatywa prowadzona będzie przez cały kwiecień, czyli miesiąc rekrutacji do liceów i techników. - Chcemy wyjść poza obszar naszego miasta. Warto się naszymi szkołami ponadgimnazjalnymi pochwalić poza granicami Łodzi. Będziemy pokazywać naszą bardzo bogatą ofertę, chwalić się osiągnięciami placówek, by zachęcić przyszłych absolwentów gimnazjów do aplikowania o przyjęcie - zapewniał wiceprezydent Tomasz Trela. Zastępca dyrektora Wydziału Edukacji UMŁ Dorota Gryta poinformowała, że każdego roku do łódzkich placówek dostaje się ok. tysiąca uczniów z innych miast.

Uskrzydlona Łódź - nowy przewoźnik

Pierwszy lot do Amsterdamu to ważny moment dla rozwoju łódzkiego lotniska, gdzie powstała baza słoweńskiego przewoźnika Adria Airways. Samolot z nazwą „Łódź” sześć razy w tygodniu, oprócz soboty) będzie latał do Amsterdamu oraz Monachium. Harmonogram lotów wygląda następująco: poranny lot do Monachium o 6.45, potem powrót do Łodzi i wylot do Amsterdamu o godz. 10.45, powrót do Łodzi i kolejny lot do stolicy Bawarii oraz powrót ok. 21 wieczorem na noc do bazy.

Odznaki i Nagrody Miasta Łodzi

Siedemnaście osób i Stowarzyszenie „Rodzina Katyńska" w Łodzi otrzymało rekomendację Komisji Nagród i Odznaczeń do otrzymania Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi" w edycji wiosennej. Wśród wybranych przez Komisję osób znaleźli się: Kazimierz Arendt, Barbara Barańska, Zdzisława Bloch, Marta Domańska, Bogdan Dublewski, Leokadia Kabzińska, Małgorzata Kowalska, Kazimiera Lange, prof. zw. dr hab. Lucyna Lewandowska, Wiesław Lewandowski, Longin Małecki, Jerzy Niewiadomski, Saturnina Pawłowska, Henryk Siemiński, Barbara Sokołowska-Urbańczyk, Janina Suska-Janakowska i dr Maciej Świerkocki.

Łódź - Mały miś w technologii 3D

Na terenie łódzkiego Technoparku zorganizowano konferencję „Druk 3D przyszłością przemysłu", poświęconą wykorzystaniu profesjonalnych technologii druku 3D w zastosowaniu przemysłowym i produkcyjnym. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Druku 3D - największy w Polsce portal poświęcony tej technologii.

Łódź - Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione

Łódzkie środowisko teatralne rozpoczęło obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod pomnikiem Leona Schillera. U stóp wybitnego artysty kwiaty złożyli przedstawiciele łódzkich scen oraz władze miasta, parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji zarządzających kulturą w mieście. Imprezę, współorganizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi, prowadził jego prezes - Ryszard Bonisławski.

Budowa podziemnej trasy W-Z w Łodzi

ZDiT oraz wykonawca przebudowy Trasy W-Z firma „Mosty Łódź" zaprezentowali pierwszy fragment tunelu przebitego na al. Mickiewicza na odcinku od al. Kościuszki do ul. Piotrkowskiej.

Gdy zielenić Łódź się zacznie...

400 tysięcy kwiatów zakwitnie tej wiosny w wielu miejscach Łodzi. Podobnie jak w zeszłym roku posadzono ok. 60 tys. roślin cebulowych na rondach: Solidarności, Biłyka i Sybiraków, a także przy ul. Zamenhofa. Zarząd Zieleni Miejskiej przystroił łódzkie parki ok. 240 tys. roślin cebulowych i kwietnikowych. Prócz kwiatów zasadzono również prawie 20 tys. krzewów. Koszt nasadzeń to 1 mln zł.

Zielone dachy nad Łodzią z budżetu obywatelskiego

To pierwsza tego typu inicjatywa w Łodzi, zgłoszona w ramach budżetu obywatelskiego przy okazji przebudowy obiektów pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza 61/63. Jak poinformował dyrektor Biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta UMŁ Marcin Obijalski, ogłoszono konkurs na projekt rewitalizacji wymienionych budynków wraz z zakomponowaniem zielonego dachu. Nowatorski pomysł uzyskał wsparcie ponad 1000 osób w trakcie głosowania na zadania budżetu obywatelskiego. Nieruchomości przy ul. Sienkiewicza 61 i 63 ujęte są również programem rewitalizacji obszarowej, a konkurs na projekt obejmuje adaptację wraz z przebiciem ciągu pieszego od ulicy Nawrot do pl. Komuny Paryskiej, a także wspomniany zielony taras na dachu.

Pamięci bohaterskiej Armii Łódź

23 marca 1939 roku powstała Armia Łódź, związek operacyjny Wojska Polskiego II RP, który w trakcie Kampanii Wrześniowej toczył walki z niemieckim najeźdźcą. Żołnierze polscy utrzymali swoje pozycje na linii Warty i Widawki do 6 września. Największe boje stoczono pod Strońskiem i Glinnem.

Pięć tysięcy nowych drzew posadzą w Łodzi

Wraz z wiosną rozpoczynamy akcję nasadzeń drzew w łódzkich parkach, na skwerach i ulicach. W tym roku przewidujemy posadzenie w Łodzi ok. 5 tysięcy drzew i krzewów, także w ścisłym centrum miasta - zapowiedziała na konferencji prasowej prezydent Hanna Zdanowska. Jak poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Arkadiusz Jaksa, 1700 klonów, grabów, lip i jarząbów przybędzie w Łodzi, z czego 300 w parkach. Oprócz nasadzeń ZZM musi również zorganizować kompleksową opiekę nad drzewostanem miejskim.

Imieniny Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

W dniu imienin marszałka Józefa Piłsudskiego przed jego pomnikiem zebrali się członkowie Związku Legionistów Polskich i ich Rodzin , strzelcy, młodzież szkolna i łodzianie. Władze miasta reprezentował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski i wiceprzewodniczący RM Krzysztof Stasiak.

Figura Misia Uszatka stojąca przy Piotrkowskiej 87 została pokryta białym proszkiem

To na szczęście nic poważnego. Figura Misia Uszatka stojąca przy Piotrkowskiej 87 została pokryta białym proszkiem, by uzyskać matową powierzchnię. Specjaliści zrobili to, aby niezwykle dokładnie zeskanować postać misia. Cyfrowy model posłuży do wydrukowania Misia Uszatka w drukarce 3D. - Potrwa to nawet 2 tygodnie, ale miś będzie identyczny. Postać powstanie we fragmentach, które później zostaną połączone - mówi Paweł Ślusarczyk koordynator przedsięwzięcia.

O rewitalizacji Łodzi w Bilbao

W dniach 18-20 marca w hiszpańskim Bilbao przewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak uczestniczył w światowym szczycie samorządowców. Konferencja, na którą przyjechali przedstawiciele miast z całego świata, została zorganizowana przez United Cities and Local Governments.

Promujemy 1 procent dla Miasta Łodzi

Oddajmy swój 1 procent podatku tym, którzy działają dla dobra Łodzi i województwa - ponownie zachęcały mieszkańców władze miasta i regionu. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wojewoda Jolanta Chełmińska oraz inicjator akcji marszałek województwa Witold Stępień, wspólnie z ambasadorami kampanii promowali inicjatywę „1 procent dla Łódzkiego". Przekonywali, że 1 procent podatku może wesprzeć rozwiązanie wielu ważnych problemów. To może być pomoc dla rodzinnych domów dziecka, chorych, niepełnosprawnych, strażaków, młodych sportowców lub organizacji zajmujących się kulturą, edukacją, zdrowiem, ochroną środowiska, a także budowaniem społeczeństwa obywatelskiego i wieloma innymi obszarami.

Nowe Gwiazdy w Alei Gwiazd w Łodzi

Kapituła Alei Gwiazd na swoim ostatnim posiedzeniu zgodziła się na stworzenie dwóch nowych gwiazd na ul. Piotrkowskiej. Będą to gwiazdy; scenografa Allana Starskiego i Twórców filmu IDA

Co zrobić, by podczas rewitalizacji uczynić centrum Łodzi miejscem przyjaznym do życia?

Cisza, zieleń i czyste powietrze - o tym, jak powinna wyglądać okolica, w której chcielibyśmy zamieszkać, wszyscy niby dobrze wiemy. Jednak co zrobić, by podczas rewitalizacji uczynić centrum Łodzi miejscem przyjaznym do życia? Na te pytania odpowie badanie, które właśnie rozpoczynamy. Do 1500 mieszkańców w całej Łodzi zapukają ankieterzy z firmy EU-Consult. Na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi mają przeprowadzić analizę ich potrzeb mieszkaniowych. To pomoże nam dobrze zaplanować rewitalizację i zachęcić do osiedlania się w odmienionym Śródmieściu. Takie badania Niemcy prowadzą od ponad 40 lat, kiedy zauważyli, że centra ich miast pustoszeją i zamierają. A przecież historyczne serce Łodzi kiedyś było nie tylko wizytówką miasta, ale też tętniącą życiem dzielnicą mieszkaniową.

Mariusz Wlazły wygrał po raz piąty

Siatkarski mistrz świata Mariusz Wlazły został laureatem plebiscytu Dziennika Łódzkiego na sportowca roku 2014. To już piąty tryumf zawodnika bełchatowskiej Skry w tej zabawie. Drugie miejsce zajął jego klubowy kolega, także mistrz świata z ubiegłego roku, Michał Winiarski. Trzeci był rugbista Budowlanych Łódź Maciej Orłowski.

Bądź NA STYKU KULTUR! Targi w Łodzi

W hali Expo - Łódź rozpoczęły się XXI Targi Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR. Szanse na dowiedzenie się wszystkiego o o podróżowaniu, egzotycznych krajach, turystyce rowerowej i sposobach na odkrywanie nieznanych zakątków Polski będziemy mieli do niedzieli. W najbliższy marcowy weekend będzie można m.in. zaplanować urlop, wakacje czy spontaniczny wypad z rodziną, dowiedzieć się ciekawostek turystycznych, posłuchać relacji podróżniczych i spróbować produktów regionalnych wyrabianych według tradycyjnych receptur.

Łódź na targach MIPIM w Cannes

Środa to drugi dzień Targów Inwestycyjnych MIPIM w Cannes. W pałacu festiwalowym swoje propozycje nieruchomości, planów na przyszłość prezentuje kilkaset miast z całego świata: od Dubaju po Tokio, od Sankt Petersburga po Monachium. Jest także Łódź. - Tu trzeba być, trzeba światu wbijać do głowy nazwę naszego miasta, pokazać, jak się zmieniamy, co planujemy, jak Łódź będzie wygladała za kilka lat - mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Prezentujemy makietę Nowego Centrum Łodzi, rozmawiamy też o innych nieruchomościach, które mogą spodobać się deweloperom. Dlaczego deweloperom? Bo to właśnie te firmy od stoiska do stoiska obserwują ofertę miast, pytają o ceny, potencjał gospodarczy, by później decydować - gdzie i za ile zainwestować.

Ruch wokół nowego dworca w Łodzi

O tym, jak będzie wyglądał docelowo układ komunikacyjny w pobliżu nowego dworca Łódż Fabryczna, poinformowała na konferencji prasowej dyrektor ZDiT Grzegorz Nita. 11 ulic zostanie przebudowanych lub wybudowanych od nowa. Gotowe są już niemal wszystkie projekty. Wystartował także pierwszy przetarg na przebudowę ulic: Tramwajowej, Węglowej i Wierzbowej.

Film dla filmowców w Łodzi - spot promujący

Łódź, w ramach realizacji projektu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom", przygotowała spot promujący filmowy potencjał naszego miasta i regionu. W premierowej prezentacji z udziałem twórców w kinie „Wytwórna" uczestniczył wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz przedstawiciele Łodź Film Commission. Celem powstania 90-sekundowego spotu było ukazanie filmowego potencjału regionu łódzkiego w profesjonalny, a jednocześnie nowatorski sposób. Wideoklip jest adresowany przede wszystkim do przedstawicieli branży audiowizualnej: producentów, ale również twórców filmowych i wszelkiego rodzaju profesjonalistów związanych z realizacją produkcji filmowej. Ambicją Łodzi jest przyciąganie do miasta większej liczby koprodukcji międzynarodowych, dlatego oprócz polskiej wersji przygotowano też wersję anglojęzyczną.

Drzwi otwarte do zawodu w Łodzi

Rozpoczęły się „Dni Otwarte 2015" w Zespole Szkól Zawodowych Specjalnych nr 2 przy al. I Dywizji 16/18. Przez 4 dni w placówce odbędzie się szereg wydarzeń, które mają pomóc w promocji szkoły. Uczniowie trzecich klas gimnazjów specjalnych i integracyjnych, którzy odwiedzą szkołę, będą mogli wziąć udział w przygotowanych zajęciach praktycznych. - Chodzi o to, by młodzi ludzie zapoznali się z metodami nauczania i mogli w ten sposób sprawdzić, jakiego zawodu chcą się nauczyć - mówił wiceprezydent Tomasz Trela.

Mniej znaków na Piotrkowskiej w Łodzi

W ramach poprawy estetyki ulicy Piotrkowskiej i organizacji ruchu na głównej ulicy, zaplanowano nowe oznaczenia drogowe. Przede wszystkim - jak poinformował Piotr Kurzawa z Biura Promocji UMŁ - redukcji ulegnie liczba znaków ze 156 do 84. Ulica Piotrkowska jako wydzielona droga wewnętrzna zostanie wyposażona także w nowe znaki o mniejszej średnicy - 30 cm.

Samorządowe związki wspierają Łódź

5 marca w Poznaniu odbyły się połączone Zgromadzenia Ogólne wszystkich związków samorządowych w Polsce, w których udział wzięło blisko 1400 samorządowców. Podczas Zgromadzeń Ogólnych Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich przyjęto dwie uchwały proponowane przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Łodzi Tomasza Kacprzaka i przewodniczącego Klubu Radnych PO w łódzkiej Radzie Miejskiej Mateusza Walaska.

6 marca - Dzień Sprawiedliwych…

W 2012 roku Parlament Europejski ogłosił 6 marca Dniem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Z tej okazji w Parku Ocalałych odbyła się uroczystość z udziałem wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, rabina Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symchy Kellera oraz przedstawicieli stowarzyszeń i młodzieży szkolnej.

EBI wspiera rozwój polskiej kolei, modernizację Łodzi i inwestycje proekologiczne

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił czterech kredytów na łączną sumę ponad 1 miliarda PLN na przedsięwzięcia z zakresu ochrony środowiska, modernizację infrastruktury miejskiej Łodzi oraz infrastruktury kolejowej w zachodniej Polsce. Jest to kolejny przykład istotnego wsparcia banku Unii Europejskiej dla polskiej gospodarki, które w zeszłym roku wyniosło prawie 23 miliardy PLN.

Zwycięski Oscar zawitał do Łodzi

Piotr Dzięcioł prezes Opus Film zaprezentował w Urzędzie Miasta Łodzi Oscara zdobytego przez film „Ida".

Trzeba poznać architekturę Łodzi

Takiemu celowi przyświeca konkurs na opracowanie nowoczesnej książki interaktywnej dla młodzieży szkół gimnazjalnych, zorganizowany przez UMŁ. - Naszą powinnością jest upowszechnianie wiedzy o tradycji i tożsamości Łodzi, a wartość miejsca, w którym żyjemy buduje tak potrzebny szacunek oraz tożsamość naszego miasta. Chcemy, aby młodzi ludzie i wszyscy łodzianie byli równie dumni z zabytków Łodzi jak mieszkańcy Krakowa ze swoich skarbów - powiedział architekt miasta Marek Janiak.

YAPA po raz czterdziesty w Łodzi

Od 13 do 15 marca studenckie kluby w kampusie Politechniki Łódzkiej po raz kolejny rozbrzmiewać będa poezją śpiewaną i muzyką studencką podczas 40. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA.

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych w Łodzi

Przed pomnikiem Ofiar Komunizmu w al. Anstadta z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich i związkowych oddali hołd pomordowanym i złożyli kwiaty.

Pierwszy zastrzyk finansów na EXPO

Stopniowo konkretyzują się plany starań o organizację w Łodzi wystawy International EXPO 2022, poświęconej rewitalizacji obszarów miejskich. Niedawno obradował w Łodzi Komitet Sterujący z udziałem MSZ oraz przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych, a fazy dyskusji - jak powiedział na konferencji prasowej wiceprezydent Marek Cieślak - przechodzimy do konkretnych działań. Uruchomiona bowiem została pierwsza transza środków rządowych, wspierających organizację EXPO w Polsce, właśnie w naszym mieście.

Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych

W najbliższą niedzielę, 1 marca, po raz piąty obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowione zostało w lutym 2011 roku. Data nie jest przypadkowa, bowiem właśnie 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu stracono siedmiu członków IV komendy Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, sprzeciwiającego się komunistycznemu reżimowi. W ramach łódzkich obchodów przedstawiciele władz miasta oraz instytucji publicznych o godz. 10.30 złożą kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu na ul. Andstadta.

Moda na rowery w Łodzi - czas na stojaki

Oficer rowerowy Bartosz Zimny przedstawił projekt doposażenia infrastruktury rowerowej Łodzi w niezbędne stojaki, miejsca parkingowe i podpórki. Do 31 marca potrwa akcja zbierania zgłoszeń od mieszkańców, gdzie należałoby zainstalować takie urządzenia. Sporą popularnością cieszą się rowery wśród uczniów łódzkich szkół, którzy coraz chętniej dojeżdżają na zajęcia tym środkiem lokomocji.

UM Łódź - Seminarium w Brukseli

W dniu 5 marca 2015 roku w Hali Expo w Brukseli, Miasto Łódź wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Brukseli organizuje seminarium "Jakość polskiego budownictwa oraz rola procesów rewitalizacji w tworzeniu przewagi konkurencyjnej".

Losy absolwentów szkół średnich w Łodzi

Konferencja podsumowująca wyniki badania dotyczącego losów absolwentów szkół zawodowych odbyła się na Dużej Sali Obrad. W projekcie wzięło udział siedem łódzkich placówek ponadgimnazjalnych. O szczegółach przeprowadzonej analizy poinformowali Janusz Moos dyrektor ŁCDNiKP oraz Elżbieta Ciepucha, szefowa Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji. - Chodzi o sprzężenie zwrotne na linii szkoła - rynek pracy. Chcieliśmy odpowiedzieć na pytanie, co zmienić w systemie szkolenia zawodowego, żeby przygotować pracownika do pracy na konkretnym stanowisku - mówił Janusz Moos podczas briefingu zorganizowanego przed konferencją.

Miniony weekend obfitował w wydarzenia curlingowe.

Przede wszystkim poznaliśmy zwycięzców Polskiej Ligi Curlingu. Pierwszy sezon regularnej ligi curlingowej w naszym kraju jeszcze nie jest całkiem zakończony, ale po zwycięstwie Marlexu Katowice z Wakutą Sopot katowiczanie mają przewagę wystarczającą do zdobycia tytułu. Warto podkreślić, że Marlex to wielokrotny Mistrz Polski, prawdopodobnie najbardziej utytułowana drużyna w krótkiej historii polskiego curlingu.

Rośnie stadion przy al. Unii w Łodzi

Zakończył się montaż stelaża dachu trybuny stadionu przy al. Unii Lubelskiej. Jeśli pozwoli na to pogoda niebawem rozpocznie się montowanie rozciągającej się nad nim membrany. - To symboliczny moment. Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o budowę obiektu. Weszliśmy już w etap prac wykończeniowych - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

Przewodniczący Komisji Krajowej w Łodzi

23 lutego gościem Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej był Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", który przedstawił związkowcom obecną sytuację w kraju na przykładzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Szef Związku dużą część swojej wypowiedzi poświęcił aktualnie procedowanej ustawie o Radzie Dialogu Społecznego oraz dalszej walce "Solidarności" o obniżenie wieku emerytalnego (połączenie wieku z latami składkowymi i koniecznością wypracowania minimalnego kapitału).

Oscar dla Idy. "Ida" pokonała tym samym swojego największego rywala - rosyjski film "Lewiatan"

W Muzeum Kinematografii w Łodzi dostępna jest wystawa poświęconą produkcji - „#IdaTheFilm Miłośnicy kina mogą prześledzić całą drogę „Idy" od pierwszych scen do czerwonych dywanów festiwali na wszystkich kontynentach. Jej częścią są multimedia (nagrania filmowe) z okresu przygotowawczego i zdjęć próbnych oraz elementy scenografii. Prezentacja obejmuje także zdjęcia, plakaty i nagrody, które „Ida" otrzymała na całym świecie. Specjalną część wystawy stanowią fotografie wybitnego operatora prof. Ryszarda Lenczewskiego, wykonane podczas przygotowań do kręcenia filmu, a atrakcją m.in. syrenka - samochód którym podróżowały bohaterki.

Stypendia dla młodych twórców w Łodzi

Podsumowano trzecią edycję programu „Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi", w której nagrodzono projekty z różnych dziedzin sztuki. - Jesteście tymi, o których zabiegamy i zachęcamy do twórczej aktywności w naszym mieście. Ważne są dla nas wasze artystyczne projekty, to jest kierunek, który obraliśmy i wspieramy w ramach Łodzi kreatywnej - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska, wręczając stypendia laureatom

Airbus Helicopters otworzył biuro w Łodzi

Międzynarodowa firma produkująca i serwisująca śmigłowce - Airbus Helicopters otworzyła 19 lutego w Łodzi Biuro Projektów i Badań. Placówka będzie się zajmować projektowaniem innowacyjnych konstrukcji i modernizacją helikopterów. Biuro w Łodzi docelowo będzie zatrudniać 100 osób.

Moc rekordów w łódzkiej Atlas Arenie

Rekord życiowy Kima Collinsa, najszybszego człowieka na świecie w tym roku padł w łódzkiej Atlas Arenie podczas XI Międzynarodowego Mityngu Lekkoatletycznego Pedros Cup Łódź 2015. 39-letni reprezentant Saint Kitts i Nevis dystans 60 metrów pokonał w 6,47 s. Inauguracyjne dla naszej hali zawody lekkoatletyczne okazały się rekordowe także dla innych zawodników oraz samego mityngu. Ten cieszył się ogromną popularnością. W Atlas Arenie pojawiło się około ośmiu tysięcy kibiców.

Kultura Japonii - wystawa w Łodzi

Ogród Botaniczny - Wydział Zarządu Zieleni Miejskiej w Łodzi serdecznie zaprasza na wystawę Kultura Japonii, która odbędzie się, pod patronatem Ambasady Japonii, w dniach 20 - 22 lutego 2015 w godz. 9.00 - 17.00 w sali wystawowej Ogrodu Botanicznego przy ul. Retkińskiej 39/65.Na wystawie prezentowane będzie m.in. wnętrze pokoju służącego do ceremonii herbacianej w japońskim domu, tradycyjne kimona oraz ceramika.

Doroczne sprawozdanie Straży Miejskiej w Łodzi

Jak co roku Komendant Straży Miejskiej Zbigniew Kuleta przedstawił radnym z Komisji Ładu Społeczno-Prawnego sprawozdanie z działalności jednostki w minionym – 2014 – roku. Wynika z niego, że w ciągu roku strażnicy ujawnili łącznie 71817 wykroczeń oraz ukarali mandatami 38013 sprawców wykroczeń. 6636 nietrzeźwych osób przewieziono do Miejskiego Centrum Zdrowia Publicznego, a 514 w stanie nietrzeźwości do ich domów. 497 osób przetransportowano do schroniska dla bezdomnych.

Wielokulturowa Łódź Pomnikiem Historii

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, doceniając wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego, przyznał Łodzi tytuł Pomnika Historii. Jest to najważniejsze wyróżnienie dla zabytków - fabrykanckich willi, pałaców, kamienic i fabryk, świadczące o ich wysokiej jakości i znaczeniu dla dziedzictwa narodowego Polski. To wielki sukces miasta. Dotychczas tytuł ten nadano 58 zabytkom w Polsce. Do tego elitarnego grona właśnie dołączyła Łódź.

Forum Europa-Ukraina w Łodzi

W Łodzi trwa VIII Forum Europa-Ukraina. Podczas trzydniowego spotkania w naszym mieście gości 400 uczestników z Ukrainy, UE, Rosji, krajów sąsiedzkich i USA, wśród nich przedstawiciele rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych. Zaplanowano spotkania z kluczowymi postaciami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, ministrami, parlamentarzystami, reprezentantami organizacji międzynarodowych, najważniejszych firm i ekspertami.
stat4u